CESTOVNÍ PRŮVODCE PRO ČESKOU REPUBLIKU

Objevte Českou republiku, zemi, kde se snoubí středověké hrady, barokní architektura, malebné vesnice a horké vyvěrající prameny. Od mýtických lesů Šumavy až po živé ulice Prahy.

co navštívit a vidět v mariánských lázních / víkend v mariánských lázních

NEJLEPŠÍ MÍSTA V ČESKÉ REPUBLICE

NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA

PRAHA

KAM DO PŘÍRODY V ČR

NEJLEPŠÍ VÝLETY V ČESKÉ REPUBLICE

Co navštívit v České republice

Praha, město stovky věží, představuje dokonalou směsicí gotické, renesanční a barokní architektury, která si vysloužila zápis na seznam památek UNESCO.

Mezi nejkrásnější místa v České republice patří taky Český Krumlov, pohádkové město v jižních Čechách, které je proslulé svou zachovalou středověkou architekturou, křivolakými uličkami a majestátním krumlovským zámkem tyčícím se nad řekou Vltavou.

Dalším skvostem je Moravský kras, geologický zázrak severně od Brna, který tvoří spletitá síť vápencových jeskyní a propastí. Tou nejznámější jsou Punkevní jeskyně s podzemní řekou a projížďkami na lodičkách a propast Macocha, 138 metrů hluboký závrt.

Přesuneme se na západ Čech, kde se nachází Karlovy Vary a Mariánské Lázně, lázeňská města proslulá termálními prameny a velkolepými lázeňskými budovami. V Karlových Varech se koná každoročně Mezinárodní filmový festival, kam se sjíždějí hvězdy z celého světa. Mariánské Lázně zase lákají na hudební a světelnou show Zpívající fontány. Na půli cesty můžete navštívit impozantní hrad Loket, který se tyčí vysoko na skalním ostrohu nad řekou Ohře.

Dalším městem, které musíte navštívit, je historická Olomouc na východní Moravě. Olomouc se svými barokními kašnami, velkolepými kostely a sloupem Nejsvětější Trojice zapsaným na seznamu UNESCO se pyšní architektonickou nádherou, která může soupeřit s Prahou, a přesto zůstává příjemně stranou turistických cest. Živá studentská populace města vnáší do jeho starobylých ulic mladistvou energii.

Kutná Hora, vzdálená jen kousek od Prahy, je proslulá gotickým chrámem svaté Barbory a strašidelnou Sedleckou kostnicí, kaplí vyzdobenou lidskými kostrami. Kdysi prosperující město, kde se těžilo stříbro, má bohatou historii, která se odráží v rozmanitých architektonických stylech a zachovalém středověkém centru města.

Český ráj, chráněná přírodní rezervace severovýchodně od Prahy, je dechberoucí krajinou pískovcových útvarů, hustých lesů a malebných hradů, jako jsou Trosky a Hrubá Skála. Adršpašsko-teplické skály a Broumovsko jsou dalším skalním městem, které vás naprosto dostane svou surovostí.

To jsou jen některá z míst, co stojí za to navštívit v České republice. Další tipy najdete v článku Kam na dovolenou v České republice.

Doprava v České republice

Veřejná doprava

Doprava v České republice je efektivní a komplexní a vyhovuje jak místním obyvatelům, tak návštěvníkům.

Pro cestování mezi městy se Česká republika může pochlubit rozsáhlým a spolehlivým železničním systémem. Hlavním provozovatelem jsou České dráhy, které zajišťují pravidelnou dopravu mezi velkými městy, jako je Praha, Brno, Ostrava a České Budějovice, a také do menších měst. Vlaky nabízejí širokou škálu služeb od vysokorychlostních po regionální a místní tratě, čímž zajišťují spojení po celé zemi. Kromě Českých drah fungují mezi vlakovými dopravci taky RegioJet a Leo Express.

Vlaky doplňují autobusy, se kterými se dostanete pohodlně například z Prahy do Karlových Varů nebo do Brna. Autobusy propojují taky menší města a venkovské oblasti. FlixBus, Student Agency a různí regionální dopravci zajišťují rozsáhlé pokrytí a spojují i odlehlé kouty země.

Kultura a tradice v České republice

Česká republika je známá svými úchvatnými hrady, jako je Pražský hrad, Karlštejn a Loket. Četná středověká města v zemi, jako je Praha, Český Krumlov a Kutná Hora, představují architektonické slohy od gotiky po baroko a s každým z nich se pojí dlouhá historie.

Folklór a tradiční slavnosti hrají v české kultuře významnou roli. Lidový kroj (kroje), tradiční tance a lidová hudba jsou hrdě uchovávány a předváděny během různých festivalů v průběhu celého roku. K významným událostem patří Jízda králů na Moravě, starobylá tradice s průvodem krojovaných jezdců, a Pálení čarodějnic, starý pohanský svátek, který připomíná konec zimy.

Dalším základním kamenem české kultury je kuchyně. Mezi klasická česká jídla patří vepřová pečeně s knedlíkem a kysaným zelím (vepřo-knedlo-zelo), guláš a proslulé české pivo, které je nedílnou součástí společenské struktury.

Česká republika má také silnou tradici v umění, zejména v literatuře, hudbě a divadle. Hlavní město Praha bylo v různých obdobích ústředním centrem umělců a intelektuálů a tento odkaz přetrvává dodnes. Ze země vzešly světově proslulé osobnosti, jako je hudební skladatel Antonín Dvořák, spisovatelé Franz Kafka a Milan Kundera nebo dramatik Karel Čapek. Stále živá a ceněná je tradice loutkových a marionetových divadel.

V posledních letech česká kultura přijímá moderní vlivy a mísí tradiční prvky se současným uměním, hudbou a literaturou. Tato fúze je patrná v živých městských centrech, kde historické památky koexistují s moderními uměleckými galeriemi, jazzovými kluby a filmovými festivaly. Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech a Mezinárodní hudební festival Pražské jaro jsou významnými kulturními událostmi, které přitahují návštěvníky z celého světa.

☞ Podívat se na všechny destinace.

4 názory na “Cestování po České republice”

Diskuse uzavřena.