35 tipů, co navštívit na Broumovsku (výlety, turistika, nejkrásnější místa)

Čeká vás dovolená na Broumovsku nebo jen hledáte výlety a ta nejkrásnější místa, která vás budou bavit? Ať už vyrážíte sami, v páru nebo s dětmi, bude se vám hodit 35 tipů, kam na Broumovsku vyrazit a co navštívit na Broumovsku. Inspirujte se taky tipy na ubytování na Broumovsku, kde se vám bude tuze líbit.

Broumovsko / Adršpašskoteplické skály/ Broumovsko výlety a co navštívit

Proč navštívit Broumovsko?

Chráněná krajinná oblast Broumovsko představuje výběžek na východě Čech mezi Krkonošemi a Orlickým horami.

Je to oblast, která vás dostane krásnou přírodou protkanou skalními útvary i barokními stavbami.

kam na Broumovsku / Broumovsko výlety / co navštívit na Broumovsku
Broumovské stěny

Na severovýchodě svírají Broumovsko Javoří hory s nejvyšší vrcholem Ruprechtický Špičák a hřebenovkou, ze které si užijete parádní výhledy. Na jihovýchodě zase tvoří přirozené hranice Jestřebí hory s vrcholem Žaltman, kde si připomenete vojenskou historii v pěchotních srubech.

Až Broumovsko prochodíte, můžete vyrazit do nedalekých Stolových hor v Polsku.

Dodržujte základní pravidla chování v přírodě: Neodhazujte odpadky (včetně papírových kapesníčků), buďte ohleduplní ke zvířatům a ostatní návštěvníkům a zanechte přírodu ve stejném stavu, jako než jste přišli.

Nejlepší tipy na výlety, co navštívit na Broumovsku – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu pro Broumovsko s tipy na výlety, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Broumovsku. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Kam na Broumovsku? Tipy na výlety a co navštívit

Adršpašsko-teplické skály

A začneme rovnou tím nejznámějším skalním městem na Broumovsku, které je zároveň největším celistvým skalním městem ve střední Evropě.

Adršpašsko-teplické skály jsou plné bizarních skalních věží a bloků, skalních stěn, hlubokých soutěsek, výklenků a podzemních prostor.

kam na Broumovsku / Broumovsko výlety / co navštívit na Broumovsku
Gotická branka v Adršpašských skalách

S celkovou plochou 1 771 ha jsou Adršpašsko-teplické skály národní přírodní rezervací už od roku 1933. 

Adršpašské skály

Okruhy jsou dva: 

  • okruh Adršpašským skalním městem, který je přístupný z obce Adršpach. Je 3,5 km dlouhý bez výraznějšího převýšení a vhodný i pro děti a kočárky. Od Pískovny vás provede přes Gotickou branku až k jezírku s Velkým vodopádem, kde se můžete projet s průvodcem na pramici.
kam na Broumovsku / Broumovsko výlety / co navštívit na Broumovsku
Pískovna v Adršpašských skalách
  • okruh Teplickým skalním městem od Teplice nad Metují. Okruh je 6 km dlouhý a je fyzicky náročnější. Čeká vás převýšení a cesta, která není vhodná pro kočárky.
kam na Broumovsku / Broumovsko výlety / co navštívit na Broumovsku
Teplické skály

Obě skalní města jsou propojená skrz 4 km dlouhou Vlčí rokli. 

TIP: Vstupenky je lepší v sezóně objednat online – zajistíte si tím rezervaci pro auto.

Jiráskovy skály

Jiráskovy skály bezprostředně navazují na Adršpašsko-teplické skály. Jsou přístupné celoročně zdarma a na rozdíl od Teplických skal vhodné i pro děti.

Název vám už asi napověděl, že jsou skály spjaté s Aloisem Jiráskem. Ten sem zasadil děj svého románu Skály.

Zřícenina hradu Skály / co navštívit na Broumovsku
Zřícenina hradu Skály

Jiráskovy skály tvoří 2 části, které dělí osada Skály. Ta je zároveň výchozím bodem:

  • okruh kolem hřebene Supích skal a k nejvyššímu bodu Adršpašsko-teplický skal – Čáp (786 m). Na jeho vrchu je dřevěná rozhledna s točivým schodištěm, která je přístupná zdarma celoročně. Dostanete se sem po zeleně značené turistické značce (30minut).
  • okruh kolem zámku Bischofstein až ke zřícenině hradu Skály (20 minut), kde se dochovaly především zbytky místností vytesaných do skal. Od zámku vede krátká odbočka k Černému jezírku, které je zbarvené do tmava díky zdejší rašelině. Uvidíte tady vzácné vážky vzorkované.

V zámku Bischofstein se můžete najíst v restauraci nebo dokonce ubytovat.

Přírodní rezervace Křížová cesta a Zdoňovské menhiry

Přírodní rezervace Křížová cesta je kouzelné skalní město, které je sice menší než Adršpašsko-teplické skály, ale na druhou stranu je tu daleko méně turistů.

Hnízdí tady celá řada chráněných ptáků včetně sokola stěhovavého.

Svůj název nese po Křížové cestě, kterou tvoří umístěný soubor litinových desek s výjevy z Ježíšovo cesty na skále ze 17. století.

kam na Broumovsku / Broumovsko výlety / co navštívit na Broumovsku

Trasa k přírodní rezervaci Křížová cesta začíná v Dolním Adršpachu (přesně na druhou stranu od Adršpašských skal) po žluté turistické značce.

Vyrazit můžete i z obce Zdoňov (taky po žluté) a po cestě si udělat odbočku k tajuplné zřícenině kostela Panny Marie neboli Zbořeňáku (odbočíte doprava za kapličkou sv. Jana Nepomuckého).

Poté se vrátíte zpět ke kapli a pokračujete dál kolem Zdoňovských menhirů, které postavili čeští druidi. Ani jedna trasa není vhodná pro kočárky.

Zdoňovské menhiry (zdroj: magickyadrspach.cz)

Broumovské stěny

Další místem, které vás nadchne, jsou Broumovské stěny. 10 km dlouhý a velmi úzký hřbet ozdobený četnými skalními útvary, který je od roku 1956 národní přírodní rezervací.

Důvodem ochrany je krajinářsky významný nesouměrný hřbet Broumovských stěn, kde najdete hned několik skalních měst.

kam na Broumovsku / Broumovsko výlety / co navštívit na Broumovsku
Kamenná brána

Broumovské stěny jsou volně přístupné po celý rok. Jejich výhodou je, že jsou ve stínu Adršpašsko-teplických skal a turistů je tu výrazně méně. A taky si tu dáte docela do těla :). Ale za tu krásnou přírodu to rozhodně stojí.

kam na Broumovsku / Broumovsko výlety / co navštívit na Broumovsku
Slavěnské hřiby

Kamenná brána – Božanovský Špičák – Junácká vyhlídka

Doporučuju vyrazit od placeného parkoviště v obci Slavný (60 Kč na den v roce 2020) a udělat si 10 km okruh přes žlutou a následně červenou hřebenovou trasu.

Projdete místa, jako je Kamenná brána, Božanovský Špičák, Junácká vyhlídka nebo Slavěnská vyhlídka, ke které vede krátká odbočka.

Slavěnské hřiby – vyhlídka Ovčín – poutní kaple Hvězda

Nebo vyrazte z parkoviště v opačném směru po červené turistické značce k chatě Hvězda s občerstvením (tady se dá taky zaparkovat a vyrazit směr Slavný). Trasa je v jedno směru dlouhá 5 km. Po cestě uvidíte unikát Broumovska – Slavěnské hřiby nebo si udělejte krátkou odbočku po žluté k vyhlídce Ovčín.

Kromě toho vás čeká ještě několik vyhlídek, ze kterých budete mít Broumovsko jako na dlani. Kousek od restaurace Hvězda se pak můžete pokochat barokní kaplí Panny Marie Sněžné.

kam na Broumovsku / Broumovsko výlety / co navštívit na Broumovsku
poutní kaple Hvězda

Ticháčkova kaple

Ticháčkova kaple je poutní kaple nad obcí Suchý důl. Najdete jí uprostřed klidné přírody, kam dokonale zapadá.

Původní kapli postavili už v roce 1897 z darů místních poutníků. Dle legendy se jim zde zjevila Panna Marie. V roce 2010 ale vyhořela a hned po dvou letech na to došlo k jejímu obnovení.

kam na Broumovsku / Broumovsko výlety / co navštívit na Broumovsku

Vyrazit můžete od neplaceného parkoviště v Hlavňově po Svatojakubské křížové cestě kolem Čertovy skály (30 minut).

Klášter Broumov

Klášter v Broumově vznikl už ve 14. století. O 4 století později byl upraven do barokního slohu. Stopy baroka najdete na Broumovsku hned na několika místech.

klášter Broumov / co navštívit na Broumovsku

Broumovská klášter nabízí prohlídkový okruh po celý rok. Nudit se tu nebudou ani děti díky Dětské galerii Lapidárium nebo středověké klášterní písárně s interaktivními prvky. Součástí kláštera je i volně přístupná zahrada.

Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Za návštěvu stojí i historické jádro Broumova kolem Mírového náměstí s Mariánským sloupem a kašnou.

Police nad Metují

Police nad Metují je malé městečko, které má ale rozhodně co nabídnout. Při návštěvě si nenechte ujít Masarykovo náměstí, které v roce 1990 vyhlásili městskou památkovou rezervací.

Podchodem dojdete asi za 5 minut k roubené staré škole.

Radnice na Masarykově náměstí, zdroj: Ben Skála

Jen kousek od náměstí najdete Muzeum stavebnice Merkur, na kterou si určitě řada z nás dobře pamatuje. Pokocháte se tady Ocelovým městem dle Julese Verna, Karlštejnem nebo londýnským Tower Bridgem. Součástí muzea je i vláčkodráha a herna s dřevěnými kostkami pro nejmenší.

Muzeum stavebnice Merkur, zdroj: merkurpolice.cz

S Muzeem stavebnice Merkur sousedí Muzeum papírových modelů, které bude bavit nejen modeláře. Police nad Metují je známé především svým benediktýnským klášterem, který založili už v roce 1213.

Bývalý klášter sousedí s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. V prvním patře kláštera zřídili Muzeum města Police nad Metují.

Přímo z Police nad Metují dojdete asi za hodinku k Ticháčkově kapli.

Mlýn Dřevíček

Mlýn Dřevíček je technická památka na konci malé obce Velký Dřevíč. Na mlýně se vrátíte do roku 1939 a uvidíte, jak v té době probíhala mlynářská i pekařská profese. Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Celé vybavení je původní a na závěr uvidíte mlýn v provozu (pouze při prohlídce s průvodcem).

Mlýn Dřevíček, zdroj: MartinVeselka

Děti si můžou na začátku prohlídky koupit v pokladně dřevěný dukát za 10 Kč, za který na konci prohlídky dostanou drobnou sladkost.

Pěchotní sruby u obce Chlívce

Teď tu mám tipy na výlet na Broumovsku pro milovníky vojenské historie. Tu si přiblížíte ve dvou pěchotních srubech u obce Chlívce, které jsou zároveň muzei:

Pěchotní srub Turov (zdroj: Michal Gregor)

Pěchotní sruby se postupně opravují, ale navštívit je můžete už dnes. Doporučuju před cestou mrknout na jejich facebookové stránky (viz odkazy výše) o aktuální otevírací době.

Pískovcové sloupky

Pískovcové sloupky jsou malá atrakce jen pár minut od silnice. Přírodní památku najdete na konci obce Česká Metuje směrem na Dědov (po pravé straně).

Pískovcové sloupky, zdroj: Kozuch

Skalní město Ostaš

Skalní město Ostaš se rozprostírá kolem stejnojmenné stolové hory. Tvoří skalnaté bludiště, které se dělí na Horní a Dolní labyrint (Dolní labyrint tvoří Kočičí skály).

Po cestě potkáte zajímavé skalní útvary, jako je Čertovo auto nebo Mohyla smrti. Zároveň se pokocháte výhledy z Frýdlantské nebo Krtičkovy vyhlídky.

kam na Broumovsku / Broumovsko výlety / co navštívit na Broumovsku
výhled ze skalního města Ostaš / Broumovsko turistické trasy a výlety
výhled ze skalního města Ostaš

Nenechte si ujít ani pramen Samaritánka, kde najdete vytesaný reliéf sedící ženy, která podává vodu Kristovi.

Dostanete se sem po modře značené trase z osady Ostaš, kde je placené parkoviště. Vstupné do skal je zdarma.

Kočičí skály

Kočičí skály jsou volně přístupné menší skalní město, které tvoří Dolní labyrint skalního města Ostaš.

Dostanete se sem taky z osady Ostaš po zelené turistické značce. Turistů je tu méně a přírodu si tu tak užijete o to víc. Můžete je spojit s návštěvou skalního města Ostaš. Samotné Kočičí skály vám zaberou zhruba hodinku.

Kočičí hrad (zdroj: Ben Skála, Benfoto)

Dominantou je Kočičí hrádek, který je trochu hůře přístupný, ale stojí to za to. Tvoří jej úzké chodbičky, jeskyně, pukliny a průchody.

Po žebříku můžete sestoupit do úzké soutěsky Sluj Českých bratří, kde se dle pověstí scházeli čeští evangelíci k modlitbám. Uprostřed soutěsky uvidíte uvíznutý ve výšce 2,5 metrů kámen s letopočtem z roku 1627.

kam na Broumovsku / Broumovsko výlety / co navštívit na Broumovsku

Hronov

Hronov je rodné městečko Aloise Jiráska. Navštívit můžete chaloupku, kde žil. Lístek stojí asi 40 Kč a platí i do muzea. Kousek odtud je park se Jiráskovo sochou.

Jiráskův dům, zdroj: ŠJů

Můžete vyrazit taky po stopách vojenské historie – západně od Hronova je hned několik pěchotních srubů. Hronovem se pokocháte z dřevěné rozhledny Na Signálu.

Ruprechtický Špičák a Javoří hory

Ruprechtický Špičák je se svými 881 m nejvyšším vrcholem sopečných Javořích hor, které se rozprostírají na severovýchodě Broumovska na hranicích s Polskem.

Dostanete se sem po žluté z Ruprechtic. Poslední kilometr je dost strmý, ale odmění vás parádními výhledy.

Ruprechtický Špičák a Javoří hory / Broumovsko co navštívit

Chcete se pokochat ještě více výhledy? Vyrazte od Ruprechtického Špičáku dál po hřebenové trase směrem na Široký vrch a Janovičky.

Celá hřebenovka Javořích hor se dá projít za 2 dny s přespáním právě v Janovičkách, odkud budete pokračovat dál po modré.

Rozhledna Žaltman

Rozhledna Žaltman stojí na stejnojmenném vrcholu v nadmořské výšce 740 m. Je nejvyšším bodem Jestřebích hor, které tvoří jihozápadní okraj Broumovska.

Rozhledna Žaltman, zdroj: Radek Drlička

Nejkratší trasa na rozhlednu vede z Radvanic nebo Malých Svatoňovic – v obou případech cca 4 km s větším převýšením.

Nedaleko odtud se skvěle najíte v Jestřebí boudě, která je svým jídlem vyhlášená.

Měděný důl Bohumír

Nedaleko obce Jívka najdete stopy dřívější dolování v podobě měděného dolu Bohumír. Je to místo, které vám dokonale přiblíží, jaká řehole byla práce horníků. Pokud máte v okolí bývalé horníky jako my, asi už víte, že to nebyl rozhodně žádný med. Výklad je poutavý od průvodce, který tady sám řadu let pracoval.

Měděný důl Bohumír
Měděný důl Bohumír

Stárkov a vyhlídka Vysoký kámen

Stárkov je malé městečko s historickým jádrem, které bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Kousek od náměstí pak najdete historickou roubenku zdejší fary a barokní kostel sv. Josefa.

Stárkovem se můžete pokochat z vyhlídky na Vysokém kameni. Sem se dostanete po modré ze Stárkova, ze které pak odbočíte doprava po modré přes Trpasličí rokli.

Národní park Stolové hory na polské straně

Přímo na CHKO Broumovsko navazuje NP Stolové hory na polské straně hranic nedaleko obce Hronov. Jste tu za chvíli, tak pokud máte čas, určitě si sem udělejte výlet.

Oblast se dělí na 3 přírodní rezervace – skalní město Velká Hejšovina (Szczeliniec Wielki), Bludné skály (Bledne skaly) a Batorowské rašeliniště (Torfowisko Batorowskie).

Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na stránkách národního parku.

K Bludným skalám se dostanete i pěšky z obce Machov po naučné stezce Machov (1,5 hodiny).

skalní město Velká Hejšovina Polsko / Bromouvsko výlety
skalní město Velká Hejšovina
Bludné skály

Kde se ubytovat na Broumovsku

Skalní mlýn Adršpach: V klidné části Dolního Adršpachu se nachází Skalní mlýn Adršpach. Krásné, pohodlné ubytování s vlastní koupelnou a výbornou kuchyní. K dispozici zahrada, terasa i dětské hřiště.

Skalní mlýn Adršpach

Hotel Orlík: Tento hotel se nachází přímo u vstupu do Teplických skal. Pokoje jsou moderní, stylově čisté a s vlastní koupelnou i rychlovarnou konvicí. Bohatá snídaně a poctivá kuchyně v místní restauraci.

Hotel Zámeček Janovičky: Hotel obklopený lesy v Javořích horách u hranic s Polskem. Dokonalý klid a výhled do přírody. Útulné, čisté pokoje s vlastní koupelnou, vhodné i pro rodiny.

Hotel Zámeček Janovičky

Hotel Střelnice: Tento hotel se nachází v Teplicích nad Metují, v blízkosti Adršpašsko-teplických skal a má dobré vlakové spojení. Čisté, hezké ubytování s dobrou kuchyní a milým personálem.

R&J Apartmány: Toto ubytování se nachází v Broumově a poskytuje tak dobré zázemí pro poznávání okolí. Apartmány jsou nové, moderní a prostorné s kompletním vybavením (včetně kuchyňského koutu).

Green Valley Park: Ubytování v samostatných chatách, které poskytují vše potřebné (kuchyň, posezení, vlastní koupelna, blízkost obchodu). Skvělé místo pro rodiny s dětmi – se zahradou, venkovním bazénem a dětským hřištěm.

Ubytování v chatkách Green Valley Park

Toto byly naše tipy na výlety a nejkrásnější místa, co navštívit na Broumovsku. Máte dotaz? Dejte vědět v komentáři níže nebo se podělte o své zkušenosti. Šťastnou cestu!

Více informací o východních Čechách a okolí

KRKONOŠE: Podívejte se na více než 30 tipů, co navštívit v Krkonoších. Naše oblíbené turistické trasy v Krkonoších jsme sepsali do samostatného článku (včetně podrobného popisu a mapy).

Chystáte se do Špindlerova Mlýna? Pak se vám bude hodit kompletní průvodce Špindlerovým Mlýnem.

ČESKÝ RÁJ: Do Českého ráje se stále rádi vracíme. Je to nádherná oblast plná skalních měst a bizarních útvarů. Připravili jsme průvodce s více než 40 tipy, co navštívit v Českém ráji.

DALŠÍ INSPIRACE: Inspirujte se našimi průvodci s tipy pro Český KrumlovPrahuKarlovy Vary a další místa v České republice.

Čtěte ještě více inspirace pro cestování po České republice.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *