18 tipů, co navštívit na Broumovsku (výlety, turistika, nejkrásnější místa)

broumovsko výlety / adršpašskoteplické skály

Čeká vás dovolená na Broumovsku nebo jen hledáte výlety a ta nejkrásnější místa, která vás budou bavit? Ať už vyrážíte sami, v páru nebo s dětmi, bude se vám hodit 18 tipů, kam na Broumovsku vyrazit a co navštívit na Broumovsku. Inspirujte se taky tipy na ubytování na Broumovsku, kde se vám bude tuze líbit.

Proč navštívit Broumovsko?

Vydejte se na Broumovsko, tajemný kout východních Čech, který vám nabídne nádhernou přírodu i dlouhou historii.

Projděte se prastarými lesy, obdivujte výhledy z horských hřebenů nebo prozkoumejte historické kláštery. Tato chráněná krajinná oblast vás ohromí svými dramatickými skalními útvary, malebnými horami a barokními památkami.

adršpašsko teplické skály broumovsko

Na severovýchodě vás čekají Javoří hory s nejvyšším vrcholem Ruprechtický Špičák, které nabízejí dechberoucí panoramata. Na jihovýchodě se zase setkáte s Jestřebími horami, kde si připomenete vojenskou historii v místních pěchotních srubech.

A když budete mít chuť na další dobrodružství, můžete snadno překročit hranice a objevovat přírodní krásy nedalekých Stolových hor v Polsku.

Při naší návštěvě jsme byli ubytovaní v hotelu Skalní mlýn. Hezké a útulné ubytování s dobrou kuchyní, zahradou a parkováním přímo u hotelu. Navíc se nachází na půli cesty mezi Adršpašskými a Teplickými skalami. Snadno jsme se dostali i k dalším místům v okolí – za 20 minut jsme byli u Broumovských stěn a ještě rychleji u skalního města Ostaš.

Nejlepší tipy na výlety, co navštívit na Broumovsku – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu pro Broumovsko s tipy na výlety, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Broumovsku. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Kam na Broumovsku? Tipy na výlety a co navštívit

1. Adršpašsko-teplické skály

A začneme rovnou tím nejznámějším skalním městem na Broumovsku, které je zároveň největším celistvým skalním městem ve střední Evropě.

Adršpašsko-teplické skály jsou plné bizarních skalních věží a bloků, skalních stěn, hlubokých soutěsek, výklenků a podzemních prostor.

S celkovou plochou 1 771 ha jsou Adršpašsko-teplické skály národní přírodní rezervací už od roku 1933. 

adršpašsko-teplické skály a broumovsko výlety a co navštívit

Můžete si vybrat ze dvou okruhů, které se liší délkou i náročností:

Adršpašské skalní město

  • Náročnost: 3,5 km po zelené turistické značce nebo se dá jít kratší trasa 1,5 km jen kolem jezera (Pískovna)
  • Výchozí pozice: obec Adršpach, kde je placené parkoviště (100-250 Kč/den dle sezóny). Vlaková zastávka Adršpach se nachází přímo u turistického informačního centra.
  • Cena a otevírací doba: více informací najdete na oficiálním webu Adršpašských skal, kde si můžete koupit vstupenky předem (+ získáte slevu). Skály jsou otevřené po celý rok.
  • Služby: v okolí vše potřebné (restaurace, občerstvení, toalety).

Okruh Adršpašským skalním městem je přístupný z obce Adršpach. Na délce 3,5 km se projdete nenáročnou trasou od Pískovny přes Gotickou branku až k jezírku s Velkým vodopádem (tady se můžete projet na pramici). Ideální okruh pro rodiny s dětmi i kočárky.

adršpašské skály broumovsko

Tip: Adršpašské skalní město je velmi oblíbené (už se stalo, že bylo vyprodáno na pár dní dopředu). Především v sezóně (cca květen až září) je určitě lepší rezervovat vstup předem. Zajistíte si tím nejen rezervaci vstupu, ale taky rezervaci pro auto.

adršpašsko-teplické skály a broumovsko výlety a co navštívit pískovna adršpašské skály

Teplické skalní město

  • Náročnost: 6 km okruh, nevhodné pro kočárky, větší převýšení než u Adršpašských skal
  • Výchozí pozice: Teplice nad Metují (parkoviště za 150 Kč/den, při rezervaci online levnější), vlaková stanice “Teplice nad Metují skály” pár metrů od vstupu do skal
  • Cena a otevírací doba: více informací najdete na oficiálním webu Teplických skal, kde si můžete koupit vstupenky předem (+ získáte slevu). V zimě je vstup do skal pouze na vlastní nebezpečí.
  • Služby: restaurace a toalety u vchodu do skal

Hledáte něco delšího a náročnějšího, kde vás doslova obklopí příroda? Zvolte okruh Teplickým skalním městem, který začíná u Teplice nad Metují. Okruh je 6 km dlouhý a je fyzicky náročnější než u Adršpašských skal – čeká vás převýšení a cesta, která není vhodná pro kočárky.

adršpašsko-teplické skály a broumovsko výlety a co navštívit

Na druhou stranu si odtud užijete nádherné výhledy a občas trochu adrenalinu při procházce skalní průrvou nebo při výstupu po žebříku na zříceninu.

Obě skalní města jsou propojená skrz 3,5 km dlouhou Vlčí rokli (tudy vede žlutá turistická značka). Dají se tak spojit do jednoho výletu, pokud máte dostatek času a sil.

2. Jiráskovy skály

  • Náročnost: nenáročné, délka v jednom směru 20-30 minut dle zvolené trasy
  • Výchozí pozice: osada Skály, kde můžete zaparkovat zdarma podél lesní cesty
  • Cena a otevírací doba: přístupné celoročně zdarma
  • Služby: restaurace Bischofstein u zříceniny hradu Skály nebo samoobslužné občerstvení při cestě na rozhlednu Čáp.

Na Adršpašsko-teplické skály bezprostředně navazují Jiráskovy skály. Ty jsou přístupné celoročně zdarma.

Jak už napověděl název skal, Jiráskovy skály jsou spjaté s Aloisem Jiráskem. Ten sem totiž zasadil děj svého románu Skály.

Zřícenina hradu Skály / co navštívit na Broumovsku

Jiráskovy skály tvoří 2 okruhy, které dělí osada Skály. Ta je zároveň výchozím bodem pro oba okruhy:

  • okruh kolem hřebene Supích skal a k nejvyššímu bodu Adršpašsko-teplický skal – Čáp (786 m). Na jeho vrchu je dřevěná rozhledna s točivým schodištěm, která je přístupná zdarma celoročně. Dostanete se sem po zeleně značené turistické značce (30 minut z osady Skály).
  • okruh kolem zámku Bischofstein až ke zřícenině hradu Skály (20 minut), kde se dochovaly především zbytky místností vytesaných do skal. Od zámku vede krátká odbočka k Černému jezírku, které je zbarvené dotmava díky zdejší rašelině. Uvidíte tady vzácné vážky vzorkované.

Oba výlety se dají snadno spojit do jednoho. Nejprve se můžete pokochat výhledem z rozhledny Čáp, poté se vrátit zpět do osady a kolem zámku Bischofstein si udělat okruh přes zříceninu hradu po naučné stezce. Je to nenáročný výlet, kam nezavítá tolik lidí jako do Adršpašsko-teplických skal.

Ubytování u Adršpachu 😴

broumovsko ubytování
Skalní mlýn Adršpach – u Adršpašských skal

Útulné ubytování s výbornou kuchyní

broumovsko ubytování
Hotel Orlík – u Teplických skal

Moderní hotel s vlastní restaurací

adršpašsko-teplické skály a broumovsko výlety a co navštívit

3. Broumovské stěny

V ústraní Adršpašsko-teplických skal se rozprostírá 10 km dlouhý a velmi úzký skalní hřbet – Broumovské stěny. Projděte se kolem četných skalních útvarů a nasajte dokonalý klid, který tu vládne.

Broumovské stěny jsou od roku 1956 národní přírodní rezervací. Důvodem ochrany je krajinářsky významný nesouměrný hřbet Broumovských stěn, kde najdete hned několik skalních měst.

slavenské hřiby / kamenné hřiby broumovsko

Broumovské stěny jsou volně přístupné po celý rok. Terén není vhodný pro kočárky. Můžete si vybrat jen jeden krátký výlet nebo zvolit delší okruh, kde si už dáte trochu do těla (zvlášť na hřebenové trase).

Ta nádherná příroda za to ale stojí – skalnaté vyhlídky, jeskyně, kaplička, kamenný most, zajímavé skalní útvary. V létě tu bývá taky plno, ale na večer nebo brzy ráno se to tu příjemně vylidní.

Zde je několik našich tipů, co si v Broumovských stěnách nenechat ujít:

Kamenná brána – Božanovský Špičák – Junácká vyhlídka

  • Náročnost: okruh 9,7 km (cca 3 hodiny), převýšení 323 m
  • Výchozí pozice: placené parkoviště na konci obce Slavný (100 Kč na den v roce 2024).
  • Služby: občerstvení kousek pod parkovištěm v obci, toalety zdarma na parkovišti v budce, kde se platí parkovné u obsluhy
  • Mapa trasy: Okruh z obce Slavný přes Božanovský Špičák

Z parkoviště za obcí Slavný se vydejte po žluté turistické značce, které vás provede kolem zajímavých skalních útvarů. Jedním z nich je Kamenná brána, odkud je taky krásný výhled do okolí.

Pokračujeme až na Božanovský Špičák a Junáckou vyhlídkou, ze které se pokocháte dalšími výhledy. Odtud se začneme vracet zpět po červeně značené hřebenové trase, kde si ke konci okruhu můžete udělat krátkou odbočku ke Slavenské vyhlídce.

kamenná brána broumovsko

Slavenské hřiby – vyhlídka Ovčín – poutní kaple Hvězda

  • Náročnost: 5,1 km v jednom směru (1,5-2 hodiny), převýšení 257 m
  • Výchozí pozice: placené parkoviště na konci obce Slavný (100 Kč na den v roce 2024) nebo parkoviště Hvězda (zdarma, ale je potřeba přijet brzy), obě místa spojuje taky autobus č. 363
  • Služby: občerstvení v obci Slavný nebo restaurace kousek od kaple Hvězda
  • Mapa trasy: Trasa z obce Slavný k turistické chatě Hvězda

Jako výchozí pozici můžete zvolit parkoviště kousek pod poutní kaplí Hvězda (malé, ale zdarma) nebo pak placené parkoviště za obcí Slavný. Vydejte se po červené turistické značce, kde uvidíte unikátní skalní útvar Slavenské hřiby.

slavenské hřiby / kamenné hřiby broumovsko

Nenechte si ujít taky návštěvu barokní kapličky Panny Marie Sněžné kousek od restaurace Hvězda nebo si po cestě udělejte krátkou odbočku k vyhlídce Ovčín.

Zpět se můžete svézt autobusem č. 363, který propojuje restauraci Hvězda s obcí Slavný. Pokud máte dostatek času, doporučuji si udělat okruh po modré značce přes Kovářovu rokli. Když chytnete západ slunce, nemá to tu chybu.

broumovské stěny kovářova rokle broumovsko výlety

4. Ticháčkova kaple

  • Náročnost: nenáročné – cca 2 km v jednom směru (časově 30-40 minut)
  • Výchozí pozice: parkoviště v obci Police nad Metují nebo neplacené parkoviště v Hlavňově
  • Služby: občerstvení v Polici nad Metují, hospůdka Ryba na Hrázi v Hlavňově
  • Mapa trasy: Trasa Hlavňov – Ticháčkova kaple

Obklopená lesem a uprostřed klidné přírody se ukrývá nádherná kaplička se zelenými palubky a zdobenými okny – Ticháčkova kaple.

Původní kapli postavili už v roce 1897 z darů místních poutníků. Dle legendy se jim zde zjevila Panna Marie. V roce 2010 ale vyhořela a hned po dvou letech na to došlo k jejímu obnovení.

kam na Broumovsku / Broumovsko výlety / co navštívit na Broumovsku

K Ticháčkově kapli se dostanete po žlutě značené trase – vyrazit můžete z Police nad Metují nebo z Hlavňova. V obou případech vás čeká krátká, nenáročná trasa, která vede kolem zachovalé křížové cesty. Ta vás zavede až ke kapličce, přímo nad schodištěm obklopeném lesy.

Pokud se vydáte z vesnice Hlavňov, zajděte na jídlo do hospůdky Ryba na Hrázi přímo u rybníka. Dobře tu vaří.

Ubytování Adršpach 😴

ubytování adršpach
Motel Edison

Levné ubytování s polopenzí

ubytování adršpach
Chatový areál Zděřina

Chatky a bungalovy s polopenzí za skvělou cenu

5. Broumovský klášter

  • Cena a otevírací doba: zde najdete aktuální informace o otevírací době a vstupném. Klášterní zahrada je přístupná zdarma.
  • Služby: součástí komplexu je kavárna i toalety. Ve starém městě Broumova se nachází více možností, kam zajít na jídlo.

Pokud hledáte místo, které dokonale spojuje historii, architekturu a duchovní klid, pak vám nesmí uniknout klášter v Broumově. Představte si majestátní komplex, založený již ve 14. století, který je jednou z nejvýznamnějších barokních staveb v České republice.

broumovský klášter broumovsko výlety

Klášter Broumov byl původně benediktinským opatstvím, ale v 18. století prošel rozsáhlou barokní přestavbou, která mu dodala jeho současný velkolepý vzhled.

V rámci návštěvy kláštera si projdete hlavní klášterní budovu, knihovnu s cennými rukopisy, sakristii a nádherný kostel svatého Vojtěcha. Navštivte taky středověkou klášterní písárnu, která vás vrátí zpět do doby, kdy zde mniši pečlivě opisovali staré rukopisy. Pro děti je připravený dětský okruh.

Po prohlídce kláštera si můžete odpočinout v klášterní zahradě, se vzrostlými stromy, fontánou obklopenou lavičkami a záhony květin.

broumovský klášter broumovsko výlety

Police nad Metují a Muzeum stavebnice Merkur

Police nad Metují je malé městečko, které má krásně zachovalé historické jádro kolem Masarykova náměstí. Odtud dojdete podchodem asi za 5 minut k roubené staré škole.

Jen kousek od náměstí najdete Muzeum stavebnice Merkur, které je zasvěcené známé stavebnici Merkur. Ideální místo nejen pro rodiny s dětmi.

Prohlédněte si Ocelové město dle Julese Verna, hrad Karlštejn nebo londýnskou ikonu – Tower Bridge. Součástí muzea je i vláčkodráha a herna s dřevěnými kostkami pro nejmenší.

muzeum stavebnice merkur police nad metují broumovský výlety a co navštívit

S Muzeem stavebnice Merkur sousedí Muzeum papírových modelů, které bude bavit nejen modeláře.

Pokud cestujete na Broumovsko v létě, v Polici nad Metují se nachází příjemné, menší koupaliště.

Pokud hledáte dobrodružství a chcete zažít adrenalinový zážitek, vyzkoušejte lezení po skalách v Adršpašsko-teplických skalách. Tato aktivita je vhodná jak pro začátečníky, tak pro pokročilé lezce. Adršpašské skály nabízejí řadu lezeckých tras, které vás provedou nádhernými skalními útvary a nabídnou úchvatné výhledy na okolní krajinu. Zde najdete více informací.

6. Mlýn Dřevíček

Vraťte se do roku 1939 a podívejte se v mlýně Dřevíček, jak tehdy probíhalo mlynářské a pekařské řemeslo. Celé vybavení je původní a na závěr dokonce uvidíte mlýn v provozu (pouze při prohlídce s průvodcem).

Mlýn najdete na konci malé obce Velký Dřevíč. Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Děti si můžou na začátku prohlídky koupit v pokladně dřevěný dukát za pár korun, za který na konci prohlídky dostanou drobnou sladkost.

7. Pěchotní sruby u obce Chlívce

Zajímáte se o vojenskou historii? Pak si nenechte ujít tento výlet na Broumovsku – pěchostní sruby u obce Chlívce, které jsou ve skvělém stavu díky místním nadšencům.

Aktuální otevírací dobu najdete na jejich facebookových profilech:

8. Skalní město Ostaš

  • Náročnost: nenáročné – okruh cca 2,5 km (časově kolem hodiny)
  • Výchozí pozice: parkoviště v osadě Ostaš (placené za 100 Kč/den v roce 2024). Nejbližší autobusová zastávka se nachází ve vesnici Pěkov 25 minut od osady Ostaš, odkud vede pohodlná trasa po červené značce. Vlakem můžete jet do 50 minut vzdálené České Metuje, kde navážete na modrou značku.
  • Cena a otevírací doba: skalní město Ostaš je volně přístupné.
  • Služby: občerstvení v osadě Ostaš
  • Mapa trasy: Okruh skalním městem Ostaš
kam na Broumovsku / Broumovsko výlety / co navštívit na Broumovsku

Dalším zajímavým místem na Broumovsku je skalní město Ostaš, které se rozprostírá kolem stejnojmenné stolové hory. Projděte se skalnatým bludištěm, které ukrývá útvary jako Čertovo auto nebo Mohyla smrti.

kam na Broumovsku / Broumovsko výlety / co navštívit na Broumovsku

Při cestě se pokocháte taky výhledy z několika vyhlídek. Okruh sice není vhodný pro kočárky, ale je nenáročný a zabere vám kolem jedné hodiny po modré turistické značce. Z toho důvodu je dobré návštěvu skalního města Ostaš spojit taky s Kočičími skálami, o kterých si hned povíme víc.

☞ Objevte výhodné pobytové balíčky v Adršpachu a okolí

9. Kočičí skály

  • Náročnost: nenáročné, ale spíše nevhodné pro malé děti – okruh cca 2,5 km (časově kolem hodiny)
  • Výchozí pozice: parkoviště v osadě Ostaš (placené za 100 Kč/den v roce 2024). Nejbližší autobusová zastávka se nachází ve vesnici Pěkov 25 minut od osady Ostaš, odkud vede pohodlná trasa po červené značce. Vlakem můžete jet do 50 minut vzdálené České Metuje, kde navážete na modrou značku.
  • Cena a otevírací doba: Kočičí skály jsou volně přístupné.
  • Služby: občerstvení v osadě Ostaš
  • Mapa trasy: Okruh skalním městem Kočičí skály

Skalní město Ostaš se dělí na horní a dolní labyrint. V předchozím bodě jsme si pověděli více o horním labyrintu, teď se přesuneme ke Kočičím skalám, které tvoří dolní labyrint.

Kočičí skály jsou díky skalnímu bludišti Ostaš trochu přehlížené. Přesto určitě stojí za návštěvu, i když terén je tu trochu náročnější (spíše pro malé děti, jinak je vše v pohodě schůdné).

sluj českých bratří kočičí skály broumovsko

Projdete je asi za hodinku bez zastávek. Zelená turistická značka vás zavede až ke Kočičímu hrádku, souvislé skalní hradbě s úzkými chodbami, puklinami a průchody.

Nenechte si ujít Sluj Českých bratří, úzkou soutěsku, kam můžete slézt po žebříku. Tady se dle pověsti scházeli čeští evangelíci k modlitbám. Uprostřed soutěsky uvidíte uvíznutý ve výšce 2,5 metrů kámen s letopočtem z roku 1627.

Ubytování Broumovsko 😴

penzion broumovsko
Penzion Adler

Útulné, vstřícní majitelé, domácí kuchyně

penzion broumovsko
Penzion Jízdárna

Výborné snídané, obklopené přírodou a koňmi

10. Měděný důl Bohumír

V našem blízkém okolí máme několik dolů včetně Krušných hor, proto rádi navštěvujeme podobná místa v jiných krajích. V měděném dole Bohumír na vlastní kůži okusíte, že práce horníků rozhodně není žádný med.

Výklad je poutavý a pokud budete mít štěstí, provede vás průvodce, který tady sám řadu let pracoval.

Zde najdete aktuální informace o vstupném a otevírací době.

bohumír měďěný důl

11. Národní park Stolové hory

Při návštěvě chráněné oblasti Broumovsko si nenechte ujít národní park Stolové hory v Polsku. Ten se nachází nedaleko obce Hronov a přímo kopíruje hranice s Českem. Je to krásná oblast, která rozhodně stojí za výlet.

Nejzajímavější částí je skalní město Bludné skály a nejvyšší vrchol Stolových hor – Szczeliniec Wielki.

Bludné skály

  • Náročnost: nenáročné, ale nevhodné pro kočárky a zákaz pro pejsky. Časově počítejte 1,5-3 hodiny podle zvolené trasy.
  • Výchozí pozice: máte 2 možnosti, kde zaparkovat. První parkoviště se nachází kousek od lázeňského městečka Kudowa-Zdrój – je zdarma, ale čeká vás odtud ještě 3,5 km ke vstupu do Bludných skal. Druhé parkoviště se nachází u vstupu do skal, ale je zpoplatněné a vstup je možný pouze ve vyhrazené časy, protože pojedete jednosměrkou – přijeďte chvíli před “celou”, abyste nemuseli dlouho čekat. Obě parkoviště najdete vyznačená v mapě na začátku článku.
  • K Bludným skalám se dostanete taky pěšky z obce Machov po naučné stezce Machov (1,5 hodiny).
  • Cena a otevírací doba: za vstup do Bludných skal se platí, ale vstupné je nízké. Více informací najdete na stránkách národního parku. V zimě bývají některé trasy špatně schůdné.
  • Služby: toalety zdarma u horního i dolního parkoviště
bludné skály polsko / kam na výlet na broumovsku

Bludné skály (Błędne Skały) si můžete představit jako labyrint úzkých chodbiček a skalních věží, který je zase úplně jiný než Adršpašsko-teplické skály.

Občas se budete muset protáhnout, zatáhnout břicho po vydatném obědě a chvílemi dokonce získáte pocit, že vám skály téměř padají na hlavu. Je to zážitek pro dospělé i děti.

bludné skály polsko / kam na výlet na broumovsku

Szczeliniec Wielki

  • Náročnost: nenáročné – časově počítejte 2-3 hodiny
  • Výchozí pozice: několik placených parkovišť se nachází v obci Karłów, odkud je to pár minut ke vstupu do skal.
  • Cena a otevírací doba: za vstup do Szczeliniec Wielki se platí, ale vstupné je nízké. Více informací najdete na stránkách národního parku. V zimě bývají některé trasy špatně schůdné.
  • Služby: v obci Karłów se nachází několik restaurací, chatu s občerstvením a venkovním posezením najdete taky u vstup do skal
Szczeliniec Wielki broumovsko

Szczeliniec Wielki je s výškou 919 metrů nejvyšším vrcholem Stolových hor. Tento impozantní pískovcový masiv je známý svými úzkými průchody, hlubokými puklinami a dechberoucími výhledy.

Po značené stezce vystoupáte až na vrchol, který zahrnuje kamenné schody a lávky. Ze začátku vás čeká hodně schodů, ale odmění se vám krásnými výhledy.

Szczeliniec Wielki broumovsko

Kde se ubytovat na Broumovsku

Ubytování u Adršpachu 😴

broumovsko ubytování
Skalní mlýn Adršpach – u Adršpašských skal

Útulné ubytování s výbornou kuchyní

broumovsko ubytování
Hotel Orlík – u Teplických skal

Moderní hotel s vlastní restaurací

Toto byly naše tipy na výlety a nejkrásnější místa, co navštívit na Broumovsku. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o východních Čechách a okolí

KRKONOŠE: Podívejte se na více než 30 tipů, co navštívit v Krkonoších. Naše oblíbené turistické trasy v Krkonoších jsme sepsali do samostatného článku (včetně podrobného popisu a mapy).

Chystáte se do Špindlerova Mlýna? Pak se vám bude hodit kompletní průvodce Špindlerovým Mlýnem.

ČESKÝ RÁJ: Do Českého ráje se stále rádi vracíme. Je to nádherná oblast plná skalních měst a bizarních útvarů. Připravili jsme průvodce s více než 40 tipy, co navštívit v Českém ráji.

DALŠÍ INSPIRACE: Inspirujte se našimi průvodci s tipy pro Český KrumlovPrahuKarlovy Vary a další místa v České republice.

Čtěte ještě více inspirace pro cestování po České republice.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *