30 tipů na nejkrásnější místa, co navštívit v Krkonoších (mapa a popis)

co navštívit v Krkonoších / tipy na výlety Krkonoše / dovolená Krkonoše

Co navštívit a vidět v Krkonoších? Naše tipy na výlety a nejkrásnější místa Krkonoš, které můžeme doporučit.

Krkonoše. Asi nejoblíbenější české hory. Dá se říct, že jedni se přiklánějí ke Krkonoším a druzí zase k Šumavě. Moje srdcovka jsou Krušné hory, ale i do Krkonoš jezdíme rádi. Jen to máme víc z ruky.

V dnešním článku si ukážeme ta nejkrásnější místa a skvělé tipy na výlety, co můžete podniknout v Krkonoších.

Krkonoše – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Krkonoš s tipy na výlety, ubytování a restaurace. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Krkonoších. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Nejlepší výlety, co navštívit v Krkonoších

Tipů na výlety je v Krkonoších habaděj. Proto jsem rozdělila Krkonoše s tipy na výlety do dvou oblastí:

  • západní Krkonoše od Harrachova po Špindlerův Mlýn
  • východní Krkonoše od Špindlerova Mlýna přes Pec pod Sněžkou až po Žacléř

Dodržujte základní pravidla chování v přírodě: Neodhazujte odpadky (včetně papírových kapesníčků), buďte ohleduplní ke zvířatům a ostatní návštěvníkům a zanechte přírodu ve stejném stavu, jako než jste přišli.

Pozn.: Náročnost je počítaná při cestě tam, pokud není uvedeno jinak. Odhadovaný čas je pouze orientační.

Tipy na výlety v Krkonoších – západní Krkonoše

1. Vrchol Szrenica

Hned na úvod si uděláme menší odbočku do Polska. Vrchol Szrenica (1362 m) sice neleží na české straně Krkonoš, ale je od hranic jen 200 metrů. Navíc k němu vede krásná hřebenová trasa plná výhledů.

Szrenica / Krkonoše výlety

Trasa k vrcholu Szrenica

Nejkratší trasa na vrchol Szrenica začíná v Horních Mísečkách, kde můžete zaparkovat na placeném parkovišti. Odtud vyrazíte směr Vrbatova bouda (nebo se sem dá dojet autobusem) a Pramen Labe. Pokud nemáte auto, vyjedete lanovkou ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a taky sledujete ukazatele na Vrbatovu boudu.

Kousek před Pramenem Labe odbočíte doleva na Voseckou boudu a dále na Svinské kameny, odkud budete pokračovat po hřebenové cestě až na vrchol Szrenica.

O něco delší trasa vede z Harrachova přes Mumlavské vodopády. U Krakonošovy snídaně odbočíte na Voseckou boudu, kde začínáte výrazněji stoupat až ke Svinským kamenům. Tady se dáte po Cestě česko-polského přátelství na vrchol Szrenica (červeně značená hřebenovka).

Ubytování Krkonoše 😴

ubytování krkonoše
OREA Resort Sklář – Harrachov

4* hotel s kompletním zázemím pro páry i rodiny s dětmi

ubytování krkonoše
Aparthotel Svatý Vavřinec

Moderní apartmány s restaurací, dětským klubem i wellness

2. Mumlavské vodopády

Tady by měli zpozornět všichni rodiče s malými dětmi, kteří přemýšlejí, kam vyrazit s kočárkem. Mumlavské vodopády jsou pro kočárky ideální. Nebo i pro menší děti, které toho ještě moc neujdou.

Vodopády nesou název po řece Mumlava. Jsou necelých 10 m vysoké a tvořené stupňovitými žulovými bloky. Co do vody jsou nejbohatším vodopádem v Krkonoších. Kdo viděl vyschlý Pančavský vodopád po létě, tak asi chápe :). Vodopády jsou celoročně přístupné, ale v sezóně tu může být občas docela plno.

Mumlavské vodopády Krkonoše

Trasa k Mumlavskému vodopádu

Pohodlná trasa k Mumlavskému vodopádu vede přímo z Harrachova. Tady zaparkujete na centrálním parkovišti a vyrazíte po NS Živá mrtvá Mumlava. Ta kopíruje modrou turistickou značku.

Cesta k vodopádům je relativně krátká, ale pokud máte chuť, můžete pokračovat dál až k posezení Krakonošova snídaně (i s kočárkem) a dále na Voseckou boudu nebo Labskou boudu (už bez kočárku).

Pobyty v Krkonoších za akční ceny 😴

Hledáte nejlepší ubytování v Krkonoších? Podívejte se na nabídku pobytů za akční ceny. Ubytování s wellness, v přírodě, s polopenzí…nabídka je široká a navíc za skvělé ceny.

3. Vosecká bouda

Vosecká bouda je nejzápadnější horská bouda v Krkonoších ležící v nadmořské výšce 1260 m. Najdete jí v první zóně Krkonošského národního parku. Nedaleko odtud se tyčí skála Tvarožník.

Zdroj: SkywalkerPL

Vosecká bouda je skvělým tipem pro celodenní výlet. Občerstvíte se tu a s plným břichem pak můžete pokračovat dál po několika turistických trasách – k Prameni Labe, ke Svinským kamenům, na Sněžné jámy atd.

Trasa k Vosecké boudě

K Vosecké boudě se nejrychleji dostanete z Harrachova, odkud vyrazíte po modré turistické značce kolem Mumlavských vodopádů. 6 km jdete pohodovou cestou. Na rozcestí Krakonošova snídaně odbočíte doleva po žluté, kde začíná přituhovat a čeká vás cca 2 km stoupání až k boudě.

4. Svinské kameny a Tvarožník

Výhledů není v horách nikdy dost. A skvělé výhledy si užijete ze skalních útvarů Svinské kameny a Tvarožník. Kousek od Vosecké boudy na hranicích s Polskem.

Tvarožník

Ke Svinským kamenům se dostanete po 500 m od Vosecké boudy po žluté, která se po pár set metrech kříží s krkonošskou hřebenovkou. Tady odbočíte doleva ke Svinským kamenům nebo doprava ke Tvarožníku. Kolem Svinských kamenů dojedete za 20 minut k vrcholu Szrenica. Tvarožník zase leží na trase ke Sněžným jámám (cca hodina a čtvrt).

Svinské kameny Krkonoše / výlety Krkonoše
Svinské kameny

5. Kotelní jámy – Malá a Velká kotelní jáma

Kotelní jámy jsou chráněné území na jižních svazích vrcholu Kotel (1435 m). Kotelní jámy tvoří Malá a Velká kotelní jáma, ledovcové kary v nadmořské výšce 1050-1400 m. Odděluje je skalnatý Kotelský hřebínek.

západní Krkonoše nejkrásnější místa a tipy na výlety / co navštívit v Krkonoších

Trasa ke Kotelním jámám

První trasa začíná v Horních Mísečkách, kde zaparkujete na velkém centrálním parkovišti. Vyrazíte po zelené Krakonošově cestě, která vás provede po jihozápadních svazích Kotelních jam s výhledem na nejvýraznější vrchol západních Krkonoš – Kotel.

Dojdete až k turistické chatě Dvoračky, kde se můžete občerstvit. Odtud následujete červenou turistickou značku a obcházíte Kotelní jámy až k Vrbatově boudě a následně zpět na parkoviště. Můžete jít i v opačném směru.

Druhá trasa začíná v Rokytnici nad Jizerou, odkud budete sledovat žlutou turistickou značku směrem k turistické chatě Dvoračky, kde po zelené odbočíte směr Kotelní jámy.

Pokud budete ubytovaní ve Špindlerově Mlýně, můžete se nechat vyvézt lanovkou na Medvědín a odtud pokračovat směr Vrbatova bouda po červené. Ukazatelé vás dovedou až ke Kotelním jámám.

Ubytování Krkonoše 😴

ubytování krkonoše
Omnia Hotel – Janské Lázně

4* hotel s kompletním zázemím pro páry i rodiny s dětmi

ubytování krkonoše
Kolínská bouda – Velká Úpa

Tradiční ubytování v nádherném prostředí + výborná kuchyně

6. Pančavský vodopád

Pančavský vodopád je jedním z nejznámějších v ČR. Aby ne, když je se svými 148 m nejvyšším vodopádem u nás. Najdete ho na potoku Pančava. Doporučujeme se na něj zajít podívat na jaře. Byli jsme tu na jaře i v září a v září jsme ho z Labského dolu skoro neviděli.

co navštívit v Krkonoších / Pančavský vodopád /Krkonoše výlety

Trasa k Pančavskému vodopádu

Pančavský vodopád je přístupný jen z vrchu. Horní část uvidíte taky z Ambrožovy vyhlídky, která je kousek od něj.

Většina turistů volí trasu z Horních Mísečků nebo od Medvědína. Tyhle trasy jsou nejkratší. Od Medvědína se vydáte po červené a od Horních Mísečků máte na výběr – kratší žlutou nebo delší, ale pohodlnější červenou (popř. autobusem k Vrbatově boudě). 

Můžete si udělat krátkou odbočku na Harrachovy kameny, které uvidíte v dáli a ke Kotelním jámám.

Pokud budete ubytovaní nedaleko Harrachova, vede sem trasa kolem Mumlavských vodopádů a Labské boudy po modré (u Labské boudy odbočíte doprava po červené – je to značené).

7. Pramen Labe

Pramen Labe je symbolické místo na Labské louce v nadmořské výšce 1387 m, kde má ústit řeka Labe. Její skutečné ústí je ale až nedaleko odtud, v nepřístupné části Krkonoš. Přesto je Pramen Labe jedno z nejnavštěvovanějších míst v Krkonoších. Navíc velmi dobře dostupný i na kole a s kočárkem.

Pramen Labe

Trasa k Prameni Labe

Oblíbená trasa začíná v Horních Mísečkách, odkud se vydáte směr Vrbatova bouda nebo se sem necháte vyvézt autobusem (jen v létě).

Pokud jste s kočárkem, pokračujete dál po žluté turistické značce. V opačném případě doporučuju pokračovat po červené kolem Pančavského vodopádu směr Labská bouda a následně Prameny Labe. Trasy jsou přibližně stejné, ale po červené toho uvidíte víc.

Ze Špindlu se k Prameni Labe dostanete i přes Medvědín nebo po modré přes Labský důl. Z Harrachova je cesta podobná jako v případě Pančavského vodopádu (viz předchozí tipy na výlet v Krkonoších).

8. Labská bouda a Labský vodopád

Labskou boudu a Labský vodopád najdete nedaleko Pančavského vodopádu i Pramene Labe. Všechna tato místa jsou dobře propojená a klidně tu můžete strávit celý den.

Labská bouda Krkonoše

Labská bouda leží na Labské louce v nadmořské výšce 1340 m. Pokud čekáte tu typickou krkonošskou boudu, budete možná zklamaní. Labská bouda je sice největší horskou boudou v Krkonoších, ale podle mě taky tou nejošklivější. Ale mají tu výborný štrúdl :).

Labský vodopád najdete hned vedle Labské boudy. Je 35 m dlouhý a padá do Labského dolu. Je jedním z největších a nejmohutnějších vodopádů v Krkonoších.

Labská bouda, po pravé straně Labský důl a nad ním Sněžné jámy s vysílačem

Trasa k Labské boudě

K Labské boudě se dostanete od Pramene Labe nebo Pančavského vodopádu – to jsou 2 nejoblíbenější trasy. O něco méně oblíbená a taky o dost náročnější trasa je po modré ze Špindlerova Mlýna přes Labský důl. My jí šli v Krkonoších pokaždé. Je tu daleko méně turistů a máte odtud dobrý výhled na Pančavský vodopád.

Většina turistů od Labské boudy putuje dál k Prameni Labe, ale za nás stojí za vidění nedaleké Sněžné jámy. O něco náročnější a delší trasa, ale rozhodně nebudete litovat. S Pramenem Labe se to nedá srovnávat. Naše oblíbené místo v Krkonoších.

9. Sněžné jámy

Sněžné jámy tvoří dva mohutné ledovcové kary – Velká sněžná jáma dlouhá 800 m a Malá sněžná jáma o délce 500 m. Na jejich dně najdete ledovcová jezírka neboli Sniezne Stawki, které dosahují hloubky až 200 m.

Sněžné jámy Krkonoše / Krkonoše výlety

U Sněžných jam se nachází kamenná budova připomínající královský hrad v Krakově. V současné době jí Poláci využívají jako televizní vysílač.

Trasa ke Sněžným jámám

Ke Sněžným jámám se dostanete po žluté od Labské boudy. Další možností je vyrazit po hřebenovce – Cestě česko-polského přátelství od Špindlerovy boudy.

Podrobné info o trase najdete v tomto článku.

10. Labský důl

Labský důl je ledovcové údolí na horním toku Labe u jejího pramene. Rozprostírá se mezi Špindlerovo Mlýnem a Labskou boudou.

Labský důl Krkonoše

Labský důl se vine po modré turistické značce směrem nahoru ze Špindlerova Mlýna. Trasa je dlouhá přes 8 km. Až k rozcestí Labský důl-Pudlava je cesta sjízdná i kočárkem. Pak začíná výrazně stoupat.

Pokud hledáte ne tak turisticky vyhledávanou trasu, zvolte Labský důl. Oproti Horním Mísečkům a Medvědínu je tu turistů minimum. Což je až k nevíře vzhledem k té divočině, kterou budete procházet.

☞ Objevte výhodné pobytové balíčky v Krkonoších.

Cesta česko-polského přátelství

Cesta česko-polského přátelství je trasa na hranicích s Polskem. Začíná nedaleko Vosecké boudy a vede až k Pomezním Boudám ve východních Krkonoších.

Cesta českopolského přátelství Krkonoše výlety

Ať už se napojíte kdekoliv, čeká vás cesta plná zajímavých míst a parádních výhledů.

Nejsnadněji na Cestu česko-polského přátelství navážete od Špindlerovy boudy, kam se necháte vyvézt přímo ze Špindlerova Mlýna místním autobusem. U Špindlerovy boudy je taky placené parkoviště za 300 Kč na den – zaplatíte přímo na recepci hotelu.

Z Cesty česko-polského přátelství můžete hned několikrát odbočit – přikládám pár našich tipů na turistické trasy v západních Krkonoších:

  • Moravská bouda – naučná stezka NS Krkonošská zvířátka s dřevěnými vyřezávanými zvířaty – Davidovy boudy, odkud si můžete udělat odbočku na vrchol Pevnost (1012 m) se skvělým výhledem – Špindlerův Mlýn
  • Vyhlídka Ptačí kámen – Brádlerovy boudy – Medvědí důl – Špindlerův Mlýn
  • Martinova Bouda – Labská bouda
  • Pramen Labe a dál třeba k Labské boudě, Pančavskému vodopádu, Kotelním jámám
  • Vosecká bouda – Mumlavské vodopády – Harrachov

Přímo na Cestě česko-polského přátelství pak najdete skalní útvary Dívčí a Mužské kameny.

Co navštívit v Krkonoších / Krkonoše výlety
Dívčí kameny

Tip: Některé oblasti v Krkonoších mohou být relativně odlehlé a pokud se ztratíte, může trvat dlouho, než natrefíte na civilizaci. Je fajn mít při ruce powerbanku, která vám pomůže udržet mobil s mapou v pohotovosti či vám dokonce zachránit život. Dobře poslouží taky papírová mapa. Jen se ujistěte, že v ní umíte dobře číst.

Ubytování Krkonoše 😴

ubytování krkonoše
Hotel Hvězda – Pec pod Sněžkou

Tradiční, horský hotel + výborné snídaně

ubytování krkonoše
Pension Slunečnice – Špindlerův Mlýn

Útulné ubytování s nádherným výhledem

Tipy na výlety v Krkonoších – východní Krkonoše

11. Bílé Labe a Luční bouda

Bílé Labe je první významnější přítok řeky Labe. Cestou údolím řeky zahlédnete hned několik krásných vodopádů – vodopád Velký skok, Balvanový vodopád s dětským hřištěm, Dlouhý vodopád a Plotnový vodopád.

Pokud budete pokračovat dál údolím Bílého Labe po modré turistické značce, dojdete k Luční boudě.

Luční bouda, nad ní Sněžka

Luční bouda je nejstarší chatou na hřebenech Krkonoš a jednou z největších v Evropě. Leží v nadmořské výšce 1410 m u krkonošské tundry.

Trasa údolím Bílého Labe a k Luční boudě

Trasa údolím vede po modré turistické značce ze Špindlerova Mlýna – u rozcestníku Pod Dívčí strání se dáte doprava. Cesta je až k Boudě U Bílého Labe vhodná i pro kočárky (cca 6 km). Jdete po pohodlné asfaltce.

Od boudy začínáte stoupat po úzké horské pěšině, až pomalu vystoupáte do krkonošské tundry a následně k Luční boudě. Ze severu je údolí ohraničené Malým Šišákem (1440 m) a Stříbrným hřbetem (1490 m) a z jihu prudkými svahy Kozích hřbetů.

Krkonošská tundra

Luční boudě se dostanete taky z Pece od Sněžkou. Od parkoviště u Zeleného potoka se vydáte do centra města a u hotelu Hvězda (po pravé straně) se napojíte doleva do kopce po červené turistické značce. Trasa vede Zeleným a Modrým dolem až k turistické chatě Výrovka. Odtud je to k Luční boudě ještě 2,5 km.

12. Kozí hřbety

Kozí hřbety jsou 3 km dlouhý horský strmý hřeben. Skládají se z několika vrcholů, kdy nejvyšším je vrchol Krakonoš (1422 m). Kozí hřbety nejsou z důvodu lavinového nebezpečí přístupné v zimě. Pokud vám chybí v ČR vysokohorská turistika, tady si trochu spravíte chuť.

Trasa přes Kozí hřbety

Trasa přes Kozí hřbety začíná ve Špindlerově Mlýně na náměstí. Tady u infocentra uvidíte rozcestník, který vás navede směrem po červené turistické značce.

Kozí hřbety / Kam v Krkonoších

U hotelu Horal si můžete zvolit, jestli budete pokračovat po červené nebo odbočíte po žluté (Judeichova cesta). Obě trasy vedou přes Kozí hřbety a obě jsou přibližně stejně dlouhé. 

Judeichova cesta je ale méně turisticky vyhledávanou i přesto, že není o nic míň impozantní. Obě trasy se na úbočí Kozích hřbetů opět spojují.

Od rozcestníku Kozí hřbety vede 200 m odbočka na vrchol Krakonoš s vyhlídkou. Budete mít odtud parádní výhled na údolí Bílého Labe. Po červené pokračujete kolem bývalé Rennerovy boudy až k Luční boudě.

13. Přední Planina

Přední Planina je plochý vrchol v nadmořské výšce 1198 m, který najdete jižně od Špindlerova Mlýna.

Zdroj: Petr Filippov

Trasa na vrchol Přední Planina ze Špindlerova Mlýna

Nejjednodušší variantou je nechat se vyvézt lanovkou od Svatého Petra.

Pěšky vyrazíte ze Špindlerova Mlýna po zelené přes výrazný vrchol Homolka (1031 m) a následně po modré směr horská chata Bouda Na Pláni.

Od horské chaty Bouda Na Pláni můžete pokračovat dál přes Pláň k Zadní Planině a udělat si okruh přes Klínové boudy zpět do Špindlerova Mlýna.

14. Rozhledna Hnědý vrch

Rozhledna Hnědý vrch stojí na stejnojmenném vrcholu v nadmořské výšce 1207 m. Rozhledna je dřevěná s ocelovými prvky.

Pokocháte se výhledem na Krkonoše, Obří důl, Pec pod Sněžkou a za dobrého počasí taky na Orlické hory a Jeseníky s Pradědem. Rozhledna je během zimy uzavřená. V létě je otevřená denně od 9:00 do 17:00. Vstupné na rozhlednu je zdarma.

Trasa na rozhlednu Hnědý vrch

Na rozhlednu se nejsnadněji dostanete lanovkou z Pece pod Sněžkou. Obousměrné jízdné vyjde pro dospělého při koupi online na 230 Kč. Děti nebo rodiny mají snížené jízdné.

15. Rozhledna Panorama na Černé hoře

Ocelová rozhledna Panorama leží na Černé hoře v nadmořské výšce 1289 m. Je 26 m vysoká a poskytne vám skvělý výhled na Krkonoše, Ještěd, Bezděz, Trosky, České středohoří, Orlické hory a Jeseníky.

Přímo na rozhledně se můžete občerstvit a podniknout odtud řadu dalších výletů. Například k nedalekému Černohorskému rašeliništi s vyhlídkovou věží a Hubertovou vyhlídkou.

Černohorské rašeliniště Krkonoše výlety

Trasa na rozhlednu na Černé hoře

Na rozhlednu se můžete nechat vyvézt kabinovou lanovkou z Jánských Lázní. Lanovka jezdí pravidelně každou půl hodinu v čase 9:00-18:00 od června do září. Mimo tyto měsíce je lepší sledovat stránky s aktuálními informacemi.

lanovka na Černou horu

Obousměrná vstupenka na lanovku vyjde dospělého na 320 Kč, mládež na 280 Kč a děti 220 Kč (ceny platí při koupi online, na místě jsou dražší). Pokud se rozhodnete vyrazit pěšky, necháte auto na parkovišti pod lanovkou a vyrazíte vzhůru do kopce.

16. Chalupa na Rozcestí a Liščí hřeben

Liščí hřeben s nejvyšším bodem 1320 m leží mezi vrcholy Liščí hora a Zadní Planina. Z větší části je zarostlý, ale i tak je tu několik skvělých vyhlídkových míst.

Zdroj: Stanislav Dusík

Chalupa na Rozcestí je místem, odkud zažijete jeden z nejlepších výhledů na Sněžku a další vrcholy východních Krkonoš.

Trasa k Chalupě na Rozcestí

Z parkoviště v Peci pod Sněžkou vyrazíte po žluté směr Vlčí důl. U Lesní boudy se napojíte doprava na červenou, která vás přes Liščí hřeben dovede až k chalupě na Rozcestí.

Druhou možností je vyrazit od Přední Planiny, kam můžete dojet lanovkou ze Špindlerova Mlýna (podrobná trasa na Přední Planinu je popsaná o něco výš). Trasa od Boudy Na Pláni vám zabere necelé 2 hodinky.

☞ Objevte výhodné pobytové balíčky v Krkonoších.

17. Obří důl a Úpská jáma

Obří důl je údolí mezi úpatím Sněžky a Pecí pod Sněžkou. Vzniklo působením ledovce. Důl je zakončen ledovcovým karem s výškou srázu až 600 m – Úpskou jámou.

Obří důl

Trasa k Obřímu dolu a Úpské jámě

K Obřímu dolu se nejpohodlněji dostanete z Pece pod Sněžkou, kde necháte auto na placeném parkovišti Kaplička. Odtud vyrazíte po modré kolem Úpského údolí směr Sněžka.

První 3 kilometry vedou po pohodlné asfaltce, kterou můžete sjet i s kočárkem. Od kaple, kde je i pár laviček a rozcestník, začíná trasa výrazně stoupat lesní cestou.

Trasa kolem Obřího dolu končí na hranicích s Polskem u Slezského domu v Obřím sedle. Odtud můžete pokračovat dál na Sněžku.

18. Úpské rašeliniště

Úpské rašeliniště je největším rašeliništěm na území Krkonoš (72,8 ha). Leží v nadmořské výšce přes 1400 m mezi Luční boudou, Studniční horou a Hraničním hřebenem. Svým charakterem se podobá rašeliništím v severní Evropě.

Krkonošská tundra

Trasa k Úpskému rašeliništi

Úpské rašeliniště začíná hned u Luční boudy, takže trasy ze Špindlerova Mlýna jsou stejné (viz výše). Cesta vede po NS Krkonošská tundra po povalovém chodníku.

Z druhé strany se k Úpskému rašeliništi dostanete z Pece pod Sněžkou po modré přes Obří důl a Slezský dům. Tahle trasa je dlouhá cca 6 km a časově vám zabere 2,5 hodiny.

19. Sněžka

Bez nejvyššího vrcholu Krkonoš – Sněžky (1602 m) by to nešlo. Věděli jste, že samotný vrchol Sněžky leží v Polsku (o 10 cm vyšší) a nejvyšším vrcholem u nás je tak nedaleká Luční hora (1555 m). Luční hora ale není přístupná.

výhled ze Sněžky na Slezský dům a Obří důl po levé straně (nad ním Studniční hora)

Vrcholek Sněžky je skalnatý a je z něho krásný panoramatický výhled. Na jeho úpatí se nachází Úpská jáma s Obřím dolem. Sněžka leží na Cestě česko-polského přátelství.

Turistické trasy na Sněžku

Na Sněžku se dostanete hned několika trasami:

Trasa z Pece pod Sněžkou přes Obří důl

Na placeném parkovišti Kaplička v Peci pod Sněžkou se napojíte na modrou turistickou značku, která vás provede Obřím dolem s Úpskou jámou. Dorazíte až ke Slezskému domu na hranice s Polskem a tady se dáte doprava po červené (Cesta česko-polského přátelství).

Na téhle trase nebudete mít o výhledy nouzi, ale musíte počítat s tím, že to bude vykoupeno energií, kterou bude potřeba vynaložit. 🙂

trasa přes Obří důl
Trasa z Pece pod Sněžkou přes Růžohorky

Auto zaparkujete na parkovišti u infocentra nebo na parkovišti Kaplička o kousek výš. Vydáte se přes most po zelené turistické značce směr Růžohorky a následně žluté na Růžovou horu a poté Sněžku. Cestu na Růžovou horou si můžete zkrátit lanovkou.

Trasa ze Špindlerova Mlýna

Nejkratší trasa ze Špindlerova Mlýna vede přes Kozí hřbety (podrobný popis trasy výše). Zkráceně: vydáte se po červené turistické značce přes Kozí hřbety k Luční boudě a následně přes Úpské rašeliniště a Slezský dům až na Sněžku.

Trasa od Špindlerovy boudy

U trasy ze Špindlerovy boudy je skvělé, že se vyhnete tak velkému převýšení jako v případě výstupu z Pece pod Sněžkou nebo ze Špindlerova Mlýna. Až ke Špindlerově boudě dojedete místním autobusem ze Špindlerova Mlýna (jezdí v pravidelných a častých intervalech).

Odtud vyrazíte po Cestě česko-polského přátelství – doprava po červené. Čeká vás panoramatická hřebenová cesta s výhledem na ledovcová jezera Malý a Velký Stav (na polské straně).

Trasa od Pomezních Bud

Nejkratší výstup na Sněžku začíná na Pomezních Boudách v obci Horní Malá Úpa. Od placeného parkoviště se vydáte po žluté turistické značce doleva.

Asi za hodinu a půl dorazíte k chatě Jelenka, u které navážete na Cestu česko-polského přátelství. Přejdete přes vrchol Svorová hora (1411 m) a Obří hřeben až na Sněžku.

20. Wielki a Maly Staw

Wielki a Maly Staw jsou ledovcová jezera, na která budete mít parádní výhled z Cesty česko-polského přátelství. Wielki Staw je zároveň s rozlohou 8,5 hektarů největším jezerem v Krkonoších.

Maly Staw Krkonoše výlety
Maly Staw

Trasa k vyhlídce na ledovcová jezera Wielki a Maly Staw

Nejkratší trasa k jezerům vede od Špindlerovy boudy, kam vyjedete od Špindlerova Mlýna místním autobusem. Vydáte se doprava po červené – Cestě česko-polského přátelství směrem na Sněžku.

21. Hřeben Rýchory

Rýchory jsou horský hřeben na úplném východě Krkonoš mezi Svobodu nad Úpou a městem Žacléř, který je ohraničený vrcholy Kutná (1001 m) a Dvorský les (1036 m).

Celá oblast a především Dvorský les (někdy taky Rýchorský prales) jsou nejméně dotčenou krajinou v Krkonoších. Pokud hledáte v Krkonoších víc klidu, zamiřte sem.

Rýchorský prales

Celým hřebenem prochází červená turistická značka (NS bratří Čapků) nebo NS Rýchory.

Trasa k hřebenu Rýchory a Rýchorské boudě

Nejkratší trasa začíná na parkovišti v Horním Maršově, odkud budete sledovat žlutou turistickou značku.

Na Rýchory se dostanete taky ze Svobody nad Úpou. Vybrat si můžete mezi zelenou nebo žlutou turistickou značku. Obě trasy jsou přibližně stejně dlouhé.

☞ Objevte výhodné pobytové balíčky v Krkonoších.

22. Pomezní hřeben a vrchol Lysečina

Další místo, kam nezavítá moc turistů. Pomezní hřeben je horský hřeben o délce 4 km na úplném východě Krkonoš. Nejvyšším vrcholem je Lysečina s výškou 1188 m.

Výhled z Lysečinské hory na Sněžku a hřeben Krkonoš

Trasa k Pomeznímu hřebenu a vrcholu Lysečina

Nejkratší trasa začíná u Pomezních Bud v Horní Malé Úpě. Tady se vydáte po hřebenové cestě, která začíná přímo na hranicích s Polskem. Hned za parkovištěm naproti obecnímu úřadu.

Druhou možností je trasa od Dolní Malé Úpy, kde necháte auto na parkovišti u Spáleného Mlýna. Dáte se po zelené doprava od parkoviště a na rozcestníku Pod Dlouhým hřebenem doleva po modré přes sedlo Cestník.

Tady navážete na červenou směr Lysečinská bouda a budete se jí držet až na hranice, kde odbočíte doleva na Lysečinský vrchol (ještě vás čekají po hřebenovce necelé 2 km).

Co navštívit v Krkonoších s dětmi

Plánujete dovolenou celá rodina a přemýšlíte, kam s dětmi v Krkonoších? Mám pro vás několik tipů, kde se všichni skvěle zabavíte.

Lanové centrum a bobová dráha v Harrachově a Špindlerově Mlýně

Lanové centrum a bobovou dráhu najdete v Harrachově u skokanských můstku na úpatí vrcholu Hřebínek v centru. Druhou možností je Špindlerův Mlýn, kde vybudovali bobovou dráhu s lanovým centrem v části Bedřichov. Oba parky jsou otevřené v letní sezóně denně od 10:00.

Adventure park Špindlerův Mlýn

Chcete si zastřílet z luku, vylézt po lezecké stěně, zhoupnout na obrovské houpačce nebo jen půjčit koloběžky? Vše najdete v Adventure parku ve Špindlerově Mlýně.

Leží kousek od lanovky na Medvědín (sledujte modrou turistickou značku proti proudu Labe). Otevřeno je v letní sezóně denně od 10:00.

NS Jízda za zvířátky

Z areálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně se necháte vyvézt lanovkou k vrcholu Přední Planina, kde začíná naučná stezka NS Jízda za zvířátky.

U každé informační tabule najdete dřevěnou sochu se zvířátkem. U stanice lanovky je taky skvělé dětské hřiště a výhled na Krkonoše.

Aquapark Špindlerův Mlýn

Kam v Krkonoších s dětmi, když prší? Přibalte plavky a vyrazte do aquaparku. Tenhle leží přímo u lanovky na Medvědín ve Špindlerově Mlýně.

Stezka korunami stromů

Stezku korunami stromů najdete u Jánských Lázní na úpatí Krkonošského národního parku, který odtud budete mít jako na dlani. Součástí stezky jsou vzdělávací a adrenalinové zastávky a tobogán.

Stezka je otevřená celoročně, jen se liší otevírací doba dle období. Většinou je otevřeno od 10:00 a v létě od 9:30. Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Farmapark Muchomůrka

Farmapark Muchomůrka leží u Svobody nad Úpou. Hlavně pro ty menší je místo ráj. Děti si tady mohou volně pohrát se zvířátky, vyřádit se na řadě prolézaček, zahrát si golf nebo indiánský tenis, cvrnkat kuličky nebo se pokochat z dětské rozhledny.

Výstava Pohádkové Krkonoše

Milujete s dětmi Krakonošovy pohádky? Pak musíte navštívit výstavu ve Svobodě nad Úpou s názvem Pohádkové Krkonoše. Jen kousek od Farmaparku Muchomůrka, takže můžete obě místa spojit do jednoho výletu. Otevírací dobu a vstupné najdete na oficiálních stránkách.

Herní krajina Pecka

Nedaleko Velké Úpy najdete u Portášek Herní krajinu Pecka. V lese a na louce je spousta herních prvků, které budou bavit děti i dospělé.

Nejsnadněji se sem dostanete přímo z Velké Úpy lanovkou směr Portášky (přepravuje i kočárky) nebo po svých. Cestu dolů si můžete zkrátit na koloběžce.

Kde se ubytovat v Krkonoších?

Ubytování Krkonoše 😴

ubytování krkonoše
OREA Resort Sklář – Harrachov

4* hotel s kompletním zázemím pro páry i rodiny s dětmi

ubytování krkonoše
Aparthotel Svatý Vavřinec

Moderní apartmány s restaurací, dětským klubem i wellness

Toto byly naše tipy na nejhezčí místa Krkonoš. Našli jste tipy na výlety a co navštívit v Krkonoších? Šťastnou cestu!

Více informací o Krkonoších

KRKONOŠE: Nejlepší tipy na výlety a turistické trasy ve Špindlerově Mlýně najdete v článku Co navštívit ve Špindlerově Mlýně. V dalším článku jsme sepsali podrobný popis našich oblíbených turistických tras v Krkonoších a 4 trasy, jak se dostat na Sněžné jámy.

JIZERSKÉ HORY: Podívejte se na naše tipy, co navštívit v Jizerských horách.

Nejlepší výlety, co navštívit v Krkonoších – nejčastější dotazy

Co navštívit v Krkonoších?

Krkonoše jsou jedny z nejoblíbenějších českých hor. Tipů na výlety je tu habaděj a v tomto článku si ukážeme víc jak 30 míst, kam můžete vyrazit, ať už budete ubytovaní v Harrachově, v Peci pod Sněžkou nebo například ve Špindlerově Mlýně.

Jaké jsou nejkrásnější turistické trasy v Krkonoších?

Přikládám pár našich tipů na naše oblíbené turistické trasy:
– Harrachov – Mumlavský vodopád – Vosecká bouda – Svinské kameny – vrchol Srzenica
– Špindlerova bouda – Sněžné jámy – Labská bouda – Pančavský vodopád – Kotelní Jámy
– Špindlerův Mlýn – Kozí hřbety – Luční bouda – Sněžka – Cesta česko-polského přátelství a Špindlerova bouda

Podrobný popis těchto i spousty dalších turistických tras v Krkonoších najdete v článku.

Kam v Krkonoších s dětmi?

S dětmi je program už potřeba trochu poupravit. Asi by nebyly nadšené, kdybychom je vláčeli po Kozích hřbetech :). Tady pár našich tipů a více se dozvíte v článku:
– Bobová dráha v Harrachově
– Dobrodružný park ve Špindlerově Mlýně
– Farmapark Muchomůrka
– Herní krajina Pecka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *