co navštívit v Krušných horách

Co navštívit v Krušných horách? 40 tipů na výlety a turistické trasy

Putujeme napříč českými horami. A dnes máme na paškále mé milované, tajuplné a opuštěné Krušné hory. Co navštívit a vidět v Krušných horách? 40 tipů na výlety a nejkrásnější místa Krušných hor, ze kterých si vybere opravdu každý.

Při rozhodování vám pomůže interaktivní mapa, kterou si můžete stáhnout do mobilu.

Krušné hory aneb nejtajemnější české pohoří

Žádné jiné české pohoří není zahaleno takovou rouškou tajemna jako právě Krušné hory.

Málokde taky najdete tak husté lesy, rašeliniště, léčivé prameny v kombinaci s pozůstatky lidské činnosti. 

Krušné hory (dříve nazývané Rudohoří) jsou 130 km dlouhé pohoří, které se táhne od Plesné až k Tisé se skalním pískovcovým městem Tiské stěny.

Celková rozloha Krušných hor včetně německé strany dosahuje 6000 km2, z nichž jen 1607 km2 spadá do Čech.

Nejdelší turistickou trasou je Krušnohorská magistrála o délce 242 km začínající v Chebu a končící až u Sněžníku se známým Děčínským Sněžníkem.

Hlavním důvodem, proč jsou Krušné hory známé a často spíš nechvalně, je těžba nerostných surovin. Díky intenzivní sopečné činnosti, která tu dříve probíhala, jsou Krušné hory bohatým nalezištěm kovových rud a také tu vyvěrá celá řada léčivých pramenů. Tím jsou známé už chvalně 😃.

Současný ráz krajiny je už ale naprosto odlišný a pokud milujete přírodu, přijdete si na své ❤🌲. Pozůstatky těžby si můžete připomenout na řadě míst, jako jsou například Vlčí a ledová jáma, Rýžovna a čedičový lom Hřebečná, důl Mauritius nebo největší propadlina dolu v ČR Červená jáma.

Právě kvůli ojedinělému odrazu hornické činnosti byly Krušné hory zapsány v roce 2019 na Seznam UNESCO.

PP Vlčí jámy

Co navštívit v Krušných horách?

Tipů na výlety je v Krušných horách celá řada – od rozhleden a vyhlídek po jámy a doly, které vznikly těžební činností. Jaké jsou ty nej?

Krušné hory mapa: turistické trasy a tipy na výlety

Rozhledny v Krušných horách

Rozhledna Klínovec

Nejde začít jinak než kamennou rozhlednou na nejvyšším vrcholu Krušných hor – Klínovci (1244 m).

Zdroj: Schlesinger

Z vyhlídkového ochozu rozhledny budete mít parádní kruhový rozhled:

Parkoviště najdete přímo na Klínovci pod rozhlednou. Mimo hlavní zimní sezónu je neplacené.

Otevírací doba rozhledny se liší dle období: od října do dubna 9:00-17:00 a od května do září 9:00-19:00. Vstupné je 25 Kč a děti do 7 let mají vstup zdarma.

Upozornění: rozhledna je momentálně zavřená.

Rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu

Tohle je paní rozhledna. Alespoň pro nás. A každému můžeme její návštěvu doporučit. Na rozdíl od rozhledny na Klínovci je rozhledna Pajndl víc nedostupná – budete si muset vyšlápnout pár kiláčků, abyste jí zdolali.

rozhledny Krušné hory

Kam až oko dohlédne z rozhledny Pajndl? Moje na nejbližší strom. Vaše až na vrcholky Šumavy. Směrem na východ uvidíte vrcholy Klínovec, Fichtelberg (nejvyšší hora Krušných hor za Německo) a Doupovské hory. Jihozápadním směrem se pak rozprostře Slavkovský les.

A abych nezapomněla: otevírací doba rozhledny Pajndl je 24/7 a vstupné zdarma.

TRASA 🚶‍♂️: Tras k rozhledně Pajndl vede hned několik – jejich podrobný popis najdete zde.

Rozhledna Blatenský vrch

Rozhledna Blatenský vrch je druhou nejvýše položenou rozhlednou v Krušných horách.

Jakými výhledy se odtud pokocháte? Východním směrem uvidíte Klínovec a Fichtelberg, jihovýchodně pak Doupovské hory a jihozápadním směrem Tisovský vrch s rozhlednou Pajndl a město Horní Blatná.

Vstupné bylo za nás 10 Kč a jestli se změnilo, resp. zvýšilo :), tak ne o moc.

Otevírací doba rozhledny Blatenský vrch se liší dle období:

 • od května do října 10:00 – 17:00
 • od listopadu do dubna převážně o víkendech (záleží na počasí) od 10:00 do 16:00
rozhledna Blatenský vrch

TRASA 🚶‍♂️: Nejkratší cesta vede od rozcestníku Pod Blatenským vrchem, kde auto zaparkujete u kraje. Je to kousek nad Horní Blatnou směrem na Boží Dar. Vyrazíte doleva po užší asfaltce lesem a za chvíli jste tam.

K rozhledně se můžete vydat také od PP Vlčí jámy přímo z Horní Blatné. Není to žádná štreka. V pohodě jí zvládnou i menší děti.

🥩 Až se pokocháte Vlčími jámami a výhledem z rozhledny Blatenský vrch, zajděte si na steak do vyhlášené restaurace Faustův dvůr hned pod kopcem v Horní Blatné.

Rozhledna Cibulka

Ocelovou rozhlednu Cibulka najdete na Šibeničním vrchu ve výšce 656 m. n. m. Skvěle odtud uvidíte lesy Krušných hor.

Otevřeno je pořád a peněženku taky nechte doma.

TRASA 🚶‍♂️: Nejpohodovější trasa vede od Libnova. Auto zaparkujete na lesním parkovišti a vydáte se po zpevněné lesní cestě. Trasa je dlouhá 2,5 km. Po cestě minete několik poznávacích stojanů – o houbách, rostlinách, lesní zvířatech apod. Fajn zpestření nejen pro děti :).

kam v Krušných horách

Rozhledna Hláska Hora Svaté Kateřiny

Kamenná rozhledna Hláska leží na Růžovém vrchu u obce Hora Svaté Kateřiny v nadmořské výšce 729 m.

Rozhledna je otevřená jen sezónně – od dubna do října v odpoledních hodinách (na rozhledně jsou jiné informace než ty oficiálně uvedené, ale když přijdete odpoledne, bude otevřeno). Vstupné je 20 Kč.

Kam až oko dohlédne? Z rozhledny Hláska si prohlédnete České středohoří a Krušné hory.

TRASA 🚶‍♂️: Trasa k rozhledně Hláska začíná v obci Hora Svaté Kateřiny na náměstí, odkud budete následovat zelenou turistickou značku. Trasa je dlouhá 600 m. Další možností je zaparkovat hned u rozhledny podél silnice, která sem vede.

Rozhledna Jeřabina u Litvínova

Rozhledna Jeřabina leží pod stejnojmenným vrcholem Jeřabina (788 m).

Otevírací doba rozhledny je 24/7 a vstupné je zdarma.

Jakými výhledy se odtud pokocháte? Z rozhledny uvidíte nejen Krušné hory, ale taky zničenou krajinu Mostecka.

TRASA 🚶‍♂️: Nejkratší cesta vede po žluté turistické značce, která začíná u silnice z Litvínova směrem na Mníšek za obcí Křižovatky. Je tu po pravé strany kousek parkovací plochy. Poznáte to podle ukazatele na rozhlednu Jeřabina. Z parkoviště je to už jen cca 300 m.

Vyhlídky v Krušných horách

Vyhlídka Vysoký kámen u Kraslic

PP Vysoký kámen je skalní útvar připomínající hradní zříceninu. Na jedné straně je zakončen Vyhlídkovou skálou, na kterou se dostanete po železné lávce až na vyhlídkovou plošinu. A na straně druhé se nachází druhá skalní věž Větrná skála.

kam v Krušných horách

Přímo na vyhlídkové plošině se nachází orientační tabule, na které můžete mrknout, kam že si to vlastně kroutíte krky. Je celá v němčině, takže pokud jste na tom jako já, budete vděční za český překlad níže:). 

Z PP Vysoký kámen dohlédnete na západní vršky Krušných hor, Smrčiny, Halštrovskou vrchovinu, Český les a Slavkovský les. 

TRASA 🚶‍♂️: Nejkratší cesta, kterou hravě zvládnou i menší děti, začíná u osady Kámen. Pokud přijedete od obce Luby, zaparkujete auto po levé straně, kde je menší plácek na hlíně, a dáte se do kopečka skrz osadu. Projdete kolem pasoucích se krav do lesa a pořád rovně, dokud nemáte památku na dohled.

Boží vyhlídka

Boží vyhlídka nese název po Božím Daru, kousek nad kterým se tyčí. Vzhledově má vyhlídka připomínat krabičku od sirek. Vyhlídka je volně přístupná od dubna do října.

TRASA 🚶‍♂️: Dojdete sem po červeně značené turistické značce přímo z Božího Daru (čtvrt hodinky do mírného kopce) nebo v druhém směru od parkoviště Neklid. Trasa je víc než pohodová, tak určitě vyrazte i s dětmi.

Vyhlídka U Laviček

Vyhlídka U Laviček je dřevěná vyhlídka s posezením nedaleko obce Chlumec pod Mravenčím vrchem (558 m).

turistické trasy Krušné hory
Zdroj: Ftom

Kam až oko dohlédne? Na vrcholky Českého středohoří a obce Chlumec a Ústí nad Labem.

TRASA 🚶‍♂️: K vyhlídce se dostanete po zelené přímo z Chlumce. Od městského úřadu půjdete 2 km do kopce.

Pozůstatky důlní činnosti v Krušných horách – po stopách UNESCO

PP Vlčí jámy

Vlčí jámy se nachází v Krušných horách nedaleko Horní Blatné přímo pod Blatenským vrchem v nadmořské výšce 990 až 1020 m. n. m.

Skládají se z Vlčí jámy (viz obrázek) a Ledové jámy. Propadlina Vlčí jáma má míry 120-14-25 m. Za to Ledová jáma je uzoučká a vstup sem vede po schodech na vlastní nebezpečí.

Více o Vlčích jámách včetně tras se dočtete v článku.

Propadlina dolu Červená jáma v Krušných horách

Červená jáma je největší propadlinou dolu v ČR – dlouhá 230 m, široká kolem 30 m a hluboká až 20 m. Na konci propadu najdete 170 m hlubokou jámu.

Kolem Červené jámy je ohraničení, za které je vstup zakázán kvůli poddolování.

Nedaleko Červené jámy musíte určitě navštívit občerstvení se stejnojmenným názvem.

TRASA 🚶‍♂️: K Červené jámě i občerstvení se dostanete od rozcestníku Bludná mezi Horní Blatnou a Božím Darem, kde zaparkujete na neplaceném parkovišti. Trasa je dlouhá 1 km a jdete po pohodlné rovince. Druhá trasa začíná ve druhém směru po červené z obce Hřebečná.

Čedičový lom Hřebečná

Čedičový lom Hřebečná najdete v přírodní rezervace Rýžovna cca na půli cesty mezi Božím Darem a Horní Blatnou. Lom připomíná kamenné varhany, které se vytvořily smršťováním lávy při jejím chladnutí.

Lom Hřebečná patří ke Geoparku Egeria, který je součástí Česko-bavorského geoparku.

TRASA 🚶‍♂️: U restaurace Salaš Rýžovna odbočíte směrem na Hřebečnou (ve směru vlevo z Božího Daru). Po pár minutách uvidíte po levé straně staré objekty bývalé Hřebečné. Na druhou stranu od nich vede štěrkovitá cesta, která vás po pár metrech dovede přímo k lomu. Auto můžete nechat o kousek výš, kde je hliněný plácek po obou stranách silnice.

Důl Mauritius

Když už jsme u té Hřebečné, navážeme rovnou na důl Mauritius, který najdete přímo u osady. Krušné hor jsou plné dolů, které přiblíží dříve intenzivně probíhající hornickou činnost. Tím největším cínovým dolem za české Krušné hory je právě důl Mauritius.

Prohlídka trvá 1 hodinu a dospělého vyjde na 150 Kč, děti 10-15 let a seniory nad 60 let na 100 Kč a mladší děti nad 6 let 80 Kč. Návštěvu je potřeba předem zarezervovat.

Nezapomeňte si přibalit dostatek teplých vrstev :).

Hornická krajina na vrchu Mědník

Vrch Mědník (910 m) leží kousek nad obcí Měděnec. Najdete tady 2 bývalé štoly – štola Země zaslíbená a štola Marie Pomocné.

V současnosti je otevřená pouze štola Marie Pomocné – od května do října v čase 11:00 – 17:00. Prohlídka trvá hodinu a opět je potřeba přiobléct se, protože se teploty pohybují kolem 7 stupňů. Plné vstupné vyjde na 80 Kč a snížené pro děti a seniory na 60 Kč.

Přímo nad štolou Země zaslíbená stojí horská kaple Nejsvětějšího srdce Ježíšova. Pokud se od štol vydáte směrem na vrchol, naskytne se vám krásný výhled do okolí.

TRASA 🚶‍♂️: Pokud půjdete z obce Měděnec, budete sledovat modré značení. Nejpohodlnější trasa ale začíná na parkovišti, které je určené přímo pro návštěvníky bývalých štol a vrchu Mědník. Odtud máte místo doslova před nosem.

Naučná stezka Po stopách horníků a hornická oblast Krupka

Naučná stezka Po stopách horníků vás provede okolím obce Krupka a Komáří hůrkou. Skládá se z kratšího a delšího okruhu. Kratší je značený zelenými symboly kladívek a má délku 4,5 km. Delší poznáte podle červených symbolů kladívek a je dlouhý 10,5 km (vede přes Komáří hůrku).

Terén je lesnatý se značným převýšením. Po cestě vás čeká 13 tabulí, kde se seznámíte s dějinami dolování, místní faunou a flórou a geologickými poměry.

TRASA 🚶‍♂️: Oba okruhy začínají u zříceniny hradu Krupka, kde necháte auto. Odtud už sledujete značení pro naučnou stezku. Přímo na naučné stezce najdete taky zpřístupněnou štolu Starý Martin.

Nejkrásnější vrcholy Krušných hor

Meluzína

Meluzína (1047 m) je naším nejoblíbenějším vrcholem v Krušných horách. Její vrchol je téměř nezalesněný a naskytne se vám taky boží výhled na okolní záplavu krušnohorských lesů. Navíc tu většinou není ani noha.

Připravte se na to, že název Meluzína nemá pro nic za nic – fakt to tady dost fučí 😃.

Najdete jí kousek od Klínovce směrem na Sfingy u Měděnce.

vrcholy Krušné hory

TRASA 🚶‍♂️: Přímo na vrchol Meluzína nevede značená trasa, ale určitě sem trefíte i bez barev na stromech. Auto zaparkujete v zatáčce před přístřeškem u rozcestníku Pod Meluzínou. Sledujete zelené ukazatele, dokud nedorazíte k dalšímu přístřešku po vaší levé straně. Od přístřešku vede neznačená turistická trasa lehce do kopce přímo na vrchol.

Křížová hora

Křížová hora (1025 m) leží nedaleko vrcholu Meluzína. Samotný vrchol je skalnatý nezalesněný, takže z něho budete mít taky skvělé výhledy.

TRASA 🚶‍♂️: Pojedete z Loučné pod Klínovcem směrem na Srní. Budete míjet přístřešek s menším parkovištěm pro návštěvníky vrcholu Meluzína a okolí. Pokračujete dál a asi po 1,5 kilometru uvidíte odbočku vlevo. Tady zaparkujete a vyrazíte po téhle odbočce. Stále rovně, i když se cesta po chvíli stočí doprava. Cesta na vrchol není značená, ale zavede vás intuitivně k jedné ze dvou vyhlídek – vedou sem vyšlapané cestičky, takže se můžete řídit jimi.

Velký Špičák

Vrchol Velký Špičák leží mezi obcemi Kovářská a Kryštofovy Hamry nedaleko přehrady Přísečnice. Z nadmořské výšky 965 metrů máte parádní výhled na okolí. Na rozdíl od předchozích vrcholů už tady určitě potkáte víc nadšených turistů. Ale pořád to ještě jde 🙂.

TRASA 🚶‍♂️: Auto zaparkujete zdarma po levé straně ve směru z obce Kovářská. Je tam hliněný plácek přímo u dřevěného posezení a informační cedule. V první kolmé pravotočivé zatáčce. Cesta vede po naučné stezce Velký Špičák a je dlouhá necelý kilometr. Nejprve jdete rovně po široké lesní cestě. Mírně do kopce. Po několika stech metrech začne výrazněji stoupat a klikatit se.

Jelení hora

Na druhé straně od nádrže Přísečnice se tyčí vrchol Jelení hora (994 m). Z Velkého Špičáku ho skvěle uvidíte – přímo naproti vidíte právě Velký Špičák.

Zdroj: Sehlax

TRASA 🚶‍♂️: Nejoblíbenější trasa vede od přehrady Přísečnice po modré turistické značce, z níž na prvním rozcestí odbočíte kolmo doprava. Této cesty se držíte cca 300 metrů a poté se vydáte po rovné lesní cestě, která vede až na vrchol.

Medvědí skála

Medvědí skála (924 m) je dalším vrcholem s parádním výhledem – jiný bych vám tady ani nedoporučovala 😃. Leží mezi obcemi Hora Sv. Kateřiny a Horní Jiřetín.

TRASA 🚶‍♂️: Auto zaparkujete na parkovišti v obci Nová Ves v Horách, odkud vyrazíte po červené směr Mikulovice. Později část trasy kopíruje i naučná stezka. V místě, kde cestu bude křížit lesní asfaltka, přejdete tuto cestu a budete pokračovat po lesní cestě vzhůru. Cesta vás přes Liščí vrch dovede až na Medvědí skálu. Trasa je dlouhá 4 km (časově 1,5 hodiny).

Nekonečně výhledy v okolí obce Moldava

Moldava je oblast ve východních Krušných horách. Téměř nezalesněná. Plná pastvin, plání a výhledů. Je to místo, kde se nemusíte držet turistických tras.

Naopak.

Sejděte z nich a jen tak se toulejte. A užívejte si pohledy, které pro Krušné hory nejsou typické. A přesto jsou to právě Krušné hory. Opuštěné a občas nehostinné.

Mým tipem je vyrazit severně od Moldavy a postupně obejít její okolí i z jižní strany. Ideální pro celodenní výlet.

Po stopách seriálu Rapl

Bavil vás seriál Rapl? Jeho ponurá a surová krajina s opuštěnými objekty? Tak ty najdete právě tady – v Krušných horách.

Policejní stanici umístili místo radnice a informačního centra v Jáchymově. Chalupa hlavního představitele Kuneše leží v osadě Rýžovna (bývalé Sejfy) mezi Božím Darem a Horní Blatnou. Objevila se tu taky kasárna mezi Rýžovnou a Hřebečnou nebo bývalý cínový důl Sauersack (důl Rolava).

Oblast Rýžovny a Hřebečné je ideální pro cykloturistiku nebo zimní běžkování.

netradiční výlety
Rýžovna – bývalé Sejfy
cínový důl Sauersack Rolava
cínový důl Sauersack Rolava

Kam ještě na výlet v Krušných horách?

Božídarské rašeliniště

Božídarské rašeliniště je největším krušnohorským rašeliništěm nedaleko střediska Boží Dar. Leží v nadmořské výšce 940 až 1115 m.

nejlepší výlety v ČR / nejkrásnější místa západních Čech

Kouskem rašeliniště vede naučná stezka se stejnojmenným názvem, kde se s místem seznámíte na 12 informačních tabulích. Rašeliniště je ale daleko větší.

Z Božího Daru je to už jen kousek na vrchol Klínovec či k Hadí nebo Boží vyhlídce.

Perninské rašeliniště

Mezi obcemi Pernink a Abertamy najdete další rašeliniště – Perninské s rašeliništními jezírky, které je součástí PP Pernink. Oblastí vede povalový chodník – ideální výlet i pro menší děti, protože stezka je kraťoučká.

🥩🧀 A kam se stavit na jídlo? Určitě do našeho oblíbeného bistra v Abertamech. A nejen našeho. Bývá tu plno. Vždy se tu stavujeme pro maso a sýry ze zdejší farmy. Navíc tu i skvěle vaří českou klasiku.

Důl Otto

Nemáte pro strach uděláno? Zamiřte k bývalému dolu Otto nedaleko obce Přebuz. Ruiny cínového dolu zahalené v temných krušnohorských lesích vás budou bavit.

Nás tu posledně chytla pěkná sněhová smršť a bouřka k tomu, takže jsme odtud rychle mazali k autu 😃.

Bývalá vysoká pec Šindelová

Dřevouhelná pec v Šindelové je národní technickou památkou, která připomíná dřívější železárnu, jejíž byla součástí. Od jejího uzavření v roce 1945 značně chátrala. Proto si v posledních letech zasloužila nový kabát, kterého se taky dočkala. A je teď na ní krásná podívaná.

vysoká pec Šindelová

Mauzoleum obětí 1. světové války

Na vyvýšenině s krásným výhledem do okolní přírody vybudovali vojenský hřbitov obětí první světové války. Místo s velkou a smutnou historii, které je možné navštívit po předchozí telefonické domluvě.

Karlovarský kraj výlety
Zdroj: Muumi

Rotavské varhany

tipy na výlety krušné hory

Rotavské varhany jsou přírodní památkou, která svým tvarem připomíná varhanní píšťaly. Vznikly chladnutím lávy a jsou dokonalou ukázkou sloupcovitého rozkladu čediče.

TRASA 🚶‍♂️: Podrobný popis trasy naleznete v tomto článku.

Hrad Hasištejn

Hrad Hasištejn je středověká zřícenina ležící v nadmořské výšce 627 m nad obcí Místo.

Otevírací doba se liší dle období:

 • 1.4. – 31.5. PÁ, SO, NE, svátky 10:00-18:00
 • 1.6. – 30.9. 10:00-18:00
 • 1.10. – 31.10. PÁ, SO, NE, svátky 10:00-18:00

Plné vstupné je 50 Kč a snížené 30 Kč (starší děti, studenti a senioři). Děti do 6 let mají vstup zdarma.

Parkoviště se nachází hned pod hradem.

Bývalá vápenka u Háje

Mezi Hájem a Kovářskou leží historická vápenka, která tady v první polovině 19. století zpracovávala vápno dolomit těžené ve dvou přilehlých lomech.

vápenka Háj Kovářská

TRASA 🚶‍♂️: K vápence vede zelené turistická značka od potoka Černá voda (cca 10 minut do kopce) nebo štěrkovitá cesta od nádraží v Kovářské (20 min) či od rozcestníku Pod Vysokou sečí (30 min).

Krušnohorský lidový dům

Krušnohorský lidový dům je místo, kde na vás dýchne historie Krušných hor. Prohlédnete si dobovou architekturu a ukázku řemesel, která byla pro tuto dobu typická. Vstupné je dobrovolné a parkoviště se nachází hned vedle.

Sfingy u Měděnce

Přírodní památka Sfingy jsou skalní útvary pod obcí Měděnec. Jsou volně přístupné a především při západu nebo východu slunce odtud budete mít krásný výhled. Dostat se ke Sfingám je jednoduché – zaparkovat můžete přímo u nich.

Dračí skála

Dračí skálu najdete na stejnojmenném vrcholu v nadmořské výšce 953 m nedaleko obce Pernink.

TRASA 🚶‍♂️: Dostanete se sem po Krušnohornické NS. První možností je vyrazit přímo z Perninku. Druhá možnost je o poznání lehčí – vyjedete nad Pernink, auto necháte na menším plácku u silnice a vyrazíte po naučné stezce v opačném směru. Ta kopíruje červenou turistickou značku. Ve chvíli, kdy se červená dvojí, sejdete z naučné stezky a pár metrů pokračujete lesní pěšinou po červené, které vás dovede ke skále. Tahle trasa je krátká a nenáročná a vhodná i pro menší děti.

Trousnická skála

Trousnická skála leží nedaleko Dračí skály v nadmořské výšce 949 m. Dělí je přírodní rezervace Oceán. Obě místa jsou fajn i pro zimní procházky.

TRASA 🚶‍♂️: První možností, jak se sem dostat, je pokračovat od Dračí skály (celkem cca 3,7 km). Vrátíte se zpět z Dračí skály na odbočku a pokračujete dál po naučné stezce (doprava, pokud jste parkovali nad Perninkem). Klesáte až na rozcestí, kde na stezku navazuje kolmo další cesta – doleva vede naučná stezka, doprava neznačená cesta, po které vyrazíte vy. Tu sledujete až k dalšímu rozcestníku (necelé 2 kilometry), kde na ní navazuje v obou směrech cesta s modrou turistickou značkou. Tady odbočíte po modré doprava a za půl hodinky jste v cíli.

Druhá trasa začíná na rozcestí Chaloupky. Směrem na Pernink se dáte po modré turistické značce doprava (směrem doleva byste došli k rozhledně Pajndl, o které již dnes byla taky řeč). Cesta je nenáročná, stoupání je jen mírné. Za hodinku jste v cíli.

Co navštívit v Krušných horách s dětmi?

S dětmi můžete vyrazit na kterýkoliv z předchozích tipů. Jaká jsou ale místa přímo určená dětem, ze kterých budou nadšené?

Ježíškova cesta na Božím Daru

Nejznámější turistická trasa pro děti v Krušných horách. Můžete si vybrat mezi kratším a delším okruhem.

Na cestě čekají na děti různé prolézačky, malované a vyřezávané pohádkové bytosti a spousta dalšího. Pokud jsou soutěživé, mohou si zapisovat plnění jednotlivých úkolů do karty a v informačním centru v Božím Daru pak vyzvednout odměnu.

Stezka krušnohorských pověstí

O poznání kratší trasa pro děti, kterou v pohodě zvládnou i ty nejmenší. Cestou vás doprovází řada vyřezávaných postav, které jsou typické pro krušnohorské příběhy.

Stezku najdete na vrcholu Plešivec.

Krušné hory s dětmi / kam v Krušných horách
kam v Krušných horách

Lanové centrum na vrcholu Plešivec

Jestli znáte lanové centrum Linhart u Karlových Varů, to na Plešivci se vám bude určitě taky líbit. Nám se dokonce líbilo o něco víc. Nedaleko něj najdete právě Stezku krušnohorských pověstí.

Dětské lanové centrum vyjde pro jedno díte na 150 Kč /1 den.

Mimo dětského lanového centra v přilehlém lesíku tu najdete i lanové centrum pro dospělé nebo dětské hřiště, obří houpačku a další atrakce. Nudit se tu rozhodně nebudou děti ani dospělí :).

Údolí mlýnků v Jáchymově

V Údolí mlýnků najdete na potoce cca 60 mlýnků a každý rok tu přibývají další – plastové, kovové, ručně vyrobené. Je to pěkný nenáročný výlet, ze kterého budou děti určitě nadšené, protože je po cestě provede několik překážek.

TRASA 🚶‍♂️: Auto necháte zaparkované na placeném parkovišti u hotelu Radium Palace, který se nachází po levé straně na kraji Jáchymova, pokud pojedete z Karlových Varů. Hotel určitě neminete a parkoviště jde taky vidět již od silnice. Druhou možností je zaparkovat kousek nad hotelem, kde je pár míst zdarma. Od parkoviště vyrazíte po směru Jáchymovského potoka kolem minigolfu. Cesta vás dovede až do Údolí mlýnků. Je dlouhá necelý kilometr a v pohodě jí zvládnou i menší děti.

Geopark a arboretum Lesná v Krušných horách

Geopark a arboretum na Lesné najdete v areálu Vzdělávacího a rekreačního centra Lesná. Je tu na 65 stromů s popisnými cedulkami, model rašeliniště a hra na poznávání dřevin, geopark s množstvím objektů včetně popisných cedulek, dětské hřiště s dřevěnými prolézačkami, bludištěm atd. Areál je zdarma přístupný celoročně.

Nedaleko odtud stojí Krušnohorský lidový dům. Místo je taky skvělým výchozím bodem pro výlet na vrchol Medvědí skála.

Co navštívit v Krušných horách s kočárkem?

Krušné hor mají řadu turistických stezek a míst, kam se pohodlně dostanete i s kočárkem:

 • Ježíškova cesta v Božím Daru
 • Rozhledna Cibulka u Oloví
 • Údolí mlýnků v Jáchymově
 • Rozhledna na Blatenském vrchu
 • Propadlina dolu Červená jáma a občerstvení Červená jáma
 • Rotavské varhany

Podrobný popis jednotlivých tras najdete výš u konkrétních míst.

Krušné hory v zimě

Víte, co je na Krušných horách skvělé?

Pěší turistiku tady můžete provozovat celý rok.

Turistické trasy jsou schůdné a pokud se nestane, že zapadne celá obec (jako například Boží Dar pár let zpět), bez problémů se dostanete na všechna místa, která jsem výše vypsala.

A některé trasy jsou i sjízdné 😃.

A navíc tu lesní krušnohorskou pohádku chcete prostě vidět naživo 💚👍.


Kde se ubytovat v Krušných horách?

Pokud jedete do Krušných hor poprvé, doporučuju se ubytovat v okolí Horní Blatné a Božího Daru, ať můžete z Krušek načerpat to nejlepší. Horní Blatná je ideální základna, protože je tu klidněji než na Božáku, který je odtud jen pár kilometrů. Zkusit můžete například útulný penzion Horní Blatná, kde vám nebude nic chybět a navíc je za pár korun.

V Nových Hamrech nedaleko odtud leží penzion U Jelinka, který je skvělý i pro rodiny s dětmi (mají fotbálek, trampolínu apod.).

Pohádkový srub v Bublavě

Hledáte něco speciálního, odkud se vám nebude chtít? Srub v Bublavě je jedno z těch výjimečných míst. Budete ho mít celý pro sebe a vejdete se sem i s početnou rodinou nebo bandou přátel. Tahle část Krušných hor je navíc klidnější než oblast Boží Dar – Klínovec, takže si tu dokonale odpočinete a na trasách potkáte jen pár turistů. V blízkém okolí si můžete projít Rájecké údolí a odtud vyšlápnout na vrchol Špičák s nádherným výhledem. Nebo si projděte Přebuzské vřesoviště a zdejší zchátralé cínové a těžební doly.

⭐ Hodnocení 9,8 z 10

Dál na východ od Klínovce směrem k Měděnci leží penzion v horské obci Kovářská. Je to ideální místo pro pár i rodiny s dětmi, které se tady vyřádí v bazénu a na hřišti. Je to blízko na Klínovec a přímo od penzionu dojdete k Velkému Špičáku s parádním výhledem na vodní nádrž Přísečnice nebo k bývalé vápence.

Velký Špičák
Velký Špičák

Pro větší skupinu je pak ideální chata Anton v Horní Halži mezi Kovářskou a Měděncem. Měděnec je další zónou, která byla uvedena na seznam UNESCO díky jedinečnému hornickému dědictví. Kousek odtud si vyšlápněte na vrchol Meluzína. Je to relativně snadná túra i pro děti (ne pro kočárky, popř. kočárek můžete nechat pod vrcholem). Skvělé výhledy a divoká příroda kolem.

Co si zabalit pro pěší turistiku v Krušných horách?

Ať už vyrážíte na túru v Krušných horách nebo Alpách, vždy musíte předem myslet na svou bezpečnost a pohodlí. Vybavení přizpůsobit počasí, terénu a délce túry. Čekají vás různé nadmořské výšky a v horách se počasí mění jako česká vláda.

Níže najdete naše tipy, co si balíme téměř na každou túru. 

Výběr správného vybavení do Krušných hor

Před každou túrou si položíme několik otázek: 

 • Jaká je předpověď počasí? Nehrozí bouřky? 
 • Jak je trasa dlouhá a náročná? 
 • Je po cestě pitná voda? Studánky nebo horské chaty, kde se můžeme zároveň najíst? 
 • Jaké oblečení a boty budeme potřebovat? 

Náš seznam na turistiku v Krušných horách

Batoh

Zainvestovat do dobrého turistického batohu se vám vyplatí. Především záda vám poděkují. Když ne hned, tak o pár let později určitě. 

Na denní turistiku vybírejte batohy s objemem 20-35 l, kam vměstnáte vše potřebné. Správný batoh by měl mít polstrovaná záda, bederní pás, který pomůže zatížit boky a ulevit ramenům, a hrudní popruh zabraňující posouvání batohu při chůzi. 

Dlouhodobě mezi špičky patří značky Osprey a Deuter. Pokud hledáte něco levnějšího a jste ochotní trochu slevit z požadavků, zkuste batohy od Decathlonu.

Obuv

Na nohy si vyberte pár pevných turistických bot a ponožek, které zvládnou jakýkoliv terén. A nedají šanci puchýřům. 

Sáhněte po lehkých/nízkých turistických botách, pokud vás čeká nenáročná nebo středně náročná túra (Krušné hory). Vyšší botu se silnou podrážkou zvolte do náročných terénů. 

Oblečení

Vždy předem mrkněte na předpověď, ať aspoň přibližně víte, na co se připravit. Potřebujete rychleschnoucí základní vrstvu, která je lehká a dobře odvádí pot. Na to přijde hřejivá střední vrstva. Mikina nebo vesta z fleece, který zároveň dobře schne. Pro případ deště přibalte pláštěnku nebo lehkou nepromokavou bundu. Péřová bunda je taky skvělá volba, protože je lehká a dobře sbalitelná. 

V létě nezapomeňte na kšiltovku nebo klobouček a v chladnějším počasí rukavice a čepici. 

Trekingové hole

Trekingové hole pomáhají snížit tlak na kolena, poskytují větší sílu a pomáhají udržovat rovnováhu.

Voda 

Voda je jednou z nejdůležitějších položek. Zvlášť v horách, kde neustále stoupáte, klesáte, potíte se. Dehydratace přijde raz dva. Mně navíc při větších změnách nadmořské výšky zalehávají uši a na to pár loků vody obratem pomůže.

Nám se osvědčila Zdravá láhev, která neobsahuje ftaláty, změkčovadla a jiné toxické látky a je extra odolná proti plísním.

Skvělou možností je láhev s filtrem. Dolít si pak můžete prakticky kdekoliv – třeba v lesním potoce. Nebo kapky pro dezinfekci vody. Stojí kolem 250 Kč a vydrží na 60 l vody. Jen kápnete a zahubíte všechny bakterie.

Jídlo

Výdej energie při horské turistice je obrovský. Pořádná svačina je základ. Pokud chcete mít batoh co nejlehčí, berte energetické tyčinky, oříšky a čokoládu.

Ochrana proti sluníčku a hmyzu

Sluneční brýle jsou neodmyslitelný parťák pro vaše oči. Chrání před ultrafialovým zářením, které na očích může napáchat pořádné krátkodobé i dlouhodobé nepříjemnosti. Vybírejte sluneční brýle s nejvyšší ochranou 400. Skvělou vychytávkou jsou sluneční brýle s polarizačním filtrem, díky kterému své oči méně namáháte.

Z opalovacích krémů saháme po fyzikálních opalovacích krémech, které škodlivé paprsky odrážejí a nepronikají do kůže na rozdíl od běžnějších chemických opalovacích krémů. Dobrou zkušenost máme s opalováky od Alphanovy

Přírodní variantu volíme i v případě repelentu. Je stejně účinný a neobsahuje škodlivý pesticid DEET.   

Papírová mapa

Není nad papírovou mapu, která vás nikdy nenechá ve štychu. S kompasem je to dokonalé kombo, které pomůže, když se ztratíte. Spoléhat se jenom na telefon v horském terénu často nestačí. 

Malá lékárnička

Bezpečnost je vždy na prvním místě. Malá lékárnička skoro nic neváží, ale pomůže při puchýřích a drobných poraněních. Pokud trpíváte na křeče, přibalte si hořčík.

Další tipy najdete v těchto článcích:

Baví vás pěší turistika? Mrkněte na kompletní průvodce pro turistiku v ČR.


Řekněme si to upřímně – těch míst je požehnaně a tenhle seznam nebyl ale ani zdaleka🙂. Jaké jsou vaše tipy, co navštívit v Krušných horách?

Další inspiraci můžete načerpat tady:

A kam vyrazit teď?

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top