Co navštívit v Krušných horách? 40 tipů na výlety a turistické trasy

Putujeme napříč českými horami. A dnes máme na paškále mé milované, tajuplné a opuštěné Krušné hory. Co navštívit a vidět v Krušných horách? 40 tipů na výlety a nejkrásnější místa Krušných hor, ze kterých si vybere opravdu každý.

Při rozhodování vám pomůže interaktivní mapa, kterou si můžete stáhnout do mobilu.

Aktualizováno 13. 8. 2022

Krušné hory aneb nejtajemnější české pohoří

Žádné jiné české pohoří není zahaleno takovou rouškou tajemna jako právě Krušné hory. Málokde taky najdete tak husté lesy, rašeliniště, léčivé prameny v kombinaci s pozůstatky lidské činnosti. 

Krušné hory (dříve nazývané Rudohoří) jsou 130 km dlouhé pohoří, které se táhne od Plesné až k Tisé se skalním pískovcovým městem Tiské stěny. Celková rozloha Krušných hor včetně německé strany dosahuje 6000 km2, z nichž jen 1607 km2 spadá do Čech.

Nejdelší turistickou trasou je Krušnohorská magistrála o délce 242 km začínající v Chebu a končící až u Sněžníku se známým Děčínským Sněžníkem.

Krušné hory jsou známé svou těžbou nerostných surovin. Díky intenzivní sopečné činnosti, která tu dříve probíhala, jsou Krušné hory bohatým nalezištěm kovových rud a také tu vyvěrá celá řada léčivých pramenů.

Současný ráz krajiny je už ale naprosto odlišný a pokud milujete přírodu, přijdete si na své. Pozůstatky těžby si můžete připomenout na řadě míst, jako jsou například Vlčí a ledová jáma, Rýžovna a čedičový lom Hřebečná, důl Mauritius nebo největší propadlina dolu v ČR Červená jáma.

Právě kvůli ojedinělému odrazu hornické činnosti byly Krušné hory zapsány v roce 2019 na Seznam UNESCO.

PP Vlčí jámy

Co navštívit v Krušných horách?

Tipů na výlety je v Krušných horách celá řada – od rozhleden a vyhlídek po jámy a doly, které vznikly těžební činností. Jaké jsou ty nej?

Krušné hory mapa: turistické trasy a tipy na výlety

Rozhledny v Krušných horách

Rozhledna Klínovec

Nejde začít jinak než kamennou rozhlednou na nejvyšším vrcholu Krušných hor – Klínovci (1244 m).

rozhledna Klínovec / Krušné hory rozhledny

Z vyhlídkového ochozu rozhledny budete mít parádní kruhový rozhled:

Parkoviště najdete přímo na Klínovci pod rozhlednou. Mimo hlavní zimní sezónu je neplacené. Otevírací doba rozhledny se liší dle období: od října do dubna 9:00-17:00 a od května do září 9:00-19:00. Vstupné je 50 Kč.

Rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu

Rozhledna Pajndl je paní rozhledna. Alespoň pro nás. A každému můžeme její návštěvu doporučit. Na rozdíl od rozhledny na Klínovci je rozhledna Pajndl víc nedostupná a při cestě sem se víc zapotíte.

https://smilingway.cz/tag/praha/

Čím se pokocháte z rozhledny Pajndl? Šumavou, vrcholy Klínovec a Fichtelberg nebo Doupovskými horami. Jihozápadním směrem budete mít jako na dlani Slavkovský les. Rozhledna je otevřená po celý rok zdarma.

TRASA: Tras k rozhledně Pajndl vede hned několik – jejich podrobný popis najdete zde.

Rozhledna Blatenský vrch

Druhou nejvýše položenou rozhlednu v Krušných horách najdete na Blatenském vrchu. Právě díky její nadmořské výšce odtud budete mít skvělé výhledy na okolní vrcholy Krušných hor a nedaleké Doupovské hory.

Vstupné je pár drobných (za nás 10 Kč). Od května do října je otevřeno denně 10:00-17:00 a od listopadu do dubna o víkendech v čase 10:00-16:00.

Rozhledna se nachází v bezprostřední blízkosti PP Vlčí jámy, takže cesta je totožná pro obě místa.

rozhledna Blatenský vrch

TRASA: K rozhledně se dostanete 2 směry. První, kratší trasa vede od rozcestníku Pod Blatenským vrchem, kde se dá auto zaparkovat u kraje (v létě tu bývá často plno). Vydáte se doleva lesem a za 15 minut jste v cíli. Ideální trasa pro kočárky, malé děti nebo na kole.

Druhá trasa začíná v Horní Blatné po červené turistické značce, na kterou za obcí naváže naučná stezka Horní Blatná – Vlčí jámy. Cestou budete míjet obrovskou červenou lavičku, kde se všichni rádi zastavují pro fotku. Tahle trasa je trochu delší, ale pořád jí zvládnou i menší děti (kočárky už ne).

Vyhládlo vám po cestě? Můžete si zajít do vyhlášené restaurace Faustův dvůr přímo pod kopcem v Horní Blatné.

Rozhledna Cibulka

Rozhledna Cibulka dominuje Šibeničnímu vrchu (656 m) kousek od Oloví. Její zajímavá ocelová konstrukce soutěžila pár let zpět o nejlepší architektonický počin v Karlovarském kraji. Rozhledna Cibulka je přístupná po celý rok zdarma.

TRASA: Většina návštěvníků vyráží od Libnova, kde je menší neplacené parkování na hlíně. Trasa je pohodová a vede po zpevněné lesní cestě. Cestu vám zpříjemní několik poznávacích stojanů, kde se dozvíte víc o houbách, rostlinách, zvířatech apod. Za 2,5 km jste v cíli.

Rozhledna Hláska Hora Svaté Kateřiny

Kamenná rozhledna Hláska leží na Růžovém vrchu u obce Hora Svaté Kateřiny v nadmořské výšce 729 m.

rozhledna Hláska Krušné hory

Rozhledna je otevřená jen sezónně – od dubna do října v odpoledních hodinách (na rozhledně jsou jiné informace než ty oficiálně uvedené, ale když přijdete odpoledne, bude otevřeno). Vstupné je 20 Kč.

Z rozhledny Hláska uvidíte České středohoří a Krušné hory.

TRASA: Trasa k rozhledně Hláska začíná v obci Hora Svaté Kateřiny na náměstí, odkud budete následovat zelenou turistickou značku. Trasa je dlouhá 600 m. Další možností je zaparkovat hned u rozhledny podél silnice, která sem vede.

Rozhledna Jeřabina u Litvínova

Rozhledna Jeřabina leží pod stejnojmenným vrcholem Jeřabina (788 m). Rozhledna je otevřená celoročně zdarma. Z rozhledny uvidíte nejen Krušné hory, ale taky zničenou krajinu Mostecka.

TRASA: Nejkratší cesta vede po žluté turistické značce, která začíná u silnice z Litvínova směrem na Mníšek za obcí Křižovatky. Je tu po pravé strany kousek parkovací plochy. Poznáte to podle ukazatele na rozhlednu Jeřabina. Z parkoviště je to už jen cca 300 m.

Rozhledna Jeřabina s výhledem na Mostecko

Vyhlídky v Krušných horách

Vyhlídka Vysoký kámen u Kraslic

Naše oblíbená vyhlídka, kterou najdete na úplném východě Krušných hor u osady Kámen. PP Vysoký kámen je skalní útvar, který vám svým vzezřením může připomínat hradní zříceninu. Mně trochu připomíná hrad Trosky, protože má na obou stranách 2 dominantní skály – Větrnou skálu a Vyhlídkovou skálu s vyhlídkovou plošinou.

kam v krušných horách

Z vyhlídky budete mít skvělý výhled na západní vrcholky Krušných hor, Halštrovskou vrchovinu, Smrčiny, Český les a Slavkovský les.

TRASA: Nejkratší cesta k vyhlídce začíná u osady Kámen. Pokud přijedete od obce Luby, necháte auto po levé straně, kde je menší plácek na hlíně a vyrazíte do kopečka. Procházíte kolem pasoucích se krav do lesa a odtud pořád po vyšlapané cestě až k vyhlídce. Cesta trvá necelou půl hodinku.

Boží vyhlídka

Boží vyhlídka nese název po Božím Daru, kousek nad kterým se tyčí. Vzhledově má vyhlídka připomínat krabičku od sirek. Vyhlídka je volně přístupná od dubna do října.

Boží vyhlídka Boží Dar výlety a turistické trasy

TRASA: Dojdete sem po červeně značené turistické značce přímo z Božího Daru (čtvrt hodinky do mírného kopce) nebo v druhém směru od parkoviště Neklid. Trasa je víc než pohodová, tak určitě vyrazte i s dětmi.

Vyhlídka U Laviček

Vyhlídka U Laviček je dřevěná vyhlídka s posezením nedaleko obce Chlumec pod Mravenčím vrchem (558 m). Uvidíte odtud na vrcholky České středohoří a obce Chlumec a Ústí nad Labem.

TRASA: K vyhlídce se dostanete po zelené přímo z Chlumce. Od městského úřadu půjdete 2 km do kopce.

Pozůstatky důlní činnosti v Krušných horách – po stopách UNESCO

PP Vlčí jámy

Vlčí jámy se nachází v Krušných horách nedaleko Horní Blatné přímo pod Blatenským vrchem v nadmořské výšce 990 až 1020 m. n. m.

PP Vlčí jámy

Skládají se z Vlčí jámy (viz obrázek) a Ledové jámy. Propadlina Vlčí jáma má míry 120-14-25 m. Za to Ledová jáma je uzoučká a vstup sem vede po schodech na vlastní nebezpečí.

Trasu jsem podrobně popsala výše u rozhledny Blatenský vrch.

Propadlina dolu Červená jáma v Krušných horách

Červená jáma je největší propadlinou dolu v ČR – dlouhá 230 m, široká kolem 30 m a hluboká až 20 m. Na konci propadu najdete 170 m hlubokou jámu. Kolem Červené jámy je ohraničení, za které je vstup zakázán kvůli poddolování.

Propadlina dolu Červená jáma

Nedaleko Červené jámy musíte určitě navštívit občerstvení se stejnojmenným názvem.

Občerstvení u Červené jámy
Občerstvení u Červené jámy

TRASA: K Červené jámě i občerstvení se dostanete od rozcestníku Bludná mezi Horní Blatnou a Božím Darem, kde zaparkujete na neplaceném parkovišti. Trasa je dlouhá 1 km a jdete po pohodlné rovince. Druhá trasa začíná ve druhém směru po červené z obce Hřebečná.

Čedičový lom Hřebečná

Čedičový lom Hřebečná najdete v přírodní rezervace Rýžovna cca na půli cesty mezi Božím Darem a Horní Blatnou. Lom připomíná varhany. Ty se vytvořily smršťováním lávy v průběhu jejího chladnutí.

Čedičový lom Hřebečná / Rýžovna Krušné hory výlety

TRASA: U restaurace Salaš Rýžovna odbočíte směrem na Hřebečnou (ve směru vlevo z Božího Daru). Po pár minutách uvidíte po levé straně staré objekty bývalé Hřebečné. Na druhou stranu od nich vede štěrkovitá cesta, která vás po pár metrech dovede přímo k lomu. Auto můžete nechat o kousek výš, kde je hliněný plácek po obou stranách silnice.

Důl Mauritius

Mezi Abertamy, Božím Darem a Horní Blatnou si určitě nenechte ujít důl Mauritius u Hřebečné, který je největším cínovým dolem za české Krušné hory.

Důl Mauritius – bývalá štola Kryštof, zdroj: Lubor Ferenc

Hodinová prohlídka vyjde dospělého na 200 Kč, děti 6-15 let a seniory nad 60 let na 150 Kč a rodinné zvýhodněné vstupné 2+2 činí 480 Kč. Důl můžete navštívit od května do konce září a svou návštěvu si musíte zarezervovat předem (popř. se dá rezervovat v infocentru v Abertamech). Zaparkovat se dá přímo u dolu Mauricius – je tu menší bezplatné parkoviště.

Hornická krajina na vrchu Mědník

Nad obcí Měděnec se tyčí vrch Mědník (910 m) s kapličkou Nejsvětějšího srdce Ježíšova. Pod vrchem leží 2 bývalé štoly – štola Země zaslíbená a štola Marie Pomocné. Celá oblast spadá pod ochranu UNESCO.

Krušné hory výlety / kam v Krušných horách / vrch Mědník

Do štoly se dostanete v letní sezóně – výchozím bodem je infocentrum s restaurací na náměstí v Měděnci. Prohlídka trvá hodinku. Teploty se uvnitř pohybují kolem 6-7 stupňů. Plné vstupné vyjde na 120 Kč a snížené pro děti a seniory na 100 Kč. Momentálně v roce 2022 uzavřeno.

I když nepůjdete do štoly, je to hezký procházka na vrch Mědník. Vyrazte klidně i s menšími dětmi.

Krušné hory výlety / kam v Krušných horách / vrch Mědník

TRASA: Pokud půjdete z obce Měděnec, budete sledovat modré značení. Nejpohodlnější trasa ale začíná na parkovišti, které je určené přímo pro návštěvníky bývalých štol a vrchu Mědník. Odtud máte místo doslova před nosem.

Naučná stezka Po stopách horníků a hornická oblast Krupka

Další oblastí zapsanou na seznamu UNESCO je okolí obce Krupka a Komáří hůrka. Oblast si můžete projít po naučné stezce Po stopách horníků, kterou tvoří kratší a delší okruh:

  • Kratší okruh s délkou 4,5 km poznáte podle zelených symbolů kladívek.
  • Delší okruh značí červené symboly kladívek a je dlouhý 10,5 km (vede přes Komáří hůrku).

Terén vede lesem a čeká vás větší převýšení. Po cestě se seznámíte na 13 tabulích s dějinami dolování, místní geologií, faunou a flórou.

Zřícenina hradu Krupka
Zřícenina hradu Krupka

TRASA: Oba okruhy začínají u zříceniny hradu Krupka, kde necháte auto. Odtud už sledujete značení pro naučnou stezku. Přímo na naučné stezce najdete taky zpřístupněnou štolu Starý Martin.

Nejkrásnější vrcholy Krušných hor

Meluzína

Meluzína (1047 m) je naším nejoblíbenějším vrcholem v Krušných horách. Její vrchol je z části nezalesněný a naskytne se vám taky boží výhled na okolní záplavu krušnohorských lesů. Navíc tu většinou není ani noha. Najdete jí kousek od Klínovce směrem na Sfingy u Měděnce.

Připravte se na to, že název Meluzína nemá pro nic za nic – fakt to tady dost fučí ?.

vrcholy Krušné hory

TRASA: Auto zaparkujete v zatáčce před přístřeškem u rozcestníku Pod Meluzínou. Sledujete zelené ukazatele, dokud nedorazíte k dalšímu přístřešku Na Meluzíně po vaší levé straně. Od přístřešku vede neznačená turistická trasa lehce do kopce přímo na vrchol.

Křížová hora

Křížová hora (1025 m) leží nedaleko vrcholu Meluzína. Na Meluzíně tu a tam někoho potkáte, na Křížové hoře už téměř ani živáčka. Samotný vrchol je skalnatý a nezalesněný. Opodál můžete v lesích najít ještě jednu vyhlídku. Z obou míst je krásný výhled na okolní přírodu.

Křížová hora Krušné hory

TRASA: Pojedete z Loučné pod Klínovcem směrem na Srní. Budete míjet přístřešek s menším parkovištěm pro návštěvníky vrcholu Meluzína a okolí. Pokračujete dál a asi po 1,5 kilometru uvidíte odbočku vlevo. Tady zaparkujete a vyrazíte po téhle odbočce. Stále rovně, i když se cesta po chvíli stočí doprava. Cesta na vrchol není značená, ale zavede vás intuitivně k jedné ze dvou vyhlídek – vedou sem vyšlapané cestičky.

Velký Špičák

Mezi obcí Kovářská a Kryštofovými Hamry nedaleko přehrady Přísečnice najdete oblíbený vrchol Velký Špičák. I když mu do tisícovky chybí pár metrů, výhled je odtud parádní. Na rozdíl od předchozích vrcholů už tady určitě potkáte víc nadšených turistů. Ale pořád to ještě jde ?.

Velký Špičák Krušné hory

TRASA: Auto zaparkujete po levé straně na hlíně ve směru z obce Kovářská – poznáte podle informační tabule a přístřešku. Cesta vede po naučné stezce Velký Špičák do kopce a je dlouhá necelý kilometr. Kočárky nechte doma.

Jelení hora

Na druhé straně od nádrže Přísečnice se tyčí vrchol Jelení hora (994 m). Z Velkého Špičáku ho skvěle uvidíte.

TRASA: Nejoblíbenější trasa vede od přehrady Přísečnice po modré turistické značce, z níž na prvním rozcestí odbočíte kolmo doprava. Této cesty se držíte cca 300 metrů a poté se vydáte po rovné lesní cestě, která vede až na vrchol. Cesta na vrchol vám zabere 1-1,5 hodiny.

Medvědí skála

Medvědí skála (924 m) je dalším vrcholem s parádním výhledem – jiný bych vám tady ani nedoporučovala ?. Leží mezi obcemi Hora Sv. Kateřiny a Horní Jiřetín.

Medvědí skála v Krušných horách, zdroj: abejorro34

TRASA: Auto zaparkujete na parkovišti v obci Nová Ves v Horách, odkud vyrazíte po červené směr Mikulovice. Později část trasy kopíruje i naučná stezka. V místě, kde cestu bude křížit lesní asfaltka, přejdete tuto cestu a budete pokračovat po lesní cestě vzhůru. Cesta vás přes Liščí vrch dovede až na Medvědí skálu. Trasa je dlouhá 4 km (časově 1,5 hodiny).

Nekonečně výhledy v okolí obce Moldava

Moldava je oblast ve východních Krušných horách. Téměř nezalesněná. Plná pastvin, plání a výhledů. Je to místo, kde se nemusíte držet turistických tras.

Naopak. Sejděte z nich a jen tak se toulejte. A užívejte si pohledy, které pro Krušné hory nejsou typické. A přesto jsou to právě Krušné hory. Opuštěné a občas nehostinné.

Po stopách seriálu Rapl

Bavil vás seriál Rapl? Jeho ponurá a surová krajina s opuštěnými objekty? Tak ty najdete právě tady – v Krušných horách.

Policejní stanici umístili místo radnice a informačního centra v Jáchymově. Chalupa hlavního představitele Kuneše leží v osadě Rýžovna (bývalé Sejfy) mezi Božím Darem a Horní Blatnou. Objevila se tu taky kasárna mezi Rýžovnou a Hřebečnou nebo bývalý cínový důl Sauersack (důl Rolava).

cínový důl Sauersack Rolava
cínový důl Sauersack Rolava

Kam ještě na výlet v Krušných horách?

Božídarské rašeliniště

Božídarské rašeliniště je největším krušnohorským rašeliništěm nedaleko střediska Boží Dar. Leží v nadmořské výšce 940 až 1115 m.

Kouskem rašeliniště vede naučná stezka se stejnojmenným názvem, kde se s místem seznámíte na 12 informačních tabulích. Rašeliniště je ale daleko větší.

Z Božího Daru je to už jen kousek na vrchol Klínovec či k Hadí nebo Boží vyhlídce.

Perninské rašeliniště

Mezi obcemi Pernink a Abertamy najdete další rašeliniště – Perninské rašeliniště s rašeliništními jezírky, které je součástí přírodní památky Pernink. Oblastí vede povalový chodník – ideální výlet i pro menší děti, protože stezka je krátká. Parkování je přímo u silnice – po levé straně je bezplatná parkovací plocha při cestě z Perninku na Abertamy.

Krušné hory výlety / Perninské rašeliniště
Krušné hory výlety / Perninské rašeliniště

Kousek od Perninského rašeliniště leží naše oblíbené bistro v Abertamech. Vždy tu bývá plno. Můžete si koupit maso a další výrobky z místní farmy nebo si dát na oběd českou klasiku.

Důl Otto

Měli jsme tu cínový důl Rolava (Sauersack) a teď si ukážeme bývalý důl Otto (taky důl Přebuz nebo německy Frühbuss) nedaleko obce Přebuz. U cínového dolu Rolava to je občas jako na Václaváku, ale tady už často nepotkáte ani živáčka.

Ruiny najdete ukryté v krušnohorských lesích a dostanete se sem asi za 15 minut po pohodlné cestě z Přebuzi (cyklostezka 2229).

Cínový důl Otto u Přebuzi, zdroj: Lubor Ferenc

Bývalá vysoká pec v Šindelové

Vysoká pec v Šindelové je národní technickou památku. Připomíná dřívější železárnu, které byla součástí. V roce 1945 jí uzavřeli a od té doby chátrala. V posledních letech prošla rekonstrukcí. Stojí přímo u silnice a rozhodně stojí za krátkou zastávku.

vysoká pec Šindelová

Mauzoleum obětí z 1. světové války

Za Jindřichovicemi vybudovali památník vojenským obětem první světové války. K památnému místu se dostanete po modré turistické značce přímo z Jindřichovic.

Na druhou stranu od Jindřichovic leží další památné místo – hřbitov s obětmi ze zajateckého tábora. Vede k němu žlutě značená trasa přímo z Jindřichovic.

Rotavské varhany

rotavské varhany / kam v Krušných horách

Rotavské varhany jsou přírodní památkou, která svým tvarem připomíná varhanní píšťaly. Vznikly chladnutím lávy a jsou dokonalou ukázkou sloupcovitého rozkladu čediče.

TRASA: Podrobný popis trasy naleznete v tomto článku.

Hrad Hasištejn

Nad obcí Místo se uprostřed lesů ukrývá gotická a zachovalá zřícenina hradu Hasištejn. Hrad je otevřený v dubnu, květnu a říjnu od pátku do neděle v čase 10:00-18:00 a od června do září denně 10:00-18:00. Vstupné je 50 Kč pro dospělé a 30 Kč pro děti.

hrad Hasištejn Krušné hory

Bývalá vápenka u Háje

Ve vápence u Hájí se v první polovině 19. století zpracovávalo vápno dolomit, které bylo těžené ve dvou přilehlých lomech. Vápenku najdete mezi Hájem a Kovářskou.

vápenka Háj Kovářská

TRASA: K vápence vede několik tras – nejkratší, ale do kopce po zelené turistické značce od potoka Černá voda (cca 10 minut) nebo pohodlná štěrkovitá cesta od nádraží v Kovářské (20 min), popř. od rozcestníku Pod Vysokou sečí (30 min).

Krušnohorský lidový dům

Chcete si více přiblížit historii Krušných hor? Prohlédnout si dobovou architekturu a prohlédnout si řemesla, která byla pro dřívější dobu typická? Krušnohorský lidový dům je to pravé místo. Najdete ho v Lesné. Parkoviště leží hned vedle a vstupné je dobrovolné.

Sfingy u Měděnce

Přírodní památka Sfingy jsou skalní útvary pod obcí Měděnec. Jsou volně přístupné a především při západu nebo východu slunce odtud budete mít krásný výhled. Dostat se ke Sfingám je jednoduché – zaparkovat můžete přímo u nich.

Dračí skála

Dračí skálu najdete na stejnojmenném vrcholu v nadmořské výšce 953 m nedaleko obce Pernink.

Dračí skála Pernink v zimě
Dračí skála v zimě

TRASA: Dostanete se sem po Krušnohornické NS. První možností je vyrazit přímo z Perninku. Druhá možnost je o poznání lehčí – vyjedete nad Pernink, auto necháte na menším plácku u silnice a vyrazíte po naučné stezce v opačném směru. Ta kopíruje červenou turistickou značku. Ve chvíli, kdy se červená dvojí, sejdete z naučné stezky a pár metrů pokračujete lesní pěšinou po červené, které vás dovede ke skále. Tahle trasa je krátká a nenáročná a vhodná i pro menší děti.

Trousnická skála

Trousnická skála leží nedaleko Dračí skály v nadmořské výšce 949 m. Dělí je přírodní rezervace Oceán. Obě místa jsou fajn i pro zimní procházky.

Trousnická skála v zimě
Trousnická skála v zimě

TRASA: První možností, jak se sem dostat, je pokračovat od Dračí skály (celkem cca 3,7 km). Vrátíte se zpět z Dračí skály na odbočku a pokračujete dál po naučné stezce (doprava, pokud jste parkovali nad Perninkem). Klesáte až na rozcestí, kde na stezku navazuje kolmo další cesta – doleva vede naučná stezka, doprava neznačená cesta, po které vyrazíte vy. Tu sledujete až k dalšímu rozcestníku (necelé 2 kilometry), kde na ní navazuje v obou směrech cesta s modrou turistickou značkou. Tady odbočíte po modré doprava a za půl hodinky jste v cíli.

Druhá trasa začíná na rozcestí Chaloupky. Směrem na Pernink se dáte po modré turistické značce doprava (směrem doleva byste došli k rozhledně Pajndl, o které již dnes byla taky řeč). Cesta je nenáročná, stoupání je jen mírné. Za hodinku jste v cíli.

Co navštívit v Krušných horách s dětmi?

S dětmi můžete vyrazit na kterýkoliv z předchozích tipů. Jaká jsou ale místa přímo určená dětem, ze kterých budou nadšené?

Ježíškova cesta na Božím Daru

Nejznámější turistická trasa pro děti v Krušných horách. Můžete si vybrat mezi kratším (5,5 km) a delším okruhem (12,9 km). To nejzajímavější na děti čeká na kratším okruhu. Celá trasa je ideální i pro kočárky a je schůdná celoročně. Vyrazit sem můžete i bez dětí, protože procházíte krásnou krušnohorskou přírodou a je na co se dívat.

Ježíškova cesta Boží Dar
Značení Ježíškovy cesty

Na cestě čekají na děti různé prolézačky, malované a vyřezávané pohádkové bytosti a spousta dalšího. V informačním centru v Božím Daru si můžete koupit za 50 Kč pro děti notýsek, kam budou zapisovat splněné úkoly po cestě. Za to pak získají spoustu pěkných maličkostí. Po cestě se můžete najíst v občerstvení Krmelec.

Ježíškova cesta Boží Dar

Stezka krušnohorských pověstí

Stezka krušnohorských pověstí je další trasou pro děti, která leží na nedalekém vrcholu Plešivec. Trasa je krátká a zvládnou jí i ti nejmenší (kočárek bych vyměnila za nosítko). Cestou vás doprovází řada vyřezávaných postav, které jsou typické pro krušnohorské příběhy.

Lanové centrum na vrcholu Plešivec

Kousek nad Stezkou krušnohorských pověstí najdete lanové centrum a to pro děti i dospělé. Je tu dokonce obří houpačka a další atrakce včetně dětského hřiště.

Údolí mlýnků v Jáchymově

V Údolí mlýnků najdete na potoce cca 60 mlýnků a každý rok tu přibývají další – plastové, kovové, ručně vyrobené. Je to pěkný nenáročný výlet, ze kterého budou děti určitě nadšené, protože je po cestě provede několik překážek.

Údolí mlýnků Jáchymov / Krušné hory kam s dětmi

TRASA: Auto necháte zaparkované na placeném parkovišti u hotelu Radium Palace, který se nachází po levé straně na kraji Jáchymova, pokud pojedete z Karlových Varů. Hotel určitě neminete a parkoviště jde taky vidět již od silnice. Druhou možností je zaparkovat kousek nad hotelem, kde je pár míst zdarma. Od parkoviště vyrazíte po směru Jáchymovského potoka kolem minigolfu. Cesta vás dovede až do Údolí mlýnků. Je dlouhá necelý kilometr a v pohodě jí zvládnou i menší děti.

Hřiště s geoparkem Lesná

Pár kroků od Krušnohorského lidového domu leží vzdělávací a rekreační centrum Lesná. Jeho součástí je i krásné dětské hřiště, geopark a arboretum. Areál je přístupný zdarma. Překvapivě tu bývá docela prázdno.

Vzdělávací a rekreační centrum Lesná

Místo je taky skvělým výchozím bodem pro výlet na vrchol Medvědí skála.

Co navštívit v Krušných horách s kočárkem?

Krušné hory mají řadu turistických stezek a míst, kam se pohodlně dostanete i s kočárkem:

  • Ježíškova cesta v Božím Daru
  • Rozhledna Cibulka u Oloví
  • Údolí mlýnků v Jáchymově
  • Rozhledna na Blatenském vrchu
  • Propadlina dolu Červená jáma a občerstvení Červená jáma
  • Rotavské varhany

Podrobný popis jednotlivých tras najdete výše u konkrétních míst.

Krušné hory v zimě

Víte, co je na Krušných horách skvělé? Pěší turistiku tady můžete provozovat celý rok.

Turistické trasy jsou schůdné a pokud se nestane, že zapadne celá obec (jako například Boží Dar pár let zpět), bez problémů se dostanete na všechna místa, která jsem výše vypsala. A navíc tu lesní krušnohorskou pohádku chcete prostě vidět naživo.

A některé trasy jsou i sjízdné ?.

Kde se ubytovat v Krušných horách?

Pokud jedete do Krušných hor poprvé a chcete načerpat to nejlepší, hledejte ubytování v okolí Horní Blatné a Božího Daru. V Horní Blatné je klidněji – zkusit můžete útulný penzion Horní Blatná. Boží Dar je typické živé středisko, kde máte celou škálu možností, co podniknout. Mými tipy na útulná ubytování za fajn ceny jsou apartmány Na náměstíapartmány Kůlna.

Více tipů pro celé Krušné hory včetně dalších tipů na výlety najdete v mém článku o dovolené v Krušných horách.


Další inspirace, co navštívit v Krušných horách:

Více průvodců