40 tipů na výlety a turistické trasy, co navštívit v Krušných horách

Krušné hory tipy na výlety / co navštívit v Krušných horách / Krušné hory

Krušné hory. Tak tajuplné, surové a občas nehostinné. Jako žádné jiné české hory. V dnešním průvodci si ukážeme ty nejlepší tipy na výlety v Krušných horách.

Krušné hory jsme navštívili mnohokrát. A dnes se s vámi podělíme o naše tipy, co navštívit a vidět v Krušných horách. Protože Krušné hory za návštěvu stojí.

Málokteré pohoří je zahalené takovou rouškou tajemna. Málokde taky najdete tak husté lesy, rašeliniště a léčivé prameny v kombinaci s pozůstatky lidské činnosti. 

Dodržujte základní pravidla chování v přírodě: Neodhazujte odpadky (včetně papírových kapesníčků), buďte ohleduplní ke zvířatům a ostatní návštěvníkům a zanechte přírodu ve stejném stavu, jako než jste přišli.

Obsah
 1. Krušné hory aneb nejtajemnější české pohoří
 2. Co navštívit v Krušných horách – mapa
 3. Tipy na výlety v Krušných horách – rozhledny
 4. Nejlepší výlety v Krušných horách – vyhlídky
 5. Co navštívit v Krušných horách – po stopách UNESCO
 6. Nejlepší turistické trasy v Krušných horách – vrcholy
 7. Nejlepší výlety v Krušných horách – zajímavosti
 8. Kde se ubytovat v Krušných horách
 9. Co navštívit v Krušných horách s dětmi
 10. Co navštívit v Krušných horách s kočárkem
 11. Krušné hory v zimě
 12. Shrnutí: Nejlepší výlety v Krušných horách
 13. Více informací o Krušných horách

Krušné hory aneb nejtajemnější české pohoří

Krušné hory (dříve nazývané Rudohoří) jsou 130 km dlouhé pohoří, které se táhne od Plesné až k Tisé se skalním pískovcovým městem Tiské stěny.

Celková rozloha Krušných hor včetně německé strany dosahuje 6000 km2, z nichž jen 1607 km2 spadá do Čech.

Nejdelší turistickou trasou je Krušnohorská magistrála o délce 242 km začínající v Chebu a končící až u Sněžníku se známým Děčínským Sněžníkem.

Krušné hory jsou známé svou těžbou nerostných surovin. Díky intenzivní sopečné činnosti, která tu dříve probíhala, jsou Krušné hory bohatým nalezištěm kovových rud a také tu vyvěrá celá řada léčivých pramenů.

Krušné hory tipy na výlety
PP Vlčí jámy

Současný ráz krajiny je už ale naprosto odlišný a pokud milujete přírodu, přijdete si na své. Pozůstatky těžby si můžete připomenout na řadě míst, jako jsou například Vlčí a ledová jáma, Rýžovna a čedičový lom Hřebečná, důl Mauritius nebo největší propadlina dolu v ČR Červená jáma.

Právě kvůli ojedinělému odrazu hornické činnosti byly Krušné hory zapsány v roce 2019 na Seznam UNESCO.

Čtěte našeho podrobného průvodce s doporučeními, kde se ubytovat v Krušných horách – rozdělený podle oblastí s tipy, co můžete podniknout v okolí.

Co navštívit v Krušných horách – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na výlety v Krušných horách. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Krušných horách. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Tipy na výlety v Krušných horách – rozhledny

Rozhledna Klínovec

Nejde začít jinak než kamennou rozhlednou na nejvyšším vrcholu Krušných hor – Klínovci (1244 m).

rozhledna Klínovec / Krušné hory rozhledny

Z vyhlídkového ochozu rozhledny Klínovec získáte panoramatický výhled na Krušné hory, Děčínský Sněžník, Lužické hory, České středohoří, Doupovské hory, Český les, Šumavu i německé Sasko.

Parkoviště najdete přímo na Klínovci pod rozhlednou. Mimo hlavní zimní sezónu je neplacené. Otevírací doba rozhledny se liší dle období: od října do dubna 9:00-17:00 a od května do září 9:00-19:00. Vstupné je 50 Kč.

Rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu

Rozhledna Pajndl je paní rozhledna. Alespoň pro nás. A každému můžeme její návštěvu doporučit.

rozhledna Pajndl / Krušné hory výlety

Na rozdíl od rozhledny na Klínovci je rozhledna Pajndl víc nedostupná. Výhledy nebudou zadarmo, ale stojí to za to.

Jakmile vystoupáte nahoru, rozevře se vám koberec hustých lesů, které rozhlednu obklopují.

Výhled z rozhledny Pajndl
Výhled z rozhledny Pajndl

Z rozhledny Pajndl budete mít jak na dlani Šumavu, vrcholy Klínovec a Fichtelberg, Slavkovský les nebo Doupovské hory.

Rozhledna je otevřená po celý rok zdarma. Tras k rozhledně Pajndl vede hned několik – jejich podrobný popis najdete zde.

Rozhledna Blatenský vrch

Druhou nejvýše položenou rozhlednu v Krušných horách najdete na Blatenském vrchu. Právě díky její nadmořské výšce odtud budete mít skvělé výhledy na okolní vrcholy Krušných hor a nedaleké Doupovské hory.

rozhledna Blatenský vrch tipy na výlety v Krušných horách

Vstupné je pár drobných (za nás 10 Kč). Od května do října je otevřeno denně 10:00-17:00 a od listopadu do dubna o víkendech v čase 10:00-16:00.

Rozhledna se nachází v bezprostřední blízkosti PP Vlčí jámy, takže cesta je totožná pro obě místa.

TRASA: K rozhledně se dostanete 2 směry. První, kratší trasa vede od rozcestníku Pod Blatenským vrchem, kde se dá auto zaparkovat u kraje (v létě tu bývá často plno). Vydáte se doleva lesem a za 15 minut jste v cíli. Ideální trasa pro kočárky, malé děti nebo na kole.

Druhá trasa začíná v Horní Blatné po červené turistické značce, na kterou za obcí naváže naučná stezka Horní Blatná – Vlčí jámy. Cestou budete míjet obrovskou červenou lavičku, kde se kolemjdoucí rádi zastavují pro fotku.

Vavřincova lavička v Horní Blatné při cestě k Vlčím jámám
Vavřincova lavička v Horní Blatné při cestě k Vlčím jámám

Tip: Na náměstí v Horní Blatné je výborná restaurace Faustův dvůr.

Rozhledna Cibulka

Rozhledna Cibulka dominuje Šibeničnímu vrchu (656 m) kousek od Oloví. Její zajímavá ocelová konstrukce soutěžila pár let zpět o nejlepší architektonický počin v Karlovarském kraji. Rozhledna Cibulka je přístupná po celý rok zdarma.

TRASA: Většina návštěvníků vyráží od Libnova, kde je menší neplacené parkování na hlíně. Trasa je pohodová a vede po zpevněné lesní cestě. Cestu vám zpříjemní několik poznávacích stojanů, kde se dozvíte víc o houbách, rostlinách, zvířatech apod. Za 2,5 km jste v cíli.

rozhledna Cibulka Krušné hory

Rozhledna Hláska Hora Svaté Kateřiny

Kamenná rozhledna Hláska leží na Růžovém vrchu u obce Hora Svaté Kateřiny v nadmořské výšce 729 m.

rozhledna Hláska Krušné hory

Rozhledna je otevřená jen sezónně – od dubna do října v odpoledních hodinách (na rozhledně jsou jiné informace než ty oficiálně uvedené, ale když přijdete odpoledne, bude otevřeno). Vstupné je 20 Kč.

Z rozhledny Hláska uvidíte České středohoří a Krušné hory.

TRASA: Trasa k rozhledně Hláska začíná v obci Hora Svaté Kateřiny na náměstí, odkud budete následovat zelenou turistickou značku. Cesta je dlouhá 600 m. Další možností je zaparkovat hned u rozhledny podél silnice, která sem vede.

Rozhledna Jeřabina u Litvínova

Rozhledna Jeřabina leží pod stejnojmenným vrcholem Jeřabina (788 m). Rozhledna je otevřená celoročně zdarma. Z rozhledny uvidíte nejen Krušné hory, ale taky zničenou krajinu Mostecka.

rozhledna Jeřabina Krušné hory / rozhledny v Krušných horách

TRASA: Nejkratší cesta vede po žluté turistické značce, která začíná u silnice z Litvínova směrem na Mníšek za obcí Křižovatky. Je tu po pravé straně menší parkoviště pro asi 4 auta. Poznáte to podle ukazatele na rozhlednu Jeřabina. Z parkoviště je to už jen cca 300 m lesem.

Nejlepší pobyty v Krušných horách 😴

4,4/5 Výborné (406 recenzí)
Oblíbený hotel v srdci Krušných hor: s polopenzí, wellness a bazénem
4,6/5 Výborné (430 recenzí)
Útulné apartmány pro dva i rodinu v Božím Daru: polopenze v ceně

Nejlepší výlety v Krušných horách – vyhlídky

Vyhlídka Vysoký kámen u Kraslic

Naše oblíbená vyhlídka, kterou najdete na úplném východě Krušných hor u osady Kámen. PP Vysoký kámen je skalní útvar, který vám svým vzezřením může připomínat hradní zříceninu. Mně trochu připomíná hrad Trosky, protože má na obou stranách 2 dominantní skály – Větrnou skálu a Vyhlídkovou skálu s vyhlídkovou plošinou.

kam v krušných horách

Z vyhlídky budete mít skvělý výhled na západní vrcholky Krušných hor, Halštrovskou vrchovinu, Smrčiny, Český les a Slavkovský les.

TRASA: Nejkratší cesta k vyhlídce začíná u osady Kámen. Pokud přijedete od obce Luby, necháte auto po levé straně, kde je menší plácek na hlíně. Odtud se vydáte do kopečka. Procházíte kolem pasoucích se krav do lesa a odtud pořád po vyšlapané cestě až k vyhlídce. Cesta trvá necelou půl hodinku. Trasa na vyhlídku Vysoký kámen

Boží vyhlídka

Boží vyhlídka nese název po Božím Daru, kousek nad kterým se tyčí. Vzhledově má vyhlídka připomínat krabičku od sirek. Vyhlídka je volně přístupná od dubna do října.

Boží vyhlídka Boží Dar výlety a turistické trasy

TRASA: Dojdete sem po červeně značené turistické značce přímo z Božího Daru (čtvrt hodinky do mírného kopce) nebo v druhém směru od parkoviště Neklid. Trasa je víc než pohodová, tak určitě vyrazte i s dětmi. Trasa k Boží vyhlídce

Sedmihůrská vyhlídka

Sedmihůrská vyhlídka se nachází nad Krupkou na východě Krušných hor. Na druhou stranou od Komáří hůrky. Vede k ní nenáročná trasa (30 min), která je ideální pro kola i kočárky. Výhledy jsou odtud nádherné.

Tipy na výlety v Krušných horách _ Sedmihůrská vyhlídka Krupka

Co navštívit v Krušných horách – po stopách UNESCO

PP Vlčí jámy

Vlčí jámy se nachází v Krušných horách nedaleko Horní Blatné přímo pod Blatenským vrchem v nadmořské výšce 990 až 1020 m. n. m.

PP Vlčí jámy výlety Krušné hory

Skládají se z Vlčí jámy (viz obrázek) a Ledové jámy. Propadlina Vlčí jáma má míry 120-14-25 m. Za to Ledová jáma je uzoučká a vstup sem vede po schodech na vlastní nebezpečí.

Trasu jsem podrobně popsala výše u rozhledny Blatenský vrch.

Propadlina dolu Červená jáma v Krušných horách

Červená jáma je největší propadlinou dolu v ČR – dlouhá 230 m, široká kolem 30 m a hluboká až 20 m. Na konci propadu najdete 170 m hlubokou jámu. Kolem Červené jámy je ohraničení, za které je vstup zakázán kvůli poddolování.

Propadlina dolu Červená jáma

Nedaleko Červené jámy musíte určitě navštívit občerstvení se stejnojmenným názvem – je pohádkové a otevřené celoročně.

Občerstvení u Červené jámy
Občerstvení u Červené jámy

TRASA: K Červené jámě i občerstvení se dostanete od rozcestníku Bludná mezi Horní Blatnou a Božím Darem, kde zaparkujete na neplaceném parkovišti. Trasa je dlouhá 1 km a jdete po pohodlné rovince. Druhá trasa začíná ve druhém směru po červené z obce Hřebečná. Trasa k propadlině dolu Červená jáma

Čedičový lom Hřebečná

Čedičový lom Hřebečná najdete v přírodní rezervace Rýžovna cca na půli cesty mezi Božím Darem a Horní Blatnou. Lom připomíná varhany. Ty se vytvořily smršťováním lávy v průběhu jejího chladnutí.

Čedičový lom Hřebečná / Rýžovna Krušné hory výlety

TRASA: U restaurace Salaš Rýžovna odbočíte směrem na Hřebečnou (ve směru vlevo z Božího Daru). Po pár minutách uvidíte po levé straně staré objekty bývalé Hřebečné. Na druhou stranu od nich vede štěrkovitá cesta, která vás po pár metrech dovede přímo k lomu. Auto můžete nechat o kousek výš, kde je hliněný plácek po obou stranách silnice.

Důl Mauritius

Mezi Abertamy, Božím Darem a Horní Blatnou si určitě nenechte ujít důl Mauritius u Hřebečné, který je největším cínovým dolem za české Krušné hory.

Důl Mauritius – bývalá štola Kryštof / výlety Krušné hory

Hodinová prohlídka vyjde dospělého na 200 Kč, děti 6-15 let a seniory nad 60 let na 150 Kč a rodinné zvýhodněné vstupné 2+2 činí 480 Kč.

Důl můžete navštívit od května do konce září a svou návštěvu si musíte zarezervovat předem (popř. se dá rezervovat v infocentru v Abertamech).

Zaparkovat se dá zdarma přímo pod dolem Mauricius.

Hornická krajina na vrchu Mědník

Nad obcí Měděnec se tyčí vrch Mědník (910 m) s kapličkou Nejsvětějšího srdce Ježíšova. Pod vrchem leží 2 bývalé štoly – štola Země zaslíbená a štola Marie Pomocné. Celá oblast spadá pod ochranu UNESCO.

Krušné hory výlety / kam v Krušných horách / vrch Mědník

Do štoly se dostanete v letní sezóně – výchozím bodem je infocentrum s restaurací na náměstí v Měděnci. Prohlídka trvá hodinku. Teploty se uvnitř pohybují kolem 6-7 stupňů.

Plné vstupné vyjde na 120 Kč a snížené pro děti a seniory na 100 Kč.

I když nepůjdete do štoly, je to hezký procházka na vrch Mědník. Vyrazte klidně i s menšími dětmi.

Krušné hory výlety / kam v Krušných horách / vrch Mědník

TRASA: Pokud půjdete z obce Měděnec, budete sledovat modré značení. Nejpohodlnější trasa ale začíná na parkovišti, které je určené přímo pro návštěvníky bývalých štol a vrchu Mědník. Odtud máte místo doslova před nosem.

Naučná stezka Po stopách horníků a hornická oblast Krupka

Další oblastí zapsanou na seznamu UNESCO je okolí obce Krupka a Komáří vížka. Oblast si můžete projít po naučné stezce Po stopách horníků, kterou tvoří kratší a delší okruh:

 • Kratší okruh s délkou 4,5 km poznáte podle zelených symbolů kladívek.
 • Delší okruh značí červené symboly kladívek a je dlouhý 10,5 km (vede přes Komáří vížku).

Terén vede lesem a čeká vás větší převýšení. Po cestě se seznámíte na 13 tabulích s dějinami dolování, místní geologií, faunou a flórou.

Komáří hůrka Krušné hory
Komáří hůrka

TRASA: Oba okruhy začínají u zříceniny hradu Krupka, kde necháte auto. Odtud už sledujete značení pro naučnou stezku. Přímo na naučné stezce najdete taky zpřístupněnou štolu Starý Martin.

Oblíbenou variantou je taky nechat se vyvézt lanovkou na Komáří hůrku a odtud sejít po značené trase zpět do Krupky. U Komáří hůrky si můžete dát na terase u hotelu něco dobrého a užít si výhled na České středohoří.

Nejlepší turistické trasy v Krušných horách – vrcholy

Meluzína

Meluzína (1047 m) je jedním z našich oblíbených vrcholů v Krušných horách. Její vrchol je z části nezalesněný a naskytne se vám taky parádní výhled na okolní záplavu krušnohorských lesů. A název nelže – opravdu to tady dost fičí.

vrcholy Krušné hory / Meluzína krušné hory

TRASA: Auto zaparkujete v zatáčce před přístřeškem u rozcestníku Pod Meluzínou. Sledujete zelené ukazatele, dokud nedorazíte k dalšímu přístřešku Na Meluzíně po vaší levé straně. Od přístřešku vede neznačená turistická trasa lehce do kopce přímo na vrchol. Trasa na vrchol Meluzína.

Křížová hora

Křížová hora (1025 m) leží nedaleko vrcholu Meluzína. Na Meluzíně tu a tam někoho potkáte, na Křížové hoře už téměř ani živáčka.

Křížová hora Krušné hory

Samotný vrchol je skalnatý a nezalesněný. Opodál můžete v lesích najít ještě jednu vyhlídku. Z obou míst je krásný výhled na okolní přírodu.

TRASA: Z Loučné pod Klínovcem pojedete směrem na Srní. Minete přístřešek s menším parkovištěm pro návštěvníky vrcholu Meluzína a okolí. Pokračujete dál a asi po 1,5 kilometru uvidíte odbočku vlevo. Tady zaparkujete a vyrazíte po téhle odbočce. Stále rovně, i když se cesta po chvíli stočí doprava. Cesta na vrchol není značená, ale zavede vás intuitivně k jedné ze dvou vyhlídek – vedou sem vyšlapané cestičky. Trasa na vrchol Křížová hora

Velký Špičák

Velká Špičák leží nedaleko obce Kovářská a nádrže Přísečnice. Do tisícovky mu chybí sice pár metrů, ale výhledy jsou odtud jedny z nejlepších v Krušných horách.

Velký Špičák Krušné hory

TRASA: Auto zaparkujete po levé straně na hlíně ve směru z obce Kovářská – poznáte to podle informační tabule a přístřešku. Cesta vede po naučné stezce Velký Špičák do kopce a je dlouhá necelý kilometr. Trasa není sjízdná na kole ani kočárkem. Trasa na vrchol Velký Špičák

Jelení hora

Na druhé straně od nádrže Přísečnice se tyčí vrchol Jelení hora (994 m). Z Velkého Špičáku ho skvěle uvidíte.

TRASA: Nejoblíbenější trasa vede od přehrady Přísečnice po modré turistické značce, z níž na prvním rozcestí odbočíte kolmo doprava. Této cesty se držíte cca 300 metrů a poté se vydáte po rovné lesní cestě, která vede až na vrchol. Cesta na vrchol vám zabere 1-1,5 hodiny.

Medvědí skála

Medvědí skála (924 m) je dalším vrcholem s parádním výhledem. Leží mezi obcemi Hora Sv. Kateřiny a Horní Jiřetín.

Medvědí skála v Krušných horách, zdroj: abejorro34

TRASA: Auto zaparkujete na parkovišti v obci Nová Ves v Horách, odkud vyrazíte po červené směr Mikulovice. Později část trasy kopíruje i naučná stezka. V místě, kde cestu bude křížit lesní asfaltka, přejdete tuto cestu a budete pokračovat po lesní cestě vzhůru. Cesta vás přes Liščí vrch dovede až na Medvědí skálu. Trasa je dlouhá 4 km (časově 1,5 hodiny). Trasa na Medvědí skálu

Nekonečně výhledy v okolí obce Moldava

Moldava je oblast ve východních Krušných horách. Téměř nezalesněná. Plná pastvin, plání a výhledů. Je to místo, kde se nemusíte držet turistických tras.

Naopak. Sejděte z nich a jen tak se toulejte. A užívejte si pohledy, které pro Krušné hory nejsou typické. A přesto jsou to pravé Krušné hory. Opuštěné a občas nehostinné.

co navštívit v Krušných horách - Moldava Krušné hory

Po stopách seriálu Rapl

Bavil vás seriál Rapl? Jeho ponurá a surová krajina s opuštěnými objekty? Tak ty najdete právě tady – v Krušných horách.

Policejní stanici umístili místo radnice a informačního centra v Jáchymově. Chalupa hlavního představitele Kuneše leží v osadě Rýžovna (bývalé Sejfy) mezi Božím Darem a Horní Blatnou.

Objevila se tu taky kasárna mezi Rýžovnou a Hřebečnou nebo bývalý cínový důl Sauersack (důl Rolava).

cínový důl Sauersack Rolava
Cínový důl Sauersack Rolava

Nejlepší výlety v Krušných horách – zajímavosti

Božídarské rašeliniště

Božídarské rašeliniště je největším krušnohorským rašeliništěm nedaleko střediska Boží Dar. Leží v nadmořské výšce 940 až 1115 m.

Kouskem rašeliniště vede naučná stezka se stejnojmenným názvem, kde se s místem seznámíte na 12 informačních tabulích. Rašeliniště je ale daleko větší.

Z Božího Daru je to už jen kousek na vrchol Klínovec či k Hadí nebo Boží vyhlídce.

Nejlepší pobyty v Krušných horách 😴

4,6/5 Výborné (160 recenzí)
Wellness hotel v Jáchymově: na kraji lesa, s polopenzí a bazénem
4,3/5 Výborné (45 recenzí)
Moderní apartmány pro dva i rodinu na kraji Krušných hor: zahrada, kulečník i wellness

Perninské rašeliniště

Perninské rašeliniště leží mezi obcemi Pernink a Abertamy. Rašeliništěm vede povalový chodník – ideální výlet pro menší děti, protože stezka je opravdu kraťoučká.

Krušné hory výlety / Perninské rašeliniště

Parkování je přímo u silnice – po levé straně je bezplatná parkovací plocha při cestě z Perninku na Abertamy.

Tip: Kousek od Perninského rašeliniště leží naše oblíbené bistro v Abertamech. Vždy tu bývá plno. Můžete si koupit maso a další výrobky z místní farmy nebo si dát na oběd českou klasiku.

Důl Otto

Měli jsme tu cínový důl Rolava (Sauersack) a teď si ukážeme bývalý důl Otto (taky důl Přebuz nebo německy Frühbuss) nedaleko obce Přebuz.

U cínového dolu Rolava to je občas jako na Václaváku, ale tady už často nepotkáte ani živáčka.

Ruiny najdete ukryté v krušnohorských lesích a dostanete se sem asi za 15 minut po pohodlné cestě z Přebuzi (cyklostezka 2229).

Bývalá vysoká pec v Šindelové

Vysoká pec v Šindelové je národní technickou památku, která byla dříve součástí železárny. V roce 1945 jí uzavřeli a od té doby chátrala. V posledních letech prošla rekonstrukcí. Stojí přímo u silnice a rozhodně stojí za krátkou zastávku.

vysoká pec Šindelová

Mauzoleum obětí z 1. světové války

Za Jindřichovicemi vybudovali památník vojenským obětem první světové války. K památnému místu se dostanete po modré turistické značce přímo z Jindřichovic.

Mauzoleum obětí z 1. světové války

Na druhou stranu od Jindřichovic leží další památné místo – hřbitov s obětmi ze zajateckého tábora. Vede k němu žlutě značená trasa přímo z Jindřichovic.

Rotavské varhany

Rotavské varhany jsou přírodní památkou, která svým tvarem připomíná varhanní píšťaly. Vznikly chladnutím lávy a jsou dokonalou ukázkou sloupcovitého rozkladu čediče.

rotavské varhany / kam v Krušných horách

TRASA: Podrobný popis trasy naleznete v tomto článku.

Hrad Hasištejn

Nad obcí Místo se uprostřed lesů ukrývá gotická a zachovalá zřícenina hradu Hasištejn.

hrad Hasištejn Krušné hory

Hrad je otevřený v dubnu, květnu a říjnu od pátku do neděle v čase 10:00-18:00 a od června do září denně 10:00-18:00. Vstupné je 50 Kč pro dospělé a 30 Kč pro děti.

Bývalá vápenka u Háje

V této vápence se v první polovině 19. století zpracovávalo vápno dolomit, které bylo těžené ve dvou přilehlých lomech. Vápenku najdete mezi Hájem a Kovářskou.

vápenka Háj Kovářská

TRASA: K vápence vede několik tras – nejkratší, ale do kopce po zelené turistické značce od potoka Černá voda (cca 10 minut) nebo pohodlná štěrkovitá cesta od nádraží v Kovářské (20 min), popř. od rozcestníku Pod Vysokou sečí (30 min).

Krušnohorský lidový dům

Chcete si více přiblížit historii Krušných hor? Prohlédnout si dobovou architekturu a prohlédnout si řemesla, která byla pro dřívější dobu typická? Krušnohorský lidový dům je to pravé místo.

Najdete ho v Lesné. Parkoviště leží hned vedle a vstupné je dobrovolné.

Sfingy u Měděnce

Přírodní památka Sfingy jsou skalní útvary pod obcí Měděnec. Jsou volně přístupné a především při západu nebo východu slunce odtud budete mít krásný výhled.

Sfingy u Měděnce

Dostat se ke Sfingám je jednoduché – zaparkovat můžete přímo u nich.

Dračí skála

Dračí skálu najdete na stejnojmenném vrcholu v nadmořské výšce 953 m nedaleko obce Pernink.

Dračí skála Pernink v zimě
Dračí skála v zimě

TRASA: Dostanete se sem po Krušnohornické NS. První možností je vyrazit přímo z Perninku. Druhá možnost je o poznání lehčí – vyjedete nad Pernink, auto necháte na menším plácku u silnice a vyrazíte po naučné stezce v opačném směru.

Ta kopíruje červenou turistickou značku. Ve chvíli, kdy se červená dvojí, sejdete z naučné stezky a pár metrů pokračujete lesní pěšinou po červené, které vás dovede ke skále.

Tahle trasa je krátká a nenáročná. Trasa na Dračí skálu

Trousnická skála

Trousnická skála leží nedaleko Dračí skály v nadmořské výšce 949 m. Dělí je přírodní rezervace Oceán. Obě místa jsou fajn i pro zimní procházky.

Trousnická skála v zimě
Trousnická skála v zimě

TRASA: První možností, jak se sem dostat, je pokračovat od Dračí skály (celkem cca 3,7 km). Vrátíte se zpět z Dračí skály na odbočku a pokračujete dál po naučné stezce (doprava, pokud jste parkovali nad Perninkem).

Klesáte až na rozcestí, kde na stezku navazuje kolmo další cesta – doleva vede naučná stezka, doprava neznačená cesta, po které vyrazíte vy. Tu sledujete až k dalšímu rozcestníku (necelé 2 kilometry), kde na ní navazuje v obou směrech cesta s modrou turistickou značkou.

Tady odbočíte po modré doprava a za půl hodinky jste v cíli. Trasa k Trousnické skále od Dračí skály

Druhá trasa začíná na rozcestí Chaloupky. Směrem na Pernink se dáte po modré turistické značce doprava (směrem doleva byste došli k rozhledně Pajndl, o které již dnes byla taky řeč). Cesta je nenáročná, stoupání je jen mírné. Za hodinku jste v cíli. Trasa k Trousnické skále od rozcestí Chaloupky

Nejlepší pobyty v Krušných horách 😴

4,5/5 Výborné (57 recenzí)
Útulné a plně vybavené apartmány pod Klínovcem: kuchyňský kout a dokonalé soukromí
4,7/5 Výborné (2 058 recenzí)
Oblíbený horský hotel v Božím Daru: polopenze a nádherná příroda v okolí

Vodní nádrž Fláje a Puklá skála

Vodní nádrž Fláje je na území České republiky unikátní. Její hráz má totiž dutou konstrukci, která je v Česku ojedinělá. Při prohlídce hráze se můžete dozvědět víc.

Vodní nádrž Fláje / tipy na výlety v Krušných horách

Hned vedle hráze je neplacené parkoviště a informační centrum. Můžete se projít po hrázi nebo si udělat procházku podél přehrady.

Doporučuji návštěvu přehrady spojit s výhledem z Puklé skály. Napravo od béžového domu vedle hráze je odbočka do lesa. Ta vás po pár minutách dovede na červenou turistickou značku, kde se dáte doleva. Za cca 10 minut uvidíte další odbočku – tentokrát už k Puklé skále, odkud budete mít nádrž Fláje jako na dlani.

Puklá skála / tipy na výlety v Krušných horách
Výhled z Puklé skály

Kde se ubytovat v Krušných horách

Pokud jedete do Krušných hor poprvé a chcete načerpat to nejlepší, hledejte ubytování v okolí Horní Blatné a Božího Daru (Abertamy, Pernink, Nové Hamry, Loučná pod Klínovcem).

V Horní Blatné je klidněji – doporučuji útulný penzion Horní Blatná. Boží Dar a Loučná pod Klínovcem jsou typická živá střediska. Stejně tak Klíny a Mikulov na východě Krušných hor.

Hotel Zelený dům je typický horský hotel se skvělou atmosférou. Poznáte ho už z dálky, jakmile přijedete do Božího Daru. Dobře tu vaří a pokoje jsou čistě a útulné zařízené.

Apartmány U Berňáků: Moderní a nově zařízené apartmány s vybaveným kuchyňským koutem. V ceně je výborná snídaně a na přání majitelka uvaří i večeři.

Čtěte našeho podrobného průvodce s doporučeními, kde se ubytovat v Krušných horách – rozdělený podle oblastí s tipy, co můžete podniknout v okolí.

Co navštívit v Krušných horách s dětmi

Ježíškova cesta na Božím Daru

Nejznámější turistická trasa pro děti v Krušných horách. Můžete si vybrat mezi kratším (5,5 km) a delším okruhem (12,9 km). To nejzajímavější na děti čeká na kratším okruhu.

Ježíškova cesta Boží Dar
Značení Ježíškovy cesty

Celá trasa je ideální taky pro kočárky a je schůdná celoročně. Vyrazit sem můžete klidně bez dětí, protože procházíte krásnou krušnohorskou přírodou a je na co se dívat.

Ježíškova cesta Boží Dar

Na cestě čekají na děti různé prolézačky, malované a vyřezávané pohádkové bytosti a spousta dalšího. V informačním centru v Božím Daru si můžete koupit za 50 Kč pro děti notýsek, kam budou zapisovat splněné úkoly po cestě. Za to pak získají spoustu pěkných maličkostí. Po cestě se můžete najíst v občerstvení Krmelec.

Stezka krušnohorských pověstí

Stezka krušnohorských pověstí je další trasou pro děti, která leží na nedalekém vrcholu Plešivec. Trasa je krátká a zvládnou jí i ti nejmenší (pro kočárek je cesta hůř sjízdná). Cestou vás doprovází řada vyřezávaných postav, které jsou typické pro krušnohorské příběhy.

stezka krušnohorských pověstí / kam v Krušných horách s dětmi

Lanové centrum na vrcholu Plešivec

Kousek nad Stezkou krušnohorských pověstí najdete lanové centrum a to pro děti i dospělé. Je tu dokonce obří houpačka a další atrakce včetně dětského hřiště.

Údolí mlýnků v Jáchymově

V Údolí mlýnků najdete na potoce cca 60 mlýnků a každý rok tu přibývají další – plastové, kovové, ručně vyrobené. Je to pěkný nenáročný výlet, ze kterého budou děti určitě nadšené, protože je po cestě provede několik překážek.

Údolí mlýnků Jáchymov / Krušné hory kam s dětmi

TRASA: Auto necháte zaparkované na placeném parkovišti u hotelu Radium Palace, který se nachází po levé straně na kraji Jáchymova, pokud pojedete z Karlových Varů. Hotel určitě neminete a parkoviště jde taky vidět již od silnice.

Druhou možností je zaparkovat kousek nad hotelem, kde je pár míst zdarma. Od parkoviště vyrazíte po směru Jáchymovského potoka kolem minigolfu. Cesta vás dovede až do Údolí mlýnků. Je dlouhá necelý kilometr a v pohodě jí zvládnou i menší děti.

Hřiště s geoparkem Lesná

Pár kroků od Krušnohorského lidového domu leží vzdělávací a rekreační centrum Lesná. Jeho součástí je i krásné dětské hřiště, geopark a arboretum.

Vzdělávací a rekreační centrum Lesná

Areál je přístupný zdarma. Překvapivě tu bývá docela prázdno.

Místo je taky skvělým výchozím bodem pro výlet na vrchol Medvědí skála.

Co navštívit v Krušných horách s kočárkem

Krušné hory mají řadu turistických stezek a míst, kam se pohodlně dostanete i s kočárkem:

 • Ježíškova cesta v Božím Daru
 • Rozhledna Cibulka u Oloví
 • Údolí mlýnků v Jáchymově
 • Rozhledna na Blatenském vrchu
 • Propadlina dolu Červená jáma a občerstvení Červená jáma
 • Rotavské varhany
 • Sedmihůrská vyhlídka u Horní Krupky

Podrobný popis jednotlivých tras najdete výše u konkrétních míst.

Krušné hory v zimě

Víte, co je na Krušných horách skvělé? Pěší turistiku tady můžete provozovat celý rok.

Turistické trasy jsou schůdné a pokud se nestane, že zapadne celá obec (jako například Boží Dar pár let zpět), bez problémů se dostanete na všechna místa, která jsem výše vypsala. A navíc tu lesní krušnohorskou pohádku chcete prostě vidět naživo.

Některé trasy jsou taky sjízdné 🙂

Toto byly naše tipy na výlety v Krušných horách. Dejte nám vědět v komentáři, který výlet se vám líbil nejvíc a kam se chystáte. Šťastnou cestu!

Shrnutí: Nejlepší výlety v Krušných horách

Jaké jsou nejlepší výlety v Krušných horách?

Mezi nejoblíbenější výlety v Krušných horách patří Vlčí jámy s rozhlednou Blatenský vrch, okolí Rýžovny s pohádkovým občerstvením U Červené jámy, naučné stezky Ježíškova cesta nebo Božídarská rašeliniště či vodní nádrž Fláje u Českého Jiřetína.

Odkud zažít nejkrásnější výhledy na Krušné hory?

Nejkrásnější výhledy na Krušné hory zažijete z vrcholu Špičák u Kraslic, rozhleden Pajndl, Blatenský vrch či Klínovec nebo Sedmihůrské vyhlídky u Horní Krupky. O výhledy není nouze ani z vrcholů Meluzína, Křížový vrch nebo Velký Špičák.

Více informací o Krušných horách

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *