Co navštívit v Karlových Varech? Tipy na výlety, ubytování, restaurace

Plánujete výlet do Karlových Varů? Nebo vás láká zdejší dovolená? Tak i tak se vám bude hodit tyto tipy, co navštívit v Karlových Varech. Těch míst, co stojí za to vidět, je tu požehnaně. A kromě tipů na výlety a zajímavá místa vám taky předám pár tipů na skvělé restaurace 🍽 a ubytování.

Proč navštívit Karlovy Vary?

Asi se mnou budete souhlasit, že Karlovy Vary jsou nejznámějším lázeňským městem v České republice. Věděli jste ale, že celosvětově je to město s největší koncentrací léčivých pramenů?

A to už je něco 🙂.

Prameny jsou velkým tahákem, proč Karlovy Vary navštívit.

Ale ne jediným.

Krásná příroda se spoustou vyhlídek a lesních chaloupek ukrytých ve zdejších lázeňských lesích, architektura podtrhující lázeňský ráz města a spousta dalších zajímavých míst v okolí, kam můžete vyrazit, až projdete Karlovy Vary křížem krážem.

co navštívit v Karlových Varech

A pokud si nejste jistí, zda tohle místo za návštěvu stojí, dnešní řádky vás určitě přesvědčí. Nebo už do Varů balíte a zjišťujete co nejvíce informací? Tak to jste tu správně, protože Karlovy Vary mám prochozené jako své boty. Ba jsem tu dokonce prochodila několik párů bot 😃.

PRŮVODCE LÁZEŇSKÝM MĚSTEM KARLOVY VARY

 • Doprava do Karlových Varů
 • MHD v Karlových Varech
 • Kde bezplatně zaparkovat
 • Kde se levně ubytovat
 • Prameny a kolonády
 • Památky a zajímavá místa
 • Rozhledny a vyhlídky
 • Kam s dětmi 
 • Tipy na restaurace

Jak se dostat do Karlových Varů?

Autem

Pokud jedete z Prahy, dostanete se do Karlových Varů pohodlně po silnici R6. Bohužel sem nevede dálnice, ale i tak je provoz dobrý. Placený úsek R6 je jen u Prahy. Část R6 od Karlových Varů směrem na Německo je ve výjimkách, kde nepotřebujete dálniční známku.

Autobusem

Karlovy Vary jsou z Prahy dobře dostupné autobusy Student Agency a Flixbus.

Pokud objednáte lístek dostatečně s předstihem, vyjde vás u německého Flixbusu jen na 79 Kč.

Co se týká Student Agency, tady si připlatíte – lístek vás bude stát většinou 159 Kč.

U obou přepravců staví autobusy na Tržnici a terminálu Dolní nádraží. Pokud plánujete rovnou vyrazit do centra, vystupte na Tržnici, od které vede pěší zóna po ulici Zeyerova, na kterou kolmo navazuje hlavní třída T. G. Masaryka.

Pěší zónu určitě neminete – bude tam už na pohled největší koncentrace lidí. Vy se dáte v jejich šlépějích.

Vlakem

Do Karlových Varů se dostanete pohodlně i vlakem. Nejvýhodnější spojení je směrem ze severozápadu Ústí – Most – Chomutov. Vlak staví na horním nádraží, které je vzdálené od centra 1 kilometr. Stačí seběhnout kopec a jste v lázních.

MHD v Karlových Varech

Veřejnou dopravou zajišťují v Karlových Varech jen autobusy. Na druhou stranu vás zavezou takřka kamkoliv.

Ceny za lístky MHD se liší dle doby, na kterou je zakupujete:

 • 20 minut 20 Kč/10 Kč*
 • 60 minut 25 Kč/12 Kč*
 • 24 hodin 100 Kč
 • 7 dnů 250 Kč

*snížená sazba

Lístky si můžete zakoupit taky bezkontaktní platební kartou přímo v autobuse nebo přes mobilní aplikaci. Pokud si stáhnete mobilní aplikaci, ušetříte zároveň 5 Kč z každé jízdy. Řidiči prodávají lístky v hodnotách 25 Kč, 12 Kč a 100 Kč.

Hlavním autobusovým uzlem je autobusové nádraží u Městské tržnice. Pokud pojedete do Karlových Varů autobusem, můžete tu rovnou vystoupit.

Parkování v Karlových Varech

Stěžejní informací je, že průjezd a parkování jsou na lázeňském území zakázané. Pokud jste v lázních ubytovaní, máte povolený vjezd a následně odjezd po odhlášení z hotelu, tj. žádné cestování autem v průběhu vašeho pobytu.

To ale nevadí. Karlovy Vary jsou relativně malé, všude se pohodlně dostanete MHD a lázeňské území projdete bez problémů po svých. Navíc hotely často vycházejí svým zákazníkům vstříc a zavezou je, kam potřebují.

Stejně jako u ostatních velkých míst, i v Karlových Varech najdete v blízkosti centra řadu placených parkovacích zón.

Kde ale hledat neplacená parkování? Jsou tu a já vám teď prozradím, kde máte šanci nějaké to volné místečko najít :).

Neplacená parkování v blízkosti centra:

 • podélné parkování podél silnice u Poštovního dvoru směrem k parkhotelu Richmond – Slovenská ulice
parkování Karlovy Vary
 • podélné parkování podél silnice nad SOU stravování a služeb – ulice Na Vyhlídce (šanci zaparkovat máte spíš brzy ráno)
parkování Karlovy Vary
 • parkování v horních Drahovicích – je tady spousta ulic s bezplatným parkováním – Máchova, Jiráskova, Palackého náměstí. Do lázní pak jen seběhnete kopec po zelené turistické značce nad hotelem Thermal – viz trasa na mapě.
parkování Karlovy Vary
 • podélné parkování v ulici Kvapilova a Ondříčkova – jednosměrky, které jsou mojí sázkou na jistotu, pokud jedu do Varů kolem oběda a ostatní parkoviště jsou plná. Na hlavní třídě jste za čtvrt hodinky – viz trasa na mapě.
parkování Karlovy Vary

Kde se ubytovat v Karlových Varech?

Karlovy Vary jsou doslova přeplněné hotely, penziony, apartmány. Vybrat si mezi nimi ten s nejlepším poměrem cena/kvalita je občas na vyšší dívčí.

Cena se především odvíjí dle toho, zda upřednostňujete ubytování přímo v lázeňské zóně nebo mimo ní. V lázeňské zóně jsou hotely luxusní, často s parádním výhledem na kolonádu a tomu taky odpovídá vyšší cena. I tady se ale dají najít skvosty za rozumné peníze.

Kde hledáme nejlepší ubytování?

Při hledání ubytování využíváme většinou největší vyhledávač ubytování Booking.com, kde pro nás bývá nabídka nejlepší a zároveň i nejvýhodnější. Víc nepotřebujeme 😃.

Najdete tady vše od penzionů, levných i luxusních hotelů, horských chat nebo i celých apartmánů. 

Můžete vybírat dle filtrů (například od nejlevnějšího, na základě hodnocení apod.) nebo podle mapy, pokud se chcete pohybovat v konkrétní lokalitě. 

Jeho výhodou je záruka, že vaše peníze nezmizí do nesprávné peněženky, ale Booking.com vám za ně naopak ručí. 

My využíváme program Genius: 

 • při 2 realizovaných pobytech získáte 10 % slevu na každé další ubytování zaregistrované v programu Genius (označené přímo u názvu ubytování)
 • při 5 realizovaných pobytech získáte 15 % slevu na každé další ubytování zaregistrované v programu Genius (označené přímo u názvu ubytování)

To už dokáže hodit pěknou slevu 🙂.

3 tipy na nejlepší ubytování v Karlových Varech

Revelton Suites

A začnu hned tím za nás nejlepším. Apartmány a studia, kam se pohodlně složíte ve dvou i s celou rodinou. Ubytování je moderní, útulné a najdete tady vše, co budete k pohodové dovolené potřebovat.

Apartmány leží na hlavní třídě T. G. Masaryka, jen pár minut chůze od lázní.

Zdroj: Booking
Zdroj: Booking

Hotel Boston

Hledáte levný, útulný a čistý hotel v centru lázní? Mrkněte na hotel Boston. Ten to splňuje na jedničku. A navíc poskytuje i rodinné pokoje.

Zdroj: Booking

Spa hotel Anglický dvůr

Rádi byste si užili v Karlových Varech wellness? Zkuste tříhvězdičkový hotel Anglický dvůr.

Hotel má skvělou polohu v klidné části Karlových Varů jen kousek od Sadové kolonády.

Zdroj: Booking

Když se ale řekne ve Varech wellness, většina lidí si vybaví o něco dražší Spa Resort Sanssouci.

Dáváte přednost ubytování s polopenzí?

Vyberte si z obrovské nabídky na Invii – největší cestovní agentury u nás:

Co navštívit v Karlových Varech: PRAMENY A KOLONÁDY

Na území Karlových Varů vyvěrá několik desítek pramenů, z nichž ale “jen” 14 pramenů je pitných (15. Hornický zámecký pramen je dočasně uzavřený – v současné době spíš připomíná odkladiště nedopalků, tak si nedělejte zbytečnou cestu 🙂).

Pitné prameny jsou rozděleny v celkem 5 kolonádách. Každá kolonáda stojí za návštěvu. Každá je úplně jiná. Najdete je nedaleko sebe. Přibližně půl hodinky pohodovou chůzí mezi nejvzdálenější Vřídelní a Sadovou kolonádou.

Vřídelní kolonáda

A začneme hned již zmíněnou Vřídelní kolonádou, kde najdete nejznámější pramen Vřídlo. Jako jediná z kolonád podléhá otevírací době – denně 6-19 h.

Vřídelní kolonáda představuje moderní prosklenou stavbu. Poznáte jí jednoduše. V okolí historických Karlových Varů je trochu jako pěst na oko :). Najdete jí přímo pod kostelem sv. Máří Magdaleny.

co navštívit v Karlových Varech

Tržní a Zámecká kolonáda

Hned za Vřídelní kolonádou stojí Tržní kolonáda, nad níž se tyčí Zámecká kolonáda.

Tržní kolonáda je opakem Vřídelní kolonády. Bohatě vyřezávaná otevřená kolonáda postavená ve švýcarském stylu.

co navštívit v Karlových Varech
Tržní kolonáda Karlovy Vary /co navštívit v Karlových Varech
Takový pohled zažijete jen opravdu brzy ráno. Jinak je tu pořád plno :).

Mlýnská kolonáda

Pokud půjdete kolem Tržní kolonády dál do centra, dorazíte po pár minutách k Mlýnské kolonádě. Kolonádě, která figuruje na většině fotek Karlových Varů na Instagramu 😃. Tahle kolonáda je největší a koncentrace turistů je tu nejvyšší.

Sadová kolonáda

Pátou kolonádou je Sadová kolonáda ve Dvořákových sadech kousek od hotelu Thermal. Kolonádu postavili stejně jako Mlýnskou kolonádu v neorenesanci.

Pramen Štěpánka

Když jsem zmínila, že jsou prameny rozdělené do jednotlivých kolonád, neplatí to pro jeden pramen. Pramen Štěpánka najdete na kraji Karlových Varů v sadech parkhotelu Richmond – v altánu Aloise Kleina.

Altán Aloise Kleina pramen Štěpánka Karlovy Vary / co navštívit v Karlových Varech

Co navštívit v Karlových Varech: PAMÁTKY A ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Procházka lázněmi je sama o sobě prohlídkou krásné architektury. Minimálně trasu přes Starou Louku od Grandhotelu Pupp k Mlýnské kolonádě si nesmíte nechat ujít.

co navštívit v Karlových Varech

Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla

Typická ruská architektura. Je to tak přezdobený, až je to hezký 😃. Kostel najdete nedaleko centra a vede k němu procházka klidnou částí Varů.

 • Otevřeno denně 9-18 hodin

Anglikánský kostel sv. Lukáše

Anglikánský kostel sv. Lukáše je dnes Muzeum voskových Figurín.

anglikánský kostel sv. Lukáše / památky Karlovy Vary / co navštívit v Karlových Varech

Otevírací doba a vstupné

 • Otevřeno denně 10 – 19 h
 • Vstupné dospělí 150 Kč, děti 95 Kč, rodinné vstupné 2 dospělí + 2 děti 395 Kč

Kostel sv. Máří Magdalény

Kostel najdete přímo naproti Vřídelní kolonádě. Dovnitř se podíváte během kulturních akcí a církevních bohoslužeb.

Zdroj: Zipacna1

Galerie umění

Galerie se zaměřuje na české a slovenské moderní umění.

Zdroj: Mister No

Otevírací doba a vstupné

 • Otevřeno je mimo pondělí každý den 10 – 17 h.
 • Vstupné se pohybuje za dospělého 40 Kč a děti do 15 let 20 Kč. Galerii navštívíte zdarma první středu v měsíci.

Becherova vila

Becherova vila je pobočkou galerie umění. Otevírací doba i vstupné zůstávají stejné jako u Galerie umění.

Muzeum Karlovy Vary

V muzeu se dozvíte víc o historii města Karlovy Vary, okolní přírodě a historii regionu.

Otevírací doba a vstupné

Otevírací doba se liší dle období:

 • květen – září ÚT – NE 10 – 18
 • říjen – duben ST – NE 10 – 17

Dospělí zaplatí 100 Kč, děti 60 Kč. Rodiny (2 dospělí a 1 – 4 děti) mají zvýhodněnou cenu 240 Kč.

Návštěvnické centrum Moser

Karlovarsko je známé svým sklářským a porcelánovým průmyslem. Navštívit jednu ze skláren je téměř povinností 🙂. A co třeba rovnou tu nejznámější?

Ve sklářské huti v Moseru se můžete naživo podívat na práci sklářů a prohlédnout si až 1000 exponátů v přilehlém muzeu, které je zároveň i prodejní galerií.

Zdroj: Honza Groh

Otevírací doba a vstupné

Sklářská huť je pro veřejnost otevřená mimo neděli 9 – 14:30. Vstupné se pohybuje pro dospělého 120 Kč, pro děti 70 Kč a pro rodiny 260 Kč.

Návštěvnické centrum Becherovka

A teď tu máme něco pro milovníky bylinného likéru Becherovka.

V návštěvnickém centru Becherovky se dozvíte více o historii rodiny Becherů a nahlédnete do tajů výroby. Nasajete vůni bylinek a koření, ze kterých se Becherovka vyrábí a pomocí VR brýlí se ocitnete ve výrobě na stáčecí lince. 18+ pak čeká degustace.

Zdroj: Manecke

Otevírací doba a vstupné

Návštěvnické centrum je mimo pondělí otevřené každý den 9-12 a 12:30-17.

Vstupné se pak odvíjí dle počtu ochutnávek:

 • 180 Kč – ochutnáte Becherovku, Lemond, KV14 a Cordial
 • 245 Kč – ochutnáte výše uvedené + BETON Cocktail
 • 345 Kč – navíc okoštujete ještě Becher´s 57

Asi bych jen doporučila nechodit s prázdným žaludkem :). Děti platí 50 Kč.

Co navštívit v Karlových Varech: ROZHLEDNY A VYHLÍDKY

Lázeňské území Karlových Varů se line údolím. Asi i díky tomu vznikla v okolí řada vyhlídek a rozhleden, ze kterých máte do údolí Karlových Varů parádní výhled. A na některých z nich se budete kochat zcela sami.

Rozhledna Diana

Zdroj: Lubor Ferenc

Rozhledna Diana je bezesporu nejnavštěvovanější. Dostanete se sem jak po svých, tak lanovkou. Vstup do lanovky je trochu schovaný. Najdete ho hned za Grandhotelem Pupp.

Vstup na lanovku Diana úzkou uličkou za Grandhotelem Pupp / co navštívit v Karlových Varech
Vstup na lanovku úzkou uličkou za Grandhotelem Pupp

Otevírací doba a vstupné

Otevírací doba lanovky a rozhledny (aktualizace říjen 2020)

Vstup na rozhlednu Diana je zdarma, ale zaplatíte za lanovku, pokud nepůjdete pěšky.

Ceník lanovky (aktualizace říjen 2020)

U rozhledny Diana se nachází taky Motýlí dům – více v části Kam s dětmi.

Rozhledna Goethova vyhlídka

Další rozhledna s výhledem na Karlovy Vary a okolí – Goethova vyhlídka. Tady si užijete víc klidu. Rozhledna je známá především místním. Dveře se tu úplně netrhnou. Autem dojedete až k závoře, která je jen pár metrů od rozhledny.

Rozhledna Goethova vyhlídka / co navštívit v Karlových Varech

Otevírací doba a vstupné

Rozhledna je otevřená pouze o víkendech do 27.10. v čase 12-17 h. Vstupné je zdarma.

Kolem rozhledny je nově vytvořená Stezka plná strašidel. Cesta o délce 2 km, na které si prohlédnete 20 strašidel. Strašidla to nepřipomíná ani omylem, ale je to hezký :).

Vyhlídka Ottova výšina

K vyhlídce Ottova výšina (602 m) dorazíte od Goethovy rozhledny po žluté turistické značce. Většinu cesty mírně klesáte a částečně procházíte taky Stezkou plnou strašidel. Kousek za chatou V Sedle ze žluté turistické značky odbočíte doleva a jste v cíli. Trasa je dlouhá 1,2 km.

Vyhlídky Karlovy Vary / vyhlídka Ottova výšina / co navštívit v Karlových Varech
Vyhlídka Ottova výšina

Vyhlídka Tři kříže

Od vyhlídky Ottova výšina se vrátíte zpět na žlutou a pokračujete 500 m dál z kopce.

K vyhlídce Tři kříže dorazíte taky po pohodlné asfaltce z Horních Drahovic. Trasa vám zabere půl hodinky a je ideální i pro procházku s kočárkem.

vyhlídky Karlovy Var / vyhlídka Tři kříže / co navštívit v Karlových Varech
Vyhlídka Tři kříže
vyhlídky Karlovy Vary / vyhlídka Tři kříže / co navštívit v Karlových Varech
Výhled z vyhlídky Tři kříže na lázeňské území – naproti v lesích rozhledna Diana

Vyhlídka Karla IV.

Přesuneme se na druhou stranu údolí. Směrem na Březovou, kousek od rozhledny Diana, najdete vyhlídku Karla IV. Nejstarší rozhlednu v Karlových Varech.

vyhlídky Karlovy Vary / vyhlídka Karla 4 / vyhlídka Karla IV.

Vyhlídka Jelení skok

Vyhlídka Jelení skok patří k nejpopulárnějším vyhlídkám v Karlových Varech. Vyhlídka je dobře dostupná přímo z lázeňského centra.

Za Vřídelní a Tržní kolonádou směrem na pěší zónu Stará Louka odbočíte u apartmánů Esplanade doprava k restauraci U Švejka. Tady začíná žlutá turistická značka, která vás provede několika karlovarskými vyhlídkami. První z nich je vyhlídka Jelení skok se sochou Kamzíka.

vyhlídky Karlovy Vary / vyhlídka Jelení skok
Vyhlídka Jelení skok

Vyhlídka Petra Velikého

Vyhlídku Petra Velikého najdete cca po 300 metrech od předchozí vyhlídky Jelení skok. Vystoupáte pár výškových metrů v několika ostrých zatáčkách.

Pokud budete pokračovat dál po žluté, dorazíte až k rozhledně Diana. Trasa je dlouhá 2 kilometry a zabere vám hodinku.

Další vyhlídky s výhledem na Karlovy Vary a okolní přírodu

Lázeňské lesy Karlových Varů jsou plné vyhlídek a nejrůznějších chat, které jsou fajn zastávkou po cestě.

Všechny jsou dobře dostupné přímo z města nebo můžete zajet autem přímo na Sv. Linhart, odkud vede několik turistických tras – více o Svatém Linhartu u Karlových Varů.

Podívejte se na parádní video, které zachycuje ty nejznámější rozhledny a vyhlídky v Karlových Varech:

Karlovy Vary s dětmi – kam vyrazit?

Kromě výše zmíněných vyhlídek a rozhleden jsou v Karlových Varech i další místa, ze kterých budou děti nadšené.

Svět záchranářů

Svět záchranářů neboli centrum zdraví a bezpečí pro celou rodinu je areál, kde najdete improvizovanou nemocnici, policejní služebnu, hasičskou stanici nebo dopravní hřiště s železničním přejezdem. Úkolem je naučit děti, jak se zachovat při nehodách, požáru nebo v jiných situacích, které mohou nastat. To vše zábavnou formou.

kam s dětmi v Karlových Varech

Otevírací doba a vstupné

Zajít do areálu můžete každý den kromě neděle: PO-SO 13-17

Vstupné:

 • Dospělí 30 Kč
 • Děti 20 Kč
 • Půjčení kola 30 Kč/1 h
 • Půjčení odrážedla nebo koloběžky 20 Kč/1 h
 • Půjčení cyklistické helmy 10 Kč
 • Půjčení minikáry 50 Kč/půl hodiny
 • Záchranářská stezka 15 Kč

Vánoční dům v Zámečku Doubí

Vánoční dům v Zámečku Doubí je unikátní svou celoroční výstavou vánočních ozdob a dekorací. Tady zažijete ducha Vánoc po celý rok.

Součástí je i Muzeum medvídků, kde najdete až na 10 000 ks medvídků (zapsané v knize rekordů ČR). Občerstvíte se v Andělské kavárně cukrovím a vánočkou.

kam s dětmi v Karlových Varech

Otevírací doba a vstupné

 • Leden až říjen ÚT-NE 13-18
 • Listopad až prosinec denně 10-20

Vstupné se pohybuje následovně: dospělí 120 Kč, děti 3-15 let 60 Kč, rodiny 2+2 320 Kč nebo 2+3 370 Kč

Lanové centrum a obora se zvířaty sv. Linhart

Lanové centrum nabízí několik okruhů pro nejmenší sviště i pro dospělé. Pár kroků od lanového centra začíná obora, kde máte šanci si díky pozorovacím lávkám prohlédnout zvířata zblízka v jejich přirozeném prostředí.

Motýlí dům u rozhledny Diana

Motýlí dům, to jste vy a exotičtí motýli z celého světa. Přímo kolem vás. Stovky nejkrásnějších motýlů, z nichž někteří mají rozpětí křídel až 20 centimetrů.

Otevírací doba a vstupné

 • Listopad až březen 9-17:00
 • Duben a říjen 9-18
 • Květen až září 9-19:00

Vstupné: dospělí 90 Kč, děti 3-15 let 50 Kč, rodiny 2+2 (až 3 děti) 250 Kč

Kam v Karlových Varech na jídlo?

Stejně jako na prameny jsou Karlovy Vary bohaté na skvělé restaurace. Za nás doporučujeme vyhnout se restauracím v centru lázní. Ne že by tu jídlo bylo špatné, ale mimo lázně najdete restaurace, kde vám naservírují na talíř lepší jídlo za nižší ceny. Takové, kam chodí místní.

Klasiku si dáte ve Smíchovském pavilonu nebo Staroslovanské kuchyni. Jedny z nejlepších burgerů pak dělají v restauraci Špunt & Knoflík. Vyberou si i vegani.

Degustační menu si pak užijete v zážitkové restauraci Le Marché, která leží na druhé straně lázní vedle kostela sv. Petra a Pavla.

Co navštívit v Karlových Varech: MAPA ke stažení 📱

Přehledná interaktivní mapa míst v Karlových Varech, díky které si svou cestu snadno naplánujete. 

Kde složit hlavu – tipy na nejlepší ubytování

✅ Kde se najíte tak dobře, že se budete oblizovat až za ušima?

✅ Co navštívit v Karlovarském kraji, co vidět a tipy na výlety s dětmi i bez

📱 Stačí si jen mapu stáhnout do mobilu, propojit nebo vyznačit místa, která vás zaujala a můžete začít balit 🙂.


Další inspirace:

Dejte mi vědět, pokud jste už v Karlových Varech byli: Jaké jsou vaše tipy a co navštívit v Karlových Varech? A jestli se teprve chystáte, tak co vás zaujalo nejvíc?

Mně už nezbývá nic jiného, než vám popřát šťastnou cestu 🙂🚗.

Máte dotaz? Jsem jedno ucho v komentáři nebo na mejlu :).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top