Loket, Čechy: zajímavosti, nejlepší výlety a užitečné tipy (fotografie a mapa)

Loket v Karlovarském kraji je kouzelné městečko na skalnatém ostrohu, kolem kterého se vine řeka Ohře. Je tolik skvělých věcí, co dělat v Lokti a okolí. Navštivte gotický hrad Loket, procházejte se dlážděnými uličkami nebo vystoupejte na jednu z vyhlídek pro úžasný pohled na okolní lesy. Zde jsou naše tipy pro perfektní výlet a prohlídku města Loket v Čechách.

Loket leží jen pár kilometrů od našeho rodného města. Samotné město i jeho okolí máme prochozené jako své boty a stále se sem rádi vracíme.

Pokud máte v plánu prozkoumat západ Čech, Loket je ideální základnou. Z Lokte si můžete udělat jednodenní výlet do lázeňských měst Karlovy Vary a Mariánské Lázně nebo historického města Cheb. Okolí Lokte je ideální pro nenáročnou turistiku ve Slavkovském lese, kterému se přezdívá český Island.

Loket Karlovarský kraj / Loket Čechy

Stojí Loket za návštěvu? Která místa si nenechat ujít a co vidět v okolí? V tomto článku si povíme veškeré informace a tipy, které budete pro svůj perfektní výlet do Lokte potřebovat.

Loket zajímavosti

Loket je malé město na západě Čech, jen 10 minut jízdy od Karlových Varů. Nachází se v údolí řeky Ohře, obklopený hustými lesy Slavkovského lesa.

Město bylo založené už ve 12. století, ale největší slávy se mu dostalo za vlády Karla IV. Jedna legenda praví, že si Karel IV. vyjel z Lokte na vyjížďku na koni a po cestě natrefil na horké prameny. Tím vznikly Karlovy Vary.

Loket si zamiloval taky Johan Wolfgang Goethe, který město navštívil desetkrát. Loket dokonce býval po Praze nejmalovanějším městem v Čechách.

A proč právě název Loket? Název údajně vznikl podle tvaru města, který připomíná z ptačí perspektivy právě loket.

Nejlepší věci, co můžete dělat v lokti

1. Navštivte hrad Loket

Hrad Loket doslova dominuje panorama města. Gotický hrad se tyčí na skalnatém ostrohu vysoko nad řekou Ohře a s historickým centrem tvoří dokonalou symbiózu.

Hrad Loket patří k nejstarším kamenným hradům v České republice. Stojí tady víc než 800 let.

V rámci prohlídky navštívíte malebné nádvoří a interiéry s muzejními sbírkami a slavnostním sálem.

Loket Karlovarský kraj / Loket Čechy / hrad Loket
hrad Loket
hrad Loket

Uvidíte část meteoritu, který patří mezi nejstarší na světě. Můžete vylézt na vrchol věže a užít si výhled na okolí Lokte.

Vyrážíte na hrad Loket s dětmi? Až půjdete do věže, nakoukněte do podzemí, kde se ukrývá drak.

hrad Loket
výhled z hradu Loket

Všichni chtějí při návštěvě Lokte vidět zdejší hrad. Doporučuju vyrazit na hrad Loket jako první, dokud se nezačnou tvořit fronty. Vybrat si můžete mezi samostatnou prohlídkou nebo prohlídkou s průvodcem.

Vstupné a otevírací doba hradu Loket

Vstupné na hrad Loket je 125 Kč bez průvodce (105 Kč pro děti nad 6 let, studenty do 26 let a ZTP) a 150 Kč s průvodcem (snížené vstupné 120 Kč).

Pokud si vyberete návštěvu hradu bez průvodce, na začátku dostanete papír s textem a mapou, kde se dozvíte základní informace o historii hradu.

K dispozici jsou taky prohlídky s průvodcem v angličtině, němčině a ruštině. Cena vstupného je pak 195 Kč (snížené vstupné 160 Kč).

Poplatek za fotografování interiérů je 20 Kč.

Pro aktuality se podívejte na stránky hradu Loket.

hrad Loket Čechy

Otevírací doba se liší podle období:

  • Duben-červen 9:00-17:00
  • Červenec-srpen 9:00-18:30
  • Září-říjen 9:00-17:00
  • Listopad-březen 9:00-16:00

Hrad je otevřený denně a poslední vstup je 30 minut před koncem otevírací doby.

K hradu se dostanete za 5 minut z centra Lokte. Parkování přímo u hradu není možné.

2. Vydejte se na procházku historickým centrem

Historické centrum Lokte je městskou památkovou rezervaci, kam patří náměstí T. G. Masaryka a přilehlé okolí. Můžete se procházet dlážděnými uličkami, které lemují barevné měšťanské domy s obchůdky, restauracemi a hotely.

Loket Karlovarský kraj / Loket Čechy
Loket Karlovarský kraj / Loket Čechy
Loket Karlovarský kraj / Loket Čechy
Loket Karlovarský kraj / Loket Čechy

Pokud parkujete na parkovišti vedle benzíny, vydáte se směrem k hradu přes kamenný most. Přesně tady, na kamenném mostě, vznikají ty nejkrásnější fotografie hradu Loket.

Projdete náměstí a dojdete až k Černé věži, kam můžete vystoupat pro další výhledy na město. Od parkoviště k Černé věži je to bez zastávek jen 20 minut chůze.

Loket Karlovarský kraj / Loket Čechy
Loket Černá věž / Loket Karlovarský kraj / Loket Čechy
Černá věž | Co navštívit v Lokti a okolí

Vstupné na věž je 20 Kč. Součástí prohlídky je výstava historických řemesel. O prázdninách je otevřeno denně. Po zbytek roku se dozvíte aktuální informace na hradě Loket nebo jsou vyvěšené na Černé věži.

3. Projděte se po městských hradbách

Kolem historického jádra Lokte se dochovaly zbytky středověkého opevnění, po kterém se můžete projít. Městské opevnění se nachází po pravé straně hned za kamenným mostem (sejdete po schodech před pivovarem Florián).

Hradby jsou přístupné zdarma a budete mít odtud výhled na řeku Ohře a protější lesy.

Nad městskými hradbami se nachází už zmíněný pivovar Florián. Sem můžete zajít na výborné pivo a jídlo. Restaurace zároveň slouží jako expozice pivovaru, takže můžete nahlédnout do procesu výroby piva.

Loket Karlovarský kraj / Loket Čechy

Nebo zajděte do zdejšího Muzea lázeňských pohárků, které zahrnuje na několika patrech rozsáhlou sbírku lázeňských pohárků.

4. Udělejte si procházku podél řeky

Okolí Ohře je upravené a ideální pro procházky. Můžete sem vyrazit i s kočárkem a děti se vyřádí na dětském hřišti. Nachází se tady taky amfiteátr, kde se pořádají v létě různé akce a koncerty. Když budete mít štěstí, pod mostem ve svahu uvidíte pasoucí se kozy kamerunské. V létě se tu můžete taky svézt na loďce.

Loket je oblíbeným startovním bodem pro vodáky. U porcelánky si můžete půjčit rafty a sjet si Ohři kolem Svatošských skal až do Karlových Varů.

5. Užijte si výhledy na hrad Loket

Loket svírají kopce Slavkovského lesa. Husté lesy, které se tu a tam rozevírají a nabídnou krásné výhledy. Nejoblíbenější vyhlídková trasa se nachází jen kousek od centra.

Od parkoviště P5 vyrazíte kolem přístřešku do kopce. Z cesty po chvíli vede vyšlapaná pěšina doleva, po které vystoupíte k prvnímu altánku. Odtud pak můžete pokračovat k dalším vyhlídkám.

Loket Čechy vyhlídky

Trasa je v jednom směru dlouhá necelou půl hodinu a je nenáročná. A ty výhledy jsou nádherné. Loket odtud budete mít jako na dlani.

Loket Čechy vyhlídky

Poté se vrátíte stejnou trasou nebo sejdete dolů přes silnici až k řece, kde přes houpací lávku dojdete zpět do centra Lokte.

6. Vydejte se ke Svatošským skalám

Svatošské skály jsou oblíbené skalní město v CHKO Slavkovský les, ke kterému vede modře značená trasa z Lokte nebo Karlových Varů. Podle pověsti představují Svatošské skály zkamenělý svatební průvod. Na druhou stranu řeky se dostanete přes dřevěný houpací most.

Svatošské skály Karlovarský kraj

Trasa je dlouhá 6,5 km a vede údolím řeky Ohře. Za hezkého počasí je tu spousta místních. Cesta je zároveň oblíbenou cyklostezkou, která vede podél Ohře až do Karlových Varů.

U Svatošských skal je restaurace. Ta sice nepatří k těm nejlepším, ale za to výhled na skály je odtud parádní.

7. Vyšplhejte na Jeskynní vyhlídku

Z Jeskynní vyhlídky získáte ten nejlepší pohled na údolí řeky Ohře. Je to jedna z nejkrásnějších vyhlídek v okolí, která patří k našim oblíbeným.

Nezapomeňte si dobré boty, protože vyhlídka se nachází přímo na skále a není nijak chráněná. Nedoporučuji návštěvu vyhlídky s malými dětmi.

Vyrazíte po modré značce přímo z Lokte. Stejnou trasou jako na Svatošské skály. U štoly Vildenava se dáte doleva do kopce po NS Doubí – Svatošské skály. Dojdete až ke smírčímu kříži, kde sejdete z naučné stezky a odbočíte doprava do lesa.

Stoupáte podél vrcholu po neznačené, ale dobře vyšlapané trase, kde kousek před koncem sejdete po cestičce doprava přímo k vyhlídce. Z Lokte je trasa dlouhá 3 km.

Nejlepší výlety v okolí Lokte

8. Navštivte Karlovy Vary

Při cestě do Lokte si nemůžete nechat ujít Karlovy Vary. Světoznámé lázeňské město s krásnou architekturou, horkými prameny a výbornými oplatkami. Navíc jen 15 minut od Lokte.

Kolonáda Karlových Varů se vine údolím řeky Teplá, které svírají vrcholky Slavkovského lesa. Ty jsou doslova obsypané vyhlídkami a rozhlednami.

Svezte se pozemní lanovkou k rozhledně Diana a užijte si jeden z nejlepších výhledů. Uvidíte až na Krušné hory.

výhled z rozhledny Diana Karlovy Vary
výhled z rozhledny Diana | Co dělat v Lokti a okolí

Projděte si všechny kolonády v lázních. Začněte u Sadové kolonády a pokračujte přes Mlýnskou a Tržní kolonádou, naproti které se nachází Vřídelní kolonáda s nejznámějším pramenem Vřídlo.

Mlýnská kolonáda v Karlových Varech
Mlýnská kolonáda v Karlových Varech

Vydejte se do sklárny Moser, která je s historií Karlových Varů neodmyslitelně spjatá. Podíváte se do sklářské hutě přímo pod ruce šikovných sklářů. Doporučuji rezervaci předem, o víkendech a v sezóně bývá vyprodáno na celý den.

9. Projděte si kolonádu v Mariánských Lázních

Kolonáda v Mariánských Lázních je kouzelná. Těžko říct, zda je hezčí ta v Karlových Varech nebo v Mariánských Lázních.

Mariánské Lázně kolonáda
Kolonáda Maxima Gorkého a zpívající fontána v Mariánských Lázních
Mariánské Lázně kolonáda

Ochutnejte místní prameny, vychutnejte si oplatku a obdivujte krásné malby v kolonádě Maxima Gorkého. Uprostřed kolonády se nachází zpívající fontána, která se večer krásně nasvítí.

10. Užijte si výhled z Krásenské rozhledny

Krásenská rozhledna není jen tak ledajaká rozhledna. Má venkovní točité schodiště a svým vzezřením jakoby z oka vypadla Babylónské věži.

Krásenská rozhledna se nachází v malé obci Krásno jen 15 minut od Lokte. Máte na výběr ze 3 nenáročných tras. Rozhledna je přístupná celoročně zdarma. Více o Krásenské rozhledně zde.

Rozhledna leží uprostřed Slavkovského lesa, který je ideální pro turistiku a cyklistiku. Je tu spousta tras, kde často nepotkáte ani živáčka.

Loket parkování

Parkování v Lokti je zpoplatněné. Můžete zaparkovat přímo na náměstí v Lokti, ale pro návštěvníky je tu jen pár parkovacích míst. Ostatní místa jsou pro rezidenty, takže bývá brzy obsazeno.

Doporučuji zaparkovat vedle benzíny u autobusové zastávky, kde se nachází hlavní parkoviště pro návštěvníky. Parkovné je 30 kč na hodinu, max. 150 Kč na den. Platit můžete v parkovacím automatu. Oba automaty (na náměstí i vedle benzíny) vyžadují zadat SPZ a jsou trochu složitější na obsluhu. Dá se platit hotově i kartou.

Pokud jsou předchozí parkoviště obsazená, další možností je parkoviště P5 pod vyhlídkou. Dříve bylo parkování zdarma, dnes se vybírá parkovné 100 Kč na den (vybírá to tu obsluha, není tu automat).

Kde se ubytovat v Lokti?

Loket má několik kouzelných a cenově velmi dostupných penzionů:

Penzion Quest: Útulný penzion leží přímo naproti Černé věži na kraji historického centra Lokte. Pokoje jsou plně vybavené včetně vlastní koupelny. Ráno se podává bohatá snídaně. Na místě vám půjčí kolo a rodinám s malými dětmi kočárek i chůvičku.

Penzion Quest u Černé věže

Hotel Stein Elbogen: Tento hotel najdete na klidném místě na kraji centra. Má vlastní parkování, krytou terasu i venkovní posezení. Pokoje jsou krásně zařízené včetně menší kuchyňky a vlastní koupelny.

Penzion Vila Hana: Pokud hledáte ubytování s krásným výhledem na hrad Loket, výhled z tohoto penzionu stojí za to. Leží totiž přímo na kopci, kam se dostanete za pár minut z centra. Pokoje jsou prostorné s vlastní koupelnou a k dispozici je taky soukromé parkování, venkovní terasa a vybavený kuchyňský kout.

Apartmány Egrensis: Tyto apartmány leží přímo pod hradem, ale přesto na klidném místě. Jsou plně vybavené, čisté a útulné. Nabízí perfektní zázemí, pokud hledáte ubytování na víc dní.

Penzion Atmosféra: Penzion má centrální polohu přímo na náměstí v Lokti. Sídlí v historické budově a má venkovní terasu s posezením. Součástí je taky restaurace, kde vaří skvěle českou kuchyni, především ze zvěřiny. Parkování za příplatek.

Kam na jídlo v Lokti?

Restaurace Staroslovanská čepuje místní pivo Starý hrad a vaří skvělou staroslovanskou kuchyni. Nachází se přímo pod hradem.

Restaurace Staroslovanská kuchyně při cestě na hrad | Kam na jídlo v Lokti

Útulná restaurace s interiérem pivovaru, výborným pivem a českou kuchyní, to je pivovar Florián. Pivovar leží přímo u mostu při cestě do centra Lokte.

Restaurace Atmosféra je vřelá, útulná a vaří skvěle především českou kuchyni ze zvěřiny. Nachází se přímo na náměstí

Máte chuť na něco menšího? Zákusek a domácí limonádu? Zajděte do Galerie Café, která se nachází kousek pod náměstím při cestě k Černé věži. Pěkná, stylová kavárna s příjemnou obsluhou.

Galerie Café pod náměstím | Kam na jídlo v Lokti

Výlety a nejlepší místa v Lokti: mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu města Loket. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Lokti. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byly naše tipy na výlety a co dělat v Lokti. Pomohl vám článek? Zanechte komentář nebo sdílejte. Šťastnou cestu!

Související články o České republice

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *