Víkend ve Františkových Lázních: 10 tipů, co navštívit a vidět ve Františkových Lázních (+ mapa)

co vidět ve Františkových Lázních / víkend ve Františkových Lázních

Plánujete strávit víkend ve Františkových Lázních? Inspirujte se naším itinerářem, co vidět ve Františkových Lázních. Součástí článku je taky mapa, kterou si můžete stáhnout a tipy na skvělé restaurace, kam na jídlo ve Františkových Lázních.

Františkovy Lázně, nejzápadněji položené lázeňské město České republiky, jsou oázou zdraví a relaxace už od 18. století. Kolonády s minerálními prameny lemují svěží zelené parky a krásně zachovalé novoklasicistní a secesní budovy, které vypovídají o dlouhé historii města.

Spolu s Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi tvoří Františkovy Lázně Západočeský lázeňský trojúhelník a jsou součástí UNESCO s vybranými lázeňskými městy v Evropě.

Ve Františkových Lázních a okolí je toho spousta k vidění a v tomto dvoudenním itineráři si ukážeme ty nejkrásnější památky a zajímavosti, co navštívit a vidět ve Františkových Lázních.

CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT VE FRANTIŠKOVÝCH LÁZNÍCH

VÍKEND VE FRANTIŠKOVÝCH LÁZNÍCH – ITINERÁŘ PRO 1. DEN

Lázeňská kolonáda

Procházet se lázeňskou kolonádou ve Františkových Lázních je jako vstoupit do jiné doby, kde se tempo života zpomaluje. S lázeňským pohárkem v ruce si užíváte pohled na novoklasicistní kolonády, které jsou zároveň uměleckými díly se spoustou architektonických detailů – fresky, sloupy, zdobené stropy – je to krásná podívaná.

Františkovy Lázně kolonáda / co vidět ve Františkových Lázních

Kolonády a vyřezávané altánky ukrývají minerální prameny, které mají blahodárné účinky na lidské zdraví.

Dominantou Františkových Lázní je hlavní kolonáda na Národní ulici, která přitahuje zraky svou svěží žlutou fasádou. Celé přilehlé okolí je pěší třídou, kolem které jsou roztroušené kavárny a obchůdky.

Františkovy Lázně kolonáda / co vidět ve Františkových Lázních

Odtud se můžete vydat na procházku po upravených lázeňských parcích, které vás zavedou k dalším minerálním pramenům. Mezi nejznámější minerální prameny ve Františkových Lázních patří:

 • Františkův pramen: Nejstarší a nejznámější pramen ve městě se nachází v altánku, který je dokonalou ukázkou klasické architektury. Najdete ho přímo na hlavní lázeňské promenádě.
 • Glauberovy prameny I-III: Tyto prameny jsou proslulé vysokým obsahem minerálů, které působí blahodárně zejména na zažívací potíže.
 • Luisin pramen: Další zajímavostí je Luisin pramen, který je ceněný pro své uklidňující účinky na nervový systém. Pavilon pramene se nachází přes silnici od hlavní kolonády.

Nejlepší ubytování ve Františkových Lázních 😴

ubytování Františkovy Lázně
Harvey Spa Hotel

Luxusní pobyt s vlastním wellness a polopenzí v ceně

ubytování Františkovy Lázně
Apartmány Revelton Studios

Kompletně vybavené apartmány v centru města

Františkovy Lázně kolonáda / co vidět ve Františkových Lázních

Lázeňský park

Lázeňský park, který přiléhá k promenádě, je krásně upravený prostor, kde můžete pokračovat v procházce. Nabízí malebné prostředí s okrasnými rostlinami, klidnými jezírky a klikatými cestičkami. Navíc sem zavítá daleko méně lidí než na hlavní kolonádu.

Františkovy Lázně kolonáda / co vidět ve Františkových Lázních

Vydejte se severně od kolonády po pěší třídě, kudy dojdete za pár minut do městských sadů s krásnou fontánou a hudebním pavilonem. Nebo pokračujte směrem na jih, kde se rozprostírají krásně upravené zahrady a sady kolem Glauberových pramenů.

Františkovy Lázně kolonáda / co vidět ve Františkových Lázních
Františkovy Lázně kolonáda / co vidět ve Františkových Lázních

Po Isabelině promenádě, kterou lemují lavičky a vzrostlé stromy, dojdete až ke Kolonádě Solného a Lučního pramene. Pokud hledáváte trochu klidu, zamiřte sem. Navíc se v okolí nacházejí krásná zákoutí – fontány, jezírko s rybami, okrasné květiny a impozantní budova Císařských lázní.

františkovy lázně
františkovy lázně
Františkovy Lázně kolonáda / co vidět ve Františkových Lázních

Východně se od lázeňského centra rozprostírají sady Bedřicha Smetany, park se spoustou stinných míst, se zajímavými sochami a lehátky, které přímo vybízejí k odpočinku a nic nedělání.

sady bedřicha smetany františkovy lázně

Socha Františka

Socha Františka je nejznámější sochou ve Františkových Lázních. Legenda říká, že každá žena, která se sochy malého chlapce s rybou dotkne, otěhotní.

Františkovy Lázně kolonáda / co vidět ve Františkových Lázních socha františka

Socha se nachází po levé straně od hlavní kolonády (při pohledu na sever).

Zrcadlové bludiště

Máte chuť na trochu bloudění a zábavy? Zajděte do zrcadlového bludiště, které ve Františkových Lázních patří k těm lepším. Je sice krátké, ale málokdo vyjde ven bez zabloudění. Zrcadlové bludiště se nachází přímo v centru města v budově infocentra.

Františkovy Lázně kolonáda / co vidět ve Františkových Lázních

Rozhledna Salingburg

Zbytek dne můžete objevovat skrytá zákoutí a zajímavosti v lázeňském centru Františkových Lázní. Samotné centrum je malé a jeden den bohatě stačí k tomu, abyste si ho celé prošli.

Nebo se vyjdete k rozhledně Salingburg, menší pohádkové rozhledně asi půl hodinky od hlavní kolonády. Vedou sem upravené stezky, které jsou vhodné i pro kočárky. Po cestě budete míjet altánky s dalšími prameny. Je to příjemná, nenáročná procházka.

františkovy lázně salingburg

Samotná rozhledna je menší a výhledy za moc nestojí, ale je zajímavá sama o sobě. Kromě toho se tu nachází malá obora se zvířaty. Vstup je zdarma, kousek odtud se dá taky zaparkovat.

Nejlepší ubytování ve Františkových Lázních 😴

ubytování Františkovy Lázně
Hotel Pawlik-Aquaforum

Útulný hotel s přímým vstupem do Aquaforum

ubytování Františkovy Lázně
Imperial Spa & Kurhotel

4* hotel v centru, vlastní wellness a možnost polopenze

CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT VE FRANTIŠKOVÝCH LÁZNÍCH

VÍKEND VE FRANTIŠKOVÝCH LÁZNÍCH – ITINERÁŘ PRO 2. DEN

Národní přírodní rezervace SOOS

Navštívit Františkovy Lázně a nechat si ujít národní přírodní rezervaci SOOS by byla velká škoda.

Národní přírodní rezervace SOOS je unikátní místo, kde spatříte pozůstatky slaného jezera, které se přeměnilo v rašeliniště a slatiniště. Bublá to tady o sto šest – minerální prameny a mofety připomínají dřívější vulkanickou činnost. Nejlepší představení zažijete zkraje jara nebo na podzim.

národní přírodní rezervace soos františkovy lázně

Celou oblastí vede naučná stezka s povalovým chodníček, která je dlouhá jen 1,2 kilometrů a vhodná i pro rodiny s menšími dětmi. Přímo u rezervace se nachází neplacené parkoviště, které ale může být v letní sezóně brzy plné.

národní přírodní rezervace soos františkovy lázně

V létě doporučuji vyrazit hned na otevírací dobu, protože samotná stezka neposkytuje moc stinných míst. Součástí vstupenky jsou taky menší muzea, kde se dozvíte více zajímavostí o okolí. Zde najdete aktuální informace o otevírací době a vstupném.

Nový Drahov

Po cestě k SOOS budete projíždět obcí Nový Drahov, která je známá svou krásnou lidovou architekturou s hrázděnými domy. Navíc sem můžete zajít na výbornou českou kuchyni – na výběr jsou restaurace Selský dvůr nebo Kamenný dvůr. V Selském dvoře se konají taky keramické dílny.

františkovy lázně
františkovy lázně

Aquaforum Františkovy Lázně

Aquaforum ve Františkových Lázních je jednou z hlavních atrakcí města. Nachází se východně od kolonády, nalevo od Císařských lázní, takže je aquapark snadno dostupný pěšky z centra.

Aquaforum tvoří vnitřní i venkovní bazény, tobogány a atrakce, kde si užijí zábavu děti i dospělí. Najdete tu vnitřní a venkovní plavecký bazén, vířivky, dětské bazény s atrakcemi a rekreační bazény, které jsou vybavené vodní stěnovou masáží, vzduchovými masážními lavicemi a perličkou či vodopádem. Nechybí tříproudová vodní skluzavka a tobogán. Součástí aquaparku je taky sauna a občerstvení.

Zde najdete více informací o otevírací době a vstupném.

františkovy lázně

Co vidět ve Františkových Lázních, pokud máte více času?

Přírodní rezervace Amerika

Přírodní rezervace Amerika je oblíbené rekreační místo místních i návštěvníků. Navíc je velmi snadno dostupná – z centra jste tu za půl hodinky příjemnou procházkou v lese. Vede sem cyklostezka, která je skvělá i pro kočárky. Nebo se můžete svézt mikrovláčkem, který jezdí v létě denně od infocentra.

Dominantou přírodní rezervace je jezero Amerika, chráněné pro svou faunu, která zde žije. Je tu menší travnatá pláž, půjčovna loděk, restaurace s výhledem na jezero a malá zoo, kde se bude líbit především dětem. Pokud hledáte příjemné rekreační místo v přírodě, zamiřte sem.

pr amerika františkovy lázně

Cheb

Cheb je historické město z 11. století, které se nachází jen pár minut autem od Františkových Lázní. Město je známé svými Špalíčkem, uskupením středověkých kupeckých domů ze 13. století, které dělí uzounká Kramářská ulička. 

Dalším unikátem je Chebský hrad, jediný zástupce císařské falce v Česku. Hrad je součástí centra, které tvoří uličky lemované barevnými měšťanskými domy. Při toulání se okolím zamiřte do Františkánského kláštera, který má krásně upravenou zahradu s posezením a fontánou. Pro nejlepší výhled na město vystoupejte do věže kostela svatého Mikuláše (jeho věž uvidíte vykukovat nad okolními domy za Špalíčkem).

cheb / zajímavosti v okolí mariánských lázní

Pod hradem se pak rozprostírá volnočasový areál, kde se můžete projít kolem řeky Ohře až k přehradě Skalka. Vše je krásně upravené a z vyhlídek si užijete nádherný výhled na přehradu. Pro děti jsou připravená hřiště, lanové centrum, občerstvení.

☞ Zde najdete samostatné průvodce pro Cheb (tipy na památky a zajímavosti, kde zaparkovat, kam na jídlo).

cheb / zajímavosti v okolí mariánských lázní

Mariánské Lázně

Mariánské Lázně, stejně jako Františkovy Lázně, jsou proslulé svými vyvěrající prameny a nádhernou přírodou, která láká k dlouhým procházkám. Dominantou je Kolonáda Maxima Gorkého, před kterou se několikrát denně odehrává představení Zpívající fontány.

kolonáda mariánské lázně

Jednou z nejlepších atrakcí v okolí je Park Boheminium, upravený park o ploše 6 hektarů se 75 miniaturami českých památek. Uvidíte pečlivě vytvořené modely hradu Loket, zámku Hluboká nebo vysílač Ještěd. Je tu občerstvení a malá zoo.

☞ Čtěte více: Co navštívit v Mariánských Lázních (fotografie, praktické tipy a mapa ke stažení)

park boheminium mariánské lázně

Loket

Jen půl hodiny z Františkových Lázní se nachází středověké městečko Loket s impozantním hradem, který se tyčí na skalním ostrohu nad řekou Ohře. Celé historické jádro je krásně zachovalé. Ten nejlepší výhled si užijete od kamenného mostu, po kterém dojdete na hlavní náměstí obklopeným úzkými uličkami.

loket nad ohří hrad
 • Hrad Loket: Zde najdete aktuální informace o otevírací době a vstupném do hradu Loket.
 • Kde zaparkovat ve městě Loket: Neplacené parkoviště P+R se nachází u nádraží (bývá brzy obsazené). Před mostem se pak nachází placená parkoviště se sazbou 100-150 Kč na den (30-40 Kč na hodinu).
 • Čtěte více o městu a hradu Loket v našem předchozím článku.
loket nad ohří zajímavosti

Karlovy Vary

Karlovy Vary patří mezi nejznámější lázeňská města na světě. A právem. Navíc jsou z Františkových Lázní velmi snadno dostupné.

památky v karlových varech

Město se rozprostírá v údolí řeky Teplá, kterou lemují nádherné kolonády, od novorenesanční Mlýnské kolonády po Tržní kolonádu ve švýcarském stylu. Okolní kopcovitá krajina rozevírá nádherné výhledy, které si užijete z četných vyhlídek a rozhleden. Nenechte si ujít taky prohlídku bylinného likéru Becherovka nebo návštěvu skláren Moser.

☞ Zde najdete samostatného průvodce pro Karlovy Vary (tipy na památky a zajímavosti, kde zaparkovat, kam na jídlo). Nebo se inspirujte naším itinerářem pro víkend v Karlových Varech.

Hrad Seeberg

Hrad Seeberg, známý taky jako hrad Ostroh, je románský ministeriální hrad ze 12. století, který byl později přestavěný v gotickém a renesančním stylu. Dnes tu sídlí muzeum Františkových Lázní, kde se dozvíte více o místní historii.

Zde najdete aktuální informace o vstupném a otevírací době.

Kde se ubytovat ve Františkových Lázních na víkend?

 • Harvey Spa hotel: Luxusní hotel s vlastním wellness, výbornou kuchyní a skvělou polohou vedle lázeňského parku
 • Revelton Studios: Moderní apartmány s kompletním vybavením (včetně kuchyně), poloha přímo u kolonády
 • Hotel Pawlik-Aquaforum: Útulné a prostorné ubytování ve 4* hotelu s přímým vstupem do Aquaforum
 • Imperial Spa & Kurhotel: Oblíbený 4* hotel obklopený sady Bedřicha Smetany, výborná kuchyně, možnost polopenze a vlastní wellness s bazénem a saunou
ubytování Františkovy Lázně
Harvey Spa Hotel

Luxusní pobyt s vlastním wellness a polopenzí v ceně

ubytování Františkovy Lázně
Apartmány Revelton Studios

Kompletně vybavené apartmány v centru města

ubytování Františkovy Lázně
Hotel Pawlik-Aquaforum

Útulný hotel s přímým vstupem do Aquaforum

ubytování Františkovy Lázně
Imperial Spa & Kurhotel

4* hotel v centru, vlastní wellness a možnost polopenze

Kam na jídlo ve Františkových Lázních?

 • Toast Bag Bistro – nejlepší místo na něco menšího k občerstvení, od obložených bagelů, chlebíčků po domácí štrůdl
 • Kavárna CoffeeCup – výborná káva, zákusky, dorty i domácí koláče v moderním prostředí s venkovním posezením
 • Restaurace Gruzie – skvělá restaurace v centru s venkovní zahrádkou
 • Billy’s Saloon – poctivé burgery, cibulové kroužky a další grilované pochoutky v “americkém prostředí”, o víkendu živá hudba
 • Štekrův mlýn – statek obklopený přírodou s výbornou českou kuchyní, který se nachází pár minut autem od Františkových Lázní
 • Penzion a restaurace Na Gruntu – venkovská usedlost s výbornou kuchyní kousek za Hazlovem

Všechny tipy najdete taky v mapě na konci článku.

Františkovy Lázně kolonáda / co vidět ve Františkových Lázních

Co vidět ve Františkových Lázních za 2 dny – mapa trasy

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s trasou, co navštívit a vidět ve Františkových Lázních. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v itineráři pro víkend ve Františkových Lázních. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Jak si užít Františkovy Lázně na víkend?

V celém Karlovarském kraji můžete využít Karlovy Vary Region Card, která zahrnuje vstup zdarma nebo se slevou do více než 90 míst v Karlových Varech a okolí. Ve Františkových Lázních sem patří Aquaforum, národní přírodní rezervace SOOS či hrad Seeberg. Pokud plánujete výlety po okolí, karta zahrnuje taky Chebský hrad, návštěvnické centrum Becherovka, lanovku na rozhlednu Diana a další místa.

Parkování ve Františkových Lázních:

Pokud nemáte zajištěné parkování v hotelu nebo jedete do Františkových Lázní pouze na jednodenní výlet, zde jsou možnosti parkování:

 • Parkoviště jih – cena 180 Kč na den (lze i na kratší nebo naopak delší čas), centrální parkoviště pár minut od kolonády, platba v parkovacím automatu, dostatek parkovacích míst
 • Parkoviště sever – cena 150 Kč na den (lze i na kratší nebo naopak delší čas), dostatek parkovacích míst
 • Tipy na parkování najdete vyznačené taky v mapě na konci článku.
Františkovy Lázně kolonáda / co vidět ve Františkových Lázních

MHD ve Františkových Lázních

Františkovy Lázně jsou malé město a všude se dostanete velmi snadno pěšky. Na delší vzdálenost můžete využít regionální autobusy nebo vlaky.

Vlakové nádraží se nachází severovýchodně od centra a z lázní je dostupné během pár minut chůze. Přímým vlakem Pendolino se sem dostanete dvakrát denně z Prahy (trasa Ostrava-Praha-Cheb). Lepší spojení pak nabízí Cheb, ze kterého jezdí autobusy a vlaky do Františkových Lázní po celý den.

Toto byl náš itinerář, co navštívit a vidět ve Františkových Lázních za 2 dny. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Františkovy Lázně kolonáda / co vidět ve Františkových Lázních

Více informací o České republice

LÁZEŇSKÝ TROJÚHELNÍK: Karlovy Vary jsou dalším lázeňským městem v Západočeském lázeňském trojúhelníku. Inspirujte se itinerářem, co vidět v Karlových Varech za 2 dny. Plánujete cestu do Mariánských Lázní? Zde jsou nejkrásnější místa v Mariánských Lázních.

Při cestě do západních Čech nemůžete vynechat město Loket s hradem. Za vidění stojí taky historické město Cheb.

NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA V ČR: Udělejte si výlet do České Krumlova a po cestě se zastavte taky v Českých Budějovicích. Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Praze nebo se vydejte na Moravu do Olomouce.

JIŽNÍ MORAVA: Podívejte se na naše tipy, co navštívit v CHKO Pálava nebo co si nenechat ujít v Mikulově. Láká vás spíše Znojemsko? Tady jsou místa, co navštívit ve Znojmě a okolí.

☞ Podívejte se na všechny články o České republice.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *