Dolomity: 20 tipů na výlety, turistické trasy a co navštívit (2024)

Dolomity nejkrásnější místa / výlety a turistika v Dolomitech v Itálii

Dolomity. Podle mnohých nejkrásnější pohoří na světě. Zelené rozkvetlé louky v kombinaci s ostrými štíty vezmou dech i úplnému odpůrci hor. Podívejte se na naše tipy na výlety, turistické trasy a co navštívit v Dolomitech.

Dolomity: turistické trasy a výlety

V Dolomitech si přijde na své každý. Najdete tu jak nenáročné trasy vhodné i s dětmi, tak náročnější celodenní nebo vícedenní treky od horské chaty k chatě.

Alpská jezera jsou známá svou průzračně čistou vodou, ve které se zrcadlí okolní ostré štíty z vápence.

Vysokohorské silnice vás v mžiku dostanou do nadmořských výšek, odkud se vám zatají dech při pohledu na zasněžené vrcholky hor. A navíc jsou zdejší silnice zcela zdarma na rozdíl od rakouských Alp (i když to má samozřejmě svoje důvody).

1. Ikonické štíty Tre Cime di Lavaredo

Tre Cime (Drei Zinnen) jsou tři ikonické vrcholy ve stejnojmenném národním parku zapsané na seznamu památek UNESCO. Tre Cime di Lavaredo je nejznámějším symbolem Dolomit a pokud jste milovníky hor, trek v tomhle národním parku byste si neměli nechat ujít.

Hned naproti štítům se tyčí vrchol Monte Paterno, ze kterého budete mít štíty jako na dlani.

Tre Cime di Lavaredo / Dolomity turistika

Okolí štítů je dokonale protkané řadou turistických tras. A to jednodenních i těch vícedenních. Tou nejznámější je nenáročná trasa k horské chatě Drei Zinnen. Má délku 10 km, zabere vám cca 4 hodiny a zvládnou jí i větší děti.

Až pod štíty k Rifugio Auronzo se dostanete po vysokohorské silnici, která je jako jediná v Dolomitech placená – 30 € v roce 2023. Ta je otevřená většinou od konce května do října. Nahoře se pak nachází velké parkoviště, kde vás už nasměruje obsluha (parkování je zdarma).

Od parkoviště se vydáte směrem ke štítům lehce do kopce. Stezka je široká, pohodlná a lemuje štíty z pravé strany. Téměř do sedla ke štítům můžete jet i s terénním kočárkem.

Čtěte více o Tre Cime di Lavaredo v našem samostatném článku.

2. Vyhlídka na masiv Cadini di Misurina

Máte čas? Udělejte si v okolí Tre Cime ještě jednu túru. Přesně na druhou stranu od štítů a parkoviště. Hned za chatou Auronzo se dáte doprava po stezce Sentiero Bonacossa. Trasa je dlouhá kolem 45 minut a vede úbočím vrcholu Monte Campedelle.

Přísahám, že tohle bude stát za to. Ten pohled, který se vám naskytne na dramatický masiv Cadini di Misurina, vám vyrazí dech.

Cadini di Misurina / Dolomity vyhlídky

Vyhlídka se nachází na malém hřebeni, který je kvůli erozi čím dál užší. Neriskujte a nechoďte na hřeben, pokud není sucho a nemáte pořádné boty. I opodál je nádherný výhled (viz foto).

Ubytování v Dolomitech 😴

ubytování dolomity
B&B Hotel Passo Tre Croci

Oblíbený hotel s výbornou dostupností

ubytování dolomity
Hotel Serena

3* hotel se skvělým poměrem ceny a kvality

3. Nejznámější alpské jezero Lago di Braies

Lago di Braies neboli Pragser Wildsee je nejikoničtější jezero celých Alp. S tyrkysovou vodou, do které byste nejradši skočili, kdyby nebyla tak ledová. Nebo si můžete půjčit loďku a projet se po jeho hladině s výhledem na zasněžené vrcholky hor.

lago di braies dolomity

Lago di Braies je známé a často se nachází na vrcholu seznamu, co navštívit v Dolomitech. Z toho důvodu jsme čekali, že tu bude dost turistů. Ale že jich bude až tolik, to jsme opravdu nečekali.

Jezero je turistická senzace a většina lidí, co sem zavítá, zajde jen na kraj jezera, cvakne fotku, dá si párek v rohlíku a jede dál. Lago di Braies je zářný příklad toho, co dokáže masový turismus.

Jezero právem patří mezi nejkrásnější místa v Dolomitech a stojí za víc než jen rychlou fotku na sociální sítě.

Po Lago di Braies se můžete od května do začátku listopadu projet v dřevěných veslicích. Jízda vás vyjde na 50 € na 45 minut, pokud chcete mít loďku pro sebe (max. 5 osob za jednu cenu), nebo na 15 € při sdílené jízdě.

Kolem jezera vede nenáročná turistická trasa, kterou z pravé strany bez problémů zvládnete i s kočárkem a s menšími dětmi (zleva cesta kočárkem sjízdná není). Celý okruh je dlouhý 3 km a zabere vám 1,5-2 hodiny.

Pokud si chcete jezero vychutnat bez davů, přijeďte sem brzy ráno (5-7 hodina), kdy tu bude kromě vás jen pár lidí.

Upozornění: Pokud plánujete navštívit jezero v období mezi 10. červencem a 10. zářím 2024, platí pro cestu autem restrikce – přijet musíte před 9:30 ráno nebo následně po 16:00 odpoledne. V mezičase můžete využít veřejné dopravy nebo dojít pěšky, popř. zarezervovat parkování předem.

Čtěte více o Lago di Braies v samostatném článku.

4. Horský průsmyk Passo Giau

Passo Giau / Dolomity výlety

Passo Giau včele s dominantním vrcholem Ra Gusela (2595 m) je pastva pro oči. Jeden z nejnavštěvovanějších horských průsmyků v Itálii spojuje města Cortina d´Ampezzo v údolí řeky Boite a Selva di Cadore v údolí Livinallongo.

Passo Giau / Dolomity výlety

Průsmyk představuje ideální základnu pro další túry. Pohodlně sem dojedete autem a zaparkovat můžete v nejvyšším bodě na neplaceném parkovišti (parkovat se dá i na jiných místech po cestě).

Čtěte našeho podrobného průvodce pro Passo Giau (tipy na turistické trasy).

5. Jezero s mléčnou barvou Lago di Sorapis

Lago di Sorapis / nejkrásnější místa v Dolomitech
 • Náročnost: středně těžká
 • Výchozí pozice: horské sedlo Passo Tre Croci

Lago di Sorapis má bezkonkurečně tu nejmléčnější barvu, jakou si dokážete představit. A mléčná barva láká spousty turistů i přesto, že se při výstupu k jezeru zapotíte.

Doporučuju vyrazit brzy ráno nebo naopak později odpoledne (když jsou dny dlouhé, abyste se nevraceli za tmy).

Výstup k Lago di Sorapis začíná na parkovišti v horském sedle Passo Tre Croci na půli cesty mezi městy Cortina a Misurina.

Začátek trasy vede skrz les z borovic. Po chvíli začínáte výrazněji stoupat po úzké strmé stezce na straně útesu bez zábradlí, ale jsou zde lana nebo kovové žebříky, o které se můžete jistit. Není to nejideálnější trasa pro ty, co trpí závratěmi.

Okružní cesta vám zabere 3-4 hodiny. Nejlepším obdobím pro návštěvu Lago di Sorapis je jaro a léto. Na podzim už může být jezero dost vyschlé, ale na druhou stranu je tu méně turistů.

Pokud byste chtěli u jezera přespat, zarezervujte si místo ve zdejší horské chatě Rifugio Vandelli.

6. Vrchol Seceda (2519 m)

Seceda / výlety a turistika v Dolomitech
 • Obtížnost: snadná
 • Výchozí pozice: Lanovka Ortisei-Furnes-Seceda, Ortisei
 • Kde se ubytovat v okolí Secedy: Apartments Boè (levné), Garni Aritz (střední třída), La Cort (luxusní)

Seceda je vrchol v údolí Val Gardena v Parco Naturale Puez Odle. Jeden z nejznámějších vrcholů Dolomit, odkud budete mít skvělý výhled na rozeklané štíty Femeda, které svým tvarem připomínají dýky. A nejen na ně, protože Seceda nabízí jedny z nejlepších výhledů na okolní Dolomity.

Vyhlídka na Secedě v Dolomitech
Vyhlídka na Secedě v Dolomitech

Jak se dostat na Secedu z Ortisei

Lanovka Ortisei-Furnes-Seceda je nejoblíbenější a taky nejsnadnější možnost, jak se dostat téměř na vrchol Secedy. Lanovka je v provozu od konce května do začátku listopadu v čase 8:30-16:30. Přímo u lanovky se nachází parkoviště (12 € za celodenní parkování v roce 2022).

Jednosměrný lístek na lanovku Ortisei-Furnes-Seceda stojí 30 € pro dospělého, 15,50 € pro děti a menší děti do 8 let mají lanovku zdarma. Obousměrný lístek vyjde na 39,50 € pro dospělé a 21 € pro děti. Ceny jsou platné pro rok 2023 – aktuální ceny můžete zkontrolovat zde.

Lanovka vás vyveze kousek pod Secedu, odkud vás čeká ještě 10 minutový výstup do kopce až na vrchol.

Okolí Secedy je doslova protkané turistickými trasami a horskými chatami, kde se můžete najíst s výhledem na přírodní park Puez Odle. V některých z horských chat můžete taky přenocovat a ráno si užít ikonický východ slunce na Secedě.

Seceda / co navštívit v Dolomitech

Jak se dostat na Ortisei ze Santa Cristina

Druhá možnost, jak se dostat na vrchol Seceda, je městečko Santa Cristina ve Val Gardena. Tady nasednete na lanovku k horském hotelu Col Raiser, odkud vás čeká hodinová cesta po dobře udržované trase až k Secedě.

Přímo u stanice lanovky Col Raiser můžete zaparkovat za 5 € na den, ale nevýhodou je, že se parkoviště brzy plní.

Jednosměrný lístek stojí 20 € a pro děti 6-13 let 13 €. Obousměrný lístek pak vyjde na 30 € a 17 € pro děti. Poplatek za psa je 5 €. Lanovka Col Raiser je v provozu od 17. května do 3. listopadu v čase 8:30-17:00 (v létě až do 17:30 a na podzim do 16:30).

Ubytování v Dolomitech 😴

dolomity ubytování
Aparthotel Sellaronda

Vybavené apartmány za skvělou cenu

dolomity ubytování
Hotel Portavescovo

3* hotel s bazénem a možností polopenze

7. Vysokohorské louky Alpe di Siusi – výlety v Dolomitech

Seiser Alm / Alpe di Suisi / Dolomity
 • Náročnost: snadné
 • Výchozí pozice: Seis am Schlern nebo Ortisei
 • Kde se ubytovat poblíž Alpe di Siusi: Apartments Boè (levné), Garni Aritz (střední třída), La Cort (luxusní)

Když se řekne Dolomity, je to přesně tahle kombinace, kterou si většina z nás představí. Ostré štíty v kombinaci s malebnými vysokohorskými loukami. Tenhle pohled nikdy neomrzí.

Alpe di Siusi neboli Seiser Alm je největší vysokohorská alpská louka v Evropě, která je posetá dřevěnými chatkami a pozadí jí tvoří masiv Sassolungo.

Můžete tu jen sedět v trávě či na lavičce s nádherným výhledem nebo vyrazit po jedné z turistických tras v okolí.

Seiser Alm / Alpe di Suisi / Dolomity

Jak se dostat k Alpe di Siusi

K Alpe di Siusi se nejsnadněji dostanete lanovkou Alpe di Siusi ze Seis am Schlern. Tady můžete zaparkovat na bezplatném venkovním parkovišti nebo v kryté garáži za 6 € na celý den.

Lanovka funguje od 18. května do 3. listopadu. Lanovka v tomto období funguje denně v čase 8:00-18:00 a v období od 16. června do 8. září až do 19:00.

Jednosměrný lístek vyjde na 18 €, pro děti 11 €, seniory a ZTP 15,50 € a pejsky 2 €. Obousměrný lístek stojí 26,50 €, pro děti 15,50 €, seniory a ZTP 22 €, pejsky 4 €. Pokud jedete s rodinou, využijte zvýhodněný lístek za 40 € pro jednu cestu, popř. 57 € pro cestu nahoru i dolů. Děti do 8 let mají lanovku zdarma.

Lanovka na Alpe di Siusi jezdí taky z Ortisei. Více informací najdete tady.

Další možností, jak se dostat do Alpe di Siusi, je zaparkovat na parkovišti P2 Compatsch, které se nachází přímo v Alpe di Siusi, jen kousek pod horní stanicí lanovky ze Seis am Schlern. Z toho důvodu je ale parkovné relativně vysoké – 26,50 € na den.

Odtud můžete sejít po jedné ze stezek do Saltria, kde se vám při cestě naskytnou skvělé výhledy na Alpe di Siusi.

Cesta je dlouhá cca 1,5 hodiny lehce z kopce a v Saltria pak můžete nasednout na autobus, který vás zaveze zpět nahoru k horní stanici lanovky nebo P2 Compatsch. Lístek stojí 3 € a můžete si ho koupit u řidiče nebo v automatu. Podívejte se na autobusové linky v okolí Alpe di Siusi.

8. Štíty Sassolungo

 • Výchozí pozice: průsmyk Passo Sella
 • Obtížnost: lehká až středně těžká podle zvolené trasy

Když už jsem u předchozího místa zmínila masiv Sassolungo (3181 m), rovnou s ním navážu u dalšího bodu. Trojvrchol Sassolungo (německy Langkofel) najdete u horského sedla Passo Sella, kde je placené parkování (3 € za hodinu, po 3 hodinách 1,50 € za hodinu a po dalších 3 hodinách 0,50 € za hodinu).

Kolem Sassolungo vede řada nádherných tras. Například přímo mezi štíty – viz cesta vzhůru, kterou jde Péťa na fotce.

Sem se můžete nechat vyvézt taky historickou gondovolou lanovkou, která funguje v sezóně v čase 8:45-16:45. Horní stanice lanovky se nachází u Rifugio Toni Demetz, která leží v sedle Forcella del Sassolungo mezi vrcholy Sassolungo a Cinque Dita.

Odtud můžete pokračovat dál po značené trase nebo si vybrat jednu ze 26 lezeckých cest. V okolí je opět několik horských chat, nenáročné i náročnější trasy, kde si vybere každý.

Více tipů na turistické trasy v okolí Passo Sella a Sassolungo najdete v samostatném průvodci.

9. Lago di Dobbiaco

Lago Dobbiaco / Toblacher See / Dolomity trasy
 • Obtížnost: snadné
 • Výchozí pozice: parkoviště u Toblacher Ser

Lago di Dobbianco (Toblacher See) leží pár kilometrů za jezerem Lago di Braies směrem ke štítům Tre Cime. Parkoviště se nachází hned u jezera (2 € na hodinu nebo 10 € na celý den). Ideální místo, pokud hledáte nenáročný výlet s dětmi. Navíc tu není tak plno jako u Lago di Braies.

Jezero se dá obejít a cestou se můžete kochat odrážejícími se vrcholky Dolomit v průzračně čisté vodě. Nebo si půjčit šlapadla, když je dostatek vody. Jezero je totiž relativně mělké – má jen 3,5 metrů.

10. Malebné údolí Val di Funes

 Val di Funes / Dolomity co navštívit
Val di Funes / Dolomity co navštívit
 • Obtížnost: snadné
 • Výchozí pozice: vesnice Santa Maddalena, Val di Funes

Žádný kostel v Dolomitech není tak fotografovaný jako kostel Chiesetta di San Giovanni in Ranui v údolí Val di Funes (viz foto). Druhým nejfotografovanějším kostelem je Chiesa di Santa Maddalena kousek odtud.

Další nenáročný výlet v Dolomitech, který vás bude stát jen minimum námahy.

Pěšky vyjdete nad vesničku Santa Maddalena, odkud se vám naskytnou fantastické výhledy na údolí Val di Funes s malebnými kostelíky v popředí a dramatickým horským masivem za nimi. Přesnou polohu najdete v mapě na konci článku.

11. Passo Pordoi a nejvyšší vrchol Dolomit Marmolada

Passo Pordoi / průsmyky v Itálii / Dolomity / Sass Pordoi

Horský průsmyk Passo Pordoi spojuje města Canazei a Arabba a tvoří hranici mezi okresy Trento a Belluno. Hojně navštěvovaný je skalní masiv Sass Pordoi přímo u sedla, ze kterého se můžete nechat vyvézt lanovkou a podniknout trek například na oblíbený vrchol Piz Boé.

Mým tipem je vyrazit na druhou stranu od Sass Pordoi. Přesně tam, kam míří daleko méně turistů. Asi po půl hodině cesty do kopce se dostanete na hřeben, odkud budete mít nádherný výhled na nejvyšší vrchol Dolomit – Marmolada. Odtud můžete pokračovat dál po jedné ze stezek nebo si dát klidně piknik v trávě jako my.

Passo Pordoi / průsmyky v Itálii / Dolomity / Sass Pordoi

Více informací o Passo Pordoi čtěte v samostatném článku.

12. Stopy válečných dob v Passo Falzarego

Lagazuoi / Dolomity výlety / Dolomity turistické trasy

Horské sedlo Passo Falzarego je známé pro své pozůstatky z první světové války kolem masivu Lagazuoi (2835 m). Je to jako muzeum pod širým nebem, protože celá oblast byla za války důležitým strategickým místem.

Lanovka Passo Falzarego-Lagazuoi

lanovka Lagazuoi / Dolomity výlety / Dolomity turistické trasy

Až na vrchol se dostanete v letní sezóně lanovkou. Zaparkovat můžete přímo na vrcholu sedla Passo Falzarego (zdarma). Lanovka je v provozu od 1. června do 20. října 2024 v čase 9:00-17:00.

Jednosměrný lístek vyjde na 18,50 €, pro děti 8-16 let na 12,50 €, pro pejsky 13 €. Okružní trasa stojí 26,50 € pro dospělé, 17,50 € pro děti a 17,50 € pro pejsky. V největší sezóně v srpnu jsou ceny o cca 2,50 € vyšší.

U horní stanice lanovky se nachází horská chata Rifugio Lagazuoi s vyhlídkou.

Od horní stanice lanovky pak můžete sejít dolů (nenáročná trasa s fantastickými výhledy vhodná i pro větší děti) nebo si cestu dolů prodloužit přes tunel, který byl v Lagazuoi vytesaný do skály během války. Ten je volně přístupný, ale je v něm tma (jediné světlo je z malých skalních oken), tak si přibalte čelovku.

Turistické trasy v okolí Passo Falzarego, Dolomity

V okolí horského průsmyku Passo Falzarego můžete strávit hodiny. Turistické trasy vás zavedou například k jezeru Lago di Limides (40 minut) nebo ke skalnímu masivu Cinque Torri (2,5 hodiny; sem se dá dojít i od průsmyku Passo Giau).

Lago di Limides
Lago di Limides

Jestli sem zavítáte na podzim, je možné, že už bude Lago di Limides vyschlé. Jako většina ostatních jezer v Dolomitech je napájené ledovcem, takže je v něm nejvíc vody z jara.

13. Lago di Carezza – nejkrásnější jezera v Dolomitech

lagi do carezza / karersee / dolomity jezera
 • Náročnost: snadné
 • Výchozí pozice: placené parkoviště u Carezza

Lago di Carezza neboli Karersee leží trochu bokem od ostatních jezer. Existují dva tábory lidí, kdy jedni se kloní k tomu, zda je nejkrásnějším jezerem Lago di Braies a druzí říkají, že nejkrásnějším je bezesporu Karersee. A my tvoříme třetí tábor, který říká, že nejkrásnější je Lago di Sorapis. 🙂

Lago di Carezza je vyhledávané pro svou smaragdovou barvu, ve které se zrcadlí skalní masiv Latemar.

Jezero je velmi dobře dostupné autem nebo veřejnou dopravou, takže i když nemáte dostatek času, můžete si tu udělat alespoň krátkou přestávku. Jenže to je i jeho nevýhoda, protože díky snadné dostupnosti je tady plno a i v říjnu sem jezdí zájezdové autobusy.

lagi do carezza / karersee / dolomity jezera

Auto necháte na placeném parkovišti (2 € za hodinu) a odtud dojdete k jezeru podchodem.

Karersee se dá obejít asi za půl hodinky nenáročnou trasu. Je obehnané plotem a přímo k vodě je vstup zakázán.

14. Vrchol s měsíční krajinou Piz Boé

Piz Boe Dolomity turistické trasy
 • Obtížnost: nenáročná – středně náročná
 • Výchozí pozice: dolní stanice lanovky v nejvyšším bodě průsmyku Passo Pordoi

Piz Boé je nejpřístupnější třítisícovkou v Dolomitech. První možností, jak se sem dostat, je lanovka na Sass Pordoi z horského sedla Passo Pordoi.

Lanovka Passo Pordoi-Sass Pordoi je v provozu od 17. května do 15. října v čase 9:00-17:00 a poté do 1. listopadu v čase 9:00-16:30. Cesta jedním směrem vyjde na 15 € (děti 9 €) a tam a zpět na 27 € (pro děti 16 €).

Od lanovky Sass Pordoi k Piz Boé

Od chaty Rifugio Maria al Sass Pordoi se dáte dolů do horského sedla Forcella Pordoi podél stezky 627A. Ze sedla pokračujete po stezce 627 směrem na horskou chatu Rifugio Boé. Celou cestu jdete přibližně ve stejné výšce působivou dolomitskou náhorní plošinou, kvůli které je skalní masiv známý.

Od Rifugio Boé můžete vystoupat na nejvyšší vrchol Piz Boé (3152 m) k chatě Rifugio Capanna Piz di Fassa. Oblast kolem Rifugio Boé a vrcholu Piz Boé stojí za to – připomíná totiž měsíční krajinu.

Piz Boe Dolomity turistické trasy

Pokud máte dost sil a času, vyrazte na celý trek pěšky přímo od Passo Pordoi. U památníku začíná turistická trasa 627, která pokračuje až do horského sedla Forcella Pordoi. Trasa je až do tohoto sedla totožná jako u prvního treku k chatě Rifugio Maria. V sedle odbočíte doprava a směřujete až k chatě Rifugio Boé a vrcholu Piz Boé.

15. Passo Gardena

passo gardena / val gardena / dolomity výlety
passo gardena / val gardena / dolomity výlety

Horský průsmyk Passo Gardena navazuje na Passo Sella a spojuje Val Gardena a Val Badia.

Oblast je protkaná řadou turistických tras a lanovkami, které vás dostanou do méně přístupných míst. Jedna z tras vede k horské chatě Rifugio Cavazza al Pisciadù, která leží na úpatí vrcholu Cima Pisciadù (2985 m).

16. Rittenské přírodní pyramidy

Rittenské přírodní pyramidy / Dolomity
 • Obtížnost: snadná
 • Výchozí pozice: městečko Klobenstein-Logomoso

Rittenské přírodní pyramidy vás naprosto ohromí. Jedná se o až 30 metrů vysoké jílové sloupy zakončené kamennými kloboučky.

Trasa začíná v městečku Klobenstein-Logomoso, kde je parkoviště. Odtud vyrazíte do kopce podél silnice (vpravo je chodník) a pár metrů za kavárnou vede odbočka doprava, odkud jsou nádherné výhledy na Rittenské pyramidy.

Ubytování v Dolomitech 😴

dolomity ubytování
Garni Aritz

Oblíbený hotel ve Val Gardena za skvělou cenu

dolomity ubytování
Apartments Boè

Levné a plně vybavené apartmány

17. Stezka Adolf Munkel – turistické trasy v Dolomitech

Adolf Munkel Dolomity
 • Obtížnost: středně náročná
 • Výchozí pozice: Malga Zannes

Dolomity jsou doslova protkané nádhernými turistickými trasami. Stezka Adolf Munkel patří k těm nejkrásnějším. Vedle podél masivu Odle/Geisler. To je přesně ten, který tvoří panoramata kostelíkům v údolí Val di Funes (viz pár odstavců výše).

Adolf Munkel Dolomity Itálie

Samotná stezka je dlouhá přes 9 km a vede od chaty Rifugio Brogles k Rifugio Genova. Pokud ale přijedete autem, je lepší zvolit část trasy a udělat z ní okružní. Nejoblíbenější trasa začíná v Malga Zannes, kde je placené parkoviště (8 € pro rok 2023).

Po cestě se řiďte značením Sentiero Adolf Munkel/Via delle Odle. Trasa je středně náročná a zabere vám 4-6 hodin. Po cestě je několik horských chat, kde se můžete občerstvit nebo si odpočinout na lehátku s výhledem na přírodní park Puez Odle.

18. Marmolada – nejlepší výlety v Dolomitech

 • Obtížnost: snadné (pokud pojedete lanovkou)
 • Výchozí pozice: Malga Capela

Marmolada je díky výšce 3342 metrů nad mořem nejvyšším vrcholem Dolomit. Díky svému majestátnímu vzhledu si vysloužila název “královna Dolomit”. Na hoře se nachází ledovec Marmolada, který je největším ledovcem v Dolomitech.

Marmolada Dolomity

Na vrchol Marmolady vede několik tras, včetně oblíbené trekové trasy v letních měsících, a Via Fera Ovest, náročně horolezecké trasy.

Nejsnadněji se nahoru dostanete lanovkou z Malga Capela. Přímo u dolní stanice lanovky je bezplatné parkoviště. Lanovka na Marmoladu je v provozu od 29. června do 15. září 2024 v čase 9:00-16:00. Pro aktuální ceny se podívejte na oficiální stránky Marmolady.

Marmolada Dolomity lanovka
Marmolada výhled

U horní stanice lanovky si užijete nádherný výhled na Dolomity z panoramatické terasy a můžete tady navštívit muzeum s monumentální zónou, které jsou zasvěcené vojákům, kteří zde bojovali a padli při první světové válce.

19. Tofana di Mezzo – výlety v Dolomitech

Tofana di Mezzo je s výškou 3244 m nejvyšší vrchol skupiny Tofane, pohoří v Dolomitech v Itálii. Nahoře se nachází velká panoramatická terasa, odkud si užijete fantastické výhledy. Odtud pak můžete vyrazit dál po některé z turistických i lezeckých tras.

Tofana di Mezzo Dolomity, Itálie

Lanovka na Tofana di Mezzo se jmenuje Freccia nel Cielo, což v překladu znamená “Šíp v oblacích”.

Lanovka Freccia nel Cielo jezdí ve třech úsecích. První úsek začíná v lyžařském středisku Cortina d’Ampezzo a vyveze vás na Col Drusciè (1 778 m). Druhý úsek vede z Col Drusciè do Rifugio Ra Vales (2 470 m). Poslední úsek lanovky zahrnuje cestu z Rifugio Ra Vales na Rifugio Angelo Dibona (2 932 m), které se nachází poblíž vrcholu Tofana di Mezzo. Z Rifugio Angelo Dibona je to na samotný vrchol už jen krátká túra.

Lanovka je v provozu od 8. června do 29. září 2024. Ceny se liší podle toho, zda chcete jet všechny 3 úseky nebo jen část – podívejte se na aktuální ceny tady.

Běžná trasa na vrchol Tofana di Mezzo je relativně dlouhá a náročná a částečně vede přes jištěné úseky.

20. Cinque Torri – nejkrásnější turistické trasy v Dolomitech

 • Obtížnost: snadné
 • Výchozí pozice: Cortina d’Ampezzo – Passo Falzarego nebo Passo Giau
 • Kde se ubytovat poblíž Cinque Torri: Hotel Fiames (levné), Hotel Piccolo Pocol (střední třída), Hotel de Len (luxusní)

Cinque Torri je malá skupina skalních útvarů, které tvoří pět hlavních skalních věží, z nich každá se liší výškou a tvarem – Torre Grande, Torre Seconda, Torre Latina, Torre Quarta, Torre Inglese.

Během první světové války byly Dolomity bojištěm mezi italskými a rakousko-uherskými vojsky a pozůstatky tohoto konfliktu se v okolí Cinque Torri stále nacházejí, včetně zákopů a tunelů.

Cinque Torri Dolomity

Můžete se vydat na nenáročný okruh kolem Cinque Torri a při něm navštívit taky skanzen první světové války s bunkry a zákopy. Okruh je dlouhý asi hodinu a vhodný i pro rodiny s dětmi.

Do oblasti Cinque Torri vás vyveze sedačková lanovka. Lanovka se jmenuje Seggiovia 5 Torri a je v provozu během letní i zimní sezóny. Lanovka začíná na parkovišti Bai de Dones v Passo Falzarego, kam se dostanete autem (parkování zdarma, ale může být brzy plné) nebo autobusem z Cortina d’Ampezzo.

Jakmile vyjedete lanovkou na vrchol, ocitnete se u horské chaty Rifugio Scoiattoli, která se nachází v nadmořské výšce přibližně 2 200 metrů. Odtud už máte Cinque Torri na dohled. Můžete pokračovat dál a výš k Rifugio Averau.

Cinque Torri Dolomity, itálie

Druhou možností, jak se dostat k Cinque Torri, je Passo Giau. Můžete vyrazit pěšky z nejvyššího bodu Passo Giau – vydáte se přímo ke skalnímu útvaru Ra Gusela. Trasa je půldenní až jednodenní podle toho, jakou stezku zvolíte.

Rifugio Averau Dolomity
Rifugio Averau nedaleko Cinque Torri mezi Passo Falzarego a Passo Giau

Nebo se nechte vyvézt lanovkou z Passo Giau. Dolní stanice lanovky se nachází u Rifugio Fedare a zaveze vás k horské chatě Rifugio Averau. Odtue je to k Cinque Torii jen 40 minut. Více informací o lanovce zde.

Mapa nejkrásnějších míst v Dolomitech

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete mapu s místy, co navštívit v Dolomitech. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Dolomitech. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Kde se ubytovat v Dolomitech?

Dolomity jsou rozlehlé a za jednu návštěvu je nemáte šanci celé projet. Doporučuju vybrat si konkrétní oblast a odtud pak poznávat nejbližší okolí. A pak se třeba přesunout dál, jak to většinou děláme my.

1. Ubytování v Arabba, Dolomity

Pokud se chcete ubytovat jen na jednom místě a odtud podnikat výlety na obě strany Dolomit, Arabba má ideální strategickou pozici v srdci Dolomit.

Arabba je menší, malebné městečko v údolí, které poskytuje klidné zázemí. V nejbližším okolí se nachází Passo Pordoi, Marmolada, Passo Gardena, Cinque Torri, Lagazuoi nebo Passo Giau.

Nejlepší ubytování v Arabba, Dolomity:

 • Chalet Barbara: Nádherné, útulné ubytování v alpském stylu s výbornými službami, wellness a parkováním zdarma.
 • Hotel Portavescovo: Příjemný tříhvězdičkový hotel v centru Arabby s bazénem, saunou a parkováním zdarma. Možnost polopenze.
 • Apparthotel Sellaronda: Levné ubytování v kompletně zařízených apartmánech pro páry i větší rodiny a skupiny. Parkování zdarma, dětské hřiště.

Ubytování v Dolomitech 😴

dolomity ubytování
Aparthotel Sellaronda

Vybavené apartmány za skvělou cenu

dolomity ubytování
Hotel Portavescovo

3* hotel s bazénem a možností polopenze

2. Ubytování v Cortina d’Ampezzo, Dolomity

Cortina d'Ampezzo - kde se ubytovat v Dolomitech

Cortina d’Ampezzo je pomyslným centrem východní části Dolomit. S perfektním zázemím (hotely, restaurace, obchody, dobré spojení s veřejnou dopravou) a strategickou polohou. Kousek od Cortina d’Ampezzo můžete navštívit Tre Cime, Passo Falzarego, Passo Giau, Lago Sorapis, Tofana di Mezzo a další.

Nejlepší ubytování v Cortina d’Ampezzo, Dolomity:

 • Hotel de Len: Moderní a stylový hotel s nádherným výhledem na Cortina d’Ampezza, s vynikající kuchyní a wellness.
 • B&B Hotel Passo Tre Croci: Moderní tříhvězdičkový hotel se strategickou polohou přímo na Passo Tre Croci. Strategická poloha pro turistické trasy v okolí (Lago di Sorapis, okolí Monte Cristallo).
 • Hotel Piccolo Pocol: Příjemný hotel ve střední cenové relaci nad Cortina d’Ampezzo, kousek od Passo Giau a Passo Falzarego. Dobrá volba pro páry i rodiny s dětmi.
 • Hotel Serena: Útulný hotel se skvělým poměrem ceny a kvality, restaurací a parkováním zdarma přímo u hotelu.

Ubytování v Dolomitech 😴

ubytování dolomity
B&B Hotel Passo Tre Croci

Oblíbený hotel s výbornou dostupností

ubytování dolomity
Hotel Serena

3* hotel se skvělým poměrem ceny a kvality

3. Ubytování ve Val Gardena, Dolomity

Ortisei - kde se ubytovat v Dolomitech

Val Gardena představuje skvělou základnu pro poznávání západní části Dolomit. Pomyslnou hlavní vesnicí oblasti je Ortisei, kde můžete nasednout na lanovku k Secedě, na lanovku k Alpe di Siusi a na pozemní lanovku na náhorní plošinu Resciesa.

Selva di Val Gardena je o něco menší než Ortisei, ale je malebnější a stále poskytuje dobré zázemí. Nachází se jen kousek od Ortisei. Na půli cesty leží Santa Cristina, odkud se dostanete na Secedu a v okolí se nachází vše pro pohodovou dovolenou.

V okolí Val Gardena můžete podniknout spoustu výletů a turistických tras v Dolomitech – Sassolungo, Passo Pordoi, Marmolada, Sciliar a další.

Nejlepší ubytování ve Val Gardena:

 • Garni Aritz: Příjemný hotel nedaleko Val Gardena se skvělým poměrem ceny a kvality. Výborné zázemí včetně vlastního parkovacího místa, posilovny, baru a restaurace. K dispozici pokoje i větší apartmány.
 • Smart Hotel Saslong: Moderní a minimalistický hotel v Santa Cristina s výbornou restaurací, kompletním zázemím a parkováním zdarma.
 • Apartments Boè: Levné ubytování v kompletně vybavených apartmánech, které poskytují vše pro příjemnou dovolenou, včetně krytého parkování a polohy v centru Santa Cristina. Vhodné i pro větší skupiny.
 • La Cort: Stylové ubytování výhradně pro dospělé – se střešním wellness, nekonečným bazénem s výhledem a útulnou kavárnou.

Ubytování v Dolomitech 😴

dolomity ubytování
Garni Aritz

Oblíbený hotel ve Val Gardena za skvělou cenu

dolomity ubytování
Apartments Boè

Levné a plně vybavené apartmány

Toto byly naše tipy pro Dolomity, Itálie a výlety a turistické trasy v Dolomitech, které stojí za to navštívit. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Co plánujete navštívit v Dolomitech? Šťastnou cestu!

Více informací o Dolomitech

DOLOMITY: Připravili jsme podrobného průvodce o Dolomitech (ceny, jídlo, doprava a další tipy).

NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V DOLOMITECH: Passo Pordoi je naším oblíbeným průsmykem v Dolomitech. Tipy na turistické trasy v okolí Sassolungo najdete v článku o Passo Sella.

Dalším krásným průsmykem je Passo Giau. Žádná návštěva Dolomit se neobejde bez Tre Cime a ikonického jezera Lago di Braies. V samostatných průvodcích najdete vše, co potřebujete vědět před jejich návštěvou.

RAKOUSKÉ ALPY: Co navštívit v rakouských Alpách píšeme v samostatném článku. Nebo rovnou vyražte do Tyrolska či národního parku Vysoké Taury. Dalším oblíbeným místem v rakouských Alpách je pohoří Dachstein nebo krásné jezero Achensee.

13 názorů na “Dolomity: 20 tipů na výlety, turistické trasy a co navštívit (2024)”

 1. Jarmila Horáková

  Dobrý den, velice děkuji za uvedené krásné možnosti výletů do Dolomit. Bohužel pěší túry už pro nás nejsou. Jen lehká procházka v okolí, žádné túry. Jak říkám, my chodíme autem. Už jsme starší, ale hory milujeme. V Pasu Giau a okolí jsme již byli.
  Prosím, máte nějaké tipy, kam bychom v létě mohli?
  Děkuji, Jarka.

  1. Dobrý den Jarko,

   v Sextenských Dolomitech a okolí jste taky byli? K Tre Cime se dá dojet po placené silnici autem – parkoviště je přímo pod štíty a z něj vede kolem štítů nenáročná široká cesta. Z druhé strany parku je pak jezero Braies, kde se parkoviště taky nachází kousek od jezera. Z pravé strany jezera se dá jít po nenáročné cestě.

   Nebo blíže k Bolzanu lago Carezza, které se taky nachází jen pár kroků od parkoviště a dá se obejít po nenáročné cestě. Poblíž se dají projet průsmyky Passo Sella a Passo Pordoi, podobně jako Passo Giau.

  2. Jarmila Horáková

   Ne, byli jsme jen v Paso Giau, kdy jsme si tam udělali výlet z pobytu v rakouských Alpách.
   Znovu a znovu pročítám Váš skutečně nádherný popis. Už koukám na nějaké hotely.
   Ale řeknu Vám pravdu. Nám je 72 let , v létě manželovi 73 a s počítačem nejsme kamarádi…Začala jsem ručně opisovat Vaše poznatky, ale to se prostě nedá…Moc prosím, dá se to vše nějak vytisknouti i s obrázky a poslat mi to? Já Vám vše ráda zaplatím včetně poštovného..Můžete mi, prosím, napsat na mnou uvedený e-mail, to ještě zvládám…
   Děkuji moc aspoň za reakci. Ať už bude jakákoliv. Jarka

 2. Linda Svobodová

  Skvělé typy na výlety, úžasně a podrobně popsáno.
  Chtěla bych se zeptat na typ na výlet v zimě. Jedeme lyžovat ale jsme na delší dobu tak bychom chtěli i turistiku. Je jasné, že v zimě je turistika, včetně lanovek, omezena ale jistě budete mít typ.
  Moc děkuji a pište dál.

  1. Hezký den Lindo,

   omlouvám se za pozdější odpověď a snad bude jetě aktuální. V zimě můžete vyrazit na řadu míst z článku, jako je Lago di Braies, Lago di Carezza, ale taky průsmyky, jako je Passo Giau. Na pěší turistiku je krásně v okolí Tre Cime a v Alpe di Suisi, kde jsou upravené stezky i v zimě.

   Moc děkuji za milou zprávu. 🙂

 3. Moc děkujeme za vašeho úžasného průvodce! Podnikli jsme výlety na Tre Cime a Secedu a díky vám byla každá příprava velmi rychlá a bezproblémová! :))

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *