Dolomity: 16 tipů na výlety, turistické trasy a

co navštívit

Dolomity. Podle mnohých nejkrásnější pohoří na světě. Zelené rozkvetlé louky v kombinaci s ostrými štíty vezmou dech i úplnému odpůrci hor. Mrkněte na tipy na výlety, turistické trasy a co navštívit v Dolomitech.

Aktualizováno 25. 6. 2022

Obsah článku:

Dolomity: turistické trasy a výlety

V Dolomitech si přijde na své každý. Najdete tu jak nenáročné trasy vhodné i s dětmi, tak náročnější celodenní nebo vícedenní treky od horské chaty k chatě. Alpská jezera jsou známá svou průzračně čistou vodou, ve které se zrcadlí okolní ostré štíty z vápence. Vysokohorské silnice vás v mžiku dostanou do nadmořských výšek, odkud máte vrcholky štítů jako na dlani. A navíc jsou zdejší silnice zcela zdarma na rozdíl od rakouských Alp (i když to má samozřejmě svoje důvody).

1. Ikonické štíty Tre Cime di Lavaredo

Tre Cime (Drei Zinnen) jsou tři ikonické vrcholy ve stejnojmenném národním parku zapsané na seznamu památek UNESCO. Tre Cime di Lavaredo je nejznámějším symbolem Dolomit a pokud jste milovníky hor, trek v tomhle národním parku byste si neměli nechat ujít. Hned naproti štítům se tyčí vrchol Monte Paterno, ze kterého budete mít štíty jako na dlani.

Tre Cime di Lavaredo / Dolomity turistika

Okolí štítů je dokonale protkané řadou turistických tras. A to jednodenních i těch vícedenních. Tou nejznámější je nenáročná trasa k horské chatě Drei Zinnen. Více o Tre Cime di Lavaredo se dočtete v samostatném průvodci.

2. Vyhlídka na masiv Cadini di Misurina

Máte čas? Udělejte si v okolí Tre Cime ještě jednu túru. Přesně na druhou stranu od štítů a parkoviště. Přísahám, že tohle bude stát za to. Ten pohled, který se vám naskytne na dramatický masiv Cadini di Misurina vám vyrazí dech.

Cadini di Misurina / Dolomity vyhlídky

Vyhlídka se nachází na malém hřebeni, který je kvůli erozi čím dál užší. Neriskujte a nechoďte na hřeben, pokud není sucho a nemáte pořádné boty. I od hřebenu je nádherný výhled (viz foto).

3. Nejznámější alpské jezero Lago di Braies

Lago di Braies neboli Pragser Wildsee je asi nejprofláknutější jezero celých Alp. Tyrkysová voda, v níž se odráží vrcholky okolních masivů. Dobrá dostupnost. Jen pár kroků od parkoviště a jste přímo u jezera.

Lago di Braies / Dolomity turistika

Čekali jsme, že tu bude dost turistů, ale až tolik…to jsme fakt nečekali ?. Jezero je turistická senzace a většina lidí, co sem zavítají, zajdou jen na kraj jezera, cvaknou fotku, dají si párek v rohlíku a jedou dál. Lago di Braies je zářný příklad toho, co dokáže masový turismus. Jezero právem patří mezi nejkrásnější místa v Dolomitech, ale plno lidí se bohužel neumí chovat s úctou k přírodě.

Po Lago di Braies se můžete od června do září v čase 10:00-17:00 projet v dřevěných veslicích. Jízda vás vyjde na půl hodiny na 15 € a na hodinu 25 €.

Kolem jezera vede nenáročná turistická trasa, kterou z pravé strany bez problémů dáte i s kočárkem a s menšími dětmi (zleva si dáte krapet víc do těla). Celý okruh je dlouhý 3 km a zabere vám 1,5-2 hodiny.

Pokud si chcete jezero vychutnat bez davů, přijeďte sem brzy ráno (5-7 hodina), kdy tu bude kromě vás jen pár fotografů.

Více o Lago di Braies se dočtete v samostatném průvodci.

POZOR: Pokud plánujete navštívit jezero v období mezi 10. červencem a 10. září, platí pro cestu autem restrikce – přijet musíte před 9:30 ráno nebo následně po 16:00 odpoledne. V mezičase můžete využít veřejné dopravy nebo dojít pěšky.

4. Horský průsmyk Passo Giau

Passo Giau včele s dominantním vrcholem Ra Gusela (2595 m) je pastva pro oči. Jeden z nejnavštěvovanějších horských průsmyků v Itálii spojuje města Cortina d´Ampezzo v údolí řeky Boite a Selva di Cadore v údolí Livinallongo.

Passo Giau / Dolomity výlety

Průsmyk představuje ideální základnu pro další túry. Pohodlně sem dojedete autem a zaparkovat můžete na neplaceném parkovišti. Podrobného průvodce okolím průsmyku Passo Giau a kam vyrazit na treky najdete v samostatném článku o Passo Giau.

5. Jezero s mléčnou barvou Lago di Sorapis

Lago di Sorapis má bezkonkurečně tu nejmléčnější barvu, jakou si dokážete představit. A mléčná barva táhne a láká spousty turistů i přesto, že se při výstupu k jezeru zapotíte. Doporučuju vyrazit brzy ráno nebo naopak později odpoledne (když jsou dny dlouhé, abyste se nevraceli za tmy).

nejkrásnější místa v Dolomitech

Výstup k Lago di Sorapis začíná na parkovišti v horském sedle Passo Tre Croci na půli cesty mezi městy Cortina a Misurina. Začátek trasy vede skrz les z borovic. Po chvíli začínáte výrazněji stoupat po úzké strmé stezce na straně útesu bez zábradlí, ale jsou zde lana nebo kovové žebříky, o které se můžete jistit. Není to nejideálnější trasa pro ty, co trpí závratěmi.

Okružní cesta vám zabere 3 – 4 hodiny. Nejlepším obdobím pro návštěvu Lago di Sorapis je jaro a léto. Na podzim už může být jezero dost vyschlé, ale na druhou stranu je tu méně turistů.

Chcete si užít východ slunce nad jezerem? Ubytujte se v horské chatě Rifugio Vandelli

6. Vrchol Seceda (2519 m)

Seceda je vrchol u údolí Val Gardena v parku Puez Ödle. Jeden z nejznámějších vrcholů Dolomit, odkud budete mít skvělý výhled na rozeklané štíty Femeda, které svým tvarem připomínají dýky.

Seceda Dolomity / kam v Dolomitech

Nejsnadnější trasa k vrcholu Seceda vede z městečka St. Christina. Nasednete na lanovku, která vás vyveze k horskému hotelu Col Raiser. Odtud vás čeká ještě hodinová cesta do kopce po dobře udržované trase k hřebeni.

Pokud se vám nechce šlapat do kopce, můžete se nechat od června do poloviny října vyvézt lanovkou z Ortisei až pod vrchol.

Jestli plánujete vidět Secedu za východu slunce, přenocujte v jedné z horských chat, kterých je tu v okolí hned několik.

7. Vysokohorské louky Alpe di Suisi

Když se řekne Dolomity, je to přesně tahle kombinace, kterou si většina z nás představí. Ostré štíty v kombinaci s malebnými vysokohorskými loukami. Tohle prostě nikdy neomrzí.

Alpe di Suisi neboli Seiser Alm je největší vysokohorská alpská louka v Evropě, která je posetá dřevěnými chatkami a pozadí jí tvoří masiv Sassolungo. Můžete tu jen posedět v trávě a kochat se nebo vyrazit na jednu z turistických tras v okolí, popř. si půjčit kolo.

Seiser Alm / Alpe di Suisi / Dolomity

K Alpe di Suisi se nejsnadněji dostanete lanovkou z Ortisei. Lanovka funguje od května do poloviny listopadu. Otevírací doba a vstupné se liší dle období. Pokud sem chcete vyrazit na východ slunce (popř. západ), máte 2 možnosti, jak to udělat:

  • necháte auto na parkovišti P2 Compatsch a nahoru vyrazíte pěšky po asfaltce (je to necelá hodina cesty);
  • ubytujete se v hotelu přímo v Alpe di Suisi. Jedině hotelové hosté mají totiž povolené vjet autem až nahoru.

8. Štíty Sassolungo

Když už jsem u předchozího místa zmínila masiv Sassolungo (3181 m), rovnou s ním navážu u dalšího bodu. Trojvrchol Sassolungo (německy Langkofel) najdete u horského sedla Passo Sella, kde je placené parkování (v Itálii je většinou na průsmykách zdarma).

Kolem Sassolungo vede řada nádherných tras. Například přímo mezi štíty – viz cesta vzhůru, kterou jde Péťa na fotce. Nebo se můžete nechat vyvézt gondolovou lanovkou. Více informací o Passo Sella a Sassolungo najdete v samostatném průvodci.

9. Lago di Dobbiaco

Lago di Dobbianco (Toblacher See) leží pár kilometrů za jezerem Lago di Braies směrem ke štítům Tre Cime. Kousek od silnice takže jste tu od parkoviště raz dva. Ideální výlet, pokud vyrážíte s dětmi nebo hledáte nenáročnou procházku. Navíc tu není rozhodně tak narváno jako u Lago di Braies.

Lago Dobbiaco / Toblacher See / Dolomity trasy

Jezero se dá obejít a cestou se můžete kochat odrážejícími se vrcholky Dolomit v průzračně čisté vodě. Nebo se projet dřevěnou loďkou, když je dostatek vody. Jezero je totiž relativně mělké – má jen 3,5 metrů.

10. Malebné údolí Val di Funes

Žádný kostel v Dolomitech není tak fotografovaný jako kostel Chiesetta di San Giovanni in Ranui v údolí Val di Funes (viz foto). Druhým nejfotografovanějším kostelem je Chiesa di Santa Maddalena kousíček odtud. Pěšky vyjdete nad vesničku Santa Maddalena, odkud se vám naskytnou podobné výhledy na údolí Val di Funes s malebnými kostelíky v popředí a dramatickým horským masivem v pozadí.

Val di Funes / Dolomity co navštívit

11. Passo Pordoi a nejvyšší vrchol Dolomit Marmolada

Horský průsmyk Passo Pordoi spojuje města Canazei a Arabba a tvoří hranici mezi okresy Trento a Belluno. Hojně navštěvovaný je skalní masiv Sass Pordoi přímo u sedla, ze kterého se můžete nechat vyvézt lanovkou a podniknout trek například na oblíbený vrchol Piz Boé.

Passo Pordoi / průsmyky v Itálii / Dolomity / Sass Pordoi

Mým tipem je vyrazit na druhou stranu od Sass Pordoi. Přesně tam, kam míří daleko méně turistů. Asi po půl hodině cesty do kopce se dostanete na hřeben, odkud budete mít nádherný výhled na nejvyšší vrchol Dolomit Marmolada. Odtud můžete pokračovat dál po jedné z cest anebo si dát klidně piknik v trávě jako my. Více informací o Passo Pordoi najdete v samostatném článku.

Passo Pordoi / průsmyky v Itálii / Dolomity / Marmolada

12. Stopy válečných dob v Passo Falzarego

Horské sedlo Passo Falzarego je známé pro své pozůstatky z 1. světové války kolem masivu Lagazuoi (2835 m). Je to jako muzeum pod širým nebem, protože celá oblast byla za války důležitým strategickým místem.

Lagazuoi / Dolomity výlety / Dolomity turistické trasy

Přímo na vrchol se dostanete v letní sezóně lanovkou. Tady se můžete najíst v horské chatě Rifugio Lagazuoi a pokochat se okolím z vyhlídky.

Pokud máte dobrodružného ducha nebo vás zajímá historie 1. světové války, vyrazte na vrchol po svých. Cesta totiž vede vnitřkem Lagazuoi skrz tunely vytesané do skály během války. Určitě si přibalte i čelovku, protože je tu tma jako v pytli a jediné světlo je z malých skalních oken. Cesta na vrchol trvá asi hodinu.

V okolí horského průsmyku můžete strávit hodiny. Turistické trasy vás zavedou například k jezeru Lago di Limides nebo ke skalnímu masivu Cinque Torri (sem se dá dojít i od průsmyku Passo Giau).

Jestli sem zavítáte na podzim, je možné, že už bude Lago di Limides vyschlé. Jako většina ostatních jezer v Dolomitech je napájení ledovcem, takže je v něm nejvíc vody z jara.

13. Lago di Carezza

Lago di Carezza neboli Karersee leží trochu bokem od ostatních jezer. Existují dva tábory lidí, kdy jedni se kloní k tomu, zda je nejkrásnějším jezerem Lago di Braies a druzí říkají, že nejkrásnějším je bezesporu Karersee. A my tvoříme třetí tábor, který říká, že nejkrásnější je Lago di Sorapis :).

lagi do carezza / karersee / dolomity jezera

Lago di Carezza je vyhledávané pro svou smaragdovou barvu, ve které se zrcadlí skalní masiv Latemar.

Jezero je velmi dobře dostupné autem nebo veřejnou dopravou, takže i když nemáte dostatek času, můžete si tu udělat alespoň krátkou přestávku. Jenže to je i jeho nevýhoda, protože díky snadné dostupnosti je tady plno a i v říjnu sem jezdí zájezdové autobusy. Auto necháte na placeném parkovišti (1 € za hodinu) a odtud dojdete k jezeru podchodem.

Karersee se dá obejít asi za půl hodinky nenáročnou trasu. Je obehnané plotem a přímo k vodě je vstup zakázán.

14. Vrchol s měsíční krajinou Piz Boé

Piz Boé je nejpřístupnější třítisícovkou v Dolomitech. První možností, jak se sem dostat, je lanovka na Sass Pordoi z horského sedla Passo Pordoi.

Piz Boe Dolomity turistické trasy

Od chaty Rifugio Maria al Sass Pordoi se dáte dolů do horského sedla Forcella Pordoi podél stezky 627A. Ze sedla pokračujete po stezce 627 směrem na horskou chatu Rifugio Boé. Celou cestu jdete přibližně ve stejné výšce působivou dolomitskou náhorní plošinou, kvůli které je skalní masiv známý.

Od Rifugio Boé můžete vystoupat na nejvyšší vrchol Piz Boé (3152 m) k chatě Rifugio Capanna Piz di Fassa. Oblast kolem Rifugio Boé a vrcholu Piz Boé stojí za to – připomíná totiž měsíční krajinu.

Piz Boe Dolomity turistické trasy

Pokud máte dost sil a času, vyrazte na celý trek pěšky přímo od Passo Pordoi. U památníku začíná turistická trasa 627, která pokračuje až do horského sedla Forcella Pordoi. Trasa je až do tohoto sedla totožná jako u prvního treku k chatě Rifugio Maria. V sedle odbočíte doprava a směřujete až k chatě Rifugio Boé a vrcholu Piz Boé.

15. Passo Gardena

Horský průsmyk Passo Gardena navazuje na Passo Sella a spojuje Val Gardena a Val Badia (2 velká lyžařská střediska).

passo gardena / val gardena / dolomity výlety

Oblast je protkaná řadou turistických tras a lanovkami, které vás dostanou do méně přístupných míst. Jedna z tras vede k horské chatě Rifugio Cavazza al Pisciadù, která leží na úpatí vrcholu Cima Pisciadù (2985 m). Nejsnadnější trasa (ale pořád je to docela fuška) vede po stezce 666, která je součástí Cesty legend (Alta Via 2). Cesta vám zabere něco přes 2 hodiny.

16. Rittenské přírodní pyramidy

Rittenské přírodní pyramidy vás určitě naprosto ohromí. Jedná se o až 30 metrů vysoké jílové sloupy zakončené kamennými kloboučky.

Rittenské přírodní pyramidy / Dolomity

Trasa začíná v městečku Klobenstein-Logomoso, kde je parkoviště. Odtud vyrazíte do kopce podél silnice (vpravo je chodník) a pár metrů za kavárnou vede odbočka doprava, odkud jsou nádherné výhledy na Rittenské pyramidy.

Mapa nejkrásnějších míst v Dolomitech

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete mapu s místy, co navštívit v Dolomitech. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Dolomitech. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Kde se ubytovat v Dolomitech?

Dolomity jsou rozlehlé a za jednu návštěvu je nemáte šanci celé projet. Doporučuju vybrat si konkrétní oblast a odtud pak poznávat nejbližší okolí. A pak se třeba přesunout dál, jak to většinou děláme my.

Pokud jedete do Dolomit poprvé, perfektní základnou pro zimní i letní dovolenou je středisko Ortisei (německy St. Ulrich) ve Val Gardena.

V zimě se lanovkou z Ortisei dostanete do lyžařského střediska Val Gardena-Alpe di Suisi, které patří do Dolomiti Superski (síť 12 lyžařských areálů, které dohromady tvoří největší lyžařský areál na světě). Ortisei je taky skvělá základna pro turistiku, protože odtud vedou 3 lanovky (Seceda, Alpe di Suisi a plošina Resciesa).

Naše tipy na ubytování se skvělým poměrem cena/kvalita v Ortisei:

Oblast mezi městečky Canazei-Arabba je naším druhým tipem, kde si užijete jak skvělé lyžování, tak kilometry turistických tras v okolí Sassolungo, Sass Pordoi či vrcholu Marmolada s jezerem Fedaia.

Naše tipy na ubytování se skvělým poměrem cena/kvalita v okolí Canazei-Arabba:

Třetí oblastí je Alta Pusteria, která sousedí s přírodními parky Fanes-Sennes-Braies a Tre Cime. Jak už napověděl název, budete to odtud mít kousek k jezerům Lago di Braies a Misurina, štítům Tre Cime nebo masivu Cadini. Naším tipem jsou apartmány Klaudehof s nádherným výhledem.

Ideálním výchozím bodem pro turistiku je i samotné jezero Misurina, u jehož břehu leží hotel Misurina. Na dosah je Tre Cime, Monte Piana a Cadini, jezero Sorapis a 45 minut autem Passo Giau a Passo Falzarego.


Načerpali jste inspiraci na nejkrásnější místa v Dolomitech?

Šťastnou cestu ?‍♀️?‍♂️!

Více průvodců

2 názory na “Dolomity: 16 tipů na výlety, turistické trasy a co navštívit”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *