Passo Sella (Dolomity): průvodce a tipy na nejkrásnější túry

Passo Sella (Dolomity): průvodce a tipy na nejkrásnější túry
 • Post Category:ITÁLIE / Z CEST
 • Post last modified:19 června, 2020

Passo Sella neboli Sellajoch je horský průsmyk v Itálii, který leží v nadmořské výšce 2240 m. Je jedním z nejznámějších a řada lidí ho považuje za nejkrásnější. 

Passo Sella

Průsmyk Passo di Sella je státní silnicí 242 spojující města Wolkenstein v údolí Val Gardena (Bolzano) a Canazei v údolí Val di Fassa (Trento).

Cestou k němu vede z Val di Fassa odbočka doprava na další horský průsmyk Passo Pordoi

Oblasti Passo di Sella dominují hřebeny Torri del Sella a masiv Meisules. Panoramatickým výhledem se pokocháte z nejvyššího vrcholu Sassolungo (3181 m).

Passo Sella a Sasso Lungo vpravo / nejkrásnější místa v Dolomitech
Torri del Sella a vrchol Sasso Lungo vpravo

Skupina Sella je dlouhá v přímé linii 33 km a nejkratší popojení přes sedlo Sellajoch dosahuje délky 53,4 km (zdroj: wikipedie.cz).

Parkování u Passo di Sella

Parkování u Passo di Sella je placené. Záleží, na jak dlouho se zdržíte, ale obvykle se cena pohybuje okolo 4 – 5 €. Nic neobvyklého.

Parkovacích míst tu není až tolik jako u Passo Pordoi, ale obsluha parkoviště se stará o to, aby tu lidi neparkovali na prasáka, jak tomu u nás říkáme :).

Passo Sella a masiv Meisules
Passo Sella a masiv Meisules

Hlavní parkoviště se nenachází přímo v nejvyšším bodě Passo di Sella, ale ve směru z údolí Val Gardena bude hlavní parkoviště kousek přes nejvyšším bodem.

Kromě hlavního placeného parkoviště tu najdete o kousek výš několik neplacených parkovišť, které jsou vzdálené v průměru kilometr.

Lanovka u Passo Sella

lanovka u Passo Pordoi
lanovka k chatě Rifugio Toni Demetz

K nejvyššímu vrcholu této oblasti – Sassolungo se dopravíte lanovkou. A to ne jen tak ledajakou. I cesta nahoru bude zážitkem. Pro některé lidí ale asi ne tím nejpříjemnějším :).

Lanovka na Tori del Sella je totiž historická a zároveň jediná gondolová stojící lanovka v jižním Tyrolsku. Kabinka je max. pro 2 osoby.

Nástup i výstup probíhá tak, že do kabinky naskočíte nebo následně vyskočíte. Za jízdy. Pokud si pamatujete vlak ve Slunce seno, tak nějak takhle to probíhá :). Ale určitě to není nic hrozného a pokud jste běžně mobilní, nebude to pro vás sebemenší problém. A naopak v případě omezené mobility lanovku pozastaví, abyste mohli v klidu nastoupit.

Lanovka je v provozu od 13.6 do 6.10. denně v čase 8:15 – 16:45 (poslední jízda). Lístek stojí cca 14 €.

Lanovka vás vyveze k horské chatě Rifugio Toni Demetz (2685 m), která leží mezi vrcholy Sassolungo a Cinquedita v horském sedle Forcella del Sassolungo.

Turistické túry v okolí Passo di Sella

Pokud se nespokojíte s výhledem od parkoviště a chcete vidět a prožít víc, vydejte se některou z turistických tras, kterých je tu hned několik. Vyberete si z náročnějších túr, ale najdou se tu i lehčí trasy pro rodiny s dětmi nebo dokonce s kočárkem.

Trek k chatě Toni Demetz

 • Obtížnost: střední
 • Délka: 2,2 km
 • Časová náročnost: 1,5 h
 • Převýšení: 510 m stoupání, 510 m klesání
 • Nejvyšší bod: 2685 m

Trasa, kterou směřuje největší počet návštěvníků. Dorazíte sem i lanovkou. Od chaty můžete pokračovat dál k chatě Rifugio Vicenza.

Od Passo Sella se vydáte doleva po stezce 525 přímo ke skalnímu masivu Gruppo del Sassolungo. Jdete centrálně sutí svažitým terénem. V polovině trasy se cesta mění v pravidelné strmé zatáčky až k chatě Toni Demetz. Směr si můžete kontrolovat i podle lanovky, kterou budete mít na dohled po pravé straně.

Pro více informací klikněte na mapu.

Passo Sella trek
Trasa k chatě Toni Demetz
Pohled na Rifugio Toni Demetz mezi vrcholy / Passo Sella
Pohled na chatu Toni Demetz v horském sedle mezi vrcholy
Rifugio Toni Demetz / Passo Sella
Rifugio Toni Demetz

Trek kolem Sasso Lungo a Sasso Piatto

 • Obtížnost: snadné, vhodné i pro rodiny
 • Délka: celodenní trek – 16,3 km
 • Časová náročnost: 5,42 h
 • Převýšení: 689 m stoupání, 689 m klesání
 • Nejvyšší bod: 2361 m

Od průsmyku Passo Sella se vydáte po stezce 526 doprava. Procházíte skalním městem, kolem chaty Rifugio Emilio Comici až se dostáváte k rozcestníku. Tady pokračujete rovně, ale stezka se mění na 527. Ignorujete odbočku doleva směr chata Rifugio Vicenza.

Cestou po trase 527 kolem Sasso Piatto míjíte horskou chatu Sasso Piatto.

Rifugio Sasso Piatto / Passo Sella

Stezka 527 se mění na 577 a vine se podél několika horských chat, které zároveň mohou sloužit jako záchytné body – Rifugio Sandro Pertini, Rifugio Federico Augusto, Rifugio Salei. Pomalu se vracíte zpět do Passo Sella.

Pro více informací klikněte na mapu.

Passo Sella
Rifugio Sandro Pertini

Trek kolem Sasso Piatto

 • Obtížnost: střední
 • Délka: 12,6 km
 • Časová náročnost: 5 h
 • Převýšení: 518 m stoupání, 1037 m klesání

Trasa kolem Sasso Piatto vám nabídne dramatickou změnu krajiny. Skalnatý a strmý terén se postupně zvolní, až přejde v luční louky.

Z Passo Sella vyjedete lanovkou nahoru k chatě Rifugio Toni Demetz, která je skvělým výchozím bodem pro další cestu a poskytne vám parádní výhledy. Popř. si můžete trasu k chatě vyšlápnout po svých (pro popis trasy mrkněte na první trasu v tomto článku – trek k chatě Toni Demetz).

Od chaty vyrazíte po trase 525 směrem dolů v opačném směru, než jste přijeli. Sestup může být technicky obtížný. Terén je nerovný a skalnatý. Dostáváte se k chatě Rifugio Vicenza, která leží přímo v srdci hory. Pokračujete stále dolů až k rozcestníku, kde odbočujete doleva po trase 527 kolem chaty Rifugio Sasso Piatto (trasa je tu totožná jako u prvního treku).

Passo Sella trek
Rifugio Vicenza
Passo Sella

Trasa 527 se mění na Friedrich August Weg – trasa 577. Provede vás vysokohorskými pastvinami a následně strmými travnatými svahy k soukromé chatě Sandro Pertini, chatě Frederico Augusto a širokému loukovému sedlu Forcella di Rodella (2308 m). Od sedla na vás čeká snadný sestup podél luční stezky.

Pro více informací klikněte na mapu.

Dolomity Alpy

Trek kolem Sasso Lungo

 • Obtížnost: střední
 • Délka: 13,4 km
 • Časová náročnost: 4 h
 • Převýšení: 431 m stoupání, 431 m klesání

Trek po Sasso Lungo je výjimečný tím, že obcházíte nejvyšší vrchol této oblasti – Sasso Lungo (3181 m).

Z Passo Sella se vydáváte po stezce 526 doprava skrz skalní město a následně kolem chaty Rifugio Emilio Comici. Dojdete až k rozcestníku, kde stezka 526 končí. Tady se otočíte zpět a na dalším rozcestí odbočíte doleva po stezce 526B. Projdete kolem chaty Cason, dokud nedorazíte opět na stezku 526. Tou se dostanete zpět na Passo Sella.

Pro více informací klikněte na mapu.

Trek k horské chatě Rifugio Salei – cesta vhodná i pro kočárky

 • Obtížnost: snadný
 • Délka: 0,8 km
 • Časová náročnost: 20 min
 • Převýšení: 10 m stoupání, 10 m klesání

Kolem kaple, kterou najdete vlevo od Passo Sella se vydáte po cestě Friedrich August Weg. Nebo zaparkujte auto o trochu výš u chaty Rifugio Valentini.

Od chaty Rifugio Salei můžete pokračovat dál k chatě Rifugio Des Alpes a následně doprava na vrchol Col Rodella (2484 m) a chatě Rifugio Col Rodella.

Pro více informací klikněte na mapu.

Dolomity Alpy
Passo Sella
Passo Sella
Passo Sella

Za nás určitě můžeme Passo Sella doporučit. Právem patří k nejkrásnějším alpským průsmykům a až na parkovné vás čeká nezapomenutelný zážitek zcela zdarma.

A až projedete Passo Sella, určitě nevynechejte Passo Pordoi, který je nedaleko.


CO VYUŽÍVÁME NA CESTÁCH?


Cestovní pojištění od AXA ASSISTANCE s 50 % slevou

Pojištění od AXA má jedno z nejlepších krytí a zároveň je taky jedno z nejlevnějších, což kvitujeme všemi deseti :). S 50 % slevou přes tento odkaz ho budete mít téměř za babku.

Platební karta a appka zdarma od Revolut

Dříve jsme si směňovali peníze na pobočce banky. No pěkně jsme na tom prodělávali :D. Proto jsme pak hledali výhodnější alternativu a nejlépe nám z toho vyšlo Revolut. V poslední době si tady účet zakládají skoro všichni, tak to asi nejlíp nevyšlo jenom nám :).

Platby kartou jsou bez poplatků, výběry z bankomatů zdarma do 4500 Kč (u neplacené verze) a navíc mají jedny z nejlepších kurzů, takže za nás spokojenost. Více o Revolut najdete v článku, jak levně nebo zdarma cestovat po světě.

Přes tento odkaz vám doručí platební kartu zcela zdarma (jinak se platí 99 Kč).

 • Booking.com – nejrozšířenější a nejznámější portál s ubytováním. Najdete tu vše – hotely, penziony, apartmány, hostely, kempy. Navíc za fajn ceny.

Ubytování si můžete zarezervovat přes cashback portál Plná Peněženka a získat část peněz zpět.

 • Airbnb.cz – kouzlo Airbnb tkví v tom, že sdružuje nabídky na ubytování přímo od lidí – od volných pokojů v bytě po celé volné domy.

Zaregistrujte se přes tento odkaz a získejte slevu na ubytování ve výši 647 Kč.

 • Trustedhousesitters.com – oblíbený portál, kde díky hlídání domácích mazlíčků během nepřítomnosti majitelů získáte parádní ubytování zcela zdarma.
 • Couchsurfing – skvělá možnost, jak se ubytovat zcela zdarma. Doslova přespíte u někoho na gauči. A často ještě k tomu získáte skvělého průvodce.
 • Hostelworld – jeden z nejrozsáhlejších portálů s nabídkou hostelů. Hostel už dnes není jen pro sólocestovatele. Najdete tu i luxusnější ubytování ve stylu hotelů, soukromé pokoje pro rodiny apod.

Už jste byli v Dolomitech? Jaká místa sem vám líbila nejvíc? Nebo pokud jste nebyli, kam se chystáte?

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments