Passo Sella (Dolomity): průvodce a tipy na nejkrásnější túry

passo sella dolomity

Passo Sella je horský průsmyk v Itálii, který se nachází nedaleko Passo Pordoi v západních Dolomitech. Je to skvělé místo pro dechberoucí výhledy, pěší turistiku i zimní lyžování. Zde je vše, co potřebujete vědět před návštěvou Passo Sella – jak se dostat, parkování na Passo Sella, turistické trasy v okolí a další praktické tipy.

Zajímavosti o Passo Sella

Passo Sella leží v nadmořské výšce 2 240 m a je tak jedním z nejvyšších horských průsmyků v Itálii. Tento průsmyk spojuje údolí Val Gardena (Gröden) v Jižním Tyrolsku s údolím Val di Fassa v Trentinu.

Oblasti Passo di Sella dominuje slavný masiv Sella a majestátní vrchol Sassolungo (Langkofel), v překladu Dlouhá skála (viz foto níže).

passo sella dolomity

Kdy navštívit Passo Sella?

Nejlepším obdobím pro návštěvu a turistiku v Passo Sella je červen až začátek července a poté září-říjen. V červenci a srpnu je tu nejvíce turistů a parkoviště bývají přeplněná – z toho důvodu je dobré dorazit brzy ráno, abyste pohodlně zaparkovali.

V červnu a červenci se alpské louky nádherně rozkvetou, na podzim zase zahalí do hřejivých tónů. Každé období tak má něco do sebe. Pokud se plánujete vydat gondolovou lanovkou na Sassolungo, nejlepší období pro návštěvu je v rozmezí poloviny června až poloviny října, kdy je lanovka v provozu.

passo sella dolomity

Parkování u Passo Sella

Přímo v nejvyšším bodě horského průsmyku Passo Sella se nachází bezplatné parkoviště. Je relativně prostorné, ale v sezóně neuspokojuje poptávku, proto je dobré přijet brzy ráno (už kolem 10:00 může být zcela zaplněné).

Pokud si chcete užít kromě krásných výhledů taky turistiku, je lepší zaparkovat o něco níž, kde se nachází placené parkoviště, lanovka a turistické trasy. Ceny jsou následující: do 3 hodin 3 € za každou hodinu, od 3 do 8 hodin 1,5 € za každou hodinu a 0,5 € za každou hodinu nad 8 hodin. I přesto, že je parkoviště placené, bývá už brzy ráno přeplněné. Je tu taky obsluha, která parkování koriguje.

passo sella dolomity

Turistické trasy a výlety v okolí Passo Sella

Většina návštěvníků Passo Sella pouze projede nebo se zastaví pro výhled, což je velká škoda. V okolí se totiž nachází turistické trasy různých obtížností a lanovka s nádherným výhledem. Níže najdete několik našich tipů.

Poznámka: Turistické trasy jsou počítány ve směru tam, pokud není uvedeno jinak.

Historická lanovka na Sassolungo

Rádi byste si užili nevšední zážitek? Vydejte se na Sassolungo (Langkofel) historickou gondovolou lanovkou, ze které si užijete fantastické výhledy. Jedná se o jedinou gondolovou lanovku v Jižním Tyrolsku.

Její kabina pojme maximálně 2 osoby. Nástup i výstup probíhá v pohybu. V případě omezené mobility personál lanovku pozastaví, abyste mohli v klidu nastoupit.

Cena je sice oproti jiným lanovkám vyšší, ale na druhou stranu nejste v kabince s dalšími turisty a užijete si nerušené výhledy.

passo sella dolomity gondola sassolungo

Lanovka vás vyveze k horské chatě Rifugio Toni Demetz do nadmořské výšky 2 685 metrů, která leží mezi vrcholy Sassolungo a Sassopiatto v horském sedle Forcella del Sassolungo.

Od horní stanice můžete pokračovat k horské chatě Rifugio Vicenza – cesta trvá asi hodinu a užijete si při ní krásné vysokohorské prostředí. Odtud se dá pak pokračovat a obejít celý masiv Sassolungo – okruh zabere 3-5 hodin podle okruhu, který zvolíte.

V blízkosti útočiště Toni Demetz se nachází 26 lezeckých stěn.

Provozní doba lanovky na Sassolungo v roce 2024:

 • 13. června až 10. října v čase 8:15-17:00

Cena lanovky na Sassolungo v roce 2024:

 • 23 € směrem nahoru, 18 € směrem dolů, zpáteční jízdenka za 30 €
 • mládež 16 € směrem nahoru, 12,50 € směrem dolů, zpáteční jízdenka za 21 €
 • psi jsou povolení za 5 €

Turistická trasa k chatě Toni Demetz

Rádi byste vystoupali na Sassolungo po svých? Vydejte se po stezce č. 525, která kopíruje lanovku po vaší pravé straně.

Stezka vede centrálně sutí a svažitým terénem. V polovině se cesta mění v pravidelné, strmé zatáčky až k chatě Toni Demetz, která je zaklíněná mezi skalami. Odtud můžete pokračoval dál trasou mezi Sassolungo a Sassopiatto až k oblíbené horské chatě Rifugio Vicenza.

passo sella dolomity

Trek kolem Sassolungo a Sassopiatto

 • Délka: 6 hodin (16,2 km)
 • Časová náročnost: nenáročné, vhodné i pro rodiny s většími dětmi

Následující turistická trasa je vhodná pro ty, kteří hledají nenáročnou cestu. Obcházíte celý horský masiv, lehce stoupáte a zase klesáte, a na občerstvení se můžete zastavit v jedné z horských chat, které se na okruhu nacházejí.

Od placeného parkoviště v průsmyku Passo Sella se vydáte po stezce 526 doprava. Procházíte malým skalním městem, kolem chaty Rifugio Emilio Comici, až se dostáváte k rozcestníku.

Tady pokračujete rovně – značení stezky se mění na č. 527. Obcházíte Sassopiatto a horskou chatu se stejnojmenným názvem. Celou dobu máte Sassopiatto po svém levém boku a procházíte dalšími horskými chatami, kde se můžete občerstvit a užít si odpočinek na slunné terase. Postupně přicházíte zpět k průsmyku Passo Sella.

Nejkrásnější místa v Dolomitech

passo sella dolomity

Trek kolem Sassopiatto

Krásná celodenní trasa vede kolem Sassopiatto. Už jsem jí nastínila v předchozích bodech, tady jí víc rozvinu.

Trasa kolem Sassopiatto vám nabídne dramatickou změnu krajiny. Skalnatý a strmý terén se postupně zvolní, až přejde v luční louky, které jsou poseté horskými chatami.

Prvním záchytným bodem je Rifugio Toni Demetz, kam se dostaneme za něco málo přes hodinu nebo si můžete cestu zkrátit lanovkou (viz výše). Pokud se rozhodnete pro lanovku, ušetříte si téměř polovinu stoupání a celkový čase zkrátíte o hodinu.

passo sella dolomity

Od horní stanice lanovky se vydáte po stezce 525, která vás dovede asi za hodinu k Rifugio Vicenza. Máte za sebou nejobtížnější část trasy, která vede po nerovném terénu mezi skalami. Pokud ale máte zkušenost s vysokohorským terénem, nebude pro vás tato část znamenat žádný problém. Není potřeba žádného jištění, jen větší opatrnosti jako kdekoliv jinde na skalnatém povrchu.

Od chaty pak pokračujete dolů až k rozcestníku, kde odbočujete doleva po trase 527. Obcházíte Sassopiatto po své levé straně, míjíte několik horských chat a v nenáročném terénu napříč alpskými loukami dojdete zpět do Passo Sella.

sassolungo passo sella

Turistická trasa k chatě Rifugio Emilio Comici

Rifugio Emilio Comici je jednou z nejlepších horských chat na Passo Sella. Nachází se na úpatí Sassolungo a kromě výborného jídla nabízí taky terasu s nádherným výhledem.

Navíc se sem dostanete velmi jednoduše. Od parkoviště v Passo Sella se vydejte doprava podél Sassolungo po stezce 526. Projdete menší skalní město a za necelou hodinu jste u Rifugio Emilio Comici.

Zpět se můžete vrátit stejnou cestou nebo pokračovat dál po jedné ze stezek – na výběr jsou nenáročné trasy nebo celodenní trek kolem horského masivu, popř. můžete vystoupat k Rifugio Vicenza do sedla Sassolungo.

Sassopiatto a sassolungo passo sella

Nenáročné trasy v okolí Passo Sella

V okolí Passo Sella se nachází spousta horských chat, ke kterým vedou nenáročné trasy přes luční louky. Ideální místo pro rodiny s dětmi, kde se můžete procházet celé hodiny, užívat si krásné výhledy a výborné jídlo.

passo sella dolomity

Většina je dostupná za pouhých pár desítek minut z parkoviště, některé trasy jsou z části sjízdné taky terénním kočárkem.

Mezi ty nejlepší patří Rifugio Friedrich August, Rifugio Salei (samoobslužná chata) nebo Baita Rodella Hütte s dětským hřištěm. Všechny mají taky terasu s výhledy na Dolomity.

☞ Čtěte více o Passo Pordoi, který se nachází nedaleko Passo Sella.

Kde se ubytovat v okolí Passo Sella?

1. Ubytování v Arabba nedaleko Passo Sella

Pokud se chcete ubytovat jen na jednom místě a odtud podnikat výlety na obě strany Dolomit, Arabba má ideální strategickou pozici v srdci Dolomit.

Arabba je menší, malebné městečko v údolí, které poskytuje klidné zázemí. V nejbližším okolí se nachází Passo Pordoi, Marmolada, Passo Gardena, Cinque Torri, Lagazuoi nebo Passo Giau.

Nejlepší ubytování v Arabba, Dolomity:

 • Chalet Barbara: Nádherné, útulné ubytování v alpském stylu s výbornými službami, wellness a parkováním zdarma.
 • Hotel Portavescovo: Příjemný tříhvězdičkový hotel v centru Arabby s bazénem, saunou a parkováním zdarma. Možnost polopenze.
 • Apparthotel Sellaronda: Levné ubytování v kompletně zařízených apartmánech pro páry i větší rodiny a skupiny. Parkování zdarma, dětské hřiště.

Ubytování v Dolomitech 😴

dolomity ubytování
Aparthotel Sellaronda

Vybavené apartmány za skvělou cenu

dolomity ubytování
Hotel Portavescovo

3* hotel s bazénem a možností polopenze

2. Ubytování ve Val Gardena, Dolomity

Val Gardena představuje skvělou základnu pro poznávání západní části Dolomit. Pomyslnou hlavní vesnicí oblasti je Ortisei, kde můžete nasednout na lanovku k Secedě, na lanovku k Alpe di Siusi a na pozemní lanovku na náhorní plošinu Resciesa.

Ortisei - kde se ubytovat v Dolomitech

Selva di Val Gardena je o něco menší než Ortisei, ale je malebnější a stále poskytuje dobré zázemí. Nachází se jen kousek od Ortisei. Na půli cesty leží Santa Cristina, odkud se dostanete na Secedu a v okolí se nachází vše pro pohodovou dovolenou.

V okolí Val Gardena můžete podniknout spoustu výletů a turistických tras v Dolomitech – Sassolungo, Passo Pordoi, Marmolada, Sciliar a další.

Nejlepší ubytování ve Val Gardena:

 • Garni Aritz: Příjemný hotel nedaleko Val Gardena se skvělým poměrem ceny a kvality. Výborné zázemí včetně vlastního parkovacího místa, posilovny, baru a restaurace. K dispozici pokoje i větší apartmány.
 • Smart Hotel Saslong: Moderní a minimalistický hotel v Santa Cristina s výbornou restaurací, kompletním zázemím a parkováním zdarma.
 • Apartments Boè: Levné ubytování v kompletně vybavených apartmánech, které poskytují vše pro příjemnou dovolenou, včetně krytého parkování a polohy v centru Santa Cristina. Vhodné i pro větší skupiny.
 • La Cort: Stylové ubytování výhradně pro dospělé – se střešním wellness, nekonečným bazénem s výhledem a útulnou kavárnou.

Ubytování v Dolomitech 😴

dolomity ubytování
Garni Aritz

Oblíbený hotel ve Val Gardena za skvělou cenu

dolomity ubytování
Apartments Boè

Levné a plně vybavené apartmány

Passo Sella v Dolomitech na mapě

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete mapu s tipy pro Passo Sella v Dolomitech v Itálii. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Passo Sella. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byly naše tipy na turistické trasy a průvodce pro horský průsmyk Passo Sella v Dolomitech. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Dolomitech

DOLOMITY: Inspirujte se nejkrásnějšími túrami a výlety v Dolomitech. Připravili jsme podrobného průvodce o Dolomitech (ceny, jídlo, doprava a další tipy).

Passo Giau je naším oblíbeným průsmykem v Dolomitech, stejně tak Passo Pordoi. Žádná návštěva Dolomit se neobejde bez Tre Cime a ikonického jezera Lago di Braies.

Rádi byste spojili turistiku s koupáním? Zde jsou tipy pro jezero Lago di Garda nebo západněji umístěné Lago di Como.

RAKOUSKÉ ALPY: Co navštívit v rakouských Alpách píšeme v samostatném článku. Zde jsou nejkrásnější jezera v Rakousku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *