Lago di Como 2024: Co navštívit, průvodce a užitečné tipy

Lago di Como

Lago di Como patří mezi nejkrásnější jezera v Itálii. Své sídlo tu mají celebrity jako George Clooney, Giovanni Versace, Lionel Messi a Madonna. Při plánování dovolené vám pomůže kompletní průvodce, kde se dozvíte vše, co vás zajímá – co navštívit u Komského jezera, koupání, turistika, doprava, plavba lodí po Lago di Como, ubytování a další užitečné informace a tipy.

Lago di Como jsem objevila teprve před pár lety. Hledala jsem tipy, jaká zajímavá místa navštívit v okolí Milána. Strýček Google poradil Komské jezero a musím uznat, že poradil skvěle.

Proč navštívit Lago di Como

Komské jezero, to je jeden velký kýč. Malebná městečka s úzkými uličkami, barevné domy kolem lemující pobřeží a průzračná voda, v níž se odráží zasněžené vrcholky Alp. Ne nadarmo patří mezi nejkrásnější italská jezera.

Lago di Como nabízí nepřeberné množství aktivit. Můžete tu jen tak relaxovat u vody s výborným italským gelatem, na večer se procházet po promenádě, udělat si trajektem výlet do okolních městeček nebo si vyšlápnout jeden z vrcholů, odkud budete mít Komské jezero jako na dlani.

Pohled na Bellagio z trajektu / Lago di Como / co navštívit u Lago di Como
Pohled na Bellagio z trajektu

Zajímavosti o Lago di Como

Jezero tvarem připomíná obrácené písmeno Y. Na levém cípu najdete největší město u jezera – Como a na pravém cípu leží město Lecco.

Komské jezero má rozlohu 146 km², délku 51 km a šířku 4,5 km. Díky těmto mírám je třetím největším jezerem v severní Itálii po Lago di Garda a Lago di Maggiore. S hloubkou 410 m se nachází až pod úrovní mořské hladiny a je tak pátým nejhlubším jezerem v Evropě. První čtyři příčky obsazují norská jezera.

Na jezeře se nachází ostrůvek Isola Comacina o rozloze 146 km², na němž se ukrývali lombardští králové před nájezdníky.

Pohled na Lago di Como z Bellagia / Lago di Como průvodce
Pohled na Lago di Como z Bellagia

Nejkrásnější místa, co navštívit u Lago di Como

Tady je to jednoznačné – mezi nejkrásnější místa patří letoviska Varenna a Bellagio v centrální části jezera. Letoviska propojuje trajekt a cesta mezi nimi trvá cca čtvrt hodiny.

Bellagio – nejkrásnější letovisko na Lago di Como

Perlou ostrova je podle mnohých městečko Bellagio. Je to dáno hlavně jeho ideální polohou, díky které se kocháte na všechny strany jezera.

Pro Bellagio jsou typické strmé a úzké uličky plné malých obchůdků a kaváren. Můžete se projít taky po zdejší promenádě, odkud jsou nádherné výhledy. Pokud máte rádi historii, navštivte románskou baziliku sv. Jakuba a kostelík sv. Jiří.

Co navštívit v Severní Itálii / Lombardie Komské jezero / Bellagio promenáda
Promenáda v Bellagio
Bellagio / co navštívit u Lago di Como
Bellagio / co navštívit u Lago di Como

Není pochyb o tom, že je Bellagio krásné místo. Ale jak je krásné, tak je přeplněné. V létě je to tu doslova hlava na hlavě, což ještě víc umocňují zdejší úzké uličky.

Nejlepším obdobím pro návštěvu je tak zima nebo pozdní podzim a brzké jaro. Na druhou stranu mohou být v tomto období některé obchůdky a restaurace zavřené.

Bellagio / co navštívit u Lago di Como
Bellagio / co navštívit u Lago di Como

Varenna – letovisko, které musíte na Lago di Como navštívit

Varenna je letovisko na východním břehu jezera. Přezdívá se jí Město tisíce příležitostí a tisíce důvodů k návštěvě. Za sebe musím říct, že tohle město mě nadchlo.

To, co mi chybělo v Bellagio, jsem našla ve Varenna. Klid a pohoda čišely z každého koutu. K tomu ty nádherné barevné domy, které lemovaly pobřeží.

Varenna Lago di Como
Varenna Lago di Como
Varenna Lago di Como
Varenna Lago di Como
Varenna Lago di Como
Varenna Lago di Como
Varenna Lago di Como
Varenna Lago di Como

Pokud se chcete pokochat nádhernými zahradami, zamiřte do vil Monastero a Cipresi. Další kousek historie najdete nad městem na 150 m vysokém skalním výběžku, kde stojí zřícenina hradu Vezio. Cesta nahoru vám potrvá cca 1,5 h.

Ve Varenna najdete nejkratší řeku Itálie – Finmelatte, která měří jen 250 metrů. Spatřit jí můžete pouze od března do října. Je tak krátká, že jí ani na Google mapách nenajdete.

Chystáte se do Varenny vlakem? Z Lecco jezdí vlak v pravidelných intervalech min. 1x za hodinu. Lístek vás vyjde na 3 €. Vystoupíte na stanici Varenna-Esino, odkud pak jen seběhnete z kopečku do centra města.

Čtěte: Nejkrásnější místa, co navštívit u Lago di Garda.

Como – největší středisko u jezera s nádhernou katedrálou

Ve městě Como najdete vše. Pláže, obchody, restaurace, památky a atrakce. Přesto, že leží na úplném jihu jezera, je ideální startovací základnou pro objevování Komského jezera.

Z Como se dostanete trajektem do dalších měst podél břehu jezera. V jeho okolí začíná taky řada turistických stezek, ze kterých si užijete skvělé výhledy na jezero a okolní Alpy.

Nebo se nechte vyvézt lanovkou do městečka Brunate, které se nachází vysoko nad Como a nabízí fantastické výhledy.

Dominantou Como je nádherná renesanční katedrála Santa Maria Assunta nebo taky Duomo di Como. Jen kousek od ní stojí Archeologické muzeum, kde jsou vystavené artefakty a nálezy ze starověkého Řecka, které se našly v okolí.

Duomo di Como

Plavba lodí po jezeře

Plavba lodí vám poskytne jiné pohledy na jezero, městečka na jeho břehu a vrcholky Alp nad nimi. Dechberoucí pohled, který chcete zažít.

Pohled z trajektu na Menaggio / kam u Lago di Como
Pohled z trajektu na Menaggio

Trajekty vyplouvají pravidelně po celý rok a cena se liší podle vzdálenosti. Například populární trasa Varenna – Menaggio – Bellagio vás vyjde na 4,60 €. Ceny trajektů zjistíte na oficiálních stránkách trajektu po Lago di Como. Lístek si kupujete přímo v přístavišti.

Ubytování Lago di Como 😴

ubytování lago di como
Hotel Abbadia

Útulný hotel kousek od jezera + skvělá dostupnost

ubytování lago di como
Residence Alessandra

Apartmány s bazénem na severozápadě jezera

Villa Balbianello

Villa Balbianello se nachází na ostrohu, který vyčnívá do jezera poblíž města Lenno. Jedná se o barokní vilový komplex z 18. století, z jehož teras uvidíte až na protější břeh a města Vergonese a Bellagio.

Villa Balbianello Lago di Como
Villa Balbianello

Natáčela se tady řada populárních filmů jako Casino Royale nebo Star Wars: Epizoda II Klony útočí. Dostanete se sem ze zátoky v Lenno na západním břehu jezera.

Koupání a pláže u Lago di Como

Lago di Como je alpské jezero. A spojení Alpy a koupání nezní moc lákavě, uznávám. Komské jezero ale patří mezi tzv. teplá alpská jezera, ve kterých se můžete bez problémů koupat.

Teplota vody je tu v létě příjemných 23-25 stupňů. Na jaře se pak teplota drží mezi 18-22 stupni.

Pláže u Lago di Como + mapa

Plánujete strávit většinu své dovolené u vody? Ne všechna místa okolo jezera jsou ke koupání vhodná, proto je dobré zvolit ubytování strategicky.

Plážové oblasti se dají rozdělit do 3 geografických oblastí:

 • jihozápadní oblast kolem města Como
 • jihovýchodní oblast kolem města Lecco
 • a severní oblast kolem města Colico

Pláže kolem města Como – jihozápad

 • Pláž Argegno v blízkosti malého přístavu ve městě. Plně vybavená travnatá pláž, ve které najdete i občerstvení s barem. PLACENÉ
 • Písečná pláž v městečku Bellagio, kde najdete také občerstvení, lehátka a WIFI zdarma. PLACENÉ
 • Oblázková pláž San Giovanni v Bellagio – veřejná pláž se vstupným zdarma
 • Travnatá pláž Open – Lido di Villa Geno ve městě Como – v objektu si můžete pronajmout slunečník a lehátko a občerstvit se v restauraci. PLACENÉ
 • Lido di Faggeto v letovisku Faggeto Lario – její výhodou je vstupné zdarma, ale bývá přeplněná
 • Kamenitá pláž ve městečku Griante – můžete si pronajmout slunečníky, lehátka, kánoe. Zdarma
 • Pláž Careno v městečku Nesso je napůl travnatá a napůl písečná. Vstupné je zdarma.
 • Travnatá pláž Pognana Lario se vstupným zdarma, kam ale vede strmější a dlouhá cesta.
 • Pláž v letovisku Tremezzina (Lido di Lenno) s kompletním příslušenstvím. Ve večerních hodinách se mění na večerní klub. PLACENÉ
 • Travnatá pláž Lido di Ossuccio opět v městečku Tremezzina se vstupným zdarma. Bývá přeplněná.
 • Ve stejném letovisku najdete také park Mayer s kamenitou pláží a volejbalovým hřištěm. PLACENÉ

Pláže kolem města Lecco – jihovýchod

 • Travnatá pláž Lido di Abbadia (Lecco) s krásným a klidným parkem a vstupným zdarma.
 • Písečná pláž Lido Orsa Maggiore s kompletním příslušenstvím a možností zapůjčení šlapadel a kánoí. PLACENÉ
 • Písečná pláž v letovisku Mandello del Lario se vstupným zdarma. Opět můžete využít lehátek, slunečníků, občerstvení.
 • Pláž v letovisku Oliveto Lario se vstupným zdarma – dlouhá oblázková pláž s křišťálově čistou vodou a kompletním příslušenstvím.
 • Písečná pláž v městečku Perledo (u letoviska Varenna) – jako u ostatních pláží si i tady můžete zapůjčit lehátka a občerstvit se. PLACENÉ
město Lecco

Pláže kolem města Colico – sever

 • Jedete s rodinou? Pak bude ideální plně vybavená písečná pláž v letovisku Bellano. Děti se můžou cachtat v přilehlém bazénku. PLACENÉ
 • Lido di Colico v letovisku Colico s kompletním vybavením včetně tenisového kurtu, fotbalového hřiště a školy windsurfingu a kitesurfů. Osušku si můžete roztáhnout na trávě nebo písku. PLACENÉ
 • Další pláží v Colico je travnatá pláž Laghetto di Piona. Vstupné zdarma a velké stínící stromy, co víc si přát :).
 • Písečná a travnatá pláž Dervio bez vybavení.
 • Lido di Menaggio – velká pláž včetně dvou bazénů, která je ideální pro celou rodinu. Občerstvit se můžete v restauraci, která pojme stovky hostů. Nemusíte mít strach, že budete o hladu :). PLACENÉ
 • V letovisku Menaggio najdete taky oblázkovou pláž Lerai se vstupným zdarma. Služby tu nejsou tak široké jako u předchozí pláže v Menaggiu, ale kompenzuje to možností zapůjčení šlapadel, kánoí a veslařských člunů.
Menaggio
Menaggio

Turistika v okolí Lago di Como

Dáváte přednost aktivní dovolené? Pak nezapomeňte trekové boty, protože v okolí jezera Como jsou nádherné turistické trasy, kde si užijete skvělý výhled na jezero a okolní alpské štíty.

Pro začátečníky jsou ideální trasy Sentiero del Viandante, která se vine východním břehem jezera nebo Greenway del Lago di Como na západním břehu. Obě trasy jsou dlouhé, takže si začátek trasy můžete zvolit podle ubytování.

Výstup na Monte Legnone

Monte Legnone (2609 m) je nejvyšší horou oblasti – vrchol se nachází o 2400 m výš než jezero. A to je už pořádné převýšení. Vrchol je tvořen rozlehlou plošinou, ze které dohlédnete západním směrem na Lago di Lugano a horu Piz Bernina severovýchodním směrem ve Švýcarsku.

výhled na Monte Legnone

Cestu zahájíte u chaty Rifugio Roccoli Lorla (1406 m), kam se dostanete autem z města Tremenico. Cesta je úzká, ale zpevněná. Po cestě se nedá načepovat voda, takže si jí vezměte dostatek s sebou.

Ubytování Lago di Como 😴

ubytování lago di como
Hotel Vista Lago

Útulný hotel s nádherným výhledem na jezero

ubytování lago di como
Hotel Il Loggiato Dei Serviti

Ubytování v Como se skvělou dostupností

Výstup na Monte Bregnano

Monte Bregagno (2107 m) se přezdívá balkon nad Lago di Como. Volit můžete mezi dvěma trasami. Výchozí stanicí pro první trasu je Monte di Breglia nad městem Breglia, kam dojedete autem. Cesta je zpoplatněná symbolickými 3 €. Automat se nachází hned na začátku horské trasy nad Breglia. Parkování na vrcholu je pak už zdarma.

Alternativou je dojet autobusem do Breglia a odtud pěšky k parkovišti (1 hod).

Monte Bregnano

Vyrazíte směr chata Rifugio Menaggio (1383 m) a po červené dojdete kolem kaple svatého Amate až na vrchol. Celkový čas na výstup a sestup je cca 5,5 hodiny bez přestávek.

Druhá trasa je vhodnější v zimních a jarních měsících, kdy je cesta na vrchol ještě zasněžená. Přibalte si vybavení pro zimní turistiku. Auto necháte zaparkované nad městem Treccione, kde se silnice změní na turistickou trasu.

Čtěte: Nejkrásnější místa, co navštívit v severní Itálii

Výstup na Monte Grona

Monte Grona (1736 m) je vrchol nedaleko Monte Bregnano. Výchozí stanicí je opět chata Rifugio Menaggio, kam se dostanete z Monte di Breglia, kde je velké parkoviště.

Alternativou je přijet autobusem do Breglia a odtud vyrazit pěšky do Monte di Breglia po asfaltové silnici (navíc cca hodina). Od Monte di Breglia pak vyrazíte po panoramatické trase Sentiero Panoramico, odkud jsou výhledy na jezero a okolí. Za 50 minut jste u horské chaty, která je zaklíněná strmě v útese a jezero odtud máte jako na dlani.

Trasa k chatě zabere necelé 2 hodiny a je nenáročná. Odtud pak můžete pokračovat na Monte Grona (cca 1 hod na vrchol podle zvolené trasy).

Monte Grona

Od chaty zvolíte jednu ze 3 tras – rozdělení dle obtížnosti + odkazy pro stažení trasy:

Výstup na Monte Palanzone

Monte Palanzone (1436 m) je vrchol mezi výběžky jezera. Vede na něj hned několik tras, z nichž nejoblíbenější začíná ve městě Brunate. Sem se dostanete lanovkou z letoviska Como a kolem kostela Chiesa di Sant Andrea kopírujete červenou trasu Dorsale del Triangolo Lariano (Lariánský trojúhelník) vedoucí přes horské sedlo.

Lago di Como turistika
Cesta na Monte Palanzone

Výstup na Monte San Primo

Monte San Primo (1681 m) najdete stejně jako Monte Palanzone na Lariánském trojúhelníku, pouze pár kilometrů od Bellagia. Tras na něj vede hned několik. Cestu lemují velké balvany neboli Pitera Lentina, které vznikly ledovcovou erozí.

Časová náročnost se pohybuje mezi 4-6 hodinami dle zvolené trasy.

Monte San Primo

Výstup na horský masiv Grigna

Grigna je horský masiv připomínající svým charakterem Dolomity. Patří k nejvýraznějším místům v okolí Lago di Como. Jeho zřetelnými vrcholy jsou Severní Grigna (Grigna Settentrionale) se svou výškou 2410 m a Jižní Grigna (Grigna Meridionale) s nadmořskou výškou 2177 m.

Výhled z Jižní Grigna na jezero

Výstup na Jižní Grigna/Grignetta – výchozím bodem je Piani Resinelli, kam dojedete autem nebo autobusem z Lecco. Cesta nahoru trvá kolem 3 hodin, ale v okolí se dají zvolit i kratší trasy na nižší vrcholy, horské sedla nebo do horských chat.

Grignetta

Výstup na Severní Grigna – trek na Severní Grigna je ideální především pro ty, kteří bydlí v centrální části jezera (Varenna, Bellagio apod.). Auto zaparkujete v malé lyžařské vesničce Cainallo u horského sedla Vó di Moncodeno, kde si vyberete jednu z tras:

Ubytování u Lago di Como

 • Hotel Abbadia: Útulný hotel kousek od jezera, se zahradou a výbornou dostupností po jezeře (Varenna, Bellagio) a do Bergama
 • Residence Alessandra: Moderní apartmány na severozápadě jezera, s bazénem, zahradou a parkováním
 • Hotel Vista Lago: Útulný 3* hotel v horské vesnici Brunate, ideální pro turistiku a nádherné výhledy
 • Hotel Il Loggiato Dei Serviti: Čisté a praktické ubytování ve městě Como na západním cípu jezera

Ubytování Lago di Como 😴

ubytování lago di como
Hotel Abbadia

Útulný hotel kousek od jezera + skvělá dostupnost

ubytování lago di como
Residence Alessandra

Apartmány s bazénem na severozápadě jezera

Jak se dostat k jezeru Como

Lago Como se rozprostírá na území provincií Como a Lecco v Lombardii – jedná se o západní okraj Bergamských Alp, které ohraničují a doslova svírají jezero. Jako fjordy pak vystupují z vody.

Město Como má dobré napojení na Milano. Lecco je dobře propojené s Milánem i Bergamem, kde leží letiště Orio Al Serio. Turisticky nejzajímavější je střed jezera s městečky Bellagio a Varenna.

Letecky k Lago di Como

Lago di Como je letecky velmi dobře dostupné, protože se nedaleko nachází hned 3 letiště:

 • Letiště Bergamo Orio Al Serio (BGY) – letiště Bergamo leží na kraji města Bergamo
 • Letiště Malpensa (MXP) – letiště Malpensa leží severozápadním směrem od Milána.
 • Letiště Linate (LIN) – toto letiště leží na kraji Milána

Jak se dostat k jezeru Como z Bergama

Na letišti Orio Al Serio v Bergamu nasednete na autobus č. 1 do Bergama, který jezdí v častých a pravidelných spojích. Jízdenku si koupíte v informacích nebo v automatu u východu z terminálu. Cena je 3 €. Jízdenka platí 90 minut a můžete jí využít i pro ostatní dopravu v rámci Bergama včetně lanovky do Città Alta.

Vystoupíte na vlakovém a autobusovém nádraží (z letiště 15-20 minut), kde rovnou můžete přesednout na vlak do Lecco na jižním cípu jezera Lago di Como.

Lístek do města Lecco vyjde na 4 € a cesta trvá 40 minut. Vlaky jezdí mezi 6:08-22:08 pravidelně každou hodinu. Lístek si můžete koupit taky online.

Je pak už jen na vás, zda zůstanete v Lecco nebo se dáte dál na sever směr Varenna, odkud vyplouvají trajekty do Bellagio. Trasa Lecco-Varenna stojí 3,10 € a trvá 22-38 minut podle spoje.

Po cestě vlak staví v několika dalších městečkách podél východního pobřeží včetně Mandello Del Lario nebo Lierna. Z Varenna pak můžete využít trajekt do Bellagio nebo Menaggio.

Jak se dostat k jezeru Como z Milána

Přilétáte na letiště Malpensa? Letiště Malpensa leží severozápadním směrem od Milána. Vybrat si můžete mezi přímými autobusy nebo vlaky Malpensa Express. Po příletu na letiště pak sledujete ukazatele podle toho, jakou možnost přepravy do centra jste zvolili.

Letištní autobus stojí 10 € a jízdenku je možné objednat online. Na místě jí pak jen ukážete v mobilu. Pokud nestihnete nejbližší spoj, můžete jet bez problémů dalším. Cesta do centra na hlavní nádraží trvá 50 minut.

Autobusy z letiště Malpensa do Milána na hlavní nádraží Milano Centrale

Vlak Malpensa Express stojí 13 €, ale na druhou stranu je pohodlnější. Cesta trvá necelou hodinu až na nádraží Centrale.

Na nádraží Centrale pak nasednete na vlak do města Como, které leží na konci levého cípu jezera. Lístek stojí 5,20 € a cesta trvá na hlavní nádraží S. Giovanni v Como 39 minut. Přímé vlaky jezdí jednou za hodinu v čase 6:43-21:43.

Stránky italského vlakového spojení Trenitalia vám pomůžou při vyhledávání všech vlakových spojů v Itálii.

Autem k Lago di Como

Komské jezero leží na severu Itálie v Lombardii, kde je výborná síť kvalitních silnic. Po cestě vás čekají poplatky, které se liší podle toho, odkud vyjíždíte a kde přesně máte u jezera ubytování.

Pokud pojedete přes rakouský Innsbruck, čekají vás po cestě následující poplatky:

 • Dálniční známka pro Rakousko za 11,50 € na 10 dní (motorky 4,60 €).
 • Platba za projetí Brennerského průsmyku mezi Innsbruckem a rakousko-italskými hranicemi 11 €
 • Mýtné v Itálii vyjde cca na 8-9 € na 100 km. Mýtné zaplatíte v hotovosti nebo kartou. Každá platební brána má v horní části znázorněno symbolem, jak můžete zaplatit.

Dálniční známku pro Rakousko a platbu za Brennerský průsmyk je možné koupit online na jednom místě.

V případě, že jedete směrem od Vídně, neprojíždíte Brennerským průsmykem. Na druhou stranu zaplatíte více na mýtném. Mýtné si můžete spočítat tady.

Poplatky při cestě přes Švýcarsko: Švýcarská dálniční známka za 40 CHF. Je dražší, protože se prodávají pouze dálniční známky s platností 1 rok.

Ceny benzínu a nafty se v jednotlivých zemích liší. Aktuální ceny pohonných hmot najdete na tomto odkaze.

Na tomto odkaze pak najdete aktuální informace k dopravě v Itálii (mýtné, uzavírky apod.). Dostatečné informací vám poskytnou taky Google mapy.

Doprava u Lago di Como

Vhodnou variantou dopravy u jezera je vodní přeprava. V nabídce jsou motorové lodě a trajekty. Záleží odkud a kam se potřebujete dostat.

Motorové čluny operují na trasách:

 • Como – Colico
 • Colico – Como
 • Letoviska v centrální části jezera
 • Lecco – Bellagio – Lecco

Trajekt zase spojuje centrální letoviska Cadenabbia – Varenna – Menaggio – Bellagio a jezdí každou čtvrthodinu. Ceník trajektu najdete tady. Aktuální ceny najdete taky u nástupiště na velké ceduli.

Nástupiště v Bellagio / trajekt přes Lago di Como
Nástupiště v Bellagio / trajekt přes Lago di Como
Trajekt Lago di Como
Trajekt Lago di Como
Bellagio nástupiště / Lago di Como trajekt

Pomocí trajektu přepravíte i své vozidlo. Odpadává vám tak zdlouhavé objíždění jezera. Cena lístků se pak pohybuje dle délky auta. Zde najdete podrobné informace po trajekty u Lago di Como.

Počasí u Komského jezera

Chcete si užít koupání a teplé počasí? Vyrazte k jezeru červen-srpen.

Nejchladnějším měsícem je leden, ale na druhou stranu je tu daleko méně turistů a jindy přeplněné Bellagio si užijete jen pro sebe.

Kompromisem je pak duben-květen a září-říjen. Teploty jsou příjemné a turistů je tu tak akorát. Především podzim je ideální pro turistiku v okolí jezera.

Ubytování Lago di Como 😴

ubytování lago di como
Hotel Vista Lago

Útulný hotel s nádherným výhledem na jezero

ubytování lago di como
Hotel Il Loggiato Dei Serviti

Ubytování v Como se skvělou dostupností

Ceny u Komského jezera

Ceny v Lombardii jsou obecně o něco vyšší než v jiných částech Itálie. To platí v Lombardii především pro Milán a taky turistické části Lago di Como (Varenna, Bellagio). Následující ceny jsou platné pro Miláno a pro většinu Lombardie budou o něco nižší.

Za jídlo v levné restauraci zaplatíte kolem 20 € a za večeři o 3 chodech pro dva kolem 80 €. Ceny základních potravin jsou následující:

 • Mléko 1 l – 1,43 €
 • Bílý chleba 500 g – 2,27 €
 • Vejce 12 ks – 3,53 €
 • Sýr 1 kg – 13,82 €
 • Kuřecí prsa 1 kg – 10,30 €
 • Banány 1 kg – 1,88 €
 • Voda 1,5 l – 0,47 €
 • Brambory 1 kg – 1,44 €

Praktické informace před cestou k Lago di Como

Měna: Euro (EUR)

Placení: Pro drobné nákupy a platby je menší mít u sebe hotovost, ale jinak na většině míst zaplatíte kartou.

Elektrická zásuvka: 230 V střídavý proud. V Itálii se používají elektrické zásuvky typu C, F a L. Typy C a F jsou kompatibilní s většinou zásuvek v Evropě. Mívají je taky hotely a jiná turistická místa. Zásuvky typu L se nacházejí především ve starších domech. Je lepší si přibalit redukci, ale v případě potřeby jí koupíte téměř v každém obchodě za pár desítek korun.

Jazyk: Úředním jazykem je italština. V turistických oblastech a hotelech se většinou domluvíte taky anglicky.

Bezpečnost: Lago di Como se nachází v Lombardii, která je obecně považovaná za bezpečnou oblast. Na turisticky navštěvovanějších místech (př. Bellagio) může hrozit obvyklé riziko kapesních krádeží, takže si své věci radši pořádně hlídejte a dobře schovejte.

Varenna Lago di Como
Varenna Lago di Como

Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Lago di Como

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.

Pokud si plánujete půjčit auto v Lombardii, nejlepší zkušenost máme s Rentalcars.com, která má nejširší nabídku za dobré ceny. Pojištění a storno zdarma je samozřejmostí.

Pokud máte dotaz k tomuto průvodci, co navštívit u Lago di Como, dejte nám vědět v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Itálii

LOMBARDIE: Lombardie má spousta dalších krásných míst, která stojí za vidění – více v našem seznamu, co navštívit v Lombardii.

Milán je hlavním městem Lombardie, které je známé pro svojí nádhernou katedrálou. Pro více tipů a praktických informací, kde se ubytovat v Miláně, čtěte našeho průvodce ubytováním v Miláně (ubytování podle rozpočtu, spojení s letištěm a k památkám, mapa).

Nebo se podívejte na 15 tipů, co vidět v Bergamu. Zde je víc než 30 tipů, co navštívit u Lago di Garda včetně dalších užitečných informací.

SEVERNÍ ITÁLIE: Inspirujte se seznamem pro nejkrásnější místa, co navštívit v severní Itálii včetně mapy.

ITÁLIE: Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Itálii.

ŘÍM: Řím je jedno z nejoblíbenějších měst v Evropě. Zde je seznam toho nejlepší, co navštívit v Římě. Sestavte si svůj 3-denní itinerář Říma a podívejte se, jak ušetřit v Římě. Zjistěte vše o Vatikánských muzeích nebo Koloseu.

BENÁTKY: V článku Co navštívit v Benátkách přinášíme tipy na nejkrásnější místa a další užitečné tipy.

TOSKÁNSKO: Při své návštěvě Toskánska nemůžete vynechat Florencii. Podívejte se na nejkrásnější místa Florencie.

Pisa je dalším nádherným městem, které stojí za to vidět v Toskánsku.

DOLOMITY: Jedno z nejkrásnějších pohoří na světě najdete na severu Itálie. Co navštívit v Dolomitech najdete v samostatném článku. V průvodci Dolomity sdílíme užitečné tipy, jak naplánovat svojí cestu do Dolomit.

Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

Shrnutí: Lago di Como

Proč navštívit Lago di Como?

Lago di Como představuje nádherné alpské jezero s křišťálově čistou vodou, kterou obklopují vrcholky Alp. Navíc je teplé a v létě se tu můžete bez problémů koupat. Břehy Lago di Como jsou lemované barevnými domy, starými loděmi a květinami. Je to nádherná podívaná kdykoliv v průběhu roku.

Jak se dostat k Lago di Como?

Komské jezero je velmi dobře dostupné autem i leteckou dopravou. Pokud poletíte, z letiště dojedete do Milána nebo Bergama, kde nasednete na vlak. Za půl hodiny jste v cíli. Podrobný popis tras a poplatků (ať už při cestě autem nebo letecky), najdete v článku.

Jaká jsou nejkrásnější místa, co navštívit u Lago di Como?

To nejlepší uvidíte v centrální části jezera – městečka Varenna a Bellagio, která propojuje trajekt. Projděte si úzké křivolaké uličky a promenádu, navštivte kouzelná náměstí a užijte si výhled z trajektu. Lago di Como je taky ideálním místem pro turistiku po okolních štítech. Více tipů, co navštívit a kam za turistikou najdete v článku.

18 názorů na “Lago di Como 2024: Co navštívit, průvodce a užitečné tipy”

 1. Blanka Sedláčková

  Dobrý den, Blanko,
  začátkem července letíme do Milána a jeden den chceme věnovat výletu k jezeru Como. Chci se zeptat úplně konkrétně – z vlakového nádraží Stazione Centrale se dostaneme přímo do města Como? Pokud ano, tam si pak můžeme koupit lístek na trajekt přímo z Como? Někde jsem četla, že je možné zakoupit si zpáteční jízdenku Milán – Como – Milán, ve které je zahrnuto i jízdné na trajekt s tím, že můžeme průběžně nastupovat a vystupovat kdekoliv. je to tak? Nebo si tento druh lístku musíme koupit až v Como? Vůbec se v tom neorientuji. Můžete mi poradit? Děkuji. Blanka Sedláčková

  1. Dobrý den Blani,

   přesně tak – z hlavního vlakového nádraží Stazione Centrale v Miláně se dostanete do města Como. Nádraží je velké, ale stačí si najít svůj spoj (přepravce Trenord pro cestu do Como) a odtud pak sledovat konkrétní nástupiště (v it Binario). Zde jsem psala více o cestování vlakem v Itálii.

   Vystoupíte ve stanici Como San Giovanni. Spoje si můžete najít na webu přepravce. Z nádraží je to jen kousek k přístavišti – zde je přesná trasa. Navíc jezero je populární a nejspíš nebudete jediní turisté. 🙂

   Co se týká balíčků, tak je možné koupit několik druhů balíčků, které zahrnují vlak z Milána tam a zpět a cestování lodí po předem vybrané trase – z Como si můžete vybrat přístavy v okolí nebo pak Bellagio, které je vzdálenější (dle toho se liší cena balíčku). Zde najdete více informací. Na stejném odkazu si můžete zakoupit balíček nebo lístek na samotný trajekt, pokud byste nechtěli balíček. Určitě bych ale v sezóně rezervovala předem a přijela co nejdříve ráno – bývají tu fronty a lístky se můžou vyprodat.

   Dejte vědět, kdyby cokoliv. 🙂

 2. Dobrý den, moc děkuji za článek, informace jsou pro mne velmi užitečné, protože za měsíc letíme do Bergama a odtud do Lecca, díky Vám jsem zjistila, že místo, které jsem chtěla nejvíce navštívit, je villa Monastero, což je z Lecca kousek.

 3. Dobrý den Blanko,
  v červenci se chystáme letecky do Bergama a poté přesunem z letiště do Bellana. Na vlakovém nádraží Bergamo si koupíme lístek na Bellano a v Lecco jen přestoupíme nebo se musí koupit zvlášť lístek do Lecca a tam zvlášť do Bellana? Je dle Vás v pohodě si kupovat lístek na místě nebo je lepší zakoupit předem? Nikde jsem tuto informaci nenašla.

  Předem děkuji, Míša

  1. Dobrý den Míšo,

   my jsme si kupovali lístek na místě, ale za boha si nemůže vzpomenout, zda jsme kupovali lístek na celou cestou v Bergamu nebo jsme je kupovali zvlášť. Mám pocit, že zvlášť a tak tak jsme stihli vlak z Lecca a nemuseli jet až dalším. Není vůbec problém kupovat až na místě. V Bergamu je větší nádraží s několika pokladnami, v Leccu je menší nádraží, kde se dá snadno zorientovat.

   V Itálii jsme už několikrát online lístky kupovali (jen na jiné trasy) a bylo to vždy bez problémů, takže spíše záleží, jak je to pro vás příjemnější.

 4. Zdravím Blanko,
  díky za moc hezký článek se spoustou užitečných informací. Mám na Vás otázku. V září jedeme na Sardinii a cestou domů bychom si chtěli udělat vyhlídkovou jízdu kolem jezera Como s pár zastávkami cestou. Která cesta je lepší, kolem východního nebo kolem západního břehu jezera? Trajektem Bellagio – Varenna a dále kolem břehu na sever, nebo Bellagio – Menaggio a po západním břehu?
  Předem díky za radu, hezký den.
  Šárka

  1. Pěkný den Šárko,

   obě strany jsou krásné, ale nás osobně okouzlila víc Varenna. Menaggio je taky pěkné, ale Varenna je zase něco trochu jiného.

   Přeji krásnou dovolenou,

   Blanka

 5. Dobrý den,
  jsme skupina 35 osob, láká nás udělat si přestávku u jezera Como na 4 hodiny.
  Je možné stihnout projížďku trajektem a vidět co nejvíce. Kde začít ?
  Děkuji.

  1. Dobrý den,

   ano, určitě se to stihnout dá. Nejlepší je začít v městečku Varenna, které je krásné a odtud se pak vydat do Bellagio trajektem. Bellagio je jen kousek odtud trajektem, uvidíte ho z Varenny. Obě městečka jsou malá, jen Bellagio může být přeplněné.

 6. krásný článek, moc děkuju. Pojedeme k jezeru Como z Bergama. Takže si koupíme lístky na vlak, pak se musí koupit další lístky na trajekty po jezeru (chápu to správně) a můžu nasutpovat vystupovat jak potřebuji a pak jízdenku do Milána. Prosím vlak do Milana jede teda z města Lecco, kam přijedeme i z Bergama? moc děkuji za zprávu
  Adriana

  1. Zdravím :),

   v Bergamu na nádraží nasednete na vlak do Lecco. Pokud chcete jet z Lecco dál (například do Varenny, odkud jezdí trajekty do Bellagio), tak v Lecco přesednete na vlak do Varenny a dál jedete vlakem po pravém břehu jezera, napravo vidíte hory. I s přestupem jste za hodinu a čtvrt z Bergama ve Varenně. Je to rychlé a spoje jezdí často. Jízdenky si můžete objednat online, popř. se můžete podívat na jízdní řády vlaků tady.

   Ve Varenně sejdete kopeček z nádraží dolů do města k pobřeží jezera a tady uvidíte přístaviště se stánkem, kde si koupíte lístek podle toho, kam plánujete jet. Píšu to pro Varennu, ale obdobně to funguje taky v Bellagio nebo jiném městečku.

   Pokud pak chcete jet do Milána, musíte zpět do Lecco, popř. do města Como na levném cípu jezera a odtud jede vlak rovnou do Milána (cca 40 minut z obou měst).

 7. Dobrý den Blani,

  díky za článek. Zrovna se k jezeru chystáme a inspirovali jsme se vašimi výlety. Rádi bychom vyrazili na Monte Grona a přiblížili se lanovkou z obce Breglia, o které píšete. Nicméně nikde o ní nemůžu najít ani zmínku, na Google mapách ani není zakreslená. Chtěla jsem vědět od kdy do kdy funguje, kolik asi stojí, ale teď si nejsem jistá, jestli tam ještě vůbec je.

  Díky moc, Pavlína

  1. Dobrý den Pavlí,

   máte pravdu, lanovka z Breglia nejezdí. Článek jsem psala už před delší dobou po naší návštěvě, takže jsem ho dnes zaktualizovala a doplnila aktuální informace, jak se dostat na Monte Grona.

   Děkuji za upozornění a pochopení. Snad vám to nezpůsobilo moc hledání.

   Ať se u Lago di Como líbí :),

   Blanka

 8. Dobrý den, moc pěkný článek, který obsahuje vše potřebné. Určitě využijeme. Mohla bych ale poprosit o malou praktickou radu? Za 14 dní se k jezeru chystáme, ale nebudeme mít auto. Chtěli bychom se v nějaké vesničce ubytovat na 2 noci a nevíme v jaké. Rádi bychom jeden den věnovali návštěvě městeček okružní lodí a jeden den bychom chtěli dát nějaký výšlap s podporou lanovky a nebo klidně i bez. Tedy nahoru lanovkou a tam dát nějaký trek, středně obtížný třeba. Mohl by jste poradit, v jakém městečku hledat ubytování, když budeme bez auta? Přijedeme vlakem z Bergama. Moc děkuji za radu. Zdraví Marcela

  1. Dobrý den Marcel,

   to moc ráda slyším, že článek pomohl, i když už se delší dobu chystám na aktualizaci. Lago di Como jsme taky navštívili bez auta a stejně jako vy vyjížděli vlakem z Bergama. Nejvíc se nám líbilo v městečku Varenna, které je hodně centrální a zároveň není tak přeplněné turisty jako Bellagio. Je z Bergama dobře dostupné vlakem s 1 přestupem v Leccu (Lecco leží na východním cípu jezera a cesta vyšla na pár euro). Z Varenny vyjíždějí pravidelně trajekty do Menaggia a následně Bellagia. Jen bych doporučila vyrazit do Bellagia brzy ráno, protože jsou tu úzké uličky a dopoledne to tu je už hlava na hlavě. Všichni nazývají Bellagio perlou jezera a Varenna zůstává trochu v ústraní, ale komu jsme jí doporučili aspoň na návštěvu, byli nadšení. Z Varenny se pak dá vyjít na Monte San Defendente nebo Monte Fopp (obě bez lanovky), odkud je krásný výhled na jezero. Lehčí trasa pak vede k hradu Vezio (je to krátká odbočka z trasy na Monte Fopp).

   PS: Ještě mě napadlo, že sehnat ubytování ve Varenně možná nebude tak lehké, ale je dobře dostupná vlakem, takže se sem dá dojet z okolních městeček za pár minut.

   Ať se dovolená vydaří :).

   Blanka

   1. Dobrý den, děkuji moc za tyto skvělé stránky. Chceme strávit 3 dny u jezera v Lecco. Ale na počátku července mi to nenabízí žádný vlakový spoj z Bergama nebo Milana. Nevíte, kde může být problém? Jestli nějaká odstávka? Nemuzu to nikde najit. Dekuji. Pěkný den Hanka

    1. Dobrý den Hanko,

     vlakové spoje se uvolňují přesně 2 měsíce předem. Zkuste se podívat na začátku května, to už tam určitě budou. Jezdí pravidelně a často, dokonce i mimo sezónu, kdy jsme tam byli my.

     Přeji krásný pobyt u Lago di Como :).

     Blanka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *