lago di como / Komské jezero

LAGO DI COMO: nejkrásnější jezero v Itálii? | Průvodce (výlety, restaurace, ubytování)

Lago di Como patří mezi nejkrásnější jezera v Itálii. Své sídlo tu mají celebrity jako George Clooney, Giovanni Versace, Lionel Messi a Madonna. Mrkněte na kompletního průvodce, kde se dozvíte vše, co vás zajímá – co navštívit u Komského jezera, koupání, turistika, doprava, plavba lodí po Lago di Como, ubytování a další užitečné informace a tipy.

Lago di Como jsem objevila teprve před pár lety. Dá se říct, že jsem k němu přišla jak slepej k houslím. Hledala jsem tipy, jaká zajímavá místa navštívit v okolí Milána. Strýček Google poradil Komské jezero a musím uznat, že poradil skvěle.

Proč navštívit Lago di Como?

Komské jezero, to je jeden velký kýč. Malebná městečka s úzkými uličkami, barevné domky kolem břehů jezera, průzračná voda, v níž se odráží zasněžené vrcholky Alp.

Ne nadarmo patří mezi nejkrásnější italská jezera.

Tenhle kýč prostě chcete vidět.

Lago di Como / Komské jezero / Lago di Como průvodce
…je třeba ještě psát důvod, proč navštívit Lago di Como?

Jezero je jedno z těch míst, kde nemusíte dělat jednoduše vůbec, ale vůbec nic a plácnout sebou na pláž. Kochat se okolními Alpami. S italskou zmrzkou v ruce.

Pak tu máme opačnou variantu – vyšlápnout si na jeden z vrcholů. Těch je tu požehnaně. Jezero budete mít jako na dlani.

Několik faktů o Lago di Como

 • Komské jezero, to je kousek Norska v Itálii. Proč? Odpovědí jsou fjordy. Typické pro Lago di Como a ještě typičtější pro Norsko.
lago di Como
 • Jezero tvarem připomíná obrácené písmeno Y.
 • Rozprostírá se na území provincií Como a Lecco v Lombardii – jedná se o západní okraj Bergamských Alp.
 • A teď pár mír : 146 km² rozloha, 51 km délka a 4,5 km šířka. Díky těmto mírám se stává druhou vícemiss co do velikosti (po dalších severoitalských jezerech Lago di Garda a Lago di Maggiore).
 • Svou hloubkou 410 m se nachází až pod úrovní mořské hladiny a je pátým nejhlubším jezerem v Evropě. První čtyři příčky obsahují norská jezera.
 • Na jezeře se nachází ostrůvek Isola Comacina o rozloze 146 km², na němž se ukrývali lombardští králové před nájezdníky.
Lago di Como / Komské jezero / Lago di Como průvodce

Jak se dostat k jezeru z ČR?

Jezero je dobře dostupné letecky i autem. Obě možnosti si teď rozebereme podrobněji.

Letecky k Lago di Como

Levné zpáteční letenky seženete z Prahy už od 898 Kč. Doba letu je 1 hodina 20 minut na letiště v Bergamu, které je od jezera vzdálené 40 minut vlakem. Termíny jsou různě dlouhé a je z čeho vybírat.

Ještě lacinější lety pak seženete z Brna nebo polské Vratislavi (už od 600 Kč).

Pokud jste flexibilní a netrváte na konkrétním dni, máte větší šanci najít levnější let. Vyhledávačů je celá řada. Já můžu doporučit Kiwi.com z české dílny, který patří k těm největším na světě. Zadáte si odkud kam a vyberete dle ceny konkrétní termín odjezdu a návratu:

Autem k Lago di Como

Přemýšleli jste, kam vyrazit do Itálie autem? Komské jezero je ideální, protože se nachází na severu Itálie. Lombardie je od nás relativně kousek.

Trasa k jezeru se bude odvíjet dle toho, zda vyjíždíte z Čech nebo Moravy a Slezska.

Cesta z Prahy vám potrvá přibližně 9 hodin (cca 820 km). Dáte se směrem na Mnichov a za Mnichovem najedete na silnici 96, která vás povede na Rakousko (dálnice A4) a následně Švýcarsko (dálnice L58 a poté A2 směr Milano a Lugano). Ve švýcarském Luganu se dáte podél Lago di Lugano a pokračujete po italské silnici SS340. Ta vás nasměruje až do městečka Menaggio, které leží přímo u Komského jezera.

V Rakousku a Švýcarsku jsou dálnice zpoplatněné. Dálniční známka pro Rakousko vás vyjde na 9,5 EUR na 10 dní (motorky 5,5 EUR).

Ve Švýcarsku si budete muset za dálniční známku připlatit, protože se prodávají pouze ty s platností 1 rok (to nabádá k dalším cestám v průběhu roku 🙂). Švýcarská dálniční známka vám vytáhne z peněženky 40 CHF, což je v přepočtu cca 9 stovek.

Možná si říkáte, že je to na dálniční známku docela dost, když jí využijete jen dvakrát při cestě tam a zpět. To možná ano, ale objíždět Švýcarsko se moc nevyplatí. Cesta bude delší a místo švýcarské dálnice zaplatíte mýtné za italské dálnice 20,6 € + Brennerský průsmyk 10,50 € (krát dva při stejné trase zpět).

Pro Moraváky je lepší zvolit trasu přes Vídeň. Z Vídně pokračujete po A1 na Salzburg a německý Rosenheim (směr Mnichov), kde po 93 vyrazíte na Innsbruck. Ten projedete po A12, která vás dovede až na švýcarskou 27 a pak 3. Průjezdem italských hranic se dostanete na silnici SS37 a ve městečku Chiavenna odbočíte na SS36 na Komské jezero. Trasa je dlouhá téměř 900 km a časově vám zabere 11 hodin.

Spojení Bergamo – Lago di Como

Letadlo přistálo na letišti Bergamo Orio Al Serio a vy teď přemýšlíte, jak se odsud dostat k jezeru?

V informačním centru u východu z letištní haly po pravé straně (popř. v automatu, který najdete také u východu) si zakoupíte lístek na autobusovou linku 1A Airport bus, která vás zaveze přímo k vlakovému nádraží v Bergamu. Lístek stojí 3,40 EUR a platí 3 hodiny.

Lístek využijete nejen na cestu z letiště, ale i na veřejnou dopravu a lanovku v Bergamu. Bergamo se tváří nenápadně, ale věřte, že minimálně stará část města Citta Alta vás dostane.

Při vystoupení z busu budete mít po pravé straně vlakové nádraží a po levé autobusové nádraží. Dáte se směrem k vlakům, kde si zakoupíte lístek do městečka Lecco, které se nachází přímo na jihovýchodním cípu Komského jezera. Cena za lístek je 3,60 EUR a trvá 40 minut. Vlak jezdí od 6 h do 21 h pravidelně každou hodinu.

Lístek si můžete koupit i online přes jednoho z největších železničních přepravců v Itálii Trenitalia.

Je pak už jen na vás, zda zůstanete v Leccu nebo se dáte dál na sever směr Varenna (pak budete muset přestoupit na jinou vlakovou linku).

Spojení Milano – Lago di Como

Z letiště Bergamo Orio Al Serio se do Milana dostanete pravidelnou autobusovou dopravou. Vybrat si můžete mezi přepravci Terravision a easyBus, ale v podstatě je to jedno, protože zpáteční lístek vás u obou přepravců vyjde na podobnou cenu 8 €.

My máme zkušenost s Terravision, kde při koupi lístků online stačí jen stáhnout vstupenky do telefonu a ukázat u autobusu. I když nestihnete spoj, který jste si zarezervovali, lístek vám bude automaticky platit pro další spoj.

Pokud si budete zakupovat lístek až na místě, tak hned v příletové hale jsou okénka, kde si lístek zakoupíte. Určitě to nepřehlédnete. Spoje jezdí každou chvíli – cca po půl hodině. Cesta trvá hodinku.

Vystoupíte u vlakového nádraží v Milaně (stanice Centrale), odkud jen přeběhnete na vlak směr letovisko Como (stanice S. Giovanni) na jihozápadním cípu jezera. Cesta trvá 36 minut. Como je ideální startovací stanicí pro další cesty po západním pobřeží.

Stránky italského vlakového spojení Trenitalia vám pomůžou při vyhledávání všech vlakových spojů v Itálii.

Doprava u Lago di Como

Vhodnou variantou dopravy u jezera je vodní přeprava. V nabídce jsou motorové lodě a trajekty. Záleží odkud a kam se potřebujete dostat.

Motorové čluny operují na trasách:

 • Como – Colico
 • Colico – Como
 • Letoviska v centrální části jezera
 • Lecco – Bellagio – Lecco

Trajekt zase spojuje centrální letoviska Cadenabbia – Varenna – Menaggio – Bellagio a jezdí každou čtvrthodinu. Lístek vás vyjde na 4,60 EUR.

Pomocí trajektu přepravíte i své vozidlo. Odpadává vám tak zdlouhavé objíždění jezera. Cena lístků se pak pohybuje dle délky auta:

 • 4 EUR pod 3,5 m
 • 6,3 EUR mezi 3,5 – 4,5 m
 • 9,8 EUR nad 4,5 m

Jízdní řády ke stažení >>

Podrobný rozpis cen dopravy lodí pro Lago di Como se dozvíte na stránkách přepravce. Lístky si zakoupíte jednoduše na místě.

Počasí u Komského jezera

Svítí, svítí slunce nad hlavou 🌤….Nebo spíš: Prší, prší jen se leje 🌧? Jak je to tady s počasím? Kdy je ideální ke Komskému jezeru vyrazit?

Chcete si užít koupání a teplé počasí? Vyrazte k jezeru červen – červenec.

Nejchladnějším měsícem je leden. Třeba si říkáte, kdo by navštěvoval jezero v zimě během nejchladnějších měsíců. Tak třeba my :). Mělo to dvě velké výhody:

 • levnější letenky
 • máte jezero pro sebe. Skoro. Asi už jsme všichni zvyklí, že Japonci cestují 24/7 😃.

Kompromisem je pak duben – květen a září – říjen. Teploty jsou stále příjemné, turistů je tu méně a především podzim je ideální pro okolní turistiku po alpských vrcholcích.

Průměrné teploty v jednotlivých měsících

Počasí Lago di Como

Průměrné srážky za jednotlivé měsíce v milimetrech

Počasí Lago di Como

Ubytování u Lago di Como

Ubytování u Lago di Como není z těch nejlacinějších. Apartmány a pokoje se tu pohybují v hlavní sezóně většinou v rozmezí 2 – 5 tisíc pro 2 osoby na 1 noc. Ale když se hledá, dají se najít i hotové skvosty za příjemné ceny 😉 – viz tipy níže:

B&B Frontelago

Pokoje jen kousek za městem Lecco na jihovýchodním břehu jezera. Z Bergama (letiště) tady jste za chvíli. Přímo v městečku je taky přístav, ze kterého se trajekty dostanete do okolních míst v okolí jezera, jako je Bellagio nebo Varenna.

Pokud milujete pěší turistiku jako my, budete nadšení. Spousta turistických tras na dosah včetně těch náročnějších s ferraty.

 • Pokoje s vlastní koupelnou pro 2 osoby
 • Terasa s výhledem na jezero
 • Ubytování přímo u vody
 • Velká zahrada, wifi
 • Snídaně zdarma
 • Parkování u domu
 • Zrušení rezervace zdarma

Holiday Home Liliana s českou majitelkou

Apartmány 12 km od města Como. Dobře dostupné autem i z letiště.

Přímo ve vesnici je přístav s trajektovou přepravou, odkud se snadno dostanete do dalších měst jako Como, Menaggio nebo Bellagio.

Turistické trasy v okolí – například na hřebenovku k vrcholům Monte Palanzone nebo Monte San Primo (popis tras níže).

 • Pro až 4 osoby
 • Plně vybavené apartmány, pračka a sušička v případě potřeby k dispozici, wifi
 • Snídaně v ceně
 • Výhled na hory a jezero
 • Parkování
 • Zrušení rezervace zdarma

Lucy´s House v Bellanu

Apartmány na západním břehu jezera kousek od Varenny (dobře dostupné vlakem z letiště i autem).

V Bellanu je přístav pro trajekty, díky kterým se dostanete takřka všude po jezeře (Varenna je odtud 14 minut).

 • Pro až 4 osoby
 • Plně vybavené apartmány včetně myčky a pračky, wifi
 • Terasa s výhledem na jezero
 • Parkování u domu
 • Zrušení rezervace zdarma

Hostel Ostello Bello

Hostel přímo v městě Como na jihozápadním cípu jezera. Dobře dostupné i z letiště v Bergamu nebo z Milána.

Como je největším střediskem u jezera a najdete tady naprosto vše k pohodové dovolené. Kromě toho taky nádhernou katedrálu, o které ještě bude řeč.

 • Pro až 6 osob
 • Pokoje s vlastní koupelnou, wifi
 • K dispozici sdílená kuchyně s ovocem a zeleninou zdarma
 • Snídaně v ceně
 • Kousek od jezera
 • Zrušení rezervace zdarma
 • Neplatíte nic předem

Co navštívit u Lago di Como?

Tady je to jednoznačné – mezi must see místa patří letoviska Varenna a Bellagio ve střední části jezera. Města propojuje trajekt. Cesta zabere cca čtvrt hodinky.

Bellagio – nejkrásnější letovisko na Lago di Como

Perlou ostrova je prý městečko Bellagio. Je to dáno hlavně jeho ideální polohou, díky které se kocháte na všechny strany jezera. Pro Bellagio jsou typické strmé a úzké uličky plné malých obchůdků a kaváren.

Zajímáte se o historii? Nepřijdete zkrátka. Za zmínku stojí románská bazilika sv. Jakuba a kostelík sv. Jiří.

Není pochyb o tom, že je Bellagio krásný místo. Ono do těch úzkých uliček se moc lidí nevejde, tak je to doslova hlava na hlavě. Co s tím? Navštivte Bellagio v zimě.

Co navštívit v Severní Itálii / Lombardii?Komské jezero / Bellagio
Promenáda v Bellagio
Co navštívit v Severní Itálii / Lombardii? Jezero Como / Bellagio
Promenáda v Bellagio
Co navštívit v Severní Itálii / Lombardii? Jezero Como / Bellagio
Bellagio
Co navštívit v Severní Itálii / Lombardii? Jezero Como / Bellagio
Nic pro klaustrofobiky 🙂 / Bellagio
Co navštívit v Severní Itálii / Lombardii? Jezero Como / Bellagio
Výhled na Bellagio z trajektu

Varenna – letovisko, které musíte na Lago di Como navštívit

Varenna je letovisko na východním břehu jezera. Přezdívá se jí “Město tisíce příležitostí a tisíce důvodů k návštěvě”. Za sebe musím říct, že tohle město mě nadchlo. To, co mi chybělo v Bellagiu, jsem našla ve Varenně. Klid a pohoda čišely z každého koutu. Hodně mě bavily taky barevné kamenné domky.

Pokud se chcete pokochat božskými zahradami, zamiřte do vil Monastero a Cipresi. Další kousek historie najdete nad městem na 150 m vysokém skalním výběžku – zřícenina hradu Vezio. Cesta nahoru vám potrvá cca 1,5 h.

Ve Varenně najdete taky s jejími 250 m nejkratší řeku Itálie – Finmelatte. Spatřit jí můžete pouze od března do října. Je tak krátká, že jí ani na Google mapách nenajdete 😃.

Chystáte se do Varenny vlakem? Z Lecca jezdí vlak v pravidelných intervalech min. 1x za hodinu. Lístek vás vyjde na 2,90 EUR.

Vystoupíte na stanici Varenna – Esino, odkud pak jen seběhnete z kopečku do centra města.

Kam na víkend do Itálie? Varenna / Komské jezero
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Komské jezero
Varenna
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Lago di Como
Varenna
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Lago di Como
Varenna
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Lago di Como
Varenna
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Komské jezero
Varenna
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Jezero Como
Náměstí ve Varenně
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Lago di Como
Varenna
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Lago di Como
Varenna

Como – největší středisko u jezera s nádhernou katedrálou

Ve městě Como najdete vše. Pláže, obchody, restaurace, památky a atrakce. Přesto, že leží na úplném jihu jezera, je ideální startovací základnou pro objevování Komského jezera.

Z Como se dostanete trajektem do dalších měst podél břehu jezera. V jeho okolí začíná taky řada turistických stezek, ze kterých si užijete skvělé výhledy na jezero i Alpy. A jestli zrovna nemáte chuť na výšlap, a přesto se chcete kochat výhledy, nechte se vyvézt lanovkou do městečka Brunate, které se nachází vysoko v horách.

Dominantou města je nádherná renesanční katedrála Santa Maria Assunta – Duomo di Como. Jen kousek od ní stojí Archeologické muzeum s artefakty a nálezy už ze starověkého Řecka, které se našli v okolí.

Plavba lodí po jezeře

Plavba lodí vám poskytne jiné pohledy na jezero, městečka na jeho břehu a vrcholky Alp nad nimi. Dechberoucí pohled, který chcete zažít.

Trajekty vyplouvají pravidelně i v zimě a cena se liší dle vzdálenosti. Například populární trasa Varenna – Menaggio – Bellagio vás vyjde na 4,60 €.

Na cenu můžete mrknout na oficiálních stránkách trajektu po Lago di Como.

lago di como co navštívit
Menaggio

Villa Balbianello

Villa Balbianello se nachází na ostrohu, který vyčnívá do jezera poblíž města Lenno. Jedná se o barokní vilový komplex z 18. století, z jehož teras uvidíte až na protější břeh a města Vergonese a Bellagio.

Natáčela se tady řada populárních filmů jako Casino Royale nebo Star Wars: Epizoda II Klony útočí. Dostanete se sem stezkou krásným lesem ze zátoky v Lennu.

Koupání a pláže u Lago di Como

Lago di Como je alpské jezero. A spojení Alpy a koupání, to nezní moc lákavě, uznávám. Výhodou jezera ale je, že patří mezi ta teplá alpská jezera, v nichž se můžete v létě bez starostí osvěžit.

Osvěžit se můžete samozřejmě i v těch studených, ne že ne. Naopak to osvěžení asi bude o to větší 😃.

Teplota vody v jezeře v létě vystoupá na 23 – 25 stupňů. Na jaře se pak teplota drží mezi 18 – 22 stupni. Předpokládám, že v jinou roční dobu se tu koupat nebudete 😃. My jezero navštívili v lednu a smočit prst bylo vzhledem k ročnímu období a teplotám mé maximum 😃.

Na jakých plážích se můžete vykoupat?

Plánujete strávit většinu své dovolené u vody? Ne všechna místa okolo jezera jsou ke koupání vhodná. Je dobré na to při pronájmu ubytování myslet, ať se pak nekoupete ve vlastním potu, až se budete trmácet štreku na nejbližší pláž.

Přehled pláží u Lago di Como + mapa

Plážové oblasti se dají rozdělit do 3 geografických oblastí:

 • jihozápadní oblast kolem města Como;
 • jihovýchodní oblast kolem města Lecco;
 • a severní oblast kolem města Colico

Pláže kolem města Como – jihozápad

město Como
 • Pláž Argegno v blízkosti malého přístavu ve městě. Plně vybavená travnatá pláž, ve které najdete i občerstvení s barem. VSTUPNÉ PLACENÉ 💲.
 • Písečná pláž v městečku Bellagio, kde najdete také občerstvení, lehátka a WIFI zdarma.
  VSTUPNÉ PLACENÉ 💲.
 • Oblázková pláž San Giovanni v Bellagio – veřejná pláž se vstupným zdarma.
 • Travnatá pláž Open – Lido di Villa Geno ve městě Como – v objektu si můžete pronajmout slunečník a lehátko a občerstvit se v restauraci. VSTUPNÉ PLACENÉ 💲.
 • Lido di Faggeto v letovisku Faggeto Lario – její výhodou je vstupné zdarma, ale bývá přeplněná.
 • Kamenitá pláž ve městečku Griante – můžete si pronajmout slunečníky, lehátka, kánoe. Vstupné zdarma.
 • Pláž Careno v městečku Nesso je napůl travnatá a napůl písečná. Vstupné je zdarma.
 • Travnatá pláž Pognana Lario se vstupným zdarma, kam ale vede strmější a dlouhá cesta.
 • Pláž v letovisku Tremezzina (Lido di Lenno) s kompletním příslušenstvím. Ve večerních hodinách se mění na večerní klub. VSTUPNÉ PLACENÉ 💲.
 • Travnatá pláž Lido di Ossuccio opět v městečku Tremezzina se vstupným zdarma. Bývá přeplněná.
 • Ve stejném letovisku najdete také park Mayer s kamenitou pláží a volejbalovým hřištěm. VSTUPNÉ PLACENÉ 💲.

Pláže kolem města Lecco – jihovýchod

Lecco
 • Travnatá pláž Lido di Abbadia (Lecco) s krásným a klidným parkem a vstupným zdarma.
 • Písečná pláž Lido Orsa Maggiore s kompletním příslušenstvím a možností zapůjčení šlapadel a kánoí. VSTUPNÉ PLACENÉ 💲.
 • Písečná pláž v letovisku Mandello del Lario se vstupným zdarma. Opět můžete využít lehátek, slunečníků, občerstvení.
 • Pláž v letovisku Oliveto Lario se vstupným zdarma – dlouhá oblázková pláž s křišťálově čistou vodou a kompletním příslušenstvím.
 • Písečná pláž v městečku Perledo (u letoviska Varenna) – jako u ostatních pláží si i tady můžete zapůjčit lehátka a občerstvit se. VSTUPNÉ PLACENÉ 💲.

Pláže kolem města Colico – sever

 • Jedete s rodinou? Pak bude ideální plně vybavená písečná pláž v letovisku Bellano. Děti se můžou cachtat v přilehlém bazénku. VSTUPNÉ PLACENÉ 💲.
 • Lido di Colico v letovisku Colico s kompletním vybavením včetně tenisového kurtu, fotbalového hřiště a školy windsurfingu a kitesurfů. Osušku si můžete roztáhnout na trávě nebo písku. VSTUPNÉ PLACENÉ 💲.
 • Další pláží v Colico je travnatá pláž Laghetto di Piona. Vstupné zdarma a velké stínící stromy, co víc si přát :).
 • Písečná a travnatá pláž Dervio bez vybavení.
 • Lido di Menaggio – velká pláž včetně dvou bazénů, která je ideální pro celou rodinu. Občerstvit se můžete v restauraci, která pojme stovky hostů. Nemusíte mít strach, že budete o hladu :). VSTUPNÉ PLACENÉ 💲.
 • V letovisku Menaggio najdete taky oblázkovou pláž Lerai se vstupným zdarma. Služby tu nejsou tak široké jako u předchozí pláže v Menaggiu, ale kompenzuje to možností zapůjčení šlapadel, kánoí a veslařských člunů.
Nejkrásnější jezera v Evropě / lago di Como / Menaggio
Menaggio

Mapa nejlepších pláží kolem jezera Lago di Como

Turistika v okolí Lago di Como

Dáváte přednost aktivní dovolené? Pak nezapomeňte trekové boty. V okolí jezera Como jsou nádherné turistické trasy, kde si užijete skvělý výhled na jezero a okolní alpské štíty.

Pro začátečníky jsou ideální trasy Sentiero del Viandante, která se vine východním břehem jezera nebo Greenway del Lago di Como na západním břehu. Startovací pozici si zvolíte dle ubytování.

Výstup na Monte Legnone

Monte Legnone (2609 m. n. m.) je nejvyšší horou oblasti – vrchol se nachází o 2400 m výš než jezero. A to je už pořádné převýšení. Vrchol je tvořen rozlehlou plošinou, ze které dohlédnete západním směrem na Lago di Lugano a horu Piz Bernina severovýchodním směrem ve Švýcarsku.

Monte Legnone

Cestu zahájíte u chaty Rifugio Roccoli Lorla (1406 m.n. m.), kam se dostanete autem z města Tremenico. Cesta je úzká, ale zpevněná. Místo speciálního vybavení si raději vemte více vody, protože voda je to, co cestou na vrchol, chybí.

Výstup na Monte Bregnano

Monte Bregagno (2107 m. n. m.) se přezdívá “balkon nad Lago di Como“. Volit můžete mezi dvěma trasami. Výchozí stanicí pro první trasu s obtížností E je Monte di Breglia nad městem Breglia, kam dojedete autem. Cesta je zpoplatněná symbolickými 3 EUR. Automat se nachází hned na začátku horské trasy nad Breglia. Parkování na vrcholu je pak už gratis.

Monte Bregnano

Vyrazíte směr chata Rifugio Menaggio (1383 m.n.m.) a po červené dojdete kolem kaple svatého Amate až na vrchol. Celkový čas na výstup a sestup je cca 5,5 hodiny.

Další možností je svézt se k chatě Rifugio Menaggio lanovkou přímo z města Breglia. Odtud je pak cesta stejná jako v prvním případě.

⏬ Uložte si trasu na Monte Bregnano

Druhá trasa je vhodnější v zimních a jarních měsících, kdy je cesta na vrchol ještě zasněžená. Přibalte si vybavení pro hiking ve sněhu. Auto necháte zaparkované nad městem Treccione, kde se silnice změní na turistickou trasu.

Výstup na Monte Grona

Monte Grona (1736 m. n. m.) je vrchol nedaleko Monte Bregnano. Výchozí stanicí je opět chata Rifugio Menaggio (sem dojedete lanovkou nebo pěšky z Monte di Breglia – viz výstup na Monte Bregnano).

Monte Grona

Od chaty zvolíte jednu ze 3 trasrozdělení dle obtížnosti + odkazy pro stažení trasy:

Výstup na Monte Palanzone

Monte Palanzone (1436 m. n. m.) je vrchol mezi výběžky jezera. Vede na něj hned několik tras, z nichž nejoblíbenější začíná ve městě Brunate. Sem se dostanete lanovkou z letoviska Como a kolem kostela Chiesa di Sant Andrea kopírujete červenou trasu Dorsale del Triangolo Lariano (Lariánský trojúhelník) vedoucí přes horské sedlo.

Monte Palanzone (zdroj: Luca Casartelli)

⏬ Uložte si trasu na Monte Palanzone.

Výstup na Monte San Primo

Monte San Primo (1681 m. n. m.) najdete stejně jako Monte Palanzone na Lariánském trojúhelníku, pouze pár kilometrů od Bellagia. Tras na něj vede hned několik. Cestu lemují velké balvany neboli Pitera Lentina, které vznikly ledovcovou erozí. Časová náročnost se pohybuje mezi 4 – 6 hodinami – dle zvolené trasy.

Monte San Primo (zdroj: hikingcomolake.com)
)

Výstup na horský masiv Grigna

Grigna je horský masiv připomínající svým charakterem Dolomity. Patří k nejvýraznějším místům v okolí Lago di Como. Jeho zřetelnými vrcholy jsou Severní Grigna (Grigna Settentrionale) se svou výškou 2410 m. n. m. a Jižní Grigna (Grigna Meridionale) s nadmořskou výškou 2177 m.

Grigna

Výstup na Jižní Grigna – výchozím bodem je Piani Resinelli, kam dojedete autem nebo autobusem z Lecco. Na vrchol se vyšplháte cca po 3 hodinách.

⏬ Uložte si trasu na vrchol Jižní Grigna.

Výstup na Severní Grigna – trek na Severní Grigna je ideální především pro ty, kteří bydlí v centrální části jezera (Varenna, Bellagio apod.). Auto zaparkujete v malé lyžařské vesničce Cainallo u horského sedla Vó di Moncodeno, kde si vyberete jednu z tras:

Praktické informace před cestou k Lago di Como

Ceny u Komského jezera

Ceny jídla se u Komského jezera pohybují v průměru o 65 % výš než v Praze. Ještě více si připlatíte za chleba, vajíčka, maso. Ceny v restauracích jsou zhruba 2,5 krát vyšší než v ČR.

Průvodce pro Lombardii a Evropu

Nevím, jak to máte vy, ale já radši koukám do papírové mapy než do navigace v telefonu. Holt stará škola 😃. Google mapy jsou skvělé (na turistické mapy jedině mapy od Seznamu), ale občas nás už zavedly na taková místa, o kterých ani místní neměli tušení 😃.

Před cestou máme pro sichr klasickou automapu:

🗺 Automapa pro celou Evropu v měřítku 1:3 500 000

🗺 Mapa Lombardie

Co si zabalit?

Pokud k Lago di Como letíte s nízkonákladovou leteckou společností, musíte se sbalit do příručního zavazadla. Každá společnost má ty limity trochu jiné – pro Ryanair je to 10 kg a rozměr zavazadla 55 x 40 x 20 cm.

Skvělý je například batoh Osprey Farpoint, který splňuje limity, vnitřkem vypadá jako kufr a v pohodě si ho můžete vzít i na túru.

Seznam, co si zabalit s sebou, si můžete stáhnout tady včetně dalších tipů k cestování.

Výběry z bankomatu

Za nás doporučujeme nebrat s sebou velkou hotovost. Za směnu zbytečně zaplatíte víc než při výběru z bankomatu na místě. My to tak dříve dělali a pěkně na tom prodělávali 😃.

Ne všechny banky ale mají příznivé ceny za výběry z bankomatu v zahraničí, tak se raději koukněte na jejich ceník před cestou. Velmi dobře vychází mBank, Equa Bank a Air Bank.

Nebo mrkněte na platební kartu Revolut, která vychází v cizině nejlíp co do poplatků za výběry a výše kurzů.

Více o Revolut najdete v článku, jak levně nebo zdarma cestovat po světě.

Výhodné kurzy a nulové poplatky má taky mBank a mKarta Svět. Je to běžný účet, ale navíc získáte zvýhodnění při cestách.

Cestovní pojištění s 50 % slevou

Bez cestovka nevytáhneme paty z ČR 😃. Pojištění od AXA má jedno z nejlepších krytí a zároveň je taky jedno z nejlevnějších, což kvitujeme všemi deseti 😃.

S tímhle odkazem ho budete mít za 50 %.  


Od Komského jezera si můžete udělat výlet do Milána:

Šťastnou cestu a arrivederci 💚✈.

Další články o Itálii

2 názory na “LAGO DI COMO: nejkrásnější jezero v Itálii? | Průvodce (výlety, restaurace, ubytování)”

 1. Dobrý den, moc pěkný článek, který obsahuje vše potřebné. Určitě využijeme. Mohla bych ale poprosit o malou praktickou radu? Za 14 dní se k jezeru chystáme, ale nebudeme mít auto. Chtěli bychom se v nějaké vesničce ubytovat na 2 noci a nevíme v jaké. Rádi bychom jeden den věnovali návštěvě městeček okružní lodí a jeden den bychom chtěli dát nějaký výšlap s podporou lanovky a nebo klidně i bez. Tedy nahoru lanovkou a tam dát nějaký trek, středně obtížný třeba. Mohl by jste poradit, v jakém městečku hledat ubytování, když budeme bez auta? Přijedeme vlakem z Bergama. Moc děkuji za radu. Zdraví Marcela

  1. Dobrý den Marcel,

   to moc ráda slyším, že článek pomohl, i když už se delší dobu chystám na aktualizaci. Lago di Como jsme taky navštívili bez auta a stejně jako vy vyjížděli vlakem z Bergama. Nejvíc se nám líbilo v městečku Varenna, které je hodně centrální a zároveň není tak přeplněné turisty jako Bellagio. Je z Bergama dobře dostupné vlakem s 1 přestupem v Leccu (Lecco leží na východním cípu jezera a cesta vyšla na pár euro). Z Varenny vyjíždějí pravidelně trajekty do Menaggia a následně Bellagia. Jen bych doporučila vyrazit do Bellagia brzy ráno, protože jsou tu úzké uličky a dopoledne to tu je už hlava na hlavě. Všichni nazývají Bellagio perlou jezera a Varenna zůstává trochu v ústraní, ale komu jsme jí doporučili aspoň na návštěvu, byli nadšení. Z Varenny se pak dá vyjít na Monte San Defendente nebo Monte Fopp (obě bez lanovky), odkud je krásný výhled na jezero. Lehčí trasa pak vede k hradu Vezio (je to krátká odbočka z trasy na Monte Fopp).

   PS: Ještě mě napadlo, že sehnat ubytování ve Varenně možná nebude tak lehké, ale je dobře dostupná vlakem, takže se sem dá dojet z okolních městeček za pár minut.

   Ať se dovolená vydaří :).

   Blanka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Scroll to Top