LAGO DI COMO: nejkrásnější jezero v Itálii? | Průvodce (výlety, restaurace, ubytování)

Lago di Como patří mezi nejkrásnější jezera v Itálii. Své sídlo tu mají celebrity jako George Clooney, Giovanni Versace, Lionel Messi a Madonna. Při plánování dovolené vám pomůže kompletní průvodce, kde se dozvíte vše, co vás zajímá – co navštívit u Komského jezera, koupání, turistika, doprava, plavba lodí po Lago di Como, ubytování a další užitečné informace a tipy.

Aktualizováno 4. 8. 2022

Lago di Como jsem objevila teprve před pár lety. Dá se říct, že jsem k němu přišla jak slepej k houslím. Hledala jsem tipy, jaká zajímavá místa navštívit v okolí Milána. Strýček Google poradil Komské jezero a musím uznat, že poradil skvěle.

Proč navštívit Lago di Como?

Komské jezero, to je jeden velký kýč. Malebná městečka s úzkými uličkami, barevné domky kolem břehů jezera a průzračná voda, v níž se odráží zasněžené vrcholky Alp. Ne nadarmo patří mezi nejkrásnější italská jezera.

Lago di Como nabízí nepřeberné množství aktivit. Můžete tu jen tak relaxovat u vody s výborným italským gelatem, na večer se procházet po promenádě, udělat si trajektem výlet do okolních městeček nebo si vyšlápnout jeden z vrcholů, odkud budete mít Komské jezero jako na dlani.

lago di como / lago como

Několik faktů a zajímavostí o Lago di Como

Jezero tvarem připomíná obrácené písmeno Y. Na levém cípu najdete největší město u jezera – Como a na pravém cípu leží město Lecco. Město Como má dobré napojení na Milano a město Lecco je zase dobře propojené s Bergamem, kde je jedno z letišť pro Milano a severní Itálii. Turisticky nejzajímavější je střed jezera s městečky Bellagio a Varenna.

Lago Como se rozprostírá na území provincií Como a Lecco v Lombardii – jedná se o západní okraj Bergamských Alp, které ohraničují a doslova svírají jezero. Jako fjordy pak vystupují z vody.

Komské jezero má rozlohu 146 km², délku 51 km a šířku 4,5 km. Díky těmto mírám je třetím největším jezerem v severní Itálii po Lago di Garda a Lago di Maggiore. Se svou hloubkou 410 m se nachází až pod úrovní mořské hladiny a je tak pátým nejhlubším jezerem v Evropě. První čtyři příčky obsazují norská jezera.

Na jezeře se nachází ostrůvek Isola Comacina o rozloze 146 km², na němž se ukrývali lombardští králové před nájezdníky.

Lago di Como / Komské jezero / Lago di Como průvodce
Ostrůvek Isola Comacina

Jak se dostat k jezeru z ČR?

Jezero je dobře dostupné letecky a autem. Obě možnosti si teď rozebereme podrobněji.

Letecky k Lago di Como

Levné zpáteční letenky seženete z Prahy už od 800 Kč, ale s pobytem na několik dní se nejčastěji pohybují minimálně kolem 1000 Kč. Ještě lacinější lety pak seženete z Brna nebo polské Vratislavi (už od 600 Kč). Doba letu je 1 hodina 20 minut na letiště v Bergamu, které je od jezera vzdálené 40 minut. Z letiště dojedete na vlakové a autobusové nádraží do centra Bergama městským autobusem. Tady přesednete na vlak do Lecco, které je dobře propojené s východní částí jezera. Na západní stranu se pak dostanete trajekty, o kterých si ještě povíme za malou chvíli.

Pokud máte pár hodin času, doporučuju navštívit v Bergamu staré město Città Alta. Je to nádhera. Benátské hradby ze 16. století, pevnost Rocca di Bergamo, katedrála Duomo di Bergamo, bazilika Santa Maria Maggiore, kostel Cappella Colleoni se složitou mramorovou fasádou a úzké křivolaké uličky.

Katedrála Duomo di Bergamo ve starém městě v Bergamu

Autem k Lago di Como

Komské jezero leží na severu Itálie v Lombardii, takže je dobře dostupné autem. Trasa se odvíjí dle toho, zda vyjíždíte z Čech nebo Moravy.

Cesta z Prahy vám potrvá přibližně 9 hodin (cca 820 km). Pojedete směrem na Mnichov, který objedete po obchvatu po pravé straně a napojíte se na silnici 96. Ta vás dovede až na dálnici A14 v Rakousku a následně do Švýcarska (dálnice 13 a pak 2). V městě Manno sjedete k jezeru Lago di Lugano a směřujete do Itálie na západ Komského jezera.

V Rakousku a Švýcarsku jsou dálnice zpoplatněné. Dálniční známka pro Rakousko vás vyjde na 9,60/€ na 10 dní (motorky 5,60/€). Dá se koupit online.

Ve Švýcarsku si budete muset za dálniční známku připlatit, protože se prodávají pouze ty s platností 1 rok (to nabádá k dalším cestám v průběhu roku ?). Švýcarská dálniční známka vám vytáhne z peněženky 40 CHF, což je v přepočtu cca 9 stovek.

Možná si říkáte, zda se vyplatí kupovat dálnici ve Švýcarsku a radši Švýcarsko neobjet. Ve finále se to ale nevyplatí, protože jinou trasou byste zaplatili výrazně víc za mýtné na italských dálnicích a za projetí Brennerského průsmyku (to vychází na cca 32 € jen při cestě tam). Když pojedete přes Švýcarsko, neprojíždíte Brennerským průsmykem ani po dálnicích v Itálii.

Z Moravy je lepší zvolit trasu přes Vídeň. Z Vídně pokračujete po A1 na Salzburg a německý Rosenheim (směr Mnichov), kde po 93 vyrazíte na Innsbruck. Ten projedete po A12, která vás dovede až na švýcarskou 27 a pak 3. Průjezdem italských hranic se dostanete na silnici SS37 a ve městečku Chiavenna odbočíte na SS36 na Komské jezero. Trasa je dlouhá téměř 900 km a časově vám zabere 11 hodin. Poplatky jsou stejné jako v prvním případě.

Spojení Bergamo – Lago di Como

Letadlo přistálo na letišti Bergamo Orio Al Serio a vy teď přemýšlíte, jak se odsud dostat k jezeru?

V informačním centru u východu z letištní haly si po pravé straně zakoupíte lístek na autobusovou linku 1A Airport bus (popř. v automatu, který najdete u východu). Linka 1A Airport bus vás zaveze přímo k vlakovému nádraží v Bergamu za 15-20 minut. Lístek stojí 2,30 € včetně zavazadla a platí 90 minut, takže ho můžete využít dál v Bergamu, pokud byste chtěli například kouknout do starého města (sem se dostanete i lanovkou, na kterou můžete lístek taky použít). 24 hodinový lístek pak stojí 5 € včetně zavazadla (platí od prvního označení na jízdence – automat na označení je v autobuse).

Citta Alta v Bergamo

Při vystoupení z autobusu z letiště budete mít po pravé straně vlakové nádraží a po levé autobusové nádraží. K jezeru Como se dostanete vlakem, resp. do městečka Lecco na jihovýchodním cípu jezera. Lístek do města Lecco vyjde na 3,70 € a cesta trvá 40 minut. Vlak jezdí od 6 h do 21 h pravidelně každou hodinu. Lístek si můžete koupit taky online.

Je pak už jen na vás, zda zůstanete v Lecco nebo se dáte dál na sever směr Varenna. Trasa Lecco-Varenna stojí 2,90 € a trvá 35-40 minut. Po cestě vlak staví v několika dalších městečkách podél východního pobřeží včetně Mandello Del Lario nebo Lierna. Z Varenna pak můžete využít trajekt do Bellagio nebo Menaggio.

Spojení Milano – Lago di Como

Další možností, jak se dostat ke Komskému jezeru, je Miláno. Z Milana jezdí pravidelné vlakové spoje do města Como, odkud se pak dostanete po západním břehu jezera.

Do Milana můžete přijet přímým kyvadlovým autobusem z letiště v Bergamu (sem přilétá nízkonákladovka Ryanair) nebo pak přímým autobusem z letiště Malpensa (letecké společnosti Wizz Air a easyJet). V obou případech vyjde lístek 10 € a dá se objednat online (na místě pak jen ukážete jízdenku v mobilu). I když nestihnete vybraný spoj, můžete bez problémů nastoupit dalším spojem. Navíc spoje jezdí často a pravidelně. Cesta na vlakové nádraží v Miláně trvá hodinu.

Vystoupíte u vlakového nádraží v Milaně (stanice Centrale), odkud jen přeběhnete na vlak směr letovisko Como (stanice S. Giovanni) na jihozápadním cípu jezera. Cesta trvá 36 minut. Como je ideální startovací stanicí pro další cesty po západním pobřeží. Stránky italského vlakového spojení Trenitalia vám pomůžou při vyhledávání všech vlakových spojů v Itálii.

Doprava u Lago di Como

Vhodnou variantou dopravy u jezera je vodní přeprava. V nabídce jsou motorové lodě a trajekty. Záleží odkud a kam se potřebujete dostat.

Motorové čluny operují na trasách:

 • Como – Colico
 • Colico – Como
 • Letoviska v centrální části jezera
 • Lecco – Bellagio – Lecco

Trajekt zase spojuje centrální letoviska Cadenabbia – Varenna – Menaggio – Bellagio a jezdí každou čtvrthodinu. Ceník trajektu najdete tady.

Lago di Como trajekt

Pomocí trajektu přepravíte i své vozidlo. Odpadává vám tak zdlouhavé objíždění jezera. Cena lístků se pak pohybuje dle délky auta:

 • 4 € pod 3,5 m
 • 6,30 € mezi 3,5-4,5 m
 • 9,80 € nad 4,5 m

Počasí u Komského jezera

Chcete si užít koupání a teplé počasí? Vyrazte k jezeru červen-srpen. Nejchladnějším měsícem je leden, ale na druhou stranu je tu daleko méně turistů a jindy přeplněné Bellagio si užijete jen pro sebe. Kompromisem je pak duben-květen a září-říjen. Teploty jsou příjemné, turistů je tu tak akorát a především podzim je ideální pro okolní turistiku po alpských vrcholcích.

Průměrné teploty v jednotlivých měsících

Počasí Lago di Como

Průměrné srážky za jednotlivé měsíce v milimetrech

Počasí Lago di Como

Ubytování u Lago di Como

Ubytování u Lago di Como není z těch nejlacinějších. Apartmány a pokoje se tu pohybují v hlavní sezóně většinou v rozmezí 2-5 tisíc pro 2 osoby na 1 noc.

1. B&B Frontelago – jihovýchodní břeh jezera

B&B Frontelago leží kousek za městem Lecco na jihovýchodním břehu jezera. Z Bergama (letiště) tady jste za chvíli. Přímo v městečku je taky přístav, ze kterého se trajekty dostanete do okolních míst v okolí jezera, jako je Bellagio nebo Varenna. Pokud milujete pěší turistiku jako my, budete nadšení. Spousta turistických tras na dosah včetně těch náročnějších s ferraty. Pláž se rozprostírá přímo pod penzionem.

Pokoje mají jsou útulné a zařízené v tradičním stylu. Můžete využít velkou zahradu, terasu s výhledem na jezero i soukromé parkování zdarma. • Zkontrolovat cenu pro B&B Frontelago

2. Residence Alessandra – ubytování na severu Lago di Como

Residence Alessandra leží u severozápadního břehu jezera. Ubytování je tak velmi dobře dostupné autem, protože leží jen pár minut od hlavní silnice, po které přijedete ze Švýcarska. Díky tomu se za necelou půl hodinku dostanete autem do města Menaggio, odkud vyplouvají trajekty do městeček Varenna a Bellagio. Apartmány jsou dostačující pro 2-4 osoby, zařízené čistě a v moderním stylu včetně balkonu a vlastní koupelny. Venku je bazén, lehátka a zahrada. • Zkontrolovat cenu pro Residence Alessandra

3. Hotel Vista Lago – ubytování pro pěší turistiku u Komského jezera

Hotel Vista Lago leží na západním cípu jezera ve vysoko položené vesnici Brunate. Z města Como se sem dostanete za pár minut autem nebo můžete vyjet pozemní lanovkou, ze které budete mít město Como jako na dlani. Brunate je skvělou základnou pro pěší turistiku po Lariánském trojúhelníku, stezce, která kopíruje zdejší vrcholy a nabízí nádherné výhledy na jezero a okolí. Pokoje jsou útulné s vlastní koupelnou. To nejlepší se vám ale naskytne až při pohledu z okna, balkonu a terasy. • Zkontrolovat cenu pro Hotel Vista Lago

Co navštívit u Lago di Como?

Tady je to jednoznačné – mezi nejkrásnější místa patří letoviska Varenna a Bellagio ve střední části jezera. Města propojuje trajekt a cesta mezi nimi trvá cca čtvrt hodiny.

Bellagio – nejkrásnější letovisko na Lago di Como

Perlou ostrova je podle mnohých městečko Bellagio. Je to dáno hlavně jeho ideální polohou, díky které se kocháte na všechny strany jezera. Pro Bellagio jsou typické strmé a úzké uličky plné malých obchůdků a kaváren. Můžete se projít taky po zdejší promenádě, odkud jsou nádherné výhledy. Pokud máte rádi historii, můžete navštívit románskou baziliku sv. Jakuba a kostelík sv. Jiří.

Co navštívit v Severní Itálii / Lombardii?Komské jezero / Bellagio
Promenáda v Bellagio
Co navštívit v Severní Itálii / Lombardii? Jezero Como / Bellagio
Promenáda v Bellagio

Není pochyb o tom, že je Bellagio krásné místo, ale jak je krásné, tak je přeplněné. V létě je to tu doslova hlava na hlavě, což ještě víc umocňují zdejší úzké uličky. Nejlepším obdobím pro návštěvu je tak zima nebo pozdní podzim a brzké jaro. Na druhou stranu mohou být některé obchůdky a restaurace zavřené.

Co navštívit v Severní Itálii / Lombardii? Jezero Como / Bellagio
Bellagio
Co navštívit v Severní Itálii / Lombardii? Jezero Como / Bellagio
Bellagio
Co navštívit v Severní Itálii / Lombardii? Jezero Como / Bellagio
Výhled na Bellagio z trajektu

Varenna – letovisko, které musíte na Lago di Como navštívit

Varenna je letovisko na východním břehu jezera. Přezdívá se jí Město tisíce příležitostí a tisíce důvodů k návštěvě. Za sebe musím říct, že tohle město mě nadchlo. To, co mi chybělo v Bellagio, jsem našla ve Varenna. Klid a pohoda čišely z každého koutu a k tomu ty nádherné barevné domky, které lemovaly břehy jezera.

Pokud se chcete pokochat nádhernými zahradami, zamiřte do vil Monastero a Cipresi. Další kousek historie najdete nad městem na 150 m vysokém skalním výběžku, kde stojí zřícenina hradu Vezio. Cesta nahoru vám potrvá cca 1,5 h.

Ve Varenna najdete nejkratší řeku Itálie – Finmelatte, která měří jen 250 metrů. Spatřit jí můžete pouze od března do října. Je tak krátká, že jí ani na Google mapách nenajdete ?.

Chystáte se do Varenny vlakem? Z Lecco jezdí vlak v pravidelných intervalech min. 1x za hodinu. Lístek vás vyjde na 2,90 €. Vystoupíte na stanici Varenna-Esino, odkud pak jen seběhnete z kopečku do centra města.

Kam na víkend do Itálie? Varenna / Komské jezero
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Komské jezero
Varenna
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Lago di Como
Varenna
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Lago di Como
Varenna
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Lago di Como
Varenna
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Komské jezero
Varenna
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Jezero Como
Náměstí ve Varenna
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Lago di Como
Varenna z trajektu
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Lago di Como
Varenna z trajektu

Como – největší středisko u jezera s nádhernou katedrálou

Ve městě Como najdete vše. Pláže, obchody, restaurace, památky a atrakce. Přesto, že leží na úplném jihu jezera, je ideální startovací základnou pro objevování Komského jezera.

Z Como se dostanete trajektem do dalších měst podél břehu jezera. V jeho okolí začíná taky řada turistických stezek, ze kterých si užijete skvělé výhledy na jezero i Alpy. A jestli zrovna nemáte chuť na výšlap, a přesto se chcete kochat výhledy, nechte se vyvézt lanovkou do městečka Brunate, které se nachází vysoko v horách.

Dominantou města je nádherná renesanční katedrála Santa Maria Assunta – Duomo di Como. Jen kousek od ní stojí Archeologické muzeum s artefakty a nálezy už ze starověkého Řecka, které se našli v okolí.

Duomo di Como

Plavba lodí po jezeře

Plavba lodí vám poskytne jiné pohledy na jezero, městečka na jeho břehu a vrcholky Alp nad nimi. Dechberoucí pohled, který chcete zažít.

Trajekty vyplouvají pravidelně i v zimě a cena se liší dle vzdálenosti. Například populární trasa Varenna – Menaggio – Bellagio vás vyjde na 4,60 €. Ceny trajektů zjistíte na oficiálních stránkách trajektu po Lago di Como. Lístek si kupujete přímo v přístavišti.

Villa Balbianello

Villa Balbianello se nachází na ostrohu, který vyčnívá do jezera poblíž města Lenno. Jedná se o barokní vilový komplex z 18. století, z jehož teras uvidíte až na protější břeh a města Vergonese a Bellagio.

Natáčela se tady řada populárních filmů jako Casino Royale nebo Star Wars: Epizoda II Klony útočí. Dostanete se sem stezkou krásným lesem ze zátoky v městečku Lenno na západním břehu jezera.

Koupání a pláže u Lago di Como

Lago di Como je alpské jezero. A spojení Alpy a koupání, to nezní moc lákavě, uznávám. Komské jezero ale patří mezi tzv. teplá alpská jezera, ve kterých se můžete bez problémů koupat. Teplota vody je tu v létě příjemných 23-25 stupňů. Na jaře se pak teplota drží mezi 18-22 stupni. Předpokládám, že v jinou roční dobu se tu koupat nebudete ?.

Pláže u Lago di Como + mapa

Plánujete strávit většinu své dovolené u vody? Ne všechna místa okolo jezera jsou ke koupání vhodná, proto je dobré zvolit ubytování strategicky.

Plážové oblasti se dají rozdělit do 3 geografických oblastí:

 • jihozápadní oblast kolem města Como;
 • jihovýchodní oblast kolem města Lecco;
 • a severní oblast kolem města Colico

Pláže kolem města Como – jihozápad

 • Pláž Argegno v blízkosti malého přístavu ve městě. Plně vybavená travnatá pláž, ve které najdete i občerstvení s barem. VSTUPNÉ PLACENÉ ?.
 • Písečná pláž v městečku Bellagio, kde najdete také občerstvení, lehátka a WIFI zdarma.
  VSTUPNÉ PLACENÉ ?.
 • Oblázková pláž San Giovanni v Bellagio – veřejná pláž se vstupným zdarma.
 • Travnatá pláž Open – Lido di Villa Geno ve městě Como – v objektu si můžete pronajmout slunečník a lehátko a občerstvit se v restauraci. VSTUPNÉ PLACENÉ ?.
 • Lido di Faggeto v letovisku Faggeto Lario – její výhodou je vstupné zdarma, ale bývá přeplněná.
 • Kamenitá pláž ve městečku Griante – můžete si pronajmout slunečníky, lehátka, kánoe. Vstupné zdarma.
 • Pláž Careno v městečku Nesso je napůl travnatá a napůl písečná. Vstupné je zdarma.
 • Travnatá pláž Pognana Lario se vstupným zdarma, kam ale vede strmější a dlouhá cesta.
 • Pláž v letovisku Tremezzina (Lido di Lenno) s kompletním příslušenstvím. Ve večerních hodinách se mění na večerní klub. VSTUPNÉ PLACENÉ ?.
 • Travnatá pláž Lido di Ossuccio opět v městečku Tremezzina se vstupným zdarma. Bývá přeplněná.
 • Ve stejném letovisku najdete také park Mayer s kamenitou pláží a volejbalovým hřištěm. VSTUPNÉ PLACENÉ ?.
město Como

Pláže kolem města Lecco – jihovýchod

 • Travnatá pláž Lido di Abbadia (Lecco) s krásným a klidným parkem a vstupným zdarma.
 • Písečná pláž Lido Orsa Maggiore s kompletním příslušenstvím a možností zapůjčení šlapadel a kánoí. VSTUPNÉ PLACENÉ ?.
 • Písečná pláž v letovisku Mandello del Lario se vstupným zdarma. Opět můžete využít lehátek, slunečníků, občerstvení.
 • Pláž v letovisku Oliveto Lario se vstupným zdarma – dlouhá oblázková pláž s křišťálově čistou vodou a kompletním příslušenstvím.
 • Písečná pláž v městečku Perledo (u letoviska Varenna) – jako u ostatních pláží si i tady můžete zapůjčit lehátka a občerstvit se. VSTUPNÉ PLACENÉ ?.
město Lecco

Pláže kolem města Colico – sever

 • Jedete s rodinou? Pak bude ideální plně vybavená písečná pláž v letovisku Bellano. Děti se můžou cachtat v přilehlém bazénku. VSTUPNÉ PLACENÉ ?.
 • Lido di Colico v letovisku Colico s kompletním vybavením včetně tenisového kurtu, fotbalového hřiště a školy windsurfingu a kitesurfů. Osušku si můžete roztáhnout na trávě nebo písku. VSTUPNÉ PLACENÉ ?.
 • Další pláží v Colico je travnatá pláž Laghetto di Piona. Vstupné zdarma a velké stínící stromy, co víc si přát :).
 • Písečná a travnatá pláž Dervio bez vybavení.
 • Lido di Menaggio – velká pláž včetně dvou bazénů, která je ideální pro celou rodinu. Občerstvit se můžete v restauraci, která pojme stovky hostů. Nemusíte mít strach, že budete o hladu :). VSTUPNÉ PLACENÉ ?.
 • V letovisku Menaggio najdete taky oblázkovou pláž Lerai se vstupným zdarma. Služby tu nejsou tak široké jako u předchozí pláže v Menaggiu, ale kompenzuje to možností zapůjčení šlapadel, kánoí a veslařských člunů.
Nejkrásnější jezera v Evropě / lago di Como / Menaggio
město Menaggio

Mapa nejlepších pláží kolem jezera Lago di Como

Turistika v okolí Lago di Como

Dáváte přednost aktivní dovolené? Pak nezapomeňte trekové boty, protože v okolí jezera Como jsou nádherné turistické trasy, kde si užijete skvělý výhled na jezero a okolní alpské štíty.

Pro začátečníky jsou ideální trasy Sentiero del Viandante, která se vine východním břehem jezera nebo Greenway del Lago di Como na západním břehu. Startovací pozici si zvolíte dle ubytování.

Výstup na Monte Legnone

Monte Legnone (2609 m) je nejvyšší horou oblasti – vrchol se nachází o 2400 m výš než jezero. A to je už pořádné převýšení. Vrchol je tvořen rozlehlou plošinou, ze které dohlédnete západním směrem na Lago di Lugano a horu Piz Bernina severovýchodním směrem ve Švýcarsku.

výhled na Monte Legnone

Cestu zahájíte u chaty Rifugio Roccoli Lorla (1406 m), kam se dostanete autem z města Tremenico. Cesta je úzká, ale zpevněná. Po cestě se nedá načepovat voda, takže si jí vezměte dostatek s sebou.

Výstup na Monte Bregnano

Monte Bregagno (2107 m) se přezdívá balkon nad Lago di Como. Volit můžete mezi dvěma trasami. Výchozí stanicí pro první trasu je Monte di Breglia nad městem Breglia, kam dojedete autem. Cesta je zpoplatněná symbolickými 3 €. Automat se nachází hned na začátku horské trasy nad Breglia. Parkování na vrcholu je pak už zdarma. Alternativou je dojet autobusem do Breglia a odtud pěšky k parkovišti (1 hod).

Monte Bregnano

Vyrazíte směr chata Rifugio Menaggio (1383 m) a po červené dojdete kolem kaple svatého Amate až na vrchol. Celkový čas na výstup a sestup je cca 5,5 hodiny bez přestávek.

Druhá trasa je vhodnější v zimních a jarních měsících, kdy je cesta na vrchol ještě zasněžená. Přibalte si vybavení pro zimní turistiku. Auto necháte zaparkované nad městem Treccione, kde se silnice změní na turistickou trasu.

Výstup na Monte Grona

Monte Grona (1736 m) je vrchol nedaleko Monte Bregnano. Výchozí stanicí je opět chata Rifugio Menaggio, kam se dostanete z Monte di Breglia, kde je velké parkoviště. Alternativou je přijet autobusem do Breglia a odtud vyrazit pěšky do Monte di Breglia po asfaltové silnici (navíc cca hodina). Od Monte di Breglia pak vyrazíte po panoramatické trase Sentiero Panoramico, odkud jsou výhledy na jezero a okolí. Za 50 minut jste u horské chaty, která je zaklíněná strmě v útese a jezero odtud máte jako na dlani. Trasa k chatě zabere necelé 2 hodiny a je nenáročná. Odtud pak můžete pokračovat na Monte Grona (cca 1 hod na vrchol podle zvolené trasy).

Monte Grona

Od chaty zvolíte jednu ze 3 tras – rozdělení dle obtížnosti + odkazy pro stažení trasy:

Výstup na Monte Palanzone

Monte Palanzone (1436 m) je vrchol mezi výběžky jezera. Vede na něj hned několik tras, z nichž nejoblíbenější začíná ve městě Brunate. Sem se dostanete lanovkou z letoviska Como a kolem kostela Chiesa di Sant Andrea kopírujete červenou trasu Dorsale del Triangolo Lariano (Lariánský trojúhelník) vedoucí přes horské sedlo.

Lago di Como turistika
Cesta na Monte Palanzone

Výstup na Monte San Primo

Monte San Primo (1681 m) najdete stejně jako Monte Palanzone na Lariánském trojúhelníku, pouze pár kilometrů od Bellagia. Tras na něj vede hned několik. Cestu lemují velké balvany neboli Pitera Lentina, které vznikly ledovcovou erozí. Časová náročnost se pohybuje mezi 4-6 hodinami dle zvolené trasy.

Monte San Primo

Výstup na horský masiv Grigna

Grigna je horský masiv připomínající svým charakterem Dolomity. Patří k nejvýraznějším místům v okolí Lago di Como. Jeho zřetelnými vrcholy jsou Severní Grigna (Grigna Settentrionale) se svou výškou 2410 m a Jižní Grigna (Grigna Meridionale) s nadmořskou výškou 2177 m.

Výhled z Jižní Grigna na jezero

Výstup na Jižní Grigna/Grignetta – výchozím bodem je Piani Resinelli, kam dojedete autem nebo autobusem z Lecco. Cesta nahoru trvá kolem 3 hodin, ale v okolí se dají zvolit i kratší trasy na nižší vrcholy, horské sedla nebo do horských chat.

Grignetta

Výstup na Severní Grigna – trek na Severní Grigna je ideální především pro ty, kteří bydlí v centrální části jezera (Varenna, Bellagio apod.). Auto zaparkujete v malé lyžařské vesničce Cainallo u horského sedla Vó di Moncodeno, kde si vyberete jednu z tras:

Praktické informace před cestou k Lago di Como

Ceny u Komského jezera

Ceny potravin se u Komského jezera pohybují v průměru o 65 % výš než v Praze. Ještě více si připlatíte za chleba, vajíčka, maso. Ceny v restauracích jsou zhruba 2,5 krát vyšší než v ČR.

Cestovní pojištění s 50 % slevou

Bez cestovka nevytáhneme paty z ČR ?. Pojištění od AXA má jedno z nejlepších krytí a zároveň je taky jedno z nejlevnějších, což kvitujeme všemi deseti ?. S tímhle odkazem ho budete mít za 50 %.  

Půjčení auta

Pokud nemáte vlastní auto a rádi byste projeli širší okolí jezera, můžete si půjčit auto na místě přes Rentalcars.com (klidně hned na letišti). Jedná se o jednu z největších a nejlevnějších půjčoven aut na světě. Seženete od sedanů přes kombíky až po velká SUV.


Od Komského jezera si můžete udělat výlet do Milána: 27 tipů, co navštívit a vidět v Miláně | Kompletní průvodce

Šťastnou cestu a Arrivederci ?‍♂️?‍♀️!

Další články o Itálii

4 názory na “LAGO DI COMO: nejkrásnější jezero v Itálii? | Průvodce (výlety, restaurace, ubytování)”

 1. Dobrý den Blani,

  díky za článek. Zrovna se k jezeru chystáme a inspirovali jsme se vašimi výlety. Rádi bychom vyrazili na Monte Grona a přiblížili se lanovkou z obce Breglia, o které píšete. Nicméně nikde o ní nemůžu najít ani zmínku, na Google mapách ani není zakreslená. Chtěla jsem vědět od kdy do kdy funguje, kolik asi stojí, ale teď si nejsem jistá, jestli tam ještě vůbec je.

  Díky moc, Pavlína

  1. Dobrý den Pavlí,

   máte pravdu, lanovka z Breglia nejezdí. Článek jsem psala už před delší dobou po naší návštěvě, takže jsem ho dnes zaktualizovala a doplnila aktuální informace, jak se dostat na Monte Grona.

   Děkuji za upozornění a pochopení. Snad vám to nezpůsobilo moc hledání.

   Ať se u Lago di Como líbí :),

   Blanka

 2. Dobrý den, moc pěkný článek, který obsahuje vše potřebné. Určitě využijeme. Mohla bych ale poprosit o malou praktickou radu? Za 14 dní se k jezeru chystáme, ale nebudeme mít auto. Chtěli bychom se v nějaké vesničce ubytovat na 2 noci a nevíme v jaké. Rádi bychom jeden den věnovali návštěvě městeček okružní lodí a jeden den bychom chtěli dát nějaký výšlap s podporou lanovky a nebo klidně i bez. Tedy nahoru lanovkou a tam dát nějaký trek, středně obtížný třeba. Mohl by jste poradit, v jakém městečku hledat ubytování, když budeme bez auta? Přijedeme vlakem z Bergama. Moc děkuji za radu. Zdraví Marcela

  1. Dobrý den Marcel,

   to moc ráda slyším, že článek pomohl, i když už se delší dobu chystám na aktualizaci. Lago di Como jsme taky navštívili bez auta a stejně jako vy vyjížděli vlakem z Bergama. Nejvíc se nám líbilo v městečku Varenna, které je hodně centrální a zároveň není tak přeplněné turisty jako Bellagio. Je z Bergama dobře dostupné vlakem s 1 přestupem v Leccu (Lecco leží na východním cípu jezera a cesta vyšla na pár euro). Z Varenny vyjíždějí pravidelně trajekty do Menaggia a následně Bellagia. Jen bych doporučila vyrazit do Bellagia brzy ráno, protože jsou tu úzké uličky a dopoledne to tu je už hlava na hlavě. Všichni nazývají Bellagio perlou jezera a Varenna zůstává trochu v ústraní, ale komu jsme jí doporučili aspoň na návštěvu, byli nadšení. Z Varenny se pak dá vyjít na Monte San Defendente nebo Monte Fopp (obě bez lanovky), odkud je krásný výhled na jezero. Lehčí trasa pak vede k hradu Vezio (je to krátká odbočka z trasy na Monte Fopp).

   PS: Ještě mě napadlo, že sehnat ubytování ve Varenně možná nebude tak lehké, ale je dobře dostupná vlakem, takže se sem dá dojet z okolních městeček za pár minut.

   Ať se dovolená vydaří :).

   Blanka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *