LAGO DI COMO: nejkrásnější jezero v Itálii?

LAGO DI COMO: nejkrásnější jezero v Itálii?

Plánujete letní dovolenou v Itálii 🏖 a rádi byste spojili koupání s turistikou? Co takhle navštívit jedno z nejkrásnějších alpských jezer Lago di Como kousek od Milana? Prostudujte kompletního průvodce níže a dozvíte se víc :).

Lago di Como jsem objevila teprve v minulém roce. Dá se říct, že jsem k němu přišla jak slepej k houslím. Hledala jsem tipy, jaká zajímavá místa navštívit během víkendového pobytu v Lombardii. Strýček Google poradil Komské jezero a musím uznat, že poradil skvěle :).

Proč navštívit Lago di Como?

Lago di Como turistika - co navštívit na Lago di Como
…je třeba ještě psát důvod :)?

Komské jezero, to je jeden velký kýč. Malebná městečka s úzkými uličkami, barevné domky kolem břehů jezera, průzračná voda, v níž se odráží zasněžené vrcholky Alp. Ne nadarmo patří mezi nejkrásnější italská jezera. Tenhle kýč prostě chcete vidět.

Jezero je jedno z těch míst, kde nemusíte dělat jednoduše vůbec, ale vůbec nic a plácnout sebou na pláž. Kochat se okolními Alpami. S italskou zmrzkou v ruce.

Pak tu máme opačnou variantu – vyšlápnout si na jeden z vrcholů. Těch je tu požehnaně. Jezero budete mít jako na dlani.

Několik faktů o Lago di Como

 • Komské jezero, to je kousek Norska v Itálii. Proč? Odpovědí jsou fjordy. Typické pro Lago di Como a ještě typičtější pro Norsko.
Co navštívit na Severu Itálie / Lago di Como
 • Jezero tvarem připomíná obrácené písmeno Y.
 • Rozprostírá se na území provincií Como a Lecco v Lombardii – jedná se o západní okraj Bergamských Alp.

Mapa Lago di Como

 • A teď pár mír : 146 km² rozloha, 51 km délka a 4,5 km šířka. Díky těmto mírám se stává druhou vícemiss co do velikosti (po dalších severoitalských jezerech Lago di Garda a Lago di Maggiore).
 • Svou hloubkou 410 m se nachází až pod úrovní mořské hladiny a je pátým nejhlubším jezerem v Evropě. První čtyři příčky obsahují norská jezera. Překvapivě :).
 • Na jezeře se nachází ostrůvek Isola Comacina o rozloze 146 km², na němž se ukrývali Lombardští králové před nájezdníky.

Jak se dostat k jezeru z ČR?

Jednou z výhod jezera je jeho dostupnost. Aspoň pro nás Čechy :).

Levné letenky do Lombardie

Na víkend letecky ✈ do Itálie? Proč ne. Komské jezero je k tomu ideální. Jste tam v cuku LETU (ten cuk trvá přibližně hodinu a čtvrt) a pokud vychytáte akci jako my, budete mít letenky za babku.

Momentálně nejlevnější letenky na sever Itálie nabízí nízkonákladová společnost Ryanair. Z Prahy do italského města Bergamo u Milana (které mimochodem stojí také za návštěvu, ale o tom zase příště 😉) vás zpáteční letenka vyjde na cca 1000 – 1300 Kč. Mimo sezónu seženete letenky i za 6 stovek.

Na výběr je vždy z různých časových intervalů – kratších například jen na 4 dny nebo delších na 8 dní. Ryanair vypisuje akční letenky pořád, takže pokud se vám nehodí tyhle termíny, nemusíte zoufat. Šanci nepromrháte 🙂.

Máte to blíž do německého Norimberka nebo polské Vratislavi? I tady nepřijdete zkrátka a vyberete si z několika květnových a červnových termínů. Zpáteční letenka přes Norimberk vyjde něco málo přes pětistovku a z Vratislavi kolem 9 stovek. Ceny za hubičku :).

Autem k Lago di Como

Přemýšleli jste, kam vyrazit do Itálie autem 🚗? Komské jezero je ideální, protože se nachází na severu Itálie. Lombardie je od nás relativně kousek.

Trasa k jezeru se bude odvíjet dle toho, zda vyjíždíte z Čech nebo Moravy a Slezska.

Cesta z Prahy vám potrvá přibližně 9 hodin (cca 820 km). Dáte se směrem na Mnichov a za Mnichovem najedete na silnici 96, která vás povede na Rakousko (dálnice A4) a následně Švýcarsko (dálnice L58 a poté A2 směr Milano a Lugano). Ve švýcarském Luganu se dáte podél Lago di Lugano a pokračujete po italské silnici SS340. Ta vás nasměruje až do městečka Menaggio, které leží přímo u Komského jezera.

V Rakousku a Švýcarsku jsou dálnice zpoplatněné. Dálniční známka pro Rakousko vás vyjde na 9,4 EUR na 10 dní (motorky 5,4 EUR).

Ve Švýcarsku si budete muset za dálniční známku připlatit, protože se prodávají pouze ty s platností 1 rok (to nabádá k dalším cestám v průběhu roku 🙂). Švýcarská dálniční známka vám vytáhne z peněženky 40 CHF, což je v přepočtu cca 9 stovek.

Možná si říkáte, že je to na dálniční známku docela dost, když jí využijete jen dvakrát při cestě tam a zpět. To možná ano, ale objíždět Švýcarsko se moc nevyplatí. Na cestě strávíte cca o 3 hodiny déle a ušetřené peníze za švýcarskou dálnici dáte do benzínu a mýtného. Objezdová trasa vede přes italskou A22 a jak už možná víte, italské dálnice jsou sakra drahé :).

Pro Moraváky je lepší zvolit trasu přes Vídeň. Z Vídně pokračujete po A1 na Salzburg a německý Rosenheim (směr Mnichov), kde po 93 vyrazíte na Innsbruck. Ten projedete po A12, která vás dovede až na švýcarskou 27 a pak 3. Průjezdem italských hranic se dostanete na silnici SS37 a ve městečku Chiavenna odbočíte na SS36 na Komské jezero. Trasa je dlouhá téměř 900 km a časově vám zabere 11 hodin.

Spojení Bergamo – Lago di Como

Letadlo přistálo na letišti Bergamo Orio Al Serio a vy teď přemýšlíte, jak se odsud dostat k jezeru?

V informačním centru u východu z letištní haly po pravé straně (popř. v automatu, který najdete také u východu) si zakoupíte lístek na autobusovou linku 1A Airport bus, která vás zaveze přímo k vlakovému nádraží v Bergamu. Lístek stojí 3,40 EUR a platí 3 hodiny.

Lístek využijete nejen na cestu z letiště, ale i na veřejnou dopravu a lanovku v Bergamu. Bergamo se tváří nenápadně, ale věřte, že minimálně stará část města Citta Alta vás dostane. Ta strčí do kapsy i blízké Milano.

Při vystoupení z busu budete mít po pravé straně vlakové nádraží a po levé autobusové nádraží. Dáte se směrem k vlakům, kde si zakoupíte lístek do městečka Lecco, které se nachází přímo na jihovýchodním cípu Komského jezera. Cena za lístek je 3,60 EUR a trvá 40 minut. Vlak jezdí od 6 h do 21 h pravidelně každou hodinu.

Lístek si můžete koupit i online přes jednoho z největších železničních přepravců v Itálii Trenitalia.

Je pak už jen na vás, zda zůstanete v Leccu nebo se dáte dále na sever směr Varenna (pak budete muset přestoupit na jinou vlakovou linku).

Spojení Milano – Lago di Como

Z letiště Bergamo Orio Al Serio se do Milana dostanete pravidelnou autobusovou dopravou. Vybrat si můžete mezi přepravci Terravision a easyBus, ale v podstatě je to jedno, protože zpáteční lístek vyjde u obou přepravců na 12 EUR.

My máme zkušenost s Terravision, kde při koupi lístků online stačí jen stáhnout vstupenky do telefonu a ukázat u autobusu. I když nestihnete spoj, který jste si zarezervovali, lístek vám bude automaticky platit pro další spoj.

Pokud si budete zakupovat lístek až na místě, tak hned v příletové hale jsou okénka, kde si lístek zakoupíte. Určitě to nepřehlédnete. Spoje jezdí každou chvíli – cca po půl hodině. Cesta trvá hodinku.

Vystoupíte u vlakového nádraží v Milaně (stanice Centrale), odkud jen přeběhnete na vlak směr letovisko Como (stanice S. Giovanni) na jihozápadním cípu jezera. Cesta trvá 36 minut. Como je ideální startovací stanicí pro další cesty po západním pobřeží.

Stránky italského vlakového spojení Trenitalia vám pomůžou při vyhledávání všech vlakových spojů v Itálii.

Doprava u Lago di Como

Vhodnou variantou dopravy u jezera je vodní přeprava. V nabídce jsou motorové lodě a trajekty. Záleží odkud a kam se potřebujete dostat.

Motorové čluny operují na trasách:

 • Como – Colico
 • Colico – Como
 • Letoviska v centrální části jezera
 • Lecco – Bellagio – Lecco

Trajekt zase spojuje centrální letoviska Cadenabbia – Varenna – Menaggio – Bellagio a jezdí každou čtvrthodinu. Lístek vás vyjde na 4,60 EUR.

Doprava na Lago di Como / trajekt / ferry
Doprava na Lago di Como / trajekt / ferry

Pomocí trajektu přepravíte i své vozidlo. Odpadává vám tak zdlouhavé objíždění jezera. Cena lístků se pak pohybuje dle délky auta:

 • 4 EUR pod 3,5 m
 • 6,3 EUR mezi 3,5 – 4,5 m
 • 9,8 EUR nad 4,5 m
Doprava na Lago di Como / trajekt / ferry
Doprava na Lago di Como / trajekt / ferry

Jízdní řády ke stažení >>

Podrobný rozpis cen dopravy lodí pro Lago di Como se dozvíte na stránkách přepravce. Lístky si zakoupíte jednoduše na místě.

Počasí u Komského jezera

Svítí, svítí slunce nad hlavou 🌤….Nebo spíš: Prší, prší jen se leje 🌧? Jak je to tady s počasím? Kdy je ideální ke Komskému jezeru vyrazit?

Nejteplejším měsícem je červenec a nejchladnějším naopak leden. Třeba si říkáte, kdo by navštěvoval jezero v zimě během nejchladnějších měsíců. Tak třeba my :). Mělo to dvě velké výhody:

👍 levné letenky (my vychytali letenky od Ryanair);

👍 máte jezero pro sebe. Skoro. Asi už jsme všichni zvyklí, že Japonci cestují 24/7 :).

Průměrné teploty v jednotlivých měsících

Počasí Lago di Como

Průměrné srážky za jednotlivé měsíce v milimetrech

Počasí Lago di Como

Ubytování u Lago di Como

Ubytování u Lago di Como není z těch nejlacinějších. Apartmány a pokoje se tu pohybují v hlavní sezóně většinou v rozmezí 2 – 5 tisíc pro 2 osoby na 1 noc. Mimo sezónu nebude problém najít o mnohem levnější ubytování. Objednáte klasicky přes booking.

Jaké ubytování za fajn ceny můžeme doporučit?

Prázdninový dům se soukromou pláží

Tohle místo má skvělou polohu – máte přístup zdarma k soukromé pláži a ještě se tu nedaleko nachází známé vodopády a řada turistických tras. Ubytování je parádní a ještě víc parádní je ta cena s ohledem na lokalitu :).

Moderní hotel Vischi

Hotel Vischi najdete zase úplně na severu jezera. Pokoje mají balkón s výhledem na jezero. Mají skvělé snídaně a soukromý bazén.

Apartmány Giardini di Villa Melzi

Pokud hledáte ubytování nedaleko Bellagio za fajn cenu, určitě mrkněte na tyhle apartmány kousek od zahrad Giardini di Melzi.

Další variantou je airbnb. Celý byt nebo apartmán tu najdete nejčastěji v cenovém rozmezí 1500 – 2500 Kč (mimo sezónu to bude opět levnější).

Zaregistrujte se na Airbnb přes můj odkaz a získejte slevu na první ubytování ve výši 375 Kč.

Co navštívit u Lago di Como?

Tady je to jednoznačné – mezi must see místa patří letoviska Varenna a Bellagio ve střední části jezera. Města propojuje trajekt. Cesta zabere cca čtvrt hodinky.

Bellagio – nejkrásnější letovisko na Lago di Como

Perlou ostrova je prý městečko Bellagio. Je to dáno hlavně jeho ideální polohou, díky které se kocháte na všechny strany jezera. Pro Bellagio jsou typické strmé a úzké uličky plné malých obchůdků a kaváren. Zajímáte se o historii? Nepřijdete zkrátka. Za zmínku stojí románská bazilika sv. Jakuba a kostelík sv. Jiří.

Není pochyb o tom, že je Bellagio krásný místo. Ono do těch úzkých uliček se moc lidí nevejde, tak je to doslova hlava na hlavě. Co s tím? Navštivte Bellagio v zimě :).

Co navštívit v Severní Itálii / Lombardii?Komské jezero / Bellagio
Promenáda v Bellagio
Co navštívit v Severní Itálii / Lombardii? Jezero Como / Bellagio
Promenáda v Bellagio
Co navštívit v Severní Itálii / Lombardii? Jezero Como / Bellagio
Bellagio
Co navštívit v Severní Itálii / Lombardii? Jezero Como / Bellagio
Nic pro klaustrofobiky 🙂 / Bellagio
Co navštívit v Severní Itálii / Lombardii? Jezero Como / Bellagio
Výhled na Bellagio z trajektu

Varenna – letovisko, které musíte na Lago di Como navštívit

Varenna je letovisko na východním břehu jezera. Přezdívá se jí “Město tisíce příležitostí a tisíce důvodů k návštěvě”. Za sebe musím říct, že tohle město mě nadchlo. To, co mi chybělo v Bellagiu, jsem našla ve Varenně. Klid a pohoda čišely z každého koutu. Hodně mě bavily taky barevné kamenné domky.

Pokud se chcete pokochat božskými zahradami, zamiřte do vil Monastero a Cipresi. Další kousek historie najdete nad městem na 150 m vysokém skalním výběžku – zřícenina hradu Vezio. Cesta nahoru vám potrvá cca 1,5 h.

Ve Varenně najdete taky s jejími 250 m nejkratší řeku Itálie – Finmelatte. Spatřit jí můžete pouze od března do října. Je tak krátká, že jí ani na Google mapách nenajdete 🙂.

Chystáte se do Varenny vlakem? Z Lecca jezdí vlak v pravidelných intervalech min. 1x za hodinu. Lístek vás vyjde na 2,90 EUR.

Vystoupíte na stanici Varenna – Esino, odkud pak jen seběhnete z kopečku do centra města.

Kam na víkend do Itálie? Varenna / Komské jezero
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Komské jezero
Varenna
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Lago di Como
Varenna
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Lago di Como
Varenna
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Komské jezero
Varenna
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Lago di Como
Varenna
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Lago di Como
Varenna
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Komské jezero
Varenna
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Jezero Como
Náměstí ve Varenně
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Lago di Como
Varenna
Kam na víkend do Itálie? Varenna / Lago di Como
Varenna

Plavky s sebou

Lago di Como je alpské jezero. A spojení Alpy a koupání, to nezní moc lákavě, uznávám :). Výhodou jezera ale je, že patří mezi ta teplá alpská jezera, v nichž se můžete v létě bez starostí osvěžit.

Osvěžit se můžete samozřejmě i v těch studených, ne že ne. Naopak to osvěžení asi bude o to větší :). Já osobně ale volím raději příjemnější cestu bez husy na každém milimetru svého těla :).

Teplota vody v jezeře v létě vystoupá na 23 – 25 stupňů. Na jaře se pak teplota drží mezi 18 – 22 stupni. Předpokládám, že v jinou roční dobu se tu koupat nebudete :). My jezero navštívili v lednu a smočit prst bylo vzhledem k ročnímu období a teplotám mé maximum :).

Nejkrásnější alpská jezera / lago di Como

Na jakých plážích se můžete vykoupat?

Plánujete strávit většinu své dovolené u vody? Ne všechna místa okolo jezera jsou ke koupání vhodná. Je dobré na to při pronájmu ubytování myslet, ať se pak nekoupete ve vlastním potu, až se budete trmácet štreku na nejbližší pláž.

Přehled pláží u Lago di Como + mapa

Plážové oblasti se dají rozdělit do 3 geografických oblastí:

 • jihozápadní oblast kolem města Como;
 • jihovýchodní oblast kolem města Lecco;
 • a severní oblast kolem města Colico

Pláže kolem města Como – jihozápad

 • Pláž Argegno v blízkosti malého přístavu ve městě. Plně vybavená travnatá pláž, ve které najdete i občerstvení s barem. VSTUPNÉ PLACENÉ 💲.
 • Písečná pláž v městečku Bellagio, kde najdete také občerstvení, lehátka a WIFI zdarma.
  VSTUPNÉ PLACENÉ 💲.
 • Oblázková pláž San Giovanni v Bellagio – veřejná pláž se vstupným zdarma.
 • Travnatá pláž Open – Lido di Villa Geno ve městě Como – v objektu si můžete pronajmout slunečník a lehátko a občerstvit se v restauraci. VSTUPNÉ PLACENÉ 💲.
 • Lido di Faggeto v letovisku Faggeto Lario – její výhodou je vstupné zdarma, ale bývá přeplněná.
 • Kamenitá pláž ve městečku Griante – můžete si pronajmout slunečníky, lehátka, kánoe. Vstupné zdarma.
 • Pláž Careno v městečku Nesso je napůl travnatá a napůl písečná. Vstupné je zdarma.
 • Travnatá pláž Pognana Lario se vstupným zdarma, kam ale vede strmější a dlouhá cesta.
 • Pláž v letovisku Tremezzina (Lido di Lenno) s kompletním příslušenstvím. Ve večerních hodinách se mění na večerní klub. VSTUPNÉ PLACENÉ 💲.
 • Travnatá pláž Lido di Ossuccio opět v městečku Tremezzina se vstupným zdarma. Bývá přeplněná.
 • Ve stejném letovisku najdete také park Mayer s kamenitou pláží a volejbalovým hřištěm. VSTUPNÉ PLACENÉ 💲.

Pláže kolem města Lecco – jihovýchod

 • Travnatá pláž Lido di Abbadia (Lecco) s krásným a klidným parkem a vstupným zdarma.
 • Písečná pláž Lido Orsa Maggiore s kompletním příslušenstvím a možností zapůjčení šlapadel a kánoí. VSTUPNÉ PLACENÉ 💲.
 • Písečná pláž v letovisku Mandello del Lario se vstupným zdarma. Opět můžete využít lehátek, slunečníků, občerstvení.
 • Pláž v letovisku Oliveto Lario se vstupným zdarma – dlouhá oblázková pláž s křišťálově čistou vodou a kompletním příslušenstvím.
 • Písečná pláž v městečku Perledo (u letoviska Varenna) – jako u ostatních pláží si i tady můžete zapůjčit lehátka a občerstvit se. VSTUPNÉ PLACENÉ 💲.

Pláže kolem města Colico – sever

 • Jedete s rodinou? Pak bude ideální plně vybavená písečná pláž v letovisku Bellano. Děti se můžou cachtat v přilehlém bazénku. VSTUPNÉ PLACENÉ 💲.
 • Lido di Colico v letovisku Colico s kompletním vybavením včetně tenisového kurtu, fotbalového hřiště a školy windsurfingu a kitesurfů. Osušku si můžete roztáhnout na trávě nebo písku. VSTUPNÉ PLACENÉ 💲.
 • Další pláží v Colico je travnatá pláž Laghetto di Piona. Vstupné zdarma a velké stínící stromy, co víc si přát :).
 • Písečná a travnatá pláž Dervio bez vybavení.
 • Lido di Menaggio – velká pláž včetně dvou bazénů, která je ideální pro celou rodinu. Občerstvit se můžete v restauraci, která pojme stovky hostů. Nemusíte mít strach, že budete o hladu :). VSTUPNÉ PLACENÉ 💲.
 • V letovisku Menaggio najdete taky oblázkovou pláž Lerai se vstupným zdarma. Služby tu nejsou tak široké jako u předchozí pláže v Menaggiu, ale kompenzuje to možností zapůjčení šlapadel, kánoí a veslařských člunů.
Nejkrásnější jezera v Evropě / lago di Como / Menaggio
Menaggio

Mapa nejlepších pláží kolem jezera Lago di Como

Turistika v okolí Lago di Como

Dáváte přednost aktivní dovolené? Pak nezapomeňte trekové boty. U jezera Como se vám budou určitě hodit.

🏔 Monte Legnone (2609 m. n. m.) je nejvyšší horou oblasti – vrchol se nachází o 2400 m výš než jezero. A to je už pořádné převýšení. Vrchol je tvořen rozlehlou plošinou, ze které dohlédnete západním směrem na Lago di Lugano a horu Piz Bernina severovýchodním směrem ve Švýcarsku.

Turistika v okolí Lago di Como / co navštívit v severní Itálii?
Monte Legnone

Cestu zahájíte u chaty Rifugio Roccoli Lorla (1406 m.n. m.), kam se dostanete autem z města Tremenico. Cesta je úzká, ale zpevněná. Místo speciálního vybavení si raději vemte více vody, protože voda je to, co cestou na vrchol, chybí.

🏔 Monte Bregagno (2107 m. n. m.) se přezdívá balkon nad Lago di Como. Volit můžete mezi dvěma trasami. Výchozí stanicí pro první trasu s obtížností E je Monte di Breglia nad městem Breglia, kam dojedete autem. Cesta je zpoplatněná symbolickými 3 EUR. Automat se nachází hned na začátku horské trasy nad Breglia. Parkování na vrcholu je pak už gratis. Vyrazíte směr chata Rifugio Menaggio (1383 m.n.m.) a po červené dojdete kolem kaple svatého Amate až na vrchol. Celkový čas na výstup a sestup je cca 5,5 hodiny.

Další možností je svézt se k chatě Rifugio Menaggio lanovkou přímo z města Breglia. Odtud je pak cesta stejná jako v prvním případě.

⏬ Uložte si trasu na Monte Bregnano

Druhá trasa je vhodnější v zimních a jarních měsících, kdy je cesta na vrchol ještě zasněžená. Přibalte si vybavení pro hiking ve sněhu. Auto necháte zaparkované nad městem Treccione, kde se silnice změní na turistickou trasu.

🏔 Monte Grona (1736 m. n. m.) je vrchol nedaleko Monte Bregnano. Výchozí stanicí je opět chata Rifugio Menaggio (sem dojedete lanovkou nebo pěšky z Monte di Breglia – viz výstup na Monte Bregnano).

Od chaty zvolíte jednu ze 3 trasrozdělení dle obtížnosti + odkazy pro stažení trasy:

🏔 Monte Palanzone (1436 m. n. m.) je vrchol mezi výběžky jezera. Vede na něj hned několik tras, z nichž nejoblíbenější začíná ve městě Brunate. Sem se dostanete lanovkou z letoviska Como a kolem kostela Chiesa di Sant Andrea kopírujete červenou trasu Dorsale del Triangolo Lariano (Lariánský trojúhelník) vedoucí přes horské sedlo.

⏬ Uložte si trasu na Monte Palanzone.

🏔 Monte San Primo (1681 m. n. m.) najdete stejně jako Monte Palanzone na Lariánském trojúhelníku, pouze pár kilometrů od Bellagia. Tras na něj vede hned několik. Cestu lemují velké balvany neboli Pitera Lentina, které vznikly ledovcovou erozí. Časová náročnost se pohybuje mezi 4 – 6 hodinami – dle zvolené trasy.

🏔 Grigna je horský masiv připomínající svým charakterem Dolomity. Patří k nejvýraznějším místům v okolí Lago di Como. Jeho zřetelnými vrcholy jsou Severní Grigna (Grigna Settentrionale) se svou výškou 2410 m. n. m. a Jižní Grigna (Grigna Meridionale) s nadmořskou výškou 2177 m.

Výstup na Jižní Grigna – výchozím bodem je Piani Resinelli, kam dojedete autem nebo autobusem z Lecco. Na vrchol se vyšplháte cca po 3 hodinách.

⏬ Uložte si trasu na vrchol Jižní Grigna.

Výstup na Severní Grigna – trek na Severní Grigna je ideální především pro ty, kteří bydlí v centrální části jezera (Varenna, Bellagio apod.). Auto zaparkujete v malé lyžařské vesničce Cainallo u horského sedla Vó di Moncodeno, kde si vyberete jednu z tras:

Grigna

Kromě těchto treků se v okolí jezera najde hromada dalších přístupných vrcholů a zajímavých tras, ale všechny tipy tady vypisovat…to by byl nekonečný příběh…a ten už probíhá na Nově – Ulice 🙂.

TIP: Milujete cestování jako my? Pak se vám bude hodit cestovatelská kniha Travel Bible, která je nabitá praktickými informacemi a detailními návody, jak cestovat levně, snadno a na vlastní pěst. Nám osobně ukázala Travel Bible spoustu tipů a triků, díky nimž jsme často dost ušetřili.


NUMBEO

Numbeo je největší světová databáze, která sdružuje aktuální informace o nákladech na žití v daném městě nebo zemi – jídlo, ubytování, doprava, zdravotní péče, kriminalita.

Máte dotaz? Jsem jedno ucho v komentáři nebo na mejlu :).

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
0 0 votes
Líbil se vám článek?
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top