Lombardie: 31 tipů na nejkrásnější místa a co navštívit v Lombardii

Lombardie

Lombardie představuje nádherný kus Itálie na severu země, který se rozprostírá kolem Milána. V tomto průvodci si ukážeme ta nejkrásnější místa, města a zajímavosti, co navštívit v Lombardii.

Obsah
 1. Lombardie
 2. Co navštívit v Lombardii – mapa
 3. Co navštívit v Lombardii: NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA
 4. Co navštívit v Lombardii: NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA A PŘÍRODA
 5. Kde se ubytovat v Lombardii?
 6. Lombardie doprava
 7. Jídlo v Lombardii
 8. Kdy navštívit Lombardii?
 9. Ceny v Lombardii
 10. Praktické informace před cestou do Lombardie
 11. Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Lombardie
 12. Více informací o Itálii
 13. Shrnutí: Co navštívit a vidět v Lombardii

Lombardie

Lombardie pro většinu lidí není oblastí Itálie, na kterou si jako první při vzpomínce na Itálii vzpomenou. Tím bude nejspíš Řím, Toskánsko, Benátky nebo Dolomity.

Přesto je Lombardie výjimečná a stojí za vidění. Je to naše srdcovka a věřím, že i vy si jí zamilujete.

Zajímavosti o Lombardii

Kde jinde se můžete vykoupat v teplém alpském jezeře, pokochat se jednou z nejkrásnějších katedrál na světě, navštívit nádherná historická města, pochutnat na výborném jídle (zdejší kuchyně je jednou z nejlepších!) s ještě lepším vínem nebo navštívit místo, které bylo jako první v Itálii zapsané na seznamu UNESCO (ano, dokonce dříve než Řím).

Lombardie představuje ideální místo pro všechny milovníky přírody. Horské scenérie, alpské louky, lombardská jezera a tisíce kilometrů turistických tras, které vás touhle nádherou provedou.

Je to jedna z nejlidnatějších a nejrozvinutějších oblastí, která se nachází v severní Itálii. I díky tomu mohou města nabídnout víc než jen krásné památky.

V Lombardii se vaše chuťové pohárky zaradují. Nehledejte tu lehkou kuchyni plnou bazalky a rajčat.

Naopak. Zdejší kuchyně je sytá a vydatná, abyste nabrali sílu na zdejší kopce a zahřáli se do chladnějšího počasí. Kuchyně je tady jednou z nejlepších v celé Itálii a dnes si mimo jiné ukážeme, jaké jídlo v Lombardii ochutnat.

Lombardie nemá moře. Má ale řeku Pád, která je největší řekou v Itálii. Ta bohatě vykompenzuje nedostatek pobřeží v oblasti.

Stejně tak lombardská jezera, kde se můžete koupat a kochat se při tom zasněženými vrcholky.

Čtěte o dalších krásných místech v Itálii.

Co navštívit v Lombardii – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Lombardie s tipy na památky a zajímavá místa, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Lombardii. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Co navštívit v Lombardii: NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA

Miláno – centrum Lombardie

Miláno je módní a živé město, které je centrem Lombardie. Ucítíte tu silný švýcarský vliv, díky němuž se na rozdíl od Říma můžete spolehnout, že autobus v daný čas přijede :).

Duomo di Milano památky v Lombardii
Duomo di Milano

Při své návštěvě nemůžete vynechat ikonickou katedrálu Dumo a náměstí Piazza del Duomo, které se rozprostírá kolem katedrály.

V rámci návštěvy katedrály můžete vystoupat až na střechu. A není to jen tak ledajaká střecha. Nejspíš je to totiž ta nejhezčí střecha, na které se kdy projdete. Mezi nádhernými věžemi a navíc s výhledem na Milán.

To je jeden z nejlepších zážitků, které vám Milán nabídne. A stojí za každé euro. I to je důvod, proč se tu tvoří fronty po celý rok. Rezervace vstupenky předem je tak nezbytnost.

Po návštěvě katedrály zajděte hned vedle do nejstarší, dosud fungující nákupní galerie v Itálii – galerie Vittorio Emanuele II.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Vedle kostela Santa Maria delle Grazie je vystavené jedno z největších uměleckých děl na světě – Poslední večeře od Leonarda da Vinci. Ještě více umění nasajete v muzeích hradu Sforza, který patří k největším citadelám na světě.

Miláno ale nejsou jen památky, zajímavá místa, módní butiky a bleší trhy. Najdete tu taky kousek Benátek – kanály Navigli Grande a Navigli Pavese.

Navigli Grande Milan Lombardie

Především kanál Navigli Grande byste si neměli nechat ujít. Je to živá oblast s kavárnami a restauracemi, kde se můžete jen procházet nebo se projet lodí a prohlédnout si Milán zase z jiného úhlu.

Více tipů k Milánu najdete v samostatném článku, co navštívit v Miláně. Pro snadnější plánování výletu do Milána jsme vytvořili itinerář pro 3 dny v Miláně včetně mapy. Máte méně času? Podívejte se na itinerář pro Milán za 2 dny nebo na trasu pro 1 den v Miláně.

Bergamo – přehlížený klenot kousek od Milána

V Bergamu najdete jedno z letišť pro Milano. Pokud poletíte s nízkonákladovou leteckou společností Ryanair, přiletíte právě do Bergama.

Bergamo spousta turistů přehlíží a směřuje rovnou do Milána. To je obrovská škoda.

kam v Lombardii / Bergamo Itálie

Staré město Bergama neboli Città Alta je nádherné a naprosto jiné než Milán. Myslí si to i UNESCO, které jeho část zapsalo na seznam.

Procházet se ve zdejších uličkách je doslova radost. Objevujete nádherná zákoutí, užíváte si výhledy a skvělou atmosféru a obdivujete baziliku Santa Maria Maggiore (a hned vedle katedrálu a nádhernou kapli), která je schovaná za náměstím Piazza Vecchia.

kam v Lombardii / Bergamo Itálie

Čtěte více o Bergamu v samostatném článku.

Mantova – skrytá perla Lombardie

Mantova je historické město, které je díky blízké Veroně docela přehlížené. Dokonce i Shakespeare se o Mantově zmiňuje v Romeu a Juliovi, když vypráví, jak Romeo utekl do Mantovy před pomstou Kapuletů.

Piazza Sordello Mantova co navštívit v Lombardii
Piazza Sordello v Mantova

Mantova je skvost a skrytá perla Lombardie. Město je plné uměleckých a architektonických památek – například Palazzo Ducale (dřívější sídlo rodiny Gonzagů) s velkými sály,, které zdobí Mantegnovy fresky.

Renezanční město obklopují 3 umělá jezera, které město dotváří dokonalou kulisu. Mantově se přezdívá “spící kráska”. Od středověku se tady téměř nic nezměnilo a městu se podařilo uchovat si svůj historický ráz. I proto je na seznamu UNESCO.

Strop s freskami v Plazzo Te Mantova Itálie / kam v Lombardii
Strop s freskami v Plazzo Te

Projděte si historickou část města mezi náměstími Piazza Montegna kolem baziliky di Sant´ Andrea na náměstí Piazza Sordello s impozantní katedrálou Duomo di Mantua a Palazzo Ducale. Dalším nádherným místem je manýristický palác Palazzo Te.

Pavia – domov kartuziánských mnichů

Pavia je krásné, historické město ležící na řece Tocino. Při návštěvě si nenechte ujít náměstí Piazza della Vittoria, katedrálu nebo most Ponte Coperto. Můžete se procházet v uličkách a objevovat místní kostely.

Ponte Coperto Pavia / co navštívit v Lombardii
Ponte Coperto

Hlavní dominantou města je jedna z nejdůležitějších církevních památek v Lombardii – klášterní komplex Kartouza Pavia. Ten uvnitř zdobí rozsáhlé fresky, mramorové sloupy a původní terakotová podlaha. Je to místo plné duchovna, které vás vtáhne do doby kartuziánských mnichů.

klášterní komplex Kartouza Pavia / kam v Lombardii
klášterní komplex Kartouza Pavia

Cremona – světové město houslí a kandovaného ovoce s hořčicí

Cremona je město na jihu Lombardie ležící až u hranic s regionem Emilia-Romagna. Možná už jste o ní někdy slyšeli. Cremona je totiž asi nejznámější oblastí na světě pro výrobu houslí. Více se dozvíte ve zdejším muzeu houslí. Vynalezli tady moderní prototyp houslí a pochází odtud housle Stradivari.

Katedrála a věž Torrazzo di Cremona / kam v Lombardii
Katedrála a věž Torrazzo di Cremona

Cremona zaujme taky svojí krásnou architekturu, která je silně ovlivněná románským stylem. Nádherná katedrála Nanebevzetí Panny Marie má přes 110 m vysokou věž Torrazzo di Cremona, která je třetí nejvyšší cihlovou stavbou na světě.

Interiér katedrály Nanebevzetí Panny Marie Cremona / co navštívit v Lombardii
Interiér katedrály Nanebevzetí Panny Marie

A poslední zajímavosti: Cremona je známá i svým kandovaným ovocem obaleným v hořčici. Nenechte se odradit názvem. Hořčice přidává ovoci obalenému v sirupu jen jemně pikantní tečku. Je to opravdu mňamka.

Brescia

Brescia je město západně od Lago di Garda, které jako by z oka vypadlo jiným lombardským městům – rozlehlé náměstí s dominantní katedrálou.

Za vidění stojí především bývalý klášter San Saltvatore Santa Giulia a divadlo Teatro Bibiena.

A pokud vám to vyjde, navštivte Brescii v únoru, kdy se tady koná známý Festival světel.

Co navštívit v Lombardii: NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA A PŘÍRODA

Lago di Garda – největší lombarské jezero

Jezero Lago di Garda je největší italské jezero. Je natolik velké, že spadá do 3 regionů. Do Lombardie patří jeho západní část.

Výhled na jezero garda z vyhlídka punta larici
Výhled na jezero Garda u Punta Larici

Jezero má čistou vodu s plážemi, kterým kontrastují divoké hory protkané stovkami kilometrů turistických tras. Je tolik skvělých aktivit, co můžete v okolí jezera dělat – koupat se, provozovat vodní sporty, procházet se kolem jezera nebo v barevných městečkách, vyrazit do hor nebo nasávat historii z dochovaných ruin a hradů.

Nejznámějším městečkem u jezera je Sirmione na jihu, kterému dominuje středověký hrad Scaliger s pevností. Část hradu je ponořená ve vodě a vytváří tak dojem, že zřícenina hradu vychází přímo z tyrkysové vody.

Projděte se v Sirmione až na výběžek poloostrova, kde nasajete historii z archeologických, římských ruin. Sirmione je z těch míst, které je vzhledem k množství turistů lepší navštívit mimo sezónu.

Sirmione Lago di Garda
Sirmione

Podívejte se na další krásná městečka, zajímavosti a stezky v okolí Lago di Garda v samostatném článku s tipy, co navštívit u Lago di Garda.

Lago d´Iseo – jezero s největším obydleným, jezerním ostrovem v Evropě

Lago d´Iseo je čtvrtým největším jezerem v Lombardii, které najdete západně od Lago di Garda. Hlavní atrakcí je vesnice Monte Isola a další vesnice na samotném ostrově uprostřed jezera. Je to místo, kde zažijete dokonalý klid bez aut.

Lombardie / Lago d´Iseo

Monte Isola se přezdívá perla jezera Iseo. V roce 2019 si odneslo titul nejlepšího turistické střediska v Itálii. Prohlédněte si vily z římských dob nebo svatyni Madony Ceriola na vrcholu hory. Ostrov je zároveň největším jezerním ostrovem v Evropě.

Monte Isola Lombardie
Monte Isola

Lago di Como – domov vily George Clooneyho

Lago di Como je oblíbené jezero na kraji Alp, které svým tvarem připomíná obrácené písmeno Y. Jezero je domovem mnoha honosných vil včetně vily George Clooneyho. V srdci oblasti leží perla Lago di Como, městečko Bellagio.

Bellagio je nádherné, ale osobně bych víc doporučila město s římskými kořeny, které leží přímo naproti – Varenna. Atmosféra tu je klidnější a celé městečko je okouzlující.

Varenna Lago di Como
Varenna Lago di Como

Více tipů k jezeru Lago di Como najdete v samostatném článku: Lago di Como.

Lago di Maggiore s Borromejskými ostrovy

Lago di Maggiore je další krásné jezero obklopené horami, které najdete severozápadním směrem od Milána.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Navštivte Borromejské ostrovy, které tvoří 3 ostrovy – Isola Bella, Isola Madre a Isola dei Pescatori.

Zahradou se vzácnými exotickými rostlinami je známý ostrov Isola Bella. V popředí ostrovu dominuje starobylý barokní palác, kde jsou ukrytá umělecká díla, tapisérie, sochy a mozaikové jeskyně.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii
Isola Bella

Ostrov Madre je největší z Borromejských ostrovů, kde najdete botanický park v anglickém stylu. Rostliny sem byly dovezené ze vzdálených krajin a aklimatizované do místních podmínek.

Isola dei Pescatori je jediným trvale obydleným ostrovem, kde žije 50 lidí. Je to malý rybářský ostrov. To poznáte podle domů – ty mají velké balkony právě pro sušení nalovených ryb.

Vesnici tvoří úzké, klikaté uličky, které ústí k promenádě s mnoha restauracemi s výhledem na jezero.

Isola dei Pescatori Lombardie
Isola dei Pescatori

Val Camonica – 1. památky UNESCO v Itálii

Val Camonica je úzké údolí vyřezané kolem řeky Oglio, které se táhne od Ponte di Legno na severu po jezero Lago d´Iseo na jihu. Dnes se údolí přezdívá Valle dei Segni.

Val Camonica Lombardie

Není to ale jen tak ledajaké údolí. Najdete tady jednu z nejbohatších sbírek petroglyfů na světě – 200 000 – 300 000 vyřezávaných maleb starých až 10 000 let, z nichž řada je velmi dobře čitelná i v současnosti.

Je to první italské místo, které bylo díky své jedinečné hodnotě zapsané na seznamu UNESCO.

Nejlepší oblastí pro objevování petroglyfů je kolem městečka Capo di Ponte a mezi Darfo a Edolo. Se vstupenkou získáte přístup do 5 archeologických parků. Nejlepší je Parco Nazionale delle Incisioni Rupestri di Naquane v Capo di Ponte. Pondělky bývá zavřeno.

Zdroj: bresciatourism.it

Kousek od Capo di Ponte je horská vesnička Pescarzo, která je perfektní základnou pro prozkoumávání celé oblasti Val Camonica. Vede odtud hned několik turistických tras.

Vesnička představuje středověké bludiště s nezaměnitelnou atmosférou. Vyrábí se tady polenta z kukuřice, která je nejčastější sacharidovou složkou spolu s rýží v Lombardii. Všude uvidíte visící kukuřici z balkónů, kde vysychá a následně se rozdrtí na polentu.

Val Camonica Lombardie

A když už jsme byli u těch krásných vesnic – vesnice Bienno v údolí patří mezi nejkrásnější vesnice Itálie.

Příroda Val Camonica je natolik hodnotná a jedinečná, že je zapsaná v UNESCO jako biosférická rezervace.

Čtěte: Nejkrásnější místa, co navštívit v severní Itálii.

Franciacorta – vinice s nejvyšší produkcí šumivého vína

Franciacorta je kopcovitá oblast ležící mezi Brescia a jezerem lago d´Iseo. První vinařské stopy se tady datují už v pravěku. Konkuruje Champagne ve Francii, ale není tak známá, takže je levnější.

Franciacorta

Na ochutnávku můžete vyrazit do největších vinařství Ca´del Bosco a Berluchi nebo si vybrat některého z menších výrobců.

Oblast je známá taky svou Haute cuisine, takže pokud si chcete opravdu pochutnat a k tomu dát skvělý sekt, vyrazte do oblasti Franciacorta.

Region Lomellina – oblast rýžových polí

Kdo si doteď myslel, že v celé Itálii vedou na talíři jen těstoviny, bude překvapený. V celé Lombardii je totiž hlavním pokrmem rýže. A to především díky rýžovým polím, které se rozprostírají kolem měst Vivegno, Lomella a Mortera v údolí řeky Pádu.

Lomellina Lombardie

Téhle oblasti se taky přezdívá Holland of Lombardy. Je to obrovská rovina s rýžovými poli, která je protkaná četnými vodními toky.

Vysokohorská železnice Bernina Red Train do míst, kam se běžně nedostanete

Bernina Red Train je ikonický červený vlak, který jste možná viděli v jednom z dokumentů o nejvyšších a nejpůsobivějších železnicích na světě. Tahle trasa začíná v Tiranu v Itálii a doveze vás až do St. Moritzu ve Švýcarsku.

vlak Bernina / Kam v Lombardii

Vstupenku na Bernina Express si můžete zarezervovat předem online v několika časech a ve stejný den se můžete vrátit opět zpět. Druhou možností je celodenní výlet, kdy máte v ceně taky dopravu z Milána.

Morteratsch

Po cestě je několik zastávek, takže pokud neplánujete dojet až do St. Moritzu (známý pro své skvělé pivo a pečivo), vyberte si jednu ze zastávek po cestě. Nejpůsobivější je zastávka Morteratsch u švýcarského ledovce Morteratsch.

Cesta k ledovci Morteratsch
Cesta k ledovci Morteratsch

Cesta až do St. Moritzu trvá 2,5 hodiny. Můžete vyrazit ráno, strávit nějaký čas ve městě a odpoledne jet zase zpět.

Parco Nazionale dello Stelvio – divočina mezi alpskými štíty

Nebyla by to návštěva Lombardie bez pořádné túry ve zdejších Alpách. A rovnou v národním parku Stelvio, který patří k největším v Evropě. Na jeho území se rozprostírá pohoří Ortles.

Pokud chcete vidět ohromující panoramata, alpská údolí posetá tradičními chatami (baitami), malebné kostely a rozmanitou divočinu, určitě se tady na pár dní zastavte.

Laghi Corvo kousek od horské obce Bagni di Rabbi
Laghi Corvo kousek od horské obce Bagni di Rabbi

Turistické trasy začínají od 650 m a stoupají až do 4000 m nad mořem. Díky tomu je zdejší fauna, flóra a příroda velmi rozmanitá. Na cestě potkáte jeleny, kamzíky, sviště nebo například kozorožce.

Nemáte tolik času? Projeďte si národní park přes horské sedlo Passo dello Stelvio (Stilfserjoch), které je nejvyšším průsmykem v Itálii a druhým nejvyšším za celé Alpy. Je to zdarma a ty výhledy jsou dechberoucí i z auta.

Nejkrásnější horské silnice v Itálii / průsmyk Stelvio Lombardie

Průsmyk Stelvio leží mezi městy Bormio a Pratto allo Stelvio nedaleko Švýcarska. Jeho délka je 47,5 km a nejvyšším bodem je Passo dello Stelvio s nadmořskou výškou 2758 m.

V zimním období je průsmyk uzavřený. Aktuální informace najdete na oficiálních stránkách.

Parco delle Orobie Bergamasche s kozorohy

Přírodní park Orobie leží 45 km severně od Bergama na úpatí Alp. Na rozloze 70 000 km2 najdete vrcholy přesahující 3000 m a více než 1000 stezek různých obtížností.

Starobylá vesnice Maslana nedalo obce Valbondione
Starobylá vesnice Maslana nedalo obce Valbondione
Lago Branchino Lombardie
Lago Branchino

Známou stezkou je Orobie Trail (Sentiero delle Orobie) vedoucí přes divoké Orobie Prealps. Provede vás kolem kozorohů i svišťů, nad hlavou vám tu a tam prolétne orel a po cestě je hned několik horských chat, kde můžete přespat nebo si dát něco dobrého.

Je to zároveň známý závod pro běžce. Parkoviště najdete kousek od vesničky Ardesio.

Lombardie ukrývá mnohem více nádherných míst. Toto byl jen slabý výčet toho, co vás tady čeká.

Kde se ubytovat v Lombardii?

Výběr ubytování závisí na tom, co vše chcete v Lombardii poznat. Milán má skvělou centrální polohu a spojení s řadou míst:

 • B&B Hotel Milano Ornato: Levný, pohodlný hotel kousek od stanice tramvaje, s parkováním a recepcí 24/7
 • Hotel Ritter: Klidný hotel na kraji centra, odkud pohodlně dojdete k hradu Sforza, Duomo nebo čtvrti Brera, stanice metra 5 minut, recepce 24/7
 • B&B Hotel Milano San Siro: Příjemný hotel přímo u stadionu San Siro s parkováním a pár minut od stanice metra
 • Hotel AMEDIA: Nový 4* hotel s dobrou dostupností do centra a možností parkování

Ubytování v Miláně 😴

milán ubytování
B&B Hotel Milano Ornato

Levný a pohodlný hotel s dobrou dostupností

milán ubytování
Hotel Ritter

Klidný 3* hotel v centru, jen 5 minut od metra

Lago di Garda nabízí od všeho něco – krásnou přírodu i dobrou dostupnost k historickým městům v okolí (Verona, Benátky, Padova).

Ubytování Lago di Garda 😴

ubytování lago di garda
Hotel Leonardo da Vinci

All-inclusive resort s bazénem a soukromou pláží

ubytování v soukromí lago di garda
Residence Centro Vela

Moderní apartmány s restaurací a zázemím

Lombardie doprava

Lombardie je velmi dobře dostupná letadlem i autem. Má přímé letecké spojení s řadou velkých evropských měst, dobrý stav silnic a hustou síť vlakových a autobusových spojů.

Cestování autem do Lombardie

Auto je ideální možnost, jak prozkoumat celou Lombardii a okolí Milána.

Pokud si plánujete půjčit auto v Lombardii, nejlepší zkušenost máme s Rentalcars.com, která má nejširší nabídku za dobré ceny. Pojištění a storno zdarma je samozřejmostí.

Trasa autem do Lombardie – poplatky

Poplatky se liší podle toho, odkud přesně jedete. Pokud pojedete přes rakouský Innsbruck, čekají vás po cestě následující poplatky:

 • Dálniční známka pro Rakousko za 11,50 € na 10 dní (motorky 4,60 €).
 • Platba za projetí Brennerského průsmyku mezi Innsbruckem a rakousko-italskými hranicemi 11 €
 • Mýtné v Itálii vyjde cca na 8-9 € na 100 km. Mýtné zaplatíte v hotovosti nebo kartou. Každá platební brána má v horní části znázorněno symbolem, jak můžete zaplatit.

Dálniční známku pro Rakousko a platbu za Brennerský průsmyk je možné koupit online na jednom místě.

V případě, že jedete směrem od Vídně, neprojíždíte Brennerským průsmykem. Na druhou stranu zaplatíte více na mýtném. Mýtné si můžete spočítat tady.

Poplatky při cestě přes Švýcarsko: Švýcarská dálniční známka za 40 CHF. Je dražší, protože se prodávají pouze dálniční známky s platností 1 rok.

Ceny benzínu a nafty se v jednotlivých zemích liší. Aktuální ceny pohonných hmot najdete na tomto odkaze.

Na tomto odkaze pak najdete aktuální informace k dopravě v Itálii (mýtné, uzavírky apod.). Dostatečné informací vám poskytnou taky Google mapy.

Jaké jsou rychlostní limity na silnicích v Lombardii?

Pokud není uvedeno jinak, platí: maximální rychlost na italských dálnicích je 110-130 km/h, na dvouproudových silnicích mimo město 70 km/h a v obci 50 km/h. Mimo město musíte mít rozsvícená světla.

Lombardie letecky

Lombardie má velmi dobré letecké spojení s řadou velkých evropských měst. Pokud cestujete s rozpočtem, letenky se dají sehnat opravdu levně.

Mezi hlavní letiště pro Lombardii patří:

 • Letiště Bergamo Orio Al Serio (BGY) – letiště Bergamo leží na kraji města Bergamo, severovýchodně od Milána
 • Letiště Malpensa (MXP) – letiště Malpensa leží severozápadním směrem od Milána.
 • Letiště Linate (LIN) – toto letiště leží na kraji Milána

Jak se dostat z letiště Bergamo Orio Al Serio?

Z letiště v Bergamu můžete jet do Bergama nebo do Milána. Bergamo samo o sobě stojí za návštěvu, ale zároveň odtud můžete podniknout řadu výletů (Lago di Como, Brescia a další).

Do centra Bergama se dostanete snadno. U východu z terminálu uvidíte informace nebo automat na lístky. Tady si koupíte lístek na autobus 1A Airport bus. Tím se dostanete na vlakové nádraží do Bergama.

Z letiště Bergamo Orio Al Serio se do Milana dostanete pravidelnou autobusovou dopravou za 10 €. Lístek letiště – Milano doporučuju koupit online, ať nemusíte na letišti hledat okýnko pro prodej lístků.

Autobusy jezdí častěji dle počtu letů. Když se nevejdete do jednoho, můžete jet dalším. Vystoupíte na centrálním nádraží Milano Centrale. Ze stejného nádraží pak můžete podniknout celou řadu výletů po Lombardii.

Autobusy z letiště Bergamo do centra Milána

Jak se dostat z letiště Malpensa do Milána?

Letiště Malpensa představuje hlavní letiště pro Miláno. Díky tomu nabízí víc možností, jak se dostat do centra města. Využít můžete přímé autobusy za 10 €.

Doporučuju objednat lístky předem. Na místě už nemusíte nic hledat, jen naskenujete kód a nasednete na autobus u východu.

Stejně jako u letiště Bergamo vystoupíte na nádraží Milano Centrale, odkud pak autobusy odjíždí zpět na letiště.

Nejrychlejší možností, jak se dostat z letiště Malpensa do centra Milána, je vlak Malpensa Express. Lístky stojí 13 €. Na výběr máte ze dvou linek – zvolte podle toho, kde se nachází vaše ubytování:

 • Linka z letiště Malpensa na nádraží Centrale přes nádraží Garibaldi – cesta trvá 54 minut (o pár minut méně na nádraží Garibaldi)
 • Linka z letiště Malpensa na nádraží Cadorna – cesta trvá 37 minut
Autobusy z letiště Malpensa do centra Milána

Jak se dostat z letiště Linate do Milána?

Letiště Linate je nejblíž Milánu a dojezdové vzdálenosti jsou tak obvykle nejkratší. Přímo na letišti můžete nasednout na letištní autobus Airbus, kterým se dostanete na nádraží Centrale. Cesta trvá asi 25 minut.

Oblíbenou možností je taky místní autobus 73, který se staví přímo u Duomo (cesta trvá 1 hodinu).

Čtěte podrobného průvodce pro Miláno (co navštívit, doprava, ubytování, ceny, jídlo atd.)

Jak se dopravovat po Lombardii?

Pokud si plánujete půjčit v Lombardii auto, můžete si ho vyzvednout hned na letišti. Rentalcars.com spolupracují s místními autopůjčovny, takže máte na výběr řadu míst, kde si auto můžete převzít.

Půjčení auta je velmi jednoduché. Vyplníte potřebné údaje a při převzetí se prokážete občanským průkazem a řidičským průkazem. Součástí ceny je taky pojištění a storno zdarma. Auto si můžete vyzvednout hned na letišti.

Lombardie má skvělé vlakové spojení. Kam se nedostanou vlaky, dostanou se autobusy. Vlakové spoje hledejte přes italské železnice Trenitalia nebo na Google mapách, které taky fungují velmi dobře.

Jídlo v Lombardii

Vzhledem k tomu, že Lombardie leží v Alpách nebo těsně pod nimi, je tu podnebí chladnější. Tomu se přizpůsobila i zdejší kuchyně, která je vydatná a sytá.

Žádná rajčata a bazalka. Hlavními přísadami jsou maso, sýr, rýže, máslo a polenta. Velké zastoupení mají v jídelníčku i sladkovodní ryby (okoun, cín, štika).

V údolí řeky Pád se ve velkém rozsahu chová mléčný skot. Díky tomu je Lombardie jednou z nejplodnějších oblastí pro výrobu sýra a másla v Itálii. Vyrábí se tady taky Gorgonzola i Grana Padano.

Jaké jídlo vyzkoušet v Lombardii?

 • Rizoto nebo přímo šafránové rizoto (Risotto alla Milanese)
 • Bresaola – sušené, solené hovězí maso krásně tmavě červené barvy z alpského údolí Valtellina, které zrálo 2-3 měsíce
 • Telecí řízek po Milánsku – z telecí kotlety, velmi podobný rakouskému řízku
 • Těstoviny plněné dýní (Tortelli di Zucca) – specialita především ve městě Mantova
 • Panettone – sladký chleba s kandovaným pomerančem, citronovou kůrou a rozinkami
 • Torrone – nugát ochucený praženými mandlemi, medem a vanilkou
 • Mostarda di Frutta – kandované ovoce obalené v hořčici, díky které skvěle kontrastuje s cukrovým sirupem, ideální doplněk k sýrům a uzeninám
Lombardie jídlo
Risotto alla Milanese

Kdy navštívit Lombardii?

Lombardie je natolik rozmanitá, že má pro každého něco po celý rok.

Podnebí v Lombardii je o chladnější a ne tak spalující jako například v Toskánsku nebo francouzském Provence. Přesto se můžete v Miláně během srpna taky pěkně zapotit (většina ubytování v Miláně má naštěstí klimatizaci).

V létě se můžete vykoupat v jezerech (Lago di Como, Lago di Garda, Lago di Maggiore). Teploty jsou příjemně letní a i když se jedná o alpská jezera, jsou teplá a skvělá pro vodní radovánky.

Léto a brzký podzim je zase ideální pro turistiku v národních parcích nebo jízdu na kolech mezi vinicemi Franciacorta.

V zimě si užijete skvělé lyžování na alpských sjezdovkách.

Kdykoliv v průběhu roku můžete vyrazit za kulturou a obdivovat nádhernou architekturu do jednoho z měst (Milán, Bergamo, Matova a další).

Miláno

Ceny v Lombardii

Za jídlo v levné restauraci zaplatíte kolem 20 € a za večeři o 3 chodech pro dva kolem 80 €. Ceny základních potravin jsou následující (uvedeno pro Milán, v jiných částech Lombardie jsou většinou ceny o něco nižší):

 • Mléko 1 l – 1,43 €
 • Bílý chleba 500 g – 2,27 €
 • Vejce 12 ks – 3,53 €
 • Sýr 1 kg – 13,82 €
 • Kuřecí prsa 1 kg – 10,30 €
 • Banány 1 kg – 1,88 €
 • Voda 1,5 l – 0,47 €
 • Brambory 1 kg – 1,44 €

Praktické informace před cestou do Lombardie

Měna: Euro (EUR)

Placení: Pro drobné nákupy a platby je menší mít u sebe hotovost, ale jinak na většině míst zaplatíte kartou.

Elektrická zásuvka: 230 V střídavý proud. V Itálii se používají elektrické zásuvky typu C, F a L. Typy C a F jsou kompatibilní s většinou zásuvek v Evropě. Mívají je taky hotely a jiná turistická místa. Zásuvky typu L se nacházejí především ve starších domech. Je lepší si přibalit redukci, ale v případě potřeby jí koupíte téměř v každém obchodě za pár desítek korun.

Jazyk: Úředním jazykem je italština. V turistických oblastech se většinou dobře domluvíte taky anglicky.

Bezpečnost: Lombardie v Itálii je bezpečná oblast. Na turisticky navštěvovanějších místech hrozí riziko kapesních krádeží, takže si své věci radši pořádně hlídejte a dobře schovejte.

Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Lombardie

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.

Pokud si plánujete půjčit auto v Lombardii, nejlepší zkušenost máme s Rentalcars.com, která má nejširší nabídku za dobré ceny. Pojištění a storno zdarma je samozřejmostí.

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Toto byly naše tipy, co navštívit v Lombardii. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Itálii

LOMBARDIE: Milán je hlavním městem Lombardie, které je známé pro svojí nádhernou katedrálou. Pro snadnější plánování výletu do Milána jsme vytvořili itinerář pro 3 dny v Miláně včetně mapy. Máte méně času? Podívejte se na itinerář pro Milán za 2 dny nebo na trasu pro 1 den v Miláně.

Jen kousek od Milána leží Lago di Como, krásné alpské jezero. Nebo se podívejte na 15 tipů, co vidět v Bergamu.

Zde je víc než 30 tipů, co navštívit u Lago di Garda včetně dalších užitečných informací.

SEVERNÍ ITÁLIE: Inspirujte se seznamem pro nejkrásnější místa, co navštívit v severní Itálii včetně mapy.

ITÁLIE: Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Itálii.

ŘÍM: Řím je jedno z nejoblíbenějších měst v Evropě. Zde je seznam toho nejlepší, co navštívit v Římě. Sestavte si svůj 3-denní itinerář Říma a podívejte se, jak ušetřit v Římě. Zjistěte vše o Vatikánských muzeích nebo Koloseu.

BENÁTKY: V článku Co navštívit v Benátkách přinášíme tipy na nejkrásnější místa a další užitečné tipy.

TOSKÁNSKO: Při své návštěvě Toskánska nemůžete vynechat Florencii. Podívejte se na nejkrásnější místa Florencie. Pisa je dalším nádherným městem, které stojí za to vidět v Toskánsku.

DOLOMITY: Jedno z nejkrásnějších pohoří na světě najdete na severu Itálie. Co navštívit v Dolomitech najdete v samostatném článku. V průvodci Dolomity sdílíme užitečné tipy, jak naplánovat svojí cestu do Dolomit.

Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

Shrnutí: Co navštívit a vidět v Lombardii

Jaká jsou nejkrásnější místa, co navštívit v Lombardii?

Když se řekne Lombardie, většina z nás si vybaví nádherné Duomo v Miláně, jednu z nejkrásnějších katedrál na světě. A ten výhled ze střechy stojí rozhodně za to. Nebo si projděte středověké uličky Città Alta v Bergamu, klášterní komplex v Pavia a staré město v Mantově. V Lombardii se nachází krásná alpská jezero Lago di Como, Lago di Maggiore, Lago d´Iseo a Lago di Garda. Nebo navštivte Val Camonica, kde se nachází jedna z nejrozsáhlejších sbírek petroglyfů na světě (první památka UNESCO v Itálii).

Proč navštívit Lombardii?

Lombardie má pro každého něco. Kdykoliv v průběhu roku. Zalyžujte si v lyžařských střediscích, užijte si dechberoucí výhledy na průsmyku Stelvio, vyrazte na túru do národních parků, vykoupejte se v teplých alpských jezerech nebo obdivujte nádhernou architekturu v Miláně, Bergamu, Mantově a dalších městech Lombardie.

Kdy navštívit Lombardii?

Podnebí v Lombardii je o něco chladnější než jižněji v Itáli. Přesto se můžete v Miláně během srpna pěkně zapotit.
V létě se můžete vykoupat v jezerech (Lago di Como, Lago di Garda, Lago di Maggiore). Teploty jsou příjemně letní a i když se jedná o alpská jezera, jsou teplá a skvělá pro vodní radovánky.
Léto a brzký podzim je zase ideální pro turistiku v národních parcích nebo jízdu na kolech mezi vinicemi Franciacorta. V zimě si užijete skvělé lyžování na alpských sjezdovkách.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *