Kam v Lombardii? 31 tipů na nejkrásnější místa a co navštívit | Průvodce (výlety, restaurace, ubytování)

Itálie je země, kde najdete naprosto vše. Hory, moře, vinice, skvělé jídlo, bohatou historii…a takhle bych mohla pokračovat ještě dlouho ?. Lombardie je jednou z částí Itálie, která vás určitě uchvátí stejně jako nás. Mrkněte na kompletního průvodce, kam v Lombardii a tipy, co navštívit.

Čím je Lombardie tak výjimečná?

Lombardie možná není nejoblíbenější oblastí v Itálii. To je nejspíš Toskánsko. Přesto mi ale něco říká, že pro řadu z vás se stane Lombardie srdcovkou, až uvidíte, co vše nabízí.

 • Lombardie představuje ideální místo pro všechny milovníky přírody. Horské scenérie, alpské louky, lombardská jezera a tisíce kilometrů turistických tras, které vás touhle nádherou provedou.
 • Je to jedna z nejlidnatějších a nejrozvinutějších oblastí v Itálii. I díky tomu mohou města nabídnout víc než jen krásné památky.
kam v Lombardii
Miláno
 • Nezapomenutelné památky. Katedrála v Miláně, Città Alta v Bergamu, Palazzo Ducale v Mantově a další historická místa, ze kterých se vám zatají dech. Aspoň mně se vždycky z podobně krásných míst zatají ?.
 • V Lombardii se vaše chuťové pohárky zaradují. Nehledejte tu lehkou, italskou kuchyni plnou bazalky a rajčat. Naopak. Zdejší kuchyně je sytá a vydatná, abyste nabrali sílu na zdejší kopce a zahřáli se do chladnějšího počasí. Kuchyně je tady jednou z nejlepších v celé Itálii a dnes si taky ukážeme, jaké jídlo si musíte v Lombardii dát.
 • V Lombardii leží místo, které bylo jako první v Itálii zapsané na seznam UNESCO. Ne, opravdu to není Řím, jak jsem si dříve myslela ?.
 • Lombardie nemá moře. Má ale řeku Pád, která je největší řekou v Itálii. Ta bohatě vykompenzuje nedostatek pobřeží v oblasti. Stejně tak lombardská jezera, kde se můžete koupat a kochat se při tom zasněženými vrcholky.
kam v Lombardii
Lago di Como

O dalších krásných místech v Itálii si můžete přečíst tady: Kam do Itálie? 26 tipů na nejkrásnější místa a města v Itálii

Kam v Lombardii: MAPA (památky, zajímavá místa, ubytování, restaurace)

Kam v Lombardii: NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA

Miláno – centrum Lombardie

kam v Lombardii
Duomo di Milano

Miláno je módní a živé město, které je centrem Lombardie. Ucítíte tu silný švýcarský vliv, díky němuž se na rozdíl od Říma můžete spolehnout, že autobus v daný čas přijede ?.

Při své návštěvě nemůžete vynechat ikonickou katedrálu Dumo a náměstí před ní Piazza del Duomo. Určitě si zaplaťte vstupenku na střechu. Ten výhled stojí za každé euro. Zajděte na nákupy do nejstarší, dosud fungující nákupní galerie v Itálii – galerie Vittorio Emaniele II. V kostele Santa Maria delle Grazie je vystavené jedno z největších uměleckých děl na světě – Poslední večeře od Leonarda da Vinci. Ještě více umění nasajete v muzeích hradu Sforza, které patří k největším citadelám na světě.

galerie Vittorio Emaniele II
galerie Vittorio Emaniele II
kam v Lombardii
hrad Sforza

Miláno ale nejsou jen památky, zajímavá místa, módní butiky a bleší trhy. Najdete tu taky kousek Benátek neboli kanály Navigli Grande a Navigli Pavese. Především kanál Navigli Grande byste si neměli nechat ujít. Je to živá oblast s kavárnami a restauracemi, kde se můžete jen procházet nebo se projet lodí a prohlédnout si Miláno zase z jiného úhlu.

Více tipů k Milánu najdete v samostatném článku: 27 tipů, co navštívit a vidět v Miláně | Kompletní průvodce

kam v Lombardii
kanál Navigli Grande

Hledáte levné občerstvení, kde si pochutnáte na pizze nebo paniny? Zkuste vyhlášené panzerotti v pekárně Luiny kousek od katedrály Duomo.

V Miláně je spousta restaurací, kde si dáte skvělé lombardské jídlo. Zkusit můžete restauraci L’immagine Bistrot Ristorante. A pokud máte chuť na jinou kuchyni, asi nejlepší kebab dělají ve Star Zagros Kebabbar.

Ubytovat se můžete v moderním a čistém hotelu v centru Milano Castello s venkovním posezením i zahradou.

Bergamo – přehlížený klenot kousek od Milána

V Bergamu najdete jedno z letišť pro Milano. Pokud poletíte s Ryanair (a ve většině případů ano), přiletíte právě do Bergama.

kam v Lombardii

Bergamo spousta turistů přehlíží a směřuje rovnou do Milána.

Taková škoda.

Staré město Bergama neboli Città Alta stojí rozhodně za vidění. Myslí si to i UNESCO. Benátské hradby ze 16. století, pevnost Rocca di Bergamo, katedrála Duomo di Bergamo, bazilika Santa Maria Maggiore a kostel Cappella Colleoni se složitou mramorovou fasádou. K tomu spletité a úzké středověké uličky, kde se můžete jen brouzdat, kochat a tu a tam zaplout do jednoho z roztomilých obchůdků.

Bergamu se právem přezdívá “La Città dei Mille” neboli “Město tisíce”.

Bergamo má kromě krásných památek i výborné restaurace. Jednou z nich je například restaurace La Tana přímo v Città Alta. Kousek odtud dělají dobré pizzy v Da Mimmo. V nové části Bergama u hlavní třídy je to pak restaurace Bella Napoli s mořskými plody a pizzou. Kousek od historického centra leží oblíbený penzion Donizetti Royal.

Mantova – skrytá perla Lombardie

kam v Lombardii

Mantova je historické město, které je díky blízké Veroně docela přehlížené. I Shakespeare se o Mantově zmiňuje v Romeu a Juliovi, když vypráví, jak Romeo utekl do Mantovy před pomstou Kapuletů.

Mantova je skvost a skrytá perla Lombardie, kde si určitě udělejte zastávku. Město je plné uměleckých a architektonických památek. Především velkými sály s Mantegnovými freskami, které najdete například ve skupině budov Palazzo Ducale od rodiny Gonzagů. Ti jsou s historií města neodmyslitelně spjatí.

Renezanční město obklopují 3 umělá jezera, které mu dotváří krásnou kulisu. Mantově se přezdívá “spící kráska”. Od středověku se tady téměř nic nezměnilo a městu se podařilo uchovat si svůj historický ráz. I proto je na seznamu UNESCO.

kam v Lombardii
Palazzo Ducale

Projděte si historickou část města mezi náměstími Piazza Montegna kolem baziliky di Sant´ Andrea na náměstí Piazza Sordello s impozantní katedrálou Duomo di Mantua a především Palazzo Ducale. Určitě navštivte i manýristický palác Palazzo Te mimo hlavní historické centrum

A v neposlední řadě zkuste výborné domácí jídlo v restauraci Osteria dell’Oca. Je nenápadná, ale vaří tu opravdu skvěle.

Pavia – domov kartuziánských mnichů

Kartouza Pavia

Pavia je krásné, historické město ležící na řece Tocino. Při návštěvě si nenechte ujít kostel St. Michele Maggiore, kostel Visconti Castle s muzeem nebo most Ponte Coperto.

Hlavním tahounem města je jedna z nejdůležitějších církevních památek v Lombardii, klášterní komplex Kartouza Pavia, který uvnitř zdobí rozsáhlé fresky, mramorové sloupy a původní terakotová podlaha. Je to místo plné duchovna, které vás vtáhne do doby kartuziánských mnichů.

kam v Lombardii
Kartouza Pavia

Cremona – světové město houslí a kandovaného ovoce s hořčicí

kam v Lombardii

Cremona je město na jihu Lombardie ležící až u hranic s regionem Emilia-Romagna. Možná už jste o ní někdy slyšeli. Já hrála řadu let na housle, takže mi je Cremona už od té doby známá. Cremona je asi nejznámější oblastí na světě pro výrobu houslí, což si můžete přiblížit i ve zdejším muzeu houslí nebo dokonce workshopu, kde se dozvíte, jak se housle vyrábí. Vynalezli tady moderní prototyp houslí a pochází odtud housle Stradivari.

Město ale zaujme i všechny, co milují krásnou architekturu. Ta je tady silně ovlivněná románským stylem. Nádherná katedrála Nanebevzetí Panny Marie má přes 110 m vysokou věž Torrazzo di Cremona, která je 3. nejvyšší cihlovou stavbou na světě. Vylézt na ní pro výhled je téměř nutnost ?.

kam v Lombardii
Zdroj: ho visto nina volare

Cremona je známá i svým kandovaným ovocem obaleným v hořčici. Nenechte se odradit názvem. Hořčice přidává ovoci obalenému v sirupu jen jemně pikantní tečku. Je to fakt mňamka.

Skvělé lombardské jídlo v Cremoně ochutnáte například v útulné restauraci Hosteria del Cavo.

Brescia

kam v Lombardii
Zdroj: bresciatourism.it

Brescia je město západně od Lago di Garda, které jako by z oka vypadlo jiným lombardským městům, pro která jsou typická velká impozantní náměstí a katedrály. Za vidění stojí především bývalý klášter San Saltvatore Santa Giulia a divadlo Teatro Bibiena. A pokud vám to vyjde, navštivte Brescii v únoru, kdy se tady koná známý Festival světel.

Zdroj: Hotel Eden Salò

Ve městě se můžete najíst v restauraci I Du dela Contrada s domácí kuchyní nebo v rodinné trattorii G.A. Porteri, kterou doporučuje i Michelin průvodce.

Kam v Lombardii: NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA A PŘÍRODA

Lago di Garda – největší lombarské jezero

kam v Lombardii

Jezero Lago di Garda je největší italské jezero. Je natolik velké, že spadá do 3 regionů. Do Lombardie patří jeho západní část. Jezero má čistou vodu s plážemi, kterým kontrastují divoké hory protkané stovkami kilometrů turistických tras. Na své si ale přijdou i ti, kteří vyhledávají nenáročné procházky kolem jezera nebo rádi nasávají historii v podobě hradů nebo dochovaných ruin.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Z turistických tras vyzkoušejte túru kolem Manerba del Garda po západním pobřeží, kde zažijete úžasné výhledy na jezero, pláže a soukromé ostrovy. Túra je krátká a snadná a dá se v průběhu sejít na jednu z pláží.

Jižní pobřeží je mírnější olemované plážemi a směrem na sever je oblast divočejší a útesy strmější.

Nejznámějším městečkem u jezera je Sirmione na jihu, kterému dominuje středověký hrad Scaliger s pevností. Část hradu je ponořená ve vodě a vytváří tak dojem, že zřícenina hradu vychází přímo z tyrkysové vody. Projděte se v Sirmione až na výběžek poloostrova, kde nasajete historii z archeologických, římských ruin. Sirmione je z těch míst, které je vzhledem k množství turistů lepší navštívit mimo sezónu.

Lombardie
hrad Scaliger

Krásné je i menší, historické městečko Desenzano del Garda. Leží kousek od Sirmione i Manerby, ale ceny jsou tu lepší. Sirmione je odtud přístupné trajektem nebo běžně autem.

Navíc se tu v pizzerii San Benedetto podává tak dobrá pizza, že jste možná lepší ani nejedli.

Jen 15 km od Lago di Garda leží rodinný hotel Locanda All´Avanguardi, kde i skvěle vaří domácí kuchyni. Budete to mít blízko i do historického města Mantova, které si určitě nenechte ujít.

Na západním břehu Lago di Garda pak najdete B&B hotel Antiche Mucha, odkud je to jen kousek k řadě turistických stezek s výhledy na jezero a do městečka Sirmione.

Lago d´Iseo – jezero s největším obydleným, jezerním ostrovem v Evropě

Lombardie

Lago d´Iseo je čtvrtým největším lombardským jezerem, které najdete západně od Lago di Garda. Hlavní atrakcí je vesnice Monte Isola a další vesnice na samotném ostrově uprostřed jezera. Je to místo, kde zažijete dokonalý klid bez aut.

Monte Isola je přezdívané perlou jezera Iseo a v roce 2019 si odneslo titul nejlepšího turistické střediska v Itálii. Prohlédněte si vily z římských dov nebo svatyni Madony Ceriola na vrcholu hory. Ostrov je zároveň největším jezerním ostrovem v Evropě.

Lago di Como – domov vily George Clooneyho

Jezero Lago di Como je oblíbené jezero na kraji Alp, které svým tvarem připomíná obrácené písmeno Y. Jezero je domovem mnoha honosných vil včetně vily George Clooneyho. V srdci oblasti leží perla Lago di Como, městečko Bellagio.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Bellagio je nádherné, ale osobně bych víc doporučila město s římskými kořeny, které leží přímo naproti – Varenna. Atmosféra tu je klidnější a celé městečko je okouzlující.

Bellagio
Varenna

Více tipů k jezeru Lago di Como najdete v samostatném článku: LAGO DI COMO: nejkrásnější jezero v Itálii?

Úžasný výhled na Komské jezero si užijete z balkonu apartmánu v Holiday Home Liliana s českou majitelkou.

Lago di Maggiore s Borromejskými ostrovy

Jezero Lago di Maggiore je další krásné jezero obklopené horami, které najdete severozápadním směrem od Milána.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Navštivte Borromejské ostrovy, které tvoří 3 ostrovy – Isola BellaIsola Madre a Isola dei Pescatori.

Zahradou se vzácnými exotickými rostlinami je známý ostrov Isola Bella. V popředí ostrovu dominuje starobylý barokní palác, kde jsou ukrytá umělecká díla, tapisérie, sochy a mozaikové jeskyně.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii
Isola Bella

Ostrov Madre je největší z Borromejských ostrovů. Jeho plochu pokrývá botanický park v anglickém stylu, který tvoří rostliny přivezené ze vzdálených zemí a aklimatizované do zdejších podmínek.

Isola dei Pescatori je jediným trvale obydleným ostrovem, kde žije 50 lidí. Je to malý rybářský ostrov, což poznáte podle domů – ty mají velké balkony právě pro sušení nalovených ryb. Vesnici tvoří úzké, klikaté uličky, které ústí k promenádě s mnoha restauracemi s výhledem na jezero.

Val Camonica – 1. památky UNESCO v Itálii

Lombardie

Val Camonica je úzké údolí vyřezané kolem řeky Oglio, které se táhne od Ponte di Legno na severu po jezero Lago d´Iseo na jihu. Dnes se údolí přezdívá Valle dei Segni.

Není to ale jen tak ledajaké údolí. Najdete tady jednu z nejbohatších sbírek petroglyfů na světě – 200 000 – 300 000 vyřezávaných maleb starých až 10 000 let, z nichž řada je velmi dobře čitelná i v současnosti. Je to 1. italské místo, které bylo díky své jedinečné hodnotě zapsané na seznamu UNESCO.

Nejlepší oblastí pro objevování petroglyfů je kolem městečka Capo di Ponte a mezi Darfo a Edolo. Se vstupenkou získáte přístup do 5 archeologických parků. Nejlepší je Parco Nazionale delle Incisioni Rupestri di Naquane v Capo di Ponte. Pondělky bývá zavřeno.

Kousek od Capo di Ponte je horská vesnička Pescarzo, která je perfektní základnou pro prozkoumávání celé oblasti Val Camonica. Vede odtud hned několik turistických tras. Vesnička představuje středověké bludiště s nezaměnitelnou atmosférou. Vyrábí se tady polenta z kukuřice, která je nejčastější sacharidovou složkou spolu s rýží v Lombardii. Visící kukuřice z balkónů, kde vysychá a následně se rozdrtí na polentu, tady není nic neobvyklého.

Zkuste ubytování v B&B I Camuni přímo v Pescarzo s parádním výhledem.

A když už jsme byli u těch krásných vesnic, vesnice Lovere a Bienno v údolí patří mezi oficiálně mezi nejkrásnější vesnice Itálie.

Příroda Val Camonica je natolik hodnotná a jedinečná, že je zapsaná v UNESCO jako biosférická rezervace.

Franciacorta – vinice s nejvyšší produkcí šumivého vína

Lombardie

Franciacorta je kopcovitá oblast ležící mezi Brescia a jezerem lago d´Iseo. První vinařské stopy se datují už do pravěku. Konkuruje Champagne ve Francii, ale není tak známá a je tak levnější.

Na ochutnávku můžete vyrazit do největších vinařství Ca´del Bosco a Berluchi nebo si vybrat některého z menších výrobců. Ceny ochutnávek se pohybují kolem 20-40 €.

Oblast je známá taky svou Haute cuisine (gastronomií vysoké úrovně), takže pokud si chcete opravdu poškmáknout a k tomu dát skvělý sekt, vyrazte do oblasti Franciacorta.

Region Lomellina – oblast rýžových polí

Kdo si doteď myslel, že v celé Itálii vedou na talíři jen těstoviny, bude překvapený. V celé Lombardii je totiž hlavním pokrmem rýže. A to především díky rýžovým polím, které se rozprostírají kolem měst Vivegno, Lomella a Mortera v údolí řeky Pádu. Téhle oblasti se taky přezdívá “Holland of Lombardy”. Je to obrovská rovina s rýžovými poli, která je protkaná četnými vodními toky.

Lombardie

Vysokohorská železnice Bernina Red Train do míst, kam se běžně nedostanete

Bernina Red Train je ikonický červený vlak, který jste možná viděli v jednom z dokumentů o nejvyšších a nejpůsobivějších železnicích na světě. Tahle trasa začíná v Tiranu v Itálii a doveze vás až do St. Moritzu ve Švýcarsku.

Vstupenku na Bernina Express si můžete zarezervovat předem online denně v několika časech a ve stejný den se můžete vrátit opět zpět. Po cestě je několik zastávek, takže pokud neplánujete dojet až do St. Moritzu za skvělým zdejším pivem a pečivem, vyberte si jednu ze zastávek po cestě. Nejpůsobivější je zastávka Morteratsch u švýcarského ledovce Morteratsch.

Lombardie

Cesta až do St. Moritzu trvá 2,5 hodiny. Můžete vyrazit ráno, strávit nějaký čas ve městě a odpoledne jet zase zpět. Cena za zpáteční lístek se pohybuje kolem 2300 Kč, ale stojí to za to.

Parco Nazionale dello Stelvio – divočina mezi alpskými štíty

Lombardie

Nebyla by to návštěva Lombardie bez pořádné túry ve zdejších Alpách. A rovnou v národním parku Stelvio, který patří k největším v Evropě. Na jeho území se rozprostírá pohoří Ortles.

Pokud chcete vidět ohromující panoramata, alpská údolí posetá tradičními chatami (baitami), malebné kostely a rozmanitou divočinu, určitě se tady na pár dní zastavte.

Turistické trasy začínají od 650 m a stoupají až do 4000 m nad mořem. Díky tomu je zdejší fauna, flóra a příroda velmi rozmanitá. Na cestě potkáte jeleny, kamzíky, sviště nebo například kozorožce.

pohoří Ortles

Nemáte tolik času? Projeďte si národní park přes horské sedlo Passo dello Stelvio (Stilfserjoch), který je nejvyšším průsmykem v Itálii a druhým nejvyšším za celé Alpy. Je to zdarma a ty výhledy jsou dechberoucí i z auta.

Nejkrásnější horské silnice v Itálii

Průsmyk Stelvio leží mezi městy Bormio a Pratto allo Stelvio nedaleko Švýcarska. Jeho délka je 47,5 km a nejvyšším bodem je Passo dello Stelvio s nadmořskou výškou 2758 m. V zimním období je průsmyk uzavřený.

Lombardie

Tipy na výlety v okolí Passo Stelvio

Kousek od sedla se nachází zřícenina Trincee pod horou Dreisprachenspitze (italsky Cima Garibaldi, 2843 m. n. m.). Vrchol je nazýván Vrcholem tří jazyků, protože leží na hranicích Švýcarska, Lombardie a provincie Bolzano.

Skvělou základnou pro objevování národního parku je horský penzion Casa Paola s výhledem na hory. V docházkové vzdálenosti odtud se můžete dobře najíst v horské hospůdce Ristorante Vecchia Combo nebo na dobrého hambáče do Oliver American Restaurant. Jen kousek od penzionu je pak dobrá trattorie.

Parco delle Orobie Bergamasche s kozorohy

Zdroj: Parco delle Orobie Bergamasche

Přírodní park Orobie leží 45 km severně od Bergama na úpatí Alp hraničících se Švýcarskem. Na rozloze 70 000 km2 najdete vrcholy přesahující 3000 m a více než 1000 stezek různých obtížností.

Zdroj: Parco delle Orobie Bergamasche

Známou stezkou je Orobie Trail (Sentiero delle Orobie) vedoucí přes divoké Orobie Prealps. Provede vás kolem kozorohů i svišťů, nad hlavou vám tu a tam prolétne orel a po cestě je hned několik horských chat, kde můžete složit hlavu. Je to zároveň známý závod pro běžce, ale proč si to neprojít v klidu pěšky. Parkoviště najdete kousek od vesničky Ardesio.

Rozhodli jste se více prozkoumat park Orobie? Perfektní základnou jsou apartmány Lullaby, kde vám nebude nic chybět. Dokonce ani fotbálek.

Rozhodli jste se více prozkoumat park Orobie? Perfektní základnou jsou apartmány Lullaby, kde vám nebude nic chybět. Dokonce ani fotbálek.

Dovolená v Lombardii

Po výčtu míst, co navštívit v Lombardii (který byl jen slabý odvar z toho, co tu můžete vidět) vám asi už došlo, že na bližší prozkoumání celé Lombardie vám pár dní stačit nebude.

Pokud plánujete procestovat Lombardii křížem krážem, je lepší si vybrat ubytování na několika místech a pomalu se posouvat směrem na jih, ať nestrávíte celou dovolenou v autě.

Pro sestavování itineráře a cestování po Lombardii vám pomůže mapa, díky které si můžete místa libovolně propojit a stáhnout do mobilu:

Ubytování v Lombardii

Už víme, co chceme v Lombardii navštívit. Taky máme naplánovanou cestu. Už zbývá jen vybrat, kde složíme hlavu. A to se odvíjí dle toho, co plánujete v Lombardii poznávat.

Pokud je vaším cílem prozkoumat Miláno a jen si udělat výlet do okolních míst, jako je Bergamo nebo Lago di Como, je lepší vybrat ubytování v centru, odkud budete mít Miláno na dosah.

Jestli jste autem a plánujete projet Lombardii křížem krážem, zvolte ubytování někde na venkově, kde jsou ty ceny pro vaší peněženku příznivější. Navíc ta pravá atmosféra Lombardie se tady nasává snadněji. Mezi kamennými domy, kde se suší kukuřice na balkónech.

Kde se ubytovat v Lombardii?

Pokud hledáte ubytování v hlavní sezóně na poslední chvíli, ceny mohou být až dvojnásobné.

Ubytování v okolí Milána a Bergama

Moderní hotel Milano Castello v centru Milána

Moderní hotel ležící jen pár minut od některých z nejkrásnějších míst v Miláně. Pokoje s klimatizací, vlastní koupelnou a některé i s vířivkou. Se zahradou a posezením na terase. Skvělá snídaně v ceně.

⭐ Hodnocení 9,2 z 10

⭐ Ceny od 2425 Kč pro dva

Penzion Donizetti Royal ve skvělé lokalitě v Bergamu

Penzion se vstřícnými majiteli ležící jen kousek od historického centra Città Alta. Útulné pokoje nebo celé apartmány s vlastní koupelnou. Sdílená kuchyň, kde si můžete uvařit.

Až prozkoumáte Città Alta, můžete vyrazit na výlet do Milána, ke Komskému jezeru nebo k jezeru Lago d´Iseo.

⭐ Hodnocení 9,6 z 10

⭐ Ceny od 1346 Kč pro dva

Ubytování na severozápadě Lombardie (NP Stelvio, Val Camonica)

B&B I Camuni s výbornou snídaní ve Val Camonica

Bed and Breakfast se vstřícným majitelem ležící kousek od Capo di Ponte. Útulné pokoje s balkonem a nádherným výhledem. Výborná snídaně, zahrada a terasa jako třešnička.

Pescarzo je ideální základna pro objevování údolí Val Camonica. Řada turistických tras začíná přímo tady, takže každý den můžete vyrazit na jinou adresu přímo od domu.

⭐ Hodnocení 9,3 z 10

⭐ Ceny od 2071 Kč pro dva

Horský penzion Casa Paola v NP Stelvio

Útulný penzion Casa Paola v malé vesničce Valfurva. Pokoje s balkonem a nádherným výhledem na hory nebo do zahrady, vířivkou a vlastní kuchyňkou. K tomu vás ráno pohostí výbornou snídaní.

Valfurva je ideální základna pro objevování národního parku Stelvio. Poblíž je větší město a lyžařské středisko zároveň – Bormio. Řada turistických tras i cyklostezek začíná přímo ve vesnici a zavedou vás k vrcholům dosahujících výšky až 3500 m.

⭐ Hodnocení 9,4 z 10

⭐ Ceny od 1693 Kč pro dva

Ubytování na východě Lombardie (Lago di Garda, Mantova, Brescia)

Rodinný hotel Locanda All’Avanguardia s domácí kuchyní

Rodinný hotel ve vesnici Solferino. Pokoje s klimatizací, balkonem a parkováním zdarma. Na místě je restaurace s domácí kuchyní a snídaně jsou v ceně. Dobrá výchozí pozice k Lago di Garda (15 km) a historickým městům v okolí (Mantova, Cremona, Brescia, Verona)

⭐ Hodnocení 9,5 z 10

⭐ Ceny od 1844 Kč pro dva

B&B hotel Antiche Mura se vstřícnými majiteli

Bed and Breakfast hotel ve vesnici Puegnago del Garda na západě jezera Garda. Plně vybavené pokoje a apartmány s parkováním zdarma. Skvělá snídaně a vše potřebné v docházkové vzdálenosti. Dobrá výchozí pozice k Lago di Garda (10 min autem), turistickým trasám v parku Parco alto Garda bresciano a místům v okolí (Sirmione, Brescia, Lago d´Idro).

⭐ Hodnocení 9,0 z 10

⭐ Ceny od 1315 Kč pro dva

Ubytování na severu Lombardie (NP Orobie, Lago di Como, Lago Maggiore)

Apartmány Holiday Home Liliana s českou majitelkou u Komského jezera

Plně vybavené apartmány 12 km od města Como. S nádherným výhledem na jezero, výbornou snídaní a zahradou.

Přímo ve vesnici je přístav s trajektovou přepravou, odkud se snadno dostanete do dalších měst jako Como, Menaggio nebo Bellagio. Nebo vyrazte po jedné z turistických tras v okolí – například na hřebenovku k vrcholům Monte Palanzone nebo Monte San Primo.

⭐ Hodnocení 9,7 z 10

⭐ Ceny od 2122 Kč pro dva

Apartmány Lullaby v parku Orobie s výhledem na hory

Plně vybavené apartmány vhodné i pro početnější rodinu nebo bandu. Je tu dokonce i fotbálek. S nádherným výhledem na hory, zahradou s grilem a výbornými snídaněmi. Majitelka je vstřícná a poradí, kam zajít v okolí.

Apartmány mají skvělou základnu pro pěší turistiku v parku Orobie.

⭐ Hodnocení 9,5 z 10

⭐ Ceny od 1424 Kč pro dva

Cestování po Lombardii: Do Lombardie autem nebo letecky?

Že chcete víc času na prozkoumávání Lombardie? V tomhle případě je zase ideální letadlo. Jste tu v cuku letu a při troše snahy se dají najít i levné letenky.

Cestování autem do Lombardie

Cesta z Prahy vám potrvá přibližně 9 hodin (cca 820 km). Jedete směrem na Mnichov, ale cesta od Mnichova se pak už liší dle toho, kam přesně míříte. Přes německý Garmisch-Partenkirchen pojedete v případě národního parku Stelvio ve východní Lombardii a směrem na švýcarské Lugano pak pro místa víc na západě.

Pro Moraváky je lepší zvolit trasu přes Vídeň. Z Vídně pokračujete po A1 na Salzburg a německý Rosenheim (směr Mnichov), kde po 93 vyrazíte na Innsbruck. Odtud se trasa opět liší dle toho, kam přesně směřujete.

Jaké poplatky vás čekají při cestě do Lombardie autem?

Pokud vám vychází cesta přes Švýcarsko, doporučuju ho neobjíždět i přesto, že je dálniční známka dražší. Cesta by trvala déle a místo dálnice ve Švýcarsku zaplatíte za italskou dálnici a Brennerský průsmyk (celkem cca 60 € za cestu tam i zpět). Z Moravy nepojedete přes Švýcarsko, ale zaplatíte víc na mýtném v Itálii.

 • Mýtné v Itálii vychází na cca 8 – 9 € na 100 km. Mýtné zaplatíte kartou nebo v hotovosti.
 • Nejlevnější benzín je po cestě v Rakousku, pak u nás. Nejdražší je v Itálii.

Aktuální ceny benzínu/nafty >>

 • Maximální rychlost na rakouských dálnicích je 130 km/h, na silnicích 100 km/h a v obci jako u nás 50 km/h.
 • Maximální rychlost na švýcarských dálnicích je 120 km/h, na rychlostních silnicích 100 km/ h, na silnicích 80 km/h a v obci 50 km/h.
 • Maximální rychlost na italských dálnicích je 130 km/h a za vlhka pak 110 km/h, na silnicích 90 km/h a v obci 50 km/h.

Letecky do Lombardie

Do Lombardie se dostanete nejlépe nízkonákladovou leteckou společností (Ryanair) na letiště v Bergamu, které leží v srdci Lombardie. Zpáteční letenky do Lombardie seženete už od 900 Kč. Ještě lacinější lety pak seženete z Brna nebo polské Vratislavi (už od 600 Kč).

Doba letu je 1 hodina 20 minut na letiště v Bergamu. Termíny jsou různě dlouhé a je z čeho vybírat.

Jak se dostat z letiště do centra Bergama?

Z letiště můžete jet přímo do centra Bergama. Určitě si vyhraďte půl den a projděte si Città Alta. Nebo z místního vlakového nádraží můžete vyrazit do řady míst v Lombardii. Přímé vlakové spoje jezdí k Lago di Como nebo do města Brescia.

Do centra Bergama se dostanete snadno. Na informacích u východu z letištní haly po pravé straně, popř. v automatu u východu si koupíte lístek na autobus 1A Airport bus. Tím se dostanete na vlakové nádraží do Bergama.

Dobrou základnou pro objevování Lombardie je Miláno. A sem se musíte nějak dostat:

Jak se dostat z letiště v Bergamu do centra Milána?

Z letiště Bergamo jezdí do Milana pravidelné autobusové spoje. Lístek vás vyjde na 8 € v jednom směru a dá se koupit pohodlně online. Pokud nestihnete jeden autobus, můžete jet bez problémů tím dalším.

Pokud si chcete koupit lístek až na místě, tak hned v příletové hale jsou okénka, kde si lístek zakoupíte. Určitě to nepřehlédnete. Spoje jezdí každou chvíli – cca po půl hodině. Cesta trvá necelou hodinku.

Celého průvodce Milánem pak najdete v samostatném článku: 27 tipů, co navštívit a vidět v Miláně | Kompletní průvodce pro Milano

Jak se dopravovat po Lombardii bez vlastního auta?

První možností je půjčit si auto přes půjčovnu. Auto si můžete půjčit hned na letišti – vše potřebné vyplníte online. Je to raz dva.

Další možností jsou vlaky. Vlakové spoje najdete na Trenitalia. Díky vlakům můžete pohodlně objet celou Lombardii. Například z Bergama do Brescia (4,80 €), Brescia – Cremona (5,50 €), Cremona – Mantova (6,10 €)…těch itinerářů vytvoříte celou řadu. Pomůže vám v tom i přiložená mapa, kterou si můžete stáhnout do mobilu nebo PC.

Jídlo v Lombardii

Vzhledem k tomu, že Lombardie leží v Alpách nebo těsně pod nimi, je tu podnebí chladnější, a tomu se přizpůsobuje i jídlo. To je tady vydatné a nejbohatší z celé Itálie. Kuchyně je podobná švýcarské a rakouské. Žádná rajčata a bazalka. Hlavními přísadami jsou maso, sýr, rýže, máslo a polenta. Velké zastoupení mají v jídelníčku i sladkovodní ryby jako okoun, cín, štika.

Lombardie je vzhledem k rozsáhlému chovu mléčného skotu kolem údolí řeky Pád jednou z nejplodnějších oblastí pro výrobu sýra a másla v Itálii. Vyrábí se tady Gorgonzola i Grana Padano.

Jaké jídlo si objednat v Lombardii?

 • Rizoto nebo přímo Šafránové rizoto (Risotto alla Milanese)
 • Bresaola – sušené, solené hovězí maso krásně tmavě červené barvy z alpského údolí Valtellina, které zrálo 2-3 měsíce
 • Telecí řízek po Milánsku – z telecí kotlety, velmi podobný rakouskému řízku
 • Těstoviny plněné dýní (Tortelli di Zucca) – specialita především ve městě Mantova
 • Panettone – sladký chleba s kandovaným pomerančem, citronovou kůrou a rozinkami
 • Torrone – nugát ochucený praženými mandlemi, medem a vanilkou
 • Mostarda di Frutta – kandované ovoce obalené v hořčici, díky které skvěle kontrastuje s cukrovým sirupem, ideální doplněk k sýrům a uzeninám
Panettone

Kdy navštívit Lombardii?

Kdykoliv.

Lombardie je natolik rozmanitá, že se tady zabavíte po celý rok.

V zimě jsou jinak přeplněná městečka jako Bellagio u Lago di Como nebo Sirmione u Lago di Garda liduprázdná a vy si je tak užijete ještě o něco víc. A i ty štrúdly na vstupenku u Duomo v Miláně jsou kratší. Během zimních měsíců si tady navíc skvěle zalyžujete. Možností je spousta.

V létě můžete projet na kole vinice Franciacorta a nebo se vykoupat v lombardských jezerech. Srpen a září jsou ideální pro vysokohorské túry.

Podnebí je v Lombardii o něco chladnější a ne tak horké jako například v Toskánsku nebo francouzském Provence.

Praktické informace před cestou do Lombardie

Ceny v Lombardii

Ceny jídla se v Lombardii pohybují v průměru o 52 % výš než v Praze. Ještě více si připlatíte za chleba, vajíčka, maso, rajčata, cibuli a pivo. O něco míň si naopak připlatíte za ovoce, víno a voda vychází téměř nastejno. Ceny v restauracích jsou zhruba 2,5 krát vyšší než v ČR.

Co si zabalit do Lombardie?

Jak si zabalit a na nic nezapomenout? Mrkněte před cestou na Univerzální seznam věcí, co si sbalit do města pro skvělou dovolenou.

Mohlo by se hodit:

Výběry z bankomatu

Neberte si s sebou velkou hotovost. Výběr z bankomatu na místě vás moc nestojí. Většinou zaplatíte daleko míň než za směnu v ČR.

Ne všechny banky ale mají příznivé poplatky, tak raději mrkněte do ceníku vaší banky než vyrazíte na cestu. Velmi dobře vychází mBank, Equa Bank a Air Bank.

Cestovní pojištění s 50 % slevou

Bez cestovka nevytáhneme paty z ČR. S tímhle odkazem ho budete mít za 50 %.  


Co plánujete v Lombardii navštívit? Kam vyrazíte? Autem nebo letecky?

Šťastnou cestu a arrivederci ?✈.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *