23 tipů na památky a zajímavosti, co navštívit ve Florencii (2023)

Florencie průvodce / Florencie památky a co navštívit

Florencie s panoramatem vyrytým majestátní siluetou katedrály Duomo, uměleckými díly Michelangela, Botticelliho a Leonarda da Vinciho a ulicemi plnými vůní a chutí pravé toskánské kuchyně je víc než jen cílová destinace. Podívejte se na našeho průvodce s tipy na zajímavosti a památky, co navštívit ve Florencii.

Dnes si ukážeme ta nejkrásnější místa a památky, co navštívit a vidět ve Florencii v Itálii pro sestavení itineráře na 1 nebo 2 dny ve Florencii.

Pro více informací o dopravě, ubytování, cenách a dalších praktických tipech se podívejte na našeho průvodce Florencií.

Florencie, Itálie

Florencie (Firenze) je romantické a živé místo. Srdce Toskánska v Itálii, renesanční město, kde započala moderní éra.

Celá Florencie je doslova muzeem umění a vy nevíte, kam se dívat dřív. Patří mezi nejkrásnější města, která jsme kdy navštívili. A nemyslíme si to jen my, protože celé centrum Florencie je na seznamu UNESCO.

Kolébka renesance, kde najdete nejlepší renesanční umění v Evropě i na světě. Navštívit alespoň jednu galerii umění je tady skoro povinnost.

Florencie historie a zajímavosti

Po Římě, Benátkách a Miláně je Florencie čtvrtým nejnavštěvovanějším městem a osmým největším městem v Itálii. Leží na soutoku řek Arno a Mugnone. Žije zde necelých 400 tisíc obyvatel (v celé metropolitní oblasti pak 1,5 milionu).

Florencie je hlavní město Toskánska a po celý rok se sem sjíždí turisté z celého světa.

Florencie památky / Florencie co navštívit / Florencie Toskánsko Itálie

Florentská republika vznikla už v roce 1115. Měla svou vlastní zlatou florentskou minci, která se stala dominantní měnou západní Evropy. To dokládalo, jak mocná a bohatá Florentská republika byla.

Bohatství se hromadilo, země se neustále rozšiřovala a tím došlo ke vzniku renesance. Zajímavostí je, že v roce 1339 Florencie jako první město v Evropě vydláždila všechny své silnice.

V 15. století se k moci dostal rod Medicejských. Velký mecenáš umění, který nechal povolat slavná jména, jako byl Michelangelo či Leonardo da Vinci. V letech 1865-1871 byla Florencie dokonce hlavním městem Itálie. Poté jí nahradil Turín a následně Řím.

S Florencií je spjatá celá řada slavných jmen od architekta Brunelleschiho, malířů Leonarda da Vinciho, Ghiotta či Botticelliho, básníka Danteho Aligheri, sochaře Michelangela nebo filozofa Machiavelliho. Velkou část své práce vykonával ve Florencii taky Galileo Galilei, který se narodil v nedaleké Pise.

Památky a zajímavosti, co navštívit ve Florencii

Navštivte galerii Uffizi, světoznámé muzeum umění s výjimečnou sbírku italských renesančních uměleckých děl, vystoupejte na vrchol kopule Duomo a užijte si fantastický výhled na město. Projděte si historické jádro a objevte ta nejkrásnější místa Florencie včetně Ponte Vecchio nebo galerie Accademia, která ukrývá sochu Davida, jedno z nejslavnějších Michelangelovo děl.

Den zakončete výhledem na Florencii a se sklenkou vína, které se pěstuje na nedalekých vinicích Toskánska.

Pojďme se podívat na nejkrásnější místa a památky, co navštívit ve Florencii:

1. Katedrála Santa Maria del Fiore

Katedrála Santa Maria del Fiore (Cattedrale di Santa Maria del Fiore) je lidem známá spíš jako Duomo (podobně jako v Miláně) nebo florentský dóm. Fiore znamená v překladu květina.

Katedrála je nejznámější a se svojí mramorovou fasádou s odstíny růžové a zelené nejkrásnější katedrálou ve Florencii, kterou uvidíte na většině fotografií Florencie.

Doslova září díky své červené kopuli od Brunelleschiho nad zbytkem města. Červená kopule je zároveň největší cihlovou kopulí na světě. Exteriér katedrály je do detailu propracovaný se 3 bronzovými dveřmi.

Florencie památky / Florencie co navštívit / Florencie Toskánsko Itálie / katedrála Santa Maria del Fiore
průčelí katedrály a napravo Giottova zvonice

Oproti tomu interiér vás možná překvapí svou jednoduchostí, dokud se nepodíváte nahoru a neuvidíte krásnou fresku v kopuli.

Stavba katedrály začala v roce 1296 a trvala 140 let. Po dvě staletí byla katedrála Santa Maria největší katedrálou na světě, dokud jí nepředběhla katedrála svatého Petra ve Vatikánu a katedrála svatého Pavla v Londýně. Katedrála je tak rozlehlá, že zaujímá téměř celou plochu náměstí Piazza del Duomo.

Skrz katedrálu vede taky vstup do jejího podzemí, kde se nacházejí pozůstatky starověké baziliky Santa Reparata (Krypta).

Florencie památky / Florencie co navštívit / Florencie Toskánsko Itálie / katedrála Santa Maria del Fiore
kopule v Duomo ve Florencii

Vstupné do katedrály Santa Maria del Fiore

Vstupné do katedrály je zdarma. Platí se ale vstup do dalších částí – muzeum Duomo, kopule, Giottovo zvonice, baptisterium, podzemní ruiny pod katedrálou (krypta). Především v sezóně může být vstup do kopule zarezervovaný i několik dní dopředu (je to podobné jako u Vatikánských muzeí nebo Kolosea v Římě).

Vstupenky na jednotlivá místa si koupíte přímo naproti vstupním dveřím do baptisteria. Při vstupu je pak jen oskenujete. Druhou možností je koupit si vstupenky online na oficiálních stránkách, kde si vyberete, co vše chcete navštívit – na výběr je ze 3 pasů.

TIP: Pokud plánujete navštívit kopuli, doporučuji objednat vstupenky online, ať máte jistotu, že nebudou nejbližší dny zarezervované. Vstup do kopule pak probíhá přes Porta della Mandorla – od průčelí katedrály půjdete po její levé straně, kde se vstup nachází.

Balíčky vstupného do komplexu Duomo:

 • Brunelleschi Pass (kopule, zvonice, krypta, baptisterium, muzeum) – 30 €, děti 7-14 let 12 €
 • Giotto Pass (zvonice, krypta, baptisterium, muzeum) – 20 €, děti 7-14 let 7 €
 • Ghiberti Pass (krypta, baptisterium, muzeum) – 15 €, děti 7-14 let 5 €

Otevírací doba jednotlivých míst v komplexu Duomo:

 • Katedrála pondělí-sobota 10:15-17:00 (poslední vstup 16:30)
 • Kopule pondělí-pátek 8:15-19:30 (poslední vstup 18:45), sobota 8:15-17:15 (poslední vstup 16:30), neděle a svátky 12:45-17:15 poslední vstup 16:30)
 • Baptisterium denně 9:00-19:45 (poslední vstup 19:30)
 • Muzeum Duomo denně 9:00-19:45 (poslední vstup 19:30), zavřeno každé první úterý v měsíci
 • Zvonice denně 8:15-19:45 (poslední vstup 19:00)
 • Krypta denně 10:15-16:45
Florencie památky / Florencie co navštívit / Florencie Toskánsko Itálie / katedrála Santa Maria del Fiore

2. Muzeum Duomo

Muzeum Duomo (Museo dell’Opera del Duomo) je muzeum umění s díly od Michelangela, Donatella, Brunelleschiho, Ghibertiho a dalších. Sbírka zabírá 28 místností a 3 patra.

Uvidíte tu originální sochy ze zvonice a katedrály, originální pozlacené panely z dveří baptisteria Lorenza Ghiberti a taky původní Bruneleschiho návrhy kopule.

Vstupenky do muzea Duomo si můžete koupit online v rámci jednoho ze tří balíčků. Druhou možností je pořídit lístek přímo na místě (například naproti baptisteriu). Muzeum Duomo je otevřené denně v čase 9:00-19:45.

3. Giottova zvonice

Giottova zvonice (Campanile di Giotto) je samostatně stojí zvonice napravo od katedrály Santa Maria del Fiore. Název nese po svém architektovi Giottu di Bondone, předchůdci renesance. Uvnitř je informační stánek se suvenýry.

Oskenujete vstupenku a začnete stoupat po úzkých schodech až nahoru. Čeká vás hodně schodů, které jsou místy docela úzké a tu a tam musíte počkat, až projdou ostatní z vrchu. Zvonice má celkem 3 patra.

V jednotlivých patrech se můžete kochat a zároveň si odpočinout. Nejkrásnější výhled zažijete až úplně nahoře z venkovní terasy.

Florencie památky / Florencie co navštívit / Florencie Toskánsko Itálie / Giottova zvonice
výhled na zvonici z kopule

Vstupenka do Giottovy zvonice se kupuje naproti vstupním dveřím baptisteria (stejně jako na ostatní místa v komplexu katedrály) nebo online (pokud plánujete navštívit kopuli, určitě objednejte předem online, ať máte jistotu, že se dostanete dovnitř).

Zvonice je otevřená denně v čase 8:15-19:45.

4. Baptisterium Jana Křtitele

Baptisterium Jana Křtitele (Battisterio di San Giovanni) patří mezi nejstarší památky ve Florencii. Nachází se před průčelím katedrály Santa Maria del Fiore na náměstí Piazza di San Giovanni. Pro místní se jedná o nejvýznamnější stavbu ve Florencii.

Je osmiboké s mramorovou fasádou a inspirované starověkými římskými mauzolei. O chlup víc se mi líbilo baptisterium v Pise, ale baptisterium ve Florencii nás ohromilo svými bronzovými dveřmi.

Florencie baptisterium
baptisterium a za ním katedrála

Nejznámější jsou zlaté dveře od Lorenza Ghibertiho, které Michelangelo nazval Brány ráje (dveře přímo naproti katedrále). Další dveře znázorňují výjevy z utrpení Krista a poslední výjevy ze života Jana Křtitele.

Florencie baptisterium zlaté dveře
zlaté dveře od Lorenza Ghibertiho

Strop baptisteria zdobí nádherná zlatá mozaika Posledního soudu s otvorem, kterým proniká denní světlo do baptisteria. Dokončení mozaiky trvalo přes 100 let. Je ohromná a nutí vás se pořád dívat vzhůru podobně jako v Sixtinské kapli.

Vstupenku do baptisteria si koupíte v rámci balíčku. Dá se koupit přímo naproti vstupním dveřím do baptisteria. Baptisterium je otevřené denně 9:00-19:45.

Florencie památky / Florencie co navštívit / Florencie Toskánsko Itálie / baptisterium Florencie
Baptisterium uvnitř

5. Bazilika San Lorenzo

Bazilika San Lorenzo je jedním z nejstarších římskokatolických kostelů ve městě a byla farním kostelem rodu Medicejských. Zaujme vás svým exteriérem z hnědého kamene, na který měl přijít ještě carrarský mramor. K tomu už ale nikdy nedošlo.

Baziliku tvoří obrovský komplex, který se skládá z baziliky, staré sakristie od Brunelleschio, nové sakristie od Michelangela, Medicejské kaple a Medicejské knihovny Laurenziana.

Florencie památky / Florencie co navštívit / Florencie Toskánsko Itálie / bazilika San Lorenzo
Florencie památky / Florencie co navštívit / Florencie Toskánsko Itálie / bazilika San Lorenzo

Většina návštěvníků směřuje do Medicejské kaple, která je mauzoleem pro téměř 50 významných členů rodiny Medicejských. Do Medicejské kaple si musíte zarezervovat vstupenku předem.

Komplex je otevřený v čase 9:30-17:30 (poslední vstup 16:30). Bazilika se otevírá veřejnosti až v 10 h. Vstupné do komplexu je 9 € (do 12 let zdarma) – umožňuje vám vstup do baziliky San Lorenzo, staré sakristie, kláštera, muzea pokladnice, krypty a monumentálního podzemí. Vstupenka do Medicejské kaple není součástí (viz předchozí odstavec).

6. Palazzo Medici Riccardi

Palazzo Medici Riccardi sloužil od 15. století rodině Medicejských. Dnes v něm sídlí muzeum umění. Uvidíte tady 6 zachovalých místností včetně fresek, kapli, kopuli a udržovanou zahradu. Pokud máte rádi umění, bude se vám tady líbit.

7. Galerie Accademia

Kousek od Palazzo Medici Riccardi leží galerie Accademia (Galleria dell´Accademia). Sídlí v nenápadné budově, která není tak honosná jako například galerie Uffizi.

Že jste na místě poznáte hned (hlavně v sezóně) – kolem zdí se vine dlouhá fronta. Všichni chtějí vidět Michelangelovu sochu Davida, která je ztělesněním mužského ideálu krásy.

socha Davida Michelangelo Florencie

Socha měla být původně součástí Duoma, ale nakonec se jí rozhodli do výklenku katedrály neumístit právě kvůli její kráse. Součásti prohlídky je taky výstava hudebních nástrojů a nedokončené Michelangelovy sochy.

Prohlídka galerie vám zabere necelou hodinu. Otevřeno je od úterý do neděle v čase 9:00-18:45 (poslední vstup 18:15).

TIP: Do Galleria dell´Accademia si rezervujte vstupenku předem na konkrétní časový úsek – fronty bývají dlouhé a vstupenky jsou předem vyprodané.

8. Leonardo Interactive Muzeum

5 minut od Galleria dell´Accademia leží interaktivní muzeum Leonarda da Vinciho. Je to skvělá zábava pro děti i dospělé. Vyzkoušíte si tady stroje, které vynalezl samotný Leonardo a to vše zábavnou formou. U každého vynálezu je pak podrobný popis, na co má stroj sloužit.

Návštěva muzea nezabere moc času, ale stojí za to. Otevřeno je denně v čase 9:30-19:30 (poslední vstup 18:30). Lístky se dají koupit jednoduše předem a na místě už nemusíte čekat frontu.

9. Piazza della Repubblica

Piazza della Repubblica je rozlehlé a živé náměstí nedaleko katedrály Santa Maria a Piazza del Duomo. V průběhu celé historie patřilo k významným místům ve Florencii. Ve starověku tady sídlilo florentské forum, ve středověku centrální trh a od 16. do 19. století židovské ghetto.

Florencie památky / Florencie co navštívit / Florencie Toskánsko Itálie

Po vytvoření království a jednocení Itálie v roce 1861 náměstí Piazza della Repubblica kompletně přestavěli. Jako připomínka historie zůstal jen Sloup hojnosti představující místo setkání římských cest ve starověku.

Dnes najdete na náměstí Piazza della Repubblica spoustu restaurací, obchodů, kolotoč a pouliční umělce.

10. Fontana del Porcellino

Fontana del Porcellino je bronzová socha kance, jehož ústa představují malou fontánu. Když přijdete na náměstí Piazza del Mercato Nuovo, uvidíte historickou budovu s výraznými oblouky – lodžii Nové tržnice, kde sídlí trh. Projdete kolem budovy a po pravé straně uvidíte sochu divočáka s fontánou (naproti H&M).

Se sochou divočáka se pojí hezká legenda – pokud pohladíte divočáka po čumáku, prý se do Florencie jednou vrátíte. Denně ho hladí takové množství návštěvníků, že je jeho čumák zářivě zlatý oproti zbytku těla.

Když mu vložíte do úst minci (odkud vytéká voda) a mince poté spadne na mřížku ve spodní části fontánky a zároveň si budete něco přát, přání se vám splní.

Socha už byla taky v minulosti několikrát ukradená, takže na místě najdete její repliku (originál uvidíte v Bardiniho muzeu).

11. Piazza della Signoria

Piazza della Signoria tvoří pomyslné srdce a historické centrum Florencie. Patří mezi nejkrásnější místa ve Florencii a při své návštěvě města si náměstí nemůžete nechat ujít. Nebudete vědět, kam se dívat dřív.

Jaká jsou top místa na náměstí Piazza della Signoria? Neptunova fontána, Michelangelova socha Davida (replika, originál uvidíte v galerii Accademia ), palác Palazzo Vecchio a seskupení soch po pravé straně od paláce (Loggia dei Lanzi).

Florencie památky / Florencie co navštívit / Florencie Toskánsko Itálie
Neptunova fontána
Florencie památky / Florencie co navštívit / Florencie Toskánsko Itálie

12. Palazzo Vecchio

V paláci Vecchio na Piazza della Signoria se odehrál pěkný kus historie ve Florencii. Palác postavili na přelomu 13. a 14. století jako středověkou pevnost, odkud městská rada řídila Florentskou republiku. Palazzo Vecchio navrhl architekt Arnolfo di Cambio, který navrhl taky katedrálu Santa Maria.

Florencie památky / Florencie co navštívit / Florencie Toskánsko Itálie / Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio dnes slouží jako muzeum. Má bohatě zdobený interiér. V prvním patře je Sál pěti set, kde v minulosti probíhalo zasedání 500 členů městské rady.

Má kazetový strop a bitevní fresky od dvorního malíře Medicejských Giorgiho Vasariho. V 2. patře se nacházejí zdobené pokoje rodu Medici s Donatellovo bronzovou sochou Juditha.

V Palazzo Vecchio můžete vystoupat 400 schodů až na vrchol věže Torre d´Arnolfo s hodinami a pokochat se nádherným panoramatickým výhledem (vstupenka do věže se kupuje zvlášť).

Florencie památky / Florencie co navštívit / Florencie Toskánsko Itálie / Palazzo Vecchio

Pokud se pozorně zadíváte na zeď paláce po pravé straně od vstupních dveří, uvidíte řezbu mužské tváře. Do dnes se odborníci stále dohadují, zda se jedná o řezbu od Michelangela, kdy se mužská tvář dívá na sochu Davida přímo před vstupem.

Palác je otevřený denně v čase 9:00-22:00 kromě čtvrtka, kdy zavírá už ve 14:00. Vstupenku do paláce Vecchio získáte zde.

13. Galerie Uffizi

Galleria degli Uffizi je slavné muzeum umění, které je 4. nejnavštěvovanějším muzeem v Itálii (a že je v Itálii konkurence obrovská).

Obsahuje nejlepší sbírku italského renesančního umění na světě, které je zasazené v nádherných prostorech. Pokocháte se tu taky starověkými sochami, groteskními freskami na stropech a dalším uměním.

Florencie památky / Florencie co navštívit / Florencie Toskánsko Itálie / galerie Uffizi

Vše je rozdělené do celkem 45 sálů ve 2 patrech. Pokud jste milovníky umění, vyčleňte si na návštěvu klidně 3-4 hodiny. Není tu moc míst na sezení.

Uvnitř je kavárna, ale i tak doporučuju vyrazit brzy ráno po jídle. Davy jsou nejmenší a na takové množství umění je potřeba energie.

Galerie leží mezi palácem Vecchio a řekou Arno, která protéká městem Pisa, kde najdete Šikmou věž (Pisa je z Florencie jen hodinu vlakem).

Florencie památky / Florencie co navštívit / Florencie Toskánsko Itálie / galerie Uffizi
Florencie památky / Florencie co navštívit / Florencie Toskánsko Itálie / galerie Uffizi

Nejkrásnější a nejvýznamnější díla galerie Uffizi dle umělců:

 • Botticelli – Zrození Venuše, Primavera (Botticelli má dokonce několik místností se svými díly, které patří k nejoblíbenějším v galerii)
 • Leonardo da Vinci – Zvěstování, Klanění tři králů
 • Tiziano – Venuše z Urbina
 • Caravaggio – Medúza, Bacchus
 • Raphael – Madona ze Stehlíka, Portréty Aponoli Doni a Maddaleny Strozzi
 • Michelangelo – Doni Tondo (Michelangelovo jediný obraz na plátně; Raphael a Michelangelo mají společnou místnost s nádhernou vitrínou)
 • …a mnoho dalších umělců včetně Giotta, Raphaela nebo holandských malířů Rembrandta a Rubense
Galerie Uffizi vstup Florencie
fronty do galerie Uffizi

Vstupné a otevírací doba galerie Uffizi

Galleria degli Uffizi je jedním z míst ve Florencii, kam byste si určitě měli zarezervovat vstupenku předem. Fronty bývají dlouhé a v sezóně se může stát, že budou lístky vyprodané i několik dní dopředu.

Pokud si koupíte vstupenku s možností přeskočit frontu, budete mít oddělený vstup do galerie.

Galerie je otevřená kromě pondělí denně v čase 8:15-18:30.

TIP: Přeskočte frontu a zarezervujte si vstupenku do galerie Uffizi předem. V nabídce jsou i prohlídky s průvodcem, který vyzdvihne to nejlepší z galerie.

14. Ponte Vecchio

Ponte Vecchio je nejznámější most ve Florencii ze 14. století, pod kterým protéká řeka Arno. Lemují ho obchody se šperky, takže chvílemi ani nemáte pocit, že jdete po mostě. Ponte Vecchio je jediný most, který přežil druhou světovou válku.

Z mostu budete mít výhled na most Ponte Santa Trinity ze 16. století. Pokud byste si chtěli udělat fotku Ponte Vecchio, právě z mostu Santa Trinity ho vyfotíte v celé jeho kráse.

Florencie památky / Florencie co navštívit / Florencie Toskánsko Itálie / ponte Vecchio

15. Bazilika Santo Spirito

Kostel Santo Spirito (Basilica di Santo Spirito) je jedním z nejvýznamnějších kostelů ve Florencii, který stojí na trochu “ospalém” náměstí Piazza Santo Spirito. Kostel je postavený v typicky románském stylu s velmi jednoduchým exteriérem.

Uvnitř se ale ukrývá zdobený interiér, který málokdo při pohledu na jeho vnějšek čeká. V okolí kostela a náměstí je spousta možností, kde se dobře najíte.

Bazilika Santo Spirito je pro návštěvníky otevřená od pondělí do soboty v čase 10:00-13:00 a 15:00-18:00 a v neděli a o svátcích 11:30-13:30 a 15:00-18:00. Ve středu je zavřeno. Příspěvek 2 € zaplatíte při vstupu do baziliky.

16. Bazilika Santa Croce

Bazilika Santa Croce (Basilica di Santa Croce di Firenze) stojí na náměstí Piazza di Santa Croce a je největším františkánským kostelem na světě. Její stavba začala v roce 1294 a trvala 150 let.

Florencie památky / Florencie co navštívit / Florencie Toskánsko Itálie / bazilika Santa Croce

Kostel uvnitř ukrývá nádhernou kapli s freskami a zároveň je místem posledního odpočinku Michelangela, Galilea a dalších významných osobností.

Komplex je otevřený od pondělí do soboty v čase 9:30-17:30 a v neděli a svátcích 12:30-17:45. Plné vstupné je 8 € a snížené 6 € (děti 12-17 let a studenti). Součástí lístku je vstup do baziliky, ambitů, kaple, sakristie, Medicejské kaple a dalších míst v komplexu.

Florencie bazilika Santa Croce interiér
Florencie bazilika Santa Croce interiér

17. Muzeum Bargello

Muzeum Bargello (Museo Nazionale del Bargello) by nemělo uniknout žádnému milovníkovi umění. Uvnitř uvidíte největší sbírkou gotických a renesančních soch od italských mistrů (Michelangelo, Donatello, Verrochia a další).

Bargello muzeum Florencie

Nenechte si ujít bronzovou sochu Davida od Donatella, která sice není tak známá jako Michelangelova socha Davida, ale sloužila jako její inspirace. Kromě sbírky stojí za vidění taky budova samotná, která je postavená ve stejném stylu jako palác Vecchio.

Muzeum Bargello je otevřené denně 8:45-19:00 a v úterý 10:00-18:00. Plné vstupné do muzea je 13 € a snížené pro studenty 18-25 let 7 €. Pro přeskočení fronty můžete rezervovat vstupenky předem.

18. Kostel Santa Maria Novella

Kostel Santa Maria Novella (Basilica di Santa Maria Novella) sousedí s nádražím Santa Maria Novella, které po ní nese název. Jedná se o dominikánský kostel z 15. století s mramorovou fasádou a uvnitř s gotickými a raně renesančními freskami.

Michelangelo kostel označil jako svojí snoubenkou. Svým exteriérem připomíná slavnější Duomo, ale interiér je zdobnější.

Florencie Santa Maria Novella

Bazilika je součástí velkého komplexu, kde najdete taky muzeum Museo di Santa Maria Novella. Vstup do baziliky vede od udržovaného náměstí Piazza di Santa Maria Novella uprostřed s obeliskem.

Součástí vstupenky do baziliky je taky návštěva kaplí včetně fresek, sakristie a hřbitova Avelli. V rámci prohlídky muzea uvidíte taky Klášter mrtvých, Zelený klášter, Cappellone degli Spagnoli, Cappella degli Ubriarchi a Refektář.

Florencie Santa Maria Novella

Vstupné a otevírací doba do komplexu Santa Maria Novella

Plné vstupné je 7,50 € a snížené pro 11-18 let 5 €. Rezervace do baziliky není nutná, do muzea si rezervujete čas tady. Poplatek za rezervaci je 1 €.

Otevírací doba:

 • duben-červen pondělí-čtvrtek 9:30-17:30, pátek 11:00-17:30, sobota 9:30-17:30, neděle a svátky 13:00-17:30
 • červenec-srpen pondělí-čtvrtek 9:30-17:30, pátek 11:00-17:30, sobota 9:30-17:30, neděle a svátky 12:00-17:30
 • říjen-březen pondělí-čtvrtek 9:30-17:00, pátek 11:00-17:00, sobota 9:30-17:00, neděle a svátky 13:00-17:00

19. Museo Novecento

Přes náměstí přímo naproti bazilice Santa Maria Novella stojí Museo Novecento. Jedná se o muzeum moderního umění, kde najdete tvorbu italských umělců z 20. a 21. století, kterou doplňují dočasné výstavy.

Vstupné je 9,50 €, pro studenty a mládež 18-25 let 4,50 €. Rezervaci provedete tady. Otevřeno je kromě čtvrtka denně 11:00-20:00.

Kousek od muzea a kostela Santa Maria Novella leží údajně nejstarší historická lékárna v Evropě. Pokud vám zbyde čas, nakoukněte sem. Omámí vás nejen vůní, ale i ručně vyráběnými produkty a nádherným interiérem s freskami a malým muzeem.

20. Muzeum Galileo

Kdo by neznal nejznámějšího astronoma, matematika a vědce Galileo Galilei. Narodil se kousek od Florencie v Pise, kde taky studoval a prováděl pokusy gravitace pomocí závaží ze Šikmé věže. Ve Florencii má své muzeum, které najdete nalevo od galerie Uffizi.

V Museo Galileo uvidíte rozsáhlou sbírku vědeckých přístrojů – Galileovy dalekohledy a čočku z dalekohledu, se kterou objevil 4 galileovské měsíce planety Jupiter, sbírku pozemských a nebeských glóbů, obří armilární koule od Santucciho a nebo taky Galileův prostřední prst z pravé ruky.

Vstupenky do Museo Galileo si můžete koupit předem. Otevřeno je denně 9:30-18:00. V úterý zavírají už ve 13:00.

21. Palác Pitti a zahrady Boboli

Renesanční palác Pitti (Palazzo Pitti) je největším palácem ve Florencii, který se rozprostírá na úpatí kopce Boboli. Byl postavený v 15. století a sloužil jako královský domov pro rodinu Medici.

Uvnitř najdete několik galerií a muzeí, které jsou tematicky rozdělené – Pokladnice velkovévodů v přízemí, Palatinská galerie (Tizian, Raffael, Rubens a další) a Císařské a královské apartmány v noblesním patře paláce, Galerie moderního umění a Muzeum módy a kostýmů ve druhém patře.

Florencie zahrady Boboli

Palác je otevřený denně kromě pondělí v čase 8:15-18:30 (poslední vstup 17:30). Součástí vstupenky do Palazzo Pitti je Palatinova galerie, Galerie moderního umění a Pokladnice velkovévodů. V sezóně a o víkendu a svátcích může být předem vyprodáno. Je lepší provést rezervaci předem – v případě potřeby se dá zrušit 24 hodin předem.

Přímo u Palazzo Pitti se rozprostírá největší zelená plocha ve Florencii – zahrady Boboli (Giordino di Boboli) v italském stylu s renesančními sochami, fontánami a krásnými výhledy na město. Na jaře a v létě je to nádherná oáza plná květin.

22. Piazzale Michelangelo

Odkud zažijete jeden z nejhezčích výhledů na Florencii? Vyhlídkové náměstí Piazzale Michelangelo se rozprostírá na kopci a díky tomu nabídne skvělý pohled na město. Uprostřed náměstí stojí bronzová replika sochy Davida od Michelangela.

výhled z Piazzale Michelangelo Florencie
výhled z Piazzale Michelangelo

Víte, co je na panorama Florencie zvláštní? Domy mají jednotnou výškou a vyčnívá z nich jen několik budov – Duomo, palác Vecchio a bazilika Santa Croce. Jak je to možné? Řadu let totiž město zakazovalo stavět budovy vyšší, než je červená kopule Duoma.

Cestou k Piazzale Michelangelo budete procházet kolem zbytků florentského opevnění ze 14. století.

23. Kostel San Miniato al Monte

Pokud vystoupáte od Piazzale Michelangelo ještě o kousek výš (5 minut), dojdete k románskému kostelu San Miniato, který stojí přímo na vrcholu kopce. Spolu s baptisteriem Jana Křtitele je jednou z nejstarších staveb ve Florencii.

San Miniato al Monte Florencie

Za vidění stojí jak kostel samotný s jeho mramorovou fasádou a freskami uvnitř, tak Florencie, kterou odtud budete mít jako na dlani.

Vstup je zdarma. Otevřeno je denně 9:30-13:00 a 15:30-19:00.

San Miniato al Monte Florencie

Nejkrásnější místa ve Florencii

Florencie ukrývá ta nejkrásnější místa v Itálii. Níže přikládám výčet míst, která by měla být na seznamu téměř každého, kde chce vidět to nejlepší z Florencie.

Ať už máte na Florencii 1, 2 nebo 3 dny, může sloužit seznam jako itinerář trasy (místa následují po sobě). Při plánování trasy pomůže taky mapa Florencie, kterou najdete na konci průvodce.

 • Bazilika Santa Maria Novella
 • Galerie Accademia
 • Duomo
 • Baptisterium
 • Palazzo Vecchio
 • Galerie Uffizi
 • Ponte Vecchio
 • Palác Pitty a zahrady Boboli
 • Piazzale Michelangelo
 • Kostel Santa Croce
Palazzo Vecchio, Florencie
Palazzo Vecchio, Florencie

Kde se ubytovat ve Florencii

 • Camplus Guest Firenze Casa per Ferie: Nový, moderní hotel s plným zázemím, restaurací a soukromým parkováním
 • Hotel Paganini: Útulný tříhvězdičkový hotel vhodný pro páry i rodiny. Parkování v garáži, snadná dostupnost do centra.
 • B&B Antiche Armonie: Útulný hotel s rodinnou atmosférou a přístupem na kód pro snadnější check-in. Poloha v centru kousek od nádraží.
 • Residence Porta Al Prato: Kompletně vybavené apartmány s kuchyňským koutem na kraji centra a se soukromým parkováním
 • Hotel Aida: Levný hotel se zahradou a dobrou dostupností do centra
 • Hostel Plus Florence: Hostel s plným zázemím, střešní terasou a jen 10 minut od nádraží. Ubytování v soukromých nebo sdílených pokojích.
 • Kemp Firenze Camping in Town: Kempové městečko s bungalovy a stanovými chatkami, kde nechybí vlastní koupelna, posezení a parkování zdarma. Dobré spojení do centra, skvělá cena.

Florencie mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy, co navštívit a vidět ve Florencii. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Florencii v Itálii. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Florencie

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.

Pokud si plánujete půjčit auto v Toskánsku, nejlepší zkušenost máme s Rentalcars.com, která má nejširší nabídku za dobré ceny. Pojištění a storno zdarma je v ceně.

Toto byly naše tipy na nejkrásnější místa, co navštívit ve Florencii. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Itálii

FLORENCIE: Podívejte se na podrobného průvodce Florencií.

ITÁLIE: Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Itálii.

ŘÍM: Řím je jedno z nejoblíbenějších měst v Evropě. Zde je seznam toho nejlepší, co navštívit v Římě. Sestavte si svůj 3-denní itinerář Říma a podívejte se, jak ušetřit v Římě. Zjistěte vše o Vatikánských muzeích nebo Koloseu.

BENÁTKY: V článku Co navštívit v Benátkách přinášíme tipy na nejkrásnější místa a další užitečné tipy.

NEAPOL: Neapol má jedno z nejstarších historických center na světě a spoustu dalších krásných míst, která stojí za vidění.

TOSKÁNSKO: Toskánsko je jednou z nejoblíbenějších částí Itálie. Při své návštěvě Toskánska nemůžete vynechat Florencii.

Pisa je dalším nádherným městem, které stojí za to vidět v Toskánsku.

LOMBARDIE: Milán je hlavním městem Lombardie, které je známé pro svojí nádhernou katedrálou. Jen kousek od Milána leží Lago di Como, krásné alpské jezero.

DOLOMITY: Jedno z nejkrásnějších pohoří na světě najdete na severu Itálie. Co navštívit v Dolomitech najdete v samostatném článku. V průvodci Dolomity sdílíme užitečné tipy, jak naplánovat svojí cestu do Dolomit.

Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

Shrnutí: Florencie památky a co navštívit

Jaká jsou nejkrásnější místa, co navštívit ve Florencii?

Mezi nejkrásnější památky, co vidět ve Florencii patří katedrála Santa Maria del Fiore s přilehlou zvonicí a baptisteriem, Piazza della Signoria s Palazzo Vecchio, galerie Uffizi, Ponte Vecchio a Piazzale Michelangelo. Florencie je jako galerie nádherných míst se spoustou dalších zajímavostí, která stojí za to navštívit. Více tipů najdete v článku.

Proč navštívit Florencii?

Florencie (Firenze) je romantické a živé město. Město kultury, historie a vzniku moderní éry.
Celá Florencie je doslova muzeem umění a vy nevíte, kam se dívat dřív. Patří mezi nejkrásnější města, která jsme kdy navštívili. A nemyslíme si to jen my, protože celé centrum Florencie je na seznamu UNESCO.

Co navštívit v okolí Florencie?

Florencie je hlavním městem Toskánska a zároveň vstupní branou do nekonečných lánů vinic, mezi kterými jsou rozesetá středověká městečka. Siena, San Gimignano, Lucca nebo Pisa jsou všechny z Florencie snadno dostupné.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *