32 tipů na památky a co vidět v Lisabonu + mapa (2024)

Lisabon památky / co vidět v Lisabonu

Plánujete, co vidět a jaké památky navštívit v Lisabonu? Podívejte se na našich 32 tipů na nejlepší místa, co navštívit v Lisabonu.

Obsah
 1. Lisabon
 2. Jak ušetřit v Lisabonu?
 3. Tipy na nejlepší místa, co vidět v Lisabonu – mapa
 4. Památky, zajímavosti a co navštívit v Lisabonu
 5. Kde se ubytovat v Lisabonu?
 6. Tipy před návštěvou Lisabonu
 7. Další informace o Lisabonu a okolí
 8. Lisabon – nejčastější dotazy

Lisabon

Lisabon je město světla, které vás bude bavit svojí pohodovou a uvolněnou atmosférou. Má multikulturní nádech a ty nejlepší koláčky se žloutkovým krémem Pastéis de Nata.

I když neleží přímo u moře a nejsou tu žádné pláže ke koupání, budete mít pocit, že jste se ocitli na slunné riviéře u moře díky řece Tajo.

Ta ovívá břehy až ke zdejší promenádě, kde si můžete sednout na schody a užívat si pohled na ikonický most 25. dubna se sochou Ježíše Krista nad ním.

Lisabon památky / co vidět v Lisabonu
Střecha s výhledem z MAAT muzeum (vyhlídka je přístupná zdarma)

Lisabon hýří barvami. Je zábavný a pestrý. Domy zdobí dlaždice různých tvarů, barev, motivů.

A pokud obdivujete pouliční umění, přijdete si tady na své. Ano, v Lisabonu je spousta míst (jako v každém větším městě), kde se čmáranice v ulicích nedají považovat za umění.

Zároveň je tady ale opravdové pouliční umění, které samo město podporuje. To nejlepší street art uvidíte ve čtvrtích Bairro Alto, Alfama a Graça.

Jak ušetřit v Lisabonu?

V Lisabonu se dá velmi dobře ušetřit díky turistické kartě Lisbon Card.

S tou získáte zdarma neomezenou dopravu v Lisabonu (metro, tramvaje včetně tramvaje 28, výtahy a lanovky), dopravu vlakem do měst Sintra a Cascais, vstup do 39 míst v Lisabonu a okolí (Castelo de S. Jorge, klášter Jeronimos, Belémská věž, Národní Pantheon, Národní muzeum kočárů a další) a slevy až 50 % na další místa.

Karta platí na 24, 48 nebo 72 hodin. Po zakoupení online získáte voucher, který si pak vyměníte v turistických informacích v Lisabonu za Lisabonskou kartu.

Turistické informace se nachází přímo na letišti a zároveň vám tady dají průvodce s podrobnými informacemi, kde všude vám karta platí. Karta se aktivuje od prvního použití (máte až jeden rok na to kartu aktivovat).

Ceny pro všechny nad 16 let jsou následující: 27 € na 24 hodin, 44 € na 48 hodin a 54 € na 72 hodin. Ceny pro děti 4-15 let jsou pak nižší: 18 € na 24 hodin, 24,50 € na 48 hodin a 30,50 € na 72 hodin.

Čtěte naší podrobnou recenzi Lisabonskou kartou.

Tipy na nejlepší místa, co vidět v Lisabonu – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Lisabonu. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci, co vidět v Lisabonu. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Památky, zajímavosti a co navštívit v Lisabonu

1. Klášter Jeronymitů (Mosteiro dos Jerónimos)

Klášter Jeronymitů je považovaný za mistrovské dílo portugalské architektury a patří mezi nejkrásnější památky v Lisabonu. Leží ve čtvrti Belém mimo centrum Lisabonu.

Klášter Jeronymitů / nejkrásnější památky v Lisaboně / co vidět v Lisaboně / klášter Jeronymitů vstupné
Klášter Jeronymitů / nejkrásnější památky v Lisaboně / co vidět v Lisaboně / klášter Jeronymitů vstupné

Klášter je postavený v manuelském stylu, který neuvidíte nikde jinde na světě. Pochází totiž z Portugalska za vlády krále Manuela I. a kombinuje pozdní gotiku s renesancí nebo maurským stylem. Díky tomu si zasloužil taky zápis na seznam památek UNESCO.

Oficiální název kláštera je Santa Marie de Belém, ale častěji se mu přezdívá klášter Jeronymitů, protože byl věnovaný mnichům řádu svatého Jeronýma.

Klášter Jeronymitů / nejkrásnější památky v Lisaboně / co vidět v Lisaboně / klášter Jeronymitů vstupné

Klášter má spoustu složitých detailů. Vnitřní zahrada je obklopená portiky s oblouky, kdy každý oblouk je zcela odlišný.

Klášter Jeronymitů / nejkrásnější památky v Lisaboně / co vidět v Lisaboně / klášter Jeronymitů vstupné

S klášterem sousedí nádherný kostel, kde uvidíte hrobku mořeplavce Vasco da Gama nebo nejznámějšího portugalského básníka Luís de Camões. Do kostela je vstupné zdarma.

Pro klášter a kostel jsou oddělené vstupy. Tvoří se tu 3 fronty – do kostela, na vstupenky do kláštera a na bezpečnostní kontrolu do kláštera.

Vstupenky do kláštera si kupujete online nebo v automatech, které většinou umožňují i platbu kartou.

Doporučuji koupit vstupenky předem, abyste se na místě vyhnuli frontě na lístky. Vstupenky stačí při vstupu ukázat v mobilu.

Klášter Jeronimos / nejkrásnější památky v Lisaboně / co vidět v Lisaboně / klášter Jeronimos vstupné

Vstupné: Vstupné do kláštera je 12 € a 6 € snížené (studenti, senioři nad 65 let). Děti do 12 let mají vstup zdarma a vstupné do kostela je zdarma pro všechny. Vstupenky do kláštera získáte zde.

Součástí Lisabonské karty: Ano, vstup zdarma s Lisboa Card

Otevírací doba: zavřeno v pondělí; ostatní dny je otevírací doba následující: v létě 9:30-18:00, prodej vstupenek do 17:00 a poslední vstup v 17:30; v zimě 10:00-17:30, prodej vstupenek do 16:30 a poslední vstup v 17:00

Jak se dostat: Ke klášteru Jeronymitů se nejsnadněji dostanete tramvají 15 z hlavního nádraží v centru města Cais do Sodré. Vystoupíte na zastávce Mosteiro Jerónimos.

Klášter Jeronimos / nejkrásnější památky v Lisaboně / co vidět v Lisaboně / klášter Jeronimos vstupné

Jak přeskočit fronty do kláštera Jeronymitů: Klášter Jeronymitů patří mezi TOP 10 míst v Lisabonu a fronty tu jsou opravdu dlouhé. Navíc stojíte na slunci u silnice. Jednou z možností, jak přeskočit frontu, je koupit si vstupenku předem.

Nemusíte tak stát frontu na vstupenku a půjdete rovnou do bezpečnostní fronty. Snímnete vstupenku v mobilu a můžete jít dál. Další možností je dorazit co nejdříve ráno nebo naopak později odpoledne před koncem otevírací doby, abyste se vyhnuli největším davům.

2. Belémská věž (Torre de Belém)

Při návštěvě Lisabonu si nemůžete nechat ujít jednu z nejznámějších památek, která je neodmyslitelně spjatá s historií města – Belémskou věž. Tu najdete jen kousek od kláštera Jeronymitů.

Belémská věž Lisabon / Lisabon památky / co vidět v Lisabonu / nejlepší místa v Lisabonu

Belémská věž je dalším příkladem manuelského stylu v Lisabonu. Je to ikonická památka, která je spolu s klášterem Jeronymitů na seznamu UNESCO.

Belémská věž stojí v ústí řeky Tajo. Jejím úkolem bylo v minulosti bránit město před útokem, ale déle sloužila jako státní vězení, maják, celní přístav nebo telegrafní úřad.

Belémská věž Lisabon / Lisabon památky / co vidět v Lisabonu / nejlepší místa v Lisabonu / Belémská věž vstupné

Belémská věž se skládá z bašty a 30 m vysoké věže. Má 4 patra, která jsou propojená úzkým schodištěm. Přístup nahoru a dolů řídí semafory. Ve spodní části věže je několik děl, které směřují z okna. Postupně se v jednotlivých patrech dočtete víc o historii města.

V rámci prohlídky věže se dostanete na vyhlídku do věže, odkud uvidíte až na sochu Krista nad mostem 25. dubna.

Belémská věž Lisabon / Lisabon památky / co vidět v Lisabonu / nejlepší místa v Lisabonu / Belémská věž vstupné

K Belémské věži vede asi 3 km dlouhá promenáda z centra od mostu 25. dubna. Můžete si tady sednout v parku na jednu z laviček nebo si dát něco dobrého a kochat se pohledem na Belémskou věž s řekou Tajo, která se kousek odtud vlévá do Atlantského oceánu. Jsou tu taky toalety.

Vstupné: Vstupné do Belémské věže je 8 € a 4 € snížené (studenti, senioři nad 65 let). Děti do 12 let mají vstup zdarma. Vstupenky získáte zde.

Součástí Lisabonské karty: Ano, vstup zdarma s Lisboa Card.

Otevírací doba: zavřeno v pondělí; ostatní dny je otevírací doba následující: v létě 9:30-18:00, prodej vstupenek do 17:00 a poslední vstup v 17:30; v zimě 10:00-17:30, prodej vstupenek do 16:30 a poslední vstup v 17:00

Jak se dostat: tramvaj 15 z hlavního nádraží Cais do Sodré – zastávka Largo Da Princesa

Belémská věž Lisabon / Lisabon památky / co vidět v Lisabonu / nejlepší místa v Lisabonu / Belémská věž vstupné

Jak přeskočit fronty do Belémské věže: Belémská věž je další místo v Lisabonu, kde se tvoří opravdu dlouhé fronty, protože počet lidí uvnitř je korigován. Vstupenky si můžete zakoupit předem.

Nejméně lidí tu je hned ráno na otevírací dobu nebo pak pozdě odpoledne. Taky si na místě zkontrolujte, že stojíte ve správné frontě, pokud máte vstupenky koupené předem.

Pokud půjdete dál za Belémskou věž, dojdete po chvilce k Vojenskému muzeu, před kterým stojí impozantní památník Monumento aos Combatentes do Ultramar.

Ten byl postavený na počest portugalských vojáků, kteří zahynuli v zámoří. Všechna jejich jména jsou vypsaná na zdi za ním. Smutné a silné místo. Je tu taky stráž, která hlídá věčný plamen.

Vstupenky na nejoblíbenější památky v Lisabonu:

 

3. Památník objevitelů (Padrão dos Descobrimentos)

Přesouváme se jen o kousek dál od Belémské věže – podél řeky směrem do centra. Přímo naproti klášteru Jeronymitů leží Památník objevitelů.

Relativně nová památka, která byly postavená na počet 500. výročí smrti prince Jindřicha Mořeplavce, který byl velkým podporovatelem námořních cest.

co vidět a navštívit v Lisabonu / Památník mořeplavců Lisabon

Památník původně postavili v roce 1940 pro portugalskou výstavu, poté ho rozebrali a znovu složili z odolnějších materiálu o 20 let později.

Památník objevitelů má tvar lodi s přídí směřující k Atlantiku. Jeho dominantou je socha Jindřicha Mořeplavce vepředu a za ní 33 dalších soch, které představují další významné osobnosti propojené s portugalskými námořními objevy v 15.-16. století – od mořeplavců, kartografů, matematiků až po básníky.

Stavba je 53 m vysoká a je tak vyšší než Belémská věž, takže výhled jsou odtud o něco lepší – na řeku Tajo, klášter Jeronymitů a čtvrť Belém. Nahoru i dolů se dostanete výtahem. Uvnitř si pak můžete prohlédnout výstavy.

co vidět a navštívit v Lisabonu / Památník mořeplavců Lisabon

Místo je hojně navštěvované. Kolem je rozlehlé náměstí a malý přístav, takže se množství návštěvníků rozprostře do prostoru.

Není to ale jen tak ledajaké náměstí. Pokud se zadíváte na zem, uvidíte velkou mozaiku s větrnou růžicí, uvnitř které je mapa světa. Na mapě jsou všechny cesty a objevy, které kdy Portugalci učinili.

co vidět a navštívit v Lisabonu / Památník mořeplavců Lisabon

Vstupné: 10 €, mládež 13-25 let 5 €, senioři nad 65 let a ZTP 8,50 €, děti do 12 let zdarma

Součástí Lisabonské karty: Ano, s Lisboa Card je vstupné 8,30 €.

Otevírací doba: březen-září 10:00-19:00 (poslední vstup 18:30), říjen-únor 10:00-18:00 (poslední vstup 17:30)

Jak se dostat: tramvaj 15 z hlavního nádraží Cais do Sodré – zastávka Mosteiro Jerónimos, od kláštera se dostanete k památníku podchodem

Ubytování Lisabon 😴

ubytování lisabon
Empire Lisbon Hotel

Výborný poměr ceny a kvality

ubytování lisabon
Chalet d’Ávila Guest House

Levné ubytování se sdílenou kuchyní

4. Cukrárna Pastéis de Belém

Není čas na něco dobrého? Jak by řekl Péťa – vždy je čas na něco dobrého :). A v Lisabonu to není nikdy problém. Jejich pudinkové koláčky Pastéis de Nata jsou výborné.

Kousek od kláštera Jeronymitů leží cukrárna a pekárna Pastéis de Belém. Přímo u stanice tramvaje. Poznáte to podle fronty, která se vine až ven. Resp. 2 fronty – jedna pro ty, co si chtějí jen koupit něco dobrého na cestu a druhá fronta pro ty, co si chtějí dát kávu uvnitř. Fronty ale ubíhají rychle a vyplatí se počkat.

Patéis de Belém Lisabon

Pastéis de Belém jsou belémské koláčky a na první pohled stejné jako Pastéis de Nata, které koupíte kdekoliv jinde v Lisabonu a v Portugalsku. Pastéis de Belém mají tajnou recepturu a díky tomu jsou o něco sladší a smetanovější. Můžete si je dát s moučkovým cukrem nebo skořicí a nejlépe hned teplé. Teplé jsou totiž nejlepší.

Jeden Pastéis de Belém stojí cca 1,20 € a určitě doporučuju si jich koupit hned několik. Prý se tu napeče denně na 20 tisíc koláčků.

Cukrárna je prostorná a sídlí v krásných prostorách. Je otevřeno denně 8:00-21:00. Hned za cukrárnou se rozprostírá park, pokud byste si chtěli koláčky sníst venku.

5. Národní muzeum kočárů (Museu Nacional dos Coches)

V Národním muzeu kočárů si můžete prohlédnout královské kočáry z 16. až 19. století. Je to opravdu bohatá sbírka, kde je víc než 70 kočárů a nosítek různých velikostí a typů. Některé jsou spíš jednoduché a jiné až přezdobené.

Vše je pečlivě značené a u každého kočáru si můžete přečíst jeho příběh.

Museu Nacional dos Coches Lisabon / muzea v Lisabonu

Muzeum je rozdělené do dvou budov, které jsou od sebe vzdálené jen přes silnici – vstupenka platí pro obě místa. V nové moderní budově je většina sbírky. Ve staré jezdecké hale je menší sbírka, ale prostory jsou krásné a historické.

Vstupné: 8 €, sleva 50 % pro studenty a seniory nad 65 let, děti do 12 let mají vstup zdarma

Součástí Lisabonské karty: Ano, s Lisboa Card je vstup zdarma.

Otevírací doba: nová budova úterý-neděle (poslední vstup 17:30; pondělí zavřeno); stará budova středa-pondělí 10:00-18:00 (poslední vstup 17:30; úterý zavřeno)

Jak se dostat: tramvaj 15 – zastávka Belém

6. Most 25. dubna (Ponte 25 de Abril)

Po promenádě kolem řeky Tajo se dostáváme z čtvrti Belém k mostu 25. dubna. Z promenády budete mít na most ten nejlepší výhled.

most 25. dubna Lisabon / co vidět v Lisabonu

Ponte 25 de Abril spojuje města Lisabon a Almada a jakoby z oka vypadl mostu Golden Gate v San Franciscu v Kalifornii. Zajímavostí je, že oba mosty postavila stejná společnost.

Most 25. dubna je dlouhý přes 2 km, má 6 jízdních pruhů a spodní patro je s železnicí. Není určený pro pěší.

Most byl otevřený v roce 1966 a původně se jmenoval po diktátorovi Salazarovi. 25. 4. 1974 proběhla v Portugalsku revoluce a obnovila se demokracie. Tím se název mostu změnil symbolicky na Ponde 25 de Abril.

7. Socha Ježíše Krista (Santuário de Cristo Rei)

Socha Ježíše Krista se sice nachází až přes most 25. dubna ve města Almada, ale je s Lisabonem neodmyslitelně spjatá. Jakoby držela ochranou ruku nad Lisabonem, ke kterému je otočená. Nemusíte být křesťan, abyste cítili tu atmosféru.

Ježíš Kristus Lisabon socha /nejkrásnější místa v Lisabonu

Socha Ježíše Krista je inspirovaná jedním ze 7 nových divů světa – sochou Krista Spasitele v Rio de Janeiro v Brazílii. Je 28 m vysoká a má základnu o výšce 75 m na rozdíl od sochy Krista Spasitele, která je vysoká 38 m, ale má základnu “jen” 8 metrů.

Ježíš Kristus Lisabon socha /nejkrásnější místa v Lisabonu

Na úpatí sochy je kostel a nahoru vede výtah, kterým se dostanete na širokou vyhlídkovou plošinu přímo pod sochu, kde je obchod se suvenýry a kaple. Od výtahu ještě musíte vystoupat úzké schody.

Z vyhlídky je jeden z nejlepších výhledů na Lisabon a most 25. dubna. Pokud nechcete jet nahoru, nevadí. I ze spodu si užijete výhled na most a okolí. Je tu olivový háj s lavičkami a parkoviště.

Ježíš Kristus Lisabon socha /nejkrásnější místa v Lisabonu / most 25. dubna
výhled od spoda sochy Ježíše Krista

Vstupné: 8 €, děti 8-12 let 3 €

Součástí Lisabonské karty: Ne

Otevírací doba:

 • 1. 7. -14. 7. 9:30-18:45
 • 15.7. – 31. 8. 9:30-19:30
 • 1. 9. -20. 9. 9:30-18:45
 • 21. 9. – 30. 6. 10:00-18:00

Jak se dostat: Trajektem z Cais do Sodré v centru Lisabonu do Cacilhas – trajekt jezdí každých pár minut a cesta trvá 10 minut. Cena za trajekt je 1,30 €. Jsou z něj krásné výhledy na Lisabon a most 25. dubna.

Jakmile vystoupíte z trajektu, uvidíte kousek odtud autobusové nádraží, kde nasednete na autobus 3001, který vás zaveze až k soše Cristo Rei. Tato cesta není zahrnutá v Lisboa Card.

Druhou možností je vlak Fertagus, který jede přes most a staví na nádraží v Pragal, popř. autobus 753 z Lisabonu, který staví na mostě u mýtné brány. Z nádraží pak můžete jet autobusem 3001 až k soše Krista. Vlak i autobus 753 jsou zahrnuté v Lisabonské kartě.

8. Basílica da Estrela

Basílica da Estrela je výrazný barokní kostel z 18. století na kopci ve čtvrti Estrela. Má 2 zvonice a velkou kopulí, mezi kterými se rozprostírá velká terasa. Na terasu můžete vystoupat a užít si výhled na město.

Basílica da Estrela

Uvnitř je bazilika zdobená mramorem v několika odstínech od zeleného po růžový. Kromě toho je tu velký betlém s více než 500 figurkami z korku a terakoty.

Hned naproti bazilice je park s lavičkami, jezírkem a skleníky.

Basílica da Estrela výhled a střecha / památky Lisabon co vidět

Vstupné: vstup do kostela je zdarma; 2 € za prohlídku betléma; 4 € za vstup na vyhlídku na střeše

Součástí Lisabonské karty: Ne

Otevírací doba: 10:30-19:30

Jak se dostat: tramvaj 25 nebo 28 – zastávka Estrela

9. Bairro Alto

Kam zajít večer na drink? Určitě do čtvrti Bairro Alto, která je známá svými bary a restauracemi. Je to bohémská čtvrť se strmými uličkami, kterými se večer line portugalská hudba Fado.

Fado je pomalá a melancholická hudba, ve které se zpívá o každodenních problémech. Fado doslova znamená “osud”. Je tak cenná, že je zapsaná na seznamu nehmotného dědictví UNESCO. V Lisabonu má dokonce svoje muzeum, kde se dozvíte víc o historii Fado.

Bairro Alto Lisabon

Máte chuť na něco dobrého? Zajděte do cukrárny Manteigaria na rohu rušného náměstí Praça Luís de Camões. Mají tady výborné Pastéis de Nata, které vyrábí přímo před vámi. Otevřeno je až do půlnoci. Další pobočku najdete přímo na Rua Augusta u Vítězného oblouku.

10. Růžová ulice (Rua Nova do Carvalho)

Pokud hledáte netradiční místo pro pěknou fotku, navštivte Rua Nova do Carvalho. Je narůžovo natřená a nahoře ozdobená barevnými deštníky.

Brzy ráno tu nikdo není, ale dopoledne se to tu naplní a večer to tu žije nejvíc díky barům a restauracím.

Pink Street Lisabon

11. Lanovka Bica (Ascensor da Bica)

Lanovka Bica (Elevador da Bica) je přesně to místo, které se objevuje na velké řadě fotografií Lisabonu. Žlutá tramvaj ve strmé uličce Rua da Bica de Duarte Belo, se kterou se tady fotí zástupy turistů.

Je to asi ten nejfotografovanější vagón v Lisabonu. Původně se jednalo o lanovku, která byla poté elektrifikována a vznikla z ní tramvaj.

Ascensor da Bica

Lanovka je v běžném provozu a pomáhá překonat strmý svah do čtvrti Bairro Alto. Vstup sem vede přes žlutou budovu s nápisem Ascensor da Bica.

Cena za 2 jízdy je 3,80 € a platí se u řidiče. S Lisabonskou kartou nebo denní jízdenkou na MHD máte jízdné zdarma.

Lanovka vyjíždí každých 15 minut od pondělí do pátku v čase 7:00-21:00 a v neděli v čase 9:00-21:00. Střídá se tady žlutý a barevný vagón.

Ascensor da Bica Lisabon atrakce

TIP: Vyrazte na Elevador da Bica brzy ráno. Jsou tu nejmenší fronty a světlo je nejhezčí, pokud byste si chtěli udělat pár fotek.

12. Time Out Market a trh Ribeira

Time Out Market je velký krytý trh, kam můžete vyrazit na jídlo a nákup čerstvých surovin. Má skvělou polohu, protože leží přímo naproti hlavnímu nádraží Cais do Sodré a jen pár minut od Praça do Comércio.

kde se najíst Lisabon

Uvnitř je trh a restaurace s posezením, které se rychle plní. Občas to tu může být hlava na hlavě, ale je to příjemné a neformální místo, kam zajít na jídlo. Navíc máte na výběr z různých kuchyní od mořských plodů po burgery a asijskou kuchyni.

Otevřeno je neděle-čtvrtek 10:00-24:00 a pátek-sobota 10:00-01:00. Mimo sezónu je otevřeno denně v čase 10:00-24:00.

13. Miradouro de São Pedro de Alcântara

Miradouro jsou oblíbené vyhlídky, které najdete na kopcích Lisabonu. Miradouro de São Pedro de Alcântara je jednou z nejznámějších.

Miradouro de São Pedro de Alcântara / kam za výhledy Lisabon
Spodní terasa Miradouro de São Pedro de Alcântara

Vyhlídku tvoří dvoupatrová terasa s fontánou, menším parkem s lavičkami a výhledem na centrum města.

Nahoře je taky občerstvení a občas se tady konají akce, jako je festival jídla nebo trhy. Večer odtud uvidíte nádherně nasvícený Castelo de S. Jorge.

Jak se dostat: Až na vyhlídku jezdí tramvaj 24 – zastávka Elevador da Glória. Nahoru se dostanete taky pozemní lanovkou Glória z náměstí Praça dos Restauradores, která vám ušetří značné stoupání do kopce.

Lanovka stojí 3,80 € nebo jí máte v ceně s Lisabonskou kartou, popř. v rámci celodenní vstupenky na MHD. Je to oblíbené atrakce a místo pro fotku.

14. Kostel Sao Roque (Igreja de São Roque)

Jen 2 minuty od vyhlídky stojí kostel Sao Roque. Nejstarší jezuitský kostel v Portugalsku a jeden z prvních na světě. Nenechte se odradit nenápadným bílým zevnějškem. Uvnitř je totiž tak krásně zdobený, že je možná tím nejkrásnějším kostelem v Lisabonu.

Kostel Sao Roque Lisabon

Kostel Sao Roque má dřevěný malovaný strop a barokní kaple, které jsou bohatě zdobené ve zlatě. Zdejší kaple je prý tou nejdražší kaplí na světě.

Kostel je otevřený denně v čase 9:30-17:00 a vstup je zdarma. Součástí je taky muzeum umění, které je otevřené až do 18:00 a vstup je 2,50 €.

15. Klášter Convento do Carmo a archeologické muzeum

Jen 5 minut chůze od kostela Sao Roque nebo vyhlídky Miradouro de São Pedro de Alcântara se nachází tajemný klášter Convento do Carmo, který je zároveň archeologickým muzeem. To je místo, které byste možná v centru Lisabonu nečekali.

Convento do Carmo Lisabon / památky Lisabon / co vidět v Lisabonu
Convento do Carmo na vrchu

Klášter Convento do Carmo nepatří k nejznámějším památkám v Lisabonu, ale určitě patří k těm nejzajímavějším. Střecha kláštera se totiž zřítila při velkém portugalském zemětřesení v roce 1755. Zůstaly obvodové zdi a velké gotické oblouky se sloupy.

Úžasné historické místo se zvláštní atmosférou. V archeologickém muzeum si můžete prohlédnout nálezy z místa po zemětřesení, dvě malé mumie a egyptský sarkofág.

Convento do Carmo Lisabon / památky Lisabon / co vidět v Lisabonu

Vstupné: 7 €, pro studenty a seniory nad 65 let 5 €, děti do 14 let zdarma

Součástí Lisabonské karty: Ano, s Lisboa Card je vstupné 4 €.

Otevírací doba: Od května do října je otevřeno od pondělí do soboty v čase 10:00-19:00 a po zbytek roku v čase 10:00-18:00. V neděli je vždy zavřeno.

Jak se dostat: Klášter lež jen 5 minut od vyhlídky Miradouro de São Pedro de Alcântara, takže pokud nechcete šlapat do kopce, je to dobrá možnost, jak se sem dostat. Nejoblíbenější možností je výtah Santa Justa. Tady se ale často tvoří dlouhé (až hodinové fronty).

Od výtahu se dá taky vyjít pěšky – projdete kolem výtahu a obejdete blok domů zleva nebo zprava. Je to asi 10 minut na malé náměstí Largo do Carmo, kde je vstup do kláštera Convento do Carmo.

16. Výtah Santa Justa (Elevador de Santa Justa)

Historický kovový výtah Santa Justa je jedním z nejkrásnějších výtahů, kterým se můžete svézt. A nejspíš taky nejoblíbenější atrakce v Lisabonu, na kterou se stojí až hodinové fronty.

Industriální stavbu v novogotickém stylu se spoustou detailů navrhl Raul Mesnier de Pondard, žák Gustava Eiffela. 45 m vysoký výtah spojuje čtvrtě Baixa a Chiado a je starý víc než 100 let.

Výtah Santa Justa Lisabon

Výtah Santa Justa vás vyveze 5 pater. Odtud pak můžete pokračovat dál do čtvrti nebo si udělat zastávku na 360° vyhlídce za poplatek 1,50 €. Je odtud krásný výhled, protože jste těsně nad červenými střechami lisabonským domů. K vyhlídce vede od výtahu točité schodiště.

Výtah Santa Justa Lisabon

Vstupné: 5,30 € za jízdu nebo zdarma s celodenní jízdenkou na MHD, popř. zdarma s Lisabonskou kartou.

Součástí Lisabonské karty: Ano, výtah je zdarma s Lisboa Card.

Otevírací doba: květen-září 7:00-23:00, říjen-duben 7:00-21:00. Přesný jízdní řád najdete zde.

Jak se dostat: Výtah leží v ulici Rua do Ouro v centru města, kousek od náměstí Rossio.

Výtah Santa Justa Lisabon

Jak přeskočit fronty na výtah Santa Justa: Jako všude v Lisabonu i tady platí – dorazte brzy ráno, kdy je tu nejméně lidí. Pokud po příchodu vidíte fronty, můžete vyrazit nahoru pěšky (stačí projít za výtahem a obejít blok domů a poté do kopce – cca 10 minut chůze).

Nahoře můžete navštívit klášter Carmo a poté se svézt dolů výtahem – dolů fronty nebývají. S Lisabonskou kartou přeskočíte frontu u pokladny.

17. Náměstí Rossio (Praça Dom Pedro IV)

Praça Dom Pedro IV nebo také náměstí Rossio je známé svojí dlažbou se zvlněnými vzory, kašnami a kavárnami, odkud můžete pozorovat ruch na živém náměstí.

Uprostřed stojí socha brazilského císaře Dom Pedra IV, který byl chvíli portugalským králem. Náměstí Rossio je místem historických povstání, oslav i poprav.

Náměstí Rossio Lisabon

Když tu budete, zajděte si do baru A Ginjinha. Je to nenápadný bar napravo od Národního muzea směrem ke kostelu San Domingo.

Tady si můžete dát typický portugalský likér Ginjinha, který je vyrobený z třešní Morello. Je sladký a silný zároveň. Panáka vám nalijí až po okraj, takže tu je taky umyvadlo na umytí rukou, když se vám likér trochu rozleje.

Ginjinha se podává s třešní za 1,40 € nebo bez třešně za 1,20 €. Někdy se dokonce podává ve skleničce z čokolády. Je to oblíbený zvyk v Lisabonu – dát si panáka nebo dva a pokračovat dál.

Nalevo od Národního divadla je pak nádherná budova vlakového nádraží Rossio.

18. Vítězný oblouk (Arco da Rua Augusta)

Od náměstí Rossio a výtahu Santa Justa je to jen pár minut k Vítěznému oblouku, který propojuje ulici Rua Augusta s Praça do Comércio. Rua Augusta je nejvýznamnější ulicí v Lisabonu. Něco jako Oxford Street v Londýně nebo Avenue des Champs-Élysées v Paříži.

Není tak okázalá, ale je plná turistů a lemovaná obchody. Nezapomeňte si hlídat věci před kapsáři (jako všude v centru Lisabonu).

Koukněte se taky na zem, kde uvidíte krásné černobílé mozaiky. Typické pro Lisabon. Ve městě dokonce existuje speciální škola dláždění.

A skočte si tady na výborné Pastéis de Nata do cukrárny Manteigaria. Pastéis de Belém jsou údajně ty nejlepší, ale myslím, že tady mají velkou konkurenci.

Arco da Rua Augusta Vítězný oblouk Lisabon

Vítězný oblouk je čistě bílý a dokonale zasazený mezi okolní žluté domy. Z vnitřní strany má hodiny ze druhé strany je ozdobený sochami. Moc lidí neví, že se dá vyjít i nahoru Vítězného oblouku (pomocí výtahu a schodiště).

Stojí to jen pár drobných a výhledy určitě stojí za to. Po cestě se dozvíte víc o historii Vítězného oblouku a uvidíte mechanismus hodin zblízka.

Arco da Rua Augusta Vítězný oblouk Lisabon

Vstupné: 3,50 € – Vstupenky získáte zde.

Součástí Lisabonské karty: Ano, vstup zdarma s Lisboa Card.

Otevírací doba: 10:00-19:00

Ubytování Lisabon 😴

ubytování lisabon portugalsko
Hotel Convento do Salvador

Nový, 3* hotel v centru Lisabonu

ubytování lisabon portugalsko
Lux Lisboa Park

4* hotel se střešním bazénem

19. Praça do Comércio

Praça do Comércio patří mezi nejkrásnější místa v Lisabonu. Je nádherné, prostorné a otevřené přímo k řece. Můžete se tady procházet kolem dlouhé promenády nebo si sednout k vodě a kochat se výhledem na most 25. dubna.

Na západ slunce to tady nemá chybu. Jsou tu pozvolné schody, kde se místní v létě opalují (nebo na trávě). Koupat se tu nesmí.

Arco da Rua Augusta Vítězný oblouk Lisabon

Náměstí je lemované krásnými budovami a uprostřed stojí 14 m vysoká, bronzová socha portugalského krále Josefa I, která byla první litou sochou v Portugalsku. Zároveň se jedná o nejstarší veřejnou sochu věnovanou živé osobnosti. Socha byla postavená na místě starého královského paláce, který byl zničen spolu se čtvrtí Baixa okolo při velkém zemětřesení roku 1755.

Celá čtvrť byla po zemětřesení znovu postavená a ulice jsou dokonale geometricky uspořádané. V naprostém kontrastu se sousední čtvrtí Alfama.

Praça do Comércio

TIP: Praça do Comércio je hodně turistické. Doporučuji zajít na jídlo mimo náměstí. Typickou portugalskou kuchyni vaří v restauracích Santa Rita nebo Velha Gaiteira. Navíc za místní ceny. Obě najdete pár minut od náměstí směrem ke katedrále Sé. Nebo zkuste portugalský sendvič Bufana (tenké vepřové plátky v housce s omáčkou) v As Bifanas do Afonso.

20. Alfama

Čtvrť Alfama si můžete představit jako spletitý labyrint úzkých uliček, kde neustále stoupáte a klesáte do kopce. Je to jedna z nejstarších čtvrtí, protože jako zázrakem přežila zemětřesení v roce 1775.

Zároveň se jedná o jednu z nejhezčích čtvrtí v Lisabonu, která zahrnuje ty nejkrásnější památky včetně Lisabonské katedrály a hradu svatého Jiří.

Alfama Lisabon

21. Lisabonská katedrála (Sé de Lisboa)

Lisabonská katedrála se 2 zvonicemi je jednou z nejkrásnějších památek ve čtvrti Alfama. Lisabonské katedrále místní říkají jen zkráceně .

Jedná se o nejstarší kostel v Lisabonu, který byl vlivem tří zemětřesení v průběhu staletí několikrát rekonstruován, takže se na něm mísí několik stylů. Základ tvoří románský styl, ale uvidíte taky prvky gotiky a baroka.

katedrála Sé Lisabon / Lisabon památky

I když může působit proti některým zdobeným kostelům v Lisabonu až stroze, právě to jí odlišuje od ostatních. Uvnitř si můžete prohlédnout pokladnici a pokochat se výhledem. Přímo před katedrálou Sé jezdí historická linka tramvaje 28.

katedrála Sé Lisabon / Lisabon památky

Vstupné: 5 €, pro děti 7-12 let 3 €

Součástí Lisabonské karty: Ne

Otevírací doba: neděle zavřeno, pondělí-úterý 9:30-19:00, středa 10:00-18:00, čtvrtek-pátek 9:30-19:00, SO 10:00-18:00

Jak se dostat: Lisabonská katedrála je dostupná z centra za pár minut nebo pak tramvajemi 12 a 28 – zastávka Sé.

22. Hrad svatého Jiří (Castelo de S. Jorge)

Dostáváme se k nejoblíbenější památce v Lisabonu – hradu svatého Jiří neboli Castelo de S. Jorge, který je se svými 11 věžemi dominantou čtvrti Alfama.

Stojí mezi vysokými stromy na kopci a uvidíte ho tak z řady míst a vyhlídek v Lisabonu.

Castelo de S. Jorge / Lisabon co vidět
Z Castelo de S. Jorge je nádherný výhled na Lisabon

Hrad svatého Jiří postavili Maurové v 11. století a v průběhu staletí sloužil jako královské sídlo. Součástí prohlídky hradu je muzeum s archeologickým nalezištěm.

Z hradeb Castelo de S. Jorge je krásný výhled na Lisabon. Především při západu slunce.

Vstupné: 15 €, snížené vstupné 7,50 € pro děti 13-25 let, senioři nad 65 let a ZTP 12,50 €; při prohlídce s průvodcem navíc 4 €. Vstupenky získáte zde

Součástí Lisabonské karty: Ano, vstup zdarma s Lisboa Card.

Otevírací doba: Březen-říjen 9:00-21:00, listopad-únor 9:00-19:00

Jak se dostat: Poblíž hradu svatého Jiří staví tramvaje 12 a 28 nebo přímo u brány hradu autobus 737, který vyjíždí z Praça da Figueira. Z centra se k hradu dostanete taky pomocí bezplatných výtahů – na první nastoupíte v ulici Rua dos Fanqueiros – budova č. 178.

Vystoupíte z výtahu a dáte se do leva, kde uvidíte odbočku na obchod pingo doce za rohem. Přes obchod se pak dostanete do druhého výtahu, který vás vyveze až k hradu. Doporučuju z centra využít výtahy, protože budete nahoře o mnohem rychleji než tramvají.

Jak se dostat z letiště do centra Lisabonu: Nejjednodušší možností je metro, kterým jste v centru za 20 minut. Z letiště vyjíždějí taky autobusy, které vás zavezou do dalších částí Lisabonu. V obou případech si musíte pro používání dopravy v Lisabonu zakoupit magnetickou kartu Viva Viagem za 0,50 €, kterou si přednabijete – jízdenka vyjde na 1,80 €. Druhou možností je Lisabonská karta, se kterou získáte neomezenou dopravu v Lisabonu včetně cesty z letiště.

23. Tramvaj 28

Tramvaj 28 je v Lisabonu ikonická. Její trasa vás totiž provede kolem těch nejkrásnějších míst v Lisabonu, která stojí za to navštívit. Dostanete se i do úzkých uliček a některé budovy máte až na dosah ruky.

Trasa v jednom směru trvá 40 minut, ale můžete nastoupit na kterékoliv zastávce ve městě. Díky tramvaji 28 získáte dobrý přehled, kde co v Lisabonu leží. Oblíbenou linkou je taky tramvaj 12.

tramvaj 28 Lisabon

Tramvajím se tady dřív říkalo Americanos. Přivezli je totiž z Ameriky v 19. století. Žlutá tramvaj pak byla vyrobená v Anglii.

Jak se vyhnout frontám na tramvaj 28: Fronty na tramvaj 28 jsou proslulé. Nejvíc lidí čeká na tramvaj na okrajových zastávkách Martim Monizo a Campo de Ourique. Z toho důvodu je lepší nasednout na tramvaj na některé z dalších zastávek.

Nejvytíženější časy jsou od 10 h ráno přes poledne a poté odpoledne, kdy se místní vracejí z práce. Nejlepším časem na okružní cestu je naopak brzy ráno, kdy ještě ostatní turisté nevyrazili do ulic.

24. Miradouro de Santa Luzia

Miradouro de Santa Luzia je nejoblíbenější vyhlídkou v Lisabonu. Výhledy na čtvrť Alfama jsou nádherné.

Miradouro de Santa Luzia
Miradouro de Santa Luzia

Na vyhlídce se můžete občerstvit, zaposlouchat do živé hudby nebo se kochat samotnou vyhlídkou, kterou zdobí krásné modré dlaždice.

Na vyhlídku Miradouro de Santa Luzia se dostanete tramvají 28 – zastávka Miradouro Sta. Luzia nebo výtahem (vstup zdarma s Lisabonskou kartou nebo denní jízdenkou na MHD).

Pokud se vydáte na druhou stranu od tramvaje, dojdete za chvíli na druhou vyhlídku s krásným výhledem – Miradouro das Portas do Sol.

Více informací: Nejlepší místa, co navštívit v Portu, Portugalsko (včetně mapy a užitečných informací o dopravě, jídle apod.).

Miradouro das Portas do Sol
Miradouro das Portas do Sol

25. Kostel a klášter Sao Vicente de Fora (Igreja de São Vicente de Fora)

Kostel a klášter Sao Vicente de Fora je další skrytý poklad v historickém centru, co stojí za to navštívit v Lisabonu. Jedná se o augustiniánský klášter, který ukrývá umělecká díla a hrobky panovníků dynastie Braganzů.

Klášter jde krásně vidět z Miradouro das Portas do Sol (viz foto výše – klášter je nalevo na kopci).

klášter Sao Vicente de Fora Lisabon

Celý komplex spolu s kostelem je ve skvělém stavu, má nádherné ambity a výzdobu z modrých dlaždic. Můžete vystoupat na velkou terasu až k věžím a užít si výhled na čtvrť Alfama a panorama řeky Tajo v pozadí.

Pokud plánujete, co vidět v Lisabonu bez front turistů, je klášter jednou z nejlepších možností.

klášter Sao Vicente de Fora / Lisabon nejkrásnější památky

Vstupné: vstup do kláštera s vyhlídkou za 5 €, snížené vstupné 3 € pro děti 12-25 let a seniory nad 65 let; při prohlídce s průvodcem navíc 2 €; vstup do kostela zdarma

Součástí Lisabonské karty: Ne

Otevírací doba: 10:00-18:00 (poslední vstup 17:00), mimo sezónu v pondělí zavřeno

Jak se dostat: Tramvaj 28 nebo autobusy 734 a 797 – stanice Voz Operário

26. Národní Pantheon (Panteão Nacional)

Kousek od kláštera Sao Vicente de Fora stojí Národní Pantheon neboli kostel svaté Engrácie, který je inspirovaný bazilikou svatého Petra v Římě.

Lisabon Panteão Nacional

Už od jeho začátku v 17. století bylo mauzoleem s hrobkami slavných portugalských osobností. Pantheon je impozantní stavba s obrovskou kopulí, která doslova vyčnívá nad ostatními domy ve čtvrti Alfama. Má otevřenou střechu s vyhlídkou, ze které je krásný výhled na okolí.

Uvnitř je nádherně zdobený v barokním stylu a prý je taky první barokní památkou na území Portugalska.

Lisabon Panteão Nacional

Vstupné: 8 € a 4 € snížené

Součástí Lisabonské karty: Ano, zdarma s Lisboa Card

Otevírací doba: pondělí zavřeno, úterý-neděle 10:00-18:00

Jak se dostat: tramvaj 28 – zastávka Voz Operário

27. Miradouro da Graça

Máme tady další vyhlídku. Těch není v Lisabonu nikdy dost, protože výhledy tady stojí za to.

Miradouro da Graça se nachází u bývalého kláštera Convento da Graça, kam je vstup zdarma. Klášter dnes slouží jak muzeum a má krásnou výzdobu z dlaždic.

Miradouro da Graça
Pohled na Miradouro da Graça z Miradouro da Senhora do Monte

Na Miradouro da Graça se dostanete tramvají 28, která staví kousek odtud ve stanici Graça. Ze zastávky jsou to jen 2 minuty chůze.

Druhou možností je vyjít z druhé strany po strmých schodech. Přímo na vyhlídce je občerstvení a někdy tu hraje taky živá hudba.

Jen 10 minut chůze odtud pak leží ještě známější vyhlídka Miradouro da Senhora do Monte.

28. Národní muzeum dekorativních dlaždic (Museu Nacional do Azulejo)

Co je víc typické pro Lisabon, než tramvaje a dekorativní dlaždice, kterým se tady říká Azulejo? V Lisabonu dokonce existuje Národní muzeum dekorativních dlaždic, kde se dozvíte vše od historie po současnost.

Museu Nacional do Azulejo, zdroj:
Matt Kieffer

Uvnitř je vysoký panel, který zobrazuje panorama Lisabonu před zemětřesením v roce 1755, které dosáhlo stupně 8,4. Sídlí v nádherných prostorách kláštera ze 16. století mimo historické centrum.

Součástí kláštera je zahrada a kaple zdobená zlatem. Na něco dobrého můžete zajít do zdejší kavárny. Místo není tolik navštěvované, ale určitě stojí za to.

Vstupné: 8 €, pro seniory nad 65 let a studenty 13-24 let 4 €

Součástí Lisabonské karty: Ano, vstup zdarma s Lisboa Card.

Otevírací doba: pondělí zavřeno, úterý-neděle 10:00-13:00 a 14:00-18:00

Jak se dostat: Na Praça do Comércio nebo Praça dos Restauradores můžete nasednout na autobus 759, který vás zaveze až k muzeu – zastávka Ponte Xabregas.

29. Parque das Nações

Opouštíme historickou část Lisabonu a přesouváme se do moderní čtvrti na severovýchodě Lisabonu, která vznikla v souvislosti s výstavou Expo ’98.

Přesně 500 let poté, co Vasco da Gama objevil mys Dobré naděje při své první plavbě do Indie. Započala tak slavná éra, kdy se z Portugalska stala námořní velmoc.

Parque das Nações se rozprostírá podél břehu řeky Tajo a představuje dokonalý kontrast ke staré části Lisabonu.

 Parque das Nações Lisabon / co vidět a navštívit v Lisabonu

V Parque das Nações se nachází oceanárium, muzeum vědy a věž Torre Vasco da Gama, která je ve tvaru plachetnice. Na vrcholu Torre Vasco da Gama je vyhlídková plošina s Michelinskou restaurací, ale ta je přístupná je na základě rezervace do restaurace nebo do hotelu, který se tu taky nachází.

Z promenády je taky skvělý výhled na most Vasco da Gama, který je s délkou 12 km po Krymském mostě druhým nejdelším mostem v Evropě.

Nad promenádou od oceanária směrem k mostu vede kabinová lanovka, ze které jsou výhledy na celou futuristickou oblast okolo. Lístky na lanovku je možné koupit předem.

 Parque das Nações Lisabon / co vidět a navštívit v Lisabonu
 Parque das Nações Lisabon / co vidět a navštívit v Lisabonu

30. Oceanárium Lisabon (Oceanário de Lisboa)

Oceanárium v Lisabonu patří k největším a nejkrásnějším v Evropě. Hlavním cílem oceanária je podporovat záchranu oceánu a udržitelnost.

Nachází se na břehu řeky Tajo v moderní stavbě, která působí, jakoby plula na vodě. Dostanete se k ní po lávce.

oceanárium Lisabon / Parque das Nações Lisabon / co vidět a navštívit v Lisabonu

Uvnitř uvidíte žraloky, rejnoky, tučňáky, medúzy, velké manty a ryby v hejnu, které bývají v akváriích jen zřídka. Středobodem je centrální dvoupatrové akvárium s velkou oceánskou slunečnicí o objemu 5 milionů litrů.

Centrální akvárium je pak doplněné dalšími akvárii a nádržemi s rozdílnými biotopy – jsou tu mírné, tropické i studené vody. Součástí je taky restaurace a obchod se suvenýry.

oceanárium Lisabon / Parque das Nações Lisabon / co vidět a navštívit v Lisabonu

Vstupné: 25 €, 15 € pro děti 3-12 let, 17 € nad 65 let / Vstupenky získáte zde.

Součástí Lisabonské karty: Ano, s Lisbon Card sleva 15 %.

Otevírací doba: 10:00-20:00 (poslední vstup 10:00-19:00)

Jak se dostat: Oceanárium je nejsnadněji dostupné červenou linkou metra. Doporučuju vystoupit ve stanici Oriente, která je krásná sama o sobě. Přímo naproti stanici je nákupní centrum Vasco da Gama.

JAK PŘESKOČIT FRONTY DO OCEANÁRIA: Oceanárium v Lisabonu je tak populární, že se tu mohou tvořit fronty už brzy ráno po otevření. Nejlepší možností, jak se jim vyhnout, je koupit si vstupenky předem a přijít hned na otevírací dobu.

31. Miradouro Parque Eduardo VII

Miradouro Parque Eduardo VII představuje centrální park Lisabonu. Nahoře je terasa s výhledem na město. Součástí parku je taky skleník s exotickými rostlinami, jezírky a sochami. Na druhé straně je pak pavilon pokrytý modrými dlaždicemi.

Miradouro Parque Eduardo VII Lisabon

Do parku se dostanete modrou linkou metra, na kterou můžete nasednout přímo v centru města kousek od Vítězného oblouku nebo na náměstí Rossio. Vystoupíte ve stanici Parque.

32. Řeka Tajo a plavba lodí

Plavba lodí po řece Tajo je zábavná možnost, jak poznat Lisabon zase z jiné perspektivy.

Projedete se podél břehů čtvrti Belém až do centra města, takže uvidíte z lodi místa, jako je Belémská věž, Památník mořeplavců, Praça do Comércio a projedete se pod ikonickým mostem 25. dubna se sochou Ježíše Krista nad ním.

Nejkrásnější výhledy jsou při plavbě lodí na západ slunce.

Lisabon atrakce / plavba lodí

Kde se ubytovat v Lisabonu?

Ubytování Lisabon 😴

ubytování lisabon
Empire Lisbon Hotel

Výborný poměr ceny a kvality

ubytování lisabon
Chalet d’Ávila Guest House

Levné ubytování se sdílenou kuchyní

Tipy před návštěvou Lisabonu

 • Měnou Lisabonu je euro. Ne všude přijímají karty, tak si s sebou nezapomeňte vzít taky hotovost.
 • Oficiálním jazykem Portugalska je portugalština, ale domluvíte se tady taky anglicky. Především v Lisabonu nebývá problém.
 • Lisabon je kopcovitý a není snadné ho projít pěšky. S Lisabonskou kartou máte neomezenou dopravu v ceně a to včetně lanovek. Dostanete se tak i do vzdálenějších čtvrtí a míst, jako je Belém nebo oceanárium. Nebo vyrazte do slavného městečka Sintra či k moři do Cascais. Palác Pena je jedním z nejoblíbenějších výletů z Lisabonu. Jen se tu tvoří fronty, tak je lepší objednat vstupenky předem.
palác Pena Sintra / co vidět v Lisabonu
Palác Pena v Sintra je od Lisabonu jen 30 minut vlakem
 • Vezměte si pohodlné boty. Budou se tady hodit. A opatrně za deště – dlažba klouže.
 • Pozor na dealery drog. Nejsou nebezpeční, ale ať nejste překvapení, že vám někdo může v Lisabonu drogy nabízet. Jedná se především o oblast kolem Praça do Comércio a v noci ve čtvrti Bairro Alto.
 • Jako v každém větším městě i tady platí – pozor na kapsáře. Po městě dokonce uvidíte nápisy, které vás před nimi varují.
 • Při plánování itineráře berte v potaz, že některé památky bývají zavřené v pondělí a obecně brzy zavírají. V Lisabonu je lepší vyrazit za objevováním brzy ráno.
 • Co přivézt z Lisabonu jako suvenýr? Určitě sardinky, které jsou v různobarevných konzervách. Sardinky jsou všude a je to jedna z nejtypičtějších věcí pro Lisabon.
 • V restauracích je automaticky započítaný servisní poplatek. Spropitné není povinné, ale je vítané, pokud jste byli spokojení s obsluhou.
 • U Airbnb si ověřte, že se skutečně jedná o ubytování u místních a nejde jen o formu podnikání. Tím totiž dochází ke zvyšování nájmů, takže si místní nemůžou dovolit v centru bydlet. Ale to je obecně problém ve všech turistických oblastech a některá města (př. Barcelona) už proti Airbnb začínají zavádět restrikce.
 • S Lisabonskou kartou máte zdarma vstup do 26 míst a slevy na další místa v Lisabonu, neomezenou dopravu po městě včetně výtahů a lanovek a vlaků do měst Sintra a Cascais. Kartu je možné koupit na 24, 48 nebo 72 hodin. Platí od vstupu do první památky nebo první jízdy MHD. Více informací o Lisabonské kartě se dozvíte v naší podrobné recenzi.

Toto bylo našich 32 tipů, co navštívit v Lisabonu. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Další informace o Lisabonu a okolí

LISABON: V podrobné recenzi se dozvíte, jak ušetřit s Lisabonskou kartou.

SINTRA: Pokud plánujete jednodenní výlet do Sintry, získejte naše tipy, jak se dostat do Sintry z Lisabonu. V dalším článku sdílíme tipy, co vidět v Sintře a doporučení pro návštěvu paláce Pena.

PORTO: Zde je seznam nejlepších míst, co navštívit v Portu, Portugalsko (včetně mapy a užitečných informací o dopravě, jídle apod.).

PORTUGALSKO: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, co navštívit v Portugalsku. Zde ja náš podrobný průvodce pro Algarve v Portugalsku, včetně nejkrásnějších míst, stezek a pláží (+ mapa).

Plánujete si půjčit auto v Portugalsku? Sepsali jsme podrobného průvodce pro půjčení a řízení auta v Portugalsku.

Lisabon – nejčastější dotazy

Co vidět v Lisabonu a jaké památky a zajímavosti si nenechat ujít?

Mezi nejkrásnější místa v Lisabonu patří klášter Jeronymitů, Belémská věž, čtvrť Alfama s Lisabonskou katedrálou a hradem svatého Jiří a ikonický červený most 25. dubna se sochou Ježíše nad ním. Lisabon má ale spoustu dalších krásných památek a zajímavosti, co stojí za to navštívit.

Na jak dlouho navštívit Lisabon?

Za 2 dny projdete to nejlepší z Lisabonu, ale nejlepší je navštívit Lisabon na 3-4 dny a udělat si výlet i do nedalekých měst Sintra nebo Cascais.

Kam za výhledy v Lisabonu?

Lisabon tvoří 7 kopců, díky kterým je tu spousta vyhlídek, odkud budete mít město s řekou Tajo jako na dlani. Těmto vyhlídkám se říká Miradouro a patří mezi nejoblíbenější místa, co vidět v Lisabonu. Tipy na nejlepší vyhlídky včetně fotografií najdete v článku.

6 názorů na “32 tipů na památky a co vidět v Lisabonu + mapa (2024)”

 1. Dobrý den Blani, na konci listopadu letíme poprvé do Lisabonu na 3 celé dny. V komentářích píšete, že se památky dají v pohodě projít za 2-3 dny. Poradila by jste, kde máme začít, abychom nelítali z jedné strany na druhou. Abychom to brali, tak nějak postupně? Plánujeme taky koupit Lisabon card, ubytovaní jsme Turim Luxe hotel. Děkuji Vám moc za odpověď Silva

  1. Dobrý den Silvi,

   už několik měsíců se chystám Lisabon více rozepsat, ale asi to nestihnu, než pojedete, tak aspoň zkráceně sem :). Nevím, co přesně máte rádi, tak snad se trochu trefím. V Lisabonu i v okolí je toho opravdu hodně k vidění. To nejlepší se dá projít za 2 dny, ale klidně se tu dá strávit týden a pořád je co objevovat :).

   První den: Tramvaj Elevador da Bica, kde je ráno pěkné světlo a ještě tu nejsou turisti. Lanovka je v provozu od brzkého rána nebo se jen můžete projít kolem. Od lanovky bych se vydala víc do centra k Vítěznému oblouku, nedaleko odtud je výtah Santa Justa, kterým můžete vyjet k nedostavěnému chrámu Convento do Carmo. Pár minut se pak nachází vyhlídka Miradouro de São Pedro de Alcântara, odkud je zase pěkný výhled na hrad San Jorge. Odpoledne bych asi strávila ve čtvrti Alfama, kde je katedrála Sé, pěkné uličky a vyhlídky. Na západ slunce na vyhlídku Miradouro da Senhora do Monte, kterou máte poblíž hotelu a je ideální právě na večery.

   Druhý den: Čtvrť Belém, která leží západně od centra a dá se sem dostat tramvají. Tady leží klášter, věž Belém, kousek od věže pak u pobřeží Památník objevitelů. Dá se jít kolem pobřeží až k Mostu 16. dubna. Pokud máte rádi modernu, po cestě je taky muzeum MAAT, které stojí za vidění i zvenčí. Od mostu pak uvidíte sochu Krista, kam se můžete vydat odpoledne, popř. navštívit hrad San Jorge v centru. Na večer je ideální čtvrť Bairro Alto, protože to tu v tuhle dobu nejvíc žije.

   Třetí den: První varianta je Sintra, kde klidně strávíte celý den, popř. Cabo da Roca, které leží dál. Do Cabo da Roca se už nedostanete na Lisboa Card, do Sintry ano. Druhá varianta je navštívit hrad San Jorge, pokud jste předchozí dny nebyli a pak se vydat víc východně – tady je poblíž sebe například Pantheon nebo určitě krásné místo Muzeum Azulejos. Nebo se vydat do oceánária, kolem kterého se rozprostírá nově upravený park s přístavem, promenádou a lanovkou.

 2. Dobrý den, Lisabonská karta platí i na metro? Není potřeba kupovat kartu Viva Viagem? A ještě jeden dotaz. V Lisabonu budeme až odpoledne. Je možné i po 15 až 16 hodině stihnout některé památky alespoň např. ve čtvrti Belém? Jsou tam i takto pozdě odpoledne velké fronty?
  Děkuji Jana M.

  1. Dobrý den Jani,

   ano, přesně tak. Liasbonská karta funguje v dopravě místo karty Viva Viagem – snímnete jí na turniketu stejně, jako byste snímala kartu Viva Viagem. Platí na metro i vlaky po okolí (například Sintra).

   Čím později odpoledne, tím jsou fronty menší. Navíc Belémská věž nebo Památník objevitelů vypadá na večer se zapadajícím sluníčkem ještě lépe.

   Ať se v Lisabonu líbí :).

   Blanka

 3. Dobrý den, když si koupím Lisabon card, musím si pak ještě rezervovat vstupenky například na Klášter Jeronymitů, abych se vyhnul frontě? Jak se to pak dělá, když si tu vstupenku kupuji a mám kartu? Nebo mohu jít rovnou dopředu a ukázat jen kartu?
  Děkuji Petr K.

  1. Dobrý den,

   Lisabonská karta slouží především pro úsporu a je jednoduché jí používat na dopravu a do většiny památek.
   Ano, přesně tak. S Lisabonskou kartou jdete rovnou dovnitř – například v klášteře Jeronymitů jsou 2 fronty – na lístky a bezpečnostní kontrola – nepotřebujete už žádnou jinou vstupenku, rovnou přejdete k bezpečnostní kontrole, kde ukážete kartu. To platí i v městské dopravě, kde stačí přiložit kartu a nemusíte si kupovat žádné jiné jízdenky.

   Rezervace bohužel možná není – oficiální stránky jí neumožňují ani bez Lisabonské karty.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *