19 tipů na památky a co navštívit v Portu, Portugalsko (+ mapa) – průvodce

co navštívit v portu, portugalsko / zajímavosti a památky v portu

Plánujete, co vidět a jaké památky v Portu navštívit? Podívejte se na našich 19 tipů na nejlepší místa, co navštívit v Portu.

V článku najdete taky další užitečné informace: jaké je do památek vstupné, otevírací doba, jaká je doprava v Portu, co ochutnat nebo jak ušetřit na vstupném a dopravě.

Průvodce pro Porto

Porto je druhé největší město Portugalska a nachází se na severozápadním pobřeží země, u ústí řeky Douro do Atlantského oceánu. Má přibližně 240 000 obyvatel, zatímco metropolitní oblast Porta obývá kolem 1,7 milionu lidí.

Historie Porta sahá až do římských dob. Město je proslulé výrobou portského vína, které se zde vyrábí a skladuje už po staletí.

porto co navštívit

Nenechte si ujít procházku úzkými uličkami Porta, které vás zavedou kolem starobylých kostelů a krásných azulejos (malovaných keramických dlaždic). Čtvrť Ribeira v Portu je dokonce na seznamu světového dědictví UNESCO.

V tomto článku se podíváme na vše, co vás v souvislosti s Portem napadne – jaké památky a zajímavosti navštívit v Portu, jak se dostat z letiště a doprava ve městě, typická jídla a další tipy.

Co navštívit v Portu v Portugalsku – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Portu, Portugalsko. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňujeme v cestovním průvodci pro Porto. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Památky a zajímavosti, co navštívit v Portu

1. Katedrála Sé do Porto

Srdcem Porta je římsko-gotická katedrála Sé, která se tyčí vysoko na kopci. Stavba katedrály začala už ve 12. století a během své historie prošla významnými úpravami a rozšířeními.

V interiéru katedrály stále dominuje pevnostní charakter s cimbuřím a jsou tu krásné detaily, jako je slavný “stříbrný oltář”, obrazová výzdoba od Nasoniho a rozetové okno ze 12. století.

sé do porto památky v portu

Uvnitř můžete obdivovat zlacený interiér, sochy světců a nádherné azulejos (typické portugalské keramické dlaždice), které zdobí stěny. V rámci vstupného vystoupáte až do věže, ze které je krásný výhled na Porto (jen pozor – schody jsou dost vysoké).

sé do porto památky v portu

Praktické informace pro návštěvu katedrály Sé do Porto

Vstup do katedrály je 3 € – za tuto cenu můžete navštívit nejen kostel samotný, ale projít se taky po lodžii od Nasoniho a užít si výhled z katedrály na město.

Otevřeno je denně v následující časech:

 • Duben až říjen 09:00-18:30
 • Listopad až březen  09:00-17:30
 • Zavřeno: Vánoce a Velikonoce
 • Mše každý den v 11:00
porto katedrála památky

2. Ribeira – historické srdce Porta

Oblast Ribeira, která je součástí světového dědictví UNESCO, je jednou z nejstarších a nejmalebnějších čtvrtí v Portu.

Při procházce úzkými, klikatými uličkami lemovanými barevnými domy a tradičními restauracemi dokonale nasajete historický duch města.

ribeira porto / co navštívit v portu

Čtvrť Ribeira lemuje z jedné strany řeku Douro, kolem které vede upravená promenáda. Projděte se po nábřeží, kde kotví dřevěné lodě a lidé posedávají na zahrádkách místních restaurací.

Odtud můžete vyrazit vzhůru po jedné z uliček. Čeká vás hodně stoupání, ale stojí to za to, protože Ribeira je opravdu kouzelná. Tu a tam se vám navíc naskytnou krásné výhledy směrem k řece.

ribeira porto / co navštívit v portu

Celá oblast je už hodně turistická, tak je dobré návštěvu čtvrti Ribeira zařadit hned na ráno. V okolí se nachází dostatek restaurací, ale některé jsou spíše turistické pasti. Zde jsou naše tipy, kam na portugalskou kuchyni ve čtvrti Ribeira:

 • Adega Dona Antónia
 • Taberna Dos Mercadores
 • Taberna Dona Antonia

Ubytování Porto 😴

ubytování porto portugalsko
Oca Oriental Porto Hotel

Moderní 4* hotel za skvělou cenu

ubytování porto portugalsko
Casa Carolina

Stylový penzion kousek od centra

ribeira porto

3. Most Dom Luís I

Odkud si užijete ty nejlepší výhledy na Porto? Určitě z mostu Dom Luís I a vyhlídek v okolí.

Most Dom Luís I spojuje Porto s městem Vila Nova de Gaia, která jsou velmi dobře propojená nejen mostem, ale taky veřejnou dopravou.

ponte luís I porto / co navštívit v portu

Ponte Luís I, navržený Théophile Seyrigem, žákem slavného Gustava Eiffela, se pyšní impozantní dvoupatrovou konstrukcí. Horní patro mostu je vyhrazené pro metro a pěší, zatímco spodní patro slouží automobilovému provozu a opět chodcům.

Při procházce po mostě si užijete výhledy nejen na staré město Porta, ale taky na město Vila Nova de Gaia, které je centrem portského vína. Nejlepší čas pro návštěvu je při západu slunce a poté večer, kdy je most krásně nasvícený.

ponte luís I porto / co navštívit v portu
Výhled z Miradouro da Serra do Pilar na Porto

Odkud jsou nejlepší výhledy na most Luís I?

Přejděte na druhou stranu mostu do Vila Nova de Gaia, kde se nachází několik vyhlídek:

 • Miradouro da Serra do Pilar na otevřeném prostranství u kostela svatého Augustina (viz foto výše)
 • Miradouro do Jardim do Morro se nachází na kraji zahrad Jardim do Morro, které jsou na večer oblíbeným spotem místních. Je tu občerstvení a občas hraje i živá muzika.

Na mapě se může zdát, že se vyhlídky nacházejí hned vedle sebe. Není to tak – Miradouro da Serra do Pilar leží výš, takže vám poskytne lepší výhledy na celý most včetně starého města Porta.

Pokud nechcete jít pěšky, můžete jet taky metrem, které staví na zastávce Jardim do Morro hned vedle Jardim do Morro.

ponte luís I porto / co navštívit v portu
Výhled z Miradouro do Jardim do Morro

4. Palácio da Bolsa – co navštívit v Portu

Palácio da Bolsa, neboli Burzovní palác, postavený v průběhu 19. století pro obchodní asociaci města, je vrcholným příkladem neoklasického stylu.

Vnější jednoduchost stavby kontrastuje s nádherou interiérů, zejména se Zlatým sálem a slavným Arabským sálem, jehož dekorace jsou inspirovány maurskou architekturou Alhambry ve Španělsku.

Palácio da Bolsa porto památky

Vstupné a otevírací doba Palácio da Bolsa

 • Vstupné: Základní vstupné je 12 € a snížené pro studenty a seniory 7,50 €. Děti do 12 let mají vstup zdarma.
 • Otevírací doba: 09:30-13:00 a 14:00-17:30
 • Prohlídky probíhají s průvodcem a na výběr jsou prohlídky v portugalštině, španělštině, francouzštině a angličtině.
 • Pokud si chcete zajistit vstup, rezervujte si vstupenky předem.
porto památky

5. Livraria Lello

Livraria Lello v Portu, jedno z nejkrásnějších knihkupectví na světě, si nemůžete při návštěvě Porta nechat ujít. Pro své neogotické prvky a unikátní červené schodiště se často řadí mezi nejkrásnější místa, co navštívit v Portu.

Knihkupectví otevřelo své dveře už v roce 1906 a od té doby láká k návštěvě díky svým vitrážím a detailně vyřezávanému dřevěnému obložení.

Livraria Lello údajně inspirovalo J.K. Rowlingovou během jejího pobytu v Portu, když začínala psát série o Harry Potterovi.

Livraria Lello porto památky

Praktické informace pro návštěvu Livraria Lello

 • Vstupné: Vzhledem k popularitě knihkupectví se zavedlo vstupné 8 €, které si můžete uplatnit jako slevu při nákupu knihy. Pokud se chcete vyhnout frontám na vstup, je lepší rezervovat místo předem.
 • Otevírací doba: 09:00-19:30
 • Tip pro návštěvu: Nejlepší čas pro návštěvu je brzy ráno hned na otevírací dobu nebo k večeru, kdy zde bývá méně lidí. Mezitím to tu je opravdu hlava na hlavě, zvlášť v sezóně od jara nebo o víkendu.

6. Mercado do Bolhão

Pro pravý lokální zážitek navštivte Mercado do Bolhão, tradiční trh v srdci Porta, kde můžete ochutnat místní speciality a užít si lokální atmosféru.

Trh existuje již od roku 1914 a na dvou patrech najdete vše, od čerstvých ryb a masa po květiny a domácí delikatesy.

Mercado do Bolhão

Praktické informace pro návštěvu Mercado do Bolhão

 • Otevírací doba: 08:00-00:00, v neděli zavřeno
 • Tip: Přijďte na trh dopoledne, kdy je největší výběr čerstvých produktů a atmosféra nejživější.

Hned vedle trhu se nachází cukrárna Manteigaria, kde mají jedny z nejlepších Pastéis de Nata v Portu. Další místa jsme vyznačili v mapě na začátku článku.

Více informací: Nejkrásnější místa, co navštívit v Portugalsku.

7. Capela das Almas de Santa Catarina

Capela das Almas, známá také jako Kaple duší, je jednou z nejvíce fotografovaných budov v Portu díky své fasádě pokryté modro-bílými keramickými dlaždicemi azulejos. Tyto dlaždice zobrazují scény ze života svatých, včetně svatého Františka z Assisi a svaté Kateřiny.

Kaple se nachází nedaleko Mercado do Bolhão, na rohu pěší třídy.

Capela das Almas de Santa Catarina
 • Vstup: zdarma
 • Otevírací doba: pondělí až čtvrtek 07:30-18:00, pátek 07:30-20:00, víkend 07:30-12:30 a 18:30-19:30

V Portu se nachází další církevní stavby, které už z dálky lákají k návštěvě modrobílými dlaždicemi azulejos. Jedná se například o barokní kostel svatého Ildefonsa nebo Igreja do Carmo kousek od knihkupectví Livraria Lello.

Capela das Almas de Santa Catarina

8. Estação de São Bento – co navštívit v Portu

Více než jen vlakové nádraží. Tak by se dalo popsat Estação de São Bento, hlavní vlakové nádraží v Portu. Interiér nádraží totiž zdobí více než 20 000 azulejos, které vyprávějí příběhy z historie Portugalska.

Tato freska je jednou z největších a nejkrásnějších v Evropě, takže se z nádraží stalo jedno z nejoblíbenějších míst, co navštívit v Portu.

Ubytování Porto 😴

ubytování porto portugalsko
Hotel Carris Porto Ribeira

Kvalitní hotel v centru s nádherným výhledem

ubytování porto portugalsko
Moov Hotel Porto Norte

Levný, příjemný hotel kousek od metra

Estação de São Bento - co navštívit v Portu

9. Torre dos Clérigos – co navštívit v Portu

Z Torre dos Clérigos budete mít celé Porto jako na dlani. Doslova. Jedná se totiž s výškou 75,6 metrů o nejvyšší věž ve městě (i v celém Portugalsku), která vystupuje vysoko nad panoramatem města.

Tato barokní zvonice je součástí kostela Igreja dos Clérigos a představuje jedno z nejlepších děl italského architekta Nicolaua Nasoniho.

Torre dos Clérigos co navštívit v portu

Praktické informace pro návštěvu Torre dos Clérigos

 • Vstupné: 8 €,studenti 5 €, zdarma pro děti do 10 let, kostel je přístupný zdarma
 • Otevírací doba: 09:00-19:00

V rámci vstupenky na věž můžete navštívit taky muzeum.

Na vrchol věže vede 240 schodů, které jsou úzké a místo docela vysoké. Za náročnější výstup ten výhled ale stojí.

Torre dos Clérigos je jednou z nejoblíbenějších památek v Portu. Už na začátku sezóny se tu tvoří fronty. Z toho důvodu je dobré rezervovat vstupenky předem a přijít hned na otevírací dobu, kdy tu je nejméně lidí.

Tip: Pokud chcete zažít v Portu něco jedinečného, nenechte si ujít fascinující světelnou a zvukovou show v kostele Igreja dos Clérigos, který sousedí s věží Torre dos Clérigos.

Ta se koná každý večer v několika časech, kdy se zdi kostela doslova zahalí do pestré palety barev, stínů a ornamentů.

10. Largo da Pena Ventosa

Largo da Pena Ventosa je malebné náměstí nacházející se v srdci historického centra Porta. Náměstí obklopují úzké, klikaté uličky a historické budovy s barevnými fasádami, které vytvářejí autentickou atmosféru starého Porta.

Typické portugalské dlažby, známé jako calçada portuguesa, zdobí ulice a dodávají místu nezaměnitelný šarm. Pro nejlepší atmosféru se sem vydejte brzy ráno, než zaplaví okolní uličky turisté.

Kousek odtud se nachází taky krásná vyhlídka u kostela Igreja de São Lourenço. Při cestě k náměstí půjdete kolem.

Largo da Pena Ventosa co navštívit v portu

11. Plavba lodí

Plavba lodí po řece Douro v Portu je jedním z nejoblíbenějších turistických zážitků v Portu, díky kterému získáte jedinečnou perspektivu na město.

Pokocháte se nádhernými výhledy na historické centrum Porta a Vila Nova de Gaia, včetně ikonických mostů, jako je most Dom Luís I.

ribeira porto / co navštívit v portu

Nejlepší plavby na řece Douro

Plavby po řece Douro jsou obzvláště romantické při západu slunce, kdy je město osvětleno teplým světlem a reflektuje se na hladině řeky.

Kromě městských výhledů se některé plavby vydávají i mimo město, kde můžete obdivovat malebnou krajinu údolí Douro, známého svými terasovitými vinicemi a dramatickými kopci​

 • Plavba Šest mostů – tato populární plavba trvá přibližně 50 minut a prochází pod šesti hlavními mosty Porta, takže získáte skvělý přehled o městské architektuře a historii.
 • Plavby s ochutnávkou vína – tyto plavby často zahrnují návštěvy vinařských sklepů ve Vila Nova de Gaia, kde můžete ochutnat různé druhy portského vína a dozvědět se více o jeho výrobě.
 • Celodenní plavby do údolí Douro – pro ty, kteří chtějí prozkoumat více než jen město, jsou k dispozici celodenní plavby, které vás zavedou hluboko do vinařské oblasti údolí Douro (viz foto níže).
douro údolí co navštívit v portugalsku

12. Kostel Igreja de Santa Clara

Kostel Igreja de Santa Clara se zvenku tváří nenápadně, ale jakmile vstoupíte dovnitř, doslova vás ohromí. Bohatý interiér se svými zlacenými dřevěnými řezbami a freskami odráží mistrovskou práci řemeslníků té doby. Tisíce detailů vás nutí neustále se rozhlížet a obdivovat jeho krásu.

Igreja de Santa Clara se nachází v historickém centru Porta a je snadno dostupný od mostu Luís I.

 • Vstupné: 4 €, do 10 let zdarma
 • Otevírací doba: 09:00-13:00 a 14:00-17:00 (konec otevírací doby se může měnit v závislosti na náboženských oslavách)
Igreja de Santa Clara porto památky

Dalším nádherným kostelem s bohatě zdobeným interiérem je Igreja de São Francisco z období baroka. Interiér kostela je pokrytý zhruba 100 kg zlata, což odráží bohatství a moc své doby.

 • Vstupné: vstupné je vyšší, ale zahrnuje kostel, muzeum, kryptu a katakomby – 10 €, děti 3,50 €
 • Otevírací doba: 09:00-20:00

Více informací: Nejkrásnější místa a pláže, co navštívit v Algarve, Portugalsko.

13. Jardins do Palácio de Cristal

Hledáte místo, kde uniknete ruchu centra? Vydejte se do Jardins do Palácio de Cristal nedaleko centra, které patří mezi nejkrásnější veřejné parky v Portu.

Jardins do Palácio de Cristal

Zahrady jsou tematicky rozdělené do několik částí, včetně růžové zahrady a terasovité zahrady, odkud se můžete pokochat výhledem na řeku Douro. Jsou tu lavičky a klidná místa, kde můžete posedět ve stínu stromů.

 • Vstup: zdarma
 • Otevírací doba: 08:00-21:00, v zimě může být otevírací doba zkrácená s ohledem na západ slunce
Jardins do Palácio de Cristal porto

14. Vila Nova de Gaia

Vila Nova de Gaia, často jen zkráceně Gaia, je oblast známá svými vinnými sklípky. Leží přesně naproti Ribeira na druhé straně řeky Douro a je domovem mnoha slavných vinařství, která produkují světoznámé portské víno.

Tady si můžete rezervovat prohlídky a degustace, aby jste se dozvěděli více o historii a výrobě portugalského vína. Poutavé prohlídky a dlouholetou tradici nabízejí například vinařství:

 • Taylor’s Port
 • Sandeman
 • Graham’s Port
 • Cálem

Skvělým místem je taky WOW, kulturní centrum, které zahrnuje komplex muzeí, barů a restaurací. Můžete navštívit muzeum vína, dozvědět se více o čokoládě nebo si užít výhled z terasy.

porto vinařství

15. Half Rabbit by Bordalo II

Až půjdete na prohlídku toho nejlepší portského vína, zastavte se u uměleckého díla Half Rabbit. Jedná se o dílo slavného portugalského street art umělce Bordalo II, vytvořené z recyklovaných materiálů, které zdobí fasádu budovy v oblasti Vila Nova de Gaia.

Jak už název napovídá, králík je vytvořený jen z poloviny – jedna strana je realisticky vyobrazena, zatímco druhá strana je abstraktní a tvořena recyklovanými materiály, jako jsou staré pneumatiky, plasty, kovové díly a další odpad. Tento rozdíl symbolizuje kontrast mezi přírodním světem a světem znečištěným lidskou činností.

Více informací: Nejkrásnější místa, co navštívit v Lisabonu.

Half Rabbit by Bordalo II

16. Teleférico de Gaia 

V oblasti Vila Nova de Gaia ještě zůstáváme. Jedním z nejlepších způsobů (a taky nejdražších), jak si prohlédnout Porto, je lanovka Teleférico de Gaia.

Během jízdy kabinovou lanovkou máte možnost vidět historické centrum Porta, slavný most Dom Luís I a malebnou řeku Douro. Zvlášť při západu slunce to nemá chybu.

Teleférico de Gaia porto

Díky lanovce se dostanete rychle a pohodlně z dolní části Vila Nova de Gaia, kde se nacházejí vinné sklepy, na horní část města u Mosteiro da Serra do Pilar.

 • Cena: 7 € za jednu jízdu nebo 10 € za zpáteční jízdenku, ceny pro děti 5-12 let jsou poloviční
 • Otevírací doba: konec dubna až září 10:00-20:00, březen až duben a říjen 10:00-19:00, po zbytek roku 10:00-18:00

17. Foz do Douro a pobřeží Atlantiku

Foz do Douro je přímořská rezidenční čtvrť, kterou ze západu lemuje promenáda a dlouhé pláže. Ideální místo pro nenáročnou procházku podél pobřeží, kde můžete sledovat, jak se vlny Atlantiku střetávají s klidnými vodami řeky Douro.

Můžete začít u majáku Farol de Felgueiras, kde jsou vlny nejbouřlivější. Odtud pokračujte podél pobřeží k elegantní pergole Pérgola da Nevogilde a pevnosti.

Foz do Douro pobřeží atlantiku porto

Kolem písčitých pláží a částečně skalnatého pobřeží dojdete za necelou hodinu k instalaci Rotunda da Anémona, oficiálně nazvané “She Changes. Tu tvoří síť z barevných textilních vláken natažených mezi několik ocelových sloupů.

Díky své konstrukci socha reaguje na vítr a další povětrnostní podmínky, čímž vytváří dojem, že se jemně vlní a mění svůj tvar. Tím má symbolizovat spojení města a moře.

Přímo u instalace se rozprostírá široká písčitá pláž Praia de Matosinhos a z druhé strany největší park v Portu.

Foz do Douro pobřeží atlantiku porto

Jak se dostat k majáku Farol de Felgueiras

Tramvaj (linka 1 nebo linka 18):

Z centra můžete využít historickou tramvajovou linku číslo 1 nebo číslo 18, které jedou podél pobřeží – vystupte na konečné zastávce “Passeio Alegre”, odkud je to k pobřeží jen pár minut chůze.

Linka 1 jede kolem řeky Douro, takže můžete nastoupit na promenádě u čtvrti Ribeira nebo u mostu Luís I přímo v centru. Linka 18 začíná na náměstí u kostela Igreja do Carmo a odtud klesá až k řece, kde navazuje na linku 1.

Jízdné je 3,50 € za jednu jízdu nebo 6 € za zpáteční jízdenku. Zaplatíte přímo v tramvaji hotově nebo kartou. Časově počítejte kolem 30 minut podle toho, kde nastupujete.

Foz do Douro pobřeží atlantiku porto
Autobus (linka 500):

Z centra Porta (např. z náměstí Aliados) jeďte autobusem linky 500 směrem na Matosinhos. Vystupte na zastávce “Luz” nebo “Passeio Alegre” a pokračujte pěšky k majáku.

Autobus jezdí častěji a je levnější. Na druhou stranu jízda historickou tramvají je větší zážitek.

Pobřeží Atlantiku

Nebo se vydejte jižně od Porta – Praia de Lavadores nebo Praia de Salgueiros jsou jen některé z pláží, které lemují pobřeží Vila Nova de Gaia. Bezplatné parkoviště se nachází u pláží nebo můžete využít městské autobusy, které jsou součástí veřejné dopravy v celé metropoli Porta.

pobřeží atlantiku porto

18. Casa da Música – co navštívit v Portu

Casa da Música je místo, které nemůže uniknout žádnému milovníkovi moderní architektury. Toto centrum hudebního a kulturního života působí jako zjevení mezi historickými budovami Porta.

Casa da Música můžete navštívit v rámci představení nebo během prohlídky s průvodcem, se kterým nakouknete za kulisy jednoho z nejmodernějších koncertních sálů v Evropě.

Casa da Música

19. Údolí řeky Douro

Údolí řeky Douro nemůže chybět na žádném seznamu nejkrásnějších míst, co navštívit v okolí Porta. Toto malebné údolí je známé svými vinicemi a loděmi “rabelos”, které převážejí víno po řece.

Navštivte jednu z mnoha vinic přímo z Porta a ochutnejte slavné portské víno nebo méně známá lokální vína.

douro údolí co navštívit v portugalsku

I když nejste milovníky vína, nenechte si údolí řeky Douro ujít. Půjčte si auto a užijte si výhledy z klikatých silnic, které se vinou napříč zelenými kopci.

Pokud pojedete podél druhého břehu řeky, jeďte po silnici EN222, která je považována za jednu z nejkrásnějších scénických silnic na světě, především v okolí Miradouro da Estrada Nacional 222.

Oblíbené jsou taky výlety lodí po řece, kterou lemují malebné vesničky a terasovité vinice.

douro údolí co navštívit v portugalsku

Kde se ubytovat v Portu?

Ubytování Porto 😴

ubytování porto portugalsko
Oca Oriental Porto Hotel

Moderní 4* hotel za skvělou cenu

ubytování porto portugalsko
Casa Carolina

Stylový penzion kousek od centra

Jak se dostat do Porta v Portugalsku?

Letiště v Portu

Letiště Francisco Sá Carneiro (OPO), známé také jako Porto Airport, je hlavním mezinárodním letištěm sloužícím městu Porto a jeho okolí. Nachází se asi 11 kilometrů severozápadně od centra Porta. Letiště nabízí spojení s mnoha evropskými městy a také některými destinacemi mimo Evropu.

Zde jsou oficiální stránky Porto Airport.

Jak se dostat z letiště v Portu do centra

Existuje několik možností, jak se dostat z letiště Francisco Sá Carneiro do centra Porta:

 • Metro
  • Linka E (fialová) metra spojuje letiště s centrem města. Stanice je nadzemní a v Portu se jedná spíše o tramvaj než metro.
  • Jízda trvá přibližně 30 minut a konečnou stanicí je Trindade, odkud můžete snadno přestoupit na další linky nebo dojít asi za 10 minut do centra pěšky.
  • Jízdenky si můžete zakoupit v automatech na stanici metra na letišti. Letiště leží v zóně 4.
 • Autobus
  • Linky STCP (601, 602, 604) a některé dálkové autobusy spojují letiště s různými částmi města.
  • Autobusová zastávka se nachází před terminálem.
 • Taxi
  • Taxi stanoviště se nachází před terminálem a cesta do centra trvá přibližně 20 minut, v závislosti na dopravě.
  • K dispozici jsou taky Uber a Bolt.
ponte luis I porto

Jak se dostat z Lisabonu do Porta

Přilétáte do Lisabonu? Máte několik možností, jak se dostat z Lisabonu do Porta:

 • Letadlem:
  • Let trvá přibližně 1 hodinu.
  • Letecká společnost TAP Portugal létá pravidelně a za velmi dobré ceny.
 • Vlakem:
  • Alfa Pendular: Rychlovlak, který spojuje Lisabon a Porto, trvá cesta přibližně 2,5 hodiny.
  • Intercidades: Méně rychlý, ale stále pohodlný vlak, cesta trvá přibližně 3 hodiny.
  • Vlaky odjíždějí z nádraží Santa Apolónia nebo Oriente v Lisabonu a přijíždějí na nádraží Campanhã v Portu.
  • Rezervace jízdenek
 • Autobusem:
  • Autobusové společnosti jako Rede Expressos a FlixBus nabízejí pravidelné spoje mezi Lisabonem a Portem.
  • Cesta trvá přibližně 3,5 až 4 hodiny.
  • Rezervace jízdenek
 • Autem:
  • Jízda po dálnici A1 z Lisabonu do Porta trvá přibližně 3 hodiny. Dálnice v Portugalsku jsou zpoplatněné mýtným.
porto co navštívit

Doprava a metro v Portu

Doprava v Portu je rozsáhlá a efektivní a propojuje celou metropolitní oblast. Snadno se tak dostanete v Portu i okolí, kam potřebujete.

Na druhou stranu v centru Porta veřejnou dopravou moc nevyužijete – vše se nachází relativně blízko sebe. Některá místa, jako je letiště nebo pobřeží Atlantiku, jsou z centra vzdálenější.

Metro v Portu

Metro je moderní a rozsáhlé, skládající se z šesti linek, které spojují různé části města a přilehlé oblasti. Linky jsou barevně odlišeny a označeny písmeny A až F. Pokrývají celou metropolitní oblast.

Metro v Portu vypadá spíše jako běžné tramvaje a často jezdí nad zemí (například přes most Luís 1), takže si z něj užijete krásné výhledy.

Více informací o metru najdete na oficiálních stránkách Metro do Porto.

porto portugalsko

Autobusy

Autobusová síť v Portu je rozsáhlá a doplňuje metro. Autobusy provozuje společnost STCP (Sociedade de Transportes Colectivos do Porto).

Více informací o autobusech najdete na oficiálním webu společnosti STCP.

Ceny jízdenek a zóny

Oblast Porta se pro potřeby veřejné dopravy dělí do několika zón a cena jízdenky závisí na počtu zón, kterými projíždíte. Základní cena jízdenky pro jednu zónu je 1,40 €. Jízdenka je přestupní a v zóně 1 platí 1 hodinu. Čím více zónami budete projíždět, tím delší bude její platnost.

V nabídce jsou taky denní jízdenky, kde se cena opět liší podle toho, kolika zónami budete projíždět. Ceny se pak pohybují mezi 5,15 € až 11,80 €.

Můžete si zakoupit taky Andante Card za 0,60 €, na kterou si nabíjíte požadované jízdenky (jednorázové, denní apod.). V metru nebo autobuse už pak stačí kartu jen přiložit k turniketu.

Jízdenky koupíte ve stanicích metra nebo například u řidiče autobusu, kde je ale potřeba počítat s přirážkou. Zde najdete mapu zón a plánovač tras.

porto portugalsko

Tramvaje

Porto je známé svými historickými tramvajemi, které jsou populární mezi turisty. Tramvaje jsou ideálním způsobem, jak si prohlédnout historické centrum města.

U tramvají platí zvláštní ceník – jízdné je 3,50 € za jednu jízdu nebo 6 € za zpáteční jízdenku. Zaplatíte přímo v tramvaji hotově nebo kartou.

Taxi

Taxi je další oblíbenou možností, jak se pohybovat po městě. Taxíky můžete zastavit na ulici, objednat telefonicky nebo najít na stanovištích.

V Portu funguje také Uber a další alternativní služby jako Bolt a Free Now.

Více informací: Plánujete si půjčit auto v Portugalsku? Sepsali jsme podrobného průvodce pro půjčení a řízení auta v Portugalsku.

porto co navštívit

Co ochutnat v Portu?

Kuchyně v Portu je bohatá, rozmanitá a hluboce zakořeněná v tradičních portugalských receptech. Základem jsou čerstvé mořské plody, maso a zelenina.

 • Francesinha – Ikonický sendvič plný masa, včetně šunky, klobásy a hovězího masa, pokrytý roztaveným sýrem a pikantní rajčatovou omáčkou. Obvykle se podává s hranolkami a vejcem na vrchu.
 • Tripas à Moda do Porto – Tradiční pokrm z drštěk, fazolí a masa.
 • Bacalhau à Gomes de Sá – Pokrm z tresky, brambor, cibule, olivového oleje a vajec, obvykle servírovaný s olivami a petrželkou.
 • Caldo Verde – Populární portugalská polévka z kapusty, brambor, chorizo klobásy a olivového oleje.
 • Polvo à Lagareiro – Grilovaná chobotnice podávaná s bramborami pečenými v olivovém oleji a česneku.
 • Frango no Churrasco – Grilované kuře marinované v piri-piri omáčce, často podávané s hranolky nebo rýží.
 • Pastel de Nata – Malé koláčky z listového těsta plněné krémovým pudinkem, jemně posypané skořicí a cukrem.
 • Bola de Berlim – Portugalská verze koblihy, plněná žlutým krémem známým jako doce de ovos.
 • Cachorrinho – Portugalský párek v rohlíku, nejlepší mají v Gazela.
Francesinha / co ochutnat v portu portugalsko

Kuchyně v Portugalsku je výborná. V Portu najdete spoustu skvělých restaurací, kde můžete ochutnat tradiční kuchyni (i v centru).

Několik tipů najdete v mapě na začátku článku – kam na portugalské speciality, kam na nejlepší Pastel de Nata nebo kde ochutnat vyhlášené portské víno.

pastel de nata co ochutnat v portu portugalsko

Jak ušetřit v Portu?

Porto má svou turistickou kartu nazvanou Porto Card. S touto kartou můžete využít řady výhod, včetně neomezeného cestování ve veřejné dopravě (metro, autobusy, vlaky v rámci města) a volný nebo zlevněný vstup do památek, atrakcí a muzeí.

Karta zahrnuje například:

 • neomezená doprava
 • vstup zdarma do 7 muzeí
 • plavba po řece Douro (50 % sleva)
 • prohlídka vinných sklepů (50 % sleva)
 • výhled z Torre dos Clérigos (25 % sleva)
 • Palácio Da Bolsa (25 % sleva)
 • SEA Life Porto (30 % sleva)

Porto Card je dostupná ve variantách na 1, 2, 3 nebo 4 dny. Po zakoupení si jí vyzvednete přímo v Portu.

ribeira porto / co navštívit v portu

Praktické informace pro návštěvu Porta

Měna: Portugalsko používá euro (EUR). Bankomaty jsou dostupné po celém městě a většina obchodů a restaurací přijímá platby kartou. Přesto je dobré mít u sebe nějakou hotovost pro menší obchody a trhy.

Bezpečnost: Porto je bezpečné město pro turisty. Jako v každém větším městě je důležité dodržovat základní opatření proti kapesním krádežím, zejména v turistických oblastech a ve veřejné dopravě.

Počasí: Porto má mírné klima s teplými léty a mírnými zimami. Průměrné letní teploty se pohybují kolem 25°C, zatímco zimní teploty se pohybují kolem 10-15°C.

Nejlepší čas pro návštěvu: Léto v Portu je krásné, ale zároveň hodně turistické. Pokud se chcete vyhnout davům, přijeďte v zimě, zkraje jara nebo na podzim.

Cestovní pojištění: Portugalsko je součástí EU, takže pokud jste občanem EU, bude vám poskytnuta zdravotní péče na základě Evropské zdravotní pojišťovací karty (EHIC). Toto pojištění ale nepokrývá případnou spoluúčast (například za hospitalizaci, při stomatologických zákrocích či při nákupu léků). Z toho důvodu je dobré zřídit taky cestovní pojištění – zjistěte více o tom, co vše cestovní pojištění zahrnuje.

Nouzová čísla: Pro naléhavé případy volejte číslo 112, což je univerzální tísňové číslo pro celou EU.

Jazyk: Oficiálním jazykem je portugalština, ale v turistických oblastech se často domluvíte i anglicky. Někteří místní mluví taky španělsky nebo francouzsky.

Elektrické zásuvky: Portugalsko používá zásuvky typu C a F s napětím 230 V a frekvencí 50 Hz, takže z České republiky nepotřebujete adaptér.

Ubytování Porto 😴

ubytování porto portugalsko
Hotel Carris Porto Ribeira

Kvalitní hotel v centru s nádherným výhledem

ubytování porto portugalsko
Moov Hotel Porto Norte

Levný, příjemný hotel kousek od metra

Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Porta

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše, od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.

Discovercars.com je výborná platforma pro půjčení auta na místě. Nabízí skvělý výběr od mezinárodních i lokálních autopůjčoven, kvalitní podporu, dobré ceny a zrušení zdarma.

ponte luís I porto Miradouro do Jardim do Morro

Toto bylo naše tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Portu v Portugalsku. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Portugalsku

PORTUGALSKO: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, co navštívit v Portugalsku. Zde ja náš podrobný průvodce pro Algarve v Portugalsku, včetně nejkrásnějších míst, stezek a pláží (+ mapa).

Plánujete si půjčit auto v Portugalsku? Sepsali jsme podrobného průvodce pro půjčení a řízení auta v Portugalsku.

LISABON: Podívejte se na naše tipy na nejkrásnější místa, co navštívit v Lisabonu. V podrobné recenzi se dozvíte, jak ušetřit s Lisabonskou kartou.

SINTRA: Pokud plánujete jednodenní výlet do Sintry, získejte naše tipy, jak se dostat do Sintry z Lisabonu. V dalším článku sdílíme tipy, co navštívit v Sintře a jak si užít návštěvu paláce Pena.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *