46 tipů na památky a co navštívit v Berlíně + MAPA | KOMPLETNÍ PRŮVODCE

památky v Berlíně / co navštívit v Berlíně / Berlin / Berlín průvodce

Hledáte tipy na památky, co navštívit v Berlíně? Jaké jsou ty nejkrásnější a nejzajímavější, které stojí za to vidět? S tímto průvodcem si naplánujete vaší cestu od dopravy, ubytování, přes itinerář památek až po to, co si dát v Berlíně dobrého na zub.

Aktualizováno 12. 7. 2022

Co se dozvíte v tomto článku?

 • Proč navštívit Berlín?
 • Cesta do Berlína a MHD v Berlíně
 • Kde se ubytovat v Berlíně?
 • Co navštívit v Berlíně?
 • Ceny v Berlíně a kde se najíst?
 • Kdy navštívit Berlín?
 • Mapa

Proč navštívit Berlín? 

V Evropě mě nenapadá jiné město, jehož historie je tak brutální a zároveň slavná, jako je ta berlínská. A při návštěvě Berlína to pocítíte natolik, až vás občas zamrazí. Je to dojemný, ale zároveň dechberoucí zážitek. I přes svou historii poznamenanou především druhou světovou válkou a studenou válkou se z Berlína stalo multikulturní a živé město. Berlín je dokonce považovaný za světové centrum pro kulturu a kreativní průmysl. Stačí se tu jen procházet a nasávat atmosféru. Z pouličního umění, architektury a historických míst. A navíc, v Berlíně se vaše chuťové pohárky zaradují. Stejně jako Berlín i zdejší kuchyně je mezinárodní a je z čeho vybírat.

Co navštívit v Berlíně?

Které památky v Berlíně byste při své návštěvě neměli vynechat? Mrkněte na přehled a v závěru na přehlednou mapu, díky níž si můžete naplánovat svou trasu.

Pokud chcete vidět ty nejkrásnější památky v Berlíně, začněte svojí návštěvu ve čtvrti Mitte. Ta leží přesně v srdci Berlína. Na jejím západě objevíte místa, jako je Braniborská brána, Reichstag, Židovský památník nebo nádherné náměstí Gendarmenmarkt. Východní strana historického centra je domovem Berlínské katedrály, několika známých muzeí a taky dominantní televizní věže s náměstím Alexanderplatz.

Braniborská brána

Začneme hned tou nejznámější a nejikoničtější památkou celého Berlína. Během studené války stála Braniborská brána v zemi nikoho za Berlínskou zdí. Když zeď padla, každý u Braniborské brány oslavoval a ta se tak stala symbolem sjednocení Německa.

co navštívit v Berlíně / památky v Berlíně

Braniborská brána je koncem velkého bulváru Unter den Linden, který lemuje hned několik velvyslanectví – Britské, Spojených států, Ruské a Francouzské. A taky tu najdete Muzeum voskových figurín.

Madame Tussauds Museum – Muzeum voskových figurín

V Madame Tussauds Museum si můžete prohlédnout ty nejznámější osobnosti, především z německé historie, kultury nebo sportu. Výstavy jsou tematicky rozdělené a místy interaktivní, takže si tu užijí spoustu zásoby dospělí i děti. Otevřeno je denně 10:00-19:00. Pokud chcete ušetřit čas na místě, doporučuju objednat vstupenky do Madama Tussauds Museum v Berlíně online.

Budova Říšského sněmu – Reichstag

Reichstag nebo taky Bundestag je impozantní budova, kde sídlí německý spolkový sněm. Najdete jí pár kroků od Braniborské brány severním směrem. Přímo před budovou je velká travnatá plocha, kde si můžete dát klidně piknik v trávě.

co navštívit v Berlíně / památky v Berlíně

Určitě si nenechte ujít výhled ze skleněné kopule, která byla postavená jako symbol transparentnosti zdejší vlády. Z kopule budete mít parádní výhled na centrum Berlína. Kopule je večer krásně nasvícená. Návštěva je bezplatná, ale musíte si zarezervovat své místo předem online.

co navštívit v Berlíně / památky v Berlíně

Nalevo od budovy Reichstag uvidíte moderní budovu kancléřství. Pokud projdete mezi nimi směrem k Friedrich Elbert Platz, dojdete za pár metrů k řece Spréva (Spree), kde můžete moderní součást Reichstag obdivovat zblízka.

co navštívit v Berlíně / památky v Berlíně

Futurium muzeum

Udělejte si od Reichstag krátkou zastávku za řeku. Leží tady muzeum Futurium, které se zaměřuje na vědu, nejmodernější technologie a zásadní problémy dnešní doby. To vše interaktivní formou. Otevřeno je kromě úterý denně 10:00-18:00 (ve čtvrtek až 20:00). Vstupné zdarma.

Židovský památník

Jižním směrem od Braniborské brány dojdete k památníku holocaustu. Ten se skládá z různě velkých obdélníků představující Židy, kteří zahynuli během druhé světové války. Je to místo vedoucí k zamyšlení nad tím, jaké hrůzy se během druhé světové války odehrávaly.

co navštívit v Berlíně / památky v Berlíně

Náměstí Gendarmenmarkt

Nejkrásnější náměstí v Berlíně? Určitě Gendarmenmarkt. Náměstí dominují symetricky rozložené neoklasicistní budovy – koncertní sál (Konzerthaus), Německá katedrála (vevnitř se konají výstavy) a Francouzská katedrála napravo od koncertního sálu. Na náměstí každoročně sídlí vánoční trhy s kluzištěm.

Deutsches Historisches Museum

Výstavy Deutsches Historisches Museum neboli Německého historického muzea jsou jedny z nejkrásnějších na světě. Najdete tu vše od pravěku až po současnost. Mezi ta nej patří Napoleonův oblouk z bitvy u Waterloo nebo osobní počítač z doby NDR. Vstupenku si můžete zarezervovat předem online, takže pak na místě ušetříte čas.

Německé historické muzeum v Berlíně

Muzejní ostrov

Pomalu se dostáváme k Museumsinsel neboli Muzejnímu ostrovu, který je od roku 1999 zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Ostrov muzeí představuje samostatný ostrov v Berlíně u meandrující řeky Spree, který tvoří pět významných muzeí specializujících se na různá období kultury, věd a umění:

 • Bodeho muzeum se sbírkou byzantského umění a orientálních soch
 • Alte Nationalgalerie (Stará národní galerie) obsahuje především obrazy z období neoklasicismu a romantismu a jednu z největších sbírek soch a obrazů 19. století v Německu.
 • Neues Museum (Nové muzeum) – nenechte se zmást názvem. V tomto muzeu najdete rozsáhlou egyptskou sbírku a především bustu Nefertiti a svitky Knihy mrtvých.
 • Pergamon Museum je nejoblíbenější ze všech 5 muzeí. Najdete tu mimo jiné repliku slavné babylonské Ištařiny brány (jeden z původních Sedmi divů starověkého světa).
 • Altes Museum (Staré muzeum) zahrnuje sbírku starožitnictví včetně celé řady řeckých artefaktů.

Přeskočit lístky na frontu a koupit lístek: Stará národní galerie Nové muzeumStaré muzeumBode museumPergamon museum

Pokud milujete muzea a plánujete strávit v Berlíně víc dní, popřemýšlela bych nad Berlin WelcomeCard, se kterou máte zdarma vstup do muzeí, dopravu a slevu na další atrakce v Berlíně.

Berlínská katedrála

Berlínská katedrála, Berlínský dóm nebo oficiálně Evangelický nejvyšší farní a kolegiální kostel. Místo, které je muzeem a koncertní síní zároveň. Venku posedíte na trávě. Vnitřek vás nadchne svou výzdobou z mramoru a onyxu s varhany a královskými sarkofágy. Nádherná impozantní stavba na Muzejním ostrově.

Plné vstupné je 9 €. Otevírací doba je proměnná – aktuální informace najdete na oficiálních stránkách Berlínské katedrály.

DDR Museum

Přesouváme se z Muzejního ostrova na druhou stranu řeky, kde směrem k Alexanderplatz najdete hned několik zajímavých míst. Prvním z nich je DDR Museum. Interaktivní muzeum, které vás doslova vtáhne do východoněmeckého Berlína. Ocitnete se v obýváku, prohlédnete trabanta a nasajete další důležité momenty z komunistické éry. Muzeum je otevřené denně 9:00-21:00. Vstupenku do muzea DDR si můžete zarezervovat online.

SEA LIFE Berlin

Podmořský svět plný akvárií s miliony druhů živočichů určitě nadchne nejen děti. Součástí je i obrovské akvárium Aquadom, kterým projíždí výtah. Na vstupné si připravte 19 €. Otevírací doba je 10:00-19:00. Vstupenku si můžete koupit jednoduše online.

Berlin Dungeon

Berlin Dungeon je interaktivní expozice, díky které si zažijete některé důležité momenty z 800 let dlouhé historie Berlína. Formou představení divadelních herců, speciálních efektů a příběhů, které vás vtáhnou do děje. Například Velkého požáru Berlína. Vstupné je 26 €.

BODY WORLDS v Menschen Museum – People Museum

BODY WORLDS Museum je jedinečným muzeem, které určitě navštivte. I s dětmi. Na lidských plastikách vám jednoduše vysvětlí fungování lidského těla.

co navštívit v Berlíně

Ceny vstupenek pro dospělého začínají na 17 € a pro děti 12 €. Jako rodina můžete získat zvýhodněné vstupné. Otevřeno je denně 10:00 – 19:00.

Alexanderplatz a televizní věž Fernsehturm

Alexanderplatz je nejznámější berlínské náměstí. Centrum dění, zábavy, nakupování. Jeho dominantou jsou Světové hodiny. Přímo u náměstí se nachází 368 m vysoká televizní věž Fernsehturn s vyhlídkovou plošinou se skvělým výhledem na Berlín.

Na televizní věž je lepší zarezervovat místo předem.

Postdamer Platz – Postupimské náměstí

Přesouváme se zpět na západ. Tentokrát jižně od Židovského památníku, kde najdete Postupimské náměstí. Dokonalý kontrast k historickým památkám Berlína. Centrální náměstí Sony Center, moderní architektura, obchodní centra, hotely, kina, mrakodrapy.

Deutsche Kinemathek – Filmové muzeum

Západně od Postupimského náměstí leží jedno z nejzajímavějších muzeí v Berlíně – Německé filmové muzeum. Možná to není typ muzea, které vás v souvislosti s návštěvou Berlína napadne, ale pokud máte rádi filmy, přijdete si tady na své. Skvěle a zajímavě zpracovaná historie i současnost německé kinematografie. Kromě úterý je otevřeno každý den 10:00-18:00 a ve čtvrtek dokonce do 20:00.

Zdroj: Deutsche Kinemathek

LEGOLAND Discovery Centre

LEGOLAND v Berlíně je herní svět plný dobrodružství. 5 milionů lego kostiček, herní aréna, 4D filmy a dalšími zábava. S dětmi je téměř povinností sem jít ?. Vstupenky si můžete rezervovat předem online.

Topografie teroru – Topographie des Terrors

Jižně od Postupimského náměstí leží další památné místo, které nás nutí zamyslet se nad hrůzami, které se odehrávaly nejen v Berlíně během druhé světové války. Výstava “Topografie teroru” je vybudována na místě, kde se v letech 1933-1945 nacházely hlavní nástroje nacistické perzekuce a teroru. Bylo sídlem gestapa, vrchní velitelské a bezpečnostní služby SS a od roku 1939 hlavní kanceláře říšské bezpečnosti. Muzeum můžete navštívit zcela zdarma.

Checkpoint Charlie muzeum – Mauermuseum

Checkpoint Charlie je hraniční přechod a významné historické místo, které v minulém století spojovalo americký a sovětský sektor ve městě, tj. západní a východní část města. Celý příběh se dozvíte právě v tomto muzeu. Plné vstupné je 17,50 €. Otevřeno je denně 10:00-18:00.

THE WALL – assisi Panorama Berlin

Chcete vidět, jak vypadal život v Berlíně v 80. letech? Přenést se do tehdejší atmosféry, ze které občas mrazí? Dozvědět se více o “pásu smrti” mezi východním a západním Berlínem, který byl plný stovek strážních věží, kilometrů zákopů, světlometů, kulometů a strážných psů? Do historie vás dokonale vtáhne THE WALL – asisi Panorama Berlin.

Židovské muzeum – Jüdisches Museum Berlin

Tak trochu jiné muzeum. Místo, které vás ohromí svou do sebemenšího detailu promyšlenou architekturou. A nutí vás zamyslet se a cítit tu atmosféru. Přiblížit se ke kultuře a historii německých Židům nevšedním způsobem. Pokud vám nevadí, že tu nenajdete rozsáhlou sbírku, ale jde vám o ten “pocit” z místa, určitě si muzeum nenechte ujít. Otevřeno je denně 10:00-19:00.

Berlin Story Bunker

Místo, kde se vrátíte zpět až 800 let do historie Berlína pomocí krátkých filmů, fotografií a instalací. Navštívíte zrekonstruovaný Hitlerův bunkr a dozvíte se více o nejkrvavější válce lidstva a národním socialismu druhé světové války. Vstupenky je možné zarezervovat online.

Zdroj: Fred Romero cc-by-2.0

Technické muzeum – Deutsches Technikmuseum Berlin

Technické muzeum zaujme dospělé i malé dobrodruhy. Připravte se ale na to, že sbírka je opravdu rozsáhlá. Pokud chcete projít vše podrobně, ani celý den vám stačit nebude. Najdete tu vše od lokomotiv, přes auta až po lodě. Vše je tematicky rozdělené do dvou budov a část sbírky uvidíte taky venku. Muzeum poznáte už z dálky díky letadlu na střeše. Otevřeno je ÚT-PÁ 9:00-17:30 a SO, NE a svátky 10:00-18:00. Poslední vstup je už v 16:00. Plné vstupné je 8 €, snížené 4 € a rodinné 17 €.

památky v Berlíně / co navštívit v Berlíně

East Side Gallery

East Side Gallery je zachovalá část Berlínské zdi, kterou přetvořili ve volně přístupnou venkovní galerii pouličního umění. Každých 10 let se najímají umělci, aby vytvořili nové malby (dalším místem je například Bernauer Strasse).

Oberbaumbrücke

Jako má Londýn svůj Tower Bridge nebo Budapešť Řetězový most, má i Berlín svůj Oberbaumbrücke, který najdete jižně od East Side Gallery. Ikonický most přes řeku Spree. Jedná se o dvoupatrový most, který je symbolem sjednocení Berlína. Spojuje totiž městské obvody Friedrichshain a Kreuzberg, které dříve dělila Berlínská zeď.

Treptower Park

Treptower park najdete jižně od mostu Oberbaumbrücke. Můžete se tu jen tak procházet nebo si v létě půjčit šlapadla. Kolem řeky vede 4 km dlouhá stezka. Uprostřed parku vybudovali po 2. světové válce sovětský válečný památník, který je hřbitovem pro 5000 sovětských vojáků. Kousek od památníku stojí observatoř s nejdelším refrakčním dalekohledem na světě, kde se koná i noční pozorování hvězd bez světelného znečištění městem.

Park Tiergarten

Dostáváme se za Braniborskou bránu, kde se rozpíná obrovský park Tierpark. Únik z rušného Berlína do zelené oázy klidu. Je největším městským parkem v Berlíně. Se spoustou zajímavých míst, na která narazíte při dlouhé procházce. A ta je vzhledem k jeho rozloze opravdu dlouhá ?. V jeho srdci se tyčí Vítězný sloup (Siegessäule). Ten je symbolem sjednocení Německa. Mimo to od něj budete mít parádní výhled na Berlín.

Zoologická zahrada a akvárium

Na druhém konci Tierparku v jihozápadním rohu sídlí zoologická zahrada, která patří k největším a nejoblíbenějším v Evropě. A když už tady budete, určitě si nenechte ujít zdejší akvárium s rybami, medúzami, korály a dokonce i žraloky.

Pamětní kostel císaře Viléma – Kaiser-Wilhelm-Gedächtnis Kirche

Pamětní kotel císaře Viléma jižně od ZOO vás zaujme především zvenčí. Protestanský kotel z 19. století byl za války poškozen a později propojen s moderní přístavbou. Otevřeno je denně 9:00-19:00.

Zámek Charlottenburg

Zámek Charlottenburg je německý Versailles. Největším dochovaný palácový komplex v Berlíně. Jeho součástí je i rozlehlý park a muzejní výstavy. Zámek leží severozápadně od berlínské ZOO. Ceny vstupenek začínají pro dospělé na 12 €. Více informací na oficiálních stránkách.

Teufelsberg

Teufelsberg neboli Ďáblova hora leží na západě Berlína. Na jejím vrcholu uvidíte pozůstatek studené války – věžovou budovu s 360° střešní terasou, která dříve bývala poslechovou stanicí. Dnes je to taky jedna z největších pouličních galerií na světě. Otevřeno je denně od 11:00 do západu slunce (je tu slabá elektrika). Vstupné je 8 € (studenti 6 €).

Nová synagoga

Nová synagoga byla postavena v honosném orientálně maurském stylu. Představuje hlavní synagogu berlínské židovské obce. Otevřená je denně kromě soboty 10:00-18:00 (v neděli až 19:00). Plné vstupné je 7 €, snížené 4,50 € a rodinné 20 €.

Mauerpark

V Mauerpark se koná každou neděli obrovský bleší trh. Prodává se tady starožitný nábytek a jiné starožitnosti, umělecká díla, knihy, ale taky se tu skvěle najíte. Součástí je i venkovní divadlo, kde si můžete zazpívat v karaoke. Natrefíte tady i na pouliční umělce. Pokud máte v Berlíně volné odpoledne a chcete ho strávit pohodově, stojí za to si sem zajet.

Berliner Unterwelten e.V. – Berlínské podzemí

Berlínské podzemí se rozprostírá až na 4 podzemní podlaží a nabízí několik témat. Uvidíte například bunkry ze druhé světové války, východoněmecké únikové tunely, nálezy střeliva i archeologické podklady. Můžete taky sestoupit do suterénu pivovaru Berliner Kindl a po prohlídce ochutnat některé druhy piv. Otevřeno je denně 10:00-16:00 a od pátku do neděle až 18:00. Vstupenky rezervujte předem. Každá prohlídka trvá 90 minut.

Muzeum Stasi – Stasimuseum

Muzeum Stasi sídlí v bývalé budově východoněmecké státní bezpečnosti. Budova byla postavena v letech 1960-61 jako kancelář pro ministra pro státní bezpečnost Ericha Mielkeho, který tu sloužil až do pádu Berlínské zdi v roce 1989. Otevřeno je denně 10:00-18:00 a o víkendech a svátcích pak 11:00-18:00. Vstupné je 8 €, studenti a senioři 6 € a děti nad 12 let 4 €.

Gärten der Welt Marzahn – Zahrady světa

Zahrady světa představují park, ve kterém se prostřednictvím zahrad ocitnete v jednotlivých koutech světa – korejský čajový obřad, japonský festival třešňových květů, tropický ráj na Bali a další místa, která vás doslova vtáhnout do tamní kultury. Nadšené budou i děti, protože tu nechybí hřiště, odpočinková místa a občerstvení. Otevřeno je celoročně od 9:00. Od zahrad je to jen kousek k vyhlídce Wolkenhain auf dem Kienberg, kterou můžete navštívit každý den v čase 9:00-20:00. Plné vstupné začíná na 7 € – dá se koupit i v kombinaci s lanovkou apod. Lístky můžete koupit předem.

Řeka Spréva

Řeku tady uvádím zvlášť z toho důvodu, že zdejší pobřeží stojí za to. Je udržované a s řadou zajímavých bodů po cestě. Můžete se taky projet lodí po řece, díky čemuž uvidíte Berlín zase z jiné perspektivy.

Molecule Man kousek nad Treptower park

Ubytování v Berlíně

Nabídka ubytování v Berlíně je obrovská. Hotely jsou moderní, čisté, prakticky řešené a často designové. Níže přikládám pár našich tipů včetně několika postřehů a informací, které se mohou při výběru ubytování v Berlíně hodit:

 • Hotel Gat Point Charlie je designový hotel s moderně a velmi dobře vybavenými pokoji (i rodinnými) v centru Berlína. Hned za rohem je Checkpoint Charlie představují hranici mezi bývalým východním a západním Německem, kde je dnes muzeum. V docházkové vzdálenosti je taky budova Říšského sněmu, Braniborská brána, Postupimské náměstí a další zajímavosti v Berlíně. Přesto hotel leží v klidné ulici. Plusem jsou taky výborné snídaně a přátelský personál. 
MEININGER Hotel v centru u hlavního vlakového nádraží
 • MEININGER Hotel nabízí velmi levné ubytování přímo u hlavního vlakového nádraží (staví tady České dráhy). Vybrat si můžete mezi 2-4 lůžkovými pokoji s vlastní koupelnou nebo postelí ve sdíleném pokoji. Vše je moderní a čisté. Povolená jsou i zvířata. Stačí přejít most a jste za pár minut u budovy Říšského sněmu, Braniborské brány nebo Židovského památníku. Večer se můžete projít Tierparkem a kolem řeky, kdy jsou okolní budovy krásně nasvícené (moderní stavba německého kancléřství, kulturní centrum až k zámku Bellevue). Pár kroků od hotelu je skvělá restaurace s německou kuchyní Zollpachof. 
 • Hotel Aldea je hotel za skvělou cenu na kraji centra. Stanice metra je 2 minuty od hotelu a za necelou půl hodinku jste v Tierparku nebo na Postupimském náměstí. Pokud jedete s dětmi, kousek od hotelu je několik skvělých hřišť a ZOO je 20 minut odtud. 2-5 lůžkové pokoje jsou velmi čisté s vlastní koupelnou a snídaně bohaté. Parkování je možné v podzemní garáži za příplatek. V okolí hotelu jsou obchody a skvělé restaurace od peruánské po syrskou a indickou. 
Hotel Schulz vedle East Side Gallery
 • Hotel Schulz leží vedle East Side Gallery u řeky Spréva. Z nádraží Ostbahnhof, které je hned za hotelem, se dostanete do celého Berlína i na hlavní vlakové nádraží. Hotel je moderní s nadstandardními službami včetně online check-inu a pokoje mají zvukovou izolaci. 

Co navštívit v Berlíně – mapa

Jak ušetřit v Berlíně na dopravě a vstupném do památek?

S turistickou kartou Berlin Welcome Card můžete využívat zdarma MHD v zónách AB nebo ABC (ABC zvolíte, pokud chcete jet do Postupimi) a navíc získáte slevy na vstupném do památek, muzeí a atrakcí. Patří sem všechny hlavní atrakce, jako je TV Tower, ZOO, Berlínská katedrála, Německé historické a technické muzeum a další. Karta se dá zakoupit od 2 do 6 dní a ceny začínají na 29 €.

Cesta do Berlína

Do Berlína autem

Do Berlína se dostanete pohodlně autem nebo autobusovou přepravou (Student AgencyFlixbus). Autem vás cesta sice vyjde dráž, ale zase jste svým plánem. A naštěstí se pořád neplatí za německé dálnice ?. Trasa je dlouhá 350 km a zabere vám 3,5 hodiny (počítáno z Prahy).

Autobusem do Berlína

Výhodou autobusové přepravy je cena. Jízdenky mimo akci seženete za 449 Kč (jednosměrná). Autobusy navíc vyrážejí denně a to hned v několika časech. Cesta autobusem trvá 4,5 hodiny. Autobusy staví na centrálním autobusovém nádraží ZOB (Zentraler Omnibusbahnhof Berlin). Do centra se odtud dostanete nejsnadněji metrem (linka U2) asi za půl hodiny. Stanice metra je pár minut od autobusového nádraží – půjdete směrem k hlavní ulici Kaiserdamm a na rohu po pravé straně pak uvidíte U-Bahn. Ukazatelé na metro U2 jsou už před budovou nádraží.

Vlakem do Berlína

Do Berlína se dostanete pohodlně i vlakem prostřednictvím spojů EuroCity, které odjíždějí z Prahy přes Ústí nad Labem několikrát denně. V cíli jste za 4,5 hodiny a ceny se pohybují kolem 8 stovek. Výstupní stanicí je Hauptbahnhof neboli hlavní vlakové nádraží, které se nachází přímo v centru. Lístky si objednáte přes České dráhy.

Hlavní nádraží v Berlíně

Doprava po Berlíně

Berlín je dobře propojený městskou hromadnou dopravou. Především metrem (U-Bahn) a vlaky (S-Bahn). Díky tomu se velmi rychle dostanete i do odlehlých částí Berlína. Metro a vlaky doplňují autobusy a tramvaje. Jízdenky platí vždy pro všechny druhy přeprav po Berlíně. 

Při koupi lístku musíte zohlednit, v jaké zóně se budete pohybovat – AB, BC nebo ABC. Samotný Berlín leží v zóně AB a blízké okolí Berlína v zóně C.

Následující ceny uvádím pro Berlín, tj. zónu AB:

Jednorázová jízdenka (Einzelfahrschein) vás vyjde na 3 € (1,9 € pro děti 6-14 let) a platí až 2 hodiny. Denní lístek s neomezenou možností cestování po Berlíně v zóně AB vás vyjde na 8,8 € (pro děti 5,6 €). Další variantou je krátká jízdenka (Kurzstrecke) za cenu 2 € (1,5 € snížená pro děti), o které popřemýšlejte v následujících případech:

 • cestujete pouze 3 zastávky v rámci metra U-Bahn a vlaků S-Bahn (můžete přestoupit)
 • cestujete pouze 6 zastávek v rámci autobusu a tramvaje (v případě přestupu musíte zakoupit nový lístek)

Vstupenky si můžete zakoupit na místě nebo prostřednictvím aplikace BVG

Berlínem na kole

Berlín je další metropolí, která je velmi dobře přizpůsobená jízdě na kole – cyklisté tady mají vyčleněné své jízdní pruhy. Kolo si můžete půjčit už od 1,5 € za 30 minut prostřednictvím aplikací nextbike nebo LIDL Bike. Stanice s koly jsou rozeseté po celém městě.

Kde se v Berlíně dobře najíst?

Otázka by spíš měla znít: Kde se v Berlíně dobře nenajíst? ? Na své si tady totiž přijdou všichni fajnšmekři. Jídlo v Berlíně je skvělé, z různých koutů světa a navíc velmi dobře cenově dostupné. Berlínská klobása (currywurst), kebab a pizza vyjdou na méně než 5,5 €. Určitě vyzkoušejte místní kebab, který je tady výborný. Vyhlášený je kebab Mustafa´s Gemüse Kebab. Jedná se o síť prodejen kebabů, kterou najdete například i v Mnichově. Za 10 € vám připraví kebab dle vašich představ. Ochuzení nebudou ani vegetariáni.

Currywurst – klobása politá kečupem a posypaná kari

Levné a skvělé jídlo najdete i v Preussen Park, kde se během víkendu pořádá Thai Park. Jedná se o obrovský thajský trh s potravinami a pouličním jídlem za méně než 10 €.

A ještě doplním k cenám: pivo v baru nebo na zahrádce stojí asi 3,5 €. Jídlo v lepší restauraci vás vyjde na 15 € a steak pak kolem 23 €. 

Ceny v Berlíně

Ceny v Berlíně jsou zhruba o třetinu vyšší než v Praze. To neplatí o restauracích, kde si zaplatíte téměř dvakrát tolik – jídlo v levné restauraci vyjde průměrně na 255 Kč za osobu a v lepší restauraci tříchodové menu pro dva na 1200 Kč. Položky jako voda, víno, sýr, mléko apod. vás vyjdou jen o něco málo dráž než u nás. Za co si ale většinou připlatíte, je ovoce a zelenina.

Kdy navštívit Berlín?

Skvělé na Berlíně je, že sem můžete vyrazit kdykoliv během roku. Vždy má co nabídnout. Hlavní sezóna tady panuje od května do září, kdy teploměr atakují teploty kolem 30 stupňů. Pokud sem vyrazíte během teplého léta, mrkněte na tipy na parky (viz výše), kde se můžete ve stínku trochu zchladit. Nebo si sedněte k řece Spree (Spréva), která Berlínem protéká. Na řadě míst tu najdete menší pláže s posezením u vody. 

My doporučujeme navštívit Berlin mimo sezónu. Jindy ani do podobných metropolí nejezdíme. Příjemnější teploty, kratší fronty a ceny jsou krapet příjemnější. Během zimy tu jsou krásné vánoční trhy. 


Máte vybrané tipy, co navštívit v Berlíně? Jaké památky a zajímavá místa vás zaujali? Šťastnou cestu!

Související články o Německu

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *