29 tipů na památky a zajímavosti, co navštívit v Berlíně 2024 (průvodce a tipy)

co navštívit v Berlíně

Plánujete navštívit Berlín a přemýšlíte, co vidět v Berlíně? Podívejte se na našich 29 tipů na památky a zajímavosti, co navštívit a vidět v Berlíně. Tento průvodce zahrnuje taky praktické tipy, informace o cenách v Berlíně, kam na jídlo, co ochutnat, kde se ubytovat a mapu pro snadnější plánování itineráře.

Berlín

V Evropě mě nenapadá jiné město, jehož historie je tak brutální a zároveň slavná, jako je ta berlínská.

Při návštěvě Berlína to pocítíte natolik, až vás občas zamrazí. Je to dojemný, ale zároveň dechberoucí zážitek.

I přes svou historii poznamenanou především druhou světovou válkou a studenou válkou se z Berlína stalo multikulturní a živé město. Berlín je dokonce považovaný za světové centrum pro kulturu a kreativní průmysl.

Museumsinsel Berlín

Stačí se tu jen procházet a nasávat atmosféru. Z pouličního umění, architektury a historických míst. A k tomu si dát něco dobrého. Stejně jako město samotné i jeho kuchyně je mezinárodní, chutná a pestrá.

Rychlý průvodce pro Berlín

Nejlepší zážitky v Berlíně: Televizní věž (lepší rezervovat předem – dlouhé fronty), Muzejní ostrov s katedrálou, Braniborská brána

Jak ušetřit za dopravu a vstup do památek: Berlin WelcomeCard je turistická karta, která vám umožní neomezeně cestovat po Berlíně a získat slevy na památky a atrakce ve městě. Zahrnuje téměř všechny známé atrakce včetně televizní věže, AquaDom & SEA LIFE Berlin nebo zámku Charlottenburg.

Kde se ubytovat: Hotel AMANO (stylové ubytování u nádraží), Hotel Schulz (oblíbený hotel za dobrou cenu), Ibis budget Berlin Potsdamer Platz (levné ubytování)

Jak se dopravovat po městě: V Berlíně jsou dobře rozšířené U-Bahn, S-Bahn, autobusy i tramvaje. Jízdenky si můžete koupit jednoduše přes aplikaci BVG nebo využít neomezené dopravy zdarma s Berlin WelcomeCard.

Památky a zajímavosti, co navštívit v Berlíně

Které zajímavosti v Berlíně byste při své návštěvě neměli vynechat? Podívejte se na přehled a v závěru na přehlednou mapu, díky níž si můžete naplánovat svou trasu.

Pokud chcete vidět ty nejkrásnější památky v Berlíně, začněte svojí návštěvu ve čtvrti Mitte. Ta leží v samém srdci Berlína.

Na jejím západě objevíte místa, jako je Braniborská brána, Reichstag, Židovský památník nebo nádherné náměstí Gendarmenmarkt.

Braniborská brána Berlín / co navštívit v Berlíně

Východní strana historického centra je domovem Berlínské katedrály, několika známých muzeí a taky dominantní televizní věže s náměstím Alexanderplatz.

Pojďme se podívat na nejlepší místa, co navštívit a vidět v Berlíně a další užitečné tipy:

1. Braniborská brána a Unter den Linden

Začneme hned tou nejznámější a nejikoničtější památkou celého Berlína – Braniborskou bránou.

Během studené války stála Braniborská brána “v zemi nikoho” za Berlínskou zdí. Když zeď padla, každý u Braniborské brány oslavoval. Díky tomu se stala symbolem sjednocení Německa.

Braniborská brána Berlín

Braniborská brána je začátkem velkého bulváru Unter den Linden, který lemuje hned několik velvyslanectví – Velká Británie, Spojené Státy, Francie. Za Braniborskou bránou začíná Tiergarten, jeden z největších parků v Berlíně.

Unter den Linden Berlín

2. Alexanderplatz

Alexanderplatz je nejznámější berlínské náměstí. Centrum dění, zábavy a nakupování, které je zároveň důležitým dopravním uzlem v Berlíně.

Alexanderplatz Berlín

Počítejte taky s tím, že právě tady se shlukuje nejvíc bezdomovců. Přesto se jedná o bezpečné místo, protože se policejní stanice nachází přímo na náměstí.

Mně osobně Alexanderplatz neuchvátilo. Berlín má spoustu zajímavějších míst. Přesto se jedná o důležité centrum, které stojí za krátkou zastávku.

Alexanderplatz Berlín

Přímo na Alexanderplatz se nachází Světové hodiny, kde vznikají ty ikonické fotky s TV Tower v pozadí. Hodiny pocházejí už ze 60. let 20. století a ukazují čas na 24 místech ve světě.

UBYTOVÁNÍ BERLÍN 😴

Hotel Amano

Stylový hotel u hlavního nádraží

ibis hotel

Moderní a levný hotel v centru města

3. Televizní věž Berliner Fernsehturm

Jen pár kroků od náměstí se nachází 368 m vysoká televizní věž – Berliner Fernsehturn, jedno z nejzajímavějších míst v Berlíně. Vstupenky jsou sice dražší, ale tady se platí za zážitek.

Nahoru se dostanete proskleným výtahem. Na vrcholu věže se nachází restaurace a 360 stupňové výhledy, které jsou díky tvaru věže zcela jiné.

Doporučuji přijít brzy ráno, kdy jsou nejmenší davy. Pokud vám nevadí více lidí, přijďte na západ slunce.

Jak přeskočit fronty do TV Tower v Berlíně:

Televizní věž je jednou z nejoblíbenějších atrakcí v Berlíně a fronty tu bývají dlouhé. Pokud si koupíte vstupenku předem, jdete rovnou k obsluze, která vás pustí dovnitř. Žádné čekání, stačí ukázat vstupenku v mobilu. Uvnitř projdete rychlou kontrolou a počkáte na výtah, který obsluhuje pracovník.

Vstupenky na místě jsou dražší – jsou tu automaty, kde si je koupíte. Čekání se ještě může prodloužit, protože řada lidí při výběru vstupenky tápe. Navíc koupě vstupenky neznamená automaticky vstup dovnitř – když jsme tam byli my (na konci sezóny uprostřed týdne), lidé museli přijít až za 2 hodiny od koupě vstupenky, protože všechny dřívější termíny byly vyprodané.

Z druhé strany Berliner Fernsehturm se rozprostírá příjemný park s posezením a fontánou, kde se setkávají místní. Jeho dominantou je nádherná cihlová radnice.

co navštívit v Berlíně
radnice berlín
Berlínská radnice

4. Muzejní ostrov

Pomalu se dostáváme k Museumsinsel neboli Muzejnímu ostrovu, který je od roku 1999 zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. A naprosto oprávněně!

Museumsinsel Berlín

Muzejní ostrov představuje samostatný ostrov v Berlíně u meandrující řeky Spréva, který tvoří pět významných muzeí. Ty se specializují na různá období kultury, vědy a umění.

Museumsinsel Berlín

Mezi nejvýznamnější muzea umění patří:

Neues Museum

V tomto muzeu najdete rozsáhlou egyptskou sbírku a především bustu Nefertiti a svitky Knihy mrtvých. Mé oblíbené muzeum v Berlíně, které je zasazené do nádherných prostor.

Neues Museum Berlin

Vstupné do Neues Museum je 14 €. Otevřeno je denně kromě pondělí v čase 10:00-18:00. Sbírka se rozprostírá do několika pater, takže si pro lepší seznámení vyčleňte klidně několik hodin. Součástí je občerstvení i toalety.

Pokud si rezervujete vstupenku předem, venku je pracovník, který jen nasnímá QR kód a můžete jít rovnou dovnitř. V případě, že si vstupenku předem nerezervujete, není vyloučené čekání, než vás pracovník pustí dovnitř.

Alte Nationalgalerie

Alte Nationalgalerie (Stará národní galerie) je další oblíbené muzeum umění v Berlíně, které tvoří srdce Museumsinsel. Zahrnuje období od 18. století do počátku 20. století, především německé umění. Mezi klíčová díla patří slavní němečtí umělci, jako byli Caspar David Friedrich, Adolph Menzel a Max Liebermann, spolu se světovými umělci (Édouard Manet a Claude Monet).

Vstupné do Altes Museum je 12 €. Otevřeno je denně kromě pondělí v čase 10:00-18:00. Rezervujte si vstupenky předem a na místě přeskočte frontu.

Altes Museum Berlín

Pergamonské muzeum

Pergamonské muzeum je pravděpodobně nejoblíbenějším muzeem v Berlíně. Právě tady totiž najdete mimo jiné repliku slavné babylonské Ištařiny brány (jeden z původních Sedmi divů starověkého světa – je opravdu impozantní).

Bohužel je Pergamonské muzeum na řadu let zavřené z důvodu rozsáhlé rekonstrukce. Veřejnosti se otevře až v roce 2027 a navíc jen část z něj.

☞ Inspirujte se itinerářem pro 3 dny v Berlíně (včetně mapy).

5. Berlínská katedrála

Berlínská katedrála, Berlínský dóm se nachází hned vedle Ostrovu muzeí.

Vnitřek vás nadchne svou výzdobou z mramoru a onyxu s varhany a královskými sarkofágy. Za příplatek můžete dokonce vystoupat na terasu a užít si výhled do okolí. Nedohlédnete sice tak daleko jako v případě TV Tower, ale i tak je to pěkná podívaná.

Berlínská katedrála / co navštívit a vidět v Berlíně

Plné vstupné do Berlínského dómu je 9 €. Otevírací doba je proměnná – aktuální informace najdete na oficiálních stránkách Berlínské katedrály.

TIP: Berlín je podobně jako Londýn nebo Paříž ideálním městem pro plavbu lodí. Řeku Spréva totiž lemují nádherné památky a plavba lodí v Berlíně je tak zážitkem. Ceny za plavbu začínají už na 19,90 €.

6. Reichstag

Reichstag je impozantní budova, kde sídlí německý spolkový sněm. Najdete jí pár kroků od Braniborské brány severním směrem. Přímo před budovou je velká travnatá plocha, kde si můžete dát klidně piknik v trávě.

Říšský sněm Berlín

Určitě si nenechte ujít výhled ze skleněné kopule, která byla postavená jako symbol transparentnosti zdejší vlády. Z kopule budete mít parádní výhled na centrum Berlína. Večer je navíc krásně nasvícená.

Návštěva kopule v Reichstag je bezplatná, ale musíte si své místo zarezervovat předem online.

reichstag berlin

Nalevo od budovy Reichstag uvidíte moderní budovu kancléřství. Pokud projdete mezi směrem k Friedrich Elbert Platz, dojdete za pár metrů k řece Spréva (Spree), kterou lemuje upravené nábřeží.

7. Futurium muzeum

Jen přes řeku od Reichstag leží zajímavé muzeum Futurium, které se zaměřuje na vědu, nejmodernější technologie a zásadní problémy dnešní doby. To vše interaktivní formou.

Nahoře je navíc vyhlídka (za horšího počasí může být uzavřená).

Muzeum Futurium je otevřené denně kromě úterý v čase 10:00-18:00 (ve čtvrtek až 20:00). Vstupné je zdarma.

8. Židovský památník

Jižním směrem od Braniborské brány dojdete k památníku holocaustu. Ten se skládá z různě velkých obdélníků představující Židy, kteří zahynuli během druhé světové války. Je to místo vedoucí k zamyšlení nad tím, jaké hrůzy se během druhé světové války odehrávaly.

židovský památník berlín

9. Potsdamer Platz

Přesouváme se zpět na západ. Tentokrát jižně od Židovského památníku, kde najdete Postupimské náměstí. Mé oblíbené náměstí v Berlíně.

Postdam Platz Berlin

Postupimské náměstí představuje dokonale vyobrazení moderního Berlína – centrální náměstí Sony Center, současná architektura, obchodní centra, hotely, kina, mrakodrapy.

Postdam Platz Berlin

Tip: Jen pár minut od Postupimského náměstí můžete zajít na výborný kebab do restaurace Teras. Mají taky burgery a jiná jídla. Vyhlášení jsou hlavně díky kebabu, který tu je jeden z nejlepších v Berlíně. Všechny tipy najdete v mapě na konci článku.

☞ Inspirujte se itinerářem pro 2 dny v Berlíně (včetně mapy).

10. Panoramapunkt

Panoramapunkt je relativně nová vyhlídka z mrakodrapu, který se nachází přímo na Postupimském náměstí. Pokud si chcete užít výhled na panorama města včetně TV Tower, zajděte sem. Zvlášť na západ slunce to tu nemá chybu.

panoramapunkt berlín / co vidět v Berlíně

Nahoru se dostanete nejrychlejším výtahem v Evropě – za 20 sekund vás vyveze až do 24. patra, kde se kromě vyhlídky nachází taky kavárna.

Vstupné do Panoramapunkt Berlín je 9 €. Otevřeno je denně v čase 10:00-18:00. Rezervujte vstupenky zde.

11. DDR Museum

Přesouváme se na druhou stranu řeky, kde směrem k Alexanderplatz najdete hned několik zajímavých míst.

DDR Museum

Prvním z nich je DDR Museum. Interaktivní muzeum, které vás doslova vtáhne do východoněmeckého Berlína. Ocitnete se v obýváku, prohlédnete trabanta a nasajete další důležité momenty z komunistické éry.

Muzeum je otevřené denně 9:00-21:00. Vstupné je 12,50 €, snížené 7 € (děti a studenti do 26 let), děti do 6 let mají vstup zdarma

12. SEA LIFE Berlin

Podmořský svět SEA Life Berlin plný akvárií s miliony druhů živočichů určitě nadchne nejen děti. Součástí je i obrovské akvárium Aquadom, kterým projíždí výtah.

Otevřeno je denně 10:00-19:00. Plné vstupné pro všechny nad 15 let je 15 € a pro děti 3-14 let 11 €. Rezervujte vstupenky do SEA Life Berlin zde.

Vstupenky na oblíbené atrakce v Berlíně:

 

13. Náměstí Gendarmenmarkt

Nejkrásnější náměstí v Berlíně? Určitě Gendarmenmarkt. Náměstí dominují symetricky rozložené neoklasicistní budovy – koncertní sál (Konzerthaus), Německá katedrála (vevnitř se konají výstavy) a Francouzská katedrála napravo od koncertního sálu. V roce 2023 navíc prochází rozsáhlou rekonstrukcí.

Na náměstí každoročně sídlí vánoční trhy s kluzištěm.

14. Topografie teroru – Topographie des Terrors

Jižně od Postupimského náměstí leží další památné místo, které nás nutí zamyslet se nad hrůzami z druhé světové války – Topographie des Terrors.

Topografie teroru Berlín

Výstava “Topografie teroru” je vybudována na místě, kde se v letech 1933-1945 nacházely hlavní nástroje nacistické perzekuce a teroru. Bylo sídlem gestapa, vrchní velitelské a bezpečnostní služby SS a od roku 1939 hlavní kanceláře říšské bezpečnosti.

Muzeum můžete navštívit zcela zdarma. Otevřeno je denně v čase 10:00-20:00.

Topografie teroru Berlín

15. Checkpoint Charlie – Mauermuseum

Checkpoint Charlie je hraniční přechod a významné historické místo, které v minulém století spojovalo americký a sovětský sektor ve městě, tj. západní a východní část města.

checkpoint charlie berlín

Celý příběh se dozvíte v muzeu, které se nachází hned vedle bývalého hraničního přechodu. Plné vstupné je 17,50 €, pro studenty 11,50 € a děti 7-18 let 9,50 €. Rezervace online nebo platba na místě kartou (ne hotovost). Otevřeno je denně 10:00-20:00.

☞ Podívejte se na kompletního průvodce dopravou v Berlíně.

16. Jüdisches Museum Berlin

Židovské muzeum je tak trochu jiné muzeum, jehož architektura je už zvenčí dokonale promyšlená. Přiblížíte si kulturu a historii německých Židů a z části pocítíte hrůznou atmosféru té doby.

Pokud vám nevadí, že tu nenajdete rozsáhlou sbírku, ale jde vám o “pocit” z místa, určitě si muzeum nenechte ujít.

Otevřeno je denně 10:00-19:00. Vstup na hlavní výstavu je zdarma. K tomu se tu pořádají dočasné výstavy za poplatek.

17. Berlin Story Bunker

Místo, kde se vrátíte zpět až 800 let do historie Berlína pomocí krátkých filmů, fotografií a instalací – Berlin Story Bunker. Navštívíte zrekonstruovaný Hitlerův bunkr a dozvíte se více o nejkrvavější válce lidstva a národním socialismu druhé světové války.

Otevřeno je denně 10:00-19:00. Vstupné je 12 € a zahrnuje Hitler – how could it happen a Berlin Story Museum.

☞ Jak se dostat autobusem a vlakem do Berlína

18. Nikolaiviertel

Nedaleko Alexanderplatz se nachází malá středověká čtvrť s domy, které mají fasády v krásných pastelových barvách. Středověké domy tu sice nestojí od středověku, ale i tak je to pěkná procházka v uličkách kolem kostela svatého Mikuláše. Se spoustou obchůdku a restauracemi, kde vaří německou kuchyni. Tady nasajete zase zcela jiný Berlín.

19. Deutsches Technikmuseum Berlin

Technické muzeum zaujme dospělé i malé dobrodruhy. Připravte se ale na to, že sbírka je opravdu rozsáhlá.

Najdete tu vše od lokomotiv, přes auta až po lodě. Vše je tematicky rozdělené do dvou budov a část sbírky uvidíte taky venku.

památky v Berlíně / co navštívit v Berlíně

Otevřeno je úterý-pátek 9:00-17:30 a sobota, neděle a svátky 10:00-18:00. Poslední vstup je už v 16:00. Plné vstupné je 8 €, snížené 4 € a rodinné 17 €.

☞ Podívejte se na nejlepší hotely a ubytování v Berlíně pro každý rozpočet.

20. East Side Gallery

East Side Gallery je zachovalá část Berlínské zdi, kterou přetvořili ve volně přístupnou venkovní galerii pouličního umění. Každých 10 let se najímají umělci, aby vytvořili nové malby (dalším místem je například Bernauer Strasse).

East Side Gallery Berlin

21. Oberbaumbrücke

Jako má Londýn svůj Tower Bridge nebo Budapešť Řetězový most, má i Berlín svůj Oberbaumbrücke, který najdete jižně od East Side Gallery. Ikonický most přes řeku Spree., který sice není tak známý, ale přesto je to krásná podívaná. Zvlášť na západ slunce, kdy se sluníčko opře svými paprsky do červených cihel.

Jedná se o dvoupatrový most, který je symbolem sjednocení Berlína. Spojuje totiž městské obvody Friedrichshain a Kreuzberg, které dříve dělila Berlínská zeď.

Oberbaumbrücke Berlín

22. Treptower Park

Treptower park najdete jižně od mostu Oberbaumbrücke. Můžete se tu jen tak procházet nebo si v létě půjčit šlapadla. Kolem řeky vede 4 km dlouhá stezka.

Uprostřed parku vybudovali po 2. světové válce sovětský válečný památník, který je hřbitovem pro 5000 sovětských vojáků.

Treptower park Berlín

Kousek od památníku stojí observatoř s nejdelším refrakčním dalekohledem na světě, kde se koná i noční pozorování hvězd bez světelného znečištění městem.

UBYTOVÁNÍ BERLÍN 😴

Hotel Schulz

Oblíbený hotel za dobrou cenu

aletto hotel

Designový hotel v centru města

23. Park Tiergarten

Dostáváme se za Braniborskou bránu, kde se rozprostírá Tiergarten, největší městský park v Berlíně. Oáza zeleně a dokonalý únik z jinak rušného města.

tiergarten

V srdci parku se tyčí Vítězný sloup (Siegessäule). Ten je symbolem sjednocení Německa. Mimo to od něj budete mít parádní výhled na Berlín.

Park je protkaný stezkami, sochami a dalšími zajímavostmi, takže tu klidně můžete strávit celý den.

tiergarten Berlín

24. Zoologická zahrada a akvárium

V jihozápadním rohu Tiergarten sídlí zoologická zahrada, která patří k největším a nejoblíbenějším zoo v Evropě. Mimo jiné tu uvidíte velké pandy.

zoo berlin

A když už tady budete, určitě si nenechte ujít zdejší akvárium s rybami, medúzami, korály a dokonce i žraloky.

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

25. Hackeschen Höfe

V okolí Hackescher Markt se nachází několik vzájemně propojených nádvoří – Hackeschen Höfe, kde najdete restaurace, kavárny a malé obchůdky. Místo se nachází jen pár zastávek tramvají od Alexanderplatz.

Vstup najdete z ulice Sophienstraße nebo Rosenthaler Straße.

Hackeschen Höfe

Pokud máte rádi alternativní Berlín se spoustou pouličního umění, nenechte si ujít návštěvu Haus Schwarzenberg. Vstup se nachází z Rosenthaler Straße – na malém dvorku najdete underground, bar a taky galerie. Nádvoří můžete navštívit zcela zdarma. Pokud máte rádi street art, tady si přijdete na své.

Haus Schwarzenberg / co dělat v berlíně

26. Kaiser-Wilhelm-Gedächtnis Kirche

Pamětní kotel císaře Viléma jižně od ZOO vás zaujme už zvenčí. Protestanský kotel z 19. století byl za války poškozený a později propojený s moderní přístavbou.

Kaiser-Wilhelm-Gedächtnis Kirche co vidět v Berlíně

Otevřeno je denně 10:00-18:00. Vstup je zdarma. Můžete se zúčastnit taky prohlídky s průvodcem (zdarma, ale dar 5 € je vítaný).

27. Zámek Charlottenburg

Zámek Charlottenburg je německý Versailles. Jedná se o největší dochovaný palácový komplex v Berlíně. Jeho součástí je taky rozlehlý park a muzejní výstavy.

charlottenberg berlín

Zámek leží severozápadně od berlínské ZOO. Ceny vstupenek začínají pro dospělé na 14 €. Více informací na oficiálních stránkách.

28. Gärten der Welt – Zahrady světa

Zahrady světa představují park, ve kterém se prostřednictvím zahrad ocitnete v jednotlivých koutech světa – korejský čajový obřad, japonský festival třešňových květů, tropický ráj na Bali a další místa, která vás doslova vtáhnout do tamní kultury.

Nadšené budou taky děti, protože tu nechybí hřiště, odpočinková místa a občerstvení.

Plné vstupné začíná na 7 € (v zimě je vstupné nižší) – dá se koupit i v kombinaci s lanovkou apod. Lístky můžete koupit předem. Otevřeno je celoročně od 9:00.

Od zahrad je to jen kousek k vyhlídce Wolkenhain auf dem Kienberg, kterou můžete navštívit každý den v čase 9:00-20:00.

29. Řeka Spréva

Procházka kolem řeky Spréva představuje jednu z nejlepších věcí, co dělat v Berlíně. Nábřeží je upravené, v okolí najdete zajímavosti (Ostrov muzeí, East Side Gallery, Reichstag a další) a udržované parky.

Můžete se taky projet lodí po řece, díky čemuž uvidíte Berlín zase z jiné perspektivy.

Spréva Berlín

Kde se ubytovat v Berlíně?

 • aletto Hotel: Designový, moderní hotel v centru města s výbornou dostupností a střešní terasou
 • Hotel Schulz: Oblíbený hotel s nadstandardními službami u East Side Gallery, hned vedle stanice S-Bahn, odkud se dostanete pohodlně po celém městě.
 • Hotel AMANO: Stylové ubytování u hlavního nádraží v centru města
 • Ibis budget Berlin Potsdamer Platz: Moderní hotel v centru města za skvělou cenu
 • Space Night Capsule Hostel: Levné ubytování v kapslových pokojích se sdílenou koupelnou
Hotel Amano

Stylový hotel u hlavního nádraží

ibis hotel

Moderní a levný hotel v centru města

Hotel Schulz

Oblíbený hotel za dobrou cenu

aletto hotel

Designový hotel v centru města

Kam v Berlíně na jídlo?

Co se týká jídla, v Berlíně si přijdete na své. Stejně jako město samotné, je i jeho kuchyně multikulturní. Pochutnáte si na tradičních německých jídlech, mezinárodní kuchyni a moderních kulinářských inovacích.

Zde je několik tipů na tradiční jídla, co ochutnat v Berlíně:

 • Currywurst: Street food v podobě vepřové klobásy na kolečka, která se podává s kečupem, kari a hranolkami (na výběr jsou různé varianty)
 • Döner Kebab: Díky silné turecké komunitě si v Berlíně pochutnáte na skvělém kebabu.
 • Berliner Pfannkuchen: V Berlíně jsou známé jako “Berliner”. Jedná se o tradiční koblihy plněné marmeládou, pudinkem nebo jinou náplní.
 • Eisbein: Tradiční berlínské jídlo, vařené vepřové koleno podávané s hrachovým pyré, kysaným zelím a brambory.
 • Schnitzel: Řízek je klasika, která se v Berlíně podává s plátkem citronu a bramborem nebo bramborovým salátem po německu.
 • Königsberger Klopse: Královecké klopsy představují tradiční německou kuchyni. Jedná se o masové kuličky v bílé omáčce s kapary, obvykle podávané s bramborem.
 • Brezel: Klasický německý preclík, ideální na rychlou svačinu
Currywurst – klobása politá kečupem a posypaná kari

Nejlepší místa, kam na jídlo v Berlíně

Níže najdete několik našich tipů, kam na jídlo v Berlíně. Vybere si každý, ať už máte chuť na currywurst, kebab, tradiční kuchyni nebo vyhlášenou horkou čokoládu.

 • Curry 36: Jedno z nejznámějších míst v Berlíně, kde se podává Currywurst, se nachází v Kreuzbergu. Ve městě mají více poboček – další najdete například u hlavního nádraží nebo zoologické zahrady.
 • Konnopke’s Imbiss: Legendární stánek s Currywurst, který najdete přímo pod mostem ve čtvrti Prenzlauer Berg severně od centra.
 • Mustafa’s Gemüse Kebap: Na jeden z nejlepších kebabů v Berlíně zajděte do čtvrti Kreuzberg. Očekávejte fronty, ale vyplatí se to.
 • Samoobslužná restaurace Teras: Skvělý kebab, burgery i vegetariánská jídla nedaleko Postupimského náměstí.
 • Max und Moritz: Tradiční německá restaurace s útulnou starosvětskou atmosférou.
 • Brammibal’s Donuts má ty nejlepší veganské koblihy, které nerozeznáte od neveganských. V Berlíně mají několik poboček včetně Kreuzberg, Potsdamer Platz a Alexanderplatz.
 • Bäckerei Siebert: Jedna z nejstarších pekáren v Berlíně, kde si můžete koupit tradiční německý chleba nebo si dát něco dobrého na zub
 • Café am Neuen See: Oblíbená kavárna a restaurace na břehu jezera v Tiergarten
 • Markthalle Neun: Velká tržnice, kde si můžete pod jednou střechou nakoupit a vyzkoušet jídla z celého světa
 • Heimweh: Pokud chcete vyzkoušet z turecké kuchyně více než kebab, zajděte do tohoto bistra. Zvlášť jejich kumpir je výborný a můžete si ho upravit přesně podle svých představ.
 • Rausch Schokoladenhaus: Dvě patra plná čokolády, čokoládových dortíků a dalších dobrot, kde můžete posedět a nasávat zdejší vůni
 • Hofbräu Wirtshaus: Tradiční bavorská kuchyně v rustikálním prostředí, kousek od Alexanderplatz

V Berlíně je spousta skvělých možností, kam na jídlo. Například čtvrť Kreuzberg je skvělými podniky vyhlášená a několik našich tipů se nachází právě tady.

Všechna místa najdete taky v mapě, která je součástí článku. Mapu si můžete stáhnout do mobilu, zkopírovat a upravit dle potřeby.

Co navštívit a vidět v Berlíně – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Berlína s tipy na památky, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Berlíně. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Ceny v Berlíně

Za jídlo v levné restauraci zaplatíte v rozmezí 9-20 € a za večeři o 3 chodech pro dva průměrně 60 €. Ceny základních potravin jsou následující:

 • Mléko 1 l – 1,24 €
 • Bílý chleba 500 g – 1,94 €
 • Vejce 12 ks – 3,25 €
 • Sýr 1 kg – 12,55 €
 • Kuřecí prsa 1 kg – 12,66 €
 • Banány 1 kg – 1,66 €
 • Voda 1,5 l – 0,80 €
 • Brambory 1 kg – 1,67 €
berlín co vidět a navštívit

Kdy navštívit Berlín?

V Berlíně to žije po celý rok. Konečné rozhodnutí tak závisí na tom, co plánujete ve městě dělat. Jaké počasí můžete očekávat v Berlíně v průběhu roku:

Jaro (březen až květen): Teploty na jaře jsou příjemné a ideální pro poznávání berlínských ulic a památek. Na začátku jara je tu méně turistů, v květnu začíná hlavní sezóna.

Léto (červen až srpen): Léto je v Berlíně nejteplejším obdobím s teplotami kolem 18 °C až 25 °C, občas i vyššími. Davy lidí vrcholí, pořádají se akce pod širým nebem, festivaly a na ulicích to žije od rána do pozdní noci.

Podzim (září až listopad): Na podzim se ochlazuje na příjemné teploty v rozmezí 8 °C až 18 °C. Do října ještě bývají větší davy, v listopadu je klidněji, ale na oblíbených atrakcích se stále tvoří fronty.

Zima (prosinec až únor): V zimě mohou teploty klesat pod bod mrazu, ale sníh je spíš ojedinělý. S výjimkou adventu a vánočních svátků je turistů spíše méně. Díky tomu je taky ubytování nejlevnější. Pokud nemáte rádi davy nebo cestujete s rozpočtem, zima je pro vás nejlepší období.

Berlín Postupimské náměstí

Berlín tipy a praktické informace

 • Doprava v Berlíně funguje skvěle a zahrnuje U-Bahn (metro), S-Bahn (příměstské vlaky), tramvaje a autobusy. Více zjistíte v našem podrobném průvodci dopravou v Berlíně.
 • Berlin WelcomeCard je turistická karta, která vám umožní neomezeně cestovat po Berlíně a získat slevy na památky a atrakce ve městě. Zahrnuje téměř všechny známé atrakce včetně televizní věže, AquaDom & SEA LIFE Berlin nebo zámek Charlottenburg.
 • Úředním jazykem je němčina. Angličtina je však rozšířená, zejména v turistických oblastech a mezi mladšími lidmi.
 • Rezervujte si ubytování s předstihem – díky tomu získáte nejlepší ubytování za nejlepší cenu.
 • Na většině míst zaplatíte kartou, ale tu a tam se mohou najít místa, kde je lepší mít u sebe hotovost.
 • V restauracích a taxi se spropitné pohybuje kolem 5-10 %.
 • Wi-Fi je snadno dostupné v kavárnách, hotelech a na některých veřejných místech.
 • Na nákupy se vyjdete na Kurfürstendamm, Friedrichstraße a Alexanderplatz. V Mauerparku a na náměstí Boxhagener Platz se konají oblíbené víkendové bleší trhy.
 • Berlín je bezpečné město, ale i tak buďte obezřetní proti kapesním krádežím a večer se vyhýbejte prázdným uličkám. V případě potřeby volejte na tísňové číslo 112.
Friedrichstraße Berlín
Friedrichstraße

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Pokud máte dotaz k tipům, co navštívit v Berlíně, dejte nám vědět v komentáři níže. Šťastnou cestu!

berlínský dom berlín

Více informací o Německu

BERLÍN: Inspirujte se itinerářem pro 2 dny v Berlíně. Máte více času? Zde je itinerář pro 3 dny v Berlíně. Podívejte se na nejlepší hotely a ubytování v Berlíně pro každý rozpočet.

V tomto článku najdete vše o cestování autem do Berlína. Sepsali jsme taky podrobného průvodce dopravou v Berlíně. Zde jsou možnosti, jak se dostat autobusem a vlakem do Berlína.

NĚMECKO: Podívejte se na náš článek pro více inspirace, co navštívit v Německu.

DRÁŽĎANY: Drážďany jsou jedním z nejkrásnějších měst v Německu. Inspiruje se tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Drážďanech.

HAMBURK: Hamburk je podle některých tím nejkrásnějším městem v Německu. Podívejte se na naše tipy, co vidět v Hamburku a vytvořte si svůj vlastní názor.

NĚMECKÉ ALPY: Německo si pro sebe ukrojilo krásný kus Alp. Co dělat a jaké turistické trasy podniknout v německých Alpách se dozvíte v samostatném článku.

Shrnutí: Co navštívit a vidět v Berlíně

Proč navštívit Berlín?

V Evropě mě nenapadá jiné město, jehož historie je tak brutální a zároveň slavná, jako je ta berlínská. Procházet se ve zdejších ulicích je někdy dojemný a mrazící zážitek zároveň.
I přes svou historii se stalo z Berlína multikulturní a živé město. Bude vás bavit svým pouličním uměním, nádhernými památkami, moderní architekturou a výbornou kuchyní.

Co navštívit a vidět v Berlíně?

Berlín vás možná na první pohled tak neuchvátí jako například Paříž, přesto je tu spousta míst, co stojí za vidění. Nenechte si ujít zážitek z návštěvy TV Tower, která tvoří panorama města. Obdivujte monumentálnost Braniborské brány, navštivte Ostrov muzeí, projděte se po upraveném nábřeží řeky Spréva nebo si užijte pohodovou atmosféru v jednom z parků.

Kam na jídlo v Berlíně?

Stejně jako město samotné, i berlínská kuchyně je multikulturní. Pochutnáte si na tradičním německém jídle, street food nebo mezinárodní kuchyni ze všech koutů světa. Berlín má Michelinské restaurace i legendární stánky s Currywurst. V článku jsme vypsali několik našich tipů, kam na jídlo v Berlíně.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *