památky v Berlíně / co navštívit v Berlíně

30 tipů na památky a co navštívit v Berlíně + MAPA | KOMPLETNÍ PRŮVODCE

Hledáte tipy na památky, co navštívit v Berlíně? Jaké jsou ty nejkrásnější a nejzajímavější, které stojí za to vidět? Čtěte dále a dozvíte se nejen to :).

S tímto průvodcem si naplánujete vaší cestu od dopravy, ubytování, itinerář památek až po to, co si dát v Berlíně dobrého na zub.

Co se dozvíte v tomto článku?

  • Proč navštívit Berlín?
  • Cesta do Berlína a MHD v Berlíně
  • Kde se ubytovat v Berlíně? Tipy na slevy na ubytování
  • Co navštívit v Berlíně?
  • Ceny v Berlíně a kde se najíst?
  • Kdy navštívit Berlín?

Proč navštívit Berlín? 

Jste stále na pochybách, zda navštívit Berlín nebo si vybrat jinou evropskou metropoli? Čtěte důvody, proč stojí Berlín za to. 

✅ Berlín je multikulturní město. Právě proto je považován za světové centrum pro kulturu a kreativní průmysl.

Za 3,5 hodiny stojíte na Alexanderplatz. Výhodou Berlínu je jeho vzdálenost od nás – jako výchozí pozici beru Prahu. Pro Moraváky už je Berlín víc z ruky. Ti mají zase Vídeň nebo Budapešť 😀.

✅ Berlín je plný památek, atrakcí a zajímavých míst. Je to místo, kde máte stále co objevovat. Za malou chvíli si ukážeme, co navštívit v Berlíně.

A skvěle se tu najíte. Vaše chuťové pohárky si budou libovat, protože těch podniků s výborným jídlem je tu požehnaně.

Cesta do Berlína

Do Berlína se dostanete pohodlně autem nebo autobusovou přepravou (Student AgencyFlixbus). Autem vás cesta sice vyjde dráž, ale zase jste svým plánem. A naštěstí se pořád neplatí za německé dálnice 🙂. Trasa je dlouhá 350 km a zabere vám 3,5 hodiny (počítáno z Prahy).

Výhodou autobusové přepravy je cena. Jízdenky mimo akci seženete za 390 Kč (jednosměrná). Autobusy navíc vyrážejí denně a to hned v několika časech.

Časy odjezdů z Prahy se Student Agency

Do Berlína se dostanete pohodlně i vlakem prostřednictvím spojů EuroCity, které odjíždějí z Prahy přes Ústí nad Labem několikrát denně. V cíli jste za 4,5 hodiny a ceny se pohybují kolem 8 stovek. Výstupní stanicí je Hauptbahnhof neboli hlavní vlakové nádraží.

Lístky si objednáte přes České dráhy.

Hlavní nádraží v Berlíně

Letecká doprava se do Berlína z ČR moc nevyužívá. Spoje jsou často s přestupem a ještě si dost připlatíte.

Doprava po Berlíně

Berlín je dobře propojený městskou hromadnou dopravou. Především metrem (U-Bahn) a vlaky (S-Bahn). Díky tomu se velmi rychle dostanete i do odlehlých částí Berlína. Metro a vlaky doplňují autobusy a tramvaje.

Metro
Vlaky
Tramvaje

Jízdenky platí vždy pro všechny druhy přeprav po Berlíně. 

Při koupi lístku musíte zohlednit, v jaké zóně se budete pohybovat – AB, BC nebo ABC. Samotný Berlín leží v zóně AB a blízké okolí Berlína v zóně C. Následující ceny uvádím pro Berlín, tj. zónu AB:

Jednorázová jízdenka (Einzelfahrschein) vás vyjde na 2,9 € (1,8 € pro děti 6-14 let) a platí až 2 hodiny. Další variantou je krátká jízdenka (Kurzstrecke) za cenu 1,9 € (1,4 € snížená pro děti), o které popřemýšlejte v následujících případech:

  • cestujete pouze 3 zastávky v rámci metra U-Bahn a vlaků S-Bahn (můžete přestoupit)
  • cestujete pouze 6 zastávek v rámci autobusu a tramvaje (v případě přestupu musíte zakoupit nový lístek)

Vstupenky si můžete zakoupit na místě nebo prostřednictvím aplikace BVG

Denní lístek s neomezenou možností cestování po Berlíně v zóně AB vás vyjde na 8,6 € (pro děti 5,5 €) a týdenní pak na 34 €.

Berlínem na kole

Berlín je další metropolí, která je velmi dobře přizpůsobená jízdě na kole – cyklisté tady mají vyčleněné své jízdní pruhy.

Kolo si můžete půjčit už od 1,5 € za 30 minut prostřednictvím aplikací nextbike nebo LIDL Bike. Stanice s koly jsou rozeseté po celém městě.

Kde se ubytovat v Berlíně?

V Berlíně je obrovský výběr možností, kde se ubytovat. Hostely, levné hotely i Airbnb jsou tady k dispozici v různých cenových relacích ve všech čtvrtích. 

Pokud vám nevadí sdílet ubytování s cizími, čtyřlůžkové až osmilůžkové postele vyjdou na 32-36 € a ubytovny s 10 a více lůžky pak na zhruba 27 € za noc. Dvoulůžkový pokoj v hostelu vám z rozpočtu odkrojí asi 82 € pro dvě osoby. Pokoj v centru s vlastní koupelnou ve dvouhvězdičkovém hotelu seženete od 70 €. 

Kde hledat levné ubytování v Berlíně?

Nejširší nabídku ubytování najdete na světovém vyhledávači Booking.com, kde seženete ubytování za velmi příjemné ceny pro vaší peněženku 🙂.

Je tu vše od hostelů, penzionů až po hotely. Jeho výhodou je, že nemusíte mít strach o své peníze, protože vám za ně Booking ručí. 

A co víc, na Bookingu můžete získat taky slevu až 15 % díky jejich věrnostnímu programu Genius.

Jaké jsou podmínky? 

  • Objednáte si během 2 let alespoň dva pobyty – získáte slevu 10 % na ubytování registrovaná v programu Genius.
  • Pokud se ubytujete během 2 let alespoň pětkrát, získáte slevu 15 %.

Více v předchozím článku >>>.

Je libo ubytování u místních?

Skvělou možností je i ubytování u místních prostřednictvím Airbnb. Za soukromý pokoj se společnými prostory dáte kolem 36 € a za celý byt asi 148 €. S tímto odkazem navíc získáte slevu až 375 Kč na své první ubytování přes Airbnb. 

3 tipy na ubytování v centru Berlína za nízké ceny

Předností Berlína je jeho obrovská nabídka ubytování. Ale popravdě. Vybírání pak může být spíš noční můrou.

Každý bychom chtěli ubytování přímo v centru, s kompletním vybavením, skvělým hodnocením a ještě za co nejnižší ceny.

Mrkněte na naše tipy, které tyhle podmínky splňují do puntíku :

Grimm´s Hotel am Postdamer Platz

Tenhle hotel je designovka inspirovaná pohádkami bratří Grimmů. Je moderní a originální stejně jako Postupimské náměstí, nedaleko kterého se nachází. K dispozici máte vlastní koupelnu i Wellness, skvělý výhled a kousek od hotelu i park ideální pro piknik v trávě 🙂. 

Zdroj: Booking
Zdroj: Booking

Motel One Berlin-Alexanderplatz

Dle názvu jste asi už poznali, že tenhle hotel najdete v samém centru Berlína – u nejznámějšího náměstí Alexanderplatz. Pěšky dojdete k řadě berlínských památek a atrakcí.

Já vždy ocením, pokud je hotel něčím jiný, originální a neotřelý. A to tenhle je 🙂.

Zdroj: Booking
Zdroj: Booking

The Student Hotel Berlin 

Pokud cestujete ve dvou, určitě mrkněte na tento hotel. Stojí 5 minut od Alexanderplatz a je za dobrou cenu. K dispozici máte tělocvičnu i společenskou místnost a třešničkou jsou skvělé snídaně 🙂. 

Zdroj: Booking
Zdroj: Booking

Co navštívit v Berlíně?

Které památky v Berlíně byste při své návštěvě neměli vynechat? Mrkněte na přehled a v závěru na přehlednou mapu, díky níž si můžete naplánovat svou trasu.

Braniborská brána

Začneme hned tou nejznámější a nejikoničtější památkou celého Berlína. Během studené války stála Braniborská brána v zemi nikoho za Berlínskou zdí. Když zeď padla, každý u Braniborské brány oslavoval a ta se tak stala symbolem sjednocení Německa.

Berlínská katedrála

Berlínská katedrála, Berlínský dóm nebo oficiálně Evangelický nejvyšší farní a kolegiální kostel. Místo, které je muzeem a koncertní síní zároveň.

Venku posedíte na trávě. Vnitřek vás nadchne svou výzdobou z mramoru a onyxu s varhany a královskými sarkofágy.

Plné vstupné je 5 €. Otevírací doba je proměnná – mrkněte na oficiální stránky Berlínské katedrály.

Checkpoint Charlie muzeum – Mauermuseum

Checkpoint Charlie je hraniční přechod a významné historické místo, které v minulém století spojovalo americký a sovětský sektor ve městě, tj. západní a východní část města.

Celý příběh se dozvíte právě v tomto muzeu. Plné vstupné je 14,50 €.

DDR Museum

DDR Museum je interaktivní muzeum, které vás doslova vtáhne do východoněmeckého Berlína. Ocitnete se ve zdejším obýváku, prohlédnete trabanta a nasajete další důležité momenty z komunistické éry a tehdejší těžké doby.

Plné vstupné je 9,80 €. Muzeum je otevřené denně 9:00 – 21:00.

Zdroj: FA2010

SEA LIFE Berlin

Zdroj: krd

Podmořský svět plný akvárií s miliony druhů živočichů určitě nadchne nejen děti 🙂. Součástí je i obrovské akvárium Aquadom, kterým projíždí výtah. Momentálně v roce 2020 je ale v rekonstrukci.

Plné vstupné je 19 €. Otevírací doba je 10:00 – 18:00.

Madame Tussauds Museum – Muzeum voskových figurín Berlín

Muzeum voskových figurín je další místo, ze kterého budou vaše děti nadšené. Ale i dospělí :).

Vstupné nad 15 let činí 20 € online a na místě 25 €. Otevřeno je celý týden 10:00-18:00.

Berlin Dungeon

Berlin Dungeon je interaktivní expozice, díky které si zažijete některé důležité momenty z 800 let dlouhé historie Berlína. Formou představení divadelních herců, speciálních efektů a příběhů, které vás vtáhnou do děje. Například Velkého požáru Berlína.

Vstupné je 22,50 € a aktuální otevírací dobu zjistíte na oficiálních stránkách.

Budova Říšského sněmu – Reichstag

Reichstag je dominantou budovy Říšského sněmu neboli sídla německého parlamentu. Jedná se o skleněnou kopuli, která byla postavená na podporu transparentnosti ve vládě. Z kopule budete mít parádní výhled do okolí.

Návštěva je bezplatná, ale musíte si zarezervovat své místo předem online.

Alexanderplatz a televizní věž Fernsehturm

Alexanderplatz je nejznámější berlínské náměstí. Centrum dění, zábavy, nakupování. Jeho dominantou jsou Světové hodiny.

Alexanderplatz a Světové hodiny

Přímo u náměstí se nachází 368 m vysoká televizní věž Fernsehturn s vyhlídkovou plošinou se skvělým výhledem na Berlín. Aby ne, když je nejvyšší budovou v Berlíně :).

televizní věž nalevo

Vstupenka vás vyjde na 22,50 €. Doporučujeme zakoupit předem online.

Deutsches Historisches Museum

Výstavy Deutsches Historisches Museum neboli Německého historického muzea jsou jedny z nejkrásnějších na světě. Najdete tu vše od pravěku až po současnost. Mezi ta nej patří Napoleonův oblouk z bitvy u Waterloo nebo osobní počítač z doby NDR.

Zdroj: dhm.de

Vstupné do muzea činí 8 €. Informace o otevírací době najdete na oficiálních stránkách – liší se dle expozice, ale otevírací doba přes den je standardní.

Postdamer Platz – Postupimské náměstí

Pokud chcete zažít a vidět jinou tvář Berlína, je Postupimské náměstí ideálním místem. Centrální náměstí Sony Center, moderní architektura, obchodní centra, hotely, kina, mrakodrapy.

Náměstí leží v centru Berlína na někdejší hranici Západního a Východního Berlína.

náměstí Sony Center

Zoologická zahrada a akvárium Berlín

Zoologická zahrada a akvárium Berlín neboli Zoologischer Garten und Aquarium je největší německou a nejoblíbenější evropskou zoologickou zahradou.

Žije tady obrovské množství zvířat – až 1300 druhů (celkem 20 200 zvířat) včetně žiraf, goril, slonů a taky obří pandy, které jsou v Německu ojedinělé.

Součástí je i neméně působivé akvárium, kde jsou ryby, medúzy, korály a dokonce i žraloci.

Vstupné se dělí dle toho, zda plánujete navštívit jen ZOO (dospělí nad 15 let 16 € a děti 8 €) nebo jí spojit i s návštěvou akvária (dospělí nad 15 let 22 € a děti 11 €). Lístky se dají zakoupit zvýhodněně pro celou rodinu. Více se dozvíte na oficiálních stránkách.

Deutsche Kinemathek – Filmové muzeum

Zdroj: Deutsche Kinemathek

Německé filmové muzeum je jedno z nejzajímavějších v Berlíně. Muzeum vám přiblíží historii německých filmů a herců. Dokonce je tady k dispozici výstava o nacistických propagandistických filmech.

Plné vstupné do muzea je 8 €.

Mauerpark

V Mauerpark se koná každou neděli obrovský bleší trh. Prodává se tady starožitný nábytek a jiné starožitnosti, umělecká díla, knihy, ale taky se tu skvěle najíte. Součástí je i venkovní divadlo, kde se koná soutěž v karaoke. Natrefíte tady i na pouliční umělce.

Zdroj: FRZ

Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt je náměstí, na kterém se každoročně konají vánoční trhy s kluzištěm. A je prostě krásné, takže stojí za návštěvu i kdykoliv jindy :).

Berliner Unterwelten-Museum – Berlínské muzeum podsvětí

Berlínské muzeum podsvětí se rozprostírá až na 4 podzemní podlaží a nabízí několik témat. Uvidíte například východoněmecké únikové tunely, nálezy střeliva i archeologické podklady. Můžete taky sestoupit do suterénu pivovaru Berliner Kindl a po prohlídce ochutnat některé druhy piv.

Vstupné za prohlídky začínají od 12 €.

Zdroj: Berliner Unterwelten

Treptower Park

Pokud hledáte místo, kde si odpočinete, proplujete se na člunu, posedíte na zahrádce nebo se projedete na kole, vyrazte do Treptower parku.

co navštívit v Berlíně
Zdroj: Timothy Vollmer

V blízkosti se nachází opuštěný zábavný park, tak pokud si chcete užít trochu toho adrenalinu, zajděte sem 😀.

Berlin Wall Memorial

Berlin Wall Memorial je zachovalá část Berlínské zdi včetně expozice o její historii.

co navštívit v Berlíně

East Side Gallery

East Side Gallery je část Berlínské zdi, která byla přetvořena ve volně přístupnou venkovní galerii pouličního umění. Každých 10 let se najímají umělci, aby vytvořili nové malby (dalším místem je například Bernauer Strasse).

Nová synagoga

Nová synagoga byla postavena v honosném orientálně maurském stylu. Představuje hlavní synagogu berlínské židovské obce.

co navštívit v Berlíně
Zdroj: Andreas Praefcke

Židovský památník

Židovský památník se skládá z různě velkých obdélníků představující Židy, kteří zahynuli během druhé světové války. Součástí je i muzeum s bližšími informacemi o holocaustu. Je to velmi silné místo.

co navštívit v Berlíně

Muzejní ostrov

Ostrov muzeí představuje samostatný ostrov v Berlíně u meandrující řeky Spree, který tvoří pět významných muzeí specializující se na různá období kultury, věd a umění.

co navštívit v Berlíně

Patří sem Bodeho muzeum, Stará národní galerie, Staré muzeum, Nové muzeum a Pergamonské muzeum. V muzeích najdete vše od obrazů 19. století po starověké řecké a římské dekorativní umění a slavnou bránu Ishtar (jeden z původních Sedmi divů starověkého světa v Pergamonském muzeu).

co navštívit v Berlíně
Bodeho muzeum
co navštívit v Berlíně
Stará národní galerie
co navštívit v Berlíně
Pergamonské muzeum

Zámek Charlottenburg

Zámek Charlottenburg je německý Versailles. Největším dochovaný palácový komplex v Berlíně. Jeho součástí je i rozlehlý park a muzejní výstavy.

Ceny vstupenek začínají pro dospělé na 12 €. Více informací na oficiálních stránkách.

Vítězný sloup

Vítězný sloup je symbolem sjednocení Německa a pomník připomínající války předcházející tomuto sjednocení.

co navštívit v Berlíně
Zdroj: Ondřej Žváček

Gärten der Welt Marzahn – Zahrady světa

Zahrady světa představují park, ve kterém se prostřednictvím zahrad ocitnete v jednotlivých koutech světa – korejský čajový obřad, japonský festival třešňových květů, tropický ráj na Bali a další místa, která vás doslova vtáhnout do tamní kultury.

co navštívit v Berlíně

Nadšené budou i děti. Plné vstupné začíná na 7 €. Otevřeno je celoročně od 9:00.

co navštívit v Berlíně

Tiergarten

Tierpark představuje únik z rušného Berlína do zelené oázy klidu. Je největším městským parkem v Berlíně a jedním z největších v zemi.

Zároveň tady sídlí druhá berlínská ZOO, která je největším evropským ZOO parkem.

co navštívit v Berlíně

BODY WORLDS v Menschen Museum – People Museum

BODY WORLDS Museum je jedinečným muzeem, které určitě navštivte. I s dětmi. Na lidských plastikách vám jednoduše vysvětlí fungování lidského těla.

co navštívit v Berlíně

Ceny vstupenek pro dospělého začínají na 14 € a pro děti 9 €. Jako rodina můžete získat zvýhodněné vstupné. Otevřeno je denně 10:00 – 19:00.

LEGOLAND Discovery Centre

LEGOLAND v Berlíně je herní svět plný dobrodružství. 5 milionů lego kostiček, herní aréna, 4D filmy a dalšími zábava. S dětmi je téměř povinností sem jít 🙂.

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

Oberbaumbrücke

Jako má Londýn svůj Tower Bridge nebo Budapešť Řetězový most, má i Berlín svůj Oberbaumbrücke. Ikonický most přes řeku Spree.

co navštívit v Berlíně

Jedná se o dvoupatrový most, který je symbolem sjednocení Berlína. Spojuje totiž městské obvody Friedrichshain a Kreuzberg, které dříve dělila berlínská zeď.

Řeka Spréva

Procházka kolem řeky Spréva (Spree) není jen tak ledajaká procházka. Po cestě narazíte na sochy, které představují parádní podívanou. S dětmi určitě nevynechejte projížďku po řece, odkud uvidíte Berlín zase z jiné perspektivy.

co vidět v Berlíně
co vidět v Berlíně

Pozn: Uvedené ceny a otevírací doba u památek jsou k 22.7.2020.

Co navštívit v Berlíně – mapa

Kde se v Berlíně dobře najíst?

Otázka by spíš měla znít: Kde se v Berlíně dobře nenajíst? 😀 Na své si tady totiž přijdou všichni fajnšmekři.

Jídlo v Berlíně je skvělé, z různých koutů světa a navíc velmi dobře cenově dostupné.

Berlínská klobása (currywurst), kebab a pizza vyjde na méně než 5,5 €. 

Currywurst – klobása politá kečupem a posypaná kari

Určitě vyzkoušejte místní kebab, který je tady výborný. Vyhlášený je kebab Mustafa´s Gemüse Kebab. Jedná se o síť prodejen kebabů, kterou najdete například i v Mnichově. Za 10 € vám připraví kebab dle vašich představ. Ochuzení nebudou ani vegetariáni.

Levné a skvělé jídlo najdete i v Preussen Park, kde se během víkendu pořádá Thai Park. Jedná se o obrovský thajský trh s potravinami a pouličním jídlem za méně než 10 €.

A ještě doplním k cenám: pivo v baru nebo na zahrádce stojí asi 3,5 €. Jídlo v lepší restauraci vás vyjde na 15 € a steak pak kolem 23 €. 

Ceny v Berlíně

Ceny v Berlíně jsou zhruba o třetinu vyšší než v Praze. To neplatí o restauracích, kde si zaplatíte téměř dvakrát tolik – jídlo v levné restauraci vyjde průměrně přes 200 Kč za osobu a v lepší restauraci tříchodové menu pro dva na 1100 Kč. 

Položky jako voda, víno, sýr, mléko apod. vás vyjdou jen o něco málo dráž než u nás. Za co si ale většinou připlatíte, je ovoce a zelenina.

Kdy navštívit Berlín?

Skvělé na Berlíně je, že sem můžete vyrazit kdykoliv během roku. Vždy má co nabídnout.

Hlavní sezóna tady panuje od května do září, kdy teploměr atakují teploty kolem 30 stupňů. 

Pokud sem vyrazíte během teplého léta, mrkněte na tipy na parky (viz výše), kde se můžete ve stínku trochu zchladit.

Zahrady Britz Garten, které na jaře krásně rozkvetou

Nebo si sedněte k řece Spree (Spréva), která Berlínem protéká. Na řadě míst tu najdete menší pláže s posezením u vody. 

My doporučujeme navštívit Berlin mimo sezónu. Jindy ani do podobných metropolí nejezdíme. Příjemnější teploty, kratší fronty a ceny jsou krapet příjemnější. 

Během zimy tu jsou krásné vánoční trhy


Která místa vás zaujala? Máte nějaké další tipy, co navštívit v Berlíně? Šup sem s inspirací :).

Jak si zabalit a na nic nezapomenout? Mrkněte před cestou na Univerzální seznam věcí, co si sbalit do města pro skvělou dovolenou.

Další inspirace:

Další články o Německu

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
0 0 votes
Líbil se vám článek?
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top