37 tipů na památky, co navštívit v Berlíně 2023 (průvodce a tipy)

Plánujete navštívit Berlín a přemýšlíte, co vidět v Berlíně? Podívejte se na našich 46 tipů na památky, zajímavosti a nejkrásnější místa, co navštívit v Berlíně. Tento průvodce zahrnuje taky praktické tipy, informace o cenách v Berlíně, jídle, kde se ubytovat a mapu pro snadnější plánování itineráře.

Berlín

V Evropě mě nenapadá jiné město, jehož historie je tak brutální a zároveň slavná, jako je ta berlínská.

Při návštěvě Berlína to pocítíte natolik, až vás občas zamrazí. Je to dojemný, ale zároveň dechberoucí zážitek.

I přes svou historii poznamenanou především druhou světovou válkou a studenou válkou se z Berlína stalo multikulturní a živé město. Berlín je dokonce považovaný za světové centrum pro kulturu a kreativní průmysl.

Stačí se tu jen procházet a nasávat atmosféru. Z pouličního umění, architektury a historických míst. A k tomu si dát něco dobrého. Stejně jako město samotné i jeho kuchyně je mezinárodní, chutná a pestrá.

Nejkrásnější místa a památky, co navštívit v Berlíně

Které památky v Berlíně byste při své návštěvě neměli vynechat? Podívejte se na přehled a v závěru na přehlednou mapu, díky níž si můžete naplánovat svou trasu.

Pokud chcete vidět ty nejkrásnější památky v Berlíně, začněte svojí návštěvu ve čtvrti Mitte. Ta leží přesně v srdci Berlína.

Na jejím západě objevíte místa, jako je Braniborská brána, Reichstag, Židovský památník nebo nádherné náměstí Gendarmenmarkt.

Východní strana historického centra je domovem Berlínské katedrály, několika známých muzeí a taky dominantní televizní věže s náměstím Alexanderplatz.

Pojďme se podívat na ta nejkrásnější místa a památky, co navštívit v Berlíně a další užitečné tipy:

1. Braniborská brána

Začneme hned tou nejznámější a nejikoničtější památkou celého Berlína.

Během studené války stála Braniborská brána v zemi nikoho za Berlínskou zdí. Když zeď padla, každý u Braniborské brány oslavoval. Díky tomu se stala symbolem sjednocení Německa.

co navštívit v Berlíně / památky v Berlíně

Braniborská brána je koncem velkého bulváru Unter den Linden, který lemuje hned několik velvyslanectví – Velká Británie, Spojené Státy, Francie. Taky tu najdete Muzeum voskových figurín.

2. Madame Tussauds Museum

V Madame Tussauds Museum si můžete prohlédnout ty nejznámější osobnosti, především z německé historie, kultury nebo sportu. Výstavy jsou tematicky rozdělené a místy interaktivní, takže si tu užijí spoustu zásoby dospělí i děti.

Madame Tussauds Berlín

Otevřeno je denně 10:00-19:00 (v zimě většinou 10:00-18:00).

Vstupné je 26 € pro všechny nad 15 let a 19 € pro děti 3-14 let. Pokud chcete ušetřit čas na místě, doporučuju objednat vstupenky do Madama Tussauds v Berlíně online.

3. Reichstag

Reichstag nebo taky Bundestag je impozantní budova, kde sídlí německý spolkový sněm. Najdete jí pár kroků od Braniborské brány severním směrem. Přímo před budovou je velká travnatá plocha, kde si můžete dát klidně piknik v trávě.

co navštívit v Berlíně / památky v Berlíně

Určitě si nenechte ujít výhled ze skleněné kopule, která byla postavená jako symbol transparentnosti zdejší vlády. Z kopule budete mít parádní výhled na centrum Berlína. Kopule je večer krásně nasvícená.

Návštěva je bezplatná, ale musíte si své místo zarezervovat předem online.

co navštívit v Berlíně / památky v Berlíně

Nalevo od budovy Reichstag uvidíte moderní budovu kancléřství. Pokud projdete mezi nimi směrem k Friedrich Elbert Platz, dojdete za pár metrů k řece Spréva (Spree), kde můžete moderní součást Reichstag obdivovat zblízka.

co navštívit v Berlíně / památky v Berlíně
Budova kancléřství

4. Futurium muzeum

Jen přes řeku od Reichstag leží fantastické muzeum Futurium, které se zaměřuje na vědu, nejmodernější technologie a zásadní problémy dnešní doby. To vše interaktivní formou.

Nahoře je navíc vyhlídka (za horšího počasí může být uzavřená).

Muzeum Futurium je otevřené denně kromě úterý v čase 10:00-18:00 (ve čtvrtek až 20:00). Vstupné je zdarma.

5. Židovský památník

Jižním směrem od Braniborské brány dojdete k památníku holocaustu. Ten se skládá z různě velkých obdélníků představující Židy, kteří zahynuli během druhé světové války. Je to místo vedoucí k zamyšlení nad tím, jaké hrůzy se během druhé světové války odehrávaly.

co navštívit v Berlíně / památky v Berlíně

6. Alexanderplatz a televizní věž Fernsehturm

Alexanderplatz je nejznámější berlínské náměstí. Centrum dění, zábavy, nakupování.

Přímo u náměstí se nachází 368 m vysoká televizní věž Fernsehturn s vyhlídkovou plošinou se skvělým výhledem na Berlín. Je trochu retro, ale i to k Berlínu patří. Výhledy jsou odtud nádherné na celé město.

TIP: Televizní věž Fersehturn je jednou z nejoblíbenějších památek v Berlíně a fronty bývají dlouhé. Rezervujte si vstupenky předem a na místě přeskočte frontu.

Když se vydáte od televizní věže směrem k nádraží, uvidíte Světové hodiny. Hodiny pocházejí už ze 60. let 20. století a ukazují čas na 24 místech ve městě.

Nebo se obraťte a vydejte se na druhou stranu od televizní věže. Projděte pasáží a dostanete se na rozlehlé náměstí s fontánou, lavičkami a záhony květin, která se rozprostírá mezi novogotickou budovou radnice Rathaus a gotickým kostelem St. Marienkirche.

Berlínská radnice co navtšívit v Berlíně
Berlínská radnice

7. Deutsches Historisches Museum

Výstavy Deutsches Historisches Museum neboli Německého historického muzea jsou jedny z nejkrásnějších na světě. Najdete tu vše od pravěku až po současnost.

Mezi ta nej patří Napoleonův oblouk z bitvy u Waterloo nebo osobní počítač z doby NDR.

Německé historické muzeum v Berlíně

Plné vstupné je 8 € a snížené vstupné 5 € pro děti 6-15 let. Vstupenku si můžete zarezervovat předem online.

8. Muzejní ostrov

Pomalu se dostáváme k Museumsinsel neboli Muzejnímu ostrovu, který je od roku 1999 zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

co navštívit v Berlíně / Museumsinsel

Ostrov muzeí představuje samostatný ostrov v Berlíně u meandrující řeky Spree, který tvoří pět významných muzeí. Ty se specializují na různá období kultury, vědy a umění:

 • Bodeho muzeum se sbírkou byzantského umění a orientálních soch
 • Alte Nationalgalerie (Stará národní galerie) obsahuje především obrazy z období neoklasicismu a romantismu a jednu z největších sbírek soch a obrazů 19. století v Německu.
 • Neues Museum (Nové muzeum) – nenechte se zmást názvem. V tomto muzeu najdete rozsáhlou egyptskou sbírku a především bustu Nefertiti a svitky Knihy mrtvých.
 • Pergamon Museum je nejoblíbenější ze všech 5 muzeí. Najdete tu mimo jiné repliku slavné babylonské Ištařiny brány (jeden z původních Sedmi divů starověkého světa – je opravdu impozantní).
 • Altes Museum (Staré muzeum) zahrnuje sbírku starožitnictví včetně celé řady řeckých artefaktů.

TIP: Získejte možnost neomezeně cestovat po Berlíně a další slevy na památky a atrakce ve městě s Berlin WelcomeCard. Ceny začínají na 30 € za 48 hodin.

9. Berlínská katedrála

Berlínská katedrála, Berlínský dóm nebo oficiálně Evangelický nejvyšší farní a kolegiální kostel. Místo, které je muzeem a koncertní síní zároveň.

Vnitřek vás nadchne svou výzdobou z mramoru a onyxu s varhany a královskými sarkofágy. Nádherná impozantní stavba na Muzejním ostrově.

Berlínská katedrála / co vidět v Berlíně

Plné vstupné je 9 €. Otevírací doba je proměnná – aktuální informace najdete na oficiálních stránkách Berlínské katedrály.

TIP: Berlín je podobně jako Londýn nebo Paříž ideálním městem pro plavbu lodí. Řeku Spree totiž lemují nádherné památky a plavba lodí v Berlíně je tak zážitkem. Ceny za plavbu začínají už na 19,90 €.

10. DDR Museum

Přesouváme se z Muzejního ostrova na druhou stranu řeky, kde směrem k Alexanderplatz najdete hned několik zajímavých míst.

DDR Museum

Prvním z nich je DDR Museum. Interaktivní muzeum, které vás doslova vtáhne do východoněmeckého Berlína. Ocitnete se v obýváku, prohlédnete trabanta a nasajete další důležité momenty z komunistické éry.

Muzeum je otevřené denně 9:00-21:00. Vstupné je 12,50 €, snížené 7 € (děti a studenti do 26 let), děti do 6 let mají vstup zdarma

11. SEA LIFE Berlin

Podmořský svět plný akvárií s miliony druhů živočichů určitě nadchne nejen děti. Součástí je i obrovské akvárium Aquadom, kterým projíždí výtah.

Otevřeno je denně 10:00-19:00. Plné vstupné pro všechny nad 15 let je 19 € a pro děti 3-14 let 15 €. Vstupenku si můžete koupit jednoduše online.

12. Berlin Dungeon

Berlin Dungeon je interaktivní expozice, díky které si zažijete některé důležité momenty z 800 let dlouhé historie Berlína. Formou představení divadelních herců, speciálních efektů a příběhů, které vás vtáhnou do děje. Například Velkého požáru Berlína. Vstupné je 26 €.

 

13. BODY WORLDS v Menschen Museum – People Museum

BODY WORLDS Museum je jedinečným muzeem, které určitě navštivte. I s dětmi. Na lidských plastikách vám jednoduše vysvětlí fungování lidského těla. Podobné je i v Amsterdamu.

co navštívit v Berlíně

Ceny vstupenek pro dospělého začínají na 17 €, studenty 15 € a pro děti 7-18 let 12 €. Jako rodina můžete získat zvýhodněné vstupné. Otevřeno je denně 10:00-19:00.

14. Náměstí Gendarmenmarkt

Nejkrásnější náměstí v Berlíně? Určitě Gendarmenmarkt. Náměstí dominují symetricky rozložené neoklasicistní budovy – koncertní sál (Konzerthaus), Německá katedrála (vevnitř se konají výstavy) a Francouzská katedrála napravo od koncertního sálu.

Na náměstí každoročně sídlí vánoční trhy s kluzištěm.

Berlín Gendarmenmarkt

15. Postdamer Platz

Přesouváme se zpět na západ. Tentokrát jižně od Židovského památníku, kde najdete Postupimské náměstí.

Dokonalý kontrast k historickým památkám Berlína – centrální náměstí Sony Center, moderní architektura, obchodní centra, hotely, kina, mrakodrapy.

16. Deutsche Kinemathek

Západně od Postupimského náměstí leží jedno z nejzajímavějších muzeí v Berlíně – Německé filmové muzeum.

Zdroj: Deutsche Kinemathek

Možná to není typ muzea, které vás v souvislosti s návštěvou Berlína napadne, ale pokud máte rádi filmy, přijdete si tady na své. Skvěle a zajímavě zpracovaná historie i současnost německé kinematografie.

Kromě úterý je otevřeno každý den 10:00-18:00 a ve čtvrtek dokonce do 20:00. Plné vstupné je 9 €, snížené pro studenty 5 € a pro děti do 18 let je vstup zdarma.

17. LEGOLAND Discovery Centre

LEGOLAND v Berlíně je herní svět plný dobrodružství. 5 milionů lego kostiček, herní aréna, 4D filmy a dalšími zábava. Skvělé místo pro rodiny s dětmi.

Otevřeno je denně 10:00-19:00. Vstupné je 19 € pro všechny.

18. Topografie teroru – Topographie des Terrors

Jižně od Postupimského náměstí leží další památné místo, které nás nutí zamyslet se nad hrůzami, které se odehrávaly nejen v Berlíně během druhé světové války.

Výstava “Topografie teroru” je vybudována na místě, kde se v letech 1933-1945 nacházely hlavní nástroje nacistické perzekuce a teroru. Bylo sídlem gestapa, vrchní velitelské a bezpečnostní služby SS a od roku 1939 hlavní kanceláře říšské bezpečnosti.

Muzeum můžete navštívit zcela zdarma.

19. Checkpoint Charlie muzeum – Mauermuseum

Checkpoint Charlie je hraniční přechod a významné historické místo, které v minulém století spojovalo americký a sovětský sektor ve městě, tj. západní a východní část města. Celý příběh se dozvíte právě v tomto muzeu.

Plné vstupné je 17,50 €, pro studenty 11,50 € a děti 7-18 let 9,50 €. Rezervace online nebo platba na místě kartou (ne hotovost). Otevřeno je denně 10:00-20:00.

20. THE WALL – assisi Panorama Berlin

Chcete vidět, jak vypadal život v Berlíně v 80. letech? Přenést se do tehdejší atmosféry, ze které občas mrazí?

Dozvědět se více o “pásu smrti” mezi východním a západním Berlínem, který byl plný stovek strážních věží, kilometrů zákopů, světlometů, kulometů a strážných psů? Do historie vás dokonale vtáhne THE WALL – asisi Panorama Berlin.

21. Jüdisches Museum Berlin

Židovské muzeum je tak trochu jiné muzeum. Místo, které vás ohromí svou do sebemenšího detailu promyšlenou architekturou. A nutí vás zamyslet se a cítit tu atmosféru. Přiblížit se ke kultuře a historii německých Židům nevšedním způsobem.

Pokud vám nevadí, že tu nenajdete rozsáhlou sbírku, ale jde vám o ten “pocit” z místa, určitě si muzeum nenechte ujít.

Otevřeno je denně 10:00-19:00. Vstup na hlavní výstavu je zdarma. K tomu se tu pořádají dočasné výstavy za poplatek.

22. Berlin Story Bunker

Místo, kde se vrátíte zpět až 800 let do historie Berlína pomocí krátkých filmů, fotografií a instalací. Navštívíte zrekonstruovaný Hitlerův bunkr a dozvíte se více o nejkrvavější válce lidstva a národním socialismu druhé světové války.

Otevřeno je denně 10:00-19:00. Vstupné je 12 € a zahrnuje Hitler – how could it happen a Berlin Story Museum. Berlin Story Buker. Vstupenky je možné zarezervovat online.

23. Deutsches Technikmuseum Berlin

Technické muzeum zaujme dospělé i malé dobrodruhy. Připravte se ale na to, že sbírka je opravdu rozsáhlá. Pokud chcete projít vše podrobně, ani celý den vám stačit nebude.

památky v Berlíně / co navštívit v Berlíně

Najdete tu vše od lokomotiv, přes auta až po lodě. Vše je tematicky rozdělené do dvou budov a část sbírky uvidíte taky venku. Muzeum poznáte už z dálky díky letadlu na střeše.

Otevřeno je úterý-pátek 9:00-17:30 a sobota, neděle a svátky 10:00-18:00. Poslední vstup je už v 16:00. Plné vstupné je 8 €, snížené 4 € a rodinné 17 €.

24. East Side Gallery

East Side Gallery je zachovalá část Berlínské zdi, kterou přetvořili ve volně přístupnou venkovní galerii pouličního umění. Každých 10 let se najímají umělci, aby vytvořili nové malby (dalším místem je například Bernauer Strasse).

East Side Gallery Berlin

25. Oberbaumbrücke

Jako má Londýn svůj Tower Bridge nebo Budapešť Řetězový most, má i Berlín svůj Oberbaumbrücke, který najdete jižně od East Side Gallery. Ikonický most přes řeku Spree.

edná se o dvoupatrový most, který je symbolem sjednocení Berlína. Spojuje totiž městské obvody Friedrichshain a Kreuzberg, které dříve dělila Berlínská zeď.

26. Treptower Park

Treptower park najdete jižně od mostu Oberbaumbrücke. Můžete se tu jen tak procházet nebo si v létě půjčit šlapadla. Kolem řeky vede 4 km dlouhá stezka.

Uprostřed parku vybudovali po 2. světové válce sovětský válečný památník, který je hřbitovem pro 5000 sovětských vojáků.

Kousek od památníku stojí observatoř s nejdelším refrakčním dalekohledem na světě, kde se koná i noční pozorování hvězd bez světelného znečištění městem.

27. Park Tiergarten

Dostáváme se za Braniborskou bránu, kde se rozpíná obrovský park Tierpark. Únik z rušného Berlína do zelené oázy klidu. Je největším městským parkem v Berlíně.

Se spoustou zajímavých míst, na která narazíte při dlouhé procházce. A ta je vzhledem k jeho rozloze opravdu dlouhá.

V jeho srdci se tyčí Vítězný sloup (Siegessäule). Ten je symbolem sjednocení Německa. Mimo to od něj budete mít parádní výhled na Berlín.

28. Zoologická zahrada a akvárium

Na druhém konci Tierparku v jihozápadním rohu sídlí zoologická zahrada, která patří k největším a nejoblíbenějším v Evropě. A když už tady budete, určitě si nenechte ujít zdejší akvárium s rybami, medúzami, korály a dokonce i žraloky.

29. Kaiser-Wilhelm-Gedächtnis Kirche

Pamětní kotel císaře Viléma jižně od ZOO vás zaujme především zvenčí. Protestanský kotel z 19. století byl za války poškozen a později propojen s moderní přístavbou.

Kaiser-Wilhelm-Gedächtnis Kirche Berlín / památky v Berlíně
Kaiser-Wilhelm-Gedächtnis Kirche Berlín

Otevřeno je denně 10:00-18:00. Vstup je zdarma. Můžete se zúčastnit taky prohlídky s průvodcem (zdarma, ale dar 5 € je vítaný).

30. Zámek Charlottenburg

Zámek Charlottenburg je německý Versailles. Největším dochovaný palácový komplex v Berlíně. Jeho součástí je i rozlehlý park a muzejní výstavy. Zámek leží severozápadně od berlínské ZOO.

Ceny vstupenek začínají pro dospělé na 14 €. Více informací na oficiálních stránkách.

31. Teufelsberg

Teufelsberg neboli Ďáblova hora leží na západě Berlína. Na jejím vrcholu uvidíte pozůstatek studené války – věžovou budovu s 360° střešní terasou, která dříve bývala poslechovou stanicí. Dnes je to taky jedna z největších pouličních galerií na světě.

Otevřeno je denně od 11:00 do západu slunce (je tu slabá elektrika). Vstupné je 8 € (studenti 6 €).

32. Nová synagoga

Nová synagoga byla postavena v honosném orientálně maurském stylu. Představuje hlavní synagogu berlínské židovské obce.

Otevřená je denně kromě soboty 10:00-18:00 (v neděli až 19:00). Plné vstupné je 7 €, snížené 4,50 € a rodinné 20 €.

33. Mauerpark

V Mauerpark se koná každou neděli obrovský bleší trh. Prodává se tady starožitný nábytek a jiné starožitnosti, umělecká díla, knihy, ale taky se tu skvěle najíte.

Součástí je i venkovní divadlo, kde si můžete zazpívat v karaoke. Natrefíte tady i na pouliční umělce. Pokud máte v Berlíně volné odpoledne a chcete ho strávit pohodově, stojí za to si sem zajet.

34. Berliner Unterwelten e.V. – Berlínské podzemí

Berlínské podzemí se rozprostírá až na 4 podzemní podlaží a nabízí několik témat. Uvidíte například bunkry ze druhé světové války, východoněmecké únikové tunely, nálezy střeliva i archeologické podklady. Můžete taky sestoupit do suterénu pivovaru Berliner Kindl a po prohlídce ochutnat některé druhy piv.

Otevřeno je denně 10:00-16:00 a od pátku do neděle až 18:00. Vstupenky rezervujte předem. Každá prohlídka trvá 90 minut.

35. Muzeum Stasi – Stasimuseum

Muzeum Stasi sídlí v bývalé budově východoněmecké státní bezpečnosti. Budova byla postavena v letech 1960-61 jako kancelář pro ministra pro státní bezpečnost Ericha Mielkeho, který tu sloužil až do pádu Berlínské zdi v roce 1989.

Otevřeno je denně 10:00-18:00 a o víkendech a svátcích pak 11:00-18:00. Vstupné je 10 €, studenti a senioři 7,50 € a děti nad 12 let 5 €.

36. Gärten der Welt Marzahn – Zahrady světa

Zahrady světa představují park, ve kterém se prostřednictvím zahrad ocitnete v jednotlivých koutech světa – korejský čajový obřad, japonský festival třešňových květů, tropický ráj na Bali a další místa, která vás doslova vtáhnout do tamní kultury.

Nadšené budou i děti, protože tu nechybí hřiště, odpočinková místa a občerstvení.

Otevřeno je celoročně od 9:00. Od zahrad je to jen kousek k vyhlídce Wolkenhain auf dem Kienberg, kterou můžete navštívit každý den v čase 9:00-20:00.

Plné vstupné začíná na 7 € (v zimě je vstupné nižší) – dá se koupit i v kombinaci s lanovkou apod. Lístky můžete koupit předem.

37. Řeka Spréva

Řeku tady uvádím zvlášť z toho důvodu, že zdejší pobřeží stojí za to. Je udržované a s řadou zajímavých bodů po cestě. Můžete se taky projet lodí po řece, díky čemuž uvidíte Berlín zase z jiné perspektivy.

Molecule Man kousek nad Treptower park

Kde se ubytovat v Berlíně

Nabídka ubytování v Berlíně je obrovská. Hotely jsou moderní, čisté, prakticky řešené a často designové.

Hotel Gat Point Charlie: Designový hotel s moderně a velmi dobře vybavenými pokoji (i rodinnými) v centru Berlína. Hned za rohem je Checkpoint Charlie a v docházkové vzdálenosti se nachází budova Říšského sněmu, Braniborská brána, Postupimské náměstí a další zajímavosti v Berlíně. Výborné snídaně a přátelský personál. 

Hotel Gat Point Charlie

MEININGER Hotel nabízí velmi levné ubytování přímo u hlavního vlakového nádraží (staví tady České dráhy). Vybrat si můžete mezi 2-4 lůžkovými pokoji s vlastní koupelnou nebo postelí ve sdíleném pokoji. Vše je moderní a čisté. Stačí přejít most a jste za pár minut u budovy Říšského sněmu, Braniborské brány nebo Židovského památníku.

Hotel Aldea je hotel za skvělou cenu na kraji centra. Stanice metra je 2 minuty od hotelu a za necelou půl hodinku jste v Tierparku nebo na Postupimském náměstí. Pokud jedete s dětmi, kousek od hotelu je několik skvělých hřišť a ZOO je 20 minut odtud. 2-5 lůžkové pokoje jsou velmi čisté s vlastní koupelnou a snídaně bohaté. Parkování je možné v podzemní garáži za příplatek.

Hotel Aldea

Hotel Schulz leží vedle East Side Gallery u řeky Spréva. Z nádraží Ostbahnhof, které je hned za hotelem, se dostanete do celého Berlína i na hlavní vlakové nádraží. Hotel je moderní s nadstandardními službami včetně online check-inu a pokoje mají zvukovou izolaci. 

Co navštívit v Berlíně – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Berlína s tipy na památky, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Berlíně. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Jak se dostat do Berlína

Autem

Berlín leží na severovýchodě Německa a z řady měst je velmi dobře dostupný. Do Berlína vede 6 dálnic, takže se do města dostanete snadno a rychle ze všech směrů. Vnější část města pak lemuje okruh Berliner Ring – A10, ze kterého vede řada výjezdů, abyste se dostali bez větších dopravních zácp tam, kam potřebujete.

Přibližně časy dojezdu z vybraných měst:

 • Hamburg – 3 h 15 min; 296 km
 • Mnichov – 5 h 30 min; 471 km
 • Praha – 4 h; 349 km

Ekologická zóna

Ve vnitřním městě platí ekologická zóna a potřebujete zelenou nálepku, která dokládá, že vaše auto splňuje stanovené emisní normy. Více informací o limitech a kde si zažádat o zelenou nálepku najdete tady.

Ekologická zóna platí ve vnitřním městě, takže pokud zaparkujete dál od centra města a zbytek dojedete veřejnou dopravu, nálepku mít nemusíte.

Parkování v Berlíně

Berlín nabízí spoustu možností, kde můžete zaparkovat – od nekrytých parkovišť po parkovací garáže. Přesto může být v centru často problém zaparkovat a parkování je tady taky relativně drahé (1-2 € za hodinu). Čím dále od centra jste, tím je parkování levnější.

V automatech nejčastěji přijímají mince (i když automat píše, že bere karty, už se nám stalo, že to tak nebylo). Ve většině automatů můžete platit taky pomocí aplikací Easypark, Travipay, Trafficpass a Park now.

Skvělou variantou jsou tzv. Park & Ride plochy na kraji města, kde můžete zadarmo zaparkovat. Nachází se poblíž nádraží nebo stanic metra, abyste mohli ihned přesednout na místní dopravu a pohodlně se dostali do města.

Na tomto odkaze najdete vyznačené veškeré parkování v Berlíně.

Vlakem

Vlak představuje ekologickou a pohodlnou možnost, jak se dostat do Berlína.

Hlavní nádraží se nachází kousek od parlamentu a má výborné spojení s centrem i dalšími částmi Berlína. Po městě jsou pak rozptýlená další nádraží, ze kterých vyjíždějí dálkové í místní vlaky (Südkreuz, Ostkreuz a Ostbahnhof, Bahnhof Zoo a mnoho dalších).

Oblíbenou variantou jsou noční vlaky, které propojují Berlín se Záhřebem, Vídní, Prahou, Bruselem nebo Kodaní.

Aktuální vlakové spoje najdete na stránkách Deutsche Bahn nebo u místních přepravců.

Autobus

Autobusy představují další oblíbenou možnost, jak se dostat do Berlína. Na výběr jsou například přepravci Regiojet, Eurolines nebo Flixbus.

Většina autobusů staví na centrálním autobusovém nádraží ZOB. Do centra se odtud dostanete asi za půl hodiny metrem (linka U2). Stanice metra je pár minut od autobusového nádraží – půjdete směrem k hlavní ulici Kaiserdamm a na rohu po pravé straně pak uvidíte U-Bahn. Ukazatelé na metro U2 jsou už před budovou nádraží.

Doprava a metro v Berlíně

Berlín je dobře propojený městskou hromadnou dopravou, především metrem (U-Bahn) a vlaky (S-Bahn). Díky tomu se dostanete rychle i do odlehlých částí Berlína. Metro a vlaky doplňují autobusy a tramvaje.

Upozornění: Při koupi lístku musíte zohlednit, v jaké zóně se budete pohybovat – AB, BC nebo ABC. Samotný Berlín leží v zóně AB a blízké okolí Berlína (Postupim, letiště) v zóně C.

Jízdenka na dopravu v Berlíně

Následující jízdenky platí vždy pro všechny druhy přeprav po Berlíně (U-Bahn, S-Bahn, autobusy, tramvaje).

Jednorázová jízdenka v zóně AB stojí 3 € (1,90 € pro děti 6-14 let) a platí až 2 hodiny. Můžete přestupovat, ale jízdenka se nesmí využít jako zpáteční.

Jednorázová jízdenka pro zónu ABC pak stojí 3,80 € (2,70 € pro děti 6-14 let) v jednom směru. Opět platí 2 hodiny s možností přestupu.

Další variantou je krátkodobá jízdenka za cenu 2 € (1,50 € snížená pro děti), o které popřemýšlejte v následujících případech:

 • cestujete 3 zastávky U-Bahn a/nebo S-Bahn (můžete přestoupit)
 • cestujete 6 zastávek autobusy nebo tramvajemi (nesmíte přestupovat)

Denní lístek s neomezenou možností cestování po Berlíně v zóně AB vyjde na 8,80 € (v ceně jsou až 3 děti v věku 6-14 let). V zóně ABC je pak cena 10 €.

Vstupenky si můžete zakoupit na místě nebo prostřednictvím aplikace BVG

TIP: Získejte možnost neomezeně cestovat po Berlíně a další slevy na památky a atrakce ve městě s Berlin WelcomeCard. Ceny začínají na 25 € za 48 hodin.

 

Berlín na kole

Berlín je další metropolí, která je dobře přizpůsobená jízdě na kole. Město je ploché a cyklisté tady mají vyčleněné své jízdní pruhy.

Kolo si můžete půjčit většinou od 1 € za 15 minut nebo od 9 € za 1 den. Stanice s koly jsou rozeseté po celém městě – tu nejbližší najdete vždy v aplikaci.

V rámci Berlína funguje několik půjčoven kol – Callabike.de, donkey.bike nebo nextbike.de.

Kam v Berlíně na jídlo

Jídlo v Berlíně je skvělé, z různých koutů světa a navíc cenově dostupné.

Vyzkoušejte pouliční kuchyni – currywurst, pizzu nebo kebab. Výborný kebab mají Mustafa´s Gemüse Kebab, kde si vyberou i vegetariáni. Nachází se 10 minut d Muzejního ostrova nebo další pobočka jižně od centra.

Currywurst – klobása politá kečupem a posypaná kari

Skvělé jídlo najdete i v Preussen Park, kde probíhá od pátku do neděle v čase 10:00-20:00 Thaipark. Jedná se o obrovský thajský trh s potravinami a pouličním jídlem, kde se výborně najíte už za pár euro.

Vyhlášenou oblastí je taky studentská čtvrť Kreuzberg (především kolem náměstí Kottbusser Tor). Skvělou mezinárodní kuchyni najdete taky v Židovské čtvrti (Oranienburger Straße, Friedrichstraße, Torstraße)

Ceny v Berlíně

Za jídlo v levné restauraci zaplatíte kolem 12 € a za večeři o 3 chodech pro dva kolem 60 €. Ceny základních potravin jsou následující:

 • Mléko 1 l – 1,15 €
 • Bílý chleba 500 g – 1,60 €
 • Vejce 12 ks – 2,83 €
 • Sýr 1 kg – 12,87 €
 • Kuřecí prsa 1 kg – 9,77 €
 • Banány 1 kg – 1,73 €
 • Voda 1,5 l – 0,65 €
 • Brambory 1 kg – 1,87 €

Kdy navštívit Berlín

Kdykoliv. V Berlíně to žije po celý rok.

Hlavní sezóna panuje v Berlíně od května do září s teplými a suššími léty. V tomto období se můžete zchladit pod stromy jednoho z parků (viz tipy výše, ale v Berlíně se jich nachází daleko víc). Nasedněte na kolo nebo si udělejte piknik u řeky Spree, která Berlínem protéká (na několika místech jsou menší pláže).

Na jaře a na podzim panují v Berlíně příjemné teploty a turistů je tu tak akorát.

Z kraje zimy zase ve městě probíhají krásné vánoční trhy. Období po Vánocích je ideální pro cestující s rozpočtem (ubytování a doprava je nejlevnější) nebo ty, co si chtějí projít město víc v klidu.

Pokud máte dotaz k tipům, co navštívit v Berlíně, dejte nám vědět v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Německu

NĚMECKO: Podívejte se na náš článek pro více inspirace, co navštívit v Německu.

DRÁŽĎANY: Drážďany jsou jedním z nejkrásnějších měst v Německu. Inspiruje se tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Drážďanech.

HAMBURK: Hamburk je podle některých tím nejkrásnějším městem v Německu. Podívejte se na naše tipy, co vidět v Hamburku a vytvořte si svůj vlastní názor.

NĚMECKÉ ALPY: Německo si pro sebe ukrojilo krásný kus Alp. Co dělat a jaké turistické trasy podniknout v německých Alpách se dozvíte v samostatném článku.

Shrnutí: Co navštívit a vidět v Berlíně

Proč navštívit Berlín?

V Evropě mě nenapadá jiné město, jehož historie je tak brutální a zároveň slavná, jako je ta berlínská. Procházet se ve zdejších ulicích je někdy dojemný a mrazící zážitek zároveň.
I přes svou historii se stalo z Berlína multikulturní a živé město. Pouliční umění, nádherné památky, moderní architektura a výborná kuchyně přitahují každoročně miliony návštěvníků.

Co navštívit a vidět v Berlíně?

Obdivujte umění v jednom z muzeí na Muzejním ostrově, zavzpomínejte u Braniborské brány nebo u Židovského pomníku či se pokochejte výhledem z prosklené kopule parlamentu. Navštivte Berlínskou katedrálu, muzeum Futurium a Alexanderplatz s ikonickou televizní věží, kde vás výtah během chvilky vyveze až vysoko nad Berlín. Všechny tipy včetně vstupného a otevírací doby najdete v článku.

Kam na jídlo v Berlíně?

Jídlo v Berlíně je skvělé, z různých koutů světa a navíc cenově dostupné. Vyzkoušejte pouliční kuchyni – currywurst, pizzu nebo kebab. Skvělé jídlo najdete i v Preussen Park, kde probíhá od pátku do neděle Thaipark. Jedná se o obrovský thajský trh s potravinami a pouličním jídlem, kde se výborně najíte už za pár euro. Mezi oblíbené oblasti k jídlo patří čtvrtě Kreuzberg a Židovská čtvrť.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *