Autem do Berlína v roce 2024: Vše, co potřebujete vědět před cestou do Berlína

autem do berlína

Berlín je z České republiky velmi snadno dostupný. Stačí pár hodin a můžete si užívat multikulturní atmosféru v hlavním městě Německa. V tomto článku se podíváme na praktické informace, jak se dostat autem do Berlína, parkování a co potřebujete vědět o ekologické zóně v Berlíně.

AUTEM DO BERLÍNA

Berlín leží na severovýchodě Německa a z řady měst je dobře dostupný. Do Berlína vede 6 dálnic, takže se do města dostanete snadno a rychle ze všech směrů.

Vnější část města lemuje okruh Berliner Ring – A10, ze kterého vede řada výjezdů, abyste se dostali rychle a snadno tam, kam potřebujete.

autem do Berlína

Přibližně časy dojezdu z vybraných měst:

 • Praha – 4 h; 349 km
 • Brno – 6 h; 555 km
 • Ostrava – 5 h 45 min; 569 km
 • Karlovy Vary – 4 h 30 min; 369 km

Pro aktuální trasu doporučuji využít Google Maps nebo Waze, které zahrnují aktuální informace o dopravních zácpách, uzavírkách apod.

Rychlý průvodce pro Berlín

Nejlepší zážitky v Berlíně: Televizní věž (lepší rezervovat předem – dlouhé fronty), Muzejní ostrov s katedrálou, Braniborská brána

Jak se ochránit při cestování autem: Pojištění autoasistence vám zajistí v případě potřeby opravu auta, odtah do autoservisu, přepravu zpět domů nebo poskytnutí náhradního vozidla. Vše zařídí a vykomunikují za Vás.

Kde se ubytovat: Hotel AMANO (stylové ubytování u nádraží), Hotel Schulz (oblíbený hotel za dobrou cenu), Ibis budget Berlin Potsdamer Platz (levné ubytování)

Jak se dopravovat po městě: V Berlíně jsou dobře rozšířené U-Bahn, S-Bahn, autobusy i tramvaje. Jízdenky si můžete koupit jednoduše přes aplikaci BVG nebo využít neomezené dopravy zdarma s Berlin WelcomeCard.

Rychlostní limity, poplatky a předpisy v Německu

Jaké jsou rychlostní limity v Německu?

 • Ve městě: V obci je povolená maximální rychlost 50 km/h. V obytných zónách je běžná rychlost 30 km/h. V některých obytných zónách musíte jet rychlostí “Schrittgeschwindigkeit” neboli rychlostí chůze, tj. asi 5 km/h.
 • Mimo město platí maximální rychlost 100 km/h, pokud není uvedeno jinak.
 • Dálnice: Maximální rychlost není stanovená, ale v blízkosti stavebních oblastí nebo nebezpečných zatáček mohou bývají zavedená omezení, obvykle na 80 km/h nebo vyšší. Minimální rychlost na dálnici je alespoň 60 km/h.

Platí se mýtné nebo dálniční známka za dálnice v Německu?

Ne, dálnice v Německu nejsou zpoplatněné.

Co je zakázané při řízení v Německu?

 • Používání mobilních telefonů, pokud se nepoužívá hands-free.
 • Děti mladší 12 let a menší než 150 cm musí používat dětskou sedačku nebo podsedák.
 • Vozidla musí být vybavená výstražným trojúhelníkem, reflexní vestou, lékárničkou a dvěma lékařskými maskami.
 • Povolený limit alkoholu v krvi je 0,5 promile.

Ekologická zóna v Berlíně

Ve vnitřním městě Berlína platí nízkoemisní zóna. Z toho důvodu potřebujete před vjezdem do této zóny zelenou nálepku, která dokládá, že vaše auto splňuje stanovené emisní normy. To platí i pro auta registrovaná v zahraničí – osvobozená jsou elektrická vozidla s modrou nálepkou E.

Minimální standard pro vjezd do nízkoemisní zóny je Euro 4 pro Diesel (datum výroby automobilu 2005 a výš) a Euro 1 pro benzín (datum výroby automobilu 1992 a výš). Přesto si raději zkontrolujte na velkém technickém průkazu, kterou emisní normu vaše auto splňuje.

Jak poznat, že vjíždíte do nízkoemisní zóny? Hledejte značku zákazu s označením Umweltzone. Ta se nachází u každé komunikace, která protíná S-Bahn Ring neboli okruh kolem centra, kde jezdí vybrané linky příměstských vlaků.

Ekologickou plaketu si můžete objednat online za poplatek 6 €. Doporučuje se objednat alespoň 3 týdny před příjezdem do Berlína, aby vám stihla dorazit domů. Pokud dáváte přednost českému webu, můžete objednat ekologickou plaketu zde. Jen v tomto případě počítejte s přirážkou.

Sankce za vjezd nebo parkování v nízkoemisní zóně jsou až 80 €.

Parkování v Berlíně

Zde jsou hotely, které mají dobré spojení do centra a kde nepotřebujete ekologickou plaketu:

Nejlepší hotely v centru Berlína s možností parkování (pokud máte ekologickou značku):

Kde zaparkovat v Berlíně?

Berlín nabízí spoustu možností, kde můžete zaparkovat – od nekrytých parkovišť po parkovací garáže. Přesto může být v centru často problém zaparkovat a parkování je tady taky relativně drahé (2-3 € za hodinu, ale cena se často snižuje s počtem hodin). Čím dále od centra jste, tím je parkování levnější.

V automatech zaplatíte kartou i v hotovosti. Ve většině automatů můžete platit taky pomocí aplikací Easypark, Travipay, Trafficpass a Park now.

Zde je několik možností, kde zaparkovat v centru Berlína:

 • PKW – Parkplatz – cena za venkovní parkování 12 €/den. V docházkové vzdálenosti Checkpoint Charlie, Ostrov muzeí a další místa v centru
 • Car park – parkovací garáž s maximální sazbou 20 €/den, kousek od Under den Linden
 • Q-Park Quartier Potsdamer Platz – parkovací garáž s maximální sazbou 9 €/den
 • Tiefgarage Potsdamer Platz – Ludwig-Beck-Straße – parkovací garáž s maximální sazbou 15-20 €/den (podle času příjezdu), poloha na Postupimském náměstí
 • Parkhaus Mall of Berlin APCOA – parkovací garáž s maximální sazbou 21 €/den, poloha v Mall of Berlin
 • CONTI PARK underground Kranzler Eck – parkovací garáž s max. sazbou 15 €/den, poloha nedaleko Zoologické zahrady

Jak se ochránit při cestování autem: Pojištění autoasistence vám zajistí v případě potřeby opravu auta, odtah do autoservisu, přepravu zpět domů nebo poskytnutí náhradního vozidla. Vše zařídí a vykomunikují za Vás.

Skvělou variantou jsou Park & Ride (P+R) plochy na kraji města, kde můžete parkovat zdarma. Jen je potřeba počítat s tím, že nejsou kryté a hlídané. Nachází se poblíž nádraží nebo stanic metra, abyste mohli ihned přesednout na místní dopravu a pohodlně se dostali do města.

 • P+R (S Altglienicke)
 • P+R Alt-Mariendorf
 • P+R Priesterweg
 • P+R Innsbrucker Platz
 • P+R S+U Heidelberger Platz
 • P+R Biesdorf (S)
Parkoviště v centru a P+R parkování jsme vyznačili taky v této mapě:

Pokud hledáte ještě více možností, kde zaparkovat v Berlíně, na tomto odkaze najdete vyznačené veškeré parkování v Berlíně.

Postdam Platz Berlin

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Toto byly naše tipy a praktické informace pro cestu autem do Berlína. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Berlíně

BERLÍN: Inspirujte se, co navštívit v Berlíně. Pro plánování trasy můžete využít itinerář na 2 dny v Berlíně. Máte víc času? Vytvořili jsme taky itinerář pro 3 dny v Berlíně. Zde je podrobný průvodce dopravou v Berlíně.

Nebo cestujete veřejnou dopravou? Tady jsou možnosti, jak se dostat autobusem a vlakem do Berlína.

NĚMECKO: Podívejte se na náš článek pro více inspirace, co navštívit v Německu.

DRÁŽĎANY: Drážďany jsou jedním z nejkrásnějších měst v Německu. Inspiruje se tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Drážďanech.

☞ Podívejte se na všechny články o Německu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *