2 dny v Berlíně: Nejlepší itinerář, co vidět v Berlíně (+ mapa)

berlín za 2 dny

Berlín je město, kde se nebudete nikdy nudit. Dýchne na vás svou historií, zaujme architekturou a naláká multikulturní atmosférou, která se promítá i do zdejší kuchyně. Pojďte se s námi podívat na itinerář, co vidět v Berlíně za 2 dny.

Dá se navštívit Berlín za 2 dny?

Berlín je velké město, a i když neoplývá památkami jako například Paříž nebo Řím, stále nabízí spoustu zajímavostí, které stojí za to vidět.

Pokud jedete do Berlína poprvé, 2 dny představují úplný základ k tomu, abyste stihli hlavní body v centru a okolí – Braniborskou bránu, East Side Gallery, Muzejní ostrov nebo TV Tower.

Berlín Postupimské náměstí

S více časem se můžete vydat dál a prozkoumat okolní čtvrti, skrytá zákoutí, projít se kolem řeky Spréva nebo vyrazit na výlet do Postupimi.

Rychlý průvodce pro Berlín

Nejlepší zážitky v Berlíně: Televizní věž (lepší rezervovat předem – dlouhé fronty), Muzejní ostrov s katedrálou, Braniborská brána

Jak ušetřit za dopravu a vstup do památek: Berlin WelcomeCard je turistická karta, která vám umožní neomezeně cestovat po Berlíně a získat slevy na památky a atrakce ve městě. Zahrnuje téměř všechny známé atrakce včetně televizní věže, AquaDom & SEA LIFE Berlin nebo zámku Charlottenburg.

Kde se ubytovat: Hotel AMANO (stylové ubytování u nádraží), Hotel Schulz (oblíbený hotel za dobrou cenu), Ibis budget Berlin Potsdamer Platz (levné ubytování)

Jak se dopravovat po městě: V Berlíně jsou dobře rozšířené U-Bahn, S-Bahn, autobusy i tramvaje. Jízdenky si můžete koupit jednoduše přes aplikaci BVG nebo využít neomezené dopravy zdarma s Berlin WelcomeCard.

Berlín za 2 dny – mapa trasy

Na mapě najdete vyznačenou trasu, co vidět a dělat v Berlíně za 2 dny. Trasa se dá z velké části prochodit pěšky, popř. můžete využít zdejší dopravu, která funguje v Berlíně skvěle.

Itinerář je pouze vzorový a zahrnuje všechna ikonická místa, která byste si v Berlíně neměli nechat ujít.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s trasou, co vidět v Berlíně za dva dny. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v itineráři pro 2 dny v Berlíně v Německu. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V BERLÍNĚ ZA 2 DNY

DVA DNY V BERLÍNĚ – ITINERÁŘ PRO 1. DEN

Ráno: Braniborská brána

První den našeho itineráře začneme u Braniborské brány, ikonické památky v Berlíně. Za dob studené války byla symbolem rozdělení, dnes je symbolem jednoty a míru.

Braniborská brána Berlín / co navštívit v Berlíně

Každý chce vidět Braniborskou bránu při své návštěvě Berlína, takže už dopoledne se sem nahrnou davy lidí. Ráno si užijete pohled na symbol sjednocení Německa jen s pár dalšími.

Praktické informace: Přímo u Braniborské brány staví linka U5 (metro) a několik linek S-Bahn.

Reichstag

Jen pár minut od Braniborské brány stojí budova Říšského sněmu, kde sídlí německý parlament. Stavba je zajímavá především díky své skleněné kopuli, která byla postavená jako symbol transparentnosti zdejší vlády. Navíc si z ní můžete užít parádní výhled na centrum Berlína.

Říšský sněm Berlín

Kopule je přístupná zdarma, rezervace předem je povinná. Otevřeno je denně už od 8:00 až pozdě do večera. Ve vybrané dny může být kvůli údržbě zavřeno, konkrétní informace se dozvíte při rezervaci.

reichstag berlin

Projděte si taky okolí Reichstag, kde se nachází park a upravené nábřeží včetně moderní budovy kancléřství.

Židovský památník

Jen pár minut jižním směrem od Braniborské brány leží Židovský památník. Ten se skládá z různě velkých obdélníků představující Židy, kteří zahynuli během druhé světové války. Je to místo vedoucí k zamyšlení nad tím, jaké hrůzy se během druhé světové války odehrávaly.

židovský památník berlín

Dopoledne: Unter den Linden

V Berlíně se nachází několik velkých bulvárů. Tím nejhezčím je Unter den Linden, který propojuje Braniborskou bránu a Muzejní ostrov.

Unter den Linden Berlín

Lemují ho budovy velvyslanectví, historické náměstí Babelplatz nebo památník Neue Wache, uvnitř kterého se nachází socha matky objímající svého mrtvého syna jako připomínka utrpení z válek.

Babelplatz Berlín

Můžete si udělat krátkou odbočku k náměstí Gendarmenmarkt, které je považované za nejkrásnější náměstí v Berlíně. Navíc je dokonale symetrické – po stranách se nacházejí Francouzská a Německá katedrála a uprostřed koncertní sál.

Pokud je čas oběda, stavte se na jídlo do Augustiner am Gendarmenmarkt, kde si pochutnáte na tradiční německé kuchyni v příjemných interiérech. Nebo co takhle horká čokoláda v Rausch Schokoladenhaus? Další tipy, kam na jídlo v Berlíně, najdete v našem předchozím článku.

UBYTOVÁNÍ BERLÍN 😴

Hotel Amano

Stylový hotel u hlavního nádraží

ibis hotel

Moderní a levný hotel v centru města

Odpoledne: Muzejní ostrov

Odpoledne strávíme na Muzejním ostrově, které je právem zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Nachází se na konci bulváru Unter den Linden a představuje samostatný ostrov, který je domovem jedněch z nejvýznamnějších muzeí umění v Evropě.

Museumsinsel Berlín

Dva dny v Berlíně jsou málo na návštěvu všech muzeí, ale pokud vám zbyde čas, doporučuji návštěvu alespoň jednoho z nich. Sbírky jsou navíc zasazené do nádherných prostor, takže i kdyby vás nezajímala historie a umění, je na co se dívat.

Museumsinsel Berlín

Nejoblíbenějším muzeem bývalo Pergamonské muzeum, kde jste mohli vidět repliku slavného babylonské Ištařiny brány. To je ale minimálně do roku 2027 uzavřené z důvodu rozsáhlé rekonstrukce.

Neues Museum

Nám se moc líbilo muzeum Neues, kde najdete rozsáhlou egyptskou sbírku a především bustu Nefertiti a svitky Knihy mrtvých. A samotné prostory jsou nádherné.

Neues Museum Berlin

Vstupné do Neues Museum je 14 €. Otevřeno je denně kromě pondělí v čase 10:00-18:00. Sbírka se rozprostírá do několika pater, takže tu můžete klidně strávit podstatnou část odpoledne. Součástí je občerstvení i toalety.

Pokud si rezervujete vstupenku předem, venku je pracovník, který jen nasnímá QR kód a můžete jít rovnou dovnitř. V případě, že si vstupenku předem nerezervujete, není vyloučené čekání, než vás pracovník pustí dovnitř.

Alte Nationalgalerie

Za vidění stojí taky Alte Nationalgalerie (Stará národní galerie), která zahrnuje období od 18. století do počátku 20. století, především německé umění. Mezi klíčová díla patří slavní němečtí umělci, jako byli Caspar David Friedrich, Adolph Menzel a Max Liebermann, spolu se světovými umělci (Édouard Manet a Claude Monet).

Vstupné do Altes Museum je 12 €. Otevřeno je denně kromě pondělí v čase 10:00-18:00. Rezervujte si vstupenky předem a na místě přeskočte frontu.

Altes Museum Berlín

Berlínská katedrála

Berlínská katedrála se nachází na Muzejním ostrově a nadchne vás svou monumentálností. S upraveným parkem, fontánou a lavičkami, kde můžete odpočívat po návštěvě muzeí. Uvnitř ukrývá výzdobu z mramoru a onyxu s varhany a královskými sarkofágy.

Za příplatek můžete dokonce vystoupat na terasu a užít si výhled do okolí. Nedohlédnete sice tak daleko jako v případě TV Tower, ale i tak je to pěkná podívaná.

Berlínská katedrála / co navštívit a vidět v Berlíně

Plné vstupné do Berlínského dómu je 9 €. Otevírací doba je proměnná – aktuální informace najdete na oficiálních stránkách Berlínské katedrály.

Zbytek odpoledne můžete strávit procházkou kolem řeky. Pokud se vydáte severně od Muzejního ostrova, dojdete po chvíli k pěkné vyhlídce s Bodeho muzeem v popředí. Je tu kavárna a lavičky, za hezkého počasí to nemá chybu.

Nebo se vydejte na jih od ostrova do malé středověké čtvrti Nikolaiviertel, kde se můžete procházet kolem pastelově zbarvených domů a kostela svatého Mikuláše. Čtvrť je opravdu malinká a i s cestou vám bude stačit hodinka.

Večer: Alexanderplatz a TV Tower

Alexanderplatz je důležitým centrem v Berlíně. Vlastně tu není moc k vidění, a přesto se stále objevuje v žebříčkách, co si nenechat ujít v Berlíně. Za rychlou zastávku stojí především kvůli Světovým hodinám, které pocházejí už ze 60. let minulého století a ukazují čas na 24 místech na světě.

Alexanderplatz Berlín
Alexanderplatz Berlín

Po krátké zastávce na Alexanderplatz rovnou míříme k televizní věži Berliner Fernsehturm (často jen TV Tower), která se nachází jen pár kroků od náměstí. Navíc je nepřehlédnutelná z řady míst napříč Berlínem, takže slouží jako dobrý orientační bod.

TV Tower

TV Tower je 368 m vysoká televizní věž, která patří k nejvyšším stavbám v Evropě.

Vstup dovnitř uvidíte ze strany Alexanderplatz. Nahoru se dostanete proskleným výtahem. Na vrcholu věže se nachází restaurace a 360 stupňové výhledy, které jsou díky tvaru věže zcela jiné. Cena vstupenek je sice vyšší, ale tady se platí za zážitek. Otevřeno je až do pozdních večerních hodin.

Jak přeskočit fronty do TV Tower v Berlíně:

Televizní věž je jednou z nejoblíbenějších atrakcí v Berlíně a fronty tu bývají dlouhé. Pokud si koupíte vstupenku předem, jdete rovnou k obsluze, která vás pustí dovnitř. Žádné čekání, stačí ukázat vstupenku v mobilu. Uvnitř projdete rychlou kontrolou a počkáte na výtah, který obsluhuje pracovník.

Vstupenky na místě jsou dražší – jsou tu automaty, kde si je koupíte. Čekání se ještě může prodloužit, protože řada lidí při výběru vstupenky tápe. Navíc koupě vstupenky neznamená automaticky vstup dovnitř – když jsme tam byli my (na konci sezóny uprostřed týdne), lidé museli přijít až za 2 hodiny od koupě vstupenky, protože všechny dřívější termíny byly vyprodané.

Z druhé strany Berliner Fernsehturm se rozprostírá příjemný park, kde se setkávají místní. Jeho dominantou je nádherná cihlová radnice.

co navštívit v Berlíně
radnice berlín
Berlínská radnice

Kam na jídlo v okolí Alexanderplatz

V okolí Alexanderplatz se nachází celá řada restaurací, kaváren nebo stánků se street food, kam můžete zajít na jídlo. Zde je několik tipů podle toho, na co máte chuť:

 • Brauhaus GEORGBRAEU (německá kuchyně ve čtvrti Nikolaiviertel)
 • Zur Gerichtslaube (německá restaurace se středověkou atmosférou)
 • Dolores Mitte (mexická kuchyně, výborné burrito, nachos, zábavný interiér)
 • Hofbräu Wirtshaus (nejlepší bavorská kuchyně s rustikálním interiérem)

Všechny tipy najdete v mapě na začátku článku. Mapu si můžete stáhnout, zkopírovat a upravit dle potřeby.

Currywurst – klobása politá kečupem a posypaná kari

Dobré restaurace se nacházejí taky v okolí Hackescher Markt, které je jen jednu zastávku S-Bahn od Alexanderplatz. Currywurst v Curry 61 je vyhlášený a stojí se na něj fronty.

Když tu budete a zbyde vám čas, projděte si Hackeschen Höfe, několik vzájemně propojených nádvoří s kavárnami, obchůdky a galeriemi.

Hackeschen Höfe

Pokud chcete poznat víc z alternativního Berlína, zamiřte do Haus Schwarzenberg, které se nachází hned vedle. Na malém dvorku najdete underground, bar a taky galerie. Nádvoří můžete navštívit zcela zdarma.

Haus Schwarzenberg / co dělat v berlíně

DVA DNY V BERLÍNĚ – ITINERÁŘ PRO 2. DEN

Ráno: East Side Gallery

East Side Gallery je zachovalá část Berlínské zdi, kterou přetvořili ve volně přístupnou venkovní galerii pouličního umění. Každých 10 let se najímají umělci, aby vytvořili nové malby.

Galerie je volně přístupná. Pokud si jí chcete užít bez davů, přijďte hned ráno.

East Side Gallery Berlin

Jižně od East Side Gallery spojuje oba břehy řeky Spréva most Oberbaumbrücke. Ten sice není tak populární jako například Tower Bridge v Londýně, ale podle nás určitě stojí za vidění.

Jedná se o dvoupatrový most z červených cihel spojující městské obvody Friedrichshain a Kreuzberg, které dříve dělila Berlínská zeď.

Oberbaumbrücke Berlín

Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie je hraniční přechod a významné historické místo, které v minulém století spojovalo americký a sovětský sektor ve městě, tj. západní a východní část města.

checkpoint charlie berlín

Dříve jste se tady mohli vyfotit z vojáky, ale to už město zakázalo.

Hned vedle sídlí Mauermuseum, kde se dozvíte více o Checkpoint Charlie. Plné vstupné je 17,50 €, pro studenty 11,50 € a děti 7-18 let 9,50 €. Rezervace online nebo platba na místě kartou (ne hotovost). Otevřeno je denně 10:00-20:00.

Tip: Pokud se vydáte severně od Checkpoint Charlie, po pravé straně uvidíte vstup k zahrádce s foodtrucky a stánky. Je tu posezení a za hezkého počasí můžete relaxovat v písku na lehátkách. Hlavním důvodem návštěvy je ale House of Burgerz, kde mají jedny z nejlepších burgerů v Berlíně (a nejspíš nejen v Berlíně).

UBYTOVÁNÍ BERLÍN 😴

Hotel Schulz

Oblíbený hotel za dobrou cenu

aletto hotel

Designový hotel v centru města

Topographie des Terrors

Pár minut chůze od Chechpoint Charlie leží další historicky významné místo – Topographie des Terrors, které mapuje hrůzy z druhé světové války.

Topografie teroru Berlín

Výstava “Topografie teroru” je vybudována na místě, kde se v letech 1933-1945 nacházely hlavní nástroje nacistické perzekuce a teroru. Bylo sídlem gestapa, vrchní velitelské a bezpečnostní služby SS a od roku 1939 hlavní kanceláře říšské bezpečnosti.

Topografie teroru Berlín

Expozice je rozdělená na venkovní a vnitřní v moderních prostorách. Pokud se chcete dozvědět o této tématice více, je to velmi dobře a podrobně zpracované. Vše je zdarma s možností zapůjčení audioprůvodce. Otevřeno je denně v čase 10:00-20:00.

☞ Inspirujte se itinerářem pro 3 dny v Berlíně.

Odpoledne: Postupimské náměstí

Náročné ráno je potřeba odlehčit. Postupimské náměstí je k tomu ideální.

Postdam platz berlín

Potsdamer Platz je moderní náměstí s výraznou střechou Sony Center, obchody a restauracemi…a taky skvělým výhledem z Panoramapunkt.

Panoramapunkt je relativně nová vyhlídka, ze které si užijete výhled na panorama města včetně TV Tower.

panoramapunkt berlín / co vidět v Berlíně

Nahoru se dostanete nejrychlejším výtahem v Evropě – za 20 sekund vás vyveze až do 24. patra, kde se kromě vyhlídky nachází taky kavárna a toalety.

Vstupné do Panoramapunkt Berlín je 9 €. Otevřeno je denně v čase 10:00-18:00. Rezervujte vstupenky zde.

Pokud plánujete vyrazit v Berlíně na nákupy, na Postupimském náměstí najdete jedno z největších nákupních center v Berlíně – Mall of Berlin.

Kam na jídlo v okolí Postupimského náměstí

 • Döner Kebab Restaurant TERAS (kebab)
 • Brammibal’s Donuts (tradiční koblihy)
 • Vedang (veganské fast food v Mall of Berlin, bude chutnat in neveganům)

☞ Podívejte se na kompletního průvodce dopravou v Berlíně.

Tiergarten

Po rušném Postupimském náměstí přijde procházka v Tiergarten vhod. Park je doslova protkaný stezkami, se spoustou zajímavostí, jezírky a Vítězným sloupem uprostřed.

Pokud máte rádi výhledy, nenechte si ujít ty z Vítězného sloupu (Siegessäule). Navíc vstupné je jen 4 €. Čeká vás sice hodně schodů, ale výhled na park a Berlín za to stojí. Z Postupimského náměstí se sem dostanete autobusem nebo pěšky za cca půl hodiny. Jezdí sem více linek, pro aktuální spoje můžete využít Google Mapy.

tiergarten Berlín

Tiergarten neprojdete za jedno odpoledne, takže je lepší si vyčlenit místa, která chcete vidět.

Kurfürstendamm

Máte raději ruch města? Vydejte se na nákupní třídu Kurfürstendamm, kterou lemují stromy, spousta obchodů a restaurací. Její dominantou je pamětní kotel císaře Viléma, který byl za války poškozený a později propojený s moderní přístavbou.

Kaiser-Wilhelm-Gedächtnis Kirche co vidět v Berlíně

Otevřeno je denně 10:00-18:00. Vstup je zdarma. Můžete se zúčastnit taky prohlídky s průvodcem (zdarma, ale dar 5 € je vítaný).

☞ Podívejte se na nejlepší hotely a ubytování v Berlíně pro každý rozpočet.

Večer: Kreuzberg

Zakončete svůj pobyt v Berlíně ve čtvrti Kreuzberg, která patří k nejzajímavějším oblastem v Berlíně.

kreuzberg berlín

Kreuzberg je známý rušným nočním životem, rozmanitým jídlem a pouličním uměním. Pokud hledáte místo, kde se dobře najíst, je to sázka na jistotu.

Zde je několik tipů na skvělé podniky v Kreuzberg (je jich ale daleko víc):

 • Lasan Restaurant (Blízký východ)
 • Maroush (bistro s libanonskou kuchyní a menším posezením)
 • clánndestino | Tapasbar & Weinhandel (útulný tapas bar s autentickou atmosférou)
 • Klas Bäckerei (výborné snídaně, polévky, pečivo, gözleme)
 • Baraka – Moroccan Restaurant (marocká kuchyně v autentickém prostředí)
 • Mano Cafe (stylová kavárna otevřená až do pozdních hodin)
 • Kimchi Princess (korejská kuchyně)
 • Fourty Years (útulná kavárna ideální na snídani nebo brunch)

Nebo navštivte Markthalle Neun a ochutnejte různé kuchyně v prostředí krytého tržiště. Všechna místa najdete vyznačená v mapě na začátku článku.

Kde se ubytovat v Berlíně za 2 dny?

 • aletto Hotel: Designový, moderní hotel v centru města s výbornou dostupností a střešní terasou
 • Hotel Schulz: Oblíbený hotel s nadstandardními službami u East Side Gallery, hned vedle stanice S-Bahn, odkud se dostanete pohodlně po celém městě.
 • Hotel AMANO: Stylové ubytování u hlavního nádraží v centru města
 • Ibis budget Berlin Potsdamer Platz: Moderní hotel v centru města za skvělou cenu
 • Space Night Capsule Hostel: Levné ubytování v kapslových pokojích se sdílenou koupelnou
Hotel Amano

Stylový hotel u hlavního nádraží

ibis hotel

Moderní a levný hotel v centru města

Hotel Schulz

Oblíbený hotel za dobrou cenu

aletto hotel

Designový hotel v centru města

Toto byl náš itinerář, co vidět v Berlíně za 2 dny. Máte dotaz? Rádi do zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Více informací o Německu

BERLÍN: Inspirujte se, co navštívit v Berlíně nebo si vytvořte svůj itinerář pro 3 dny v Berlíně.

V tomto článku najdete vše o cestování autem do Berlína. Nebo cestujete veřejnou dopravou? Tady jsou možnosti, jak se dostat autobusem a vlakem do Berlína.

Zde je podrobný průvodce dopravou v Berlíně. Podívejte se na nejlepší hotely a ubytování v Berlíně pro každý rozpočet.

NĚMECKO: Podívejte se na náš článek pro více inspirace, co navštívit v Německu.

DRÁŽĎANY: Drážďany jsou jedním z nejkrásnějších měst v Německu. Inspiruje se tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Drážďanech.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *