35 tipů na památky, co navštívit v Římě (2024) + mapa a vstupné

Řím památky / co navštívit a vidět v Římě

Plánujete, co vidět a jaké památky v Římě navštívit? Podívejte se na našich 35 tipů na nejlepší místa, co navštívit v Římě (Koloseum, fontána di Trevi, Pantheon, Vatikán a spousta dalších).

Ukážeme si známá i neznámá místa v Římě, pokud byste chtěli vidět v Římě víc.

V článku najdete taky další užitečné informace, jaké je do památek vstupné, otevírací doba a jak se k památkám dostat, abyste si svůj itinerář pro Řím mohli naplánovat snadno a rychle. Zároveň se dozvíte, kde se ubytovat, kde se dobře najíst a jak je to v Římě s toaletami.

Vstupné, otevírací dobu a další užitečné informace pro památky v Římě aktualizujeme několikrát ročně. Poslední aktualizace je vždy uvedena na začátku článku.

Obsah
 1. Řím
 2. Kdy navštívit Řím?
 3. Nejlepší místa, co vidět v Římě: MAPA
 4. Památky, zajímavosti a co navštívit v Římě
 5. Jak ušetřit na památkách a dopravě v Římě?
 6. Rezervace vstupenek
 7. Kde se ubytovat v Římě?
 8. Kde se najíst v Římě?
 9. Tipy před návštěvou Říma
 10. Další informace o Římě
 11. Nejčastější dotazy – Co navštívit v Římě

Řím

Řím je nádherné město plné historie, která na vás dýchne téměř na každém rohu. Řím je taky hlučný, přeplněný a často dost špinavý.

Přesto mu jeho horší stránku nejspíš při své návštěvě odpustíte, jakmile se projdete po Piazza Navona, spatříte na vlastní oči Pantheon nebo si dáte výborné italské gelato.

Možná jste už slyšeli o Věčném městě. To je pojem, který v souvislosti s Římem poprvé použil básník Tibulus už v 1. století před naším letopočtem.

Město je známé taky jako Caput Mundi, v překladu hlavní město světa. Přezdívku si vysloužilo díky své centrální poloze ve starověku, kdy Římská říše ovládala většinou známého světa.

Řím byl prvním městem na světě, které dosáhlo hranice 1 milion obyvatel. A to už v roce 133 př. n. l. Jen pro představu – Paříži se to podařilo až v roce 1850.

JAK SE DOSTAT Z LETIŠTĚ DO CENTRA: Soukromý transfer z letiště je nejpohodlnější způsob, jak se dostat do Říma. Nejoblíbenějším způsobem transferu jsou autobusy – na výběr je několik přepravců, z nichž jsou nejspolehlivější autobusy přepravce SIT Bus-Shuttle. Staví u Vatikánu a na nádraží Termini. Na místě jen ukážete jízdenku v mobilu. Výhodou je, že pokud nestihnete původní spoj, můžete jet bez problémů tím dalším. Třetí a nejrychlejší možností jsou vlaky Leonardo Express.

Kdy navštívit Řím?

Řím je jedno z nejnavštěvovanějších míst na světě. Každý chce vidět impozantní Koloseum a Vatikánská muzea plná umění.

V Evropě si drží po Paříži druhou příčku nejnavštěvovanějších měst. Jenže Paříž má široké bulváry, kde se množství turistů rozmělní.

V úzkých uličkách Říma se v sezóně často proplétáte davy a v Sixtinské kapli téměř stojíte na místě. Nejlepším obdobím pro návštěvu je tak pozdní podzim až brzké jaro.

Nejlepší místa, co vidět v Římě: MAPA

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na nejkrásnější místa, co navštívit v Římě. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Římě. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Památky, zajímavosti a co navštívit v Římě

Řím je plný památek, historických lokalit a muzei. Projít všechny, to vyžaduje hodně času, hodně energie a co si budeme povídat, občas i nervů při čekání ve frontách na lístky. 

Dnes si ale ukážeme všechny potřebné informace o vstupném, otevírací době a praktické tipy, jak se vyhnout frontám u památek.

Koloseum (Colosseo)

Koloseum je symbolem Říma s téměř 2000 letou historií. Zároveň se taky jedná o jeden ze 7 nových divů světa a je zapsaný v Guinessově knize rekordů jako největší amfiteátr na světě.

Každoročně ho navštíví víc než 6 milionů lidí a patří mezi nejnavštěvovanější památky světa.

Řím památky a co navštívit / Koloseum v Římě

Znáte ten pocit, kdy máte u něčeho velká očekávání a pak jste naživo zklamaní? Koloseum je jedna z památek v Římě, která vaše očekávání naplní. Aspoň u nás to určitě platilo.

Zajděte se podívat ke Koloseu při večerní procházce. Je to nádhera. Navíc je tu daleko méně lidí. Skvělý výhled na Koloseum budete mít z parku Parco del Colle Oppio, kde jsou další antické pozůstatky včetně Nerova domu.

TIP: Vstupenky do Kolosea je lepší rezervovat předem, pokud chcete mít jistotu, že se dostanete dovnitř. Rezervujte s dostatečným předstihem, bývají vyprodané týdny dopředu. V nabídce jsou i prohlídky s průvodcem, se kterým se dozvíte spoustu zajímavostí a zábavných faktů.

výhled z parku Parco del Colle Oppio

Koloseum je známé taky jako Flaviánský amfiteátr. Více než 500 let bylo centrem zábavy římského lidu – probíhaly tady výstavy exotických zvířat, popravy vězňů, zápasy gladiátorů.

S tím se pojí smutná statistika – podle odborníků v Koloseu zemřelo 400 tisíc lidí a přes 1 milion divokých zvířat. Zajímavostí je, že krev gladiátorů symbolizovala ve starověku sílu a zdraví, takže se v té době předepisovala jako lék na plodnost nebo epilepsii.

Více informací o Koloseu se dočtete v samostatném článku o Koloseu.

Kde leží Koloseum: Piazza del Colosseo

Jak se dostat ke Koloseu: Metro – linka B → zastávka Colosseo – Koloseum uvidíte, jakmile vystoupíte ze stanice metra; autobus – linky 75, 81, 175, 204, 673, tramvaj – linka 3

Jaká je otevírací doba Kolosea:

 • 2. ledna – 28. února 9:00-15:30
 • 1. března – 25. března 9:00-17:30
 • 26. března – 31. srpna 9:00-19:15
 • 1. září – 30. září 9:00-19:00
 • 1. října – 28. října 9:00-18:30
 • 29. října – 31. prosince 9:00-16:30
 • Dovnitř vás naposledy pustí 1 hodinu před koncem otevírací doby. Zavřeno je 1. ledna a 25. prosince

Kolik je vstupné do Kolosea?

 • Plné vstupné 16 €
 • Snížené vstupné 2 € (občané EU 18-25 let včetně)
 • Doporučuje se rezervace předem (poplatek 2 € za rezervaci) – na místě je omezený počet vstupenek a tvoří se fronty
 • Vstupenka je kombinovaná, tj. na základě výše uvedeného vstupného můžete navštívit Koloseum, Forum Romanum a Palatinův pahorek (obě místa leží hned naproti Koloseu)
 • Vstup zdarma pro všechny první neděli v měsíci – rezervace předem není možná
 • Součástí Roma Pass: Ano (více informací, kde rezervovat s Roma Pass najdete tady)

Upozornění: Děti do 18 let a ZTP s doprovodem mají vstup zdarma a vyzvednou si vstupenky na místě v pokladnách v Koloseu nebo Forum Romanum.

K prozkoumání památek máte 24 hodin (pouze 1 vstup do každé památky). Všechna místa se nachází bezprostředně u sebe. Do Kolosea si musíte rezervovat konkrétní časový slot, Forum Romanum a Palatinův pahorek můžete navštívit předtím nebo poté.

Koloseum / co navštívit v Římě

Co dělat, pokud jsou vstupenky do Kolosea vyprodané?

Naprosto běžná věc v Římě – vstupenky do Kolosea a dalších míst mohou být vyprodané týdny dopředu. Zkontrolujte aktuální dostupnost tady.

Pokud není k dispozici volný termín, můžete zkusit štěstí na místě (je k dispozici omezený počet vstupenek) nebo další možností je prohlídka s průvodcem. Čím dál oblíbenější možnost, jak navštívit Koloseum, protože průvodce vám pomůže se rychle zorientovat. Zde najdete všechny možnosti, jak navštívit Koloseum.

Forum Romanum

Forum Romanum je spolu s Koloseem největší připomínkou římské doby. Ve starověkém Římě se tady totiž odehrával náboženský a veřejný život. Zajímavosti je, že oblastv byla původně bažinou.

památky starověkého Říma - Forum Romanum

Forum Romanum se nachází mezi Palatinovým pahorkem a Koloseem. Pokud půjdete směrem k Piazza Venezia (kudy jde většina návštěvníků), budete mít na Forum Romanum výhled ze shora. To se ale nevyrovná prohlídce mezi samotnými ruinami, která je součástí vstupenky do Kolosea.

I když se hodně staveb v Římě podařilo uchovat ve skvělém stavu až do dnes, stále se jedná jen o 10 % vykopávek.

Původní Řím se totiž nachází hluboko pod zemí. To má dva důvody. V minulosti se řeka Tibera často rozvodňovala a nahrnula na město spoustu špíny.

Druhým důvodem je nová výstavba, kdy se u původních domů jen strhly střechy, domy se zasypaly hlínou a na ně pak Římané postavili nové stavby.

Forum Romanum je součástí kombinované vstupenky spolu s Koloseem a Palatinovým pahorkem – viz informace u Kolosea. Na rozdíl od Kolosea nemusíte mít do Forum Romanum rezervovaný konkrétní čas.

 • Jaká je otevírací doba Forum Romanum: Čas se mění dle období – viz Koloseum. Dovnitř vás naposledy pustí 1 hodinu předem. Zavřeno je 1. ledna a 25. prosince.
 • Součástí Roma Pass: Ano

TIP: Vstupenky do Kolosea, Forum Romanum a Palatinova pahorku je lepší rezervovat předem, pokud chcete mít jistotu, že se dostanete dovnitř. Rezervujte s dostatečným předstihem, bývají vyprodané týdny dopředu. V nabídce jsou i prohlídky s průvodcem, se kterým se dozvíte spoustu zajímavostí a zábavných faktů.

Palatinův pahorek (Colle Palatino)

Tady to vše začalo. Na Palatinově pahorku založil v roce 753 př. n. l. Romulus Řím.

Palatinův pahorek byl symbolem moci a bohatství. Zámožní Římané si tady stavěli své domy, které později vystřídali císařské paláce. A slovo palác pochází právě od slova palatine.

památky starověkého Říma - Palatinův pahorek
výhled z Palatinova pahorku na Forum Romanum

Palatinův pahorek tvoří jeden areál spolu s Forum Romanum, kam vede společný vstup. Leží asi 40 m nad Forum Romanum, takže je odtud skvělý výhled na Forum Romanum, Koloseum a Circus Maximus za ním.

Palatinův pahorek je součástí kombinované vstupenky spolu s Koloseem a Forum romanum – více informací viz Koloseum.

 • Jaká je otevírací doba? Čas se mění dle období – viz Koloseum. Dovnitř vás naposledy pustí 1 hodinu předem. Zavřeno je 1. ledna a 25. prosince.
 • Součástí Roma Pass: Ano

Konstantinův oblouk (Arco di Costantino)

Konstantinův oblouk nepřehlédnete – nachází se mezi Koloseem a Palatinovým pahorkem. Postavili ho v roce 315 jako památku na počest vítězství Konstantina I. Velikého v bitvě u Milvianského mostu.

výhled na Konstantinův oblouk z Kolosea

Více informací o památkách starověkého Říma se dozvíte v samostatném článku.

Piazza Venezia

Piazza Venezia je rušné náměstí v srdci Říma, které leží jen kousek od Kolosea. Na náměstí uvidíte Palazzo Venezia (cihlová budova na fotografii níže), které bylo kdysi sídlem Mussoliniho a kde vyhlásil v roce 1940 válku. Dnes tu sídlí muzeum umění.

Piazza Venezia Řím / Řím za 3 dny / co navštívit v ŘÍmě
Piazza Venezia z Complesso Vittoriano

Dominantou náměstí je impozantní budova Complessso Vittoriano postavená na konci 90. let 19. století jako pocta Viktoru Emanuelovi II., prvnímu králi sjednocené Itálie.

Římané stavbě nechvalně přezdívají Šlehačkový dort nebo Psací stroj. Uprostřed stojí 2 vojáci, kteří hlídají hrobku neznámého vojína a střeží tak dva věčné plameny.

Můžete vyjít nahoru na terasu a podívat se za poplatek na okolí – Kolosseum, Forum Romanum a Piazza Venezia.

Piazza Venezia Řím / Řím za 3 dny / památky v Římě

Fontána di Trevi

Fontánu di Trevi mnozí považují za nejkrásnější fontánu na světě.

A proč fontána di Trevi? Na zdejším náměstí se totiž stýkají tři ulice.

Náměstí je malinké. Většinu z něj zabírá samotná fontána, která je zasazená do Palazzo Poli. To jí dává ještě větší dojem monumentálnosti. Máte pocit, že stojíte na divadelním pódiu a sledujete úžasné představení.

Řím památky a co navštívit

Fontána di Trevi symbolizuje hojnost a zdraví a je nejznámější fontánou, kterou vytvořil italský architekt Lorenzo Bernini (další se nachází například pod Španělskými schody).

Tradice říká, že pokud hodíte do fontány di Trevi minci, jednou se do Říma vrátíte. Pokud tam hodíte 2 mince, potkáte lásku a 3 mince přinesou manželství. Denně se prý hodí do fontány na 3000 €. Ročně až 1,4 milionů €. Takže možná dostanete mincí do hlavy jako my :).

Peníze se sbírají 3x týdně, když je fontána di Trevi pro veřejnost uzavřená – pondělí, středa, pátek mezi 8 a 9 h ráno. Vše pak jde na místní charitu jako pomoc pro lidi bez domova a v nouzi.

co navštívit v Římě / Řím památky

TIP: Fontána di Trevi je jednou z nejoblíbenějších památek v Římě spolu s Vatikánem a Koloseem. Doslova davy turistů se mačkají téměř po celý rok na zdejším náměstí. A to i pozdě večer. Pokud si ale přivstanete, můžete si užít fontánu jen s pár dalšími.

 • Kde leží fontána di Trevi: Piazza di Trevi
 • Jak dostat k fontáně di Trevi: Metro – linka A → zastávka Barberini
 • Jaká je otevírací doba a vstupné fontány di Trevi: Fontána je přístupná celoročně zdarma

Španělské schody (Scalinata di Trinità dei Monti)

Španělské schody leží jen 10 minut od fontány di Trevi. Jsou nejznámějším schodištěm v Římě a taky nejširším schodištěm v Evropě.

Španělské schody mají nepravidelný tvar motýla a pocházejí z 18. století. Na jejím vrcholu se tyčí kostel Trinità dei Monti a na úpatí schody zakončuje Berniniho fontána Barcaccia.

Španělské schody byly postavené za jediným účelem – propojit zdejší kostel s náměstím pod ním. Svůj název pak nesou po Španělském velvyslanectví, které tady sídlilo od 16. století.

Pozn.: Na Španělských schodech je zakázáno sedět. Dřív tady totiž seděli všichni a v sezóně jste měli problém projít. Na to město zareagovalo tím, že tady zakázalo posedávat, popíjet a jíst, aby se památka zachovala.

Bazilika svatého Petra ve Vatikánu (Basilica di San Pietro)

Bazilika svatého Petra je důležitým poutním místem a jedním z nejposvátnějších a největších chrámů katolické církve. Je to místo, kde papež předsedá v průběhu roku mnoha liturgiím.

Bazilika stojí na místě původního kostela přímo nad hrobem svatého Petra. Její stavba trvala víc než 120 let.

Svatopetrské náměstí / Řím památky a co navštívit / Řím památky vstupné

Bazilika svatého Petra je považována za největší kostel na světě díky své rozloze, kam se vejde až 60 tisíc věřících. Můžete vystoupat až do kopule a užít si nádherný výhled na Svatopetrské náměstí, které je dalším dílem Berniniho. Už když půjdete nahoru, uvidíte zblízka nádherné mozaiky, které lemují kopuli.

V první úrovni se nachází vstup na střechu, kde uvidíte zblízka sochy apoštolů. Z první úrovně vás čeká ještě stoupání po úzkých schodech až do kopule.

Piazza San Pietro bylo prvním místem, kde Římané použili dlažební kostky. Právě proto se dlažebním kostkám v Římě říká Sanpietrini.

Bazilika svatého Petra je sice nejnavštěvovanějším kostelem v Římě a ve Vatikánu, ale není tou nejdůležitější církevní stavbou. Oficiálním sídlem papeže je totiž Lateránská bazilika a je tak jedinou katedrálou v Římě (o Lateránské bazilice si povíme víc za chvíli).

Vstupné do baziliky svatého Petra je zdarma. Navíc si můžete přikoupit audioprůvodce za 5 € (v nabídce je angličtina, němčina, španělština, italština, francouzština, čínština, japonština, polština, portugalština a ruština).

Kde leží bazilika svatého Petra: Piazza San Pietro, Vatican

Jak se dostat k bazilice svatého Petra: Metro – linka A → zastávka Ottaviano a odtud asi 15 minut pěšky podél zdí Vatikánu

Jaká je otevírací doba baziliky svatého Petra:

 • duben-září 7:00-19:00
 • říjen-březen 7:00-18:30
 • Upozornění: Ve středu mívá papež audienci a bazilika se otevírá až mezi 12:30-13:00. Pokud plánujete vidět papeže, zarezervujte si místo tady.
 • Kopule otevírá mezi 7:30-8:00 a zavírá od dubna do září v 18:00 a od října do března v 16:45.

Kolik je vstupné do baziliky svatého Petra: Vstupné do baziliky je zdarma. Platí se za vstupné do kopule (Dome) – výtah na terasu a poté 320 schodů pěšky za 10 € nebo jen pěšky po 551 schodech bez výtahu za 8 €. Platba pouze v hotovosti. Kiosek uvidíte po pravé straně chvilku poté, co vstoupíte do baziliky.

Jak přeskočit fronty do baziliky svatého Petra: Fronty do baziliky svatého Petra se vinou podél celého náměstí. Všichni musí vystát bezpečnostní kontrolu a navíc není možné rezervovat vstup na konkrétní čas. Vzhledem k tomu, že bazilika otevírá už o 2 hodiny dřív než Vatikánská muzea, je nejlepší přijít hned po jejím otevření, kdy je tu turistů málo. Poté můžete vystoupat do kopule, která otevírá mezi 7:30-8:00. Druhou možností je přijít pozdě odpoledne (po 16. hodině a dál), kdy už jsou největší davy pryč.

Sixtinská kaple (Cappella Sistina)

Sixtinská kaple má asi ten nejkrásnější zdobený interiér na světě. Fresky na stropě od italského sochaře Michelangela jsou nejznámějšími malbami v Sixtinské kapli. Většina návštěvníků proto po příchodu do kaple automaticky obrátí hlavu vzhůru.

Fresky na stropě vyobrazují 9 scén z knihy Genesis

Další známou freskou od Michelangela je Poslední soud nad oltářem. Po stranách kaple uvidíte malby od ostatních velkých umělců, které tu byly ještě před Michelangelovými freskami. Namalovalo je 5 největších florentských umělců té doby, kteří byli známí jako mistři Quattrocentra (Botticelli, Perugino, Pinturicchio, Ghirlandaio, Rosselli).

Více zajímavostí a informací o Sixtinské kaple najdete v samostatném článku.

Poslední soud od Michelangela nad oltářem

Kde leží Sixtinská kaple: Sixtinská kaple leží uvnitř Vatikánských muzeí. Navštívíte jí v rámci běžné prohlídky Vatikánských muzeí – nemusíte si kupovat extra vstupenku.

Jak se dostat do Sixtinské kaple: Metro – linka A → zastávka Ottaviano nebo Cipro a odtud asi 10 minut pěšky ke vstupu do Vatikánských muzeí

Jaká je otevírací doba Sixtinské kaple v roce 2024:

 • Pondělí až sobota 8:00-19:00 (poslední vstup v 17:00)
 • V hlavní sezóně od dubna do konce října je otevírací doba v pátek, sobotu a vybrané dny prodloužená až do 20:00 (poslední vstup v 18:00)
 • Poslední neděle v měsíci 9:00-14:00 (poslední vstup 12:30)

Kolik je vstupné do Sixtinské kaple: Vstupné do Sixtinské kaple je v ceně vstupného do Vatikánských muzeí (za návštěvu Sixtinské kaple se nepřiplácí vstupné navíc). Plné vstupné do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple je 20 € + rezervační poplatek, snížené vstupné 8 € (děti 6-18 let, studenti 19 – 25 let včetně) + rezervační poplatek. Vstupenku je lepší rezervovat předem – bývá vyprodáno.

Vatikánská muzea (Musei Vaticani)

Vatikánská muzea navštíví každoročně přes 6 milionů lidí a patří tak mezi nejnavštěvovanější muzea na světě. Uvidíte tady sbírku více než 20 000 uměleckých děl rozdělených do jednotlivých muzeí dle témat (a to je jen minimální část sbírky, protože většina je nepřístupná).

Co vše navštívit ve Vatikánských muzeích najdete v samostatném článku. Je toho tolik, že je lepší si vytyčit pár míst, která jsou pro vás nejzajímavější.

Vatikánská muzea
Galerie map je jedním z nejkrásnějších míst ve Vatikánských muzeích

Kde leží Vatikánská muzea: Viale Vaticano 51, Vatikán

Jak se dostat do Vatikánských muzeí: Metro – linka A → zastávka Ottaviano a odtud pár minut pěšky; vstup do muzeí nevede přes Svatopetrské náměstí – tudy vstupujete do baziliky svatého Petra. Více v článku o Vatikánských muzeích.

Rafaelovy pokoje Vatikánská muzea - co navštívit v Římě
Rafaelovy pokoje

Jaká je otevírací doba Vatikánských muzeí v roce 2024:

 • Pondělí až sobota 8:00-19:00 (poslední vstup v 17:00)
 • V hlavní sezóně od dubna do konce října je otevírací doba v pátek, sobotu a vybrané dny prodloužená až do 20:00 (poslední vstup v 18:00)
 • Poslední neděle v měsíci 9:00-14:00 (poslední vstup 12:30)
Fronta na lístky do Vatikánských muzeí v dubnu uprostřed týdně – vstup je až za rohem vlevo.

Kolik je vstupné do Vatikánských muzeí:

 • Plné vstupné 20 € + rezervační poplatek
 • Snížené vstupné 8 € (děti 6-18 let, studenti 19 – 25 let včetně) + rezervační poplatek
 • Vstupenka zahrnuje i vstup do Sixtinské kaple, kterou najdete na konci muzeí
 • Vstupenky mohou být vyprodané týdny dopředu. Je lepší rezervovat předem.
 • Vstupné zdarma poslední neděli v měsíci – není potřeba rezervovat předem, ale bývají dlouhé fronty.

Jak přeskočit fronty do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple: Frontu můžete přeskočit objednáním lístků do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple online. Na místě pak půjdete prostředním vstupem pro ty, co si rezervovali vstupenku předem.

Andělský hrad (Castel Sant´Angelo)

Kousek od Vatikánu, na pravém břehu řeky Tibery, najdete pevnost Andělský hrad, které se přezdívá Hadriánova hrobka. Hadrián byl římský císař, který nechal pevnost postavit jako mauzoleum pro sebe a svou rodinu. Papežství ho poté převzalo, opevnilo a používalo kostel jako své útočiště.

Andělský hrad Řím

Dnes sídlí v Andělském hradu muzeum, kde se dozvíte více o historii pevnosti, nakouknete do honosných papežských bytů a užijete si krásný výhled na okolí.

Kde leží Andělský hrad: Lungo teverre Castello 50

Jak se dostat k Andělskému hradu: Autobus – linky 23, 34, 49, 64, 87, 280, 492, 926, 990

Jaká je otevírací doba Andělského hradu: Úterý-neděle 9:00-19:30 (prodejna vstupenek zavírá v 18:30)

Kolik je vstupné do Andělského hradu:

 • Plné vstupné 16 €
 • Snížené vstupné 3 € (EU občané 18 – 24 let)
 • Zdarma první neděli v měsíci – rezervace předem není možná
 • Rezervace: O prázdninách a víkendech se doporučuje rezervovat předem (poplatek za rezervaci 1 €).
 • Součástí Roma Pass: Ano (vstup s Roma Pass můžete rezervovat zde – není to povinné)

Ubytování v Římě 😴

ubytování řím
Hotel Impero

Levné a čisté ubytování kousek od metra

ubytování řím
Hotel Borromeo

3* hotel se střešní terasou na kraji centra

Pantheon

Pantheon je dokonale zachovaný chrám z roku 126 našeho letopočtu. Dostane vás svou architekturou. Kruhová budova má přesně stejný průměr jako výšku (43,5 metrů).

Kopule je tak větší než kopule baziliky svatého Petra ve Vatikánu a zároveň se jedná o největší kopulí nevyztuženého betonu na světě.

Pantheon Řím / řím za 3 dny

Člověk tam jen stojí a nechápe, jak to udělali. Vymysleli to ale skvěle – jak vrstvy betonových bloků stoupaly výš a výš, používali lehčí a lehčí materiál. Úplně nahoře jsou tak cihly z extra lehké pemzy. 

Pantheon je dokonce nejstarší budovou na světě, která se stále používá. Právě to asi zapříčinilo, že se uchoval v tak dobrém stavu do současnosti.

Pantheon v Římě / Řím památky / co navštívit a vidět v Římě
 • Kde leží Pantheon: Piazza della Rotonda
 • Jak se dostat k Pantheonu: Metro – linka A → zastávka Barberini
 • Jaká je otevírací doba Pantheonu: 9:00-19:00 (poslední vstup 18:30); zavřeno je 1. ledna, 1. května, 25. prosince
 • Kolik je vstupné do Pantheonu: Od 3. 7. 2023 je vstup do Pantheonu zpoplatněný. Vstupné je 5 € a snížené vstupné 2 € pro mladé 18-25 let. Vstup zdarma pro všechny je první neděli v měsíci. Rezervace je možná zde.
 • Jak se vyhnout frontám: Přijďte na otevírací dobu, kdy tu ještě nejsou fronty. Kolem oběda se už fronty vinou kolem celého náměstí.

Piazza Navona

Piazza Navona je nádherné náměstí, které leží jen 5 minut od Pantheonu. Uprostřed Piazza Navona uvidíte další Berniniho fontánu – fontánu čtyř řek, kde jsou říční bohové, kteří symbolizují největší řeky 4 hlavních kontinentů.

Kromě fontány náměstí dominuje taky kostel Sant’Agnese in Agone, kam můžete nakouknout zdarma (otevřeno je až do 19:00 kromě pondělí). Na jižní straně náměstí sídlí jedna z částí Římského muzea, které zahrnuje historii Říma od středověku až po 19. století.

Kapitolská muzea (Musei Capitolini)

Kapitolská muzea jsou umělecké galerie na jednom ze sedmi kopců Říma – Kapitolu. Muzea se rozprostírají kolem náměstí Piazza del Campidoglio, které bylo navržené Michelangelem. Uprostřed náměstí stojí kopie jezdecké sochy Marka Aurellia – originál je v Kapitolských muzeích.

V muzeích se pokocháte taky sbírkou soch, obrazů a dalších předmětů, které jsou úzce spjaté s historií Říma.

náměstí Campidoglio / památky v Římě a co vidět
Řím památky a co navštívit / Kapitolská muzea

Uvidíte tady taky sochu vlčice kojící dvě děti, která je symbolem Říma. Zachránila a odkojila totiž Réma a Romula. Právě Romulus založil Řím. Symbol vlčice má proto ve svém znaku taky fotbalový tým AS Řím.

Vlčice je symbolem Říma
 • Kde leží Kapitolská muzea: Piazza del Campidoglio
 • Jak se dostat: 1 km od stanice metra Colosseo (trasa B)
 • Jaká je otevírací doba: 9:30-19:30 (poslední vstup hodinu před)
 • Kolik je vstupné do Kapitolských muzeí: Plné vstupné 13 €, snížené vstupné 11 €
 • Rezervace: Není nutná, ale můžete zarezervovat na www.museicapitolini.org
 • Součástí Roma Pass: Ano

Bazilika Santa Maria in Aracoeli (Basilica di Santa Maria in Ara coeli)

Skrytý klenot v centru Říma? Tak přesně takhle by se dala popsat bazilika Santa Maria in Aracoeli. Zvenku se tváří nenápadně, ale nenechte se odradit. Uvnitř je totiž nádherně zdobená včetně renesančních fresek od malíře Pinturicchia.

Bazilika leží po levé straně na vrchu vysokých schodů po cestě z Piazza Venezia k Piazza Campidoglio, kde jsou Kapitolská muzea.

 • Kde leží bazilika Santa Maria in Aracoeli: Scala dell’Arce Capitolina, 12
 • Jak tam dostat: Metro – linka B → zastávka Colosseo a odtud 10 minut pěšky
 • Jaká je otevírací doba: 7:00-19:00
 • Kolik je vstupné: Zdarma
 • Rezervace: Ne

Ubytování v Římě 😴

ubytování řím
hu Roma Camping in Town

Klimatizované bungalovy s bazénem

ubytování řím
Hotel Hive

4* hotel s výbornou dostupností a bazénem

Bazilika Panny Marie Sněžné (Basilica Papale di Santa Maria Maggiore)

Bazilika Santa Maria Maggiore (bazilika Panny Marie Sněžné) je jednou ze čtyř papežských bazilik a zároveň patří mezi nejstarší baziliky v Římě. V bazilice bylo pohřbeno několik papežů a slavný umělec Gian Lorenzo Bernini, který navrhl řadu míst v Říma (fontána di Trevi, Svatopetrské náměstí, bazilika svatého Petra a další).

Interiér baziliky je vyzdobený mozaikami z 5. století, které vyobrazují 36 scén ze Starého zákona.

Bazilika Santa Maria Maggiore
Bazilika Santa Maria Maggiore / co vidět a navštívit v Římě
 • Kde leží bazilika Santa Maria Maggiore: Piazza Santa Maria Maggiore kousek od nádraží Termini
 • Jak tam dostat: Zastávka metra Termini
 • Jaká je otevírací doba: 7:00-18:45
 • Kolik je vstupné: Zdarma
 • Rezervace: Ne

Lateránská bazilika (Basilica di San Giovanni in Laterano)

Lateránská bazilika je nejstarší církevní stavbou v Římě. V roce 896 z ní ale po silném zemětřesení téměř nic nezbylo a obnovy se dočkala až v 17.-18. století.

Arcibazilika je domovem římské diecéze a technicky tak získává status nejvýznamnější římské církve.

Lateránská bazilika / památky v Římě / co navštívit v Římě
 • Kde leží Lateránská bazilika: Piazza del Laterano
 • Jak se tam dostat: Stanice metra San Giovanni (trasa A)
 • Jaká je otevírací doba: Pondělí-sobota 9:00-16:30
 • Kolik je vstupné do Lateránské baziliky: Zdarma
 • Rezervace: Ne

Bazilika svatého Pavla za Hradbami (Basilica Papale San Paolo fuori le Mura)

Bazilika svatého Pavla za Hradbami je další významnou papežskou bazilikou v Římě. A další, které vás naprosto uchvátí svým interiérem. Na stěnách uvidíte medailony všech oficiálně uznaných papežů od svatého Pavla až po současnost.

Právě nad hrobem apoštola svatého Pavla byla údajně bazilika postavena.

 • Kde leží bazilika svatého Pavla za Hradbami: Piazzale San Paolo 1
 • Jak se tam dostat: Stanice metra Garbatella (trasa B)
 • Jaká je otevírací doba: Denně 7:00-18:30
 • Kolik je vstupné: Zdarma
 • Rezervace: Ne

Národní římské muzeum (Museo Nazionale Romano)

Národní římské muzeum je rozdělené do 4 hlavních sbírek, které najdete v různých palácích. Před návštěvou si koupíte jednu kombinovanou vstupenku, se kterou se dostanete na všechna místa. Na návštěvu všech míst máte 1 týden.

Crypta Balbi je jednou z částí Národního římského muzea

Součástí je taky Crypta Balbi, kde se díky zdejším vykopávkám vrátíte zpět v čase. Uvidíte, jak se místo využívalo od starověku přes středověk a renesanci až po novověk.

Více o jednotlivých muzeích se dočtete v článku o nejlepších muzeích v Římě.

Kolik je vstupné do Národního římského muzea:

 • Kombinovaná vstupenka: Plné vstupné 12 €, snížené vstupné 8 € (EU občané 18-25 let), poplatek za rezervaci 2 €
 • Vstupenka na 1 místo: Plné vstupné 8 €, snížené vstupné 2 € (EU občané 18-25 let), poplatek za rezervaci 2 €
 • Vstup zdarma pro všechny první neděli v měsíci – rezervace předem není možná
 • Součástí Roma Pass: Ano

Galerie Borghese (Galleria Borghese)

Pokud milujete umění, měla by být galerie Borghese na vašem seznamu. Ukrývá totiž jednu z nejlepších sbírek umění na světě v oblasti sochařství, malby a architektury.

Sbírku vytvořil kardinál Scipione Borghese v 17. století a dnes zůstává vystavená ve vile, kterou postavil, aby jí chránil. I proto se jí přezdívá Královna všech soukromých sbírek na světě.

galerie Borghese / co dělat v Římě

Kde leží galerie Borghese: Piazzale del Museo Borghese 5 v parku Borghese

Jak se dostat do galerie Borghese: Metro – linka A → zastávka Piazza di Spagna; autobus – linky 5, 19, 52, 53, 63, 86, 88, 92, 95, 116, 204, 217, 231, 360, 490, 491, 495, 630, 910, 926

Jaká je otevírací doba: Pondělí zavřeno, úterý, pátek a sobota 9:00-19:00, středa 9:00-22:00, čtvrtek 9:00-21:00 (při rezervaci si volíte konkrétní časový úsek)

Kolik je vstupné do galerie Borghese: Plné vstupné 13 €, snížené vstupné 4 € (EU občané 18 – 25 let), poplatek za rezervaci 2 €

Vstup zdarma pro všechny první neděli v měsíci – rezervace předem nutná

Součástí Roma Pass: Ano

Rezervace: Ano. Máte 3 možnosti, jak provést rezervaci: telefonicky, emailem nebo přes webové stránky.

Upozornění: Galerie Borghese bývá vyprodaná dlouho dopředu – rezervujte s předstihem. Na místě musíte být minimálně půl hodiny předem. Mezitím se můžete procházet ve zdejších zahradách.

Villa Borghese

Villa Borghese místní nazývají Zelené plíce Říma. Jedná se totiž o rozlehlý park u galerie Borghese, kde si můžete půjčit loďky, kochat se architekturou či papoušky na stromech nebo se ukrývat před sluncem při horkých dnech. Navíc je odtud nádherný výhled na Řím a Piazza del Popolo.

Piazza del Popolo

Piazza del Popolo se rozprostírá pod parkem Villa Borghese. Uprostřed rozlehlého náměstí se tyčí egyptský obelisk s původními hieroglyfy. Jeden z nejstarších a největších v Římě.

Možná vás teď napadlo, jak se sem dostal. První římský císař Augustus ho sem přivezl z Egypta jako svou válečnou trofej. Po staletí stál na Circus Maximus ve starověkém Římě a až na konci roku 1500 obelisk přesunuli na Piazza del Popolo.

Caracallovy lázně (Terme di Caracalla)

Lázně Caracalla nechal postavit Markus Aurelius v letech 212 až 216. Staly se jedním z největších a nejzajímavějších termálních komplexů ve starověku. Lázně zahrnovaly bazény, tělocvičny, knihovny, galerie, obchody a zahrady. Pojmuly až 1600 lidí.

Caracallovy lázně Řím
 • Kde leží Caracallovy lázně: Vialle delle Terme di Caracalla
 • Jak se tam dostat: Metro – linka B → zastávka Circo Massimo, bus → linky 118, 160, 628
 • Jaká je otevírací doba: V hlavní sezóně březen-srpen od úterý do neděle 09:00–19:15, mimo sezónu se zavírá dříve dle zapadajícího slunce (poslední vstup vždy hodinu před)
 • Kolik je vstupné: Plné vstupné 8 €, snížené vstupné 2 € (EU občané 18 – 25 let)
 • Vstup zdarma pro všechny první neděli v měsíci – rezervace předem není možná
 • Rezervace: Není povinná, ale je možné rezervovat za dodatečný poplatek 2 € – rezervace do Caracallových lázní
 • Součástí Roma Pass: Ano

Circus Maximus

Circus Maximus je dalším známou památkou starověkého Říma, která leží jen kousek od Kolosea. Někdo může být zklamaný, že se zachovalo tak málo, ale Circus Maximus je spíše o atmosféře. Představě, jak tu dříve probíhali závody vozů na areálu, který svého času pojmul až 300 000 diváků.

Circus Maximus sousedí s Palatinovým pahorkem a z druhé strany se nachází kopec Aventino.

Památky v Římě / Circus Maximus / co navštívit v Římě
 • Vstupné: Platí se jen za přístup k archeologickým vykopávkám – plné vstupné 5 €, snížené vstupné 4 € (EU občané 18 – 25 let)
 • Otevírací doba: Úterý-neděle 09:30-19:00 v létě, úterý-neděle 9:30-16:30 v zimě (konec října až březen)
 • Jak se dostat k Circus Maximus: Metro – linka B → zastávka Circo Massimo nebo 15 minut pěšky od Kolosea (za Konstantinovým obloukem rovně)
 • Rezervace: Ne
 • Součástí Roma Pass: Ano

Ústa pravdy (Bocca della Verità)

Ústa pravdy představují oblíbenou atrakci, která leží kousek za Circus Maximus. Jedná se o kanalizační poklop s plastikou obličeje.

Podle legendy jsou Ústa pravdy detektorem lži. Do úst můžete prostrčit ruku a pokud lžete, bude vám ukousnutá. Zkusíte to taky :)?

památky v Římě / co navštívit v Římě

Ústa pravdy se nacházejí vedle vstupu do kostela Santa Maria di Cosmedin, kterým pak projdete, abyste se dostali k východu. Kostel je menší a komornější než známější kostely v Římě, ale určitě je krásný.

Jsou tu dlouhé fronty, takže je lepší přijít hned ráno od 9:30, kdy se kostel a Ústa pravdy otevírají. Pokud přijdete ještě dříve, uvidíte Ústa pravdy přes mříže.

památky v Římě / co navštívit v Římě

Trajanovo forum (Mercati di Traiano)

Trajanovo forum bylo prvním římských nákupním centrem, které vzniklo za vlády císaře Trajána. Mělo 6 pater, kde se nacházelo až 150 různých obchodů, kterým se říkalo tabernae.

Trajanovy trhy památky starověkého Říma
 • Kde leží Trajanovo forum: Via IV Novembre, 94
 • Jak se tam dostat: Metro linka B → zastávka Colosseo nebo Cavour, bus – linky 40, 53, 60, 64, 70, 80, 85, 57, 117, 170, 175, 186, 271, 571, 810, H, N7, N8, N9, N15, N18 → zastávka Piazza Venezia; Trajanovo forum leží mezi Koloseem a Piazza Venezia
 • Jaká je otevírací doba: Denně 9:30-19:30
 • Kolik je vstupné do Trajanova fóra: Plné vstupné 16 €, snížené vstupné 12 € (EU občané 18 – 24 let)
 • Rezervace: Ne
 • Součástí Roma Pass: Ano

Tip: Pokud hledáte příjemné ubytování poblíž centra, s dobrou dostupností na letiště a za dobré ceny, podívejte se na následující hotely:

 • Hotel Borromeo – útulné dobové pokoje s vlastní koupelnou a klimatizací (pro 2-4 osoby); pár minut od metra a v pěší vzdálenosti od historického centra; krásná střešní terasa s posezením a lehátky
 • Hotel Impero – levný hotel s výbornými snídaněmi a terasou na střeše; starší vybavení, ale čisté a útulné; v noci klid

Aventin

Aventin je jeden ze 7 římských pahorků, který se nachází nedaleko Kolosea mezi Circus Maximus a řekou Tibera. Kopec lemují středověké hradby, je tu několik krásných kostelů, vily a zahrady.

Jedním z nejzajímavějších míst je Giardino degli Aranci s pomerančovníky a terasou, která nabízí jeden z nejlepších výhledů na Řím.

památky a co navštívit v Římě

Hned u vstupu do zahrad uvidíte fontánu s maskou ve výklenku a egyptskou žulovou mísou, která byla nalezená při vykopávkách v římském fóru. Za nás je to zajímavější místo než zprofanovanější ústa pravdy, i když se k fontáně neváže žádná legenda.

památky a co navštívit v Římě

Dalším oblíbeným místem na kopci Aventin je klíčová dírka ve dveřích do Villa del Priorato di Malta, která poskytuje dokonale zarámovaný pohled na baziliku svatého Petra. Jen si budete muset chvíli počkat ve frontě.

památky a co navštívit v Římě

Římské katakomby (catacombe di Roma)

Katakomby jsou podzemní chodby, které se po staletí využívaly jako pohřebiště židovských, pohanských a raně křesťanských římských občanů od druhého do pátého století. Údajně jsou dlouhé až 20 km. Katakomby najdete hned na několika místech na kraji Říma.

katakomby sv. Kalixta Řím
Katakomby svatého Kalixta

Katakomby svatého Kalixta (catacombe di  San Callisto)

 • Kde leží: Via Appia Antica 110/126
 • Jak se tam dostat: Metro – linka A (z nádraží Termini train station) → zastávka Piazza San Giovanni in Lateran – poté přesednout na bus 218 (směr Ardeatine) → zastávka Fosse Ardeatine
 • Jaká je otevírací doba: Pondělí-úterý a čtvrtek-neděle 9:00-12:00 a 14:00-17:00
 • Kolik je vstupné: Plné vstupné 8 €, snížené vstupné 5 € (děti 7-16 let)

Priscilliny katakomby (catacombe di Priscilla)

 • Kde leží: Via Salaria 430
 • Jak se tam dostat: Metro – linka B1 → zastávka Libia nebo St. Agense/Annibaliano station, Bus – linky 63, 92, 310 → zastávka Priscilla
 • Jaká je otevírací doba: Úterý-neděle 9:00-12:00 a 14:00-17:00
 • Kolik je vstupné: Plné vstupné 8 €, snížené vstupné 5 € (děti 7-16 let)

Domitilla katakomby (catacombe Domitilla)

 • Kde leží: Via delle Sette Chiese 282
 • Jak se tam dostat: Metro – linka A (z nádraží Termini train station) → zastávka Piazza San Giovanni in Lateran – poté přesednout na bus 218 (směr Ardeatine) → zastávka Fosse Ardeatine  (stejné jako u katakomb svatého Kalixta)
 • Jaká je otevírací doba: Úterý zavřeno, v ostatní dny 9:00-12:00 a 14:00-17:00
 • Kolik je vstupné: Plné vstupné 8 €, snížené vstupné 5 € (děti 7-16 let)

Katakomby svatého Sebastiana (catacombe di San Sebastiano)

 • Kde leží: Via Appia Antica 136
 • Jak se tam dostat: Metro – linka A (z nádraží Termini train station) → zastávka Piazza San Giovanni in Lateran – poté přesednout na bus 218 (směr Ardeatine) → zastávka Fosse Ardeatine  (stejné jako u katakomb svatého Kalixta)
 • Jaká je otevírací doba: Denně 10:00-17:00
 • Kolik je vstupné: Plné vstupné 8 €, snížené vstupné 5 € (děti 7-16 let)

Pahorek Gianicolo

Další skvělý výhled na staré město si užijete z pahorku Gianicolo, který sice nepatří mezi Sedm římských pahorků, ale to mu neubírá na bodech. Za dobré viditelnosti uvidíte panorama pohoří Apeniny za Římem.

Gianicolo leží severozápadně od čtvrti Trastevere.

výhled z pahorku Gianicolo

Jak ušetřit na památkách a dopravě v Římě?

Jedním ze způsobů, jak ušetřit v Římě, jsou turistické karty Roma Pass a Vatican and Rome Card. Vždy ale záleží na konkrétní situaci a kolik toho chcete navštívit. Doporučuji nejprve propočítat vstupného, dopravu a vše si pak porovnat s kartami níže.

Roma Pass vám umožňuje získat vstup zdarma nebo snížené vstupné do více než 45 památek a muzeí v Římě včetně neomezeného cestování MHD po Římě a dalších výhod.

Rome&Vatican Pass vám kromě toho poskytuje navíc vstup zdarma do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple a neomezené cestování vyhlídkovým autobusem po 3 dny. Více se dozvíte v mé podrobné recenzi.

Rezervace vstupenek

Rezervujte si vstupenky předem a na místě přeskočte frontu:

Powered by GetYourGuide

Kde se ubytovat v Římě?

Doporučuji ubytovat se poblíž nádraží Termini, kam přijedete z letiště Fiumincino nebo Ciampino. Je tu několik pěkných hotelů, v okolí řada dobrých restaurací, obchody s potravinami (Coop), dobré spojení metrem do celého Říma a pěšky jste za pár minut v centru.

Tipy na nejlepší ubytování v Římě:

 • Hotel Impero – levný hotel s výbornými snídaněmi a terasou na střeše; starší vybavení, ale čisté a útulné; v noci klid
 • Hotel Borromeo – 3* hotel s klimatizací a střešní terasou; pár minut od metra a v pěší vzdálenosti od historického centra
 • Hive hotel – 4* hotel s moderními a čistými pokoji; v nabídce pokoje i apartmány pro až 4 osoby; prostorná střešní terasa s posezením a restaurací
 • hu Roma Camping in Town  ubytování v klimatizovaných bungalovech nebo chatách, restaurace, občerstvení, parkování zdarma, vířivka, bazén, bar

Ubytování v Římě 😴

ubytování řím
Hotel Impero

Levné a čisté ubytování kousek od metra

ubytování řím
Hotel Borromeo

3* hotel se střešní terasou na kraji centra

Vytvořili jsme podrobného průvodce, kde se ubytovat v Římě (nejlepší čtvrti a ubytování podle rozpočtu, mapa a jak se dostat z ubytování k památkám nebo na letiště).

Kde se najíst v Římě?

Řím láká nejen na památky, ale taky na výbornou kuchyni. A je tu tolik skvělých restaurací. Ale jak to tak bývá, lepší je hledat mimo samotné historické centrum. Ceny jsou tu vyšší a ne vždy tomu odpovídá kvalita jídla.

Za dobrou kuchyní přejděte most do čtvrti Trastevere. Tady se vaří výborně. Téměř na každém rohu. Navíc čtvrť je sama o sobě nádherná a stojí za vidění.

Čtvrť Trastevere je nejlepší volbou, kam na jídlo v Římě

Tipy před návštěvou Říma

 • Hlídejte si věci. Hlavně u hlavních turistických atrakcí.
 • Pozor na podvody se vstupenkami. Nakupujte jen od ověřených společností.
 • Buďte obezřetní při přecházení silnic. Místní rádi troubí a často nejezdí zrovna předpisově. Například náš řidič autobusu urval při jízdě zrcátko a vůbec ho to nerozhodilo :).
 • Zvolte pořádnou obuv. Řím je typický svými nerovnými dlážděnými chodníky.
 • Do kostelů a bazilik je vstup zdarma, ale přesto jsou dary vítané.
 • Po celém Římě je přes 2000 fontán, z nichž většina jsou tzv. nasoni. Doslova znamenají velké nosy, malé fontány, kde si můžete dolít pitnou vodu.
 • Po městě je rozmístěných několik informačních bodů P-Stop. Jsou prosklené a za 1 € si tady můžete skočit na klimatizovanou toaletu. Navíc je tu pracovník a místo tak zároveň slouží jako turistické informace. P-Stop najdete u Lateránské baziliky, nádraží Termini nebo na Via Giuseppe Zanardelli u Piazza Navona v centru.
 • Na toaletu můžete zajít i do restaurace, ale ne vždy vám to dovolí. Stačí se zeptat a někdy si třeba objednat něco malého, pokud by měli toalety jen pro zákazníky. Poplatek je téměř všude 1 €. Toalety ale běžně najdete taky v Koloseu, Vatikánu nebo v muzeích (někde buďte připravení na poplatek 1 €).
 • A poslední věc k toaletám: záchodové mísy bývají bez prkénka.

Toto byly naše tipy, co navštívit v Římě. Která místa plánujete vidět? Máte dotaz? Veškeré dotazy rádi zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Další informace o Římě

NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V ŘÍMĚ: Čtěte průvodce pro Vatikánská muzea a Koloseum, abyste se na místě vyhnuli frontám. Co si nenechat ujít v Sixtinské kapli píšeme v samostatném článku.

Vytvořili jsme podrobného průvodce Vatikánem, kde se dozvíte vše, co potřebujete před návštěvou vědět.

Máme taky speciální průvodce pro památky starověkého Říma nebo nejlepší muzea v Římě.

ITINERÁŘ PRO ŘÍM: Inspirujte se naším itinerářem pro Řím za 3 dny. Máte jen jeden den? Itinerář pro Řím za 1 den vám pomůže naplánovat perfektní jednodenní výlet.

UBYTOVÁNÍ V ŘÍMĚ: Vytvořili jsme podrobného průvodce, kde se ubytovat v Římě (nejlepší čtvrti a ubytování podle rozpočtu, mapa a jak se dostat z ubytování k památkám nebo na letiště).

JAK SI UŽÍT ŘÍM: Tipy na nejlepší aktivity se dozvíte v článku, co dělat v Římě. Sdílíme taky několik tipů, jak ušetřit v Římě a víc jak 35 tipů pro cestování po Římě. V samostatném článku se dozvíte o všech možnostech, jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma.

Nejčastější dotazy – Co navštívit v Římě

Jaké památky patří v Římě mezi nejkrásnější a co si nenechat ujít?

Asi většina z nás touží při návštěvě Říma vidět Koloseum a Vatikán (Vatikánská muzea, Sixtinskou kapli a baziliku svatého Petra). V Římě je ale spousta dalších míst, co stojí za to vidět – Berniniho fontánu di Trevi, Pantheon, Andělský hrad, Piazza Navona nebo Lateránskou baziliku. Více tipů na památky a zajímavosti v Římě najdete v článku včetně informací o vstupném a otevírací době.

Kde se ubytovat v Římě?

Doporučuji ubytovat se poblíž nádraží Termini, kam přijedete z letiště Fiumincino nebo Ciampino. Je tu několik pěkných hotelů, v okolí řada dobrých restaurací, obchody s potravinami (Coop), dobré spojení metrem do celého Říma a pěšky jste za pár minut v centru. Vytvořili jsme podrobného průvodce, kde se ubytovat v Římě.

Kde se najíst v Římě?

V Římě je řada skvělých restaurací, kde si můžete dát místní kuchyni. Nejlepším místem, kde se najíst v Římě, je čtvrť Trastevere. Tady málokdy šlápnete vedle.

126 názorů na “35 tipů na památky, co navštívit v Římě (2024) + mapa a vstupné”

 1. Dobrý den všem, hlavně tedy Blance 🙂 i veliké díky za tyto stránky,
  s její studnicí informací jsme absolvovali s manželem úžasný víkend v půlce února v Římě. Vstupenky do Vatikánských muzeí předem bez fronty přes odkaz zde, Galleria Borghese předem online, Koloseum bez fronty bez rezervace i vstupenky zdarma pro oba na manželův průkaz ZTP, taktéž Pantheon, i výtah na Monument. Do Baziliky sv. Petra byla veliká fronta, ale šlo to velmi rychle, takže vstupenky s přeskočením fronty dle mě předem online netřeba. Pak pár lidí fronta a vstupné na kopuli, plus neplánovaný a nečekaný bonus ve frontě – proslov papeže z okénka :-). Autobus z letiště na Termini a zpět jsem koupila předem online, a i když letadlo mělo zpoždění a námi rezervovaný spoj nám ujel, jeli jsme v rámci jízdenky dalším zdarma. Metro pouze nárazově 2x, jízdenky netřeba, platíte kartou u turniketu jen přiložením. Takže za nás super a ještě jednou děkujeme, akorát už teď vím, že 2 dny pobytu jsou sakra málo :-), bylo to v poklusu, ale pizza a těstoviny a víno a zmrzlina a presso bylo a bylo to i tak úžasné . Děkuji Blance za informace a přeji krásné a klidné cestování všem!

  1. Dobrý den Evi,

   moc děkujeme za krásný komentář, zpětnou vazbu a zkušenosti. Jsme rádi, že naše zkušenosti pomohly dál a pobyt v Římě jste si s manželem užili. A souhlasím, že na Řím je i týden málo. 🙂

   Ať se daří nejen na cestách!

 2. Dobrý den,
  děkuji za vaše úžasné stránky plné informací pro cestovatele. S jejich pomocí jsme si na podzim užili návštěvu Kodaně a příští týden míříme do Říma. Měl bych dotaz k Roma Pass – po prokliku na nákup online to po zvolení varianty 48hod (kterou bych chtěl koupit) nabízí defaultně vyzvednutí: Via Appia Nuova, 1651, 00040 Roma RM, Italy. Chtěl jsem se ujistit, že když nakoupím online a je tam tento údaj, tak že si můžu Pass vyzvednout i na PIT Fori Imperiali, který je uveden ve vašem seznamu míst k vyzvednutí. Diskuse pod článkem o Roma Pass je uzavřena, proto píši sem. Děkuji předem za odpověď

  1. Dobrý den Michale,

   moc děkujeme, to jsme rádi. 🙂

   Co se týká vyzvednutí, není problém vyzvednout Roma Pass v kterémkoliv turistickém centru, který je uvedený u informací o kartě: PIT Fori Imperiali, návštěvnické centrum Via dei Fori Imperiali. 10:30 – 20:00 HOD. – PIT Minghetti, Via Marco Minghetti (roh k Via del Corso). 9:30 – 19:00 HOD. – PIT Castel Sant’Angelo. 9:30 – 19:00 HOD. – Ciampino, letiště G. B. Pastine – vnější prostor Mezinárodní přílety – Fiumicino, letiště Leonarda da Vinciho – mezinárodní přílety – terminál T3

   Už jsem to jednou řešila, že ten systém je nejspíš nastavený tak, aby ukazoval jen jedno konkrétní místo vyzvednutí. Přesto se dá vyzvednout i jinde (viz výše seznam míst), protože zrovna na letiště Ciampino, které vám to nabízí, létá mnohem méně letů. Z ČR většina lidí létá na Fiumicino, takže pak vyzvedávají na letišti Fiumicino nebo pak v centru, jak plánujete vy.

   Ať se v Římě líbí. 🙂

 3. Dobry den, Blani,
  tak se nám to blíží a 16.2. odlétáme, letenky měly jako dárek k manželovým narozeninám velký úspěch, děkuji za inspiraci :-). A mám dotaz ke vstupenkám do Galerie Borghese, zda i tam platí sleva pro ZTP a doprovod? Dle me ano, asi budeme platit jen 2 eura za osobu? Nebo sleva jen ZTP? Děkuji a přeji krásné úterý 🙂
  Eva

 4. Dobrý den Blanko,
  chtěla bych se zeptat jak je to s tím volným vstupem na památky a jestli se jedná o první neděli v měsíci nebo poslední neděli v měsíci? Informace se různí. Chtěly bychom ji využít na vstup do Kolosea,musí se i v tomto případě rezervovat na přesný čas? Pokud ano,poraďte prosím kde to udělat online. Moc děkuji za odpověď. Eva

  1. Dobrý den Evi,

   jedná se o první neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma pro všechny státní památky a muzea, tj. v případě Říma se to týká taky Andělského hradu, Národního římského muzea, galerie Borghese (tady je nutná rezervace předem) či Palazzo Barberini. Kromě galerie Borghese není nikde možné provést rezervace předem – především v případě Kolosea je dobré přijít dříve, ať se na vás dostane.
   Poslední neděli v měsíci platí vstup zdarma pro Vatikánská muzea.

   1. Moc Vám děkuji za odpověď Blani.
    Ještě prosím dotaz,zda je reálné dostat se pěšky z letiště Fiumicino k moři.Popřípadě nějakým autobusem. Jinak máme v plánu jet z letiště Shuttle busem na zastávku poblíž Vatikánu. Díky moc Eva

    1. Rádo se stalo.

     Přímo z letiště jezdí autobusy Cotral, které obsluhují celou pobřežní část. Za sebe bych doporučila Ostia Lido. Není to nejkrásnější plážové město, ale to obecně většina měst poblíž Říma. Na menší výlet, příjemnou procházku kolem moře a do přístavu účel plní skvěle :).

     Autobus jede něco přes půl hodiny. Více informací najdete zde. Na odkazu si můžete zadat místo odjezdu a příjezdu a přesně vám vyjede mapa se zastávkami včetně cen a jízdního řádu. Lístky se dají koupit v trafice (terminál 1) nebo taky u řidiče, kde ale stojí cca 7 eur.

 5. Dobrý den, Blanko,
  jedním dechem hltám Vaše informace a poprosím Vás o tip. S manželem poletíme do Říma v půlce února na 3 dny. Ubytování a letenky už máme, jak moc dopředu koupit Roma pass a rezervovat vstupy (určitě Koloseum, Vatikánská muzea, Pantheon, Forum Romanum, jiné placené asi ne)? Vyplatí se to vůbec mimo sezónu? Nebo je tam turistů méně a mohli bychom spoléhat na nákup vstupenek na místě? A ještě jeden dotaz, manžel má český průkaz osoby ZTP, nemáte zkušenost, zda je možné uplatnit na něj nějakou slevu? Děkuji za Vaši velikou ochotu a přeji krásné podzimní dny, Eva

  1. Dobrý den Evi,

   v únoru je v Římě méně lidí, ale pořád je to Řím, takže minimálně do Vatikánských muzeí je určitě lepší zajistit vstupenky s předstihem. Zvlášť kolem Valentýna, kdy bude v Římě o něco víc turistů.

   Co se týká průkazu ZTP, tak určitě máte vstup zdarma manžel a vy do Kolosea – vstupenky je pak potřeba koupit na místě. Stačí ukázat průkaz ZTP. V ceně Kolosea je taky Forum Romanum (nekupuje se vstupenka zvlášť). To platí pro ostatní státní muzea – viz informace tady.

   U Vatikánských muzeí je sleva až nad 75 % postižení.

   Ať se v Římě líbí :).

   1. Dobré ránko, Blani,
    moc děkuji za příjemnou informaci 😊, a chápu dobře, že tudíž ani nepotřebujeme rezervaci do Kolosea, opravdu jen vyzvedneme na kase vstupenky zdarma🤔?
    Už se fakt těším, a moc děkuji i za Vaše doporučení ohledně jídla a ostatního, jsou to velice přínosné informace👌. Tak snad vše klapne dle plánu. Jen musím krotit nadšení, manžel dostane letenku k narozeninám až v prosinci, tak se nesmím prokecnout 😁.
    Hezký den Eva

    1. Dobrý den Evi,

     pokud jdete v den, kdy je vstup zdarma, tak ani není možné rezervaci udělat. Ten systém na rezervaci to neumí. Je to založené na tom, že kdo dřív přijde, ten se dostane dovnitř. Ráno ale vstupenky budou :).

     Manžel má štěstí, vymyslela jste perfektní dárek :).

     Ať se překvapení vydaří co nejlépe!

 6. Dobrý den,
  online jsem koupila Omnia + Roma Pass. Chápu správně, že Roma Pass si mohu vyzvednout už na letišti nebo Termini, mohu ji rovnou použít na metro/tram a dojet si pro Omnia Card na pouze 2 nebo 3 místa, kde ji je možné vyzvednout? První 2,5 dne budeme jezdit na Roma Pass a pak zbytek naší cesty (3 dny) na Omnia. Jde mi o to, jak se dostat do ubytování z nádraží, zda budu už mít tu RomaPass. Děkuji

  1. Děkuji, odpověď dorazila. Na letišti se nám Roma pass vyzvednout nepodařilo, v T3 zavřeno. Zkusíme Terminy station. Akorát mi nejde z mailu otevřít stránka k získání redemption kódu, tak nevím, na základě čeho mi kartu vydají 🙁

   1. Psala jsem na email. Stále se nedaří? Roma Pass je oficiální turistická karta v Římě, kterou se prodává naprosto běžně. Mělo by to jít bez problémů na základě potvrzení rezervace. Turistické informace na letišti jsou otevřené každý den v čase 8:30-20:00, ale na druhou stranu v Římě občas něco nefunguje :(.

 7. Dobrý den,
  online jsem koupila Omnia + Roma Pass. Chápu správně, že Roma Pass si mohu vyzvednout už na letišti nebo Termini, mohu ji rovnou použít na metro/tram a dojet si pro Omnia Card na pouze 2 nebo 3 místa, kde ji je možné vyzvednout? První 2,5 dne budeme jezdit na Roma Pass a pak zbytek naší cesty (3 dny) na Omnia. Jde mi o to, jak se dostat do ubytování z nádraží, zda budu už mít tu RomaPass. Děkuji.

  1. Dobrý den,

   ano, přesně tak. Karty jsou nezávislé na sobě a můžete je aktivovat, jak potřebujete. Roma Pass si můžete vyzvednout předem a rovnou použít na MHD. U Omnia karty pak můžete využít vyhlídkový autobus po 3 dny platnosti Omnia karty.

 8. Dobrý den Blanko,
  moc děkuji za krásné články, které nám moc pomáhají v plánování našich cest 🙂
  Momentálně máme v plánu Řím. Máme v plánu si zakoupit Roma pass na 72 hodin, kde jsem tedy pochopila, že máme díky tomu 2 vsupy do památek zdarma.
  Na vstup zdarma využijeme určitě Koloseum a buď Villu Borghese nebo Kapistolská muzea. Snažila jsem si najít, kde bychom mohli rezervovat další památky např. Andělský hrad, Kapitolské muzea, Caracallovy lázně nebo Circus Maximus za sníženou cenu, která by s roma pass měla platit. Nicméně všechny odkazy mě směrují pouze na rezervace, kterou jsou v rámci roma pass zdarma. Prosím o radu, jak mohu rezervovat za snižené vstupné.
  Jak píšete na stránkách to snížené vstupné cena je myšleno za osoby do 25 let nebo i pro ty kteří mají roma pass.
  Moc Vám děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.

  1. Dobrý den Adélo,

   skvělé, to jsem moc ráda :).

   Máte pravdu, bohužel není rezervace pro snížené vstupné s Roma Pass možná. Umí to jen rezervační systém Kolosea, kde ale většina lidí stejně využívá vstup zdarma. Jedině až na místě ukážete Roma Pass a půjdete dovnitř za snížené vstupné. V souvislosti s tím bych jen poradila využít druhý vstup zdarma na galerii Borghese (pokud půjdete). Bývá vyprodáno na týdny dopředu a bez rezervace se není možné dovnitř dostat. U Kapitolských muzeí to bude snažší.

   Snížené vstupné je myšlené pro osoby do 25 let. Zde je dokument, kde je snížené vstupné s Roma Pass. Osobně ale mívám problém, že se mi nenačte, takže pokud by byl problém, dejte vědět.

   Hezký zbytek dne i Vám a ať se výlet do Říma vydaří :).

   Blanka

   1. Dobrý den,
    moc děkuji za odpověď teď už víme víc 🙂 odkaz mi bohužel nefunguje stejně tak i oficiální stánky Roma Pass tak asi mají jen nějaký výpadek.

 9. Dobrý den,
  před několika dny jsme se vrátili z dovolené, kterou jsme trávili v Římě.
  Chtěla bych Vám moc a moc poděkovat za Vaše neskutečné rady, tipy… zakoupení Roma passu bylo super investicí…..
  Všechny informace jsme použili, všechny tipy vyzkoušeli a můžu říct, že tato dovolená byla díky Vám nezapomenutelná….
  Ještě jednou děkuji za Vaši práci a postřehy, které určitě všichni ocení.
  Hodně zdaru do dalšího cestování …. všem!!!!
  J.Mikulková

  1. Dobrý den Jarko,

   moc děkuji za tak krásný komentář! Potěšil mě a ještě více, že jste si to tak skvěle užili :).

   Mějte se moc hezky a ať se daří nejen na cestách!

   Blanka

 10. Hezký den, omluvám se, zda jsem to v článku někde třeba přehlédla ale mám takový dotaz ke vstupenkám do Kolosea, Forum Romanum a Palatin + aréna- na to vše je jedna Vstupenka, ovšem v popisu se píše, že je třeba lístky v kanceláři nejprve 15 minut před obj. hodinou ukázat a doporučuje se nejprve navštívit Forum romanum, Palatin a arénu, což je cca 2 hodiny. Nevím, zda je to tak přesně nastaveno a nebo můžu jako první využít vstup do Kolosea a až pak se vstupenkou navštívit tyto ostatní vypsané památky? (https://www.tiqets.com/cs/rome-attractions-c71631/tickets-for-colosseum-roman-forum-and-palatine-hill-with-arena-p1072687/?partner=smilingway#reviews)
  Moc děkuji, S.

  1. Dobrý den Silvie,

   nabídky jsou různé a každá je trochu jiná, tak bych to mohla zkusit poptat, protože si sama nejsem zcela jistá podle popisu. Standardně to funguje tak, že čas rezervace se vztahuje na vstup do Kolosea a ostatní 2 místa můžete navštívit před nebo po Koloseu.

   Koukala jsem, že je ale zrovna tato nabídka v září kompletně vyprodaná – mám to i tak zkusit zjistit?

   1. Myslím, že máte pravdu, už jsem na to někde narazila. Máme vstup poslední na 30.9. tak to snad zvládneme
    🙂 Děkuji

 11. Zdravím,
  chci se zeptat, zda se dá vstup do Pantheonu zdarma využít, když mám koupené vstupenky do Vat muzea a Vatikánské muzeum mám v plánu jeden den a Pantheon až druhý den, bude vstup i tak platný nebo již ne?
  Děkuji 🙂

  1. Dobrý den Silvie,

   nejsem si jistá dotazem, tak snad odpovím správně :). Vatikánská muzea se nacházejí ve Vatikánu, Pantheon v Římě. Na obě místa je potřeba koupit vstupenku zvlášť. Na Pantheon stačí koupit vstupenku až na místě – je tu pouze jedna fronta, která vede přes pokladnu. Vstupné je 5 €, snížené pro mladé 18-25 let 2 € (platí nově od července).

   Blanka

   Blanka

 12. Nevíte, jestli se na GetYourGuide dá sehnat vstupenka do Vantikánských muzeí a do Kolosea se studentskou slevou? (Jsem student do 26 let, mám ISIC). Nikde to na těch stránkách nemůžu najít.

  Jinak moc děkuji za krásné shrnutí, velice nám pomohlo s plánováním.

 13. Dobrý den. Chtěli bychom vyrazit poslední den z Říma k moři a poté rovnou na letiště Fiumicino. Jak se nejlépe dostat k moři a poté na letiště?? A vztahuje se já cestu k moři na MHD Roma pass? Děkuji moc za o

  1. Dobrý den,

   ano, k moři se dostanete s obyčejnou jízdenkou za 1,50 €, která je součástí taky Roma Pass. K moři se jezdí z Říma nejčastěji do Ostia, kde je pláž. Z Říma se dostanete na pláž metrem B (stanice Piramide) a následně vlakem z nádraží Roma Porta S. Paolo, které se nachází u stanice Piramide. Vlaky i metro jezdí po celý den.

   Z Ostia je to pak už kousek na letiště, kam jezdí autobusy Cotral: http://servizi.cotralspa.it/Orari?par=Lido%20di%20Ostia%20(Roma)&arr=Aeroporto%20di%20Fiumicino&pv=24

 14. Dobrý den Blanko, objednal jsem si Rome and Vatican pas, přišel mi QR kod, kde jsou vidět i mé rezervace. Potřebuju mít ještě fyzicky u sebe kartu? Problém je v tom, že otevírací doba na dvou výdejních místech je značně omezená. Do Říma přilétáme v úterý po 16. hod. a první rezervaci máme druhý den v 9,30 na Koloseum. Od Lateránské baziliky by to asi bylo dost nadoraz, pokud to vůbec lze stihnout. Váš web je úplně super, už jste nám jednou dobře poradila. Děkuji.
  Mirek

  1. Dobrý den Mirku,

   bohužel musíte mít karty fyzicky u sebe, aby pracovník ověřil, že máte nárok na vstup zdarma. Od Lateránské baziliky je to ke Koloseu čtvrt hodiny chůze, takže pokud přijdete chvíli před otevírací dobou, aby vás hned vzali, měli byste to stihnout úplně akorát.
   U Kolosea by v tento čas nemělo být ani tolik turistů – vstup je vyznačený, takže se budete moct hned zařadit do fronty, pokud bude.

   Dá se jet od Lateránské baziliky taky autobusem, ale časově to vyjde skoro na stejno a ta doprava v Římě nejezdí moc na čas.

   Budu držet palce, ať se zadaří. A moc děkuji :).

  1. Dobrý den,

   menší výletní lodě tady fungují běžně, ale v Římě to není top aktivita. V jiných městech je plavba lodí určitě větší zážitek a nedá se srovnat s plavbou lodí v Paříži nebo například Hamburku.

 15. Dobrý den,
  s dcerou budeme v Římě od 31. 5. týden a moc nám pomohly Vaše informace. Vaše stránky jsou opravdu skvělé. Prosím Vás o radu, jak se nejlépe a nejblíže dostat z letiště Fiumicino do ubytování – appartamento ” il piccolo ‘181 Borgo Pio, Vaticano Prati. Předem Vám děkuji.

  1. Dobrý den Blanko,

   předně moc děkuji, to jsem ráda :).

   Vaše ubytování je téměř v centru a je snadno dostupné. Máte 2 základní možnosti, jak se sem jednoduše dostat:
   1. Autobus SIT Shuttle z letiště na zastávku na ulici Via Crescenzio (tady je taky zastávka pro odjezd zpět na letiště – je to značené SIT Shuttle). Odtud je to pár minut k vašemu ubytování.
   2. Kterýmkoliv spojem na nádraží Termini (hlavní vlakové nádraží, kam jezdí všechny autobusy a vlaky z letiště) a tady nasednout na metro A (stanice je přímo na nádraží – stačí sledovat ukazatele), odkud je to pár zastávek na zastávku Ottaviano. Od zastávky je to cca 10 minut pěšky k ubytování.

   Pokud chcete jet přímo na ubytování, tak bych zvolila možnost jedna. Cesta trvá cca hodinku.

   Četla jste tento článek? – https://smilingway.cz/letiste-fiumicino-centrum-rima/
   Najdete tam víc informací k jednotlivým tipům dopravy z letiště.

   1. Ještě jednou zdravím, Blani,
    článek jsem četla a proto jsem si dovolila Vás oslovit a poprosit o radu. Doporučujete v něm, mimo jiné, busy SIT Shuttle a píšete, že má zastávku u Vatikánu, tak jsem chtěla vědět, jestli je vhodná i pro nás. V Římě jsme ještě nebyly a těšíme se.
    Moc děkuju za radu, jste skvělá. Díky.

    1. Dobrý den Blani,

     máte na mysli, zda jí dobře najdete? Určitě ano – zde je více informací. K vašemu ubytování se jedná o nejbližší zastávku, navíc autobusy SIT Shuttle jsou na Řím relativně spolehlivé, nemusíte nikde přestupovat a na zastávce jste za pár minut. Pokud neodlétáte v noci, tak určitě najdete i vhodný spoj.

     Kdyby něco, dejte vědět :).

 16. Dobrý den, moc děkuji za vaše úžasné stránky! Chtěla jsem se zeptat na rezervaci prohlídky Pantheonu o víkendu – platí stále, že je nutná vytvořit? Na odkazu ve článku jsem bohužel našla možnost rezervace jen komentovaných prohlídek – je zde možný i vstup bez průvodce? A kde případně je možná rezervace? (potřebovali bychom termín 20. nebo 21.5.). Děkuji mockrát 🙂

  1. Dobrý den,

   ano, rezervace o víkendu a svátích stále platí, zvlášť teď v sezóně. Rezervaci provedete na oficiálních stránkách a bohužel to nejde jinak než minimálně s audioprůvodcem (není to komentovaná prohlídka, jen dostanete sluchátka s audio, které pak zase vrátíte před odchodem).

   A moc děkuji :).

   1. Děkuji moc 🙂 a kdybychom Pantheon navštívili ve všední den,tak rezervace potřeba není a dostaneme se tam bez potíží a front kdykoli? Moc děkuji 🙂

    1. Rezervace ve všední dny není povinná, ale bez front to asi nepůjde, pokud nepřijdete hned na otevírací dobu nebo zkusit před koncem otevírací doby. Od dopoledne až do odpoledne se tu pak točí fronta přes náměstí.

     Ať se pobyt vydaří :).

 17. Dobrý den,
  v rámci cesty do Říma se chystáme navštívit i Tivoli. Nemáte prosím nějakou zkušenost s místní dopravou z Tivoli k Villa Adriana? Stránky místních dopravců jsou poměrně nepřehledné.
  Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den,

   souhlasím :).
   Jsou dvě základní možnosti, jak se dostat k Hadriánově vile:
   Vlak z nádraží Roma Tiburtina (cca 1 hod) do centra Tivoli a odtud autobusem nebo taxi k vile. Vlaky zde.
   Autoubus Cotral ze zastávky Ponte Mammolo na kraji Říma (sem se dostanete metrem B) a vystoupit přímo na zastávce Villa Adriana (zde jízdní řád – stačí zadat jména zastávek). Osobně se v tomto případě kloním k autobusu.

   Ceny by se v obou případech měly pohybovat kolem 2-4 €.

 18. Dobrý den,
  v červnu budeme týden v Římě, ubytováni v privatu nedaleko Vatikánu. Chtěl bych se zeptat zda jsou exteriéry Vatikánu včetně Svatopetrského náměstí přístupné nepřetržitě i v noci – pro noční prohlídku bez lidí, nebo se celý areál na noc uzavírá a není přístupný veřejnosti? Na Svatopetrské náměstí se musí přes turnikety či lze volně procházet ven i dovnitř bez kontrol? To jsem se nikde nedočetl? 🙂 Předem děkuji za ponaučení. S pozdravem
  Jiří

  1. Dobrý den,

   do Vatikánu vedou dva vstupy – přes baziliku svatého Petra a Vatikánská muzea. Na konci otevírací doby se obě místa uzavřou a není možné vstoupit za zdi Vatikánu. To se ale netýká Svatopetrského náměstí, které je jako jediné volně přístupné, bez kontrol a turniketů. Kontroly probíhají pouze při vstupu do baziliky nebo Vatikánských muzeí během otevírací doby.

   Večer si tedy můžete volně prohlédnout pouze Svatopetrské náměstí, ale určitě to stojí taky za to :). Mohou tu být bezdomovci, ale většinou tu hlídá policejní auto.

  2. Dobrý den milá Blanko, mám dotaz ohledně Vatikánských zahrad. Je nějaká možnost bližší prohlídky? A druhý dotaz – jak se dá jednoduše dostat k moři hromadnou dopravou? Děkuji mnohokrát za odpověď. Hana

   1. Dobrý den Hani,

    Vatikánské zahrady si můžete prohlédnout z otevřeného autobusu, nejsou volně přístupné. Více o Vatikánských zahradách zde – https://smilingway.cz/vatikan/

    Nejbližší pláž, kam jezdí taky hodně místní, je v Ostia Lido
    Trasa: Vezmete si metro B do stanice Piramide. Ve stanici po vystoupení sledujete označení, které vás dovede k vlaku do Roma – Lido – po eskalátoru nahoru a doleva. Vystoupíte v Lido Centro. Cena 1,50 € – městská jízdenka, kterou využijete na metro i vlak s platností 100 minut.

 19. Dobrý den, Blanko,

  nevíte prosím, zda je možné udělat si on-line rezervaci do MNR, když bych chtěla využít vstup zdarma s roma pass? (podobně jako do Kolosea) Našla jsem jen možnost pro děti do 18 let. Budeme 2 dospělí s roma pas + 2 děti (15 let)
  moc děkuji

  Ivana

   1. Dobrý den,
    jste skvělá, moc děkuji!
    U rezervace do Národního muzea mám tedy vybrat 4x free combined ticket + rezervation fee za 2EUR? Je to tak správně pro 2 dospělé, kteří využijí pro vstup zdarma roma pass a 2 15-leté děti?
    moc děkuji za Vaše stránky, jsou perfektní!
    Ivana

    1. Dobrý den,

     teď na to koukám a je to zase nějak proházené – správně byste měli dát 2x zdarma pro děti a pro vás 2 x zdarma s Roma Pass, ale tuto možnost nenabízí a místo toto nabízí dvě možnosti sníženého vstupného s Roma Pass. Asi bych za sebe doporučila koupit vstupenky na místě, tady nebudou dlouhé fronty jako na jiných místech.

     Moc děkuji :).

 20. Dobrý den, nefunguje vámi uvedený odkaz na rezervaci Pantheonu. Můžete jej sem dát prosím ještě jednou? Nechci si zakoupit audio za 8,5. Moc děkuji 🙂

    1. Teď nově ano. Ještě pár dní zpět šlo rezervovat bez audioprůvodce, ale změnili web a nově zpoplatnili vstup o víkendu, resp. vstup je stále zdarma, ale nejde objednat bez audioprůvodce, takže vlastně zpoplatnili :). Uvidíme, jak to bude dál, protože zavedení vstupného bylo v plánu, nejspíš aby se taky eliminovaly ty dlouhé fronty.

 21. Dobrý den, chci se zeptat, pokud bych si chtěla zarezervovat vstupenku do Vatikánských muzeí předem, tak se nedá využít karta Omnipas? Tu asi využiji pouze, když si budu kupovat lístky na místě? Moc děkuji za informaci. Lenka

  1. Dobrý den Leni,

   naopak, s kartou musíte rezervovat vstupenku předem :). Když si kartu objednáte, přijde vám poté email s potvrzením, kde budou instrukce a odkaz, kde si vstupenku s kartou Omnia rezervovat.

 22. dobrý den,

  potřebovala bych poradit – budeme v Římě týden a máme koupené karty roma + vatican pass na 72 hodin. Uvádí se, že budeme mít 2 karty – roma pass a omnia card. Můžu tedy každou kartu využít jindy? Mohu nejdříve aktivovat např. roma pass a využívat jeho výhody 72 hodin (mhd, vstupy atd.) a pak aktivovat omnia card a využít zase její výhody ve Vaticánu + vyhlídkové busy na dalších 72 hodin? Nebo jsou všechny výhody možné čerpat jen ve stejném čase?
  moc děkuji

  1. Dobrý den Ivano,

   oficiálně by měly karty běžet souběžně. Nezkoušeli jsme je rozdělit a ani nemám info z okolí, ale poptám a dám vám vědět.

 23. Hezký den, máme s přítelkyní zakoupeny Roma pass. Máme nyní udělanou rezervaci na Koloseum v neděli 28.5. na 16h. Chtěli jsme jít na Andělský hrad v pondělí, ale bohužel má zavřeno. Chci se zeptat lze rezervovat přes Roma pass na dopoledne v neděli? Jen chceme aby na hrad byla sleva 50 a na koloseum plná sleva. Máte k této situaci nějakou radu?

  Mockrát děkuji. Vlastik K.

  1. Dobrý den Vlastíku,

   vstup zdarma se vztahuje pouze na první navštívenou atrakci. Rezervaci do Andělského hradu je možné provést jen pokud ho máte v plánu navštívit zdarma. Rezervační systém bohužel neumí zpracovat snížené vstupné s Roma Pass, jen vstup zdarma, tj. bude potřeba koupit lístky na místě.

   Kdy máte v plánu navštívit Forum Romanum? Na návštěvu Fora Romanum, Palatinova pahorku a Kolosea máte 24 hodin a je jedno, v jakém sledu je navštívíte. Pokud byste jako první navštívili například ráno Forum Romanum s Palatinovým pahorkem, odškrtnete si tím vstup zdarma a do Andělského hradu pak už můžete jít dopoledne za snížené vstupné. Do Kolosea se pak můžete vrátit na rezervovaný čas.

 24. Dobrý den,
  taky mnohokrát děkuji za cenné rady, škoda, že jsem na to nenarazila dříve a řeším teď vše na poslední chvíli 😀
  Chtěla bych se zeptat, máme koupené Roma Passy, ale na stránkách Kolosea už není žádný volný čas na rezervaci. Když se do té doby nic neuvolní, je možné se tam dostat nějak bez toho? Děkuji moc.

 25. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, zda si vstupenku pouze do Forum Romanum můžeme koupit až na místě bez předchozí rezervace a bez Roma Pass?
  Předem děkuji za odpověď a přidávám se ke všem, kteří zde chválí a děkují za vaše skvěle zpracované stránky:)

  1. Dobrý den Šárko,

   bohužel ne. Vstupenka do Forum Romanum je součástí kombinované vstupenky do Kolosea, tj. musíte si koupit vstupenku do Kolosea na konkrétní čas a s touto vstupenkou pak můžete navštívit i Forum Romanum. Neexistuje samostatná vstupenky pro Forum Romanum a na místě se už vstupenky vůbec neprodávají, potřebujete rezervaci předem. Koloseum navštěvovat nemusíte, ale i tak si musíte koupit vstupenku do Kolosea a s tou pak půjdete kdykoliv během dne do Forum Romanum.

   Když přijdete ke Koloseu a uvidíte ho po levé straně, tak hned po pravé straně je Forum Romanum s Palatinovým pahorkem (tahle dvě místa mají společný vstup).

   Děkuji za pochvalu, to mě moc těší :).

   Blanka

 26. Dobrý den,
  děkuji moc za Vaše stránky. Náhodně jsem je objevila před cestou do Říma, kde jsme pak s drobnými změnami využili Váš třídenní itirenář a bylo to moc fajn. Díky za všechny rady a tipy – byli jsme v Římě poprvé. Je opravdu úžasný, tak doufám, že to nebylo naposledy..

  1. Dobrý den Aničko,

   to moc ráda slyším a navíc děkuji, že jste si ještě dala zpětně práci s napsáním komentáře :).

   Ať se daří,

   Blanka

 27. Dobrý den,
  v půlce dubna plánujeme navštívit Řím s vnoučaty(15,14,11 let). Kartu Roma Pass asi nemá cenu kupovat ale chtěla jsem se zeptat, kolik stojí a jestli existují jízdenky na 3 dny, které by platili na MHD, metro i z letiště Campinio, abych si mohla spočítat, jestli si alespoň my 2 dospělí nemáme koupit Roma Pass. A ještě bych prosila o radu, jak se nejrychleji a nejlevněji dostat z Říma do Tivoli (Hadriánova vila) a jak je to časově náročné kvůli plánování programu. Moc děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den Mirko,

   jízdenka na 72 hodin stojí 18 € – více informací o dopravě v tomto článku: https://smilingway.cz/35-tipu-jak-usetrit-v-rime-a-uzit-si-vecne-mesto-jako-rodily-ital/.
   Co se týká Tivoli, autobusy Cotral jsou levnější, ale jedou déle (1-1,5 hodiny). Autobusy vyjíždějí z autobusového nádraží Ponte Mammolo na kraji Říma, kam se dostanete linkou metra B (zastávka Ponte Mammolo). O něco rychlejší jsou vlaky s cenou kolem 3 €, které vyjíždějí z nádraží Tiburtina. Na hledání spojů přikládám stránky italských železnic – https://www.trenitalia.com/.

   Přeji krásnou dovolenou v Římě celé rodině :).

   Blanka

   1. Dobrý den,
    moc Vám děkuji za Vaši vyčerpávající odpověď. Vaše stránky jsou perfektní, máte náš velký obdiv a dík.
    Mirka

 28. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat ve věci ohledně vstupů. Muzea, památky mají vstup i pro mládež 18-25let. Je tato sleva obecně přidělena na základě předložení např. OP, či se jedná vyloženě o studentské vstupy, kdy je nutnost předložit ISIC?
  Díky za odpověď 🙂

  1. Dobrý den,

   záleží na místě. Do Kolosea, galerie Borghese nebo například Kapitolských muzeí stačí předložit OP, do Vatikánských muzeí studentskou kartu.

   Ať se v Římě líbí :).

 29. Ahoj,
  díky moc za spoustu užitečných informací a krásných fotek. Do Ŕíma odjíždím s rodinou příští týden.
  Mám dotaz k prohlídce basiliky sv.Petra, konkrétně nás zajímá vstup do kopule, výtah+schody. Na webu jsme našla informace, že stojí nějakých 10e a že se kupuje na místě v hotovosti. Pak jsem našla web, kde je prodávají online na vybraný čas, ovšem cena byla mezi 33-45e/os. Což mi teda přijde jako velký rozdíl oproti uváděné ceně 10e na místě. Raději bychom koupili předem,abychom se vyhnuli frontě,ale odrazuje mě velký rozdíl v ceně. Navíc to vždy nabízelo je ranní časy mezi 7.30-8.30 na různé dny. Má smysl přijít třeba na těch 7.30 a koupit až na místě? Díky moc, Marcela

  1. Ahoj Marcel,

   za sebe bych doporučila přijít brzy ráno a koupit až na místě. Bazilika se naštěstí otevírá dříve než Vatikánská muzea, takže se dá vyhnout frontám, když dorazíte brzy. Navíc to má výhodu, že si užijete baziliku víc pro sebe.

   Přeji celé rodině krásnou dovolenou v Římě :).

   Blanka

 30. Ahoj Blanko,

  úplně nejdřív chci poděkovat za úžasné zpracování informací o Římu, které nám velice ulehčují plánování.
  Nejsem příliš dobrá v angličtině a úplně jsem nepochopila rozdíl mezi vstupenkou:
  Roma: Vatikán museum a Sixtinská kaple -skip- the- line- Ticket …. platnost 1den za 684,- Kč (původní cena 855,-)
  x
  Vatikán: Muzeum a Sixtinská kaple entrance ticket …….také jednodenní za 648,-

  Vychází mi z toho, že přednostní vstupné je u obou a naopak ta “levnější” obsahuje víc atrakcí.
  Nebo je to cena s Omnia pass?
  Moc děkuji za odpověď.
  Pavla

  1. Ahoj Pavli,

   předně moc děkuji za milá slova a ráda slyším, že naše zkušenosti pomáhají dál :).

   Co se týká vstupenky, tak určitě doporučuji zvolit tuto vstupenku. S touto vstupenkou je v ceně vstup do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Vatikánská muzea jsou obrovská a klidně tu můžeš strávit hodiny. Jakmile přijdeš ke vstupu do Vatikánských muzeí, projdeš kolem fronty vyhrazeným vstupem pro Get Your Guide. K Vatikánským muzeím máme podrobný článek tady: https://smilingway.cz/vatikanska-muzea/

   Jsem k dispozici, pokud by tě napadly další dotazy.

   Přeji krásnou dovolenou v Římě.

   Blanka

 31. Dobrý den,

  chtěla bych poprosit o radu. Plánujeme návštěvu Říma v termínu 22.-27.3. 2023 (St-Po)
  Chceme si koupit Roma pass na 72 h (rezervaci do Colossea už máme na pátek).
  Chceme samozřejmě navštívit i vatikánská muzea (zatím to plánujeme na čtvrtek). Na oficiálních stránkách už jsou vstupy vyprodány, tak se rozhodujeme, zda zakoupit třeba přes Getyourguide, nebo už počkat a vystát si frontu na místě. Ta by snad touto dobou nemusela být, tak dlouhá?
  Nebo by se v tomto případě už vyplatilo počkat až na neděli a využít vstup zdarma (bude to poslední neděle v měsíci)?

  Díky za radu.
  Katka

  1. Dobrý den Katko,

   poslední neděli v měsíci bude fronta určitě o mnohem delší než ve čtvrtek. Vstup zdarma láká hodně lidí. Hlavně vevnitř se pak množství lidí nerozprostře a na některých místech může být opravdu plno. Do Vatikánských muzeí bývá plno po celý rok a koncem března se už v Římě rozjíždí sezóna.

   Pokud si chcete kupovat vstupenky až na místě, zvolila bych radši čtvrtek a přišla brzy ráno nebo pak odpoledne, kdy největší davy odejdou.

   Přeji krásnou dovolenou v Římě :).

   Blanka

 32. Dobrý den, váš průvodce je úžasný, chystám se do Říma na začátku dubna na 4 dny a je tu nesrovnatelně více informací, než v koupeném, relativně drahém průvodci. Navíc jsou informace aktuální. Poprosím o radu – když se chystám do Kolosea až podvečer – méně lidí, zajímavé světlo – můžu předem navštívit ostatní památky, co patří na společnou vstupenku nebo mi vstupy platí až od zarezervovaného času?

  Děkuji moc a přeji hodně povedených cest.

  1. Dobrý den Míšo,

   předně moc děkuji za milý komentář :).

   Co se týká dotazu – ano, přesně tak, před návštěvou Kolosea můžete jít do Forum Romanum a na Palatinův pahorek. Vstupenka platí po celý den, jen u Kolosea je potřeba dodržet čas rezervace.

   Ať se v Římě líbí.

   Blanka

 33. Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně vstupného. Pro mladé do 25 – je tím myšleno do 25 let včetně, tudíž 25 let +364 dní, nebo je to myšleno do 25 let ve smyslu 24 + 364?

  Děkuji moc za odpověď. 🙂

  1. Zdravím,

   možné jsou oba případy a většinou to nebývá bohužel upřesněné. Jaká místa máte na mysli? U Vatikánu to je do 26. narozenin u studentů. Na Koloseum jsem poslala dotaz, ale zatím nedali vědět. Předpokládám, že to bude včetně, tj. do 26 let.

 34. Ahoj,
  chtěla bych se zeptat, zda je někde dohledatelné, kolik stojí vstupenky s Roma pass nebo alespoň kolik % je sleva. Nikde jsem to neuměla najít. Nebo když není někde uvedená cena u vstupenky s Roma pass, tak je vstupné zdarma? Moc díky za odpověď.

  1. Dobrý den ,máme v plánu jet do Říma, mohu se zeptat na jakých stránkách si rezervujeme Vatikán a kde Roma Passat? Moc děkuji Veronika

 35. Dobrý den,
  zakoupili jsme si přes vámi zveřejněný odkaz vstupenky s přeskočením fronty do Vatikánských muzeí. Po zaplacení se objevila informace, že se jedná o voucher, který je potřeba před vstupem ukázat kontrole a přeměnit poukaz na vstupenky. Mohla bych vás požádat o nějaké bližší informace? Kudy se tedy ke tomu kontrolorovi dostat, jestli je tam jiný vstup pro skupiny a pro jednotlivce. jak tu frontu přeskočit (aby nás tam někdo nechtěl kamenovat, že předbíháme). Snažila jsem se text prohnat překladačem, ale moc moudrá jsem z toho nebyla.
  Jinak velice děkuji za krásné souhrnné a praktické informace o tom, co navštívit v Římě.
  Zuzana

  1. Dobrý den,

   díky rezervaci už nemusíte stát běžnou frontu na lístky, která u Vatikánských muzeí je (teď v květnu už bývá i na 1-2 hodiny). Máte vyhrazený zvláštní vstup pro Getyourguide, kde vystojíte krátkou bezpečnostní kontrolu s papírovou rezervací v ruce (kontrola probíhá vždy, ale trvá jen pár minut). Uvnitř vám pak na přepážce vstupenku vytisknou, jakmile ukážete vytištěné potvrzení. Rezervace předem je běžný postup, jak nemuset stát dlouhou frontu na lístky a zaměstnanci vás nasměřují, kam máte jít. Mám zpětnou vazbu od čtenářů, že s rezervací předem probíhá na místě vše bez čekání i teď v květnu, takže vše určitě proběhne hladce.

   Přeji krásnou dovolenou v Římě :).

   1. Veronika Štamfestová

    Dobrý den,
    jak nakoupit lístky online předem s rezervací a slevou, když ještě nemůžeme využít Roma pass, ale chceme si RP zakoupit? U Kolosea možnost je a co další památky, tam jsem to nenašla. Děkuji předem za cenné informace.
    Veronika

    1. Dobrý den,

     na většinu míst v Římě rezervace předem potřeba není (rezervace předem je potřeba do Kolosea nebo například galerie Borghese). Na ostatních místech je ukážete Roma Pass.

     Blanka

   2. Dobrý den, jakou máte zkušenosti s tím, že když přijde člověk dříve než má rezervaci, je vpuštěn?
    Děkuji moc.

    1. Dobrý den Stáňo,

     osobní zkušenost nemáme, chodíme na zvolený čas, kde máte okno 30 minut – 15 minut před a 15 minut po zvoleném čase. Bude záležet spíše na pracovníkovi, zda vás pustí dříve. Pokud jde o Koloseum, tak předtím můžete navštívit Forum romanum a Palatinův pahorek, kde čas daný není, a poté jít na čas do Kolosea.

 36. Dobrý den. Mám dva praktické dotazy, které jsem zde nenašla zodpovězené. Jsou Omnia card na jméno?
  V případě on-line objednávky a již zakoupené Omnia card elektronicky, kam zohlednit tuto kartu? Na uvedených stránkách rezervací je vyžadována on-line platba. Děkuji za vysvětlení 🙂

  1. Dobrý den Margit, na kartě uvedené jméno není. Co se týká rezervace, tak postup jsem uváděla v článku přímo pro Roma Pass a Omnia Card, tak ho sem jen překopíruji:
   Pro Vatikán přijde postup rezervace přímo do emailu.
   Koloseum – na stránkách ecm.coopculture.it vyberete datum a čas, potvrdíte a v nové tabulce sjedete v nabídce až dolu, kde kliknete na rezervaci pro držitele Roma Pass. Rezervace je nutná pro všechny, tj. i děti, které mají vstup zdarma. Rezervační poplatek je vždy 2 €.
   Galerie Borghese – pošlete email na [email protected], kde uvedete počet osob, věk, datum a jaká hodina by vám přibližně vyhovovala. V sezóně rezervujte alespoň 10 dní předem.
   Mausoleo di Augusto – na odkaze romapass.vivaticket.it zvolte v pravém rohu “PRENOTA” a vyberte den a čas návštěvy.
   Kapitolská muzea (rezervace není nutná, ale doporučuje se) – na stránkách romapass.vivaticket.it kliknete v pravém rohu na “PRENOTA” a vyberete datum a čas návštěvy.

   Na většinu míst pak není potřeba rezervace předem.

   Ať se dovolená vydaří :).

 37. Dobrý den,

  s přítelem poletíme do Říma tento čtvrtek. Dnes jsem zakoupila Roma pass 72 a vstup do Kolosea za 2EUR/os. Nedaří se mi ale najít snížené vstupné do Andělského hradu, který bychom také mohli mohli mít na Roma Pass (pochopila jsem správně, že lze uplatnit na 2 vstupy). Můžete mi prosím poslat odkaz? Všude se mi zobrazuje vstupné 18 eur a více.

  Děkuji

  Hana

  1. Dobrý den,

   u Andělského hradu stačí, když ukážete Roma Pass při vstupu a pokud to bude váš druhý vstup, získáte vstupné zdarma. Není nutná rezervace jako u Kolosea.

   Ať se výlet vydaří,

   Blanka

 38. Ahoj,
  moc děkuji za tuto stránku – do Říma se už moc těšíme.
  Všude jsou uvedeny ceny vstupného od 18 let, tzn. že děli a mladiství do 18 let vstupné nikde neplatí?

  1. Ahoj Jani,

   pokud to není uvedené, tak se neplatí. Jen někde je například poplatek za rezervaci – například u Kolosea 2 €.

   Ať se v Římě líbí :).

 39. Dobrý den, děkuji za Vaše stránky, moc mi pomohly při plánování návštěvy Říma. Všechny podstatné informace na jednom místě jsou opravdu bezva.

  1. Dobrý den Aleši,

   to moc ráda slyším a doufám, že se výlet do Říma vydařil :).

   Moc děkuji za zpětnou vazbu a mějte se hezky,

   Blanka

 40. Trochu jsem nepochopila co znamena že pamatky které chci navštívit zdarma musí následovat po sobě. Jako že v jeden den nebo na stejné adrese?

  1. Ano, dle údajů na oficiálních stránkách by to mělo být včetně, ale osobně odzkoušeno to nemám – už pár let nespadám do cílové skupiny :).

 41. Děkuji za super stránky. 🙂 Moc nám pomohly při plánování návštěvy Říma. Díky nim jsme minulý měsíc s přítelem navštívili i Caracallovy lázně, o kterých jsme předtím nevěděli.
  Dovoluji si Vás upozornit, že máte tu chybu ve vstupném. V únoru 2020 činilo vstupné do Andělského hradu 15 € a pro studenty 2 €. Doporučuji návštěvu Kapitolského muzea, do kterého bylo vstupné 11,5 € a snížené vstupné 7,5 €.

  1. Díky za pozitivní vazbu, ta vždy potěší :). Doufám, že se Silvestr v Římě vydařil dle představ a přeji pohodovou cestu domů!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *