35 tipů na památky a co navštívit v Římě (2023) + MAPA

Plánujete, co vidět a jaké památky v Římě navštívit? Podívejte se na našich 35 tipů na nejlepší místa, co navštívit v Římě (Koloseum, fontána di Trevi, Pantheon, Vatikán a spousta dalších).

Ukážeme si známá i neznámá místa v Římě, pokud byste chtěli vidět v Římě víc.

V článku najdete taky další užitečné informace, jaké je do památek vstupné, otevírací doba a jak se k památkám dostat, abyste si svůj itinerář pro Řím mohli naplánovat snadno a rychle. Zároveň se dozvíte, kde se ubytovat, kde se dobře najíst a jak je to v Římě s toaletami.

Obsah
 1. Řím
 2. Kdy navštívit Řím?
 3. Nejlepší místa, co vidět v Římě: MAPA
 4. Památky, zajímavosti a co navštívit v Římě
 5. Jak ušetřit na památkách a dopravě v Římě?
 6. Kde se ubytovat v Římě?
 7. Kde se najíst v Římě?
 8. Tipy před návštěvou Říma
 9. Další informace o Římě
 10. Nejčastější dotazy – Co navštívit v Římě

Řím

Řím je nádherné město plné historie, která na vás dýchne téměř na každém rohu. Řím je taky hlučný, přeplněný a často dost špinavý.

Přesto mu jeho horší stránku nejspíš při své návštěvě odpustíte, jakmile se projdete po Piazza Navona, spatříte na vlastní oči Pantheon nebo si dáte výborné italské gelato.

Možná jste už slyšeli o Věčném městě. To je pojem, který v souvislosti s Římem poprvé použil básník Tibulus už v 1. století před naším letopočtem.

Město je známé taky jako Caput Mundi, v překladu hlavní město světa. Přezdívku si vysloužilo díky své centrální poloze ve starověku, kdy Římská říše ovládala většinou známého světa.

Řím byl prvním městem na světě, které dosáhlo hranice 1 milion obyvatel. A to už v roce 133 př. n. l. Jen pro představu – Paříži se to podařilo až v roce 1850.

Kdy navštívit Řím?

Řím je jedno z nejnavštěvovanějších míst na světě. Každý chce vidět impozantní Koloseum a Vatikánská muzea plná umění.

V Evropě si drží po Paříži druhou příčku nejnavštěvovanějších měst. Jenže Paříž má široké bulváry, kde se množství turistů rozmělní.

V úzkých uličkách Říma se v sezóně často proplétáte davy a v Sixtinské kapli téměř stojíte na místě. Nejlepším obdobím pro návštěvu je tak pozdní podzim až brzké jaro.

Nejlepší místa, co vidět v Římě: MAPA

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na nejkrásnější místa, co navštívit v Římě. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Římě. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Památky, zajímavosti a co navštívit v Římě

Řím je plný památek, historických lokalit a muzei. Projít všechny, to vyžaduje hodně času, hodně energie a co si budeme povídat, občas i nervů při čekání ve frontách na lístky. 

Dnes si ale ukážeme všechny potřebné informace o vstupném, otevírací době a praktické tipy, jak se vyhnout frontám u památek.

TIP: Chcete ušetřit na vstupném a dopravě v Římě nebo používat jednoduše jednu kartu na vše? Podívejte se na mé srovnání turistických karet Roma Pass a Rome&Vatican Pass, se kterými získáte vstup zdarma nebo snížené vstupné na více než 45 památek, neomezené cestování MHD, jízdu vyhlídkovým autobusem a další bonusy.

Koloseum (Colosseo)

Koloseum je symbolem Říma s téměř 2000 letou historií. Zároveň se taky jedná o jeden ze 7 nových divů světa a je zapsaný v Guinessově knize rekordů jako největší amfiteátr na světě.

Každoročně ho navštíví víc než 6 milionů lidí a patří mezi nejnavštěvovanější památky světa.

Řím památky a co navštívit / Koloseum v Římě

Znáte ten pocit, kdy máte u něčeho velká očekávání a pak jste naživo zklamaní? Koloseum je jedna z památek v Římě, která vaše očekávání naplní. Aspoň u nás to určitě platilo.

TIP: Zajděte se podívat ke Koloseu při večerní procházce. Je to nádhera. Navíc je tu daleko méně lidí. Skvělý výhled na Koloseum budete mít z parku Parco del Colle Oppio, kde jsou další antické pozůstatky včetně Nerova domu.

výhled z parku Parco del Colle Oppio

Koloseum je známé taky jako Flaviánský amfiteátr. Více než 500 let bylo centrem zábavy římského lidu – probíhaly tady výstavy exotických zvířat, popravy vězňů, zápasy gladiátorů.

S tím se pojí smutná statistika – podle odborníků v Koloseu zemřelo 400 tisíc lidí a přes 1 milion divokých zvířat. Zajímavostí je, že krev gladiátorů symbolizovala ve starověku sílu a zdraví, takže se v té době předepisovala jako lék na plodnost nebo epilepsii.

Více informací o Koloseu se dočtete v samostatném článku o Koloseu.

Kde leží Koloseum: Piazza del Colosseo

Jak se dostat ke Koloseu: Metro – linka B → zastávka Colosseo – Koloseum uvidíte, jakmile vystoupíte ze stanice metra; autobus – linky 75, 81, 175, 204, 673, tramvaj – linka 3

Jaká je otevírací doba Kolosea:

 • 2. 1. – 28. 2. 9:00-16:30
 • 1. 3. – 26. 3. 9:00-17:30
 • 27. 3. – 31. 8. 9:00-19:15
 • 1. 9. – 30. 9. 9:00-19:00
 • 1. 10. – 30. 10. 9:00-18:30
 • 31. 10. – 31. 12. 9:00-16:30
 • Dovnitř vás naposledy pustí 1 hodinu před koncem otevírací doby. Zavřeno je 1. 1., 25. 12.

Kolik je vstupné do Kolosea?

 • Plné vstupné 16 €
 • Snížené vstupné 2 € (občané EU 18 – 25 let)
 • Rezervace je povinná a to i pro ty, kteří mají vstup zdarma – poplatek 2 € za rezervaci
 • Vstupenka je kombinovaná, tj. na základě výše uvedeného vstupného můžete navštívit Koloseum, Forum Romanum a Palatinův pahorek (obě místa leží hned naproti Koloseu)
 • Součástí Roma Pass: ANO

K prozkoumání památek máte 24 hodin (pouze 1 vstup do každé památky). Všechna místa se nachází bezprostředně u sebe.

TIP: Přeskočte frontu a objednejte si vstupenku do Kolosea s možností zrušení zdarma 24 hodin předem. V nabídce jsou i prohlídky s průvodcem, se kterým se dozvíte spoustu zajímavostí a zábavných faktů.

Forum Romanum

Forum Romanum je spolu s Koloseem největší připomínkou římské doby. Ve starověkém Římě se tady totiž odehrával náboženský a veřejný život. Zajímavosti je, že oblastv byla původně bažinou.

památky starověkého Říma - Forum Romanum

Forum Romanum se nachází mezi Palatinovým pahorkem a Koloseem. Pokud půjdete směrem k Piazza Venezia (kudy jde většina návštěvníků), budete mít na Forum Romanum výhled ze shora. To se ale nevyrovná prohlídce mezi samotnými ruinami, která je součástí vstupenky do Kolosea.

I když se hodně staveb v Římě podařilo uchovat ve skvělém stavu až do dnes, stále se jedná jen o 10 % vykopávek.

Původní Řím se totiž nachází hluboko pod zemí. To má dva důvody. V minulosti se řeka Tibera často rozvodňovala a nahrnula na město spoustu špíny.

Druhým důvodem je nová výstavba, kdy se u původních domů jen strhly střechy, domy se zasypaly hlínou a na ně pak Římané postavili nové stavby.

Forum Romanum je součástí kombinované vstupenky spolu s Koloseem a Palatinovým pahorkem – viz informace u Kolosea. Na rozdíl od Kolosea nemusíte mít do Forum Romanum rezervovaný konkrétní čas.

 • Jaká je otevírací doba Forum Romanum: Čas se mění dle období – viz Koloseum. Dovnitř vás naposledy pustí 1 hodinu předem. Zavřeno je 1. 1., 25. 12.
 • Součástí Roma Pass: ANO

Palatinův pahorek (Colle Palatino)

Tady to vše začalo. Na Palatinově pahorku založil v roce 753 př. n. l. Romulus Řím.

Palatinův pahorek byl symbolem moci a bohatství. Zámožní Římané si tady stavěli své domy, které později vystřídali císařské paláce. A slovo palác pochází právě od slova palatine.

památky starověkého Říma - Palatinův pahorek
výhled z Palatinova pahorku na Forum Romanum

Palatinův pahorek tvoří jeden areál spolu s Forum Romanum, kam vede společný vstup. Leží asi 40 m nad Forum Romanum, takže je odtud skvělý výhled na Forum Romanum, Koloseum a Circus Maximus za ním.

Palatinův pahorek je součástí kombinované vstupenky spolu s Koloseem a Forum romanum – více informací viz Koloseum.

 • Jaká je otevírací doba? Čas se mění dle období – viz Koloseum. Dovnitř vás naposledy pustí 1 hodinu předem. Zavřeno je 1. 1., 25. 12.
 • Součástí Roma Pass: ANO

Vstupenku do Kolosea včetně Forum Romanum a Palatinova pahorku si musíte koupit předem. Bez ní vás dovnitř nepustí. Řada návštěvníků na to zapomene a na místě se pak do Kolosea nedostanou. Navíc v sezóně, o víkendech nebo obdobích svátků můžou být vstupenky do Kolosea předem vyprodané.

Konstantinův oblouk (Arco di Costantino)

Konstantinův oblouk nepřehlédnete – nachází se mezi Koloseem a Palatinovým pahorkem. Postavili ho v roce 315 jako památku na počest vítězství Konstantina I. Velikého v bitvě u Milvianského mostu.

výhled na Konstantinův oblouk z Kolosea

Více informací o památkách starověkého Říma se dozvíte v samostatném článku.

Piazza Venezia

Piazza Venezia je rušné náměstí v srdci Říma, které leží jen kousek od Kolosea. Na náměstí uvidíte Palazzo Venezia (cihlová budova na fotografii níže), které bylo kdysi sídlem Mussoliniho a kde vyhlásil v roce 1940 válku. Dnes tu sídlí muzeum umění.

Piazza Venezia Řím / Řím za 3 dny / co navštívit v ŘÍmě
Piazza Venezia z Complesso Vittoriano

Dominantou náměstí je impozantní budova Complessso Vittoriano postavená na konci 90. let 19. století jako pocta Viktoru Emanuelovi II., prvnímu králi sjednocené Itálie.

Římané stavbě nechvalně přezdívají Šlehačkový dort nebo Psací stroj. Uprostřed stojí 2 vojáci, kteří hlídají hrobku neznámého vojína a střeží tak dva věčné plameny.

Můžete vyjít nahoru na terasu a podívat se za poplatek na okolí – Kolosseum, Forum Romanum a Piazza Venezia.

Piazza Venezia Řím / Řím za 3 dny / památky v Římě

Fontána di Trevi

Fontánu di Trevi mnozí považují za nejkrásnější fontánu na světě.

A proč fontána di Trevi? Na zdejším náměstí se totiž stýkají tři ulice.

Náměstí je malinké. Většinu z něj zabírá samotná fontána, která je zasazená do Palazzo Poli. To jí dává ještě větší dojem monumentálnosti. Máte pocit, že stojíte na divadelním pódiu a sledujete úžasné představení.

Řím památky a co navštívit

Fontána di Trevi symbolizuje hojnost a zdraví a je nejznámější fontánou, kterou vytvořil italský architekt Lorenzo Bernini (další se nachází například pod Španělskými schody).

Tradice říká, že pokud hodíte do fontány di Trevi minci, jednou se do Říma vrátíte. Pokud tam hodíte 2 mince, potkáte lásku a 3 mince přinesou manželství. Denně se prý hodí do fontány na 3000 €. Ročně až 1,4 milionů €. Takže možná dostanete mincí do hlavy jako my :).

Peníze se sbírají 3x týdně, když je fontána di Trevi pro veřejnost uzavřená – PO, ST, PÁ mezi 8 a 9 h ráno. Vše pak jde na místní charitu jako pomoc pro lidi bez domova a v nouzi.

co navštívit v Římě / Řím památky

TIP: Fontána di Trevi je jednou z nejoblíbenějších památek v Římě spolu s Vatikánem a Koloseem. Doslova davy turistů se mačkají téměř po celý rok na zdejším náměstí. A to i pozdě večer. Pokud si ale přivstanete, můžete si užít fontánu jen s pár dalšími.

 • Kde leží fontána di Trevi: Piazza di Trevi
 • Jak dostat k fontáně di Trevi: Metro – linka A → zastávka Barberini
 • Jaká je otevírací doba a vstupné fontány di Trevi: Fontána je přístupná celoročně zdarma

Španělské schody (Scalinata di Trinità dei Monti)

Španělské schody leží jen 10 minut od fontány di Trevi. Jsou nejznámějším schodištěm v Římě a taky nejširším schodištěm v Evropě.

Španělské schody mají nepravidelný tvar motýla a pocházejí z 18. století. Na jejím vrcholu se tyčí kostel Trinità dei Monti a na úpatí schody zakončuje Berniniho fontána Barcaccia.

Španělské schody byly postavené za jediným účelem – propojit zdejší kostel s náměstím pod ním. Svůj název pak nesou po Španělském velvyslanectví, které tady sídlilo od 16. století.

Pozn.: Na Španělských schodech je zakázáno sedět. Dřív tady totiž seděli všichni a v sezóně jste měli problém projít. Na to město zareagovalo tím, že tady zakázalo posedávat, popíjet a jíst, aby se památka zachovala.

Bazilika sv. Petra ve Vatikánu (Basilica di San Pietro)

Bazilika svatého Petra je důležitým poutním místem a jedním z nejposvátnějších a největších chrámů katolické církve. Je to místo, kde papež předsedá v průběhu roku mnoha liturgiím.

Bazilika stojí na místě původního kostela přímo nad hrobem svatého Petra. Její stavba trvala víc než 120 let.

Svatopetrské náměstí / Řím památky a co navštívit / Řím památky vstupné

Bazilika sv. Petra je považována za největší kostel na světě díky své rozloze, kam se vejde až 60 tisíc věřících. Můžete vystoupat až do kopule a užít si nádherný výhled na Svatopetrské náměstí, které je dalším dílem Berniniho.

Piazza San Pietro bylo prvním místem, kde Římané použili dlažební kostky. Právě proto se dlažebním kostkám v Římě říká Sanpietrini.

Bazilika sv. Petra je sice nejnavštěvovanějším kostelem v Římě a ve Vatikánu, ale není tou nejdůležitější církevní stavbou. Oficiálním sídlem papeže je totiž Lateránská bazilika a je tak jedinou katedrálou v Římě (o Lateránské bazilice si povíme víc za chvíli).

Vstupné do baziliky sv. Petra je zdarma. Navíc si můžete přikoupit audioprůvodce za 5 € (v nabídce je angličtina, němčina, španělština, italština, francouzština, čínština, japonština, polština, portugalština a ruština).

Kde leží bazilika svatého Petra: Piazza San Pietro, Vatican

Jak se dostat k bazilice sv. Petra: Metro – linka A → zastávka Ottaviano a odtud asi 15 minut pěšky podél zdí Vatikánu

Jaká je otevírací doba baziliky sv. Petra:

 • duben-září 7:00-19:00
 • říjen-březen 7:00-18:30
 • kopule otevírá v 7:30 a zavírá od dubna do září v 18:00 a od října do března v 17:00

Kolik je vstupné do baziliky sv. Petra: Vstupné do baziliky je zdarma. Platí se za vstupné do kopule (Dome) – výtah na terasu a poté 320 schodů pěšky za 10 € nebo jen pěšky po 551 schodech bez výtahu za 8 €. Platba pouze v hotovosti.

Jak přeskočit fronty do baziliky sv. Petra: fronty do baziliky sv. Petra se vinou podél celého náměstí. Všichni musí vystát bezpečnostní kontrolu a navíc není možné rezervovat vstup na konkrétní čas. Vzhledem k tomu, že bazilika otevírá už o 2 hodiny dřív než Vatikánská muzea, je nejlepší přijít hned po jejím otevření, kdy je tu turistů málo. Poté můžete vystoupat do kopule, která otevírá už v 7:30. Druhou možností je přijít pozdě odpoledne, kdy už jsou největší davy pryč.

Sixtinská kaple (Cappella Sistina)

Sixtinská kaple má asi ten nejkrásnější zdobený interiér na světě. Fresky na stropě od italského sochaře Michelangela jsou nejznámějšími malbami v Sixtinské kapli. Většina návštěvníků proto po příchodu do kaple automaticky obrátí hlavu vzhůru.

Fresky na stropě vyobrazují 9 scén z knihy Genesis

Další známou freskou od Michelangela je Poslední soud nad oltářem. Po stranách kaple uvidíte malby od ostatních velkých umělců, které tu byly ještě před Michelangelovými freskami. Namalovalo je 5 největších florentských umělců té doby, kteří byli známí jako mistři Quattrocentra (Botticelli, Perugino, Pinturicchio, Ghirlandaio, Rosselli).

Více zajímavostí a informací o Sixtinské kaple najdete v samostatném článku.

Poslední soud od Michelangela nad oltářem

Kde leží Sixtinská kaple: Sixtinská kaple leží uvnitř Vatikánských muzeí. Navštívíte jí v rámci běžné prohlídky Vatikánských muzeí – nemusíte si kupovat extra vstupenku.

Jak se dostat do Sixtinské kaple: Metro – linka A → zastávka Ottaviano nebo Cipro a odtud asi 10 minut pěšky ke vstupu do Vatikánských muzeí

Jaká je otevírací doba Sixtinské kaple:

Hlavní sezóna 22. 4. – 9. 10. 2022:

 • PO-ČT 9:00-18:00 (poslední vstup 16:00)
 • PÁ-SO 9:00-22:30 (poslední vstup 20:30)
 • Poslední NE v měsíci 9:00-14:00 (poslední vstup 12:30)

Mimo sezónu:

 • PO-SO 9:00-18:00 (poslední vstup 16:00)
 • Poslední NE v měsíci 9:00-14:00 (poslední vstup 12:30)

Kolik je vstupné do Sixtinské kaple: Vstupné do Sixtinské kaple je v ceně vstupného do Vatikánských muzeí (za návštěvu Sixtinské kaple se nepřiplácí vstupné navíc). Plné vstupné do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple je 17 € + rezervační poplatek, snížené vstupné 8 € (děti 6-18 let, studenti 19 – 25 let včetně) + rezervační poplatek. Vstupenku je lepší rezervovat předem – bývá vyprodáno.

Vatikánská muzea (Musei Vaticani)

Vatikánská muzea navštíví každoročně přes 6 milionů lidí a patří tak mezi nejnavštěvovanější muzea na světě. Uvidíte tady sbírku více než 20 000 uměleckých děl rozdělených do jednotlivých muzeí dle témat (a to je jen minimální část sbírky, protože většina je nepřístupná).

Co vše navštívit ve Vatikánských muzeích najdete v samostatném článku. Je toho tolik, že je lepší si vytyčit pár míst, která jsou pro vás nejzajímavější.

co dělat v Římě
Galerie map je jedním z nejkrásnějších míst ve Vatikánských muzeích

Kde leží Vatikánská muzea: Viale Vaticano 51, Vatikán

Jak se dostat do Vatikánských muzeí: Metro – linka A → zastávka Cipro-Musei Vaticani a odtud 10 minut pěšky; vstup do muzeí nevede přes Svatopetrské náměstí – tudy vstupujete do baziliky sv. Petra, odkud potom můžete přejít do Vatikánských muzeí asi za 15 minut. Více v článku o Vatikánských muzeích.

Nové křídlo (Braccio Nuovo)

Jaká je otevírací doba Vatikánských muzeí:

Hlavní sezóna 22. 4.-9. 10. 2022:

 • PO-ČT 9:00-18:00 (poslední vstup 16:00)
 • PÁ-SO 9:00-22:30 (poslední vstup 20:30)
 • Poslední NE v měsíci 9:00-14:00 (poslední vstup 12:30)

Mimo sezónu:

 • PO-SO 9:00-18:00 (poslední vstup 16:00)
 • Poslední NE v měsíci 9:00-14:00 (poslední vstup 12:30)

Kolik je vstupné do Vatikánských muzeí:

 • Plné vstupné 17 € + rezervační poplatek
 • Snížené vstupné 8 € (děti 6-18 let, studenti 19 – 25 let včetně) + rezervační poplatek
 • Vstupenka zahrnuje i vstup do Sixtinské kaple, kterou najdete na konci muzeí
 • Vstupenky mohou být vyprodané týdny dopředu. Je lepší rezervovat předem.
 • Vstupné zdarma poslední neděli v měsíci – není potřeba rezervovat předem, ale bývají dlouhé fronty.

Jak přeskočit fronty do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple: Frontu můžete přeskočit objednáním lístků do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple online. Na místě pak půjdete vyhrazeným vstupem pro vstupenky objednané online. Uvnitř přejdete k přepážce, kde vám vymění rezervaci za vstupenku a můžete jít rovnou dovnitř bez čekání. V případě potřeby se dají lístky stornovat do 24 hodin předem zdarma. V nabídce jsou taky prohlídky Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple před otevírací dobou.

 

Andělský hrad (Castel Sant´Angelo)

Kousek od Vatikánu, na pravém břehu řeky Tibery, najdete pevnost Andělský hrad, které se přezdívá Hadriánova hrobka. Hadrián byl římský císař, který nechal pevnost postavit jako mauzoleum pro sebe a svou rodinu. Papežství ho poté převzalo, opevnilo a používalo kostel jako své útočiště.

Andělský hrad Řím

Dnes sídlí v Andělském hradu muzeum, kde se dozvíte více o historii pevnosti, nakouknete do honosných papežských bytů a užijete si krásný výhled na okolí.

Kde leží Andělský hrad: Lungo teverre Castello 50

Jak se dostat k Andělskému hradu: Autobus – linky 23, 34, 49, 64, 87, 280, 492, 926, 990

Jaká je otevírací doba Andělského hradu: ÚT-NE 9:00-19:30 (prodejna vstupenek zavírá v 18:30)

Kolik je vstupné do Andělského hradu:

 • Plné vstupné 13 €
 • Snížené vstupné 3 € (EU občané 18 – 24 let)
 • Zdarma od října do března první neděli v měsíci
 • Rezervace: O prázdninách a víkendech se doporučuje rezervovat předem (poplatek za rezervaci 1 €); rezervovat vstupenky do Andělského hradu
 • Součástí Roma Pass: ANO

Pantheon

Pantheon je dokonale zachovaný chrám z roku 126 našeho letopočtu. Dostane vás svou architekturou. Kruhová budova má přesně stejný průměr jako výšku (43,5 metrů).

Kopule je tak větší než kopule baziliky sv. Petra ve Vatikánu a zároveň se jedná o největší kopulí nevyztuženého betonu na světě.

Pantheon Řím / řím za 3 dny

Člověk tam jen stojí a nechápe, jak to udělali. Vymysleli to ale skvěle – jak vrstvy betonových bloků stoupaly výš a výš, používali lehčí a lehčí materiál. Úplně nahoře jsou tak cihly z extra lehké pemzy. 

Pantheon je dokonce nejstarší budovou na světě, která se stále používá. Právě to asi zapříčinilo, že se uchoval v tak dobrém stavu do současnosti.

Vstupné do Pantheonu je zdarma. Můžete si přikoupit audioprůvodce za 8 € (v nabídce je španělština, angličtina, francouzština, němčina, italština, čínština, portugalština a ruština).

Pantheon v Římě / Řím památky / co navštívit a vidět v Římě
 • Kde leží Pantheon: Piazza della Rotonda
 • Jak se dostat k Pantheonu: Metro – linka A → zastávka Barberini
 • Jaká je otevírací doba Pantheonu: 9:00-19:00 (poslední vstup 18:30); zavřeno je 1. 1., 1. 5., 25. 12.
 • Kolik je vstupné do Pantheonu: Zdarma, ale od roku 2021 nově platí, že si musíte o víkendech a svátcích zarezervovat své místo minimálně den předem. Rezervace vstupenky do Pantheonu.

Piazza Navona

Piazza Navona je nádherné náměstí, které leží jen 5 minut od Pantheonu. Uprostřed Piazza Navona uvidíte další Berniniho fontánu – fontánu čtyř řek, kde jsou říční bohové, kteří symbolizují největší řeky 4 hlavních kontinentů.

Kromě fontány náměstí dominuje taky kostel Sant’Agnese in Agone, kam můžete nakouknout zdarma (otevřeno je až do 19:00 kromě pondělí). Na jižní straně náměstí sídlí jedna z částí Římského muzea, které zahrnuje historii Říma od středověku až po 19. století.

Kapitolská muzea (Musei Capitolini)

Kapitolská muzea jsou umělecké galerie na jednom ze sedmi kopců Říma – Kapitolu. Muzea se rozprostírají kolem náměstí Piazza del Campidoglio, které bylo navržené Michelangelem. Uprostřed náměstí stojí kopie jezdecké sochy Marka Aurellia – originál je v Kapitolských muzeích.

V muzeích se pokocháte taky sbírkou soch, obrazů a dalších předmětů, které jsou úzce spjaté s historií Říma.

náměstí Campidoglio / památky v Římě a co vidět
Řím památky a co navštívit / Kapitolská muzea

Uvidíte tady taky sochu vlčice kojící dvě děti, která je symbolem Říma. Zachránila a odkojila totiž Réma a Romula. Právě Romulus založil Řím. Symbol vlčice má proto ve svém znaku taky fotbalový tým AS Řím.

Vlčice je symbolem Říma
 • Kde leží Kapitolská muzea: Piazza del Campidoglio
 • Jak se dostat: 1 km od stanice metra Colosseo (trasa B)
 • Jaká je otevírací doba: 9:30-19:30 (poslední vstup hodinu před)
 • Kolik je vstupné do Kapitolských muzeí: Plné vstupné 11,50 €, snížené vstupné 9,50 €
 • Rezervace: Není nutná, ale možno zarezervovat na www.museicapitolini.org
 • Součástí Roma Pass: ANO

Bazilika Santa Maria in Aracoeli (Basilica di Santa Maria in Ara coeli)

Skrytý klenot v centru Říma? Tak přesně takhle by se dala popsat bazilika Santa Maria in Aracoeli. Zvenku se tváří nenápadně, ale nenechte se odradit. Uvnitř je totiž nádherně zdobená včetně renesančních fresek od malíře Pinturicchia.

Bazilika leží po levé straně na vrchu vysokých schodů po cestě z Piazza Venezia k Piazza Campidoglio, kde jsou Kapitolská muzea.

 • Kde leží bazilika Santa Maria in Aracoeli: Scala dell’Arce Capitolina, 12
 • Jak tam dostat: Metro – linka B → zastávka Colosseo a odtud 10 minut pěšky
 • Jaká je otevírací doba: 7:00-19:00
 • Kolik je vstupné: Zdarma
 • Rezervace: NE

Bazilika Panny Marie Sněžné (Basilica Papale di Santa Maria Maggiore)

Bazilika Santa Maria Maggiore (bazilika Panny Marie Sněžné) je jednou ze čtyř papežských bazilik a zároveň patří mezi nejstarší baziliky v Římě. V bazilice bylo pohřbeno několik papežů a slavný umělec Gian Lorenzo Bernini, který navrhl řadu míst v Říma (fontána di Trevi, Svatopetrské náměstí, bazilika sv. Petra a další).

Interiér baziliky je vyzdobený mozaikami z 5. století, které vyobrazují 36 scén ze Starého zákona.

Bazilika Santa Maria Maggiore
Bazilika Santa Maria Maggiore / co vidět a navštívit v Římě
 • Kde leží bazilika Santa Maria Maggiore: Piazza Santa Maria Maggiore kousek od nádraží Termini
 • Jak tam dostat: Zastávka metra Termini
 • Jaká je otevírací doba: 7:00-18:45
 • Kolik je vstupné: Zdarma
 • Rezervace: NE

Lateránská bazilika (Basilica di San Giovanni in Laterano)

Lateránská bazilika je nejstarší církevní stavbou v Římě. V roce 896 z ní ale po silném zemětřesení téměř nic nezbylo a obnovy se dočkala až v 17.-18. století.

Arcibazilika je domovem římské diecéze a technicky tak získává status nejvýznamnější římské církve.

Lateránská bazilika / památky v Římě / co navštívit v Římě
 • Kde leží Lateránská bazilika: Piazza del Laterano
 • Jak se tam dostat: Stanice metra San Giovanni (trasa A)
 • Jaká je otevírací doba: PO-SO 9:00-16:30
 • Kolik je vstupné do Lateránské baziliky: Zdarma
 • Rezervace: NE

Bazilika svatého Pavla za Hradbami (Basilica Papale San Paolo fuori le Mura)

Bazilika svatého Pavla za Hradbami je další významnou papežskou bazilikou v Římě. A další, které vás naprosto uchvátí svým interiérem. Na stěnách uvidíte medailony všech oficiálně uznaných papežů od sv. Pavla až po současnost.

Právě nad hrobem apoštola sv. Pavla byla údajně bazilika postavena.

 • Kde leží bazilika svatého Pavla za Hradbami: Piazzale San Paolo 1
 • Jak se tam dostat: Stanice metra Garbatella (trasa B)
 • Jaká je otevírací doba: PO-NE 7:00-18:30
 • Kolik je vstupné: Zdarma
 • Rezervace: NE

Národní římské muzeum (Museo Nazionale Romano)

Národní římské muzeum je rozdělené do 4 hlavních sbírek, které najdete v různých palácích. Před návštěvou si koupíte jednu kombinovanou vstupenku, se kterou se dostanete na všechna místa. Na návštěvu všech míst máte 1 týden.

Crypta Balbi je jednou z částí Národního římského muzea

Součástí je taky Crypta Balbi, kde se díky zdejším vykopávkám vrátíte zpět v čase. Uvidíte, jak se místo využívalo od starověku přes středověk a renesanci až po novověk. Více o jednotlivých muzeích se dočtete v článku o nejlepších muzeích v Římě.

Kolik je vstupné do Národního římského muzea:

 • Kombinovaná vstupenka: Plné vstupné 12 €, snížené vstupné 8 € (EU občané 18 – 25 let), poplatek za rezervaci 2 €
 • Vstupenka na 1 místo: Plné vstupné 8 €, snížené vstupné 2 € (EU občané 18 – 25 let), poplatek za rezervaci 2 €
 • Součástí Roma Pass: ANO

Galerie Borghese (Galleria Borghese)

Pokud milujete umění, měla by být galerie Borghese na vašem seznamu. Ukrývá totiž jednu z nejlepších sbírek umění na světě v oblasti sochařství, malby a architektury.

Sbírku vytvořil kardinál Scipione Borghese v 17. století a dnes zůstává vystavená ve vile, kterou postavil, aby jí chránil. I proto se jí přezdívá Královna všech soukromých sbírek na světě.

galerie Borghese / co dělat v Římě

Kde leží galerie Borghese: Piazzale del Museo Borghese 5 v parku Borghese

Jak se dostat do galerie Borghese: Metro – linka A → zastávka Piazza di Spagna; autobus – linky 5, 19, 52, 53, 63, 86, 88, 92, 95, 116, 204, 217, 231, 360, 490, 491, 495, 630, 910, 926

Jaká je otevírací doba: PO zavřeno, ÚT a PÁ-SO 9:00-19:00, ST 9:00-22:00, ČT 9:00-21:00 (při rezervaci si volíte konkrétní časový úsek)

Kolik je vstupné do galerie Borghese: Plné vstupné 15 €, snížené vstupné 2 € (EU občané 18 – 25 let), poplatek za rezervaci 2 €

Součástí Roma Pass: ANO

Rezervace: Ano. Máte 3 možnosti, jak provést rezervaci: telefonicky, emailem nebo přes webové stránky.

Upozornění: na místě musíte být minimálně půl hodiny předem. Mezitím se můžete procházet ve zdejších zahradách.

Villa Borghese

Villa Borghese místní nazývají Zelené plíce Říma. Jedná se totiž o rozlehlý park u galerie Borghese, kde si můžete půjčit loďky, kochat se architekturou či papoušky na stromech nebo se ukrývat před sluncem při horkých dnech. Navíc je odtud nádherný výhled na Řím a Piazza del Popolo.

Piazza del Popolo

Piazza del Popolo se rozprostírá pod parkem Villa Borghese. Uprostřed rozlehlého náměstí se tyčí egyptský obelisk s původními hieroglyfy. Jeden z nejstarších a největších v Římě.

Možná vás teď napadlo, jak se sem dostal. První římský císař Augustus ho sem přivezl z Egypta jako svou válečnou trofej. Po staletí stál na Circus Maximus ve starověkém Římě a až na konci roku 1500 obelisk přesunuli na Piazza del Popolo.

Caracallovy lázně (Terme di Caracalla)

Lázně Caracalla nechal postavit Markus Aurelius v letech 212 až 216. Staly se jedním z největších a nejzajímavějších termálních komplexů ve starověku. Lázně zahrnovaly bazény, tělocvičny, knihovny, galerie, obchody a zahrady. Pojmuly až 1600 lidí.

Caracallovy lázně Řím
 • Kde leží Caracallovy lázně: Vialle delle Terme di Caracalla
 • Jak se tam dostat: Metro – linka B → zastávka Circo Massimo, bus → linky 118, 160, 628
 • Jaká je otevírací doba: ÚT-NE 09:00–19:15 (liší se dle období – přesný čas si zarezervujete; poslední vstup hodinu před)
 • Kolik je vstupné: Plné vstupné 8 €, snížené vstupné 2 € (EU občané 18 – 25 let)
 • Rezervace: Není povinná, ale je možné rezervovat za dodatečný poplatek 2 € – rezervace do Caracallových lázní
 • Součástí Roma Pass: ANO

Circus Maximus

Circus Maximus je dalším známou památkou starověkého Říma, která leží jen kousek od Kolosea. Někdo může být zklamaný, že se zachovalo tak málo, ale Circus Maximus je spíše o atmosféře. Představě, jak tu dříve probíhali závody vozů na areálu, který svého času pojmul až 300 000 diváků.

Circus Maximus sousedí s Palatinovým pahorkem a z druhé strany se nachází kopec Aventino.

Památky v Římě / Circus Maximus / co navštívit v Římě
 • Vstupné: Platí se jen za přístup k archeologickým vykopávkám – plné vstupné 5 €, snížené vstupné 4 € (EU občané 18 – 25 let)
 • Otevírací doba: ÚT-NE 09:30-19:00 v létě, ÚT-NE 9:30-16:30 v zimě (konec října až březen)
 • Jak se dostat k Circus Maximus: Metro – linka B → zastávka Circo Massimo nebo 15 minut pěšky od Kolosea (za Konstantinovým obloukem rovně)
 • Rezervace: NE
 • Součástí Roma Pass: ANO

Ústa pravdy (Bocca della Verità)

Ústa pravdy představují oblíbenou atrakci, která leží kousek za Circus Maximus. Jedná se o kanalizační poklop s plastikou obličeje.

Podle legendy jsou Ústa pravdy detektorem lži. Do úst můžete prostrčit ruku a pokud lžete, bude vám ukousnutá. Zkusíte to taky :)?

památky v Římě / co navštívit v Římě

Ústa pravdy se nacházejí vedle vstupu do kostela Santa Maria di Cosmedin, kterým pak projdete, abyste se dostali k východu. Kostel je menší a komornější než známější kostely v Římě, ale určitě je krásný.

Jsou tu dlouhé fronty, takže je lepší přijít hned ráno od 9:30, kdy se kostel a Ústa pravdy otevírají. Pokud přijdete ještě dříve, uvidíte Ústa pravdy přes mříže.

památky v Římě / co navštívit v Římě

Trajanovo forum (Mercati di Traiano)

Trajanovo forum bylo prvním římských nákupním centrem, které vzniklo za vlády císaře Trajána. Mělo 6 pater, kde se nacházelo až 150 různých obchodů, kterým se říkalo tabernae.

Trajanovy trhy památky starověkého Říma
 • Kde leží Trajanovo forum: Via IV Novembre, 94
 • Jak se tam dostat: Metro linka B → zastávka Colosseo nebo Cavour, bus – linky 40, 53, 60, 64, 70, 80, 85, 57, 117, 170, 175, 186, 271, 571, 810, H, N7, N8, N9, N15, N18 → zastávka Piazza Venezia; Trajanovo forum leží mezi Koloseem a Piazza Venezia
 • Jaká je otevírací doba: PO-NE 9:30-19:30
 • Kolik je vstupné do Trajanova fóra: Plné vstupné 13 €, snížené vstupné 11 € (EU občané 18 – 24 let)
 • Rezervace: NE
 • Součástí Roma Pass: ANO

Aventin

Aventin je jeden ze 7 římských pahorků, který se nachází nedaleko Kolosea mezi Circus Maximus a řekou Tibera. Kopec lemují středověké hradby, je tu několik krásných kostelů, vily a zahrady.

Jedním z nejzajímavějších míst je Giardino degli Aranci s pomerančovníky a terasou, která nabízí jeden z nejlepších výhledů na Řím.

památky a co navštívit v Římě

Hned u vstupu do zahrad uvidíte fontánu s maskou ve výklenku a egyptskou žulovou mísou, která byla nalezená při vykopávkách v římském fóru. Za nás je to zajímavější místo než zprofanovanější ústa pravdy, i když se k fontáně neváže žádná legenda.

památky a co navštívit v Římě

Dalším oblíbeným místem na kopci Aventin je klíčová dírka ve dveřích do Villa del Priorato di Malta, která poskytuje dokonale zarámovaný pohled na baziliku sv. Petra. Jen si budete muset chvíli počkat ve frontě.

památky a co navštívit v Římě

Římské katakomby (catacombe di Roma)

Katakomby jsou podzemní chodby, které se po staletí využívaly jako pohřebiště židovských, pohanských a raně křesťanských římských občanů od druhého do pátého století. Údajně jsou dlouhé až 20 km. Katakomby najdete hned na několika místech na kraji Říma.

katakomby sv. Kalixta Řím
Katakomby sv. Kalixta

Katakomby sv. Kalixta (catacombe di  San Callisto)

 • Kde leží: Via Appia Antica 110/126
 • Jak se tam dostat: Metro – linka A (z nádraží Termini train station) → zastávka Piazza San Giovanni in Lateran – poté přesednout na bus 218 (směr Ardeatine) → zastávka Fosse Ardeatine
 • Jaká je otevírací doba: PO-ÚT a ČT-NE 9:00-12:00 a 14:00-17:00
 • Kolik je vstupné: Plné vstupné 8 €, snížené vstupné 5 € (děti 7-16 let)

Priscilliny katakomby (catacombe di Priscilla)

 • Kde leží: Via Salaria 430
 • Jak se tam dostat: Metro – linka B1 → zastávka Libia nebo St. Agense/Annibaliano station, Bus – linky 63, 92, 310 → zastávka Priscilla
 • Jaká je otevírací doba: ÚT-NE 9:00-12:00 a 14:00-17:00
 • Kolik je vstupné: Plné vstupné 8 €, snížené vstupné 5 € (děti 7-16 let)

Domitilla katakomby (catacombe Domitilla)

 • Kde leží: Via delle Sette Chiese 282
 • Jak se tam dostat: Metro – linka A (z nádraží Termini train station) → zastávka Piazza San Giovanni in Lateran – poté přesednout na bus 218 (směr Ardeatine) → zastávka Fosse Ardeatine  (stejné jako u katakomb sv. Kalixta)
 • Jaká je otevírací doba: ÚT zavřeno, PO-NE (vyjma ÚT) 9:00-12:00 a 14:00-17:00
 • Kolik je vstupné: Plné vstupné 8 €, snížené vstupné 5 € (děti 7-16 let)

Katakomby svatého Sebastiana (catacombe di San Sebastiano)

 • Kde leží: Via Appia Antica 136
 • Jak se tam dostat: Metro – linka A (z nádraží Termini train station) → zastávka Piazza San Giovanni in Lateran – poté přesednout na bus 218 (směr Ardeatine) → zastávka Fosse Ardeatine  (stejné jako u katakomb sv. Kalixta)
 • Jaká je otevírací doba: PO-NE 10:00-17:00
 • Kolik je vstupné: Plné vstupné 8 €, snížené vstupné 5 € (děti 7-16 let)

Pahorek Gianicolo

Další skvělý výhled na staré město si užijete z pahorku Gianicolo, který sice nepatří mezi Sedm římských pahorků, ale to mu neubírá na bodech. Za dobré viditelnosti uvidíte panorama pohoří Apeniny za Římem.

Gianicolo leží severozápadně od čtvrti Trastevere.

výhled z pahorku Gianicolo

Jak ušetřit na památkách a dopravě v Římě?

Jedním ze způsobů, jak ušetřit v Římě, jsou turistické karty Roma Pass a Vatican and Rome Card.

S Roma Pass získáte získáte vstup zdarma nebo snížené vstupné do více než 45 památek a muzeí v Římě včetně neomezeného cestování MHD po Římě a dalších výhod.

Rome&Vatican Pass vám kromě toho umožňuje navíc vstup zdarma do Vatikánu a neomezené cestování vyhlídkovým autobusem po 3 dny. Více se dozvíte v mé podrobné recenzi.

Kde se ubytovat v Římě?

Doporučuji ubytovat se poblíž nádraží Termini, kam přijedete z letiště Fiumincino nebo Ciampino. Je tu několik pěkných hotelů, v okolí řada dobrých restaurací, obchody s potravinami (Coop), dobré spojení metrem do celého Říma a pěšky jste za pár minut v centru.

Útulný a cenově dostupný hotel Impero v docházkově vzdálenosti od centra

Tipy na nejlepší ubytování v Římě:

 • Hotel Impero – levný hotel s výbornými snídaněmi a terasou na střeše; starší vybavení, ale čisté a útulné; v noci klid
 • Hotel Borromeo – útulné dobové pokoje s vlastní koupelnou a klimatizací (pro 2-4 osoby); pár minut od metra a v pěší vzdálenosti od historického centra; krásná střešní terasa s posezením a lehátky
 • Hotel California – 2-4 lůžkové pokoje s vlastní koupelnou a klimatizací; v docházkové vzdálenosti od hlavního nádraží i historického centra
 • Hotel Nord Nuova Roma leží u rušné ulice, ale má dvojitá okna, která zamezí největšímu hluku; střešní terasa na večerní posezení; pohodlné postele a celkově moc příjemné pokoje
 • The Hive hotel – trendy hotel s moderními a čistými pokoji; v nabídce pokoje i apartmány pro až 4 osoby; prostorná střešní terasa s posezením a restaurací
Moderní a prostorné pokoje v hotelu Hive

Přesouváme se víc do centra. Pokud chcete nasát nezaměnitelnou atmosféru Říma, je pobyt v úplném centru ideální. Mým tipem je penzion L’antica Locanda Dell’Orso s 2-3 lůžkovými pokoji nedaleko náměstí Piazza Navona. Skvělý poměr ceny a kvality vzhledem k poloze v historickém centru.

Kde se najíst v Římě?

Řím láká nejen na památky, ale taky na výbornou kuchyni. A je tu tolik skvělých restaurací. Ale jak to tak bývá, lepší je hledat mimo samotné historické centrum. Ceny jsou tu vyšší a ne vždy tomu odpovídá kvalita jídla.

Za dobrou kuchyní přejděte most do čtvrti Trastevere. Tady se vaří výborně. Téměř na každém rohu. Navíc čtvrť je sama o sobě nádherná a stojí za vidění.

Čtvrť Trastevere je nejlepší volbou, kam na jídlo v Římě

Tipy před návštěvou Říma

 • Hlídejte si věci. Hlavně u hlavních turistických atrakcí.
 • Pozor na podvody se vstupenkami. Nakupujte jen od ověřených společností.
 • Buďte obezřetní při přecházení silnic. Místní rádi troubí a často nejezdí zrovna předpisově. Například náš řidič autobusu urval při jízdě zrcátko a vůbec ho to nerozhodilo :).
 • Zvolte pořádnou obuv. Řím je typický svými nerovnými dlážděnými chodníky.
 • Do kostelů a bazilik je vstup zdarma, ale přesto jsou dary vítané.
 • Po celém Římě je přes 2000 fontán, z nichž většina jsou tzv. nasoni. Doslova znamenají velké nosy, malé fontány, kde si můžete dolít pitnou vodu.
 • Po městě je rozmístěných několik informačních bodů P-Stop. Jsou prosklené a za 1 € si tady můžete skočit na klimatizovanou toaletu. Navíc je tu pracovník a místo tak zároveň slouží jako turistické informace. P-Stop najdete u Lateránské baziliky, nádraží Termini nebo na Via Giuseppe Zanardelli u Piazza Navona v centru.
 • Na toaletu můžete zajít i do restaurace, ale ne vždy vám to dovolí. Stačí se zeptat a někdy si třeba objednat něco malého, pokud by měli toalety jen pro zákazníky. Poplatek je téměř všude 1 €. Toalety ale běžně najdete taky v Koloseu, Vatikánu nebo v muzeích (někde buďte připravení na poplatek 1 €).
 • A poslední věc k toaletám: záchodové mísy bývají bez prkénka.

Toto byly naše tipy, co navštívit v Římě. Která místa plánujete navštívit? Máte dotaz? Ptejte se v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Další informace o Římě

NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V ŘÍMĚ: Čtěte průvodce pro Vatikánská muzea a Koloseum, abyste se na místě vyhnuli frontám. Co si nenechat ujít v Sixtinské kapli píšeme v samostatném článku.

Máme taky speciální průvodce pro památky starověkého Říma nebo nejlepší muzea v Římě.

ITINERÁŘ PRO ŘÍM: Inspirujte se naším itinerářem pro Řím za 3 dny. Máte jen jeden den? Itinerář pro Řím za 1 den vám pomůže naplánovat perfektní jednodenní výlet.

JAK SI UŽÍT ŘÍM: Tipy na nejlepší aktivity se dozvíte v článku, co dělat v Římě. Sdílíme taky několik tipů, jak ušetřit v Římě a víc jak 35 tipů pro cestování po Římě. V samostatném článku se dozvíte o všech možnostech, jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma.

Nejčastější dotazy – Co navštívit v Římě

Jaké památky patří v Římě mezi nejkrásnější a co si nenechat ujít?

Asi většina z nás touží při návštěvě Říma vidět Koloseum a Vatikán (Vatikánská muzea, Sixtinskou kapli a baziliku sv. Petra). V Římě je ale spousta dalších míst, co stojí za to vidět – Berniniho fontánu di Trevi, Pantheon, Andělský hrad, Piazza Navona nebo Lateránskou baziliku. Více tipů na památky a zajímavosti v Římě najdete v článku včetně informací o vstupném a otevírací době.

Kde se ubytovat v Římě?

Doporučuji ubytovat se poblíž nádraží Termini, kam přijedete z letiště Fiumincino nebo Ciampino. Je tu několik pěkných hotelů, v okolí řada dobrých restaurací, obchody s potravinami (Coop), dobré spojení metrem do celého Říma a pěšky jste za pár minut v centru.

Kde se najíst v Římě?

V Římě je řada skvělých restaurací, kde si můžete dát místní kuchyni. Nejlepším místem, kde se najíst v Římě, je čtvrť Trastevere. Tady málokdy šlápnete vedle.

29 názorů na “35 tipů na památky a co navštívit v Římě (2023) + MAPA”

 1. Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně vstupného. Pro mladé do 25 – je tím myšleno do 25 let včetně, tudíž 25 let +364 dní, nebo je to myšleno do 25 let ve smyslu 24 + 364?

  Děkuji moc za odpověď. 🙂

  1. Zdravím,

   možné jsou oba případy a většinou to nebývá bohužel upřesněné. Jaká místa máte na mysli? U Vatikánu to je do 26. narozenin u studentů. Na Koloseum jsem poslala dotaz, ale zatím nedali vědět. Předpokládám, že to bude včetně, tj. do 26 let.

 2. Ahoj,
  chtěla bych se zeptat, zda je někde dohledatelné, kolik stojí vstupenky s Roma pass nebo alespoň kolik % je sleva. Nikde jsem to neuměla najít. Nebo když není někde uvedená cena u vstupenky s Roma pass, tak je vstupné zdarma? Moc díky za odpověď.

 3. Dobrý den,
  zakoupili jsme si přes vámi zveřejněný odkaz vstupenky s přeskočením fronty do Vatikánských muzeí. Po zaplacení se objevila informace, že se jedná o voucher, který je potřeba před vstupem ukázat kontrole a přeměnit poukaz na vstupenky. Mohla bych vás požádat o nějaké bližší informace? Kudy se tedy ke tomu kontrolorovi dostat, jestli je tam jiný vstup pro skupiny a pro jednotlivce. jak tu frontu přeskočit (aby nás tam někdo nechtěl kamenovat, že předbíháme). Snažila jsem se text prohnat překladačem, ale moc moudrá jsem z toho nebyla.
  Jinak velice děkuji za krásné souhrnné a praktické informace o tom, co navštívit v Římě.
  Zuzana

  1. Dobrý den,

   díky rezervaci už nemusíte stát běžnou frontu na lístky, která u Vatikánských muzeí je (teď v květnu už bývá i na 1-2 hodiny). Máte vyhrazený zvláštní vstup pro Getyourguide, kde vystojíte krátkou bezpečnostní kontrolu s papírovou rezervací v ruce (kontrola probíhá vždy, ale trvá jen pár minut). Uvnitř vám pak na přepážce vstupenku vytisknou, jakmile ukážete vytištěné potvrzení. Rezervace předem je běžný postup, jak nemuset stát dlouhou frontu na lístky a zaměstnanci vás nasměřují, kam máte jít. Mám zpětnou vazbu od čtenářů, že s rezervací předem probíhá na místě vše bez čekání i teď v květnu, takže vše určitě proběhne hladce.

   Přeji krásnou dovolenou v Římě :).

   1. Veronika Štamfestová

    Dobrý den,
    jak nakoupit lístky online předem s rezervací a slevou, když ještě nemůžeme využít Roma pass, ale chceme si RP zakoupit? U Kolosea možnost je a co další památky, tam jsem to nenašla. Děkuji předem za cenné informace.
    Veronika

    1. Dobrý den,

     na většinu míst v Římě rezervace předem potřeba není (rezervace předem je potřeba do Kolosea nebo například galerie Borghese). Na ostatních místech je ukážete Roma Pass.

     Blanka

 4. Dobrý den. Mám dva praktické dotazy, které jsem zde nenašla zodpovězené. Jsou Omnia card na jméno?
  V případě on-line objednávky a již zakoupené Omnia card elektronicky, kam zohlednit tuto kartu? Na uvedených stránkách rezervací je vyžadována on-line platba. Děkuji za vysvětlení 🙂

  1. Dobrý den Margit, na kartě uvedené jméno není. Co se týká rezervace, tak postup jsem uváděla v článku přímo pro Roma Pass a Omnia Card, tak ho sem jen překopíruji:
   Pro Vatikán přijde postup rezervace přímo do emailu.
   Koloseum – na stránkách ecm.coopculture.it vyberete datum a čas, potvrdíte a v nové tabulce sjedete v nabídce až dolu, kde kliknete na rezervaci pro držitele Roma Pass. Rezervace je nutná pro všechny, tj. i děti, které mají vstup zdarma. Rezervační poplatek je vždy 2 €.
   Galerie Borghese – pošlete email na [email protected], kde uvedete počet osob, věk, datum a jaká hodina by vám přibližně vyhovovala. V sezóně rezervujte alespoň 10 dní předem.
   Mausoleo di Augusto – na odkaze romapass.vivaticket.it zvolte v pravém rohu “PRENOTA” a vyberte den a čas návštěvy.
   Kapitolská muzea (rezervace není nutná, ale doporučuje se) – na stránkách romapass.vivaticket.it kliknete v pravém rohu na “PRENOTA” a vyberete datum a čas návštěvy.

   Na většinu míst pak není potřeba rezervace předem.

   Ať se dovolená vydaří :).

 5. Dobrý den,

  s přítelem poletíme do Říma tento čtvrtek. Dnes jsem zakoupila Roma pass 72 a vstup do Kolosea za 2EUR/os. Nedaří se mi ale najít snížené vstupné do Andělského hradu, který bychom také mohli mohli mít na Roma Pass (pochopila jsem správně, že lze uplatnit na 2 vstupy). Můžete mi prosím poslat odkaz? Všude se mi zobrazuje vstupné 18 eur a více.

  Děkuji

  Hana

  1. Dobrý den,

   u Andělského hradu stačí, když ukážete Roma Pass při vstupu a pokud to bude váš druhý vstup, získáte vstupné zdarma. Není nutná rezervace jako u Kolosea.

   Ať se výlet vydaří,

   Blanka

 6. Ahoj,
  moc děkuji za tuto stránku – do Říma se už moc těšíme.
  Všude jsou uvedeny ceny vstupného od 18 let, tzn. že děli a mladiství do 18 let vstupné nikde neplatí?

  1. Ahoj Jani,

   pokud to není uvedené, tak se neplatí. Jen někde je například poplatek za rezervaci – například u Kolosea 2 €.

   Ať se v Římě líbí :).

 7. Dobrý den, děkuji za Vaše stránky, moc mi pomohly při plánování návštěvy Říma. Všechny podstatné informace na jednom místě jsou opravdu bezva.

  1. Dobrý den Aleši,

   to moc ráda slyším a doufám, že se výlet do Říma vydařil :).

   Moc děkuji za zpětnou vazbu a mějte se hezky,

   Blanka

 8. Trochu jsem nepochopila co znamena že pamatky které chci navštívit zdarma musí následovat po sobě. Jako že v jeden den nebo na stejné adrese?

  1. Ano, dle údajů na oficiálních stránkách by to mělo být včetně, ale osobně odzkoušeno to nemám – už pár let nespadám do cílové skupiny :).

 9. Děkuji za super stránky. 🙂 Moc nám pomohly při plánování návštěvy Říma. Díky nim jsme minulý měsíc s přítelem navštívili i Caracallovy lázně, o kterých jsme předtím nevěděli.
  Dovoluji si Vás upozornit, že máte tu chybu ve vstupném. V únoru 2020 činilo vstupné do Andělského hradu 15 € a pro studenty 2 €. Doporučuji návštěvu Kapitolského muzea, do kterého bylo vstupné 11,5 € a snížené vstupné 7,5 €.

  1. Díky za pozitivní vazbu, ta vždy potěší :). Doufám, že se Silvestr v Římě vydařil dle představ a přeji pohodovou cestu domů!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *