LONDÝN ZA 3 DNY: tipy, co v Londýně vidět a jak si ho užít! (2023)

Londýn za 3 dny

Plánujete navštívit Londýn na 3 dny? Při plánování vám pomůže itinerář a průvodce nejkrásnějšími místy, která musíte v Londýně navštívit včetně přehledné mapy.

Londýn, hlavní město Spojeného Království, je živé, kosmopolitní místo, které vás doslova očaruje svou atmosférou.

Alespoň mně učarovalo a stále se sem ráda vracím, protože Londýn nás vždy překvapí něčím novým.

Každá čtvrť v Londýně je jiná a něčím zcela odlišná. Máte pocit, jako byste neustále odkrývali nové a nové vrstvy. To je na Londýnu zábavné.

Tower Bridge je naším oblíbeným místem v Londýně – s promenádou a spoustou možností, co navštívit v okolí

A těch míst, co tu můžete navštívit. Přední světová muzea, ikonické památky, originální atrakce a trhy, kde si můžete dát, na co si jen vzpomenete. A taky spousta zeleně. Dokonce tolik, že OSN klasifikovalo Londýn jako les.

To jsou jen některé z magnetů, které táhnou každoročně miliony návštěvníků. Dokonce tolik, že se Londýn pravidelně umísťuje na první příčce nejnavštěvovanějších měst v Evropě (po něm následuje Paříž, Istanbul, Řím a Amsterdam).

Dá se navštívit Londýn za 3 dny?

Londýn je nejnavštěvovanější město v Evropě. Už to napovídá, že aktivit a míst je tu tolik, že vám nebude stačit ani týden.

Nejhlavnější centrum Londýna se dá projít i za jeden den. Nepodíváte se ale dovnitř žádné galerie, muzea nebo památky a to by byla velká škoda. Navíc byste si nemohli v klidu vychutnat atmosféru města, která je u Londýna nezaměnitelná.

Londýn je město, na které byste si měli vyhradit minimálně 3 dny (nejlépe 5 dní), abyste poznali víc jeho částí a udělali si tak lepší obrázek o jeho různorodosti.

Londýn za 3 dny
Čtvrť Mayfair

Jak si užít Londýn za 3 dny?

Choďte pěšky

Centrum Londýna se dá prochodit pěšky. Díky tomu objevíte místa, která byste jinak neměli šanci vidět.

Spousta zajímavých míst se ale nachází mimo hlavní střed Londýna – Kensingtonský palác, Královské botanické zahrady, hrad Windsor, park Greenwich a další.

Londýnská MHD je spolehlivá a propojí váš i s tím nejzazším koutem Londýna. A stačí vám k tomu jen vaše bezkontaktní karta, kterou přiložíte při nástupu ke čtečce (v metru a ve vlaku i při výstupu). Díky tomu se vám odečte jen částka, kterou jste skutečně projeli.

Více se o fungování MHD v Londýně dočtete v samostatném článku.

Ubytujte se poblíž centra

Najděte si ubytování poblíž centra. Londýn je opravdu rozlehlý a pokud na něj máte jen 3 dny, nechcete trávit na cestě z ubytování do centra víc, než je potřeba.

Navíc co ušetříte za ubytování, zaplatíte za MHD. Oblast Londýna se totiž dělí na zóny (od zóny 1 v centru po zónu 9 na kraji města). Čím dále od centra jste, tím dražší pak doprava je.

Naše tipy na nejlepší ubytování v Londýně najdete v samostatném článku (včetně mapy a praktických informací). Pár tipů přikládám i na konci tohoto článku Londýn za 3 dny.

London Eye / Londýn za 3 dny

Pořiďte si London Pass

Plánujete navštívit víc placených památek, muzeí a atrakcí? Pořiďte si London Pass. Jedná se o turistickou kartu, se kterou máte vstup zdarma do více než 90 míst v Londýně včetně Westminsterského opatství, Tower of London, Tower Bridge, Kensingtonského paláce, hradu Windsor a spousty dalších oblíbených míst.

V itineráři níže jsem u každého místa poznamenala v závorce, zda je součástí London Pass pro snadnější orientaci, co vše karta zahrnuje. O London Pass se dočtete více v samostatném článku.

Rezervujte si vstupenky

Rezervujte si vstupenky na ty nejnavštěvovanější místa předem. Na místě jen ukážete mobil se vstupenkou a přeskočíte frontu. Navíc se dají lístky v případě potřeby zrušit 24 hodin předem zdarma.

Kam je potřeba rezervovat vstupenky předem, najdete přímo u jednotlivých míst.

Co navštívit a vidět v Londýně za 3 dny?

Naše itineráře tvoříme tak, aby bylo v každém dni od všeho něco. Historie, umění, zábava, procházky zajímavými místy, dostatek míst k odpočinku a k dobrému jídlu.

Místa jsou poblíž sebe, abyste nemuseli využívat londýnské metro nebo autobusy víc, než je potřeba.

Při plánování vám pomůže taky mapa s trasami pro jednotlivé dny. Mapu si můžete stáhnout do počítače nebo mobilu a upravit si jí podle svých zájmů.

Mapa trasy, co vidět v Londýně za 3 dny

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu trasy v Londýně. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci pro Londýn za 3 dny. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Londýn za 3 dny: Westminster a Covent Garden

Itinerář na 1. den v Londýně:

 • Westminsterský palác a Westminsterské opatství
 • Churchillovo muzeum a Cabinet War Rooms
 • Buckinghamský palác a střídání stráží
 • Piccadilly Circus a Čínská čtvrť
 • Trafalgarské náměstí a Národní galerie
 • London Eye
 • Covent Garden

Westminsterský palác

Londýn za 3 dny / Westminsterský palác

Začínáme na nejdůležitějším místě v Londýně – u Westminsterského paláce, kde sídlí parlament. Tady se debatuje, schvaluje a rozhoduje o budoucnosti Spojeného království.

Mimo to je ale Westminsterský palác impozantní neogotická stavba se známou věží Elisabeth Tower a ještě známějším 13 tunovým zvonem Big Ben uvnitř. Zvon se jmenuje po muži Benjaminovi Hallovi, který zvon objednal.

K sídlu parlamentu se dnes ještě vrátíme, ale teď už je čas vyrazit směrem k Buckinghamskému paláci, kde probíhá dopoledne střídání stráží.

Westminster Abbey

Jen pár kroků od Westminsterského paláce stojí jedna z nejkrásnějších staveb v Londýně – Westminsterské opatství (součástí London Pass).

Londýn za 3 dny / Westminsterské opatství

Tady se psal kus anglické historie. Westminsterské opatství hostilo korunovace, svatby i pohřby královské rodiny. Konala se tady svatba prince Williama a Kate Middleton, pohřeb princezny Diany a přírodovědce Charlese Darwina a taky se jedná o místo posledního odpočinku Charlese Dickense, Isaaca Newtona, 17 britských králů a královen a dalších 3000 velkých Britů.

Katedrála otevírá už v 9:30 a nabízí toho spoustu k vidění. Vyhraďte si minimálně hodinu a půl. Pro přeskočení fronty na lístky je lepší objednat vstupenky předem (na místě jen ukážete vstupenku v mobilu).

Churchillovo muzeum a Cabinet War Rooms

Churchill War Rooms

Od opatství odbočujeme kolem kongresového centra Central Hall k parku St James. Tady se nachází budovy státní správy a taky Churchillovo muzeum.

To by nemělo uniknout nikomu, kdo se zajímá o období druhé světové války. Jedná se totiž o tajný kabinet Winstona Churchilla z období 2. světové války v podzemí Whitehall, odkud Churchill řídil válečné úsilí po 6 let.

Vstupné není nejnižší, jak už bývá u Londýna zvykem, ale pokud jste milovníky historie jako Péťa, budete nadšení. Místo je skvěle zachovalé a dokonale vás vtáhne do válečné historie.

Návštěva zabere minimálně hodinu (spíš počítejte s 2 hodinami), takže pokud chcete vidět střídání stráží v 11 hodin, zajděte do Churchillova muzea později. Lístky si koupíte online na předem vybraný čas.

Buckinghamský palác

Londýn za 3 dny / St James Park

Procházíme parkem St James, jedním z 8 královských parků. Je tu spousta zvířat, které jsou dokonale ochočené. Pokud u sebe budete mít pár oříšků, veverky vám je klidně sní přímo z ruky. Celým parkem se line jezero a uvidíte tady taky plameňáky.

Park vede až k Buckinghamského paláci. Ten je otevřený jen několik týdnů v létě a zkraje podzimu, ale kdykoliv v průběhu roku se můžete zajít podívat do Královniny galerie (muzeum s uměleckou sbírkou královské rodiny včetně portrétů; součástí London Pass).

Buckinghamský palác Londýn

Buckinghamský palác je domovem britské královské rodiny už od roku 1837 a má největší soukromou zahradu v Londýně. Co láká davy návštěvníků, je světoznámý průvod královské grady v červených uniformách a kloboucích z medvědí kůže.

Oficiální zahájení je v 11 hodin, ale doporučuju být na místě cca půl hodiny před, abyste si zajistili dobrý výhled. V červnu a červenci probíhá střídání stráží denně a po zbytek roku jen v určité dny – raději si informace ověřte přímo před návštěvou na oficiálním webu ke střídání stráží v Londýně.

Piccadilly Circus a China town

Od historie rovnou na barevnou a rušnou třídu Piccadilly Circus, londýnskou obdobu Times Square v New Yorku. Piccadilly Circus je plné světel a velkých reklamních soch. Uprostřed toho všeho stojí socha Erose.

Piccadilly Circus Londýn

Bude kolem oběda (záleží, co vše jste už navštívili) a je čas si dát něco dobrého. Jen kousek od Piccadilly Circus leží přes Leicester Square Čínská čtvrť (China town). Rozprostírá se podél ulice Gerrard Street.

Během mžiku se ocitnete v Asii. Na místě plném červených luceren a autentických restaurací s výbornou asijskou kuchyní.

Chinatown Londýn / Londýn za 3 dny

To je na Londýně neuvěřitelné. Stačí jen pár minut chůze a dokonale se změní na úplně jiné místo.

Trafalgarské náměstí

Od Čínské čtvrti pokračujeme na další známé náměstí – Trafalgarské náměstí, kterému dominuje Národní galerie.

Pokud se zajímáte o klasické umění, tady si přijdete na své. Navíc vstupné je zdarma a otevřeno je až do 18 hodin (v pátek do 21 h).

National Gallery Londýn / Londýn za 3 dny

Další dominantou Trafalgarského náměstí je Nelsonův sloup, který uctívá vítězství admirála Nelsona v bitvě u Trafalgaru v roce 1805. Sloup střeží 4 bronzoví lvi.

Trafalgarské náměstí / Londýn za 3 dny

Od Trafalgarského náměstí pokračujeme po třídě Whitehall, která je známá tím, že se tu nachází budovy státní institucí včetně Downing Street 10, kde žije a pracuje britský premiér (poznáte to podle střežené brány, kam je vstup zakázán).

Whitehall Londýn

Na Whitehall se nachází taky 2 památníky, jako vyjádření pocty pro padlé vojáky ve 2. světové válce a ženy, které šly do války.

Po pár minutách dojdete zpět k Westminsterskému paláci. Pokud jste ráno nestihli Churchillovo muzeum, můžete sem zajít teď.

Od paláce pokračujeme přes Westminsterský most, kde si všichni dělají ikonickou fotku Westminsterského paláce.

London Eye

London Eye Londýn

Směřujeme k předposlednímu místu, které už z Westminsterského mostu máte na dohled – London Eye. Se svými 135 metry se jedná o nejvyšší ruské kolo v Evropě.

Takhle na večer při západu slunce odtud budete mít nádherný výhled na Londýn. Vstupenky na London Eye jsou v den návštěvy dražší a navíc tu bývají dlouhé fronty (záleží na období a čase).

Tip: London Eye je jednou z nejoblíbenějších památek v Londýně a tvoří se tu dlouhé fronty – přeskočte frontu na lístky rezervací vstupenky předem.

Londýn za 3 dny itinerář / London Eye výhled
Výhled z London Eye

Covent Garden

Je na večer a nejlepší čas pro návštěvu Covent Garden, kde zakončíme první den.

Covent Garden je živá čtvrť plná nezávislých i luxusních obchodů (většina zavírá v 7-8 hodin večer), restaurací, barů a pouličních umělců.

Covent Garden Londýn
Apple Market v Covent Garden

Uprostřed stojí anglikánský kostel sv. Pavla a krytý trh Covent Garden Market (otevírací doba 10:00-19:30, v PO a ST pak jen do 18:00).

Projděte si i okolní uličky, které jsou kouzelné, plné barev a zeleně. Mým tipem je Neal´s Yard. Chce to mít oči na stopkách, protože sem vede vstup úzkou uličkou, ale stojí to za chvíli hledání.

Neal´s Yard je skrytá ulička plná barev, kam vede úzká odbočka

Nejen na trhu, ale i v okolí trhu je spousta možností, kde se můžete najíst od japonské kuchyně přes tchajwanskou, indickou, italskou, americkou až po mexickou.

Od London Eye se na Covent Garden dostanete přes most Hungerford Bridge (první most za London Eye). Je to necelých 20 minut chůze.

Rezervujte si vstupenky na nejoblíbenější atrakce v Londýně a na místě přeskočte frontu:

Londýn za 3 dny: City of London – Southwark

Itinerář na 2. den v Londýně:

 • Tower of London a Tower Bridge
 • The Shard
 • Borough Market
 • Shakespearovo divadlo Globe a Tate Modern
 • Katedrála svatého Pavla
 • City of London a Shoreditch

Tower of London

Tower of London Londýn / Londýn za 3 dny

Druhý den začínáme u jedné z nejdůležitějších památek v Londýně – středověké pevnosti Tower of London (součástí London Pass), která je jedním z nejlepších symbolů dlouhé a rozmanité historie Londýna a domov korunovačních klenot Anglie.

Tower of London sloužil po několik staletí jako věznice. Jedním z nejznámějších vězňů byl Rudolf Hess, zástupce Hitlera.

Tower of London

Zajděte se podívat do královské zbrojnice, kde si můžete prohlédnout dvě brnění Jindřicha VIII. Jedno, které nosil jako štíhlý mladík a druhý, kdy už byl jako král kulatější.

Nebo se projděte po vnitřních zdech pevnosti a podívejte se na interaktivní ukázky britských panovníků.

Oblíbenou aktivitou je hledání 6 havranů, kteří pevnost střeží. Legenda říká, že pokud havrani pevnost opustí, monarchie padne a Anglii postihne velká pohroma.

TIP: Tower of London je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Londýně. Přeskočte na místě frontu rezervací vstupenek předem.

Tower Bridge

Od Tower of London už máte na dohled nejkrásnější most v Londýně – Tower Bridge (součástí London Pass).

Spousta návštěvníků zaměňuje Tower Bridge s London Bridge, ale jedná se o zcela odlišné mosty. Později budete mít možnost porovnat oba mosty a vidět, že každý je zcela odlišný.

Tower Bridge Londýn / Londýn za 3 dny

Most nese název po Tower of London. Můžete se jen tak projít po mostě nebo zavítat dovnitř a dozvědět se více o jeho historii a mechanismu vijáku poháněného párou, díky kterému se most zvedne za 3 minuty víc jak 1000 ročně. Své doby se jednalo o ojedinělý mechanismus.

Prohlídka začíná v první věži, odkud postupně vystoupáte nahoru do věže, přejdete most mezi věžemi, který má část podlahy ze skla. Perfektně tak vidíte, co je pod vámi. Prohlídku zakončíte v druhé věži.

Od Tower Bridge pokračujeme na jižní břeh Temže, kde je udržovaná promenáda a spousta zajímavých míst v okolí. Prvním z nich je námořní loď z druhé světové války HMS Belfast. Kotví přímo na Temži a určitě jí nepřehlédnete.

Po levé straně uvidíte mezi mrakodrapy nejvyšší budovu ve Spojeném Království – The Shard.

The Shard – momentálně v rekonstrukci v roce 2023

Pokud by se konala soutěž o nejlepší výhled v Londýně, mrakodrap The Shard (součástí London Pass) by bezkonkurenčně vyhrál. Výhled z London Eye je sice úžasný, ale z mrakodrapu The Shard je ještě krapet lepší. Máte odtud celý Londýn jako na dlani.

The Shard je zubatá, skleněná stavba, která vyčnívá nad okolím jako střep. Skládá se z 11 000 skleněných panelů.

The Shard Londýn / Londýn za 3 dny

Výtah vás během mžiku vyveze do 68 patra, kde je bar. Odtud pak můžete vystoupat po schodech ještě o pár pater výš na otevřenou vyhlídku.

Vstupenky si musíte rezervovat předem na konkrétní čas (zůstat pak ale můžete, jak dlouho budete chtít).

The Shard Londýn výhled
Výhled z mrakodrapu The Shard

Borough Market

Borough Market je nejstarší trh v Londýně (vznikl už ve 13. století) a zároveň místo, kde se skvěle najíte. Můžete tady vyzkoušet jídlo z různých koutů světa od mořských plodů, francouzských sýrů až po burgery (i pro vegany).

Přímo od Borough Market vede London Bridge, který je často zaměňovaný s Tower Bridge. London Bridge je ale docela obyčejný most, který propojuje City of London s čtvrtí Southwark.

My budeme pokračovat dál po jižním břehu Temže, kde jsou další zajímavá místa. Prvním je Golden Hinde (součástí London Pass). Jedná se o alžbětinskou galeonovou loď, kde se dozvíte víc o tom, jaké to bylo plavit se po moři v 16. století pod vedením kapitána Sira Francise Drakea.

Shakespearovo divadlo Globe

The Globe Theatre London
Shakespearovo divadlo Globe

Shakespearovo divadlo Globe (součástí London Pass) se nachází jen pár minut od lodi Zlatá Hinde. Divadlo je známé svou otevřenou střechou, pod kterou se odehrávají inscenace Shakespearových her.

Původní divadlo vyhořelo už v roce 1613 a toto bylo postaveno až v roce 1997. Je téměř k nerozeznání od originálu.

Můžete vyrazit na jedno z představení nebo se dovnitř podívat v rámci prohlídky (prohlídka je součástí London Pass).

Tate Modern

Tate Modern Londýn

Hned za divadlem Globe sídlí galerie Tate Modern, 4. nejnavštěvovanější muzeum na světě. Pokud jste milovníky současného umění, určitě sem zajděte. Je tu dobře zastoupený minimalismus, surrealismus, poválečná abstrakce a další současné směry od umělců, jako byl Picasso, Dalí, Warhol nebo Gormley.

V 10. patře je vyhlídka na Londýn. Ne tak dobrá jako z jiných míst v Londýně, ale pokud se chcete podívat na Londýn zdarma, je to dobrá alternativa. Vstup do Tate Modern je zcela zdarma, dočasné výstavy jsou placené. Otevřeno je denně 10:00-18:00.

Katedrála svatého Pavla

Opouštíme jižní břeh Temže přes most Millenium Bridge. Ten si možná budete pamatovat z filmů, které se odehrávají v Londýně.

Je to jeden z nejzajímavějších mostů ve městě a navíc vede přímo k barokní katedrále svatého Pavla (součástí London Pass).

Katedrála je tak obrovská (po bazilice sv. Petra ve Vatikánu druhá nejvyšší), že její kopuli vidíte dobře už z dálky.

Katedrála sv. Pavla je aktivním kostelem a sídlem londýnského biskupa. Původně vznikla jako celoměstský projekt architekta Christophera Wrena na oživení Londýna po velkém požáru v roce 1666, kdy původní katedrála shořela.

V původním návrhu vypadala katedrála jako gigantický ananas (ano, slyšíte správně), protože ten dle Wrena symbolizuje mír, pohostinnost a prosperitu.

katedrála svatého Pavla Londýn / Londýn za 3 dny

Dnes je katedrála místem posledního odpočinku mnoha slavných britských postav včetně vévody z Wellingtonu, Christophera Wrena a admirála Nelsona.

Interiér vás určitě uchvátí stejně jako nás. Za oltářem se nachází kaple věnovaná 28 000 občanům USA, kteří přišli v Británii o život během 2. světové války.

Můžete vylézt po schodech až nahoru a pokochat se výhledem na Londýn. Katedrála zavírá v 16 hodin a v neděli se tu konají bohoslužby. Rezervujte si vstupenky kliknutím zde.

City of London a Shoreditch

Od katedrály vyrážíme přes City of London ke čtvrti Shoreditch. Je to asi půl hodinka pěšky (nebo 20 minut autobusem č. 8 nebo linkou metra Central dvě zastávky).

City of London je oficiální Londýn. Nejstarší část města, která je nyní plná mrakodrapů.

Má rozlohu jen 2,9 km2 a bydlí tady na 9400 lidí, ale přes den se zamíří za prací přes čtvrt milionů lidí. Když večer opouštějí svá zaměstnání, je to smršť kravat a kostýmků.

City of London

Celá čtvrť je zajímavým kontrastem mrakodrapů a původních domů, kde bydlí místní.

Uprostřed City of London stojí Bank of England. Je to tak rozlehlá a impozantní budova, že jí nemáte šanci minout.

Přes Liverpool Street přicházíme do naší oblíbené čtvrti Shoreditch. Ta je známá svým streetartovým uměním, výbornými restauracemi a bary a skvělou místní atmosférou. Perfektní zakončení druhého dne, kde se můžete jen tak procházet a dát si něco dobrého k jídlu.

Londýn za 3 dny: Kensington

První dny jsme viděli hlavní jádro Londýna a nejznámější památky v Londýně – Westminsterský palác a opatství, Buckinghamský palác, London Eye, Tower of London, Tower Bridge nebo katedrálu sv. Pavla.

V Londýně je ale stále spousta míst, která stojí za vidění. Poslední den necháme proto trochu otevřený a ukážeme si 5 variant, jak můžete zakončit 3 dny v Londýně. Navštivte skvělá londýnská muzea, vraťte se zpět v čase s Harry Potterem nebo nasajte tajemnou atmosféru u Stonehenge. Všechny itineráře si teď postupně ukážeme.

Varianta 1 – Itinerář na 3. den v Londýně:

 • Kensingtonský palác
 • Royal Albert Hall
 • Muzeum vědy, Přírodopisné muzeum a Victoria&Albert Museum
 • Královské botanické zahrady

Kensingtonský palác

Kensingtonský palác Londýn / Londýn za 3 dny

Kensingtonský palác (součástí London Pass) ze 17. století je domovem prince Williama a Kate, vévody a vévodkyně z Cambridge.

Kolem paláce se rozprostírají nádherné upravené zahrady. Můžete ale nakouknout i dovnitř a prohlédnout si exponáty zaměřené mimo jiné na život královny Viktorie, která byla druhou nejdéle vládnoucí královnou po Alžbětě II. a v Kensingtonském paláci strávila své dětství. Rezervujte vstupenky kliknutím zde.

Royal Albert Hall a muzea v Kensingtonu

V okolí Kensingtonského paláce je několik skvělých muzeí, kam je přístup zdarma – Muzeum vědy, Přírodopisné muzeum (obě muzea skvělá taky pro děti) a Victoria&Albert Museum, pokud milujete umění.

Muzea mají rozsáhlé sbírky, tak si na každé z nich vyhraďte minimálně 2 hodiny. Všechna muzea se nacházejí hned vedle sebe, necelých 20 minut chůze od Kensingtonského paláce.

Po cestě budete mít po levé straně Kensingtonská zahrady (nebo můžete projít z Kensingtonského paláce přímo zahradami) a budete procházet elegantní a klidnou čtvrtí Kensington.

Royal Albert Hall

Asi za 10 minut dojdete ke světoznámé koncertní síni Royal Albert Hall (součástí London Pass), kam můžete taky nahlédnout v rámci prohlídky. Je to nádherná stavba už z venku.

Přímo naproti Royal Albert Hall je výrazný gotický památník krále Alberta, manžela královny Viktorie.

Odbočíte kolem Royal Albert Hall a pokračujete ulicí mezi typickými červenými cihlovými domy, které po chvíli vystřídají světlé rezidenční domy a moderní budova školy. Pár minut a jste u muzeí.

Muzeum vědy (Science Museum)

Muzeum vědy obsahuje na 300 tisíc předmětů včetně nejstarší dochované parní lokomotivy, prvního modelu DNA nebo velitelského modelu Apolla 10. Vstupné je zdarma, ale je potřeba rezervovat místo předem.

Přírodopisné muzeum (Natural History Museum)

Hned naproti Muzeu vědy sídlí další muzeum – Přírodopisné muzeum. A opět je na co se dívat. Přes 80 milionů položek včetně exponátů shromážděných Charlesem Darwinem a rozsáhlé sbírky zkamenělin.

Hned v úvodní hale vás přivítá odlitek kostry velryby. Odtud se pak muzeum dělí tematicky do několika zón.

Vstupné se neplatí, ale opět musíte rezervovat předem místo.

Victoria & Albert Museum

Pomyslnou trojici doplňuje Victoria & Albert Museum, které je jedno z největších muzeí dekorativních a designových předmětů na světě. Sbírka je rozdělená do 150 galerií a obsahuje keramiku, sochy, obrazy, šperky nebo módu ze všech koutů světa. Vstup zdarma.

Královské botanické zahrady

Nejspíš si budete chtít po všem tom umění a historii odpočinout. Nedaleko muzeí je Hyde Park (přímo sousedí s Kensingtonskými zahradami).

Tady se můžete jen tak procházet a pomalu dojít až na Oxford Street, nejznámější nákupní zónu.

Pokud ale nákupy neplánujete, Oxford Street není sama o sobě tak zajímavá (pokud není krásně nazdobená v předvánočním období).

Kew Gardens
Královské botanické zahrady

Druhým tipem je nasednout u muzeí ve stanici South Kensington na zelenou linku metra District line a vydat se do půl hodinky vzdálených Královských botanických zahrad Kew Gardens (součástí London Pass).

Kew Gardens jsou oáza plná nádherných květin, skleníků a stezek, kde se můžete jen tak procházet a dát si něco dobrého.

Zahrady zavírají v 19:00, ve čtvrtek zavírají už v 16:00 a o víkendu naopak až ve 20:00. Rezervujte vstupenky kliknutím zde.

Varianta 2 : Itinerář na 3. den v Londýně

 • Britské muzeum
 • Soho a Oxford Street
 • Regent´s Park
 • Camden Market

Britské muzeum

Britské muzeum

Britské muzeum je jedno z nejnavštěvovanějších muzeí na světě a taky druhé nejnavštěvovanější muzeum v Londýně po Tate Modern.

Vzniklo už v roce 1753 jako kabinet kuriozit, které shromažďoval královský lékař Hans Sloane. Dnes tu můžete obdivovat rozsáhlou sbírku víc než 7 milionů předmětů z celého světa.

U vstupu je k dispozici mapa pro snadnější plánování. Je lepší vybrat si pár bodů, které navštívíte a nesnažit se vidět vše, protože za jeden den nemáte šanci vše důkladně projít.

Muzeum otevírá v 10:00. Vstupné do muzea je zdarma. V sezóně je lepší si rezervovat místo předem.

Od muzea pokračujeme přes Carnaby Street ve čtvrti Soho a Oxford Street do královského parku Regent´s. Čtvrť Soho je známá svou bohémskou atmosférou, divadly, jazzovými kluby, restauracemi, hudebními obchody, kavárnami a pekárnami.

Regent´s Park

Regent´s Park je jedním z 8 královských parků v Londýně a místo, kde najdete krásnou růžovou a japonskou zahradu.

Kromě toho na kraji parku sídlí oblíbené Madame Tussauds Museum (součástí London Pass) neboli muzeum voskových figurín. Uvidíte tady postavy od Donalda Trumpa po King Kinga, ale taky si užijete spoustu interaktivní zábavy.

Na severní straně parku se pak rozprostírá London ZOO (součástí London Pass), která je nejstarší vědeckou ZOO na světě.

Camden Market

Jakmile projdete Regent´s Park, jste už jen kousek od Camden Market ve čtvrti Camden Town. Trh i celá čtvrť jsou známé svou alternativní kulturou, kvůli které se sem sjíždí miliony návštěvníků každý rok.

Trh je rozmanitý, eklektický a najdete tady spoustu stánků s jedinečnými uměleckými díly (a často i cetkami). Navíc se tu skvěle najíte.

Varianta 3: Itinerář na 3. den v Londýně

 • Plavba lodí
 • Greenwich Park

Plavba lodí a Greenwich Park

Nasedněte ráno na loď u Westminsterského paláce (jedna z nejoblíbenějších atrakcí v Londýně) a nechte se odvézt až do čtvrti Greenwich. Tady leží Greenwich park (součástí London Pass), který je zapsaný na seznamu UNESCO. Rezervujte plavbu po Temži na tomto odkaze.

Najdete tady Královskou observatoř, čajový clipper Cutty Sark, Národní námořní muzeum, Dům královny nebo nultý (základní) poledník, ze kterého se počítá zeměpisná délka.

Všechna místa můžete navštívit v rámci zvýhodněné kombinované vstupenky. Najíst se můžete na oblíbeném trhu Greenwich Market mezi na půli cesty mezi Temží a parkem.

Varianta 4: Itinerář na 3. den v Londýně

 • Warner Bros. Studio Tour London

Pokud jste fanoušky Harryho Pottera, program na třetí den v Londýně je jasný. Kousek za Londýnem se nachází Warner Bros. Studio Tour London, kde se Harry Potter natáčel.

Uvidíte například Bradavický expres, Brumbálovu kancelář nebo Zakázaný les. Vyzkoušíte spoustu kostýmů, zábavných aktivit a filmových efektů, jako je například virtuální jízda na koštěti.

Vstupenky je potřeba rezervovat předem

Upozornění: Vstupenky je nutné rezervovat předem. Bývají vyprodané i týdny dopředu, proto je potřeba rezervovat s dostatečným předstihem. Zde najdete vstupenky se zajištěnou dopravou tam a zpět.

Varianta 5: Itinerář pro 3 dny v Londýně

 • Hrad Windsor
 • Stonehenge

Udělejte si výlet do krásného okolí Londýna a navštivte domov britského krále a tajemné Stonehenge.

Hrad Windsor

Hrad Windsor je rozlehlý, monumentální a nabízí velký přehled o britské historii (až 1 000 let zpět). Zároveň se jedná o druhý největší hradní komplex, který je dosud obývaný.

Windsor London

Hrad se nachází v malém městě Windsor asi hodinu západně od centra Londýna. Dostanete se sem s jedním přestupem metrem a následně vlakem (pro aktuální spoje dobře poslouží Google mapy).

Na celkovou prohlídku včetně cesty počítejte minimálně půl den. Na místě si můžete půjčit zdarma audioprůvodce.

Stonehenge

Stonehenge je jedním z nejlepších výletů v okolí Londýně. Nachází se kousek od Salisbury v hrabství Wiltshire.

Stonehenge představuje starobylý kamenný monument, který pochází z doby přibližně 3000 let před naším letopočtem. Pro pravěké obyvatele měl duchovní význam a dodnes je opředený řadou mýtů.

Stonehenge / nejkrásnější památky v Anglii
Stonehenge / nejkrásnější památky v Anglii

Tajemné kameny můžete prozkoumat od plotu. Bohužel se nedostanete přímo k nim, ale to je pochopitelné vzhledem k jejich významu. Na místě se nachází taky skvělé interaktivní muzeum, které vám poskytne další informace o historii Stonehenge.

Do Salisbury se dostanete za 1,5 hodiny přímým vlakem ze stanice Waterloo v centru Londýna. Tady pak přesednete na kyvadlový autobus ke Stonehenge (30 minut).

Rezervujte si vstupenky do Stonehenge kliknutím zde a na místě přeskočte frontu. U vstupu pak jen stačí ukázat vstupenku v mobilu, popř. vytištěnou.

Tato vstupenka zahrnuje vstupné do Stonehenge a dopravu z Londýna ke Stonehenge tam a zpět.

Pokud dáváte přednost výletu se zajištěnou dopravu, zde najdete nejoblíbenější výlety v okolí Londýna k hradu Windsor, ke Stonehenge a do lázeňského města Bath:

Londýn za 3 dny: Ubytování

Zvolte si ubytování strategicky, ať nestrávíte na cestě z hotelu do centra města hodinu. A to se klidně může stát vzhledem k tomu, jak je Londýn rozlehlý. 

Přikládám několik našich tipů na ubytování s dobrou dostupností, kvalitou služeb a cenou:

ibis London Blackfriars – hotel leží na jižní straně Temže nedaleko nádraží Waterloo; centrum Londýna je pěšky dobře dostupné (poblíž Westminster nebo London Eye); autobusová zastávka hned naproti, restaurace a obchody poblíž

Blue Bells Hotel – levný, ale útulný hotel v klidné čtvrti Nothing Hill nedaleko stanice metra Nothing Hill Gate, kde se křižují hned 3 linky metra; pár kroků od Kensingtonských zahrad a Hyde Parku

Blue Bells Hotel

ibis London City Shoreditch – moderní pokoje nedaleko nádraží Liverpool Street Station, kde staví autobusy z letiště Stansted; vedle hotelu Tesco Express a restaurace i trhy v okolí; pěšky dostupný Tower od London a Tower Bridge

Best Western Chiswick Palace – krásná a klidná lokalita nedaleko letiště Heathrow; autobusová zastávka hned naproti; metrem jste v centru za 25 minut; restaurace a obchůdky v okolí

Více informací o ubytování v Londýně se dozvíte v tomto článku: Nejlepší hotely v Londýně.

Jak ušetřit v Londýně za vstupné do památek?

Mapa Londýna

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Londýna. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Londýně za 3 dny. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byl náš itinerář, co navštívit v Londýně za 3 dny. Máte dotaz? Piště v komentáři níže. Rádi zodpovíme dotazy. Šťastnou cestu!

Více informací o Londýně

LONDÝN ITINERÁŘ: Podívejte se na náš článek s tipy na místa, co navštívit v Londýně (vstupné, otevírací doba, mapa). Máte na Londýn jen jeden den? Podívejte se na náš itinerář pro Londýn na 1 den.

LONDÝN PRŮVODCE: V samostatném článku se dozvíte vše o dopravě v Londýně (letiště, MHD, metro, kolo). O ubytování, cenách, jídle a bezpečnosti čtěte v průvodci Londýnem. Rozhodování při výběru ubytování vám usnadní doporučení na nejlepší hotely v Londýně.

JAK UŠETŘIT V LONDÝNĚ: Čtete našich 7 tipů, jak ušetřit na dopravě a vstupném v Londýně. London Pass je oblíbenou možností, jak ušetřit v Londýně – více o London Pass.

LONDÝN S DĚTMI: Londýn je skvělým místem pro celé rodiny. Je tu tolik originálních a zábavných aktivit, kde se děti zabaví. Čtěte naše doporučení, co navštívit v Londýně s dětmi (+ další praktické tipy).

ANGLIE: V seznamu nejkrásnějších míst Anglie najdete tipy, co navštívit a zažít v Anglii.