LONDÝN ZA 3 DNY: tipy, co v Londýně vidět a jak si ho užít! (2024)

Londýn za 3 dny / co vidět v londýně

Plánujete navštívit Londýn na 3 dny? Při plánování vám pomůže itinerář a průvodce nejkrásnějšími místy, která musíte v Londýně vidět včetně přehledné mapy.

Londýn, hlavní město Spojeného Království, je živé, kosmopolitní místo, které vás doslova očaruje svou atmosférou.

Alespoň mne očarovalo a stále se sem ráda vracím, protože Londýn nás vždy překvapí něčím novým.

Každá čtvrť v Londýně je jiná a něčím zcela odlišná. Máte pocit, jako byste neustále odkrývali nové a nové vrstvy. To je na Londýnu zábavné.

tower bridge londýn

A těch míst, co tu můžete navštívit. Přední světová muzea, ikonické památky, originální atrakce a trhy, kde si můžete dát, na co si jen vzpomenete. A taky spousta zeleně. Dokonce tolik, že OSN klasifikovalo Londýn jako les.

To jsou jen některé z magnetů, které táhnou každoročně miliony návštěvníků. Dokonce tolik, že se Londýn pravidelně umísťuje na první příčce nejnavštěvovanějších měst v Evropě (po něm následuje Paříž, Istanbul, Řím a Amsterdam).

Dá se navštívit Londýn za 3 dny?

Londýn je nejnavštěvovanější město v Evropě. Už to napovídá, že aktivit a míst je tu tolik, že vám nebude stačit ani týden.

Nejužší centrum Londýna se dá projít i za jeden den. Nepodíváte se ale dovnitř žádné galerie, muzea nebo památky a to by byla velká škoda. Navíc byste si nemohli v klidu vychutnat atmosféru města, která je u Londýna nezaměnitelná.

Londýn je město, na které byste si měli vyhradit minimálně 3 dny, abyste poznali víc jeho částí a udělali si tak lepší obrázek o jeho různorodosti. Pokud máte na více času, vytvořili jsme itinerář pro 5 dní v Londýně.

city of london / londýn za 3 dny

Jak si užít Londýn za 3 dny?

Choďte pěšky

Centrum Londýna se dá prochodit pěšky. Díky tomu objevíte místa, která byste jinak neměli šanci vidět.

Spousta zajímavých míst se ale nachází mimo hlavní střed Londýna – Kensingtonský palác, Královské botanické zahrady, hrad Windsor, park Greenwich a další.

Londýnská MHD je spolehlivá a propojí váš i s tím nejzazším koutem Londýna. A stačí vám k tomu jen vaše bezkontaktní karta, kterou přiložíte při nástupu ke čtečce (v metru a ve vlaku i při výstupu). Díky tomu se vám odečte jen částka, kterou jste skutečně projeli.

☞ Více se o fungování MHD v Londýně dočtete v samostatném článku.

DLR londýn

Ubytujte se poblíž centra

Najděte si ubytování poblíž centra. Londýn je opravdu rozlehlý a pokud na něj máte jen 3 dny, nechcete trávit na cestě z ubytování do centra víc, než je potřeba.

Navíc co ušetříte za ubytování, zaplatíte za MHD. Oblast Londýna se totiž dělí na zóny (od zóny 1 v centru po zónu 9 na kraji města). Čím dále od centra jste, tím dražší pak doprava je.

☞ Naše tipy na nejlepší ubytování v Londýně najdete v samostatném článku (včetně mapy a praktických informací).

Zde je několik našich tipů na čisté a příjemné ubytování se skvělou dostupností do centra i na letiště:

 • ibis London Blackfriars – hotel leží na jižní straně Temže nedaleko nádraží Waterloo poblíž Westminster a London Eye; autobusová zastávka hned naproti, restaurace a obchody poblíž
 • Hotel Holiday Inn Express – jeden z nejlepších hotelů v Londýně, čisté a prakticky řešené pokoje, výborné spojení do centra i na letiště (především Stansted a Heathrow), klidná lokalita
 • ibis London City Shoreditch – moderní pokoje nedaleko nádraží Liverpool Street Station (ideální pro letiště Stansted a Heathrow), vedle hotelu Tesco Express a restaurace i trhy v okolí, blízko k památkám
 • White House hotel – jednoduše zařízené, ale čisté a velmi levné ubytování v centru kousek od Hyde Parku a nádraží Paddington
 • Hotel DC – menší, útulný hotel za bezkonkurenční cenu v klidné čtvrti Stratford, odkud se snadno dostanete do centra i na letiště metrem, vlakem a autobusem
Hotel DC – skvělý poměr ceny a kvality

Menší, útulný hotel s výbornou dostupností

ibis London City Shoreditch

Moderní 3* hotel kousek od Liverpool Street Station

Pořiďte si London Pass

Plánujete navštívit víc placených památek, muzeí a atrakcí? Pořiďte si London Pass. Jedná se o turistickou kartu, se kterou máte vstup zdarma do více než 90 míst v Londýně včetně London Eye, Westminsterského opatství, Tower of London, vyhlídky z nejvyššího mrakodrapu The Shard, Tower Bridge, neomezené celodenní plavby po Temži, hradu Windsor a spousty dalších oblíbených míst.

V článku Co navštívit v Londýně jsem u každého místa poznamenala, zda je součástí London Pass pro snadnější orientaci, co vše karta zahrnuje. O London Pass se dočtete více v samostatném článku.

Rezervujte si vstupenky

Rezervujte si vstupenky na ty nejnavštěvovanější místa předem. Na místě jen ukážete mobil se vstupenkou a přeskočíte frontu.

Někde je navíc rezervace povinná nebo jsou některé časy vyprodané předem – například London Eye či Shard na západ slunce.

Shoreditch Londýn

Londýn za 3 dny – mapa trasy

Naše itineráře tvoříme tak, aby bylo v každém dni od všeho něco. Historie, umění, zábava, procházky zajímavými místy, dostatek míst k odpočinku a k dobrému jídlu.

Místa jsou poblíž sebe, abyste nemuseli využívat londýnské metro nebo autobusy víc, než je potřeba.

Při plánování vám pomůže taky mapa s trasami pro jednotlivé dny. Mapu si můžete stáhnout do počítače nebo mobilu a upravit si jí podle svých zájmů.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu trasy v Londýně. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci pro Londýn za 3 dny. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V LONDÝNĚ ZA 3 DNY

TŘI DNY V LONDÝNĚ – ITINERÁŘ PRO 1. DEN

 • Klasický Londýn (Westminster, Trafalgarské náměstí, Buckinghamský palác)
 • Covent Garden a Soho
 • London Eye

Klasický Londýn

Co se vám vybaví při pomyšlení na Londýn? Westminsterský palác se zvonem Big Ben, nádherné výhledy z London Eye nebo elegantní Buckinghamský palác? To vše jsou místa, která si ukážeme první den v Londýně.

Všechna tato místa se nacházejí poblíž sebe (nebo si můžete zkrátit cestu ikonickými červenými autobusy) a představují nenáročnou procházku napříč klasickým Londýnem.

Naší startovní pozicí bude Oxford Street, hlavní nákupní tepna ve městě. Oxford Street lemuje spousta obchodů a restaurací, před Vánoci je známá taky krásnou vánoční výzdobou.

Londýn Oxford Street / Londýn za 5 dní

Kromě nakupování tu ale není moc k vidění, takže pokračujeme dál po elegantní třídě Regent Street. Ta navazuje kolmo na Oxford Street – dejte se doprava.

Londýn Regent Street

Soho a Chinatown

Regent Street odděluje elegantní čtvrť Mayfair a čtvrť Soho, která je známá svou živou atmosférou. A sem zamíříme právě teď. Hned na kraji uvidíte vstup do Carnaby Street, labyrintu kouzelných uliček se spoustou obchůdků a restaurací. Je to malebné místo ke krátké zastávce.

Proplétejte se ulicemi Soho, která má nejlepší atmosféru večer. Po pár minutách dojdete na barevné a rušné náměstí Piccadilly Circus, které je přirovnáváno k Times Square v New Yorku díky svým světelným reklamám. Proti Times Square je ale Piccadilly Circus o mnohem menší a klidnější.

piccadilly circus londýn / kam v londýně

Po krátké zastávce na Piccadilly Circus se vydáme do Čínské čtvrti, která leží jen pár kroků od náměstí. Tu poznáte na první pohled podle čínské brány a lampionů. Pokud máte rádi asijskou kuchyni, zamiřte sem.

chinatown londýn / kam v londýně

Chinatown je nejspíš jedno z nejturističtějších míst v Londýně. Dobře vybírejte, pokud tu plánujete jíst. Některé restaurace jsou výborné, jiné spíše předražené turistické pasti.

Covent Garden

Při návštěvě Londýna si nemůže nechat ujít Covent Garden, jednu z nejkrásnějších čtvrtí v Londýně, která se soustřeďuje kolem stejnojmenného trhu.

Covent Garden je živá čtvrť plná nezávislých i luxusních obchodů, restaurací, barů a pouličních umělců. Nejen na trhu, ale i v okolí trhu je spousta možností, kde se můžete najíst od japonské kuchyně přes tchajwanskou, indickou, italskou, americkou až po mexickou.

covent garden londýn / kam v londýně

Když tu budete, zajděte od Covent Garden o uličku dál do Neal Street, kterou lemují cihlové domy s barevnými výlohami. Odtud pak vede ještě malá odbočka k Neal’s Yard, kouzelnému náměstíčku obklopenému nejbarevnějšími domy v Londýně.

neals's yard londýn

Trafalgarské náměstí

Od Covent Garden se vydáme po významné třídě Strand, po které se dostanete za necelých 10 minut na Trafalgarské náměstí.

Trafalgarské náměstí je další významné náměstí v Londýně, kterému dominuje Národní galerie. Pokud se zajímáte o klasické umění, tady si přijdete na své. Navíc je vstupné zdarma a otevřeno je až do 18 hodin (v pátek do 21 h).

trafalgarské náměstí londýn / kam v londýně

Další dominantou Trafalgarského náměstí je Nelsonův sloup, který uctívá vítězství admirála Nelsona v bitvě u Trafalgaru v roce 1805. Sloup střeží 4 bronzoví lvi. Jsou tu krásné kašny, pouliční umělci a nejen o víkendu to tu žije.

trafalgarské náměstí londýn / kam v londýně

Buckinghamský palác

Od Trafalgarského náměstí se vydáme po The Mall, slavnostní cestě lemované vzrostlými stromy a barevnými vlajkami. Ta spojuje náměstí s Buckinghamským palácem, kam míříme právě teď. Pohodlnou procházkou se asi za 15 minut dostanete přímo k paláci, které je administrativním sídlem britského panovníka.

Buckinghamský palác je proslulý svou velkolepostí a historickým významem. Po většinu roku je veřejnosti nepřístupný – více informací o otevírací době najdete v našem článku Co navštívit v Londýně.

☞ Plánujete návštěvu více placených atrakcí (Tower of London, Tower Bridge, Westminster Abbey, The Shard, Kew Gardens nebo například hrad Windsor)? Podívejte se, zda vám nepřinese úsporu turistická karta London Pass, se kterou můžete ušetřit značnou částku.

Buckinghamský palác londýn

Buckinghamský palác obklopuje zeleně parků Green Park a St James’s Park. V rámci tohoto itineráře se vydáme napříč St James’s Park s jezerem uprostřed, kde uvidíte volně pobíhající kachny, pelikány a veverky. Nechybí lavičky, občerstvení a dětské hřiště.

Westminster – co vidět v Londýně

Příjemnou procházkou přes James Park dojdeme za pár minut k dominantám elegantní čtvrti Westminster – Westminsterskému opatství a Westminsterskému paláci s Big Benem, které patří mezi nejvýznamnější památky v Londýně.

Westminsterské opatství hostilo korunovace, svatby i pohřby královské rodiny. Konala se tady svatba prince Williama a Kate Middleton, pohřeb princezny Diany a přírodovědce Charlese Darwina a taky se jedná o místo posledního odpočinku Charlese Dickense, Isaaca Newtona, 17 britských králů a královen a dalších 3000 velkých Britů.

Zároveň se jedná o památku světového dědictví UNESCO, která se pyšní úžasnou architektonickou krásou a historickým významem.

westminster abbey londýn / kam v londýně
westminster abbey londýn / kam v londýně

V sousedství opatství se nachází Westminsterský palác, sídlo parlamentu, kde se debatuje, schvaluje a rozhoduje o budoucnosti Velké Británie.

Palác je dokonalou ukázkou viktoriánské neogotické architektury a známý pro svou hodinovou věž Elisabeth Tower. V té se nachází ještě známější 13 tunový zvon Big Ben, pojmenovaný po muži Benjaminovi Hallovi, který zvon objednal.

westminsterský palác londýn / kam v londýně za 5 dní

Přímo od mostu se klene přes řeku Westminster Bridge, ze kterého si užijete nádherný výhled nejen na Westminsterský palác, ale taky na London Eye na druhém břehu. A tady zakončíme náš první den v Londýně.

London Eye

London Eye (součástí London Pass), ikona londýnského panoramatu, je největší ruské kolo v Evropě, které nabízí fantastický výhled na město. Od svého otevření v roce 2000 u příležitosti oslav milénia se stalo jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí Londýna.

Symbolizuje modernost a inovaci v kontrastu se starobylými památkami města. Každá z 32 klimatizovaných kapslí představuje jednu z londýnských čtvrtí.

Kompletní otočení trvá přibližně 30 minut, takže získáte dostatek času na pokochání se Londýnem.

london eye
Otevírací doba a vstupné na London Eye

London Eye je přístupný denně v čase 11:00-18:00 v zimě a 10:00-20:30 v létě. V zimě bývá část ledna a února zcela uzavřené z důvodu údržby.

Jak ušetřit za vstup a přeskočit fronty na London Eye: Londýnské oko je jednou z nejoblíbenějších památek v Londýně a tvoří se tu dlouhé fronty. Navíc jsou vstupenky na místě výrazně dražší. Ušetřete rezervací vstupenek předem.

london eye

Rezervujte si vstupenky na nejoblíbenější atrakce v Londýně a na místě přeskočte frontu:

 

CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V LONDÝNĚ ZA 3 DNY

TŘI DNY V LONDÝNĚ – ITINERÁŘ PRO 2. DEN

 • Tower of London a Tower Bridge
 • Borough Market
 • City of London
 • Shoreditch
 • Katedrála svatého Pavla a The Shard

Historický Londýn

Další den v Londýně zasvětíme historickému Londýnu. Projdeme si Tower of London, domov korunovačních klenotů, ikonický Tower Bridge a promenádu, kterou lemují zajímavé sochy. Na výborné jídlo skočíme na Borough Market nebo do čtvrti Shoreditch. Kromě toho si užijeme taky výhledy na Londýn z mrakodrapu The Shard nebo City of London, kde je taky několik zajímavých vyhlídek.

Nasedněte na metro a vystupte ve stanici Tower Hill (linky metra Circle a District Line), která se nachází přímo u Tower of London, nádherně zachovalého hradu z 11. století u břehu Temže.

Tower of London

Tower of London sloužil různě jako královská rezidence, pokladnice, zvěřinec, sídlo královské mincovny, úřad veřejných záznamů a sídlo anglických korunovačních klenotů.

tower of london

Tower je známý taky jako vězení, kde se vystřídala řada vězňů od Alžběty I., než se stala královnou, až po dvojčata Krayova ve 20. století.

Zajděte se podívat do královské zbrojnice, kde si můžete prohlédnout dvě brnění Jindřicha VIII. – jedno, které nosil jako štíhlý mladík a druhé, kdy už byl jako král kulatější. Nebo se projděte po vnitřních zdech pevnosti a podívejte se na interaktivní ukázky britských panovníků.

tower of london

Oblíbenou aktivitou je hledání 6 havranů, kteří pevnost střeží. Legenda říká, že pokud havrani pevnost opustí, monarchie padne a Anglii postihne velká pohroma.

Pro komplexní návštěvu si vyhraďte alespoň 2-4 hodiny, protože je tu toho hodně k vidění a prozkoumání, včetně korunovačních klenotů, středověkého paláce a různých výstav.

tower of london
Otevírací doba a vstupné do Tower of London

Otevírací doba se liší dle období. V zimě je otevřeno denně 10:00-17:00 a čas se s blížícím se létem postupně prodlužuje.

Vstup do Tower of London vyjde na 33,60 £ pro dospělé 18-64 let, 16,80 £ pro děti 5-15 let, 26,80 £ pro studenty nad 16 let, seniory 65+ a ZTP.

☞ Jak přeskočit fronty: Tower of London je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Londýně. Vstupenky se kupují zvlášť naproti hradu, takže rezervací vstupenek předem přeskočíte frontu na lístky. Přesto doporučuji přijít hned na otevírací dobu, protože později se tvoří dlouhé fronty na korunovační klenoty.

I když neplánujete návštěvu pevnosti uvnitř, je to pořád krásná procházka s výhledy na Tower Bridge, kam míříme teď.

tower bridge od tower of london

Tower Bridge

Tower Bridge nese název po Tower of London, vedle kterého se nachází. Pokud hledáte ten nejkrásnější most v celém Londýně, právě jste ho našli.

Můžete se jen tak projít po mostě nebo zavítat dovnitř a dozvědět se více o jeho historii a mechanismu vijáku poháněného párou, díky kterému se most zvedne za 3 minuty víc jak 1000 ročně. Své doby se jednalo o ojedinělý mechanismus.

tower bridge londýn

Prohlídka začíná v první věži, odkud postupně vystoupáte nahoru do věže. Po cestě si můžete přečíst různé zajímavosti o mostu. Přejdete most mezi věžemi, který má částečně prosklenou podlahu – perfektně tak vidíte, co je pod vámi. Mimo to jsou z mostu taky krásné výhledy na Temži a okolní město.

Prohlídku zakončíte v druhé věži a poté přejdete do strojovny, kde uvidíte zblízka, jak celý mechanismus funguje.

tower bridge londýn
Otevírací doba a vstupné do Tower Bridge

Věže můžete navštívit denně v čase 9:30-18:00 (poslední vstup hodinu před). Vstupné je pro 16-59 let 12,30 £ a děti 5-15 let 6,20 £. Vstupenky získáte kliknutím zde.

U Tower Bridge si můžete udělat krátkou odbočku doleva k Butler’s Wharf Pier, které většina návštěvníků míjí. Je to krátká zastávka s výhledy na most. Stačí projít pod mostem a jste na místě.

tower bridge londýn / kam v londýně

Od mostu Tower Bridge se dáme doprava kolem jižního břehu řeky Temže. Celá promenáda je moderně upravená, je tu sezení, zajímavé sochy a krásné výhledy na Tower Bridge, pevnost Tower a City of London.

kam v londýně

Borough Market

Naším dalším cílem je Borough Market, nejstarší trh v Londýně, který je taky jedním z nejznámějších. A nachází se právě tady, na jižním břehu řeky Temže.

Na trhu můžete ochutnat jídlo z celého světa, mají tu od každého něco. Perfektní zastávka k občerstvení, odkud pokračujeme dál. Vydáme se přes řeku po London Bridge. Ten se často zaměňuje s Tower Bridge, ale jedná se o zcela odlišné mosty. London Bridge je totiž docela jednoduchý most.

Nejlepší ubytování v Londýně 😴

White House Hotel

Levné ubytování v centru Londýna

ibis London Blackfriars

Útulný hotel v centru města za dobrou cenu

City of London

Přejdeme most a dostáváme se do nejstarší části Londýna – City of London. Tu poznáte bezpečně už z dálky díky shluku mrakodrapů, které kontrastují s historickými domy a kostely. Krásná a zajímavá čtvrť, kde se nachází hned několik zajímavostí.

gherkin city of london / kam v londýně

Projděte se kolem mrakodrapu Gherkin, v překladu “Okurka”, který se nachází na ulici 30 St Mary Axe (viz foto výše). Je tu posezení a lavičky.

Nebo navštivte skrytou zahradu s polorozpadlým kostelem St Dunstan in the East Church Garden, jehož věž navrhl Christopher Wren. Ten je známý především jako architekt katedrály svatého Pavla, která je další významnou památkou v City of London.

Nebo se zastavte na krásném historickém trhu Leadenhall Market. Ten sice není tak živý jako jiné trhy v Londýně, ale pokud jste fanoušky Harryho Pottera, právě tady si kupoval svou hůlku.

leadenhall market londýn
Kam za výhledy v City od London?

Rádi byste si užili výhledy na Londýn? V City of London se nachází hned 3 místa, ze kterých si užijete zcela zdarma dechberoucí výhledy na město:

 • Sky Garden – nutná rezervace předem, bývá rezervováno dopředu, popř. si můžete rezervovat stůl v baru nebo restauraci
 • Horizon 22 – nutná rezervace předem, bývá rezervováno týdny dopředu
 • Garden at 120 – krásné místo plné zeleně, kam není nutná rezervace. Na druhou stranu se tvoří fronty a nahoru je vpuštěný pouze omezený počet lidí, takže je lepší přijít hned na otevírací dobu (zvlášť v sezóně od jara do podzimu).
sky garden londýn

Shoreditch

Po prohlídce City of London pokračujeme do jedné z nejzajímavějších čtvrtí v Londýně – Shoreditch. Ta je známá svou živou atmosférou a pouličním uměním.

Pokud hledáte místo, kde se v Londýně dobře najíst, v Shoreditch si přijdete na své. Jedna restaurace lepší než druhá, zajímavé trhy včetně vyhlášeného Brick Lane a Old Spitalfields Market.

brick lane shoreditch londýn

Zde je několik našich tipů, kam na jídlo v Shoreditch (ve skutečnosti je to jen malá ochutnávka):

 • BOXPARK – nákupní centrum, které bylo postavené z lodních kontejnerů. Na jednom místě najdete stánky s jídlem z celého světa.
 • Beigel Bake – výborná pekárna s bagely, ale i dalším pečivem a zákusky, otevřeno non stop na Brick Lane
 • Dishoom – výborná indická restaurace ve stylovém prostředí, otevřeno od rána až do noci
 • Gloria – autentická italská kuchyně v krásném prostředí
londýn shoreditch

Katedrála svatého Pavla a The Shard

Máte ještě chuť na večerní procházku nádherně nasvíceným Londýnem? Přímo ze Shoreditch se dostanete každých pár minut autobusy 8 nebo 26 za 20 minut ke katedrále svatého Pavla.

Katedrála svatého Pavla je impozantní kostel s výraznou kopulí, na kterou se vám naskytne jeden z nejlepších výhledů z mostu Millenium Bridge. Je to pěkná podívaná i přes den, ale takhle večer to nemá chybu.

millenium bridge a katedrála svatého Pavla Londýn

Po Millenium Bridge dojdete ke světoznámé galerii Tate Modern. Nedaleko odtud se nachází nejvyšší mrakodrap ve Velké Británii – The Shard, který nad okolím vystupuje doslova jako střep.

the shard london / kam v londýně
Pohled na The Shard po pravé straně z Millenium Bridge

Z mrakodrapu The Shard jsou jedny z nejlepších výhledů na Londýn (viz úvodní foto). S London Pass máte vstup zdarma.

☞ Rezervace na vyhlídku v mrakodrapu The Shard je povinná. Konkrétní čas si zarezervujete online. Nejoblíbenější čas je na západ slunce, kdy bývají vstupenky brzy vyprodané. Rezervace je potřeba i s London Pass – informace vám dorazí po zakoupení London Pass do emailu.

CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V LONDÝNĚ ZA 3 DNY

TŘI DNY V LONDÝNĚ – ITINERÁŘ PRO 3. DEN

První dny jsme viděli hlavní centrum Londýna a nejznámější památky v Londýně – Westminsterský palác, Buckinghamský palác, London Eye, Tower of London a Tower Bridge.

V Londýně je ale stále spousta míst, která stojí za vidění. Poslední den necháme proto trochu otevřený a ukážeme si 4 varianty, jak můžete zakončit 3 dny v Londýně. Navštívíte vyhlášená muzea, vrátíte se zpět v čase s Harry Potterem nebo si odpočinete v Greenwichském parku. Všechny itineráře si teď postupně ukážeme.

Varianta 1: Itinerář na 3. den v Londýně

 • Muzea v South Kensington
 • Hyde Park nebo Kew Gardens
 • Camden Market

Muzea v South Kensington

Ve čtvrti South Kensington západně od centra Londýna je několik skvělých muzeí, kam je vstup zcela zdarma (dary jsou vítané) – Muzeum vědy, Přírodopisné muzeum a Victoria & Albert Museum.

Muzea mají rozsáhlé sbírky, tak si na každé z nich vyhraďte minimálně 2 hodiny. Všechna muzea se nacházejí hned vedle sebe, pár minut od zastávky metra South Kensington.

natural history museum london
Přírodopisné muzeum

Muzeum vědy obsahuje na 300 tisíc předmětů včetně nejstarší dochované parní lokomotivy, prvního modelu DNA nebo velitelského modelu Apolla 10. Vstupné je zdarma, ale je potřeba rezervovat místo předem.

Hned naproti Muzeu vědy sídlí další muzeum – Přírodopisné muzeum. A opět je na co se dívat – uvidíte tady totiž přes 80 milionů položek včetně exponátů shromážděných Charlesem Darwinem a rozsáhlé sbírky zkamenělin. Hned v úvodní hale vás přivítá odlitek kostry velryby. Odtud se pak muzeum dělí tematicky do několika zón.

Pomyslnou trojici uzavírá Victoria & Albert Museum, které patří mezi největší muzea dekorativních a designových předmětů na světě. Sbírka je rozdělená do 150 galerií a obsahuje keramiku, sochy, obrazy, šperky nebo módu ze všech koutů světa.

Hyde Park nebo Kew Gardens

Po všem tom umění a výstavách přijde odpočinek v parku víc než vhod. Severně od South Kensington se rozprostírá Hyde Park, největší park v Londýně. V Hyde Parku se nachází kilometry stezek, lavičky, jezero s loďkami i italská zahrada.

Pokud hledáte něco speciálnějšího, zamiřte do Kew Gardens – Královské botanické zahrady. Vstup je sice narozdíl od Hyde Parku placený (vstup je součástí London Pass), ale je tu toho tolik k vidění, že to ani za pár hodin nestihnete projít.

kew gardens londýn

Při procházce zahradou si prohlédnete různé tematické zahrady, ikonické stavby, jako je palmový dům z viktoriánské éry, a chodník v korunách stromů, ze kterého si užijete výhled do okolí.

Zahrady zavírají v 19:00, ve čtvrtek zavírají už v 16:00 a o víkendu naopak až ve 20:00. V zimě je otevírací doba zkrácená do 16 hodin. Královské zahrady jsou velmi oblíbené – vstupenky je lepší rezervovat předem.

kew gardens londýn

Kew Gardens jsou nejsnadněji dostupné ze South Kensington. Vraťte se od muzeí zpět na metro a nastupte na metro do stanice Kew Gardens. Za 20 minut jste v cíli.

Camden Market

Jedním z nejznámějších trhů v Londýně je Camden Market, živé a eklektické místo známé svou jedinečnou atmosférou a rozmanitou nabídkou. Je ideálním místem pro ty, kteří hledají alternativní módu, vintage nálezy a ručně vyráběné předměty, ale samozřejmě tu najdete taky plno obchodů s různými cetkami.

camden town londýn

Obchůdky doplňují mezinárodní stánky s jídlem, takže na jednom místě můžete ochutnat kuchyni z celého světa. Obchody mívají běžnou otevírací dobu, restaurace a bary zavírají ve večerních až nočních hodinách.

Varianta 2: Itinerář na 3. den v Londýně

 • Britské muzeum
 • Regent´s Park
 • Camden Market

Britské muzeum

Britské muzeum je jedno z nejnavštěvovanějších muzeí na světě a taky druhé nejnavštěvovanější muzeum v Londýně po Tate Modern. Z toho důvodu náš třetí den začne tady – než se nahrnou davy lidí.

Muzeum vzniklo už v roce 1753 jako kabinet kuriozit, které shromažďoval královský lékař Hans Sloane. Dnes tu můžete obdivovat rozsáhlou sbírku víc než 7 milionů předmětů z celého světa.

british museum london

U vstupu je k dispozici mapa pro snadnější plánování. Je lepší vybrat si pár bodů, které navštívíte a nesnažit se vidět vše, protože za jeden den nemáte šanci vše důkladně projít.

Muzeum otevírá v 10:00. Vstupné do muzea je zdarma (dary jsou vítané). V sezóně je lepší si rezervovat místo předem.

Regent´s Park

Regent´s Park je jedním z 8 královských parků v Londýně a místo, kde najdete krásnou růžovou a japonskou zahradu.

regents park londýn

Kromě toho na kraji parku sídlí oblíbené Madame Tussauds Museum (součástí London Pass) neboli muzeum voskových figurín. Uvidíte tady postavy od Donalda Trumpa po King Kinga, ale taky si užijete spoustu interaktivní zábavy.

Na severní straně parku se pak rozprostírá London ZOO (součástí London Pass), která je nejstarší vědeckou ZOO na světě.

Stejně jako u první varianty i v případě druhé varianty zakončíme den v Camden Market.

Varianta 3: Itinerář na 3. den v Londýně

 • Plavba lodí a Greenwich Park
 • IFS Cable Car
 • Canary Wharf

Plavba lodí a Greenwich Park

Nasedněte ráno na loď u Westminsterského paláce a nechte se odvézt až do čtvrti Greenwich. Tady leží Greenwich Park (součástí London Pass), který je zapsaný na seznamu UNESCO. Rezervujte plavbu po Temži na tomto odkaze.

V okolí Greenwich Parku můžete navštívit Královskou observatoř, čajový clipper Cutty Sark, Národní námořní muzeum, Dům královny nebo nultý (základní) poledník, ze kterého se počítá zeměpisná délka.

Pokud plánujete navštívit všechna tato místa, kupte si zvýhodněnou kombinovanou vstupenku. Po cestě se zastavte na oblíbeném trhu Greenwich Market, kde najdete něco dobrého na zub i hotová jídla.

A pokud hledáte trochu adrenalinu, vydejte se na kabinovou lanovku IFS Cable Car. Z té si užijete krásné výhledy na Greenwich a Canary Wharf.

Jízdné je 6 £ a platit můžete jednoduše pomocí Oyster karty nebo bezkontaktní karty. Na druhou stranu je lanovka neuvěřitelně populární, zvlášť za hezkého počasí. Dlouhé fronty jsou tak na denním pořádku. Z toho důvodu je lepší začít zde a poté se přesunout k objevování Greenwiche.

Canary Wharf

Pobyt v Londýně zakončete v Canary Wharf, symbolu moderního a inovativního Londýna. V této oblasti se snoubí firemní energie s volný časem a kulturou.

canary wharf

Oblast je stále ve výstavbě, ale už teď je toho tady hodně k vidění. Můžete se procházet kolem nábřeží, zajít na jídlo do jedné z restaurací, navštívit krásné zahrady nebo se projet na kole.

Z Greenwich jezdí DLR (lehká železnice) přímo do Canary Wharf.

Varianta 4: Itinerář na 3. den v Londýně

Warner Bros. Studio Tour London

Pokud jste fanoušky Harryho Pottera, program na třetí den v Londýně je jasný. Kousek za Londýnem se totiž nachází Warner Bros. Studio Tour London, kde se Harry Potter natáčel.

Upozornění: Vstupenky je nutné rezervovat předem. Bývají vyprodané i týdny dopředu, proto je potřeba rezervovat s dostatečným předstihem. Zde najdete vstupenky se zajištěnou dopravou tam a zpět.

Uvidíte například Bradavický expres, Brumbálovu kancelář nebo Zakázaný les. Vyzkoušíte spoustu kostýmů, zábavných aktivit a filmových efektů, jako je například virtuální jízda na koštěti.

Vstupenky je potřeba rezervovat předem

Studia Harryho Pottera se nachází v Leavesdenu severně od Londýna. První možností je koupit si samostatnou vstupenku a dopravit se do Leavesdenu sami. Pojedete vlakem a následně přestoupíte na autobus, který sváží návštěvníky přímo do studií Warner Bross.

Druhou a jednodušší možností je koupit si vstupenky se zajištěnou dopravou. Autobus vyjíždí z centra Londýna.

Ubytování v Londýně

 • ibis London Blackfriars – hotel leží na jižní straně Temže nedaleko nádraží Waterloo poblíž Westminster a London Eye; autobusová zastávka hned naproti, restaurace a obchody poblíž
 • Hotel Holiday Inn Express – jeden z nejlepších hotelů v Londýně, čisté a prakticky řešené pokoje, výborné spojení do centra i na letiště (především Stansted a Heathrow), klidná lokalita
 • ibis London City Shoreditch – moderní pokoje nedaleko nádraží Liverpool Street Station (ideální pro letiště Stansted a Heathrow), vedle hotelu Tesco Express a restaurace i trhy v okolí, blízko k památkám
 • White House hotel – jednoduše zařízené, ale čisté a velmi levné ubytování v centru kousek od Hyde Parku a nádraží Paddington
 • Hotel DC – menší, útulný hotel za bezkonkurenční cenu v klidné čtvrti Stratford, odkud se snadno dostanete do centra i na letiště metrem, vlakem a autobusem
Hotel DC – skvělý poměr ceny a kvality

Menší, útulný hotel s výbornou dostupností

ibis London City Shoreditch

Moderní 3* hotel kousek od Liverpool Street Station

White House Hotel

Levné ubytování v centru Londýna

ibis London Blackfriars

Útulný hotel v centru města za dobrou cenu

Jak ušetřit v Londýně za vstupné do památek?

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Toto byl náš itinerář, co navštívit v Londýně za 3 dny. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Londýně

CO VIDĚT V LONDÝNĚ: Zde je seznam nejlepších míst, co navštívit v Londýně (včetně praktických informací o vstupném a otevírací době).

Vytvořili jsme itinerář pro 5 dní v Londýně a pokud máte ještě méně času, podívejte se na itinerář pro Londýn na 1 den.

Londýn je skvělým místem pro celé rodiny. Čtěte naše tipy, co navštívit v Londýně s dětmi (+ další praktické informace).

LONDÝN PRŮVODCE: V samostatném článku se dozvíte vše o dopravě v Londýně (letiště, MHD, metro, kolo). O ubytování, cenách, jídle a bezpečnosti čtěte v průvodci Londýnem. Rozhodování při výběru ubytování vám usnadní tipy na nejlepší hotely v Londýně.

Zde je 7 tipů, jak ušetřit na dopravě a vstupném v Londýně. London Pass je oblíbenou možností, jak ušetřit v Londýně – více o London Pass.

VELKÁ BRITÁNIE: V seznamu nejkrásnějších míst Anglie najdete tipy, co navštívit a zažít v Anglii. Nebo se vydejte na sever země do Edinburghu či navštivte nádherné Skotsko.

2 názory na “LONDÝN ZA 3 DNY: tipy, co v Londýně vidět a jak si ho užít! (2024)”

 1. Dobrý den,
  moc se mi líbí Vaše tipy a návody, určitě využijeme Váš třídenní program v Londýně a posíláme velké díky za takhle fantasticky zpracovaný itinerář. Mám k tomu dvě otázky:
  1) kdybychom chtěli stihnout výměnu stráží v 11 hodin, uvažuji, že bychom program 1. dne vzali obráceně, tj. začít u London Eye a večer skončit na Oxford Street. To by asi mělo fungovat stejně dobře, že?
  2) pojede nás 18, takže ohledně MHD by pro nás bylo nejjednodušší, kdyby každý platil svou platební kartou, tak se jen chci ujistit, jestli jsem pochopila dobře, že Oyster card nemá žádné výhody oproti platební kartě?
  Předem moc děkuji za odpověď, pokud budeme kupovat nějaké vstupné, ráda využiju nějaký odkaz z Vašich stránek.

  1. Dobrý den Hani,

   děkujeme, to nás moc těší.

   Přejdu hned k dotazům:
   1. Ano, určitě můžete jít v obráceném pořadí, pokud neplánujete jízdu v London Eye (otevírá pozdě a střídání stráží byste pak nestihli).
   2. Přesně tak – výhody u Oyster karty a bezkontaktní karty jsou totožné.

   Ať se v Londýně líbí. 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *