LONDÝN DOPRAVA (letenky, letiště, MHD, metro, kolo) | Průvodce

Londýn, nejoblíbenější město v Evropě. Téměř každý z nás ho chce navštívit, ale doprava tay může být pro návštěvníky občas docela složitá. Dnes si ukážeme, kde hledat letenky, jak se dostat z letiště do centra Londýna, jak funguje MHD v Londýně a jak cestovat po Londýně s dětmi.

Aktualizováno 11.8.2022

Obsah článku:

Doprava do Londýna

Do Londýna se dostanete autem, vlakem, autobusem nebo letecky. Tušíte správně, že poslední možnost je tou nejlepší. V Londýně jste za necelé 2 hodiny. Navíc mnohdy jsou letenky za velmi příjemné ceny.

Letecky do Londýna

Zpáteční letenky do Londýna seženete z Prahy mimo sezónu už od 500 Kč. S blížícím se létem se ceny letenek zvyšují. Obvykle se pohybují kolem 1500-3000 Kč za zpáteční let s nízkonákladovou leteckou společností, tj. v ceně máte příruční zavazadlo.

Na trase Praha-Londýn operují 2 nízkonákladové letecké společnosti:

 • Ryanair, který přilétá na letiště Stansted
 • easyJet, který vás dopraví na letiště Gatwick nebo Luton

Nemusíte se ale omezovat jen na Prahu, pokud to máte blíž do Brna, Vratislavi v Polsku nebo Drážďan v Německu. Letecké spoje najdete například na Pelikánovi, kde stačí zadat odkud a kam letíte. Druhou možností je počkat, kdy se objeví letenky za zajímavé ceny – pravidelně to sleduje například Honza z Honzovyletenky.cz.

Příruční vs. odbavené zavazadlo

Před koupí letenky sledujte, jaké zavazadlo je v ceně. U řady společností jako Ryanair, easyJet, Smartwings nebo Czech Airlines to je totiž ve většině případů jen příruční zavazadlo. Rozměry a kila se liší dle letecké společnosti – informaci najdete většinou přímo u letu. Obecně ale limitům vyhovuje větší batoh kolem 50 l nebo menší kufr, obojí do 8-10 kg, které by se měly vměstnat pod vaší sedačku. U Ryanair povolují jen menší batoh a za příruční zavazadlo se připlácí cca 750 Kč. Přesto často vychází letenky velmi dobře.

Pokud vám nestačí na cestu do Londýna příruční zavazadlo, můžete si za pořádný kufr do 20-23 kg připlatit. Příplatky jsou různé. Dobře vychází letenky od British Airways, protože mají odbavené zavazadlo do 23 kg už v ceně.

Letiště v Londýně

Máte objednané letenky a teď je potřeba objednat dopravu z letiště do centra Londýna. Většina letišť se totiž nachází mimo Londýn a nedostanete se sem londýnskou MHD. To se týká především nízkonákladových leteckých společností, kdy za nízkou cenu získáte nižší komfort – v letadle méně místa a více času na cestě z letiště do center měst (nejen Londýna).

Pokud poletíte do Londýna, nejspíš přiletíte na jedno z těch letišť:

 • London Stansted (Ryanair)
 • London Luton (easyJet)
 • London Gatwick (easyJet)
 • London Heathrow (British Airways, Czech Airlines, Smartwings)

Mapa Londýna – letiště, nádraží, památky, ubytování, jídlo

Mapa Londýna, díky které si snadno naplánujete svojí cestu z letiště, od nádraží k ubytování a odtud k památkám a nejlepším trhům ve městě.

Jak se dostat z letiště Stansted do centra Londýna?

Začínáme letištěm Stansted, na které pravděpodobně přiletí většina z vás. Operuje tady totiž nízkonákladovka Ryanair, která vypisuje nejvíc termínů za nejnižší ceny. Letiště Stansted leží 40 mil severovýchodně od Londýna. Je čtvrtým největším letištěm v Londýně a třetím nejvytíženějším.

letiště Stansted Ryanair / doprava v Londýně
letiště Stansted

Do centra Londýna se dostanete autobusem a vlakem:

 • s vlaky GreaterAnglia jste v Londýně na Liverpool Street za 50 minut, ale jízdenka vás vyjde na cca 20 liber v jednom směru;
 • u autobusů si můžete vybrat ze 3 přepravců:

Tím nejlevnějším je easyBus, ale záleží, kdy lístek objednáte. Pokud si koupíte lístek pár dní nebo týdnů předem, ceny lístků se pohybují v rozmezí 12-14 £. Když ale objednáte měsíc dopředu, seženete lístek i za 7 £. Nelekněte se, pokud budete hledat jejich oranžové autobusy easyBus. Na této trase totiž za easyBus operují bílé autobusy National Express.

Druhým přepravcem je National Express, ale tam se mi poslední týdny objevuje error a lístky nejdou objednat, takže rovnou přejdeme k posledními přepravci, kterým je Terravision. Tady stojí lístky z letiště Stansted do centra Londýna přibližně stejně, ale dá se ušetřit, pokud zároveň zakoupíte zpáteční lístek.

V případě zpoždění letu vám bude jízdenka automaticky platit pro další autobusový spoj. Autobusy nejčastěji staví na Liverpool Street Station nebo pak Baker Street či Victoria Station. Cesta trvá zhruba hodinu a půl, ale ve špičce (klidně i o půlnoci) se může vyšplhat až na 2 hodiny (my jeli dokonce 2,5 hodiny).

Jak se dostat z letiště Luton do centra Londýna?

Stejně jako letiště Stansted, i letiště Luton využívají především nízkonákladové společnosti. Z Čech je to easyJet.

Luton leží 35 mil severozápadně od Londýna. Cesta autobusem do centra zabere hodinku a půl. Staví zpravidla na několika místech, z nichž nejznámější jsou Baker Street a Victoria Station v centru. Na tomto odkaze si můžete stáhnout mapu letiště London Luton.

Londýn Victoria Station / doprava v Londýně

Na trase letiště Luton – centrum Londýna operují stejní autobusoví přepravci jako v případě letiště Stansted. U easyBus vás vyjde lístek v rozmezí na 10-14 £ v jednom směru a pokud objednáte alespoň měsíc dopředu, může se cena snížit na 8 £. Terravision v tomhle případě vychází dobře. Lístky stojí 11,50 £ a zpáteční dokonce jen 6,50 £, pokud objednáte lístek tam i zpět najednou.

Jak se dostat z letiště Gatwick do centra Londýna?

Třetím zmíněným letištěm, kde operuje nízkonákladovka easyJet, je letiště Gatwick. Má dva terminály – North a South. Který se bude týkat vás? Pokud poletíte s easyJet, vystoupíte na severním terminálu (North). Pro lepší orientaci můžete mrknout na mapu letiště Gatwick.

Letiště Gawick se nachází 29 mil jižně od Londýna. Je druhým nejvytíženějším letištěm v Londýně. Cesta do Londýna trvá 1 h 20 min.

doprava v Londýně
letiště Gatwick

S easyBus vás vyjde jednosměrný lístek v rozmezí 7-10 £ podle toho, jak moc dopředu objednáte. U Terravision doporučuju opět objednat rovnou i zpáteční, kdy vás pak cesta tam i zpět vyjde na 18 £.

Jak se dostat z letiště Heathrow do centra Londýna?

Heathrow je ze zmíněných letišť nejblíž. Je zároveň největším letištěm v Evropě s 5 terminály, z nichž v současné době fungují terminály 2, 3 a 5. Při příletu z Prahy se vás bude týkat terminál 3. Letiště London Heathrow je dobře dostupné i londýnskou veřejnou dopravou a cena lístku vás vyjde na stejnou cenu jako v případě dopravy po Londýně (viz níže). Druhou možností jsou vlaky Heathrow Express, které vás zavezou na Paddington Station za 15 minut. Zpáteční lístek vyjde na 37 £. Výhodou je, že nemusíte bookovat přesný čas a nastoupíte do spoje, který potřebujete.

Doprava a MHD v Londýně

Doprava v Londýně je skvělá. Dostanete se takřka kamkoliv. Na první pohled se můžete zdát složitá, ale jakmile se párkrát svezete, budete vědět, jak na to. Pro lepší orientaci přikládám mapu dopravy v Londýně:

Pro další mapy můžete kouknout na stránky MHD v Londýně, ale jako návštěvníci budete primárně využívat nejspíš metro a autobusy.

Nádraží v Londýně

Mezi hlavní nádraží v Londýně patří:

 • Waterloo – na jižním břehu Temže poblíž London Eye a Westminster Palace
 • Paddington – u Marble Arch nedaleko Hyde Parku a Oxford Street
 • King’s Cross, odkud v Harry Potterovi odjíždí vlak do Bradavic. Nádraží leží poblíž Britské knihovny a Regent´s Parku. St Pancras
 • Victoria – historické nádraží v centru nedaleko Buckinghamského paláce, odkud odjíždí autobusy na letiště Stansted nebo Gatwick
 • Liverpool Street nedaleko Shoreditch a City of London, kde staví autobusy z letiště Stansted.
 doprava v Londýně/ nádraží Paddington
Paddington

Jak platit za dopravu v Londýně?

Londýnské MHD je kvalitní a ruku v ruce s tím jde i cena. Naštěstí existuje několik možností, jak za dopravu v Londýně neutratit zbytečně víc, než musíte. Nejdražší variantou jsou klasické papírové lístky. V dnešní době platebních karet jsou papírové lístky přežitek a osobně bych se jim vyhnula. Tím se vám vyfiltrují dvě možnosti, jak platit za MHD v Londýně:

 • Pořídit si Oyster kartu
 • Platit svojí vlastní bezkontaktní platební kartou
označení pro londýnské metro

Doprava v Londýně: OYSTER KARTA

Nejznámějším způsobem, jak levně cestovat po Londýně, je Oyster karta. Oyster karta je inteligentní čipová karta, která vám umožňuje rychle a snadno zaplatit za jízdu autobusem, metrem, tramvají, vlakem DLR, londýnskými nadzemními tratěmi, vlakem TfL Rail, River Busem a služby vnitrostátní železniční dopravy v Londýně a některých mimo Londýn. Tím, že platíte Oyster kartou, zaplatíte jen to jízdné, které jste skutečně projeli, na rozdíl od papírových lístků.

Jak funguje Oyster karta?

 • Na kartu si vložíte peníze, z nichž pak platíte jednotlivé jízdy.
 • Při nástupu a výstupu přiložíte kartu k žlutému automatu. Pokud zapomenete přiložit kartu při vystupování, naúčtuje se vám plné jízdné jako u papírových lístků. U autobusů a tramvají přikládáte kartu jen při nástupu tady se vždy odečítá fixní částka.

Jaká je cena londýnského metra a autobusů u Oyster karty?

Výše jízdného je odvozená v závislosti na denní době, dni v týdnu a směru jízdy. Přímo na stránkách veřejné dopravy v Londýně si můžete cenu za cestu předem spočítat. Na krátké po pojížďky v centru zaplatíte cca 2,50 £.

U autobusů a tramvají není jízdné rozdělené dle tarifů a vždy vás bude stát stejně – 1,55 £ za jízdu. Maximální denní limit je u autobusů a tramvají 4,65 £, tj. 3 jízdy. Po překročení tohoto limitu jezdíte v daný den v busech a tramvajích zadarmo.

Londýnské metro nebo autobus?

Dle výše jízdného by se mohlo zdát, že jsou autobusy a tramvaje nejvýhodnější variantou. Co do ceny ano, ale časově vám vezmou o mnohem víc než rychlé a dostupné metro.

Příklad: ze stanice Paddington na nádraží Victoria zaplatíte v metru 2,50 £ a pojedete 14 minut. Autobusem zaplatíte sice jen 1,55 £, ale pojedete půl hodiny. Často jsou ty rozdíly daleko markantnější. Jízda autobusem je ale sama o sobě zážitkem, takže pokud nepospícháte, směle na palubu Double Deckeru :).

doprava v Londýně / Double Decker v Londýně

Kolik stojí Oyster Card?

Za kartu Oyster Card zaplatíte jednorázový poplatek 5 £. Ten je nevratný, ale pokud budete využívat městskou dopravu, brzy se vám vrátí.

Na jednu kartu Oyster Card nemůže cestovat víc lidí najednou, tj. pokud cestujete například s partnerem, budete potřebovat každý svojí kartu. Kartu ale můžete následně půjčit někomu jinému, protože není na jméno. Vrátíte se z Londýna a váš známý pojede v jiném termínu. V tomhle případě může váš známý bez problémů použít vaší kartu.

V případě, že nevyužijete celkovou přednabitou částku, můžete si zbylé peníze vybrat v návštěvnickém centru. Částku do 10 £ je možné vybrat také v automatech v metru. Pokud ještě plánujete v budoucnu návštěvu Londýna nebo někdo ve vašem okolí, nechte si jí. Karta je neomezená a částka na ní vám nepropadne.

Kolik peněz vložit na Oyster Card?

Doporučuje se 15 £ na 2 dny a 30 £ na 4 dny. Je lepší vložit míň, protože kartu si můžete kdykoliv dobít v automatu v metru.

Kde koupit Oyster Card?

Kartu koupíte úplně běžně jako papírové vstupenky v novinových stáncích, automatech v metru nebo přímo na letištích.

 doprava v Londýně
prodejní automat v metru

Doprava v Londýně: PLATBA BEZKONTAKTNÍ KARTOU

Druhou možností, jak platit za MHD v Londýně je vaše bezkontaktní platební karta.

Jak funguje platba bezkontaktní kartou?

Princip placení je stejný jako v případě Oyster Card. Kartu přiložíte při svém nástupu i výstupu ke žlutému automatu (v případě autobusů a tramvají pouze při svém nástupu). Veřejná doprava v Londýně přijímá všechny známé typy karet – Maestro, MasterCard, Visa, AMEX.

Druhou možností je zaplatit pomocí mobilní aplikace, kterou si stáhnete do svého telefonu.

I u bezkontaktní karty platí, že v rámci jedné jízdy nemůže na jednu kartu cestovat víc lidí. Dodržujte taky způsob platby, aby došlo ke správnému spárování a vám se tak odečetla správná částka za jízdu. Přiblížím na příkladu: při svém nástupu do metra oskenujete kód z aplikace Apple Pay v mobilu a při svém výstupu opět musíte použít aplikaci Apple Pay z mobilu (nikoliv Apple Watch).

Jaká je cena londýnského metra a autobusů s bezkontaktní kartou?

Jízdné vás vyjde na stejnou částku jako s Oyster Card, tzn. že oproti papírovým lístkům výrazně ušetříte. Lístky na londýnský Double Decker nebo tramvaj vás vyjdou na 1,55 £. Cena u londýnského metra a ostatních způsobů veřejné dopravy se pak odvíjí dle tarifů.

 doprava v Londýně
zastávka londýnského autobusu

Mobilní aplikace

Jak se dopravovat po Londýně snadno a držet útratu za MHD pod dohledem? Stáhněte si jednu z aplikací:

 • TfL Oyster and contactless app – díky aplikaci zjistíte, kolik peněz vám ještě zbývá na Oyster kartě nebo kolik se vám strhlo při platbě bezkontaktní kartou.
 • London Bus & TfL Journey Planner – Probus – tahle aplikace vám pomůže najít veškeré autobusové spoje, zastávky a časy. Můžete si tak naplánovat svojí trasu po Londýně.
 • London Tube Map – aplikace, díky které si naplánujete cestu po Londýně. Zahrnuje metro, DLR, příměstskou železnici, TfL Rail a tramvaje.

Doprava v Londýně s dětmi

Pokud máte jako dospělý svojí Oyster kartu, platíte bezkontaktní kartou nebo máte papírový lístek, můžou s vámi cestovat až 4 děti do 11 let zdarma. Cestování zdarma zahrnuje všechny hlavní druhy dopravy – metro, autobusy, tramvaje i vlaky.

U dětí ve věku 11-15 let se dá nastavit na Oyster kartu sleva, aby mohly cestovat následujících 14 dní za polovinu ceny. Koupíte si běžnou Oyster kartu a požádáte zaměstnance, aby vám na kartu slevu na dítě uplatnili.

Více v mém průvodci Londýn s dětmi.

Půjčení kola v Londýně

Londýn na kole, to je skvělá možnost, jak za kratší dobu vidět víc. My jsme na kole sjeli celý Hyde Park a byla to paráda.

jízda na kole Londýn

Jak funguje půjčení kola v Londýně?

Je to jednoduché. Stáhnete si aplikaci, vyberete si kolo a naťukáte do doku, kde je kolo zaparkované, 4 místný kód, který se vám v aplikace objeví.

Pokud nemáte aplikaci, zadáte půjčení kola v automatu, zaplatíte platební kartou a dostanete 4 místný kód pro odemknutí kola. Můžete si půjčit až 4 kola najednou, ae vždy je potřeba vygenererovat nový kód.

Kolo můžete vrátit na kterékoliv stanici – jakmile se rozsvítí při vrácení zelená kontrolka, je vše v pořádku. V případě, že je plně obsazeno, zadáte v aplikaci nebo na terminálu, že jsou doky plné a získáte dodatečných 15 minut, abyste dojeli k jiné stanici.

Kolik stojí půjčení kola v Londýně?

Za půjčení kola zaplatíte poplatek 2 £. První půlhodinu jezdíte zdarma. Za každou další půl hodinu se vám účtují 2 £.

Jak si zabalit a na nic nezapomenout? Mrkněte před cestou na Univerzální seznam věcí, co si sbalit do města pro skvělou dovolenou.

Související články o Londýně

Nejčastěji kladené dotazy

Na kolik vyjdou letenky do Londýna?

Záleží, kdy letíte, ale obecně se dá říct, že letenky do Londýna seženete už za cenu oběda pro dva v restauraci. Čtěte podrobného průvodce letenkami do Londýna.

Jak se dostat z letiště do centra Londýna?

V okolí Londýna se nachází hned několik letišť. Na každém operuje jiná letecká společnost. V článku si všechny letiště postupně rozebereme včetně informací, jak se nejsnadněji dostat z letiště do centra Londýna.

Jak cestovat po Londýně?

Pay as you go. To je systém placení, díky kterému platíte jen to, co skutečně projedete. S Oyster kartou nebo svou bezkontaktní kartou. Všechny informace najdete v článku včetně postupu, jak si půjčit kolo v Londýně.