LONDÝN DOPRAVA (letenky, letiště, MHD, metro, kolo) | Průvodce 2023

Londýn doprava / Londýn MHD

Londýn, nejoblíbenější město v Evropě. Téměř každý z nás ho chce navštívit, ale doprava tay může být pro návštěvníky občas docela složitá. Dnes si ukážeme, kde hledat letenky, jak se dostat z letiště do centra Londýna, jak funguje MHD v Londýně a jak cestovat po Londýně s dětmi.

Doprava do Londýna

Letecky do Londýna

Zpáteční letenky se do Londýna dají sehnat už od 25 € – z Norimberku, Drážďan, Lipska, Vratislavi, Prahy nebo Frankfurtu. Nejnižší ceny najdete od listopadu do časného jara (vyjma Vánoc nebo kolem Valentýna).

Dobré a časté spojení má Londýn s většinou větších evropských měst včetně Vídně, Berlína, Mnichova, Bukurešti nebo Budapešti.

Příruční vs. odbavené zavazadlo

Před koupí letenky sledujte, jaké zavazadlo je v ceně. U řady společností jako Ryanair, easyJet nebo Smartwings to je totiž ve většině případů jen příruční zavazadlo. Rozměry a kila se liší dle letecké společnosti – informaci najdete většinou přímo u letu.

Limitům obecně vyhovuje větší batoh kolem 50 l nebo menší kufr. Obojí do 8-10 kg. U Ryanair povolují jen menší batoh a za příruční zavazadlo se připlácí. Přesto často vychází letenky velmi dobře.

Pokud vám nestačí na cestu do Londýna příruční zavazadlo, můžete si za pořádný kufr do 20-23 kg připlatit. Příplatky jsou různé. Dobře vychází letenky od British Airways, protože mají odbavené zavazadlo do 23 kg už v ceně.

Letiště v Londýně

Máte objednané letenky a teď je potřeba objednat dopravu z letiště do centra Londýna.

Většina letišť se totiž nachází mimo Londýn a nedostanete se sem londýnskou MHD. To se týká především nízkonákladových leteckých společností, kdy za nízkou cenu získáte nižší komfort – v letadle méně místa a více času na cestě z letiště do center měst (nejen Londýna).

Pokud poletíte do Londýna, nejspíš přiletíte na jedno z těch letišť:

 • London Stansted
 • London Luton
 • London Gatwick
 • London Heathrow

Mapa Londýna – letiště, nádraží, památky, ubytování, jídlo

Mapa Londýna, díky které si snadno naplánujete svojí cestu z letiště, od nádraží k ubytování a odtud k památkám a nejlepším trhům ve městě.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu pro Londýn. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Londýně (doprava, ubytování, památky, kam na jídlo). Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Jak se dostat z letiště Stansted do centra Londýna?

Začínáme letištěm Stansted, na kterém operuje především nízkonákladová letecká společnost Ryanair. Letiště Stansted leží 40 mil severovýchodně od Londýna. Je čtvrtým největším letištěm v Londýně a třetím nejvytíženějším.

Do centra Londýna se dostanete autobusem a vlakem:

 • s vlaky GreaterAnglia jste v Londýně na Liverpool Street za 50 minut. Jednosměrná jízdenka vás vyjde na £23,80.
 • autobusy představují levnější, ale delší alternativu k vlakům. Trasu letiště Stansted – Londýn obsluhují bílé autobusy National Express. Jednosměrná jízdenka vyjde na £16.

Doporučuji koupit lístky přes Terravision, kde je kupujeme i my (přepravce Terravision funguje běžně taky v jiných státech; v Londýně za ně jezdí National Express). Lístky tady vyjdou na £14.

Po zakoupení si jízdenku vytisknete a nastoupíte do autobusů National Express (uvidíte jen při východu z příletové haly rozdělené podle místa, kam jedete). V případě zpoždění letu vám bude jízdenka automaticky platit pro další autobusový spoj.

Autobusy nejčastěji staví na Liverpool Street Station nebo pak Baker Street či Victoria Station.

letiště Stansted - centrum Londýna
Autobusy National Express

Cesta trvá zhruba hodinu a půl, ale ve špičce (klidně i o půlnoci) se může vyšplhat až na 2 hodiny (my jeli dokonce 2,5 hodiny).

Autobusy jezdí po celý den a noc v pravidelných a častých spojích (přes den každých 15-20 minut).

TIP: Vzhledem ke vzdálenosti letiště Stansted od Londýna si doporučuji udělat větší časovou rezervu. To platí i pro další letiště mimo Londýn.

Jak se dostat z letiště Luton do centra Londýna?

Stejně jako letiště Stansted, letiště Luton využívají především nízkonákladové společnosti (př. easyJet).

Luton leží 35 mil severozápadně od Londýna. Cesta autobusem do centra zabere hodinku a půl. Staví zpravidla na několika místech, z nichž nejznámější jsou Baker Street a Victoria Station v centru.

Na tomto odkaze si můžete stáhnout mapu letiště London Luton.

Londýn Victoria Station / doprava v Londýně
Centrální nádraží v Londýně – London Victoria Station

Na trase letiště Luton – centrum Londýna operují autobusoví přepravci National Express a Green Line.

U National Express vás vyjde lístek na £12 v jednom směru. Autobusy jezdí přes den každých 15-20 minut a v noci každých 30 minut.

S Green Line zaplatíte £11,50, ale autobusy jezdí méně často – přes den přibližně jednou za 30 minut a v noci jednou za hodinu. Při koupi online uvidíte aktuální časy a jízdní řády.

Pokud přiletíte později, můžete lístky využít na další spoj.

Co se týká vlaků, jednosměrná jízdenka vyjde na cca £21 (v akci i levněji). Výhodou vlaku je rychlost – v centru na nádraží St Pancras International jste za 35 minut. Jízdenky si můžete koupit online zde.

Jak se dostat z letiště Gatwick do centra Londýna?

Dalším letištěm je letiště Gatwick. Má dva terminály – North a South. Pro lepší orientaci se můžete podívat na mapu letiště Gatwick.

Letiště Gawick se nachází 29 mil jižně od Londýna. Je druhým nejvytíženějším letištěm v Londýně.

Vlakem se dostanete do centra Londýna na nádraží Victoria za 30 minut. Spoje jsou časté a pravidelné (15-30 minut po celý den). Jednosměrná jízdenka stojí od £18,50. Jízdenku si můžete koupit online nebo na místě pomocí Oyster karty nebo bezkontaktní karty.

Pokud dáváte přednost autobusům, z letiště Gatwick můžete využít přepravce National Express (staví u obou terminálů). Autobusy jezdí přibližně jednou za hodinu a cesta až do centra Londýna trvá 2 hodiny. Výhodou je cena – za jednosměrnou cestu zaplatíte mezi £7-10.

Jak se dostat z letiště Heathrow do centra Londýna?

Heathrow je ze zmíněných letišť nejblíž. Zároveň se jedná s 5 terminály o největší letiště v Evropě. Přikládám mapu pro snadnější orientaci.

Letiště London Heathrow je dobře dostupné londýnskou veřejnou dopravou a cena lístku vás vyjde na stejnou cenu jako v případě dopravy po Londýně (viz níže).

Mapa vlakového spojení letiště Heathrow

Druhou možností jsou vlaky Heathrow Express, které vás zavezou na Paddington Station za 15 minut. V akci se dají sehnat jízdenky už od £5,50.

Doprava a MHD v Londýně

Doprava v Londýně je skvělá. Dostanete se takřka kamkoliv. Na první pohled se můžete zdát složitá, ale jakmile se párkrát svezete, budete vědět, jak na to.

Pro lepší orientaci přikládám mapu dopravy v Londýně:

Mapa autobusů v Londýně a hlavní atrakce poblíž

Pro další mapy můžete kouknout na stránky MHD v Londýně, ale jako návštěvníci budete primárně využívat nejspíš metro a autobusy.

Nádraží v Londýně

Mezi hlavní nádraží v Londýně patří:

 • Waterloo – na jižním břehu Temže poblíž London Eye a Westminster Palace
 • Paddington – u Marble Arch nedaleko Hyde Parku a Oxford Street
 • King’s Cross, odkud v Harry Potterovi odjíždí vlak do Bradavic. Nádraží leží poblíž Britské knihovny a Regent´s Parku.
 • Victoria – historické nádraží v centru nedaleko Buckinghamského paláce, odkud odjíždí autobusy na letiště Stansted, Luton nebo Gatwick
 • Liverpool Street nedaleko Shoreditch a City of London, kde staví autobusy z letiště Stansted.
 doprava v Londýně/ nádraží Paddington
Nádraží Paddington

Jak platit za dopravu v Londýně?

Londýnské MHD je kvalitní a ruku v ruce s tím jde taky cena. Naštěstí existuje několik možností, jak za dopravu v Londýně neutratit zbytečně víc, než musíte.

Nejdražší variantou jsou klasické papírové lístky. V dnešní době platebních karet jsou papírové lístky přežitek a osobně bych se jim vyhnula.

Tím se vám vyfiltrují dvě možnosti, jak platit za MHD v Londýně:

 • Pořídit si Oyster kartu
 • Platit svojí vlastní bezkontaktní platební kartou
Označení pro londýnské metro

Doprava v Londýně: OYSTER KARTA

Oyster karta je inteligentní čipová karta, která vám umožňuje rychle a snadno zaplatit za jízdu autobusem, metrem, tramvají, vlakem DLR, londýnskými nadzemními tratěmi, vlakem TfL Rail, River Busem a služby vnitrostátní železniční dopravy v Londýně a některých mimo Londýn.

Použitím Oyster karty zaplatíte jen to jízdné, které jste skutečně projeli (na rozdíl od papírových lístků).

Jak funguje Oyster karta?

 • Na kartu si vložíte peníze, ze kterých pak platíte jednotlivé jízdy.
 • Při nástupu a výstupu přiložíte kartu k žlutému automatu. Pokud zapomenete přiložit kartu při vystupování, naúčtuje se vám plné jízdné (jako u papírových lístků). U autobusů a tramvají přikládáte kartu jen při nástupu – tady se vždy odečítá fixní částka.

Jaká je cena londýnského metra a autobusů u Oyster karty?

Výše jízdného je odvozená v závislosti na denní době, dni v týdnu a směru jízdy. Přímo na stránkách veřejné dopravy v Londýně si můžete cenu za cestu předem spočítat. Na krátké po pojížďky v centru zaplatíte cca £2,80.

U autobusů a tramvají vás bude jízda stát vždy stejně – 1,75 £ za jízdu. Maximální denní limit je u autobusů a tramvají £5,25, tj. 3 jízdy. Po překročení tohoto limitu jezdíte v daný den v autobusech a tramvajích zadarmo.

Londýnské metro nebo autobus?

Dle výše jízdného by se mohlo zdát, že jsou autobusy a tramvaje nejvýhodnější variantou. Co do ceny ano, ale časově vám vezmou o mnohem víc než rychlé a dostupné metro.

Příklad: ze stanice Paddington na nádraží Victoria zaplatíte v metru £2,80 a pojedete 14 minut. Autobusem zaplatíte sice jen £1,75, ale pojedete půl hodiny. V případě delších vzdáleností mluvíme o mnohem větších rozdílech.

Často jsou ty rozdíly daleko markantnější. Jízda autobusem je ale sama o sobě zážitkem, takže pokud nepospícháte, směle na palubu Double Deckeru :).

doprava v Londýně / Double Decker v Londýně

Kolik stojí Oyster Card?

Za kartu Oyster Card zaplatíte jednorázový poplatek £5. Ten je nevratný, ale pokud budete využívat městskou dopravu, brzy se vám vrátí.

Na jednu kartu Oyster Card nemůže cestovat víc lidí najednou, tj. pokud cestujete například s partnerem, budete potřebovat každý svojí kartu.

Kartu ale můžete následně půjčit někomu jinému, protože není na jméno. Vrátíte se z Londýna a váš známý pojede v jiném termínu. V tomhle případě může váš známý bez problémů použít vaší kartu.

V případě, že nevyužijete celkovou přednabitou částku, můžete si zbylé peníze vybrat v návštěvnickém centru. Částku do £10 je možné vybrat také v automatech v metru.

Pokud ještě plánujete v budoucnu návštěvu Londýna nebo někdo ve vašem okolí, nechte si jí. Karta je neomezená a částka na ní vám nepropadne.

Kolik peněz vložit na Oyster Card?

Doporučuje se £15 na 2 dny a £30 na 4 dny. Je lepší vložit míň, protože kartu si můžete kdykoliv dobít v automatu v metru.

Kde koupit Oyster Card?

Kartu koupíte úplně běžně jako papírové vstupenky v novinových stáncích, automatech v metru nebo přímo na letištích.

 doprava v Londýně
prodejní automat v metru

Doprava v Londýně: PLATBA BEZKONTAKTNÍ KARTOU

Druhou možností, jak platit za MHD v Londýně je vaše bezkontaktní platební karta.

Jak funguje platba bezkontaktní kartou?

Princip placení je stejný jako v případě Oyster Card. Kartu přiložíte při svém nástupu i výstupu ke žlutému automatu (v případě autobusů a tramvají pouze při svém nástupu).

Veřejná doprava v Londýně přijímá všechny známé typy karet – Maestro, MasterCard, Visa, AMEX.

Druhou možností je zaplatit pomocí mobilní aplikace, kterou si stáhnete do svého telefonu.

Na jednu bezkontaktní kartu může cestovat pouze jedna osoba.

Dodržujte taky způsob platby, aby došlo ke správnému spárování a vám se tak odečetla správná částka za jízdu. Přiblížím na příkladu: při svém nástupu do metra oskenujete kód z aplikace Apple Pay v mobilu a při svém výstupu opět musíte použít aplikaci Apple Pay z mobilu (nikoliv Apple Watch).

Jaká je cena londýnského metra a autobusů s bezkontaktní kartou?

Jízdné vás vyjde na stejnou částku jako s Oyster Card, tzn. že oproti papírovým lístkům výrazně ušetříte. Lístky na londýnský Double Decker nebo tramvaj vás vyjdou na £1,75. Cena u londýnského metra a ostatních způsobů veřejné dopravy se pak odvíjí dle tarifů.

 doprava v Londýně
zastávka londýnského autobusu

Mobilní aplikace

Jak se dopravovat po Londýně snadno a držet útratu za MHD pod dohledem? Stáhněte si jednu z aplikací:

 • TfL Oyster and contactless app – díky aplikaci zjistíte, kolik peněz vám ještě zbývá na Oyster kartě nebo kolik se vám strhlo při platbě bezkontaktní kartou.
 • London Bus & TfL Journey Planner – Probus – tahle aplikace vám pomůže najít veškeré autobusové spoje, zastávky a časy. Můžete si tak naplánovat svojí trasu po Londýně.
 • London Tube Map – aplikace, díky které si naplánujete cestu po Londýně. Zahrnuje metro, DLR, příměstskou železnici, TfL Rail a tramvaje.

Doprava v Londýně s dětmi

Pokud máte jako dospělý svojí Oyster kartu, platíte bezkontaktní kartou nebo máte papírový lístek, můžou s vámi cestovat až 4 děti do 11 let zdarma. Cestování zdarma zahrnuje všechny hlavní druhy dopravy – metro, autobusy, tramvaje i vlaky.

U dětí ve věku 11-15 let se dá nastavit na Oyster kartu sleva, aby mohly cestovat následujících 14 dní za polovinu ceny. Koupíte si běžnou Oyster kartu a požádáte zaměstnance, aby vám na kartu slevu na dítě uplatnili.

Více se dočtete v našem průvodci Londýn s dětmi.

Půjčení kola v Londýně

Londýn na kole, to je skvělá možnost, jak za kratší dobu vidět víc. My jsme na kole sjeli celý Hyde Park a byla to paráda.

jízda na kole Londýn

Jak funguje půjčení kola v Londýně?

Je to jednoduché. Stáhnete si aplikaci, vyberete si kolo a naťukáte do doku, kde je kolo zaparkované, kód z aplikace.

Pokud nemáte aplikaci, zadáte půjčení kola v automatu, zaplatíte platební kartou a dostanete kód pro odemknutí kola. Můžete si půjčit až 4 kola najednou, ale vždy je potřeba vygenererovat nový kód.

Kolo můžete vrátit na kterékoliv stanici – jakmile se rozsvítí při vrácení zelená kontrolka, je vše v pořádku.

V případě, že je plně obsazeno, zadáte v aplikaci nebo na terminálu, že jsou doky plné a získáte dodatečných 15 minut, abyste dojeli k jiné stanici.

Kolik stojí půjčení kola v Londýně?

Za 30 minut jízdy na kole v Londýně zaplatíte £1,65. U elektrokola je sazba £3,30 za 30 minut.

Více informací o Londýně

LONDÝN ITINERÁŘ: Podívejte se na náš článek s tipy na místa, co navštívit v Londýně (vstupné, otevírací doba, mapa). Abychom vám usnadnili plánování, vytvořili jsme itinerář pro 3 dny v Londýně.

LONDÝN PRŮVODCE: O ubytování, cenách, jídle a bezpečnosti čtěte v průvodci Londýnem. Rozhodování při výběru ubytování vám usnadní naše tipy na nejlepší hotely v Londýně.

JAK UŠETŘIT V LONDÝNĚ: Čtete našich 7 tipů, jak ušetřit na dopravě a vstupném v Londýně. London Pass je další možností, jak ušetřit na vstupném do památek – více o London Pass.

LONDÝN S DĚTMI: Vytvořili jsme podrobného průvodce, jak si užít Londýn s dětmi.

ANGLIE: V seznamu nejkrásnějších míst Anglie najdete tipy, co navštívit a zažít v Anglii.

Londýn doprava – nejčastější dotazy

Jak se dostat z letiště do centra Londýna?

V okolí Londýna se nachází hned několik letišť. Na každém operuje jiná letecká společnost. V článku si všechny letiště postupně rozebereme včetně informací, jak se nejsnadněji dostat z letiště do centra Londýna.

Jak cestovat po Londýně?

Pay as you go. To je systém placení, díky kterému platíte jen to, co skutečně projedete. S Oyster kartou nebo svou bezkontaktní kartou. Všechny informace najdete v článku včetně postupu, jak si půjčit kolo v Londýně.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *