Londýn levně bez cestovky

Tipy a triky, jak navštívit Londýn levně a na vlastní pěst | Průvodce 2021 (doprava, MHD)

Navštívit levně Londýn, to je docela oříšek. Pokud sem ale pojedete na vlastní pěst, pak to není až tak nereálné. Kde hledat nejlevnější letenky do Londýna? Na kolik vyjde cesta vlakem, autobusem či autem? Jak se dostanete do centra z letiště Stansted, Luton či Gatwick nebo jak cestovat po Londýně levně a bez starostí? Čtěte tipy a triky, jak si Londýn užít.

Doprava do Londýna

Pokud přemýšlíte nad dopravou do Londýna, máte 2 základní možnosti, pokud nechcete přestupovat – letadlo a autobus. Já se silně přikláním k letadlu a tuším, že i vy za malou chvíli budete 😃.

Abychom to ale měli kompletní, povíme si i něco k dopravě do Londýna autem nebo vlakem. Vyplatí se?

Cesta autem do Londýna

Ano, dá se jet i autem, ale v případě Londýna zaplatíte za cestu nekřesťanské peníze. Ledaže byste si plánovali udělat roadtrip napříč více státyy.

Jak dlouhá je cesta z Prahy do Londýna?

Cesta přes francouzský přístav Calais je z Prahy dlouhá necelých 1300 km, což odpovídá 13 hodinám jízdy.

Trasa v bodech: Praha – hraniční přejezd Rozvadov – Frankfurt nad Mohanem (Německo) – Kolín nad Rýnem (Německo) – Brusel (Belgie) – Gent (Belgie) – přístav Calais (Francie) – přístavy Dover / Folkestone (Anglie) – Londýn (Anglie)

Jaké poplatky vás čekají při cestě autem do Londýna?

 • Benzín / nafta – nejnižší cena pohonných hmot je u nás. V ostatních zemích se ceny pohybují kolem 34 Kč na 1 litr.

Aktuální ceny benzínu / nafty v Evropě >>

Při spotřebě auta 6l/100 km zaplatíte za cestu tam i zpět minimálně 5000 Kč.

Spočítat cenu za pohonné hmoty >>

 • Eurotunnel / trajekt

K ceně za benzín je třeba připočíst také částku za Eurotunnel nebo trajekt přes kanál La Manche. Pokud objednáte s předstihem, dostanete se na lepší ceny.

Eurotunnel – rychlejší varianta

Ceny se odvíjí dle toho, jak dlouhý bude váš pobyt v Anglii. Pokud jedete jen na otočku (například si chcete udělat jednodenní výlet z Francie), začínají cesty za obousměrný průjezd na 68 €. V případě, že váš pobyt bude v rozmezí 2 – 5 dní, zaplatíte minimálně 180 € (cesta tam i zpět).

Čím více dní v Anglii strávíte, tím více zaplatíte za průjezd Eurotunnelem.

Průjezd skrz Eurotunnel si zarezervujete online na oficiálních stránkách.

Trajekt – levnější, ale delší varianta. Cesta trvá od 1 h 30 min do 2 h.

Ceny za obousměrnou trasu začínají na 91 €.

Trajekty přes La Manche z Francie do Anglie >>

 • Poplatky za vjezd do Londýna

V základu existují dva poplatky, které se vás mohou nebo nemusí týkat. Nejsou na sobě navzájem závislé, takže se může stát, že budete muset zaplatit oba nebo naopak žádný.

Zóna s nízkými emisemi (LEZ) majoritní část Londýna, kde se vás bude poplatek týkat, pokud vjedete do Londýna motorovým karavanem, užitkovým automobilem nebo například nákladním vozidlem a zároveň tankujete diesel. Běžných automobilů do 3,5 t se poplatek netýká.

Zóna s velmi nízkými emisemi (ULEZ) – týká se všech typů vozidel, které nesplňují standardy – Euro 4 pro benzínové automobily a Euro 6 pro nafťáky a vjíždí do úplného centra Londýna. Pro automobily je denní poplatek 12,50 libry.

Překontrolujte si před cestou dle SPZ, zda se vás poplatek týká.

Vlakem do Londýna

V případě, že zvolíte cestu vlakem, musíte se připravit na několik přestupů. Přímá vlaková linka Praha – Londýn neexistuje.

Varianta A: V této variantě si předem nakombinujete a zarezervujete konkrétní termíny. Bude to chtít trochu plánovat, ale i díky tomu vás pak vyjde cesta vlakem na hezké peníze. Ne tak hezké jako v případě letenky, ale vlaky mají zase své kouzlo.

Základem je vychytat akci u Českých drah a zakoupit si lístek Včasná jízdenka Evropa na trase Praha – Brusel. Mimo tuto akci vás úplně běžně vyjde vlakové spojení do Bruselu přes 5000 Kč.

vlakem do Londýna
Jízdné v akci Včasná vstupenka Evropa

Z Bruselu do Londýna pak doslova frčí TGV od Eurostar – v cíli jste přímým spojem za 2 hodiny.

cesta vlakem do Londýna

Ceny zde ale nejsou fixní. Je to podobné jako u letenek. Jeden den jedete za cenu oběda pro dva, další den za cenu oběda pro celý vojenský oddíl.

Místo si můžete rezervovat až 180 dní předem a obecně platí, že za čím delší dobu si vstupenku zarezervujete, tím méně zaplatíte. Ceny začínají na 39 €, ale vyšplhat se můžou několikanásobně výš.

Varianta B: Skvělou možností, jak si užít bezstarostné jízdy ve vlaku je Interrail Global Pass. Jedná se o flexibilní kartu, díky které můžete cestovat neomezeně vlakem po předem zvolený počet dní. Od 3 dnů až po 2 měsíce. Krátké i dlouhé cesty.

Kam si usmyslíte, tam můžete vyjet. Platí, že čím déle cestujete, tím více ušetříte.

Pokud milujete jízdu vlakem, je to parádní volba, jak levně procestovat Evropu – 40 000 destinací a 31 různých zemí.

cesta vlakem do Londýna

Jak na levné letenky do Londýna? 

Zpáteční letenky do Londýna seženete už od 600 Kč. Musíte se ale sbalit do příručního zavazadla. My to zvládli, vy to taky zvládnete 😃. Nízkonákladové lety doporučuju hledat přes Azair.cz.

Většinou se jedná o nízkonákladové lety od těchto společností – Ryanair (letiště Stansted), Wizz Air (letiště Luton) nebo easyJet (letiště Gatwick nebo Southend).

Že se nevejdete do příručního zavazadla? Zkuste vyhledávač Kiwi.com z české dílny, se kterým pracují i celosvětové vyhledávače díky jeho dobrým výsledkům ve vyhledávání spojů.

Letiště v Londýně

V případě, že poletíte s nízkonákladovou leteckou společností, je dobré si zajistit předem taky dopravu z letiště do Londýna.

Většina letišť se totiž nachází mimo samotný Londýn a za dopravu z letiště pak dáte třeba to samé co za letenky. Hned si ale ukážeme, jak na to, aby byla doprava do centra co nejlacinější.

Mapa letišť v Londýně

Doprava z letiště Stansted do centra Londýna

Začínáme letištěm Stansted, na které pravděpodobně přiletí většina z vás. Operuje tady totiž nízkonákladovka Ryanair.

Letiště najdete 40 mil severovýchodně od Londýna. Je čtvrtým největším letištěm v Londýně a třetím nejvytíženějším.

Vlaky GreaterAnglia jsou sice rychlejší, ale o poznání dražší – ceny se běžně za jednosměrnou cestu pohybují přes 20 liber.

Na trase Stansted – Londýn operují tito autobusoví přepravci:

 • easyBus – nejlevnější varianta, pokud vychytáte akční jízdenky už od 2 liber. Mizí ale rychleji než moje rodičovská z účtu, tak není čas na dlouhé přemýšlení. Kdo dřív přijde, šetří. Mimo akci se pak ceny běžně pohybují mezi 5 – 6 librami a v pozdějších hodinách pak o krapet víc.

Nelekněte se, pokud budete hledat jejich oranžové autobusy easyBus. Na této trase totiž za easyBus operuje National Express.

 • National Express – ceny se pohybují při zakoupení zpáteční jízdenky od 7 – 8 liber a výš. Záleží, kde budete vystupovat. Na Liverpool Street Station (poblíž City of London a Tower Bridge) je lístek o něco lacinější a cesta trvá lehce přes hodinu. Do úplného centra na Victoria Station je cesta o poznání delší – 2 hodiny, s čímž trochu stoupne i cena jízdenky.
 • Terravision – výhodou Terravision oproti easyBus a National Express je jejich fixní cena jízdenek. Za jednosměrnou cestu zaplatíte 8 liber.

V případě zpoždění letu vám bude jízdenka automaticky platit pro další autobusový spoj.

Autobus opět staví na Liverpool Street Station nebo pak Baker Street či Victoria Station.

Doprava z letiště Luton do centra Londýna

Stejně jako letiště Stansted, i letiště Luton využívají především nízkonákladové společnosti. Z Čech je to především Wizz Air.

easyBus – přepravce easyBus zde jezdí opět v kabátku National Express. Mimořádně seženete jízdenky za 2 libry, ale nejčastěji se pohybují kolem 5 liber a v pozdějších hodinách o něco výš.

 • Terravision – za jednosměrnou jízdenku zaplatíte 11,5 liber.

Doprava z letiště Gatwick do centra Londýna

Třetím zmíněným letištěm, kde operuje nízkonákladovka easyJet, je letiště Gatwick. Má dva terminály – North a South. Který se bude týkat vás? Pokud poletíte s easyJet, vystoupíte na severním terminálu (North).

easyBus – pokud vychytáte akci, seženete jízdenky opět i za 2 libry. Běžně pak za 4 libry.

 • National Express – jízdenka s National Express vás při současném zakoupení i té zpáteční vyjde na 6 liber (jednosměrná).

Jak na levné autobusové jízdenky do Londýna?

Hlavním hráčem v autobusové přepravě do Londýna je Student Agency. Jízdenky začínají na 2100 Kč (jednosměrná cesta). Cesta autobusem trvá 18,5 hodiny. Spoje vyjíždí denně v 18:00. Na místě jste v 11:30 další den.

Z Londýna zpět do Čech pak autobus vyjíždí z Victoria Station v centru v 11:25 a do ČR přijedete v 6:25.

Dříve na této trase operoval i Flixbus, ale teď už přímé spoje nenabízí.

Jak levně cestovat po Londýně?

Doprava v Londýně je skvělá. Dostanete se takřka kamkoliv. Ale ruku v ruce s její kvalitou jde i cena.

Jednou z největších chyb při návštěvě Londýna je nevyužít možností, jak levně cestovat po Londýně. Jaké jsou nejen námi ověřené tipy, jak ušetřit na městské hromadné dopravě?

Jedno je jisté – papírové jízdenky, které si můžete zakoupit na MHD pro celý Londýn, to nebudou :).

Doprava v Londýně: Oyster Card

Nejznámějším způsobem, jak levně cestovat po Londýně je Oyster karta.

Oyster Card je inteligentní čipová karta, která vám umožňuje rychle a snadno zaplatit za jízdu autobusem, metrem, tramvají, vlakem DLR, londýnskými nadzemními tratěmi, vlakem TfL Rail, River Busem a služby vnitrostátní železniční dopravy v Londýně a některých mimo Londýn.

Londýn MHD Oyster karta

Jak funguje Oyster Card?

 • Na kartu si vložíte peníze, z nichž pak platíte jednotlivé jízdy.
 • Při nástupu a výstupu přiložíte kartu k žlutému automatu. Pokud zapomenete přiložit kartu při vystupování, naúčtuje se vám plné jízdné.
 • U autobusů a tramvají přikládáte kartu jen při nástupu.

Jaká je cena londýnského metra a autobusů u Oyster karty?

Výše jízdného je odvozená v závislosti na denní době, dni v týdnu a směru jízdy. Přímo na stránkách veřejné dopravy v Londýně si můžete cenu za cestu předem spočítat.

Na krátké po pojížďky v centru zaplatíte cca 2,40 Ł (na rozdíl od papírového lístku, kde platíte automaticky plnou cenu za 5,50 Ł).

U autobusů a tramvají není jízdné rozdělené dle tarifů a vždy vás bude stát stejně – 1,55 Ł za jízdu.

Maximální denní limit u autobusů a tramvají je 4,50 Ł, tj. 3 jízdy. Po překročení tohoto limitu jezdíte v busech a tramvajích zadarmo.

Londýnské metro nebo autobus?

Mohlo by se tak zdát, že jsou autobusy a tramvaje nejvýhodnější variantou. Co do ceny ano, ale časově vám vezmou o mnohem víc než rychlé a dostupné metro.

Příklad: ze stanice Paddington na nádraží Victoria zaplatíte v metru 2,40 Ł a pojedete 14 minut. Autobusem zaplatíte sice jen 1,55 Ł, ale pojedete půl hodiny. Často jsou ty rozdíly daleko markantnější.

Pokud však chcete zažít vyhlídkovou jízdu, je autobus ideální.

Kolik stojí Oyster Card?

Za kartu Oyster Card zaplatíte jednorázový poplatek 5 Ł. Ten je nevratný, ale pokud budete využívat městskou dopravu, brzy se vám vrátí.

Pokud například cestujete s partnerem, pořiďte si každý svojí Oyster Card. Karta sice není na jméno, ale není možné v jednu chvíli používat kartu 2 nebo více osobami.

V případě, že nevyužijete celkovou přednabitou částku, můžete si zbylé peníze vybrat v návštěvnickém centru. Částku do 10 Ł je možné vybrat také v automatech v metru.

Pokud ještě plánujete v budoucnu návštěvu Londýna nebo někdo ve vašem okolí, nechte si jí. Karta je neomezená a částka na ní vám nepropadne.

Kolik peněz vložit na Oyster Card?

Doporučuje se 15 Ł na 2 dny a 30 Ł na 4 dny. Kartu je ale možné kdykoliv nabít v automatu v metru.

Kde koupit Oyster Card?

Otázka by spíš zněla – kde nekoupit Oyster Card? Možností je nepřeberně. Na každém rohu Londýna.

Kartu koupíte v novinových stáncích nebo automatech v metru.

prodejní automat v metru

Oyster kartu koupíte i přímo na letištích – Stansted, Gatwick, Luton atd.

Další možností, pokud bydlíte ve Velké Británii, je objednat si kartu online a nechat si jí doručit domů.

Doprava v Londýně: platba bezkontaktní kartou

Skvělou možností, jak levně cestovat po Londýně, je platba za MHD bezkontaktní kartou.

Londýn MHD platba kartou

Jak to funguje?

Princip placení je stejný jako v případě Oyster Card. Kartu přiložíte při svém nástupu i výstupu ke žlutému automatu (v případě autobusů a tramvají pouze při svém nástupu).

Veřejná doprava v Londýně přijímá všechny známé typy karet – Maestro, MasterCard, Visa, AMEX.

Druhou možností je zaplatit pomocí mobilní aplikace, kterou si stáhnete do svého telefonu.

I u bezkontaktní karty platí: karta = návštěvník. Není možné zaplatit jednou kartou za 2 návštěvníky v jednu chvíli.

Důležité je dodržovat způsob platby. Když například při svém nástupu oskenujete kód z aplikace Apply Pay v mobilu, použijte při výstupu opět mobil (nemůžete tento kód oskenovat při svém výstupu z Apply Watch).

Jaká je cena londýnského metra a autobusů s bezkontaktní kartou?

Jízdné vás vyjde na stejnou částku jako s Oyster Card, tzn. že oproti papírovým lístkům výrazně ušetříte.

Lístky na londýnský Double Decker nebo tramvaj vás vyjdou na 1,5 Ł. Cena u londýnského metra a ostatních způsobů veřejné dopravy se pak odvíjí dle tarifů.

Londýnské metro

Mobilní aplikace

Díky aplikaci zjistíte, kolik peněz vám ještě zbývá na Oyster kartě nebo kolik se vám ztrhlo při platbě bezkontaktní kartou.

Londýn MHD aplikace

Tahle aplikace vám pomůže najít veškeré autobusové spoje, zastávky a časy. Můžete si tak naplánovat svojí trasu po Londýně.

Aplikace, díky které si naplánujete cestu po Londýně. Zahrnuje metro, DLR, příměstskou železnici, TfL Rail a tramvaje.

Doprava v Londýně: Na jaké slevy mají nárok děti?

Stejně jako ostatní města, i Londýn nabízí zvýhodněné jízdné pro děti. To se liší dle věku:

Děti do 5 let – zcela zdarma

Děti 5 – 10 let – 5-10 Zip Oyster photocard

 • Cestování po Londýně zdarma pro většinu druhů přepravy – metro, DLR, autobusy, tramvaje, příměstské železnice apod.
 • Snížená sazba pro lanovku Emirates Air Line
 • 50 % sleva na říční autobus po Temži

Alternativa pro děti 5 – 10 let místo Oyster Card:

Dá se říct, že si bez karty vystačíte všude. Kartu nebudete pro dítě potřebovat v autobusech, tramvajích a v doprovodu dospělé osoby v metru, DLR, železnici apod.

Děti 11 – 15 let – 11-15 Zip Oyster photocard

 • Cestování zdarma pro autobusy a tramvaje
 • Dětská sazba pro metro, DLR, příměstskou železnici atd.

Alternativa pro děti 6 – 11 let místo Oyster Card:

Druhou možností a administrativně méně náročnou, je přidat dítě/děti ke své Oyster kartě. Díky tomu získáte pro své děti 50 % slevu na všechny druhy dopravy v Londýně až na 14 dní.

Jak na to? S dětmi zajdete na stanici jakéhokoliv metra, příměstské železnice (London Overground), Tfl Rail stanici, jedno z návštěvnických center (vyjma Gastwick Airport South Terminal) nebo na prodejnu vstupenek na Victoria National Rail station. Zaměstnanec vám na počkání k vaší Oyster kartě děti přidá.

Děti 16 – 17 let – 16+ Zip Oyster photocard

 • 50 % sleva na dopravu v Londýně

Jak a kde se zařizuje Oyster karta pro dítě? 

Postup je stejný pro všechny druhy dětské Oyster karty:

Karta se zařizuje online na oficiálních stránkách MHD v Londýně aspoň 4 týdny před.

Potřebujete k tomu:

 • emailovou adresu, kam vám dorazí potvrzení, že je karta připravená k vyzvednutí
 • barevně oskenovaný dětský pas, ze kterého bude zřejmá fotografie, osobní údaje a číslo pasu (max. 6 MB)
 • digitální fotografii dítěte ve formátu .jpg, .bmp nebo .gif (max. 6MB). Fotografie by měla splňovat standardy pasové fotografie
 • platební kartu k úhradě správního poplatku – 10 Ł pro děti 5 – 10 let, 15 Ł pro děti 11 – 15 let, 20 Ł pro děti 16 – 17 let

Kartu si následně vyzvednete v návštěvnickém centru. S sebou budete potřebovat doklad totožnosti dítěte a potvrzovací email.

Půjčení kola v Londýně

Londýn na kole, to je skvělá možnost, jak za kratší dobu vidět víc. My jsme na kole sjeli celý Hyde Park 🙂.

půjčení kola v Londýně

Jak funguje půjčení kola v Londýně?

Je to jednoduché. Stáhnete si aplikaci, vyberete si kolo a naťukáte do doku, kde je kolo zaparkované, 4 místný kód, který se vám v aplikace objeví.

Pokud nemáte aplikaci, zadáte půjčení kola v automatu, zaplatíte platební kartou a dostanete 4 místný kód pro odemknutí kola. Můžete si půjčit až 4 kola najednou, ae vždy je potřeba vygenererovat nový kód.

Kolo můžete vrátit na kterékoliv stanici – jakmile se rozsvítí při vrácení zelená kontrolka, je vše v pořádku. V případě, že je plně obsazeno, zadáte v aplikaci nebo na terminálu, že jsou doky plné a získáte dodatečných 15 minut, abyste dojeli k jiné stanici.

Kolik stojí půjčení kola v Londýně?

Za půjčení kola zaplatíte poplatek 2 Ł. První půlhodinu jezdíte zdarma. Za každou další půl hodinu se vám účtují 2 Ł.

Jak si zabalit a na nic nezapomenout? Mrkněte před cestou na Univerzální seznam věcí, co si sbalit do města pro skvělou dovolenou.

Související články o Londýně


NEJČASTĚJI KLADENÉ DOTAZY


Na kolik vyjdou letenky do Londýna?

Záleží, kam letíte, ale obecně se dá říct, že letenky do Londýna seženete už za cenu oběda pro dva v restauraci. Čtěte podrobného průvodce letenkami do Londýna.

Vyplatí se cestovat do Londýna autem, autobusem nebo vlakem?

Každá varianta má své plusy a mínusy. Nejlevnější a nejrychlejší variantou ale zůstává letadlo.

Jak se levně dopravit z letiště?

Londýn operuje několika letišti. Z každého letiště existuje hned několik alternativ, jak se dopravit do centra. Některé vás vyjdou třeba jen na 2 Ł, některé klidně i na 20 Ł. Které jsou ty nejlevnější?

Jak levně cestovat po Londýně?

Pay as you go. To je systém placení, díky kterému platíte jen to, co skutečně projedete. S Oyster kartou nebo svou bezkontaktní kartou. Vše potřebné ohledně veřejné dopravy + jak na půjčení kola v Londýně najdete v článku.

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top