LONDÝN ZA JEDEN DEN: nejlepší itinerář, co navštívit & mapa trasy

Londýn za 1 den

Londýn. Tahle metropole mě naprosto uchvátila. Čisté a elegantní město plné kontrastů, kde můžete strávit týden a stejně uvidíte jen zlomek z něj. Co když máte jen jeden den? Dá se vůbec stihnout Londýn za jeden den? Určitě dá a dnes si ukážeme, jaký itinerář si můžete vytvořit, abyste stihli navštívit ta nejkrásnější místa v Londýně.

Londýn – plánování trasy

Při naší první návštěvě Londýna jsme byli ubytovaní ve čtvrti Shoreditch. Kousek od Liverpool Street, kde jsme vystoupili z autobusu z letiště Stansted.

Na Londýn jsme měli jen jeden den. A i když jsme stihli všechny “povinné” zastávky, nestihli jsme vlastně nic.

Naopak.

Pouze jsme se namlsali a zjistili, že se do Londýna musíme podívat ještě jednou. A rozhodně na delší dobu. Díky tomu vznikl náš itinerář pro Londýn na 3 dny.

Během návštěvy Londýna na jeden den stihnete pouze nasát atmosféru centra a nakouknout do 1-2 památek. A pokud si Londýn zamilujete, nejspíš už budete plánovat delší cestu při letu zpět domů.

Londýn za jeden den

Pokud máte na Londýn pouze jeden den, ubytujte se poblíž nádraží v centru, kde budete vystupovat autobusem/vlakem z letiště. Díky tomu neztratíte při cestování po Londýně drahocenné minuty.

Počítejte taky s časem, který strávíte na cestě z letiště do Londýna. Kromě letiště Heathrow se totiž všechna letiště nachází mimo Londýn a na cestě do centra strávíte hodinu a půl (záleží na letišti, ale u letiště Stansted to může být ještě dýl).

Více informací o dopravě z letiště najedete v článku o dopravě v Londýně.

Co navštívit v Londýně za 1 den: itinerář a trasa

Přiletěli jsme na letiště Stansted z Říma v podvečerních hodinách. Na zbytek dne jsme si nic neplánovali. Vystoupili jsme na Liverpool Street s batohem na zádech a zmuchlaní po delší cestě. Přijeli jsme reprezentovat naší zemi :).

Liverpool Street a po levé straně vzadu mrakodrap Gherkin

Doteď si pamatuju, že zrovna odcházeli pracovníci z kanceláří v City of London a směřovali k nádraží Liverpool Street. Takovou smršť kravat a kostýmků jsem ještě nezažila.

Ubytovaní jsme byli ve čtvrti Shoreditch, která je vyhlášená svým pouličním uměním, hospůdkami a živou atmosférou. Zbytek dne jsme tak strávili touláním se okolím Shoreditch a ikonického mrakodrapu 30 St Mary Axe neboli Gherkin (Okurky).

Londýn za jeden den: mapa trasy

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu trasy pro Londýn za jeden den. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v itineráři trasy. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Londýn na 1 den: Shoreditch – Tower of London – Tower Bridge

Ráno jsme vyrazili brzy. V ulicích jsme potkávali jen místní. To je přesně důvod, proč se snažíme vždy vyrážet brzy ráno. Nasát atmosféru, než se ulice zaplní turisty.

A pokud chcete stihnout Londýn za jeden den, musíte vyjít co nejdříve.

Prošli jsme si několik streetartových ulic, kterými je čtvrť Shoreditch proslulá. Uvidíte vše od abstraktních maleb až po Donalda Trumpa.

Shoreditch / Londýn za jeden den

Tower of London

Od Shoreditch je to jen pár kroků k Tower of London. Pevnosti, která je symbolem dlouhé a rozmanité historie Londýna. Jsou tu uložené korunovační klenoty.

Tower of London sloužil po několik staletí jako věznice. Jedním z nejznámějších vězňů byl Rudolf Hess, zástupce Hitlera.

Tower of London

Na Tower of London budete potřebovat minimálně 1,5 hodiny. Pokud ho máte na svém seznamu, teď ráno je ideální čas na návštěvu. Vstupenky objednejte předem, ať se nezdržujete čekáním ve frontě. Na místě jen ukážete lístek v mobilu.

Otevírají v 10:00, takže pokud jste tu dřív, vyrazte zatím k Tower Bridge, který se nachází hned vedle.

Tower Bridge

Ikonický barevný most přes Temži. Tower Bridge je mým oblíbeným místem v Londýně.

Jedná se o padající most z roku 1894, který byl svého času zázrakem viktoriánského inženýrství. Díky mechanismu vijáku poháněného párou se most zvedne za 3 minuty, aby mohly proplout několikrát denně velké lodě.

Londýn za jeden den

Pokud máte zájem, Tower Bridge je možné navštívit zevnitř a dozvědět se více o jeho historii. Prohlídka vám zabere asi hodinu a navíc se projdete mezi věžemi po částečně prosklené podlaze.

Ještě před tím, než vejdete na Tower Bridge, můžete odbočit doleva, odkud je na most skvělý výhled.

Promenáda

Přešli jsme most a pokračovali doprava po promenádě kolem Temže. Ta je krásně upravená a nabízí výhled na protilehlý Tower of London se City of London za zády.

Dokonalý kontrast. Historie se snoubí s modernitou.

Tower of London a za nám mrakodrap Gherkin / Londýn za jeden den itinerář
Tower of London a za ním mrakodrap Gherkin

City of London (i když to tak nevypadá), je tou nejstarší částí Londýna. Tady to vše začalo.

Dnes poznáte už z dálky City of London podle mrakodrapů, které vysoko převyšují původní zástavbu. Je to relativně malá čtvrť (co nemá do šířky, dohání do výšky), kde sídlí taky Bank of England a londýnská burza.

Zajímavostí je, že tu žije na 8000 lidí, ale přes den sem dojíždí za prací přes čtvrt milionů lidí.

Londýn za 1 den: The Shark – Borough Market

Když se podíváte od promenády na levou stranu, uvidíte moderní budovu radnice. Je zaoblená a relativně nízká – díky svému tvaru je ekologicky udržitelnější. Prosklený interiér zase symbolizuje transparentnost.

City of Hall Londýn za 1 den trasa
Tower Bridge a City of Hall po pravé straně

The Shard – momentálně v rekonstrukci (srpen 2023)

Za ní se nachází The Shard. Mrakodrap ve tvaru střepu (odtud taky název), který je nejvyšší v celém Londýně. Skládá se z 11 000 skleněných panelů.

Londýn co navštívit
Mrakodrap The Shard a katedrála Southwark

Pokud si chcete užít pohled na Londýn z ptačí perspektivy, The Shard je jedním z nejlepších míst. Až nahoru (do 68. patra) vyjedete vysokorychlostním výtahem. Je tu bar s vyhlídkou a o pár metrů výš ještě otevřená vyhlídková plošina, kde se vám rozprostře panoramatický pohled na celý Londýn.

Vstupenky si musíte rezervovat předem na konkrétní čas (zůstat pak ale můžete, jak dlouho budete chtít).

The Shard Londýn výhled
Pohled z mrakodrapu The Shard

Borough Market a Tate Modern

Záleží, co vše jste doposud navštívili, ale není už čas na něco dobrého? Kousek za mrakodrapem The Shard se totiž nachází Borough Market, jedna z nejlepších tržnicí v Londýně. Tady můžete vyzkoušet kuchyni z celého světa.

Hned vedle stojí Southwark katedrála. Druhá nejznámější katedrála v Londýně. A za chvíli dojdeme i k té první.

Procházeli jsme se uličkami čtvrti Southwark a po promenádě se zastavili u Shakespearovo divadla Globe a galerie umění Tate Modern. Galerie Tate Modern by neměla uniknout žádnému milovníkovi moderního umění. Vstup je zdarma a sbírka je obrovská.

Londýn za 1 den: St Paul´s Cathedral a City of London

Millennium Bridge

Od galerie Tate Modern přejdeme na severní stranu Temže. Mostů, po kterých můžete přejít na druhou stranu, je v okolí hned několik. My si ale nenecháme ujít procházku po Millennium Bridge, který se objevil v 6. díle Harryho Pottera nebo v 1. díle seriálu Black Mirror na Netflixu (a nejen tam).

Je určený pouze pro pěší. Nejlepší na něm je dokonale zarámovaný pohled na katedrálu sv. Pavla, který se vám přes něj vyloupne.

Millennium Bridge a katedrála sv. Pavla v City of London / Londýn za jeden den
Millennium Bridge a katedrála sv. Pavla v City of London

St Paul´s Cathedral

Katedrála sv. Pavla je po katedrále sv. Petra ve Vatikánu druhou nejvyšší. Kopuli uvidíte už z dálky, takže představuje perfektní záchytný bod.

Jedná se o aktivní kostel a sídlo londýnského biskupa. Původně vznikla jako celoměstský projekt architekta Christophera Wrena na oživení Londýna po velkém požáru v roce 1666 (při požáru původní katedrála shořela).

katedrála svatého Pavla Londýn / Londýn za 3 dny

V původním návrhu vypadala katedrála jako gigantický ananas (ano, slyšíte správně), protože ten dle Wrena symbolizuje mír, pohostinnost a prosperitu.

Dnes je katedrála místem posledního odpočinku slavných britských postav (vévody z Wellingtonu, Christophera Wrena i admirála Nelsona).

Vstup dovnitř je zpoplatněný, ale stojí to za to. Můžete vystoupat až nahoru a užít si pohled na Londýn z vyhlídkového ochozu. Rezervujte vstupenky kliknutím zde.

U katedrály sv. Pavla nasedáme na metro a jedeme k Trafalgarskému náměstí.

Londýn za 1 den: Trafalgarské náměstí – Buckinghamský palác

Trafalgarské náměstí

Při návštěvě Londýna (i když máme na Londýn jen jeden den) nemůžeme vynechat nejznámější náměstí v Londýně – Trafalgarské náměstí.

Uprostřed náměstí stojí Nelsonův sloup s bronzovými sochami lvů, který obklopují fontány. Dominantou je Národní galerie (vstup zdarma).

Trafalgarské náměstí / Londýn za 3 dny
Trafalgar Square

Piccadilly Circus

Od Trafalgarského náměstí je to jen kousek k Piccadilly Circus. Známému dopravnímu uzlu s ikonickými billboardy a sochou Erose uprostřed. New York má Times Square a Londýn Piccadilly Circus.

Buckinghamský palác

Pokud máte omezený čas, Piccadilly Circus přeskočte a jděte rovnou k Buckinghamskému paláci. Budete procházet po hlavní třídě The Mall, kterou lemuje královský park St James. Příjemná procházka plná zeleně a zvířat (ochočené veverky, plameňáci).

St Jame´s Park u Buckinghamského paláce
Buckinghamský palác / Londýn za 1 den
Buckinghamský palác

Buckinghamský palác je domovem britské královské rodiny už od roku 1837 a má největší soukromou zahradu v Londýně. Palác je přístupný jen několik týdnů v létě.

Londýn za 1 den: Westminster Abbey – Big Ben

Od Buckinghamského paláce se vydáme po pravé straně St Jame´s Park, až dojdeme k Westminsterskému opatství. Jedné z nejkrásnějších a nejvýznamnějších staveb v Londýně.

Tady se konají svatby, korunovace a pohřby královské rodiny a jiných slavných Britů. Westminster Abbey je zároveň místem posledního odpočinku britských králů a královen, Charlese Dickense a dalších osobností.

Westminster Abbey Londýn za 1 den

Pokud máte dostatek času (v závislosti na tom, co vše jste daný den navštívili), můžete zajít dovnitř. Na prohlídku si vyčleňte alespoň hodinu a půl. Pro přeskočení fronty na lístky je lepší objednat vstupenky předem (na místě jen ukážete vstupenku v mobilu).

Westminsterský palác a Big Ben

Od Westminster Abbey už máte na dohled Westminsterský palác se známým zvonem Big Ben. Impozantní neogotická stavba, kde se debatuje, schvaluje a rozhoduje o budoucnosti Spojeného království.

Londýn za 3 dny / Westminsterský palác
Westminsterský palác a Big Ben / co navštívit v Londýně za jeden den

Pokračujte přes Temži na Westminsterský most a udělejte si ikonickou fotku Westminsterského paláce. Jako stovky dalších lidí. Pohled odtud je prostě nejlepší.

Na druhé straně řeky už určitě vidíte naší poslední zastávku – London Eye.

Londýn za 1 den: London Eye a Covent Garden

London Eye

London Eye je se svými 135 metry nejvyšším ruským kolem v Evropě (to vůbec nejvyšší ruské kolo na světě se nachází v Dubaji).

London Eye / Londýn za 3 dny
Pohled na London Eye z Westminster Bridge

Takhle na večer při západu slunce odtud budete mít nádherný výhled na Londýn. Vstupenky na London Eye jsou v den návštěvy dražší a navíc tu bývají dlouhé fronty (záleží na období a čase).

TIP: Tower of London je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Londýně. Přeskočte na místě frontu rezervací vstupenek předem.

Londýn za jeden den / London Eye

Covent Garden

Taky už mát hlad? Kde lépe zakončit itinerář pro Londýn na 1 den než v Covent Garden. Dojdete sem přes most Hungerford Bridge (první most za London Eye). Je to necelých 20 minut chůze.

Covent Garden je živá čtvrť s pouličnímu umělci, restauracemi, obchůdky a velkým trhem (mimo sezónu zavírá trh v 18 h, v sezóně o něco později).

Neal´s Yard je skrytá ulička v Covent Garden plná barev, kam vede úzká odbočka

Nebo nasedněte na metro a svezte se na Oxford Street. Nejznámější nákupní třídu v Londýně. A možná i na světě. Je tu spousta možností, kde se můžete najíst nebo si nakoupit.

Pokud sem přiletíte v předvánoční čas jako my, je to tu krásně nazdobené.

Kde se ubytovat v Londýně

Přikládám několik našich tipů na ubytování s dobrou dostupností, kvalitou služeb a cenou:

ibis London Blackfriars – hotel leží na jižní straně Temže nedaleko nádraží Waterloo; centrum Londýna je pěšky dobře dostupné (poblíž Westminster nebo London Eye); autobusová zastávka hned naproti, restaurace a obchody poblíž

ibis London City Shoreditch – moderní pokoje nedaleko nádraží Liverpool Street Station, kde staví autobusy z letiště Stansted; vedle hotelu Tesco Express a restaurace i trhy v okolí; pěšky dostupný Tower od London a Tower Bridge

Best Western Chiswick Palace – krásná a klidná lokalita nedaleko letiště Heathrow; autobusová zastávka hned naproti; metrem jste v centru za 25 minut; restaurace a obchůdky v okolí

Praktické informace

Pokud máte na Londýn pouze jeden den, ubytujte se poblíž nádraží v centru, kde budete vystupovat autobusem/vlakem z letiště. Díky tomu neztratíte při cestování po Londýně drahocenné minuty.

Počítejte taky s časem, který strávíte na cestě z letiště do Londýna. Kromě letiště Heathrow se totiž všechna letiště nachází mimo Londýn a na cestě do centra strávíte hodinu a půl (záleží na letišti, ale u letiště Stansted to může být ještě dýl).

Kde to jde, objednejte vstupenky předem (London Eye, The Shard, Tower of London). Poté je stačí jen ukázat v mobilu.

Na metro a autobusy po Londýně využijte svou bezkontaktní kartu. Stačí kartu přiložit k turniketu (u metra a vlaku taky při výstupu, aby se vám odečetla částka, kterou jste skutečně projeli). Na jednu kartu může cestovat jen 1 osoba.

A to hlavní na konec: Užijte si to!

Více informací o Londýně

LONDÝN ITINERÁŘ: Podívejte se na náš článek s tipy na místa, co navštívit v Londýně (vstupné, otevírací doba, mapa). Abychom vám usnadnili plánování, vytvořili jsme itinerář pro Londýn za 3 dny.

LONDÝN PRŮVODCE: V samostatném článku se dozvíte vše o dopravě v Londýně (letiště, MHD, metro, kolo). O ubytování, cenách, jídle a bezpečnosti čtěte v průvodci Londýnem. Rozhodování při výběru ubytování vám usnadní doporučení na nejlepší hotely v Londýně.

JAK UŠETŘIT V LONDÝNĚ: Čtete našich 7 tipů, jak ušetřit na dopravě a vstupném v Londýně. London Pass je oblíbenou možností, jak ušetřit v Londýně – více o London Pass.

LONDÝN S DĚTMI: Londýn je skvělým místem pro celé rodiny. Je tu tolik originálních a zábavných aktivit, kde se děti zabaví. Čtěte naše doporučení, co navštívit v Londýně s dětmi (+ další praktické tipy).

ANGLIE: V seznamu nejkrásnějších míst Anglie najdete tipy, co navštívit a zažít v Anglii.

Londýn za 1 den – nejčastější otázky

Lze stihnout Londýn za jeden den?

Ta nejznámější místa v Londýně za jeden den stihnete. Musíte ale počítat s tím, že se většiny památek nepodíváte. Celý Londýn je ale atraktivní místo samo o sobě, takže jen samotné brouzdání jeho uličkami je nezapomenutelným zážitkem.

Jaké památky v Londýně navštívit?

Londýn je památkami a zajímavými místy doslova narvaný. Spousta z nich se nachází v docházkové vzdálenosti od sebe. Inspirujte se naší trasou a mapou míst, která by vám při vaší návštěvě neměla uniknout.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *