LONDÝN ZA JEDEN DEN: nejlepší itinerář, co navštívit & mapa trasy

Londýn za 1 den

Londýn. Tahle metropole nás naprosto uchvátila. Čisté a elegantní město plné kontrastů, kde můžete strávit týden a stejně uvidíte jen zlomek z něj. Co když máte jen jeden den? Dá se vůbec stihnout Londýn za jeden den? Určitě dá a dnes si ukážeme, jaký itinerář si můžete vytvořit, abyste stihli navštívit ta nejkrásnější místa v Londýně.

Londýn je nádherné, kosmopolitní město, kde můžete strávit klidně měsíc a stále budete mít co objevovat. Z toho vyplývá, že jeden den je na poznání města opravdu málo.

Tento itinerář jsem vytvořila tak, abyste během jednoho dne v Londýně navštívili to nejužší centrum, kde se shlukují památky, jako je Tower Bridge, Trafalgarské náměstí nebo Westminsterský palác.

Londýn za jeden den: mapa trasy

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu trasy pro Londýn za jeden den. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v itineráři trasy. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Co navštívit v Londýně za 1 den: itinerář a trasa

Londýn za 1 den: Buckinghamský palác a Westminster

Buckinghamský palác

Naší jednodenní návštěvu v Londýně začneme symbolicky u Buckinghamského paláce.

Buckinghamský palác je domovem britské královské rodiny už od roku 1837 a je obklopen svěžími zelenými parky. Palác se nachází v centru Londýna, na půli cesty mezi Oxford Street a Westminsterským palácem.

Od Trafalgarského náměstí vede slavnostní cesta The Mall, obklopená vzrostlými stromy a barevnými vlajkami, a propojuje náměstí s Buckinghamským palácem.

Buckinghamský palác londýn

Palác je po většinu roku veřejnosti nepřístupný. Otevřený je pouze několik týdnů v létě, takže je potřeba rezervovat vstupenky dostatečně dopředu, pokud plánujete návštěvu uvnitř.

Před Buckinghamským palácem se rozprostírá St James’s Park, místo, kde na vás čekají veverky pro oříšky a pelikány máte téměř na dosah ruky.

☞ Plánujete návštěvu více placených atrakcí (Tower of London, Tower Bridge, Westminster Abbey, The Shard, Kew Gardens nebo například hrad Windsor)? Podívejte se, zda vám nepřinese úsporu turistická karta London Pass, se kterou můžete ušetřit značnou částku.

Westminsterské opatství

Příjemnou procházkou dojdeme za pár minut k Westminsterskému opatství, nádherné neogotické stavbě zapsané na seznamu památek UNESCO.

westminster abbey londýn / kam v londýně

Zde se konají svatby, korunovace a pohřby královské rodiny a dalších slavných Britů. Westminster Abbey je také místem posledního odpočinku britských králů a královen, Charlese Dickense a dalších osobností.

westminster abbey londýn / kam v londýně

Westminsterský palác a London Eye

Od Westminster Abbey už máte na dohled Westminsterský palác se známým zvonem Big Ben, impozantní neogotickou stavbu, kde se debatuje, schvaluje a rozhoduje o budoucnosti Spojeného království.

Pokračujte přes Temži na Westminsterský most, kde si můžete udělat ikonickou fotku Westminsterského paláce.

westminsterský palác londýn / kam v londýně za 5 dní

Na druhé straně břehu už vidíte další ikonu Londýna – London Eye, největší ruské kolo v Evropě. Díky výšce jsou z London Eye jedny z nejlepších výhledů na Londýn. Ze stejného důvodu se tu ale tvoří dlouhé fronty a vstupenky na místě vycházejí opravdu draze.

Jak ušetřit za vstup a přeskočit fronty na London Eye: Londýnské oko je jednou z nejoblíbenějších památek v Londýně a tvoří se tu dlouhé fronty. Navíc jsou vstupenky na místě výrazně dražší. Ušetřete rezervací vstupenek předem.

Londýn za 1 den: Trafalgarské náměstí a Covent Garden

Trafalgarské náměstí

Od London Eye se vracíme zpět na severní břeh. Naší další zastávkou je jedno z nejvýznamnějších náměstí v Londýně – Trafalgarské náměstí.

Nádherné historické náměstí je známé Nelsonovým sloupem, který je poctou admirálu Horatio Nelsonovi, a u jehož paty stojí čtyři majestátní sochy lvů, připomínající jeho vítězství v bitvě u Trafalgaru v roce 1805. Dominantou náměstí je Národní galerie (vstup zdarma).

trafalgarské náměstí londýn / kam v londýně

Chinatown a Covent Garden

Je čas na něco dobrého? Z Trafalgarského náměstí máte hned několik možností, kam zajít na dobré jídlo.

Chinatown je čínská čtvrť v Londýně, kterou poznáte na první pohled podle čínské brány a lampionů. Pokud máte rádi asijskou kuchyni, zamiřte sem.

Na druhou stranu se připravte na to, že je místo neuvěřitelně populární. Některé restaurace tak mohou připomínat spíše předražené turistické pasti, zatímco jiné jsou skvělé.

chinatown londýn / kam v londýně

Další možností je Covent Garden, krytý trh, který stojí za vidění nejen kvůli jídle. Covent Garden je živá čtvrť s pouličními umělci, restauracemi, obchůdky a velkým trhem. Je to příjemné místo s uvolněnou atmosférou.

covent garden londýn / kam v londýně

Londýn za 1 den: Katedrála svatého Pavla a The Shard

Katedrála svatého Pavla

Nasedneme na červený Double Decker a za 20 minut vystoupíme přímo u katedrály svatého Pavla.

Katedrála svatého Pavla je jednou z nejkrásnějších katedrál na světě a je aktivním kostelem a sídlem londýnského biskupa.

Původně vznikla jako celoměstský projekt architekta Christophera Wrena na oživení Londýna po velkém požáru v roce 1666, kdy původní katedrála shořela. V původním návrhu vypadala katedrála jako gigantický ananas, protože ten dle Wrena symbolizuje mír, pohostinnost a prosperitu.

Nejlepší ubytování v Londýně 😴

ubytování londýn
Hotel DC – skvělý poměr ceny a kvality

Menší, útulný hotel s výbornou dostupností

ubytování londýn
ibis London City Shoreditch

Moderní 3* hotel kousek od Liverpool Street

katedrála svatého pavla londýn

Dnes je katedrála místem posledního odpočinku slavných britských postav, jako jsou vévoda z Wellingtonu, Christopher Wren a admirál Nelson.

Vstup dovnitř je zpoplatněný, ale stojí to za to. Můžete vystoupat až nahoru a užít si pohled na Londýn z vyhlídkového ochozu.

I když neplánujete návštěvu katedrály, zastavte se tady. Dokonale zarámované výhledy na katedrálu z Millennium Bridge jsou totiž ikonické. My jsme tu byli přes den i večer a v obou případech to stojí za to.

millenium bridge a katedrála svatého Pavla Londýn

Je vám most povědomý? Millennium Bridge se totiž objevil v 6. díle Harryho Pottera a v 1. díle seriálu Black Mirror.

Přes Millennium Bridge se dostáváme na druhou stranu břehu ke galerii moderního umění Tate Modern. Pokud chcete nahlédnout, vstup je zdarma (dary jsou vítané).

Borought Market a Shard

Vydáme se od mostu doleva a už za pár minut dojdeme na Borough Market, jeden z nejznámějších trhů v Londýně. Pokud byste rádi ochutnali kuchyni z celého světa, toto místo je ideální.

Pokračujeme po nábřeží, které je dokonale upravené a lemované moderními budovami a zajímavými sochami. Zpoza všech staveb dramaticky vystupuje The Shard, nejvyšší mrakodrap ve Velké Británii, který se skládá z 11 000 skleněných panelů.

the shard london / kam v londýně
Pohled na The Shard po pravé straně z Millennium Bridge

Pokud si chcete užít pohled na Londýn z ptačí perspektivy, The Shard je jedním z nejlepších míst. Až nahoru (do 68. patra) vyjedete vysokorychlostním výtahem. Je tu bar s vyhlídkou a o pár metrů výš otevřená vyhlídková plošina, kde se vám rozprostře panoramatický pohled na celý Londýn.

☞ Rezervace na vyhlídku v mrakodrapu The Shard je povinná. Konkrétní čas si zarezervujete online. Nejoblíbenější čas je na západ slunce, kdy bývají vstupenky brzy vyprodané.

shard londýn
Výhled z The Shard je nejlepší v celém Londýně.

Londýn za 1 den: Tower Bridge a Tower of London

Tower Bridge

Tower Bridge je ikonický most v Londýně. Zvedací most z roku 1894, který byl svého času zázrakem viktoriánského inženýrství. Díky mechanismu vijáku poháněného párou se most zvedne za 3 minuty, aby mohly proplout několikrát denně velké lodě.

tower bridge londýn

Pokud máte zájem, Tower Bridge je možné navštívit zevnitř a dozvědět se více o jeho historii. Prohlídka vám zabere asi hodinu a navíc se projdete mezi věžemi po částečně prosklené podlaze.

tower bridge londýn

Tower of London

Tower of London je pevnost, která je symbolem dlouhé a rozmanité historie Londýna. Po několik staletí sloužila jako věznice a dnes tu jsou uložené korunovační klenoty.

tower of london

Pokud plánujete návštěvu Tower of London, vyhraďte si alespoň 1,5 hodiny, nejlépe 2-4 hodiny, protože se skládá z několika objektů a je tu toho hodně k vidění. Při jednodenním itineráři v Londýně je téměř nemožné stihnout plnohodnotnou návštěvu Toweru.

☞ Jak přeskočit fronty: Tower of London je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Londýně. Vstupenky se kupují zvlášť naproti hradu, takže rezervací vstupenek předem přeskočíte frontu na lístky.

tower of london

Londýn za 1 den: City of London a Shoreditch

City of London

Panorama historickému Tower of London tvoří moderní mrakodrapy ve čtvrti City of London. I když se to na první pohled nezdá, jedná se o nejstarší čtvrť v Londýně. Jakmile ale zaplujete do jejích ulic a uvidíte staré kostely kontrastující s moderní zástavbou, pochopíte, že tohle je to nejužší jádro města.

gherkin city of london / kam v londýně

Zajímavostí je, že tu žije na 8000 lidí, ale přes den sem dojíždí za prací přes čtvrt milionu lidí.

V závislosti na tom, kolik máte času, můžete navštívit několik zajímavostí v City of London. Projděte se kolem mrakodrapu Gherkin, v překladu “Okurka”, který se nachází na ulici 30 St Mary Axe. Je tu posezení a lavičky.

Nebo navštivte skrytou zahradu s polorozpadlým kostelem St Dunstan in the East Church Garden, jehož věž navrhl Christopher Wren. Ten je známý především jako architekt katedrály svatého Pavla, která je další významnou památkou v City of London.

Pro skvělý výhled na Londýn si předem rezervujte místo ve Sky Garden nebo The Garden at 120. Obě místa jsou přístupná zdarma, ale rezervace předem v dostatečném předstihu je povinná.

☞ Plánujete návštěvu více placených atrakcí (Tower of London, Tower Bridge, Westminster Abbey, The Shard, Kew Gardens nebo například hrad Windsor)? Podívejte se, zda vám nepřinese úsporu turistická karta London Pass, se kterou můžete ušetřit značnou částku.

sky garden londýn

Shoreditch

Náš den zakončíme v Shoreditch, nejbarevnější a nejživější čtvrti v Londýně, která bezprostředně navazuje na City of London.

Shoreditch je synonymem pro skvělou kuchyni. Tady málokdy narazíte na opravdu špatnou restauraci nebo bar. Pokud máte rádi street food, zamiřte do BOXPARK z lodních kontejnerů, na Old Spitalfields Market nebo na Brick Lane, otevřenou uličkou s malými obchůdky a vintage trhem.

Všechna místa najdete vyznačená také v mapě na začátku článku.

brick lane shoreditch londýn
Brick Lane, Shoreditch

V Shoreditch končí náš itinerář pro jeden den v Londýně. Pokud jste se rozhodli prodloužit si pobyt ve městě, zde je itinerář pro 3 dny v Londýně nebo kam v Londýně za 5 dní.

londýn shoreditch

Ubytování v Londýně

  • ibis London Blackfriars – hotel leží na jižní straně Temže nedaleko nádraží Waterloo poblíž Westminster a London Eye; autobusová zastávka hned naproti, restaurace a obchody poblíž
  • Hotel Holiday Inn Express – jeden z nejlepších hotelů v Londýně, čisté a prakticky řešené pokoje, výborné spojení do centra i na letiště (především Stansted a Heathrow), klidná lokalita
  • ibis London City Shoreditch – moderní pokoje nedaleko nádraží Liverpool Street Station (ideální pro letiště Stansted a Heathrow), vedle hotelu Tesco Express a restaurace i trhy v okolí, blízko k památkám
  • White House hotel – jednoduše zařízené, ale čisté a velmi levné ubytování v centru kousek od Hyde Parku a nádraží Paddington
  • Hotel DC – menší, útulný hotel za bezkonkurenční cenu v klidné čtvrti Stratford, odkud se snadno dostanete do centra i na letiště metrem, vlakem a autobusem
ubytování londýn
Hotel DC – skvělý poměr ceny a kvality

Menší, útulný hotel s výbornou dostupností

ubytování londýn
ibis London City Shoreditch

Moderní 3* hotel kousek od Liverpool Street Station

levné ubytování londýn
White House Hotel

Levné ubytování v centru Londýna

ubytování londýn
ibis London Blackfriars

Útulný hotel v centru města za dobrou cenu

Praktické informace

  • Pokud máte na Londýn pouze jeden den, ubytujte se poblíž nádraží v centru, kde budete vystupovat autobusem/vlakem z letiště. Díky tomu neztratíte při cestování po Londýně drahocenné minuty. Zde v článku o dopravě v Londýně najdete podrobný popis, kde staví vlaky/autobusy při cestě z letiště.
  • Kde to jde, objednejte vstupenky předem (London Eye, The Shard, Tower of London). Poté je stačí jen ukázat v mobilu.
  • Na metro a autobusy po Londýně využijte svou bezkontaktní kartu. Stačí kartu přiložit k turniketu (u metra a vlaku taky při výstupu, aby se vám odečetla částka, kterou jste skutečně projeli). Na jednu kartu může cestovat jen 1 osoba.

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Toto byl náš itinerář pro návštěvu Londýna za 1 den. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Londýně

CO VIDĚT V LONDÝNĚ: Zde je seznam nejlepších míst, co navštívit v Londýně (včetně praktických informací o vstupném a otevírací době).

Vytvořili jsme itinerář pro 3 dny v Londýně a pokud máte ještě méně času, podívejte se na itinerář pro Londýn na 1 den.

Londýn je skvělým místem pro celé rodiny. Čtěte naše tipy, co navštívit v Londýně s dětmi (+ další praktické informace).

LONDÝN PRŮVODCE: V samostatném článku se dozvíte vše o dopravě v Londýně (letiště, MHD, metro, kolo). O ubytování, cenách, jídle a bezpečnosti čtěte v průvodci Londýnem. Rozhodování při výběru ubytování vám usnadní tipy na nejlepší hotely v Londýně.

Zde je 7 tipů, jak ušetřit na dopravě a vstupném v Londýně. London Pass je oblíbenou možností, jak ušetřit v Londýně – více o London Pass.

VELKÁ BRITÁNIE: V seznamu nejkrásnějších míst Anglie najdete tipy, co navštívit a zažít v Anglii. Nebo se vydejte na sever země do Edinburghu či navštivte nádherné Skotsko.

Londýn za 1 den – nejčastější otázky

Dá se stihnout Londýn za jeden den?

Londýn je tak krásné, rozmanité a čisté město, že jen procházka jeho ulicemi a po nábřeží kolem řeky Temže je zážitkem sama o sobě. Za jeden den si stihnete prohlédnout nejznámější památky zvenčí a ochutnat místní kuchyni ve čtvrti Shoreditch, která je pestrou paletou mezinárodní kuchyně.

Jaké památky v Londýně navštívit?

Londýn je památkami a zajímavými místy doslova obsypaný – od ikonického Tower Bridge, středověkého Tower of London po elegantní Buckinghamský palác, oficiální sídlo královské rodiny. Inspirujte se naší trasou a mapou míst, která by vám při návštěvě Londýna neměla uniknout.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *