5 dní v Londýně: Itinerář trasy, kam v Londýně (+ mapa)

kam v Londýně

Londýn je známý svými ikonickými památkami, jako je Tower Bridge a Buckinghamský palác, stejně jako bohatou historií, živými trhy a světoznámými galeriemi. Tento itinerář pro 5 dní v Londýně přináší ty nejkrásnější památky a zajímavosti, kam v Londýně.

Itinerář jsem vytvořila tak, aby pokryl všechny oblíbené památky v Londýně, vyhlášená muzea, krásné parky a oblíbené trhy, které patří k tomu nejlepšímu v Londýně. V itineráři najdete taky další tipy, co navštívit v okolí, abyste si mohli naplánovat výlet do Londýna podle svých představ.

Obsah
 1. Londýn za 5 dní – mapa trasy
 2. KAM V LONDÝNĚ ZA 5 DNÍ
 3. PĚT DNÍ V LONDÝNĚ – ITINERÁŘ PRO 1. DEN
 4. KAM V LONDÝNĚ ZA 5 DNÍ
 5. PĚT DNÍ V LONDÝNĚ – ITINERÁŘ PRO 2. DEN
 6. KAM V LONDÝNĚ ZA 5 DNÍ
 7. PĚT DNÍ V LONDÝNĚ – ITINERÁŘ PRO 3. DEN
 8. KAM V LONDÝNĚ ZA 5 DNÍ
 9. PĚT DNÍ V LONDÝNĚ – ITINERÁŘ PRO 4. DEN
 10. CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V LONDÝNĚ ZA 5 DNÍ
 11. PĚT DNÍ V LONDÝNĚ – ITINERÁŘ PRO 5. DEN
 12. Ubytování v Londýně
 13. Jak ušetřit v Londýně
 14. Jak se dostat do Londýna
 15. Jak se dopravovat po Londýně
 16. Více informací o Londýně

Londýn za 5 dní – mapa trasy

Na mapě najdete vyznačenou trasu, kam v Londýně za 5 dní. Trasa se dá prochodit z velké části pěšky, takže kromě návštěvy památek a zajímavostí zažijete i tu pravou místní atmosféru.

Začínáme v klasickém Londýně mezi Oxford Street a Westminsterem. Postupně navštívíme více památek, muzeí a atrakcí, krásné a navzájem zcela odlišné čtvrti i rozlehlé královské parky. V rámci itineráře využijeme taky metro nebo autobus, protože Londýn je zkrátka obrovský.

Pro pátý den v Londýně jsme vytvořili čtyři varianty, aby si každý mohl vybrat podle svých preferencí.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s trasou, co vidět v Londýně za pět dní. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v itineráři pro pět dní v Londýně, Velká Británie. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

KAM V LONDÝNĚ ZA 5 DNÍ

PĚT DNÍ V LONDÝNĚ – ITINERÁŘ PRO 1. DEN

 • Klasický Londýn (Westminster, Trafalgarské náměstí, Buckinghamský palác)
 • Covent Garden a Soho
 • London Eye

Klasický Londýn

První den začneme prohlídkou klasického Londýna, od Westminsterského paláce až po Trafalgarské náměstí. Itinerář se může zdát nabitý, ale všechna místa se nachází nedaleko sebe a snadno je projdete nenáročnou procházkou, popř. se můžete svézt londýnským Double Deckerem.

V závislosti na tom, kde jste ubytovaní, vystupte na Oxford Street, hlavní nákupní tepně ve městě. Oxford Street lemuje spousta obchodů a restaurací, před Vánoci je známá taky krásnou vánoční výzdobou.

Londýn Oxford Street / Londýn za 5 dní

Kromě nakupování tu ale není moc k vidění, takže pokračujeme dál po elegantní třídě Regent Street. Ta navazuje kolmo na Oxford Street – dejte se doprava. Tady můžete navštívit vyhlášené hračkářství Hamley’s.

Londýn Regent Street

Soho a Chinatown

Regent Street odděluje elegantní čtvrť Mayfair a čtvrť Soho, která je známá svou živou atmosférou. A sem zamíříme právě teď. Hned na kraji uvidíte vstup do Carnaby Street, kouzelné uličky se spoustou malých obchůdků a restaurací.

Proplétejte se ulicemi Soho, která má nejlepší atmosféru večer. Po pár minutách dojdete na Piccadilly Circus, jedno z nejznámějších náměstí v Londýně. To je známé svými světelnými reklamami a pouličními umělci.

piccadilly circus londýn / kam v londýně

Odtud je to jen pár kroků do Čínské čtvrti. Tu poznáte na první pohled podle čínské brány a lampionů. Pokud máte rádi asijskou kuchyni, zamiřte sem.

chinatown londýn / kam v londýně

Na druhou stranu je potřeba dobře vybírat, protože některé restaurace jsou spíše turistické předražené pasti. Turistů je tu opravdu hodně, takže pokud hledáte více autentickou atmosféru, Chinatown není to nejlepší místo.

Ubytování v Londýně 😴

Hotel DC – skvělý poměr ceny a kvality

Menší, útulný hotel s výbornou dostupností

ibis London City Shoreditch

Moderní 3* hotel kousek od Liverpool Street

Covent Garden

Z Chinatown je to jen kousek do Covent Garden, jedné z nejkrásnějších čtvrtí v Londýně, která se soustřeďuje kolem stejnojmenného trhu.

Trh je krytý a ukrývá spoustu menších obchůdků, kaváren a restaurací. Co se týká samotného trhu, v Londýně máme oblíbenější, ale přesto stojí rozhodně Covent Garden za návštěvu. Pravidelně tu vystupují pouliční umělci a celou oblastí se line příjemná, uvolněná atmosféra.

covent garden londýn / kam v londýně

Když tu budete, zajděte od Covent Garden o uličku dál do Neal Street, kterou lemují cihlové domy s barevnými výlohami. Moc pěkné, malebné místo.

Trafalgarské náměstí

Od Covent Garden se vydáme po významné třídě Strand, po které se dostanete za necelých 10 minut na Trafalgarské náměstí.

Trafalgarské náměstí je živé prostranství známé svým bohatým historickým významem a kulturní důležitostí. Dominuje mu vysoký Nelsonův sloup, který je poctou admirálu Horatio Nelsonovi a u jehož paty stojí čtyři majestátní sochy lvů, připomínající jeho vítězství v bitvě u Trafalgaru v roce 1805.

trafalgarské náměstí londýn / kam v londýně

Náměstí je zároveň vstupní branou k nejznámějším londýnským památkám, včetně Národní galerie, kde se nachází rozsáhlá sbírka evropských obrazů.

trafalgarské náměstí londýn / kam v londýně

Buckinghamský palác

Trafalgarské náměstí je pomyslným začátkem pro slavnostní cestu The Mall, která končí u Buckinghamského paláce a je lemovaná vzrostlými stromy a barevnými vlajkami. Pohodlnou procházkou se asi za 15 minut dostanete přímo k paláci, které je administrativním sídlem britského panovníka.

Buckinghamský palác je proslulý svou velkolepostí a historickým významem. Po většinu roku je veřejnosti nepřístupný – více informací o otevírací době najdete v našem článku Co navštívit v Londýně.

☞ Plánujete návštěvu více placených atrakcí (London Eye, Tower of London, Tower Bridge, Westminster Abbey, The Shard, Kew Gardens nebo například hrad Windsor)? Podívejte se, zda vám nepřinese úsporu turistická karta London Pass, se kterou můžete ušetřit značnou částku.

Buckinghamský palác londýn

Buckinghamský palác obklopuje zeleně parků Green Park a St James’s Park. V rámci tohoto itineráře se vydáme St James’s Park s jezerem uprostřed, kde uvidíte volně pobíhající kachny, pelikány a veverky. Nechybí lavičky, občerstvení a dětské hřiště.

☞ Máte na Londýn méně času? Zde je itinerář pro 3 dny v Londýně.

Westminster – kam v Londýně

Podél parku dojdeme za pár minut k dominantám čtvrti Westminster – Westminsterskému opatství a Westminsterskému paláci s Big Benem, které patří mezi nejvýznamnější památky v Londýně.

Westminsterské opatství, velkolepý gotický kostel s více než tisíciletou historií, je místem královských korunovací a pohřbů. Zároveň se jedná o památku světového dědictví UNESCO, která se pyšní úžasnou architektonickou krásou a historickým významem.

westminster abbey londýn / kam v londýně
westminster abbey londýn / kam v londýně

V sousedství opatství se nachází Westminsterský palác, ikonický symbol britské politiky a sídlo dvou parlamentních komor Spojeného království: Dolní sněmovny a Sněmovny lordů. Palác s charakteristickou hodinovou věží známou jako Big Ben je dokonalým příkladem viktoriánské neogotické architektury.

westminsterský palác londýn / kam v londýně za 5 dní

Přímo od mostu se klene přes řeku Westminster Bridge, ze kterého si užijete nádherný výhled nejen na Westminsterský palác, ale taky na London Eye na druhém břehu. A tady zakončíme náš první den v Londýně.

London Eye

London Eye, ikona londýnského panoramatu, je obří ruské kolo na jižním břehu Temže, které nabízí fantastický výhled na město. Od svého otevření v roce 2000 u příležitosti oslav milénia se stalo jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí Londýna.

Symbolizuje modernost a inovaci v kontrastu se starobylými památkami města. Každá z 32 klimatizovaných kapslí představuje jednu z londýnských čtvrtí.

london eye

Při pohledu na ruské kolo si možná všimnete, že jedna z kapsulí je červená. Na počest 60. výročí korunovace královny Alžběty II. byla v roce 2013 jedna z kapslí pojmenována Coronation Capsule a zbarvena do červena, aby byla snadno rozeznatelná mezi ostatními.

Kompletní otočení trvá přibližně 30 minut, takže získáte dostatek času na pokochání se Londýnem.

london eye

Otevírací doba a vstupné na London Eye

London Eye je přístupný denně v čase 11:00-18:00 v zimě a 10:00-20:30 v létě. V zimě bývá část ledna a února zcela uzavřené z důvodu údržby.

Vstupné na London Eye není nejlevnější. Pokud chcete zažít jeden z nejkrásnějších pohledů na Londýn, stojí to ale za to. Vstupné se liší podle dne a času, kdy London Eye navštívíte. Na místě je vstupné výrazně dražší (45 liber).

Jak ušetřit za vstup a přeskočit fronty na London Eye: Londýnské oko je jednou z nejoblíbenějších památek v Londýně a tvoří se tu dlouhé fronty. Navíc jsou vstupenky na místě výrazně dražší. Ušetřete rezervací vstupenek předem.

KAM V LONDÝNĚ ZA 5 DNÍ

PĚT DNÍ V LONDÝNĚ – ITINERÁŘ PRO 2. DEN

 • Tower Bridge
 • Tower of London
 • City of London
 • Borough Market
 • Katedrála svatého Pavla

Historický Londýn

Druhý den našeho itineráře si projdeme historickou část Londýna. Začneme u ikonického mostu Tower Bridge, vedle kterého se rozprostírá pro historii Velké Británie jedna z nejvýznamnějších památek – Tower of London.

Odtud se vydáme do čtvrti City of London, která je známá svými mrakodrapy a zároveň se jedná o nejstarší část v Londýně.

Vystupte na jižním břehu Temže (například u London Bridge) a vydejte se podél pobřeží k Tower Bridge. Je to krátká procházka upravenou promenádou, kterou lemují moderní prosklené budovy a zajímavé sochy. Navíc si odtud užijete nádherné výhledy na City of London.

kam v londýně

U Tower Bridge pokračujeme dál podél pobřeží k Butler’s Wharf Pier, které většina návštěvníků míjí. Je to krátká zastávka s výhledy na most. Stačí projít pod mostem a jste na místě.

tower bridge londýn / kam v londýně

Tower Bridge

Tower Bridge, ikonický symbol Londýna, je visutý most, který překračuje řeku Temži poblíž londýnského Toweru. Toto mistrovské dílo viktoriánské éry, dokončené v roce 1894, je známé svými charakteristickými věžemi a jedinečnou schopností zvedat baskule (pohyblivé části mostu), aby mohly proplouvat vysoké lodě.

tower bridge londýn

A co víc, Tower Bridge je otevřený veřejnosti a za nás můžeme prohlídku vřele doporučit. Vstup do mostu se nachází ve věži blíž k Tower of London – odtud vystoupáte po velmi krátké bezpečnostní prohlídce do jedné z věží. Po cestě se dozvíte více informací o Tower Bridge.

Jednou z hlavních atrakcí je částečně prosklená podlaha v mostě, který propojuje obě věže. Navíc si z mostu užijete skvělý výhled na Londýn. Jsou tu taky okénka pro ty, kteří si chtějí udělat fotku z Tower Bridge. Pro prohlídce věží prohlídka pokračuje návštěvou strojovny, kde na vlastní oči uvidíte, jak celý mechanismus mostu funguje.

tower bridge londýn
tower bridge londýn

Otevírací doba a vstupné do Tower Bridge

Věže můžete navštívit denně v čase 9:30-18:00 (poslední vstup hodinu před). Vstupné je pro 16-59 let 12,30 £ a děti 5-15 let 6,20 £. Vstupenky získáte kliknutím zde.

Po návštěvě Tower Bridge se vydáme na severní břeh směrem k Tower of London. Můžete si udělat krátkou zastávku v přístavišti St Katharine Docks, které se nachází napravo od mostu. Jsou tu lavičky a pár obchodů a restaurací.

Londýn Catherine docks

Tower of London

Tower of London, oficiálně Královský palác Jejího Veličenstva a pevnost Tower of London, je historický hrad z 11. století na severním břehu řeky Temže v centru Londýna. Sloužil různě jako královská rezidence, pokladnice, zvěřinec, sídlo královské mincovny, úřad veřejných záznamů a sídlo anglických korunovačních klenotů.

Tower je známý taky jako vězení, kde se vystřídala řada vězňů od Alžběty I., než se stala královnou, až po dvojčata Krayova ve 20. století.

tower of london

Pokud vás zajímá historie, Tower of London by určitě měl být na vašem seznamu, kam v Londýně. Součástí areálu je Bílá věž, kterou nechal postavit Vilém Dobyvatel.

Pro komplexní návštěvu si vyhraďte alespoň 2-4 hodiny, protože je tu toho hodně k vidění a prozkoumání, včetně korunovačních klenotů, středověkého paláce a různých výstav.

tower of london

Otevírací doba a vstupné do Tower of London

Otevírací doba se liší dle období. V zimě je otevřeno denně 10:00-17:00 a čas se s blížícím se létem postupně prodlužuje.

Vstup do Tower of London vyjde na 33,60 £ pro dospělé 18-64 let, 16,80 £ pro děti 5-15 let, 26,80 £ pro studenty nad 16 let, seniory 65+ a ZTP.

☞ Jak přeskočit fronty: Tower of London je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Londýně. Vstupenky se kupují zvlášť naproti hradu, takže rezervací vstupenek předem přeskočíte frontu na lístky. Přesto doporučuji přijít hned na otevírací dobu, protože později se tvoří dlouhé fronty na korunovační klenoty.

Oběd

Trhy jsou jednou z nejlepších věcí, kam zajít v Londýně. Nedaleko londýnského Toweru se nachází hned dva – Leadenhall Market a Spitalfields Market.

Oba trhy nabízejí velký výběr jídel, ale každý z nich vyzařuje zcela jinou atmosféru. Pro Leadenhall Market je typické historické prostředí s řadou tradičních i moderních restaurací. Pokud jste fanoušky Harryho Pottera, právě tady si Harry kupoval svou hůlku.

leadenhall market londýn

Trh Spitalfields je ideální pro ty, kteří hledají živé, neformální prostředí s velkým výběrem mezinárodní kuchyně.

☞ Cestujete s dětmi? Podívejte se na naše tipy, kam v Londýně s dětmi.

spitalfields market londýn

City of London

City of London neboli “Square Mile” patří k našim oblíbeným čtvrtím v Londýně. Pokud máte rádi spojení moderny a historie, bude se vám tady líbit taky.

Tato oblast má bohatou historii sahající až do římských dob, se kterou kontrastují moderní mrakodrapy, jako je Gherkin a Sky Garden. Můžete se tu toulat celé hodiny a užívat si uličky plné zajímavostí včetně The Monument, památníku Velkého požáru v Londýně.

gherkin city of london / kam v londýně

Projděte se kolem mrakodrapu Gherkin, v překladu “Okurka”, který se nachází na ulici 30 St Mary Axe (viz foto výše). Je tu posezení a lavičky. Nebo navštivte skrytou zahradu s polorozpadlým kostelem St Dunstan in the East Church Garden, jehož věž navrhl Christopher Wren. Ten je známý především jako architekt katedrály svatého Pavla, která je další významnou památkou v City of London.

Pokud máte raději styl brutalismu, nenechte si ujít Barbican Centre na severním okraji čtvrti (v docházkové vzdálenosti od katedrály svatého Pavla). To je sídlem londýnského orchestru, galerie, restaurací a zároveň se tu nachází příjemná odpočinková zóna a volně přístupná zahrada.

barbican centre londýn

Kam za výhledy v City od London?

Nebo byste si rádi užili výhledy na Londýn? V City of London se nachází hned 3 místa, ze kterých si užijete zcela zdarma dechberoucí výhledy na město:

 • Sky Garden – nutná rezervace předem, bývá rezervováno dopředu, popř. si můžete rezervovat stůl v baru nebo restauraci
 • Horizon 22 – nutná rezervace předem, bývá rezervováno týdny dopředu
 • Garden at 120 – krásné místo plné zeleně, kam není nutná rezervace. Na druhou stranu se tvoří fronty a nahoru je vpuštěný pouze omezený počet lidí, takže je lepší přijít hned na otevírací dobu (zvlášť v sezóně od jara do podzimu).
sky garden londýn

Millennium Bridge a Borough Market

Nebo se vydejte od katedrály svatého Pavla přes řeku po Millennium Bridge a užijte si ikonický pohled na Londýn. Zvlášť večer je to krásná podívaná. Na druhé straně dojdete přes most k Tate Modern, galerii moderního umění se vstupem zdarma.

millenium bridge a katedrála svatého Pavla Londýn

Pár minut je vzdálený Borough Market, jeden z nejoblíbenějších trhů ve městě. Jen je potřeba ohlídat otevírací dobu, protože zavírá už v 17 hodin.

Ubytování v Londýně 😴

White House Hotel

Levné ubytování v centru Londýna

ibis London Blackfriars

Útulný hotel v centru města za dobrou cenu

KAM V LONDÝNĚ ZA 5 DNÍ

PĚT DNÍ V LONDÝNĚ – ITINERÁŘ PRO 3. DEN

 • South Kensington
 • Hyde Park a Kensingtonské zahrady
 • Canary Wharf
 • Shoreditch a Brick Lane

Muzea v South Kensington

Náš třetí den v Londýně začneme v elegantní čtvrti South Kensington, která je snadno dostupná z centra Londýna. Celá oblast je proslulá svou vysokou koncentrací prestižních muzeí a kulturních institucí.

Tady se nachází Victoria & Albert Museum, jedno z největších muzeí dekorativních a designových předmětů na světě. Vstup je zcela zdarma (konají se tu taky placené výstavy) a není nutná rezervace předem. Je to krásné muzeum i pro ty, kteří jsou uměním nepolíbení.

Po levé straně pak přes silnici sídlí v nádherné monumentální budově Natural History Museum. To zahrnuje přes 80 milionů položek včetně exponátů shromážděných Charlesem Darwinem a rozsáhlé sbírky zkamenělin. Vstup sem je opět zdarma, jen se připravte na delší fronty, které ale ubíhají rychle. Obě muzea jsou neuvěřitelně populární, takže je lepší přijít hned na otevírací dobu v 10 hodin ráno.

natural history museum london

Hyde Park – kam v Londýně

Návštěva muzeí může být vyčerpávající. Stejně tak předchozí dva dny v centru Londýna. Ideální čas na odpočinek v Hyde Parku, největším parku v Londýně.

Můžete si půjčit kolo nebo šlapadla, jen se tu procházet, navštívit zábavný park nebo si poslechnout debaty u Speaker´s Corner, kde svého času promluvil i Karl Marx, Vladimir Lenin nebo George Orwell. Pokud máte rádi upravené zahrady, vstupte do Hyde Parku od Lancaster Gate – je tu nádherná italská zahrada.

hyde park londýn

Nebo navštivte upravené Kensingtonské zahrady, které na Hyde Park navazují. Obě místa jsou přístupná zdarma a otevřená už od brzkých ranních hodin až do večera.

☞ Plánujete návštěvu více placených atrakcí (London Eye, Tower of London, Tower Bridge, Westminster Abbey, The Shard, Kew Gardens nebo například hrad Windsor)? Podívejte se, zda vám nepřinese úsporu turistická karta London Pass, se kterou můžete ušetřit značnou částku.

Canary Wharf

Po odpočinku v jednom z parků nasedneme na metro, které nás zaveze až do Canary Wharf, kde strávíme odpoledne.

Canary Wharf je oblast, která se ještě nedostala do hledáčku většiny cestujících do Londýně. To je ale velká škoda, protože Canary Wharf je symbolem moderního a inovativního Londýna. V této oblasti se snoubí firemní energie s volný časem a kulturou.

canary wharf

Vydejte se na procházku podél pobřeží s výhledem na panorama moderních mrakodrapů nebo si užijte špičkové obchody, výbornou kuchyni a otevřená prostranství, jako je Jubilee Park.

canary wharf london

Shoreditch a Brick Lane

Zakončete svůj den v Shoreditch, čtvrti proslulé živým pouličním uměním, módními kavárnami a eklektickými trhy. Jedním z nich je Brick Lane, proslulá svými curry domy, vintage módou a světovou kuchyní.

brick lane shoreditch londýn

Pokud se chcete dobře najíst, v Brick Lane a obecně Shoreditch si přijedete na své. Zde je několik tipů, kam zajít na dobré jídlo:

 • BOXPARK – nákupní centrum, které bylo postavené z lodních kontejnerů. Na jednom místě najdete stánky s jídlem z celého světa.
 • Beigel Bake – výborná pekárna s bagely, ale i dalším pečivem a zákusky, otevřeno non stop na Brick Lane
 • Dishoom – výborná indická restaurace ve stylovém prostředí, otevřeno od rána až do noci
 • Gloria – autentická italská kuchyně v krásném prostředí

V Shoreditch ale najdete skvělých podniků daleko víc. Všechny naše tipy jsme vyznačili taky v mapě na začátku článku.

londýn shoreditch

KAM V LONDÝNĚ ZA 5 DNÍ

PĚT DNÍ V LONDÝNĚ – ITINERÁŘ PRO 4. DEN

 • Britské muzeum
 • Regent’s Park
 • Camden Market

Britské muzeum

Britské muzeum v Londýně je doslova pokladnicí lidské historie, kultury a umění. Tady spatříte rozsáhlou sbírku, která pokrývá více než dva miliony let.

Muzeum je proslulé svými rozmanitými exponáty, včetně Rosettského kamene, Elginových mramorů a rozsáhlé sbírky egyptských a řeckých starožitností. A co víc, samotná budova muzea je architektonickým zázrakem.

british museum london

Vstup do Britského muzea je zcela zdarma (dary jsou vítané). To vše je důvod, proč je Britské muzeum jedním z nejnavštěvovanějších míst v Londýně. Přijďte co nejdříve a nejlépe si rezervujte volnou vstupenku předem. Muzeum je otevřené denně v čase 10:00-17:00.

Regent’s Park

Regent’s Park je dalším královským parkem v Londýně. Věděli jste, že v Londýně je tolik parků, že by mohl být dokonce klasifikovaný jako les? Po prohlídce obrovské sbírky v Britském muzeum návštěva Regent’s Park přijde více než vhod.

Když tu budete, nenechte si ujít nádherné zahrady královny Marie, kde se nachází největší sbírka růží v Londýně. S parkem sousedí londýnská zoologická zahrada.

regents park londýn

Královské botanické zahrady Kew Gardens

Královské parky v Londýně jsou nádherné. Královské botanické zahrady Kew Gardens jsou ale ještě o několik úrovní výš. Jsou sice placené, ale vzhledem k tomu, co vše tu uvidíte, vstupné odpovídá.

kew gardens londýn

Při procházce zahradou si prohlédnete různé tematické zahrady, ikonické stavby, jako je palmový dům z viktoriánské éry, a chodník v korunách stromů, ze kterého si užijete výhled do okolí. Klidně tu můžete strávit celé odpoledne a stále budete mít co objevovat.

Od jara jsou zahrady v plném květu, ale i v zimě nebo za deště se tu nudit nebudete.

kew gardens londýn

Zahrady zavírají v 19:00, ve čtvrtek zavírají už v 16:00 a o víkendu naopak až ve 20:00. V zimě je otevírací doba zkrácená do 16 hodin. Královské zahrady jsou velmi oblíbené – vstupenky je lepší rezervovat předem.

Doporučení: Pokud plánujete navštívit Kew Gardens, přesuňte je na ráno a Britské muzeum na odpoledne. Zahrady otevírají v 10 hodin ráno, takže budete mít dostatek času se sem dostat.

Jak se dostat: Kew Gardens se nacházejí západně od centra ve čtvrti Richmond. Přímo z centra sem jezdí linky metra District line a Overground. Časově počítejte cca 40-60 minut podle toho, odkud vyjíždíte.

Camden Market

Jedním z nejznámějších trhů v Londýně je Camden Market, živé a eklektické místo známé svou jedinečnou atmosférou a rozmanitou nabídkou. Je ideálním místem pro ty, kteří hledají alternativní módu, vintage nálezy a ručně vyráběné předměty, ale samozřejmě tu najdete taky plno obchodů s různými cetkami.

camden town londýn

Obchůdky doplňují mezinárodní stánky s jídlem, takže na jednom místě můžete ochutnat kuchyni z celého světa. Obchody mívají běžnou otevírací dobu, restaurace a bary zavírají ve večerních až nočních hodinách.

CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V LONDÝNĚ ZA 5 DNÍ

PĚT DNÍ V LONDÝNĚ – ITINERÁŘ PRO 5. DEN

I přesto, že máte na Londýn 5 dní, je velmi těžké obsáhnout vše. Z toho důvodu necháme poslední den v Londýně více otevřený a ukážeme si čtyři itineráře, jak můžete den strávit.

Varianta č. 1: Galerie umění – Nothing Hill – Shard

Galerie umění

V rámci první varianty zůstaneme poblíž centra. Ráno navštivte jednu z galerií umění, jako je Tate Modern (viz fotky níže), Tate Britain nebo Národní galerii. Do všech je vstup zdarma (dary jsou vítané) a brzy ráno máte šanci, že si užijete umění bez davů lidí. Všechny galerie otevírají v 10 hodin ráno.

Nothing Hill a Holland Park

Odtud pokračujte do Nothing Hill, jedné z nejkrásnějších čtvrtí v Londýně. Můžete se procházet klidnými uličkami luxusní rezidenční čtvrti nebo navštívit barevný trh Portobello Road Market.

nothing hill a portobello road market londýn

Nedaleko odtud se nachází Holland Park, kde si nemůžete nechat ujít nádhernou zahradu Kyoto Garden. Oázu klidu plnou zeleně, s jezírkem, kaskádovitým vodopádem a volně pobíhajícími pávy. Vstup je zcela zdarma.

kyoto garden londýn

The Shard – kam v Londýně

Den zakončete návštěvou nejvyššího mrakodrapu ve Velké Británii – The Shard. Ten se nachází nedaleko Tate Modern (ideální spojit obě místa do jedné návštěvy).

The Shard si můžete představit jako ultramoderní 72 patrovou budovu, která vyčnívá nad okolím doslova jako střep. Skládá se z neuvěřitelných 11 000 skleněných panelů.

the shard london / kam v londýně
Pohled na The Shard po pravé straně z Millennium Bridge

Najdete tu luxusní byty, kanceláře, restaurace a vyhlídkovou plošinu, kam se dostanete vysokorychlostním výtahem. Vstup je vyšší, ale pokud si chcete užít nejlepší výhled na Londýn, tady ho najdete.

Rezervace na vyhlídku v mrakodrapu The Shard je povinná. Konkrétní čas si zarezervujete online. Nejoblíbenější čas je na západ slunce, kdy bývají vstupenky brzy vyprodané.

shard londýn
Výhled z The Shard je nejlepší v celém Londýně.

Otevřeno je denně v následujících časech: pondělí až pátek 11:00-19:00, sobota 10:00-22:00 a neděle 10:00-18:00. V zimě je otevírací doba zkrácená. Konkrétní čas si zvolíte při rezervaci.

Večer zakončete večeří v jedné z nejlepších restaurací v Londýně:

 • Mercato Mayfair – kuchyně z různých koutů světa umístěná ve starém kostele kousek od Oxford Street
 • Seven Dials Market – krytý trh s pouličním jídlem z celého světa nedaleko Camden Town
 • Pizza Pilgrims – autentická italská restaurace v Soho za výborné ceny
 • Circolo Popolare – luxusní italská restaurace ve stylovém prostředí kousek od Tottenham Court Road
 • Churchill Arms – tradiční hospůdka plná květin v Kensingtonu

Varianta č. 2: Greenwich

V rámci druhé varianty se přesuneme východně od centra – do Greenwiche.

Greenwich v Londýně stojí za návštěvu hned z několika důvodů. Nachází se tady Královská observatoř, základní poledník a greenwichský čas, což z něj činí významné místo v historii astronomie a navigace.

Nebo navštivte Greenwichský park, který nabízí rozsáhlý výhled na řeku Temži a město. Greenwich má navíc bohatou námořní historii, kterou podtrhuje Cutty Sark, historický čajový klipr, a Národní námořní muzeum.

greenwich londýn

Další atrakcí, kterou si nemůžete nechat v Londýně ujít, pokud budete v okolí Greenwiche, je IFS Cable Car (dříve Emirates Cable Car ), kabinová lanovka s výhledem na Greenwich a Canary Wharf.

Jízdné je 6 £ a platit můžete jednoduše pomocí Oyster karty nebo bezkontaktní karty.

Na druhou stranu je lanovka neuvěřitelně populární, zvlášť za hezkého počasí. Dlouhé fronty jsou tak na denním pořádku. Z toho důvodu je lepší začít zde a poté se přesunout k objevování Greenwiche.

greenwich lanovka emirates

Varianta č. 3 – Harry Potter

Milujete Harryho Pottera? Kousek za Londýnem se nachází Warner Bros. Studio Tour London, kde se Harry Potter natáčel.

Uvidíte například Bradavický expres, Brumbálovu kancelář nebo Zakázaný les. Vyzkoušíte spoustu kostýmů, zábavných aktivit a filmových efektů, jako je například virtuální jízda na koštěti.

Jak se dostat do Warner Bros. Studio Tour London

Studia Harryho Pottera se nachází v Leavesdenu severně od Londýna. První možností je koupit si samostatnou vstupenku (plné vstupné začíná na 51,50 £) a dopravit se do Leavesdenu sami. Pojedete vlakem a následně přestoupíte na autobus, který sváží návštěvníky přímo do studií Warner Bross.

Druhou a jednodušší možností je koupit si vstupenky se zajištěnou dopravou. Autobus vyjíždí z centra Londýna.

Upozornění: Vstupenky je nutné rezervovat předem. Bývají vyprodané i týdny dopředu, proto je potřeba rezervovat s dostatečným předstihem. Zde najdete vstupenky se zajištěnou dopravou tam a zpět.

Varianta č. 4 – hrad Windsor

Hrad Windsor je oficiální rezidencí britského panovníka a nejstarším obývaným hradem na světě. To zní jako dobré důvody k návštěvě, že? Navíc vás doslova vtáhne do bohaté královské historie a je tu toho spousta k vidění, takže tu klidně strávíte půl dne.

Po prohlídce hradu se můžete projít po městečku, které tvoří malé uličky lemované obchody, restauracemi a tradičními hospůdkami.

hrad windsor londýn

Hrad je otevřený celoročně kromě úterý a středy. Otevírací doba se liší podle období: od března do konce října je otevřeno v čase 10:00-17:15 (poslední vstup v 16:00), od listopadu do konce února 10:00-16:15 (poslední vstup v 15:00). V neděli je zavřená St George Chapel.

Vstupné do hradu Windsor není nejlevnější. Na druhou stranu je celý komplex obrovský a je tu toho hodně k vidění. Rezervujte si vstupenku kliknutím zde.

Jak se dostat k hradu Windsor: Windsor je snadno dostupný ze stanice Paddington nebo Waterloo asi za 30 minut vlakem.

Ubytování v Londýně

 • ibis London Blackfriars – hotel leží na jižní straně Temže nedaleko nádraží Waterloo poblíž Westminster a London Eye; autobusová zastávka hned naproti, restaurace a obchody poblíž
 • Hotel Holiday Inn Express – jeden z nejlepších hotelů v Londýně, čisté a prakticky řešené pokoje, výborné spojení do centra i na letiště (především Stansted a Heathrow), klidná lokalita
 • ibis London City Shoreditch – moderní pokoje nedaleko nádraží Liverpool Street Station (ideální pro letiště Stansted a Heathrow), vedle hotelu Tesco Express a restaurace i trhy v okolí, blízko k památkám
 • White House hotel – jednoduše zařízené, ale čisté a velmi levné ubytování v centru kousek od Hyde Parku a nádraží Paddington
 • Hotel DC – menší, útulný hotel za bezkonkurenční cenu v klidné čtvrti Stratford, odkud se snadno dostanete do centra i na letiště metrem, vlakem a autobusem
Hotel DC – skvělý poměr ceny a kvality

Menší, útulný hotel s výbornou dostupností

ibis London City Shoreditch

Moderní 3* hotel kousek od Liverpool Street Station

White House Hotel

Levné ubytování v centru Londýna

ibis London Blackfriars

Útulný hotel v centru města za dobrou cenu

Jak ušetřit v Londýně

Další tipy, jak ušetřit v Londýně, najdete v samostatném článku.

canary wharf londýn

Jak se dostat do Londýna

Oblast Londýna obsluhuje nakolik letišť, kdy pro trasu Praha- Londýn využijete především letiště Heathrow, Gatwick, Luton a Stansted. A jaké aerolinky sem létají?

 • British Airways – tradiční britská linka spojuje Prahu s letištěm Heathrow, které je snadno dostupné do centra města metrem nebo vlakem.
 • EasyJet a Wizz Air – nízkonákladové letecké společnosti, které propojují Prahu s letištěm Gatwick nebo Luton. V obou případech se dostanete do Londýna expresním vlakem za půl hodiny nebo autobusy National Express za hodinu.
 • Ryanair – známá nízkonákladovka, která operuje na trase Praha-letiště Stansted, které je od Londýna nejvzdálenější. Přesto jste vlakem na Liverpool Street za půl hodiny nebo autobusem za 1,5 hodiny.

Zde najdete všechny lety do Londýna.

Z letiště se dostanete vlaky, autobusy nebo samozřejmě taxi. Vlaky jsou rychlejší, ale zároveň jsou taky dvakrát dražší. Pokud cestujete s rozpočtem, autobusy National Express jsou dobrá volba, jen je potřeba počítat s výrazně delším časem na příjezd (zvlášť ve špičce).

☞ V našem předchozím článku se dočtete více informací o dopravě v Londýně včetně informací o letištích.

londýn za 5 dní itinerář

Jak se dopravovat po Londýně

Páteří londýnské dopravy je metro. Tím se dostanete téměř kamkoliv. Linek je několik, vše je skvěle značené a snadné k použití. Metro doplňují autobusy, ikonické červené Double Deckery, které spojují město na kratší vzdálenosti. Využít můžete taky vlaky, které propojují Londýn s okrajovými částmi a okolím.

Londýn je pro účely dopravy rozdělený do několika zón. Dle toho se pak liší jízdné. Samotné centrum Londýna leží v zóně 1, Nothing Hill, Canary Wharf nebo Camden Market se nacházejí v zóně 2.

Pro aktuální cenu jízdného můžete využít aplikaci Citymapper, která poskytuje pro podobně velká města nejbližší informace o dopravě.

Na každý den/týden je stanovený strop, který můžete projet. Od této částky pak již cestujete zdarma. Více informací o dopravě najdete v předchozím článku Doprava v Londýně.

Nejlepším způsobem platby je bezkontaktní karta (popř. Apple Pay apod.) nebo Oyster karta, díky kterým dosáhnete na nejlepší ceny za dopravu. Jen myslete na to, že je vždy nutné dodržet celou dobu stejný způsob platby, tj. pokud jste jednou platili hodinkami, musíte platit hodinkami celou dobu.

covent garden londýn

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Máte dotaz k našemu itineráři, kam v Londýně za 5 dní? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Londýně

CO VIDĚT V LONDÝNĚ: Zde je seznam nejlepších míst, co navštívit v Londýně (včetně praktických informací o vstupném a otevírací době).

Vytvořili jsme itinerář pro 3 dny v Londýně a pokud máte ještě méně času, podívejte se na itinerář pro Londýn na 1 den.

Londýn je skvělým místem pro celé rodiny. Čtěte naše tipy, co navštívit v Londýně s dětmi (+ další praktické informace).

LONDÝN PRŮVODCE: V samostatném článku se dozvíte vše o dopravě v Londýně (letiště, MHD, metro, kolo). O ubytování, cenách, jídle a bezpečnosti čtěte v průvodci Londýnem. Rozhodování při výběru ubytování vám usnadní tipy na nejlepší hotely v Londýně.

Zde je 7 tipů, jak ušetřit na dopravě a vstupném v Londýně. London Pass je oblíbenou možností, jak ušetřit v Londýně – více o London Pass.

VELKÁ BRITÁNIE: V seznamu nejkrásnějších míst Anglie najdete tipy, co navštívit a zažít v Anglii. Nebo se vydejte na sever země do Edinburghu či navštivte nádherné Skotsko.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *