7 tipů, jak ušetřit na dopravě a vstupném v Londýně (2023)

Londýn bez cestovky / Londýn levně

Jak ušetřit v Londýně na dopravě a vstupném? Čtěte obsáhlého průvodce s osvědčenými tipy, které vám pomůžou ušetřit až stovky liber – London Pass, London Explorer Pass, Oyster karta, jak se výhodně dostat z letiště a ještě mnohem víc.

Ať už jedete do Londýna na dovolenou nebo jen na prodloužený víkend, dokáže udělat cesta do Londýna ve vaší peněžence pěknou díru.

Naštěstí existuje několik možností, jak ušetřit v Londýně. Nebudu vám slibovat, že se dostanete na cenu dovolené v Budapešti, ale výrazně ušetřit se vám podaří.

7 tipů, jak ušetřit v Londýně

Jak si užít Londýn a nenechat tam celou výplatu? Podívejte se na přehled užitečných tipů.

1. Jak ušetřit na památkách v Londýně: London Pass

London Pass je turistická karta, která byla navržená ve spolupráci s památkami, muzei a atrakcemi v Londýně, a vy jste tak ušetřili na vstupném nebo si zjednodušili objevování a cestování po oblíbených londýnských místech.

Jaké jsou výhody London Pass?

 • S London Pass získáte zdarma vstup do více než 90 míst včetně těch nejznámějších, jako je Tower of London, Westminsterské opatství, Tower Bridge, Londýnská ZOO nebo katedrála sv. Pavla.
 • Kartu si můžete aktivovat kdykoliv během 2 let od jejího nákupu.
 • Zdarma zrušení do 90 dní. Pokud si do 3 měsíců koupi rozmyslíte, bez udání důvodu vám vrátí peníze.
 • S kartou máte v ceně jednodenní jízdu ve vyhlídkovém autobuse. Proveze vás kolem těch nejznámějších památek. Kde budete potřebovat, tam vystoupíte a pak zase nastoupíte dalším autobusem.
 • Součástí karty je taky jednodenní plavby po Temži s 23 zastávkami, kde můžete libovolně vystupovat a nastupovat. Uvidíte nejen centrum Londýna, ale taky Greenwich a třpytivou O2 arénu.
 • Platnost karty je 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 nebo 10 dní, takže si můžete zakoupit tolik dní, kolik potřebujete v závislosti na délce pobytu.
 • Volitelně: Zvýhodněné cestování po Londýně díky Oyster kartě (více o Oyster kartě a dopravě v Londýně).
 • Se zakoupením karty získáte průvodce do telefonu, kde najdete všechny potřebné informace pro pohodovou dovolenou v Londýně.
jak ušetřit v Londýně / London Pass

Jak funguje London Pass?

London Pass si zakoupíte na stanovený počet dní, takže si můžete sami rozvrhnout, jaké atrakce a kdy chcete navštívit.

Karta je v nabídce na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 nebo 10 dní. Platí pro kalendářní dny, tj. musíte si předem rozmyslet, zda se vám vyplatí aktivovat si kartu pozdě odpoledne nebo to nechat raději až na ráno. Bez ohledu na to, zda si aktivujete kartu v 9:00 nebo v 16:00 odpoledne, bere se to jako 1 den.

Po zakoupení karty vám přijde email s informacemi, průvodcem a odkazem ke stažení aplikace London Pass. Kartu si aktivujete snímnutím QR kódu v aplikaci při vstupu do první atrakce.

London Pass atrakce

London Pass zahrnuje vstup do více než 90 památek v Londýně včetně:

 • Tower of London (33,60 £)
 • Jízda vyhlídkovým autobusem (37 £)
 • Plavba lodí (23 £)
 • Westminsterské opatství (27 £)
 • Tower Bridge (12,30 £)
 • Katedrála Svatého Pavla (23 £)
 • Zámek Windsor (30 £)
 • Královská botanická zahrada Kew Gardens (21,50 £)
 • Kensingtonský palác (25,40 £)
 • Londýnská ZOO (41,80 £)
 • Prohlídka stadionu Arsenal (28 £)
 • …a mnoho dalších (Kompletní seznam atrakcí najdete tady)

Upozornění: Na některé atrakce je potřeba provést rezervaci.

London Pass cena

Děti do 5 let mají vstupné do památek zdarma. Londýnskou MHD mají zdarma děti do 11 let, pokud jsou v doprovodu dospělé osoby.

2. Jak ušetřit v Londýně: vstupenka na London Eye a Muzeum voskových figurín

Londýnské kolo a Muzeum voskových figurín patří k nejdražším památkám v Londýně. Naštěstí nabízejí kombinovanou vstupenku, se kterou ušetříte přes 20 £.

London Eye

3. Jak ušetřit v Londýně: London Explorer Pass

London Explorer Pass je další turistická karta, se kterou můžete ušetřit v Londýně. Hlavní rozdíly mezi kartami jsou:

 • Karta London Pass je založená na tom, že si zakupujte dobu, po kterou budete zvýhodněnou kartu využívat – 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 nebo 10 dní. Vstup máte do více než 90 atrakcí ve městě.
 • Za to u London Explorer Pass si vybíráte, kolik atrakcí chcete navštívit – 2, 3, 4, 5, 6 nebo 7 atrakcí z celkového objemu 50 atrakcí. Na navštívení vybraných míst máte 60 dní od aktivace, takže nejste limitovaní časem.

Jak funguje London Explorer Pass?

 • Zakoupíte si London Explorer Pass pro vybraný počet.
 • Stáhnete si do mobilu aplikaci nebo si kartu vytisknete přes odkaz, který vám po nákupu dorazí do emailu.
 • Při vstupu do atrakce nasnímáte QR kód z aplikace nebo vytištěné karty.

London Explorer Pass atrakce

London Pass zahrnuje vstup do více než 50 míst v Londýně včetně:

 • Tower of London (36,60 £)
 • Westminsterské opatství (27 £)
 • Tower Bridge (12,30 £)
 • Katedrála svatého Pavla (23 £)
 • Plavba po Temži (23 £)
 • Kew Gardens (21,50 £)
 • Stadion Arsenal (28 £)
 • Vyhlídkový autobus na 1 celý den (37 £)
 • Kensingtonský palác (25,40 £)
 • …a mnoho dalších (Kompletní seznam atrakcí najdete tady)

Upozornění: Na některá místa je potřeba rezervace, ať už kartu máte nebo ne.

Cena za London Explorer Pass

Ceny za London Explorer Pass jsou nastavené podle počtu atrakcí, které si zvolíte:

4. Kam v Londýně zadarmo

V Londýně nemusíte zaplatit ani penny, a přesto si město užít jako málokteré jiné. Do řady památek zaplatíte opravdu tučné vstupné (ne tak tučné s London Pass nebo London Explorer Pass).

Na druhou stranu je v Londýně k dispozici velké množství míst, kam můžete vyrazit zadarmo.

Galerie Tate Modern 

V roce 2000 otevřená galerie Tate Modern je v současné době nejpopulárnější galerií, kde se pokocháte moderním uměním. Celosvětově jí patří 4. příčka ze všech muzeí.

Najdete jí v bývalé budově elektrárny Bankside.

Stálé expozice probíhají ve 3. a 5. patře a jsou rozděleny následovně:

 • historie – paměť – společnost
 • nahota – akce – tělo
 • krajina – hmota -prostředí
 • zátiší – objekty – reálný život

Národní galerie 

Národní galerie je perfektní místo pro milovníky uměleckých děl a obrazů známých mistrů. Těch je tady až 2300. Galerii najdete na Trafalgarském náměstí, kam doporučuju zajít, i kdyby jste neměli v plánu navštívit Národní galerii.

National Portrait Gallery 

V National Portrait Gallery najdete obrazy, fotografie, karikatury, sochy a kresby významných osobností z historie Velké Británie.

The British Museum 

Více než 7 milionů předmětů obsahují sbírky Britského muzea. Předměty dokumentují historii lidstva od samého počátku. Britské muzeum je třetím nejnavštěvovanějším muzeem na světě. 

The Victoria and Albert Museum 

Ve Viktoriině a Albertově muzeu se pokocháte 4 miliony předmětů z aplikovaného a dekorativního umění – sochy, sklo, brnění, kostýmy, replika Trajanského sloupu, sochy italských renesančních sochařů (například replika Michelangelovy sochy Davida), Berniniho fontána s Neptunem a Tritonem a spousta dalších.

Přírodopisné muzeum 

Přírodopisné muzeum obsahuje sbírku až 80 milionů předmětů, které jsou tematicky rozdělené: zoologie, paleontologie, botanika, entomologie a mineralogie. Hned ve vstupní hale vás přivítá obří kostra diplodoka, který si vysloužil přezdívku Dippy. Kromě něj se tady nachází sbírka dalších koster dinosaurů.

Muzeum vědy

Muzeum vědy obsahuje na 300 000 předmětů – Stephensonova parní lokomotiva, první tryskový motor, první model DNA a spousta dalších. Součástí muzea je také vědecká knihovna.

Muzeum Londýna 

Muzeum Londýna vám svou sbírkou odvypráví příběh Londýna od paleolitu až do současnosti.

Imperiálské muzeum války 

Pokud se zajímáte o válečnou historii, neměli byste vynechat The Museum of War. Najdete tady rozsáhlé sbírky od letadel, obrněných bojových vozidel a plavidel až po uniformy, medaile, fotografie a spoustu dalšího vztahují se k válečným konfliktům 20. století. 

Výhled ze Sky Garden

Z mrakodrapu “Walkie Talkie” se mrknete na Londýn úplně zadarmo. Pro restauraci a výhled na Londýn jsou vyčleněná poslední 3 patra neboli Sky Garden. Místo je potřeba předem zarezervovat: Online lístek na Sky Garden

Střídání stráží u Buckinghamského paláce

Střídání stráží je jedním z nejlepších obřadů ve městě. Termíny se liší dle období: aktuální informace o střídání stráží před Buckinghamským palácem.

Borough Market

Více jak 1000 let starý Borough Market, kde si pochutnáte na jídle ze všech koutů světa. Najdete ho kousek od London Bridge.

Street Art ve čtvrti Shoreditch

Londýn je jedním z předních světových měst, kde si můžete prohlédnout pouliční umění. Renomovaní i anonymní umělci v East End v Londýně vytvářejí jedny z nejpůsobivějších uměleckých děl.

Greenwich Park

Z vrcholu kopce v Greenwich parku se vám rozprostře parádní výhled na Londýn.

Hyde Park

Hyde Park je jedním z 8 královských parků. Sousedí s Kensingtonskými zahradami. Prohlídnout si můžete pamětní fontánu princezny Diany nebo se projet po jezeře Serpentine. Anebo si půjčte kolo jako my a sjezděte Hyde Park křížem krážem.

Procházka po stopách Beatles v Abbey Road

V St. John´s Wood se nachází přechod, po němž šli členové Beatles na svém coveru k albu Fab Four. Dodnes sem jezdí turisté a snaží se vyfotit po vzoru obalu alba Beatles.

zajímavosti v Londýně zdarma /Abbey Road a Beatles

Navštivte Wstminsterský palác se vstupným zdarma

Westminsterský palác je otevřený zdarma pro veřejnost ve chvílích, kdy pracuje Sněmovna lordů nebo Poslanecká sněmovna. Sedněte si ve veřejných galeriích a sledujte politické debaty.

Nástupiště 9 3/4

Jste fanouškem Harryho Pottera? Pak musíte navštívit PLATFORM 9 3/4, kterou najdete v zadní částí nádraží King´s Cross.

Navštivte katedrálu Svatého Pavla a Westminsterské opatství se vstupným zdarma

Vstupné do katedrály sv. Pavla a Westminsterského opatství je vysoké. Věděli jste, že můžete místa navštívit i zdarma?

Účastněte se bohoslužeb, které se konají navečer ve všední dny a po celý den v neděli. Bohoslužby jsou pro veřejnost zdarma. Musíte však respektovat pravidla, nebloudit po budovách a sedět v hlavním sále budov. Prostě splynout s ostatními účastníky.

V katedrále Svatého Pavla se konají bohoslužby ve všední den v 17:00 a v neděli v 15:15. Zažijete Choral Evensong, což je jedno z nejvíce působivých církevních představení na světě.

Využijte autobusy Double Decker v Londýně k okružní jízdě

Pokud chcete zažít vyhlídkovou cestu, je jednou z nejlevnějších možností právě cesta londýnských Double Deckerem. Cena za lístek je £1,75.

Trasy RV1, 9 a 15 procházejí některými z nejoblíbenějších míst v Londýně: Kensingtonský palác, Trafalgar Square, Somerset House nebo Tower of London. Navíc vám dvoupatrový autobus zajistí parádní výhled.

Doprava v Londýně / jak ušetřit na dopravě v Londýně

Navštivte Malé Benátky

Na soutoku Regents a Paddington kanálů najdete místo nazývané Little Venice. Relativně přehlíženou část Londýna. Od Malých Benátek se pak můžete projít přes Regent´s Canal, Regents Park až na trhy v Camden Town.

Little Venice v Londýně

5. Jak ušetřit při cestování po Londýně: Oyster karta

Londýn má jednu z nejlepších veřejných doprav na světě. Jak to tak ale bývá – za kvalitu se připlácí. Doprava v Londýně vás může vyjít dost draho.

Jedním z tipů, jak ušetřit na dopravě v Londýně, je pořídit si kartu Oyster Card. Díky ní budete mít jízdné o dost levnější než v případě, že bude jezdit na papírové lístky.

Oyster karta - jak ušetřit v Londýně

Oyster Card je čipová karta, kterou platíte za veškerou MHD v Londýně. Kartu si přednabijete určitou částku, ze které se vám pak odečítají jednotlivé jízdy.

Díky Oyster kartě bude jízdné levnější, než když si koupíte samostatnou jízdenku. Karta se vztahuje na jízdy autobusem, tramvají, metrem, vlaky DLR, londýnské nadzemní tratě, vlaky TfL Rail, River Busy a služby vnitrostátní železniční dopravy v Londýně (a některé mimo Londýn).

Jak funguje Oyster Card? 

Je to jednoduché. Na Oyster kartu vložíte peníze, ze kterých pak platíte jednotlivé jízdy. Při nástupu a výstupu přiložíte Oyster kartu ke žlutému automatu. Tím se vám odečte přesné jízdné, které jste projeli.

Z toho vyplývá, že pokud kartu zapomenete přiložit při výstupu, naúčtuju se vám plné jízdné. To neplatí u autobusů a tramvají, kde přikládáte kartu jen pří nástupu.

Londýn MHD cena

Jednotná cena jízdného neexistuje. Výše jízdného se liší v závislosti na dni v týdnu, směru jízdy a denní době.

Pokud si chcete cenu předem vypočítat, kalkulačku najdete na stránkách londýnské MHD. Za krátké trasy zaplatíte přibližně £2,70-2,80 (podle toho, zda jedete nebo nejedete ve špičce). Papírová vstupenka bez Oyster karty vás vyjde na £6,70.

U autobusů a tramvají je to jinak. Tady platíte vždy stejně a to £1,75 za jízdu. Právě proto oskenujete Oyster kartu jen při svém nástupu a ne výstupu jako v případě metra.

Navíc platí, že pokud v daný den jedete autobusem nebo tramvají víc jak třikrát, cestujete už pak po zbytek dne neomezeně. I když v jeden den využijete autobus nebo tramvaj třeba 10x, zaplatíte maximálně £5,25 (to se rovná 3 jízdám).

Londýnské metro nebo autobus?

Co si tedy vybrat? Autobus, když je levnější? Pokud vám nevadí, že na cestě strávíte víc času a chcete zažít vyhlídkovou jízdu městem, vyberte si autobus (popř. tramvaj). Metro je sice dražší (obvykle za krátké cesty v centru zaplatíte £2,80), ale v cíli jste v cuku letu.

Kolik stojí Oyster Card?

Jednorázový poplatek za Oyster kartu pro návštěvníky činí £5. Je nevratný, ale pokud budete využívat londýnskou MHD, brzy se vám vrátí.

Taky platí, že Oyster kartu může v jeden čas využívat jen jeden člověk. Karta není na jméno, takže pokud cestujete nezávisle na sobě, můžete si jí půjčit.

Zbyly vám na kartě peníze? Do £10 se dají vybrat v automatech v metru. Nad £10 pak musíte do návštěvnického centra.

Nebo si částku na kartě nechte a využijte jí při budoucí návštěvě Londýna, popř. jí můžete někomu půjčit/dát. Není na jméno.

Kolik peněz vložit na Oyster Card?

To záleží, jak často plánujete využívat zdejší dopravu. Obecně se doporučuje nabít kartu na £15/2 dny a £30/4 dny. Doporučuju vložit radši míň a v případě potřeby nabít v automatu v metru další částkou.

Kde koupit Oyster Card?

Oyster kartu koupíte na každém londýnském rohu. V trafikách, automatech metru, na letištích.

Prodejní automat Oyster Card
Prodejní automat Oyster Card

6. Jak ušetřit při cestování po Londýně: bezkontaktní karta

Dobrou alternativou k Oyster kartě je vaše platební karta. Pohlídejte si, zda je bezkontaktní.

Bezkontaktní karta funguje stejně jako Oyster karta. Kartu přiložíte při nástupu i výstupu ke žlutému automatu. Tím se vám odečte přesně to, co jste projeli.

V případě autobusů a tramvají kartu přikládáte jen při nástupu. Automaty přijímají všechny známé typy karet – MasterCard, Visa, Maestro, Amex.

Nebo můžete zaplatit pomocí aplikace, kterou si stáhnete do mobilu:

U bezkontaktní karty taky platí, že jedna karta se v danou chvíli vztahuje na jednoho cestujícího, tzn. že jednou kartou nezaplatíte za sebe i za partnera. Partner musí zaplatit svojí kartou.

To platí taky při jízdě s dětmi. Pro dítě musíte mít další bezkontaktní kartu (více o dopravě v Londýně s dětmi).

Dodržujte taky způsob platby v rámci jedné jízdy. Když při nástupu oskenujete kód z aplikace v Apple Pay, použijte stejný způsob i při výstupu (aplikaci v mobilu a ne například hodinky Apple Watch).

Jaká je cena londýnského metra a autobusů s bezkontaktní kartou?

Ceny jsou stejné jako u Oyster karty o pár řádků výš. Za autobus a tramvaj zaplatíte £1,75. U metra a dalších způsobů jízdy se cena liší v závislosti na denní době, dni v týdnu apod. V centru to je většinou £2,70-2,80 za kratší jízdu.

7. Jak ušetřit na dopravě do centra z letišť Stansted, Gatwick a Luton?

Ať už se jedná o letiště Stansted, Gatwick nebo Luton, ze všech operuje více přepravců a máte několik možností, jak se dostat do centra Londýna.

Jakou možnost zvolit?

Zvolte nízkonákladovou letištní přepravu easyBus. Pokud budete hledat dostatečně s předstihem, vyjde vás jednosměrný lístek jen na 8 liber.

Druhou variantou je National Express, kde si ale pár liber připlatíte. Taky se vyplatí hledat s předstihem, kdy jsou ceny nižší.

Třetí varianta Terravision je něco mezi easyBus a National Express. Ceny jsou fixní, ale většinou nižší než s National Express. Terravision operuje jen na trasách Stansted – Londýn a Luton – Londýn.

Více informací o Londýně

LONDÝN ITINERÁŘ: Podívejte se na náš článek s tipy na místa, co navštívit v Londýně (vstupné, otevírací doba, mapa). Abychom vám usnadnili plánování, vytvořili jsme itinerář pro 3 dny v Londýně.

LONDÝN PRŮVODCE: V samostatném článku se dozvíte vše o dopravě v Londýně (letiště, MHD, metro, kolo). O ubytování, cenách, jídle a bezpečnosti čtěte v průvodci Londýnem. Rozhodování při výběru ubytování vám usnadní doporučení na nejlepší hotely v Londýně.

LONDÝN S DĚTMI: Čtete našich 25 tipů, co navštívit v Londýně s dětmi.

KAM S DĚTMI: Amsterdam a Barcelona jsou dalšími skvělými místy pro rodiny s dětmi. Podívejte se na naše průvodce pro Amsterdam s dětmi. Máme připravené taky tipy, jak si užít Barcelonu s dětmi.

ANGLIE: V seznamu nejkrásnějších míst Anglie najdete tipy, co navštívit a zažít v Anglii.

Jak ušetřit v Londýně: nejčastější dotazy

Jak ušetřit v Londýně na vstupném do památek a atrakcí? 

S turistickou kartou London Pass nebo London Explorer Pass ušetříte na vstupném desítky až stovky liber. Čtěte více o tom, jak zvýhodnění funguje a jaká je cena London Pass a London Explorer Pass.

Jaké památky navštívit v Londýně zdarma?

V Londýně existuje řada míst, která si můžete prohlédnout zcela zdarma – Britské muzeum, Národní galerie, Galerie Tate Modern, Westminsterský palác a spousta dalších. Více se dočtete v podrobném přehledu, kam v Londýně vyrazit zdarma.

Jak ušetřit v Londýně na dopravě?

Pořiďte si Oyster Card nebo plaťte bezkontaktní kartou. Pro nejlevnější spojení z letiště využijte služeb přepravců easyBus a National Express. Čtěte více, jak ušetřit na dopravě v Londýně.  

2 názory na “7 tipů, jak ušetřit na dopravě a vstupném v Londýně (2023)”

 1. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je mrakodrap The Shard zahrnut v London Pass- v seznamu na oficiálních stránkách ho nemůžu najít. Ve Vašich článcích je uvedeno, že je součástí London Pass. Děkuji předem za info.

  1. Dobrý den,

   články byly aktualizované v březnu tohoto roku a bohužel mezitím došlo k dočasnému uzavření vyhlídkové plošiny mrakodrapu Shard. Nyní je vše zaktualizované.

   Přeji krásnou dovolenou v Londýně!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *