Kam v Budapešti? 38 tipů, co vidět a navštívit (2023)

Chystáte se na výlet do Budapešti a přemýšlíte, kam v Budapešti vyrazit? Podívejte se na našich 38 tipů na památky a zajímavosti, co navštívit a vidět v Budapešti i kam zajít s dětmi. Kromě toho využijete i další informace, jako je jídlo, ceny v Budapešti nebo tipy na lázně.

Obsah:

Čtěte před cestou do Budapešti, jak navštívit Budapešť na vlastní pěst

Co stojí za to vidět v Budapešti za 1, 2 nebo 3 dny?

Budapešť je město, které vás dostane. Málokde uvidíte tak honosný parlament nebo cukrářské dílo v podobě Rybářské bašty. Celé město má navíc příjemnou atmosféru a řadu skrytých restaurací a kaváren, kde si pochutnáte na maďarských pokrmech.

Mapa, co navštívit v Budapešti

Přikládám mapu s památkami a zajímavostmi, co navštívit v Budapešti. Využijete jí, ať už plánujete navštívit Budapešť na 1, 2 nebo 3 dny.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, co navštívit v Budapešti. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Budapešti. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Budapešť: tipy na památky a co navštívit

Gellértův vrch a pevnost Citadella

Gellértův vrch za nás patří mezi nejkrásnější místa v Budapešti a určitě by měl být na seznamu, co vidět v Budapešti. Klidně tu můžete strávit půlku dne, procházet se po cestičkách mezi stromy, kochat se výhledem na Budapešť a objevovat nová a nová místa.

Pro děti tu jsou 2 skvělá dětská hřiště, je tu řada laviček, bronzové sochy filozofů nebo krále a královny a vodopád ve skalách přímo naproti Elizabetinu mostu (bílý moderní most). Přímo na vrcholu je pevnost Citadella, která byla v minulosti postavená jako pozorovatelná nedalekého Hradního vrchu s Budínským hradem.

Hned u pevnosti je socha Svobody (Szabadság szobor), kterou vidíte z řady míst v Budapešti a je dobrým orientačním bodem.

Gellértovým vrchem prochází zeleně značená panoramatická stezka, která vás provede nejlepšími vyhlídkami, k soše Svobody a potom zpět až k bronzovým sochám se Zahradou filozofů. Stezka začíná kousek od zeleného mostu Svobody, který patří mezi nejkrásnější mosty v Budapešti.

Od mostu Svobody je krásný výhled na Gellértův vrch. Do parku se dostanete přímo naproti mostu Svobody. Po levé straně jsou Gellértovy lázně.

Gellértův vrch Budapešť / co navštívit v Budapešti / Budapešť památky / Most Svobody Budapešť
Most svobody a Gellértův vrch nad ním

Nejlepší čas pro návštěvu Gellértova vrchu je ráno při východu slunce (vychází od most Svobody) nebo když slunce zapadá na opačné straně vrchu u Zahrady filozofů.

Kam v Budapešti: Budínský hrad na Hradním vrchu

Hradní vrch je dalším výrazným vrcholem v Budapešti, který se nachází severně od Gellértova vrchu. Dominantou Hradního vrchu je Budínský hrad (Budavári Palota).

Jedná se o velký komplex, který zahrnuje i několik muzeí včetně Muzea umění s díly maďarských i evropských umělců. Budínský hrad je spolu s historickou částí Buda zapsán v seznamu Světového dědictví UNESCO.

kam v Budapešti / Budínský hrad
Budínský hrad

Pod Budínským hradem se nachází spousta jeskyní, které můžete prozkoumat s průvodcem a dozvědět se víc o historii oblasti.

Při prohlídce Budínského hradu si nenechte ujít procházku po hradbách kolem hradu, odkud je krásný výhled na Dunaj a čtvrť Pest s parlamentem. K hradbám se dostanete přes královské zahrady, kam je vstup od ulice Lánchíd utca. Vstup na hradby je zdarma.

V sezóně doporučuju vyrazit brzy ráno, kdy je tu nejméně turistů.

vstup do zahrad je od řeky

Komplex Budínského hradu je krásný, ale ta hlavní podívaná začíná až večer, kdy se hrad nádherně nasvítí. Dobrý výhled je například od Řetězového mostu (o něm si povíme za chvíli).

kam v Budapešti / Budínský hrad v noci

Lanovka na Hradní vrch

K Budínskému vrchu s Budínským hradem se dostanete pěšky nebo sem dojedete lanovkou od náměstí Clark Adám tér. Zpáteční lístek stojí pro dospělého 3000 HUF a pro děti 3-14 let 2000 HUF.

Pojedete historickým dřevěným vagónem a ještě budete mít krásný výhled na město. Je to zážitek pro dospělého a pokud jedete s dětmi, ty budou nadšené o to víc. Lanovka jezdí každých pár minut podle počtu návštěvníků v čase 8:00-22:00 (každé liché pondělí je kvůli údržbě zavřená).

Nejkrásnější místa v Budapešti: Rybářská bašta a Matyášův chrám

Nenavštívit Rybářskou baštu v Budapešti by bylo jako nenavštívit Koloseum v Římě, Eiffelovku v Paříži nebo Big Ben v Londýně.

K Rybářské baště dojdete za pár minut od Budínského hradu na Hradním vrchu. Jako první uvidíte nádherný Matyášův chrám (Mátyás Templom), za kterým začíná pocukrovaná Rybářská bašta (Halászbástya).

Rybářská bašta byla postavená na konci 19. století. Zvláštností je, že vlastně nikdy nesloužila jako bašta, tj. k ochranným účelům.

Obě stavby jsou nádherné a určitě patří mez nejkrásnější místa, co vidět v Budapešti. Pokud vám navíc vyjde slunečné počasí jako nám, střecha Matyášova chrámu bude házet barevné odlesky a bílá Rybářská bašta kontrastovat s modrou oblohou.

Rybářská bašta patří mezi nejoblíbenější památky v Budapešti. Už v 9 hodin ráno je tu v sezóně docela plno. Doporučuju vyrazit co nejdříve.

My jsme sem zašli i na večer, kdy je Rybářská bašta s Matyášovým chrámem krásně nasvícená. Pokud si chcete pořídit ikonickou fotku nasvíceného parlamentu, je nejlepší místo právě odtud.

Vstupné na Rybářskou baštu a do Matyášova chrámu

Hradby Rybářské bašty a 7 věží je přístupných zdarma. Můžete sem zajít prakticky kdykoliv. Přístup do hlavní věže a menších věžiček u ní je placený – 1000 HUF. Vstupné do Matyášova chrámu včetně věže vyjde na 1800 HUF. Nebo se tu můžete najíst v panoramatické restauraci.

Řetězový most

Budín a Pest spojuje 8 mostů. Tím nejznámějším je Řetězový most (Széchenyi Lánchíd), ke kterému dojdete za pár minut od Hradního vrchu.

Řetězový most Budapešť / Széchenyi Lánchíd

Někteří ho přirovnávají k Tower Bridge v Londýně. Nám se o chlup víc líbil most Svobody, ale i Řetězový most rozhodně stojí za vidění a je oblíbeným místem, co navštívit v Budapešti.

Především večer se tu shlukuje spousta lidí a kochá se výhledem na Hradní vrch s nasvíceným Budínským hradem.

TIP: Nenechte si ujít pohled na Budapešť z Dunaje. Co bych doporučila ještě víc, je večerní plavba po řece. Dunaj lemuje nádherně nasvícený parlament, Budinský hrad nebo Rybářská bašta. Je to parádní podívaná a stojí to pár korun.

Parlament

Od Řetězového mostu je to jen kousek k honosnému parlamentu (Országház), který se nachází přímo u břehu Dunaje. Cestou k němu budete míjet místo s názvem “Shoes on the Danube Bank“. Jedná se o památník zasvěcený obětem padlým za druhé světové války.

Shoes on the Danube Bank / co vidět v Budapešti

Parlament v Budapešti je natolik krásná budova, že bydlet v Budapešti, asi uvažuji o politické kariéře. Jedná se o jednu z nejstarších vládních budov v Evropě.

parlament od Řetězového mostu

Parlament je postavený v novogotickém stylu s novorenesanční kopulí, která je vysoká 96 metrů. Výška kopule byla zvolená záměrně – je totiž symbolikou příchodu Maďarů do vlasti v roce 896.

Zároveň vychází z nařízení města, které právě kvůli této symbolice zakazuje postavit stavbu vyšší než zmíněných 96 m. Této výšky dosahuje právě parlament a kostel sv. Štěpána, o kterém ještě bude řeč.

A teď pár čísel, která ukazují, jak monumentální budova parlamentu je – parlament se rozkládá na ploše 18 000 m2, má 28 vchodů, 691 místností, 10 nádvoří a 29 schodišť.

Určitě si obejděte celou budovu dokola. Vzadu se nachází menší park s prostorným náměstím, lavičkami a umělým jezírkem. Interiér parlamentu je zdobený a dekorativní se zlatými detaily.

Vstupné do Parlamentu v Budapešti je 4200 HUF. Parlament je otevřený denně v čase 8:00-16:00.

Bazilika svatého Štěpána

Nedaleko parlamentu se nachází bazilika svatého Štěpána, spolu s parlamentem nejvyšší budova v Budapešti. Bazilika sv. Štěpána (Szent István Bazilika) je největším kostelem v Maďarsku a je zvenku i zevnitř nádherná. Před ní se nachází menší náměstí, kde se často konají akce.

Vstupné do baziliky svatého Štěpána je darem, ale platí se 600 HUF za věž.

Andrássyho třída a Náměstí hrdinů

Andrássyho třída (Andrássy út) je nejvýznamnější třída v Budapešti. Je to budapešťská Champs-Élysées lemovaná historickými budovami včetně státní opery, kde sídlí luxusní butiky, jako je Louis Vuitton nebo Prada. Andrássyho třídou projíždí v podzemí historická linka metra M1.

historická tramvaj v Budapešti
historická tramvaj M1 v Budapešti

Zakončením Andrássyho třídy je Náměstí Hrdinů (Hősök tere). Jeho dominantou je Památník Tisíciletí (Millenniumi emlékmű). Ten se skládá z 36 metrů vysokého sloupu se sochou archanděla Gabriela na vrcholu a kolonády se 14 sochami, z nichž některé vyobrazují významné uherské krále a vůdce protihabsburských povstání.

Náměstí hrdinů Budapešť / co vidět v Budapešti
Náměstí hrdinů a Památník Tisíciletí

Park Városliget

Za náměstím Hrdinů se nachází rozlehlý městský park Városliget. Hned na jeho kraji se rozprostírá velké jezero, nad kterým vede most. Můžete si půjčit šlapadla a v zimě je tu brusliště.

Po pravé straně parku stojí hrad Vahsdahunyad, který byl původně postaven z lepenky a dřeva. Později se ale stal natolik populární, že byl přestavěn do kamene. Dnes ho tvoří směsice čtyř architektonických stylů – gotický, renesanční, barokní a románský.

Hrad Vahsdahunyad je sídlem Muzea zemědělství (vstupné 1600 HUF).

V parku Városliget najdete sochy, květinové záhony, fontány, skulptury, kapli, japonskou zahradu a spoustu možností, kde se můžete najíst nebo jen posedět na kafe. Po levé straně od hlavní cesty stojí jedny z největších lázní v Budapešti – Széchenyi.

Přímo v parku zajdete i do jedněch z nejlepších lázní v Budapešti – lázně Széchenyi. Celodenní vstupné do Széchenyiho lázní je 6900 HUF v pracovní dny a 7200 HUF o víkendech a svátcích (v ceně máte standardní skříňku na osobní věci). Otevřeno je celoročně od 6:00 do 22:00 (vnitřní termální i venkovní bazény).

Budapešť lázně

Elizabetino náměsti

Elizabetino náměstí (Erzsébet tér) najdete na začátku Andrássyho třídy kousek od baziliky sv. Štěpána nebo Řetězového mostu. Má natolik centrální polohu, že tudy nejspíš budete během návštěvy Budapešti procházet několikrát.

Elizabetino náměstí poznáte už z dálky díky ruskému kolu, které tu stojí a vykukuje nad okolními domy. Kromě toho je tu skatepark, menší dětské hřiště, fontána, památník Michaela Jacksona a především venkovní bazén, kde si můžete v létě smáčet nohy stejně jako místní.

Centrální tržnice

Centrální tržnice sídlí v krásné historické budově kousek od mostu Svobody v Pesti. Končí tady ulice Váci u, která spojuje tržnici s náměstím Vörösmarty tér. Pokud hledáte místo na nákupy, Váci u je ideální. Je plná obchodů a restaurací.

Centrální tržnice se skládá ze 3 poschodí, kde si můžete nakoupit nejrůznější pochoutky od zeleniny až po maďarské speciality včetně pravé červené papriky. Najdete tu taky Aldi, pokud si chcete nakoupit běžné potraviny. Tržnice je otevřená denně kromě neděle od 6 h ráno do 18 h (v pondělí zavírá v 17 h a v so v 15 h).

centrální tržnice Budapešť / kam na jídlo Budapešť

Muzeum teroru (Terror Háza)

Maďarsko je známé brutalitou svých vůdců za nacistického a sovětského režimu. Vše je zdokumentováno v Muzeu teroru na Andrássyho třídě.

Jednotlivé místnosti jsou tematicky rozdělené do jednotlivých místností včetně věznice ve sklepě. Získáte komplexní přehled o historii Maďarska.

Otevřeno je od úterý do neděle 10:00 – 18:00. Plné vstupné do Domu teroru je 3000 HUF (snížené 1500 HUF).

Jeskynní kostel

Jeskynní kostel (Gellérthegyi Barlang) se nachází na úpatí Gellértova vrchu. Pokud půjdete od mostu Svobody, určitě ho nepřehlédnete. Jeskynní kostel postavili mniši ve dvacátých letech minulého století. Za druhé světové války sloužil jako nemocnice. Traduje se, že je napojený na podzemní síť tunelů.

Vstupné do Jeskynního kostela je 600 HUF a otevřeno každý den kromě neděle 9:30 – 19:30.

Markétin ostrov

Markétin ostrov (Margit-sziget) je relaxační oáza uprostřed Dunaje, kde můžete klidně strávit celý den. Je tu tolik aktivit, co můžete dělat – termální lázně s vodními prvky a tobogány, dětská hřiště, hudební fontána, která je večer krásně nasvícená, spousta stezek, zřícenina kláštera a středověké ruiny, japonská zahrada, bary a občerstvení.

Markétin ostrov leží čtvrt hodinky severně od parlamentu a nejsnadněji se sem dostanete po zlatém Markétiným ostrově.

Procházka po promenádě

Procházka podél Dunaje má své kouzlo. Můžete si jen tak sednout na schody a užívat si výhledy na Hradní nebo Gellértův vrch. Po cestě natrefíte na místa, která byste možná jinak ani neobjevili.

promenáda v Pesti napravo od Řetězového mostu

Park Vigadó

Park Vigadó (Vigadó tér) se rozprostírá před koncertním sálem Vigadó přímo u břehu Dunaje. Dostanete se sem za pár minut směrem doprava od Řetězového mostu v Pesti. Je to malý park, kde uprostřed stojí fontána a jsou tu dvě bronzové sochy – socha malé princezny sedící na zábradlí a socha dívky krmící psa.

Nasvícená Budapešť

Každé město má za tmy úplně jinou atmosféru. A není tomu jinak u Budapešti. Večer se nádherně nasvítí a promění zcela v jiné místo. Řetězový most, most Svobody, budova parlamentu, Budínský hrad, bazilika sv. Štěpána nebo Rybářská bašta se na večer zahalí do zlatavých tónů a doslova září.

Pokud máte ještě po celém dni dostatek sil, doporučuju si některá místa obejít právě za tmy. Určitě budete nadšení jako my. Navíc jsou často příjemně vylidněná, jako například Rybářská bašta, která se v sezóně plní už brzy ráno. 

Další variantou je prohlédnout si nádherně nasvícenou Budapešť přímo z Dunaje díky plavbě po řece. Nebo zajít na jeden z mostů, odkud budete mít nádherný výhled na Hradní vrch. Skvělý výhled na město se pak naskytne z Gellértova vrchu.

Sochy v Budapešti

Sochy a skulptury jsou všude. Jsou zajímavé, tematické a často možná překvapivé. Jako socha amerického prezidenta Ronalda Reagana, kterou vytvořili na počest Reaganovy práce pro ukončení studené války.

Ta měla významný dopad na ukončení sovětské nadvlády v Maďarsku. Jeho sochu najdete na náměstí Svobody (Szabadság tér) mezi parlamentem a bazilikou sv. Štěpána. Na náměstí je taky několik památníků, fontána a park s lavičkami.

Velká synagoga

Velká synagoga (Nagy Zsinagóga nebo Dohány utcai Zsinagóga) je největší synagogou v Evropě a jednou z největších na světě. Byla postavená na konci 19. století v maursko-španělském stylu. Synagoga je 53 m dlouhá a 26,5 m široká. Pojme téměř 2700 věřících. Za synagogou se nachází památník holocaustu.

Co vidět v Budapešti: tipy na neobvyklá místa

Podzemí Budapešti

Budapešť je hlavním městem jeskyní. Jako jediná na světě má pod svými budovami a ulicemi jeskyně různých velikostí a délek. Jen pod Budínem jich je více než 200. Zvláštností jeskyní je jejich neobvyklý vývoj, který je založen na termální vodě.

Stačí nasadit kombinézu, přilbu (vše vám půjčí na místě) a můžete vyrazit prozkoumat Budapešť z druhé strany. Do jeskynního podzemí můžete vyrazit i s dětmi nad 9 let.

Rozhledna Ziggurat a Národní divadlo

Neobvyklou rozhlednu Ziggurat najdete jižně od mostu Svobody. Je z ní pěkný výhled na Dunaj. Rozhledna je volně přístupná. Hned naproti stojí Národní divadlo, které je večer krásně nasvícené.

Stanice metra Szent Gellért

Stanice metra Szent Gellért tér-Műegyetem se nachází u mostu Svobody před Gellértovými lázněmi. Je moderní a celá z mozaiky. Není tak ohromující jako stanice metra ve Stockholmu, ale přesto je to pěkná podívaná.

Memento park

Park Memento vás vtáhne do historie komunismu v Maďarsku. Na jeho území jsou sochy, které byly za dob komunismu rozeseté po Budapešti. Kromě toho se taky dozvíte více informací z této doby.

Memento park se nachází na kraji Budapešti. Z centra tu jste asi za půl hodiny – jezdí sem hned několik autobusů a zastávka je přímo u parku. Vstupné je něco málo přes 100 Kč. Otevřeno je denně 10:00-17:00 a o víkendu až do 18:00.

Muzeum Aquincum

Na severu Budapešti se nachází archeologické muzeum Aquincum. To je zasvěcené historii římské říše na území Maďarska a rozprostírá se podél římských lázní. Muzeum Aquincum je otevřené kromě pondělí denně v čase 9:00-18:00. Vstupné je od dubna do října 2200 HUF a 1600 HUF mimo sezónu.

Kde se ubytovat v Budapešti?

LUXUSNÍ: Hotel Memories Budapest má skvělou centrální polohu v Pesti a jen 5 minut od Deák Ferénc tér, kde staví autobus z/na letiště. Hotel stojí na rohu klidných ulic u Velké synagogy. V okolí je spousta zajímavostí, restaurace, kavárny a obchody. Pokoje jsou stylové a útulné s pohodlnými postelemi a vlastní koupelnou. Potěší taky wellness a výborné snídaně.

Hotel Memories Budapest

LUXUSNÍ: Bo33 Hotel Family & Suites je skvělou volbou pro páry i rodiny s dětmi, protože jeho součástí je taky otevřená terasa, kde můžete relaxovat a kousek odtud je v parku pěkné dětské hřiště. Vybrat si můžete mezi pokoje a apartmány pro až 4 osoby. Hotel leží v klidné části Pesti asi půl hodinky od Dunaje a městského parku s lázněmi.

STŘEDNÍ TŘÍDA: Silver hotel City Center: Tento cenově příznivý hotel leží 2 minuty od Andrássyho třídy. V klidné ulici naproti parku s lavičkami a dětským hřištěm. Hned naproti je tržnice, kam chodí především místní a mají čerstvé potraviny za dobré ceny. Stanice historického metra je jen pár minut. V docházkové vzdálenosti jsou známá místa v Budapešti, restaurace i lázně.

STŘEDNÍ TŘÍDA: Medos Hotel leží v klidné části kousek od stanice metra Oktogon na Andrássyho třídě a čtvrt hodinky od parlamentu, baziliky sv. Štěpána nebo městského parku s lázněmi. 2-4 lůžkové pokoje jsou útulné s pohodlnými postelemi a vlastní koupelnou. V okolí je vše potřebné.

Medos hotel

STŘEDNÍ TŘÍDA: Bo18 Hotel Superior je stylový hotel, který leží na kraji centra v klidné části Pesti. Metro je jen pár minut od hotelu a za 20 minut dojdete k mostu Svobody s Gellértovými lázněmi a Gellértovým vrchem, centrální tržnici nebo Velké synagoze. Pokoje jsou útulné s vlastní koupelnou a výbornými snídaněmi.

STŘEDNÍ TŘÍDA: Gozsdu Court Budapest nabízí apartmány pro páry i rodiny s dětmi. Stejně jako hotel Memories leží kousek od Deák Ferénc Tér. Přímo v jeho okruhu jsou ty nejlepší restaurace a bary v celé Budapešti, takže to tu žije celou noc. Apartmány jsou kompletně vybavené včetně kuchyňského koutu a vlastní koupelny a mají zvukotěsná okna, takže se tu v klidu vyspíte i přes ruch z okolních ulic.

Gozsdu Court Budapest

STŘEDNÍ TŘÍDA: Hotel Mika Downtown leží v klidné uličce u centra Pesti. V docházkové vzdálenosti jsou památky, restaurace a obchody. V nabídce jsou pokoje, studia i apartmány s bohatým vybavením a vlastní koupelnou. Součástí je taky terasa ve vnitřním dvoře s venkovním posezením (okna mají pokoje odhlučněné).

Co vidět v Budapešti s dětmi?

Budapešť je skvělé místo pro rodiny. Spoustu výše uvedených míst můžete navštívit s dětmi. Ty budou nadšené z pocukrované Rybářské bašty, lanovky na Hradní vrch nebo Gellértova vrchu, který je plný vyhlídek, lesních cestiček a jsou tu 2 skvělá dětská hřiště.

Po celém městě jsou menší parky a některé navíc s umělými bazény a fontánami, které baví větší i menší děti.

Můžete vyrazit na plavbu po Dunaji nebo na Markétin ostrov, kde jsou termální lázně s tobogány a magická fontána, která večer ožívá ve všech barvách.

A co teprve městský park, kde je velké jezero, lázně a ZOO s botanickou zahradou nebo projížďka dvoupatrovým vyhlídkovým autobusem.

ZOO a botanická zahrada

ZOO a botanickou zahradu najdete v městském parku Városliget. Je tu toho tolik vidění, že si na ní vyčleňte klidně půl dne. ZOO je otevřená od 9:00 do 18:00 v týdnu a o víkendu ještě o hodinku dýl (v létě až do 20:00). Vstupné je na dospělého 3300 HUF a pro děti 2200 HUF. Součástí ZOO je taky botanická zahrada.

zoo v budapešti

Dětská železnice v Budapešti

Dětská železnice v Budapešti je 11 km dlouhá a jedinečná tím, že jí obsluhují děti v rozmezí věku 10-14 let. Železniční trať spojuje výletní oblasti Budínské vrchoviny.

Linka vede z hory Széchenyi do Hűvösvölgy. Cestou zastavuje v několika místech s vyhlídkami, lesními hřišti, svatyněmi a dalšími zajímavými body Budínské vrchoviny. 

Kromě toho v případě zájmu získáte detailní pohled na obsluhující vozidla a zařízení. Vlaky obsluhují trať od úterý do neděle po celý rok a v letním období od května do srpna jezdí dokonce denně. 

Lístek na dětskou železnici vás vyjde na 800 HUF a pro děti 6-18 let 400 HUF (přestupní vstupenky pak 1400 HUF/700 HUF).

Jak se dostat k dětské železnici? 

Obě nádraží i několik stanic jsou z Budapešti snadno přístupných veřejnou dopravou i autem. K terminálu Hűvösvölgy se dostanete tramvajemi 56, 56A, 59B a 61 z náměstí Széll Kálmán tér.

K druhému terminálu Széchenyihegy se dostanete zubačkou (podobná je například ve Vysokých Tatrách). Tady platí standardní lístek MHD v Budapešti. Nemusíte si kupovat žádný speciální.

Přijeli jste vlastním autem? U terminálu Hűvösvölgy je k dispozici placené parkoviště. Bezplatně zaparkujete u druhého terminálu Széchenyihegy, zastávky Normafa a stanice Szépjuhásčné.

Palác zázraků (CSOPA science center)

Palác zázraků je prvním interaktivním prostorem o rozloze 5000 m2 v Maďarsku, kde si s dětmi užijete zábavu u více než 250 interaktivních her a atrakcí, které jsou zaměřeny na vědu.

Vstupné do Paláce zázraků je 4400 HUF pro dospělého a 3200 HUF pro dítě 3-18 let, ale dají se koupit i zvýhodněné rodinné jízdenky. Otevřeno je denně 10:00-19:00.

Kam na jídlo v Budapešti?

Jak už jsem zmínila dříve, čtvrť Buda je spíš zaměřená na památky (Rybářská bašta, Budínský hrad, Gellértův vrch). Za dobrým jídlem je potřeba přejít most do čtvrti Pest. Rychlou, ale dobrou možností, kde se najíst v Budapešti, je centrální tržnice v Pesti kousek od mostu Svobody. Mají tu spoustu maďarských specialit.

Kam na jídlo v Budapešti: tipy na restaurace, kavárnu a cukrárnu

Oblast mezi čtvrtěmi Erzsébetváros a Palotanegyed (mezi bazilikou sv. Štěpána, městským parkem a centrální tržnicí) je doslova narvaná restauracemi, kavárnami a bary. Člověk má spíše problém si vybrat, než že by byl výběr malý.

 • Belvárosi Disznótoros – nejedná se o typickou restauraci, ale spíše o bufet s místními specialitami. Pokud se chcete rychle najíst, určitě sem zajděte.
 • For Sale Pub – první, co vás zaujme při vstupu, nebude vůně jídla, ale interiér. Všude po stěnách jsou vzkazy od návštěvníků, na zemi sláma, skořápky arašídů…a k tomu výborně vaří.
 • Street Food Karaván Budapest – ulička plná karavanů, kde si můžete dát hamburger nebo maďarskou specialitu a sníst si to pod širým nebem
 • Köleves Vendéglö – útulná restaurace s místními specialitami. Její součástí je také Koleveves kert, kde se najíte přímo na zahrádce s barevnými židličkami. Po obědě si tu můžete dokonce dát šlofíka v houpací síti.
 • Vintage Garden – ceny jsou zde sice o něco vyšší, ale zase vám to krásné prostředí a skvělé jídlo vynahradí.
 • My Little Melbourne -roztomilá kavárna s dobrou atmosférou
 • Blue Bird Cafe je další skvělá kavárna, kde určitě nešlápnete vedle

Dezert na závěr: určitě doporučuji navštívit cukrárnu Gelarto Rosa, kde vám vykouzlí krásnou růži. Nachází se přímo na rohu u baziliky Sv. Štěpána ve čtvrti Lipótváros.

kam na jídlo v Budapešti

To byl jen slabý výčet skvělých restaurací v Budapešti, resp. v Pesti. Možností, kde se dobře najíst, je totiž v Budapešti daleko víc.

Jaké maďarské speciality vyzkoušet?

Maďarská kuchyně je postavená na paprice, zelí, kysané smetaně a mase. Mezi maďarské speciality patří:

 • Langoš – nejčastěji je podávaný s česnekem, zakysanou smetanou a sýrem, ale výjimkou nejsou ani langoše na sladko
 • Guláš (gulyáš) – tady se nenechte zmást, pokud vám název evokuje náš typický guláš. Guláš po maďarsku totiž znamená polévku se zeleninou, mletou paprikou a dušeným masem. Hustší variantou a více příbuznou našemu guláši je perkelt (pörkölt)
 • Szegedínský guláš ze zelí a kysané smetany
 • Kološvárské plněné zelí – zelné listy s nejrůznější náplní z mletého masa, zeleniny a čehokoliv jiného, na co máte zrovna chuť
 • Lečo (lecsó) – kombinace rajčat, papriky, cibule a vejce okořeněná mletou a pálivou paprikou.
 • Paprikáš, což je něco jako naše kuře na paprice
 • Dobošův dort (dobos-torta) neboli sladká tečka na závěr z piškotového těsta s čokoládovým krémem a karamelovou krustou

Pokud máte dotaz k tipům, co navštívit a vidět v Budapešti, ptejte se v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více inspirace

BUDAPEŠŤ: Podívejte se na našeho podrobného průvodce Budapeští.

ŘÍM: Řím je jedno z nejoblíbenějších měst v Evropě. Zde je seznam toho nejlepší, co navštívit v Římě. Sestavte si svůj 3-denní itinerář Říma a podívejte se, jak ušetřit v Římě. Zjistěte vše o Vatikánských muzeích nebo Koloseu.

VÍDEŇ: Vídeň je doslova obsypaná nádhernými památkami, které stojí za to ve Vídni navštívit. Pokud jedete s dětmi, podívejte se na nejlepší aktivity pro Vídeň s dětmi. Pro snadnější plánování cesty jsme vytvořili itinerář pro Vídeň za 3 dny.

BERLÍN: Pro získání inspirace na zajímavosti a památky čtěte, co navštívit v Berlíně.

Inspirujte se, kam vyrazit na cesty v našem průvodci destinacemi.

Shrnutí k článku o nejkrásnějších místech, co navštívit v Budapešti

Jaké památky v Budapešti navštívit?

Budapešť je dokonale protkaná krásnými místy. Inspirujte se naší trasou po těch nejznámějších a objevte další tipy na místa, která nejsou tak turisticky známá, a přesto stojí za návštěvu.

Kam vyrazit v Budapešti s dětmi?

I děti si tady přijdou na své. Co třeba dětská železnice nebo Palác zázraků? Čtěte více v článku.

Kam zajít v Budapešti na jídlo?

Pest je vyhlášenou kulinářskou oblastí, kde se skvěle najíte. Jaké restaurace jsou ty nej? Které speciality vyzkoušet? Jak se pohybují ceny v Budapešti? Čtěte více v článku.

2 názory na “Kam v Budapešti? 38 tipů, co vidět a navštívit (2023)”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *