Budapešť bez cestovky 2023 – průvodce (ceny, doprava, ubytování)

Plánujete navštívit Budapešť bez cestovky a na vlastní pěst? Je lepší jet autem nebo letecky? A jak na místní MHD, parkování a jaké jsou ceny? Hledáte tipy na ubytování, kde se budete cítit jako doma? Vše se dozvíte v článku s tipy a informacemi o Budapešti.

Budapešť

Obsah článku:

V druhé části průvodce o Budapešti najdete tipy, co navštívit v Budapešti a kam na jídlo.

Budapešť

O návštěvě Budapešti jsem ještě pár let zpátky neuvažovala. Pak jsem ale jednou viděla Rybářskou baštu a spadla mi brada. A nejen Rybářská bašta, ale i Matyášův chrám a parlament jsou jedny z nejkrásnějších staveb, které jsem kdy naživo viděla.

V Budapešti se taky skvěle najíte. I kdyby jste měli celou dovolenou pojíst, nebudete toho litovat. Jsou tu skvělé autentické restaurace, bary a kavárny a především v Pesti šlápnete při výběru málokdy vedle.

Při cestování Budapeští si navíc vaše peněženka na rozdíl od Amsterdamu nebo Barcelony oddychne. Ceny jsou příznivé.

Místní jsou usměvaví a vládne tu uvolněná atmosféra. Můžete si s nimi máčet nohy v městském bazénu, rozbalit si deku v parku nebo dát zmrzlinu u Dunaje.

A třeba počkat až do večerních hodin, protože večerní Budapešť rozhodně stojí za to. Je nádherně nasvícená, až přechází zrak.

Název Budapešť vznikl spojením dvou názvů –  BUDA a PEST. Pod těmito názvy si lze představit dřívější samostatné celky, u nichž došlo ke sloučení na konci 19. století. Pomyslnou dělící linií města je řeka Dunaj, který dělí město na dvě části:

 • Pest po levém břehu představuje tu živější část Budapešti plnou skvělých restaurací a barů, zábavy, nočního života, ale taky krásných míst, jako je parlament nebo bazilika sv. Štěpána.
 • Buda podél pravého břehu Dunaje je menší a uhlazenější, ale najdete tu nejkrásnější místa Budapešti, jako je Gellértův vrch, Budínský hrad, Matyášův chrám a Rybářskou baštu.

Buda a Pest jsou propojené několika mosty. A některé z nich jsou skvosty, které stojí za vidění samy o sobě – Řetězový most, most Svobody, moderní Elizabetin most nebo zlatý Markétin most.

Budapešť bez cestovky / Budapešť průvodce
náš oblíbený most Svobody a nad ním Gellértův vrch

Budapešť doprava

Budapešť není daleko. Tím se nabízí hned několik možností, jak se do Budapešti pohodlně dostat – letecky, vlakem, autobusem nebo autem.

 • Letecky se do Budapešti dostanete za něco málo přes hodinku
 • Cesta autem do Budapešti přes Brno a Bratislavu vám zabere 5 h a 15 minut (cca 525 km z Prahy)
 • Vlakem cesta potrvá 7 a půl hodiny
 • Autobusem se do hlavního města Maďarska dostanete přes Bratislavu kolem 7 hodin

Letecky do Budapešti

Na výlet do Budapešti nepotřebujete týden. Bohatě stačí 2-4 dny, takže si vystačíte s příručním zavazadlem, které mají v ceně nízkonákladové letecké společnosti. Díky tomu dosáhnete i na velmi levné letenky. Z Prahy seženete zpáteční letenky už od 700 Kč. Letadlo přilétá na letiště Ference Liszta na východním kraji města. Letiště je dobře organizované, přehledné a čisté.

Jak na levné letenky do Budapešti

 • buďte flexibilní s datem odletu – nejlevnější dny bývají uprostřed týdne, naopak v pátek a na víkendu jsou letenky nejdražší
 • letenky bývají nejlevnější cca 2 měsíce před plánovaným odletem
 • leťte mimo sezónu
 • nejprve hledejte letenky a až poté ubytování – ceny ubytování bývají na rozdíl od letenky víc fixní

Jak se dostat z letiště Ference Liszta v Budapešti do centra?

Díky poloze letiště Ference Liszta se do centra města dostanete snadno zdejší MHD.

Autobusy odjíždějí každých pár minut a lístky si můžete koupit přímo na letišti v automatu (mají na výběr víc jazyků včetně slovenštiny; dá se platit taky kartou), v zákaznických centrech nebo v aplikaci BudapestGO.

Na letišti si můžete vyzvednout taky mapu města. Vybrat si můžete ze dvou autobusových linek:

Jak se dostat z letiště v Budapešti do centra: Autobus 200E

Autobus 200E vás doveze k vlakovému nádraží Kőbánya-Kispest M (z letiště 25 minut), kde nasednete na metro M3 (modrá linka). Metrem M3 se dostanete přímo do centra – linka M3 projíždí podél Dunaje celou čtvrtí Pest (cesta od přestupu trvá dalších cca 25 minut).

Autobus 200 E patří mezi klasické linkové autobusy. Cena je tedy stejná jako kdekoliv jinde v Budapešti a nekupujete si speciální jízdenku. Vzhledem k tomu, že po cestě přestupujete, musíte si koupit tzv. přestupní lístek za 530 HUF (na letišti v turistických informacích nebo automatech u vstupů do terminálů). Ten vám umožňuje jednou přestoupit a má platnost 100 minut od prvního značení (120 minut v noci).

Přestupní lístek

Přestupní lístek existuje jen v papírové podobě a jako jediný se nedá koupit v aplikaci BudapestGO. Z obou stran lístku je číselné značení – jednu stranu označíte při nástupu do autobusu a druhou pak při přestupu (v metru je to na turniketech u vchodu do metra, u tramvají a autobusů při nástupu).

Druhou možností je cestovat neomezeně pomocí jednodenní nebo vícedenní jízdenky (ty neoznačujete při nástupu ani výstupu).

Autobusy 200E jezdí po celý den i noc. Jen v noci je trasa prodloužená až ke stanici metra Határ út. Tady pak nasednete na jeden z nočních autobusových spojů – 914, 914A, 950, 950A.

Jak se dostat z letiště do Budapešti: Autobus 100E

Autobus 100E je na rozdíl od předchozího autobusu 200E přímou kyvadlovou dopravou, kde si musíte koupit speciální jízdenku. Ta se dá koupit stejně jako ostatní lístky v zákaznicích centrech nebo automatech přímo na letišti nebo v aplikaci BudapestGO.

Všechny autobusy v Budapešti jsou modré.

Jízdenka vás vyjde na 1500 HUF a autobus vás zaveze až do centra. Autobus jezdí v čase 4:10-01:30 každých 10 minut ve dne a 12-20 minut ráno a večer. Vystoupit můžete na 3 místech v Pesti (ve čtvrti Buda nestaví):

 • Kálvin tér M – kousek od mostu Svobody a centrální tržnice na jihu Pesti; spoj pro zelenou linku metra M4
 • Astoria M – pár minut od Elizabetina mostu a Velké synagogy; spoj pro červenou linku metra M2
 • Deák Ferenc tér M – přímo v centru pár kroků od ruského kola, Andrássyho třídy a Řetězového mostu; spoj pro žlutou linku metra M1 a červenou M2

Jak se dostat z Budapešti na letiště Ference Liszta?

První možností je využít přímý kyvadlový autobus 100E. Nastoupit můžete na stejných stanicích, na kterých se vystupujeme při cestě z letiště do centra (viz předchozí odstavec).

Výjimkou je jen stanice Astoria, která slouží pro brzké ranní spojení na letiště – autobusy 100E odtud vyjíždí v časech 3:32, 3:47, 4:02, 4:17 a 4:32. V jiné časy tu autobus 100E na letiště nestaví. Na stanicích Kálvin tér a Deák Ferenc tér staví vždy.

Autobus 100E jezdí z centra na letiště v čase 3:30-00:25 každých 20 minut. Lístek vás vyjde na 1500 HUF.

Jízdenka pro přímé autobusy 100E

Druhou možností je využít pravidelné linkové spoje. Modrou linkou metra M3 dojedete do stanice Kőbánya-Kispest M, kde přesednete na autobus 200E. Noční spoje mezi 23:47-04:08 zajišťují noční autobusy 914, 914A, 950, 950A. Vystoupíte na stanici Határ út, kde opět přesednete na autobus 200E. Musíte si koupit přestupní lístek nebo využít celodenní jízdenku.

Odlétat zpět do Prahy budete z terminálu 2A.

Cesta autobusem do Budapešti

Autobusovou dopravu do Budapešti zajišťuje především RegioJet a Flixbus. Lístky se dají sehnat už od 519 Kč (Flixbus je má o něco dražší). Na cestě strávíte kolem 7 hodin. Autobusové spoje staví buď na nádraží Kelenföld na jihozápadním předměstí Budapešti nebo ve stanici Népliget na jihovýchodě města (při nákupu jízdenky se vám ukáže, v jaké stanici autobus končí).

Z nádraží Kelenföld se do centra dostanete zelenou linkou metra M4 a z Népliget modrou linkou metra M3. Stanice Népliget je blíž k letišti – pokud chcete na letiště, nasednete na metro v opačném směru. Jízdenky na metro si můžete koupit v automatech nebo v aplikaci Budapest GO.

stanice metra v Budapešti

Cesta vlakem do Budapešti

Vlak je další oblíbenou možností, jak se dostat do Budapešti. Vybrat si můžete mezi RegioJet a Českými drahami Obě společnosti zajišťují přímé spoje. Jednosměrná jízdenka u Českých drah vás vyjde na 504 Kč a vlak staví na nádraží Kelenföld na jihozápadním kraji Budapešti.

Regiojet má jednosměrné jízdenky v různých cenových relacích od 399-699 Kč a opět staví na nádraží Kelenföld. Stará budova už má nejlepší léta za sebou a shlukuje se tu hodně bezdomovců. Stanice metra je ale moderní a čistá.

Z nádraží se do centra dostanete nejsnadněji zelenou linkou metra M4, která projíždí kolem Gellértova vrchu přes Pest až na nádraží Keleti.

Jízdenky na metro si můžete koupit v automatech nebo aplikaci Budapest GO.

stanice metra Szent Gellért u Gellértova vrchu a lázní Gellért

Cesta autem do Budapešti

Autem jste v Budapešti z Prahy za něco málo přes 5 hodin čistého času. Trasa vede přes Brno a po D2 kolem Bratislavy. V Maďarsku najdete na M15, ze které pak sjedete na M1 (E60). Ta vás doveze až do Budapešti.

Na Slovensku i v Maďarsku budete potřebovat dálniční známku. Ty se dají koupit na benzínkách nebo online jako u nás. Slovenská dálniční známka vyjde na 12 €/10 dní a koupit si jí můžete tady. Dálniční známka pro Maďarsko vás vyjde na 5 500 HUF. Platí opět na 10 dní. Koupíte na tomto odkaze.

Na kolik vás vyjdete cesta, si můžete spočítat v kalkulačce.

Parkování v Budapešti

Budapešť je rozdělená do několika parkovacích zón s rozdílnými hodinovými poplatky za parkování. Ceny se pohybují od 14 do 35 Kč.

 • Zóna 1 – 35 Kč / hod, pracovní dny 8:00 – 20:00, max. 3 hodiny 
  (Centrální část Pesti a oblast obklopující hradní vrch v Budíně)
 • Zóna 2 – 21 Kč / hod., pracovní dny 8:00 – 18 hod., max. 3 hodiny 
  (Budín kromě hradního vrchu a oblasti kolem centrální části Pesti) 
 • Zóna 3 – 14 Kč / hod., pracovní dny 8:00 – 18 hod., max. 3 hodiny 
  (všechny ostatní části města)

Zaparkovat můžete také v parkovací garáži, kterých je v centru hned několik. Ceny se mezi sebou liší.

Pozn.: Ceny za parkování jsou přibližné.

MHD v Budapešti

Budapešť je městskou hromadnou dopravou dokonale protkaná. Z bodu A do bodu B se dostanete více než 200 autobusovými trasami.

Najdete tu také širokou síť tramvají, které v celkovém objemu přepraví v Budapešti víc lidí než metro. V Pesti dopravu navíc doplňuje na 13 trolejbusových tras.

tramvaje v Budapešti

Metro v Budapešti

Metro v Budapešti má celkem 4 linky:

 • Žlutá linka M1 – tato trasa je nejstarší v kontinentální Evropě a třetí nejstarší na světě po Londýně a Chicagu. Začíná v centru na náměstí Vörösmarty tér a vede přes Andrassyho třídu až za městský park Városliget
 • Červená linka M2 spojuje nádraží Budapest-Déli kousek za Hradních vrchem a následně vede z Budy kolem parlamentu přes centrum až na nádraží Keleti
 • Modrá linka M3 – momentálně se rekonstruuje a některé úseky jsou nahrazené autobusy (viz odstavec cesta z letiště); linka M3 vede Pestí kolem Dunaje ze severu na jih
 • Zelená linka M4 propojuje nádraží Kelenföld na jihozápadě Budapešti s nádražím Keleti v Pesti
značení metra

Cena MHD v Budapešti v roce 2023

Ceny MHD jsou v Budapešti následující:

 • Jednorázová jízdenka 350 HUF (zakoupená u řidiče 450 HUF)
 • Přestupní jízdenka 530 HUF
 • Bloček 10 jednorázových jízdenek 3 000 HUF
 • Přímý autobus z letiště 1 500 HUF
 • 24 hodinová jízdenka 1 650 HUF
 • 72 hodinová jízdenka 4 150 HUF

Jízdenky si zakoupíte na stanicích, v novinových stáncích, prodejních automatech, pouličních stáncích nebo v aplikaci Budapest GO (kromě přestupní jízdenky).

Papírovou jízdenku si ověříte v automatu u vchodu do metra nebo při nástupu do autobusu či tramvaje. V případě digitální jízdenky oskenujete kód opět u vstupu do metra (jako u papírových lístků) nebo venku u dveří u ostatních typů dopravy.

Jednodenní nebo vícedenní vstupenky se nevalidují, protože je na nich vyznačené datum.

Přestupní jízdenku si validujete na začátku cesty a poté při přestupu validujete znovu druhý číselný kód na jízdence.

Plavby po Dunaji

Další možností je plavba trajektem nebo člunem po Dunaji. Trajekt funguje celoročně, člun od května do září. Trajektová doprava obsluhuje oblast mezi Újpestem a Millenniumi Városközpont a říční lodě provozují dopravu mezi Boráros tér a Pünkösdfürdo.

Vybrané trajekty po Dunaji:

plavba po Dunaji Budapešť

Půjčení kola v Budapešti

Půjčit si kolo v Budapešti je další možnost, jak tohle město poznat. Kola MOL Bubi jsou strategicky rozmístěná po celé Budapešti. Poplatek za registraci platební karty je 120 HUF, se kterým zároveň získáte i 3 minuty jízdy. Za každou minutu pak zaplatíte 40 HUF.

půjčení kola v Budapešti

Půjčení kola v Budapešti je jednoduché. Nejprve si stáhnete aplikaci MOL Bubi a pomocí QR kódu nasnímáte senzor na kole. Po pípnutí si můžete kolo půjčit. Při vracení kolo zasunete zpět na místo a zaklapnete zámek. Musí se ozvat pípnutí. Aplikace vám ukazuje taky čas, který jste projeli.

Budapešť ubytování

Budapešť má širokou nabídku ubytování, která jsou často velmi stylová. A navíc za skvělé ceny. Vybrat si můžete mezi hotely, penziony, hostely i apartmány v soukromí.

LUXUSNÍ: Hotel Memories Budapest má skvělou centrální polohu v Pesti a jen 5 minut od Deák Ferénc tér, kde staví autobus z/na letiště. Hotel stojí na rohu klidných ulic u Velké synagogy. V okolí je spousta zajímavostí, restaurace, kavárny a obchody. Pokoje jsou stylové a útulné s pohodlnými postelemi a vlastní koupelnou. Potěší taky wellness a výborné snídaně.

Hotel Memories Budapest

LUXUSNÍ: Bo33 Hotel Family & Suites je skvělou volbou pro páry i rodiny s dětmi, protože jeho součástí je taky otevřená terasa, kde můžete relaxovat a kousek odtud je v parku pěkné dětské hřiště. Vybrat si můžete mezi pokoje a apartmány pro až 4 osoby. Hotel leží v klidné části Pesti asi půl hodinky od Dunaje a městského parku s lázněmi.

STŘEDNÍ TŘÍDA: Silver hotel City Center: Tento cenově příznivý hotel leží 2 minuty od Andrássyho třídy. V klidné ulici naproti parku s lavičkami a dětským hřištěm. Hned naproti je tržnice, kam chodí především místní a mají čerstvé potraviny za dobré ceny. Stanice historického metra je jen pár minut. V docházkové vzdálenosti jsou známá místa v Budapešti, restaurace i lázně.

STŘEDNÍ TŘÍDA: Medos Hotel leží v klidné části kousek od stanice metra Oktogon na Andrássyho třídě a čtvrt hodinky od parlamentu, baziliky sv. Štěpána nebo městského parku s lázněmi. 2-4 lůžkové pokoje jsou útulné s pohodlnými postelemi a vlastní koupelnou. V okolí je vše potřebné.

Medos hotel

STŘEDNÍ TŘÍDA: Bo18 Hotel Superior je stylový hotel, který leží na kraji centra v klidné části Pesti. Metro je jen pár minut od hotelu a za 20 minut dojdete k mostu Svobody s Gellértovými lázněmi a Gellértovým vrchem, centrální tržnici nebo Velké synagoze. Pokoje jsou útulné s vlastní koupelnou a výbornými snídaněmi.

STŘEDNÍ TŘÍDA: Gozsdu Court Budapest nabízí apartmány pro páry i rodiny s dětmi. Stejně jako hotel Memories leží kousek od Deák Ferénc Tér. Přímo v jeho okruhu jsou ty nejlepší restaurace a bary v celé Budapešti, takže to tu žije celou noc. Apartmány jsou kompletně vybavené včetně kuchyňského koutu a vlastní koupelny a mají zvukotěsná okna, takže se tu v klidu vyspíte i přes ruch z okolních ulic.

Gozsdu Court Budapest

STŘEDNÍ TŘÍDA: Hotel Mika Downtown leží v klidné uličce u centra Pesti. V docházkové vzdálenosti jsou památky, restaurace a obchody. V nabídce jsou pokoje, studia i apartmány s bohatým vybavením a vlastní koupelnou. Součástí je taky terasa ve vnitřním dvoře s venkovním posezením (okna mají pokoje odhlučněné).

Ceny

S cenami se to má tak, že jsou podobné těm našim. Žádné velké překvapení se tak pro peněženku nekoná.

Ceny potravin v Budapešti

Při porovnání s Prahou jsou ceny potravin v Budapešti stejné nebo naopak nižší. Ovoce a zelenina vyjde podobně jako v ČR. Až o třetinu je levnější chleba, maso a sýry. Za vodu, víno a importované pivo ušetříte dokonce téměř polovinu.

V Budapešti si můžete nakoupit v supermarketech, jako je Aldi, Lidl, Tesco a v centru především SPAR (ale najdete tu taky Aldi v centrální tržnici, Lidl a Tesco).

Ceny v restauracích

V levnějších restauracích se najíte za přibližně 180 Kč, zatímco v restauracích s tříchodovým menu kolem 450 Kč. Půl litr piva vás vyjde na 42 Kč, třetinka Coca Coly na 25 Kč a třetinka vody na 21 Kč.

Další tipy před cestou do Budapešti

 • Národní měnou je forint (HUF), který se skládá ze 100 fillerů. Aktuální kurz forint – česká koruna.
 • Po celém městě je k dispozici pitná voda z fontán.
 • Jak jsem zmínila výše, v Pesti to opravdu hodně žije. A to i u břehu Dunaje, který chvílemi trochu připomíná veřejnou skládku. Jedná se ale většinou o lokace mimo centrum města.
 • Moc se o tom nemluví, ale v Budapešti (především v centru Pesti) je opravdu hodně bezdomovců. Alespoň v poměru k ostatním evropským velkoměstům.
 • Orientace ve městě je opravdu jednoduchá. Pokud se zatouláte, klidně se zeptejte místních. Maďaři mají velmi srdečné povahy a rádi pomohou.

Bezpečnost

Budapešť je obecně bezpečné město, ale buďte tady ostražití, abyste se nestali obětí kapsáře nebo podvodu. Kapsáři řádí většinou na turisticky oblíbených místech, jako je Matyášův chrám, Rybářská bašta a parlament. Pozor si dejte i v tramvajových linkách 4-6 a žluté lince metra.

Pokud jste muž a jedete sólo, dejte si pozor na pozvání od žen na ulici. Je to velmi častý podvod, kdy tyto ženy pracují pro bar, do kterého vás pozvou a na místě se pak bohužel často nedoplatíte.

Mapa Budapešti

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu pro Budapešť. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Budapešti. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Pokud máte dotaz k našemu průvodci Budapeští, ptejte se v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více inspirace

BUDAPEŠŤ: Podívejte se na naše tipy, co navštívit v Budapešti.

ŘÍM: Řím je jedno z nejoblíbenějších měst v Evropě. Zde je seznam toho nejlepší, co navštívit v Římě. Sestavte si svůj 3-denní itinerář Říma a podívejte se, jak ušetřit v Římě. Zjistěte vše o Vatikánských muzeích nebo Koloseu.

VÍDEŇ: Vídeň je doslova obsypaná nádhernými památkami, které stojí za to ve Vídni navštívit. Pokud jedete s dětmi, podívejte se na nejlepší aktivity pro Vídeň s dětmi. Pro snadnější plánování cesty jsme vytvořili itinerář pro Vídeň za 3 dny.

BERLÍN: Pro získání inspirace na zajímavosti a památky čtěte, co navštívit v Berlíně.

Inspirujte se, kam vyrazit na cesty v našem průvodci destinacemi.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *