Budapešť: kompletní průvodce a nejlepší cestovatelské tipy | I.

Budapešť na vlastní pěst průvodce

Kompletní turistický průvodce Budapeští, který se vám bude hodit, pokud vás čeká cesta do Budapešti:

jak se nejlevněji dostat do Budapešti – vyplatí se cesta autem, vlakem nebo letecky?

✔ jaká je doprava v Budapešti a jaké jsou ceny MHD pro rok 2020

parkování v Budapešti

✔ kde se levně ubytovat v Budapešti

V druhé části průvodce najdete tipy, kde se levně v Budapešti najíst a to nejlepší z Budapešti – památky a zajímavá místa.

BUDA + PEST = WE ♥ BUDAPEST

Taky jste v poslední době chytli ten pocit, že pokud jste nebyli v Budapešti, jako byste nebyli? Budapešť v každém druhém článku, v každém třetím videu, každý čtvrtý o ní básní, v každém pátém krámu budapešťská klobása…nelze se tomu ubránit (ano, jednu klobásku máme právě v lednici :)). Je třeba to vyzkoušet. A vytvořit si svůj názor :).

Za nás mise splněna. Názor vytvořen.  A rádi se s ním podělíme :). Stejně jako s tipy ohledně levné dopravy, ubytování, zajímavých míst a spoustu dalšího, co budete při cestě do Budapešti na vlastní pěst potřebovat.

Nabídka tohoto města je široká. Co z meníčka jsme zvolili my?


Budapešť: evropská metropole v rozkvětu

Pokud jste jako já, před svou cestou se rádi o cílové lokaci něco dozvíte. Nebo raději navštěvujete dané místo s blaženou nevědomostí? Pak přescrollujte o odstavec níže. Nerada bych vám zde vyzradila budapešťské špeky:).

VZDĚLÁVACÍ OKÉNKO začneme tím nejzákladnějším. Tedy pracuji s předpokladem, že všichni víme, že Budapešť je hlavním městem Maďarska :).

Název BUDAPEŠŤ vznikl spojením dvou názvů –  BUDA a PEST. Pod těmito názvy si lze představit dřívější samostatné celky, u nichž došlo ke sloučení na konci 19. století. Pokud bychom byli hnidopichové, tak ano, sloučila jsem pod Buda dřívější sídla Budín a Starý Budín. Případní milovníci přesných faktů snad prominou :). Pomyslnou dělící linií města je řeka Dunaj, který dělí město na dvě části:

 • Pest v levóóó bok – tuto část si lze představit jako tu víc živou…pokud rádi žijete (předpokládám, že asi každý z nás :)), určitě jí nevynechejte.
Pest v Budapešti / kam v Budapešti
 • Buda v pravóóó bok – menší část, ALE jak se říká:

Co je malé, to je hezké.

A to Buda protkaná památkami je.

Buda v Budapešti / kam v Budapešti
Výhled na Dunaj a most Svobody v Budapešti / kam v Budapešti
Řeka Dunaj a most Svobody

To jest za SMILINGPEDII vše a šupito presto  na tipy a naší cestu.


Jak se nejlevněji dostat do Budapešti?

Výchozí stanici vezmeme Prahu (a ne, nejsem z Prahy :), ale je to pro představu asi nejlepší bod, než kdybych vzala nějakou Horní Dolní, ve které bydlím já).

Jaká je vzdálenost Praha – Budapešť?

Budapešť není daleko. Tím se nabízí hned několik možností, jak se do Budapešti pohodlně dostat – letecky, vlakem, autobusem nebo autem.

jak nejlevněji do Budapešti
 • Letecky se do Budapešti dostanete za něco málo přes hodinku.
 • Cesta autem do Budapešti přes Brno a Bratislavu vám zabere 5 h a 15 minut. Celkem si natankujte nádrž pro 525 km v jednom směru.
 • Vlakem se do Budapešti dostanete za 6 a půl hodiny.
 • Autobusem jste v Budapešti přes Bratislavu za 7 hodin.

Letecky do Budapešti

nejlevnější letenky do Budapešti

Chcete levné letenky? Leťte přes nízkonákladovou společnost.

Na výlet do Budapešti nepotřebujete týden. Bohatě stačí 2-4 dny. To si s příručním zavazadlem, které máte v ceně letenky, bohatě vystačíte.

Levné lety můžete hledat přímo na stránkách přepravce. Mým tipem je ale vyhledávač azair.cz. Přehledně vám vyhodí zpáteční lety včetně všech důležitých informací. Na vás je si jen vybrat. Z mé zkušenosti je tento vyhledávač bezkonkurenční co se týká přehlednosti a cen letů.

Druhou možností je vychytat akci například na cestujlevne.cz nebo honzovyletenky.cz. Oba portály pravidelně servírují pěknou porci výhodných letů (občas okořeněnou o akční autobusové a vlakové spoje). Pokud je neznáte, určitě občas koukněte, co zajímavého nabízí.

Nejvýhodnější lety najdete u nízkonákladovky Ryanair.

Tipy, jak najít ty nejlevnější letenky do Budapešti

První hledejte letenky a až poté ubytování. Proč? Jeden den dáte za letenku 2 tisíce a další den letíte za 4 stovky. Ceny ubytování jsou oproti tomu konstantní a nemění se vám podle toho, zda je pondělí nebo úterý.

Hledejte včas a s předstihem. Dle údajů Skyscanner bývají letenky obecně nejlevnější cca 2 měsíce před plánovaným odletem.

Je dobré průběžně kontrolovat, zda některý z přepravců nepřijde s nějakou pěknou akcí.

Leťte do Budapešti mimo sezónu.

Většina turistů chce letět v létě a přepravci to samozřejmě ví. Levnou letenku neseženete.

Leťte kdykoliv jindy. Žár z betonu ve městě vám dovolenou nezpříjemní. Navíc na Rybářské Baště bude hned volněji.

V zimě bývají ceny zpátečních letenek doslova za hubičku.

Buďte flexibilní. Pokud si můžete vzít dovolenou v týdnu, udělejte to. Ceny letenek bývají mnohdy za zlomkové ceny. Platí, že čím blíže k víkendu nebo nedejbože o víkendu, ceny letenek vzrůstají raketovou rychlostí.

✈ Létejte z jiných evropských měst. Budete koukat, za jaké krásné ceny se létá u Němců. My jsme třeba ještě z ČR neletěli :).

Norimberk nemáme o moc dál než Prahu a to jejich letiště je takové milé, útulné, že se tam cítíte skoro jako doma.

Takže pokud to máte do Norimberku blízko, leťte z Norimberku. Výběr termínů je tam daleko širší než z Prahy a ceny začínají už od 5 stovek za zpáteční letenku bez přestupů. Doba letu je také něco přes hodinku.

Obecně bývají letenky z Prahy o něco dražší než třeba z Norimberku (v zimě jsou nejlacinější), tak to chce hledat.

Cesta z letiště Ference Liszta v Budapešti do centra

Přiletěli jste a co teď? Teď si dejte Deli :). A pak zvolte městskou hromadnou dopravou, pomocí které se snadno dostanete až do centra.

Autobusová zastávka se nachází na úrovni příletů mezi dvěma terminály. Vybrat si můžete ze dvou autobusových linek:

🚌 Cesta z letiště v Budapešti do centra: Autobus 200E

Autobus 200E vás doveze ke stanici Nagyvárad tér, kde zvolíte metro M3 (modrá linka). Metrem M3 se dostanete přímo do centra.

Lístek vás vyjde v přepočtu na něco málo přes 40 Kč (530 HUF). Jedná se o přestupní lístek, který můžete využít na celé trase a jeho platnost je 100 minut od označení (od 23:00 do 4:00 se pak doba prodlužuje na 120 minut).

Cena je platná pro rok 2020.

Lístek na MHD v Budapešti si koupíte přímo na letišti v turistických informacích nebo v automatu na lístky u autobusové zastávky.

Jak to ale bývá, v nočním provozu je to krapet jinak :):

→ 23:00 – 00:30 – na letišti zvolíte autobus 200E a ve stanici Nagyvárad tér místo metra M3 nasednete na jeden z těchto nočních autobusů – 914, 914A, 950, 950A.

🚌 Cesta z letiště v Budapešti do centra: Autobus 100E

Teď k té příjemnější možnosti, což v překladu znamená kratší :). Autobus 100E je přímou linkou z letiště do centra Budapešti k několika stanicím metra:

 • Kálvin tér M
 • Astoria M
 • Deák Ferenc tér M

Tyto stanice jsou potom i nástupní pro cestu zpět na letiště. Stanice metra Astoria M je pro spojení centrum – letiště k dispozici jen v brzkých ranních hodinách od 3:40 do 4:40.

Lístek (airport shuttle bus) stojí v přepočtu 71 Kč (900 HUF).

Cena je platná pro rok 2020.

Lístek na autobus z letiště do centra v Budapešti si koupíte přímo na letišti v turistických informacích nebo v automatu na lístky u autobusové zastávky.

Autobus jezdí od 05:00 do 01:20 každých 20 minut.

V opačném směru jsou noční linky posunuté vzhledem k odletům:

 • Autobusem 100E se můžete svézt zhruba každých 20 minut již od 03:40 do 00:40 (v neděli každých 10 minut).
 • Noční linky pak začínají jezdit již o půlnoci a to přibližně jednou za hodinu:

00:00 – 03:00 – ve stanici Deák Ferenc Tér M nasednete na linku 950, ve stanici Honvéd utca vystupte a přeběhněte na stanici Üllöi út, odkud se svezete na letiště noční linkou 900.

03:30 – 04:30 – v tomto čase si můžete vybrat z nočních autobusů 914, 914A nebo 950 a ve stanici Határ út M pak jen přestoupit na autobus 200E.

Odlétat zpět do Prahy budete z terminálu 2A. Wifi připojení je zde po dobu 2 hodin zcela zdarma.

Cesta autobusem do Budapešti

cesta autobusem do Budapešti

Nejčastěji brázdí silnice Praha – Budapešť Student Agency a Flixbus.

🚌 Zelený Flixbus

Lístky seženete i za 449 Kč. V buse si posedíte něco kolem 7 hodin. Vystoupit můžete na zastávkách Népliget nebo Kelenföld. Cesta trvá přibližně půl hodinku. Do centra Budapešti, ne z Prahy :).

→ Co se týká dostupnosti centra ze stanice Népliget, jste tam přibližně za 20 minut metrem 3 (modrá linka).

Ze stanice Kelenföld se do centra dostanete pohodlně metrem 4 (zelená linka) nebo autobusem 7

🚌 Žlutý Regiojet

Pokud berete v úvahu cenu a čas strávený na cestě, je to velmi podobné jako u zeleného.

Rozhodnutí pak již bude spíše na vašich osobních preferencích a času odjezdu, příp. příjezdu do Budapešti.

My jsme jeli Studentem na noc, v autobuse jsme se prospali a ráno byli fresh na poznávání. To ale záleží na každém z nás.

Vystoupit můžete se Student Agency buď na zastávce Kelenföld nebo přímo na letišti Ference Liszta, pokud vás nohy (a srdce :)) táhnou dál.

Cesta vlakem do Budapešti

cesta vlakem do Budapešti

Přímý spoj zajišťují z Prahy České dráhy. Jízdenka vás bude většinou stát 750 Kč, ale najdete i za 520 Kč.

Vlak má jednu výhodu oproti předchozím možnostem: nemusíte řešit spojení do centra, protože se výstupní stanice Nyugati pu nachází již přímo v centru Pesti.

Cesta do Budapešti autem

Cesta do Budapešti vlastním autem je po letadle tou druhou nejrychlejší možností.

Trasa autem do Budapešti

cesta do Budapešti autem

Na místě jste bez zastávek už za cca 5 hodin a kousek (z Prahy). Trasa ale vede přes D1, čímž vám můžou vzniknout nějaké povinné zastávky :).

V Brně pokračujete po silnici E65 (D2) dál na Bratislavu. V Maďarsku najedete na M15, ze které pak sjedete na M1 (E60). Ta vás doveze až do Budapešti.

Dálniční známka pro Slovensko a Maďarsko 2020

Dálniční známka pro Slovensko pro rok 2020 vás vyjde na 10 € na 10 dní.

Na Slovensku mají zavedenou elektronickou dálniční známku.

Tu si koupíte jednoduše pomocí platební karty na oficiálních stránkách dálniční známky pro Slovensko nebo v mobilní aplikaci eznamka (stejně tak i pro Apple).

Dálniční známku pro Slovensko si můžete standardně zakoupit i na benzínách.

Dálniční známka pro Maďarsko vás v roce 2020 vyjde na 3500 HUF, což je v přepočtu 275 Kč. Platí opět na 10 dní.

I tady už zavedli elektronickou dálniční známku, popř. jí zakoupíte na benzínové pumpě.

Na kolik vyjde cesta autem do Budapešti?

Ceny pohonných hmot jsou na Slovensku i v Maďarsku na podobné úrovni jako u nás.

Při spotřebě 7 l/100 km a průměrné ceně za litr benzínu 30 Kč vás cesta v jednom směru vyjde na 1100 Kč. K tomu s poplatky za dálniční známky na Slovensku a v Maďarsku je přibližná cena za jednosměrnou trasu 1600 Kč.

Předpoklad je, že českou dálniční známku už vlastníte. Pokud ne, připočtěte si ještě 310 Kč za 10 denní dálniční známku.

Závěr k dopravě do Budapešti:

Nejlevněji a zároveň nejrychleji se do Budapešti dostanete letecky. Druhou pomyslnou příčku obsadil autobus a v těsném závěsu je vlak.

Auto vás sice vyjde nejdráž, ale pokud naplníte auto a pojede vás víc, hned ty náklady budou výrazně nižší a pojede se veseleji.

jak levně do Budapešti

MHD v Budapešti

Budapešť je městskou hromadnou dopravou dokonale protkaná. Z bodu A do bodu B se dostanete více než 200 autobusovými trasami. Najdete tu také širokou síť tramvají, které v celkovém objemu přepraví v Budapešti víc lidí než metro. V Pesti dopravu navíc doplňuje na 13 trolejbusových tras.

Doprava v Budapešti/tramvaj
doprava v Budapešti

Mapa MHD v Budapešti

Metro v Budapešti

Metro v Budapešti má celkem 4 linky:

 • Žlutá 1 – tato trasa je nejstarší v kontinentální Evropě a třetí nejstarší na světě po Londýně a Chicagu. Chcete poznat město se vším všudy? Určitě se touto linkou projeďte. Má skvělý oldschool nádech :). 
 • Červená 2
 • Modrá 3 – momentálně se rekonstruuje.
 • Zelená 4

Mapa metra v Budapešti

Linka 1 metro Budapešť
Vstup do M1 linky metra

Cena MHD v Budapešti pro rok 2020

Určitě vás také zajímá, jak se přibližně pohybují ceny za MHD (aspoň mě by to zajímalo :)). Pro rok 2020 jsou ceny MHD v Budapešti následující: 

 • Jednorázová jízdenka 350 HUF (zakoupená u řidiče 450 HUF)
 • Přestupní jízdenka 530 HUF (více o platnosti krapet výše v části “Letiště Ference Liszta Budapešť”)
 • Bloček 10 jednorázových jízdenek 3000 HUF
 • 24 hodinová jízdenka 1 650 HUF
 • 72 hodinová jízdenka 4 150 HUF

Záleží na vás, jak moc plánujete hromadnou dopravu využívat.

My jsme to nejdůležitější z Budapešti prochodili pěšky a starou linkou metra M1 jsme se projeli v rámci poznávačky.

Jízdenky si zakoupíte na stanicích, v novinových stáncích, prodejních automatech a pouličních stáncích.

Při nástupu si jízdenku nezapomeňte ověřit. V případě, že by vás chytla kontrola, dostanete pokutu na místě.

Půjčení kola v Budapešti

Půjčit si kolo v Budapešti je další možnost, jak tohle město poznat. Kola MOL Bubi jsou strategicky rozmístěná po celé Budapešti.

půjčení kola v Budapešti

Na první půlhodinu je půjčovné zdarma, poté za každou započatou půlhodinu zaplatíte 500 HUF (v přepočtu cca 39 Kč).

Jak si půjčit kolo v Budapešti?

Je to jednoduché. Mrkněte na video níže, kde je vše vyobrazeno. Sice mluví maďarsky, ale je to s anglickými titulky. Nebo možná maďarštinu narozdíl ode mě ovládáte. Pak vás obdivuju :). Určitě ale pomůže i obraz samotný.

Nejsnadnější je stáhnout si aplikaci MOL Bubi a kolo si půjčit pomocí QR kódu z aplikace, který nasnímáte na senzor v zadní části kola. Po zablikání zeleného světla a pípnutí si můžete kolo vyjmout.

Až budete kolo vracet, opět se vám musí senzor zeleně rozsvítit a pípnout.


Parkování v Budapešti

Parkování není v Budapešti žádná sranda. Ale to je asi každý u velkých metropolí zvyklý.

Budapešť je rozdělená do několika parkovacích zón s rozdílnými hodinovými poplatky za parkování. Ceny se pohybují od 14 do 35 Kč.

 • Zóna 1 – 35 Kč / hod, pracovní dny 8:00 – 20:00, max. 3 hodiny 
  (Centrální část Pesti a oblast obklopující hradní vrch v Budíně)
 • Zóna 2 – 21 Kč / hod., pracovní dny 8:00 – 18 hod., max. 3 hodiny 
  (Budín kromě hradního vrchu a oblasti kolem centrální části Pesti) 
 • Zóna 3 – 14 Kč / hod., pracovní dny 8:00 – 18 hod., max. 3 hodiny 
  (všechny ostatní části města)

Zaparkovat můžete také v parkovací garáži, kterých je v centru hned několik. Ceny se liší garáž od garáže.


Kde se levně ubytovat v Budapešti?

Hledáte levné ubytování? Tak to jste ve správném městě :).

Vybrat si můžete z hostelů, penzionů, airbnb nebo rezervovat přes booking.

Hostely v Budapešti

Budapešť je hostelskou kulturou proslulá.

Lůžko na kolejích seženete od 2500 do 3500 HUF. Soukromé pokoje začínají na 5500 HUF. K dispozici budete mít bezplatné wifi a většinou také snídani, popř. kuchyňku.

 • Nejlepší stránky pro ubytování v hostelu nejen v Budapešti – Hostelworld

Airbnb v Budapešti

Dobře rozvinuté je zde i airbnb.cz. Za tisícovku tady seženete celý apartmán v centru. A byty to jsou za ty ceny opravdu krásné.

Zaregistrujte se na Airbnb přes můj odkaz a získejte slevu na první ubytování ve výši 725 Kč.

Hotely a penziony v Budapešti

Cena za pokoj pro dva se v hotelu v centru Budapešti pohybuje nejčastěji od 2000 Kč.

Ubytování v penzionu tady seženete ještě o kapku levnější než ubytování v hotelu.

The Three Corners Hotel

Super stylový hotýlek, který je v klidné čtvrti Budapešti, ale zároveň to budete mít blízko do centra. Dělají tu výborné snídaně.

Apartmány pod hradem Buda

Zástupce ubytování na druhé straně Budapešti, přímo pod hradem. Útulné apartmány se skvělými snídaněmi a polohou. A taky cenou :).

T62 Hotel

Tohle je stylovka :). Plně vybavené pokoje s originální výzdobou a skvělé snídaně. Hotel má dobrou polohu přímo u nádraží v Pesti.

Couchsurfing

Pokud chcete dokonale poznat místní tradice a kulturu, přespěte u místních. Navíc to budete mít zcela zdarma.

 • Omio.com – populární vyhledávač, který pracuje s celou řadou velkých společností. Na jednom místě najdete letecké, vlakové i autobusové spoje. Během mžiku tak porovnáte, jaká přeprava se nejvíc vyplatí a kolik času vám cesta zabere. 

 • Regiojet.cz – Kdo by neznal autobusy Žlutý. Jízdenky za fajn ceny a občas vystřelí i nějakou pěknou akci. Mrknout můžete i na letenky a zájezdy.
 • Flixbus.cz – zelená konkurence Studenta. Operuje ve 28 zemích. Za zmínku stojí jejich Interflix – tiket, se kterým za 99 € získáte v ceně 5 cest. Co třeba projet skandinávské země jen za 2500 tisíce?

 • Interrail.eu – vyhledávač vlakových spojů, který spolupracuje s největšími vlakovými přepravci. Pokud chcete prožít dovolenou vlakem, mrkněte na Global Pass, díky němž můžete cestovat po určité dny Evropou zcela neomezeně.

Další variantou je One Country Pass umožňující cestování zdarma po konkrétní zemi. • Tripadvisor.cz – web, který vám prozradí vše o daném místě – od dopravy, přes ubytování, aktivity až po restaurace. I vy se můžete podílet na tvorbě stránek a předávat své zkušenosti dál.

 • Viator.com – hledáte místo, kde si na jednom místě zarezervujete lístky na památky, aktivity a speciální tour? Pak jste našli :).

Máte dotaz? Jsem jedno ucho v komentáři nebo na mejlu :).

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
0 0 votes
Líbil se vám článek?
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top