Budapešˇbez cestovky na vlastní pěst / Budapešť průvodce

Budapešť bez cestovky » doprava, letenky, ceny, ubytování

Plánujete navštívit Budapešť bez cestovky a na vlastní pěst? Je lepší jet autem nebo letecky? A jak na místní MHD a parkování? Hledáte tipy na ubytování, kde se budete cítit jako doma? Vše se dozvíte v článku s tipy a informacemi o Budapešti.

V druhé části průvodce o Budapešti najdete tipy, co navštívit v Budapešti a kam na jídlo.

Budapešť

O návštěvě Budapešti jsem ještě pár let zpátky neuvažovala. Pak jsem ale jednou viděla Rybářskou baštu a spadla mi brada. A nejen Rybářská bašta, ale i Matyášův chrám a parlament jsou jedny z nejkrásnějších staveb, které jsem kdy naživo viděla. V Budapešti se taky skvěle najíte. I kdyby jste měli celou dovolenou pojíst, nebudete toho litovat. Jsou tu skvělé autentické restaurace, bary a kavárny a především v Pesti šlápnete při výběru málokdy vedle. Při cestování Budapeští si navíc vaše peněženka na rozdíl od Amsterdamu nebo Barcelony oddychne. Ceny jsou příznivé a často nižší než u nás.

Místní jsou usměvaví a vládne tu uvolněná atmosféra. Můžete si s nimi máčet nohy v městském bazénu, rozbalit si deku v parku nebo dát zmrzlinu u Dunaje. A třeba počkat až do večerních hodin, protože večerní Budapešť rozhodně stojí za to. Je nádherně nasvícená, až přechází zrak.

Název Budapešť vznikl spojením dvou názvů –  BUDA a PEST. Pod těmito názvy si lze představit dřívější samostatné celky, u nichž došlo ke sloučení na konci 19. století. Pomyslnou dělící linií města je řeka Dunaj, který dělí město na dvě části:

 • Pest po levém břehu představuje tu živější část Budapešti plnou skvělých restaurací a barů, zábavy, nočního života, ale taky krásných míst, jako je parlament nebo bazilika sv. Štěpána.
 • Buda podél pravého břehu Dunaje je menší a uhlazenější, ale najdete tu nejkrásnější místa Budapešti, jako je Gellértův vrch, Budínský hrad, Matyášův chrám a Rybářskou baštu.

Buda a Pest jsou propojené několika mosty. A některé z nich jsou skvosty, které stojí za vidění samy o sobě – Řetězový most, most Svobody, moderní Elizabetin most nebo zlatý Markétin most.

Budapešť bez cestovky / Budapešť průvodce
náš oblíbený most Svobody a nad ním Gellértův vrch

Budapešť doprava

Budapešť není daleko. Tím se nabízí hned několik možností, jak se do Budapešti pohodlně dostat – letecky, vlakem, autobusem nebo autem.

 • Letecky se do Budapešti dostanete za něco málo přes hodinku
 • Cesta autem do Budapešti přes Brno a Bratislavu vám zabere 5 h a 15 minut (cca 525 km z Prahy)
 • Vlakem cesta potrvá 6 a půl hodiny
 • Autobusem se do hlavního města Maďarska dostanete přes Bratislavu za 7 hodin

Letecky do Budapešti

Na výlet do Budapešti nepotřebujete týden. Bohatě stačí 2-4 dny, takže si vystačíte s příručním zavazadlem, které mají v ceně nízkonákladové letecké společnosti. Díky tomu dosáhnete i na velmi levné letenky. Z Prahy seženete zpáteční letenky už od 700 Kč. Letadlo přilétá na letiště Ference Liszta na východním kraji města. Letiště je dobře organizované, přehledné a čisté.

Jak na levné letenky do Budapešti:

 • buďte flexibilní s datem odletu – nejlevnější dny bývají uprostřed týdne, naopak v pátek a na víkendu jsou letenky nejdražší
 • letenky bývají nejlevnější cca 2 měsíce před plánovaným odletem
 • leťte mimo sezónu
 • nejprve hledejte letenky a až poté ubytování – ceny ubytování bývají na rozdíl od letenky víc fixní

Cesta z letiště Ference Liszta v Budapešti do centra

Díky poloze letiště Ference Liszta se do centra města dostanete snadno zdejší MHD. Autobusová zastávka se nachází na úrovni příletů mezi dvěma terminály. Autobusy odjíždějí každých pár minut a lístky si můžete koupit přímo na letišti v turistických informacích nebo automatu. K dispozici je taky informační pult, kde si můžete vyzvednout mapu města. Vybrat si můžete ze dvou autobusových linek:

Cesta z letiště v Budapešti do centra: Autobus 200E

Autobus 200E vás doveze ke stanici Nagyvárad tér, kde zvolíte metro M3 (modrá linka). Metrem M3 se dostanete přímo do centra.

Lístek vás vyjde v přepočtu na něco málo přes 40 Kč (530 HUF). Jedná se o přestupní lístek, který můžete využít na celé trase a jeho platnost je 100 minut od označení (od 23:00 do 4:00 se pak doba prodlužuje na 120 minut).

Lístek na MHD v Budapešti si koupíte přímo na letišti v turistických informacích nebo v automatu na lístky u autobusové zastávky.

Jak to ale bývá, v nočním provozu je to krapet jinak :):

→ 23:00 – 00:30 – na letišti zvolíte autobus 200E a ve stanici Nagyvárad tér místo metra M3 nasednete na jeden z těchto nočních autobusů – 914, 914A, 950, 950A.

doprava v Budapešti
Cesta z letiště v Budapešti do centra: Autobus 100E

Autobus 100E je přímou linkou z letiště do centra Budapešti k několika stanicím metra:

 • Kálvin tér M
 • Astoria M
 • Deák Ferenc tér M

Tyto stanice jsou potom i nástupní pro cestu zpět na letiště. Stanice metra Astoria M je pro spojení centrum – letiště k dispozici jen v brzkých ranních hodinách od 3:40 do 4:40.

Lístek (airport shuttle bus) stojí v přepočtu 71 Kč (900 HUF).

Lístek na autobus z letiště do centra v Budapešti si koupíte přímo na letišti v turistických informacích nebo v automatu na lístky u autobusové zastávky.

Autobus jezdí od 05:00 do 01:20 každých 20 minut.

V opačném směru jsou noční linky posunuté vzhledem k odletům:

 • Autobusem 100E se můžete svézt zhruba každých 20 minut již od 03:40 do 00:40 (v neděli každých 10 minut).
 • Noční linky pak začínají jezdit již o půlnoci a to přibližně jednou za hodinu:

00:00 – 03:00 – ve stanici Deák Ferenc Tér M nasednete na linku 950, ve stanici Honvéd utca vystupte a přeběhněte na stanici Üllöi út, odkud se svezete na letiště noční linkou 900.

03:30 – 04:30 – v tomto čase si můžete vybrat z nočních autobusů 914, 914A nebo 950 a ve stanici Határ út M pak jen přestoupit na autobus 200E.

Odlétat zpět do Prahy budete z terminálu 2A. Wifi připojení je zde po dobu 2 hodin zcela zdarma.

Cesta autobusem do Budapešti

Nejčastěji brázdí silnice Praha – Budapešť Student Agency a Flixbus.

Zelený Flixbus

Lístky seženete i za 499 Kč. V buse si posedíte 7,5 hodiny. Vystoupit můžete na zastávkách Népliget nebo Kelenföld.

→ Co se týká dostupnosti centra ze stanice Népliget, jste tam přibližně za 20 minut metrem 3 (modrá linka).

Ze stanice Kelenföld se do centra dostanete pohodlně metrem 4 (zelená linka) nebo autobusem 7

Žlutý Regiojet

Pokud berete v úvahu cenu a čas strávený na cestě, je to velmi podobné jako u zeleného.

Rozhodnutí pak již bude spíše na vašich osobních preferencích a času odjezdu, příp. příjezdu do Budapešti.

Vystoupit můžete se Student Agency buď na zastávce Kelenföld nebo přímo na letišti Ference Liszta, pokud vás nohy (a srdce :)) táhnou dál.

Cesta vlakem do Budapešti

Vlakem se dostanete do Budapešti s Regiojetem – linka Praha – Brno – Vídeň – Budapešť.

Lístky u Regiojetu seženete už od 539 Kč na stanici Kelenföld, odkud se do centra dostanete pohodlně metrem 4 (zelená linka) nebo autobusem 7. Na cestě strávíte něco přes 7 hodin.

Přímý spoj zajišťují z Prahy i České dráhy. Jízdenka vás bude většinou stát 750 Kč, ale najdete i levnější. Na cestě strávíte asi o půl hodinky dýl.

Obě společnosti nabízí jiné časy, tak si můžete pohodlně vybrat ten nejvhodnější.

doprava do Budapešti

Cesta do Budapešti autem

Cesta do Budapešti vlastním autem je po letadle tou druhou nejrychlejší možností.

Trasa autem do Budapešti

Na místě jste bez zastávek už za cca 5 hodin a kousek (z Prahy). Trasa ale vede přes D1, čímž vám můžou vzniknout nějaké povinné zastávky a ještě přijedete naklepaní jako řízky 😃.

V Brně pokračujete po silnici E65 (D2) dál na Bratislavu. V Maďarsku najedete na M15, ze které pak sjedete na M1 (E60). Ta vás doveze až do Budapešti.

Dálniční známka pro Slovensko a Maďarsko

Dálniční známka pro Slovensko vás vyjde na 10 € na 10 dní.

Na Slovensku mají zavedenou elektronickou dálniční známku.

Tu si koupíte jednoduše pomocí platební karty na oficiálních stránkách dálniční známky pro Slovensko nebo v mobilní aplikaci eznamka (stejně tak i pro Apple).

Dálniční známku pro Slovensko si můžete standardně zakoupit i na benzínách.

Dálniční známka pro Maďarsko vás vyjde na 3640 HUF, což je v přepočtu 265 Kč. Platí opět na 10 dní.

I tady už zavedli elektronickou dálniční známku, popř. jí zakoupíte na benzínové pumpě.

Na kolik vyjde cesta autem do Budapešti?

Ceny pohonných hmot jsou na Slovensku i v Maďarsku na podobné úrovni jako u nás.

Při spotřebě 7 l/100 km a průměrné ceně za litr benzínu 30 Kč vás cesta v jednom směru vyjde na 1100 Kč. K tomu s poplatky za dálniční známky na Slovensku a v Maďarsku je přibližná cena za jednosměrnou trasu 1600 Kč.

Předpoklad je, že českou dálniční známku už vlastníte. Pokud ne, připočtěte si ještě 310 Kč za 10 denní dálniční známku.

Závěr k dopravě do Budapešti:

Nejlevněji a zároveň nejrychleji se do Budapešti dostanete letecky. Druhou pomyslnou příčku obsadil autobus a v těsném závěsu je vlak.

Auto vás sice vyjde nejdráž, ale pokud naplníte auto a pojede vás víc, hned ty náklady budou výrazně nižší a pojede se veseleji.

MHD v Budapešti

Budapešť je městskou hromadnou dopravou dokonale protkaná. Z bodu A do bodu B se dostanete více než 200 autobusovými trasami. Najdete tu také širokou síť tramvají, které v celkovém objemu přepraví v Budapešti víc lidí než metro. V Pesti dopravu navíc doplňuje na 13 trolejbusových tras.

doprava a MHD v Budapešti

Mapa MHD v Budapešti

Metro v Budapešti

Metro v Budapešti má celkem 4 linky:

 • Žlutá 1 – tato trasa je nejstarší v kontinentální Evropě a třetí nejstarší na světě po Londýně a Chicagu. Chcete poznat město se vším všudy? Určitě se touto linkou projeďte. Má tu správnou atmosféru plnou historie.
 • Červená 2
 • Modrá 3 – momentálně se rekonstruuje.
 • Zelená 4

Mapa metra v Budapešti

Cena MHD v Budapešti pro rok 2021

Určitě vás také zajímá, jak se přibližně pohybují ceny za MHD (aspoň mě by to zajímalo :)). Pro rok 2020 jsou ceny MHD v Budapešti následující: 

 • Jednorázová jízdenka 350 HUF (zakoupená u řidiče 450 HUF)
 • Přestupní jízdenka 530 HUF (více o platnosti krapet výše v části “Letiště Ference Liszta Budapešť”)
 • Bloček 10 jednorázových jízdenek 3000 HUF
 • 24 hodinová jízdenka 1 650 HUF
 • 72 hodinová jízdenka 4 150 HUF

Záleží na vás, jak moc plánujete hromadnou dopravu využívat. My jsme to nejdůležitější z Budapešti prochodili pěšky a starou linkou metra M1 jsme se projeli v rámci poznávačky.

Jízdenky si zakoupíte na stanicích, v novinových stáncích, prodejních automatech a pouličních stáncích.

Při nástupu si jízdenku nezapomeňte ověřit. V případě, že by vás chytla kontrola, dostanete pokutu na místě.

Trajekt po Dunaji

Další možností je plavba trajektem nebo člunem po Dunaji. Trajekt funguje celoročně, člun od května do září. Trajektová doprava obsluhuje oblast mezi Újpestem a Millenniumi Városközpont a říční lodě provozují dopravu mezi Boráros tér a Pünkösdfürdo.

trajekt po dunaji

Půjčení kola v Budapešti

Půjčit si kolo v Budapešti je další možnost, jak tohle město poznat. Kola MOL Bubi jsou strategicky rozmístěná po celé Budapešti.

půjčení kola v Budapešti

Na první půlhodinu je půjčovné zdarma, poté za každou započatou půlhodinu zaplatíte 500 HUF (v přepočtu cca 39 Kč).

Jak si půjčit kolo v Budapešti?

Je to jednoduché. Mrkněte na video níže, kde je vše vyobrazeno. Sice mluví maďarsky, ale je to s anglickými titulky. Nebo možná maďarštinu narozdíl ode mě ovládáte. Pak vás obdivuju :). Určitě ale pomůže i obraz samotný.

Nejsnadnější je stáhnout si aplikaci MOL Bubi a kolo si půjčit pomocí QR kódu z aplikace, který nasnímáte na senzor v zadní části kola. Po zablikání zeleného světla a pípnutí si můžete kolo vyjmout.

Až budete kolo vracet, opět se vám musí senzor zeleně rozsvítit a pípnout.

Parkování v Budapešti

Parkování není v Budapešti žádná sranda. Ale to je asi každý u velkých metropolí zvyklý.

Budapešť je rozdělená do několika parkovacích zón s rozdílnými hodinovými poplatky za parkování. Ceny se pohybují od 14 do 35 Kč.

 • Zóna 1 – 35 Kč / hod, pracovní dny 8:00 – 20:00, max. 3 hodiny 
  (Centrální část Pesti a oblast obklopující hradní vrch v Budíně)
 • Zóna 2 – 21 Kč / hod., pracovní dny 8:00 – 18 hod., max. 3 hodiny 
  (Budín kromě hradního vrchu a oblasti kolem centrální části Pesti) 
 • Zóna 3 – 14 Kč / hod., pracovní dny 8:00 – 18 hod., max. 3 hodiny 
  (všechny ostatní části města)

Zaparkovat můžete také v parkovací garáži, kterých je v centru hned několik. Ceny se liší garáž od garáže.

Pozn.: Ceny za parkování jsou přibližné.

Kde se ubytovat v Budapešti?

Budapešť má širokou nabídku ubytování, která jsou často velmi stylová. A dají se pořídit za fajn peníze. Vybrat si můžete mezi hotely, penziony, hostely i apartmány v soukromí.

Především hostely je Budapešť proslulá. Skvělý je například hostel Pal´s přímo u katedrály sv. Štěpána. Na výběr máte jak z vícelůžkových pokojů, tak samostatných apartmánů. V centru leží taky stylový hotel La Prima Fashion, odkud budete mít vše na dosah.

Moderní hotel v klidné části

Super stylový hotýlek, který je v klidné čtvrti Budapešti, ale zároveň to budete mít blízko do centra. Dělají tu výborné snídaně.

Apartmány pod hradem Buda

Zástupce ubytování na druhé straně Budapešti. Přímo pod hradem. Útulné apartmány se skvělými snídaněmi a polohou.

Stylový hotel kousek od nádraží

Plně vybavené pokoje s originální výzdobou a skvělé snídaně. Hotel má dobrou polohu přímo u nádraží v Pesti.

Ceny v Budapešti

S cenami se to má tak, že jsou podobné těm našim. Žádné velké překvapení se tak pro peněženku nekoná.

Ceny potravin v Budapešti

Při porovnání s Prahou jsou ceny potravin v Budapešti stejné nebo naopak nižší. Ovoce a zelenina vyjde podobně jako v ČR. Až o třetinu je levnější chleba, maso a sýry. Za vodu, víno a importované pivo ušetříte dokonce téměř polovinu. V Budapešti si můžete nakoupit v supermarketech, jako je Aldi, Lidl, Tesco a v centru především SPAR (ale najdete tu taky Aldi v centrální tržnici, Lidl a Tesco).

Ceny v restauracích

V levnějších restauracích se najíte za přibližně 180 Kč, zatímco v restauracích s tříchodovým menu kolem 450 Kč. Půl litr piva vás vyjde na 42 Kč, třetinka Coca Coly na 25 Kč a třetinka vody na 21 Kč.

Další tipy před cestou do Budapešti

 • Národní měnou je forint (HUF), který se skládá ze 100 fillerů. Aktuální kurz forint – česká koruna.
 • Po celém městě je k dispozici pitná voda z fontán.
 • Jak jsem zmínila výše, v Pesti to opravdu hodně žije. A to i u břehu Dunaje, který chvílemi trochu připomíná veřejnou skládku. Jedná se ale většinou o lokace mimo centrum města.
 • Moc se o tom nemluví, ale v Budapešti (především v centru Pesti) je opravdu hodně bezdomovců. Alespoň v poměru k ostatním evropským velkoměstům.
 • Orientace ve městě je opravdu jednoduchá. Pokud se zatouláte, klidně se zeptejte místních. Maďaři mají velmi srdečné povahy a rádi pomohou.

Jak zůstat v Budapešti v bezpečí?

Budapešť je obecně bezpečné město, ale buďte tady ostražití, abyste se nestali obětí kapsáře nebo podvodu. Kapsáři řádí většinou na turisticky oblíbených místech, jako je Matyášův chrám, Rybářská bašta a parlament. Pozor si dejte i v tramvajových linkách 4-6 a žluté lince metra.

Pokud jste muž a jedete sólo, dejte si pozor na pozvání od žen na ulici. Je to velmi častý podvod, kdy tyto ženy pracují pro bar, do kterého vás pozvou a na místě se pak bohužel často nedoplatíte.


Další informace pro Budapešť bez cestovky: Kam v Budapešti? Památky, zajímavá místa, co navštívit s dětmi, jídlo, ceny a další tipy

Jak si zabalit a na nic nezapomenout? Mrkněte před cestou na Univerzální seznam věcí, co si sbalit do města pro skvělou dovolenou.

Šťastnou cestu a Viszontlátásra 🚗😃.

Další články o evropských městech

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.