18 tipů, jak si užít Vídeň s dětmi

Vídeň s dětmi - Prater

Plánujete navštívit Vídeň s dětmi? Podívejte se na 18 tipů, kam ve Vídni s dětmi a co navštívit, abyste si výlet do Vídně užili celá rodina.

Vídeň je město plné velkolepých paláců, muzeí a kaváren. Dáte si tu výborný štrúdl, pokocháte výhledem z nejvyšší stavby Rakouska a taky strávíte perfektní čas se svými dětmi. 

Jen to chce běžný program upravit, protože většina dětí by asi nebyla nadšená z celodenního chození po památkách a umění, kterými je Vídeň prošpikovaná.

Naštěstí je ve Vídni spousta míst, které budou bavit děti i rodiče a dnes si ukážeme ty nejlepší z nich.

Tip: Hledáte možnost, jak ušetřit při návštěvě Vídně? S turistickou kartou Vienna City Card získáte zdarma dopravu a slevu na více než 200 míst ve Vídni. O kartě jsem psala podrobný článek, abyste si mohli udělat obrázek, zda se karta vyplatí i vám.

Druhou možností je karta Vienna Pass, která zahrnuje vstup zdarma do většiny míst ve Vídni na 1, 2, 3 nebo 6 dní. Alternativou je Vienna Flexi Pass, kde si zase vybíráte počet atrakcí, které chcete navštívit. Více o Vienna Pass a Vienna Flexi Pass se dozvíte v předchozím článku.

18 tipů, kam ve Vídni s dětmi

Přírodopisné muzeum

Přírodopisné muzeum je jedním z nejlepších muzeí ve Vídni pro děti. Mladší i starší ratolesti si tu přijdou na své.

Muzeum je rozprostřené do více pater a částí, kdy každá je věnovaná jinému tématu. Bavit bude milovníky ptáků, motýlů nebo ty, které zajímá geologie, historie světa a živých věcí.

Děti si zblízka prohlédnou lední medvědy, lachtany nebo žirafy. Vyzkoušíte si, jak probíhá výbuch sopky nebo jak byste vypadali v prehistorické době. Vrcholem je pro většinu dětí Dinosaal s kostrami a pohybujícím se dinosaurem.

Vstupné do Naturhistorisches Museum je 16 € a snížené 12 € (studenti, ZTP). Děti do 19 let mají vstup zdarma. Vstupenky si můžete rezervovat online.

Otevírací doba: Otevřeno je od čtvrtka do pondělí v čase 9:00-18:00 a ve středu 9:00-20:00. V úterý je zavřeno. Poslední vstup je hodinu před koncem otevírací doby.

 

Za výhledem do katedrály svatého Štěpána

Děti milují výhledy. A skvělé výhledy zažijete z katedrály svatého Štěpána. Impozantní románsko-gotické stavby ze 13. století, která dominuje většině vídeňských fotografií.

Vídeň s dětmi

Katedrála má barevnou střechu, která se na slunci krásně třpytí. Vstup do katedrály je zdarma, ale za výhled do jedné z věží si už připlatíte. Lepší výhled na Vídeň i střechu je z Jižní (vyšší) věže.

Vstupné na Severní věž je 6 € a snížené 2,50 € pro děti 6-14 let. Věž je otevřená v čase 9:00-20:30. Nahoru vás vyveze výtah.

Vstupné na Jižní věž je nižší (plné 5 €, snížené 2 €), ale na druhou stranu musíte vystoupat přes 300 schodů. Jižní věž je otevřená v čase 9:00-17:30.

Kočičí kavárna

Na něco dobrého si můžete zaskočit do kočičí kavárny Cafe Neko kousek od katedrály sv. Štěpána. Děti budou určitě z chlupatých mazlíčků nadšené.

Haus der Musik

Haus der Musik neboli Dům hudby najdete pár minut od kočičí kavárny. Interaktivní, poučné a zábavné muzeum o hudbě se 4 patry exponátů nejznámějších rakouských skladatelů od Mozarta přes Schuberta, Strausse až po Schoenberga.

Děti budou nadšené ze zvukové galerie a hudebních schodů nebo si můžou vyzkoušet vést vlastní orchestr.

Plné vstupné do Haus der Musik je 16 €, snížené vstupné 12 € děti nad 12 let, pro studenty do 27 let a seniory nad 60 let, snížené vstupné 7 € pro děti 3-12 let. Otevřeno je denně v čase 10:00-22:00.

Španělská jezdecká škola

Součástí komplexu Hofburg je Španělská jezdecká škola, která patří mezi čtyři nejprestižnější jezdecké školy na světě.

Vídeň s dětmi

V rámci vstupenky se dostanete na ranní trénink legendárních lipicánských hřebců. Ještě lepší zážitek je samotná show, kde koně předvádí tance a nejrůznější skoky. Bývá často vyprodáno, tak si rezervujte místo s dostatečným předstihem.

Motýlí dům

Kousek od Španělské jezdecké školy, v komplexu paláce Hofburg, vybudovali před pár lety Motýlí dům. Dokonalá oáza klidu uprostřed Vídně. Při troše štěstí vám přistanou krásní velcí motýli přímo na rukou.

Schmetterlinghaus Vídeň s dětmi

Time Travel Vienna

Jak poznat dějiny Vídně hravou formou? Zajděte do Time Travel Vienna. Pomocí cestování časem zažijete, jak žila vídeňská šlechta, budete se ukrývat před bombami během druhé světové války nebo poznáte komické myšlenky Mozarta.

Vrátíte se zpět v čase díky 5D kinu, virtuální realitě, animovaným modelům a speciálním efektům.

Plné vstupné pro 15+ je 21 € a snížené pro děti 17 €. Vstupenky si můžete rezervovat předem.

Muzeum vojenské historie

Muzeum vojenské historie leží 15 minut od paláce Belvedere. Potěší především kluky svojí sbírkou od středověku až po současnost – staré vojenské domy, uniformy, výzbroj, vyznamenání, tankový park (od jara do podzimu) nebo obrovské protiletadlové dělo. To vše v nádherných interiérech.

Vojenské historické muzeum Vídeň s dětmi
Šifrovací stroj Enigma

Park Prater

Prater je obrovský zábavný park, který byl zařazený mezi deset nejkrásnějších městských parků na světě. Jeho součástí je Wurstelprater, dlouhý areál pouťových atrakcí, horských drah, arkád a míst s občerstvením.

Prater, Vídeň s dětmi
Wiener Riesenrad (Obří kolo)

Tou nejlepší atrakcí je ale určitě Wiener Riesenrad (Obří kolo), které je nejstarším ruským kolem na světě. Možná není tak velké jako ruské kolo v Dubaji, ale má skvělou atmosféru díky historickým dřevěným kabinkám. Přeskočte frontu a rezervujte si vstupenku předem.

Park Prater je otevřený denně v čase 11:00-22:00.

Prater ve Vídni - Wiener Riesenrad
Prater ve Vídni - Wiener Riesenrad

Park je volně přístupný. Nekupujete si samostatnou vstupenku, která by vás umožnila vstup do všech atrakcí. Každá atrakce je zpoplatněná zvlášť a většinou se pohybuje od 5 € a výš.

Některé atrakce jsou otevřené celoročně, jiné jen od jara do podzimu. I kdyby jste neplánovali návštěvu zábavného parku, můžete si v Prateru odpočinout nebo dát piknik.

Madame Tussauds museum

Naproti Obřímu kolu stojí muzeum Madame Tussauds neboli Muzeum voskových figurín. Muzeum voskových figurín je vždycky záruka zábavy. Tady se zabaví celá rodina.

Některé sochy představují důležité osobnosti Rakouska, ale uvidíte tu řadu světoznámých jmen, jako je Audrey Hepburn, Johny Depp, Daniel Craig, Lady Gaga a další.

Vstupné do muzea Madame Tussauds je 24 € a snížené 20 € pro děti 4-14 let. Ceny platí pro online rezervaci, na místě jsou vstupenky dražší o 2 €. Otevřeno je denně v čase 10:00-17:00.

Hned vedle je Čokoládové muzeum. Další skvělá zastávka, ale za nás spíše pro starší děti.

Haus des Meeres

Haus des Meeres je obrovské akvárium a terárium umístěné ve staré neprůstřelné věži. Najdete tu víceúrovňový tropický dům s volně se pobíhajícími ptáky a opicemi. A taky spoustu krokodýlů, hadů a žraloků. Nebojte, ty tu už volně nepobíhají :).

Občerstvit se můžete ve střešní restauraci a užít si panoramatický výhled na Vídeň.

Haus des Meeres leží 10 minut metrem od centra města, zdroj: Isiwal

Haus des Meeres je otevřené denně v čase 9:00-20:00. Plné vstupné je 21,90 €, snížené vstupné 16,40 € pro studenty do 26 let a seniory nad 65 let (platí jen od pondělí do pátku), snížené vstupné 9,80 € pro děti 6-15 let a snížené vstupné 6,50 € pro děti 3-5 let. Pro lepší cenu doporučuji rezervaci předem.

Muzeum iluzí

Velká zábava pro celé rodiny. Optické klamy na plakátech a ve vitrínách, místnosti, kde jsou děti dvakrát větší než jejich rodiče. Nebo nechat naservírovat tatínkovu hlavu na talíř? Tady jde díky iluzi zažít vše.

Vstupné je 14 € pro 19+ a 10 € pro děti do 18 let.

Podívejte se na kompletní nabídku ubytování ve Vídni.

Technické muzeum

Zajímá děti věda, fyzikální zákony a technika? Zajděte se podívat do Technického muzea, které je umístěné v krásné historické budově.

Interaktivní a vtipnou formou tady vysvětlují vše z historie technologií a lidské činnosti. Děti si vyzkouší, jak fungují fyzikální pokusy, prohlédnou parní stroje či letadla a objeví spoustu zajímavostí.

Pro opravdu malé děti je tu sekce “mini” a “miniXplore”,, kterou tvoří velké hrací plochy, kde se děti zabaví v nejrůznějších kreativních prostředích. Pro starší děti je pak určená výstava “v pohybu”, díky které se dozví více o světě mobility pomocí 30 interaktivních výukových stanic.

Vstupné do Technického muzea ve Vídni je 16 €, snížené 14,50 € pro studenty do 27 let a 5 € pro ZTP. Děti do 19 let mají vstup zdarma. Vstupenky můžete rezervovat předem.

Technické muzeum je otevřené od pondělí do pátku v čase 9:00-18:00 a o víkendu a ve svátcích v čase 10:00-18:00.

Dětské muzeum v zámku Schönbrunn

Kindermuseum Schloss Schönbrunn umožňuje dětem přiblížit, jak se žilo za Habsburků v 18. století. Děti si vyzkouší dobové kostýmy, pohrají s hračkami z dřívější doby, zapózují v trůnu apod. V muzeu se děti dozví vše jednoduchou formou, kterou oceníme i my dospělí. A hlavně je to opravdu zábava.

Vstupné do zámku Schönbrunn závisí na tom, co vše chcete navštívit. Na výběr je toho opravdu hodně – doporučuji si vybrat na oficiálních stránkách, co přesně chcete vidět.

Z muzea můžete zamířit do zahrad paláce Schönbrunn, kde je parádní bludiště s nejrůznějšími hracími prvky nebo se projet vláčkem, ať si nohy trochu odpočinou. Nachodíte tady dost, takže s menšími dětmi určitě berte kočárek nebo nosítko.

ZOO Schönbrunn

Nejstarší ZOO na světě tady nemůže chybět. Místo, kde máte možnost vidět pandy veliké. A ty uvidíte jedině až v Číně.

ZOO Schönbrunn / Vídeň s dětmi

ZOO v zámku Schönbrunn je v hledáčku většiny rodičů, kteří plánují Vídeň s dětmi. A není se čemu divit. ZOO byla pětkrát po sobě vyhlášená nejlepší ZOO v Evropě.

Nenechte si ujít dům deštného pralesa, který napodobuje klima v pralesích a volně tu poletují ptáci a netopýři nebo akvárium s podvodním tunelem a velkým displejem z korálových útesů.

Vstupné: Plné vstupné do Tiergarten Schönbrunn je 26 € a snížené 15 € (děti, mládež a ZTP). Děti do 6 let mají vstup zdarma. Vstupenky do Schönbrunn ZOO rezervujte zde.

Otevírací doba se liší podle období:

 • Leden 9:00-16:30
 • Únor 9:00-17:00
 • Březen 9:00-17:30
 • Duben-září 9:00-18:30
 • Říjen do konce letního času 9:00-17:30
 • Říjen-prosinec 9:00-16:30

Dunajská věž a Donau park

Dunajská věž nabízí díky své výšce 252 metrů jeden z nejlepších výhledů na Vídeň. Nahoru se dostanete expresním výtahem. Tady se nachází dvě patra – v jednom je restaurace a v druhém kavárna. Obě patra se otáčejí na svých osách každých 26 minut.

Donauturm / Dunajská věž Vídeň / co vidět ve Vídni

Vstupné na vyhlídkovou věž (včetně expresního výtahu) je 18 €, snížené 14,40 € (nad 65 let, pro studenty do 27 let a mladé 15-19 let), snížené 10,80 € pro děti 6-14 let a snížené 5,40 € pro děti 3-5 let. Kliknutím sem si zarezervujete vstupenky s přeskočením fronty.

Donauturm je otevřená denně v čase 10:00-22:30 (poslední vstup ve 21:45).

Celý park stojí za návštěvu. Hlavně s dětmi. Najdete tu velké dětské hřiště s několika skluzavkami, které v pohodě uvezou i rodiče.

Taky tu jezdí barevná lokomotiva, která už sice něco zažila, ale i tak je jízda prima zábava. Okruh je dlouhý kolem 3 km a trvá necelých 20 minut. Vystoupit nebo nastoupit můžete na 3 místech.

Hundertwasserhaus

Hundertwaserhaus je bytový dům, který navrhl umělec Friedensreich Hundertwasser. Je barevný, zábavný, jedinečný a na jeho střeše porostlý více než 200 stromy. To z něj dělá perfektní zastávku pro celé rodiny.

Pár kroků od domu se nachází Hundertwasser Village, bývalá továrna, kterou umělec předělal ve stejném stylu jako bytový dům. Je tu pár obchůdků se suvenýry a kavárny.

Vánoční trhy

Nejlepší období pro návštěvu Vídně? Rozhodně Vánoce.

Vídeň je proslulá svými trhy. Každoročně se jich tu koná 13. Nejznámější je “Vídeňský vánoční svět” na Rathausplatz s velkým kluzištěm a nádhernou radnicí v pozadí. Stánky s ruční prací, voňavé rakouské pokrmy a teplý svařák lákají každoročně místní i turisty.

Kam ve Vídni s dětmi – MAPA

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, co navštívit ve Vídni s dětmi. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Kde se ubytovat ve Vídni s dětmi?

 • Austria Trend Parkhotel – čtyřhvězdičkový hotel zařízený v tradičním stylu přímo u zámku Schönbrunn a ZOO Schönbrunn
 • Hotel Brauhof – útulný a pohodlný hotel nedaleko hlavního nádraží s dobrou dostupností ke všem památkám ve Vídni
 • Superbude Wien Prater – designový hotel s výborným poměrem ceny a kvality kousek od parku Prater
 • The Social Hub – hravé a moderní ubytování, s kompletním zázemím kousek od Prateru
 • JUFA hotel – pohodlný a čistý hotel přátelský k rodinám s dětmi, včetně herny a dětského hřiště, 15 minut MHD do centra
 • Apartment Hotel Triester – levné a pěkné ubytování v rodinných pokojích i apartmánech s kuchyňským koutem s velmi dobrou dostupností do centra

Podívejte se na kompletní nabídku ubytování ve Vídni.

Jak ušetřit ve Vídni s dětmi?

Vienna City Card

Jednou z možností, jak ušetřit při návštěvě Vídně, je karta Vienna City Card. Je to oficiální vídeňská karta, která nabízí neomezené cestování po Vídni a slevu na více než 200 míst.

Na kartě výrazně ušetří i rodiny s dětmi. Jedno dítě do 15. narozenin má totiž nárok na bezplatné cestování s každou zakoupenou kartou.

Pokud jedete ve čtyřech – 2 děti a 2 dospělí, stačí vám 2 karty a děti cestují zdarma na vaše karty. Pro děti navíc platí snížené vstupné do řady památek (někde dokonce zdarma), takže nepotřebují slevovou kartu Vienna City Card. Dospělí pak ušetří na vstupném právě díky kartě.

Kartu si můžete koupit na 24 h za 17 €, 48 h za 25 € nebo 72 h za 29 €.

Vienna City Card zahrnuje téměř všechny památky a zajímavá místa ve Vídni. Slevy se nejčastěji pohybují v rozmezí 10-30 %. Níže najdete slevy na ty nejnavštěvovanější místa ve Vídni s dětmi – jak velká je sleva v procentech a kolik v eurech ušetříte:

 • Dunajská věž 20 %
 • Obří ruské kolo Prater 8 %
 • Haus der Musik 25 %
 • Muzeum vojenské historie 29 %
 • Dětské muzeum Schönbrunn 12 %
 • ZOO Schönbrunn 15 %
 • Schönbrunn bludiště 20 %
 • Přírodovědecké muzeum 25 %
 • Technické muzeum 20 %
 • Madame Tussauds Museum 30 %
 • Španělská jezdecká škola 11 %
 • Muzeum čokolády 20 %
 • Time Travel Vienna 20 %
 • Motýlí dům 11 %
 • …a mnoho dalších (kompletní seznam míst najdete v aplikaci)

O kartě jsem psala podrobný článek, kde na názorném příkladu uvidíte, zda se vyplatí i vám.

Vienna Pass a Vienna Flexi Pass

Vienna Pass a Vienna Flexi Pass jsou další turistické karty, se kterými můžete ve Vídni výrazně ušetřit. Fungují na jiném principu než Vienna City Card:

Vienna Pass je turistická karta, se kterou získáte vstup zdarma do většiny památek ve Vídni (zámek Schönbrunn včetně vláčku, muzea pro děti a ZOO, Dům hudby, Přírodopisné muzeum, Dunajská věž, Obří kolo v parku Prater, Španělská jezdecká škola a další). Zároveň je součástí taky plavba lodí po Dunaji a jízda vyhlídkovým autobusem po celou dobu platnosti karty, který můžete využít místo MHD ve Vídni.

Vienna Pass platí na vybraný počet dní – na výběr je 1, 2, 3 nebo 6 dní.

Vienna Flexi Pass zahrnuje podobné atrakce jako Vienna Pass, ale liší se tím, že si zakupujete počet atrakcí.

O obou kartách jsem psala podrobnou recenzi zde včetně cen, zda se vyplatí a výčtu míst, které karty zahrnují.

Toto byl náš průvodce a tipy, co navštívit ve Vídni s dětmi. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Rakousku

CO VIDĚT VE VÍDNI: Podívejte se na itinerář, jak strávit 3 dny ve Vídni. V článku Co navštívit ve Vídni najdete 40 míst, která stojí za to vidět včetně informací o vstupném a otevírací době.

UBYTOVÁNÍ VE VÍDNI: V průvodci, kde se ubytovat ve Vídni najdete tipy na nejlepší čtvrti a ubytování ve Vídni včetně praktických informací.

JAK UŠETŘIT VE VÍDNI: Vienna City Card je jednou z nejoblíbenějších možností, jak ušetřit ve Vídni. Nebo se podívejte na srovnání Vienna City Card a Vienna Pass.

RAKOUSKÉ ALPY: Inspirujte se našimi tipy, co navštívit v rakouských Alpách (turistické trasy, výlety).

Tyrolsko je jednou z nejoblíbenějších částí rakouských Alp, stejně jako pohoří Dachstein. Pokud si chcete užít nádherné nedotčené přírody národního parku Vysoké Taury, podívejte se, co navštívit ve Vysokých Taurách.

KAM S DĚTMI: Londýn je dalším městem, které je plné aktivit pro rodiny s dětmi. Skvělou dovolenou si užijete taky v Barceloně s dětmi nebo v Amsterdamu s dětmi.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *