20 tipů, jak si užít Vídeň s dětmi (+ mapa)

vídeň s dětmi

Plánujete navštívit Vídeň s dětmi? Podívejte se na 20 tipů, kam ve Vídni s dětmi a co navštívit, abyste si výlet do Vídně užili celá rodina.

Vídeň je město plné velkolepých paláců, muzeí a kaváren. Dáte si tu výborný štrúdl, pokocháte výhledem z nejvyšší stavby Rakouska a taky strávíte perfektní čas se svými dětmi. Ve Vídni je spousta míst, které budou bavit děti i rodiče a dnes si ukážeme některé z nich.

Tip: Hledáte možnost, jak ušetřit při návštěvě Vídně? S turistickou kartou Vienna City Card získáte zdarma dopravu a slevu na více než 200 míst ve Vídni. O kartě jsem psala podrobný článek, abyste si mohli udělat obrázek, zda se karta vyplatí i vám.

Druhou možností je karta Vienna Pass, která zahrnuje vstup zdarma do většiny míst ve Vídni na 1, 2, 3 nebo 6 dní. Alternativou je Vienna Flexi Pass, kde si zase vybíráte počet atrakcí, které chcete navštívit. Více o Vienna Pass a Vienna Flexi Pass se dozvíte v předchozím článku.

20 tipů, kam ve Vídni s dětmi

1. Zámek Schönbrunn

Zámek Schönbrunn je obrovský komplex, kde se v klidu zabavíte na celý den. S dětmi můžete navštívit dětské muzeum, kde se děti dozví, jak se žilo za Habsburků v 18. století. Vyzkouší si dobové kostýmy, pohrají s hračkami z dřívější doby, zapózují v trůnu apod.

schonbrunn vídeň s dětmi

Z muzea můžete zamířit do zahrad paláce Schönbrunn, kde je parádní bludiště s nejrůznějšími hracími prvky nebo se projet vláčkem. Nachodíte tady dost, takže s menšími dětmi určitě berte kočárek nebo nosítko.

Krásný je taky Palmenhaus, kde je točité schodiště a děti si tu budou chvílemi připadat jako v džungli.

Vstupné do zámku Schönbrunn závisí na tom, co vše chcete navštívit. Na výběr je toho opravdu hodně – doporučuji si vybrat na oficiálních stránkách, co přesně chcete vidět.

2. ZOO Schönbrunn

Nejstarší ZOO na světě tady nemůže chybět. Místo, kde máte možnost vidět pandy veliké.

ZOO v zámku Schönbrunn je v hledáčku většiny rodičů, kteří plánují Vídeň s dětmi. A není se čemu divit – ZOO byla pětkrát po sobě vyhlášená jako nejlepší ZOO v Evropě.

ZOO Schönbrunn / Vídeň s dětmi

Nenechte si ujít dům deštného pralesa, který napodobuje klima v pralesích a volně tu poletují ptáci a netopýři nebo akvárium s podvodním tunelem a velkým displejem z korálových útesů.

schonbrunn zoo

Vstupné: Plné vstupné do Tiergarten Schönbrunn je 27 € a snížené 15,50 € (děti, mládež a ZTP nad 50 %). Děti do 6 let mají vstup zdarma. Vstupenky do Schönbrunn ZOO získáte zde.

Otevírací doba se liší podle období:

 • Leden 9:00-16:30
 • Únor 9:00-17:00
 • Březen 9:00-17:30
 • Duben-září 9:00-18:30
 • Říjen do konce letního času 9:00-17:30
 • Říjen-prosinec 9:00-16:30
schonbrunn zoo vídeň s dětmi

3. Promenáda kolem Dunaje

Okolí Dunaje je ve Vídni skvěle upravené – je tu písčitá pláž, posezení, atrakce pro děti, bary pro dospělé. Zvlášť v létě to tu žije, kdy se místní koupou v Dunaji, vyráží na projížďku loďkou nebo si jen užívají relax a procházky kolem Dunaje a ostrova Donauinsel.

Donauinsel Vídeň
Donauinsel Vídeň

4. Přírodopisné muzeum

Přírodopisné muzeum je jedním z nejlepších muzeí ve Vídni pro děti, kde si na své přijdou mladší i starší děti.

Muzeum je rozprostřené do více pater a částí, které jsou tematicky rozdělené. Bavit bude milovníky ptáků, motýlů nebo ty, které zajímá geologie, historie světa a živých věcí.

přírodopisné muzeum vídeň s dětmi

Děti si zblízka prohlédnou lední medvědy, lachtany nebo žirafy. Vyzkoušíte si, jak probíhá výbuch sopky nebo jak byste vypadali v prehistorické době. Vrcholem je pro většinu dětí Dinosaal s kostrami a pohybujícím se dinosaurem.

Vstupné do Naturhistorisches Museum je 16 € a snížené 12 € (studenti, ZTP). Děti do 19 let mají vstup zdarma. Vstupenky si můžete rezervovat online.

Otevírací doba: Otevřeno je od čtvrtka do pondělí v čase 9:00-18:00 a ve středu 9:00-20:00. V úterý je zavřeno. Poslední vstup je hodinu před koncem otevírací doby.

5. Za výhledem do katedrály svatého Štěpána

Vydejte se za nejlepšími výhledy do katedrály svatého Štěpána. Impozantní románsko-gotické stavby ze 13. století, která dominuje většině vídeňských fotografií.

Katedrála má barevnou střechu, která se na slunci krásně třpytí. Vstup do katedrály je zdarma, ale za výhled do jedné z věží si už připlatíte. Lepší výhled na Vídeň i střechu je z Jižní (vyšší) věže.

Vstupné na Severní věž je 7 € a snížené 2,50 € pro děti 6-14 let. Věž je otevřená od dubna do prosince v čase 9:00-20:15 a po zbytek roku v čase 9:00-17:30. Nahoru vás vyveze výtah.

Vstupné na Jižní věž je nižší (plné 6,50 €, snížené 2 €), ale na druhou stranu musíte vystoupat přes 300 schodů. Jižní věž je otevřená v čase 9:00-17:30.

Ubytování ve Vídni s dětmi 😴

The Social Hub

Hravé ubytování kousek od parku Prater

Austria Trend Parkhotel

4* hotel s apartmány u Schönbrunn

6. Haus der Musik

Haus der Musik neboli Dům hudby najdete v centru města. Interaktivní, poučné a zábavné muzeum o hudbě se 4 patry exponátů nejznámějších rakouských skladatelů od Mozarta přes Schuberta, Strausse až po Schoenberga.

Děti budou nadšené ze zvukové galerie a hudebních schodů nebo si mohou vyzkoušet vést vlastní orchestr.

Plné vstupné do Haus der Musik je 16 €, snížené vstupné 12 € děti nad 12 let, pro studenty do 27 let a seniory nad 60 let, snížené vstupné 7 € pro děti 3-12 let. Otevřeno je denně v čase 10:00-22:00.

7. Park Prater

Prater je obrovský zábavný park, který byl zařazený mezi deset nejkrásnějších městských parků na světě. Jeho součástí je Wurstelprater, dlouhý areál pouťových atrakcí, horských drah, arkád a míst s občerstvením.

Prater, Vídeň s dětmi
ruské kolo vídeň

Jednou z nejlepších atrakcí je Wiener Riesenrad (Obří kolo), které je nejstarším ruským kolem na světě. Možná není tak velké jako ruské kolo v Dubaji, ale má skvělou atmosféru díky historickým dřevěným kabinkám. Přeskočte frontu a rezervujte si vstupenku předem.

Park Prater je volně přístupný po celý rok. Většina trakcí má ale v zimní sezóně od listopadu do poloviny března zavřeno. To se netýká například Obřího kola, které je otevřené celoročně.

Wiener Riesenrad (Obří kolo)
Prater ve Vídni - Wiener Riesenrad

Park je volně přístupný. Nekupujete si samostatnou vstupenku, která by vás umožnila vstup do všech atrakcí. Každá atrakce je zpoplatněná zvlášť a většinou se pohybuje od 5 € a výš.

Některé atrakce jsou otevřené celoročně, jiné jen od jara do podzimu. I kdyby jste neplánovali návštěvu zábavného parku, můžete si v Prateru odpočinout nebo dát piknik.

☞ Ještě více tipů najdete v článku Co navštívit ve Vídni (včetně praktických informací a mapy).

8. Madame Tussauds museum

Naproti Obřímu kolu stojí muzeum Madame Tussauds neboli Muzeum voskových figurín. Muzeum voskových figurín je vždycky záruka zábavy. Tady se zabaví celá rodina.

Některé sochy představují důležité osobnosti Rakouska, ale uvidíte tu řadu světoznámých jmen, jako je Audrey Hepburn, Johny Depp, Daniel Craig, Lady Gaga a další.

Vstupné do muzea Madame Tussauds je 24 € a snížené 20 € pro děti 4-14 let. Ceny platí pro online rezervaci, na místě jsou vstupenky dražší o 2 €. Otevřeno je denně v čase 10:00-17:00.

Hned vedle je Čokoládové muzeum. Další skvělá zastávka, ale za nás spíše pro starší děti.

Ubytování ve Vídni s dětmi 😴

Superbude Wien Prater

Designový hotel kousek od parku Prater

JUFA hotel

Příjemný hotel s hernou a dětským hřištěm

9. Španělská jezdecká škola

Součástí komplexu Hofburg je Španělská jezdecká škola, která patří mezi čtyři nejprestižnější jezdecké školy na světě.

Vídeň s dětmi

V rámci vstupenky se dostanete na ranní trénink legendárních lipicánských hřebců. Ještě lepší zážitek je samotná show, kde koně předvádí tance a nejrůznější skoky. Bývá často vyprodáno, tak si rezervujte místo s dostatečným předstihem.

10. Motýlí dům

Kousek od Španělské jezdecké školy, v komplexu paláce Hofburg, vybudovali před pár lety Motýlí dům. Dokonalou oázu klidu uprostřed Vídně, kde si návštěvu užijí celé rodiny. Krásný skleník plný rostlin, ve kterém kolem vás volně poletují velcí motýlí.

 Schmetterlinghaus Vídeň s dětmi

Plné vstupné je 9,50 €, snížené vstupné 7 € pro seniory a studenty do 26 let, 5 € pro děti od 3 do 6 let a zdarma s průkazem ZTP/P. Zde najdete aktuální otevírací dobu a více informací.

Schmetterlinghaus Vídeň s dětmi

Přímo s Motýlím domem sousedí krásná, prostorná zahrada Burggarten. Místo plné květin, zeleně a posezení.

Burggarten vídeň

11. Time Travel Vienna

Jak poznat dějiny Vídně hravou formou? Zajděte do Time Travel Vienna. Pomocí cestování časem zažijete, jak žila vídeňská šlechta, budete se ukrývat před bombami během druhé světové války nebo poznáte komické myšlenky Mozarta.

Vrátíte se zpět v čase díky 5D kinu, virtuální realitě, animovaným modelům a speciálním efektům.

Plné vstupné pro 15+ je 21 € a snížené pro děti 17 €. Vstupenky si můžete rezervovat předem.

☞ Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Rakousku.

12. Setagayapark

Setagayapark, japonská zahrada uprostřed města, je krásné, klidné místo s jezírkem a malými vodopády. Můžete tu spatřit různé ptáky a malé želvy. Park má omezenou otevírací dobu od března do konce října. Vstup je zdarma.

Setagayapark vídeň
Setagayapark vídeň
Setagayapark

13. Dunajská věž a Donau park

Dunajská věž nabízí díky své výšce 252 metrů jeden z nejlepších výhledů na Vídeň. Nahoru se dostanete expresním výtahem. Tady se nachází dvě patra – v jednom je restaurace a v druhém kavárna. Obě patra se otáčejí na svých osách každých 26 minut.

Donauturm / Dunajská věž Vídeň / co vidět ve Vídni

Vstupné na vyhlídkovou věž (včetně expresního výtahu) je 18 €, snížené 14,40 € (nad 65 let, pro studenty do 27 let a mladé 15-19 let), snížené 10,80 € pro děti 6-14 let a snížené 5,40 € pro děti 3-5 let. Kliknutím sem si zarezervujete vstupenky s přeskočením fronty.

Dunajská věž je otevřená denně v čase 10:00-22:30 (poslední vstup ve 21:45).

A ty výhledy rozhodně stojí za každé euro – viz fotky níže.

Donauturm / Dunajská věž Vídeň / co vidět ve Vídni
Donauturm / Dunajská věž Vídeň / co vidět ve Vídni

Kolem Dunajské věže se rozprostírá krásný park. Najdete tu velké dětské hřiště s několika skluzavkami, vláček, fontánu a lavičky k posezení.

Barevný vláček už sice něco odžil, ale i tak je jízda prima zábava (viz foto níže). Okruh je dlouhý kolem 3 km a trvá necelých 20 minut. Vystoupit nebo nastoupit můžete na 3 místech.

donau park vídeň

14. Muzeum vojenské historie

Muzeum vojenské historie leží 15 minut od paláce Belvedere. Potěší především kluky svojí sbírkou od středověku až po současnost – staré vojenské domy, uniformy, výzbroj, vyznamenání, tankový park (od jara do podzimu) nebo obrovské protiletadlové dělo. To vše v nádherných interiérech.

Vojenské historické muzeum Vídeň s dětmi
Šifrovací stroj Enigma

15. Haus des Meeres

Haus des Meeres je obrovské akvárium a terárium umístěné ve staré neprůstřelné věži. Najdete tu víceúrovňový tropický dům s volně se pobíhajícími ptáky a opicemi. A taky spoustu krokodýlů, hadů a žraloků. Nebojte, ty tu už volně nepobíhají. 🙂

Občerstvit se můžete ve střešní restauraci a užít si panoramatický výhled na Vídeň.

Haus des Meeres leží 10 minut metrem od centra města, zdroj: Isiwal

Haus des Meeres je otevřený denně v čase 9:00-20:00. Plné vstupné je 21,90 €, snížené vstupné 16,40 € pro studenty do 26 let a seniory nad 65 let (platí jen od pondělí do pátku), snížené vstupné 9,80 € pro děti 6-15 let a snížené vstupné 6,50 € pro děti 3-5 let. Pro lepší cenu rezervujte předem.

☞ Inspirujte se tipy na nejkrásnější jezera v Rakousku.

16. Stadtpark

Stadtpark představuje městský park v centru Vídně, kde se zabavíte na dlouhé hodiny. Jsou tu stezky k procházkám, občerstvení a vyžití pro děti. Pokud chcete uniknout od ruchu města, toto místo je ideální.

stadtpark vídeň

17. Technické muzeum

Zajímá děti věda, fyzikální zákony a technika? Zajděte se podívat do Technického muzea, které je umístěné v krásné historické budově.

Interaktivní a vtipnou formou tady vysvětlují vše z historie technologií a lidské činnosti. Děti si vyzkouší, jak fungují fyzikální pokusy, prohlédnou parní stroje či letadla a objeví spoustu zajímavostí.

Pro opravdu malé děti je tu sekce “mini” a “miniXplore”,, kterou tvoří velké hrací plochy, kde se děti zabaví v nejrůznějších kreativních prostředích. Pro starší děti je pak určená výstava “v pohybu”, díky které se dozví více o světě mobility pomocí 30 interaktivních výukových stanic.

technické muzeum vídeň s dětmi

Vstupné do Technického muzea ve Vídni je 16 €, snížené 14,50 € pro studenty do 27 let a 5 € pro ZTP. Děti do 19 let mají vstup zdarma.

Technické muzeum je otevřené od pondělí do pátku v čase 9:00-18:00 a o víkendu a ve svátcích v čase 10:00-18:00.

18. Hundertwasserhaus

Hundertwaserhaus je bytový dům, který navrhl umělec Friedensreich Hundertwasser. Je barevný, zábavný, jedinečný a na jeho střeše porostlý více než 200 stromy. To z něj dělá perfektní zastávku pro celé rodiny. Můžete ho navštívit i zevnitř, kde je stejně zábavný jako zvenčí.

Pár kroků od domu se nachází Hundertwasser Village, bývalá továrna, kterou umělec předělal ve stejném stylu jako bytový dům. Je tu pár obchůdků se suvenýry a kavárny.

V průvodci Vídní najdete více informací o dopravě a další praktické tipy.

19. Volksgarten

Vídeň má spoustu nádherných parků a zahrad, které jsou ideální pro rodinnou procházku. Dalším z těchto míst je Volksgarten, nádherná zahrada plná růží kousek od Hofburgu. Zahrada je přístupná zdarma, jsou tu lavičky, fontána a několik krásných staveb.

volksgarten vídeň s dětmi
volksgarten vídeň s dětmi

Kousek od Volksgarten se rozprostírá park kolem radnice, kde je dětské hřiště.

20. Vánoční trhy

Nejlepší období pro návštěvu Vídně? Rozhodně Vánoce.

Vídeň je proslulá svými trhy. Každoročně se jich tu koná 13. Nejznámější je “Vídeňský vánoční svět” na Rathausplatz s velkým kluzištěm a nádhernou radnicí v pozadí. Stánky s ruční prací, voňavé rakouské pokrmy a teplý svařák lákají každoročně místní i turisty.

Kam ve Vídni s dětmi – MAPA

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, co navštívit ve Vídni s dětmi. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Kde se ubytovat ve Vídni s dětmi?

 • Austria Trend Parkhotel – čtyřhvězdičkový hotel zařízený v tradičním stylu přímo u zámku Schönbrunn a ZOO Schönbrunn
 • Superbude Wien Prater – designový hotel s výborným poměrem ceny a kvality kousek od parku Prater
 • The Social Hub – hravé a moderní ubytování, s kompletním zázemím kousek od Prateru
 • JUFA hotel – pohodlný a čistý hotel přátelský k rodinám s dětmi, včetně herny a dětského hřiště, 15 minut MHD do centra

Ubytování ve Vídni s dětmi 😴

Superbude Wien Prater

Designový hotel kousek od parku Prater

JUFA hotel

Příjemný hotel s hernou a dětským hřištěm

Jak ušetřit ve Vídni s dětmi?

Vienna City Card

Jednou z možností, jak ušetřit při návštěvě Vídně, je karta Vienna City Card. Je to oficiální vídeňská karta, která nabízí neomezené cestování po Vídni a slevu na více než 200 míst.

Na kartě výrazně ušetří i rodiny s dětmi. Jedno dítě do 15. narozenin má totiž nárok na bezplatné cestování s každou zakoupenou kartou.

Pokud jedete ve čtyřech – 2 děti a 2 dospělí, stačí vám 2 karty a děti cestují zdarma na vaše karty. Pro děti navíc platí snížené vstupné do řady památek (někde dokonce zdarma), takže nepotřebují slevovou kartu Vienna City Card. Dospělí pak ušetří na vstupném právě díky kartě.

Kartu si můžete koupit na 24 h za 17 €, 48 h za 25 € nebo 72 h za 29 €.

Vienna City Card zahrnuje téměř všechny památky a zajímavá místa ve Vídni. Slevy se nejčastěji pohybují v rozmezí 10-30 %. Níže najdete slevy na ty nejnavštěvovanější místa ve Vídni s dětmi – jak velká je sleva v procentech a kolik v eurech ušetříte:

 • Dunajská věž 20 %
 • Obří ruské kolo Prater 8 %
 • Haus der Musik 25 %
 • Muzeum vojenské historie 29 %
 • Dětské muzeum Schönbrunn 12 %
 • ZOO Schönbrunn 15 %
 • Schönbrunn bludiště 20 %
 • Přírodovědecké muzeum 25 %
 • Technické muzeum 20 %
 • Madame Tussauds Museum 30 %
 • Španělská jezdecká škola 11 %
 • Muzeum čokolády 20 %
 • Time Travel Vienna 20 %
 • Motýlí dům 11 %
 • …a mnoho dalších (kompletní seznam míst najdete v aplikaci)

O kartě jsem psala podrobný článek, kde na názorném příkladu uvidíte, zda se vyplatí i vám.

Vienna Pass a Vienna Flexi Pass

Vienna Pass a Vienna Flexi Pass jsou další turistické karty, se kterými můžete ve Vídni výrazně ušetřit. Fungují na jiném principu než Vienna City Card:

Vienna Pass je turistická karta, se kterou získáte vstup zdarma do většiny památek ve Vídni (zámek Schönbrunn včetně vláčku, muzea pro děti a ZOO, Dům hudby, Přírodopisné muzeum, Dunajská věž, Obří kolo v parku Prater, Španělská jezdecká škola a další). Zároveň je součástí taky plavba lodí po Dunaji a jízda vyhlídkovým autobusem po celou dobu platnosti karty, který můžete využít místo MHD ve Vídni.

Vienna Pass platí na vybraný počet dní – na výběr je 1, 2, 3 nebo 6 dní.

Vienna Flexi Pass zahrnuje podobné atrakce jako Vienna Pass, ale liší se tím, že si zakupujete počet atrakcí.

O obou kartách jsem psala podrobnou recenzi zde včetně cen, zda se vyplatí a výčtu míst, které karty zahrnují.

Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Vídně

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí v Řecku nebo pouštní safari v Dubaji.

Toto byl náš průvodce a tipy, co navštívit ve Vídni s dětmi. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Rakousku

VÍDEŇ: Podívejte se na itinerář, jak strávit 3 dny ve Vídni. V článku Co navštívit ve Vídni najdete 40 míst, která stojí za to vidět včetně informací o vstupném a otevírací době.

V průvodci, kde se ubytovat ve Vídni najdete tipy na nejlepší čtvrti a ubytování ve Vídni včetně praktických informací.

Vienna City Card je jednou z nejoblíbenějších možností, jak ušetřit ve Vídni. Nebo se podívejte na srovnání Vienna City Card a Vienna Pass.

RAKOUSKO: Zde jsou nejkrásnější místa v Rakousku. Plánujete návštěvu rakouských jezer? Podívejte se na nejkrásnější jezera v Rakousku.

RAKOUSKÉ ALPY: Inspirujte se našimi tipy, co navštívit v rakouských Alpách (turistické trasy, výlety).

Tyrolsko je jednou z nejoblíbenějších částí rakouských Alp, stejně jako pohoří Dachstein. Pokud si chcete užít nádherné nedotčené přírody národního parku Vysoké Taury, podívejte se, co navštívit ve Vysokých Taurách.

KAM S DĚTMI: Londýn je dalším městem, které je plné aktivit pro rodiny s dětmi. Skvělou dovolenou si užijete taky v Barceloně s dětmi nebo v Amsterdamu s dětmi.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *