AMSTERDAM S DĚTMI: 16 tipů, co navštívit + MAPA

Plánujete navštívit Amsterdam s dětmi? Tento průvodce vám pomůže s plánováním, kam s dětmi v Amsterdamu + další užitečné informace (doprava s dětmi, ubytování pro rodiny s dětmi v Amsterdamu a přehledná mapa s tipy).

16 tipů, kam s dětmi v Amsterdamu

Amsterdam je jedno z nejlepších měst, které můžete v Evropě navštívit s dětmi. Dovolenou si tady užije celá rodina s malými dětmi i dospívajícími. Spousta krásných míst, zábavných atrakcí a svěží holandské přírody jen kousek od města.

Níže najdete 16 tipů na výlety a aktivity, pokud plánujete navštívit Amsterdam s dětmi.

Procházky podél kanálů

Už jste taky slyšeli, že Amsterdam jsou Benátky severu? V Amsterdamu je na 165 kanálů o délce 71 km a celkem 1700 mostů. To je 4x víc mostů než v Benátkách. Neměly by být spíš Benátky Amsterdam jihu?

Procházet se kolem kanálů je zábavné a je to skvělá možnost, jak poznat Amsterdam s dětmi. Vidět, jak budovy “vystupují” přímo z vody, to je něco, co nedá spát nejednomu dítěti.

Procházky podél kanálů jsou taky skvělá možnost pro rodiče s malými dětmi v kočárku, protože trasy podél kanálů jsou nenáročné.

Při svých toulkách určitě nevynechejte čtvrt Jordaan nebo uličky Negen Straatjes, kde především větší děti budou nadšené z množství různých obchodů.

Plavba lodí

Z lodi můžete obdivovat Amsterdam zase z jiného úhlu. A je to zábava. Vybrat si můžete mezi různými plavbami.

Co třeba večerní plavba s pizzou, kterou ocení hlavně starší děti? Nebo plavba v uzavřené lodi, která je ideální pro podobné neposedy, jako máme my. Na výběr je i oblíbená plavba v otevřené lodi.

Královská ZOO ARTIS

Královská Zoo ARTIS sídlí v Amsterdamu už od 19. století. Je to krásné místo plné zeleně, barevných květin a nádherných prostor kolem dostatečně velkých výběhů pro zvířata. Rozmanitost druhů zvířat je tady obrovská. Můžete si dát piknik v trávě, navštívit Motýlí dům nebo planetárium.

Vedle Zoo najdete muzeum Microbia, které vám představí svět mikrobů zábavnou a interaktivní formou. Skvělá a ojedinělá aktivita pro děti i dospělé.

Vstupné je vyšší, ale stojí to za to. Celý prostor je komplexní, dotažený do detailu a plný spousty aktivit.

 • Vstupné: 25 € (včetně Micropia 30 €), děti 3-12 let 21 €; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: 9:00-18:00
 • Adresa: Plantage Kerklaan 38-40

Amsterdam s dětmi na kole

Amsterdam je jedno z nejpřátelštějších měst pro cyklisti. Aby ne, když tu žije přes 800 tisíc lidí a kol je tu dokonce přes 900 tisíc. Jízdní pruhy najdete všude a cyklisté mají taky svojí značku na semaforu.

Na druhou stranu mohou být místní obyvatelé při jízdě trochu neohleduplní, pokud se jim pletete do cesty a nevíte, kudy kam.

Přesto je kolo jednou z nejlepších možnosti, jak prozkoumat město a dostat se například do vzdálenějších čtvrtí města. A s dětmi je ta zábava o to větší.

Půjčovny kol jsou na každém kroku nebo vám kola půjčí i v hotelu. Pokud nechcete jet s dětmi do ulic, můžete vyrazit na kole napříč parkem Vondelpark.

Muzeum vědy NEMO

Muzeum vědy NEMO, to je 5 pater experimentů a zábavy. Vše je rozdělené do sekcí – lidské tělo, vesmír, energie, gravitace, voda a další části. V každém patře je nějaké občerstvení nebo restaurace.

Střešní terasa je perfektním zakončením návštěvy muzea. Je tady občerstvení, posezení, výhled na město a navíc expozice Energetika. Uvidíte větrné mlýny nebo například speciální sedadla pokrytá fólií se solárními články, které pohlcují energii. Kolik energie solární články vyrobily poznají děti podle LED světel v sedadle.

Když je hezky, spustí se na střeše vodní koryta, kde si můžou děti hrát s vodou a vy vlažit nohy. Střešní terasa je otevřená v čase 10:00-17:30 (při špatném počasí je uzavřená).

 • Vstupné: nad 4 roky 17,50 €, studenti se studentskou kartou 8,75 €; povinná rezervace; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: ÚT-NE 10:00-17:30, v PO otevřeno jen ve svátcích a o prázdninách
 • Adresa: Oosterdok 2

Muzeum voskových figurín

Muzeum voskových figurín (Madame Tussauds Museum) je oblíbeným místem pro celé rodiny v řadě měst. A není tomu jinak ani v Amsterdamu, kde je na co se dívat. Kluky zaujme Hulk a další postavy z Marvelovek a holky zpěvačka Beyonce nebo princ Harry a Meghan. Madame Tussauds Museum leží přímo na náměstí Dam. Čím je tohle náměstí zvláštní? V roce 1270 tady byl totiž založen Amsterdam. Dnes je to sídlo Královského paláce.

 • Vstupné: nad 16 let 23 €, děti 3-15 let 19 €; pokud rezervujete v den návštěvy, vstupenky jsou o 3 € dražší; povinná rezervace časového úseku; Vstupenky získáte zde
 • Otevírací doba: 10:00-18:00 (některé dny až 20:00 – upřesníte si při rezervaci)
 • Adresa: Dam 20

Národní námořní muzeum

Národní námořní muzeum (Het Scheepvaartmuseum) najdete kousek od muzea vědy NEMO. Tady se zabavíte s dětmi klidně na 3-4 hodiny. Je tu toho tolik, co můžete dělat a objevovat.

Dozvíte se, jak se dříve mořeplavci připravovali na své cesty, prohlédnete rukopisy a historické mapy a další interaktivní výstavy. Některé jsou přímo uzpůsobené pro děti. Například výstava Příběh velryby vypráví více o historii lovení velryb a jak se z nich staly ohrožené druhy.

Nebo v replice lodi VOC Amsterdam si můžete zkusit ovládat kormidlo, lehnout do houpací sítě, vystřelit si z děla a pomocí virtuální reality se vrátit do 17. století.

 • Vstupné: 17,50 €; děti 4-17 let 8,50 €; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: ÚT-NE 10:00-17:00
 • Adresa: Kattenburgerplein 1

Vondelpark

Amsterdam Vondelpark

Největší oáza zeleně v Amsterdamu. Tak by se dal popsat Vondelpark, kde místní rádi tráví svůj volný čas. Můžete si tu dát piknik v trávě, projet na kole, přivonět k růžím v zahradě, podívat na venkovní představení nebo si dát něco dobrého v jedné z restaurací a kaváren.

 • Adresa: Vondelpark

Westerpark

Amsterdam Westerpark

Westerpark je skvělý rodinný park na jihu Amsterdamu. Je tu velké jezero, dětská hřiště, kavárny, restaurace i zmrzlinárny.

 • Adresa: Haarlemmerweg 4

This is Holland

Jak dětem co nejvíce přiblížit Holandsko? Jednoduše tak, že okusí Holandsko na vlastní kůži díky simulaci v atrakci This is Holland. Pomocí 5D letu se proletíte nad kanály a nejkrásnějšími místy v Amsterdamu, pokocháte se tulipánovými poli nebo uvidíte ikonické větrné mlýny z ptačí perspektivy. Budete si připadat, jako byste skutečně letěli ve vrtulníku.

Ještě před letem se zajímavou a zábavnou formou dozvíte víc o historii Nizozemí.

 • Vstupné: 23,01 €, děti 4-12 let 19,47 €; povinná rezervace; Vstupenky získáte zde
 • Otevírací doba: 10:00-18:00
 • Adresa: Overhoeksplein 51

Vyhlídka A´DAM

A´DAM Lookout je nejvyšší budova ve městě a na jejím vrcholu je otočné patro se spoustou zábavných aktivit.

Můžete si tu dát jídlo v restauraci, s něčím dobrým relaxovat na velkých polštářích, užívat si panoramatický pohled na město, projet se díky VR v horské dráze nad Amsterdamem nebo se zhoupnout na nejvýše položené houpačce v Evropě (houpačka i VR pro děti nad 1,20 m).

Už jízda nahoru výtahem stojí za to díky světelným a zvukovým efektům.

 • Vstupné: od 14,50 €, děti 4-12 let od 8,50 € (ceny při rezervaci online, na místě o 2 € dražší); ceny se liší podle balíčku, který si vyberete; dá se koupit i zvýhodněné rodinné vstupné; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: 10:00-22:00
 • Adresa: Overhoeksplein 5

Dům Anny Frankové

Dům Anny Frankové je jedním z nejvyhledávanějších míst v Amsterdamu. Návštěvu bych ale doporučila spíše pro starší děti, které už mají pochopení pro události spojené s válkou.

Muzeum Anny Frankové vypráví příběh mladé dívky Anne a její rodiny, kteří se schovávali 2 roky v zadní části budovy během okupace v roce 1942. Během této doby si Anne psala deník, kde zapisovala všechny své myšlenky. V roce 1944 je našli a odvezli do koncentračního tábora.

Přežil pouze otec, který v roce 1947 diář publikoval, aby ukázala světu jeden z nejvěrnějších obrazů holocaustu. Je to emočně silné a po děti poučné místo.

 • Vstupné: 16 €, děti 10-17 let 7 €, děti pod 10 let 1 €; povinná rezervace; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: PO-ČT 9:00-18:00, PÁ-SO 9:00-20:00
 • Adresa: Westermarkt 20

Výstava Body Worlds

Ve výstavě Body Worlds se s dětmi dozvíte vše o fungování lidského těla a účincích štěstí. Výstava se skládá z 200 skutečných lidských těl, které zůstávají dokonalé díky plastinaci. Plastinace je technika, kterou se nahrazují tělesné tekutiny silikonovou pryží a těla jsou tak bez zápachu, suchá a vydrží déle než egyptské mumie.

Vidíte všechny kosti, svaly, žíly, nervy i orgány a jak tělo reaguje, když například hrajete na saxofon, skáčete, co dělá s vaším tělem kouření nebo proč žijí šťastní lidé déle. Skvělá a poučná výstava.

 • Vstupné: 22,50 €, děti 6-17 let 13,50 €; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: 10:00-22:00
 • Adresa: Damrak 66

Tulipánová pole Keukenhof

Tulipány jsou národní květinou Nizozemí. Každé jaro se od března do poloviny května otevírají návštěvníkům tulipánová pole, kde uvidíte na vlastní oči dlouhé lány plné barev a vůní.

Můžete se najíst na balíkách sena a na začátku si vyzvednout brožuru o tulipánech, kterou postupně děti vyplní a na konci dostanou dárek. Součástí je taky malá zoo s kozami, králíky a pávy, dětské hřiště a bludiště.

Tulipánová pole Keukenhof najdete hodinu jihozápadně od Amsterdamu u městečka Lisse, nedaleko letiště Schiphol.

 • Vstupné: 19 €, děti 4-17 let 9 €; nutná rezervace online; KOUPIT VSTUPENKY (v prodeji na jaře)
 • Vstupné včetně dopravy: 39 € (autobusy vyjíždí od atrakce This is Holland, kde si zároveň vyměníte rezervaci za vstupenky); KOUPIT VSTUPENKY (v prodeji na jaře)
 • Otevírací doba: 8:00-19:30
 • Adresa: Stationsweg 166A, 2161 AM Lisse

Větrné mlýny Zaanse Schans

Větrné mlýny jsou symbolem Nizozemí. Skanzen větrných mlýnů ve vesničce Zaanse Schans leží severně od Amterdamu a je to ideální výlet pro rodiny s dětmi.

Oblast je volně přístupná, takže se tu můžete jen tak pocházet a kochat se okolím. Nebo nakoukněte do muzeí a atrakcí, která se tady nachází. Myslím, že nejen děti budou nadšené z muzea sušenek a čokolády, sýrárny, továrny dřeváků a dalších.

Do muzeí se už platí vstupné – můžete zaplatit na místě do jednotlivých muzeí nebo si koupit kartu Zaanse Schans Card, díky které se dostanete všude. Mlýny můžete navštívit z Amsterdamu taky v rámci výletu se zajištěnou dopravou.

 • Vstupné do atrakcí a muzeí v rámci Zaanse Schans Card: 23,50 €, děti 3-17 let 16 €; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: Oblast je volně přístupná, muzea otevřená 10:00-17:00
 • Adresa: Kalverringdijk Schansend, Kraaienest, Zaandam,

Dětské ZOO

Dětské zoologické zahrady s domácími zvířaty jsou pro Amsterdam typické. Děti se můžou podívat na zvířátka a pomazlit se s nimi. Od králíků až po pávy. Z ruchu města se v tu ránu přenesete na venkov.

Tipy na dětské zoologické zahrady:

Amsterdam s dětmi: DOPRAVA

Letiště Schiphol je pro rodiny s dětmi přívětivé. Děti se tu zabaví několika prvky z vědeckého muzea NEMO, je tu zábavné hřiště a Airport Park, odkud můžete pozorovat s dětmi letadla.

Z letiště se do Amsterdamu dostanete nejsnadněji vlaky. Nádraží je přímo pod letištěm. Lístky si koupíte ve žlutomodrých automatech za 5,90 € nebo online za 4,90 €. Ceny platí pro všechny nad 12 let.

Pro děti ve věku 4-11 let je jízdné ve vlaku 2,50 € (cena platí na celý den, pokud byste se chystali s dětmi daný den vlakem ještě někam jinam). Děti do 3 let mají cestu zdarma, pokud sedí na klíně.

Amsterdam s dětmi: MHD

Děti do 3 let mají MHD v Amsterdamu zdarma. Pro děti 4-11 let jsou zvýhodněné denní vstupenky za 4 €, se kterými cestují neomezeně po 24 hodin v autobusech, tramvajích i v metru (neplatí pro vlaky z letiště). Kartu jen oskenujete při vstupu i výstupu.

Od 12 let už pro děti platí stejné vstupné jako pro dospělé. Dají se pořídit zvýhodněné vícedenní lístky. Platí v hodinách, ne ve dnech, tj. pokud máte lístek na 24 hodin a poprvé se svezete v 10 hodin ráno, bude vám lístek platit do dalšího dne do 10 h ráno.

Pokud plánujete využívat veřejnou dopravu jen zřídka, můžete si pořídit jednorázový lístek na 1 hodinu za 3,40 € (není snížená sazba pro děti).

Vstupenky si pořídíte na letišti (v trafikách AKO či v návštěvnickém centru I am Amsterdam) nebo pak na některém nádraží v Amsterdamu (v prodejnách dopravce GVB).

Atrakce This is Holland a vyhlídková plošina A´DAM Lookout leží v části Amsterdam-Noord. Sem se dostanete jednoduše bezplatným trajektem přes řeku IJ, který vyplouvá každých pár minut od nádraží Amsterdam Centraal (cesta trvá taky pár minut).

Veškeré informace o letišti, jak se dostat z letiště a MHD v Amsterdamu najdete v mém průvodci Amsterdamem.

Amsterdam s dětmi: UBYTOVÁNÍ

STŘEDNÍ TŘÍDA: Hotel Holiday Inn: Moderní hotel s výborným spojením – nachází se kousek od nádraží Sloterdijk, odkud se dostanete za 10 minut vlakem na letiště i do centra na hlavní nádraží. Pokoje (i rodinné) jsou čisté, útulné s vlastní koupelnou a rychlovarnou konvicí. Bohaté snídaně, k dispozici půjčovna kol, úschovna zavazadel, 24 h recepce, bar.

Hotel Holiday Inn

LEVNÉ: Hotel Levell: Tento hotel se nachází na jihovýchodě Amsterdamu, takže je dobrou volbou pro ty, co přijíždějí autem. Centrum města je vzdálené 20 minut metrem (zastávka je 200 m od hotelu). Hotel nabízí moderní, 2-4 lůžkové pokoje s vlastní koupelnou a kávovarem. Bohaté snídaně.

LEVNÉ: XO Hotels Blue Square: Čistý, elegantní hotel s dobrou dostupností a za výbornou cenu. Ubytování ve 2-4 lůžkových pokojích s vlastní koupelnou, lednicí i rychlovarnou konvicí. Hotel má v okolí vše potřebné – zastávku do centra i na letiště, restaurace a obchody. Parkovací garáž.

XO Hotels Blue Square

Jak ušetřit v Amsterdamu s dětmi: I am Amsterdam Card

Amsterdam je jedno z těch měst, kde nemusíte zaplatit za vstupné ani korunu a dokonale nasajete místní atmosféru. Na druhou stranu má nádherná muzea a skvělé atrakce, které povýší návštěvu Amsterdamu o dalších několik stupňů.

I když poskytuje zvýhodněné vstupné pro děti, pro dospělé a starší děti nabízí taky možnost, jak ušetřit, pokud plánujete navštívit víc míst – kartu I am Amsterdam.

Výhody karty I am Amsterdam

 • Neomezené cestování po Amsterdamu (metro, autobusy, tramvaje, trajekty)
 • Vstup zdarma do více než 70 muzeí a atrakcí ve městě včetně Rijksmuseum, Van Gogh Museum, muzea vědy Nemo, královské zoo ARTIS, větrných mlýnů Zaanse Schans, muzea Moco, A´DAM Lookout nebo Rembrandtova domu.
 • Sleva do celé řady dalších míst v Amsterdamu, jako je Heineken Experience.
 • Zdarma hodinová plavba po kanálu
 • Zdarma zapůjčení kola na 24 hodin

Cena

Kartu I Amsterdam City Card si koupíte jednoduše online. Po koupi vám přijdou do emailu obratem veškeré potřebné informace.

Další možností, jak ušetřit v Amsterdamu, je turistické karta Amsterdam Pass, která nabízí zase jiné výhody. Potřebné informace a srovnání karet najdete v mém samostatném článku.

Amsterdam s dětmi: MAPA

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Amsterdamu s dětmi. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Amsterdamu s dětmi . Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Více informací o Amsterdamu

AMSTERDAM ITINERÁŘ: Naplánujte si svojí cestu pomocí našeho 3- denního itineráře pro Amsterdam. V samostatném článku se dozvíte, co navštívit v Amsterdamu (podrobný přehled vstupného, otevírací doby, fotografií a mapy, doprava, ubytování, ceny a další tipy).

JAK UŠETŘIT V AMSTERDAMU: Amsterdam Pass je jednou z možností, jak ušetřit v Amsterdamu na vstupném do památek.

DALŠÍ INSPIRACE: Londýn je další skvělým místem pro rodiny s dětmi – máme připraveného podrobného průvodce pro Londýn s dětmi. Nebo navštivte Barcelonu s dětmi.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *