1 den v Amsterdamu: Jaké zajímavosti si nenechat ujít v Amsterdamu?

Amsterdam za 1 den

Amsterdam, kouzelné místo s ještě kouzelnějšími kanály a uličkami, kde se můžete procházet celé hodiny. Nizozemské město s věhlasnými muzei a kavárnami, kde si dáte ten nejlepší brunch a pancakes. Amsterdam ukrývá mnoho zajímavostí a dnes si ukážeme itinerář trasy, pokud plánujete strávit jeden den v Amsterdamu, Nizozemí.

Dá se navštívit Amsterdam za jeden den?

Centrum Amsterdamu je relativně malé a dá se projít za jeden den. Na druhou stranu nemáte dostatek času na návštěvu světoznámých muzeí, jako je impozantní Rijskmuseum nebo muzeum Van Gogha, které je vyprodané týdny dopředu.

Nestihnete navštívit všechny ty roztomilé podniky, které lákají na pancakes, vajíčka, domácí limonády a jiné dobroty. Se stylovým posezením a výhledem na kanály.

Pokud si chcete užít Amsterdam se vším všudy, vyhraďte si na návštěvu minimálně 2-3 dny. Navíc se v okolí Amsterdamu nachází další zajímavá místa, která jsou velmi snadno dostupná.

Amsterdam za jeden den – mapa trasy

Na mapě najdete vyznačenou trasu pro návštěvu Amsterdamu za jeden den. Trasa je z velké části pěší a prochází nejkrásnějšími místy, které Amsterdam nabízí. Pro zkrácení trasy můžete využít místní tramvaje, metro nebo autobusy.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s trasou pro návštěvu Amsterdamu za jeden den. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v itineráři pro jeden den v Amsterdamu v Nizozemí. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V AMSTERDAMU ZA 1 DEN

JEDEN DEN V AMSTERDAMU – ITINERÁŘ

8:00 Začněte v nejkrásnější čtvrti Amsterdamu

Jordaan je malebná čtvrť plná kanálů, malých mostů, útulných kaváren a místní atmosféry. Takhle si já osobně představuju Amsterdam.

Narozdíl od Čtvrti červených luceren není tak turistická a nepovalují se tu odpadky. Cítíte se tu zkrátka dobře.

Amsterdam za 3 dny kanály Jordaan

Můžete se procházet kolem kanálů nebo v úzkých uličkách, kde místní venčí své psi. Nebo navštivte jednu ze stylových kaváren, které lákají už z venku svými detaily a posezením s polštáři.

Zastavte se v Le Petit Deli na výborný zákusek nebo si dejte řecký koláč a kávu v Kafenion Amsterdam (je to opravdu výborné!).

Amsterdam kanály Jordaan

9:30 Navštivte muzeum Anny Frankové

Muzeum Anny Frankové se nachází na druhé straně kanály Prinsengracht, který dělí čtvrť Jordaan od čtvrti Negen Straatjes. Stačí přejít most a jste tu.

Muzeum vám přiblíží život mladé židovské dívky Anne, která se během druhé světové války po dva roky schovávala se svou rodinou v zadní části domu. Po odhalení je odvezli do koncentračního tábora. Přežil pouze otec, který zveřejnil Annin deník. Toto místo vás vtáhne do druhé světové války v té nejsurovější podobě.

Praktické informace pro návštěvu Anne Frank Huis

Vstupné do muzea je 17 € pro dospělé, 7 € pro děti 9-17 let a 1 € pro děti do 8 let. Otevřeno je denně v čase 9:00-22:00.

Upozornění: Vstupenky do muzea je nutné rezervovat předem a to co nejdříve. Lístky jdou do předprodeje každé úterý vždy na 6 týdnů dopředu. V sezóně od jara do podzimu je běžné, že jsou na celé období vyprodané.

11:00 Poznejte Negen Straatjes, místo UNESCO

De 9 Straatjes si můžete představit jako 9 ulic, které jsou lemované kanály Prinsengracht, Keizersgracht, Herengracht, Singelgracht a Singel. Jedna z nejkrásnějších oblastí ve městě, kterou při své návštěvě Amsterdamu nemůžete minout. Uličky kolem kanálů jsou naprosto kouzelné, se spoustou vintage obchůdků a restaurací.

De 9 Straatjes Amsterdam

Pokud neplánujete návštěvu domu Anny Frankové, můžete strávit více času brouzdáním kolem kanálů, objevováním skrytých zákoutí a útulných kaváren v Negen Straatjes.

De 9 Straatjes Amsterdam

Čtěte: 11 nejlepších hotelů v Amsterdamu pro každý rozpočet

12:00 Oběd

Negen Straatjes leží v samém centru města, takže ve čtvrti i okolí najdete spoustu možností, kam zajít na jídlo. Zde je několik našich tipů:

  • Greenwoods – v Greenwoods sice servírují především snídaně a brunch, ale ty porce jsou tak obrovské, že vás zasytí až do večeře. Navíc mají otevřeno až do odpoledních hodin. Najdete tu velký výběr domácích limonád, čajů, anglickou snídani, vejce na různé způsoby či sendviče.
  • Jen kousek od Greenwoods leží menší italské bistro Caldi e freddi – je nenápadné, takže se dá na ulici téměř přehlédnout. To by byla ale velká škoda, protože mají výborné sendviče, plátky pizzy, lasagne a navíc za skvělé ceny (zvlášť na Amsterdam).

Všechna místa najdete vyznačená v mapě na začátku článku.

Nejlepší ubytování v Amsterdamu 😴

XO Hotels Blue Square

Elegantní hotel za dobrou cenu

Hotel Holiday Inn

Moderní hotel s výbornou dostupností

13:00 Centrum Amsterdamu a Begijnhof

Pokračujete objevováním centra Amsterdamu. Zastavte se na hlavním náměstí – Dam Square, které lemuje Královský palác, muzeum voskových figurín Madame Tussauds a Nový kostel.

Za Novým kostelem stojí impozantní nákupní centrum Magna Plaza.

Dam Square Amsterdam
Magna Plaza Amsterdam

Za čtvrt hodinky dojdete od Dam Square k mému oblíbenému místu v Amsterdamu – Begijnhof.

Begijnhof je doslova skrytý klenot Amsterdamu. Nádvoří, které je obklopené starými domy z 15. století, s kaplí a malým parkem uprostřed. Zastávka na 10 minut, ale dokonalá oáza klidu uprostřed rušného města.

Begijnhof Amsterdam

Dříve zde žila náboženská ženská komunita a někteří tady stále bydlí. Vstup je zdarma, ale počet lidí je regulován – před vstupem sedí pracovník, který koriguje počet lidí uvnitř. Jsou tu závory, aby bylo zachováno soukromí místních obyvatel, ale přesto uvidíte dost.

Begijnhof Amsterdam

14:00 Stroopwafel a čokoládové sušenky

Máte chuť na něco sladkého? Navštivte Hans Egstorf, menší pekárnu na růžku, kde si dáte jedny z nejlepších stroopwafels v Amsterdamu. Je to jen 5 minut od Begijnhof.

Popravdě ale musím říct, že i když jsou stroopwafels v Amsterdamu klasika, ještě víc mi chutnaly čokoládové sušenky ve Van Stapele Koekmakerij.

Amsterdam

14:15 Muntorren a Bloemenmarkt

Kousek od Begijnhof stojí známá věž Munttoren, kde se propojuje kanál Singel a řeka Amstel. Ve věži se v minulosti razily mince a dnes je známá svou zvonkohrou, která zazní v celou hodinu.

Hned u věže se nachází známý plovoucí trh Bloemenmarkt. Tady si můžete nakoupit cibulky květin, semínka, živé květiny, sýr, dřeváky a další suvenýry, které jsou spjaté s Holandskem.

Na mě působil Bloemenmarkt hodně turisticky a postrádala jsem tady kouzlo, které mají jiná místa v Amsterdamu. Navíc byl v okolí dost bordel (ale to je problém na více místech v Amsterdamu, o kterých se ještě zmíním dále v článku).

Pokud návštěvu Bloemenmarkt neplánujete, můžete nasednout kousek od Begijnhof na tramvaj 2 nebo metro M52 a svézt se k Museumplein. Nebo můžete jít pěšky – cesta vám zabere asi 15-20 minut.

Nejlepší ubytování v Amsterdamu 😴

Hostel Via Amsterdam

Ubytování s živou a přátelskou atmosférou

Leonardo Hotel

4* hotel s nádherným výhledem na Amsterdam

15:00 Navštivte Museumplein

Byla by velká škoda navštívit Amsterdam a nenakouknout alespoň do jednoho muzea, které patří ke špičkám na světě. Muzejní čtvrť (Museumplein) jich má na výběr hned několik:

Rijksmuseum

Rijksmuseum ukrývá v nádherné budově nejlepší sbírku umění holandských mistrů ze zlaté éry od Rembrandta po Vermeera, dozvíte se tady více o historii Nizozemska a pokocháte historickými loděmi, sbírkou porcelánu nebo domečky pro panenky ze 17. století.

Rijskmuseum Museumplein Amsterdam

Fronty do Rijksmuseum mohou být dlouhé. Rezervujte si vstupenky do Rijksmuseum předem a na místě přeskočte frontu. Čeká vás pouze vstupní bezpečnostní kontrola, kde ukážete vstupenku (v mobilu nebo vytištěnou). Poté můžete přejít rovnou do muzea.

Rijskmuseum Museumplein Amsterdam

Van Goghovo muzeum

Jste milovníci Van Gogha? Pak vám nesmí uniknout muzeum Van Gogha, kde najdete jeho největší sbírku včetně osobních dopisů.

Rezervace do muzea Van Gogha je povinná. Vstupenky bývají vyprodané několik dní až týdnů předem.

Van Gogh Museum Amsterdam

Muzeum Moco

Máte raději současné umění nebo obecně příliš na umění nejste? Pak vás bude bavit muzeum Moco.

Tady si užijete díla od Dalího nebo street artových umělců Haringa a Banksyho. Zajímavé a zábavné místo. Kliknutím získáte vstupenky.

Moco museum Amsterdam

17:00 Večeře v De Pijp

Výborné jídlo ve stylové čtvrti? Zamiřte do De Pijp. Jen pár minut od Museumplein najdete čtvrť, která je výbornými restauracemi doslova protkaná.

De Pijp Amsterdam

Tady se nachází taky Heineken Experience, zábavné místo, kde se dozvíte, jak se vyrábí pivo Heineken, zkusíte si vyrobit vlastní etiketu a nemine vás ani ochutnávka.

18:30 Vydejte se do Čtvrti červených luceren

Svezte se místní dopravou a projděte si Čtvrť červených luceren.

Amsterdam je známý svým liberálním vztahem k prostituci a marihuaně. A právě proto při své návštěvě nemůžeme vynechat Čtvrť červených luceren, která je pomyslným centrem “temnější” stránky města.

Red Light District Asmterdam

Nejužší jádro města a taky Čtvrti červených luceren tvoří De Wallen. Večer se rozsvítí červená světla u okenních nevěstinců, kde ženy nabízejí své služby (nesmí se fotit!). Je tu spousta restaurací, barů, sexshopy, coffeeshopy, Muzeum prostituce a taky majestátní Starý kostel (Oude Kerk).

Red Light District Asmterdam
Red Light District Asmterdam

Připravte se na to, že to tu hodně bliká, po zemi se povalují odpadky a je to tu hlava na hlavě. Ano, jiné čtvrti mě nadchly více :).

Máte na Amsterdam více času? Podívejte se na náš itinerář pro 3 dny v Amsterdamu.

20:00 Zakončete den večerní plavbou lodí

Amsterdamské kanály jsou přes den tak kouzelné. A co teprve přes noc, kdy se nádherně nasvítí! Budete se plavit menšími, komorními kanály, pod kamennými i zvedacími mosty, ale taky kolem muzea vědy NEMO či Námořního muzea. Uvidíte tak místa, která jste přes den nestihli.

Poslední lodě vyplouvají kolem 20. až 22. hodiny. Večerní plavby bývají nejoblíbenější, takže si své místo rezervujte s dostatečným předstihem. Lodě většinou vyplouvají od hlavního nádraží Amsterdam Centraal, které je od Čtvrti červených luceren vzdálené jen pár minut chůze.

Amsterdam plavba kanály

Na výběr jsou plavby lodí v uzavřené lodi, které jsou skvělou volbou při nepříznivém počasí. Pokud ale počasí přeje, doporučuji si připlatit pár eur a užít si komornější plavbu v částečně otevřené lodi. Je tu i bar, kde si můžete koupit občerstvení.

Kde se ubytovat v Amsterdamu za 1 den?

XO Hotels Blue Square

Elegantní hotel za dobrou cenu

Hotel Holiday Inn

Moderní hotel s výbornou dostupností

Hostel Via Amsterdam

Ubytování s živou a přátelskou atmosférou

Leonardo Hotel

4* hotel s nádherným výhledem na Amsterdam

Jak se dopravovat po Amsterdamu?

Chůze je nejlepší způsob, jak se pohybovat po Amsterdamu. Skvěle tu ale funguje taky veřejná doprava, která se hodí při omezeném množství času, jako je v případě návštěvy Amsterdamu na 1 den.

Využít můžete tramvaje, metro, autobusy a bezplatné trajekty do Amsterdam Noord.

Za dopravu po Amsterdamu můžete platit bezkontaktní kartou nebo čipovou kartou OV-chipkaart. Jednorázové jízdenky stojí 3,40 € a platí 60 minut s možností přestupu.

Vzhledem k tomu se většinou víc vyplatí celodenní jízdenky – cena se liší podle toho, na kolik dní, resp. hodin si jízdenku zakupujete.

Ať už platíte jakkoliv, vždy musíte označit kartu při nástupu i výstupu v turniketech – nejen v metru, ale i v autobusech a tramvajích. V autobusech a tramvajích se turnikety nacházejí poblíž dveří.

plavba kanály Amsterdam

Jak se dostat z letiště do centra Amsterdamu?

Z letiště Schiphol do central Amsterdamu můžete využít vlaky NS a autobusy Connexion. V případě vlaku trvá cesta čtvrt hodiny, u autobusů cca 30 minut.

Jízdenky na vlak si můžete koupit u vlaků v automatech nebo pokladnách, v případě autobusů můžete koupit jízdenky u řidiče.

Nejjednodušší možností, jak se dopravovat po Amsterdamu, je celodenní jízdenka s dopravou na letiště, která zahrnuje spojení z letiště (vlak, autobus) a veřejnou dopravu v Amsterdamu. Získáte tak možnost neomezeně cestovat, aniž byste museli řešit nákup jízdenek na jednotlivé cesty. Stačí kartu přiložit k turniketu při nástupu a výstupu.

Jak si užít Amsterdam za 1 den?

  • Prochoďte Amsterdam pěšky. Málokteré město má tolik krásných zákoutí a detailů.
  • Spousta míst se nachází v centru města a jsou snadno dostupná. Pro vzdálenější místa využijte metro, tramvaje nebo autobusy – doprava je bezpečná a spolehlivá.
  • Svezte se trajektem do Amsterdam Noord. Je to zdarma.
  • Nechoďte do centra kolem třídy Damrak brzy ráno, kdy je doslova zavalené odpadky a ještě není uklizeno. To se týká taky několika dalších oblastí v Amsterdamu, ale tady kolem Damrak a De Wallen to je nejhorší.
  • Zajděte na brunch. A dejte si výborné palačinky, vejce a další dobroty, které místní podniky nabízí. Jsou tak vyhlášené, že se často stojí na vstup fronty.
  • Pořiďte si turistickou kartu – na výběr je Amsterdam City Card nebo Amsterdam Pass. Více informací najdete v samostatném článku o Amsterdam Pass.

Máte dotaz k našemu itineráři, jaké zajímavosti si nenechat ujít v Amsterdamu za 1 den? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Amsterdamu

AMSTERDAM: Naplánujte si svojí cestu pomocí našeho podrobného průvodce a co navštívit v Amsterdamu. Zde je itinerář pro 3 dny v Amsterdamu.

V samostatném článku sdílíme tipy, co navštívit v Amsterdamu s dětmi.

Získejte informace o letišti Schiphol a jak se dostat z letiště do centra města. Zde je podrobný průvodce pro dopravu v Amsterdamu. Toto jsou nejlepší hotely v Amsterdamu pro každý rozpočet.

JAK UŠETŘIT V AMSTERDAMU: Amsterdam Pass je jednou z možností, jak ušetřit v Amsterdamu na vstupném do památek.

Shrnutí: Amsterdam za 1 den

Co si nenechat ujít v Amsterdamu za jeden den?

Pokud máte v Amsterdamu pouze jeden den, zařaďte do svého itineráře čtvrti Jordaan a Negen Straatjes, Musemplein a Rijksmuseum, náměstí Dam s Královským palácem, plavbu lodí a Čtvrť červených luceren. Kompletní itinerář včetně mapy najdete v článku.

Je potřeba rezervovat vstupenky předem?

Objednáním vstupenek předem si zkrátíte čas čekáním ve frontě a užijete si 1 den v Amsterdamu o to víc. Dlouhé fronty bývají do Rijksmuseum a povinná rezervace platí pro muzeum Van Gogha a dům Anny Frankové (obě místa mohou být vyprodaná dlouho dopředu). Vyprodané mohou být taky večerní plavby nebo plavby při západu slunce. V článku najdete potřebné informace, jak postupovat při rezervaci vstupenek.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *