AMSTERDAM ZA 3 DNY: tipy, co v Amsterdamu vidět a jak si ho užít!

Plánujete navštívit Amsterdam na 3 dny? Při plánování vám pomůže itinerář a průvodce nejkrásnějšími místy, která musíte v Amsterdamu navštívit včetně přehledné mapy.

Amsterdam za 3 dny

Amsterdam vás očaruje svou atmosférou. Přátelskou, vřelou a klidnou. Cítíte se tu tak dobře, že nemáte chuť odjíždět.

Romantické kanály obklopené domy, které vypadají jako z pohádky o Perníkové chaloupce. Vyhlášená muzea, která vás vtáhnout do života Van Gogha a Rembrandta, historie Holandska nebo zlaté éry nizozemského mořeplavectví.

Promyšlené a originální detaily, které vás nutí neustále se rozhlížet a mít oči na stopkách.

Holandský venkov s větrnými mlýny nebo tulipánová pole a zahrady.

To jsou jen některé z magnetů, které každoročně přitahují miliony návštěvníků a Amsterdam tak díky tomu atakuje pravidelně přední příčky nejnavštěvovanějších měst v Evropě (v roce 2019 se umístil na 5. místě po LondýněPaříži, Istanbulu a Římě).

Dá se navštívit Amsterdam za 3 dny?

Ano, historické centrum Amsterdamu se dá projít i za jeden den. Pokud chcete vidět víc než jen slavné kanály a podívat se dovnitř vyhlášených muzeí a atrakcí nebo navštívit holandský venkov, musíte si vyhradit alespoň 3 dny. Všechno nestihnete, ale uvidíte toho hodně.

Navíc Amsterdam je nádherný v kterémkoliv roční období, takže se sem můžete kdykoliv vrátit a poznávat ho dál.

Amsterdam za 3 dny

Co navštívit a vidět v Amsterdamu za 3 dny?

Amsterdam za 3 dny: HISTORICKÉ CENTRUM

Itinerář na 1. den v Amsterdamu:

 • Dům Anny Frankové
 • De 9 Straatjes
 • Dam Square
 • Čtvrť červených luceren
 • Rembrandtův dům a Bloemenmarkt

Dům Anny Frankové

Navštívit Dům Anny Frankové je v Amsterdamu téměř povinnost. Místo, které vás vtáhne do doby druhé světové války v té nejsurovější podobě a přiblíží život mladé židovské dívky Anne, která se po dva roky schovávala se svou rodinou v zadní části domu. Po odhalení je odvezli do koncentračního tábora. Přežil pouze otec, který zveřejnil Annin deník.

TIP: Vstupenky do Anne Frank Huis je lepší rezervovat předem. Ve vytížené časy je rezervace povinná.

De 9 Straatjes

Amsterdam za 3 dny

Po návštěvě Domu Anny Frankové si nejspíš budete chtít trochu odpočinout při procházce, kde se můžete jen kochat nádhernými kanály UNESCO. Kanál Prinsengracht začíná přímo u Anne Frank Huis.

Od kanálu pokračujte kouzelnými uličkami De 9 Straatjes. Čeká vás spousta vintage obchodů a restaurací mezi kanály Prinsengracht a Singel (mezi nimi ještě zbylé dva kanály Keizersgracht a Herengracht ze seznamu UNESCO). Můžete obdivovat křivé domy, pro které je Amsterdam známý.

Víte, proč jsou křivé (podobně jako v Pise)? Konstrukci domů totiž drží dřevěné kůly, které jsou zavrtané do mokré půdy. V průběhu let se kůly nerovnoměrně zkroutily a ponořily a daly tak domům jejich typický vzhled.

Dam Square a Královský palác

Přesouváme se tam, kde to vše pro Amsterdam začalo. Na náměstí Dam v samém srdci města.

Jedná se rozlehlé náměstí, kde byl v roce 1270 Amsterdam založen u ústí řeky Amstel. Tady postavili přehradu (v holandštině Dam) a tím vznikl název pro náměstí, ale taky název města spojením názvu řeky Amstel a přehrady Dam.

Uprostřed náměstí určitě nepřehlédnete národní památník, který je zasvěcený obětem 2. světové války.

Dalším významným místem je Královský palác (Koninklijk Paleis). Aby ne. Představuje totiž jeden ze 3 oficiálních paláců královské rodiny a je považovaný za nejvýznamnější budovu Nizozemského zlatého věku.

Krále tu sice nejspíš nepotkáte, protože sídlí v paláci v Haagu, ale nádherné dobové pokoje a rozlehlé malby stojí za vidění.

Nalevo od Královského paláce sídlí oblíbené Madame Tussauds Museum s voskovými figurínami od Marvelovek po prince Harryho a Meghan. Napravo pak stojí Nový kostel (Nieuwe Kerk). Impozantní gotická stavba z 15. století, kde jsou už celá staletí oficiálně uvádění do úřadu králové a královny Nizozemí.

V roce 2002 se taky konala svatba současného krále Viléma Alexandra Oranžského s jeho manželkou Maximou. Mimo to se tu pravidelně konají výstavy (v roce 2022 tu probíhá World Press Photo Exhibition).

Čtvrť červených luceren

Amsterdam je známý svým liberálním vztahem k prostituci a marihuaně. A právě proto při své návštěvě nemůžete vynechat Čtvrť červených luceren (De Wallen), která je pomyslným centrem “temnější” stránky města.

A přitom tak krásná. A turistická. Navíc přes den se sem nemusíte bát vyrazit ani s dětmi.

Večer se rozsvítí červená světla u okenních nevěstinců, kde ženy nabízejí své služby (nesmí se fotit!). Je tu spousta restaurací, barů, sexshopy, coffeeshopy, Muzeum prostituce a taky majestátní Starý kostel (Oude Kerk).

Amsterdam za 3 dny

Máte ještě čas? V okolí se můžete zajít podívat do Rembrandtova domu, kde tvořil a žil známý nizozemský malíř 17. století Rembrandt. Nebo se zajděte podívat na Bloemenmarkt, květinový trh na říčních trzích, který v Amsterdamu funguje už od 19. století.

Amsterdam za 3 dny: MUZEJNÍ ČTVRŤ

Itinerář na 2. den v Amsterdamu:

 • Museumplein
 • Plavba kanály
 • Čtvrť De Pijp
 • Magere Brug

Museumplein

Další den začneme uměním. Byla by velká škoda navštívit Amsterdam a nenakouknout alespoň do jednoho muzea, které patří ke špičkám na světě. Muzejní čtvrť (Museumplein) jich má na výběr hned několik, takže tu klidně můžete strávit celý den.

Amsterdam za 3 dny

Základním muzeem v Amsterdamu je Rijksmuseum. V nádherné budově ukrývá nejlepší sbírku umění holandských mistrů ze zlaté éry od Rembrandta po Vermeera.

Rijksmuseum ale není jen umění. Dozvíte se taky víc o historii Nizozemí a pokocháte historickými loděmi, sbírkou porcelánu nebo domečky pro panenky ze 17. století. Na náměstí před muzeem se můžete vyfotit s obrovským nápisem I am Amsterdam.

 • Cena: Plné vstupné je 23,50 €; děti do 18 let mají vstup zdarma.
 • Vstupenky: Kliknutím sem si zakoupíte vstupenky předem.
 • Otevírací doba: Rijksmuseum je otevřené denně v čase 9:00-17:00.
 • Adresa: Museumstraat 1

Kousek odtud sídlí v moderní, částečně prosklené budově Van Goghovo muzeum s největší sbírkou malíře Van Gogha na světě včetně jeho osobní sbírky dopisů.

 • Cena: Plné vstupné do Van Goghova muzea je 22 €; děti pod 17 let mají vstup zdarma.
 • Vstupenky: Rezervace je pro všechny povinná. Vstupenky bývají vyprodané i několik dní předem. Kliknutím sem si zakoupíte vstupenky předem.
 • Otevírací doba: PO-ČT 9:00-17:00, PÁ 9:00-21:00, SO-NE 9:00-18:00

Hned vedle je muzeum Stedelijk zasvěcené modernímu umění a designu z celého světa. Poznáte ho bezpečně už z dálky – stavba je totiž ve tvaru vany.

Na druhé straně od muzea Van Gogha je muzeum Moco, kde uvidíte díla od Dalího nebo street artových umělců Haringa a Banksyho.

Plavba kanály

Jeden z nejlepších způsobů, jak poznat Amsterdam, je plavba kanály. Aby ne, když město je kanály doslova protkané. Je jich tu na 165 o celkové délce 71 km a přes 1700 mostů, což je 4x víc než v Benátkách.

Amsterdam za 3 dny

Loď vyplouvá přímo od Rijksmuseum nebo od nedalekého muzea Heineken Experience. Cesta trvá hodinku. Cena se nejčastěji pohybuje v rozmezí 15-20 €.

Můžete si vybrat mezi klasickou plavbou lodí nebo večerní romantickou plavbou. Ceny začínají na 15 € za 1-1,5 hodinovou plavbu.

Čtvrť De Pijp

Po plavbě můžete pokračovat dál v návštěvě muzeí nebo se vydat do čtvrti De Pijp, která přímo sousedí s muzejní čtvrtí (pár minut chůze). Čtvrť De Pijp má zase jiný, svůj vlastní osobitý ráz. Baví mě zdejší cihličkové domy s bílým obložením.

Čtvrtí prochází největší trh v Amsterdamu – Albert Cuypmarkt. Je to ideální místo pro nákup suvenýrů a ochutnávku pouličního jídla. Pokud jste na sladké jako my, vyzkoušejte Stroopwafels – 2 vafle spojené sirupem. Trh je otevřený od pondělí do soboty v čase 9:00-17:00.

Amsterdam za 3 dny
Albert Cuypmarkt

Máte ještě čas a hledáte něco typicky holandského? Zajděte do muzea Heineken Experience. Interaktivní formou se dozvíte více o tom, jak se vyrábí pivo Heineken, vyzkoušíte si vyrobit vlastní etiketu a nemine vás ani ochutnávka. Je to zábava a zase něco jiného, co můžete vyzkoušet.

 • Vstupné: Plné vstupné je 21 €.
 • Vstupenky: Kliknutím sem si zakoupíte vstupenky.
 • Otevírací doba: NE-ČT 10:30-19:30, PÁ-SO 10:30-21:00
 • Adresa: Stadhouderskade 78

Magere Brug

Už je nejspíš na večer, takže je nejvyšší čas vyrazit podél řeky Amstel k Magere Burg. Je to pěkná, kratší procházka podél klidného nábřeží.

Magere Burg je most speciálně určený pro pěší, který je večer krásně nasvícený a představuje perfektní zakončení dne. Od mostu je to už jen pár minut do historického centra.

Amsterdam za 3 dny

Amsterdam za 3 dny: AMSTERDAM-NOORD

Itinerář na 3. den v Amsterdamu:

 • Národní námořní muzeum
 • This is Holland a vyhlídka A´DAM Lookout
 • Amsterdam-Noord

Třetí den v Amsterdamu necháme víc otevřený. Historické centrum jsme prošli za 2 dny a třetí den tak máme možnost vidět jiná, a přesto stejně zajímavá místa. Taková, kde možná ještě víc nasajete amsterdamskou atmosféru.

Ale nejprve začneme typickým místem pro celé Nizozemí:

Národní námořní muzeum

Národní námořní muzeum je jedno z nejlepších muzeí, které můžete v Amsterdamu navštívit. V 17. století byla celá země námořní velmocí a v muzeu se dozvíte vše, co vás o námořnictví zajímá. Interaktivní formou, která bude bavit i rodiny s dětmi. Vstupenky si můžete objednat předem.

Vedle muzea stojí replika lodi VOC Amsterdam. Můžete vstoupit na její palubu, zkusit si ovládat kormidlo, lehnout do houpací sítě, vystřelit z děla nebo se pomocí virtuální reality vrátit do 17. století.

Amsterdam za 3 dny

Od Námořního muzea pokračujeme kolem nábřeží a věže Montelbaanstoren na nádraží Amsterdam-Centraal.

This is Holland a vyhlídka A´DAM Lookout

This is Holland a vyhlídka A´DAM Lookout jsou dvě skvělé atrakce, které se nacházejí hned vedle sebe v části Amsterdam-Noord. Sem se dostanete od nádraží Amsterdam Centraal, odkud vyplouvá každých pár minut bezplatný trajekt.

Jakmile vystoupíte, dáte se doleva. Nejvyšší budovu Amsterdamu A´DAM už určitě uvidíte z trajektu, takže budete přesně vědět, kam zamířit. A co vás tady čeká?

Amsterdam za 3 dny
Eye Film Museum nalevo a A´DAM Lookout napravo

V horním patře A´DAM Lookout je otočná restaurace a vyhlídka s panoramatickým výhledem na Amsterdam. Navíc se tady můžete zhoupnout v nejvýše položené houpačce v Evropě přes okraj vyhlídkové plošiny.

Díky virtuální realitě si vyzkoušíte jízdu v horské dráze nad městem a světelné a zvukové efekty vás ohromí i ve výtahu, který vás během mžiku vyveze až nahoru.

 • Vstupné: od 14,50 €, děti 4-12 let od 8,50 € (ceny při rezervaci online, na místě o 2 € dražší); ceny se liší podle balíčku, který si vyberete; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: 10:00-22:00
 • Adresa: Overhoeksplein 5
Amsterdam za 3 dny
vyhlídková plošina a houpačka v A´DAM Lookout

Za A´DAM Lookout se nachází kruhová stavba, kde sídlí This is Holland. Tady nasajete to pravé Holandsko tou nejzábavnější formou.

Čeká vás 5D let nad kanály a nejkrásnějšími místy Amsterdamu a okolí (proletíte se nad větrnými mlýny a tulipánovými poli, kde dokonce ucítíte vůni tulipánů). Budete si připadat, jako byste skutečně letěli ve vrtulníku.

Ještě před letem se dozvíte více o historii Nizozemí. Opět zajímavou a zábavnou formou.

 • Vstupné: Plné vstupné stojí 23,01 € a pro děti 4-12 let 19,47 €.
 • Vstupenky: Rezervace do This is Holland je povinná. Kliknutím sem si zakoupíte vstupenky.
 • Otevírací doba: This is Holland je otevřený denně v čase 10:00-18:00.

Nalevo od obou budov uvidíte architektonický skvost – Eye Film Museum, které je kulturním centrem a zároveň zahrnuje obrovskou sbírku zahraničních a domácích filmů včetně výstavy filmu.

Amsterdam-Noord

A´DAM Lookout a This is Holland se nachází v části Amsterdam-Noord. Jak naložit se zbytkem dne? Co nasednout na kolo a projet si další část Amsterdamu, která je zase jiná než ty předchozí?

Není to tu turistické, takže víc ucítíte tu pravou amsterdamskou uvolněnou atmosféru. Nacházejí se tady taky další výborné restaurace.

I am Amsterdam (zdroj)

Alternativa: Itinerář na 3. den v Amsterdamu

 • Větrné mlýny Zaanse Schans
 • Městečka Volendam, Edam a větrné mlýny Zaanse Schans
 • Tulipánová pole Keukenhof (na jaře)

Další možností je zasvětit třetí den v Amsterdamu holandskému venkovu, protože ten rozhodně stojí za to. Ikonické větrné mlýny nebo tulipánová pole, která hrají všemi barvami každé jaro. Můžete vyrazit na vlastní pěst nebo si vybrat některý z organizovaných výletů.

Větrné mlýny Zaanse Schans

Větrné mlýny jsou symbolem Nizozemí. Skanzen větrných mlýnů ve vesničce Zaanse Schans leží severně od Amterdamu a je to ideální výlet i pro rodiny.

Můžete se tu jen tak volně procházet a kochat se. Kromě mlýnů se můžete zajít podívat do továrny sýrů, továrny dřeváků, muzea pekařství, muzea sušenek a čokolády Willyho Wonky, tkalcovského domu a dalších.

Tady se platí už vstupné – můžete zaplatit na místě za jednotlivá muzea nebo si koupit kartu Zaanse Schans Card, díky které se dostanete všude. Mlýny můžete navštívit z Amsterdamu taky v rámci výletu se zajištěnou dopravou.

Tulipánová pole Keukenhof

Amsterdam za 3 dny

Tulipány jsou národní květinou Nizozemí. Každé jaro se od března do poloviny května otevírají návštěvníkům tulipánová pole, kde uvidíte na vlastní oči dlouhé lány plné barev a vůní. Je to nádherný zážitek.

Je tu taky spousta aktivit pro děti, můžete se najíst na balících sena a jen si užívat holandskou pohodu.

Tulipánová pole Keukenhof najdete hodinu jihozápadně od Amsterdamu u městečka Lisse.

Prohlídky a vstupenky na tulipánová pole Keukenhof (v prodeji jen do poloviny května)

 

Mapa trasy, co vidět v Amsterdamu za 3 dny

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu trasy v Amsterdamu. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Amsterdamu za 3 dny. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Jak si užít Amsterdam za 3 dny?

 • Prochoďte Amsterdam pěšky. Málokteré město má tolik krásných zákoutí a detailů.
 • Kupte si jedno nebo vícedenní lístky s neomezenou možností využívat metro, tramvaje i autobusy v Amsterdamu.
 • Nebo popřemýšlejte o turistické kartě I am Amsterdam City Card, která zahrnuje neomezenou dopravu a vstup zdarma do většiny míst v Amsterdamu. Oblíbená možnost, jak ušetřit v Amsterdamu, pokud ho chcete poznat se vším všudy. Více o kartě v mém srovnání turistických karet.
 • Rezervujte si lístky předem. Na některých místech je rezervace předem povinná a některá místa bývají vyprodaná i několik dní dopředu. Na místě ve většině případů stačí ukázat jen mobil se vstupenkou a můžete jít dál. Žádné čekání ve frontách. Rezervace je navíc zdarma, bez příplatku (někdy dokonce levnější) a do 24 hodin předem neplatíte za zrušení. Odkazy na rezervace najdete výše nebo v mém průvodci, co navštívit v Amsterdamu.
 • Pořiďte si turistickou kartu Amsterdam Pass, se kterou máte zdarma vstup do Rijksmuseum, Heineken Experience, plavbu lodí, půjčení kola a výlety do okolí včetně Keukenhof, větrných mlýnů, Rotterdamu a Haagu. Karta má skvělý poměr ceny a výhod. Více informací v samostatném článku o Amsterdam Pass.

Ubytování v Amsterdamu

 • Leonardo Hotel: 4* hotel na kraji parku Rembrandt se střešní terasou, barem a nádherným výhledem na Amsterdam.
 • Hotel Holiday Inn: Moderní hotel s výborným spojením – nachází se kousek od nádraží Sloterdijk, odkud se dostanete za 10 minut vlakem na letiště i do centra na hlavní nádraží.
 • Hostel Via Amsterdam: Ubytování s živou a přátelskou atmosférou, kde máte na výběr samostatné pokoje s vlastní koupelnou nebo postel ve společných pokojích.
 • Hotel Levell: Tento hotel se nachází na jihovýchodě Amsterdamu, takže je dobrou volbou pro ty, co přijíždějí autem. Centrum města je vzdálené 20 minut metrem (zastávka je 200 m od hotelu).
 • XO Hotels Blue Square: Čistý, elegantní hotel mimo centrum s dobrou dostupností a za výbornou cenu.

Podívejte se na kompletní nabídku ubytování v Amsterdamu.

Ptejte se v komentáři, pokud máte další dotazy k našemu 3-dennímu itineráři v Amsterdamu. Šťastnou cestu!

Více informací o Amsterdamu

AMSTERDAM: Naplánujte si svojí cestu pomocí našeho podrobného průvodce pro Amsterdam.

AMSTERDAM S DĚTMI: V samostatném článku sdílíme tipy, co navštívit v Amsterdamu s dětmi.

JAK UŠETŘIT V AMSTERDAMU: Amsterdam Pass je jednou z možností, jak ušetřit v Amsterdamu na vstupném do památek.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *