20 tipů na památky, co navštívit v Hamburku (2024) + mapa

Hamburk / co navštívit a vidět v Hamburku / průvodce Hamburg

Hamburg je jedinečné město plné zajímavostí, co stojí za to vidět. Připravili jsme podrobného průvodce s tipy na nejkrásnější místa a památky, co navštívit v Hamburku.

Hamburk leží na úplném severu Německa nedaleko hranic s Dánskem. Díky tomu je jiný než ostatní německá místa.

Skandinávský vliv se propsal do zdejšího prostředí a vy tak získáte zase zcela jiný zážitek než při návštěvě Berlína nebo Mnichova. Vždyť v jaké jiném německém městě se zdraví “Moin” místo obvyklého “Guten Tag”?

Dnes si ukážeme ta nejkrásnější místa a památky, co navštívit a vidět v Hamburku pro sestavení itineráře na 1, 2 nebo 3 dny v Hamburku. Přidáme taky tipy, jak si návštěvu Hamburku užít (doprava, MHD, trajekty, jídlo, ceny, ubytování).

Hamburg

Hamburg je s více než 1,8 miliony obyvatel druhým největším městem v Německu. Leží na úplném severu země a je třetím největším přístavem v Evropě (po Rotterdamu a Antverpách). To je až k neuvěření vzhledem k tomu, že Hamburg leží na řece Labi a Severní moře je vzdálené víc jak 100 km.

Hamburg zajímavosti

Městem se proplétají kanály a ramena řeky Labe, které navzájem spojují mosty. Těch je tady 2 300, tzn. víc jak v Benátkách a Amsterdamu dohromady. Mimo to se tu nachází 2 velká městská jezera Binnenalster a ještě větší Außenalster.

Hamburg je multikulturní a otevřený jiným národnostem. Žije tady silná turecká komunita a v minulosti sem přijela za prací řada Portugalců a Španělů. Díky tomu je tu řada skvělých portugalských restaurací (i španělské a brazilské – v článku si povíme, kam zajít na dobré jídlo).

Hamburg / co navštívit v Hamburku

Třikrát ročně se v Hamburgu koná festival Hamburger DOM (březen, červenec, listopad). Vždy trvá měsíc. V tomto období si užijete stovky pouťových atrakcí, výborné jídlo a pivo.

Věděli jste, že oblíbený hamburger je vděčný svému názvu právě Hamburku? Já jsem si vždy myslela, že se jedná pouze o náhodu, ale ve skutečnosti se dříve z města vozilo mleté maso ve tvaru placičky. Tím následně získal hamburger svůj název.

Rychlý průvodce pro Hamburg

Nejlepší zážitky v Hamburku: Labská filharmonie, přístav, Miniatur Wunderland, Speicherstadt

Jak ušetřit za dopravu a vstup do památek: Hamburg Card je turistická karta, se kterou získáte možnost neomezeně cestovat po Hamburku a slevy do památek a atrakcí ve městě.

Kde se ubytovat: The Westin Hamburg (luxusní hotel s výhledem), Prizeotel (skvělý poměr ceny a kvality), CAB20 (levné ubytování)

Jak se dopravovat po městě: V Hamburku jsou dobře rozšířené U-Bahn, S-Bahn, autobusy, tramvaje a trajekty. Jízdenky si můžete koupit jednoduše přes aplikaci hvv nebo využít neomezené dopravy zdarma s Hamburg Card.

Nejkrásnější místa a památky, co vidět v Hamburku

V tomto seznamu si ukážeme místa, která stojí za to vidět v Hamburgu. Od rozlehlého přístavu, skladové čtvrti Speicherstadt po historické jádro s honosnou radnicí.

Někteří nazývají Hamburg nejkrásnějším městem na světě. To už nechám na posouzení každého. Faktem ale je, že Hamburg je jedinečný. S cihlovou gotikou, kanály a rušným přístavem se jedná o město jako žádné jiné na světě.

Pro snadnější vytvoření itineráře jsou místa a památky, co vidět v Hamburku, seřazená tak, aby se nacházely poblíž sebe. Díky tomu si můžete udělat přibližný obrázek o tom, kde se co v Hamburku nachází.

1. Speicherstadt

Je spousta zajímavých míst, co navštívit v Hamburgu. Speicherstadt je ale na jejich vrcholu. To je totiž přesně to místo, kvůli kterému je Hamburg jedinečný a známý po celé Evropě.

Pod Speicherstadt si můžete představit největší souvislý skladový komplex na světě, který se i dnes částečně využívá pro skladování koberců, koření, kávy nebo kakaa.

Hamburg / co navštívit v Hamburku
Speicherstadt / Co navštívit v Hamburku
Speicherstadt / Co navštívit v Hamburku
Speicherstadt / Co navštívit v Hamburku
Speicherstadt / Co navštívit v Hamburku
Speicherstadt / Co navštívit v Hamburku

Asi málokde na světě najdete tak vyhledávanou industriální lokaci. Dokonce i známý návrhář Karl Lagerfeld si v minulosti Speicherstadt vybral pro natáčení své kolekce.

Sklady byly postavené na dubových pilířích na přelomu 19. a 20. století a jsou propojené několika menšími mosty. Můžete se tady libovolně procházet a neustále objevovat zajímavá zákoutí.

Nejlepší výhled poskytují mosty Wilhelminenbrücke (známý pro orientální koberec na zemi) a Poggenmühlenbrücke na druhé straně Speicherstadt s výhledem na vodní hrad (dnes tu sídlí restaurace).

Pohled na Speicherstadt z Poggenmühlenbrücke Hamburg
Pohled na Speicherstadt z Poggenmühlenbrücke

TIP: Při plavbě lodí získáte úplně jiný úhel pohledu na Speicherstadt a navíc se dostanete do tajných míst, kam byste se po souši nedostali.

Speicherstadt se nachází spolu se čtvrtí Kontorhausviertel na seznamu UNESCO. Důvodem je jejich obrovský význam pro rychlý mezinárodní růst obchodu na přelomu 19. a 20. století.

2. Miniatur Wunderland

Psal se rok 2002, kdy se dvojčata Gerrit a Frederik Braunovi rozhodla vytvořit největší miniaturní železnici na světě. Jen o rok později se začal jejich sen zhmotňovat (i přes boje s investory a financemi).

A dnes Miniatur Wunderland sbírá jeden Guinessův rekord za druhým.

Miniatur Wunderland

Železnice je dokonale promyšlená do posledního detailu a neustále se vylepšuje a rozšiřuje. Najdete tu malou verzi Hamburgu, vrchol Matterhorn ve Švýcarsku, Las Vegas nebo Grand Canyon.

Po tratích dlouhých téměř 16 km se prohání víc než 1 000 vlaků, lemuje je přes 4 300 budov, 10 tisíc aut, 137 tisíc stromů a téměř 300 tisíc postaviček.

Každých 15 minut se střídá den a noc.

Miniatur Wunderland se nachází ve čtvrti Speicherstadt. Fronty jsou opravdu dlouhé. Rezervace předem na konkrétní čas vám ušetří čas. Vstupné je 20 € (s Hamburg Card 19 €) a pro děti do 15 let 12,50 €. Otevírací doba se liší dle období. Navíc se často konají různé akce. Rezervujte zde.

UBYTOVÁNÍ HAMBURK 😴

The Westin Hamburg

Luxusní hotel s nádherným výhledem

Hotel Volksschule

Designový hotel s dobrou dostupností

3. Elbphilharmonie a HafenCity

Elbphilharmonie (zkráceně Elphi) je koncertní síň, která stojí v Hamburku jen pár let. Díky své jedinečné architektuře se ale okamžitě stala symbolem Hamburku a jedním z nejfotografovanějších míst.

Spodní část tvoří cihly, na které navazuje vrch ze skla. Uvnitř najdete nejdelší eskalátor v západní Evropě. Je zakřivený a vede skrz tunel se skleněnými filtry.

Elbphilharmonie a HafenCity
Elbphilharmonie a HafenCity / Co vidět v Hamburku

Součástí Elphi je vyhlídková plošina Plaza s 360° výhledem na přístav. Vyhlídka je otevřena denně v čase 10:00-24:00 a vstup je zdarma. Rezervace předem je ale povinná. Rezervaci můžete provést na místě, ale v sezóně nebo o víkendech je lepší provést rezervaci online (s dodatečným poplatkem 2 €). Pro děti do 3 let není rezervace potřeba. 

Pokud se chcete dozvědět více o architektuře Elphi nebo jiné zajímavosti (proč například stála stavba 11x víc, než se předpokládalo), podívejte se na prohlídku s průvodcem

Elbphilharmonie se nachází v moderní čtvrti HafenCity, která navazuje na Speicherstadt. HafenCity se v posledních letech dynamicky rozrůstá. Jedná se totiž o jeden z největších projektů městského rozvoje v Evropě.

Pohled na HafenCity z Marco-Polo-Terrassen
Pohled na HafenCity z Marco-Polo-Terrassen

4. Muzea v Hamburgu

Hamburg má pro každého něco. Muzea umění a netradiční muzea, která zaujmou svým zaměřením malé i velké. Například Muzeum koření, Muzeum kávy nebo Celní muzeum. Všechny se nachází v okolí Speicherstadt.

Jen kousek odtud, v HafenCity, leží Námořní muzeum. Úžasné muzeum s fénickými galérami, vikingskými i moderními loděmi.

Nedaleko hlavního nádraží se nachází Hamburger Kunsthalle. Galerie umění, kde se ukrývá sbírka tak rozsáhlá, že je rozprostřená do 3 budov.

5. Kontorhausviertel

Kontorhausviertel se nachází spolu se skladovou čtvrtí Spiecherstadt na seznamu UNESCO. A čím je Kontorhausviertel speciální? Jedná se totiž o první kancelářskou čtvrť v Evropě s kancelářskými budovami z 20. století.

Jednou z nejzajímavějších staveb je Chilehaus. 10 patrová budova, kvůli které se sem sjíždějí fotografové a turisté. Má tvar přídě lodi a je úžasně fotogenická. Na nádvoří najdete restaurace, kavárny a obchody.

Chilehaus Hamburg
Chilehaus Hamburg

Milujete čokoládu? Pak si nenechte ujít muzeum čokolády Chocoversum kousek odtud. Tady se dozvíte o čokoládě naprosto vše a navíc si vyrobíte svojí vlastní čokoládovou tyčinku.

6. Altstadt a Rathaus

Staré město v Hamburgu se rozprostírá kolem nádherné radnice. Ta byla postavená ve stylu historismu a má vnitřní nádvoří s fontánou.

Rathaus Hamburg / památky v Hamburgu
Rathaus Hamburg / památky v Hamburgu

Rathaus můžete navštívit pouze v rámci komentované prohlídky, která probíhá v němčině a angličtině. Více informací najdete zde.

Před Rathaus se rozprostírá náměstí Rathausmarkt, kde se v průběhu roku konají různé akce. Když tu stojíte, uvidíte několik zajímavostí. Po pravé straně vykukuje cihlová věž kostela sv. Petra, který stojí přímo na nákupní třídě Mönckebergstraße.

To zajímavější vás ale čeká po levé straně:

7. Jezera Alster a promenáda Jungfernstieg

Levou stranu Rathausmarkt lemuje řeka Alster s historickou kolonádou, která září do okolí díky své bílé barvě. Z druhé strany vede promenáda Jungfernstieg. Ta rozděluje řeku Alster a jezero Binnenalster.

Rathaus Hamburg / památky v Hamburgu
Kolonáda Alster / památky v Hamburku

Jezero Binnenalster je známé svojí fontánou, která dosahuje výšky až 60 m (fontána je v provozu od března do listopadu). Okolo jezera vede stezka s lavičkami, jsou tu restaurace a kavárny.

Za kolonádou se až k náměstí Gänsemarkt rozprostírá zóna plná obchodů. Pokud si chcete v Hamburgu nakoupit, tady si určitě vyberete.

Binnenalster / Co dělat v Hamburku
Binnenalster / Co dělat v Hamburku

Na druhé straně Binnenalster se nachází ještě větší jezero Außenalster. Místo, kde místní relaxují. Jsou tu parky, stezky, restaurace a kavárny.

Na obou jezerech si můžete projet na lodi (je tu několik stanovišť) nebo půjčit šlapadla či kánoi (15-20 € za hodinu).

UBYTOVÁNÍ HAMBURK 😴

Prizeotel

Oblíbený hotel v centru města

Apartment-hotel Hamburg Mitte

Vybavené apartmány s kuchyňským koutem

8. Hauptkirche St. Michaelis

Hauptkirche St. Michaelis patří k nejvýznamnějším kostelům v Hamburku a nejvýznamnějším barokním kostelům v Německu. Místní mu přezdívají zkráceně Michel.

Hauptkirche St. Michael / Památky v Hamburku
Hauptkirche St. Michael / Památky v Hamburku

Svatý Michael je patronem námořníků. Kostel je relativně moderní a postavený na začátku 20. století, protože v předchozích staletích dvakrát vyhořel.

Stejně jako ostatní protestantské kostely není tak zdobný, ale přesto má nádherný bílý interiér s kryptou, varhany a křtitelnicí. A na kostelní věží jsou největší kostelní věžní hodiny v celém Německu.

Hauptkirche St. Michael / Památky v Hamburku

Pokud si vyšlápnete 452 schodů (můžete jet taky výtahem), dostanete se na vyhlídkovou plošinu ve 106 metrech. Jedna z nejoblíbenějších věcí, co navštívit v Hamburku.

Hauptkirche St. Michael / Památky v Hamburku
Výhled z Hauptkirche St. Michael

Vstupné do Hauptkirche St. Michaelis je 10 € za vše nebo 8 € jen za vyhlídku (s Hamburg Card je vstup na vyhlídku za 6 €). Děti 6-15 let mají vstup za 5 €.

Otevírací doba Hauptkirche St. Michaelis se liší podle období:

 • 1. května – 30. září 9:00-20:00
 • 1. října – 31. října 9:00-19:00
 • 1. listopadu – 31. března 10:00-18:00
 • Poslední vstup je vždy 30 minut před koncem otevírací doby.
 • Kostel je nepřístupný během bohoslužeb a akcí.

9. Peterstraße

Máte rádi kouzelná zákoutí a uličky? Petrestraße je přesně to místo, které vás nadchne. Nachází se nedaleko náměstí Großneumarkt. Projděte se po Neanderstraße, ze které vede odbočka právě k Peterstraße.

Peterstraße / Co vidět v Hamburku
Peterstraße / Co vidět v Hamburku

10. Planten un Blomen

Planten un Blomen se přezdívá zelené plíce Hamburku. Na ploše 47 hektarů vás čeká botanická zahrada, která zahrnuje japonskou zahradu nebo zahradu plnou růží. Kromě toho tu uvidíte fontány, vodopády, hřiště a další místa, kde můžete jen rozjímat a odpočinout si od shonu města.

Japonská zahrada v Planten un Blomen
Japonská zahrada v Planten un Blomen

Od května do října se koná každý večer vodní světelná show.

Planten un Blomen se nachází severně od starého města.

11. Mahnmal St. Nikolai

Přesouváme se jižně od Rathaus. Jen 10 minut pěšky se nachází zřícenina kostela sv. Mikuláše, která dnes symbolizuje památník obětí druhé světové války. Kostel byl poničený během náletů v roce 1943, při kterém zemřelo v Hamburgu více než 34 tisíc lidí.

Pohled na Mahnmal St. Nikolai z Deichstraße
Pohled na Mahnmal St. Nikolai z Deichstraße
Mahnmal St. Nikolai / památky v Hamburku
Mahnmal St. Nikolai / památky v Hamburku

Dnes kostel sv. Mikuláše slouží jako muzeum a ve věži se nachází vyhlídková plošina s proskleným výtahem.

Mahnmal St. Nikolai je otevřený kromě úterý denně v čase 10:00-18:00. Vstupné je 6 € a pro děti 4 €. S Hamburg Card je pak cena 5 €.

12. Deichstraße

Hledáte místo, kde se okamžitě přenesete do starého Hamburgu? Deichstraße se nachází podél kanálu Nikolaifleet mezi čtvrtěmi Altstadt a Speicherstadt. Jedná se o pěší tónu, kterou lemují historické měšťanské domy s restauracemi a obchody. Můžete sejít až na molo a prohlédnout si okolí kanálu zase z jiné perspektivy.

Deichstraße / Co navštívit v Hamburku
Deichstraße / Co navštívit v Hamburku

13. Přístav Hamburg

Přístav je obrovský. Pro představu – rozloha přístavu je stejná jako rozloha Kolína nad Rýnem, který patří k největším městům v Německu. Každý rok v přístavu zakotví na 13 tisíc lodí a lodní trasy spojují Hamburk s více než 900 přístavy.

přístav Hamburk
přístav Hamburk

Přístav Hamburg je další místo, co navštívit v Hamburku. Bez něj by návštěva nebyla kompletní. Můžete si ho prohlédnout ze souše, ale to nejlepší vás čeká při plavbě lodí.

Plavba lodí je jednou z nejoblíbenějších aktivit v Hamburgu, takže je na výběr hned několik druhů plaveb. Všechny vyplouvají z Landungsbrücken, který je jedním z důležitých dopravních uzlů v Hamburku. Některé plavby dokonce umožňují vidět přístav za tmy, kdy je vše krásně nasvícené.

V rámci plavby lodí se dozvíte spoustu zajímavostí a nahlédnete do skrytých míst.

 

Cestujete s rozpočtem? Nasedněte na trajekt 62, který vás proveze částí přístavu. Uvidíte sice jen část, ale stále se jedná o skvělou možnost, jak nakouknout do fungování jednoho z největších přístavů na světě.

14. Landungsbrücken

Landungsbrücken představuje plovoucí molo s 200 metrů dlouhým terminálem, který poznáte už z dálky díky zeleným kopulím. Nachází se ve čtvrti St. Pauli.

Pohled na Landungsbrücken z vyhlídky Hamburg
Pohled na Landungsbrücken z vyhlídky
Landungsbrücken / Co vidět v Hamburku
Landungsbrücken / Co vidět v Hamburku

Je to rušné místo, kde se kříží městská doprava a staví tady téměř všechny trajekty. Navíc odtud vyplouvají výletní lodě.

V posledních letech se jedná o čím dál oblíbenější promenádu, odkud můžete pozorovat výletní a kontejnerové lodě. Místní Landungsbrücken přezdívají přístav světa.

Kromě toho se tu nachází taky muzejní loď Rickmer Rickmers, spousta restaurací a kaváren.

Muzejní loď Rickmer Rickmers

Za Landungsbrücken vede přes silnici most, po kterém se dostanete ke stanici U-Bahn. Vedle jsou schody, po kterých vystoupáte na vyhlídku, z níž budete mít přístav jako na dlani. Je tu dokonce malá vinice.

Tip: Hamburg Card je turistická karta, se kterou získáte možnost neomezeně cestovat po Hamburku a slevy do památek a atrakcí ve městě.

15. Elbtunnel

Elbtunnel, úžasná technická památka, která spojuje St. Pauli a Steinwerder na druhé straně Labe. Jedná se o první říční tunel v Evropě z roku 1911, který využívali dělníci v loděnicích a docích.

Do tunelu vstoupíte z Landungsbrücken – hledejte budovu s velkou šedou kopulí. Dolů do tunelu můžete sejít po schodech nebo sjet osobním či nákladním výtahem. Osobní výtah je v provozu 24/7, nákladní výtahy pak v týdnu v čase 6:00-20:00 a o víkendech v čase 10:00-18:00.

Elbtunnel Hamburk
Elbtunnel Hamburk

Výtahem nebo po schodech se dostanete do hloubky 24 m, odkud můžete projít tunelem (nebo projet na kole) o délce 426 metrů. Na druhé straně, v Steinwerder, se nachází vyhlídka s výhledem na Landungsbrücken.

Pohled ze Steinwerder na Landungsbrücken
Pohled ze Steinwerder na Landungsbrücken

16. Fischmarkt

Pokud budete pokračovat od Landungsbrücken dál podél břehu Labe, dojdete k Fischmarkt.

Fischmarkt je rybí trh, který se koná v přístavu už od 18. století. Kromě ryb si si tady můžete koupit i jiné lokální produkty. Trh se koná vždy v neděli brzy ráno mezi 5:00-9:30 (v zimě od 6:00).

Fischmarkt - budova rybí aukční síně
Fischmarkt – budova rybí aukční síně

Fischmarkt probíhá před historickou budovou rybí aukční síně Fischauktionhalle. Nyní je zavřená, ale dříve to tuž žilo už brzy ráno – hudba, pivo a živá atmosféra. V noci jste se bavili v Reeperbahn nedaleko odtud (viz níže) a sem jste pak přišli zakončit bujarou noc.

Kromě toho se tu nachází taky muzeum U-Boot, kde se dozvíte, jak se kdysi žilo v sovětské ponorce.

17. Dockland

Pokud budete pokračovat dál po proudu Labe, dojdete asi za čtvrt hodiny k vyhlídce Dockland. Nebo můžete jen trajektem 62 – pak je to jen jedna zastávka.

Vyhlídka Dockland Hamburg
Vyhlídka Dockland

Vyhlídka Dockland se nachází na střeše kancelářské budovy, která je zvláštní tím, že má tvar lodi. Určitě jí rozeznáte už z dálky. Nahoru dojdete po venkovních schodech, které jsou večer krásně nasvícené. Vyhlídka je přístupná zdarma.

Nad promenádou pak uvidíte vyvýšený park, odkud budete mít přístav jako na dlani.

18. Reeperbahn

Reeperbahn ve čtvrti St. Pauli je známým centrem zábavy. Právě sem se chodili bavit námořníci poté, co připluli do Hamburgu.

Když se tady procházíte ve dne, až tak nic zajímavého tu neobjevíte. S přicházejícím večerem se ale Reeperbahn mění na jednu z nejživějších oblastí v Hamburgu. Bary, kluby, hospody, restaurace, kabarety, sexshopy nebo muzeum voskových figurín Panoptikum.

Reeperbahn Hamburg

Slyšeli jste o čtvrti červených luceren v Amsterdamu? A věděli jste, že i Hamburg má hříšnou ulici? Jmenuje se Herbertstraße a nachází se právě v Reeperbahn. Mladí do 18 let a ženy mají vstup zakázaný. Je to přísně hlídané a zatarasené vraty.

Reeperbahn je známá ještě z dalšího důvodu. Právě tady se totiž proslavili Beatles, když hráli 99 dní po sobě v místním baru.

Pokud chcete vidět to nejlepší z Reeperbahn a dozvědět se spoustu zajímavostí, vydejte se na prohlídku s místním průvodcem. Navštívíte bar Zur Ritze, kde boxoval Mike Tyson nebo bratři Kličkové. Prohlídky jsou k dispozici především pro skupiny až 10 lidí (podle toho je pak stanovená cena).

Zur Ritze

19. Pláže v Hamburku

Hamburk má podél břehu Labe několik písčitých pláží. Jsou veřejné přístupné a oblíbené po celý rok. K procházkám nebo jen tak na piknik.

Dostanete se sem S-Bahn (linka S1 a odtud asi 15-20 minut pěšky), autobusy nebo trajektem 62.

Nejbližší pláží je Elbstrand v Oevelgönne, kousek od které jsou vystavené lodě, plachetnice, parníky a další. Jsou to jen 3 zastávky trajektem z Landungsbrücken.

Labská pláž Hamburg
Labská pláž

Pokud budete pokračovat dál, trajekt vás doveze do čtvrti Blankenese, která je známá svojí schodovitou čtvrtí s úzkými uličkami a krásnými vilkami.

20. Helgoland

Helgoland jsou ostrůvky v Severním moři, které se sice nenachází přímo v Hamburku, ale jsou perfektním tipem pro jednodenní výlet. Ostrůvky můžete navštívit v rámci plavby lodí, ze které uvidíte útesy z červeného pískovce lemující Helgoland. Poté budete mít několik hodin na prozkoumání přístavu s ikonickými barevnými domky.

Helgoland / Co navštívit v okolí Hamburku

TOP 10 nejkrásnějších míst v Hamburku

Máte omezený čas a chcete navštívit to nejlepší, co Hamburk nabízí? Níže najdete našich TOP 10 míst, co si nenechat ujít a vidět v Hamburku:

 • Speicherstadt
 • Miniatur Wunderland
 • Elbphilharmonie
 • Rathaus
 • Promenáda Jungfernstieg
 • Hauptkirche St. Michaelis
 • Deichstraße a Mahnmal St. Nikolai
 • Landungsbrücken
 • Elbtunnel
 • Fischmarkt

Kde se ubytovat v Hamburgu

 • The Westin Hamburg: Ikonický hotel v budově Labské filharmonie s nádherným výhledem na Hamburk
 • Hotel Volksschule: Designový hotel s bohatými snídaněmi, levným parkováním a výbornou dostupností do centra
 • PrizeotelOblíbený hotel v centru města, který nabízí stylově zařízené pokoje s kompletním zázemím a za dobrou cenu
 • Apartment-hotel Hamburg Mitte: Moderní a útulné ubytování v pokojích nebo apartmánech s kuchyňským koutem (ideální pro páry i rodiny s dětmi)
 • CAB20: Levné, ale pohodlné ubytování v kapslových pokojích/ kajutách
The Westin Hamburg

Luxusní hotel s nádherným výhledem

Hotel Volksschule

Designový hotel s dobrou dostupností

Prizeotel

Oblíbený hotel v centru města

Apartment-hotel Hamburg Mitte

Vybavené apartmány s kuchyňským koutem

Co vidět v Hamburku – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Hamburku s tipy na památky, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Hamburku v Německu. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Hamburg Card: Jak ušetřit v Hamburku

Hamburg Card je oficiální turistická karta, se kterou získáte možnost neomezeně cestovat po Hamburku (S-Bahn, U-Bahn, autobusy, trajekty) a slevy do více než 150 míst, atrakcí a památek v Hamburku.

Hamburg Card si můžete zakoupit na 1, 2, 3, 4 nebo 5 dní v závislosti na tom, kolik potřebujete. Ceny začínají na 11,90 € a platí pro 1 dospělého a až 3 děti ve věku 6-14 let. Na čím delší dobu si kartu pořizujete, tím více můžete ušetřit.

Karta platí od půlnoci do 6 h ráno dalšího dne.

Po zakoupení online už nikam nemusíte. Kartu si vytisknete nebo si stáhnete aplikaci Hamburg – Erleben&Sparen, kam zadáte kód. Veškeré informace včetně kódu obdržíte v emailu.

Poté stačí jen předložit kartu při vstupu a automaticky získáte slevu.

Jak se dostat do Hamburku

Hamburk je velmi dobře propojený s ostatními německými a většími evropskými městy – letecky, autem, vlakem i autobusy.

Letecky

Mezinárodní letiště Hamburg (HAM) se nachází severně od města. Zelenou linkou S-Bahn S1 se z letiště dostanete na hlavní vlakové nádraží za 30 minut. Můžete ale pokračovat dál a stejnou linkou dojet až do centra a dál do čtvrtí St. Pauli a Altona.

Vlaky a autobusy

Vlak představuje ekologickou a pohodlnou možnost, jak se dostat do Hamburku. Kromě vlaků směřují do Hamburku taky četně autobusové spoje.

Hlavní vlakové a autobusové nádraží Hamburg Hbf leží severovýchodně od centra. Aktuální vlakové spoje najdete na stránkách Deutsche Bahn nebo u místních přepravců.

Přibližné časové spojení mezi Hamburkem a vybranými evropskými městy:

 • Berlín (přímý vlak 1 h 46 min)
 • Praha (přímý vlak 6 h 46 min)
 • Kodaň (přímý vlak 4 h 35 min)
 • Drážďany (přímý vlak 4 h 18 min)

Hamburk doprava

Oblast Hamburgu a přilehlé obce obsluhují vlaky S-Bahn (6 příměstských linek se značením S) a metro U-Bahn (4 linky se značením U), autobusy a trajekty (autobusy a trajekty jsou značené čísly).

Doprava v Hamburku je spolehlivá a zaveze vás prakticky kamkoliv. Kam se nedostane S-Bahn a U-Bahn, tam operují zase autobusy nebo trajekty. Veřejnou dopravu zajišťuje společnost hvv.

HAmburg doprava / Hamburk MHD mapa metra
Mapa U-Bahn a S-Bahn v Hamburku
HAmburg doprava / Hamburk MHD
Mapa trajektů v Hamburku

Mapu městské dopravy v Hamburku si stáhnete zde. Mapu trajektů pak najdete na tomto odkaze.

Trajektových linek je celkem 6 – všechny staví v St. Pauli Landungsbrücken, kde je taky zastávka pro S-Bahn a U-Bahn. Nejčastěji využijete trajekt 62 do Finkenwerder, trajekt 72 k Elbphilharmonie a trajekt 75 do Steinwerder.

S-Bahn a U-Bahn jezdí ve všední dny v čase 4:30-1:00 a o víkendech neomezeně. V noci na hlavních trasách operují noční autobusy.

Druhy jízdenek

Hamburk a okolí se dělí do zón – viz mapa. Podle toho se pak liší ceny jízdenek. Samotné město včetně letiště spadá do zóny AB (někdy se nazývá taky zóna 1-2). Této oblasti se říká Greater Hamburg.

Na všechny druhy dopravy (autobusy, lanovky, tramvaj) platí stejné jízdenky. Níže najdete typy vstupenek pro zónu 1-2, které jako návštěvník využijete nejvíce:

 • jednorázová jízdenka za 3,60 € (děti 6-14 let za 1,30 €)
 • celodenní jízdenka s platností od 9:00 za 7,10 €
 • celodenní jízdenka za 8,40 € (děti 6-14 let za 2,50 €)
 • skupinová jízdenka pro až 5 osob za 13,40 €
 • krátké cesty za 1,90 €

Součástí celodenních jízdenek pro dospělé jsou až 3 děti ve věku 6-14 let. Děti do 6 let cestují zdarma vždy.

Jízdenky si můžete koupit online, v aplikaci hvv nebo standardně v automatech.

Hamburk je velmi rozlehlý. Záleží, kde budete ubytovaní, ale městskou dopravu tady nejspíš využijete častěji než v jiných městech.

Jednou z možností je taky Hamburg CARD, se kterou získáte neomezenou dopravu.

Hop-on hop-off autobusy

Po nejkrásnějších místech Hamburku se můžete svézt hop-on hop-off autobusy. Ty jezdí po předem zvolené trase přes známá i méně známá místa, kam byste možná běžně neobjevili.

Kdykoliv můžete z autobusu nastoupit a zase vystoupit. Kolikrát za den potřebujete. Autobusy jezdí často a po celý den.

Je to skvělá možnost, pokud si chcete udělat obrázek o tom, kde co v Hamburku leží. Nebo například cestujete s malými dětmi.

Kolo

Hamburk patří mezi města přátelská k cyklistům. Jsou tu stezky a dostatek parků, kde se můžete projet na kole.

Nejlepší aplikací pro půjčení kola je StadtRAD. Stáhněte si aplikaci, najděte nejbližší stanici (celkem jich je v Hamburku 120) a zaplaťte to, co jste skutečně projeli.

Pokud stihnete vrátit kolo do 30 minut, máte půjčení zdarma. Po půl hodině stojí půjčení 0,08 € za 1 minutu nebo pak 12 € na celý den.

Ceny v Hamburgu

Za jídlo v levné restauraci zaplatíte kolem 13 € a za večeři o 3 chodech pro dva kolem 60 €. Ceny základních potravin jsou následující:

 • Mléko 1 l – 1,18 €
 • Bílý chleba 500 g – 2,22 €
 • Vejce 12 ks – 3,45 €
 • Sýr 1 kg – 11,99 €
 • Kuřecí prsa 1 kg – 9,23 €
 • Banány 1 kg – 1,78 €
 • Voda 1,5 l – 0,67 €
 • Brambory 1 kg – 1,44 €

Kam na jídlo v Hamburku

Hamburg má řadu možností, kam zajít na dobré jídlo. Zdejší silná turecká komunita je zárukou výborného kebabu.

Kousek od Labské promenády najdete spoustu restaurací s portugalskou a španělskou kuchyní – kolem ulic Rambachstraße, Ditmar-Koel-Straße a v okolních uličkách.

Další čtvrtí s výbornými restauracemi (turecká, portugalská, italská a další kuchyně) je Schanzenviertel.

Obecně je kuchyně v Hamburgu hodně rozmanitá. I tady se ale najdou jídla, která si dáte jenom v Hamburku nebo v severním Německu.

Oblíbenou polévkou je humří polévka se šlehačkou. Na hlavní jídlo můžete vyzkoušet námořnické jídlo Labskaus – pokrm z brambor, hovězího nebo soleného masa, cibule a červené řepy. K tomu se podává volské oko, kyselá okurka a nakládaní sledi.

Jako dezert (nebo snídaně) je oblíbené pečivo Franzbrötchen se spoustou másla a skořice. Nebo Rote Grütze, sladký dezert z červeného ovoce a vanilkového krému (nebo zmrzliny). V Hamburku si můžete dát taky různé koláče. Především jablečný, ale kavárny často nabízí i jiné příchutě (malinový, tvarohový a další). S kávou je to perfektní odpolední svačina.

A jaké pouliční jídlo vyzkoušet v Hamburku? Fischbrötchen jsou rybí sendviče, kde máte nakládané sledě, cibuli, kyselou okurku. Nebo Brathering, smažený sleď v malé bagetě.

Klasikou je taky Currywurst nebo jiné klobásky. A k tomu pivo. U přístavu s výhledem na Labe to nemá chybu.

Užitečné tipy, jak si užít Hamburg

Počasí v Hamburgu

Počasí v Hamburgu je vrtkavé. V jednu chvíli svítí sluníčko a v tu další se zatáhne obloha a spustí liják. Myslete taky na to, že tu fouká studený a silný vítr. Jak se říká: Severní vítr je krutý…Deštník a vrstva navíc se v Hamburgu hodí téměř vždy.

Kdy navštívit Hamburk

Už jsme si přiblížili, jaké počasí vás v Hamburku čeká. S ohledem na to je nejlepším obdobím pro návštěvu Hamburku duben-říjen.

Během letních měsíců si můžete užít koupání v Labi, šlapadla na jezerech Alster nebo procházky rozkvetlou zahradou Planten un Blomen. Na druhou stranu je během hlavní sezóny od července do srpna nápor turistů největší. Pokud cestujete s rozpočtem, ceny jsou v tomhle období nejvyšší.

Zimy jsou sice v Hamburku chladné, ale na druhou stranu si užijete zdejší uličky více pro sebe. A aspoň máte výmluvu zajít se zahřát do útulné kavárny na skořicové Franzbrötchen s kávou.

Bezpečnost

Hamburg je obecně bezpečné město. Stejně jako jinde na světě i tady se snažte dát na svojí intuici a používat zdravý selský rozum. Pokud z něčeho nebo někoho nemáte dobrý pocit, odejděte.

V hojně navštěvovaných oblastech si hlídejte věci před kapsáři a v oblasti Reeperbahn pozor na podvody (to se týká především mužů, ze kterých se mohou místní ženy snažit vymámit peníze).

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Pokud máte dotaz k tipům, co navštívit v Hamburku, veškeré dotazy rádi zodpovíme v komentářích níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Německu

NĚMECKO: Podívejte se na náš článek pro více inspirace, co navštívit v Německu.

BERLÍN: Berlín má pro každého něco – vybrat si můžete z našich tipů, co vidět v Berlíně.

DRÁŽĎANY: Drážďany jsou jedním z nejkrásnějších měst v Německu. Inspiruje se tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Drážďanech.

NĚMECKÉ ALPY: Německo si pro sebe ukrojilo krásný kus Alp. Co dělat a jaké turistické trasy podniknout v německých Alpách se dozvíte v samostatném článku.

Shrnutí: Co navštívit a vidět v Hamburku

Co navštívit v Hamburku?

Mezi nejkrásnější památky, co vidět v Hamburku, patří skladová čtvrť Speicherstadt, impozantní budova Elbphilharmonie s vyhlídkou, staré město se zdobenou radnicí a rušný přístav obklopený historickými budovami. Kde jinde na světě uvidíte první kancelářskou čtvrť nebo se projdete prvním říčním tunelem v Evropě. Hamburk má spoustu zajímavých míst, o kterých se dočtete více v článku.

Co dělat v Hamburku?

Je tolik skvělých aktivit, co dělat v Hamburku. Vydejte se na plavbu lodí a užijte si pohled na přístav, kde ročně zakotví až 13 tisíc lodí. Nebo si půjčte šlapadla a projeďte se kanály kolem historické Deichstraße nebo po jezerech Alster. Navštivte Miniatur Wunderland s největší mini železnicí na světě nebo Námořní muzeum, kde jsou vystavené vikingské dračí lodě.

Jak se dopravovat po Hamburku?

Velmi jednoduše. Hamburk má totiž skvěle promyšlený koncept městské dopravy, která zahrnuje vlaky S-Bahn, metro U-Bahn, trajekty a autobusy. Na všechny platí stejné jízdenky. Nebo si pořiďte Hamburg Card pro neomezené cestování po městě.

Jaké jídlo vyzkoušet v Hamburku a kam na jídlo?

Franzbrötchen je výborné skořicové pečivo, ideální ke kávě. Nebo si dejte jablečná koláč, který je tu taky skvělý. V přístavu ochutnejte rybí sendviče nebo různé klobásky (například Currywurst). S pivem a výhledem to nemá chybu.
Hamburk má spoustu mezinárodních restaurací. Výborně a navíc levně se najíte v Portugalské čtvrti kousek od Labské promenády. Silná turecká komunita je zase zárukou poctivého kebabu. Více tipů najdete v článku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *