30 tipů na památky a zajímavosti, co navštívit v Praze (2023) + mapa

Pokud plánujete vidět Prahu, podívejte se na naše tipy na památky, zajímavosti a co navštívit v Praze. Součástí článku je taky mapa, díky které si svou cestu můžete naplánovat snadněji, ať už plánujete navštívit Prahu na 1, 2 nebo 3 dny.

Praha patří mezi nejkrásnější města v České republice i v Evropě. Ročně sem zavítají miliony turistů, aby obdivovali zdejší památky a zajímavá místa, jako je Staroměstské náměstí s Pražským orlojem, Karlův most nebo Pražský hrad.

Praha památky a zajímavosti / co navštívit v Praze

30 tipů na památky a co navštívit v Praze

Pražský hrad a katedrála sv. Víta

Jsme v Praze, kde nejde začít jinak než Pražským hradem. Pražský hrad je symbolem České republiky a při návštěvě Prahy musí být na každém seznamu, co navštívit v Praze.

Praha památky a zajímavosti / Pražský hrad
První nádvoří Pražského hradu u Hradčanského náměstí, ze kterého je krásný výhled na Prahu.
Praha památky a zajímavosti / Pražský hrad
III. nádvoří – zleva katedrála, Starý královský palác a Nový královský palác

Věděli jste, že Pražský hrad není jen tak ledajaký hrad? Jedná se totiž o největší starobylý hrad na světě, který je díky své rozloze 7,28 hektarů zapsaný v Guinessově knize rekordů. Kromě toho je taky 3. největším hradním komplexem na světě.

Co z toho plyne? Na prohlídku Pražského hradu si vyčleňte dost času.

Praha památky a zajímavosti / katedrála sv. Víta
Katedrála sv. Víta

Do areálu hradu se dostanete po bezpečnostní kontrole zcela zdarma. Můžete si taky projít všechna nádvoří a nakouknout na kraj katedrály sv. Víta.

Pokud byste chtěli vidět víc, musíte si koupit vstupenku. V rámci vstupenky získáte možnost vstupu hned do několika míst – katedrály sv. Víta včetně Svatováclavské kaple, Starého královského paláce, baziliky sv. Jiří a Zlaté uličky u Daliborky.

Praha památky a zajímavosti / Zlatá ulička u Daliborky
Zlatá ulička u Daliborky
Praha památky a zajímavosti / Královské zahrady
Královská zahrada v areálu Pražského hradu

Při návštěvě Pražského hradu si nenechte ujít ani zdejší zahrady, které můžete navštívit zdarma – Královskou zahradu a Jižní zahrady. Zahrady jsou dílem slovinského architekta Josipa Plečnika ze začátku 20. století a představují dokonalou kombinaci modernity při zachování dědictví minulosti.

Tak dokonalou, že se při ní inspiroval taky architekt Ieoh Ming Pei při úpravách Louvru v Paříži.

Praha památky a zajímavosti / katedrála sv. Víta
katedrála sv. Víta od baziliky sv. Jiří

Více informací (včetně fotografií a mapy) se dočtete v samostatném článku o Pražském hradě nebo katedrále sv. Víta.

 • Vstupné do Pražského hradu: Vstupné na okruh Pražským hradem je 250 Kč a snížené vstupné 125 Kč (pro děti 6-16 let, studenty do 26 let a seniory nad 65 let). Pokud navštěvujete Pražský hrad s rodinou, můžete si koupit zvýhodněnou rodinnou vstupenku za 500 Kč (zahrnuje 2 dospělé a až 5 dětí do 16 let). Vstupenky je možné koupit online a na místě jen oskenujete při vstupu do každého místa (jsou tu turnikety).
 • Otevírací doba: Areál Pražského hradu je otevřený denně 6:00-22:00 po celý rok. Otevírací doba jednotlivých objektů se pak liší dle sezóny: duben-říjen 9:00-17:00 (v NE otevírá katedrála sv. Víta až ve 12 h); listopad-březen 9:00-16:00.
 • Více informací v samostatném průvodci o Pražském hradu.

Pod Pražským hradem se nachází Nerudova ulice, kde najdete několik skvělých restaurací a kaváren. Například Vegan´s Prague, kde si pochutnají i milovníci masa, nebo legendární hospoda U Tří sekyrek s českou klasikou. Hned vedle je útulná kavárna Fejeton.

Poutní místo Loreta

Přes Hradčanské náměstí pokračujeme k poutnímu místu Loreta. To poznáte podle hodinové věži. Počkejte si na celou hodinu a z věže uslyšíte hrát zvonkohru. Loreta je místo plné umění a historie.

Hradčany v Praze Loreta

Celý areál je nádherný. Určitě si při návštěvě nenechte ujít Loretánský domek (viz foto níže), který představuje uctívanou kopii známé kaple v italském městě Loreta. Ta je údajně původním domem Panny Marie z Nazareta.

V zadní části areálu stojí kostel Narození Páně, který je uvnitř nádherně vyzdobený freskami a zlatými detaily ve stylu rokoka. Při prohlídce uvidíte taky Loretánský poklad, který je druhým nejcennějším chrámovým pokladem v České republice po svatovítském pokladu.

Loretánský domek Loreta Praha Hradčany v Praze
Loretánský domek
 • Vstupné do poutního místa Loreta: Plné vstupné je 180 Kč, senioři nad 70 let 140 Kč, studenti 120 Kč a děti 6-15 let 90 Kč.
 • Otevírací doba: 10:00-17:00
 • Více se dozvíte v samostatném článku o Hradčanech.

V okolí Lorety a Hradčanského náměstí je několik dobrých restaurací. Za nás můžu doporučit restauraci Kuchyň. Je trochu dražší, ale vaří dobře, takže je lepší rezervovat místo předem.

Najdete jí naproti prvnímu nádvoří hradu u sochy T. G. Masaryka v Salmovském paláci. Přímo na Hradčanském náměstí je taky restaurace U labutí s dobrou kuchyní za dobré ceny.

Čtvrť Nový Svět

Pokud máte čas, sejděte od Lorety dolů do čtvrti Nový Svět. Je to asi 5 minut a dostanete se do dosud neobjeveného místa pro turisty. Čtvrtí se vine ulička Nový Svět, která je plná netradičních domů a je tu jedna z nejlepších kaváren na Hradčanech.

Na konci uličky dojdete až k roubenému stavení s hotelem U Raka – to je místo, které byste běžně v Praze nečekali. Úzké uličky svírají hradby Kapucínského a Loretánského kláštera. Od hotelu Rak se dáte opět do kopce Černínskou ulicí a vyjdete opět před Loretánským klášterem.

Nový Svět Hradčany Praha / Praha památky a zajímavosti
Čtvrť Nový Svět je plná svérázných domů a té správné atmosféry.

Strahovský klášter

Pokračujeme lehce do kopce až ke Strahovskému klášteru, který je od Pražského hradu vzdálený jen 15 minut přes Hradčany. Po cestě míjíme vyhlášenou hospodu U černého vola, kde skvěle vaří za lidové ceny.

Strahovský klášter řádu premonstrátů představuje další rozsáhlý komplex, který je známý pro svou obrazárnu a knihovnu. Na každé místo si musíte zakoupit vstupenku zvlášť nebo je možné koupit jednu zvýhodněnou vstupenku na obě místa.

Upozornění ke knihovně – v rámci běžné prohlídky můžete do knihovny jen nahlédnout od dveří. Prohlídka je krátká, ale místnosti jsou nádherné a interiéry se hojně využívají i k natáčení. Za příplatek je možné domluvit komentovanou prohlídku, kde si s průvodcem můžete sály prohlédnout zblízka.

Strahovská knihovna

Součástí areálu Strahovského kláštera je taky kostel sv. Rocha, Strahovský pivovar, Muzeum miniatur, kostel Nanebevzetí Panny Marie na Strahově a Velká Strahovská zahrada.

Ve Strahovském pivovaru se můžete najíst. Vaří tu dobře, jen počítejte s trochu vyššímu cenami vzhledem k poloze.

 • Vstupné do Strahovského kláštera: Zvýhodněné vstupné vyjde na 280 Kč a snížené 140 Kč (za focení příplatek 80 Kč – hlídá se to). Samostatná vstupenka na jedno z míst (knihovna nebo obrazárna) stojí 150 Kč a snížené 80 Kč (50 Kč příplatek za focení). Lístky se dají koupit do 16 h.
 • Otevírací doba: Otevřeno je 9:00-12:00 a 13:00-17:00.
 • Více se dozvíte v samostatném článku o Hradčanech.

Petřínská rozhledna a vrch Petřín

Po vší té nádherné architektuře a umění je teď potřeba trochu odpočinku. Jedním z nejlepších míst je Petřínská rozhledna, která leží jen 20 minut od Strahovského kláštera. Už cesta sem je zážitkem.

Od Strahovského kláštera se vydáme přes Velkou Strahovskou zahradu s vinicemi, ze které jsou pěkné panoramatické výhledy na Hradčany a Malou Stranu pod nimi. Po cestě si můžete udělat odbočku k Vyhlídce s vinicí. Perfektní místo pro fotku.

Praha co navštívit
Vyhlídka s vinicí ve Velké Strahovské zahradě

Pomalu stoupáme až na vrch Petřín s Petřínskou rozhlednou.

Taky vám připomíná Eiffelovu věž? Je to tak. Petřínská rozhledna totiž vznikla jako volná kopie Eiffelovy věže.

Měří sice “jen” 58,7 m, ale na druhou stranu stojí v nadmořské výšce 324 m, takže působí vyšší a doslova dominuje panorama Petřína a Hradčan. Nadmořská výška navíc nebyla zvolená náhodně – 324 m totiž měří známější Eiffelova věž v Paříži.

Praha co navštívit
Petřínská rozhledna na vrchu Petřín
Petřínská rozhledna výhled
výhled z Petřínské rozhledny
 • Vstupné na Petřínskou rozhlednu: plné vstupné je 150 Kč a snížené 100 Kč (děti 6-15 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let, ZTP). Rodinné vstupné činí 350 Kč (2 dospělí + až 4 děti do 15 let).
 • Otevírací doba Petřínské rozhledny: leden-březen 10:00-18:00, duben-květen 9:00-20:00, červen-září 9:00-21:00, říjen-prosinec 10:00-20:00
 • Více se dozvíte v samostatném článku o Petříně.

Z Petřínské rozhledny pak můžete pokračovat dolů parkem – kolem Hladové zdi, na jejíž stavbě se podílel i sám císař Karel IV. Je tu krásný Růžový sad nebo Kinského zahrady s jezírkem a vodopády.

Celým Petřínem vede pozemní lanovka s mezistanicí Nebozízek. Lístek stojí 60 Kč (bez nároku na slevu) nebo je v ceně s 24 či 72 hodinovou jízdenku, popř. v rámci předplaceného kuponu pro Prahu.

Za hezkého počasí se stojí na lanovku dlouhé fronty. Pozemní lanovka na Petřín je totiž nejnavštěvovanějším turistickým cílem v České republice.

Kinského zahrady
lanovka na Petřín
Historická lanovka na Petřín je nejnavštěvovanější turistický cíl v České republice

Na Petříně je několik možností, kde se najíst. Ale popravdě bych nedoporučila ani jednu vzhledem k cenové přirážce. Pod Petřínem je hned několik skvělých možností, kam na jídlo.

Pomník obětem komunismu

Komunismus je s minulostí České republiky neodmyslitelně spjatý. Pomník obětem komunismu je symbolem této historie. Možná vás až zamrazí při pohledu na něj, ale je to určitě jedna ze zajímavostí v Praze.

Pomník od českého sochaře Olbrama Zoubka najdete na úpatí Petřína, naproti Vítězné ulici.

Pomník obětem komunismu Praha

Představuje 7 bronzových soch, kdy první je celá a každá další se čím dál víc “ztrácí”. Tím symbolizují utrpení politických vězňů za komunismu, kteří si přese vše zachovali statečnost a odhodlanost své víře. Pomník je v noci nasvícený a je volně přístupný.

Na úpatí Petřína a v okolí dolní stanice lanovky je několik možností, kam na jídlo. Například mexická restaurace Cantina nebo restaurace Luka Lu s jugoslávskou kuchyní, kde vás z pestrého interiéru bude přecházet zrak. V Angelato si pak můžete dát jako sladkou tečku výbornou zmrzlinu.

Kostel Panny Marie Vítězné a Pražské Jezulátko

Kostel Panny Marie Vítězné je jedním z nejznámějších a nejkrásnějších kostelů v Praze, který najdete na Malé Straně. Uvnitř je nádherně vyzdobený včetně hlavního oltáře, který má podobu vítězného oblouku.

To ale není to nejdůležitější, kvůli čemu se sem sjíždějí lidé z celého světa. Kostel je totiž domovem Pražského Jezulátka, 47 cm vysoké sošky, která je stará víc než 400 let.

co navštívit v Praze / Pražské Jezulátko
Socha Pražského Jezulátka uprostřed a po stranách Panna Marie a svatý Josef

Podle legendy se španělskému mnichovi ukázal Ježíšek a ten na základě zjevení vymodeloval sošku s jeho podobou. V průběhu staletí si k Jezulátku chodili lidé pro uzdravení a zázraky. Sama Marie Terezie mu vlastnoručně vyšila šatičky a papež Benedikt XVI. věnoval korunku jako dar.

 • Vstupné na Pražské Jezulátko: zdarma vstup do kostela Panny Marie Vítězné, na Pražské Jezulátko i do muzea
 • Otevírací doba: kostel PO-SO 8:30-18:00, NE 8:30-9:00; české mše se konají od 9 h každý den a v NE od 10 h; muzeum PO-SO 9:30-17:00, NE 13:00-18:00

Lennonova zeď

Lennonova zeď představuje kus zdi s podobiznou Johna Lennona, kam lidé po desítky let píšou vzkazy a básničky vyjadřující mír, svobodu a lásku. V průběhu let byla zeď několikrát přemalovaná (např. za komunismu), ale lidé jí vždy opět zaplnili vzkazy.

Lennonova zeď Malá Strana zajímavosti

Ostrov Kampa a kanál Čertovka

Benátky v Praze? Proč ne? Kampa je uměle vytvořený ostrov kanálem Čertovka, který začíná kousek nad Karlovým mostem a vede téměř až k mostu Legií. Díky Čertovce se přezdívá oblasti Pražské Benátky.

Čertovka Kampa Praha

Čertovka a celá Kampa mají úžasnou atmosféru a rozhodně patří mezi nejkrásnější místa, co navštívit v Praze. Kanál byl dříve využívaný jako náhon pro zdejší mlýny.

Z mlýnů se uchoval jen Velkopřevorský mlýn, který můžete vidět kousek od Lennonovy zdi.

V okolí Čertovky se taky natáčelo několik filmů, jako je Chobotnice z II. patra nebo Mission Impossible s Tomem Cruisem.

Vrtbovská zahrada

Z Kampy je to kousek do druhé nejkrásnější zahrady v Evropě. Vrtbovská zahrada je barokní terasovitá zahrada italského typu od pražského architekta Františka Maxmiliána Kaňky, freskami od Václava Reinera a sochami od Matyáše Brauna.

Její vybudování trvalo 5 let. Jen na prostřední terasu bylo použito na 12 tisíc sazenic zimostrázu a 10 tisíc violek bylo dovezeno až z Itálie.

co navštívit v Praze

Je to úžasná oáza klidu, odkud jsou nádherné výhledy na Malou Stranu a Pražský hrad. Vrtbovská zahrada je spíše komornější a menší a díky vstupnému je tu daleko méně lidí než na jiných místech v Praze. Navíc je to perfektní instagramový spot :).

co navštívit v Praze
 • Vstupné do Vrtbovské zahrady: 120 Kč, děti do 15 let 85 Kč, senioři a studenti 95 Kč, rodinné vstupné 350 Kč
 • Otevírací doba: duben-říjen 10:00-19:00

Malostranské náměstí

Malostranské náměstí je centrem Malé Strany a jedním z nejznámějších náměstí v Praze. Přímo nad ním uvidíte Hradčany s vykukujícím věžemi katedrály sv. Víta.

Malostranské náměstí Praha

Malostranské náměstí představuje spojnici mezi Starým Městem a Pražským hradem. Lemuje ho spousta hospůdek a restaurací, které jsou plné turistů.

Výborné jsou například restaurace U Glaubiců naproti zvonici s typicky českou kuchyní, točenou Plzní a navíc v krásném prostředí. Jen kousek nad ní je pak restaurace U Mecenáše nebo jižně na rohu s Letenskou Malostranská beseda. Uprostřed náměstí stojí barokní kostel svatého Mikuláše se Svatomikulášskou zvonicí.

Malostranské náměstí Praha

Kostel sv. Mikuláše

Kostel svatého Mikuláše patří k nejcennějším barokním stavbám na sever od Alp. Je to přesně ten kostel, jehož kopuli vidíte doslova vyčuhovat nad ostatními stavbami Malé Strany a okolí. Aby ne, když má kopule průměr 20 metrů.

V kontrastu k ní je štíhlá zvonice, která je ale na rozdíl od kostela ve vlastnictví hlavního města Praha. Do Svatomikulášské zvonice můžete vystoupat a užít si výhledy na Malou Stranu a nakouknout do bytu věžníka a pozorovatelny STB. Vstup do zvonice je z boku kostela a vstupné je 150 Kč.

kostel sv. Mikuláše Praha Malá Strana památky a co navštívit

Po katedrále sv. Víta je kostel sv. Mikuláše vrcholnou stavbou pražské sakrální architektury a v jeho interiéru jsou zastoupené snad všechny prvky barokní architektury. Uvnitř je vše nádherně vyzdobené a v kopuli je obraz otevřeného nebeského prostoru.

kostel sv. Mikuláše Praha Malá Strana památky a co navštívit
kostel sv. Mikuláše Praha Malá Strana památky a co navštívit
 • Vstupné do kostela sv. Mikuláše: 100 Kč, snížené 60 Kč (senioři nad 65 let, děti a studenti 10-26 let)
 • Otevírací doba: 9:00-17:00, výjimky: červenec-srpen NE-ČT 9:00-18:00 a PÁ-SO 9:00-17:00, 10.1. až do konce února PO-PÁ 9:00-16:00 a SO-NE 9:00-17:00; poslední vstup 15 minut před

Valdštejnská zahrada

Valdštejnská zahrada je další zahradou na Malé Straně. A je taky tou nejznámější a nejnavštěvovanější, protože vstup sem je zdarma.

Valdštejnská zahrada Praha
Valdštejnská zahrada pod Pražským hradem

Valdštejnská zahrada se nachází u Valdštejnského paláce, které není běžně přístupný, protože tu sídlí senát. Zahrada je po zahradách Pražského hradu největší zahradou v centru Prahy. Najdete tu krápníkovou jeskyni, voliéru s výry, volně pobíhající pávy a okrasné ryby v největším jezírku.

Valdštejnská zahrada Praha Malá Strana co navštívit
 • Vstupné do Valdštejnské zahrady: zdarma
 • Otevírací doba: duben-říjen PO-PÁ 7:00-19:00 a SO-NE 9:00-19:00
 • Více informací (včetně fotografií a mapy) se dozvíte v samostatném článku o Malé Straně.

TIP: Malá Strana má strategickou polohu pro objevování Prahy. Kousek je to na Hradčany, Petřín i do Starého města. I na Malé Straně je tolik možností, kam zajít, že tu bez problémů můžete strávit 1-2 dny. Z toho důvodu je Malá Strana jednou z nejlepších čtvrtí pro ubytování. V samostatném článku najdete tipy na nejlepší hotely a apartmány na Malé Straně.

Karlův most

Nejznámější památka v Praze? Většina lidí vám pravděpodobně odpoví Karlův most.

Karlův most spojuje Staré Město a Malou Stranu a je po mostě v Písku druhým nejstarším kamenným mostem v České republice. Má dřevěnou konstrukci, která most chrání před poškozením ledem.

Před ním tu totiž stál Juditin most, který musel být zbořen poté, co ho poškodil led při jarním tání.

co navštívit v Praze / Karlův most

První kámen Karlova mostu byl položený 9. 7. 1357 a v 5:31 ráno a údajně ho položil sám Karel IV.

A proč zrovna toto datum? Císař totiž silně věřil v numerologii (jako většina šlechticů v té době) a čísla z data tvoří palindrom, tj. můžete je číst z obou směrů stejně – 1 3 5 7 9 7 5 3 1 (rok, den, měsíc, hodina).

Další zajímavosti o Karlově mostu je, že podle legendy byly použitá na výstavbu mostu vejce, aby byl extra pevný. To vyvrátili odborníci z ČVUT, ale překvapivé ve spárách mostu našli mléko a víno. Až do poloviny 19. století byl Karlův most jediným mostem v Praze.

Karlův most lemuje 30 barokních soch, které byly vytvořené nejvýznamnějšími sochaři té doby včetně Matyáše Brauna. Dnes se jedná o repliky. Originály jsou uložené v Lapidáriu Národního muzea na Václavském náměstí.

Malostranská a Staroměstská mostecká věž

Nejkrásnější pohled na Karlův most zažijete večer nebo pak brzy ráno, kdy je téměř vylidněný.

Nebo vystoupejte na jednu z věží, které Karlův most lemují. Na Starém Městě to je Staroměstská mostecká věž a na Malé Straně pak dvouvěžová Malostranská mostecká věž. Z obou věží je krásný výhled (zvlášť ze Staroměstské věže při západu slunce).

Staroměstská mostecká věž
výhled z Malostranské mostecké věže
 • Vstupné do Staroměstské a Malostranské mostecké věže: vstupné na každou věž je 150 Kč, snížené 100 Kč (senioři nad 65 let, děti 6-15 let a studenti do 26 let); první hodinu po otevření 50 % sleva na vstupné; možnost zvýhodněné vstupenky, pokud plánujete navštívit obě věže
 • Otevírací doba: leden-březen 10:00-18:00, duben-květen 10:00-19:00, červen-srpen 9:00-21:00, září 10:00-19:00, říjen-listopad 10:00-18:00, prosinec 10:00-20:00; poslední vstup 30 minut před

Z Karlova mostu dorazíte na Křížovnické náměstí na Starém Městě, které lemuje několik nádherných budov a kostelů. Například kostel Nejsvětějšího Salvátora nebo kostel sv. Františka z Assisi, jehož růžovo-zelenou kopuli uvidíte už z dálky. Před ním stojí socha Karla. IV.

Křížovnické náměstí Praha
kostel Nejsvětějšího Salvátora na Křížovnickém náměstí
socha Karla IV. / co navštívit v Praze
socha Karla IV. před kostelem sv. Františka z Assisi

Odtud se můžete vydat po Karlově ulici, která je jednou z nejznámějších uliček v Praze. Je nádherná, ale už v poledne je tady doslova narváno. Přes Karlovu ulici dorazíte na Staroměstské náměstí (nebo v opačném směru na Karlův most).

Karlova ulice na Starém Městě spojuje Staroměstské náměstí s Karlovým mostem

Klementinum

Možná už jste o Klementinu slyšeli v souvislosti s měřením teploty, které tu soustavně probíhá u od roku 1775. Je tak nejdéle soustavně měřícím místem ve střední Evropě.

Klementinum je bývalá jezuitská kolej, která je dnes po Pražském hradu druhým nejrozsáhlejším stavebním komplexem v Praze a jedním z největších komplexů v Evropě.

Pokud chcete na chvíli uprchnout od davů lidí u Karlova mostu, zamiřte sem. Dokonalá oáza klidu.

Klementinum / co navštívit v Praze
Barokní knihovna v Klementinu

V Klementinu sídlí od roku 1781 Národní knihovna, ve které jsou uložené nejcennější rukopisy a všechny knihy vydané po roce 1807 na území České republiky.

V rámci prohlídky Klementina nakouknete do bohatě zdobené Zrcadlové kaple, nejkrásnější knihovny na světě s freskami a historickými glóby, Meridiánové síně, která dříve sloužila pro přesně určování poledne a Astronomické věže s výhledem na město.

Prohlídka trvá 50 minut a probíhá vždy s průvodcem. V knihovně je zákaz focení.

Zrcadlová kaple v Klementinu, zdroj: VitVit
 • Vstupné: 300 Kč, snížené 200 Kč (děti a studenti do 26 let, senioři nad 65 let), děti do 6 let zdarma, rodinné vstupné 900 Kč
 • Otevírací doba: 1. 5.-11. 12. NE-ČT 10:00-17:30, PÁ-SO 10:00-18:00; 12. 12.-30. 4. NE-ČT 10:00-17:00, PÁ-SO 10:00-18:00

Židovské město

Židovské město v Praze je místo, které ve vás vzbudí silné emoce. Nachází se mezi Vltavou a Staroměstským náměstím.

Původní židovské ghetto bylo zbořené na konci 19. století a nahrazené elegantními secesními domy včetně nejluxusnější ulice v Praze Pařížská. Několik významných staveb bylo ale ponecháno včetně 6 synagog, radnice a hřbitova.

Španělská synagoga je nejmladší synagoga v Židovském městě

Během druhé světové války byli Židé deportováni do koncentračních táborů a do Židovského města se svezl všechen jejich majetek. Prý tu chtěl Hitler zřídit Muzeum vyhynulé rasy, ale není doložené, že je to opravdu pravda.

Později tu vzniklo druhé největší Židovské muzeum v Evropě, které dnes můžete v rámci prohlídky navštívit.

Staronová synagoga je nejstarší dochovanou synagogou v Evropě

Za jednotné vstupné máte možnost navštívit 5 synagog, Obřadní síň a Starý židovský hřbitov. Uvidíte Staronovou synagogu, která je nejstarší dochovanou synagogou v Evropě, Španělskou synagogu v bohatě zdobeném maurském stylu nebo Pinkasovu synagogu, po jejíchž zdech jsou vyrytá jména 80 tisíc Židů, kteří zemřeli během holocaustu.

Pinkasova synagoga
 • Vstupné do Židovského města: 500 Kč (v ceně návštěva 5 synagog, Obřadní síně a Starého židovského hřbitova – všechna místa leží poblíž sebe), snížené vstupné 350 Kč (děti 6-15 let, studenti do 26 let) a pro ZTP 85 Kč. Cena platí i pro prohlídky s průvodcem, které je možné objednat předem online.
 • Otevírací doba: duben-říjen 9:00-18:00, listopad-březen 9:00-16:30
 • Více informací (včetně fotografií a mapy) se dočtete v samostatném článku o Židovském městě v Praze.

A kam zajít v okolí Židovské čtvrti na jídlo? U Pivrnce je stylová restaurace se zábavnými detaily kousek od Maiselovy synagogy. Vaří tu výbornou českou klasiku za fajn ceny (s ohledem na polohu v centru). Pár minut od Španělské synagogy pak najdete restauraci Lokál. Hodně oblíbené místo mezi místními, kam můžete zajít na tradiční kuchyni.

Staroměstské náměstí

Při tvorbě seznamu, jaké památky a zajímavá místa v Praze navštívit, bude Staroměstské náměstí asi na vrchu seznamu každého z nás. Je to jedno z nejkrásnějších náměstí v Praze a pravidelně se umísťuje taky v seznamu nejkrásnějších náměstí v Evropě.

Staroměstské náměstí představuje historické jádro Prahy a tvořilo kulisu pro řadu událostí v českých dějinách.

co navštívit v Praze
Staroměstská radnice s orlojem nalevo a Týnský chrám uprostřed

Je tu toho tolik k vidění – od Týnského chrámu, kostela sv. Mikuláše, přes nádherné renesanční, barokní a rokokové domy až po Staroměstskou radnici s orlojem.

Uprostřed náměstí stojí pomník Mistra Jana Husa a Mariánský sloup. Pokud si chcete užít Staroměstské náměstí víc pro sebe, přijďte brzy ráno do 9. hodiny.

Můžete nakouknout i do husitského kostela sv. Mikuláše, který je nádherný. Vstup je zdarma, ale dobrovolné vstupné je vítané.

co vidět v Praze
kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí
co vidět v Praze
kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí

Pražský orloj a Staroměstská radnice

Pražský orloj patří mezi nejkrásnější a nejznámější zajímavosti, co navštívit v Praze. Jedná se o jeden z posledních středověkých orlojů, který na rozdíl od novějších orlojů sloužil především pro astrologii. Je taky třetím nejstarším orlojem na světě.

kam za výhledy v Praze - Staroměstská radnice s orlojem
Staroměstská radnice s orlojem

Pražský orloj najdete na jižní straně věže Staroměstské radnice na Staroměstském náměstí. Každou hodinu tady stojí turisté a čekají, až se spustí mechanické procesí apoštolů ve dvou oknech.

Se vstupenkou do Staroměstské radnice můžete nakouknout za apoštoly, do sálů, kaple a podzemí radnice a především si užít výhled z věže. Výhled ze Staroměstské věže je jeden z nejlepších v Praze (viz naše fotografie).

Staroměstská radnice a Staroměstské náměstí
výhled ze Staroměstské radnice na Staroměstské náměstí a Týnský chrám
Petřín vlevo a katedrála sv. Víta uprostřed

S Pražským orlojem se pojí legenda, která říká, že radní oslepili tvůrce orloje Hanuše Karolina. Ve skutečnosti se ale jedná pouze o jednu z povídek ze Starých pověstí českých od Aloise Jiráska a skutečným tvůrcem orloje byl Mikuláš z Kadaně.

Apoštolové ve Staroměstském orloji

Věděli jste, že má Pražský orloj kopii? Najdete jí ve městě Soul v Jižní Korey.

Tip: Ve Staroměstské radnici jsou toalety zdarma hned po levé straně za vstupem – nepotřebujete vstupenku.

 • Vstupné do Staroměstské radnice: 250 Kč, snížené 150 Kč (senioři nad 65 let, mládež 15-18 let, studenti), děti do 5 let a ZTP s doprovodem zdarma; KOUPIT VSTUPENKY ONLINE
 • Otevírací doba: leden-březen PO 11:00-20:00, ostatní dny 10:00-20:00; duben-prosinec PO 11:00-21:00, ostatní dny 9:00-21:00

V okolí Staroměstského náměstí vaří skvěle v restauraci Mincovna. Navíc za dobré ceny. Pokud chcete zažít americké prostředí z 50. let minulého století, zajděte na hamburger do restaurace James Dean.

Prašná brána

Prašná brána je 65 m vysoká gotická brána, která dříve sloužila pro skladování střelného prachu, odkud taky dostala svůj název. Přímo u Prašné brány začíná Královská cesta, která vede přes Staroměstské náměstí, Karlův most až ke katedrále sv. Víta.

Prašná brána je otevřená veřejnosti. Můžete vystoupat na ochoz ve výšce 44 m a užít si výhled na Týnský chrám a Staroměstskou radnici.

Prašná brána Praha
 • Vstupné do Prašné brány: 150 Kč, snížené 100 Kč (senioři nad 65 let, děti 6-15 let a studenti do 26 let); první hodinu po otevření 50 % sleva na vstupné
 • Otevírací doba: leden-březen 10:00-18:00, duben-květen 10:00-19:00, červen-srpen 9:00-21:00, září 10:00-19:00, říjen-listopad 10:00-18:00, prosinec 10:00-20:00; poslední vstup 30 minut před

Obecní dům

Obecní dům je nejkrásnější secesní stavbou v Praze. Leží vedle Prašné brány, takže jste tu ze Staroměstského náměstí za 5 minut.

Obecní dům Praha
Obecní dům na náměstí Republiky

Pokud byste si rádi prohlídli celý Obecní dům včetně nádherné Smetanovy síně, zarezervujte si čas na komentovanou prohlídku (v českém i anglickém jazyce). Nebo zajděte na večerní představení, která se tu pravidelně pořádají díky skvělé akustice budovy. V Obecním domě se taky konají výstavy.

Momentálně tu probíhá výstava návrhářky Blanky Matragi (do konce roku 2023) nebo výstava iMucha secesního umělce Alfonse Muchy (do března 2024). A v neposlední řadě můžete zajít do Obecního domu jen na něco dobrého s kávou.

výhled z Prašné brány na Obecní dům

Jeruzalémská synagoga

Jeruzalémská synagoga je dalším místem pod záštitou Židovské obce v Praze, která leží ve čtvrti Nové Město na Praze 1. Synagoga vznikla jako náhrada za 3 synagogy, které byly spolu s většinou Josefova zbořené na konci 19. století a nahrazené novou secesní zástavbou.

Za války sloužila jako skladiště a díky tomu se zachovala v původní podobě.

Jeruzalémská synagoga / co vidět v Praze

Jeruzalémská synagoga je postavená v maurském stylu. Uvnitř je nádherně zdobená a určitě stojí za návštěvu. Kromě bohoslužeb se sem můžete zajít podívat v rámci běžné prohlídky. Probíhají tu 2 stálé expozice – Židovská obec v Praze od roku 1945 po dnešek a Židovské památky a jejich rekonstrukce po roce 1989.

Jeruzalémská synagoga / co vidět v Praze
 • Vstupné do Jeruzalémské synagogy: 100 Kč, děti 6-15 let 60 Kč; v letní sezóně zvýhodněné vstupné spolu se Staronovou synagogou
 • Otevírací doba: 10:00-18:00, zavřeno v sobotu a o státních svátcích

Václavské náměstí

Dostáváme se na další známé náměstí v Praze. Tentokrát se jedná o Václavské náměstí, které je centrem pražského života. 

Nejedná se o klasické náměstí. Václavské náměstí si můžete představit jako 700 m dlouhý bulvár, který je na svém vrcholu ohraničený impozantní budovou Národního muzea a postupně se svažuje, dokud neprotne nákupní ulici Na Příkopě.

Pod budovou Národního muzea stojí socha sv. Václava, patrona České republiky. Náměstí lemuje řada obchodů, restaurací, hotelů.

Národní muzeum a socha sv. Václava

Václavské náměstí vzniklo už za císaře Karla IV. jako koňský trh a později se stalo důležitým obchodním místem. Tady se odehrávala část českých dějin. Na Václavském náměstí došlo k vyhlášení Československé republiky v roce 1918 nebo pádu komunismu v roce 1989.

Domy v horní části náměstí jsou propojené do pasáží. Tou nejznámější je Pasáž Lucerna, která je známá sochou Václava sedícího na obráceném koni. Tu vytvořil jeden z nejkontroverznějších českých umělců David Černý (stejně jako miminka na Žižkovské věži, o kterých bude ještě řeč).

Pražská Lucerna / co vidět v Praze

Václavské náměstí leží jen 10 minut chůze od Staroměstského náměstí nebo Prašné brány. V Lucerně se pořádají koncerty a další akce. Nebo vystoupejte na střechu Lucerny a užijte si další výhledy na Prahu (vstupné 150 Kč). Pasáž Lucerna je zároveň nákupním centrem a místem, kam můžete zajít na jídlo nebo večer do baru.

Národní muzeum na vrchu Václavského náměstí je nejdůležitější muzejní institucí v Česku. Najdete tady obrovské množství exponátů z historie České republiky.

Expozice je zpracovaná tak, aby bavila dospělé i děti a bez problémů tu strávíte klidně půl dne. Součástí vstupenky je taky výhled z hlavní kopule Národního muzea.

Uvnitř Národního muzea
 • Vstupné do Národního muzea: 250 Kč, snížené 150 Kč (senioři nad 65 let, mládež 15-18 let, studenti), děti do 15 let zdarma
 • Otevírací doba: 10:00-18:00

Kam zajít na jídlo v okolí Václavského náměstí? V restauraci Jaffa vaří výbornou kuchyni z Pákistánu a dalších blízkovýchodních zemí. Restaurace U Pinkasů byla první pražská hospoda, kde čepovali plzeňské pivo. Pokud chcete zajít na výbornou českou kuchyni, tady určitě vedle nešlápnete. Doporučuju zajít, když je otevřená zahrádka, která přímo sousedí s kostelem Panny Marie Sněžné. Levně, ale dobře se najíte v jednoduché restauraci Havelská koruna mezi Staroměstským a Václavským náměstím.

Otočná hlava Franze Kafky

A máme tady další dílo od českého sochaře Davida Černého. Tentokrát se jedná o otáčející hlavu Franze Kafky, kterou najdete nedaleko Národní třídy a Václavského náměstí.

Je trochu “schovaná”. Franz Kafka byl jedním z nejznámějších pražských spisovatelů 20. století a jeho postava se prolíná napříč Prahou.

Na Malé Straně leží dokonce muzeum Franze Kafky. Na nádvoří před muzeem je čůrající fontána Piss. Opět od Davida Černého.

Ve Zlaté uličce v areálu Pražského hradu můžete nakouknout do domu, kde Kafka bydlel se svojí sestrou. 

Tančící dům

Tančící dům neboli Fred a Ginger je jednou z nejzajímavějších budov v Praze. Stavba je známá i ve světě. Získala totiž prestižní ocenění za design od amerického časopisu Time.

Název nese po svém jedinečném tvaru, který připomíná tančící pár. Přesně, jako byl Fred Astair a Ginger Rogersová.

Tančící dům Praha

Dnes tady sídlí oblíbený hotel a nahoře se nachází luxusní restaurace. Pokoje jsou moderní a mají skvělý výhled na Vltavu.

Hotelové pokoje v Tančícím domě s výhledem na Pražský hrad

V okolí Tančícího domu (na obou březích Vltavy) se nachází Náplavka. Promenáda podél Vltavy, kam můžete vyrazit na večerní procházku, krmit labutě nebo na farmářské trhy.

Náplavka a přes řeku Tančící dům

Kostel svatého Ignáce z Loyoly

Přesouváme se jen kousek od Tančícího domu na Karlovo náměstí, kterému dominuje jeden z nejkrásnějších kostelů v Praze – kostel svatého Ignáce z Loyoly. Je to tak trochu skrytý klenot, protož se nachází mimo hlavní turistické trasy a nezavítá sem tolik návštěvníků.

Kostel je ale sám o sobě nádherný – má bohatě zdobené průčelí a uvnitř působí jako šlehačkový dort díky zdobenému mramorovému interiéru. V kostele se pořádají pravidelně bohoslužby a je otevřený pro veřejnost od brzkého rána.

V ulici nalevo od kostela je výborná italská restaurace Al Tagliere s italským majitelem.

Vyšehrad

Vyšehrad sice neleží v historickém centru Prahy, ale má tak ojedinělou atmosféru, že si tady zaslouží být. Jedná se o pevnost a hrad z 11. století, který doslova dominuje skále na pravém břehu Vltavy. Uvidíte ho už z dálky.

Vyšehrad údajně založil bájný král Krok. A i když to je pevnost, k vojenským účelům dlouho nesloužil. Klidně tu můžete strávit celý den, procházet se, užívat si výhledy na Prahu nebo navštívit interiéry jedné ze staveb, které se tu nacházejí.

výhled z Vyšehradu

Jako první uvidíte už z dálky trojlodní gotickou baziliku sv. Petra a Pavla se 2 věžemi. Kousek za vstupem stojí nejstarší pražská rotunda, z jejíž zdi vystupuje dělová koule z pruské války.

Dalším zajímavým místem je Vyšehradský hřbitov s hrobkou Slavín. Hřbitov je místem posledního odpočinku mnoha známých osobností, jako byla Milada Horáková, Antonín Dvořák a Bedřich Smetana nebo Josef Čapek. Hrobka Slavín je společná hrobka, kterou se rozhodlo vytvořit několik českých velikánů – společně jsou pochovaní Julius Zeyer, Jaroslav Vrchlický, Ema Destinová a další.

Na začátku je mapa, ve které jsou “slavné” hroby” vyznačené. V parku jsou rozeseté Myslbekovy sochy včetně Přemysla a Libuše.

Vyšehrad / vyhlídky Praha
bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě
Interiéry baziliky sv. Petra a Pavla jsou nádherné a určitě stojí za vidění
 • Vstupné na Vyšehrad: zdarma, platí se za prohlídky objektů (bazilika, hrad, podzemí apod.)
 • Otevírací doba: areál je přístupný 24/7
 • Jak se dostat: tramvaj do zastávky Výtoň (linky 2, 3,5, 7, 12, 17, 21) a odtud po schodech nahoru nebo metrem C do stanice Vyšehrad a odtud 7 minut pěšky (menší stoupání než b případě tramvaje)

Žižkovská televizní věž

Žižkovská televizní věž se pyšní třemi nej – je se svými 216 m nejvyšší stavbou v České republice, má druhou nejvýše položenou vyhlídkovou plošinu v Česku a celosvětově se jedná o druhou nejošklivější budovu.

Žižkovská televizní věž / kam za výhledy v Praze
Žižkovská televizní věž je prý druhou nejošklivější stavbou na světě

Už samotná stavba vzbuzovala mnoho negativních reakcí. Další vlnu emoci vzbudila pár let zpět, kdy na ní byly nainstalovány obrovské plastiky lezoucích miminek od českého sochaře Davida Černého (stejný autor jako sochy Václava v Paláci Lucerna). Původně dočasně, ale miminka se tak zalíbila, že je nakonec na Žižkovské věži nechali.

Z Žižkovské věže si užijete výhledy na celou Prahu. Za dobré viditelnosti uvidíte až 100 km daleko. Součástí věže je taky restaurace, bistro, bar a hotel. Nahoru se dostanete výtahem.

Žižkovská televizní věž
Lezoucí miminka od sochaře Davida Černého na Žižkovské věži
 • Vstupné na Žižkovskou věž: 250 Kč, 200 Kč nad 65 let, 160 Kč pro děti 3-14 let, 180 Kč pro studenty 14-26 let, 100 Kč pro ZTP
 • Otevírací doba: 9:00-24:00
 • Jak se dostat na Žižkovskou věž: metro A – stanice Jiřího z Poděbrad; parkování přímo u věže

Praha mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na nejkrásnější místa, co navštívit v Praze. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Praze. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Oblíbené aktivity a místa v Praze

Plavba večerní Prahou: Z Vltavy jsou krásné výhledy na Malou Stranu a Hradčany a na Staré Město s Karlovým mostem. Večer je vše krásně nasvícené a město má zase jinou atmosféru než ve dne. Plavba noční Prahou zahrnuje taky uvítací drink, večeři a živou hudbu, ale dá se objednat jen samotná plavba lodí bez večeře a hudby nebo plavba v historické lodi přes den kanálem a po Vltavě.

Středověká večeře a show s živou hudbou: Atmosféra středověké show s kejklíři, břišními tanečnicemi a šermíři je až strhující a dokonale vás vtáhne. Navíc se výborně najíte. Na výběr je 3 až 5-chodové menu (i pro vegany, bezlepkové apod. – potřeba nahlásit dopředu), neomezená konzumace pití (víno, pivo i nealko pro děti)

Pivní lázně pro dva: Česká republika si drží prvenství v konzumaci piva už neuvěřitelných 20 let. Proti druhému Rakousku je v Česku spotřeba piva téměř dvakrát vyšší. V pivních lázní si užijete nejen relax pro 2, ale taky neomezenou konzumaci piva Bernard přímo z pípy.

Související články

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *