Kutná Hora: 9 tipů na památky, co navštívit a vidět v Kutné Hoře (+ mapa)

kutná hora / co navštívit a vidět v kutné hoře / památky v kutné hoře

Plánujete výlet nebo prodloužený víkend v Kutné Hoře? Sepsali jsme tipy na památky a zajímavosti, co navštívit a vidět v Kutné Hoře. Součástí článku je taky mapa a užitečné informace o parkování, dopravě a ubytování.

Kutná Hora je bezesporu jedním z nejkrásnějších měst v České republice. S majestátním chrámem svaté Barbory, zachovalým starým městem a kostnicí, která je známá po celém světě. V dnešním článku se podíváme na vše, co potřebujete vědět před návštěvou a co si nenechat v Kutné Hoře ujít.

Památky a zajímavosti, co navštívit a vidět v Kutné Hoře

1. Chrám svaté Barbory

Na kraji historického centra se nachází chrám svaté Barbory, jeden z nejkrásnějších kostelů v České republice, který je zároveň zapsaný na seznamu UNESCO. Vstup dovnitř je placený, ale určitě nebudete litovat.

Chrám byl pojmenovaný na počest svaté Barbory, patronky horníků, což odkazuje na bohatou historii těžby stříbra v Kutné Hoře.

chrám svaté barbory kutná hora památky
chrám svaté barbory kutná hora památky

Architektura chrámu je pozoruhodná svou výškou a prvky, které zahrnují bohatě zdobené vnější opěrné pilíře a impozantní síť klenutých stropů uvnitř.

Uvnitř si můžete prohlédnout řadu nádherných vitráží a soch, které vyprávějí biblické příběhy a odkazují na historii města.

K chrámu se dostanete po kamenném mostu, který zdobí sochy světců a poskytuje nádherný výhled do okolí přes menší vinici.

kutná hora chrám svaté barbory

Užitečné informace pro návštěvu chrámu svaté Barbory

Vstup do chrámu se nachází z boku – když půjdete přes most, vstup se bude nacházet přímo naproti vám.

Okolí chrámu si můžete projít, jsou tu lavičky a občerstvení. Hned vedle se nachází infocentrum s toaletami.

chrám svaté barbory kutná hora památky

Chrám svaté Barbory je otevřený v následujících časech:

  • leden až únor 10:00-16:00
  • březen 10:00-17:00
  • duben až říjen 9:00-18:00
  • listopad až prosinec 10:00-17:00

Zde najdete aktuální informace o vstupném a otevírací době. Pokud plánujete navštívit taky kostnici, kupte si zvýhodněnou vstupenku na obě památky. Na jejich návštěvu pak máte rok od nákupu.

2. Jezuitská kolej

Jezuitská kolej je další významnou památkou v Kutné Hoře. Kolej založili v roce 1667 za účelem vzdělávání a šíření jezuitského vlivu v regionu.

Architektura koleje je charakteristická svými barokními fasádami a detailním zdobením, včetně freskové výzdoby a bohatě zdobených interiérů. Po zrušení jezuitského řádu v 18. století byla budova využívána pro různé účely, včetně vojenské kasárny a školy.

kutná hora chrám svaté barbory

Dnes tu sídlí GASK – Galerie Středočeského kraje se sbírkou českého umění z 19. a 20. století, které doplňují dočasné tematické výstavy. Součástí je taky kavárna.

Pokud navštěvujete Kutnou Horu s dětmi, uvnitř galerie se nachází menší dětský koutek a vizuální herny, kde se děti zabaví na dlouhé hodiny. My jsme navštívili pouze dětský koutek, protože herny byly během naší návštěvy v rekonstrukci, ale podle fotek vypadají parádně. Vstup do dětského koutku je zdarma při návštěvě výstavy.

Zde najdete podrobné informace, ceny a otevírací dobu pro GASK – Galerii Středočeského kraje.

☞ Zde je kompletní nabídka pobytů v Kutné Hoře a okolí.

3. Zahrady u GASK

Za infocentrum u chrámu svaté Barbory uvidíte schody, po kterých se dostanete do zahrad za jezuitskou kolejí. Odtud se pokocháte chrámem v celé jeho kráse. Jsou tu lavičky a celý park je protkaný moderním uměním.

zahrady gask jezuitská kolej kutná hora / co navštívit v kutné hoře
zahrady gask jezuitská kolej kutná hora / co navštívit v kutné hoře

Park se otevírá v 7:00 a je otevřený až do večerních hodin (i když Google píše něco jiného). Je průchozí, takže můžete projít až na druhou stranu a pokračovat do starého města.

Ubytování Kutná Hora 😴

Hotel U Kata

Oblíbený hotel s výbornou polohou a kuchyní

Apartments Benešova 6

Moderní apartmány, ideální pro rodiny

4. Staré město

Projděte se labyrintem dlážděných uliček, které lemují měšťanské domy s pastelovými fasádami. Staré město Kutné Hory je skvěle zachovalé a ukrývá zajímavé obchůdky, muzea a výborné restaurace. Je to jedno z nejkrásnějších starých měst, jaké jsme kdy v České republice prošli.

Zastavte se v Dačického domě, který stojí za vidění sám o sobě. Uvnitř ukrývá interaktivní a vizuální expozice, které vás blíže seznámí s památkami UNESCO v Kutné Hoře. Skvělé místo pro dospělé i děti.

Nebo se vydejte na prohlídku Kamenného domu, který je sám o sobě unikátem měšťanské gotické architektury. Dnes tu sídlí muzeum s tematickými sbírkami.

kamenný dům / co navštívit v kutné hoře

A pokud máte rádi sladké, nenechte si ujít návštěvu Muzea čokolády, kde se dozvíte více o historii čokolády Lidka. Užijete si ochutnávku, zahřejete se horkou čokoládu a rovnou si můžete pořídit sladký suvenýr. Je to malinké muzeum, ale útulné a příjemné na krátkou zastávku a něco dobrého na zub.

co navštívit v kutné hoře morový sloup

5. Kamenná kašna

Kamenná kašna je jednou z největších zajímavostí v Kutné Hoře, kterou nemůžete při toulkách starým městem minout. Architektonicky je kašna zajímavá svým dvanáctibokým tvarem a bohatě zdobenou kamennou strukturou.

Tato pozdně gotická kašna sloužila ve středověku jako hlavní zdroj pitné vody pro město. Důlní činností totiž došlo k narušení pramenů a voda se tak musela do města přivádět několik kilometrů dlouhým dřevěným potrubím.

☞ Inspirujte se tipy, co navštívit Českém Krumlově.

kamenná kašna kutná hora / památky v kutné hoře

6. České muzeum stříbra

Těžba stříbra byla po staletí pro Kutnou Horu klíčová. Z toho důvodu je České muzeum stříbra jedním z nejlepších míst, co navštívit v Kutné Hoře.

Muzeum sídlí v budově zvané Hrádek, která sama o sobě stojí za vidění. Expozice se dělí do několika částí, z nichž každá se zaměřuje na jiný aspekt těžby a zpracování stříbra.

kutná hora co vidět a navštívit

Hlavním lákadlem muzea je možnost sestoupit do středověkého dolu, kde na vlastní kůži zažijete atmosféru podzemních štol a chodeb, které byly pro těžbu stříbra vyhloubené. Vybavení helmou se svítilnou a hornickou halenou s kápí projdete asi 250 m dlouhou částí původního dolu.

Zde najdete více informací o muzeu, otevírací době a vstupném. Druhý prohlídkový okruh s návštěvou dolu je možný pouze pro děti nad 6 let.

Ubytování Kutná Hora 😴

LH Hotel Mědínek

Ubytování v centru za skvělou cenu

Soukeníkův dům

Butikový hotel se zahradou a snídaní

7. Vlašský dvůr

Vlašský dvůr je speciální místo – jedná se totiž o mincovnu českých králů. V průběhu 14. a 15. století se tady razily české mince, což podtrhuje význam Kutné Hory jakožto finančního centra středověké Evropy.

Vlašský dvůr můžete navštívit v rámci různých prohlídkových okruhů, během kterých uvidíte královskou mincovnu, královský palác nebo sklepení. Zde najdete více informací o vstupném a otevírací době.

vlašský dvůr kutná hora

Hned vedle Vlašského dvora se nachází kostel svatého Jakuba, který můžete navštívit taky zevnitř (dobrovolné vstupné). Kousek pod kostelem si užijete výhledy na chrám svaté Barbory.

8. Breüerovy sady

Breüerovy sady představují dokonalou oázu zeleně pod Vlašským dvorem. Ideální místo pro procházku, relax nebo s dětmi na dětské hřiště. V sezóně tu funguje taky občerstvení, nechybí toalety.

☞ Inspirujte se naším itinerářem pro 2 dny v Olomouci.

Breüerovy sady kutná hora
Breüerovy sady kutná hora

9. Kostnice Sedlec

Kostnice v Kutné Hoře, známá taky jako kostnice Sedlec, je jednou z nejneobvyklejších a nejnavštěvovanějších památek v České republice. Nachází se v části Kutné Hory nazývané Sedlec a je situována v suterénu nenápadného kostela přímo na hřbitově.

kostnice sedlec kutná hora
Kostnice se ukrývá v tomto nenápadném kostele přímo na hřbitově. Uvnitř platí zákaz focení.

Tato malá kaple je výjimečná svým interiérem, který je dekorován lidskými kostmi a lebkami více než 40 000 lidí. Tím patří mezi nejznámější kostnice na světě.

Historie kostnice sahá do 13. století, kdy byla zemina ze Svaté země rozprostřena na místním hřbitově – tím se stal hřbitov velmi žádaným místem pro pohřbívání. V průběhu staletí, kvůli nedostatku místa a taky kvůli morovým epidemiím a válkám, byly kosti vykopány a uloženy dovnitř kaple, kde byly později umělecky uspořádány do podoby různých dekorativních prvků, jako jsou lustry či erb rodu Schwarzenbergů.

kutná hora katedrála

Užitečné informace pro návštěvu kostnice Sedlec

Vstupenky do kostnice si koupíte online nebo v infocentru, které leží asi 5 minut od kostela – mezi kostnicí a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele.

V nabídce jsou taky kombinované vstupenky kostnice s katedrálou nebo navíc s chrámem svaté Barbory. Zde najdete více informací o vstupném a otevírací době.

Uvnitř kostnice platí zákaz focení.

Kde se ubytovat v Kutné Hoře?

Ubytování Kutná Hora 😴

Hotel U Kata

Oblíbený hotel s výbornou polohou a kuchyní

Apartments Benešova 6

Moderní apartmány, ideální pro rodiny

Kam na jídlo v Kutné Hoře?

V Kutné Hoře najdete skvělé restaurace i kavárny, kam můžete skočit na dobré jídlo. V sezóně je lepší udělat rezervaci předem.

Zde jsou naše tipy, kam na jídlo v Kutné Hoře:

  • Turistka – útulná kavárna přímo na rohu u jezuitské koleje. Výborné snídaně i občerstvení po celý den s posezením venku.
  • Restaurace V Ruthardce – výborná staročeská restaurace v boční uličce pod kostelem svatého Jakuba směrem k chrámu svaté Barbory. Bývá brzy obsazeno.
  • Dobrá čajovna se nachází přímo v centru naproti kostelu svatého Jakuba. Pokud hledáte klidné místo s kouzelnou zahradou, výborným čajem a občerstvením, určitě se tady zastavte.
  • Čtyři sestry – rodinná restaurace se zahrádkou přímo v centru, kterou najdete taky v Gastromapě Lukáše Hejlíka. Je tu často plno. V sezóně nutná rezervace, pokud chcete mít jistotu, že se dostanete dovnitř.
  • Kafírnictví – útulná kavárna přímo v centru na Palackého náměstí.
  • Restaurace Dačický – další oblíbená restaurace, kam můžete zajít na výbornou českou kuchyni. Navíc jsou připravení i na rodiny s dětmi. Bývá často obsazeno.

Všechny tipy najdete vyznačené taky v mapě na konci článku.

turistka kutná hora kam na jídlo

Doprava v Kutné Hoře

Dopravu v Kutné Hoře zajišťují autobusy. Do centra se dostanete linkami 801 a 803, které jezdí každých 15-30 minut přímo od nádraží. Cena jízdenky je 20 Kč (snížená 10 Kč). Zaplatíte v hotovosti nebo kartou přímo u řidiče.

Dá se jet taky vlakem z nádraží ve městě na hlavní nádraží, který staví taky v Sedleci kousek od kostnice.

☞ Zde je kompletní nabídka pobytů v Kutné Hoře a okolí.

kutná hora

Jak se dostat do Kutné Hory?

Z Prahy jste v Kutné Hoře rychlíkem za 50 minut. Vlaky jezdí cca každou hodinu až dvě po celý den. Vlakové spoje najdete na webu Českých drah.

Vlaky staví na hlavním vlakovém nádraží, které je malé a přehledné. Je tu automat na občerstvení a toalety (na kartu nebo drobné). Přímo před nádražím staví autobusy do centra.

Hlavní autobusové nádraží se nachází asi 10 minut chůze od centra.

Parkování v Kutné Hoře

Parkování v samotném centru Kutné Hory je velmi omezené. Placené parkování se nachází například na Václavském náměstí, ale bývá brzy plné. Dá se zaparkovat taky v okolních uličkách dál od centra, ale záleží na sezóně – za hezkého počasí bude brzy plno, tak je lepší přijet brzy.

Zde je několik možností, kde zaparkovat v Kutné Hoře:

Co se týká kostnice, neplacené parkoviště se nachází přímo naproti katedrále, popř. se dá zaparkovat zdarma v okolních uličkách.

Parkoviště najdete vyznačená taky v mapě na konci článku.

Kutná Hora na mapě

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Kutné Hoře. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Kutné Hoře. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byly naše tipy na památky, co navštívit a vidět v Kutné Hoře. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o České republice

NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA V ČR: Zde je náš seznam nejkrásnějších měst v České republice. Udělejte si výlet do České Krumlova a po cestě se zastavte taky v Českých Budějovicích. Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Praze nebo se vydejte na Moravu do Olomouce.

Toto je náš itinerář, co vidět v Karlových Varech za 2 dny nebo se vydejte se na prodloužený víkend do Mariánských Lázní. Dalším krásným městem v lázeňském trojúhelníku jsou Františkovy Lázně.

JIŽNÍ MORAVA: Podívejte se na naše tipy, co navštívit v CHKO Pálava nebo co si nenechat ujít v Mikulově. Láká vás spíše Znojemsko? Tady jsou místa, co navštívit ve Znojmě a okolí.

ČESKÉ HORY: Zde jsou tipy na výlety v Krkonoších nebo se vydejte do Beskyd. Máte raději pískovcová skalní města? Pak se můžete inspirovat, co navštívit v Českém ráji nebo co si nenechat ujít v Českém Švýcarsku.

☞ Podívejte se na všechny články o České republice.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *