9 tipů na nejkrásnější památky, co vidět ve Znojmě a okolí (+ mapa)

co vidět ve Znojmě / Znojmo jižní Morava

Máte chuť na výlet plný historie, chutného vína a přírodních krás? Pak je Znojmo na jižní Moravě tím pravým místem. Zde je seznam nejkrásnějších památek a zajímavostí, co vidět ve Znojmě a okolí.

Představte si středověkou architekturu, jako je znojemský hrad a kostel svatého Mikuláše, a to vše v útulném městě s přátelskou atmosférou.

Máte rádi dobré víno? Máte štěstí! Ocitnete se v srdci moravské vinařské oblasti. Navíc nedaleký národní park Podyjí nabízí nádherné stezky, které můžete prozkoumat.

Dnes se podíváme na ty nejlepší výlety, co navštívit ve Znojmě a v okolí Znojemska.

znojmo staré město
znojmo staré město

Nejkrásnější památky, co navštívit a vidět ve Znojmě

1. Staré město

Začněte svojí návštěvou ve starém městě, které se rozprostírá kolem Horního a Masarykova náměstí a je ohraničené středověkými hradbami. Projděte si úzké uličky, které vedou na otevřená náměstí lemovaná barevnými měšťanskými domy.

znojmo staré město
znojmo staré město

Staré město není velké, ale je zachovalé a jde vidět, že si město zakládá na jeho neustálém zkrášlování a zvelebování. Všude spousta květin, dostatek míst k sezení a čisté ulice (většinou).

Vystoupejte na radniční věž pro nejlepší výhled na město. Schody jsou strmé a hůře schůdné pro malé děti. Ověřte si aktuální otevírací dobu a vstupné na oficiálních stránkách – do podzimu 2023 probíhá rekonstrukce věže.

Pokračujte až k Jihomoravskému muzeu, které sídlí v krásných prostorách Minoritského kláštera a vezme vás napříč historií a tradicí Znojemska. U muzea je pak vyhlídka do údolí, která je už ale trochu zakrytá stromy.

znojmo staré město

2. Znojemský hrad a rotunda svaté Kateřiny

Od Jihomoravského muzea dojdeme asi za 2 minuty k městskému pivovaru, přes který se dostanete ke Znojemskému hradu a rotundě svaté Kateřiny.

znojemský městský pivovar

Projděte vstupní bránou pivovaru a jděte podél hradeb po levé straně, kde si můžete pořídit ikonickou fotografii Znojma s kostelem svatého Mikuláše. Projděte až dozadu, kudy se dostanete k rotundě svaté Kateřiny.

kostel svatého mikuláše znojmo

Rotunda svaté Kateřiny ve Znojmě

Rotunda svaté Kateřiny je jednou z nejvýznamnějších památek ve Znojmě. Pochází z 11. století a patří tak mezi nejstarší stavby v České republice.

Je malá, půvabná a trochu tajemná, ukrytá ve zdech znojemského hradního komplexu.

rotunda svaté kateřiny znojmo

Ptáte se, proč je tak výjimečná? Uvnitř se nachází jedny z nejpozoruhodnějších fresek v Evropě. Tyto nástěnné malby vyprávějí příběh z období středověku, s příběhy českých patronů a vládnoucí dynastie Přemyslovců. Je to jako barevná historická kniha vyrytá na stěnách, která vás přenese zpět v čase.

Prohlídka rotundy probíhá s průvodcem a pouze po malých skupinkách. Uvnitř se nesmí fotit ani mluvit, dostanete audioprůvodce, díky kterému se dozvíte více o freskách. Návštěva je velmi krátká, ale vzhledem k významnosti je vstupné vyšší.

Otevírací doba se mění podle počasí – před návštěvou si můžete ověřit na tomto odkazu, zda je otevřeno.

Pobyty na jižní Moravě za akční ceny 😴
Hledáte nejlepší ubytování na jižní Moravě? Podívejte se na nabídku zvýhodněných pobytových balíčků. Ubytování s wellness, uprostřed vinic, s polopenzí…nabídka je široká a navíc za skvělé ceny.

Znojemský hrad

Znojemský hrad, středověká pevnost, která byla později přestavěná na barokní zámek, se tyčí vysoko na kopci. S výhledem, který vás donutí fotit nalevo i napravo.

Znojemský hrad znojmo památky

Hrad postavili za vlády Přemyslovců kolem 11. století a není to jen o úžasných panoramatech. Do jeho zdí je vsáknuta spousta historie, kterou si můžete přiblížit díky sbírce starých tisků, řemesel, zbraní a dobových interiérů.

Zde najdete aktuální informace o otevírací době a vstupném Znojemského hradu.

I když neplánujete návštěvu rotundy svaté Kateřiny a Znojemského hradu, zajděte se sem podívat. Hradby jsou volně přístupné a je odtud krásný výhled do údolí a na staré město s kostelem svatého Mikuláše.

Znojemský hrad znojmo památky

UBYTOVÁNÍ ZNOJMO A PODYJÍ 😴

Hotel Premium

Moderní hotel s wellness

Vinařství THAYA

Uprostřed vinic s degustací vína

Hotel Savannah

4* hotel s wellness a bazénem

3. Kostel svatého Mikuláše a Rajská vinice

Kostel svatého Mikuláše je přesně ten kostel, který se objevuje na většině fotografií Znojma. Majestátně se tyčí nad údolím s nádherným výhledem do okolí. Kostel můžete navštívit i zevnitř, je skvěle zachovalý a vstup je zdarma (příspěvek je vítaný).

kostel svatého mikuláše znojmo památky

Když půjdete od kostele směrem na východ, dojdete ke vstupní bráně do Rajské vinice, která se rozprostírá na svazích pod kostelem. S menší vinicí, stezkami a nádherným výhledem na kostel svatého Mikuláše. Rajská vinice je přístupná zdarma.

kostel svatého mikuláše znojmo památky

4. Znojemské podzemí

Hledáte nevšední zážitek ve Znojmě? Vzhůru do Znojemského podzemí!

Jedná se o rozsáhlou síť podzemních chodeb a sklepů, z nichž mnohé pocházejí ze 14. století, i když se předpokládá, že některé úseky jsou ještě starší.

Původně byly tyto tunely vybudované pro obranné účely, ale díky přirozeně chladné a stabilní teplotě sloužily taky jako skladovací sklepy. V dobách obléhání umožňovala podzemní síť obyvatelům se nepozorovaně pohybovat po městě a byla vybavená důmyslnými pastmi, které měly zmařit útočníky.

Znojemské podzemí / co navštívit ve Znojmě

Dnes jsou katakomby přístupné veřejnosti a poskytují fantastický pohled do středověké minulosti města. S průvodcem se vydáte do podzemí, abyste se prošli špatně osvětlenými chodbami, dozvěděli více o jejich historii a možná se i užili trochu adrenalinu.

Na tomto odkazu se dozvíte aktuální informace o vstupném a otevírací době.

Na výběr jsou klasické prohlídky, které jsou vhodné i pro menší děti, nebo pak adrenalinové prohlídky, kde vás vybaví taky helmou, čelovkou a nepromokavým oblečením. Na videu je malá ochutnávka toho, co vás na adrenalinové prohlídce čeká.

5. Národní park Podyjí

Návštěva národního parku Podyjí je jako vstup do zeleného ráje. Jedná se sice o nejmenší národní park v České republice, ale zdejší příroda je naprosto dechberoucí.

Ústředním bodem parku je řeka Dyje, která si razí cestu údolím se strmými skalami a zelenými lesy. Při toulkách po zdejších turistických trasách a cyklostezkách se vám otevírají nádherné vyhlídky do údolí.

Národní park Podyjí / vyhlídka Devět mlýnů

Navíc si tyto výhledy často užijete jen pro sebe, protože Podyjí je nejméně navštěvovaným národním parkem v České republice. Na rozdíl od Českého Švýcarska, Krkonoš a Šumavy, které patří k nejnavštěvovanějším oblastem v Česku.

Znojmo leží na úpatí národního parku a byla by velká škoda neudělat si alespoň krátkou procházku do Podyjí. Následující výlet je k tomu ideální:

Vyhlídka Devět mlýnů

Vyhlídka Devět mlýnů patří mezi nejkrásnější vyhlídky v NP Podyjí, ze které budete mít nádherný výhled na meandr Dyje a vinici Šobes.

Vyhlídka je navíc velmi snadno dostupná. Auto zaparkujete u hotelu Vinice Hnanice, kde je bezplatné parkoviště. Odtud se vydáte po zeleně značené značce (dá se i na kole nebo s kočárkem). Asi za 15 minut dojdete k vyhlídce Devět mlýnů.

Národní park Podyjí / vyhlídka Devět mlýnů

6. Navštivte vinařství

Na Znojemsku se nachází jedny z nejlepších vinařství na jižní Moravě. Pokud si plánujete udělat výlet do národního parku Podyjí, navštivte vinařství Vinice-Hnanice. To tu funguje už od roku 2001 a nyní hospodaří na 320 hektarech vlastních mladých vinic. Nabízí posezení a degustaci vína, ale taky ubytování uprostřed vinic na úpatí nádherné přírody Podyjí.

Nedaleko odtud se nachází oceněné vinařství THAYA, které zaujme nejen výborným vínem, ale taky zajímavou architekturou. Kromě výborného vína a jídla nabízí taky ubytování v útulných prostorách vinařství obklopeného zelení.

vinařství thaya
Vinařství THAYA

7. Zámek Vranov nad Dyjí

Jen 15 minut od Znojma se tyčí na skalnatém útesu zámek Vranov nad Dyjí. Jeho velkolepá barokní architektura vás uchvátí na první pohled, od zdobených interiérů po dramatickou fasádu.

Vranov nad Dyjí zámek / výlety v okolí Znojma

Historie zámku sahá až do 11. století, kdy byl na jeho místě postavený gotický hrad, později přestavěný na barokní zámek. Každá místnost vypráví jinou kapitolu jeho zajímavé historie a v každé jsou vystavené různé artefakty a umělecká díla.

Na tomto odkazu najdete aktuální informace o vstupném a otevírací době.

Navštivte zámeckou věž pro nádherný výhled na město a NP Podyjí. Pokud pojedete ze Znojma, u Vranova nad Dyjí se vám v jedné ze serpentin otevře skvělý výhled na zámek. Z městečka taky vede několik turistických tras s dalšími vyhlídkami.

Vranov nad Dyjí zámek / výlety v okolí Znojma
Pohled na Vranov nad Dyjí ze zámku
Pobyty na jižní Moravě za akční ceny 😴
Hledáte nejlepší ubytování na jižní Moravě? Podívejte se na nabídku zvýhodněných pobytových balíčků. Ubytování s wellness, uprostřed vinic, s polopenzí…nabídka je široká a navíc za skvělé ceny.

8. Vranovská přehrada

Vranovská přehrada je jednou z nejkouzelnějších přehrad v České republice. Z velké části jí svírají strmé svahy a voda tu vytváří různá zákoutí s písečnými plážemi a drobnými skalisky.

Přehrada Vranov je oblíbeným místem prom koupání díky svým písčitým plážím, plavbu na lodičkách nebo rybaření. A pokud vyhledáváte pěší turistiku, tady si přijdete na své. Stezky vedou kolem skal s nádhernými výhledy na přehradu.

Vranovská přehrada

9. Hrad Bítov

Hrad Bítov je jedním z českých nejstarších hradů, který má svůj původ už z doby Přemyslovců v 11. století.

Hrad se tyčí vysoko na skále nad meandrující řekou Želetavkou, kde se vlévá do Dyje, s rozsáhlým výhledem na zalesněné údolí.

hrad Bítov

Když vstoupíte dovnitř, přenesete se zpět v čase. Každá místnost na hradě nabízí pohled do minulosti – historický nábytek, umělecké sbírky a zajímavé exponáty. Od středověkého opevnění až po jedinečný interiér z 19. století. Hrad je unikátní svou sbírkou 49 vycpaných psů. Na tomto odkazu najdete aktuální informace o vstupném a otevírací době.

hrad Bítov

Placené parkoviště se nachází kousek od hradu. Okolí je protkané turistickými stezkami a pokud sejdete od hradu k přístavišti, můžete se vydat na okružní plavbu po Vranovské přehradě.

Nedaleko od hradu Bítov se nachází rozsáhlá zřícenina hradu Cornštejn, ze které jsou úžasné výhledy do okolí.

Kde se ubytovat ve Znojmě a okolí

  • Hotel Premium – moderní a útulný hotel se skvělým poměrem ceny a kvality na kraji Znojma, wellness v ceně, bazén, restaurace i dětská herna.
  • Hotel a vinařství THAYA – krásný hotel uprostřed vinic, s venkovní terasou, wellness a možností degustace vína. Dokonalá oáza na úpatí národního parku Podyjí, jen kousek od Znojma.
  • Hotel Savannah – čtyřhvězdičkový hotel ve Chvalovicích, s dobrou dostupností do Znojma a do Podyjí, s wellness, bazénem a parkováním zdarma.
  • Penzion Šťastný medvěd – příjemný a nově zařízený penzion v centru Znojma za skvělou cenu

UBYTOVÁNÍ ZNOJMO A PODYJÍ 😴

Hotel Premium

Moderní hotel s wellness

Vinařství THAYA

Uprostřed vinic s degustací vína

Hotel Savannah

4* hotel s wellness a bazénem

Jak se dostat do Znojma

Do Znojma jezdí pravidelné autobusové linky z Brna – cesta trvá 1 h 15 min. Přímé autobusy přepravce Flixbus jezdí taky z Prahy přímo do Znojma, kde budete za 2,5 hodiny (autobusová linka Praha-Vídeň). Vlakem se dostanete po okolí Znojma nebo do Břeclavi. Ze Znojma si můžete udělat výlety do Mikulova, které leží asi hodinu autobusem od Znojma.

Autobusové a vlakové nádraží se ve Znojmě nachází asi 10 minut chůze od centra.

co vidět ve Znojmě jižní Morava

Kde zaparkovat ve Znojmě?

Ve Znojmě můžete relativně dobře zaparkovat i v centru – parkoviště se nachází na Horním náměstí nebo v postranních ulicích, kde se platí v parkovacím automatu. Asi 10 minut od centra pak leží větší parkoviště nebo pak bezplatné parkoviště u řeky pod kostelem svatého Mikuláše, které ale bývá brzy plné.

Kdy navštívit Znojmo

Jaro (duben-červen): Jaro je ideálním obdobím pro návštěvu Znojma a turistiku v národním parku Podyjí. Příroda se začíná zelenat a turistů je tu relativně málo.

Léto (červenec-srpen): Léto je hlavní sezónou. Počasí je teplé, takže je ideální pro venkovní aktivity, jako je cyklistika a pěší turistika. Atrakce ve Znojmě mají dlouhou otevírací době, stejně tak venkovní zahrádky u vináren, restaurací a kaváren. Večery jsou dlouhé a přímo vybízí k posezení se skleničkou vína s výhledem na vinice.

Podzim (září-říjen): Na podzim se koná na jižní Moravě vinobraní, oslavy ke sklizni vína. Příroda hýří všemi barvami a většinou je stále dost teplo pro turistiku nebo procházky po Znojmě.

Zima (listopad – březen): V zimě jsou některé atrakce otevřené pouze o víkendu. Turistů je tu méně a město má zcela jinou atmosféru. Národní park Podyjí je otevřený celoročně, ale některé cesty a aktivity mohou být v různých ročních obdobích omezené z důvodu ochrany volně žijících živočichů a rostlin.

co vidět ve Znojmě

Mapa Znojma

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Znojma na jižní Moravě. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci, co vidět ve Znojmě. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byly naše tipy na nejlepší výlety a nejkrásnější místa, co vidět ve Znojmě a v okolí národního parku Podyjí. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže.

Více informací o jižní Moravě

PÁLAVA: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, co navštívit na Pálavě. Mikulov patří k nejkrásnějším městům na jižní Moravě – zde jsou naše tipy a fotografie, co vidět v Mikulově.

JIŽNÍ MORAVA: Podívejte se na více než 100 výletů, co navštívit na jižní Moravě.

Nejčastější dotazy – co vidět ve Znojmě a okolí

Čím je Znojmo známé?

Znojmo je známé svým krásným středověkým centrem, historickými památkami a vinicemi. Rotunda svaté Kateřiny s unikátními freskami a znojemský hrad jsou dvě klíčové památky. Nenechte si ujít taky Znojemské historické vinobraní, které se koná každý rok v září.

Jaká jsou ve Znojmě tradiční jídla?

Region je známý díky “znojemskému guláši”, což je druh guláše připravovaný s majoránkou a podávaný s knedlíky. Kromě toho má město nakládané okurky neboli “Znojemské okurky”.

Co je Znojemské historické vinobraní?

Znojemské historické vinobraní je každoroční akce, která se koná v září. Je to oslava historie města a místní sklizně vína. Součástí festivalu je průvod v historických kostýmech, středověké trhy, ochutnávka vín, hudba, divadelní představení a ohňostroj.

Jsou v okolí Znojma nějaké vinice, které mohu navštívit?

Ano, Znojmo leží v srdci Jihomoravské vinařské oblasti, která je známá svými kvalitními víny. Ve městě a jeho okolí se nachází řada vinic a vinných sklípků, kde si můžete dopřát prohlídky s ochutnávkou vína. Mezi oblíbené možnosti patří vinařství Znovín Znojmo a Loucký klášter.

Co dělat ve Znojmě s dětmi?

Znojmo je přátelské k rodinám a nabízí atrakce a aktivity, které si mohou užít všechny věkové skupiny. Je tady spousta historických památek, které jsou zaměřené i pro děti. Městem v sezóně projíždí turistický vláček, který začíná u Louckého kláštera a staví na dalších místech v centru města. Nebo se vydejte na procházku do národního parku Podyjí. Taka během Znojemského historického vinobraní se konají aktivity vhodné pro děti.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *