31 tipů na nejkrásnější místa, co navštívit na Šumavě (+ mapa)

Šumava

Šumava – to jsou ledovcová jezera, rozhledny, rašeliniště, krásná příroda a dechberoucí výhledy. Ať už plánujete navštívit Šumavu sami, v páru nebo s dětmi, bude se vám hodit našich 31 tipů na výlety, turistické trasy a nejkrásnější místa, co navštívit na Šumavě.

Turistika na Šumavě

Šumava je národní park, která má jedny z nejkrásnějších turistických tras v Česku. Na své si přijdou rodiny s dětmi, které vyhledávají nenáročné turistické trasy, ale taky ti, kteří mají radši náročnější celodenní túry.

Šumava má vymezená ochranná pásma, tzv. I. zóny NP, kde byste se měli striktně držet turistického značení a nesestupovat mimo stezky.

Dodržujte základní pravidla chování v přírodě: Neodhazujte odpadky (včetně papírových kapesníčků), buďte ohleduplní ke zvířatům a ostatní návštěvníkům a zanechte přírodu ve stejném stavu, jako než jste přišli.

Nejkrásnější místa na Šumavě – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu pro Šumavu s tipy na výlety, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Šumavě. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Nejkrásnější místa Šumavy: LEDOVCOVÁ JEZERA

1. Černé jezero

Nejsme žádní troškaři, takže začneme hned tím největším a nejznámějším ledovcovým jezerem u nás. Leží v nadmořské výšce 1008 m a zaujímá 18,47 hektarů šumavské plochy.

Černé jezero Šumava

Trasa k Černému jezeru

Černé jezero je tak dobře dostupné, že by bylo hřích ho při návštěvě Šumavy vynechat. Pohodová procházka lesem. Vyrazit sem můžete s dětmi i kočárky.

K jezeru se dostanete ze Špičáckého sedla v Železné Rudě. Tady zaparkujte auto na placeném parkovišti a dál se dáte po lesní cestě, která vás dovede až k Černému jezeru. Trasa je nenáročná a dlouhá 4 km.

Pobyty na Šumavě za akční ceny 😴
Podívejte se na zvýhodněné pobytové balíčky na Šumavě (odkaz se otevře v novém okně) a užijte si poklidné chvíle v přírodě, kde jediným zvukem bude šumění listí a zpět ptáků. Na výběr jsou balíčky pro ty, co vyhledávají aktivní pobyt na Šumavě, stejně tak pobyty v luxusních wellness centrech, kde si užijete relaxační procedury.

2. Čertovo jezero

Čertovo jezero je takový menší bráška Černého jezera. Je téměř o polovinu menší (10 hektarů). Od Černého jezera vás čeká pořádný kopec k Malému Špičáku a pak pozvolný sestup k Čertovu jezeru do nadmořské výšky 1030 m.

Čertovo jezero

Trasa k Čertovu jezeru

Náročnější trasa k Čertovu jezeru vede přes Černé jezero Jezerním okruhem po červené turistické značce. Od Černého jezera vás čeká ještě kilometr.

Lehčí trasa vede přes rozhlednu Špičák. Sem se necháte od sportovního areálu vyvézt lanovkou (berou i kočárky) a pak následujete ukazatele na Čertovo jezero po lesní pohodlné cestě.

TIP: V Železné Rudě dělají výborné burgery ve stánku GrillMax. Za výborným jídlem a pivem zajděte do restaurace Kandahár. Zvěřinový guláš vaří skvěle v penzionu U jelena.

3. Jezero Laka

Jezero Laka je nejmenší ze šumavských jezer na české straně (2,53 ha) a zároveň je nejvýše položené (1096 m).

jezero Laka Šumava

Jak se dostat k jezeru Laka?

Nejoblíbenější trasa k jezeru Laka začíná v obci Nová Hůrka. Tady necháte auto na placeném parkovišti (100 Kč) a vyrážíte po modré turistické značce. Cesta je pohodlná, kopíruje cyklostezku 2115 a je vhodná i pro kočárky (jen místy by to mohlo drhnout, ale nic, co by terénní kočárek nezvládl). Trasa je dlouhá 4,3 km a pozvolně překonáte převýšení 200 m.

4. Plešné jezero

Plešné jezero je nejširším ledovcovým jezerem u nás. Jeho rozloha činí 7 hektarů a leží pod vrcholem Plechý v nadmořské výšce 1089 m.

Plešné jezero

Jak se dostat Plešnému jezeru?

Turistická trasa na Plešné jezero začíná v obci Jelení vrchy, kde můžete parkovat na placeném parkovišti (v sezóně 100 Kč na celý den, mimo sezónu 80 Kč).

Vyrazíte severozápadně po modré turistické značce, která kopíruje Schwarzenberský plavební kanál (ten dříve sloužil k plavení dřeva). U rozcestí Hučina-potok opustíte modrou a dáte se po zelené turistické značce doleva. Ta vás dovede až k Plešnému jezeru.

Schwarzenberský plavební kanál

Trasa vede z velké části po asfaltce nebo zpevněné lesní cestě. Zvládnete jí i s kočárkem nebo s dětmi. Cesta je dlouhá 6 km a nastoupáte při ní pozvolně 200 výškových metrů. Plešné jezero je dobře dostupné i na kole.

5. Prášilské jezero

Prášilské jezero leží 1080 m. n. m. a je druhým nejmenším po jezeru Laka – 4 hektary. Chrání ho 9 metrů vysoký val žulových kamenů.

Prášilské jezero

Jak se dostat na Prášilské jezero

V nedaleké obci Prášily začínají dvě turistické trasy na Prášilské jezero. První placené parkoviště Slunečná (100 Kč/ den) pro Prášilské jezero najdete kousek za obcí směrem na Srní. Druhé parkoviště je přímo v obci Prášily – na den vás vyjde parkovné na cca 70 Kč.

Tip: Směrem na Srní pak můžete mrknout do návštěvnického centra s vlčím výběhem.

Turistické trasy na Prášilské jezero

Červená turistická trasa, která začíná u rozcestníku U Prášil je vhodná jen pro pěší. Až k jezeru sledujete červené ukazatele. Celkem nastoupáte za 1,5 hodiny 200 výškových metrů lesem.

Druhá trasa je o čtvrt hodiny kratší. Ze začátku kopíruje žlutou turistikou trasu směr Liščí díra. U rozcestníku Slunečná odbočíte na zelenou. Ta se u Liščích děr mění na červenou – k jezeru se dáte doprava. Doteď byla cesta pohodová.

Poslední část po červené stoupáte skrz kameny a kořeny stromů až k jezeru. Tahle část není vhodná pro kočárky ani kola, takže je to na vás, zda to risknete a jen vyběhnete na horu po svých. Viděli jsme tady odložených hned několik kol.

Nejlepší pobyty na Šumavě 😴

4,8/5 Výborné (190 recenzí)
Stylový hotel obklopený přírodou: polopenze, wellness, zábava pro děti a spousta výletů v okolí
4,7/5 Výborné (692 recenzí)
Horský hotel v srdci Šumavy, pro páry i rodiny s dětmi: wellness a polopenze v ceně

Co navštívit na Šumavě: ROZHLEDNY A VYHLÍDKY

6. Rozhledna Poledník

Rozhlednu Poledník najdete na stejnojmenném vrcholu v nadmořské výšce 1315 m. Je velmi oblíbeným výletním místem, tak se hlavně v letní sezóně připravte na větší nápor turistů a především cyklistů.

Jedná se o 37 metrů vysokou betonovou věž, která byla v 60. a 70. letech 20. století postavena jako tajný vojenský objekt. Přímo pod rozhlednou na Poledníku se můžete občerstvit a nabrat síly na cestu zpět.

rozhledna Poledník / Šumava výlety

Otevírací doba

Rozhledna Poledník není otevřená celoročně, takže pokud jste jí chtěli navštívit v zimě, budou na vás čekat zavřené dveře. V měsících květen a říjen je rozhledna otevřená o víkendech a svátcích v čase 10:00 – 16:30. V hlavní sezóně od června do září si sem můžete udělat výlet každý den – otevřeno je opět od 10:00 do 16:30.

Vstupné

Za vstup na vyhlídkovou věž Poledník je vstupné 120 Kč. V ceně máte taky několik expozic – o lesní zvěři, historii rozhledny a orkánu Kyrill. Pokud se budete chtít pokochat z nejvyšší bodu rozhledny – věže, budete muset vylézt po strmém žebříku.

Trasa na rozhlednu Poledník

Nejblíže se autem dostanete k rozhledně Poledník od obce Prášily, kde auto necháte na jednom z placených parkovišť. Bližší info o parkovištích najdete o kousek výš u Prášilského jezera, protože trasa na Poledník kopíruje trasu na Prášilské jezero.

První možností je vyrazit po červené lesní cestou po Jezerní cestě (nevhodnou pro kočárky a kola). Dojdete až k Prášilskému jezeru, které obejdete a pokračujete dál po červené až na rozhlednu. Trasa je dlouhá 9 km, časově 3 hodiny 20 minut a nastoupáte při ní přes 500 výškových metrů.

Druhá možnost je super variantou pro kočárky a cyklisty. Od parkoviště Slunečná vyrazíte přes Liščí díry po žluté, ze které odbočíte po zelené u rozcestníku Slunečná. Zelená končí u Liščích děr. Tady máte dvě možnosti:

  • udělat si odbočku doprava k jezeru a následně se stejnou cestou vrátit. Tuhle variantu můžeme doporučit. K jezeru to není daleko, ale nedostanete se sem kočárkem a kolem.
  • rovnou pokračovat po červené doleva až k Poledníku.

Trasa je bez odbočky k jezeru dlouhá 7 km, časově 2,5 hodiny a nastoupáte při ní přes 400 výškových metrů.

Přímo u rozhledny je nouzové nocoviště, takže pokud se chcete probudit a kochat se východem slunce z jednoho ze šumavských vrcholů, nezapomeňte si přibalit stan.

Parádní celodenní trasa vede i z Modravy po červené, ale tady je část trasy každoročně do poloviny července uzavřená, tak na to myslete před cestou. A pokud byste si vzpomněli až po cestě, vždy se to dá obejít po Javoří cestě a udělat si odbočku na vrchol Oblík s vyhlídkou.

TIP: Mezi Železnou Rudou a Prášily nedaleko Hartmanovic leží na samotě chata Rovina, kde si pošmáknete na české kuchyni. Chata je skvělou základnou pro turistické trasy v okolí – vyrazit můžete na vrchol Březník s Vintířovou skálou po zelené nebo se jen potulovat po jedné z neznačených tras a užít si ne tak známé výhledy.

7. Rozhledna Špičák

Rozhledna Špičák je 26,5 metrů vysoká rozhledna na stejnojmenném vrcholu nedaleko Železné Rudy. Rozhledna je otevřená v letní sezóně od poloviny června do poloviny září. Vstupné je zdarma. Platíte za lanovku, kterou se můžete nechat vyvézt až k rozhledně.

Trasa k rozhledně Špičák

První možností pro pohodlnější z nás je lanovka, která začíná u sportovního areálu. Po svých se dostanete k rozhledně po modré turistické značce. Trasa je dlouhá 1,7 km a nastoupáte při ní 340 m. Od rozhledny pak můžete pokračovat dál k Černému nebo Čertovu jezeru.

8. Vyhlídkové místo Březník

Osada Březník. To je přesně to místo, kde si jen tak sednete, kocháte se přírodou a rozjímáte. V osadě najdete několik laviček, odkud budete mít skvělý výhled na Luzenské údolí.

O vrcholu Luzný, který najdete za údolím, jsem psala tady. Během sezóny se můžete občerstvit v Březnické hájence.

Trasa na Březník

K Březníku se dostanete po modré turistické značce z Modravy, která zároveň kopíruje cyklostezku. Cesta je super i pro kočárky. Čeká vás jen mírné stoupání. Trasa je dlouhá 8,1 km a časově zabere 2 a půl hodiny.

9. Rozhledna Soumarský most a NS Soumarské rašeliniště

1,5 kilometru dlouhá naučná stezka Soumarské rašeliniště, která je skvělou volbou pro malé děti nebo s kočárkem. Stezka končí pár set metrů za rozhlednou Soumarský most, ze které se s dětmi pokocháte přilehlým okolím a rašeliništi.

Otevírací doba rozhledny je 24/7 a vstupné je zdarma. Auto necháte na neplaceném parkovišti u kolejí. Je tady malý plácek pro několik aut. Přejdete koleje a hned vlevo uvidíte označení na naučnou stezku.

Kousek od naučné stezky pak najdete muzeum lehkého opevnění, které bývá otevřené od května do října.

10. Rozhledna Knížecí Stolec

Dřevěnou rozhlednu Knížecí Stolec najdete přímo na vrcholu Knížecí Stolec (1236 m) ve Vojenském újezdu Boletice.

Otevírací doba je omezená jen na víkendy a státní svátky právě z toho důvodu, že vstupujete do Vojenského újezdu. Vstupné je volné. Z parkoviště u Záhvozdí vyrazíte po modré turistické značce.

U rozcestí Uhlíkovský potok – most se modrá rozdvojuje. Je jedno, kterou trasu zvolíte – obě vás zavedou k rozhledně. My můžeme doporučit udělat si okružní cestu.

Většina trasy je vhodná i pro kočárky, ale posledních 200 metrů přímo k rozhledně výrazně stoupáte po pěší cestě, kde by to s kočárkem pořádně drhlo. Okružní trasa je dlouhá 13 km a zabere vám přes 4 hodiny. Čeká vás převýšení cca 450 metrů, tak si nezapomeňte přibalit dostatek vody.

TIP: Chcete se vyhnout náporům turistů, kterými je Šumava často nechvalně známá? Volarsko pro vás bude ideální. V okolí je nespočet turistických tras a kousek je to i k místům, jako Knížecí Stolec, Soumarská rašeliniště, Stožecká kaple, Plešné jezero a vrchol Plechý.

Na Volarsku se skvěle najíte v restauraci U Grobiána, v restauraci Vlčí jámy nebo soumarském hostinci U Maxů.

Nejlepší výlety a turistické trasy na Šumavě: VRCHOLY

11. Vrchol Pancíř (1214 m)

Vrchol Pancíř leží nedaleko Železné Rudy. Na jeho vrcholu stojí turistická chata s rozhlednou, ze které budete mít výhled až do Německa.

Zajímavou atrakcí jsou dřevěné dveře, které když otevřete, naskytne se vám krásný výhled na Šumavu. Teda ten výhled se vám naskytne i tak, ale minimálně na fotku je to fajn :).

Šumava Pancíř

Pokud máte čas a chuť, určitě pokračujete dál po hřebenové trase Pancíř – Můstek – Prenet s kaplí svaté Kunhuty (červeně značené). Je to jeden z nejkrásnějších hřebenových úseků na Šumavě.

Za vrcholem Prenet pak sestoupíte do Hojsovy Stráže, kde stojí za vidění šumavský orloj. Odtud se dostanete autobusem zpět na Špičák nebo do Železné Rudy.

Okruh je ze Špičáckého sedla dlouhý 16 km a zabere vám asi 5 hodin čistého času. Pokud nemáte tolik času, můžete vystoupat jen na vrchol Můstek a vrátit se okružní trasou. Poslední občerstvení je na Pancíři, tak si nezapomeňte přibalit jídlo i vodu.

Trasa na vrchol Pancíř

Na Pancíř se dostanete po modré turistické značce z Železné Rudy (délka na vrchol 5,5 km, převýšení 445 m), která ze začátku kopíruje křížovou cestu.

Druhou možností je vyrazit ze sedla Špičáku po červené turistické značce. Na druhou stranu od trasy k Černému jezeru. Trasa je dlouhá 2,6 km a čeká vás téměř o polovinu menší stoupání než u první trasy.

A pak tu máme třetí možnost – nechte se vyvézt lanovkou směrem na Hofmanky a následně Pancíř.

12. Vrchol Ostrý (1293 m)

Ostrý se skládá ze dvou vrcholů – Velký Ostrý (1293 m) a Malý Ostrý (1266 m). Z toho důvodu si vysloužil přezdívku Prsa matky boží. Najdete ho přímo na hranicích s Německou.

Němci ho přezdívají Matterhornem Bavorského lesa. Pokud jste si zapomněli svačinu, tak vás žaludek nemusí smutnit – přímo na vrcholu najdete restauraci.

výhled z vrcholu Velký Ostrý na Malý Ostrý

Trasa na vrchol Ostrý

Nejkratší trasa na Velký Ostrý vede z parkoviště v Hamrech po naučné stezce Z Hamrů na Ostrý, která kopíruje modrou turistickou značku. Až k rozcestníku Stateček to dáte i na kole. Poslední kilometr vás čeká výšlap kamenným horským chodníkem. Délka trasy na Velký Ostrý přes PP Královský hvozd je 6,4 km a nastoupáte při ní téměř 700 výškových metrů.

13. Skalní masiv Dreisesselberg – Třístoličník (Hochstein – Třístoličník – Trojmezí)

Jestli vám u tohoto místa můžu něco zaručit, tak to, že tu nebudete sami. Na skalním masivu Třístoličník se to turisty jen hemží a kolem oběda je tu už dost plno.

Třístoličník Šumava

Třístoličník (německy Dreisesselberg) je skalní masiv s nejvyšším vrcholem Hochstein (1333 m). Jeho název vyplynul z nedalekého Trojmezí – místa, kde se stýkají české, německé a rakouské hranice a kde se dle legendy scházeli panovníci těchto zemí.

Pro Třístoličník jsou typické četné žulové skalní útvary, které vznikly větráváním. Na vrcholu najdete restauraci s poctivou kuchyní a několik kamenných vyhlídek. Pod vrcholem Hochstein byla postavena kaple biskupa Neumanna.

Trasa na vrchol Třístoličník

Nejjednodušší variantou je vyjet autem až na parkoviště, které najdete 700 m pod vrcholem. To oceníte zejména s menšími dětmi nebo pokud plánujete výlet dál po hřebeni. Na vrcholu se pak v pohodě můžete pohybovat i s kočárkem (až na vyhlídky se schody).

Šumavská hřebenovka

Pokud máte čas, určitě vyrazte na nedaleké Trojmezí, což je horské sedlo v nadmořské výšce 1324 m. S většími dětmi to zvládnete určitě. Trasa vede po parádní šumavské hřebenovce přes vrcholy Vysoký hřeben (1341 m) a Trojmezná (1361 m) a zabere vám hodinku (3 km tam).

Trojmezná Šumava výlety / Šumava nejkrásnější místa
Trojmezná

A když už tady budete a jste zatím plný sil, můžete pokračovat dál na půl hoďky vzdálený nejvyšší vrchol Šumavy – Plechý (1378 m).

Trasa na Třístoličník z Nového Údolí

Obtížnější celodenní trasa začíná v Novém Údolí, kde se napojíte na červenou turistickou značku (Trojmezná cesta). Ta vás dovede až na vrchol. Cesta je dlouhá 6,6 km a zabere vám necelé 3 hodiny. Nastoupáte při ní téměř 500 výškových metrů.

Nejlepší pobyty na Šumavě 😴

4,7/5 Výborné (2 071 recenzí)
Moderní resort obklopený přírodou u Lipenské přehrady: neomezené wellness a polopenze
4,7/5 Výborné (7 recenzí)
Horský hotel na jihu Šumavy: snídaně/polopenze, wellness a spousta výletů v okolí

14. Vrchol Plechý (1378 m)

Nejvyšší vrchol Šumavy tu nemůže chybět. Aspoň tedy za tu českou část. Za celou Šumavu včetně německého Bavorského lesa je nejvyšším vrcholem Velký Javor, kam určitě taky vyrazte, pokud budete ubytovaní nedaleko Železné Rudy.

Šumava plechý / Šumava nejkrásnější místa

Hora Plechý je relativně izolovaný vrchol, na jehož vrcholu nehledejte občerstvení. Po cestě k němu se pokocháte českou stranou Šumavy, ale ze samotného vrcholu pak už uvidíte jen do Německa.

Výstup na vrchol Plechý

Na Plechý se dostanete z osady Jelení nebo obce Nová Pec. V obou případech vás čeká náročnější celodenní výstup.

Výstup na Plechý z osady Jelení

V osadě Jelení najdete placené parkoviště, odkud se pak dáte po modré turistické značce směr Plešné jezero. Cesta je k jezeru totožná, tak mrkněte výš. Od jezera vás čeká nejnáročnější a nejstrmější část celé cesty po NS Duch pralesa a následně žluté turistické značce až na vrchol.

Sice si zafuníte, ale získáte za to skvělé výhledy na českou část Šumavy z vyhlídky Lipno a Kučerovy vyhlídky.

Trasa k vrcholu je dlouhá 8,1 km a časově vám zabere 3 hodiny. Celkem překonáte převýšení téměř 500 výškových metrů.

Výstup na Plechý z Nové Pece

Pokud jste autem, necháte ho na placeném parkovišti u horské služby. Odtud vyrazíte po zelené, která bude zčásti kopírovat NS Schwarzenberský plavební kanál. Zelená vás dovede kolem nouzového nocoviště až k Plešnému jezeru.

Pokud nechcete vidět Plešné jezero, můžete si cestu zkrátit – u rozcestníku Pod kamenným mořem nebudete dál pokračovat po zelené, ale začnete sledovat žluté značení, které vás dovede až na vrchol.

Pokud jste se dali kolem Plešného jezera, navážete jako v případě cesty z osady Jelení na NS Duch pralesa a následně žlutou turistickou značkou až na vrchol.

Trasa k vrcholu je dlouhá 8,3 km a časově vám zabere 3 hodiny a čtvrt. Celkem překonáte převýšení téměř 600 výškových metrů.

Pobyty na Šumavě za akční ceny 😴
Podívejte se na zvýhodněné pobytové balíčky na Šumavě (odkaz se otevře v novém okně) a užijte si poklidné chvíle v přírodě, kde jediným zvukem bude šumění listí a zpět ptáků. Na výběr jsou balíčky pro ty, co vyhledávají aktivní pobyt na Šumavě, stejně tak pobyty v luxusních wellness centrech, kde si užijete relaxační procedury.

15. Velký Javor (1456 m)

Velký Javor sice leží v německém Bavorském lese, ale je od hranic takový kousek, že jsem ho sem zařadila. Ze Železné Rudy sem autem dojedete za čtvrt hodinky.

Velký Javor je stejně jako Třístoličník plochý vrchol s řadou vyhlídek a turistických tras. Perfektní i s malými dětmi a kočárky. Nahoru vyjdete lanovkou nebo po svých.

Podrobně jsem se o Velkém Javoru a turistických trasách v okolí rozepsala v článku: 7 tipů, kam vyrazit na německé straně Šumavy

16. Vrchol Vítkův kámen (1035 m)

Vrchol Vítkův kámen najdete pod Lipnem a budete z něj mít skvělý výhled právě na přehradu Lipno a okolní Šumavu. Na vrcholu vás čeká nejen výhled, ale taky si můžete prohlédnout zříceninu hradu Vítkův hrádek.

Trasa na Vítkův kámen a zříceninu Vítkův hrádek

Lehčí už to být ani nemůže. Auto zaparkujete kousek pod vrcholem a vyrazíte po červené turistické značce do kopce. Za necelou čtvrt hodinku jste v cíli.

Parkoviště se nachází u nádherné poutní kaple Božího těla.

poutní kaple Božího těla

17. Vrchol Oblík (1225 m)

Vrchol Oblík je nezalesněný, takže z něho budete mít okolní Šumavu jako na dlani. Postupně se ale zalesňuje a během několika let už výhled nebude nejspíš nic moc, tak návštěvu neoddalujte :).

Zdroj: Dingoa

A pokud je vám jeden Oblík málo, udělejte si výlet na Oblík v Českém středohoří.

Výstup na vrchol Oblík

Nejkratší trasa na Oblík vede z Modravy. Tady necháte auto na placeném parkovišti a vyrazíte po červené turistické značce kolem Roklanského potoka. U rozcestí Javoří pila začnete sledovat modrou značku. Ta vás dovede až k vyhlídce na Oblíku.

Tip: Zpět se držte stále modré a odbočte z ní až u rozcestí Pod Oblíkem. Uděláte si tak okružní cestu přes Tříjezerní slať.

Trasa je dlouhá 8,4 km a časově vám zabere 2 hodiny a 40 minut. Stoupání je celkem nenáročné – 250 výškových metrů.

18. Vrchol Smrčina (1333 m)

Smrčina je vrchol přímo na hranicích s Německem, který se tyčí nad Lipenskou přehradu jižně od Plechého. Snazší cesta je od německých sousedů, ale i od nás vede pěkná trasa. Smrčina je ideální místo pro celodenní turistiku po šumavských vrcholech bez davů turistů.

Smrčina Šumava

Auto necháte na plácku za osadou Zadní Zvonková směrem na hraniční přechod a odtud sledujete červené značení až na vrchol.

Trasa je dlouhá 5,6 km a zabere vám cca 2 hodiny. Od Smrčiny můžete pokračovat dál po hřebeni Šumavy.

19. Vrchol Svaroh (1333 m)

Vrchol Svaroh představuje další vrchol na česko-německých hranicích. Výhledy odtud jsou dechberoucí. A to už po cestě na vrchol, kdy se vám rozevře výhled na Bavorský les.

Po vystoupání až na skalnatý vrchol budete mít jako na dlani taky Šumavu s Černým jezerem v pozadí.

co navštívit na Šumavě, vrchol Svaroh Šumava

Svaroh je dostupný z parkoviště Schreiben v Německu (z ČR nevede značená trasa). Odtud vás čeká hodinový výstup na vrchol – od rozcestníku se dáte směrem na Zwercheck, kde vás čeká přírodní kino (několik laviček s fantastickým výhledem).

Od Svarohu pak můžete pokračovat dál po hřebenovce na vrchol Velký Kokrháč a už zmíněný Ostrý.

Co navštívit na Šumavě: SLATĚ

V oblasti národního parku Šumava najdete celou řadu rašelinišť. Jen tři z nich jsou ale zpřístupněné.

20. Tříjezerní slať

Začneme tou nejmenší. Tříjezerní slať o rozloze 19 hektarů leží nedaleko Modravy. Místem vás provede naučná stezka Tříjezerní slať o délce 250 m.

tříjezerní slať Šumava

Trasa k Tříjezerní slati z Modravy

Nejkratší turistická trasa k Tříjezerní slati vede z Modravy. Auto necháte na placeném parkovišti u mostu a vyrazíte po červené značce. U rozcestí Rybárna pokračujete rovně po cyklostezce 3122.

21. Jezerní slať

Jezerní slať leží na náhorní plošině mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Její rozloha je něco málo přes 100 hektarů.

Jezerní slať / Šumava výlety

Naučná stezka skrz Jezerní slať je dlouhá jen 0,5 kilometru. Hravě jí zvládnete i s kočárkem, protože vede z části po písčité cestě, která se pak mění na typický dřevěný chodník.

Přímo u NS Jezerní slať stojí dřevěná vyhlídková věž, ze které budete mít skvělý výhled na okolní šumavskou pláň.

Jak se dostat k Jezerní slati?

Parkoviště se nachází hned na začátku naučné stezky. Po levé straně ve směru z Kvildy na Horskou Kvildu.

22. Chalupská slať

Chalupská slať je největším šumavským rašeliništěm. Rozkládá se na ploše 137 hektarů v I. zóně NP Šumava. A část tohoto rašeliniště je zpřístupněná i turistům díky naučné stezce Chalupská slať. Ta je dlouhá 1 km a zavede vás přímo k největšímu rašeliništnímu jezeru u nás – Chalupskému jezírku.

Trasu zvládnete s přehledem i s kočárkem, protože vás nejprve vede po hrubé asfaltce a následně širokém dřevěném chodníku.

Chalupská slať / Šumava výlety

Jak se dostat k Chalupské slati?

Parkoviště se nachází nedaleko obce Borová Lada směrem na Kvildu. Jen kousek od Chalupské slati. Přímo naproti parkování je cesta, kterou se vydáte. Po pár minutách vás zavede k naučné stezce. Je tu taky dětské hřiště, takže i děti tenhle výlet určitě ocení.

TIP: Pohybujete se v okolí Kvildy a Modravy a vyhládlo vám? Přímo v Modravě leží restaurace U všech kukaček. Majitelé procestovali kus světa a jde to znát i na zdejší kuchyni, kde vaří fakt výborně. Navíc má restaurace krásné okolí i vyžití pro děti.

Nejkrásnější místa Šumavy: ZAJÍMAVOSTI

23. Bílá strž

Bílá strž je se svojí výškou 14 m nejvyšším vodopádem Šumavy. Najdete ho v rokli Bílá strž. Kaskádovitý vodopád a okolní pralesovitý porost můžete obdivovat z vyhlídkové plošiny.

Bílá Strž Šumava

Trasa k vodopádu Bílá strž

Trasa vede od Černého jezera (popis trasy k Černému jezeru výše), odkud budete pokračovat dál po červené. Dorazíte k dřevěnému přístřešku, odkud vede jen krátká odbočka po žluté přímo k vodopádu.

Až se pokocháte vodopádem a stále máte dostatek sil, můžete pokračovat dál na vrchol Ostrý.

24. Vodopád Černá Strž

Měli jsme tu vodopád Bílý strž a teď si ukážeme vodopád Černá strž. Ten tvoří kaskády na Černém potoce a je  3 metry vysoký. Trasa začíná na parkovišti ve Špičáckém sedle.

Ze začátku kopíruje trasu k Černému jezeru, ale asi po 10 minutách před památním kamenem odbočíte doprava po neznačené asfaltce. Za dalších 30 minut jste v cíli. Jedná se o nenáročnou procházku, kterou zvládnete i s kočárkem.

vodopád Černá strž Šumava

25. Hrad Kašperk

Hrad Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách. Otevírací doba se liší podle období. Mimo sezónu bývá otevřeno o víkendech a pak i některých dnech v týdnu a v hlavní sezóně každý den.

Kromě hradu můžeme doporučit taky vyhlídku ze zříceniny hradu Pustý Hrádek. Dostanete se k ní po naučné stezce, která začíná přímo naproti hradu (je tam rozcestník). Zřícenina leží o něco výš než hrad Kašperk, takže odtud budete mít hrad jako na dlani.

Jak se dostat na hrad Kašperk?

Auto necháte na placeném parkovišti, odkud je to k hradu po značené trase ještě cca 1,5 km. Trasa je vhodná i pro kočárky.

26. Pramen Vltavy

Pramen Vltavy je jedno z nejoblíbenějších míst na Šumavě. Co tu najdete, je asi všem jasné :). Pramen Vltavy (resp. Teplé Vltavy) leží v nadmořské výšce 1172 m na úpatí vrcholu Černá hora.

meandry Vltavy

Trasa k prameni Vltavy

Nejoblíbenější trasy k prameni Vltavy jsou celkem dvě. Z Kvildy po modré turistické značce, která je vhodná i pro kočárky (5,6 km, 1h 45 minut) nebo z Modravy po červené (10 km, 3 h).

Pokud půjdete od Kvildy, doporučuji pokračovat dál a na dalším rozcestníku odbočit doprava po červené k vyhlídce nad prameny Vltavy a Černou horu. Jen 2 kilometry a za odměnu získáte parádní výhledy na Šumavu, Bavorský les a za dobrého počasí i Alpy.

Z Modravy budete mít vyhlídku po cestě (odbočka doleva).

výhled z Černé hory

TIP: Ve Kvildě se taky skvěle najíte. Například v restauraci Černý vlk, kde se můžete i ubytovat. Vaří tu poctivé jídlo z kvalitních surovin. Skvěle vaří i v pekárně a pivovaru Kvilda a pořádný hamburger vám naservírují v občerstvení Z mechu a kapradí.

27. Boubínský prales

Boubínský prales tu nesmí chybět. Jedná se o třetí nejstarší národní přírodní rezervaci u nás. Rozprostírá se na ploše 686 hektarů.

Boubínským pralesem vede naučná stezka Boubínský prales, která začíná u Boubínského jezírka. Ta je 4 km dlouhá a provede vás kolem jádra Boubínského pralesa (momentálně uzavřeno od roku 2022). Cesta není vhodná s kočárkem, protože některá místa jsou prudší s kořeny. Menší děti ale stezku zvládnou v pohodě.

Jak se dostat k Boubínskému pralesu?

Auto zaparkujete na placeném parkovišti pod Boubínem u kempu, odkud vyrazíte směr informační středisko Idina Pila po zelené. Ta vás dovede až k Boubínskému jezírku, kde začíná okružní cesta kolem Boubínského pralesa. Celková okružní trasa od parkoviště a zase zpět je dlouhá 8 km a zabere vám bez přestávek 2,5 hodiny.

Rozhledna Boubín

Rozhledna Boubín byla postavena na vrcholu Boubín (1362 m). Dostanete se k ní od Boubínského jezírka, kde odbočíte doprava po modré značce. Ta vás dovede až k rozhledně.

Od Boubínského pralesa vás čeká dvouhodinové stoupání a za odměnu parádní výhledy.

výhled z rozhledny Boubín

28. Vlčí výběh Srní

Vlčí výběh Srní na Šumavě se rozprostírá na 3 hektarech, kde máte možnost pozorovat vlky v jejich přirozeném prostředí. Uprostřed výběhu je 300 m dlouhá lávka, která je vyvýšená 3-4 m, s pozorovacími přístřešky.

K výběhu pak vede 2 km dlouhý naučný okruh s informacemi o šelmách vyskytujících se na Šumavě a některými místními stromy a rostlinami. Součástí je i pěkné venkovní hřiště pro děti.

Vlčí výběh Srní Šumava

TIP: Vyhládlo vám? Zkuste v Srní stánek s občerstvením Okno do Šumavy. Pochutnáte si tu na takových rychlovkách, jak je zapečený chleba na různé způsoby, polévce nebo domácím koláči. Poctivé jídlo za pár korun.

29. Naučná stezka Povydří na Šumavě

Naučná stezka Povydří o délce 7,5 km se skládá z 12 stanovišť, na kterých se dozvíte s dětmi víc o zdejší přírodě. Po cestě se pokocháte Obřími hrnci, což jsou hluboké kamenné mísy vyhloubené pískem a kamením. V Turnerově chatě pak děti uvidí opravdovou vydru.

Naučná stezka končí (nebo začíná podle toho, odkud vyrazíte) u Čeňkovy pily, která dříve sloužila jako pila na vodní pohon a zpracovávala dřevo ze šumavských lesů. Tady se můžete najíst i ubytovat.

Pobyty na Šumavě za akční ceny 😴
Podívejte se na zvýhodněné pobytové balíčky na Šumavě (odkaz se otevře v novém okně) a užijte si poklidné chvíle v přírodě, kde jediným zvukem bude šumění listí a zpět ptáků. Na výběr jsou balíčky pro ty, co vyhledávají aktivní pobyt na Šumavě, stejně tak pobyty v luxusních wellness centrech, kde si užijete relaxační procedury.

30. Stožecká kaple

Stožecká kaple je dřevěná poutní kaple v lesích pod Stožeckou skálou. Najdete jí v nadmořské výšce 950 m. Dostanete se sem po modré z Českých Žlebů nebo žluté od obce Stožec.

Stožecká kaple / kam na Šumavě

31. Naučná stezka Medvědí stezka

Medvědí stezka nese název po posledním šumavském medvědovi. Je nejstarší stezkou na Šumavě a druhou nejstarší v ČR. 14 km dlouhou trasu (7 km zkrácená verze) lemují různé skalní útvary.

Kde se ubytovat na Šumavě?

  • OREA Resort Horizont: Oblíbený hotel na úpatí vrchu Pancíř v Železné Rudě, který nabízí moderní a pohodlné pokoje s výhledem do přírody.
  • Apartmány Faustin: Kompletně vybavené apartmány v Kvildě, které jsou skvělou základnou pro letní i zimní dovolenou.
  • Penzion Stará Vápenka: Útulný penzion obklopený přírodou. Na samotě, kde lišky dávají dobrou noc. Výborně tu vaří.
  • Volarská roubenka: Kouzelná roubenka s apartmány v klidné části obce. Zahrada, venkovní posezení, restaurace s tradiční kuchyní.
  • Hotel Modrava: Tento horský hotel se nachází v srdci Šumavy a představuje ověřenou klasiku v okolí Modravy.
  • Wellness hotel Florián: Tento hotel se nachází v obci Stožec a nabízí moderní wellness (venkovní i vnitřní bazén, vířivka, sauna) a zahradu s terasou.

Nejlepší pobyty na Šumavě 😴

4,8/5 Výborné (190 recenzí)
Stylový hotel obklopený přírodou: polopenze, wellness, zábava pro děti a spousta výletů v okolí
4,7/5 Výborné (692 recenzí)
Horský hotel v srdci Šumavy, pro páry i rodiny s dětmi: wellness a polopenze v ceně

Toto byly naše tipy na výlety a nejkrásnější místa, co navštívit na Šumavě. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Šumavě a jižních Čechách

JIŽNÍ ČECHY: V našem průvodci nejkrásnějšími místy v jižních Čechách si ukážeme víc jak 60 tipů, kam zajít na výlet.

NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA V JIŽNÍCH ČECHÁCH: Při návštěvě jižních Čech nemůžete vynechat Český Krumlov. Kromě toho máme taky podrobného průvodce pro města České Budějovice a Prachatice.

ČESKÁ PŘÍRODA: Krkonoše jsou dalším oblíbeným pohořím v Čechách. Připravili jsme taky podrobného průvodce pro Beskydy, České Švýcarsko nebo Český ráj. Krásná místa ukrývá taky Vysočina.

Čtěte ještě více inspirace pro cestování po České republice.

6 názorů na “31 tipů na nejkrásnější místa, co navštívit na Šumavě (+ mapa)”

  1. Dobrý den, moc děkuji za perfektní popisy, je to úžasná pomoc. Jelikož nejsme pojízdní autem a parkoviště nám jsou cizí, nám by se hodily informace o autobusových či vlakových možnostech dopravy k těmto konkrétním nej tipům. To by bylo opravdu fajn!

    1. Dobrý den Mílo,

      to jsme moc rádi a děkujeme. 🙂 To je dobrý podnět – do budoucna zkusím připsat.

      Mějte se moc hezky.

  2. Dobrý den,
    chtěla jsem MOC poděkovat za spoustu inspirace!!! Hledala jsem tipy na toulky po Slavkovském lese, vzápětí mě zaujalo putování po Šumavě, kam se chystáme na podzim, už mě “cvrnklo do nosu” Broumovsko a Beskydy… Moc se mi líbí Vaše pojetí objevování jednotlivých regionů.
    Tak šup šup, cestujte a pište 🙂 🙂 :-). Přeji hodně krásných cest a hlavně pevné zdraví.
    S díkem
    Ivana K.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *