CESTOVNÍ PRŮVODCE PRO MAĎARSKO

Objevte Maďarsko, zemi, kde se snoubí bohatá historie, unikátní kultura, léčivé termální lázně a rozmanitá příroda. Od zářících břehů Balatonu po malebné kopce vinařských regionů.

Maďarsko cestovní průvodce

CO NAVŠTÍVIT V MAĎARSKU?

Maďarsko vás uchvátí: historickým kouzlem Budapešti, lázeňskou tradicí Hevízu, jedinečnými termálními vodami a klidnou atmosférou. Prozkoumejte kopcovitou krásu Bukových hor a nevynechejte ani malebné vinné sklepy v Tokaji.

NEJLEPŠÍ MÍSTA V MAĎARSKU

BUDAPEŠŤ

TERMÁLY V MAĎARSKU

Maďarsko nemá hory, moře ani starověké památky, kvůli kterým by se sem sjížděli turisté z celého světa.
Přesto je naprosto jedinečné díky svým termálním pramenům, kterých se tu nachází víc než 1 000.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Kdy navštívit Maďarsko

Maďarsko je ideální destinací po celý rok. Zde je krátký přehled, co můžete očekávat v jednotlivých ročních obdobích:

Jaro (duben až červen): Jaro je ideální doba pro návštěvu Maďarska. Počasí je příjemné, s mírnými teplotami a kvetoucí krajinou, ideální pro venkovní aktivity a prohlídku památek. Budapešť a další města jsou živá, ale nejsou přelidněná.

Léto (červenec až srpen): Léto je teplé a oblíbené mezi cestovateli. Na druhou stranu může být na některých místech přeplněné a ceny jsou vyšší.

Podzim (září až říjen): Podobně jako na jaře nabízí podzim mírné počasí a méně lidí. Je to vynikající doba pro výlety za vínem, zejména v oblastech, jako je Tokaj, a pro vychutnání měnících se barev přírody v Bukových horách.

Zima (listopad až březen): Zima je chladná, ale Maďarsko má v tomto období své kouzlo. Zvlášť, pokud plánujete návštěvu termálních lázní. Cestujete s rozpočtem? Zima je nejlepší obdobím pro návštěvu, protože ceny ubytování a letenek jsou nejnižší.

Doprava v Maďarsku

Letiště Ference Liszta, hlavní letiště pro Maďarsko, se nachází na východním kraji Budapešti. Letiště je dobře organizované, přehledné a čisté. Zde najdete všechny lety do Budapešti.

Autobusovou dopravu do Maďarska zajišťují především dopravci RegioJet a Flixbus, které staví v Budapešti. Vlak je další oblíbenou možností, jak se dostat do Budapešti. Vybrat si můžete mezi RegioJet a Českými drahami. Zde najdete autobusové a vlakové spoje do Maďarska.

Veřejná doprava

V Budapešti funguje rozsáhlý systém veřejné dopravy, který zahrnuje autobusy, tramvaje, trolejbusy a metro. Budapešťské metro je dokonce nejstarším elektrifikovaným systémem podzemní dráhy na evropském kontinentu.
Další větší města jako Debrecín, Szeged a Miskolc mají také efektivní síť veřejné dopravy, kterou tvoří především autobusy a tramvaje.

Maďarsko má rozsáhlou železniční síť, jejímž hlavním uzlem je Budapešť. Maďarské státní dráhy (MÁV) provozují většinu vlakových spojů, včetně vnitrostátních a mezinárodních linek.
Železniční síť představuje efektivní způsob cestování mezi velkými městy a regiony a nabízí také vyhlídkové trasy, například trasu kolem Balatonu.

Dálková a regionální autobusová doprava je vhodnou možností, jak se dostat do míst, kam nejezdí vlaky. Autobusová doprava je častá, relativně levná a spojuje menší města a venkovské oblasti.

Řeka Dunaj nabízí možnosti říčních plaveb – malebné plavby v Budapešti a podél ohybu Dunaje.

Autem do Maďarska

Dálnice a hlavní silnice jsou v Maďarsku v dobrém stavu, ale některé venkovské silnice bývají hůře udržované.

V Maďarsku se na dálnicích používá elektronický mýtný systém e-Matrica. Dálniční známku (vinětu) si můžete zakoupit předem, na hraničních přechodech nebo na čerpacích stanicích. Cena na 10 dní je 5 500 HUF.

V Maďarsku platí nulová tolerance alkoholu za volantem. Povolený limit obsahu alkoholu v krvi je 0,00 %. Používání potkávacích světel je mimo městské oblasti během dne povinné.

Maximální rychlost na maďarských dálnicích je 130 km/h, na silnicích 90 km/h a v obci 50 km/h.

Pokud si plánujete půjčit auto na místě, zde najdete největší nabídku vozidel za nejlepší ceny.

Kultura a tradice v Maďarsku

Maďarsko je známé svým živým lidovým uměním, včetně výšivek, keramiky a dřevořezby. Složité maďarské výšivky, které jsou často k vidění v tradičních krojích, se vyznačují různými vzory a barvami, které se liší region od regionu.

Významnou roli v identitě země hrají taky tradiční maďarská lidová hudba a tanec. Kdo by neznal temperamentní “csárdás”, který zažijete na festivalech a lidových setkáních.

Mezi významné svátky v Maďarsku patří státní svátek na 20. srpna, který symbolizuje založení maďarského státu, a 15. března, který připomíná revoluci a boj za nezávislost v roce 1848.
V průběhu roku se konají četné lidové slavnosti, na nichž se oslavují maďarské tradice, předvádí se hudba, tanec, řemesla a jídlo.

Při pomyšlení na Maďarsko jsou to právě termální lázně, které jsou silně vepsané do kultury a tradice země. Tato tradice sahá až do římských dob a byla zpopularizována během osmanské éry. Mezi nejznámější patří lázně Széchenyi a Gellért v Budapešti, ale napříč zemí najdete další termální lázně.

Architektura Maďarska odráží jeho složitou historii, od římských ruin přes mešity z osmanské éry, gotické a barokní kostely až po secesní stavby v Budapešti.

Maďaři jsou obecně formální a zdvořilí. Je zvykem zdravit podáním ruky a používat tituly a příjmení, dokud vás nevyzvou k používání křestních jmen.

Typická jídla v Maďarsku

Maďarská kuchyně je známá svými bohatými chutěmi a vydatnými pokrmy, které často obsahují maso, čerstvou zeleninu, ovoce a různé druhy koření, z nichž nejznámější je paprika. Málokdy natrefíte na špatnou kuchyni, dokonce i v turistických oblastech se často vaří velmi dobře a za dobré ceny.

Zde jsou některá z nejtypičtějších a nejoblíbenějších jídel, co ochutnat v Maďarsku:

Guláš (Gulyás): Guláš je často považován za maďarské národní jídlo a jedná se o vydatnou polévku nebo guláš připravovaný z masa (obvykle hovězího), zeleniny a ochucený paprikou a dalším kořením.

Pörkölt: Pörkölt je podobný guláši, ale hustší, a jedná se o dušené maso ochucené paprikou, cibulí a dalším kořením. Často se podává s nudlemi nebo knedlíky.

Lángos: Lángos je oblíbené pouliční jídlo, smažené těsto, obvykle se zakysanou smetanou a strouhaným sýrem, česnekem nebo jinými přísadami.

Töltött Káposzta (plněné zelí): Zelné listy plněné směsí masa (obvykle vepřového), rýže a koření, vařené ve slané rajčatové omáčce.

Kuřecí paprikáš (Paprikás Csirke): Kuřecí maso vařené ve smetanové paprikové omáčce, obvykle podávané s nokedli (malými knedlíčky).

Halászlé (Rybí polévka): Pikantní rybí polévka z říčních ryb s velkým množstvím papriky, typická pro oblasti v blízkosti Dunaje a Tisy.

Fazolová polévka Jókai (Jókai Bableves): Sytá a vydatná fazolová polévka pojmenovaná po slavném maďarském spisovateli Móru Jókaiovi, která obsahuje fazole, uzené maso a zeleninu.

Székely Gulyás: Dušené vepřové maso smíchané s kysaným zelím a zakysanou smetanou, další varianta guláše.

Kürtőskalács (komínový koláč): Sladké pečivo ve tvaru spirály, které je na povrchu křupavé a uvnitř měkké, často obalené cukrem, skořicí nebo ořechy.

Palacsinta: Maďarské palačinky, které mohou být plněny marmeládou, sladkým tvarohem nebo slanými náplněmi, jako je maso nebo houby.

V maďarských vinařských oblastech, jako je Tokaj a Eger, se vyrábí jedinečná vína, včetně slavného dezertního vína Tokaji Aszú.

☞ Podívat se na všechny destinace.