1 den v Budapešti: Nejlepší itinerář, kam v Budapešti vyrazit a jak si jí užít!

Budapešť za 1 den

Budapešť je jedno z nejkrásnějších měst v Evropě. Od pohádkové Rybářské bašty až po plavbu po Dunaji, Budapešť má každému co nabídnout. Dnes si ukážeme itinerář trasy, pokud plánujete strávit jeden den v Budapešti, Maďarsko.

Dá se navštívit Budapešť za jeden den?

Je velmi těžké projít za jeden den vše, co Budapešť nabízí. Zvlášť, pokud plánujete navštívit termální lázně. Jenom návštěva okolí Rybářské bašty a Budínského hradu vám zabere klidně celý den. 

A co teprve Pest, druhá strana Dunaje, která ukrývá impozantní parlament, Židovskou čtvrť plnou historie nebo nádhernou baziliku svatého Štěpána. 

Pokud máte jenom jeden den v Budapešti, je dobré itinerář předem naplánovat, aby jste toho stihli co nejvíce. V tomto článku si povíme, jak čas využít na maximum. 

Výhodné pobytové balíčky v Budapešti.

Budapešť za jeden den – mapa trasy

Na mapě najdete vyznačenou trasu pro návštěvu Budapešti za jeden den. Itinerář začíná u Rybářské bašty, která je jedním z hlavních důvodů, proč se Budapešť stala v poslední době tak populární.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s trasou, co vidět v Budapešti za jeden den. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která v itineráři pro jeden den v Budapešti v Maďarsku. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V BUDAPEŠTI ZA JEDEN DEN

JEDEN DEN V BUDAPEŠTI – ITINERÁŘ

7:30 Užijte si východ slunce na Rybářské baště

Záleží, kdy Budapešť navštěvujete, ale východ slunce na Rybářské baště je jedním z nejkrásnějších v okolí. Ranní teplé paprsky se opírají do běloskvoucí fasády památky a vy si jen s pár dalšími užíváte výhled na celé město. 

Jen o něco později se Rybářská bašta (Halászbástya) a její okolí zaplní turisty a ta nejlepší atmosféra bude pryč. A množství turistů vydrží až do večera. Památka se vylidňuje až pozdě večer. 

Rybářská bašta Budapešť
Rybářská bašta Budapešť

Jak navštívit Rybářskou baštu

Rybářská bašta se nachází na kopci nad městem. Dá se sem dostat asi za 20-30 minut chůzí (podle toho, kde máte ubytování) nebo nasednout na autobus. 

Doporučuji autobus, protože toho v tento den nachodíte ještě dost. Z centra jezdí od hlavního dopravního uzlu Deák Ferenc tér autobusy 16 a 216, které vás zavezou přímo pod schody k Rybářské baště (zastávka Donáti utca).

Nebo můžete jet ještě výš (linky 16 a 116) až na zastávku Szentháromság tér, která se nachází přímo na náměstí u Matyášova chrámu. 

Rybářská bašta Budapešť

Kolik je vstupné a otevírací doba na Rybářskou baštu?

Rybářská bašta je z části přístupná zdarma. Pokud si chcete užít taky výhled z vyvýšené části s věžičkami, je potřeba zaplatit vstupné. To se ale platí až po 9. hodině ráno, takže pokud přijdete dříve, vstup máte zdarma. Jsou tu otevřené turnikety, skrz které můžete projít. 

Budapešť za 1 den / Rybářská bašta

V sezóně od června do konce září je tato část zpoplatněná do 21:00 a mimo sezónu do 19:00. Od Štědrého dne do poloviny března je Rybářská bašta přístupná zdarma po celý den.

Vstupné je 1200 HUF, děti do 14 let a studenti 600 HUF a děti do 6 let zdarma. Vstupenku si můžete koupit na místě oskenováním QR kódu – je tu případně obsluha, která vám pomůže. Po zakoupení vám dorazí do emailu potvrzení, které stačí obsluze ukázat.

Výhodné pobytové balíčky v Budapešti.

8:30 Matyášův chrám

Hned vedle Rybářské bašty se majestátně tyčí Matyášův chrám (Mátyás Templom). Se zářivou fasádou a střechou, která hraje všemi barvami. Obě památky tvoří dokonale fotogenické kombo. 

Chrám je otevřený denně v čase 9:00-17:00. Můžete dokonce vystoupat až na věž a užít si pohled na celé město. Od toho se pak odvíjí cena vstupného. Více informací najdete na tomto odkazu

Pokladny se nacházejí v budkách po pravé straně chrámu. Pokud máte ale pouze 1 den v Budapešti, návštěvu interiéru chrámu nejspíš nestihnete.

Matyášův chrám Budapešť

Praktické informace

V okolí Rybářské bašty a Matyášova chrámu je dostatek restaurací a občerstvení. Toalety se nacházejí po pravé straně Rybářské bašty. Platit můžete ve forintech nebo eurech přímo u obsluhy (neberou karty).

Ubytování Budapešť 😴

Aquincum hotel

4* hotel s neomezeným wellness

T62 hotel

Moderní a stylové ubytování v centru

9:00 Navštivte Budínský hrad

Budínská hrad (Budavári Palota) je dominantou Budapešti. Majestátně se tyčí na kopci nad Dunajem a zvlášť v noci doslova září z velké dálky. Krásné místo, které určitě nemůže chybět na itinerář pro 1 den v Budapešti.

Budínský hrad je místo plné historie. Dnes tu sídlí několik zajímavých muzeí, na které bychom ale potřebovali víc času. Význam hradu dokládá taky fakt, že je zapsaný na seznamu památek UNESCO spolu s přilehlou Budínskou hradní čtvrtí.

Budínský hrad Budapešť

Celá čtvrť Budín je jedním z důvodů, proč mi Budapešť tak silně připomíná Prahu. Jako žádné jiné město v Evropě. Budínský komplex s Rybářskou baštou se tyčí nad Dunajem jako Pražský hrad nad Vltavou, Gellértův vrch se Sochou svobody a výhledem jako z Petřína a Řetězový most, který je pro místní stejně důležitý jako Karlův most pro Čechy. 

I když nenavštívíte Budínský hrad zevnitř, stále je toho spousta k objevování. Impozantní architektura, nádherné fontány, Habsburská brána nebo socha turula, který je mýtickým ptákem a symbolem Maďarska. 

Ale tím nejlepším je výhled, který se vám od hradu naskytne. Na východě uvidíte Dunaj a celou Pest. Směrem na západ si zase užijete pohled na méně turistickou část Budapešti. Podívejte se taky na jih, kde se nachází Gellértův vrch se Sochou svobody na jeho vrcholu. 

Můžete se projít taky po hradbách, které jsou volně přístupné. Stejně jako celý areál Budínské hradu, platí se pouze za vstup do muzeí. 

Budínský hrad Budapešť výhled

Jak navštívit Budínský hrad

Budínský hrad se nachází jen 10 minut chůze od Rybářské bašty. Nebo nasedněte na linky autobusu 16, 16A a 116, které staví přímo před Matyášovo chrámem a zavezou vás přímo k hradu. 

10:00 Projděte se po zahradách Várkert Bazár

Od Budínského hradu pokračujeme směrem k Pesti, která se rozprostírá za řekou. Dolů můžete sjet historickou lanovkou nebo sejít na náměstí Clark Ádám tér. V obou případech jste dole za pár minut. 

Další možností je sestoupit přes krásnou, upravenou zahradu Várkert Bazár. Jsou tu lavičky a příjemné posezení, kde se dá najít taky klidný kout pro odpočinek po návštěvě Budínského hradu. Zahrady jsou malé a projdete je během pár minut. Za vstup se neplatí. 

Várkert Bazár Budapešť

Od Várkert Bazár se dejte doleva podél pobřeží Dunaje, s výhledem na Řetězový most. 

Více informací: Zde je náš itinerář včetně mapy, pokud plánujete strávit 2 dny v Budapešti.

11:00 Užijte si výhled z Řetězového mostu 

Přes Dunaj vede několik zajímavých mostů. Řetězový most (Széchenyi Lánchíd) je nejoblíbenější. S impozantními sochami lvů, které vás vítají na samém začátku. Z mostu jsou krásné výhledy na všechny strany. 

Řetězový most Budapešť

Od Řetězového mostu pokračujte doleva. V dáli už vidíte nádhernou budovu parlamentu, která patří k nejkrásnějším památkám v Budapešti. A nejspíš k nejkrásnějším parlamentům na světě. 

Po cestě nemůžete minout “Boty na břehu Dunaje”, památník zasvěcený 20 000 Židům, kteří byli zabiti během druhé světové války. Před jejich popravou jim bylo nařízeno, aby si zuli boty. 

Shoes on the Danube Budapest

12:00 Obdivujte parlament

Navštívit Budapešť a nenavštívit zdejší parlament by byl hřích. Monumentální stavbu, která má 691 místností, 10 nádvoří a 29 schodišť. Z druhé strany se nachází menší park, umělá vodní plocha a posezení.

Parlament (Országház) je postavený v novogotickém stylu s novorenesanční kopulí, která je vysoká 96 metrů. Výška kopule byla zvolená záměrně – je totiž symbolikou příchodu Maďarů do vlasti v roce 896.

Nařízení Budapešti zároveň zakazuje postavit stavby vyšší než zmíněných 96 metrů. Této výšky dosahuje pouze parlament a bazilika svatého Štěpána, o které bude řeč za chvíli. 

Výhodné pobytové balíčky v Budapešti.

Budapest parlament

Jak navštívit parlament v Budapešti

Při takto nabitém itineráři je obtížné zařadit návštěvu interiérů parlamentu do harmonogramu. Pokud byste si ho ale přesto rádi blíže prohlédli, zde je několik praktických informací:

  • Vstupné pro občany EHP: plné vstupné 6000 HUF, děti a studenti 6-24 let 3000 HUF a pro děti do 6 let je vstup zdarma. 
  • Vstupné pro občany mimo EHP: plné vstupné 12 000 HUF, děti a studenti 6-24 let 6000 HUF a pro děti do 6 let je vstup zdarma. 

Vstupenky je dobré rezervovat předem. Bývá vyprodáno i týdny dopředu. Prohlídka trvá necelou hodinu. Na výběr je prohlídka s průvodcem nebo audioprůvodcem, který je k dispozici ve spoustě jazyků včetně češtiny. 

Praktické informace: Návštěvnické centrum najdete na severní straně parlamentu z boku. Jsou tu toalety zdarma a wifi. 

Od parlamentu pokračujeme uličkami Pesti až k bazilice svatého Štěpána, která patří k nejkrásnějším místům v Budapešti. Po cestě budete míjet Náměstí Svobody s památníkem holocaustu. 

Pobyty v Budapešti za akční ceny 😴

Hledáte nejlepší ubytování v Budapešti? Podívejte se na nabídku pobytů za akční ceny. Ubytování s wellness, bohatou snídaní, v centru…nabídka je široká a navíc za skvělé ceny.

13:00 Oběd

Skvělé restaurace a kavárny jsou dostatečným důvodem pro návštěvu města. V Budapešti to prostě umí. Jídlo je výborné, atmosféra uvolněná a prostředí často velmi domácí. 

Směrem od parlamentu k bazilice svatého Štěpána můžete navštívit Hungarikum Bisztró, autentickou restauraci s výbornou maďarskou kuchyní a živou hudbou. Udělejte si rezervaci předem, protože je neustále plno. 

Nebo byste raději ochutnali tradiční langoš? V Retró Lángos vám ho připraví přesně tak, jak budete chtít.

Ať je léto nebo zima, jako sladkou tečku si po obědě dejte zmrzlinu v Gelarto Rosa.

Všechna zmíněná místa najdete vyznačená taky v mapě na začátku článku. 

kam na jídlo v Budapešti / Gelarto Rosa
Zmrzlina ve tvaru růže z naší první návštěvy v Gelarto Rosa

14:30 Bazilika svatého Štěpána

Bazilika svatého Štěpána (Szent István Bazilika) není jen tak ledajaký kostel. Je totiž tím největším kostelem v celém Maďarsku. Interiér je nádherně zdobený a stojí za vidění, pokud vám zbyde čas. Můžete dokonce vystoupat na střechu a užít si pohled na město zase z jiné perspektivy. 

Před bazilikou se rozprostírá menší náměstí, kde se často konají různé akce včetně vánočních trhů. 

bazilika svatého Štěpána Budapešť

Praktické informace pro návštěvu baziliky svatého Štěpána

Vstupné do baziliky svatého Štěpána se liší podle toho, co vše máte v plánu navštívit: 

  • Plné vstupné pouze do kostela je 2300 HUF a dalších 4300 HUF za výhled z terasy a klenoty, popř. 6000 HUF za kombinovanou vstupenku
  • Pro děti nad 6 let, studenty a seniory nad 65 let platí snížené vstupné 1700 HUF a 3400 HUF za terasu a klenoty, popř. 4800 HUF za kombinovanou vstupenku
  • Vstup zdarma mají děti do 6 let a osoby se ZTP včetně 1 doprovodu. Více informací o vstupném najdete zde.

Kostel je otevřený v následujících časech: pondělí 9:00-16:30, úterý až sobota 9:00-17:45, neděle 13:00-17:45. Panoramatická terasa je otevřená denně v čase 9:00-19:00. 

Ubytování Budapešť 😴

Hotel Medos

Oblíbený hotel s výbornou dostupností

ubytování budapešť
SmartApart

Samoobslužné apartmány na kód

15:30 Náměstí Hrdinů

Kousek od baziliky svatého Štěpána nasedněte na historickou tramvaj M1 a svezte se k náměstí Hrdinů (Hősök tere). Jeho dominantou je památník Tisíciletí (Millenniumi emlékmű). 

Ten se skládá z 36 metrů vysokého sloupu se sochou archanděla Gabriela na vrcholu a kolonády se 14 sochami, z nichž některé vyobrazují významné uherské krále a vůdce protihabsburských povstání.

Náměstí hrdinů Budapešť

16:30 Centrální tržnice

Rádi byste si z Budapešti odvezli nějaký suvenýr v podobě koření, papriček či klobás? Zastavte se na Centrální tržnici (Nagy Vásárcsarnok). Ta sídlí v nádherné budově, kde se na dvou patrech rozkládají různé stánky s jídlem, ovocem, zeleninou, klobásami, suvenýry, háčkované ubrusy…je tu vše, co vás v souvislosti s Maďarskem napadne. 

Trh je otevřený denně kromě neděle v následujících časech: úterý až pátek 6:00-18:00, sobota 6:00-15:00 a pondělí 6:00-17:00. 

Central Market Hall Budapest

17:30 Židovská čtvrť

Zamiřte do Židovské čtvrti, která se nachází jen pár zastávek tramvají od Centrálního tržiště. Toulejte se uličkami, které jsou plné historie, skvělých podniků a uvolněné atmosféry. 

Dominantou Židovské čtvrti je Velká synagoga, která je největší synagogou v Evropě. Byla postavená na konci 19. století v maursko-španělském stylu.

Budapešť Velká synagoga

Když se budete procházet zdejšími ulicemi, zamiřte do Street Food Karaván. Karaván je místo s pouličními stánky a venkovním posezením, kde si můžete dát hamburgery, langoše nebo třeba jen něco dobrého k pití. Otevřeno mají denně až do půlnoci. 

Karaván Budapest

Hned vedle se nachází Szimpla Kert, průkopník ruin barů v Budapešti. Místo s nezaměnitelnou atmosférou, kam můžete zajít na dobré jídlo a pití, živou hudbu a pořádají se tu taky farmářské trhy. Pokud nemáte rádi hodně lidí, zastavte se v podvečer kolem 18. hodiny. Později je tu už opravdu hodně plno. 

Výhodné pobytové balíčky s wellness nebo polopenzí.

Ruin barů najdete v židovské čtvrti hned několik. Je to jedna z nejvíce místních věcí, kterou můžete v Budapešti vyzkoušet. Dříve opuštěné budovy, které se proměnily v oblíbená místa společenského dění se svéráznou výzdobou. 

Vyhledat nejlepší ubytování v Budapešti

20:00 Noční plavba po Dunaji

Pohled na večerní Budapešť stojí za to. Plavby po Dunaji jsou oblíbené po celý den, ale večer mají to největší kouzlo.

Vše je nádherně nasvícené – Budínský hrad, Rybářská bašta, parlament, Řetězový most a mnoho dalších míst. Díky tomu se jedná o jednu z nejoblíbenějších věcí, co dělat v Budapešti. 

Budapešť plavba po Dunaji

Nejoblíbenější plavby lodí trvají 1-1,5 hodiny a jejich součástí bývá taky drink (šampaňské, pivo, víno nebo nealkoholické nápoje). Večerní termíny mohou být vyprodané – je dobré si termín předem rezervovat s předstihem. Část lodi je krytá a část otevřená.

Pokud chcete mít nejlepší výhled a zajistit si místo v otevřené části, přijďte cca o půl hodiny dříve a rovnou se zařaďte ke gatu (je to vše značené na elektronické tabuli). Díky tomu půjdete mezi prvními na řadu a můžete si vybrat to nejlepší místo. 

Oblíbené jsou taky 2-hodinové plavby lodí s tradiční maďarskou večeří a živou hudbou, kde se můžete u večeře kochat nádherně nasvíceným městem.

Budapešť plavba po Dunaji

Plavbou po Dunaji končí náš jeden den v Budapešti. Itinerář byl sice nabitý, ale na druhou stranu jste stihli spoustu míst a aktivit, díky kterým se stala Budapešť v posledních letech tak populární.

A pokud se rozhodnete pobyt prodloužit, přidejte do svého itineráře taky návštěvu termálních lázní a výhled z Gellértova vrchu, který taky stojí za to.

Rezervujte si plavbu po Dunaji zde.

Kde se ubytovat při návštěvě Budapešti na jeden den?

Ubytování Budapešť 😴

ubytování budapešť
Impulso Fashion Hotel

Úžasný hotel se skvělým poměrem ceny a kvality

ubytování budapešť
Three Corners Lifestyle Hotel

Moderní hotel u centra, výborné snídaně

Jak si užít Budapešť za jeden den

  • Vezměte si pohodlnou obuv. Čekají vás dlážděné chodníky, schody a spousta chození.
  • Vyzkoušejte tradiční jídlo v Pesti. Na Budapešti je skvělé, že se tady vaří dobře téměř všude. I v centru. A navíc za příznivé ceny.
  • Přivstaňte si na hlavní turistické body, jako je Rybářská bašta.
  • Projděte si večerní Budapešť, kdy je nádherně nasvícená. Nebo se vydejte na plavbu lodí, která je naším oblíbeným zážitkem v Budapešti.
  • Podívejte se, zda vám nepřinese úsporu turistická karta Budapest Card.

Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Budapešti

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Slevomat je skvělá platforma pro ty, kteří hledají pobyty s polopenzí nebo wellness.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.

Toto bylo naše tipy, co vidět v Budapešti za jeden den. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Budapešti

BUDAPEŠŤ: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, co navštívit v Budapešti. Pokud máte víc času, zde je itinerář pro 2 dny v Budapešti. Hledáte ubytování v Budapešti? Zde jsou tipy na nejlepší hotely, kde se ubytovat v Budapešti.

MAĎARSKO: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, co navštívit v Maďarsku. Maďarsko je vyhlášené svými termálními lázněmi – toto je seznam nejlepších termálů v Maďarsku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *