62 tipů na výlety a nejkrásnější místa, co navštívit v jižních Čechách

Jižní Čechy mají pro každého něco. Malebná města s kouzelnými uličkami, stovky kilometrů cyklostezek kolem jihočeských rybníků a nádhernou přírodu Šumavy, Blanského lesa nebo Novohradských hor. Seznam s tipy na výlety v jižních Čechách je opravdu dlouhý.

V tomto průvodci pokryjeme ta nejkrásnější místa, co navštívit v jižních Čechách. Podívejte se na víc jak 60 tipů na výlety v jižních Čechách a stáhněte si mapu pro snadnější plánování cesty.

jižní Čechy výlety

Jižní Čechy

Jižní Čechy patří mezi nejoblíbenější oblasti v České republice. Poprvé jsem je navštívila v dětství, když jsem sem jela na tábor k Veselí nad Lužnicí. Udělali jsme si výlet do Třeboně a prochodili okolí zdejších rybníků.

O něco později jsme vyrazili na Orlickou přehradu a s partou kamarádů vyjeli na jihočeský venkov. Trhali jsme třešně a užívali si slunečného počasí.

Náš poslední výlet proběhl na podzim 2022, kdy jsme navštívili několik krásných měst včetně Českého Krumlova, Českých Budějovic a Prachatic.

Proč navštívit jižní Čechy?

Máte rádi pohodu, sluníčko, malebnou krajinu a spoustu zeleně? Pak se vám bude na jihu Čech určitě líbit. 

Jsou tu nádherné hrady a zámky (Hluboká nad Vltavou, Zvíkov, Rožmberk), vesničky se selským barokem (Holašovice) a města plná historie (Písek, Tábor, Prachatice, Český Krumlov, České Budějovice).

Hledáte tipy na výlety do přírody v jižních Čechách? Na západě se rozprostírá pohoří Šumava, jižně Novohradské hory a východ patří Třeboňsku, na které navazuje Česká Kanada. Jižní Čechy jsou doslova protkané turistickými a cyklistickými trasami.

Sjeďte si na raftu národní řeku Vltava nebo se plavte jachtou po Lipenské přehradě. Užijte si návštěvu jižních Čech a podívejte se na nejlepší tipy na výlety pro jižní Čechy.

Nejkrásnější místa v jižních Čechách: mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu pro jižní Čechy s tipy na výlety, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o jižních Čechách. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Nejlepší tipy na výlety, co navštívit v jižních Čechách

Orlická přehrada

Orlická přehrada byla vybudována v polovině minulého století na řece Vltavě. Na délku měří téměř 70 km a má největší betonovou hrázi v České republice.

Přehrada Orlík / tipy na výlety v jižních Čechách
Přehrada Orlík / tipy na výlety v jižních Čechách

V rámci prohlídky můžete navštívit hráz i vodní elektrárnu Orlík. Komentované prohlídky probíhají denně, ale je potřeba se objednat předem.

Kolem přehrady se nachází několik kempů, je tu dostatek možností ubytování, restaurací a aktivit. V letních měsících můžete vyrazit na plavbu lodí. Jízdní řády a možnosti plavby najdete tady.

Přehrada Orlík je rájem nejen pro letní dovolenou u vody, ale taky pro pěší turistiku. Jejím okolím totiž vedou četné turistické trasy včetně naučné stezky Orlík – Zvíkovské podhradí.

Pobřeží přehrady je převážně skalnaté a vyvýšené, takže si ze stezky užijete pěkné výhledy na přehradu.

Žďákovský most na přehradě Orlík / tipy na výlety v jižních Čechách
Žďákovský most na přehradě Orlík

Jižně od Orlíku nad Vltavou se nachází Žďákovský most, který propojuje oba břehy přehrady. Jedná se o nejvyšší most v České republice a po technické stránce unikátní památku.

Most je zároveň oblíbeným výletním bodem, takže se po obou stranách nachází bezplatné parkoviště.

Zámek Orlík

Na skalním ostrohu u přehrady Orlík se tyčí zámek Orlík. Právě po něm byla vodní nádrž Orlík pojmenovaná.

Zámek byl dříve hradem a původně sloužil pro vybírání cla projíždějících lodí. Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Zámek Orlík / tipy na výlety v jižních Čechách
Zámek Orlík / tipy na výlety v jižních Čechách

Severně od zámku vede stezka podél přehrady, která vás provede kolem Schwarzenberské hrobky(uvnitř nepřístupná) a užijete si z ní několik krásných výhledů na přehradu i zámek.

Hrad Zvíkov

Hrad Zvíkov má strategickou polohu na soutoku řek Vltava a Otava. Díky tomu jsou odtud perfektní výhledy na přehradu.

Hrad Zvíkov / výlety v jižních Čechách
Hrad Zvíkov / výlety v jižních Čechách

Nádvoří i část hradeb si můžete projít zdarma. Prohlídky probíhají bez průvodce. Pro aktuální otevírací dobu a vstupné se podívejte na oficiální stránky.

Od hradu vyplouvají v letních měsících plavby mezi hradem Zvíkov a zámkem Orlík. Je tu taky menší písečná pláž, kde se můžete vykoupat.

Tábor

Tábor je krásné historické město, jehož centrem je Žižkovo náměstí s kostelem Proměnění Páně. V letních měsících můžete vystoupat 200 schodů až na vyhlídkovou plošinu zdejší věže a užít si výhled na náměstí, od kterého se vinou úzké uličky.

Žižkovo náměstí v Táboře / nejkrásnější města v jižních Čechách
Žižkovo náměstí v Táboře

Staré město je obehnané městským hradbami a nachází se tu několik muzeí, které rozhodně stojí za návštěvu. Tím nejznámějším je Muzeum čokolády a marcipánu, na náměstí sídlí Husitské muzeum a děti budou nadšené z Muzea lega.

Můžete si projít taky Táborské podzemí, kde se projdete starobylými chodbami a sklepy z 15.-16. století.

Chýnovská jeskyně

Chýnovskou jeskyni najdete kousek od Tábora. Je zajímavá svou barevnou kombinací, kterou tady vytvořila příroda. Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete tady.

co navštívit v jižních Čechách
Chýnovská jeskyně je jedinečná svou barevnou kombinací, kterou tady vytvořila příroda, zdroj Chmee2

Zřícenina hradu Kozí hrádek

Zřícenina hradu Kozí hrádek se nachází nedaleko Sezimova Ústí. Můžete zaparkovat přímo u něj nebo vyrazit po svých ze Sezimova Ústí po červené turistické značce. Kozí Hrádek je otevřený v letní sezóně – aktuální informace najdete zde.

co navštívit v jižních Čechách
Zřícenina hradu Kozí hrádek kousek od Sezimova Ústí, zdroj: Kralpilot

Stádlecký řetězový most

Stádlecký most je posledním empírovým řetězovým mostem v Česku. Právě díky své jedinečnosti byl vyhlášený národní technickou památkou. Vede přes řeku Lužnici a nachází se kousek od obce Stádlec.

co navštívit v jižních Čechách
Stádlecký řetězový most vede přes řeku Lužnici a nachází se kousek od historického mlýna, zdroj: ŠJů

Strakonice

Asi každý z nás zná Strakonice díky strakonickému dudákovi Švandovi. Jeho bronzová socha stojí uprostřed Velkého náměstí před historickou budovou radnice.

Strakonický dudák Velké náměstí Strakonický dudák
Strakonický dudák na Velkém náměstí naproti historické budově Spořitelny

Jen pár minut odtud se nachází u řeky Otavy hrad Strakonice, který je přístupný veřejnosti. Z místní věže uvidíte až na vrcholky Šumavy.

Pokud sem vyrážíte s dětmi, vzadu za hradem se v hradním příkopu nachází malá zoo.

Nádvoří hradu Strakonice
Nádvoří hradu Strakonice

Písek

Ve městě Písek stojí za zmínku barokní domy na náměstí, zdejší hrad a nejstarší dochovaný kamenný most v Česku.

co navštívit v jižních Čechách

Krokodýlí ZOO v Protivíně

Krokodýlí ZOO je unikátní ZOO v Protivíně, jejímž cílem je ochránit vzácné druhy krokodýlů. Uvidíte tu dokonce albinotické krokodýli (viz foto). Nejstarší krokodýl Ali oslavil už 68. narozeniny a je jedním z největších aligátorů chovaných v Česku.

Krokodýlí ZOO Protivín

ZOO se rozprostírá ve dvou patrech. Připravte se na to, že uvnitř je tropické klima.

Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Prachatice

Prachatické mají krásné historické jádro, které se rozprostírá kolem Velkého náměstí s renesančními domy. Přímo na náměstí můžete navštívit Muzeum loutky a cirkusu nebo Prachatické muzeum.

Čtěte samostatný článek, co navštívit v Prachaticích.

Zámek Kratochvíle

Jen kousek od Prachatic leží renesanční zámek Kratochvíle s vodním kanálem a krásně upravenou zahradou, kde pobíhají pávi.

státní zámek Kratochvíle / co navštívit v jižních Čechách

Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Sudslavická jeskyně

Sudslavická jeskyně je ojedinělý krasový útvar v Pošumaví. Významná paleontologická lokalita, která je součástí přírodní rezervace Opolenec.

Sudslavická jeskyně v Pošumaví, zdroj: Chmee2

Dostanete se k ní po NS Sudslavický okruh z obce Sudslavice.

Skalní masiv Dreisesselberg – Třístoličník (Hochstein – Třístoličník – Trojmezí)

Přesouváme se na Šumavu.

Třístoličník (německy Dreisesselberg) je skalní masiv s nejvyšším vrcholem Hochstein (1333 m). Jeho název vyplynul z nedalekého Trojmezí – místa, kde se stýkají české, německé a rakouské hranice a kde se dle legendy scházeli panovníci těchto zemí.

Třístoličník Šumava / co navštívit v jižních Čechách

Pro Třístoličník jsou typické četné žulové skalní útvary, které vznikly větráváním.

Na vrcholu najdete restauraci a několik kamenných vyhlídek. Pod vrcholem Hochstein byla postavena kaple biskupa Neumanna.

Kaple biskupa Neumanna

Vyrazit odtud můžete na šumavskou hřebenovku směrem Trojmezí. Podrobný popis trasy najdete tady.

Boubínský prales

Boubínský prales tu nesmí chybět. Jedná se o třetí nejstarší národní přírodní rezervaci u nás. Rozprostírá se na ploše 686 hektarů.

Boubínským pralesem vede naučná stezka NS Boubínský prales, která začíná u Boubínského jezírka. Ta je 4 km dlouhá a provede vás kolem jádra Boubínského pralesa.

Boubínský prales / co navštívit v jižních Čechách

Za návštěvu taky stojí nedaleká rozhledna Boubín. Podrobný popis trasy naleznete zde.

Momentálně (rok 2022) je vnitřní jádro Boubínského pralesa nepřístupné. Na rozhlednu Boubín ale vyrazit můžete.

Slatiniště na Šumavě

Šumavská příroda je známá svými slatiništi. Jen tři z nich jsou ale zpřístupněná:

  • Tříjezerní slať
  • Jezerní slať
  • Chalupská slať a největší rašeliništní Chalupské jezírko

Podrobné informace o slatiništích najdete v samostatném článku s tipy na výlety na Šumavě.

Chalupská slať Šumava / nejkrásnější místa v jižních Čechách
Chalupská slať na Šumavě je přístupná po povalovém chodníku

Pramen Vltavy

Pramen Vltavy je jedno z nejoblíbenějších míst na Šumavě. Co tu najdete, je asi všem jasné :).

Meandrující řeka Vltava na Šumavě

Pramen Vltavy (resp. Teplé Vltavy) leží v nadmořské výšce 1172 m na úpatí vrcholu Černá hora. Podrobné informace o Prameni Vltavy najdete zde.

Plešné jezero a vrchol Plechý

Plešné jezero je nejširším ledovcovým jezerem u nás. Jeho rozloha činí 7 hektarů a leží pod vrcholem Plechý v nadmořské výšce 1089 m.

Plešné jezero nejkrásnější místa v jižních Čechách
Plešné jezero

Nejvyšší vrchol Šumavy tu nemůže chybět. Aspoň tedy za tu českou část. 

Hora Plechý (1378 m) je relativně izolovaný vrchol, na jehož vrcholu nehledejte občerstvení. Po cestě k němu se pokocháte českou stranou Šumavy, ale ze samotného vrcholu pak už uvidíte jen do Německa.

Nejvyšší vrchol Šumavy Plechý
Nejvyšší vrchol Šumavy Plechý

Podrobný popis trasy naleznete zde >>>.

Písečný přesyp u Vlkova

Písečný přesyp u Vlkova je přírodní rezervací nedaleko Veselí nad Lužnicí. Leží hned vedle Veselských pískoven, kde se dá v létě vykoupat.

písečný přesyp u Vlkova / nejkrásnější místa v jižních Čechách

Místo si můžete představit jako vátý písek s dunami, kde se vyskytují vzácné teplomilné rostliny. Písčité vrcholky dosahují výšky 4-6 metrů a jsou dobře viditelné už z dálky.

Právě kvůli tomu, že se jedná o přírodní rezervaci, je vstup na území mimo značené trasy zakázán. Písečné duny si můžete prohlédnout z naučné stezky Veselské pískovny.

Jak se sem dostanete? Nejrychlejší přístup vede po žluté turistické značce od Veselí nad Lužnicí (3 km) nebo po zelené od parkoviště u Horusovické pískovny.

Vodní nádrž Lipno

Lipno je se svou rozlohou 48,7 km2 největší přehradou v České republice. Právě proto se Lipnu přezdívá české nebo jihočeské moře. Leží na řece Vltava.

Lipenská přehrada u Frymburku / kam v jižních Čechách
Lipenská přehrada u Frymburku

Lipno je centrem vodních sportů a rekreace. Pravá strana je plná schovaných malých plážiček a zákoutí. Naproti tomu levá strana je turisticky vyhledávaná – upravené pláže, kempy, větší kulturní vyžití apod.

Stezka korunami stromů Lipno

V těsné blízkosti přehrady Lipno najdete stejnojmennou stezku korunami stromů. Stezka je bezbariérová a nabízí hned několik zajímavostí:

  • 52 m dlouhý tobogán vedoucí středem vyhlídkové věže
  • 11 adrenalinových zastávek
  • možnost projít si stezku večer od 19:00-23:00 v létě každé úterý
  • lesní hřiště Království světa
nejkrásnější místa jižních Čech

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

Vrchol Vítkův kámen (1035 m)

Vrchol Vítkův kámen najdete pod Lipnem a budete z něj mít skvělý výhled právě na přehradu Lipno a okolní Šumavu.

Na vrcholu vás čeká nejen výhled, ale taky si můžete prohlédnout zříceninu hradu Vítkův hrádek.

Zámek Blatná

Mezi historicky nejhodnotnější a architektonicky nejvýznamnější památky svého druhu v ČR patří zámek Blatná. Natáčela se tady Šíleně smutná princezna.

zámek Blatná / tipy na výlety v jižních Čechách

Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Holašovice a jihočeské Stonehenge

Holašovice jsou malebná vesnička v barokním stylu, která je na seznamu památek UNESCO.

nejkrásnější místa jižních Čech

Jen kousek od Holašovic najdete Holašovické Stonehenge, které je replikou originálu v Anglii.

Rozhledna Kleť

Rozhlednu Kleť najdete na vrcholu Kleť v nadmořské výšce 1084 m v Blatenském lese. Její součástí je i restaurace a nejvýše položené sluneční hodiny v ČR. Její součástí je taky hvězdárna.

nejkrásnější místa jižních Čech

Za dobré viditelnosti uvidíte z rozhledny Kleť až na vrcholky Alp.

Nejsnadněji se sem dostanete lanovkou z Krasetína (u dolní stanice lanovky je placené parkoviště). Tady začíná taky několik turistických tras, z nichž nejkratší vede po zelené. Ať se vydáte na rozhlednu jakoukoliv trasou, čekejte prudší výstup.

Zřícenina hradu Dívčí kámen

Zřícenina hradu Dívčí kámen je monumentální a zároveň jednou z nejlépe dochovaných středověkých památek v ČR.

Nejkratší trasa vede od Třísova, kde je železniční stanice i parkoviště. Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Hrad Rožmberk

Hrad Rožmberk ze 13. století je dominantou města Rožmberk nad Vltavou. Je jedním z nejnavštěvovanějších míst v jižních Čechách.

nejkrásnější místa jižních Čech

Skládá se ze dvou hradů, které byly dříve sídlem známého rodu Rožmberků:

  • Dolní hrad, který zahrnuje muzeum.
  • Horní hrad, který byl upraven na letní šlechtické sídlo.

Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Zbudovská blata

Dalším příkladem jihočeského baroka jsou Zbudovská blata (patří sem i Holašovice). Zahrnují hned několik vesniček v budějovické pánvi – například Dobčice, Záboří, Vodice, Malé Chrasťany.

Český Krumlov

Český Krumlov je nádherný. Je tu tolik zajímavostí, co stojí za vidění. Od zámku s plášťovým mostem, čtvrti Latrán nebo starého města.

Český Krumlov / nejkrásnější místa v jižních Čechách

Českému Krumlovu se přezdívá Praha v kapesním provedení nebo taky Malá Praha. Je zapsán na seznamu památek UNESCO.

Čtěte našeho podrobného průvodce pro Český Krumlov.

České Budějovice

České Budějovice jsou hlavním městem jižních Čech a zároveň jedním z nejkrásnějších. Především historické jádro kolem náměstí Přemysla Otakara II.

České Budějovice / co vidět v jižních Čechách

Čtěte našeho průvodce pro České Budějovice.

Zámek Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká nad Vltavou najdete na návrší nad Vltavou nedaleko Českých Budějovic. Patří k nejnavštěvovanějším památkám v ČR. Jeho součástí je taky anglický park se sochami.

nejkrásnější místa jižních Čech

Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Vrchol Kamenec

Vrchol Kamenec je se svými 1072  m nejvyšším vrcholem české části Novohradských hor. 

Novohradské hory jsou jako oáza klidu, zdroj: Dezidor

Dostanete se sem od Pohoří na Šumavě po zelené. Trasa je dlouhá asi 3 km.

Terčino údolí

Terčino údolí se nachází nedaleko Nových Hradů. Jedná se o národní přírodní památku, anglický krajinný park kolem říčky Stropnice. Přezdívá se mu Jihočeské Babiččino údolí a patří mezi nejvýznamnější historické parky v ČR.

Terčino údolí je jedním z nejvýznamnějších historických parků v Česku

Park nechal vybudovat pro svou manželku Terezu hrabě Jan Nepomuk Buquoy v 18. století. V údolí najdete romantické stavby, jako je Modrý dům, Hamerský mlýn, Tereziiny lázničky, exotické dřeviny a umělý 20 m dlouhý vodopád.

Místem vás provede naučná stezka o délce 5 km, která je sjízdná i s kočárkem. Vstup je možný z placeného parkoviště. Park je přístupný celoročně.

Hrad a zámek Nové Hrady

Jen 1 km od Terčina údolí se na skalnatém výběžku nad říčkou Stropnice rozprostírá zámek Nové Hrady, původně hrad.

nejkrásnější místa jižních Čech

V letní sezóně se tu kromě klasických prohlídek konají i speciální prohlídky pro děti. Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

CHKO Třeboňské rybníky

Třeboňsku se přezdívá krajina dvojího nebe. Je plné rybníků, v jejichž hladině se nebe odráží.

Letecký pohled na rybník Rožmberk, zdroj: Kralpilot

Nejznámějším rekreačním rybníkem je rybník Svět u Třeboně. Rybním Rožmberk je největším rybníkem nejen v Česku, ale i na světě.

Centrem Třeboňska je město Třeboň, které je významnou památkovou a přírodní rezervací.

Zámek v Třeboni

Pokud se chcete CHKO Třeboňské rybníky dozvědět víc, navštivte Dům přírody Třeboňska v Třeboni.

Za návštěvu v Třeboni stojí taky Schwarzenberská hrobka. Místo, kde jsou pochovaní členové rodu Schwarzenbergů.

Dostanete se k ní po naučné stezce kolem Světa od parkoviště u rybníka Svět.

Schwarzenberská hrobka Třeboň / tipy na výlety v jižních Čechách
Schwarzenberská hrobka u Třeboně

Zámek Český Rudolec

Zámek Český Rudolec je menší kopií zámku v Hluboké nad Vltavou. Právě proto se mu přezdívá Malá Hluboká.

zámek Český Rudolec

V zámeckém areálu se nachází mimo jiné pivovar Grasel, penzion a restaurace. Aktuální informace najdete zde.

Ranč s bizony v Rožnově

Jen kousek od Českého Rudolce najdete ranč s bizony. Kromě samotných bizonů se tu můžete i najíst a dát si bizoní steak.

Bizony si můžete prohlédnou i na bizoní farmě ve Veclově.

Slavonice

Slavonice jsou malebné městečko s renesančními měšťanskými domy, které mají bohatě zdobené štíty. Centrem starého města je náměstí Míru, které lemují úzké uličky a zbytky městského opevnění.

Slavonice jižní čechy
Výhled na Slavonice z věže kostela na náměstí Míru

Nedaleko odtud se nachází Pevnostní areál Slavonice, který je přístupný celoročně (od května do září s průvodcem). Jedná se o ukázku obranné pevností linie, po jejíchž částech vás provede naučná stezka NS čs. opevnění.

Pevnostní areál Slavonice
Pevnostní areál Slavonice

Cestou do Slavonic se můžete zastavit v Dačicích a pokochat se zdejším zámkem a městskou památkovou zónou.

Česká Kanada

Česká Kanada je území o rozloze 300 m2 mezi Slavonicemi, Novou Bystřicí a obcí Kunžak. Najdete tady zachovalou a čistou přírodou, která nese prvky krajiny v Kanadě.

Pohled na Českou Kanada z rozhledny U Jakuba
Pohled na Českou Kanada z rozhledny U Jakuba

Hrad Landštejn

Hrad Landštejn je mohutnou zříceninou hradu z románské doby a zároveň dominantou České Kanady.

hrad Landštejn výlety v jižních Čechách

Zaparkovat se dá přímo u hradu. Při prohlídce nevynechejte návštěvu hradní Velké věže, ze které budete mít za dobré viditelnosti výhled až na rakouské Alpy.

Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Rozhledna U Jakuba a Ďáblova prdel

Chcete omrknout Českou Kanadu z výšky? Vyrazte na rozhlednu U Jakuba na vrcholu Havlova hora v nadmořské výšce 680 m.

Svým tvarem připomíná tužku a je největší vyhlídkovou stavbou z dřevěných profilů v ČR.

rozhledna U Jakuba

Rozhledna je otevřená od dubna do září denně, jinak o víkendech. Vstupné je 50 Kč a snížené pro děti s výškou 90-150 cm na 20 Kč (do 90 cm je zdarma).

Kousek odtud je lesopark s přírodním bludištěm, perníkovou chaloupkou a zabudovanými herními prvky. Vyřádí se tady menší i větší děti.

K rozhledně se dostanete po NS na Ďáblovu prdel, na kterou navážete od Valtínovského mlýna (tady je placené parkoviště).

Od rozhledny můžete pokračovat dál po naučné stezce až na skalní útvar Ďáblova prdel. Celá trasa kolem rozhledny až k žulovému balvanu vám zabere necelou hodinu (k rozhledně 20 minut).

Skalní útvar Ďáblova prdel je dostupný po stejnojmenné naučné stezce, zdroj: Czeva

Obludiště Dolní Pěna

Obludiště Dolní Pěna je největším keřovým labyrintem ve střední Evropě o rozloze 6000 m2. Celkem si zabloudíte na 3 km cestiček, které jsou vytvořené z 12 000 keřů habru obecného, doplněné obludami.

Vstupné je 120 Kč, děti do výšky 155 cm 70 Kč a do 3 let zdarma.

Otevírací doba se liší dle období:

  • Květen a červen o víkendech 9:00-19:00
  • Červenec a srpen každý den 9:00-19:00

Rozhledna Rýdův kopec

Rozhledna Rýdův kopec stojí na stejnojmenném vrcholu v nadmořské výšce 553 m.

Rozhledna Rýdův kopec, zdroj: Fojsinek

Čím je zvláštní? Architektonické a konstrukční řešení je založeno na ideji trigonometrických bodů, které polohopisně a výškopisně měří volnou přírodu. Proto se rozhledně přezdívá TRIGON.

Vystoupat můžete po ocelovém nebo dřevěném schodišti. Rozhledna je od dubna do října volně přístupná.

K rozhledně se dostanete po červené turistické značce od Děbolína nebo z Ratibořic.

Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec je krásné historické město, kde uvidíte hned několik zajímavostí. První z nich je hrad a zámek Jindřichov Hradec, který je třetím největším památkovým komplexem v Česku.

Z Černé věže je skvělý výhled na okolí. Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Unikátem jsou Krýzovy jesličky. S rozlohou 60 m2 se jedná o největší lidový mechanický betlém na světě. Jsou zapsané v Guinessově knize rekordů. Najdete je v Muzeu Jindřichohradecka.

Krýzovy jesličky v Muzeu Jindřichohradecka, zdroj: Richenza

Zámek Červená Lhota

Zámek Červená Lhota je renesanční vodní zámek s anglickým parkem na skalnatém ostrůvku, který je obklopen rybníkem (momentálně je rybník vypuštěný).

výlety v jižních Čechách

Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Kde se ubytovat v jižních Čechách

Toto byly naše tipy, co vidět v jižních Čechách. Máte dotaz? Dejte vědět v komentáři níže nebo se podělte o své zkušenosti. Šťastnou cestu!

Více informací o jižních Čechách

ŠUMAVA: V našem průvodci nejkrásnějšími místy na Šumavě si ukážeme víc jak 30 tipů, kam zajít na výlet nebo na jídlo.

NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA V JIŽNÍCH ČECHÁCH: Při návštěvě jižních Čech nemůžete vynechat Český Krumlov. Kromě toho máme taky podrobného průvodce pro města České Budějovice a Prachatice.

Více tipů na výlety v České republice

2 názory na “62 tipů na výlety a nejkrásnější místa, co navštívit v jižních Čechách”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *