Co navštívit v Olomouckém kraji? 40 tipů na výlety s dětmi i bez

Co navštívit a vidět v Olomouckém kraji? Mrkněte na našich 40 tipů na výlety a nejkrásnější místa pro Olomoucký kraj, kde si na své přijdou jak milovníci přírody a turistiky, tak ti, kteří hledají výlet s dětmi, hrady, zámky a další zajímavá místa.

Nejlepší výlety v ČR:

Olomoucký kraj

Olomoucký kraj, to jsou horské scenérie, hrady, zámky, krasové oblasti, nejvyšší propast nebo největší div v ČR. Co navštívit v Olomouckém kraji? Co opravdu stojí za to?

Nejkrásnější místa v Olomouckém kraji – mapa

Interaktivní mapa s vyznačenými tipy na výlety, kterou si můžete stáhnout do mobilu, propojit jednotlivá místa nebo jí použít jako navigaci.

Co navštívit v Olomouckém kraji?

Hledáte tipy na výlety? Olomoucký kraj jich má požehnaně, tak pojďme na ně.

Olomouc

Olomoucký kraj, to si žádá město Olomouc na prvním místě. A bodejť by ne, je tady toho k vidění opravdu hodně:

  • Václavské náměstí představuje nejstarší část Olomouce. Najdete ho na tzv. Václavském pahorku. Jeho dominantou je katedrála sv. Václava. Součástí je i Olomoucký hrad, Arcidiecézní muzeum nebo Biskupský palác.
  • Pevnost poznání – interaktivní muzeum vědy pro všechny věkové skupiny se 4 bohatými expozicemi a animátory, kteří vás budou bavit od samého začátku a představí vám historii Olomouce, přiblíží vesmír a jiné.
  • Kryt civilní obrany, který je součástí městských hradeb.
  • Horní a Dolní náměstí, které na sebe navzájem navazují a jsou obklopeny historickými domy. Na Horním náměstí se pokocháte radnicí s orlojem a sloupem Nejsv. Trojice, které je nejvyšším barokním sousoším u nás a ve střední Evropě. Sloup je rovněž zapsaný na Seznamu UNESCO.
  • Freskový sál ZŠ Komenium – malířská výzdoba v takovém rozsahu, který nemá v ČR obdoby
  • Svatý kopeček u Olomouce – jedno z nejznámějších poutních míst u nás
  • Klášter Hradisko

Hledáte ubytování v Olomouci? Mrkněte na designový a útulný hotel Smarthotel Nezvalova Archa.

Hranická propast

Hranická propast je nejhlubší zatopená sladkovodní propast světa. Doposud zjištěná hloubka zatopené části je 404 m, ale odhaduje se, že ve skutečnosti by mohla být i více než 700 metrů.

Propast je volně přístupná po NS Hůrka z Teplice nad Bečvou. Pokud budete pokračovat naučnou stezkou od propasti dál, čekají vás pěkné výhledy na údolí řeky Bečva.

Hranická propast

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží nedaleko Hranické propasti v Teplicích nad Bečvou. Patří k nejzajímavějším jeskyním na světě. Kyselka probublávající z podzemních jezer tady vytváří krásné minerální útvary – kuželovité stalaktity, keříčkovité agregáty, dlouhé jehlice z aragonitu a další.

Teplota se tady pohybuje kolem 15 stupňů. Parkování najdete nedaleko u železničního nádraží, odkud se vychází i k Hranické propasti.

Hrad Helfštýn

co navštívit v Olomouckém kraji

Hrad Helfštýn je gigant mezi českými hrady a i v Evropě patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům – měří 187 m na délku a 152 m na šířku, má 5 bran, 4 nádvoří a mohutné hradby s baštami a věžemi.

Zámek Plumlov a město Prostějov

Dominantní zámek Plumlov najdete na skále nad hladinou Podhradského rybníka.

zámek Plumlov

Zámek Náměšť na Hané

Zámek Náměšť na Hané je barokně-klasicistní zámek, kolem něhož se rozprostírá krásná francouzská zahrada s lipovým stromořadím.

Mladečské jeskyně

V nitru kopce Třesín najdete jednu z našich nejstarších zpřístupněných krasových oblastí – Mladečské jeskyně. Jedná se o tři patra chodeb, dómů a komínů.

Celková délka je 1000 m a návštěvníkům je zpřístupněná část o délce 380 m.

Zdroj: Hanc Tomasz

Litovel

Městu Litovel se přezdívá Hanácké Benátky. Je to řekou Moravou, která se ve městě větví do 6 částí. Za vidění stojí především litovelská stará část města.

Litovel

Hrad Bouzov

Hrad Bouzov je jedním z našich nejnavštěvovanějších a nejkrásnějších hradů. Natáčela se tady řada pohádek, například O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

hrad Bouzov / co navštívit v Olomouckém kraji

Velké Losiny

Renesanční zámek ve Velkých Losinách tvoří krásné arkády podepřené toskánskými sloupy. Italský vliv se promítá nejeden v exteriéru, ale i do vnitřních částí zámku.

zámek Velké Losiny

Dalším zajímavým místem ve Velkých Losinách je papírna, která patří k nejhodnotnějším památkám svého druhu ve střední Evropě. Dokonale vám přiblíží ruční proces výroby papíru, který se využívá ke slavnostním účelům – putuje například k prezidentovi nebo na diplomy pro Univerzitu Karlovu nebo Oxford. Navíc si můžete zkusit papír sami vyrobit.

Za vidění stojí taky zdejší lázně a nedaleký dřevěný kostel. sv. Michaela Archanděla v Maršíkově.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně je unikátní komplex přečerpávací vodní elektrárny uprostřed Jeseníků, která se skládá ze 3 částí (na obrázku je její horní nádrž v nadmořské výšce 1348 m). Dlouhé Stráně patří mezi 7 největších divů České republiky.

Dlouhé Stráně Jeseníky

Vrchol Šerák

Vrchol Šerák je oblíbeným turistickým cílem, kam se dostanete i lanovkou z Ramzovského sedla. Nahoře se můžete občerstvit ve známé chatě Jiřího. Vrchol je zároveň vstupním bodem na hřebenovku Hrubými Jeseníky, která vás provede přes řadu jesenických vrcholů včetně Pradědu. Hřebenovku zvládne každý středně zdatný turista za dva dny.

vrchol Šerák Jeseníky

Praděd

V seznamu míst, co navštívit v Olomouckém kraji, nemůže chybět nejvyšší hora celých Jeseníků i Moravy a Slezska – Praděd (1491 m). Na samotném vrcholu stojí televizní vysílač s rozhlednou, jehož horní plošina je nejvyšším bodem v ČR.

Nejkratší trasa na Praděd vede od horského hotelu Ovčárna u Petrových kamenů, kam dojedete autobusovou dopravou nebo zaplatíte vstup za vjezd automobilem. Celodenní trasa pak vede například od Karlovy Studánky přes NS Bílá Opava.

Rozhledna u Tetřeví chaty

Rozhlednu U Tetřeví chaty najdete na Medvědí hoře v nadmořské výšce 1163 m. Dostanete se sem lanovkou nebo po červené turistické značce z obce Kouty nad Desnou. Rozhledna je volně přístupná.

Keprník

Keprník (1423 m) je čtvrtým nejvyšším vrcholem Jeseníků a taky jedním z vrcholů s nejkrásnějšími výhledy. Trasa na Keprník vede přes vrchol Šerák od Ramzovského sedla.

vrchol Keprník / Jeseníky / co navštívit v Olomouckém kraji

Poutní místo Vřesová studánka

Dalším místem, kde si užijete parádní výhledy na Jeseníky, je poutní místo Vřesová studánka. Nedaleko odtud leží skalní útvar Kamenné oko. K oběma místům se dostanete po hřebenové trase napříč Jeseníky z Červenohorského sedla.

Přírodní rezervace Rejvíz

Důvodem ochrany v národní přírodní rezervace u horské osady Rejvíz jsou rašeliništní ekosystémy, které se tady nachází. S oblastí vás seznámí naučná stezka Rejvíz, kterou se dostanete až k Velkému mechovému jezírku. To je pomyslnou třešničkou této oblasti.

Místo je volně přístupné. Parkoviště najdete přímo v osadě.

přírodní rezervace Rejvíz / Jeseníky výlety / co navštívit v Olomouckém kraji

Zlatokopecký skanzen

Zlatokopecký skanzen představuje středověký hornický skanzen, kde si v místě s názvem Údolí ztracených štol prohlédnete dřívější zlatorudné mlýny a připomenete si dobu dobývání zlata ve zdejších Zlatých horách.

Zlatokopecký skanzen

Lázně Jeseník

Lázně Jeseník jsou známé pro své Priessnitzovy léčebné lázně s nádherným výhledem na Jeseníky. Celkem tu vyvěrá na 80 pramenů.

Lázně Jeseník

Za návštěvu stojí taky zdejší Balneopark Vincenze Priessnitze. Je to ojedinělé dílo, speciální vodní zahrada, kde se můžete brodit potůčky, vyzkoušet Priessnitzovy lavičky nebo střiky či přírodní sprchy se studenou pramenitou vodou.

Po celém městě jsou rozeseté různé atrakce, jako například skalní útvar Sluneční brána nebo domeček hejkala Zurčaly. A děti budou určitě nadšené ze zdejšího hřiště.

Kousek odtud stojí nádherné ubytování rezidence u Jezera, odkud to máte kousek do Jeseníků i ke Zlatým horám.

Rozhledna Zlatý Chlum

Kousek od Lázní Jeseník dojdete ke kamenné rozhledně Zlatý Chlum. V nadmořské výšce 875 m, těsně pod vrcholem Zlatý Chlum (891 m). Vstupné na rozhlednu je jen symbolické. Rozhledna je otevřená celoročně – od května do září každý den a po zbytek roku o víkendech.

Dostanete se sem po modré turistické značce, která vede kolem několika pramenů a Priessnitzovy vyhlídky s krásným výhledem na Jeseníky.

Faunapark Lipová

Faunapark Lipová patří k nejmenším zoo u nás, ale i tak budou určitě děti nadšené. Navíc si můžete zvířátka adoptovat a podpořit tak zdejší ZOO.

Jeskyně Na Špičáku

Jeskyně Na Špičáku je nejstarší doložená krasová jeskyně ve střední Evropě, která prostupuje vrcholem Velký Špičák v Supíkovické pahorkatině. Místo je nalezištěm četných kostí a unikátních nápisů, což dokazuje, že jeskyni často využívali lidé i zvířata jako úkryt.

Parkoviště je poblíž vstupu. Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

Rozhledna Biskupská kupa

Zděná rozhledna Biskupská kupa je nejstarší rozhlednou v Jeseníkách. Za dobré viditelnosti uvidíte až na vrcholky Vysokých Tater. Na rozhlednu vede hned několik turistických tras. Oblíbenou je například zelená z obce Zlaté Hory. Otevřená je od dubna do listopadu. Vstupné je jen symbolické.

Čtěte taky článek s tipy na výlety a turistické trasy v Jeseníkách.

Venušiny misky

Venušiny misky jsou skalní mísy, z nichž největší dosahuje hloubky až 106 cm. Najdete je společně s dalšími útvary v malém žulovém skalním městě na vrcholu Smolný (404 m) nedaleko obce Žulová. Okolo misek se nese řada pověstí. Jedna z nich říká, že prohlubně jsou prý pohanskými obětními mísami.

Venušiny misky

Zatopené lomy Žulová

Chcete se pokochat krásnou scenérií nebo vykoupat v křišťálově čisté vodě? Vyrazte k zatopeným lomům v Žulové. K nejznámějším patří lom Arcibiskupský, Žulový vrch, Kaolínka, Rampa a další. Lomy jsou volně přístupné.

Nýznerovské vodopády

Nýznerovské vodopády najdete na Stříbrném potoce v Rychlebských horách. Voda se prodírá soutěskou o délce 110 m se soustavou kaskád a peřejí. Celková výše vodopádů je 14 m. Vodopády jsou celoročně volně přístupné.

Nýznerovské vodopády

Jeskyně Na Pomezí

Jeskyně Na Pomezí je největší krasovou jeskyní svého druhu v ČR. Vznikla korozní činností vod podzemního toku v ostrůvky čistých krystalických vápenců. Jeskyně se skládá z komplikovaného a rozsáhlého systému chodeb. Zpřístupněná je pouze část z nich. Parkoviště je hned před jeskyní.

Zdroj: BíláVrána

Zámek Jánský vrch

Barokní zámek Jánský Vrch najdete ve městě Javorník. Zámek byl dříve hradem, což dokládají mohutné zbytky opevnění s věžemi na stráni.

Jánský vrch

Hrad Šternberk

Hrad Šternberk je mohutný hrad nesoucí prvky romantického historismu. Jeho součástí je Expozice času, projekt, díky které zavítáte do vesmíru, poznáte nejstarší kalendáře světa, uvidíte vzácnou sbírku hodin nebo uslyšíte zvuk 288 zvonů.

hrad Šternberk / Olomoucký kraj výlety

CHKO Litovelské Pomoraví

Litovelské Pomoraví je oblast mezi Olomoucí a Mohelnicí, jejímž předmětem ochrany je meandrující řeka Morava a na ní navazující lužní lesy. Oblast je volně přístupná.

Hanácké muzeum v přírodě Příkazy

Chcete naživo vidět typickou hanáckou obci? Pak se vydejte do Hanáckého muzea v přírodě Příkazy, kde uvidíte obytnou a hospodářskou část Kameníčkova gruntu a přilehlé zahrady se špaletovými stodolami z 19. století. Celá oblast vás dokonale uvede do dřívějšího hanáckého života.

Javoříčské jeskyně

Javoříčské jeskyně představují rozsáhlou krasovou oblast, kde vás bude doslova přecházet zrak. Stalagmity, stalaktity i stalagnáty dosahující obřích rozměrů, jezírka s jeskynními perlami, záclony a bílé i červené sintry a heliktity.

Javoříčské jeskyně

Hrad a zámek Úsov

Hrad a zámek Úsov tvoří areál, který dominuje na zalesněné výšině v obci Úsov. Součástí objektu je Lovecko-lesnické muzeum, ojedinělé v celé střední Evropě.

Adrenalinový park Jeseníky

Adrenalinový park Jeseníky je plný atrakcí nejen pro děti, ale i dospělé. Najdete tady lanové centrum ve stromech, obří houpačku, lanovou dráhu, adrenalinovou věž, horolezeckou stěnu nebo například střílení z luku.


Kde se ubytovat v Olomouckém kraji?

Hledáte ubytování přímo v Olomouci? Nadšení budete z hostelu Long Story Short v anglickém stylu a jen kousek od historického centra. Dalším ubytováním, odkud se vám nebude chtít, je hotel Miss Sophie´s.

V krásné krajině Jeseníků leží přímo u jezera residence U jezera. S vířivkou na pokoji a finskou saunou u jezera. Pokoje jsou útulné a výborně tu vaří.

Na severu pak stojí v lesích na kopci hotel Křížový vrch, odkud jsou výhledy do okolí skoro dechberoucí. K tomu krb, vinotéka, wellness. Romantika v Jeseníkách jako vyšitá.


Jaká jsou vaše tipy na výlety a nejkrásnější místa v Olomouckém kraji?

Šťastnou cestu!

Další inspirace na nejlepší výlety v ČR: