40 tipů na výlety, památky a zajímavosti, co navštívit v Olomouckém kraji

Olomoucký kraj tipy na výlety / co navštívit v Olomouckém kraji

Co navštívit a vidět v Olomouckém kraji? Podívejte se na našich 40 tipů na výlety, památky a nejkrásnější místa pro Olomoucký kraj. Na své si přijdou jak milovníci přírody a turistiky, tak ti, kteří hledají výlet s dětmi, hrady, zámky a další zajímavá místa.

Olomoucký kraj

Olomoucký kraj je oblast protkaná krásným hrady a zámky, historickým městy a nádhernou přírodou jako stvořenou pro celoroční dovolenou.

Navštivte hrad Bouzov, Helfštýn nebo Šternberk, významné poutní místo Svatý kopeček nebo si projděte historická města Olomouc, Velké Losiny či Litovel, které se přezdívá Hanácké Benátky.

Kam za přírodou v Olomouckém kraji? Významnou část Olomouckého kraj zaujímají Jeseníky, které jsou protkané turistickými a cyklistickými trasami a v zimě běžeckými stopami a lyžařskými areály.

Nebo si užijte nádhernou a nedotčenou krajinu Rychlebských hor.

Olomoucký kraj se pyšní velkou sbírkou jeskyní – Zbrašovské aragonitové jeskyně, Mladečské jeskyně, jeskyně Na Špičáku nebo jeskyně Na Pomezí.

Zajímavostí je, že Olomoucký kraj ukrývá jeden z divů České republiky a nejhlubší sladkovodní propast. Za malou chvíli si povíme víc.

Výlety, památky a zajímavosti v Olomouckém kraji – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu pro Olomoucký kraj s tipy na výlety, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Olomouckém kraji. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Nejlepší tipy na výlety, co navštívit v Olomouckém kraji

Olomouc

Olomoucký kraj, to si žádá město Olomouc na prvním místě.

Olomouc je jedno z nekrásnějších českých měst, které postupně objevují i cestovatelé ze zahraničí (kromě Prahy, Českého Krumlova nebo Karlových Varů).

Nejstarší část Olomouce se rozprostírá podél Václavského náměstí na Václavském pahorku. Jeho dominantou je katedrála sv. Václava. Součástí je taky Olomoucký hrad, Arcidiecézní muzeum nebo Biskupský palác.

co navštívit v Olomouci / Horní náměstí Olomouc
Horní náměstí v Olomouci

Z Václavského náměstí postupně sestoupejte historickými ulicemi k Hornímu náměstí. Tomu dominuje radnice s orlojem a sloup Nejsvětější Trojice, který je nejvyšším barokním sousoším ve střední Evropě. Dnes je na seznamu památek UNESCO.

co navštívit v Olomouci / sloup nejsvětější trojice olomouc
Sloup Nejsvětější Trojice

Z Horního náměstí je to jen pár kroků na Dolní náměstí s Neptunovou a Jupiterovou kašnou a Mariánským sloupem.

Historické jádro lemují městské hradby s krytem civilní obrany.

V Olomouci se nachází skvělé muzeum vědy s názvem Pevnost poznání. Interaktivní místo vhodné pro rodiny s dětmi.

olomoucký orloj / památky v olomouci
Olomoucký orloj

Návštěvu centra Olomouce můžete spojit se Svatým kopečkem. To je místo, které uvidíte už z dálky. Na jeho vrcholu se nachází bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. Bazilika je nádherně vyzdobená a jsou z ní fantastické výhledy na Olomouc.

Kousek od baziliky leží ZOO Olomouc s vyhlídkovou věží a lanovým parkem.

☞ Podívejte se na našeho podrobného průvodce pro Olomouc.

bazilika na svatém kopečku olomouc
Bazilika na Svatém Kopečku

Hranická propast

Hranická propast je nejhlubší zatopená sladkovodní propast světa. Doposud zjištěná hloubka zatopené části je 404 m, ale odhaduje se, že ve skutečnosti by mohla být i více než 700 metrů.

Hranická propast / tipy na výlety v Olomouckém kraji / Olomoucký kraj zajímavosti

Propast je volně přístupná po NS Hůrka z Teplice nad Bečvou. Pokud budete pokračovat naučnou stezkou od propasti dál, čekají vás pěkné výhledy na údolí řeky Bečva.

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží nedaleko Hranické propasti v Teplicích nad Bečvou. Patří k nejzajímavějším jeskyním na světě.

Zbrašovské aragonitové jeskyně / tipy na výlet Olomoucký kraj / Olomoucký kraj zajímavosti

Kyselka probublávající z podzemních jezer tady vytváří krásné minerální útvary – kuželovité stalaktity, keříčkovité agregáty, dlouhé jehlice z aragonitu a další.

Teplota se tady pohybuje kolem 15 stupňů. Parkování najdete nedaleko u železničního nádraží, odkud se vychází i k Hranické propasti.

Hrad Helfštýn

Hrad Helfštýn je gigant mezi českými hrady. Taky v Evropě patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům – měří 187 m na délku a 152 m na šířku, má 5 bran, 4 nádvoří a mohutné hradby s baštami a věžemi.

co navštívit v Olomouckém kraji

Zámek Plumlov

Dominantní zámek Plumlov najdete na skále nad hladinou Podhradského rybníka.

zámek Plumlov / Olomoucký kraj památky

Původně se jednalo o hrad, který byl později přestavěný na zámek. Dnes můžete zámek navštívit v rámci prohlídky (3 prohlídkové okruhy). V létě se tu dokonce koná pohádkový okruh.

Kromě toho se na zámku Plumlov pořádají nejrůznější akce a výstavy.

Zámek Náměšť na Hané

Zámek Náměšť na Hané je barokně-klasicistní zámek, který se skládá z horního a dolního zámku (jako kulturní památka je chráněný pouze horní zámek viz foto). Kolem zámku se rozprostírá krásná francouzská zahrada s lipovým stromořadím.

zámek Náměšť na Hané / Olomoucký kraj památky

Kromě stálé výstavy míšeňského porcelánu a dětských historických kočárků se tu v průběhu roku konají různé akce vč. vánočních trhů.

Mladečské jeskyně

V nitru kopce Třesín najdete jednu z našich nejstarších zpřístupněných krasových oblastí – Mladečské jeskyně. Jedná se o tři patra chodeb, dómů a komínů. Z celkové délky 1 000 m je zpřístupněná část o délce 380 m.

Mladečské jeskyně, zdroj: Nazgul02

Litovel

Městu Litovel se přezdívá Hanácké Benátky. Je to řekou Moravou, která se ve městě větví do 6 částí. Za vidění stojí především litovelská stará část města.

Hrad Bouzov

Hrad Bouzov je jedním z našich nejnavštěvovanějších a nejkrásnějších hradů. Natáčela se tady řada pohádek, například O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

hrad Bouzov / co navštívit v Olomouckém kraji

Velké Losiny

Renesanční zámek ve Velkých Losinách tvoří krásné arkády podepřené toskánskými sloupy. Italský vliv se promítá nejeden v exteriéru, ale i do vnitřních částí zámku.

zámek Velké Losiny

Dalším zajímavým místem ve Velkých Losinách je papírna, která patří k nejhodnotnějším památkám svého druhu ve střední Evropě.

V rámci prohlídky se dozvíte víc o ručním procesu výroby papíru, který se využívá ke slavnostním účelům. Putuje například k prezidentovi nebo na diplomy pro Univerzitu Karlovu nebo Oxford. Navíc si můžete zkusit papír sami vyrobit.

Za vidění stojí ve Velkých Losinách taky lázně a nedaleký dřevěný kostel. sv. Michaela Archanděla v Maršíkově.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně je unikátní komplex přečerpávací vodní elektrárny uprostřed Jeseníků, která se skládá ze 3 částí (na obrázku je její horní nádrž v nadmořské výšce 1348 m).

Dlouhé Stráně Jeseníky

Dlouhé Stráně patří mezi 7 největších divů České republiky.

Kolem nádrže vede 2,5 km okruh, kde si můžete klidně zabruslit nebo sjet dolů koloběžkami.

Více se o trase na Dlouhé Stráně dozvíte v průvodci Jeseníky.

Vrchol Šerák

Vrchol Šerák je oblíbeným turistickým cílem, kam se dostanete i lanovkou z Ramzovského sedla. Nahoře se můžete občerstvit ve známé chatě Jiřího.

Vrchol je zároveň vstupním bodem na hřebenovku Hrubými Jeseníky, která vás provede přes řadu jesenických vrcholů včetně Pradědu. Hřebenovku zvládne každý středně zdatný turista za dva dny.

tipy na výlety Olomoucký kraj / vrchol Šerák Jeseníky

Praděd

V seznamu míst, co navštívit v Olomouckém kraji, nemůže chybět nejvyšší hora celých Jeseníků i Moravy a Slezska – Praděd (1491 m). Na samotném vrcholu stojí televizní vysílač s rozhlednou, jehož horní plošina je nejvyšším bodem v ČR.

Nejkratší trasa na Praděd vede od horského hotelu Ovčárna u Petrových kamenů, kam dojedete autobusovou dopravou nebo zaplatíte vstup za vjezd automobilem, popř. se vydejte pěšky po jedné ze značných tras (př. od Karlovy Studánky přes NS Bílá Opava).

Rozhledna U Tetřeví chaty

Rozhlednu U Tetřeví chaty najdete na Medvědí hoře v nadmořské výšce 1163 m. Dostanete se sem lanovkou nebo po červené turistické značce z obce Kouty nad Desnou. Rozhledna je volně přístupná.

Rozhledna U Tetřeví chaty nebo taky rozhledna U Medvěda, zdroj: Kouty.cz

Keprník

Keprník (1423 m) je čtvrtým nejvyšším vrcholem Jeseníků a taky jedním z vrcholů s nejkrásnějšími výhledy. Trasa na Keprník vede přes vrchol Šerák od Ramzovského sedla.

vrchol Keprník / Jeseníky / co navštívit v Olomouckém kraji

Poutní místo Vřesová studánka

Dalším místem, kde si užijete parádní výhledy na Jeseníky, je poutní místo Vřesová studánka. Nedaleko odtud leží skalní útvar Kamenné oko.

K oběma místům se dostanete po hřebenové trase napříč Jeseníky z Červenohorského sedla.

Přírodní rezervace Rejvíz

Důvodem ochrany v národní přírodní rezervace u horské osady Rejvíz jsou rašeliništní ekosystémy, které se tady nachází. S oblastí vás seznámí naučná stezka Rejvíz, kterou se dostanete až k Velkému mechovému jezírku. To je pomyslnou třešničkou této oblasti.

Místo je volně přístupné. Parkoviště najdete přímo v osadě.

přírodní rezervace Rejvíz / Jeseníky výlety / co navštívit v Olomouckém kraji

Zlatokopecký skanzen

Zlatokopecký skanzen představuje středověký hornický skanzen, kde si v místě s názvem Údolí ztracených štol prohlédnete dřívější zlatorudné mlýny a připomenete si dobu dobývání zlata ve zdejších Zlatých horách.

Zlatokopecký skanzen

Lázně Jeseník

Lázně Jeseník jsou známé pro své Priessnitzovy léčebné lázně s nádherným výhledem na Jeseníky. Celkem tu vyvěrá na 80 pramenů.

Lázně Jeseník

Za návštěvu stojí taky zdejší Balneopark Vincenze Priessnitze. Je to ojedinělé dílo, speciální vodní zahrada, kde se můžete brodit potůčky, vyzkoušet Priessnitzovy lavičky nebo střiky či přírodní sprchy se studenou pramenitou vodou.

Po celém městě jsou rozeseté různé atrakce, jako například skalní útvar Sluneční brána nebo domeček hejkala Zurčaly. A děti budou určitě nadšené ze zdejšího hřiště.

Čtěte více tipů na výlety a turistické trasy v Jeseníkách.

Rozhledna Zlatý Chlum

Kousek od Lázní Jeseník dojdete ke kamenné rozhledně Zlatý Chlum. V nadmořské výšce 875 m, těsně pod vrcholem Zlatý Chlum (891 m). Vstupné na rozhlednu je jen symbolické. Rozhledna je otevřená celoročně – od května do září každý den a po zbytek roku o víkendech.

Dostanete se sem po modré turistické značce, která vede kolem několika pramenů a Priessnitzovy vyhlídky s krásným výhledem na Jeseníky.

Faunapark Lipová

Faunapark Lipová patří k nejmenším zoo u nás, ale i tak budou určitě děti nadšené. Navíc si můžete zvířátka adoptovat a podpořit tak zdejší ZOO.

Jeskyně Na Špičáku

Jeskyně Na Špičáku je nejstarší doložená krasová jeskyně ve střední Evropě, která prostupuje vrcholem Velký Špičák v Supíkovické pahorkatině.

Místo je nalezištěm četných kostí a unikátních nápisů, což dokazuje, že jeskyni často využívali lidé i zvířata jako úkryt.

Jeskyně Na Špičku, zdroj: BíláVrána

Parkoviště je poblíž vstupu. Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

Rozhledna Biskupská kupa

Zděná rozhledna Biskupská kupa je nejstarší rozhlednou v Jeseníkách. Za dobré viditelnosti uvidíte až na vrcholky Vysokých Tater. Na rozhlednu vede hned několik turistických tras. Oblíbenou je například zelená z obce Zlaté Hory. Otevřená je od dubna do listopadu. Vstupné je jen symbolické.

Venušiny misky

Venušiny misky jsou skalní mísy, z nichž největší dosahuje hloubky až 106 cm. Najdete je společně s dalšími útvary v malém žulovém skalním městě na vrcholu Smolný (404 m) nedaleko obce Žulová.

Venušiny misky / co navštívit v Olomouckém kraji

Okolo misek se nese řada pověstí. Jedna z nich říká, že prohlubně jsou prý pohanskými obětními mísami.

Zatopené lomy Žulová

Chcete se pokochat krásnou scenérií nebo vykoupat v křišťálově čisté vodě? Vyrazte k zatopeným lomům v Žulové. K nejznámějším patří lom Arcibiskupský, Žulový vrch, Kaolínka, Rampa a další. Lomy jsou volně přístupné.

Zatopené lomy Žulová / co navštívit v Olomouckém kraji

Nýznerovské vodopády

Nýznerovské vodopády najdete na Stříbrném potoce v Rychlebských horách. Voda se prodírá soutěskou o délce 110 m se soustavou kaskád a peřejí. Celková výše vodopádů je 14 m. Vodopády jsou celoročně volně přístupné.

Nýznerovské vodopády / co navštívit v Olomouckém kraji

Jeskyně Na Pomezí

Jeskyně Na Pomezí je největší krasovou jeskyní svého druhu v ČR. Vznikla korozní činností vod podzemního toku v ostrůvky čistých krystalických vápenců.

Jeskyně se skládá z komplikovaného a rozsáhlého systému chodeb. Zpřístupněná je pouze část z nich. Parkoviště je hned před jeskyní.

Jeskyně Na Pomezí, zdroj: BíláVrána

Zámek Jánský vrch

Barokní zámek Jánský Vrch najdete ve městě Javorník. Zámek byl dříve hradem, což dokládají mohutné zbytky opevnění s věžemi na stráni.

Jánský vrch

Hrad Šternberk

Hrad Šternberk je mohutný hrad nesoucí prvky romantického historismu. Jeho součástí je Expozice času, projekt, díky které zavítáte do vesmíru, poznáte nejstarší kalendáře světa, uvidíte vzácnou sbírku hodin nebo uslyšíte zvuk 288 zvonů.

hrad Šternberk Olomoucký kraj tipy na výlet a památky

CHKO Litovelské Pomoraví

Litovelské Pomoraví je oblast mezi Olomoucí a Mohelnicí, jejímž předmětem ochrany je meandrující řeka Morava a na ní navazující lužní lesy. Oblast je volně přístupná.

Hanácké muzeum v přírodě Příkazy

Chcete naživo vidět typickou hanáckou obci? Pak se vydejte do Hanáckého muzea v přírodě Příkazy, kde uvidíte obytnou a hospodářskou část Kameníčkova gruntu a přilehlé zahrady se špaletovými stodolami z 19. století. Celá oblast vás dokonale uvede do dřívějšího hanáckého života.

Javoříčské jeskyně

Javoříčské jeskyně představují rozsáhlou krasovou oblast, kde vás bude doslova přecházet zrak. Stalagmity, stalaktity i stalagnáty dosahující obřích rozměrů, jezírka s jeskynními perlami, záclony a bílé i červené sintry a heliktity.

Javoříčské jeskyně

Hrad a zámek Úsov

Hrad a zámek Úsov tvoří areál, který dominuje na zalesněné výšině v obci Úsov. Součástí objektu je Lovecko-lesnické muzeum, ojedinělé v celé střední Evropě.

Adrenalinový park Jeseníky

Adrenalinový park Jeseníky je plný atrakcí nejen pro děti, ale i dospělé. Najdete tady lanové centrum ve stromech, obří houpačku, lanovou dráhu, adrenalinovou věž, horolezeckou stěnu nebo například střílení z luku.

Toto byly naše tipy na výlety, památky a zajímavosti v Olomouckém kraji. Máte dotaz? Dejte vědět v komentáři níže nebo se podělte o své tipy na výlety. Šťastnou cestu!

Více informací o Olomouckém kraji

BESKYDY: Podívejte se na více než 40 tipů na výlety a turistické trasy v Beskydech. Vytvořili jsme také podrobného průvodce, kde se ubytovat v Beskydech (nejlepší oblasti, co podniknout v okolí, kam na jídlo).

JESENÍKY: Jeseníky představují další oblíbené pohoří na Moravě. V samostatném článku najdete spoustu tipů na výlety a turistické trasy v Jeseníkách.

JIŽNÍ MORAVA: Jižní Morava, jedna z nejnavštěvovanějších oblastí v Česku. A právem. Připravili jsme průvodce s více než 100 tipy, co navštívit na jižní Moravě.

DALŠÍ INSPIRACE: Inspirujte se našimi průvodci s tipy pro Český Krumlov, Prahu, Karlovy Vary a další místa v České republice.

Další tipy na výlety v České republice

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *