Víkend v Olomouci: Itinerář, co vidět v Olomouci za 2 dny (+ mapa)

víkend v Olomouci / olomouc za 2 dny

Plánujete strávit víkend v Olomouci? Inspirujte se naším itinerářem, co vidět v Olomouci za 2 dny. Součástí článku je taky mapa, kterou si můžete stáhnout a tipy na skvělé kavárny a restaurace, kam na jídlo v Olomouci.

CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V OLOMOUCI ZA 2 DNY

VÍKEND V OLOMOUCI – ITINERÁŘ PRO 1. DEN

Historické centrum

První den začneme v jedné z nejlepších kaváren v Olomouci (a že je tady konkurence obrovská) – v kavárně Kafe jako lusk. Ta otevírá už v 7 ráno a je otevřená až do večera, pokud byste přes den chtěli zajít na něco dobrého.

Kafe jako lusk leží na kraji historického centra. Kromě výborné kávy mají velkou nabídku sladkého nebo i slaných sendvičů či obložených chlebů.

Horní náměstí Olomouc / olomouc zajímavosti

Horní náměstí

Z kavárny se vydáme do centra směrem na Horní náměstí – prostorné dlážděné náměstí s budovou radnice uprostřed, které je známé díky sloupu Nejsvětější Trojice. 32 metrů vysoký sloup je nejvyšším sousoším v České republice. Dokonce má malou kapličku, která ale není přístupná.

Sloup Nejsvětější Trojice patří k nejkrásnějším památkám v Olomouci a řadí se mezi nejvýznamnější díla vrcholného baroka v Evropě. Díky tomu je zapsaný taky na seznamu světového dědictví UNESCO.

co navštívit v Olomouci / sloup nejsvětější trojice olomouc

Kromě sloupu Nejsvětější Trojice najdete na Horním náměstí několik dalších zajímavostí. V jednotlivých rozích se nacházejí krásné kašny z různých období.

Můžete si prohlédnout Herkulovu kašnu, která je druhou nejstarší v Olomouci, Caesarovu kašnu nebo Arionovu kašnu, která je nejnovější a v posledních letech se svými bronzovými sochami taky nejoblíbenější. My jsme tu byli v listopadu, kdy už nebyla v Arionově kašně voda, ale v letní sezóně je to krásná podívaná se spoustou květin.

☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky v Olomouci.

co navštívit v Olomouci / Horní náměstí Olomouc

Pokud si chcete užít pohled na město z ptačí perspektivy, vystoupejte na radniční věž, která díky své výšce 75 metrů nabízí perfektní výhled na okolí. Věž je otevřená od března do konce října.

Ubytování v Olomouci 😴

Central Park Flora

Oblíbený hotel kousek od centra

Royal Pension

Útulné ubytování v centru města

Olomoucký orloj

Další zajímavostí na Horním náměstí v Olomouci je Olomoucký orloj. Ten se nachází na severní straně radnice a je druhým nejstarším orlojem v České republice. Pochází z 15. století, ale ve 20. století byl upravený ve stylu socialistického realismu.

olomoucký orloj / památky v olomouci

Když si ho prohlédnete zblízka, uvidíte spoustu zajímavých detailů – astronomické prvky, vedle kterých jsou okénka znázorňující práce typické pro jednotlivé měsíce v roce. V horní části výklenku orloje vytvořil umělec Karel Svolinský folklórní motiv Jízdy králů. Ve spodní části orloje uvidíte dobové postavy znázorňující pracující třídu.

olomoucký orloj / památky v olomouci

Dolní náměstí

Od Horního náměstí přecházíme na Dolní náměstí, které na něj plynule navazuje. Dolní náměstí je stejně jako to Horní prostorné, dlážděné a lemované měšťanskými domy v pastelových barvách. Uprostřed stojí Morový sloup.

Dolní náměstí olomouc
dolní náměstí olomouc

Z náměstí vybíhají úzké uličky, kde se můžete toulat klidně celé hodiny.

V uličkách najdete ukryté útulné kavárny, které doslova lákají na výborné kafe a domácí dort. Nebo polévku na zahřátí, pokud jedete do Olomouce v listopadu jako my :).

Přikládám několik našich tipů, kam zajít na jídlo v historickém centru (kavárny, restaurace, street food):

 • FÆNCY FRIES – kornout hranolek s různými omáčkami a příchutěmi
 • Svatováclavský pivovar – výborné české hotovky a pivo z místního pivovaru v retro prostředí
 • Kathmandu – nepálská restaurace přímo na Dolním náměstí, kde si můžete přes oběd vybrat z bufetu, na večeře klasicky z menu
 • Kavárna V lese – útulná kavárna s nádherným dětským koutkem
 • Cobliha – domácí donuty s nejrůznějšími příchutěmi, jsou dražší, ale opravdu výborné
 • Bistro No. – nejlepší hamburgery a hranolky v Olomouci (není tu prostor k sezení, berou pouze hotovost)
 • Špagetárna – skvělé špagety na nejrůznější způsoby, které si můžete sníst na místě nebo vzít s sebou do krabičky
 • Bistro No. 66 – na brunch i oběd, otevřeno od rána, o víkendu zavřeno

Všechny tipy, kam na jídlo v Olomouci, najdete taky v mapě na konci článku.

Výhled z věže kostela svatého Mořice

Pokud vás lákají krásné výhledy na Olomouc, zastavte se v kostele svatého Mořice. Za dobrovolné vstupné můžete vystoupat do věže (ta je nově zrekonstruovaná) a užít si výhled na město. Navíc je otevřená po celý rok, pokud se chytáte do Olomouce v zimě.

kostel svatého Mořice olomouc / památky v olomouci

Nebo se zastavte v chrámu svatého Michala, který má nejzdobnější interiéry ve městě (vstup zdarma, doporučené vstupné 50 Kč).

Centrum není veliké a všechna místa projdete snadno za pár hodin včetně zastávek na jídlo nebo něco dobrého.

mhd olomouc

Katedrála svatého Václava

Odpoledne se přesouváme ke katedrále svatého Václava, dominantě Olomouce. Ta je od Dolního náměstí a okolí snadno dostupná pěšky, popř. si můžete zkrátit cestu tramvají.

Katedrálu svatého Václava uvidíte už z dálky, jak vykukuje nad okolními domy. Aby ne se svojí výškou 101 metrů, díky které obsadila druhou příčku mezi nejvyššími kostely v České republice.

katedrála svatého václava olomouc

Novogotická katedrála stojí na klidném náměstí se stromy a lavičkami, hned vedle Olomouckého hradu. Můžete jít navštívit zdarma (dary jsou vítané) denně v čase 6:30-17:30 a v neděli 7:30-17:30.

Arcidiecézní muzeum

V centru Olomouce najdete několik zajímavých muzeí – od Vlastivědného muzea pro rodiny s dětmi po Muzeum moderního umění.

Arcidiecézní muzeum je trochu jiné. Zahrnuje totiž rozsáhlou sbírku církevních předmětů, která je navíc zasazená do nádherných prostor. Muzeum je otevřené relativně krátce, ale hned se zařadilo mezi nejoblíbenější muzea v Olomouci a okolí.

Arcidiecézní muzeum je otevřené denně kromě pondělí v čase 10:00-18:00.

☞ Čtěte našeho podrobného průvodce pro Olomouc.

arcidiecézní muzeum olomouc

Večeře

V Olomouci najdete několik skvělých podniků, kam můžete zajít na večeři. Asi nejznámější je restaurace Entrée, kde vaří Přemek Forejt, porotce z pořadu MasterChef. Výbornou českou klasiku vaří v restauraci Drápal, která se nachází blíže k centru.

Nebo zajděte do Long Story Short, podniku s pravou anglickou atmosférou, kde vaří fantasticky. Do Long Story Short doporučuji zajít taky před odjezdem a koupit si domů jejich chleba nebo koláče.

☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky v Olomouci.

U všech podniků je na večeři nutná rezervace předem.

A kam zajít na drink nebo dobré pivo? Na Dolním náměstí se každý večer otevřou vrata na Olodvorek, venkovní dvorek, kde se v průběhu roku konají různé komornější akce. Je tu menší posezení a dát si můžete výborné pivo a punč.

Nebo navštivte irský pub Black Stuff, kde se okamžitě přenesete do pravé irské hospůdky. S krbem, koženými sedačkami a obrovským výběrem whisky. A nešlo by to bez pravého irského piva Guiness.

VÍKEND V OLOMOUCI – ITINERÁŘ PRO 2. DEN

Druhý den v Olomouci necháme více otevřený. Ukážeme si několik variant, ať si můžete naplánovat svůj ideální itinerář.

Svatý Kopeček

Den začneme návštěvou Svatého Kopečku. U hlavního nádraží nasedněte na autobus č. 11 a za čtvrt hodiny vystupte ve čtvrti Svatý Kopeček. Od zastávky už uvidíte ukazatele k bazilice. Pokud jedete autem, v okolí jsou 3 veřejná, placená parkoviště.

Bazilika Navštívení Panny Marie stojí na kopci nad Olomoucem. Uvidíte jí už z dálky, jak se majestátně tyčí a doslova září díky své žluté fasádě. Uvnitř je bohatě zdobená včetně maleb na stěnách.

bazilika na svatém kopečku olomouc

Bazilika je přístupná zdarma, dary jsou vítané. Otevřeno je denně v čase 8:30-17:00 a v pondělí jen do 12:00. Svatý Kopeček je oblíbené místo a v sezóně je to tu trochu turistické (stánky, občerstvení apod.).

Pokud přijedete hned ráno, užijete si její návštěvu jen s pár dalšími. Navíc tu nasajete tu nejlepší atmosféru. Klid, ticho, nádherné výhledy. Pokud budete mít štěstí na vycházející slunce po levé straně baziliky, nebude to mít chybu.

Ubytování v Olomouci 😴

Long Story Short – výborná kuchyně

Stylové ubytování pro jednotlivce i rodiny

Hotel Palác

Levné ubytování v centru

ZOO Olomouc

Plán na odpoledne závisí na tom, co máte rádi. Kousek od baziliky se nachází olomoucká ZOO. V posledních letech prošla rozsáhlou rekonstrukcí (pořád se rekonstruuje – aktuality najdete na jejich webu) a neustále to tu zvelebují. Moc hezká zoo s pěknými výběhy, menším visutým mostem a vyhlídkovou věží.

olomouc zoo

Raději byste strávili zbytek dne ve městě? Jen pár minut tramvají od hlavního nádraží můžete zajít na oběd do Bistra Paulus od známého šéfkuchaře Romana Pauluse. Mají otevřeno přes poledne (o víkendu je zavřeno) a vaří tady skvěle.

Výstaviště Flora Olomouc

Výstaviště Flora Olomouc je pomyslným kulturním centrem v Olomouci. V průběhu roku se tu konají nejrůznější akce od koncertů po výstavy Lega. Podívejte se na nejbližší akce, zda se nekoná ve vašem termínu něco zajímavého.

☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky v Olomouci.

Sbírkové skleníky

Sbírkové skleníky zahrnují několik skleníků, které jsou tematicky rozdělené – kaktusy, palmy, citrusy, ale taky poletující papoušek, želvy a další zvířata. Krásné místo plné zeleně, ovoce a barev, které se nachází jen kousek od Výstaviště Flora Olomouce.

Zde najdete aktuální informace o vstupném a otevírací době.

Kolem Sbírkových skleníků se rozprostírají Smetanovy sady.

Bezručovy sady

Bezručovy sady jsou dalším městským parkem v Olomouci. Ideální místo k procházkám, které se nachází je kousek od historického jádra. Na kraji sadů si můžete odpočinou v Rozáriu, které je v letní sezóně plné krásných růží a lehátek.

Bezručovy sady Olomouc

Z druhé strany Bezručových sadů pak dojdete k Pevnosti Poznání, vědeckému centru, kde se zabaví především rodiny s dětmi.

Zbytek dne můžete strávit objevováním skrytých zákoutí, kaváren a podniků, které jsou v Olomouci zkrátka skvělé.

Víkend v Olomouci – mapa trasy

Na mapě najdete vyznačenou trasu, co vidět a dělat v Olomouci za 2 dny. Trasa se dá z velké části prochodit pěšky, popř. můžete využít zdejší autobusy a tramvaje.

Itinerář je pouze vzorový a zahrnuje nejkrásnější památky a skvělé podniky, která byste si v Olomouci neměli nechat ujít.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s trasou, co vidět v Olomouci za dva dny nebo víkend. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v itineráři pro víkend v Olomouci. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Kde se ubytovat v Olomouci na víkend?

 • Royal Pension – Nádherný, citlivě zrekonstruovaný penzion v centru města, vše vyladěné do posledního detailu a perfektní služby
 • Central Park Flora – moderní, útulný hotel s výbornými službami a parkováním zdarma, kousek od centra
 • Long Story Short Hostel – stylový hostel s výbornou domácí kuchyní v centru města, který nabízí ubytování ve společných nebo samostatných pokojích pro 2-4 osoby, parkování zdarma
 • Hotel Palác – levné ubytování v centru se skvělým poměrem ceny a kvality, pokoje vybavené kuchyňským koutem

Ubytování v Olomouci 😴

Central Park Flora

Oblíbený hotel kousek od centra

Royal Pension

Útulné ubytování v centru města

Toto byl náš itinerář, co vidět v Olomouci za 2 dny. Máte dotaz? Rádi do zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o České republice

OLOMOUC: Čtěte našeho kompletního průvodce pro Olomouc. Hledáte ubytování v Olomouci? Zde jsou nejlepší hotely a penziony, kde se ubytovat v Olomouci.

NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA: Udělejte si výlet do České Krumlova a po cestě se zastavte taky v Českých Budějovicích. Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Praze nebo se vydejte na západ Čech do Karlových Varů.

JIŽNÍ MORAVA: Podívejte se na naše tipy, co navštívit v CHKO Pálava nebo co si nenechat ujít v Mikulově. Láká vás spíše Znojemsko? Tady jsou místa, co navštívit ve Znojmě a okolí.

☞ Podívejte se na všechny články o České republice.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *