10 tipů na nejkrásnější památky, co vidět v Českém Krumlově (Užitečné tipy a mapa)

Český Krumlov

Navštivte s námi Český Krumlov a podívejte se na fotografie, praktické informace a tipy, co navštívit a vidět v Českém Krumlově. 

Český Krumlov nebyl nikdy na seznamu míst, co bychom rádi navštívili. Přesto jsme si ho naprosto zamilovali. V tomto průvodci si povíme naše tipy na zajímavosti a památky, co vidět v Českém Krumlově. 

Navštivte zámek s výhledem na celý Český Krumlov, ztraťte se v kouzelných středověkých uličkách nebo si prohlédněte ručně vyrobený keramický model historického centra.

Český Krumlov je malé a kompaktní město, které projdete jen za několik málo hodin. Přesto doporučuju vyhradit si víc času.

Je tolik skvělých míst, co můžete dělat v Českém Krumlově. Naplánujte si perfektní výlet, ať už jedete do Českého Krumlova na jeden den nebo klidně prodloužený víkend. 

Zajímavosti o Českém Krumlově

Český Krumlov je malé město na jihu Čech kousek od hranic s Rakouskem, kde žije 13 tisíc lidí. 

Historické jádro je už od roku 1992 zapsané na seznamu památek UNESCO. Město navíc stálo stranou od významných konfliktů a díky tomu se zachovalo ve skvělém stavu. 

První zmínka o Českém Krumlově pochází z první poloviny 13. století. Město bylo po celá staletí spjaté s rodem Rožmberků, kteří tu vládli až do 16. století. 

Název je odvozený od německého názvu Krumme Aue. To v překladu znamená, že má Český Krumlov tvar zakřiveného luhu. Podobně je tomu například u města Loket

Co vidět v Českém Krumlově: mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na památky, co navštívit v Českém Krumlově. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Českém Krumlově. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Nejlepší věci, co vidět a navštívit v Českém Krumlově

1. Navštivte zámek Český Krumlov

Zámek je jednou z nejkrásnějších památek v Českém Krumlově. Tyčí se na skalním ostrohu nad řekou Vltava a tvoří dominantu města.

Areál zámku je obrovský a zahrnuje 46 budov a paláců, které obklopuje 5 nádvoří. Je tak druhým největším hradním komplexem v České republice po Pražském hradu

Hrad a zámek Český Krumlov / co vidět v Českém Krumlově
Zámek Český Krumlov / Nejkrásnější místa v Českém Krumlově
Hrad a zámek Český Krumlov / co vidět v Českém Krumlově
Zámek Český Krumlov / Nejkrásnější místa v Českém Krumlově

Můžete si vybrat z několika prohlídek zámku, takže si tady každý najde to své. Prohlédněte si barokní a renesanční apartmány, nejzachovalejší barokní divadlo na světě nebo navštivte Hradní muzeum a užijte si výhled z renesanční věže. Pro více informací o prohlídkách a otevírací době klikněte zde

Hlavní vstup do zámku vede od Latránu, kde můžete vidět medvědy v hradním příkopu. I když osobně s touto tradicí nesouhlasím, medvědi jsou s Českým Krumlovem neodmyslitelně spjatí už celá staletí. 

Plášťový most

Postupně procházíte zámkem přes jednotlivá nádvoří a podchody, až dojdete k Plášťovému mostu.

Hrad a zámek Český Krumlov / co vidět v Českém Krumlově / Plášťový most
Plášťový most / Co vidět v Českém Krumlově
Hrad a zámek Český Krumlov / co vidět v Českém Krumlově / Plášťový most
Výhled z Plášťového mostu / Co vidět v Českém Krumlově

Plášťový most pochází ze 17. století a ve své době byl naprosto unikátní. Stavěl se téměř 100 let. Má 3 patra, které propojují jednotlivé části zámku. A výhledy? Ty z Plášťového mostu určitě stojí za to. 

Každý ho chce vidět, takže tu jsou neustále davy turistů. Doporučuji dorazit brzy ráno před otevírací dobou a až poté přejít k prohlídce interiérů zámku.

Kousek za Plášťovým mostem se nachází vstup na vyhlídku, odkud uvidíte celý zámek. V létě je součástí vyhlídky taky občerstvení. 

zámek Český Krumlov / Český Krumlov památky
výhled na město ze zámku
Český Krumlov nejkrásnější místa
vyhlídka kousek za Plášťovým mostem

Zámecká zahrada 

Projděte dál a dostanete se až do zámecké zahrady, kterou zdobí krásné sochy a fontány. My jsme tady byly mimo hlavní sezónu, takže se už zámecká zahrada připravovala na zimu. Na jaře a v létě tu musí být nádherně. 

Zámecká zahrada Český Krumlov / Co navštívit v Českém Krumlově
Zámecká zahrada Český Krumlov / Co navštívit v Českém Krumlově

2. Užijte si představení z otáčivého hlediště

Právě kvůli otáčivému hledišti málem ztratil Český Krumlov své umístění na seznamu UNESCO. Moderní hlediště totiž neladí s historickým a tradičním rázem starého města.

otáčivé hlediště Český Krumlov
Otáčivé hlediště funguje pouze v letní sezóně

Dnes si tady můžete užít představení, která patří k nejoblíbenějším aktivitám, co dělat v Českém Krumlově.

Otáčivé hlediště leží v zadní části zámecké zahrady. Za naší návštěvy už bylo zazimované. Nová sezóně začíná v červnu 2023. Program najdete tady

3. Projděte se po Latránu

Latrán je část starého města, která se rozkládá na svahu přímo pod zámkem. Dříve tu bydlelo zámecké služebnictvo. 

Latrán / Co vidět v Českém Krumlově
Latrán / Co vidět v Českém Krumlově
Latrán / Co vidět v Českém Krumlově
Latrán / Co vidět v Českém Krumlově
Latrán / Co vidět v Českém Krumlově
Latrán v podvečer

Dnes je to živá část města plná restaurací, kaváren a obchůdků. Latrán je malý, ale naprosto kouzelný. 

Nahoře ho zakončuje Budějovická brána, která je jediným pozůstatkem městského opevnění. Pokud projdete branou, dojdete na kamenný most, odkud budete mít výhled na zámek. My jsme měli to štěstí, že jsme tudy procházeli do penzionu. 

Budějovická brána Český Krumlov / co dělat v Českém Krumlově
Budějovická brána a vpravo výhled na zámek

4. Prohlédněte si Kláštery

Kláštery jsou rozsáhlý komplex v klidné částí čtvrti Latrán. Skvělé místo, pokud navštěvujete Český Krumlov s dětmi. Součástí areálu jsou totiž řemeslné dílny, půjčovna kostýmů a další zábavné aktivity. Dětem se tu bude zaručeně líbit, takže se připravte, že tu strávíte několik hodin. 

Kláštery Český Krumlov / Co dělat v Českém Krumlově
Kláštery Český Krumlov / Co dělat v Českém Krumlově

Líbit se tu bude i dospělým. Kláštery jsou unikátním místem s nádhernými interiéry a mají svou zvláštní, klidnou atmosféru. 

5. Ztraťte se v uličkách starého města

Staré město se rozkládá kolem náměstí Svornosti, uprostřed kterého stojí morový sloup na počest obětí moru. Toulejte se po klikatých a dlážděných uličkách, které lemují barevné domy.

Vše je dokonalé zachované a vy tak chvílemi nabydete dojmu, že jste se přesunuli o pár set století zpět. Zvlášť, pokud prší a vy máte město téměř pro sebe jako my. 

Do Starého města se dostanete z Latránu přes dřevěný Lazebnický most.

Náměstí Svornosti v Českém Krumlově
Náměstí Svornosti v Českém Krumlově
Staré město v Českém Krumlově / Český Krumlov
Staré město v Českém Krumlově
Uličky na Starém městě v Českém Krumlově
Uličky na Starém městě v Českém Krumlově

6. Projděte se kolem Vltavy nebo se svezte na voru

Českým Krumlovem se klikatí Vltava, národní řeka České republiky. V létě je to ideální místo pro oblíbenou českou aktivitu – plavbu na raftech nebo v kanoích. 

Český Krumlov
Pohled na kostel sv. Víta od Vltavy
Český Krumlov

Tradicí je plavba na vorech, tzv. voroplavba, při které se  budete plavit celým historickým centrem. Vory vyplouvají od května do září a plavba trvá 50 minut. Podrobné informace najdete tady. Pod stejným odkazem si můžete půjčit rafty nebo kánoe.

Nebo se projděte podél řeky. Je tu několik laviček, restaurací, kaváren i hřiště pro děti. 

7. Nasajte atmosféru v kostele sv. Víta

Věž kostela sv. Jiří vystupuje vysoko nad červenými střechami vnitřního města. Je jako orientační bod, který uvidíte z řady míst v Českém Krumlově. 

Kostel sv. Víta / Nejkrásnější památky v Českém Krumlově
Kostel sv. Víta / Nejkrásnější památky v Českém Krumlově

Gotický kostel byl postavený ve 14. století a uvnitř se nachází hrobky několik významných členů rodů Rožmberků a Schwarzenbergů. 

Kostel sv. Víta můžete navštívit zdarma (dary jsou vítané).

Kostel sv. Víta / Nejkrásnější památky v Českém Krumlově
Kostel sv. Víta / Nejkrásnější památky v Českém Krumlově

8. Za nejkrásnějším výhledem do Seminární zahrady

Výhledy na červené střechy Českého Krumlova neomrzí. Ze Seminární zahrady získáte jeden z nejkrásnějších výhledů na město včetně zámku v pozadí. Zahrada je přístupná zdarma. 

Seminární zahrada Český Krumlov

Seminární zahrada leží kousek za kostelem sv. Víta, hned naproti bývalé jezuitské koleji, kde už víc jak 100 let sídlí hotel Růže. Přímo pod Seminární zahradou se rozprostírá část starého města Parkán. 

9. Navštivte muzeum

Český Krumlov má velký výběr muzeí. Některá z nich jsou docela kuriózní. 

Regionální muzeum

Napravo od Seminární zahrady leží Regionální muzeum, kde se dozvíte více o místních zvycích a historii. My jsme byli nadšení z keramického modelu starého města a historické lékárny. 

Regionální muzeum Český Krumlov
Regionální muzeum Český Krumlov
Regionální muzeum Český Krumlov
Regionální muzeum Český Krumlov – keramický model starého města

Vstupné do Regionálního muzea je jen 60 Kč (snížené 30 Kč). Otevřeno je denně kromě pondělí v časech 9:00-12:00 a 12:30-17:00. 

Muzeum Fotoatelier Seidel

Baví vás fotografie? Dalším skvělým místem je Muzeum Fotoateliér Seidel, které je od centra vzdálené jen pár minut chůze přes řeku.

Sbírka zahrnuje staré fotoaparáty a vybavení, nahlédnete do temné komory a zároveň se dozvíte více o historii fotografie 19. století. 

Muzeum Fotoateliér Seidel
Muzeum Fotoateliér Seidel

Egon Schiele Art Centrum

Pokud budete od muzea pokračovat dál, minete místní synagogu, až dojede do Růžové zahrady, kde měl ateliér rakouský malíř Egon Schiele. Ateliér sice není přístupný, ale celá oblast působí jako oáza klidu. 

Ateliér Egon Schiele a Růžová zahrada / Nejkrásnější místa v Českém Krumlově
Ateliér Egon Schiele a Růžová zahrada / Nejkrásnější místa v Českém Krumlově

Jeho díla si můžete prohlédnout v galerii Egon Schiele Art Centrum, která se nachází na Starém městě. Kromě toho tu uvidíte díla jiných umělců včetně Salvadora Dalího a Gustava Klimta. 

Mezi další oblíbená muzea patří Muzeum vltavínů, Muzeum obchodu, Muzeum historických motocyklů, Muzeum mučení nebo Muzeum filmových legend. 

10. Udělejte si výlet v okolí Českého Krumlova

V okolí Českého Krumlova je spousta krásných míst, která rozhodně stojí za návštěvu. Vyjeďte lanovkou do výšky 1 084 m na rozhlednu a hvězdárnu Kleť, odkud budete mít nádherný výhled na CHKO Blanský les. 

Nebo se vydejte na rozsáhlou zříceninu Dívčí kámen, kam vede pohodlná asfaltová cesta od nádraží v Třísově (je tu bezplatné parkoviště). 

Půl hodiny autem jsou vzdálená města České Budějovice a Prachatice. Obě města mají nádherné centrum s radnicí. Pokud máte víc času, v Českých Budějovicích je víc možností. Jižně od Českého Krumlova pak leží přehrada Lipno. 

Nebo nikam nejezděte a vydejte se z centra města pěšky na Křížovou horu (cca 40 minut). To je místo, které jsme sice nestihli, ale dostali jsme na něj doporučení. Na vrcholu je kaple s milým majitelem, odkud jsou nádherné výhledy na celý Český Krumlov. Otevřeno je denně 10:00-17:00. 

Velké náměstí v Prachaticích / Co navštívit v okolí Českého Krumlova
Velké náměstí v Prachaticích / Co navštívit v okolí Českého Krumlova

Co navštívit v Českém Krumlově s dětmi?

Český Krumlov je perfektní místem pro rodiny s dětmi. V centru je dostatek dětských hřišť a aktivit, kde se děti zabaví. 

Udělejte si zábavné fotografie v 3D muzeu, projděte si zrcadlový labyrint nebo si prohlédněte voskové figuríny v Muzeu voskových figurín. Muzeum filmových legend zahrnuje figurky menších i větších rozměrů včetně Harryho Pottera a Marvelovek.

V Muzeu loutek je malá herna, kde si můžete zahrát divadlo a prohlédnout krásné loutky včetně Hurvínka a Máničky. Všechna místa se nachází na starém městě jen pár kroků od sebe. 

Pokud přejdete dřevěný most do čtvrti Latrán, můžete s dětmi navštívit Kláštery. Uvnitř si děti můžou půjčit kostýmy, vyzkoušet různá řemesla…je tu spousta aktivit klidně na půl dne. 

Na zámku stojí za vidění s dětmi především zámecká věž, na kterou vystoupáte 162 schodů. Jen pozor na to, že součástí vstupenky je taky Hradní muzeum. Muzeum je sice krásné, ale pro menší děti možná nudné. 

Jak ušetřit: Český Krumlov Card

Český Krumlov Card je karta, se kterou získáte vstup do 5 míst v Českém Krumlově – Hradního muzea a zámecké věže, Muzea Fotoateliér Seidel, Regionálního muzea, Klášterního muzea a galerie Egon Schiele Art Centrum. 

Český Krumlov Card stojí 400 Kč a snížená cena je 200 Kč (děti do 15 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let a ZTP). Dá se koupit taky zvýhodněná verze pro rodiny za 800 Kč. 

Karta platí 12 po sobě jdoucích měsících. Můžete si jí koupit v infocentru na náměstí Svornosti a poté na místech, která jsou zahrnutá v Český Krumlov Card (kromě Hradního muzea). 

Hradní muzeum s věží po levé straně

Kde se ubytovat v Českém Krumlově? 

Penzion Pod skalkou: V tomto penzionu jsme byli ubytovaní na 2 noci a nemáme co vytknout. Milý majitel, čisté a útulné pokoje/apartmány a parkování zdarma přímo na pozemku. 

Hotel Grand: Pokud hledáte ubytování v centru Českého Krumlova, tento hotel leží přímo na náměstí Svornosti. Má vlastní restauraci, výborné snídaně a moderně vybavené pokoje s vlastní koupelnou. 

Penzion pod Skalkou leží pár minut od historického centra

Penzion Adalbert: V krásné a klidné čtvrti Parkán na starém městě leží tento penzion. Menší a stylové ubytování s výbornou kuchyní.

Apartmány U zámku: Hledáte ubytování v soukromí? Tyto apartmány jsou ideální. Nachází se na kraji centra jen pár kroků od zámku a jsou plně vybavené včetně kuchyně. Vstup probíhá na základě kódu. 

Penzion Adalbert na Starém městě

Kde se najíst v Českém Krumlově?

Český Krumlov má velký výběr restaurací a kaváren. Klasikou je krčma Šatlava se staroslovanskou kuchyní. Dobře vaří taky v restauraci Gotika. Navíc je odtud krásný výhled a zámek. 

Na italskou kuchyní zajděte do Nonna Gina na Latránu nebo do Retro Café, které leží přímo u řeky na starém městě a je tu oplocené dětské hřiště. V Masná 130 mají zase to nejlepší kafe a koláče. 

Kdy navštívit Český Krumlov? 

Český Krumlov je jedním z míst v České republice, který se potýká s masovou turistikou. Zvlášť v létě je tu obrovské množství návštěvníků. Uličky jsou plné a vy se doslova prodíráte davem. 

Právě overturismus zapříčinil vytlačení místních z centra města, které je teď plné penzionů a obchodů. 

Pro perfektní výlet doporučuji navštívit Český Krumlov mimo hlavní sezónu – nejlépe od října do dubna. V Českém Krumlově jsme strávili prodloužený víkend na konci října a turistů tu bylo tak akorát. 

Český Krumlov je v zimě jako z pohádky. Střechy jsou pocukrované a město má zcela jinou atmosféru. V sezóně se vyhněte víkendům, kdy se uličky města zaplní ještě víc. 

Český Krumlov zámek
Pohled na zámek Český Krumlov ve večerních hodinách

Jak se dostat do Českého Krumlova? 

Český Krumlov má velmi dobré spojení s Prahou. Přímým autobusem se sem dostanete za 2h50 a jednosměrný lístek vyjde kolem 200 Kč. Autobusy Regiojet jezdí několikrát denně v čase 6:00-19:00.

Stejně často, ale v jiné časy pak vyjíždí přepravce Flixbus, kde se dají často sehnat ještě levnější jízdenky. 

Autobusové nádraží se nachází kousek od centra a je dostupné během pár minut jízdy. Pokud pojedete s Regiojet, můžete vystoupit na předposlední zastávce Český Krumlov – Špičák, odkud jen přejdete most a jste v centru u Budějovické brány. 

Pokud máte raději vlaky jako my, do Českého Krumlova se dostanete taky s Českými drahami. Na výběr jsou přímé spoje nebo spoje s přestupem v Českých Budějovicích. Z nádraží pak sestoupíte do centra – asi půl hodiny pěšky nebo nastupte na městský autobus, který staví poblíž centra. 

Latrán v Českém Krumlově
Latrán v Českém Krumlově

Parkování v Českém Krumlově

Vyrazili jste vlastním autem? Pojďme se podívat na parkování v Českém Krumlově. 

Do historického jádra je vjezd bez povolení zakázaný. Musíte zaparkovat na jednom z určených parkovišť, kterých je tu hned několik. Ukazatele uvidíte už při vjezdu do města. Součástí parkovišť jsou většinou i veřejné toalety. Podrobné informace o parkování v Českém Krumlově najdete na tomto odkazu

Parkoviště P1 leží přímo pod zámkem – stačí vyjít kopec a jste u hlavního vstupu do zámku. Na druhou stranu je nejdražší. Na kraji Latránu zaparkujete na parkovišti P2 a jižně od starého města na parkovišti P3. Všechna parkoviště jsou dobře dostupná a leží na kraji centra.

Nejčastější otázky

Co se dá dělat v Českém Krumlově?

Český Krumlov je sice malé město, ale je tu spousta možností, co můžete dělat. Navštivte zámek a užijte si výhled z renesanční věže. Projděte přes nádvoří zámku až na Plášťový most a dál do zámecké zahrady, kde se nachází unikátní otáčivé hlediště. Toulejte se po Latránu a Starém městě, které vás okouzlí svými dlážděnými, klikatými uličkami.

Jak projít Český Krumlov?

Český Krumlov projdete bez problémů pěšky. Město je plné roztomilých uliček, které je radost objevovat. Jen se tu toulat, procházet se kolem Vltavy a objevovat zákoutí, která mají své nezaměnitelné kouzlo.

Dá se navštívit Český Krumlov na 1 den?

Spousta turistů míří do Českého Krumlova na jeden den. Doporučuji si vyhradit alespoň 2 dny. Můžete navštívit některé z netradičních muzeí nebo si udělat výlet do okolí – například na zříceninu hradu Dívčí kámen, rozhlednu Kleť nebo do Českých Budějovic.

Toto byly naše tipy, co vidět v Českém Krumlově a praktické informace před jeho návštěvou. Máte dotaz? Dejte vědět v komentáři níže nebo se podělte o své zkušenosti. Šťastnou cestu!

Více informací o jižních Čechách

JIŽNÍ ČECHY: Hledáte tipy, co navštívit v jižních Čechách? Podívejte se na náš článek s tipy na výlety v jižních Čechách.

ŠUMAVA: V našem průvodci nejkrásnějšími místy na Šumavě si ukážeme víc jak 30 tipů, kam vyrazit na výlet.

NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA V JIŽNÍCH ČECHÁCH: České Budějovice leží jen kousek od Českého Krumlova. Nebo navštivte Prachatice, které mají menší, ale kouzelné historické jádro.

2 názory na “10 tipů na nejkrásnější památky, co vidět v Českém Krumlově (Užitečné tipy a mapa)”

 1. Český Krumlov má svoje velké kouzlo a já jsem rád, že jsem ho mohl zažít ještě bez davů turistů, kteří se do něj postupně vrací.

  Největší trabl tam (a i v Karlových Varech) pro mne bylo najít podnik, co není turistická past. Takže pokud můžu, rád doporučím restauraci Vrátnice:
  https://www.jidlonacestach.cz/restaurace-vratnice-cesky-krumlov/

  a na kafe nebo drink do Drunken Coffee:
  https://goo.gl/maps/tewup9UxmJkU3fz77

  🙂

  1. Děkujeme za sdílení. Co se týká Karlových Varů, tak souhlasím, že na kolonádě se hledá dobrý podnik horko těžko…ale když zapluje člověk do bočních uliček nebo mimo kolonádu, dají se tu taky najít dobré restaurace i kavárny.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *