Jak navštívit Pražský hrad v roce 2024: Kompletní průvodce (+ mapa)

Pražský hrad

Pražský hrad navštíví ročně přes 2 miliony návštěvníků a je tak nejnavštěvovanější památkou nejen v Praze, ale i v České republice. V tomto průvodci si povíme bližší informace a zajímavosti o Pražském hradu – vstup a vstupenky, jaká je otevírací doba, jak se sem dostat, co vidět při návštěvě.

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější památky v Praze. Téměř každý ho chce při své návštěvě vidět a udělat si prohlídku po katedrále svatého Víta, Starém královském hradě nebo si projít nádherné zahrady s výhledem na celou Prahu. Je to místo plné historie, která se tu píše už po staletí.

Jaké zajímavosti si nenechat při své návštěvě ujít? Jak probíhá prohlídka Pražského hradu a kde koupit vstupenky, abyste stáli co nejmenší frontu?

výhled z Pražského hradu
Výhled z Pražského hradu

Zajímavosti a historie Pražského hradu

Pražský hrad je největším starobylým hradem na světě. Občas můžete vidět kolovat nepřesnosti, že je největším hradem na světě. Tak to ale není.

Pražský hrad je 3. největším hradním komplexem na světě. Díky své rozloze 7,28 ha je zapsaný v Guinessově knize rekordů jako největší starobylý hrad na světě.

Podobná nej přitahují stovky tisíc až miliony návštěvníků podobně jako nejvyšší budovu na světě Burj Khalifa v Dubaji.

Pražský hrad je zapsaný na seznamu UNESCO spolu s celým historickým centrem Prahy včetně Staroměstského náměstí, Hradčan a Malé Strany.

Hradčanské náměstí Praha
Hradčanské náměstí u Pražského hradu

Historie Pražského hradu

Pražský hrad byl založený knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců kolem roku 880. V té době rozhodně nedosahoval rozlohy jako teď. Postupně se během dalších staletí rozšiřoval, až se z něj stal obrovský a ucelený hradní komplex, který zaujímá značnou část Hradčan.

Mísí se tu paláce a církevní stavby různých architektonických stylů. Uvidíte románský i gotický sloh a dokonce jeden z nejčistších příkladů renesance mimo samotnou Florencii a Itálii.

Pražský hrad se výrazně rozšířil v 16. století za vlády Rudolfa II., kdy byla postavená Matyášova brána oddělující první a druhé nádvoří, vzniklo druhé nádvoří s přilehlými budovami a do Jeleního příkopu umístili jeleny. Postavili taky Zlatou uličku, která v té době představovala chudinskou zástavbu.

katedrála svatého Víta praha

Důležitým milníkem byla rozsáhlá přestavba za první republiky slovinským architektem Josipem Plečnikem pod záštitou prezidenta Tomáše G. Masaryka. Od roku 1918 plní Pražský hrad funkci sídla prezidenta a je tak největší dosud obývaný hrad na světě.

Josip Plečnik navrhl dlážděné nádvoří tak, jak ho vidíme dnes. Zároveň přestavěl zahrady a vytvořil dokonalou kombinaci modernity při zachování dědictví minulosti. Právě touhle kombinací se nechal inspirovat taky architekt Ieoh Ming Pei při úpravách Louvru v Paříži.

☞ Inspirujte se itinerářem pro 2 dny v Praze.

Nejlepší ubytování v Praze 😴
ubytování Praha
Oblíbený hotel Don Giovanni

Střešní terasa, wellness i soukromé parkování

Praha ubytování
OREA hotel Pyramida

4* hotel s wellness, skvělá cena a poloha

Co vidět na Pražském hradě?

Nádvoří

Pražský hrad má 4 nádvoří. První nádvoří se rozprostírá u Hradčanského náměstí mezi zlatou Bránou gigantů s hradní stráží a Matyášovo bránou. Jedná se o oficiální nádvoří pro přijímání státních návštěv. Tudy ale nevstupujete.

Pražský hrad zajímavosti

Vstup je hned nalevo od prvního nádvoří a vede přes čtvrté nádvoří. Popravdě jsem ani při naší návštěvě neměla pocit, že je čtvrté nádvoří nádvořím. Proti ostatním nádvoří je malé, trochu bokem a většinu jeho rozlohy zaujímá zahrada Na Baště. Vstupů do hradu je víc a později si ukážeme, který vstup je nejlepší.

Přes čtvrté nádvoří projdete průchodem na druhé nádvoří, kam se dostanete taky vstupem z Prašného mostu. Druhé nádvoří obklopují stejně jako první nádvoří budovy Nového královského paláce a je známé svou kaplí svatého Kříže a barokní Kohlovou kašnou.

II. nádvoří Pražský hrad

Ze druhého nádvoří se dostanete průchodem na třetí nádvoří. Tady stojí katedrála svatého Víta hned při vstupu na nádvoří a tvoří dominantu celé oblasti. Po pravé straně katedrály se rozprostírají budovy Nového královského paláce s královským balkonem. To je balkon, ze kterého promluvil Václav Havel v roce 1989 po zvolení prezidentem.

Na něj navazuje Starý královský palác. Uprostřed nádvoří pak stojí obelisk, který představuje památník obětem první světové války.

Pražský hrad III. nádvoří

Katedrála svatého Víta

Základy pro stavbu katedrály svatého Víta položil Jan Lucemburský za přítomnosti svých synů. Jejich snahou bylo povýšit pražské biskupství na arcibiskupství, což se podařilo.

Původně na místě katedrály svatého Víta stála předrománská rotunda a později bazilika, ze které se dochovalo několik pozůstatků.

katedrála svatého Víta Praha

Oficiální název katedrály je katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Uvnitř se nachází mauzoleum českých králů a Svatováclavská kaple. Jedná se o nejvýznamnější římsko-katolický kostel a jeho Velká jižní věž se zlatou bránou je třetí nejvyšší věží v České republice.

Napravo od věže je nádherná zlatá mozaika Posledního soudu. Původně se z jihu nacházel vstup, ale ten nyní vede přes novogotické průčelí se dvěma věžemi.

Nový královský palác

Nový královský palác je soubor staveb, který obklopuje první, druhé i čtvrté nádvoří a celou pravou stranu třetího nádvoří. Zvenku jsou dokonale sjednocené jednotnou fasádou na základě žádosti císařovny Marie Terezie.

Součástí Nového královského paláce je Španělský sál, Obrazárna Pražského hradu a prostory Kanceláře prezidenta republiky. Španělský sál je největším slavnostním prostorem v rámci hradu. Přístup do Nového královského paláce není součástí běžné prohlídky.

Nejlepší ubytování v Praze 😴
kde se ubytovat v Praze
Hotel Eden

Útulný hotel s parkováním zdarma

ubytování v praze
Hotel Krystal

Levné, ale kvalitní ubytování kousek od MHD

Starý královský palác

Starý královský palác se nachází v pravém spodním rohu třetího nádvoří a navazuje na Nový královský palác. V 10.-16. století se jednalo o sídlo králů.

V rámci prohlídky uvidíte například Vladislavský sál, kterou slouží pro slavnostní zasedání Parlamentu. Dříve se tady konaly korunovační hostiny českých panovníků.

III. nádvoří – zleva katedrála, Starý královský palác a Nový královský palác

Bazilika svatého Jiří

Bazilika svatého Jiří se nachází za katedrálou svatého Víta. Dostanete se k ní pokračováním přes druhé nádvoří mezi katedrálou a Starým královským palácem. Má barokní průčelí ve výrazně červené barvě.

bazilika svatého Jiří Praha

Bazilika svatého Jiří je jedním z nejstarších českých kostelů a zároveň pohřebiště Přemyslovců. Byla postavená už v roce 920 Vratislavem I.

Přesto, že má barokní průčelí, uvnitř se zachoval převážně románský interiér. Je to dokonalý kontrast ke katedrále svatého Víta. Bazilika svatého Jiří je komornější a má zase jiné kouzlo. Na baziliku navazuje kaple Jana Nepomuckého.

bazilika svatého Jiří Pražský hrad

Zlatá ulička

Zlatá ulička je jednou z nejznámějších ulic v Praze a nejspíš tou nejkouzelnější, i když má jen necelých 100 metrů. Oficiální název zní “Zlatá ulička u Daliborky”. Daliborka je věž, která Zlatou uličku zakončuje a kolem které budete vycházet ven. Dříve Daliborka sloužila jako hladomorna.

Zlatá ulička je známá svými nízkými domky z přelomu 16.-17. století, které byly vestavěné do výklenků v hradbách. Do druhé světové války se tady bydlelo a ulička patřila k nejchudším částem Hradčan. Dnes můžete nakouknout dovnitř obydlí, kde uvidíte různé výstavy a obchůdky.

Ze Zlaté uličky se dostanete taky do Bílé věže se sbírkou středověkých mučících nástrojů a brnění. Zlatá ulička se nachází kousek od baziliky svatého Jiří. Mezi bazilikou a Starým královským palácem pokračujete směrem dolů po ulici Jiřská. Z té odbočíte první odbočkou vlevo. Bezpečně to poznáte podle většího houfu turistů.

Lobkowiczký palác

Jakmile projdete Zlatou uličkou, dostanete se zpět na uličku Jiřská. Přímo naproti stojí Lobkowiczký palác, který je jedinou stavbou v areálu Pražského hradu v soukromém vlastnictví. K vidění tu je převážně soukromá sbírka rodu Lobkowiczů.

Vstupenku do Lobkowiczkého paláce si musíte zakoupit zvlášť, není součástí běžné prohlídky hradního komplexu.

Pražský hrad

Královská zahrada a Jižní zahrady Pražského hradu

Královská zahrada leží severně od Pražského hradu před Dolním Jelením příkopem. Momentálně se sem dostanete 2 vstupy – od cesty směrem k Prašnému mostu po levé straně a z ulice Mariánské hradby u letohrádku královny Anny, který je považovaný za nejčistší příklad renesance mimo Itálii.

Kromě letohrádku v Královských zahradách uvidíte Velkou míčovnu v renesančním stylu, sochy, fontány, jsou tu lavičky a cestičky k procházkám a taky zpívající fontána. Zpívající se jí říká kvůli dopadající vodě do měděné misky, která vytváří melodicky zvuk.

Praha památky a zajímavosti / Královské zahrady
Královská zahrada v areálu Pražského hradu

Na druhou stranu od Královských zahrad se kolem hradu vinou Jižní zahrady Pražského hradu. Sem patří Rajská zahrada, Hartigovská zahrada a zahrada Na Valech.

Nejlepším obdobím pro návštěvu je jaro a léto, kdy je tu vše rozkvetlé. I podzim má své kouzlo (v zimě je zavřeno). Je tu spousta laviček a cestiček, kde se můžete jen procházet a kochat výhledy na Prahu.

Střídání stráží

Střídání stráží probíhá každou celou hodinu. Velké střídání stráží s hudbou pak můžete vidět v poledne.

Kdy navštívit Pražský hrad?

Pražský hrad je nejnavštěvovanější českou památkou a zástupy turistů se sem sjíždějí v průběhu celého roku. Nejklidnější sezóna nastává v lednu a únoru. Na druhou stranu v tomhle období nezažijete nádherně rozkvetlé zahrady, které lemují hrad.

Nejlepším obdobím s ohledem na množství turistů je jaro, kdy vše začíná kvést a množství návštěvníků ještě nedosáhlo svého vrcholu. Pokud máte rádi hřejivé barvy podzimu a nevadí vám, že neuvidíte rozkvetlé zahrady, je dalším skvělým obdobím pro návštěvu podzim.

katedrála svatého Víta Praha

Pražský hrad vstupné a vstupenky

Cena vstupného pro Pražský hrad se odvíjí podle toho, co vše chcete navštívit. Nejoblíbenější variantou je okruh Pražským hradem, který zahrnuje katedrálu svatého Víta, Starý královský palác, baziliku sv. Jiří a Zlatou uličku. Není možné koupit vstupenky na jednotlivá místa zvlášť.

Vstupné na okruh Pražským hradem je 250 Kč a snížené vstupné 125 Kč (pro děti 6-16 let, studenty do 26 let a seniory nad 65 let). Pokud navštěvujete Pražský hrad s rodinou, můžete si koupit zvýhodněnou rodinnou vstupenku za 500 Kč (zahrnuje 2 dospělé a až 5 dětí do 16 let).

Vstupenku si uchovejte po celou dobu prohlídky. Budete jí totiž skenovat na každém místě zvlášť, abyste prošli turnikety.

bazilika svatého Jiří Praha

Další místo, kam si můžete koupit vstupenku, je Velká jižní věž katedrály sv. Víta, ze které budete mít Prahu jako na dlani. Vstupné je 150 Kč, snížené 80 Kč a rodinné 300 Kč.

Posledním typem vstupenek na Pražský hrad je expozice “Příběh Pražského hradu”, kde si můžete prohlédnout repliky korunovačních klenotů (originály jsou uložené v katedrále svatého Víta, ale nejsou veřejnosti přístupné). Ceny jsou stejné jako u Velké jižní věže.

Můžete si přikoupit taky audioprůvodce (nalevo od prodejny vstupenek). Audioprůvodce je k dispozici v těchto jazycích – čeština, angličtina, němčina, korejština, španělština, italština, francouzština a ruština. Cena za audioprůvodce je 300 Kč na 3 hodiny a před zapůjčením je potřeba uhradit vratnou kauci 500 Kč.

☞ Na tomto odkaze najdete kompletní ceník pro Pražský hrad.

Pražský hrad

Jak se dostat k Pražskému hradu?

Metro k Pražskému hradu

Nejbližší stanice metra je stanice Malostranská (linka A), která staví přímo na úpatí kopce k hradu. Odtud sledujete značení k Pražskému hradu a vyrazíte menším parkem a po Starých zámeckých schodech vzhůru k hradu. Stoupáte vzhůru a kocháte se výhledy na Prahu. Nahoře jste asi za 10 minut.

jak se dostat k Pražskému hradu

Lístek na 30 minut stojí 30 Kč, na 90 minut 40 Kč a celodenní 120 Kč. Celodenní můžete použít i na lanovku na Petřín. Děti do 15 let jezdí zdarma.

Lístek si můžete koupit přímo v automatu v metru nebo pak v tramvaji, kde jsou malé žluté automaty – vyberete si typ lístku a jen přiložíte bezkontaktní kartu.

Další variantou je stáhnout si aplikaci PID Lítačka, kde si vyberete typ lístku, zaplatíte kartou a poté ho aktivujete cca 2 minuty předtím, než pojedete.

Pěšky od Karlova mostu

Pokud jdete ve směru ze Starého Města po Karlově mostu, přejděte Malostranské náměstí a pokračuje po ulici Zámecká a nahoru po schodech.

jak se dostat k Pražskému hradu / Malostranské náměstí Praha

Po pár minutách vystoupáte na Hradčanské náměstí, kde se nachází první nádvoří a jeden ze vstupů do Pražského hradu.

Přímo na Malostranském náměstí staví taky tramvaj (zastávka Malostranské náměstí, linky tramvají 1, 7, 12, 15, 20, 22, 23 a noční linka 97).

Pražský hrad

Tramvaj

Další variantou je tramvaj, která vám ušetří stoupání k hradu. Pro cestu k hradu zvolte tramvaj č. 22 nebo č. 23. Na obě tramvaje můžete nasednout například na Národní třídě nebo na Malé Straně.

Vystupte na zastávce Pražský hrad, od které jste u vstupu do hradu za 2 minuty. Poznáte to bezpečně podle houfu turistů, kteří tady vystupují.

Vstup do Pražského hradu vede přes Prašný most (kousek před ním je vlevo za bezpečnostní kontrolou vstup do Královské zahrady). U Prašného mostu stojí hradní stráž a za ní projdete podchodem na druhé nádvoří.

výhled z Pražského hradu

Otevírací doba Pražského hradu

Otevírací doba pro Pražský hrad se liší dle sezóny. Hlavní (letní) sezóna probíhá od dubna do konce října. Otevírací doba pro letní sezónu je následující:

Do areálu Pražského hradu se dostanete v čase 6:00-22:00. Katedrála svatého Víta, Starý královský palác, bazilika svatého Jiří a Zlatá ulička jsou otevřené v čase 9:00-17:00. V neděli otevírá katedrála svatého Víta až ve 12:00.

Výhledem z Velké jižní věže katedrály se můžete pokochat v čase 10:00-18:00 (poslední vstup 17:30). Zahrady a Jelení příkop si můžete projít mezi 10:00-18:00 až na zahradu Na Baště, která má otevírací dobu jako celý areál 6:00-22:00.

Zimní sezóna probíhá od listopadu do konce března. Areál zůstává otevřený ve stejném čase 6:00-22:00. Návštěvnické objekty jsou pak otevřené o hodinku kratší dobu 9:00-16:00, jižní věž katedrály v čase 9:00-17:00. V zimě jsou kromě zahrady Na Baště uzavřené zahrady i Jelení příkop.

☞ Čtěte: Památky a zajímavosti, co navštívit v Praze

katedrála svatého Víta praha

Prohlídka Pražského hradu

Kolik času si vyčlenit v itineráři na prohlídku Pražského hradu? Počítejte minimálně se 2-3 hodinami, ale klidně tady můžete strávit půl dne.

Nejlepší je přijít vstupem od Hradčanského náměstí, kde uvidíte zlatou Bránu gigantů s hradní stráží. Za ní se rozprostírá první nádvoří s Matyášovo bránou.

Projdete bezpečnostní kontrolou nalevo od hlavní brány a průchodem se dostanete na druhé nádvoří a následně dalším průchodem na třetí nádvoří, kde jako první uvidíte katedrálu svatého Víta.

Pražský hrad mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Pražského hradu. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Pražském hradě. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Praktické informace pro návštěvu Pražského hradu

Na Hradčanech je několik skvělých restaurací (ale taky několik horších restaurací). Výborná je hospůdka U tří sekyrek, která je trochu schovaná, ale stojí za to. Přímo naproti hradu je výborná, ale trochu dražší restaurace Kuchyň. Na Hradčanském náměstí najdete taky restauraci U labutí nebo vyhlášenou hospodu U černého vola směrem na Strahov. V obou mají dobré ceny vzhledem k poloze.

Toalety jsou rozmístěné po celém komplexu. Jedny se nacházejí hned na začátku třetího nádvoří vedle katedrály svatého Víta.

Nejbližším parkovací garáží je parkovací garáž na Prašném mostě, která se nám osvědčila nejvíce. Za 2 minuty jste u hradu nebo za pár minut tramvají v centru. Místo je vždy a cena 200 Kč za celý den je bezkonkurenční (platba hotově i kartou, na místě jsou toalety, dostatek parkovacích míst).

katedrála svatého víta Praha

Kde se ubytovat v Praze

Hotel Don Giovanni: Luxusní 4* hotel se střešní terasou, wellness, výbornou kuchyní a soukromým parkováním. Skvělá cena vzhledem ke kvalitě služeb.

OREA hotel Pyramida: Útulný, moderní hotel na Strahově s wellness i soukromým parkováním. MHD přímo u hotelu.

Hotel EDEN: Nově zařízený hotel s výbornou dostupností do centra, vedle obchodního centra a s parkováním zdarma.

Hotel Krystal: Levné, ale kvalitní ubytování s výbornou dostupností do centra.

ubytování Praha
Luxusní hotel Don Giovanni

Střešní terasa, wellness i soukromé parkování

Praha ubytování
OREA hotel Pyramida

4* hotel s wellness, skvělá cena a poloha

kde se ubytovat v Praze
Hotel Eden

Útulný hotel s parkováním zdarma

ubytování v praze
Hotel Krystal

Levné, ale kvalitní ubytování kousek od MHD

Více informací o Praze

Zde je seznam nejkrásnějších míst, co navštívit v Praze. Inspirujte se naším itinerářem pro 1 den v Praze. Máte víc času? V tomto článku najdete itinerář pro 2 dny v Praze.

Židovská čtvrť je jednou z nejzajímavějších čtvrtí v Praze, stejně tak Petřín s nádherným výhledem. Co dělat na Malé Straně se dozvíte zde nebo se inspirujte nejkrásnějšími místy na Hradčanech.

Navštivte Pražský hrad, kde se nachází nádherná katedrála svatého Víta. Nebo si užijte ty nejlepší výhledy v Praze.

Shrnutí: Jak navštívit Pražský hrad

Jak se dostat k Pražskému hradu?

Existuje několik možností, jak se dostat k Pražskému hradu. Můžete využít metro, tramvaj nebo vystoupat pěšky na Hradčany. Podrobný návod najdete v článku.

Jaká je otevírací doba Pražského hradu?

Areál Pražského hradu je otevřený celoročně v čase 6:00-22:00. Dovnitř jednotlivých míst (katedrála svatého Víta, Starý královský palác, bazilika svatého Jiří a Zlatá ulička) pak můžete nakouknout v čase 9:00-17:00 v létě a 9:00-16:00 v zimě. Zahrady otevírají o hodinu déle, v zimě jsou zavřené.

Kolik je vstupné pro Pražský hrad?

V rámci okružní vstupenky si můžete prohlédnout hned několik míst v areálu. Základní vstupné je 250 Kč. Bližší informace najdete v článku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *