Petřín a Petřínská rozhledna: zajímavosti, lanovka, tipy

Petřínská rozhledna Petřín Praha

Petřín je jedno z nejoblíbenějších míst v Praze. V tomto článku si povíme vše o Petříně – co vidět (Petřínská rozhledna, Zrcadlové bludiště, Růžový sad, Štefánikova hvězdárna a další), jak se dostat na Petřín, kde se najíst nebo co navštívit v okolí.

Petřín v Praze

Petřín je vrch v nadmořské výšce 326 m, který se rozprostírá na území čtvrtí Malá Strana, Smíchov a Hradčany.

Je to oblíbené místo pro odpočinek, výlet s dětmi, romantické rande, procházku s kočárkem a únik z velkoměsta. Na Petříně najdete rozsáhlý lesopark, ovocné sady, květinové zahrady a pískovcové skalky na svazích.

Petřínská rozhledna Praha

Většina plochy Petřína je chráněným územím a přírodní památkou – patří sem Kinského zahrada a Petřínské sady až na Petřínskou rozhlednu a přilehlé okolí.

Důvodem ochrany je brouk roháč obecný, který je největším broukem v Česku. Žije na spadlých větvích a odumřelých stromech a pařezech.

Proto je důležité držet se vyznačených tras, nelézt po skalách a neodklízet žádné větve a stromy, aby se nenarušil chráněný ekosystém.

výhled z Petřínské rozhledny Praha

Jak se dostat na Petřín a Petřínskou rozhlednu?

Existují 3 základní možnosti, jak se dostat na Petřín:

  • pěšky – od dolní stanice lanovky vám cesta nejkratší trasou až na vrchol zabere asi půl hodiny
  • tramvaj č. 22 do stanice Pohořelec a odtud kolem Strahovského kláštera – cca 25 minut chůze
  • pozemní lanovka z dolní stanice Újezd na Malé Straně – cesta nahoru trvá pár minut s mezistanicí Nebozízek

Lanovka na Petřín

Pozemní lanovka na Petřín je historická lanovka, která propojuje Malou Stranu s vrchem Petřín. Měří na délku 510,4 m a je nejnavštěvovanější turistickým cílem v České republice.

Za hezkého počasí se tady tvoří dlouhé fronty. K dolní stanici lanovky se dostanete tramvají do zastávky Újezd (linky 1, 7, 12, 15, 20, 22, 23 nebo noční linka 97).

lanovka na Petřín / lanovka k Petřínské rozhledně

Směrem nahoru staví lanovka na dvou zastávkách – v mezistanici Nebozízek, odkud jsou pěkné výhledy na Prahu a pak u horní stanice lanovky, která se nachází na nejvyšším bodě Petřína.

Přímo u horní stanice lanovky stojí Štefánikova hvězdárna s Růžovým sadem a směrem doprava pak dojdete k Petřínské rozhledně (2 minuty chůze).

lanovka na Petřín

Jízdné je 60 Kč bez nároku na další slevy a lístek si koupíte v automatu na místě. Lanovku na Petřín máte v ceně s 24 nebo 72 hodinovou jízdenkou nebo předplatným kuponem pro Prahu.

Na lanovku nemůžete uplatnit běžné jízdenky na 30 nebo 90 minut. Lanovka je v provozu v čase 8:00-23:00 a jezdí v sezóně každých 10 minut a mimo sezónu každých 15 minut.

☞ Inspirujte se naším itinerářem pro 2 dny v Praze.

Petřín, Petřínská rozhledna a zajímavosti v okolí

Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna je jednou z nejznámějších rozhleden v České republice. Je ocelová a dosahuje výšky 58,7 m.

Máte pocit, jako by Petřínská rozhledna tak trochu z oka vypadla známější Eiffelově věži v Paříži? Je to tak. To takhle totiž jel Klub českých turistů v roce 1889 na světovou výstavu v Paříži, pro kterou byla Eiffelova věž a další stavby postavené.

Eiffelova věž je natolik uchvátila, že se jí rozhodli inspirovat a zařídili postavení její volné kopie. To následovalo hned 2 roky poté, tj. v roce 1891 byla Petřínská rozhledna slavnostně otevřená kousek pod vrchem Petřín v nadmořské výšce 324 m.

Náhoda? Nikoliv, protože výška Eiffelovy věže je právě 324 m. Petřínská rozhledna je sice pětkrát menší, ale uvidíte jí už zdaleka.

Prostředkem Petřínské rozhledny vede výtah, který doplňují dvě točitá schodiště. Jedno schodiště se používá pro výstup a druhé pro sestup. Nahoru vás čeká celkem 299 schodů.

V přízemí rozhledny se dozvíte víc o historii rozhledny a Klubu českých turistů. Petřínská rozhledna má 2 vyhlídkové plošiny. Ta první se nachází ve výšce 20 m a můžete tady vidět kromě výhledů historické kresby, jak vypadaly výhledy z rozhledny v minulosti.

Druhou vyhlídkovou plošinu s ochozem vybudovali ve výšce 55 m. Díky výšce z ní budete mít za jasného počasí výhled až na Krkonoše nebo České středohoří.

Petřínská rozhledna

V okolí rozhledny je spousta laviček, kavárny a bistra. Místo je oblíbené mezi turisty i místními, takže počítejte s přirážkou za občerstvení.

V článku si ukážeme za chvíli několik tipů, kam zajít na jídlo v okolí Petřína. Přímo u rozhledny je taky dětské hřiště, které je ale vhodné spíš pro větší děti.

Výhled z Petřínské rozhledny na Malou Stranu a Hradčany s Pražským hradem

Vstupné na Petřínskou rozhlednu

Plné vstupné na Petřínskou rozhlednu je 150 Kč a snížené 100 Kč (děti 6-15 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let, ZTP). Pro rodiny s dětmi je připravené zvýhodněné vstupné za 350 Kč (2 dospělí + až 4 děti do 15 let).

Zvýhodněné vstupné získáte taky při návštěvě Petřínské rozhledny a Zrcadlového bludiště – plné za 210 Kč, snížené 140 Kč a rodinné 480 Kč.

Otevírací doba Petřínské rozhledny

Otevírací doba se liší podle období:

  • leden-březen 10:00-18:00
  • duben-květen 9:00-20:00
  • červen-září 9:00-21:00
  • říjen-prosinec 10:00-20:00

Poslední vstup na Petřínskou rozhlednu je 30 minut před koncem otevírací doby.

☞ Čtěte: Itinerář pro 1 den v Praze

Petřín a Petřínská rozhledna Praha

Zrcadlové bludiště

Zrcadlové bludiště leží hned vedle Petřínské rozhledny. Stavba připomíná menší hrad s erby na průčelí. Uvnitř najdete dřevěné zrcadlové bludiště, které se skládá z 38 velkých zrcadel.

Taky vám připadá, že některá zrcadla v kabinkách v obchodě umějí pěkně zdeformovat postavu? Tak zrcadla ve Zrcadlovém bludišti na Petříně to umí ještě líp. Nebo se v nich vidíte hned několikrát. Klasické zrcadlové bludiště, kde se dá užít spousta legrace. Zvlášť s dětmi.

Vstupné do Zrcadlového bludiště na Petříně

Plné vstupné do Zrcadlového bludiště je 100 Kč a snížené 80 Kč (děti 6-15 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let, ZTP). Můžete si koupit taky zvýhodněné rodinné vstupné za 240 Kč, které platí pro 2 dospělé a až 4 děti do 15 let.

Další možností, jak ušetřit, je zvýhodněná vstupenka na Petřínskou rozhlednu a Zrcadlové bludiště za 210 Kč (snížená za 140 Kč a rodinná za 480 Kč).

Otevírací doba Zrcadlového bludiště

Otevírací doba Zrcadlového bludiště se v průběhu roku mění:

  • leden-březen 10:00-18:00
  • duben-květen 9:00-19:00
  • červen-srpen 9:00-20:00
  • září 9:00-19:00
  • říjen-prosinec 10:00-18:00

Dovnitř vás pustí maximálně 30 minut před koncem otevírací doby.

Petřín a Petřínská rozhledna

Štefánikova hvězdárna

Kousek od horní stanice pozemní lanovky na Petřín leží Štefánikova hvězdárna. Výrazná stavba se 3 kopulemi, které se rozevírají při pozorování oblohy.

Oblohu můžete pozorovat kdykoliv v průběhu roku za jasného počasí. A to ve dne i v noci pomocí velkých dalekohledů.

Kromě toho je tu stálá expozice o vesmíru a astronomii. Uvidíte přístrojové vybavení, meteority, nerosty nebo si vyzkoušíte interaktivní prvky. Například se dozvíte, kolik byste vážili na slunci, měsíci nebo jiné planetě.

socha Milana Rastislava Štefánika

Personál je tady ohromně milý, vše vysvětlí a dozvíte se spoustu zajímavostí. Součástí hvězdárny je kavárna a za hezkého počasí je otevřená taky zahrádka.

Vedle Štefánikovy hvězdárny stojí 2,5 metrová bronzová socha Milana Rastislava Štefánika, slovenského ministra obrany, který miloval astrologii. Na Petřín chodil pozorovat hvězdy. Spolu s T. G. Masarykem a Edvardem Benešem je považovaný za zakladatele Československa a v roce 2019 byl posmrtně oceněný jako největší osobnost slovenských dějin. Za sochou pak uvidíte sluneční hodiny.

Štefánikova hvězdárna pořádá v průběhu roku různé akce a výstavy. Dokonce si tady můžete udělat 2 letý kurz astronomie a astrofyziky. Hvězdárna bude bavit děti i dospělé.

Vstupné a otevírací doba Štefánikovy hvězdárny

Plné vstupné vyjde na 90 Kč a snížené 70 Kč (děti 3-15 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let), ZTP 40 Kč. Můžete si koupit taky zvýhodněné rodinné vstupné za 220 Kč (2 dospělí + až 4 děti do 15 let).

Hvězdárna je otevřená téměř po celý rok, ale je lepší zkontrolovat aktuální otevírací dobu předem na stránkách Štefánikovy hvězdárny, protože se v průběhu roku liší.

Zahrady na Petříně

Zahrady a sady se rozprostírají po celém vrchu Petřína až k Malé Straně, Smíchovu a Strahovu. Petřín je protkaný cestičkami, které vás dovedou až na samý vrchol nebo tudy můžete procházet z jedné zahrady do druhé.

Kousek od Štefánikovy hvězdárny leží Růžový sad, kde můžete obdivovat tisíce druhů a barev růží. S Růžovým sadem sousedí zahrada Květnice s trvalkami. Ideální místo pro odpočinek na lavičce mimo ruch města.

kinského zahrady praha

Napravo od lanovky na Petřín se ve svahu rozprostírá Seminářská zahrada s ovocnými stromy a výhledy na Hradčany a Malou Stranu. Její součástí je u dolní stanice lanovky taky pěkné dětské hřiště. Hřišť je na Petříně hned několik a tohle patří k nejlepším.

Cestou nahoru natrefíte na restauraci a bufet. Jídlo je průměrné, ale bufet aspoň nemá turistickou přirážku.

Nalevo od lanovky pak střední část svahů zaplňují sady Nebozízek. Lesopark, kde budete mezi stromy procházet kolem sochy Karla Hynka Máchy. Uprostřed lanovky na Petřín je mezistanice Nebozízek, kde se nachází restaurace Nebozízek. Jsou odtud pěkné výhledy, ale ceny jsou nadprůměrně a až tolik si nepochutnáte.

Přes Hladovou zeď se dostanete na jih svahu do Kinského zahrady. Tady bývá lidí o něco méně. Je tu jezero se sochou lachtana, vodopády a nechybí ani dětské hřiště. Kromě toho tu v letohrádku Kinských sídlí Národopisné muzeum.

kinského zahrada petřín praha
jezero se sochou lachtana v Kinského zahradě

Na druhé straně Petřína směrem ke Strahovu leží Strahovská zahrada s vinicemi, přes které dojdete na Hradčany. Nejlepší výhledy jsou z Vyhlídky s vinicí, kam vede krátká odbočka.

☞ Čtěte: Nejkrásnější místa v Praze

Hladová zeď

Hladová zeď byla postavená za Karla IV. pro zesílení městského opevnění Pražského hradu a Malé Strany. A proč se jí říká Hladová? Podle legendy tu Karel IV. údajně zaměstnával městskou chudinu, aby jí poskytl obživu. Sám šel příkladem a na stavbě pracoval s nimi.

Hladová zeď se táhne od severu na jih k Újezdu a odděluje Kinského zahrady od zbytku Petřína. Jsou v ní průchody, takže můžete bez problémů projít napříč Petřínem.

Pomník obětem komunismu

Pomník obětem komunismu od českého sochaře Olbrama Zoubka najdete na úpatí Petřína, naproti Vítězné ulici.

Představuje 7 bronzových soch, kdy první je celá a každá další se čím dál víc “ztrácí”. Tím symbolizují utrpení politických vězňů za komunismu, kteří si přese vše zachovali statečnost a odhodlanost své víře. V noci je pomník nasvícený.

Památník obětem komunismu Praha Malá sTRANA
  • Adresa: Újezd 420/14
  • Jak se dostat: tramvají do zastávky Újezd (linky 1, 7, 12, 15, 20, 22, 23 nebo noční linka 97) – pomník se nachází 2 minuty od zastávky směrem na Smíchov

Co navštívit v okolí Petřína?

Z Petřína můžete dál směrovat na Hradčany přes Strahovskou zahradu. Jsou odtud nádherné výhledy na Prahu. U Strahovské zahrady se pak rozprostírá Strahovský klášter se známou knihovnou. Přístupná je sice v rámci běžné prohlídky jen část z ní a navíc od dveří, ale je tak krásná, že to za to stojí.

strahovská knihovna praha

Kousek za Strahovský klášterem se nachází poutní místo Loreta se Svatou chýší. Pokud jste o Svaté chýši ještě neslyšeli, jedná se podle legendy o původní dům Panny Marie. V Loretánském areálu se nachází jeho kopie (kopií je po světě víc).

strahovský klášter z petřínské rozhledny Praha
Pohled na Strahovský klášter z Petřínské rozhledny

Pod Loretou leží čtvrť Nový Svět. Nádherná menší a trochu zapadlá oblast, kde si budete připadat jako v jiném městě. Zvlášť, až dojdete k roubenému hotelu U Raka.

Na Hradčanech nemůžeme vynechat ani Pražský hrad s katedrálou svatého Víta. Do areálu se dostanete zdarma, ale pokud si chcete prohlédnout interiéry katedrály svatého Víta, baziliky svatého Jiří nebo Zlatou uličku, musíte si koupit vstupenku.

Nebo se vydejte z Petřína směrem dolů na Malou Stranu. Malá Strana je o něco menší než Hradčany, ale těch možností a zajímavostí, co tu navštívit…ani jeden celý den by na to nestačil.

Malostranské náměstí Praha / co navštívit v Praze

Netradiční muzea, krásné zahrady (dokonce druhá nejkrásnější zahrada v Evropě), poutní místa a kostely. Skvělým odpočinkovým místem je Kampa, umělý ostrov oddělený kanálem Čertovka. Jsou tu lavičky a krásné výhledy na Karlův most.

☞ Máte rádi plavby lodí? Historická loď proplouvá pražskými Benátkami, Vltavou a skrytými zákoutími. Od kapitána se dozvíte spoustu zajímavostí. Je to zábavný a nevšední způsob, jak poznat Prahu. Součástí vstupenky je taky vstup do Muzea Karlova mostu, které se nachází kousek odtud. Vstupenky koupíte zde.

vrtbovská zahrada praha / památky a zajímavosti v praze
kampa a čertovka praha

Kam na jídlo v okolí Petřína?

V okolí Újezdu a kousek od dolní stanice lanovky je několik možností, kam na jídlo. Například mexická restaurace Cantina nebo restaurace Luka Lu s jugoslávskou kuchyní, kde vás z pestrého a bláznivého interiéru bude přecházet zrak. V Angelato si pak můžete dát jako sladkou tečku výbornou zmrzlinu.

Na Kampě jsou spíše luxusnější podniky. Pokud hledáte něco víc místního, zkuste Mlýnskou kavárnu. Mají tu skvělé pivo i něco dobrého na zub. Na Smíchově je pak Kočičí kavárna. Pokud milujete kočky a výbornou kávu, určitě se tam zastavte.

Směrem na Pražský hrad za Strahovem je skvělá hospoda U Černého vola s výčepním a živou atmosférou, ze které na vás dýchne pořádný kus historie. Pokud půjdete od Strahovského kláštera přes Úvoz, výborné občerstvení a atmosféru mají v kavárně Fejeton. Hned vedle je legendární hospoda U Tří sekyrek a nejen vegani si pochutnají ve Vegan´s Prague o kousek níž v Nerudově ulici, kde je taky skvělý výhled.

Svatomilulášská zvonice Praha

Petřín – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Petřína, Petřínské rozhledny a dalších zajímavostí v okolí. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Petříně v Praze. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Toto byl náš průvodce pro Petřín a co dělat v okolí Petřínské rozhledny. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Praze

Zde je seznam nejkrásnějších míst, co navštívit v Praze. Inspirujte se naším itinerářem pro 1 den v Praze. Máte víc času? V tomto článku najdete itinerář pro 2 dny v Praze.

Židovská čtvrť je jednou z nejzajímavějších čtvrtí v Praze, stejně tak Petřín s nádherným výhledem. Co dělat na Malé Straně se dozvíte zde nebo se inspirujte nejkrásnějšími místy na Hradčanech.

Navštivte Pražský hrad, kde se nachází nádherná katedrála svatého Víta. Nebo si užijte ty nejlepší výhledy v Praze.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *