HRADČANY: 15 tipů, co navštívit (památky, zajímavosti, mapa)

Hradčany patří mezi nejkrásnější místa v Praze. Rozprostírají se na vyvýšenině nad Malou Stranu a spolu s Pražským hradem a katedrálou svatého Víta tvoří nádherné panorama. Takové, které jen tak někde neuvidíte. Pokud plánujete vidět Hradčany, podívejte se na naše tipy na památky, zajímavosti a co navštívit na Hradčanech. Součástí článku je taky mapa a tipy na skvělé ubytování a restaurace (protože ne všechny restaurace jsou tady skvělé – někdy se jedná o drahé turistické pasti).

Hradčany

Hradčany jsou městská čtvrť v Praze. Nejsou rozlehlé. Naopak je to malebná čtvrť plná krásných míst, která určitě patří na itinerář, co vidět v Praze.

Hradčany zaujímají rozlohu jen 1,5 km2. Přesto nabízí tolik výhledů jako málokterá čtvrť Prahy.

Až do konce 18. století byly Hradčany samostatným městem. Poté došlo ke sloučení a vzniku královského hlavního města Praha.

Hradčany Praha / co navštívit v Hradčanech

Hradčany ohraničuje na jedné straně Strahovský klášter a na té druhé Pražský hrad. Vzdálenost mezi nimi je jen čtvrt hodiny. Po cestě si můžete udělat odbočku k poutnímu místu Loreta a čtvrti Nový Svět, která je známá svojí klidnou atmosférou, svéráznými domy a výbornou kavárnou. Pokud jste v Praze s dětmi, je tu skvělé dětské hřiště (spíš pro menší děti).

15 tipů na památky a co vidět na Hradčanech v Praze

Hradčany mají světové památky, rozkvetlé zahrady, historické uličky, nejkrásnější knihovnu a neobjevená zákoutí. Hradčany se můžete jen tak procházet a pořád budete objevovat zajímavá místa a nádherné výhledy na celou Prahu. Jaké památky vidět na Hradčanech?

Hradčany Praha

Pražský hrad

Nejde začít jinak než nejnavštěvovanější památkou v České republice. Komplex Pražského hradu je obrovský a prohlídka vám zabere klidně půl dne.

O Pražském hradu jsem sepsala obsáhlého průvodce, kde se dozvíte naše veškeré tipy a zkušenosti. Tady si představíme to nejlepší z Pražského hradu, co si zapsat na itinerář míst k návštěvě.

Pozn.: Vstup do areálu Pražského hradu je zdarma. Platí se pouze za vstup do jednotlivých míst, jako je katedrála sv. Víta, bazilika sv. Jiří, Starý královský palác nebo Zlatá ulička. Vstupenky do Pražského hradu se dají koupit předem. Na místě pak nemusíte stát frontu na lístky a můžete jít rovnou na prohlídku. Oblíbené jsou taky prohlídky s místním průvodcem.

Třetí nádvoří a zleva katedrála sv. Víta, Starý královský palác a Nový královský palác

První nádvoří a Matyášova brána

Do Pražského hradu se dostanete několika vstupy. Právě vstup u prvního nádvoří je za nás ten nejkrásnější. První nádvoří je oficiálním nádvoří, kde se přijímají státní návštěvy. Zlatou Bránu gigantů střeží hradní stráž.

Za ní se rozprostírá vydlážděné nádvoří, které lemují budovy Nového královského paláce. Přímo uprostřed stojí středověká Matyášova brána.

Do areálu hradu pak vstoupíte nalevo od prvního nádvoří.

Katedrála sv. Víta

Katedrála sv. Víta je nejvýznamnějším římsko-katolickým kostelem v České republice. To ale není jediná zajímavost. Nachází se tady taky hrobka českých králů včetně Karla IV. a konal se tu pohřeb prezidenta Václava Havla.

katedrála svatého Víta od baziliky sv. Jiří

Stavba katedrály do dnešní podoby trvala přes 600 let. Díky tomu je dokonalou kombinací několika architektonických stylů od gotiky po renesanční a barokní prvky. Zvenku má novogotické průčelí s rozetou a 2 věžemi (tudy vstupujete dovnitř katedrály).

Po pravé straně na jihu je původní vstup do katedrály sv. Víta – poznáte ho podle Velké jižní věže se zlatou bránou, která je třetí nejvyšší kostelní věží v České republice. Napravo od ní je zlatá mozaika Posledního soudu.

Doporučuju obejít celou katedrálu. Je tu spousta detailů včetně chrličů na severní straně.

Novogotické průčelí a hlavní vstup do katedrály
Velká jižní věž se zlatou mozaikou Posledního soudu

Vnitřek katedrály je snad ještě krásnější. Jsou tu secesní vitráže, které propouští do kostela nádherné barvy, Svatováclavská kaple a další umění od umělců z nejrůznějších období.

Interiér katedrály sv. Víta
Svatováclavské kaple

Do katedrály sv. Víta můžete nakouknout zdarma, ale dostanete se jen na začátek a neuvidíte to nejkrásnější. Za sebe bych doporučila koupit vstupenku, protože věřím, že litovat nebudete.

V ceně vstupenky máte nejen přístup do katedrály sv. Víta, ale taky baziliky sv. Jiří, Starého královského paláce nebo Zlaté uličky. Plné vstupné je 250 Kč.

Vstupenku musíte mít celou dobu do sebe, protože z ní budete snímat kód na několika místech při vstupu.

Nový královský palác

Nový královský palác je komplex budov, které lemují první i druhé nádvoří a pravou stranu třetího nádvoří. Možná vás zaujme, jak dokonale jednotnou fasádu mají. Za tím stojí císařovna Marie Terezie, na jejíž příkaz byly fasády sjednoceny.

V Novém královském paláci se nachází Španělský sál, Obrazárna Pražského hradu nebo Kanceláře prezidenta republiky. V rámci vstupenky na okruh Pražským hradem není Nový královský palác přístupný.

Nový královský palác s královským balkónem

Starý královský palác

Starý královský palác leží na třetím nádvoří v jižním křídle Nového královského paláce. Starý královský palác je středověký hrad, který byl od 10. do 16. století sídlem panovníků.

Zdejší Vladislavský sál se využívá dodnes pro slavnostní zasedání Parlamentu. Vladislavský sál a další místnosti si můžete projít v rámci běžné placené prohlídky.

Starý královský palác

Bazilika svatého Jiří

Jakmile projdete Starý královský palác, vyjdete u baziliky svatého Jiří s červeným barokním průčelí, které je v kontrastu s románským interiérem.

Bazilika sv. Jiří je proti katedrále sv. Víta o mnohem komornější a menší. Byla postavená už v roce 920 Vratislavem I. a je tak jedním z nejstarších českých kostelů. Zároveň se jedná o pohřebiště Přemyslovců.

Bazilika sv. Jiří je taky součástí vstupenky okruhem Pražského hradu.

bazilika svatého Jiří Pražský hrad
Bazilika svatého Jiří na náměstí sv. Jiří
Interiér baziliky svatého Jiří

Zlatá ulička u Daliborky

Zlatá ulička je jednou z nejznámějších ulic v Praze a nejspíš tou nejkouzelnější, i když má jen necelých 100 metrů. Je známá svými nízkými domky z přelomu 16.-17. století, které byly vestavěné do výklenků v hradbách.

Do druhé světové války se tady bydlelo a Zlatá ulička patřila k nejchudším částem Hradčan. Dnes můžete nakouknout dovnitř obydlí, kde uvidíte různé výstavy a obchůdky.

Zlatá ulička Pražský hrad Hradčany
Zlatá ulička u Daliborky

Ze Zlaté uličky se dostanete taky do Bílé věže se sbírkou středověkých mučících nástrojů a brnění. Zlatá ulička se nachází kousek od baziliky sv. Jiří a vstup sem je součástí běžné prohlídky.

Pražský hrad Hradčany
Odbočka ke Zlaté uličce

Lobkowiczký palác

Lobkowiczký palác je jedinou stavbou v areálu Pražského hradu v soukromém vlastnictví. K vidění tu je převážně soukromá sbírka rodu Lobkowiczů. Je postavený v barokním stylu a najdete ho kousek od Zlaté uličky nebo u vstupu do Pražského hradu přes Staré zámecké schody.

Vstupenku do Lobkowiczkého paláce si musíte zakoupit zvlášť, není součástí běžné prohlídky hradního komplexu.

Královská zahrada

Královská zahrada leží severně od Pražského hradu před Dolním Jelením příkopem. Momentálně se sem dostanete 2 vstupy – od cesty směrem k Prašnému mostu po levé straně a z ulice Mariánské hradby u letohrádku královny Anny.

Královská zahrada Pražský hrad
Výhled z Královské zahrady na Pražský hrad

Královské zahrady ukrývají spoustu krásných míst od renesančních staveb letohrádek královny Anny a Velká míčovna po spoustu cestiček a výhledů na Dolní Jelení příkop a Pražský hrad.

Pokud přiložíte ucho k fontáně naproti letohrádku, uslyšíte melodický zvuk, jak voda dopadá do měděné misky.

Královská zahrada Pražský hrad
Letohrádek královny Anny se zpívající fontánou
Královská zahrada Pražský hrad
Renesanční Velká míčovna dnes slouží pro pořádání akcí

Horní a Dolní Jelení příkop

Horní a Dolní Jelení příkop jsou příkopy kolem severní strany Pražského hradu. Jsou protkané cestičkami, takže se jimi můžete procházet a užívat si dokonalého klidu.

Moc turistů sem totiž nezavítá. Momentálně je přístupný jen Horní Jelení příkop a to z ulice Brusnice (je tu menší branka pro vstup).

Jižní zahrady Pražského hradu

Na jihu Pražského hradu se vinou Jižní zahrady Pražského hradu s výhledem na Malou Stranu. Do zahrad se dostanete Býčím schodištěm, které se nachází na třetím nádvoří v rohu mezi Novým královském palácem a Starým královským palácem.

Nejlepším obdobím pro návštěvu je jaro a léto, kdy je tu vše rozkvetlé. I podzim má své kouzlo (v zimě je zavřeno). Je tu spousta laviček a cestiček, kde se můžete jen procházet a kochat výhledy na Prahu.

Zahrady Pražská hrad

TIP: Vstupenky do Pražského hradu je možné koupit online a na místě jen oskenovat kód z mobilu. Díky tomu přeskočíte frontu na lístky a můžete jít rovnou dovnitř památek. Oblíbené jsou taky prohlídky s místním průvodcem.

Chotkovy sady

Chotkovy sady jsou klidný park, který navazuje na Královské zahrady. Je běžně přístupný a není součástí areálu Pražského hradu. Chotkovy sady jsou plné stinných míst a laviček a můžete tu vidět taky skalnatý pomník básníka Julia Zeyera, ze kterého teče potůček do jezírka.

Kousek odtud je vyhlídka na Malou Stranu a Vltavu. Pokud hledáte klidné místo, Chotkovy sady jsou ideální, protože jsou mimo vyšlapané trasy.

Pomník básníka Julia Zeyera v Chotkových sadech
Pomník básníka Julia Zeyera v Chotkových sadech
Chotkovy sady Praha vyhlídka
Výhled na Malou Stranu z Chotkových sadů

Hradčanské náměstí

Hradčanské náměstí se rozprostírá před oficiální Bránou gigantů Pražského hradu. Uprostřed je menší park s lavičkami a náměstí lemuje několik krásných paláců v různých stylech. Jedním z nejzajímavějších je Arcibiskupský palác nalevo od Pražského hradu, který je sídlem pražského arcibiskupství.

Hradčanské náměstí Praha Toskánský palác
Toskánský palác na Hradčanském náměstí
Arcibiskupský palác Praha
Arcibiskupský palác nalevo od Pražského hradu

Ve třech budovách na Hradčanském náměstí sídlí Národní galerie. Sbírky v každé z nich se liší. Schwarzenberský palác je postavený v renesančním stylu a má sgrafitovou výzdobu. Sbírka se zaměřuje na renesanci a baroko.

Výstavní panely jsou barevně sladěné a zajímavě nasvícené, takže dojem z prohlídky je pak ještě lepší. Momentálně tu probíhá výstava Staří mistři.

Schwarzenberský palác Praha
Schwarzenberský palác

Nalevo od Schwarzenberského paláce stojí klasicistní Salmovský palác, kde se výstavy zaměřují na moderní umění. Na druhé straně náměstí leží hned vedle Arcibiskupského paláce Šternberský palác se starověkých řeckým a římským uměním, ale taky obrazy od Tintoretta, Rubense a dalších. Teď tu probíhá výstava Staří mistři II.

Hradčanské náměstí Hradčany v Praze
Salmovský palác po levé straně

Vstupenky koupíte online nebo na místě. Cena se liší podle výstavy (většinou 220 Kč). Nebo si můžete koupit zvýhodněnou vstupenku za 500 Kč a navštívit veškeré místa, která patří pod Národní galerii. Výstavy jsou otevřené denně kromě pondělí v čase 10:00-18:00 a ve středu až do 20:00.

Z Hradčanského náměstí je krásný výhled na Prahu.

V Salmovském paláci je skvělá restaurace Kuchyň. Je trochu dražší, ale vaří dobře, takže je lepší rezervovat místo předem. Před ní je socha Tomáše G. Masaryka. Přímo na Hradčanském náměstí je taky restaurace U labutí nebo vyhlášená hospoda U černého vola směrem na Strahov. V obou mají dobré ceny vzhledem k poloze. Dobře se najíte taky kousek pod Hradčany v Nerudově ulici (konkrétní tipy na restaurace si povíme za chvíli).

Hradčanské náměstí Hradčany v Praze

Čtvrť Nový Svět

Čtvrť Nový Svět bych pojmenovala spíše jako neobjevený svět pro turisty. Čtvrtí se vine ulička Nový Svět, která je plná netradičních domů a je tu jedna z nejlepších kaváren na Hradčanech.

Pokud navštěvujete Hradčany s dětmi, můžou si vyhrát na zdejším hřišti (je spíše pro menší děti).

Na konci uličky dojdete až k roubenému stavení s hotelem U Raka – to je místo, které byste běžně v Praze nečekali. Úzké uličky svírají hradby Kapucínského a Loretánského kláštera. Ze čtvrti Nový Svět jste za pár minut u Loretánského kláštera.

Nový Svět Hradčany Praha
Nový Svět Hradčany Praha

Poutní místo Loreta

Loreta je poutní místo, které uvidíte už z dálky díky hodinové věži. Ta je známá svou jedinečnou zvonkohrou, která hraje každou hodinu. Loreta je místo, kde si na své přijdou především milovníci umění a historie.

Hradčany v Praze Loreta

Celý areál je nádherný a plný zajímavostí. Uprostřed dvora je malá kaple Loretánský domek, která představuje uctívanou kopii známé kaple v italském městě Loreta. Ta je údajně původním domem Panny Marie z Nazareta.

V zadní části areálu stojí kostel Narození Páně, který je uvnitř nádherně vyzdobený freskami a zlatými detaily ve stylu rokoka. Při prohlídce uvidíte taky Loretánský poklad, který je druhým nejcennějším chrámovým pokladem v České republice po svatovítském pokladu.

Loretánský poklad zahrnuje umělecká díla z 16.-19. století, která byla vytvořená ze vzácných materiálů za použití nejrůznějších technik.

Loretánský domek Loreta Praha Hradčany v Praze
Loretánský domek

Pro děti je tu připravené zpestření ve formě krátké hry – dostanou sešit s úkoly a klíče k truhlám, které musí hledat.

Klášter Loreta je otevřený denně 10:00-17:00. Plné vstupné je 180 Kč, senioři nad 70 let 140 Kč, studenti 120 Kč a děti 6-15 let 90 Kč.

Strahovský klášter

Strahovský klášter řádu premonstrátů leží od Pražského hradu na druhé straně Hradčan. Dostanete se sem bránou z ulice Pohořelec. Vstoupíte do rozlehlého areálu, kde uvidíte po levé straně kostel sv. Rocha a hned za ním Strahovský pivovar a Muzeum miniatur, kousek od kterého můžete vstoupit do Velké Strahovské zahrady.

Ze zahrady (spíš parku) jsou výhledy na Prahu a dá se odtud po chvíli dojít na Petřín s Petřínskou rozhlednou. Pravou stranu Strahovského nádvoří lemuje klášter s knihovnou a kostelem Nanebevzetí Panny Marie Na Strahově, který je bohatě vyzdobený v barokním stylu.

Strahovský klášter Praha

Strahovská obrazárna a Strahovská knihovna

V rámci Strahovského kláštera můžete navštívit Strahovskou obrazárnu a Strahovskou knihovnu. Vstupenky se dají koupit zvlášť na obě místa nebo pak dohromady za zvýhodněnou cenu.

Otevřeno je 9:00-12:00 a 13:00-17:00. Zvýhodněné vstupné vyjde na 280 Kč a snížené 140 Kč (za focení příplatek 80 Kč – hlídá se to). Samostatná vstupenka na jedno z míst (knihovna nebo obrazárna) stojí 150 Kč a snížené 80 Kč (50 Kč příplatek za focení). Lístky se dají koupit do 16 h.

Strahovská knihovna Hradčany
Strahovská knihovna

Strahovská obrazárna sídlí v konventní budově a obsahuje sbírku až 1500 děl (soch i obrazů) a klenotnici. Prohlídka Strahovské knihovny zahrnuje kabinet kuriozit a možnost nahlédnout od dveří do Teologického a Filozofického sálu, kde je na 200 tisíc svazků. Je to jedna z nejlépe zachovalých historických knihoven na světě, kterou využívají i filmaři.

Dříve se mohlo dovnitř, ale chodilo sem obrovské množství návštěvníků. Kvůli ochranně sálů je možné nyní nahlédnout jen mezi dveřmi. Za příplatek je možné domluvit komentovanou prohlídku, kde si s průvodcem můžete sály prohlédnout zblízka.

Strahovská knihovna
Strahovská knihovna
Strahovská knihovna
Strahovská knihovna

Jak se dostat na Hradčany?

Pokud přemýšlíte, jak se dostat na Hradčany, vybrat si můžete z několika možností. Ukážeme si ty nejzajímavější trasy a způsoby, jak navštívit Hradčany, objevit ta nejkrásnější místa a užít si prohlídku na maximum. Vše je v Praze perfektně značeno, takže i kdybyste sešli z cesty, brzy vás na ní ukazatelé zase nasměřují.

1. Výstup po Nerudově ulici z Malostranského náměstí

Nerudova ulice na Malé Straně je známá svými nádhernými pastelovými domy, které jí lemují. Praha má spoustu krásných ulic a tahle k nim rozhodně patří taky.

Kromě toho je to skvělé místo na jídlo, protože tu najdete hned několik skvělých restaurací. Ruku do ohně bych dala za restauraci Vegan´s Prague, kde si rozhodně pochutnáte, i když nejste vegani. Je potřeba vyšlapat víc schodů, ale za odměnu můžete sedět na terase s výhledem na červené střechy a Pražský hrad. Kousek odtud je pak výborná hospůdka U tří sekyrek, kde mají českou klasiku za dobré peníze.

Nerudova ulice za morovým sloupem na Malostranském náměstí

Na konci Nerudovy ulice je ostrá zatáčka, kterou stoupáte až k Pražskému hradu na Hradčanské náměstí. Trasa je dlouhá od Malostranského náměstí 10 minut.

2. Procházka od Petřína ke Strahovskému klášteru

Petřín se známou Petřínskou rozhlednu sousedí s Hradčany po jejich levé straně. Na Petřín se můžete nechat vyvézt lanovkou nebo vyjít pěšky, projít si zdejší zahrady nebo zrcadlové bludiště, pokochat výhledem z Petřínské rozhledny a potom sejít na Hradčany.

Petřín totiž leží ještě o něco výš než Hradčany, a proto z něj pak vede příjemná procházka kolem Strahovské zahrady až ke Strahovskému klášteru. Trasa je od Petřínské rozhledny dlouhá 15 minut.

Od Strahovského kláštera pak pokračujete přes Loretánské náměstí na Hradčanské náměstí k Pražskému hradu.

Petřín a Petřínská rozhledna

3. Tramvají na Pohořelec

Vyjeďte tramvají 22 na zastávku Pohořelec. Na tramvaj můžete ve městě nasednout například na Národní třídě, u Národního divadla nebo na Malostranském náměstí.

Od zastávky je Strahovský klášter vzdálený jen 5 minut chůze a odtud pak pokračujete opět kolem Lorety až na Hradčanské náměstí se vstupem do Pražského hradu.

Hradčanské náměstí

4. Výstup od Malostranské po Starých zámeckých schodech

Vystupte ve stanici metra A – Malostranská, popř. tramvají a vydejte se po Starých zámeckých schodech k hradu. Ze schodů jsou pěkné výhledy na Prahu (pěknými výhledy jsou Hradčany známé). Projdete Pražský hrad až na Hradčanské náměstí, kde je výhled na komplex Pražského hradu nejhezčí.

Odtud pokračujete přes Hradčanské náměstí ke Strahovskému klášteru nebo do čtvrti Nový Svět. Od Strahovského kláštera můžete sejít po ulici Úvoz s pěknými výhledy po pravé straně až do Nerudovy ulice a na Malostranské náměstí.

Jiřská ulička při vstupu přes Staré zámecké schody

Hradčany ubytování

Hotel Golden Star: Udržitelný hotel Golden Star stojí přímo pod Pražským hradem a je odtud nádherný výhled na červené střechy Malé Strany.

Hotel Golden Star

Hotel U Raka: Hotel U Raka najdete v klidné čtvrti Nový Svět, která je známá svými svéráznými domy a jedinečnou atmosférou. A sem dokonale zapadá i hotel U Raka v dřevěné roubence se zimní zahradou, promyšlenými detaily a usměvavým majitelem.

Hotel Neruda: Hotel Neruda v Nerudově ulici má promyšlený design do posledního detailu, nádherné dřevěné trámy a ideální polohu pod hradem.

Hotel Neruda

Hotel Loreta: Hotel Loreta leží přímo u kláštera Loreta a má asi ty nejkrásnější zdobené stropy a atmosféru, díky které se přesunete v čase do staré Prahy.

Hradčany – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na nejkrásnější místa, co navštívit na Hradčanech v Praze. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Hradčanech. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Oblíbené aktivity a místa v Praze

Plavba večerní Prahou: Z Vltavy jsou krásné výhledy na Malou Stranu a Hradčany a na Staré Město s Karlovým mostem. Večer je vše krásně nasvícené a město má zase jinou atmosféru než ve dne. Plavba noční Prahou zahrnuje taky uvítací drink, večeři a živou hudbu, ale dá se objednat jen samotná plavba lodí bez večeře a hudby nebo plavba v historické lodi přes den kanálem a po Vltavě.

Středověká večeře a show s živou hudbou: Atmosféra středověké show s kejklíři, břišními tanečnicemi a šermíři je až strhující a dokonale vás vtáhne. Navíc se výborně najíte. Na výběr je 3 až 5-chodové menu (i pro vegany, bezlepkové apod. – potřeba nahlásit dopředu), neomezená konzumace pití (víno, pivo i nealko pro děti)

Pivní lázně pro dva: Česká republika si drží prvenství v konzumaci piva už neuvěřitelných 20 let. Proti druhému Rakousku je v Česku spotřeba piva téměř dvakrát vyšší. V pivních lázní si užijete nejen relax pro 2, ale taky neomezenou konzumaci piva Bernard přímo z pípy.

Související články

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *