15 tipů na památky a zajímavosti, co navštívit na Hradčanech v Praze

hradčany praha

Hradčany patří mezi nejkrásnější místa v Praze. Rozprostírají se na vyvýšenině nad Malou Stranu a spolu s Pražským hradem a katedrálou svatého Víta tvoří nádherné panorama. Pokud plánujete vidět Hradčany, podívejte se na naše tipy na památky, zajímavosti a co navštívit na Hradčanech. Součástí článku je taky mapa a tipy, kde se najíst v okolí.

Hradčany v Praze

Hradčany jsou městská čtvrť v Praze. Nejsou rozlehlé. Naopak je to malebná čtvrť plná krásných míst, která určitě patří na itinerář, co vidět v Praze.

Hradčany zaujímají rozlohu jen 1,5 km2. Přesto nabízí tolik výhledů jako málokterá čtvrť Prahy.

Až do konce 18. století byly Hradčany samostatným městem. Poté došlo ke sloučení a vzniku královského hlavního města Praha.

Hradčany ohraničuje na jedné straně Strahovský klášter a na té druhé Pražský hrad. Vzdálenost mezi nimi je jen čtvrt hodiny.

Po cestě si můžete udělat odbočku k poutnímu místu Loreta a čtvrti Nový Svět, která je známá svojí klidnou atmosférou, svéráznými domy a výbornou kavárnou. Pokud jste v Praze s dětmi, je tu skvělé dětské hřiště (spíš pro menší děti).

Nejlepší ubytování v Praze 😴
ubytování Praha
Oblíbený hotel Don Giovanni

Střešní terasa, wellness i soukromé parkování

Praha ubytování
OREA hotel Pyramida

4* hotel s wellness, skvělá cena a poloha

15 tipů na památky, co vidět na Hradčanech v Praze

Pražský hrad

Nejde začít jinak než nejnavštěvovanější památkou v České republice. Komplex Pražského hradu je obrovský a prohlídka vám zabere klidně půl dne.

O Pražském hradu jsem sepsala obsáhlého průvodce, kde se dozvíte naše veškeré tipy a zkušenosti. Tady si představíme to nejlepší z Pražského hradu, co si zapsat na itinerář míst k návštěvě.

Vstup do areálu Pražského hradu je zdarma. Platí se pouze za vstup do jednotlivých míst, jako je katedrála svatého Víta, bazilika svatého Jiří, Starý královský palác nebo Zlatá ulička.

Vstupné na okruh Pražským hradem je 250 Kč a snížené vstupné 125 Kč (pro děti 6-16 let, studenty do 26 let a seniory nad 65 let). Pokud navštěvujete Pražský hrad s rodinou, můžete si koupit zvýhodněnou rodinnou vstupenku za 500 Kč (zahrnuje 2 dospělé a až 5 dětí do 16 let). Vstup zdarma mají děti do 6 let a držitelé průkazu ZTP a ZTP/P včetně 1 doprovodu.

Pražský hrad

První nádvoří a Matyášova brána

Do Pražského hradu se dostanete několika vstupy. Právě vstup u prvního nádvoří je za nás ten nejkrásnější. První nádvoří je oficiálním nádvoří, kde se přijímají státní návštěvy. Zlatou Bránu gigantů střeží hradní stráž. Právě tady se taky koná každý den v poledne velké střídání stráží.

Za Bránou gigantů se rozprostírá vydlážděné nádvoří, které lemují budovy Nového královského paláce. Přímo uprostřed stojí středověká Matyášova brána.

Do areálu hradu pak vstoupíte nalevo od prvního nádvoří.

Pražský hrad

Katedrála svatého Víta

Katedrála svatého Víta je nejvýznamnějším římsko-katolickým kostelem v České republice, kde se zároveň nachází mauzoleum českých králů.

Stavba katedrály do dnešní podoby trvala přes 600 let. Díky tomu představuje dokonalou kombinaci několika architektonických stylů od gotiky po renesanční a barokní prvky. Zvenku má novogotické průčelí s rozetou a 2 věžemi (tudy vstupujete dovnitř katedrály).

katedrála svatého Víta Praha

Po pravé straně na jihu je původní vstup do katedrály svatého Víta – poznáte ho podle Velké jižní věže se zlatou bránou, která je třetí nejvyšší kostelní věží v České republice. Napravo od ní je zlatá mozaika Posledního soudu.

Doporučuju obejít celou katedrálu. Je tu spousta detailů včetně chrličů na severní straně.

Vnitřek katedrály je snad ještě krásnější. Jsou tu secesní vitráže, které propouští do kostela nádherné barvy, Svatováclavská kaple a další umění od umělců z nejrůznějších období.

☞ Inspirujte se itinerářem pro 2 dny v Praze.

Nový královský palác

Nový královský palác je komplex budov, které lemují první i druhé nádvoří a pravou stranu třetího nádvoří. Možná vás zaujme, jak dokonale jednotnou fasádu mají. Za tím stojí císařovna Marie Terezie, na jejíž příkaz byly fasády sjednoceny.

V Novém královském paláci se nachází Španělský sál, Obrazárna Pražského hradu nebo Kanceláře prezidenta republiky. V rámci vstupenky na okruh Pražským hradem není Nový královský palác přístupný.

Nový královský palác praha

Starý královský palác

Starý královský palác leží na třetím nádvoří v jižním křídle Nového královského paláce. Starý královský palác je středověký hrad, který byl od 10. do 16. století sídlem panovníků.

Zdejší Vladislavský sál se využívá dodnes pro slavnostní zasedání Parlamentu. Vladislavský sál a další místnosti si můžete projít v rámci běžné placené prohlídky.

Bazilika svatého Jiří

Jakmile projdete Starý královský palác, vyjdete u baziliky svatého Jiří s červeným barokním průčelí, které je v kontrastu s románským interiérem.

bazilika svatého Jiří Praha

Bazilika svatého Jiří je proti katedrále svatého Víta o mnohem komornější a menší. Byla postavená už v roce 920 Vratislavem I. a je tak jedním z nejstarších českých kostelů. Zároveň se jedná o pohřebiště Přemyslovců.

Bazilika sv. Jiří je taky součástí vstupenky okruhem Pražského hradu.

bazilika svatého Jiří Pražský hrad

Zlatá ulička u Daliborky

Zlatá ulička je jednou z nejznámějších ulic v Praze a nejspíš tou nejkouzelnější, i když má jen necelých 100 metrů. Je známá svými nízkými domky z přelomu 16.-17. století, které byly vestavěné do výklenků v hradbách.

Do druhé světové války se tady bydlelo a Zlatá ulička patřila k nejchudším částem Hradčan. Dnes můžete nakouknout dovnitř obydlí, kde uvidíte různé výstavy a obchůdky.

Ze Zlaté uličky se dostanete taky do Bílé věže se sbírkou středověkých mučících nástrojů a brnění. Zlatá ulička se nachází kousek od baziliky svatého Jiří a vstup sem je součástí běžné prohlídky.

☞ Čtěte: Itinerář pro jeden den v Praze

Nejlepší ubytování v Praze 😴
kde se ubytovat v Praze
Hotel Eden

Útulný hotel s parkováním zdarma

ubytování v praze
Hotel Krystal

Levné, ale kvalitní ubytování kousek od MHD

Lobkowiczký palác

Lobkowiczký palác je jedinou stavbou v areálu Pražského hradu v soukromém vlastnictví. K vidění tu je převážně soukromá sbírka rodu Lobkowiczů. Je postavený v barokním stylu a najdete ho kousek od Zlaté uličky nebo u vstupu do Pražského hradu přes Staré zámecké schody.

Vstupenku do Lobkowiczkého paláce si musíte zakoupit zvlášť, není součástí běžné prohlídky hradního komplexu.

Lobkovický palác Praha

Královská zahrada

Královská zahrada leží severně od Pražského hradu před Dolním Jelením příkopem. Momentálně se sem dostanete 2 vstupy – od cesty směrem k Prašnému mostu po levé straně a z ulice Mariánské hradby u letohrádku královny Anny.

Královské zahrady ukrývají spoustu krásných míst od renesančních staveb letohrádek královny Anny a Velká míčovna po spoustu cestiček a výhledů na Dolní Jelení příkop a Pražský hrad.

Pokud přiložíte ucho k fontáně naproti letohrádku, uslyšíte melodický zvuk, jak voda dopadá do měděné misky.

královské zahrady Praha

Horní a Dolní Jelení příkop

Horní a Dolní Jelení příkop jsou příkopy kolem severní strany Pražského hradu. Jsou protkané cestičkami, takže se jimi můžete procházet a užívat si dokonalého klidu.

Jižní zahrady Pražského hradu

Na jihu Pražského hradu se vinou Jižní zahrady Pražského hradu s výhledem na Malou Stranu. Do zahrad se dostanete Býčím schodištěm, které se nachází na třetím nádvoří v rohu mezi Novým královském palácem a Starým královským palácem.

Nejlepším obdobím pro návštěvu je jaro a léto, kdy je tu vše rozkvetlé. I podzim má své kouzlo (v zimě je zavřeno). Je tu spousta laviček a cestiček, kde se můžete jen procházet a kochat výhledy na Prahu.

výhled z Pražského hradu

Hradčanské náměstí

Hradčanské náměstí se rozprostírá před Pražským hradem. Lemují ho nádherné paláce v různých stylech včetně Arcibiskupského paláce, který je sídlem pražského arcibiskupství. Uprostřed se nachází menší park s lavičkami a stromy.

Hradčanské náměstí Praha
Toskánský palác na Hradčanském náměstí

Ve třech budovách na Hradčanském náměstí sídlí Národní galerie. Sbírky v každé z nich se liší. Schwarzenberský palác je postavený v renesančním stylu a má sgrafitovou výzdobu. Sbírka se zaměřuje na renesanci a baroko.

Výstavní panely jsou barevně sladěné a zajímavě nasvícené, takže dojem z prohlídky je pak ještě lepší. Momentálně tu probíhá výstava Staří mistři.

Nalevo od Schwarzenberského paláce stojí klasicistní Salmovský palác, kde se výstavy zaměřují na moderní umění. Na druhé straně náměstí leží hned vedle Arcibiskupského paláce Šternberský palác se starověkých řeckým a římským uměním, ale taky obrazy od Tintoretta, Rubense a dalších. Teď tu probíhá výstava Staří mistři II.

Vstupenky koupíte online nebo na místě. Cena se liší podle výstavy. Nebo si můžete koupit zvýhodněnou vstupenku a navštívit veškeré místa, která patří pod Národní galerii. Výstavy jsou otevřené denně kromě pondělí v čase 10:00-18:00 a ve středu až do 20:00.

Z Hradčanského náměstí je krásný výhled na Prahu.

Pražský hrad

V Salmovském paláci je skvělá restaurace Kuchyň. Je trochu dražší, ale vaří dobře, takže je lepší rezervovat místo předem. Před ní je socha Tomáše G. Masaryka. Přímo na Hradčanském náměstí je taky restaurace U labutí nebo vyhlášená hospoda U černého vola směrem na Strahov. V obou mají dobré ceny vzhledem k poloze. Dobře se najíte taky kousek pod Hradčany v Nerudově ulici (konkrétní tipy na restaurace si povíme za chvíli).

Čtvrť Nový Svět

Čtvrť Nový Svět bych pojmenovala spíše jako neobjevený svět pro turisty. Čtvrtí se vine ulička Nový Svět, která je plná netradičních domů a je tu jedna z nejlepších kaváren na Hradčanech.

Pokud navštěvujete Hradčany s dětmi, můžou si vyhrát na zdejším hřišti (je spíše pro menší děti).

Na konci uličky dojdete až k roubenému stavení s hotelem U Raka – to je místo, které byste běžně v Praze nečekali. Úzké uličky svírají hradby Kapucínského a Loretánského kláštera. Ze čtvrti Nový Svět jste za pár minut u Loretánského kláštera.

nový svět praha

Poutní místo Loreta

Přes Hradčanské náměstí pokračujeme k poutnímu místu Loreta, které na vás dýchne uměním a historií. Loreta má výraznou hodinovou věž, ze které se každou celou hodinu rozezní zvonkohra.

Celý areál je nádherný. Určitě si při návštěvě nenechte ujít Loretánský domek (viz foto níže), který představuje uctívanou kopii známé kaple v italském městě Loreta. Ta je údajně původním domem Panny Marie z Nazareta.

loretánský klášter

V zadní části areálu stojí kostel Narození Páně, který je uvnitř nádherně vyzdobený freskami a zlatými detaily ve stylu rokoka. Při prohlídce uvidíte taky Loretánský poklad, který je druhým nejcennějším chrámovým pokladem v České republice po svatovítském pokladu.

Pro děti je tu připravené zpestření ve formě krátké hry – dostanou sešit s úkoly a klíče k truhlám, které musí hledat.

  • Vstupné do Loretánského kláštera: Plné vstupné je 210 Kč, senioři nad 70 let 160 Kč, studenti 130 Kč a děti 6-15 let 100 Kč.
  • Otevírací doba: 10:00-17:00

Pár kroků od Loretánského kláštera můžete zajít na výborné jídlo do Bistró Loreta. Hned vedle je příjemná, autentická hospůdka U Černého vola s pravou hospodskou kuchyní a atmosférou. Navíc za skvělé ceny. Pokud máte chuť na domácí koláč s kávou, zkuste Cosmai Café.

Strahovský klášter

Strahovský klášter řádu premonstrátů leží od Pražského hradu na druhé straně Hradčan. Dostanete se sem bránou z ulice Pohořelec.

Vstoupíte do rozlehlého areálu, kde uvidíte po levé straně kostel svatého Rocha a hned za ním Strahovský pivovar a Muzeum miniatur, kousek od kterého můžete vstoupit do Velké Strahovské zahrady.

strahovský klášter z petřínské rozhledny Praha
Pohled na Strahovský klášter z Petřínské rozhledny

Ze zahrady jsou výhledy na Prahu a dá se odtud dojít za pár minut na Petřín s Petřínskou rozhlednou. Pravou stranu Strahovského nádvoří lemuje klášter s knihovnou a kostelem Nanebevzetí Panny Marie Na Strahově, který je bohatě vyzdobený v barokním stylu.

Strahovská obrazárna a Strahovská knihovna

V rámci Strahovského kláštera můžete navštívit Strahovskou obrazárnu a Strahovskou knihovnu.

Strahovská obrazárna sídlí v konventní budově a obsahuje sbírku až 1500 děl (soch i obrazů) a klenotnici. Prohlídka Strahovské knihovny zahrnuje kabinet kuriozit a možnost nahlédnout od dveří do Teologického a Filozofického sálu, kde je na 200 tisíc svazků. Je to jedna z nejlépe zachovalých historických knihoven na světě, kterou využívají i filmaři.

strahovská knihovna praha

Dříve se mohlo dovnitř, ale chodilo sem obrovské množství návštěvníků. Kvůli ochranně sálů je možné nyní nahlédnout jen mezi dveřmi. Za příplatek je možné domluvit komentovanou prohlídku, kde si s průvodcem můžete sály prohlédnout zblízka.

Vstupné do Strahovského kláštera se liší podle toho, co vše máte v plánu vidět:

Pokud je vaším cílem pouze knihovna, vstupné je 150 Kč a snížené vstupné 80 Kč (děti a studenti do 27 let a senioři nad 65 let). Příplatek za focení je 50 Kč – hlídá se to. Vstup zdarma mají děti do 6 let a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P.

Pokud plánujete vidět knihovnu, obrazárnu i konventní budovu, vstupné je 280 Kč a snížené 140 Kč. Focení za příplatek 80 Kč.

Strahovský klášter je otevřený denně v čase 9:00-12:00 a 12:30-17:00. Prodejna vstupenek se uzavírá v 16:15.

☞ Máte rádi plavby lodí? Historická loď proplouvá pražskými Benátkami, Vltavou a skrytými zákoutími. Od kapitána se dozvíte spoustu zajímavostí. Je to zábavný a nevšední způsob, jak poznat Prahu. Součástí vstupenky je taky vstup do Muzea Karlova mostu, které se nachází kousek odtud. Vstupenky koupíte zde.

Jak se dostat na Hradčany?

1. Výstup po Zámecké/Nerudově ulici z Malostranského náměstí

Nerudova ulice na Malé Straně je známá svými nádhernými pastelovými domy, které jí lemují. Praha má spoustu krásných ulic a tahle k nim rozhodně patří taky.

Kromě toho je to skvělé místo na jídlo, protože tu najdete hned několik skvělých restaurací. Ruku do ohně bych dala za restauraci Vegan´s Prague, kde si rozhodně pochutnáte, i když nejste vegani. Kousek odtud je pak výborná hospůdka U tří sekyrek, kde mají českou klasiku za dobré peníze.

Druhou možností je ulička Zámecká, kterou volí většina turistů.

V obou případech jste nahoře asi za 10 minut od Malostranského náměstí.

2. Procházka od Petřína ke Strahovskému klášteru

Petřín se známou Petřínskou rozhlednu sousedí s Hradčany po jejich levé straně. Nahoru se můžete nechat vyvézt historickou lanovkou (pozor, v sezóně se tu stojí dlouhé fronty, je lepší přijít brzy nebo naopak později odpoledne). Nebo zvolte jednu z pěších stezek, kterými je celý park protkaný.

Petřínská rozhledna Praha

Od Petřínské rozhledny vás následně čeká příjemná procházka kolem Strahovské zahrady až ke Strahovskému klášteru (cca 10-15 minut).

Od Strahovského kláštera pak pokračujete přes Loretánské náměstí na Hradčanské náměstí k Pražskému hradu.

výhled z Petřínské rozhledny Praha
Výhled z Petřínské rozhledny

3. Tramvají na zastávku Pražský hrad nebo Pohořelec

Vyjeďte tramvají 22 nebo 23 do zastávky Pražský hrad, popř. na zastávku Pohořelec. Na tramvaj můžete ve městě nasednout například na Národní třídě, u Národního divadla nebo na Malostranském náměstí.

4. Výstup od Malostranské po Starých zámeckých schodech

Vystupte ve stanici metra A – Malostranská, popř. tramvají a vydejte se po Starých zámeckých schodech k hradu. Ze schodů jsou pěkné výhledy na Prahu (pěknými výhledy jsou Hradčany známé). Za 10 minut jste nahoře.

pražský hrad výhled

Kde se ubytovat v Praze

Hotel Don Giovanni: Luxusní 4* hotel se střešní terasou, wellness, výbornou kuchyní a soukromým parkováním. Skvělá cena vzhledem ke kvalitě služeb.

OREA hotel Pyramida: Útulný, moderní hotel na Strahově s wellness i soukromým parkováním. MHD přímo u hotelu.

Hotel EDEN: Nově zařízený hotel s výbornou dostupností do centra, vedle obchodního centra a s parkováním zdarma.

Hotel Krystal: Levné, ale kvalitní ubytování s výbornou dostupností do centra.

ubytování Praha
Luxusní hotel Don Giovanni

Střešní terasa, wellness i soukromé parkování

Praha ubytování
OREA hotel Pyramida

4* hotel s wellness, skvělá cena a poloha

kde se ubytovat v Praze
Hotel Eden

Útulný hotel s parkováním zdarma

ubytování v praze
Hotel Krystal

Levné, ale kvalitní ubytování kousek od MHD

Hradčany na mapě

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na nejkrásnější místa, co navštívit na Hradčanech v Praze. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Hradčanech. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Toto byl naše tipy na památky a zajímavosti, co navštívit ve čtvrti Hradčany v Praze. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Praze

Zde je seznam nejkrásnějších míst, co navštívit v Praze. Inspirujte se naším itinerářem pro 1 den v Praze. Máte víc času? V tomto článku najdete itinerář pro 2 dny v Praze.

Židovská čtvrť je jednou z nejzajímavějších čtvrtí v Praze, stejně tak Petřín s nádherným výhledem. Co dělat na Malé Straně se dozvíte zde nebo se inspirujte nejkrásnějšími místy na Hradčanech.

Navštivte Pražský hrad, kde se nachází nádherná katedrála svatého Víta. Nebo si užijte ty nejlepší výhledy v Praze.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *