Katedrála sv. Víta: zajímavosti, vstup, otevírací doba + MAPA

Katedrála sv. Víta neboli svatovítská katedrála, oficiálně taky katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha, je asi nejznámější katedrálou v České republice. Zároveň je taky nejnavštěvovanější katedrálou v Česku. A není divu. Je nádherná.

Jaké je otevírací doba katedrály sv. Víta a kolik je vstupné? Dá se dovnitř nakouknout zdarma? Jaké jsou zajímavosti a historie katedrály, která svojí výškou dominuje celému panorama čtvrti Hradčany a je oblíbeným místem při prohlídce Pražského hradu?

katedrála sv. Víta Praha

Kde leží katedrála sv. Víta?

Katedrála svatého Víta je součástí komplexu Pražského hradu ve čtvrti Hradčany v Praze. Najdete jí na třetím nádvořím, kam se dostanete přes druhé nádvoří nebo od Starých zámeckých schodů ze zastávky metra A-Malostranská.

Katedrála svatého Víta vstup a jak se dostat

Za nás doporučujeme vstup od Hradčanského náměstí, kde uvidíte zlatou Bránu gigantů s hradní stráží, za kterou se rozprostírá první nádvoří s Novým královským palácem. Celé náměstí lemuje několik nádherných paláců a je odtud výhled na Prahu.

Vstup do Pražského hradu pak vede vlevo přes čtvrté nádvoří, kde vystojíte bezpečnostní kontrolu (vyndáte vše kovové a poskytnete k nahlédnutí batoh/kabelku). Nelekněte se davu, fronta postupuje docela rychle.

Podrobný popis, jak se dostat k Pražskému hradu včetně katedrály sv. Víta najdete v samostatném průvodci Pražským hradem. Věřím, že odpoví na všechny otázky, které vás v souvislosti s návštěvou Pražského hradu napadly :).

katedrála sv. Víta Praha vstup
Vstup do katedrály sv. Víta z druhého nádvoří

Katedrála sv. Víta zajímavosti a historie

Na místě katedrály svatého Víta stála původně od roku 929 rotunda a po ní bazilika, která byla sídlem pražské diecéze. Dodnes se dochovaly z románské baziliky pozůstatky.

Ve 14. století, za vlády Jana Lucemburského, došlo k povýšení diecéze na arcidiecézy a tím k položení základního kamene katedrály sv. Víta v roce 1344. Stavba katedrály trvala přes 600 let a díky tomu se tu mísí několik architektonických stylů od gotického po barokní a renesanční prvky.

Nyní je nejvýznamnějším římsko-katolickým kostelem v České republice.

katedrála svatého Víta
Novogotické průčelí s rozetou a 2 věžemi

Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha je hrobkou českých králů včetně Karla IV. nebo Václava IV. Hrobka se nachází v podzemí katedrály. V katedrále se konal před lety pohřeb prezidenta Václava Havla.

Jakmile vstoupíte na třetí nádvoří průchodem z druhého nádvoří, uvidíte novogotické průčelí katedrály s rozetou a dvěma věžemi, které bylo přistavěné na začátku minulého století. Na stavbě se podílel taky Antonín Zápotocký, později prezident Československa. Tudy vstoupíte do katedrály.

Na pravé straně katedrály se pak nachází Velká jižní věž s hodinami, která je s výškou 96,6 metrů třetí nejvyšší kostelní věží v České republice. Můžete si koupit vstupenku a pokochat výhledy na Prahu.

Přímo na Velké jižní věži je zlatá brána a napravo od ní nádherná zlatá mozaika Posledního soudu. Z této strany byl původní vstup do katedrály sv. Víta.

Katedrála je nádherná ze všech stran a určitě doporučuju obejít jí dokola. Spousta návštěvníků se zastaví u západního průčelí a obejde jí jen po pravé straně při cestě přes druhé nádvoří. A to je škoda, protože tak minete chrliče ze severní strany a další detaily.

Pohled na katedrálu od baziliky svatého Jiří
katedrála svatého Víta ze severní strany

Co vidět uvnitř katedrály svatého Víta?

Především za slunečných dní je interiér katedrály nádherně prozářen barevnými vitrážemi, které hrají všemi barvami. Na jejich výrobě se podíleli čeští umělci začátku 20. století včetně Alfonse Muchy, Františka Kysela a Maxa Švabinského.

Dalším místem, co si nenechat ujít při prohlídce katedrály, je Svatováclavská kaple, kterou najdete po pravé straně katedrály. Ta je postavená přímo nad hrobem svatého Václava a ukrývá dveře, kterými se projde ke korunovačním klenotům (nejsou přístupné veřejnosti).

Kaple je natolik vzácná, že si jí můžete prohlédnout jen od dveří. Za vidění stojí taky stříbrná hrobka Jana Nepomuckého a spousta dalších nádherných kaplí a detailů.

katedrála svatého Víta v Praze / Praha památky / Svatováclavská kaple
Svatováclavská kaple

Otevírací doba

Otevírací doba katedrály svatého Víta se liší podle období. V letní sezóně (duben-říjen) je otevřená 9:00-17:00 a v neděli až od 12:00. V zimní sezóně (listopad-březen) je pak otevírací doba o hodinu zkrácená 9:00-16:00. Poslední vstup je vždy 20 minut předem.

Výhledem z Velké jižní věže se můžete pokochat v létě v čase 10:00-18:00 a v zimě 9:00-17:00. Poslední vstup 30 minut předem.

Pokud vám stačí obdivovat katedrálu jen zvenčí, areál Pražského hradu je otevřený po celý rok 6:00-22:00.

Vstupné a vstup

Katedrálu svatého Víta můžete navštívit v rámci okružní prohlídky po Pražském hradě. Nedá se koupit samostatná vstupenka pouze do katedrály. Okružní prohlídka zahrnuje taky Starý královský palác, baziliku sv. Jiří a Zlatou uličku.

Vstupné na okruh Pražským hradem je 250 Kč a snížené vstupné 125 Kč (pro děti 6-16 let, studenty do 26 let a seniory nad 65 let). Pokud navštěvujete Pražský hrad s rodinou, můžete si koupit zvýhodněnou rodinnou vstupenku za 500 Kč (zahrnuje 2 dospělé a až 5 dětí do 16 let).

TIP: Vstupenku v mobilu nebo papírový lístek si uchovejte po celou dobu návštěvy. Kód na vstupence budete skenovat na každém místě zvlášť, abyste prošli turnikety. Jednotlivá místa jsou totiž rozprostřená po celém areálu Pražského hradu. Tím se mezi sebou mísí návštěvníci, kteří vstupenku mají a i ti, kteří jí nemají.

Katedrála po levé straně, uprostřed Starý královský palác a Nový královský palác napravo

Katedrálu sv. Víta můžete jako jedinou navštívit zdarma. Dostanete se ale jen na úplný začátek, protože kousek za vstupem po levé straně začíná za turnikety placený okruh. Neuvidíte tak to nejzajímavější z katedrály ani Svatováclavskou kapli.

TIP: Vstupenky je možné koupit online a na místě jen oskenovat kód z mobilu. Díky tomu přeskočíte frontu na lístky a můžete jít rovnou dovnitř památek. Oblíbené jsou taky prohlídky s místním průvodcem.

Další místo, kam si můžete koupit vstupenku, je Velká jižní věž katedrály sv. Víta, ze které budete mít Prahu jako na dlani. Vstupné je 150 Kč, snížené 80 Kč a rodinné 300 Kč. Vstupenku je možné zakoupit jen na místě.

Mapa Pražského hradu

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Pražského hradu. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Pražském hradě. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Související články

Nejčastější otázky ke katedrále svatého Víta

Jakou má katedrála sv. Víta otevírací dobu?

Otevírací doba katedrály svatého Víta se liší podle období. V letní sezóně (duben-říjen) je otevřená 9:00-17:00 a v neděli až od 12:00. V zimní sezóně (listopad-březen) je pak otevírací doba o hodinu zkrácená 9:00-16:00. Poslední vstup je vždy 20 minut předem.

Kolik je vstupné?

Katedrálu sv. Víta můžete navštívit zdarma. Dostanete se ale jen na její úplná začátek. Abyste si mohli prohlédnout vše, musíte si koupit vstupenku, se kterou můžete navštívit katedrálu sv. Víta, Starý královský palác, baziliku sv. Jiří a Zlatou uličku. Základní cena je 250 Kč.

Čím je katedrála sv. Víta zajímavá?

Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha je nejvýznamnějším římsko-katolickým kostelem v České republice. V jejím podzemí se nachází hrobka českých králů včetně Karla IV. Za Svatováclavskou kaplí jsou pak uložené korunovační klenoty, které nejsou veřejnosti přístupné.