10 tipů na nejkrásnější výhledy v Praze + MAPA

vyhlídky v Praze / rozhledny, věže

Praha je město výhledů. Je tu tolik možností, kam zajít a užít si jedny z nejkrásnějších pohledů na město. V tomto článku si povíme tipy na věže, rozhledny nebo vyhlídky. Součástí článku je taky mapa s vyznačenými místy, kam za výhledy v Praze.

Kam za výhledy v Praze: vyhlídky, rozhledny, věže

Staroměstská radnice

Věž na Staroměstské radnici je známá především kvůli orloji. Mimo to je z ní ale nádherný výhled na Staroměstské náměstí a Staré město, ale taky Hradčany a Petřín. Za hezkého počasí je na věži plno turistů, ale ty výhledy za to stojí.

Staroměstské náměstí je s Týnským chrámem a kostelem sv. Mikuláše krásné samo o sobě a výhled z věže tomu dává zase jinou a zajímavou perspektivu. Věž s orlojem určitě patří navrch seznamu, kam za výhledy v Praze.

kam za výhledy v Praze - Staroměstská radnice s orlojem
Staroměstská radnice s orlojem

Plné vstupné do Staroměstské radnice je 250 Kč. Oproti jiným věžím je vyšší, ale v rámci vstupného máte v ceně taky prohlídku Staroměstské radnice – sály, podzemí a kapli včetně 12 apoštolů.

Vstupenky se prodávají ve 2. patře, kam dojdete po schodech nebo vyjedete proskleným výtahem.

Poté přejdete k výstupu na věž – jdete po širokém schodišti a až na závěr vás čeká strmé ocelové schodiště, na kterém je sestup a výstup regulován pomocí semaforu. Druhou možností je vyjet nahoru proskleným výtahem (za příplatek).

kam za výhledy v Praze - Staroměstská radnice s orlojem
výhled ze Staroměstské radnice – Petřín rovně a katedrála sv. Víta po pravé straně
kam za výhledy v Praze - Staroměstská radnice s orlojem
výhled ze Staroměstské radnice na kostel sv. Mikuláše

Až si užijete výhledy z věže, sestoupáte do prvního patra, kde začíná prohlídka interiérů Staroměstské radnice.

Tip: Ve Staroměstské radnici jsou toalety zdarma hned po levé straně za vstupem – nepotřebujete vstupenku.

 • Vstupné do Staroměstské radnice: 250 Kč, snížené 150 Kč (senioři nad 65 let, mládež 15-18 let, studenti), děti do 5 let a ZTP s doprovodem zdarma; KOUPIT VSTUPENKY ONLINE
 • Otevírací doba: leden-březen PO 11:00-20:00, ostatní dny 10:00-20:00; duben-prosinec PO 11:00-21:00, ostatní dny 9:00-21:00
 • Adresa: Staroměstské náměstí 1
 • Jak se dostat: metro A – zastávka Staroměstská, zastávka tramvaje Staroměstská (linky 1, 2, 17, 18, 25, 36)

☞ Inspirujte se itinerářem, co vidět v Praze za 2 dny.

Národní muzeum

Výhledy z Národního muzea? Ne, nespletla jsem se. Národní muzeum leží na vrchu Václavského náměstí. Je velkolepé a má kopuli, kterou můžete navštívit v rámci prohlídky muzea.

Z kopule je nejlepší výhled právě na Václavské náměstí a přilehlé okolí.

Národní muzeum v Praze
Národní muzeum v Praze

Národní muzeum je nejdůležitější muzejní institucí v Česku. Najdete tady obrovské množství exponátů z historie a přírodních věd. Expozice je zpracovaná tak, aby bavila dospělé i děti a bez problémů tu strávíte klidně půl dne.

 • Vstupné do Národního muzea: 250 Kč, snížené 150 Kč (senioři nad 65 let, mládež 15-18 let, studenti), děti do 15 let zdarma
 • Otevírací doba: 10:00-18:00
 • Adresa: Václavské náměstí 68
 • Jak se dostat: metro A a C – zastávka Muzeum, tramvaj do zastávky Muzeum (linky 5, 11, 13, 14, 18)

Malostranská a Staroměstská mostecká věž

Malostranská a Staroměstská mostecká věž se nacházejí u vstupů na Karlův most – Malostranská mostecká věž představuje vstupní bránu na Malou Stranu a Staroměstská mostecká věž je dominantou při vstupu do Starého města.

Denně tu projde obrovské množství lidí, ale jen malé procento z nich vystoupá na jednu z věží. A to je velká škoda, protože z obou věží je nádherný výhled.

Ze Staroměstské mostecké věže uvidíte na Karlův most a za ním Malou Stranu a Hradčany s Pražským hradem.

Staroměstská mostecká věž
Staroměstská mostecká věž

Z Malostranské mostecké věže se vám na jedné straně naskytne výhled na Malou Stranu a Hradčany a z druhé strany zase na Karlův most se Starým městem. Malostranskou mosteckou věž tvoří 2 věže.

Menší věž se jmenuje Juditina podle mostu, který tu stál dříve na místo Karlova mostu. K ní byla později přistavěná gotická věž s ochozem, na který můžete vystoupat a pokochat se okolím.

Malostranská mostecká věž
Malostranská mostecká věž
Malostranská mostecká věž výhled
výhled z Malostranské mostecké věže na Karlův most
 • Vstupné do Staroměstské a Malostranské mostecké věže: vstupné na každou věž je 150 Kč, snížené 100 Kč (senioři nad 65 let, děti 6-15 let a studenti do 26 let); první hodinu po otevření 50 % sleva na vstupné; možnost zvýhodněné vstupenky, pokud plánujete navštívit obě věže
 • Otevírací doba: leden-březen 10:00-18:00, duben-květen 10:00-19:00, červen-srpen 9:00-21:00, září 10:00-19:00, říjen-listopad 10:00-18:00, prosinec 10:00-20:00; poslední vstup 30 minut před
 • Jak se dostat: k Malostranské mostecké věži – zastávka tramvaje Malostranské náměstí (linky 1, 12, 15, 20, 22, 23, 25, 36 a noční linka 97) nebo nejbližší stanice metra A – Malostranská a odtud 10 minut pěšky; ke Staroměstské mostecké věži – zastávka tramvaje Staroměstská nebo Karlovy lázně (linky 1, 2, 17, 18, 25, 36 a noční linka 93) nebo nejbližší stanice metra A – Staroměstská a odtud 5 minut pěšky

Čtete: Itinerář pro 1 den v Praze

Svatomikulášská městská zvonice

Svatomikulášská městská zvonice stojí hned vedle kostela sv. Mikuláše na Malostranském náměstí. Na první pohled zaujme svojí štíhlou siluetou oproti výrazné kopuli kostela. Obě stavby jsou stejně vysoké a to 79 m, takže doslova “vyčuhují” nad červenými střechami Malé Strany.

Vstup do Svatomikulášské zvonice nevede přes kostel. Na rozdíl od kostela není totiž ve vlastnictví pražského arcibiskupství – jejím vlastníkem je hlavní město Praha.

zvonice u kostela sv. Mikuláše v Praze na Malé Straně / kam za výhledy v Praze
Svatomikulášská městská zvonice a kopule kostela sv. Mikuláše

Svatomikulášská zvonice má několik pater. V tom nejspodnějším si prohlédnete byt věžníka, v dalším patře se nachází zvonice a nad ní pak vyhlídkový balkón s krásnými výhledy na Prahu.

Nad vyhlídkou je místnost, kde měla svou pozorovatelnu tajná služba STB. Ze zvonice je totiž skvělý výhled na okolí Malé Strany, ve kterém se nachází řada vládních institucí včetně ambasád.

výhled ze zvonice u kostela sv. Mikuláše Praha
Výhled ze Svatomikulášské zvonice
 • Vstupné do Svatomikulášské městské zvonice: 150 Kč, snížené 100 Kč (senioři nad 65 let, děti 6-15 let a studenti do 26 let); první hodinu po otevření 50 % sleva na vstupné
 • Otevírací doba: leden-březen 10:00-18:00, duben-květen 10:00-19:00, červen-srpen 9:00-21:00, září 10:00-19:00, říjen-listopad 10:00-18:00, prosinec 10:00-20:00; poslední vstup 30 minut před
 • Adresa: Malostranské náměstí
 • Jak se dostat: zastávka tramvaje Malostranské náměstí (linky 1, 12, 15, 20, 22, 23, 25, 36 a noční linka 97), nejbližší stanice metra A – Malostranská a odtud 10 minut pěšky

Zahrady pod Pražským hradem

Zahrady pod Pražským hradem jsou terasovité zahrady na jižním svahu Hradčan, které tvoří různá schodiště, zákoutí, fontány, gloriety a dole se nachází barokní sala terrena s nádhernou výmalbou. Jsou hodně členité, takže odtud máte krásné výhledy na Malou Stranu s Petřínem v pozadí.

Zahrady pod Pražským hradem výhled Malá Strana co navštívit
Výhled ze Zahrad pod Pražským hradem na Malou Stranu

Zahrady pod Pražským hradem tvoří 5 zahrad. Momentálně jsou otevřené 4 z nich – Velká Pálffyovská zahrada, Malá Fürstenberská zahrada, Ledeburská zahrada a Malá Pálffyovská zahrada.

Dříve se dalo přes zahrady projít až k Pražskému hradu, ale vzhledem k dnešním opatřením je vrchní vstup zavřený.

Zahrady pod Pražským hradem výhled Malá Strana co navštívit
Lederburská zahrada v Zahradách pod Pražským hradem
 • Vstupné do Zahrady pod Pražským hradem: 130 Kč pro 25-64 let, 100 Kč pro 18-24 let, seniory nad 65 let a ZTP, 50 Kč pro děti 6-17 let
 • Otevírací doba: duben 10:00-18:00, květen-září 10:00-19:00, říjen 10:00-18:00, po zbytek roku zavřeno
 • Adresa: Valdštejnská 158
 • Jak se dostat: 5 minut od Malostranského náměstí nebo metro linka A – zastávka Malostranská (popř. tramvaj) a odtud 5 minut pěšky

Vrtbovská zahrada

A máme tady další zahradu. A ne jen tak ledajakou, protože Vrtbovská zahrada je druhou nejkrásnější zahradou v Evropě. Je prý taky tou nejkrásnější barokní zahradou na sever od Alp.

V Praze je spousta míst, odkud zažijete na město nádherné výhledy a ty z Vrtbovské zahrady patří k těm nejlepším.

Vrtbovská zahrada / Malá Strana památky a co navštívit
Sochy od Matyáše Brauna ve Vrtbovské zahradě

Pokud vystoupáte po úzkých schodech až na horní terasu, uvidíte po levé straně krásné panorama Pražského hradu a kopuli kostela sv. Mikuláše, která vystupuje zpoza červených střech Malé Strany.

Vrtbovská zahrada je menší než Zahrady pod Pražským hradem, ale historicky je velmi cenná a výhledy jsou odtud alespoň podle nás o chlup lepší.

Vrtbovská zahrada / Malá Strana památky a co navštívit
výhled z Vrtbovské zahrady na Malou Stranu
Vrtbovská zahrada / Malá Strana památky a co navštívit
výhled z Vrtbovské zahrady na Pražský hrad po levé straně a kostel sv. Mikuláše
 • Vstupné do Vrtbovské zahrady: 120 Kč, děti do 15 let 85 Kč, senioři a studenti 95 Kč, rodinné vstupné 350 Kč
 • Otevírací doba: duben-říjen 10:00-19:00
 • Adresa: Karmelitská 25
 • Jak se dostat: 2 minuty chůze od Malostranského náměstí na Karmelitské ulici po pravé straně – vstup je trochu schovaný a nachází se ve dvoře.

Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna doslova vystupuje ze záplavy lesů, které pokrývají svahy vrchu Petřín. Rozhledna stojí v nadmořské výšce 324 m a dosahuje výšky 58,7 m. Prostředkem rozhledny vede výtah, kolem kterého se točí 2 schodiště (jedno pro setup a druhé pro výstup).

Petřínská rozhledna má 2 vyhlídkové plošiny – první ve 20 m a druhou až v 55 m. Uvidíte odtud na celou Prahu a za dobré viditelnosti až do Krkonoš.

Petřínská rozhledna / kam za výhledy v Praze
Petřínská rozhledna byla postavená jako volná kopie Eiffelovy věže
Petřínská rozhledna
Petřínská rozhledna
výhled z petřínské rozhledny
výhled z Petřínské rozhledny na kostel sv. Vavřince
výhled z Petřínské rozhledny
výhled z Petřínské rozhledny na Malou Stranu a Hradčany s Pražským hradem
 • Vstupné na Petřínskou rozhlednu: 150 Kč, snížené 100 Kč (děti 6-15 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let, ZTP), rodinné za 350 Kč (2 dospělí + až 4 děti do 15 let)
 • Otevírací doba: leden-březen 10:00-18:00, duben-květen 9:00-20:00, červen-září 9:00-21:00, říjen-prosinec 10:00-20:00; poslední vstup na Petřínskou rozhlednu je 30 minut před koncem otevírací doby.
 • Jak se dostat na Petřínskou rozhlednu: na Petřín můžete vyrazit pěšky – z Újezdu na Malé Straně vám cesta zabere něco přes půl hodiny nejkratší trasou. Další možností je tramvaj 22 do zastávky Pohořelec u Strahovského kláštera a odtud asi 20 minut pěšky (tramvají si ušetříte největší stoupání). Nejoblíbenější možností je pak pozemní lanovka na Petřín z Újezdu. Jednotné vstupné na lanovku je 60 Kč nebo zdarma s 24 nebo 72 hodinovou jízdenkou či předplatným kuponem pro Prahu.
 • Více informací o Petříně najdete v samostatném článku

Velká Strahovská zahrada

Pokud se vydáte od Petřína směrem k Hradčanům, budete procházet přes Velkou Strahovskou zahradu s vinicemi.

Sama cesta ke Strahovskému klášteru je panoramatická, ale ještě lepší výhled je pak z Vyhlídky s vinicí, kam vede odbočka. Vyhlídka je přístupná celoročně zdarma.

Vyhlídka s vinicí Praha Petřín Strahovská zahrada
Vyhlídka s vinicí ve Strahovské zahradě

Žižkovská televizní věž

Žižkovská televizní věž leží na pomezí Žižkova a Vinohrad v Mahlerových sadech. Pyšní se třemi nej – Žižkovská věž je se svými 216 m nejvyšší stavbou v České republice, má druhou nejvýše položenou vyhlídkovou plošinu v Česku a celosvětově se jedná o druhou nejošklivější budovu.

Žižkovská televizní věž / kam za výhledy v Praze
Žižkovská televizní věž je prý druhou nejošklivější stavbou na světě

Už samotná stavba vzbuzovala mnoho negativních reakcí. Další vlnu emoci vzbudila pár let zpět, kdy na ní byly nainstalovány obrovské plastiky lezoucích miminek od kontroverzního sochaře Davida Černého. Původně dočasně, ale miminka se tak zalíbila, že je nakonec na Žižkovské věži nechali.

Dnes je Žižkovská věž oblíbené místo, kde si užijete ve výšce 93 metrů výhledy na celou Prahu. Za dobré viditelnosti uvidíte až 100 km daleko. Součástí věže je taky restaurace, bistro, bar a hotel. Nahoru se dostanete výtahem.

Žižkovská televizní věž
Lezoucí miminka od sochaře Davida Černého na Žižkovské věži
 • Vstupné na Žižkovskou věž: 250 Kč, 200 Kč nad 65 let, 160 Kč pro děti 3-14 let, 180 Kč pro studenty 14-26 let, 100 Kč pro ZTP
 • Otevírací doba: 9:00-24:00
 • Jak se dostat na Žižkovskou věž: metro A – stanice Jiřího z Poděbrad; parkování přímo u věže

Vyšehrad

Vyšehrad je posledním místem na našem seznamu, kam za výhledy v Praze. Vyšehrad je pevnost a hrad z 11. století na skále, který tu údajně založil bájný král Krok. A i když to je pevnost, k vojenským účelům dlouho nesloužil. Je to místo, kde na vás dýchne zvláštní atmosféra.

Klidně tu můžete strávit celý den, procházet se, dát si piknik a užívat si výhledy na Prahu. Zvlášť na Vltavu a Hradčany s Petřínem na druhém břehu.

výhled z Vyšehradu

Kromě výhledů se můžete zajít podívat do novogotické baziliky sv. Petra a Pavla nebo na nejstarší rotundu v Praze. Výhodou je, že Vyšehrad leží v širším centru Prahy, takže tu nebývá tolik lidí. 

Vyšehrad / vyhlídky Praha
bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě
 • Vstupné na Vyšehrad: zdarma, platí se za prohlídky objektů (bazilika, hrad, podzemí apod.)
 • Otevírací doba: areál je přístupný 24/7
 • Jak se dostat na Vyšehrad: tramvaj do zastávky Výtoň (linky 2, 3,5, 7, 12, 17, 21) a odtud po schodech nahoru nebo metrem C do stanice Vyšehrad a odtud 7 minut pěšky (menší stoupání než b případě tramvaje)

Kam za výhledy v Praze – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy, kam za výhledy v Praze. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v článku. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Související články

Zde je seznam nejkrásnějších míst, co navštívit v Praze. Inspirujte se naším itinerářem pro 1 den v Praze. Máte víc času? V tomto článku najdete itinerář pro 2 dny v Praze.

Židovská čtvrť je jednou z nejzajímavějších čtvrtí v Praze, stejně tak Petřín s nádherným výhledem. Co dělat na Malé Straně se dozvíte zde nebo se inspirujte nejkrásnějšími místy na Hradčanech.

Navštivte Pražský hrad, kde se nachází nádherná katedrála svatého Víta. Nebo si užijte ty nejlepší výhledy v Praze.