Skotsko itinerář: 3-5 denní roadtrip po Skotsku (+ mapa)

Skotsko roadtrip

Vydejte se s námi na roadtrip Skotskem a objevte oblast s drsnou vysočinou, klidnými jezery, zlatými plážemi a starobylými hrady. Tento tří až pětidenní itinerář je navržený tak, aby vám pomohl objevit ta nejkrásnější místa Skotska.

Je tolik skvělých věcí, co dělat ve Skotsku, takže je téměř nemožné zahrnout vše do jednoho itineráře. V tomto článku si ukážeme několik variant v závislosti na tom, kolik času plánujete ve Skotsku strávit. Pokud jste už ve Skotsku byli, tento článek s nejkrásnějšími místy ve Skotsku vám pomůže najít další inspiraci, co navštívit v jedné z nejkrásnějších oblastí na světě.

Tento článek je rozdělený na několik částí. Nejprve si ukážeme itinerář pro 5 dní ve Skotsku. Pokud máte méně času, můžete využít další varianty itineráře pro 3 nebo 4 dny ve Skotsku.

Začněte balit, skotské dobrodružství právě začíná!

Old Man of Storr na ostrově Skye, Skotsko
Old Man of Storr na ostrově Skye, Skotsko

Roadtrip Skotsko: itinerář – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete mapu roadtripu po Skotsku ve Velké Británii. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňujeme v itineráři pro Skotsko. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Roadtrip Skotsko: 5 denní itinerář

Jak naplánovat itinerář Skotska

Den 1 – Přílet do Edinburghu

Edinburgh je spolu s Glasgow hlavní vstupní bránou do Skotska. Naše dobrodružství začne na letišti v Edinburghu, kde si rovnou můžete půjčit auto – sledujte ukazatele na letišti, které vás k autopůjčovně navedou.

I když nabízí Skotsko veřejnou dopravu, pro takhle nabitý itinerář je lepší volbou auto. Navíc jeden den se budeme pohybovat na ostrově Skye, kde se bez auta neobejdete.

Rezervujte auto s dostatečným předstihem, abyste si zajistili nejlepší cenu a výběr. Během rezervace si ověřte, zda je součástí taky plné pojištění, ať se vyhnete nemilému překvapení na místě.

K půjčení auta potřebujete cestovní pas, kreditní kartu a věk nad 21 let. Podrobné informace se dozvíte při rezervaci auta.

Pokud byste raději využili veřejnou dopravu, vyškrtněte z itineráře ostrov Skye a pohybujte se v oblasti Edinburgh – Fort William – Inverness. Tady máte na výběr vlaky i autobusy – zde si můžete vyhledat aktuální spoje.

The Kelpies – Stirling

Z letiště míříme na první místo v našem itineráři Skotska – The Kelpies.

The Kelpies mají pro Skoty zvláštní význam. Jedná se totiž o monumentální sochy koní tyčící se nad krajinou Falkirku, které jsou vysoké 30 metrů a vzdávají hold průmyslové minulosti Skotska a roli koní v ní.

Název “Kelpies” pochází ze skotského folklóru, kde se vyskytuje vodní duch, který má obvykle podobu koně, známého svou silou a mocí.

The Kelpies / co vidět ve Skotsku
The Kelpies / co vidět ve Skotsku

Kelpies se nacházejí v krásně upraveném parku vedle kanálu Forth and Clyde. Pokud pojedete zapůjčeným autem z letiště, najedete na dálnici a za necelou půl hodinu vystoupíte na parkovišti kousek od Kelpies.

V rámci prohlídky prozkoumáte vnitřek uměleckých děl, seznámíte se s vizí umělce a bohatou tradicí, která stavby inspirovala. Aktuální informace o prohlídkách a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

Hrad Stirling

25 minut od The Kelpies se na vrcholu hradního kopce tyčí hrad Stirling, jedna z nejvýznamnějších památek ve Skotsku. Hrad je rodištěm skotské královny Marie a díky své strategické poloze hrál klíčovou roli ve skotských válkách za nezávislost.

Jeho kombinace královské a vojenské architektury, včetně velkolepého Velkého sálu a Královské kaple, je nádherná. Prohlédněte si zdejší tapiserie a interaktivní výstavy o bohaté skotské historii. Z hradeb si užijete fantastický výhled do okolí.

hrad Stirling Skotsko

Zde najdete více informací o ceně a otevírací době hradu Stirling. Placené parkoviště se nachází přímo u vstupu do hradu.

Čtěte: Kompletní průvodce pro Skotsko na vlastní pěst

Loch Lomond

Pokračujeme v cestě směr národní park Loch Lomond and The Trossachs, kam přijíždíme za hodinu cesty od hradu Stirling.

Loch Lomond / kam ve Skotsku
Loch Lomond / kam ve Skotsku

Srdcem parku je samotné jezero Loch Lomond, největší sladkovodní jezero ve Skotsku. Můžete se vydat na plavbu lodí po jezeře nebo vystoupat na vrchol Ben Lomond pro nejkrásnější výhled na jezero.

Ben Lomond Skotsko

Ben Lomond je známý svým výrazným kuželovitým tvarem, který vytváří nádherné panorama jezeru Loch Lomond. Z vrcholu budete mít výhled nejen na jezero, ale taky na pohoří Trossachs a celý národní park.

Jak se dostat na Ben Lomond: Výchozím bodem je parkoviště Rowardennan (za drobný poplatek), odkud se vydáte po udržované a většinou široké stezce až na vrchol. Na výstup si vyhraďte cca 2-2,5 hodiny.

Přespáváme v okolí Loch Lomond, abychom se mohli další den pokračovat v našem itineráři roadtripu po Skotsku.

Doporučené ubytování v okolí Loch Lomond

 • The Winnock Hotel: Útulný hotel v městečku Drymen, s restaurací, parkováním zdarma a za dobrou cenu
 • Queen of the Loch: Příjemný hotel ve střední cenové relaci v městečku Balloch na břehu jezera Loch Lomond, s restaurací a parkováním zdarma

Pokud máte dostatek času, můžete se hned první den přemístit do Glen Coe, kde strávíme další den.

Den 2 – Glen Coe a Fort William

Vstáváme brzy ráno a pokračujeme v naší cestě po Skotské vysočině. Čeká vás hodinová cesta napříč nádhernou skotskou přírodou, která vás provede nejznámějším údolím ve Skotsku – Glen Coe.

Glen Coe patří mezi nejkrásnější místa Skotska. Drsná rokle známá svými rozlehlými údolími, vysokými horami a jiskřivými horami, která je ztělesněním syrové skotské divočiny. Majestátní krajina posloužila jako kulisa pro filmy, jako je “Skyfall” Jamese Bonda a několik filmů o Harrym Potterovi.

Glen Coe / nejkrásnější místa Skotska

Jedete a kocháte se nádhernými výhledy. Nebo se vydejte po jedné ze stezek, kterých je tu na výběr hned několik v různých stupních obtížnosti.

Jednou z nejkrásnějších tras je túra do Skrytého údolí s výhledem na vrcholy Three Sisters. Na začátku túry je parkoviště s vyhlídkou.

Glen Coe / nejkrásnější místa Skotska
Three Sisters v údolí Glen Coe ve Skotsku

Více informací o stezkách a Glen Coe se dozvíte ve zdejších návštěvnickém centru. Kromě toho vám návštěvnické centrum přiblíží nechvalně proslulý masakr v Glen Coe z roku 1692.

Fort William a viadukt Glenfinnan

V odpoledních hodinách se přemístěte do Fort William, které je pomyslným centrem oblasti. Fort William leží na úpatí vrcholu Ben Nevis, který je nejvyšším vrcholem Velké Británie.

Z Fort William se dostanete za 30 minut k železničnímu viaduktu Glenfinnan.

Glenfinnanský viadukt je pozoruhodné technické dílo v srdci Skotské vysočiny. Byl postavený v letech 1897 až 1901 podle projektu sira Roberta McAlpinea jako součást železniční tratě West Highland Railway. Viadukt je dlouhý 380 metrů a skládá se z 21 oblouků, z nichž každý má rozpětí 15 metrů a dosahuje výšky až 30 metrů.

Glenfinnan / co vidět ve Skotsku

Viadukt se proslavil ve filmové sérii o Harrym Potterovi, kde se Bradavický expres proháněl po velkých obloucích na pozadí Skotské vysočiny. Ať jste nebo nejste fanoušky Harryho Pottera, železniční viadukt Glenfinnan patří k největším zajímavostem v okolí Fort William.

Pokud chcete vidět vlak projíždějící přes viadukt, nezapomeňte si ověřit časy vlaků.

Glenfinnan / co vidět ve Skotsku

Nejlepší ubytování v okolí Glencoe a Ben Nevis 😴

ubytování skotsko
Cruachan Hotel

Moderní hotel v srdci Skotské vysočiny

ubytování skotsko
Caledonian Hotel

3* hotel ve Fort William

Den 3 – Ostrov Skye

Ostrov Skye nemůže chybět v itineráři, co navštívit ve Skotsku.

Udělejte si celodenní výlet na ostrov Skye, který musíte navštívit pro jeho drsnou krajinu a krásné scenérie. Během cesty si prohlédněte Fairy Pools, Old Man of Storr, Quirang nebo Fairy Glen. Samotná cesta nabízí fantastické výhledy, takže je zážitkem sama o sobě.

Quiraing Skye Skotsko
Quiraing na ostrově Skye, Skotsko

Ostrov Skye není rozlehlý a během dne toho můžete stihnout relativně dost – zde najdete seznam nejlepších míst k návštěvě na ostrově Skye. Většina míst je snadno dostupná a nachází se nedaleko sebe. Použijte mapu v článku pro snadnější naplánování trasy.

Užijte si zdejší neskutečnou přírodu a přenocujte na ostrově Skye.

Nejlepší ubytování na ostrově Skye 😴

ubytování ostrov skye
Broadford Youth Hostel

Jednoduché, levné ubytování na ostrově Skye

hotel ostrov skye
Sligachan Hotel

Útulný hotel obklopený přírodou

Den 4 – Hrad Eilean Donan – Loch Ness – Inverness

Odjíždíme z ostrova Skye a cestou se zastavujeme u hradu Eilean Donan.

hrad Eilean Donan Skotsko

Hrad Eilean Donan, jedno nejkrásnějších míst ve Skotsku, se nachází na malém přílivovém ostrově, kde se stýkají tři jezera – Loch Duich, Loch Long a Loch Alsh.

Pro více informací o otevírací době a vstupném se podívejte na oficiální stránky. K hradu se dostanete po kamenném mostě, u kterého se nachází velké parkoviště, prodejna se suvenýry a kavárna.

Loch Ness

Loch Ness je bezesporu nejznámějším jezerem ve Skotsku. Je taky tím nejtajemnějším. Kdo by neslyšel o Lochnesské příšeře neboli “Nessie”, která se údajně ukrývá pod jeho tmavou hladinou.

A právě to láká spousty návštěvníků z celého světa, kteří doufají, že slavné monstrum uvidí. Můžete se vydat na plavbu lodí, abyste měli ještě “větší šanci”, že Nessie zahlédnete.

Loch Ness a hrad Urquhart / co navštívit ve Skotsku
Loch Ness a hrad Urquhart / co navštívit ve Skotsku

Navštivte zříceninu hradu Urquhart, ze které si užijete panoramatický výhled na jezero. Zde najdete aktuální informace o otevírací době a vstupném na hrad Urquhart.

Jezero Loch Ness je od ostrova Skye vzdálené 2 hodiny. Z obou stran jezera vede upravená silnice, ze které ale většinou není k jezeru přístup. Podél severozápadního okraje jezera se nachází u silnice několik bezplatných parkovacích míst, kde se můžete zastavit a pokochat jezerem.

Nejlepší přístup k jezeru si užijete například z Fort Augustus nebo od zříceniny Urquhart.

Loch Ness a hrad Urquhart / co navštívit ve Skotsku
Loch Ness a hrad Urquhart / co navštívit ve Skotsku

Čtěte: Nejkrásnější místa ve Skotsku

Inverness

Zbytek dne můžete strávit v městečku Inverness, které se nachází na severu jezera Loch Ness.

Inverness / nejkrásnější místa ve Skotsku
Inverness / nejkrásnější místa ve Skotsku

V Inverness se historie snoubí s modernitou. Navštivte hrad Inverness, katedrálu svatého Ondřeje a Starý vysoký kostel. Užijte si pulzující noční život s tradiční živou hudbou.

Přenocujte u jezera Loch Ness nebo v Inverness.

Nejlepší ubytování Loch Ness a Inverness 😴

ubytování loch ness skotsko
Loch Ness Guest House

Příjemný penzion kousek od jezera

ubytování loch ness skotsko
Whitehouse B&B

Útulné ubytování s výbornou snídaní

Inverness / nejkrásnější místa ve Skotsku

Den 5 – Edinburgh

A máme tu poslední den skotského dobrodružství. Vyrážíme brzy ráno, protože nás od jezera Loch Ness čeká jízda 3,5 hodiny. Vraťte auto a užijte si poslední den v Edinburghu.

Dopoledne věnujte prohlídce pulzujícího a historického Starého města se středověkými uličkami. Projděte se po Královské míli a navštivte Edinburský hrad, který patří k nejznámějším památkám ve Velké Británii.

Royal Mile Edinburgh

Odpoledne se vydejte do georgiánského Nového města a vystoupejte na Calton Hill, odkud je jeden z nejlepších výhledů na město.

Nebo si vyšlápněte do Artušova sedla pro nejkrásnější západ slunce. Na vrchol vede několik tras, na výstup počítejte s 30-60 minutami podle zvolené trasy.

Čtěte: Nejkrásnější místa v Edinburghu

Z Arthur’s Seat je jeden z nejlepších výhledů na Edinburgh

Kde se ubytovat v Edinburghu

 • Cityroomz Edinburgh: Hotel na Princes St, přímo naproti zastávce, kde staví letištní autobus. K dispozici jsou pokoje a apartmány s kuchyňským koutem.
 • The Haymarket Hotel: Tento hotel leží ve viktoriánském domě v klidné ulici na kraji centra. Má dobré spojení na letiště. Pokoje jsou stylové, útulné a zařízené v tradičním stylu.
 • ibis budget Hotel: Hotely ibis jsou oblíbená síť hotelů, která nabízí menší, ale moderně zařízené pokoje s potřebným vybavením. Tento hotel má ideální polohu pro ty, co hledají ubytování poblíž letiště.

Abyste mohli lépe prozkoumat Edinburgh, potřebujete minimálně 2-3 dny. Tolik času ale v itineráři nemáme, takže máte alespoň důvod se do Skotska ještě vrátit.

Stále je tu spousta míst, která stojí rozhodně za vidění. Od scénické cesty North Coast 500, která vede podél pobřeží severního Skotska po východní pobřeží, které ukrývá spoustu historie a nedotčenou přírodu národního parku Cairngorms.

Cairngorms National Park Skotsko
Národní park Cairngorms, Skotsko

Roadtrip Skotsko: 4 denní itinerář

Pokud máte o jeden den méně, první den se rovnou z letiště vydejte do údolí Glen Coe a nezastavujte se v národním parku Loch Lomond and The Trossachs. Po cestě si můžete udělat krátkou zastávku u The Kelpies a pak pokračovat dál. Do Glen Coe se z letiště v Edinburghu dostanete za 2 hodiny.

Údolí Glen Coe, Skotsko
Údolí Glen Coe, Skotsko

O národní park Loch Lomond and The Trossachs nepřijdete, pojedete totiž přímo přes něj. Čeká vás cesta po upravené silnici napříč krásnou přírodou. Můžete jet taky severem národního parku kolem menšího jezera Loch Lubnaig. Cesta vyjde časově nastejno.

Druhý den se přemístěte na ostrov Skye a třetí den věnujte okolí jezera Loch Ness. Nám se na ostrově Skye líbilo více než u jezera Loch Ness. Pokud to máte podobně, zůstaňte na ostrově Skye druhý a třetí den a k jezeru Loch Ness se přemístěte až druhý den odpoledne. Cesta ze Skye k Loch Ness trvá asi 2 hodiny.

Kilt Rock na ostrově Skye, Skotsko

4 denní itinerář pro roadtrip ve Skotsku pak budete vypadat takto:

 • Den 1 – přílet do Edinburghu a Glen Coe
 • Den 2 – ostrov Skye
 • Den 3 – Loch Ness a Inverness
 • Den 4 – Edinburgh

Čtěte: Nejkrásnější místa Skotska

Roadtrip Skotsko: 3 denní itinerář

3 denní itinerář je velmi krátký, takže vás čeká nabitý program. Itinerář se taky liší podle toho, zda plánujete zahrnout do itineráře ostrov Skye nebo ne. Skye je od Edinburghu nejvzdálenější – pokud byste jeli na přímo, strávíte na cestě 5 hodin.

Pokud se jedná o vaší první návštěvu Skotska, ostrov Skye bych nevynechávala. Zde najdete hned 15 důvodů, proč navštívit ostrov Skye. Itinerář by pak mohl vypadat takto:

Na letišti si půjčujeme auto a rovnou míříme do Glen Coe (2 hodiny jízdy). První den strávíte v okolí Glen Coe a ráno se přemístíme na ostrov Skye, kde strávíte celý další den.

Glen Coe, Skotsko
Glen Coe, Skotsko

Podle toho, v kolik odlétáte, si můžete třetí den udělat krátkou zastávku u jezera Loch Ness, než se vrátíte zpět do Edinburghu.

3 denní itinerář pro roadtrip ve Skotsku pak budete vypadat takto:

 • Den 1 – Glen Coe
 • Den 2 – ostrov Skye
 • Den 3 – návrat zpět s krátkou zastávkou u jezera Loch Ness
Calton hill Edinburgh
Calton Hill v Edinburghu

Toto byly naše návrhy itinerářů pro roadtrip po Skotsku. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentářích níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Velké Británii

SKOTSKO: Plánujete cestu do Skotska bez cestovky? Připravili jsme kompletního průvodce pro návštěvu Skotska na vlastní pěst. Tady se můžete inspirovat nejkrásnějšími místy ve Skotsku. Zde je seznam nejkrásnějších míst na ostrově Skye.

Podívejte se na 25 tipů, co navštívit v Edinburghu (+ další užitečné informace a tipy pro vaší cestu).

ANGLIE: V seznamu nejkrásnějších míst Anglie najdete tipy, co navštívit a zažít v Anglii.

LONDÝN: Čtěte více o tom, co navštívit v Londýně. Abychom vám pomohli naplánovat vaší cestu, vytvořili jsme 3 denní itinerář Londýna. V samostatném článku sdílíme tipy, co dělat v Londýně s dětmi.

Nejčastější dotazy: Skotsko itinerář – 3-5 denní roadtrip po Skotsku

Kdy nejlépe jet na roadtrip po Skotsku?

Nejlepší doba na roadtrip po Skotsku je od května do září, kdy je počasí mírnější a dny delší. Jen počítejte s tím, že na nejoblíbenějších místech ve Skotsku může být docela rušno.

Jaké počasí mohu během roadtripu po Skotsku očekávat?

Skotské počasí může být nepředvídatelné. V jednu chvíli svítí slunce a vzápětí pršet. Vždy buďte připraveni s vhodným oblečením pro jakékoli povětrnostní podmínky, a to i v letních měsících.

Mohu si pronajmout auto, pokud přijedu do Skotska z jiné země?

Ano, ve Skotsku si můžete pronajmout auto, pokud přijíždíte z jiné země. Budete potřebovat platný řidičský průkaz ze své domovské země (pro země EU) a v závislosti na zemi původu můžete potřebovat mezinárodní řidičské oprávnění (IDP).

Která místa ve Skotsku musíte na roadtripu navštívit?

Skotsko má dechberoucí krajinu a historické památky. Mezi místa, která musíte navštívit, patří například Highlands, ostrov Skye, Edinburgh, jezero Loch Ness a Glencoe. North Coast 500 je vyhlášená trasa, která nabízí úchvatné pobřežní scenérie, ale v tomto případě je dobré prodloužit roadtrip alespoň na 6 dní.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *