25 tipů na památky a co navštívit v Edinburghu + mapa (2024)

Plánujete, co vidět a jaké památky navštívit v Edinburghu? Podívejte se, jaká nejkrásnější místa Edinburgh ukrývá a co stojí za to navštívit.

Edinburgh jsem navštívila už před několika lety. Doteď si pamatuju, jak mě bavila surovost města a Skoti v kostkovaných kiltech na Royal Mile pod hradem.

Edinburgh dokonale vystihuje atmosféru celého Skotska. Nenajdete tu barevnost a hravost Barcelony. Ani prosluněnost Toskánska či Lisabonu nebo eleganci Paříže

V Edinburghu vás čerstvý vítr šlehá do tváře, stoupáte nebo naopak klesáte z kopce díky zdejšímu zvlněnému terénu a kocháte se místy, ve kterých se otiskl středověk a pozdější georgiánské období. 

Magazín Time Out vyhlásil v roce 2022 Edinburgh jako nejkrásnější a nejlepší město k návštěvě. To už zní jako pořádný důvod, proč skotskou metropoli navštívit. Co myslíte?

A pokud milujete Harry Pottera, není co řešit. Vždyť právě Edinburgh byl pro autorku JK Rowlingovou tou největší inspirací.

Edinburgh: hlavní město Skotska

Kde leží Edinburgh?

Edinburgh se nachází na jihovýchodě Skotska u zálivu Firth of Forth, kam se vlévá řeka Forth. Záliv je součástí Severního moře a je známý pro své velké kolonie ptáků.

S 500 tisíci obyvateli se jedná po Glasgow o druhé nejlidnatější město Skotska. I když není největší, je Edinburgh hlavním městem Skotska.

Zajímavosti o Edinburghu

Málokde na světě najdete město opředené tolika mýty, tajemnou historií a strašidelnými příběhy o honech na čarodějnice a vraždách. Právem nese přezdívku město duchů.

Edinburgh je zároveň prvním městem s hasičskou službou a místem vynálezu telefonu.

Většina památek a zajímavostí v Edinburghu se rozprostírá na Starém a Novém městě, které jsou zapsané na seznamu UNESCO.

Royal Mile Edinburgh
Royal Mile propojuje Edinburský hrad a palác Holyrood

Staré město je z obou stran zasazené mezi dvě vyhaslé sopky. Na jedné z nich se tyčí Edinburský hrad a na druhé vyhlídka Arthur´s Seat s nádherným výhledem na město.

Edinburgh je nejzelenějším městem ve Spojeném Království – najdete tu na 112 parků. Předběhl dokonce Londýn, který byl díky velkému množství parků a zahrad klasifikován jako les.

V Edinburghu se koná největší festival na světě. Jmenuje se Edinburgh Fringe Festival a probíhá po celý srpen. Kvůli festivalu se sem sjíždějí lidé z širokého okolí. Vygeneruje obrovské množství financí a vytvoří 5 250 pracovních míst na plný úvazek.

A to nejlepší na konec – právě v Edinburghu žije jediný tučňák na světě, který byl pasovaný v roce 2008 na rytíře. O 8 let později byl dokonce povýšeno norskou gardou na brigádního generála.

Sir Nils Olav, Edinburská ZOO

Nejkrásnější místa, co vidět v Edinburghu: mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Edinburghu. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci, co vidět v Edinburghu. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Nejlepší památky, co navštívit v Edinburghu

Edinburgh je jedno z těch měst, kde vám stačí se dlouhé hodiny procházet a objevovat. Zas a znova.

Zdejší architektura je jedinečná a každá čtvrť má jiné, nezaměnitelné kouzlo.

I přesto se tady najde několik míst, které byste si neměli nechat ujít. Památky a zajímavosti, které stojí za to vidět v Edinburghu.

Edinburský hrad

Existuje snad větší ikona Edinburghu než Edinburský hrad, který se tyčí vysoko na sopečném suku? V centru města, kde ho budete mít ze spousty míst ve městě stále na očích?

Edinburský hrad je nejnavštěvovanější atrakcí ve městě. Ano, je hodně turistický a fronty mohou být opravdu dlouhé (hlavně v sezóně). To by vás ale nemělo odradit od návštěvy.

Edinburgh Castle Edinburgh / co navštívit v Edinburghu
Pohled na Edinburský hrad ze zahrad u Princes Street

My jsme tady naší návštěvu začali pozdě odpoledne a přišlo mi to jako ten nejlepší start.

Edinburský hrad vás provede dlouhou a bouřlivou historií. Prohlédnete si tady skotské korunovační klenoty a zažijete nádherný výhled z hradeb (za dobré viditelnosti až k pobřeží). Díky tomu získáte hned na začátku přehled o tom, co vás v Edinburghu čeká.

Edinburský hrad výhled / co navštívit v Edinburghu
Pohled z Edinburského hradu na Staré město a Holyrood Park za ním

Hrad pochází ze 12. století. Je rozlehlý a impozantní. Na jeho návštěvu si vyhraďte minimálně 2 hodiny (v sezóně ještě víc).

V rámci prohlídky nakouknete do ložnice Marie Stuartovny, uvidíte několik expozic (válečnictví, historie Skotska, dobové malby) a památník obětem 1. světové války. V Královském paláci se pokocháte korunovačními klenoty (tady mohou být v sezóně dlouhé fronty).

Vedle korunovačních klenot se nachází Kámen osudu. Ten je symbolem skotské monarchie a už po staletí se používá při inauguraci králů.

Edinburský hrad / co navštívit v Edinburghu

Každý den se kromě neděle a svátků vystřelí přesně ve 13 hodin z polního kanónu One o´clock Gun na Mill´s Mount Battery. Krátce před výstřelem se tu začnou návštěvníci hradu scházet, tak je lepší přijít dřív pro nejlepší výhled.

Pokud se budete zrovna procházet v zahradách Princes Street pod hradem, uslyšíte výstřel taky.

Střelba má historickou symboliku. V minulosti se totiž podle výstřelu seřizovaly námořní hodiny v lodích ve Firth of Forth.

K Edinburskému hradu se dostanete po historické uličce Castlehill, která je součástí Royal Mile.

Edinburský hrad / co navštívit v Edinburghu

Vstupné a otevírací doba Edinburského hradu

Vstupné do Edinburského hradu vyjde na £19,50 pro 16-64 let, £15,50 pro 65+ a £11,40 pro děti 5-15 let. Děti do 5 let mají jako na spoustu jiných atrakcí v Edinburghu vstup zdarma.

Otevírací doba se liší podle období:

  • 1. dubna – 30. září 9:30-18:00 (poslední vstup v 17:00)
  • 1. října – 31. března 9:30-17:00 (poslední vstup 16:00)
Edinburský hrad / Edinburgh památky

Jak se vyhnout frontám do Edinburského hradu?

Edinburský hrad je hodně turistický. To by vás ale nemělo odradit od jeho návštěvy. Chce to jen lépe plánovat. Především v sezóně.

Mým hlavním doporučením je objednat si vstupenku předem. Nebudete muset stát frontu na lístky a výrazně si tím zkrátíte čekání.

Návštěvu si naplánujte blíže k otevírací době – brzy ráno nebo naopak poději odpoledne. V tomto případě bych doporučila návštěvu pozdě odpoledne – pokud budete mít štěstí na jasnou oblohu, je z hradu krásné světlo.

Oblíbenou možností jsou taky prohlídky s průvodcem, kde průvodce vypíchne to nejlepší a dozvíte se zajímavosti z historie hradu. Prohlídky trvají 90 minut a probíhají v angličtině.

Royal Mile

Royal Mile je ikonická dlážděná cesta spojující Edinburský hrad a palác Holyroodhouse (o něm víc dál v článku). Je dlouhá něco přes 1 míli a obklopená obchůdky, restaurace, hospodami a bary.

Royal Mile Edinburgh
Royal Mile Edinburgh

A nesmím zapomenout na pouliční umělce. Hned před hradem stojí dudáci v kostkovaných kiltech.

Royal Mile Edinburgh

Většina měst má svojí hlavní třídu, kam míří největší davy turistů. V případě Edinburghu je to právě Royal Mile.

Royal Mile ale na mapě nenajdete. Nejedná se totiž o oficiální název ulice. Royal Mile tvoří několik kratších ulic, které na sebe navazují. Z části je cesta určená pouze pro pěší.

Z Royal Mile se pak větví další ulice, tzv. closes. Klidně tu můžete strávit odpoledne jejich procházením, prohlížením si výloh a objevováním skrytých zákoutí a výborných restaurací.

Čtěte: Kompletní průvodce pro Skotsko bez cestovky

The Scotch Whisky Experience

Skotsko a whisky k sobě neodmyslitelně patří. Ve The Scotch Whisky Eperience se dozvíte o skotském národním nápoji vše, co vás v souvislosti s whisky napadne.

The Scotch Whisky Experience sídlí v krásné historické budově pod hradem

Při návštěvě Skotska jsme navštívili taky palírnu Talisker na ostrově Skye. Byla to dobrá prohlídka, ale The Scotch Whisky Experience je mnohem zábavnější.

Poučná a interaktivní zároveň, takže zaujme i děti a ty, kdo chuť whisky moc nemusí (ano, hlásím se).

Věděli jste? Označení whisky se používá pro whisky ze Skotska, Kanady a Japonska. Naopak whiskey se vyrábí ve Spojených Státech a Irsku.

The Scotch Whisky Experience se nachází v krásné historické budově po levé straně na Castlehill (při pohledu směrem na hrad).

Prohlídka The Scotch Whisky Experience

Na výběr je několik druhů prohlídek. Už základní prohlídka Silver Tour toho nabízí víc než dost – jízdu v sudu, díky které se dostanete do virtuální palírny. Průvodce pak dodá spoustu zajímavostí o whisky a její historii a výrobě.

V samém závěru vás čeká ochutnávka (pro 18+; skleničku si můžete nechat jako suvenýr) a návštěva obchodu s největší nabídkou skotské whisky na světě.

Prohlídka trvá 50 minut.

Nezapomeňte na audioprůvodce (k dispozici následující jazyky: španělština, čínština, čeština, holandština, angličtina, francouzština, němčina, hindština, italština, japonština, korejština, polština, portugalština, ruština, skotská gaelština, švédština).

Vstupné a otevírací doba

Vstupné začíná na £23 (Silver Tour pro dospělého). Otevřeno je denně 10:00-18:00. Vstupenky získáte zde

Camera Obscura&World od Illusions

Camera Obscura&World od Illusions se nachází hned naproti The Scotch Whisky Experience kousek od Edinburského hradu.

Čeká vás 5 pater plných zábavných iluzí, optických triků a překvapení. V nejvyšším patře se nachází historická Camera Obscura, vrchol celé návštěvy. V závěru se můžete pokochat z věže panoramatickým výhledem na Edinburgh.

Camera Obscura&World od Illusions ve Starém městě na Castle Hill, zdroj: Christian Michelides

Pokud jedete do Edinburghu s dětmi, je to povinná zastávka. Užijete si to ale i bez dětí.

Na návštěvu si vyčleňte 1,5-2 hodiny.

Vstupné a otevírací doba Camera Obscura&World od Illusions

Vstupné stojí £21,95 pro 16-64 let, £19,95 pro studenty a 65+ a £16,95 pro děti 5-15 let.

Vstupenky je lepší rezervovat předem (zvlášť v sezóně bývá vyprodáno) a to i pro děti do 5 let, které mají jinak vstup zdarma. Nemusíte nic tisknout, stačí jen ukázat potvrzení rezervace.

Otevřeno je denně v následujících časech: pondělí až čtvrtek 9:30-19:00, pátek 9:00-21:00, sobota 9:00-21:30, neděle 9:00-21:00.

St Giles Cathedral

Katedrála sv. Jiljí se nachází na Royal Mile 5 minut od Edinburského hradu. Patří mezi nejkrásnější místa v Edinburghu a určitě musí být na seznamu, co vidět. Je postavená v gotickém stylu a hlavní loď má sytě modrý strop.

St Gile Cathedral Edinburgh / památky v Edinburghu

St Giles Cathedral byla středobodem skotské reformy a farním kostelem Johna Knoxe, jehož kázání inspirovalo v 16. století k proměně Skotska jako oficiální protestantské země.

Dnes se jedná o hlavní kostel ve městě.

St Giles Cathedral

Katedrála je známá pro svou Bodlákovou kapli, kde sídlí Řád bodláků. Jeden z nejznámějších a nejvznešenějších rytířských řádů ve Spojeném království.

Katedrálu můžete navštívit zdarma (dar v doporučené výši £5 je vítaný). Otevřeno je denně – pondělí až pátek 10:00-18:00, sobota 9:00-17:00, neděle 13:00-17:00.

Bodláková kaple je přístupná pouze v rámci bezplatné prohlídky (45 minut). Ta se koná od pondělí do pátku v časech 10:30 a 14:30. Místo si musíte rezervovat předem.

Nejlepší ubytování v Edinburghu 😴

ibis Budget Hotel

Moderní ubytování za dobrou cenu

Edinburgh House Hotel

Levné ubytování a výhodná poloha

Victoria Street

Stále zůstáváme ve Starém městě, které je protkané nádhernými uličkami. Jednou z nich je Victoria Street, plná barevných výloh, obchůdků a restaurací.

Victoria Street Edinburgh / co vidět v Edinburghu

Dostanete se sem krátkou odbočkou z Royal Mile. Pokud půjdete od hradu, po 5 minutách se větví u kostela několik ulic. Dáte se tou nejužší ulicí vpravo dolů, která vás zavede na Victoria Street.

Než vkročíte na Victoria Street, po pravé straně je odbočka na terasu, odkud uvidíte na ulici z vrchu (viz úvodní foto).

Grassmarket

Vyústěním Victoria St je Grassmarket. Živé náměstí plné restaurací, hospůdek a barů. A co víc, výhled na Edinburský hrad je odtud parádní.

Grassmarket / co vidět v Edinburghu

Vennel Viewpoint

Jen pár kroků od Grassmarket se vám na schodech u zbytků původní Floddenské zdi naskytne krásný pohled na Edinburský hrad.

co vidět v Edinburghu

Dostanete se sem jednoduše – projdete celé náměstí Grassmarket, až uvidíte po levé straně úzké schody. Jakmile vystoupáte po schodech o trochu výš, vyloupne se vám krásný výhled na hrad.

Národní muzeum Skotska

National Museum of Scotland byste při návštěvě Edinburghu určitě neměli minout. Kompletní průvodce Skotskem pod jednou střechou – přírodověda, historie od pravěku až po současnost, vesmír, lidstvo nebo technika.

Zábavné, interaktivní, moderní muzeum, kde se zabaví všechny věkové kategorie.

Národní muzeum Skotska

Nenechte si ujít kostru obřího jelena, lebku velryby nebo první klonovanou ovci Dolly. Jste fanoušky Harryho Pottera? A pamatujete si samostatně se pohybující figurky v prvním díle Harry Potter a Kámen mudrců? Tak právě tyto figurky, Lewisovy šachové figurky, najdete v National Museum of Scotland.

V muzeu jsou k vidění taky závodní vozy Formule 1.

Až si prohlédnete sbírku (prohlídka je minimálně na 2 hodiny), vyjeďte na střechu, kde je terasa s výhledem na město.

Vstupné do National Museum of Scotland je zdarma. Dary jsou vítané. Otevřeno je denně 10:00-17:00.

K muzeu se dostanete za pár minut z Royal Mile. Doporučuji jít přes ulice Victoria St a Candlemaker Row. Obě sloužily jako inspirace pro Příčnou uličku v Harry Potterovi.

TIP: Pokud vás baví Harry Potter a rádi byste se dozvěděli víc o místech, kde se Harry Potter v Edinburghu natáčel? Podívejte se na tuto oblíbenou prohlídku, která je vytvořená ve formě zábavného kvízu o Harry Potterovi.

Greyfriars Kirkyard

Přímo naproti Národnímu muzeu Skotska se nachází starý hřbitov Greyfriars Kirkyard. Ten je známý především ze dvou důvodů.

Tím prvním je socha Sky teriéra Bobbyho, který údajně chodil 14 let po smrti svého pána k jeho hrobu a poté tu byl sám pochován. Na motivy dojemného příběhu natočil Walt Disney film Greyfriars Bobby.

Socha Bobby Edinburgh

Turisté si sem chodí hladit nos sochy Bobbyho pro štěstí. Místní jsou z toho nešťastní, protože tím došlo k nevratnému poškozené sochy. I přes drahé restaurátorské práce se nepodařilo sochu navrátit do původního stavu.

Druhým důvodem je Harry Potter. Natáčelo se tu několik scén a JK Rowlingová dokonce pojmenovala několik postav po zesnulých.

Podzemní město

Staré město není tou nejstarší částí Edinburghu. Pod Royal Mile se nachází původní město, které můžete navštívit v rámci prohlídky s průvodcem a dozvědět se více o temné historii Edinburghu.

Prohlídky mají různé zaměření. Podle toho se pak liší vstupné, které začíná na £14.

Holyroodhouse

Holyroodhouse tvoří druhý konec Royal Mile (ten první představuje Edinburská hrad).

A není to jen tak ledajaký palác. Holyroodhouse totiž slouží jako královské sídlo, když je král v Edinburghu. Tady byl taky pasovaný na rytíře sir Sean Connery.

Holyroodhouse Edinburgh

Palác je veřejnosti přístupný po většinu roku, kdy král na Holyroodhouse není (a to včetně jeho komnat). Kromě toho můžete nakouknout do komnat Marie, královny Skotů nebo Velkého sálu s portréty skotských králů.

Součástí paláce jsou taky 4 hektarové zahrady, které v létě hýří barvami.

Holyroodhouse Edinburgh
V zahradách se nachází zřícenina opatství – dovnitř je momentálně vstup zakázaný, ale stojí za vidění i zvenčí

Vstupné a otevírací doba Holyroodhouse

Holyroodhouse je otevřený od července do září denně, po zbytek roku je zavřeno v úterý a ve středu. Otevírací doba se liší podle období:

  • 1. dubna – 31. října 9:30-18:00 (poslední vstup 16:30)
  • 1. listopadu – 31. března 9:30-16:30 (poslední vstup 15:15)

Vstupné do Holyroodhouse je při rezervaci minimálně den předem £20 nad 24 let, £13 pro 18-24 let a £10 pro děti 5-17 let. Při objednání lístků v den návštěvy jsou vstupenky dražší. Vstupenky získáte zde.

Nejlepší ubytování v Edinburghu 😴

Haymarket Hotel

Tradiční hotel na kraji centra

Cityroomz Edinburgh

Moderní a čisté ubytování za dobrou cenu

Arthur´s Seat

Vedle Holyroodhouse se rozprostírá Holyrood park. Velká plocha zeleně pokrývající 350 milionů let vyhaslou sopku.

Nejvyšším bodem je Arthur´s Seat v nadmořské výšce 251 metrů. Místo, které je údajně pojmenované po legendárním králi Artušovi.

Jsou odtud nádherné výhledy na město a určitě patří mezi nejkrásnější místa, co navštívit v Edinburghu. Oblíbené místo pro místní i turisty, takže počítejte s tím, že tu sami nebudete.

Arthur´s Seat Edinburgh / co navštívit v Edinburghu

Tras nahoru vede hned několik. Můžete vyrazit například kolem ruiny kaple sv. Antonína nebo kolem útesů Salisbury Crags. Salisbury Crags uvidíte od Holyroodhouse jako první. Pohled na Arthur´s Seat se vám rozevře až za útesy.

Procházka k Salsibury Crags je nenáročná. Na Arthur´s Seat je dobré zvolit lepší obuv (žádné podpatky). Podle toho, jakou trasu zvolíte, může být cesta kamenitá, strmá a místy bahnitá.

Arthur´s Seat Edinburgh / co navštívit v Edinburghu
Arthur´s Seat Edinburgh / co navštívit v Edinburghu

Na vrcholu budete za 30-60 minut. Pokud hledáte lehčí trasu, nechte se taxi odvést k jezeru Dunsapie (stačí říct název jezera; je tu i parkoviště), odkud je to na vrchol půl hodiny.

Nahoře taky dost fouká, takže si přibalte vrstvu navíc. A nezapomeňte na vodu a něco na zub. Arthur´s Seat je skvělé místo pro piknik.

Skotský parlament

Budova skotského parlamentu se nachází přímo naproti Holyroodhouse. Parlament je veřejně přístupný, ale bez průvodce se dostanete jen do základních prostor (včetně výstav).

Skotský parlament Edinburgh

Prohlídky s průvodcem trvají 45 minut a jsou zdarma. Nebo navštivte jednání parlamentu. Vše je potřeba předem rezervovat tady.

Skotský parlament Edinburgh

Canongate Kirk

Canongate Kirk představuje malý, strohý kostel, kde jsou pohřbené některé významné skotské osobnosti. Například ekonom Adam Smith. Kostel se nachází kousek od Holyroodhouse.

Canongate Kirk Edinburgh

Scott Monument

Přesouváme se do Nového města k nádraží Waverley. Nové město navazuje bezprostředně na Staré město (Edinburský hrad, Royal Mile, Grassmarket a ulice v okolí) – stačí sejít z Royal Mile.

Nové město vlastně ale není moc nové. Pochází totiž z 18. století.

Staré město si můžete představit jako labyrint uliček.

Nové město má proti němu dokonale nalinkovanou strukturu. Ulice byly postaveny v georgiánském stylu podle vzoru britské vlajky.

Kousek od nádraží uvidíte už z dálky Scott Monument. Štíhlý viktoriánský památník zasvěcený nejznámějšímu skotskému spisovateli – siru Walterovi Scottovi. Na památníku je vyobrazeno víc než 60 postav ze Scottových románů.

Dokonce i hlavní nádraží Waverley nese název po prvním románu Waltera Scotta.

Můžete vystoupat 287 schodů po úzkém točivém schodišti až nahoru a užít si výhled na Edinburgh. Poplatek za vstup je £8 (£6 pro děti). Součástí je taky prohlídka menšího muzea, které je spisovateli zasvěcené.

Scott Monument Edinburgh

Otevřeno je denně v čase 10:00-15:30 (čas posledního vstupu) s přestávkou na oběd od 12:30 do 13:45.

Od Scott Monument můžete pokračovat po jedné z nejznámějších nákupních tříd v Edinburghu – Princes St.

Skotská národní galerie

Jen pár kroků od Scott Monument leží Scottish National Gallery. Pokud milujete umění, neměla by vám galerie uniknout.

Zahrnuje díla starých mistrů a evropských umělců včetně Da Vinciho, Raphaela nebo Moneta. Jedním z nejvýznamnějších děl jsou olivovníky od Van Gogha.

Vstupné do Scottish National Gallery je zdarma (dary jsou vítané – v Edinburghu se často doporučuje £5). Stálá výstava je doplněná o dočasné tematické výstavy, které jsou zpoplatněné.

Otevřeno je denně v čase 10:00-17:00.

Princes Street Gardens

Vedle Princes Street se nachází na svahu pod Edinburským hradem Princes Street Garden. Rozlehlé zahrady se sochami, fontánami, květinovými instalacemi a spoustou cestiček a laviček k posezení. Za vidění stojí květinové hodiny, které se každý rok obměňují.

Edinburgh Princes Street Gardens

Těžko uvěřit, že v minulosti se tu místo zahrad rozprostíralo jezero Noch Loch, které sloužilo jako skládka odpadků a k likvidaci těl.

Calton Hill

Calton Hill je dalším místo se skvělým výhledem na Edinburgh. Oproti Arthur´s Seat je výstup krátký a nenáročný.

Calton hill Edinburgh

Na jeho vrchu je několik zajímavých staveb. Například Národní památník, které připomíná athénský Akropolis. Díky tomu se přezdívá Edinburghu Athény severu.

Běžně je za £6 přístupný taky Nelsonův památník. Momentálně je ale uzavřený (prosinec 2022).

Nebo navštivte observatoř a vystoupejte pro výhled na vyhlídkovou plošinu.

Čtěte: Nejkrásnější místa Skotska

Dean Village

Máte rádi klidná zákoutí, kde se můžete jen procházet a čerpat atmosféru místa? Dean Village je k tomu ideální. Nachází se mimo centrum ve čtvrti West End.

Dean Village je bývalá vesnice, která sloužila ve 12. století na mletí obilí. Budovy mlýna byly poté přeměněny na obytné domy a dnes se jedná o kouzelnou rezidenční oblast.

Dean Village Edinburgh / zajímavosti a co vidět v Edinburghu

Při návštěvě je potřeba brát ohled na místní, kteří tu bydlí. Nerušit a myslet na to, že tu nenajdete žádné turistické zázemí (WC, restaurace apod.). Nejsnadněji se sem dostanete tramvají 11 z Princes St a odtud pár minut pěšky.

Od Dean Vilage můžete vyrazit na procházku po Water of Leith Walkway, která vás zavede až do čtvrti Leith k pobřeží Severního moře.

Circus Lane

Miluju kouzelné uličky mimo vyšlapané cesty. Circus Lane je jednou z nich. Plná zeleně s kaplí sv. Vincenta v pozadí. Zcela odlišná od širokých ulic v okolí.

Edinburgh Circus Lane

Nachází se čtvrt hodinky severovýchodním směrem od Dean Village ve čtvrti Stockbridge nebo 20 minut od Princes St (jezdí sem autobusy 8 nebo 29).

Kousek odtud se koná každou neděli farmářský trh Stockbridge Market, kde si nakoupíte lokální výrobky a dobře se tu najíte (mají výbornou paellu).

Královská botanická zahrada

Nedaleko Circus Lane se nachází Royal Botanic Garden Edinburgh, jedna z nejstarších botanických zahrad na světě. Oáza květin, stromů a dalších rostlin v rušném městě.

Rostliny a květiny se navíc v průběhu roku obměňují, takže vás botanická zahrada vždy překvapí něčím novým.

Návštěva Královské botanické zahrady je zdarma. Drobné vstupné se platí za vstup do skleníku (stojí za to) nebo pak za tematické výstavy.

Otevírací doba se liší podle období:

  • Březen-září 10:00-18:00 (poslední vstup 17:15)
  • Říjen a únor 10:00-17:00 (poslední vstup 16:15)
  • Listopad-leden 10:00-16:00 (poslední vstup 15:15)

Čtěte: Kompletní průvodce pro Skotsko bez cestovky

Královská jachta Britannia

Severovýchodně se od centra města nachází přímořská čtvrť Leith. V jejím přístavu kotví The Royal Yacht Britannia.

Jachta, která sloužila přes 40 let královské rodině, má za sebou 1 milion námořních mil a 968 oficiálních návštěv.

Dnes se jedná o jednu z nejoblíbenějších památek, co vidět v Edinburghu.

Royal Yacht Britannia leží v čtvrti Leith u pobřeží Severního moře, zdroj

Z Princes Street se sem dostanete autobusy 11 nebo 34. Ze Starého města od Národního muzea Skotska pak jezdí autobus 35. Cesta trvá ve všech případech něco přes půl hodiny. Pro aktuální spoje doporučuji místní aplikaci Transport for Edinburgh (více dále v článku), ale dobře poslouží taky Google mapy.

Vstupné na The Royal Yacht Britannia je £19,50, £13,50 pro studenty a £9,25 pro děti 5-17 let. Otevírací doba se liší podle období:

  • Listopad-březen 10:00-17:00 (poslední vstup v 15:00)
  • Duben-srpen 9:30-18:00 (poslední vstup v 16:00)
  • Září 10:00-18:00 (poslední vstup v 16:00)
  • Říjen 10:00-17:30 (poslední vstup v 15:30)

Forth Bridges

Forth Bridges vám k návštěvě doporučí spousta místních. Jedná se o ikonické mosty v South Queensferry, které leží půl hodiny od Edinburghu.

Nejznámější je červený železniční most, který je starý víc než 125 let. Dnes je díky svému historickému významu zapsaný na seznamu UNESCO. Most propojuje South Queensferry a North Queensferry.

Forth Bridge South Queensferry

North Queensferry představuje menší vesnici, která je známá svým akváriem Deep Sea World (za vidění stojí jeden z největších podvodních tunelů na světě).

Dostanete se sem vlakem z nádraží Dalmeny. Cesta trvá jen 3 minuty a stojí £2,90. Není to nejlevnější, ale na druhou stranu jízda po Forth Bridge je zážitkem sama o sobě.

Nebo se vydejte po jedné z pěších tras, kterých je tu hned několik. Jedna začíná už u nádraží Dalmeny v South Queensferry a je dlouhá 8 km (dá se sjet i na kole). Po cestě vás navede několik informačních panelů se zajímavostmi o okolí.

Nejoblíbenější možností je vyhlídková plavba lodí. Loď pluje přímo pod mosty a okolím Edinburghu. A možná budete mít štěstí vidět papuchalky a lachtany v jejich přirozeném prostředí.

V rámci vyhlídkové plavby lodí se projedete okolí Forth Bridges a možná zahlédnete i papuchalky a lachtany.

Jak se dostat k Forth Bridges z Edinburghu

Do South Queensferry se dostanete z Edinburghu vlakem z hlavního nádraží Waverley do stanice Dalmeny. Cesta vyjde na £5,20. Z nádraží je to pak k mostům asi 15 minut pěšky.

Aktuální spoje a ceny najdete na Scotrail.

Další možností je autobus 43 z Princes St, který jezdí každých 20 minut (v neděli každých 30 minut). Jízda autobusem trvá 30 minut a vyjde na £2,80.

Výlety v okolí Edinburghu

Edinburgh obklopuje nádherná příroda, kvůli které je Skotsko známé po celém světě. Auto si můžete půjčit hned na letišti (nebo na mnoha dalších místech). Doporučuji využít ověřené společnosti, jako je Rentalcars.com.

Pro půjčení auta potřebujete cestovní doklad, platný řidičský průkaz a platební kartu. Zároveň vám bude na bankovním účtu po dobu zapůjčení auta stržena vratná kauce (liší se podle autopůjčovny – přesnou částku se dozvíte u vybraného modelu auta). Po vrácení auta vám bude záloha automaticky vrácená zpět.

Výhled na jezero Loch Lomond z vcholu Ben Lomond

Necelé dvě hodinky je od Edinburghu vzdálený Loch Lomond and The Trossachs National Park, kde si můžete vyšlápnout na legendární vrchol Ben Lomond s výhledem na jezero Loch Lomond. Přes 3 hodiny je vzdálené ikonické údolí Glen Coe.

Kousek je to taky do Cairngorms National Park. Na ostrov Skye vás čeká 5 hodinová cesta, ale stojí to za to.

 

Kde se ubytovat v Edinburghu?

  • Haymarket Hotel: Tento hotel leží ve viktoriánském domě v klidné ulici na kraji centra. Má dobré spojení na letiště. Pokoje jsou stylové, útulné a zařízené v tradičním stylu.
  • Cityroomz Edinburgh: Hotel naproti zastávce letištního autobusu. K dispozici jsou pokoje a apartmány s kuchyňským koutem.
  • ibis budget Hotel: Menší, moderně zařízené pokoje s potřebným vybavením a výhodnou polohou poblíž letiště
  • Edinburgh House Hotel: Levné ubytování s dobrou polohou pro objevování Starého města i pobřeží
Haymarket Hotel

Tradiční hotel na kraji centra

Cityroomz Edinburgh

Moderní a čisté ubytování za dobrou cenu

ibis Budget Hotel

Moderní ubytování za dobrou cenu

Edinburgh House Hotel

Levné ubytování a výhodná poloha

Čtěte našeho podrobného průvodce ubytováním v Edinburghu.

Jak se dostat z letiště do centra Edinburghu?

Letiště pro Edinburgh leží jen 13 km od centra města. Má jen jeden terminál takže je docela rušné.

Do města se dostanete autobusem nebo tramvají. Dobře funguje taky taxi a Uber.

Doporučuji využít autobusy Airlink – nejlepší cena a navíc jsou spolehlivé. Autobusy staví přímo před terminálem na zastávce A.

Autobusy Airlink jezdí z letiště každých 10 minut až do centra k nádraží Waverley. Jsou spolehlivé, čisté a mají wifi zdarma.

Autobusy Airlink jsou modré s nápisem Airlink – určitě je nepřehlédnete. Většinou tu nějaký bude stát, protože jezdí každých 10 minut mezi 4:30-01:00 a každých 30 minut v noci. Obdobně pak jezdí autobusy zpět z centra na letiště.

Lístek si můžete koupit na místě u řidiče bezkontaktně nebo v hotovosti (musíte mít přesnou částku; nevrací zpět). Jednosměrná jízda autobusem Airlink vyjde na £5,50 (£2,75 pro děti 5-15 let) a zpáteční lístek na £8 (£4 pro děti 5-15 let). V centru města u hlavního nádraží Waverley jste za 30 minut.

Nejjednodušší variantou je koupit si lístky předem, vytisknout si je a na místě je jen ukázat při nástupu řidiči. Lístek se nevztahuje na konkrétní čas, takže můžete jet spojem, který vám bude nejvíc vyhovovat. Raději ještě jednou upozorním, že lístky si musíte doma vytisknout (digitální vstupenky v mobilu neakceptují).

Airlink doplňují linky Skylink 200 (jede na sever Edinburghu) a Skylink 400 (spojuje letiště s jihem města). Oba jezdí každých 30 minut od 4 h ráno do půlnoci.

Taxi je skvělá možnost, pokud vás jede víc. Cesta z letiště do centra vyjde přibližně na £23.

Doprava a MHD v Edinburghu

Edinburgh je relativně malé město (500 tisíc lidí). Centrum města se dá bez problémů prochodit pěšky. Na vzdálenější místa vás dovezou autobusy nebo tramvaje. Autobusy mají své vlastní pruhy, takže jsou spolehlivé a vyhnete se zácpě.

Jízdenky

Edinburgh nabízí několik druhů jízdenek podle toho, ve kterých zónách se plánujete pohybovat.

Samotné město tvoří jednu zónu, kde můžete využít jednorázové jízdenky SINGLEticket za £2 nebo celodenní jízdenky DAYticket za £5 (platí pro neomezené cestování autobusy a tramvajemi v rámci Edinburghu). Nepatří sem autobus Airlink z letiště.

Jedná se o papírové jízdenky (SINGLEticket a DAYticket), za které můžete zaplatit u řidiče bezkontaktní kartou nebo v hotovosti (pozor, nevrací – musíte mít přesnou částku).

Druhou možností je koupit si jízdenky přes aplikaci M-Tickets.

Kromě papírových jízdenek nebo jízdenek koupených přes M-Tickets je tu ještě možnost TapTapCap.

Pokud máte zkušenost s dopravou v Londýně, funguje TapTapCap na podobném principu. Při nástupu se u řidiče nachází snímač, ke kterému svou kartu přiložíte. Počkáte, až se rozsvítí zelená kontrolka a můžete si jít sednout. Tím se vám automaticky odečte nejnižší možné jízdné.

Za den zaplatíte maximálně £4,80 v rámci Edinburghu. Od této částky už jezdíte zdarma. TapTapCap je tak výhodnější než celodenní jízdenka.

Upozornění: TapTapCap neplatí pro tramvaje. Pokud plánujete využívat tramvaje, kupte si u řidiče celodenní jízdenku.

Castle Hill pod hradem

Vyhlídkový autobus

Vyhlídkový autobus je další alternativou, jak poznat město. Autobusy jsou patrové a mají otevřenou střechu, takže z nich budete mít skvělý výhled na město.

Staví na několika zastávkách, kde můžete kdykoliv nastoupit a zase vystoupit. Kdekoliv a tak často, jak potřebujete.

Autobusy jezdí denně v čase 9:00-17:00. Do března 2023 jsou děti zdarma. Vstupenky získáte zde.

Co jíst a kam na jídlo v Edinburghu?

V Edinburghu si můžete dát téměř cokoliv vás napadne. Najdete tu restaurace s mezinárodní kuchyní i typické skotské hospody.

Doporučuju zajít do hospůdky pro tu správnou atmosféru. S koženým nábytkem, krbem a dřevěným obložením. Navíc tady bývají ceny příznivější než v restauracích.

Edinburgh má spoustu skvělých míst, kam na jídlo. V centru je to například Greyfriars Bobby´s Bar naproti Národnímu muzeu Skotska.

Na Grassmarket, Royal Mile a v okolních uličkách se nachází hned několik tradičních hospod, kde se výborně najíte (jen je potřeba počítat s menší cenovou přirážkou vzhledem k poloze).

A pokud si chcete opravdu pochutnat na skotské kuchyni, zamiřte do Makar´s Mash Bar.

Tradičním skotským jídlem je haggis neboli ovčí vnitřnosti na cibulce s ovesnými vločkami vařené v ovčím žaludku. K tomu kaše z brambor a tuřínu. Další klasikou jsou skotská vejce, skotský losos nebo jehněčí stehno s kaší (na výběr jsou různé variace kaše včetně pikantní kaše s klobásou).

Ráno se podává bohatá britská snídaně a odpoledne tradiční čaj s nadýchanými koláčky s džemem a smetanou.

Haggis je národní skotské jídlo – ovčí vnitřnosti na cibulce s ovesnými vločkami a vařené v ovčím žaludku
Skotské vejce obalené ve strouhance

Ceny v Edinburghu

Jídlo v levné restauraci vyjde průměrně na £15 a večeře pro dva v restauraci o třech chodech na £75. Ceny základních potravin jsou následující:

  • Chleba 500 g – £1,41
  • Sýr 1 kg – £9,07
  • Kuřecí maso 1 kg – £7,08
  • Brambory 1 kg – £1,10
  • Jablka 1 kg – £2,10
  • Voda 1 l – £1,14
  • Domácí pivo 0,5 l – £1,67
  • Láhev vína – £8

Jaké je počasí v Edinburghu?

Počasí v Edinburghu je větrné, vlhké a deštivé.

Léta tu jsou příjemná a relativně teplá, ale ne spalující jako v Barceloně nebo v Římě. Zároveň se jedná o nejsušší období roku, ale přesto…jsme v Edinburghu, nezapomeňte si přibalit deštník a vrstvu navíc.

My jsme navštívili Edinburgh a Skotsko na začátku července a pršelo opravdu často (na ostrově Skye dokonce sněžilo!).

Zbytek roku je výrazně deštivější. Zimy tu jsou chladnější s průměrnou teplotou kolem 1-2 °C. Občas nasněží, takže se pak město zahalí pod tenkou bílou peřinu.

Před návštěvou doporučuji zkontrolovat počasí – nejlepší aplikací je Windy.com, kde máte k dispozici podrobné přehledy včetně kamer.

Tipy před návštěvou Edinburghu

  • Nenazývejte místní Angličany. Vzhledem k dlouholetým rozepřím mezi Skotskem a Anglií jsou na to velmi náchylní.
  • Mimo to jsou ale místní vřelí a pohostinní.
  • V centru města s můžete přihlásit k bezplatné wifi. Stačí vyhledat EdiFreeWifi a vyplnit základní údaje (popř. přihlašovací údaje na Facebook).
  • Plánujete navštívit Edinburgh v srpnu? Rezervujte raději ještě s větším předstihem než obvykle, probíhá tu totiž festival Fringe.
  • Pokud jedete vlastním autem, myslete na to, že se ve Skotsku jezdí na levé straně silnice. Ceny za litr benzínu se pohybují kolem £1,60.
  • Pro vyhledávání autobusových a tramvajových spojů můžete využít aplikaci Transport for Edinburgh.
  • Základní sazba pro taxi je £3 a za každý další kilometr zaplatíte průměrně £1,42. Levnější alternativou je Uber.
  • Edinburgh nabízí místním a turistům veřejné toalety, které jsou ve většině případů zdarma. Nachází se například nalevo od Edinburského hradu, v Princes Street Gardens nebo na promenádě u Portobello pláže. Kompletní seznam najdete tady.

Toto byly naše tipy na památky, co navštívit v Edinburghu. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Další informace o Velké Británii

EDINBURGH: Podívejte se na naše doporučení, kde se ubytovat v Edinburghu (nejlepší čtvrti včetně mapy).

SKOTSKO: Skotsko je jednou z nejkrásnějších oblastí Velké Británie – zde je seznam zajímavostí, co vidět ve Skotsku včetně mapy a užitečných informací nebo se inspirujte nejkrásnějšími místy na ostrově Skye.

Plánujete cestu do Skotska bez cestovky? Připravili jsme kompletního průvodce pro návštěvu Skotska na vlastní pěst. Při plánování výletu vám pomůže vzorový itinerář pro roadtrip po Skotsku.

LONDÝN: Čtěte více o tom, co navštívit v Londýně. Abychom vám pomohli naplánovat vaší cestu, vytvořili jsme 3 denní itinerář Londýna. V samostatném článku sdílíme tipy, co dělat v Londýně s dětmi.

Edinburgh – nejčastější dotazy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *