3 dny v Miláně: Itinerář trasy, co navštívit v Miláně (+ mapa)

Milán za 3 dny

Milán, světové hlavní město módy a designu, v sobě spojuje to nejlepší ze starého a nového. Milánu dominuje impozantní panorama s moderními mrakodrapy, ale nachází se zde také historické poklady, jako je ikonická milánská katedrála, obraz Leonarda da Vinciho “Poslední večeře”, a proslulá opera La Scala. Tento itinerář pro 3 dny v Miláně přináší to nejlepší, co navštívit a dělat v Miláně.

Dá se navštívit Miláno za 3 dny?

Tři dny jsou ideální čas k tomu, abyste viděli nejkrásnější místa v Miláně, ochutnali místní kuchyni a užili si živou atmosféru města.

První dva dny tohoto itineráře budou totožné jako pro náš itinerář “2 dny v Miláně“. Projdeme si hlavní body, které byste při první návštěvě Milána neměli minout. Třetí den bude volnější – ukážeme si více variant, jak strávit poslední den v Miláně nebo v jeho okolí.

Rychlý průvodce pro Miláno

Kde je povinná nebo doporučená rezervace: Duomo di Milano (dlouhé fronty), Da Vinciho Poslední večeře (nutná rezervace týdny až měsíce předem)

Kde se ubytovat: Hotel AMEDIA (moderní hotel za dobrou cenu), Hotel Ritter (klidný hotel v centru), B&B Hotel Milano Ornato (levné ubytování s dobrou dostupností)

Jak se dostat z letiště do centra: Nejoblíbenějším způsobem přepravy z letiště Malpensa nebo Bergamo jsou klimatizované autobusy (s wifi, sedadlem a prostorem pro kufry ve spodní části autobusu). Další možností jsou taxi a z letiště Malpensa vlaky Malpensa Express.

Jak se dopravovat po městě: Při pohybu po městě nejčastěji využijete metro, autobusy a tramvaje. Nejlepší způsob platby za dopravu je bezkontaktní karta, popř. vícedenní jízdenka.

Milán za 3 dny / co dělat v Miláně

Milán za 3 dny – mapa trasy

Na mapě najdete vyznačenou trasu, co navštívit a dělat v Miláně za tři dny. Trasa je z velké části pěší a začíná v historickém centru města – u katedrály Duomo di Milano. V rámci itineráře využijeme taky jízdu metrem nebo historickými tramvajemi.

Třetí den nabízí několik variant – můžete se ještě více ponořit do atmosféry Milána nebo vyrazit na výlet po okolí. V článku si ukážeme, jak na to.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s trasou, co navštívit v Miláně za tři dny. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v itineráři pro tři dny v Miláně v Itálii. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

CO NAVŠTÍVIT A DĚLAT V MILÁNĚ ZA 3 DNY

TŘI DNY V MILÁNĚ – ITINERÁŘ PRO 1. DEN

8:30 Duomo di Milano a Piazza del Duomo

První den začínáme tím nejlepším, co Miláno nabízí. Duomo di Milano musí být na každém itineráři, co dělat v Miláně. Impozantní gotická katedrála, která dominuje prostornému náměstí Piazza del Duomo.

Tato katedrála se stavěla šest století a jde to vidět se všemi věžičkami, sochami a zdobením, díky kterým patří mezi nejkrásnější katedrály na světě.

Duomo di Milano

Je to doslova architektonický zázrak. Navíc můžete vystoupat až na střechu a prohlédnout si všechny složité detaily zblízka. A užít si skvělý výhled na Milán.

Tohle byla první věc na našem seznamu, co dělat v Miláně. Projít se po střeše jedné z nejznámějších katedrál na světě byl fantastický zážitek a doporučili bychom ho při návštěvě města každému.

Duomo di Milano
Duomo di Milano

Katedrála se otevírá veřejnosti v 9 hodin ráno. Doporučuji přijít dříve, ať si můžete v klidu prohlédnout její exteriér a projít se v okolí náměstí Piazza del Duomo. Už dopoledne se sem totiž nahrnou davy.

Pokud budete mít štěstí na počasí, uvidíte vycházející slunce přímo za katedrálou, které jí doslova halí do zlaté záře.

Celé náměstí lemují krásné historické budovy. Podívejte se nalevo katedrály, kde stojí slavná galerie Vittorio Emanuele II. Po pravé straně se nachází Královský palác, na který navazuje Museo del Novecento.

Upozornění: Vhodně se do Duomo oblečte – v létě zakrytá kolena a ramena. Jedná se o církevní stavbu, kam vás v nevhodném oblečení nemusí pustit. Doporučuji taky zvolit pevnou obuv, protože mramor může klouzat.

Jak navštívit Duomo di Milano

Vstupenky do Duomo di Milano si můžete koupit na místě nebo předem online. Prodávají se v křídle Královského paláce po pravé straně katedrály. Množství vstupenek je omezené a fronty bývají už z rána dlouhé.

Z toho důvodu jsme si zakupovali vstupenky předem a na místě rovnou přešli ke vstupu do katedrály. Doporučuji rezervaci hned na 9:00 ráno, protože bude na střeše i v katedrále nejméně lidí. Díky tomu budete čekat taky nejkratší bezpečnostní frontu.

Navíc slunce vychází a celý Milán se doslova probouzí do nového dne.

Na výběr máte vstupenky s použitím výtahu nebo po schodech, které jsou o něco levnější. Pokud máte pohybové problémy nebo jdete s malými dětmi, doporučuji určitě výtah. Schodů je relativně dost a nemůžete se zastavovat po cestě nahoru.

Jakmile vystoupáte nebo vyjedete výtah, dostanete se na boční stranu střechy, kde se můžete procházet mezi sochami a věžemi. Poté vystoupáte ještě pár schodů a dostanete se na nejvyšší bod střechy, odkud si užijete další výhledy.

Až se pokocháte výhledem ze střechy, sejdete schody přímo do katedrály – tady si pracovník opět oskenuje vaší vstupenku a poté vás hned pustí dál.

Vnitřek katedrály je ohromující a rozlehlý. Chvíli potrvá, než si vše prohlédnete. Uvnitř katedrály se nachází taky archeologické naleziště, které můžete navštívit v rámci vstupenky.

Duomo di Milano
Duomo di Milano

Vstupné a otevírací doba Duomo v Miláně

Plné vstupné je v tomto případě 20 € a pro děti 6-17 let 10 €. S využitím výtahu je pak vstupné 25 € a pro děti 6-17 let 12,50 €. Děti do 5 let a ZTP s doprovodem mají vstup zdarma.

Katedrála je otevřená denně v čase 9:00-19:00 (poslední vstup v 18:10).

Jak přeskočit fronty do katedrály Duomo:

My jsme si zakupovali kombinované vstupenky předem hned na 9:00 – zahrnovaly katedrálu, střechu, archeologické naleziště a muzeum Duomo. Šli jsme vstupem po levé straně katedrály vyhrazeným pro rezervace předem, kde čekalo pouze pár lidí. Zvolili jsme vstup po schodech – výtah se pak nachází kousek dál po levé straně katedrály (vše je perfektně značené).

10:30 – Galleria Vittorio Emanuele II.

Nalevo od katedrály Duomo se nachází další významný bod Milána – Galleria Vittorio Emanuele II., která je nejstarším nákupním centrem v Itálii, které dosud funguje.

Galerie má čtyřpatrovou dvojitou arkádou s výraznou skleněnou kopulí. Při procházce nebudete vědět, kam se dívat dříve.

Můžete se vydat na nákupy, pokochat výlohami nebo popíjet espresso v historických kavárnách.

Miláno za 2 dny / kam v Miláně / Galleria Vittorio Emanuele II.

Užijte si několik hodin blouděním v okolních uličkách, které lemují nejmódnější obchodní domy.

Zajděte na malé středověké náměstí Piazza Mercanti, které je trochu ukryté asi 2 minuty od Piazza del Duomo.

Ochutnejte panzerotti v pekárny Luiny, která se nachází kousek od galerie. Panzerotti těstem připomínají langoše a mohou být plněné nasladko nebo na slano. Stojí kolem 3 € a jsou velmi populární (v neděli je zavřeno). Přesnou polohu najdete vyznačenou v mapě na začátku článku.

Galleria Vittorio Emanuele II. Milan
Galerie Vittorio Emanuele II.
kam v Miláně
Piazza Mercanti

Praktické tipy: Toalety se nacházejí po pravé straně katedrály (poplatek 2 €, pouze hotovost). Vodu si můžete dolít v zelené fontáně na Piazza Cesare Beccaria kousek za Duomo.

Milán

13:00 La Scala

Galleria Vittorio Emanuele II. propojuje náměstí Piazza del Duomo a Piazza della Scala, kde se nachází opera La Scala. A není to jen tak ledajaká opera. V La Scala totiž vystupovala spousta známých operních umělců z celého světa.

Můžete zajít večer na operní či baletní představení nebo si prohlédnout zdobený interiér v rámci běžné prohlídky.

Uprostřed malého náměstí stojí socha Leonarda da Vinciho. Lemují jí stromy a několik laviček.

Ubytování v Miláně 😴

milán ubytování
B&B Hotel Milano Ornato

Levný a pohodlný hotel s dobrou dostupností

milán ubytování
Hotel Ritter

Klidný 3* hotel v centru, jen 5 minut od metra

14:00 – Čtvrť Brera

Od La Scaly se vydáme na sever směrem ke čtvrti Brera. Brera, známá jako umělecké srdce města, je plná malých galerií, svérázných obchůdků a malebných uliček.

Tahle čtvrť mě naprosto okouzlila. Můžete se tu jen procházet malebnými uličkami, které lemují domy s barevnými okenicemi a spoustou zeleně. Restaurace a kavárny doslova lákají k posezení a v létě představují dokonalý úprk od rozpáleného centra.

Brera Milan

Ta nejlepší část čtvrti La Brera se rozprostírá v okolí Via Fiori Chiari. Tu lemuje taky několik skvělých restaurací, kam můžete zajít na jídlo. V boční uličce najdete Hosteria della Musica a kousek odtud Osteria Da Fortunata. Ani v jedné z těchto restaurací určitě vedle nešlápnete – výborná italská kuchyně a atmosféra.

Milán za 3 dny

Kromě procházení uličkami ukrývá Brera několik zajímavých míst, kde můžete strávit odpoledne v našem itineráři pro 3 dny v Miláně.

Pinacoteca di Brera

Navštivte Pinacoteca di Brera, veřejnou galerii, v níž se nachází významná sbírka italského renesančního umění. Jsou tady dobře zastoupení umělci jako Rafael, Caravaggio a Mantegna.

Upozornění: Pinacoteca di Brera je zavřená v pondělí. Svou návštěvu si můžete rezervovat zde.

Brera Milan

Botanická zahrada Brera

Rádi byste na chvíli utekli od rušného centra? Zamiřte do botanické zahrady Brera.

Jakmile projdete železnou bránou, davy turistů zůstávají daleko za vámi a vy si jen můžete vychutnat chvíli klidu v upravené zahradě.

botanická zahrada Brera Milan

Praktické tipy: Vstup do botanické zahrady je zdarma. Najdete tu menší posezení a toalety zdarma.

16:30 Bazilika svatého Ambrože

Bazilika svatého Ambrože patří k nejkrásnějším církevním stavbám v Miláně a určitě musí být na itineráři pro návštěvu Milána za 3 dny. Nasedněte na zelenou linku metra M2 a vystupte za čtvrt hodiny kousek od baziliky.

 Bazilika svatého Ambrože Milán

Románskou baziliku Sant’Ambrogio nechal postavit už ve 4. století svatý Ambrož, patron Milána, takže patří k nejstarším kostelům v Miláně. Zaujme už zvenčí svou výraznou fasádou z červených cihel. Uvnitř ukrývá krásné fresky. Vstup je zdarma.

 Bazilika svatého Ambrože Milán

17:30 Colonne di San Lorenzo

Máte rádi antický Řím? Pokud máte chuť, asi 10 minut od baziliky svatého Ambrože se nachází Colonne di San Lorenzo. Jedná se o řadu starověkých římských sloupů, které pocházejí z konce 2. století. Kdysi lemovaly hlavní cestu římského Mediolana (starověký název Milána).

Od Colonne di San Lorenzo pokračujte středověkou bránou směrem na jih, kde nás čeká poslední místo našeho dnešního programu. Asi 10 minut chůze nebo pár zastávek tramvají se odtud nachází kanál Navigli Grande.

Tip: Potřebujete se doučit nebo osvěžit svojí cestovní angličtinu? EasyLingo je online aplikace na učení angličtiny, kterou používáme už několik měsíců. V rámci výuky si osvojíte psaní, čtení, mluvení i poslech. A stačí vám k tomu 20 minut denně. Na počítači nebo mobilu.

19:00 Čtvrť Navigli

Čtvrť Navigli bývala kdysi soustavou kanálů navržených Leonardem da Vincim. Dnes se jedná o jednu z nejživějších milánských čtvrtí, kam rádi chodí místní i turisté.

Kolem Navigli Grande vystavují umělci své obrazy, najdete tu spoustu barů, restaurací a vintage obchůdků.

Navigli Grande Milan

Vyzkoušejte tradiční milánská jídla, jako je risotto alla Milanese nebo osso buco. Většina lepších restaurací otevírá kolem 19. hodiny. Pokud dorazíte dříve, zajděte na aperitivo, menší občerstvení s pitím.

Navigli Grande Milan

MILÁN ZA 3 DNY – ITINERÁŘ PRO 2. DEN

9:00 Klášter Santa Maria delle Grazie a Poslední večeře

Druhý den v Miláně začneme návštěvou jednoho z nejikoničtějších uměleckých děl na světě – Poslední večeře od Leonarda da Vinciho. To se nachází v klášteře Santa Maria delle Grazie – nalevo od vstupu do kostela (má vlastní vstup).

Klášter Santa Maria delle Grazie a Poslední večeře Milán

Jak navštívit Poslední večeři

Prohlídka Poslední večeře je možná pouze po předchozí rezervaci. Místa se zaplňují měsíce dopředu, takže je potřeba plánovat s předstihem. Kliknutím sem si rezervujete konkrétní termín a čas návštěvy (volné termíny se vypisují 3-4 měsíce předem).

Uvnitř pak máte na prohlídku obrazu 15 minut. Malba už není v dobrém stavu, takže je počet návštěvníků omezený na 1000 lidí denně.

Milán Poslední večeře

Obraz si můžete přijít prohlédnout každý den od 8:30 do 19:00 (konkrétní čas si zvolíte při rezervaci).

Jsou vstupenky na váš termín vyprodané? Další možností je prohlídka s průvodcem. Za vidění stojí taky kostel Santa Maria delle Grazie, který patří k nejkrásnějším kostelům v Miláně. Vstup je zdarma (dary jsou vítané).

10:30 Milánská Sixtinská kaple

Od kostela Santa Maria delle Grazie se vydáme doleva po hlavní třídě a za pár minut dojdeme ke kostelu San Maurizio al Monastero Maggiore. Není tak známý jako bazilika svatého Ambrože nebo kostel Santa Maria delle Grazie, ale určitě stojí za vidění.

Milan kostel San Maurizio al Monastero Maggiore

Mějte oči na stopkách – kostel je zvenku relativně nenápadný a můžete ho snadno přehlédnout. Uvnitř vás ale naprosto ohromí svými nádhernými a zachovalými freskami. Mnoho z těchto fresek malovali umělci, kteří následovali učení Leonarda da Vinciho. Toto je za nás skrytý klenot Milána.

Praktické informace: Vstup do kostela je zdarma, dary jsou vítané. V pondělí je zavřeno. Když vejdete do hlavní lodi kostela, po levé straně se pak nachází trochu nenápadný průchod do další části kostela.

Milan kostel San Maurizio al Monastero Maggiore
Milan kostel San Maurizio al Monastero Maggiore

11:00 – Hrad Sforza

Hrad Sforza patří mezi nejkrásnější památky v Miláně. Leží jen kousek od kostela San Maurizio al Monastero Maggiore. Tato pevnost přeměněná na muzeum hostí různé sbírky včetně umění, starožitného nábytku a hudebních nástrojů. Vrcholem je Michelangelova nedokončená socha Rondaniniho Pieta.

hrad Sforza Milán

Můžete se zdarma procházet komplexem nebo za drobný poplatek navštívit muzeum. Za hradem se rozprostírá velký park Sempione, kde místní tráví volný čas. Je tu dostatek laviček, jezírka, toalety i občerstvení. Ideální místo pro odpočinek.

Na druhé straně parku se majestátně tyčí oblouk Arco della Pace (cca 15 minut chůze od hradu Sforza). Sice na něj nemůžete vystoupat jako na Vítězný oblouk v Paříži, ale i tak rozhodně stojí za vidění.

Arco della Pace Milán

14:00 Chinatown

Jako spousta jiných měst má i Miláno svou Čínskou čtvrť. Ta se nachází jen pár minut chůze od Arco della Pace. Můžete se svézt taky oranžovou linkou tramvaje 10, která celou oblastí projíždí a staví u Arco della Pace i v Chinatown.

Chinatown Milán

Pokud jste ještě nejedli nebo si chcete užít neuvěřitelně živou atmosféru, zamiřte sem. Projděte si především Via Paolo Sarpi, která je hlavní pěší třídou Čínské čtvrti.

V Chinatown najdete spoustu asijských restaurací, ale taky jednu z nejlepších restaurací s ravioli v Miláně. Navíc za skvělé ceny. Nejlepší místa najdete vyznačená v mapě.

Ubytování v Miláně 😴

ubytování milán
Hotel AMEDIA

Nový 4* hotel s dobrou dostupností do centra

ubytování milán
Hotel San Siro

Moderní hotel u stadionu San Siro

15:30 Cimitero Monumentale di Milano

Další zastávka není typickou památkou při návštěvě Milána.

Pokud ale oceňujete nádhernou architekturu, bude nejspíš Cimitero Monumentale di Milano patřit k tomu nejlepšímu, co v Miláně navštívíte.

Cimitero Monumentale di Milano

Nachází se na půli cesty mezi Čínskou čtvrti a moderním Milánem, kam se vydáme poté. Navíc tu staví tramvaj č. 10 nebo metro, takže je místo snadno dostupné.

Cimitero Monumentale di Milano

Uvidíte tu velkou sbírku italských soch, řeckých chrámů, obelisků i malou verzi Trajanova sloupu. Všichni návštěvníci se zde chovají s úctou a respektem a jen se v tichosti hřbitovem procházejí.

Cimitero Monumentale di Milano

Praktické informace: Hřbitov je otevřený denně kromě pondělí.

Vstupenky na oblíbené atrakce v Miláně:

 

17:00 – Piazza Gae Aulenti

Jako kontrast k historickému centru Milána slouží Porta Nuova. Tato moderní čtvrť je ztělesněním moderního Milána – mrakodrapy, luxusní byty a firemní kanceláře, které definují Milán jako italské město budoucnosti. Vstupem do Porta Nuova je náměstí Piazza Gae Aulenti.

Porta Nuova Milán

Můžete posedět v trávě, zajít na výbornou zmrzlinu do Venchi a prohlédnout si zajímavou architekturu včetně Bosco Verticale, udržitelné bytové stavby se spoustou zeleně.

Porta Nuova Milán Bosco Verticale

19:00 Corso Como

Je večer a čas zajít na dobré jídlo nebo pití. Od Porta Nuova se vydejte po Corso Como a užijte si bohatý noční život, který Miláno nabízí. Zastavte se v 10 Corso Como, jedinečné kombinaci butiku, umělecké galerie a kavárny, kterou založila módní redaktorka Carla Sozzani.

10 Corso Como, Lombardiasecrets.com

MILÁN ZA 3 DNY – ITINERÁŘ PRO 3. DEN

Na rozdíl od předchozích dvou dnů necháme třetí den v Miláně více otevřený. Ve městě je toho stále dost, co stojí za vidění.

To ale platí taky pro okolí Milána, kde najdete historická města, alpská jezera a dechberoucí přírodu. Ukážeme si několik variant, abyste si mohli poslední den v Miláně užít přesně podle svých představ.

1. varianta: Miláno

V první variantě si ukážeme, jak můžete strávit další celý den v Miláně. Navštívíme neoklasicistní čtvrť Porta Venezia, podíváme se na objevy Leonarda da Vinciho ve stejnojmenném muzeu a prozkoumáme další části historického centra včetně Biblioteca Ambrosiana.

9:30 Muzeum vědy a technologií Leonarda da Vinciho

Nedaleko centra Milána se nachází Muzeum vědy a technologií Leonarda da Vinciho, které patří k nejnavštěvovanějším místům v Miláně. V muzeu je toho hodně k vidění a je opravdu rozlehlé, tak si naplánujeme návštěvu hned na ráno.

Najdete tady exponáty od dopravy, energie až po vynálezy Leonarda da Vinciho, kterému je muzeum zasvěcené.

Jak navštívit Muzeum vědy a technologie Leonarda da Vinciho

Muzeum je otevřené denně kromě pondělí v následujících časech: úterý až pátek 9:30-17:00 a o víkendu 9:30-18:30. Kliknutím sem si zakoupíte vstupenky předem.

Nejbližší stanice metra S. Ambrogio (zelená linka metra M2) leží jen 5 minut odtud.

12:00 Porta Venezia

Porta Venezia je nádherná čtvrť plná neoklasicistních budov a rozlehlých parků. Navazuje na historické centrum a je daleko méně turistická než centrum samotné.

Do Porta Venezia se dostanete snadno metrem – nasedněte na zelenou linku metra M2 u muzea Leonarda da Vinciho a ve stanici Cadorna přestupte na červenou linku metra M1. Vystupte za čtvrt hodinky ve stanici Palestro.

Zahrady Indro Montanelli

Jakmile vystoupíte s metra, uvidíte po levé straně rozlehlé zahrady Indro Montanelli. Ty ukrývají přírodovědné muzeum, palác Dugnani a řadu stezek s posezením. Kromě toho je tu několik občerstvení, kam můžete zajít na jídlo nebo na kávu.

Arco di Portaluppi

Přímo naproti přírodovědnému muzeu uvidíte výraznou bránu Arco di Portaluppi. Pokud máte rádi krásnou architekturu, doporučuji projít bránou a pokračovat kolem krásných budov, které se ve čtvrti nacházejí.

Arco di Portaluppi Milan

O něco dál můžete navštívit Villa Necchi Campiglio, designovou vilu z 30. let minulého století.

Villa Reale a Corso Buenos Aires

Dalším zajímavým místem ve čtvrti Porta Venezia je Villa Reale, kde sídlí muzeum moderního umění. Za nám se rozprostírá krásná klidná zahrada.

Villa Reale Milan

Celou čtvrtí Porta Venezia se vine rušná třída Corso Buenos Aires, kterou lemují obchody, restaurace a historické stavby.

Porta Venezia Milan

Čtěte: Doprava v Miláně

15:00 Biblioteca Ambrosiana

Máte rádi krásné umění? Nenechte si ujít Biblioteca Ambrosiana v centru města, jen kousek od Duomo. Uvnitř se můžete pokochat díly od Leonarda da Vinciho či Tiziana, která jsou umístěná v nádherných prostorách a stojí za vidění sama o sobě.

Po prohlídce můžete pokračovat po Via Torino a objevovat skrytá zákoutí a uličky historického centra.

A kam na jídlo v centru Milána? Na výbornou pizzu skočte do Piz. Nedaleko odtud se nachází All’Antico Vinaio, kde si můžete dát vyhlášenou Schiacciata. Mají několik poboček po celé Itálii. Tvoří se tu fronty, ale rychle ubíhají a menší čekání se vyplatí.

co navštívit v Miláně

Tip: Potřebujete osvěžit svojí cestovní angličtinu? EasyLingo je online aplikace na učení angličtiny, kterou používáme už několik měsíců. V rámci výuky si osvojíte psaní, čtení, mluvení i poslech. A stačí vám k tomu 20 minut denně. Na počítači nebo mobilu.

2. varianta: Bergamo

Bergamo leží nedaleko Milána v Lombardii. Právě díky Milánu je Bergamo spoustou turistů přehlížené. A i když se těší v posledních letech čím dál většímu zájmu, stále se jedná o autentické město, které vás doslova nadchne svojí přátelskou a vřelou atmosférou.

Bergamo Itálie

Bergamo nás dostalo svým labyrintem středověkých uliček v Città Alta a živou atmosférou v Città Bassa. Pokud vám vyjde čas, doporučuji si ho projít ve dne i v noci, kdy je krásně nasvícené.

Čtěte: Co navštívit v Bergamu

Bergamo Itálie

Jak se dostat do Bergama z Milána

Bergamo je z Milána snadno dostupné. Nejsnadněji se sem dostanete vlakem z hlavního vlakového nádraží Milano Centrale. Tady nastoupíte na vlak přímo do Bergama a za necelou hodinu jste v cíli. Aktuální vlakové spoje hledejte na Trenitalia.it.

3. varianta: Lago di Como

Lago di Como je tak nádherné místo, že by si zasloužilo samostatnou návštěvu na několik dní.

Komské jezero, to je jeden velký kýč. Malebná městečka s úzkými uličkami, barevné domy kolem lemující pobřeží a průzračná voda, v níž se odráží zasněžené vrcholky Alp. Ne nadarmo patří mezi nejkrásnější italská jezera.

Lago di Como nabízí nepřeberné množství aktivit. Můžete tu jen tak relaxovat u vody s výborným italským gelatem, na večer se procházet po promenádě, udělat si trajektem výlet do okolních městeček nebo si vyšlápnout jeden z vrcholů, odkud budete mít Komské jezero jako na dlani.

Tím nejlepším u jezera Como jsou městečka Bellagio a Varenna. Sem se dostanete vlakem a trajektem podle toho, odkud jedete.

Čtěte: Co navštívit u Lago di Como

Jak se dostat k Lago di Como z Milána

Pokud využíváte veřejnou dopravu, máte 2 možnosti, jak se dostat k jezeru Como. Můžete jet vlakem do městečka Lecco na východním cípu jezera nebo do města Como na západním cípu.

V obou případech jezdí vlaky z Milano Centrale a cesta trvá cca 40 minut. Aktuální spoje hledejte opět na stránkách italského přepravce Trenitalia.it. Vlaky jsou pohodlné a levné.

Tip: Pokud si plánujete půjčit auto v Miláně, nejlepší zkušenost máme s Rentalcars.com. Mají nejširší nabídku vozů za dobré ceny. Pojištění a storno zdarma je samozřejmostí. Rezervujte s předstihem, ať si zajistíte nejlepší výběr a cenu.

Como je hlavní město v okolí jezera, má nádhernou katedrálu a krásnou promenádu. Na kraji města můžete nasednout na pozemní lanovku Brunate a nechat se vyvézt na hory, odkud si užijete výhled na město a jezero.

Lecco je menší a opět má krásné historické jádro s ikonickou promenádou. Kabinovou lanovkou se odtud dostanete vysoko do hor, odkud si opět užijete daleké výhledy – podle mého názoru o něco lepší než v případě Brunate u Como.

V Lecco můžete přesednout na vlak, který kopíruje pravou stranu jezera a staví mimo jiné v městečku Varenna. Až si projdete Varennu, můžete tady nasednout na trajekt do Bellagia, které odtud máte na dohled.

Zpět do Milána se poté dostanete vlakem z Varenny a následně z Lecco na Milano Centrale (některé spoje jezdí na vlakové nádraží Garibaldi).

Nebo se vydejte z Milána na výlet s průvodcem k jezeru Como a do měst Bellagio a Varenna. Součástí výletu je doprava klimatizovaným autobusem i trajekt po jezeře. Další výhodou je, že máte možnost vidět hodně za krátký čas.

Kde se ubytovat v Miláně za 3 dny?

 • B&B Hotel Milano Ornato: Levný, pohodlný hotel kousek od stanice tramvaje, s parkováním a recepcí 24/7
 • Hotel Ritter: Klidný hotel na kraji centra, odkud pohodlně dojdete k hradu Sforza, Duomo nebo čtvrti Brera, stanice metra 5 minut, recepce 24/7
 • B&B Hotel Milano San Siro: Příjemný hotel přímo u stadionu San Siro s parkováním a pár minut od stanice metra
 • Hotel AMEDIA: Nový, 4* hotel s dobrou dostupností do centra a možností parkování

Ubytování v Miláně 😴

milán ubytování
B&B Hotel Milano Ornato

Levný a pohodlný hotel s dobrou dostupností

milán ubytování
Hotel Ritter

Klidný 3* hotel v centru, jen 5 minut od metra

Jak se dostat z letiště do Milána?

Pokud přilétáte do Milána, nejspíš se vás týkají letiště Malpensa (Wizz Air, Easy Jet) nebo Bergamo (Ryanair). Obě letiště se nacházejí cca hodinu od centra Milána a nedostanete se sem klasickou MHD.

Jak se dostat z letiště Bergamo do Milána?

Přímo před příletovou halou letiště v Bergamu (letiště Orio al Serio) staví přímé autobusy, které vás bez zastávek dovezou na vlakové nádraží Milano Centrale. Odtud se už snadno dostanete metrem nebo pěšky do centra.

My si kupujeme jízdenky vždy předem. Jízdenky jsou platné po celý den, takže je bez problémů můžete využít na kterýkoliv spoj. Po příletu jdeme rovnou k autobusům a nečekáme frontu u okénka nebo automatu, kde se kupují jízdenky do centra. U autobusu pak ukážeme jízdenku v mobilu pracovníkovi, který tu stojí.

Milano Centrale nádraží v Miláně / Jak se dostat z letiště do centra Milana
Hlavní vlakové nádraží Milano Centrale

Jak se dostat z letiště Malpensa do Milána?

V případě letiště Malpensa máte na výběr vlak nebo autobus. V obou případech sledujte na letišti značení, které vás navede.

Autobusy staví opět na nádraží Milano Centrale. Na stejném místě, odkud se dostanete zpět na letiště.

I v tomto případě jsme zakupovali jízdenky předem. Mohli jsme jet kterýmkoliv spojem v daný den – stačilo jen ukázat jízdenku řidiči.

Vlaky jsou o něco rychlejší a na výběr jsou 2 linky – na nádraží Cadorna nebo na nádraží Milano Central přes nádraží Garibaldi.

Jak si užít Milán za 3 dny

 • Vezměte si pohodlnou obuv. Chodníky jsou občas nerovné a mramor v katedrále Duomo je trochu kluzký.
 • Spousta míst nachází v centru města a jsou snadno dostupná pěšky. Pro vzdálenější místa využijte metro nebo historické žluté tramvaje – doprava je bezpečná, levná a spolehlivá.
 • Vyzkoušejte jídlo mimo hlavní turistické body. Ve skryté uličce nebo čtvrtích, kam zavítají především místní. Nejen, že ušetříte, ale taky si víc pochutnáte.
 • Léto nebo zima, italské gelato musíte vyzkoušet. Výborné gelaterie jsou rozeseté po celém Miláně – v centru vyzkoušejte Venchi, kde mají výbornou zmrzlinu i čokoládu.
 • Přivstaňte si na hlavní turistické body, jako je Duomo nebo Poslední večeře.
 • Nebo naopak projděte Milán za tmy, kdy je nádherně nasvícený. Od kanálu Navigli Grande po katedrálu Duomo, večer se vše zahalí do hřejivých barev světel.
 • Udělejte si výlet do okolí – Lago di Como a Bergamo jsou perfektní tipy na jednodenní výlet.

Máte dotaz k našemu itineráři, co navštívit a dělat v Miláně za tři dny? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Porta Nuova milan

Více informací o severní Itálii

MILÁN: Zde je přehled nejlepších míst, co navštívit v Miláně. Máte na Milán méně času než 3 dny? Podívejte se na itinerář pro Milán za 2 dny nebo na trasu pro 1 den v Miláně.

Zde je průvodce dopravou v Miláně. V tomto článku sdílíme naše tipy, kde se ubytovat v Miláně. Praktické tipy pro návštěvu Duomo di Milano jsme sepsali v samostatném průvodci.

LOMBARDIE: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, co vidět v Lombardii.

V Lombardii najdete kromě Milána další krásná místa. Jen kousek od Milána leží alpské jezero Lago di Como. Nebo se podívejte na 15 tipů, co vidět v Bergamu.

ŘÍM: Řím je jedno z nejoblíbenějších měst v Evropě. Zde je seznam toho nejlepší, co navštívit v Římě. Sestavte si svůj 3-denní itinerář Říma a podívejte se, jak ušetřit v Římě. Zjistěte vše o Vatikánských muzeích nebo Koloseu.

BENÁTKY: V článku Co navštívit v Benátkách přinášíme tipy na nejkrásnější místa a další užitečné tipy.

Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

Shrnutí: Co navštívit a dělat v Miláně za 3 dny

Na kolik dní navštívit Milán? Jsou 3 dny dostačující?

Na prohlídku hlavních zajímavostí Milána potřebujete cca 2-3 dny. Pokud jste si naplánovali 3 denní výlet do Milána, doporučuji si udělat třetí den výlet do okolí – k jezeru Lago di Como či do krásného středověkého města Bergamo.

Co navštívit a dělat v Miláně za 3 dny?

Tři dny poskytují dostatek času k tomu, abyste navštívili všechny hlavní atrakce a pár skrytých klenotů k tomu. K památkám, které musíte vidět, patří Duomo di Milano, Galleria Vittorio Emanuele II, Teatro alla Scala, čtvrť Brera, Castello Sforzesco, Poslední večeře Leonarda da Vinciho a čtvrť Navigli. V itineráři si ukážeme další místa, která rozhodně stojí za vidění.

Musím si rezervovat vstupenky předem?

Na některé atrakce se tvoří dlouhé fronty nebo je takřka nemožné získat vstupenku na místě – jedná se především o Poslední večeři Leonarda da Vinciho a katedrálu Duomo.

Jaké jsou nejlepší jednodenní výlety v okolí Milána?

Lombardie ukrývá spoustu krásných míst. Za necelou hodinu od Milána můžete navštívit alpské jezero Lago di Como nebo nádherné středověké město Bergamo.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *