1 den v Miláně: Nejlepší itinerář a tipy, co vidět v Miláně

Milán za 1 den

Miláno, kosmopolitní město, kde se snoubí historie a modernita. S dechberoucí katedrálou, designerskou a módní scénou až po uličky lemované historický domy s barevnými okenicemi. Milán ukrývá mnoho zajímavostí a dnes si ukážeme itinerář trasy, pokud plánujete strávit jeden den v Miláně, Itálie.

Dá se navštívit Miláno za jeden den?

Historické centrum Milána je relativně kompaktní. Navíc doprava tu funguje skvěle a během mžiku vás pohodlně doveze tam, kam potřebujete. Díky tomu můžete i za jeden den vidět v Miláně řadu krásných míst, díky kterým patří Miláno k nejnavštěvovanějším městům v Itálii.

Pokud ale chcete navštívit skryté klenoty a více si Milán užít, doporučuji pobýt v Miláně alespoň 2-3 dny. Navíc město slouží jako perfektní základna pro objevování Lombardie – od alpského jezera Lago di Como po středověké město Bergamo, které vás okouzlí svými historickým jádrem.

San Maurizio al Monastero Maggiore Miláno
Kostel San Maurizio al Monastero Maggiore, “Milánská Sixtinská kaple”, která patří ke skrytým klenotům Milána

Milán za jeden den – mapa trasy

Na mapě najdete vyznačenou trasu pro návštěvu Milána za jeden den. Trasa je z velké části pěší a začíná v srdci města – u katedrály Duomo di Milano. Sem se dostanete snadno metrem nebo pěšky, pokud jste ubytovaní v okolí.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s trasou, co vidět v Miláně za jeden den. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v itineráři pro jeden den v Miláně v Itálii. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V MILÁNĚ ZA 1 DEN

JEDEN DEN V MILÁNĚ – ITINERÁŘ

8:30 – Obdivujte Duomo di Milano

Žádný itinerář v Miláně se neobejde bez Duomo di Milano. Majestátní katedrály, která patří k nejkrásnějším katedrálám na světě.

A zcela vám vezme dech, až jí uvidíte zblízka. Se vším tím zdobením, sochami a věžičkami je architektonickým zázrakem.

Duomo di Milano

A co víc, můžete dokonce vystoupat na střechu a užít si pohled zblízka.

Procházet se po střeše jedné z nejkrásnějších katedrál na světě a navíc s fantastickým výhledem na Milán – tohle byl nejlepší zážitek v Miláně, který bychom doporučili při návštěvě města každému.

Duomo di Milano

Náš itinerář pro jeden den v Miláně začne právě tady. Času je málo a ráno máte největší šanci si vše v klidu prohlédnout. Vyhnete se největším davům, které se sem nahrnou už dopoledne.

Ráno tu budete jen s místními a pár dalšími turisty. Navíc slunce vychází přímo za katedrálou a doslova zahaluje katedrálu do zlaté záře.

Duomo di Milano

Piazza del Duomo

Katedrála otevírá v 9:00. Doporučuji přijít dříve a mezitím si projít okolní uličky.

Náměstí Piazza del Duomo je rozlehlé a obklopují ho významné historické budovy – napravo od katedrály uvidíte Královský palác, na který navazuje Museo del Novecento. Levá strana patří především nákupní galerii Vittorio Emanuele II., o které si ještě povíme za chvíli.

Milán

Piazza Mercanti

Piazza Mercanti je malé, středověké náměstí, které leží jen 2 minuty od Duomo di Milano. Trochu ukryté, ale naprosto kouzelné.

Piazza Mercanti Miláno

Duomo di Milano

Blíží se 9:00 a pokračujeme návštěvou nejkrásnější památky v Miláně – Duomo di Milano, která se právě otevírá veřejnosti.

Upozornění: Vhodně se do Duomo oblečte – v létě zakrytá kolena a ramena. Jedná se o církevní stavbu, kam vás v nevhodném oblečení nemusí pustit. Doporučuji taky zvolit pevnou obuv, protože mramor může klouzat.

Jak navštívit Duomo di Milano

Vstupenky do katedrály se prodávají po pravé straně katedrály – v křídle Královského paláce. Množství vstupenek je omezené a fronty bývají už z rána dlouhé. Nejlepší možností je rezervovat vstupenky předem a na místě rovnou přejít ke vstupu.

Nejprve vystoupáte po schodech/vyjedete výtahem na střechu Duomo di Milano – projdete se po straně střechy, poté vystoupáte dalších pár schodů a dostanete se přímo na střechu.

Až se pokocháte výhledem ze střechy, sejdete schody přímo do katedrály – tady si pracovník opět oskenuje vaší vstupenku a poté vás hned pustí dál.

Vnitřek katedrály je ohromující a rozlehlý. Chvíli potrvá, než si vše prohlédnete.

Duomo di Milano
Duomo di Milano

Vstupné a otevírací doba Duomo v Miláně

Plné vstupné je v tomto případě 20 € a pro děti 6-17 let 10 €. S využitím výtahu je pak vstupné 25 € a pro děti 6-17 let 12,50 €. Děti do 5 let a ZTP s doprovodem mají vstup zdarma.

Katedrála je otevřená denně v čase 9:00-19:00 (poslední vstup v 18:10).

Jak přeskočit fronty do katedrály Duomo:

My jsme si zakupovali kombinované vstupenky předem hned na 9:00 – zahrnovaly katedrálu, střechu, archeologické naleziště a muzeum Duomo. Šli jsme vstupem po levé straně katedrály vyhrazeným pro rezervace předem, kde čekalo pouze pár lidí. Zvolili jsme vstup po schodech – výtah se pak nachází kousek dál po levé straně katedrály (vše je perfektně značené).

10:30 – Galleria Vittorio Emanuele II.

Po prohlídce Duomo di Milano pokračujeme západně od katedrály, kde se nachází Galleria Vittorio Emanuele II, jedno z nejstarších nákupních center na světě. Galleria je architektonickým skvostem se svou čtyřpatrovou dvojitou arkádou, kterou korunuje skleněná kopule.

Miláno za 2 dny / kam v Miláně / Galleria Vittorio Emanuele II.

Můžete se vydat na nákupy, pokochat výlohami nebo popíjet espresso v historických kavárnách.

Pokud máte hlad, kousek odtud si zajděte na výborné panzerotti do pekárny Luiny (viz mapa). Panzerotti těstem připomínají langoše a jsou plněné nasladko i naslano. Stojí kolem 3 € a jsou velmi populární, takže se tu mohou tvořit fronty. Dopoledne ještě ale budou fronty nejspíš krátké a navíc rychle ubíhají (v neděli je zavřeno).

Galleria Vittorio Emanuele II. Milan

Praktické tipy: Toalety se nacházejí po pravé straně katedrály (poplatek 2 €, pouze hotovost). Vodu si můžete dolít v zelené fontáně na Piazza Cesare Beccaria kousek za Duomo.

Ubytování v Miláně 😴

B&B Hotel Milano Ornato

Levný a pohodlný hotel s dobrou dostupností

Hotel Ritter

Klidný 3* hotel v centru, jen 5 minut od metra

11:00 Ztraťte se v uličkách čtvrti Brera

Galleria Vittorio Emanuele II. je průchozí a zavede vás na malé náměstí Piazza della Scala. Uprostřed náměstí se tyčí socha Leonarda da Vinciho, naproti které stojí světoznámé divadlo La Scala. Projděte kolem divadla dozadu a pokračujete do nejmalebnější milánské čtvrti – Brera.

Brera je známá jako umělecké srdce města, se spoustou malých galerií, svérázných obchůdků a malebných uliček. Tato čtvrť mě naprosto okouzlila se svojí typicky italskou atmosférou.

Brera Milan

Úzké uličky lemují domy s barevnými okenicemi a spoustou zeleně. Restaurace a kavárny doslova lákají k posezení a v létě představují dokonalý úprk od rozpáleného centra.

Ta nejlepší část čtvrti La Brera se rozprostírá v okolí Via Fiori Chiari.

Je čas oběda a Brera ukrývá několik skvělých restaurací, kam můžete zajít na jídlo. V boční uličce se nachází Hosteria della Musica a kousek odtud Osteria Da Fortunata. Ani v jedné z těchto restaurací určitě vedle nešlápnete – výborná italská kuchyně a atmosféra.

Milan za 1 den / Brera Milano

Kromě procházení uličkami ukrývá Brera několik zajímavých míst – záleží, co vše máte v plánu během jednoho dne v Miláně navštívit, ale tady je to nejlepší ve čtvrti Brera:

Pinacoteca di Brera

Pinacoteca di Brera je veřejná galerie, v níž se nachází významná sbírka italského renesančního umění. Jsou tady dobře zastoupení umělci jako Rafael, Caravaggio a Mantegna.

Upozornění: Pinacoteca di Brera je zavřená v pondělí. Svou návštěvu si můžete rezervovat zde.

Brera Milan

Botanická zahrada Brera

Botanická zahrada představuje oázu zeleně uprostřed rušného centra. Jakmile projdete železnou bránou, davy turistů zůstávají daleko za vámi. Můžete se procházet v arboretu nebo si odpočinout na lavičce ve stínu stromů.

botanická zahrada Brera Milan

Praktické tipy: Vstup je do botanické zahrady zdarma. Je tu menší posezení a toalety zdarma.

Čtěte: Itinerář pro 3 dny v Miláně

14:00 – Navštivte hrad Sforza a oblouk míru

Jen pár minut chůze od čtvrti Brera se nachází další z dominant Milána – Castello Sforzesco, kterému se přezdívá zkráceně Sforza. Tato pevnost, později přeměněná na muzeum, hostí různé sbírky včetně umění, starožitného nábytku a hudebních nástrojů. Vrcholem je Michelangelova nedokončená socha Rondaniniho Pieta.

hrad Sforza Milán

Můžete se zdarma procházet komplexem nebo za drobný poplatek navštívit muzeum. Za hradem se rozprostírá velký park Sempione, kde místní tráví volný čas. Je tu dostatek laviček, jezírka, toalety i občerstvení. Ideální místo pro odpočinek.

Arco della Pace

Projděte na druhou stranu parku, kde se majestátně tyčí oblouk Arco della Pace. Sice na něj nemůžete vystoupat jako na Vítězný oblouk v Paříži, ale i tak rozhodně stojí za vidění.

Arco della Pace Milán

Přímo před obloukem Arco della Pace nasedněte na historickou tramvaj č. 10 (směr Viale Lunigiana) a jeďte na zastávku Garibaldi. Žluté historické tramvaje jsou s Milánem neodmyslitelně spjaté už téměř sto let. Linka 10 křižuje jedny z nejhlavnějších bodů ve městě.

Ubytování v Miláně 😴

Hotel AMEDIA

Nový 4* hotel s dobrou dostupností do centra

Hotel San Siro

Moderní hotel u stadionu San Siro

Cimitero Monumentale di Milano

Tramvaj projíždí Čínskou čtvrtí a kolem hřbitova Cimitero Monumentale di Milano.

Pokud máte rádi impozantní architekturu, doporučuji si tady udělat přestávku. Je to úžasné místo klidu, které bude možná patřit k tomu nejlepšímu, co v Miláně uvidíte. Aspoň pro mě to tak bylo.

Cimitero Monumentale di Milano
Cimitero Monumentale di Milano

Čtěte: Itinerář pro 2 dny v Miláně

17:00 – Moderní Milán v okolí Piazza Gae Aulenti

Vystupte na zastávce Garibaldi, odkud už máte na dohled Piazza Gae Aulenti. Doteď jsme nasávali atmosféru starého Milána a přecházíme k jeho kontrastu – do moderní čtvrti Porta Nuova, která je plná mrakodrapů, luxusních bytů a firemních kanceláří.

Porta Nuova Milán

Můžete posedět v trávě, zajít na výbornou zmrzlinu do Venchi a prohlédnout si zajímavou architekturu včetně Bosco Verticale, udržitelné bytové stavby se spoustou zeleně.

Porta Nuova Milán Bosco Verticale

Tip: Potřebujete si osvěžit svojí cestovní angličtinu? EasyLingo je online aplikace na učení angličtiny, kterou používáme už několik měsíců. V rámci výuky si osvojíte psaní, čtení, mluvení i poslech. A stačí vám k tomu 20 minut denně. Na počítači nebo mobilu.

18:30 Pojděte se kolem kanálu Navigli Grande

Čtvrť Navigli představuje perfektní zakončení jednoho dne v Miláně. Živá oblast, která kdysi bývala soustavou kanálů navržených Leonardem da Vinci, je dnes domovem mnoha barů, restaurací a vintage obchodů. Navigli Grande lemují malé stánky, kde umělci vystavují své obrazy.

Navigli Grande Milan

Po 19. hodině se otevírají ty nejlepší restaurace. Do té doby můžete zajít na aperitivo neboli menší občerstvení s pitím. Vyzkoušejte tradiční milánská jídla, jako je risotto alla Milanese nebo osso buco. Několik tipů na restaurace najdete v naší mapě na začátku článku.

Navigli Grande Milan

Máte víc času na návštěvu Milána? Podívejte se na náš itinerář pro 2 dny v Miláně.

Kde se ubytovat v Miláně za 1 den?

  • B&B Hotel Milano Ornato: Levný, pohodlný hotel kousek od stanice tramvaje, s parkováním a recepcí 24/7
  • Hotel Ritter: Klidný hotel na kraji centra, odkud pohodlně dojdete k hradu Sforza, Duomo nebo čtvrti Brera, stanice metra 5 minut, recepce 24/7
  • B&B Hotel Milano San Siro: Příjemný hotel přímo u stadionu San Siro s parkováním a pár minut od stanice metra
  • Hotel AMEDIA: Nový, 4* hotel s dobrou dostupností do centra a možností parkování

Ubytování v Miláně 😴

B&B Hotel Milano Ornato

Levný a pohodlný hotel s dobrou dostupností

Hotel Ritter

Klidný 3* hotel v centru, jen 5 minut od metra

Jak se dostat z letiště do Milána?

Milán obsluhují 3 letiště. Většiny cestujících se týkají letiště Malpensa (Wizz Air, Easy Jet) nebo Bergamo (Ryanair). Obě letiště se nacházejí cca hodinu od centra Milána a nedostanete se sem klasickou MHD.

Jak se dostat z letiště Bergamo do Milána?

Přímo před příletovou halou letiště v Bergamu (letiště Orio al Serio) staví shuttle busy, které vás bez zastávek dovezou na vlakové nádraží Milano Centrale. Odtud se už dostanete snadno metrem nebo pěšky do centra.

My si kupujeme jízdenky vždy předem. Jízdenky jsou platné po celý den, takže je bez problémů můžete využít na kterýkoliv spoj. Po příletu jdeme rovnou k autobusům a nečekáme frontu u okénka nebo automatu, kde se kupují jízdenky do centra. U autobusu pak ukážeme jízdenku v mobilu pracovníkovi, který tu stojí.

Milano Centrale nádraží v Miláně / Jak se dostat z letiště do centra Milana
Hlavní vlakové nádraží Milano Centrale

Čtěte: Doprava v Miláně

Jak se dostat z letiště Malpensa do Milána?

V případě letiště Malpensa máte na výběr vlak nebo autobus. V obou případech sledujte na letišti značení, které vás navede.

Autobusy staví opět na nádraží Milano Centrale. Na stejném místě, odkud se dostanete zpět na letiště.

I v tomto případě jsme zakupovali jízdenky předem. Můžete jet kterýmkoliv spojem v daný den – stačilo jen ukázat jízdenku řidiči.

Vlaky jsou o něco rychlejší a na výběr jsou 2 linky – na nádraží Cadorna nebo na nádraží Milano Central přes nádraží Garibaldi.

Powered by GetYourGuide

Jak si užít Milán za 1 den

  • Vezměte si pohodlnou obuv. Chodníky jsou občas nerovné a mramor v katedrále Duomo je trochu kluzký.
  • Spousta míst nachází v centru města a jsou snadno dostupná pěšky. Pro vzdálenější místa využijte metro nebo historické žluté tramvaje – doprava je bezpečná, levná a spolehlivá.
  • Vyzkoušejte jídlo mimo hlavní turistické body. Ve skryté uličce nebo čtvrtích, kam zavítají především místní. Nejen, že ušetříte, ale taky si víc pochutnáte.
  • Léto nebo zima, italské gelato musíte vyzkoušet. Výborné gelaterie jsou rozeseté po celém Miláně – v centru vyzkoušejte Venchi, kde mají výbornou zmrzlinu i čokoládu.
  • Přivstaňte si na hlavní turistické body, jako je Duomo nebo Poslední večeře.
  • Nebo naopak projděte Milán za tmy, kdy je nádherně nasvícený. Od kanálu Navigli Grande po katedrálu Duomo, večer se vše zahalí do hřejivých barev světel.
Milán

Máte dotaz k našemu itineráři, co vidět v Miláně za jeden den? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o severní Itálii

MILÁN: Zde je přehled nejlepších míst, co navštívit v Miláně. Pro snadnější plánování výletu do Milána jsme vytvořili itinerář pro 3 dny v Miláně včetně mapy a itinerář pro 2 dny v Miláně.

Zde je průvodce dopravou v Miláně. V tomto článku sdílíme naše tipy, kde se ubytovat v Miláně. Praktické tipy pro návštěvu Duomo di Milano jsme sepsali v samostatném průvodci.

LOMBARDIE: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, co vidět v Lombardii.

V Lombardii najdete kromě Milána další krásná místa. Jen kousek od Milána leží alpské jezero Lago di Como. Nebo se podívejte na 15 tipů, co vidět v Bergamu.

ŘÍM: Řím je jedno z nejoblíbenějších měst v Evropě. Zde je seznam toho nejlepší, co navštívit v Římě. Sestavte si svůj 3-denní itinerář Říma a podívejte se, jak ušetřit v Římě. Zjistěte vše o Vatikánských muzeích nebo Koloseu.

BENÁTKY: V článku Co navštívit v Benátkách přinášíme tipy na nejkrásnější místa a další užitečné tipy.

Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

Milán za jeden den

Shrnutí: Perfektní itinerář pro Milán za 1 den

Co vidět v Miláně za 1 den?

Pokud máte v Miláně pouze jeden den, zařaďte do svého itineráře Duomo di Milano, Galleria Vittorio Emanuele II, čtvrť Brera, Castello Sforzesco, moderní náměstí Piazza Gae Aulenti a kanál Navigli Grande. Kompletní itinerář včetně mapy najdete v článku.

Je potřeba rezervovat vstupenky předem?

Rezervace není povinná, ale vzhledem k omezenému času a dlouhým frontám se doporučuje. To se týká především katedrály Duomo di Milano, kam jsme si rezervovali vstupenku hned na 9:00. Turistů tu bylo málo a my jsme si tak mohli vychutnat atmosféru o to víc, aniž bychom se zdržovali kupováním vstupenek na místě.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *