Doprava v Miláně: Jak se dostat z letiště a MHD v Milánu (+ naše tipy)

Milán doprava

V tomto průvodci dopravou v Miláně se podíváme na vše, co potřebujete vědět před svojí cestou – jak se dostat z letiště do centra Milána, metro a MHD v Miláně, parkování a půjčení kol a koloběžek.

Milán, globální centrum módy, financí a designu v Itálii, je nejen městem stylu, ale i dopravní infrastruktury. Miláno je druhým nejlidnatějším městem v zemi, a proto potřebuje robustní a efektivní systém, který uspokojí potřeby milionů obyvatel a turistů. A dnes se na dopravu a MHD v Miláně podíváme blíže.

Jak se dostat do Milána?

Letecky do Milána

Milán má velmi dobré spojení s řadou velkých evropských měst včetně Prahy, Berlína, Amsterdamu, Vídně, Londýna a dalších. Vybrat si můžete ze 3 letišť:

 • Letiště Bergamo (BGY) – letiště Bergamo leží severovýchodním směrem od Milána na kraji města Bergamo. Pokud letíte s Ryanair, přistanete tady.
 • Letiště Malpensa (MXP) – letiště Malpensa leží severozápadním směrem od Milána. Sem létá například Wizz Air a Easy Jet.
 • Letiště Linate (LIN) – toto letiště leží nejblíž, na východě Milána
katedrála v Miláně / Duomo / památky, co navštívit v Miláně

Jak se dostat z letiště v Bergamu do centra Milána?

Z letiště Bergamo Orio Al Serio se do Milana dostanete přímými autobusy za 10 € za jednu hodinu. Pokud to jde, lístky na autobus si vždy kupujeme předem. Na místě se u prodejen okének nebo automatů tvoří fronty, takže se nemusíme zdržovat po cestě.

Sledujte ukazatele na autobusy v příletové hale, které staví přímo před halou. U autobusu ukážete pracovníkovi jízdenku v mobilu a rovnou můžete jít dovnitř. Oba dopravci z tohoto odkazu jezdí pravidelně, jsou pohodlné a mají WIFI připojení.

Jízdenku můžete využít na kterýkoliv spoj v daný den. Není limitovaná na konkrétní čas.

Autobus vás vysadí na hlavním vlakovém nádraží Milano Centrale, odkud budete taky nastupovat při cestě zpět na letiště. Nástupiště se nachází po levé straně nádraží.

Powered by GetYourGuide

Jak se dostat z letiště Malpensa do centra Milána?

Autobusy

Letiště Malpensa funguje podobně jako letiště v Bergamu. Hned před příletovou halou můžete nasednout na přímý autobus, který vás zaveze na hlavní vlakové nádraží Milano Centrale.

Milano Centrale nádraží v Miláně / Jak se dostat z letiště do centra Milana
Hlavní vlakové nádraží Milano Centrale

Jízdenka stojí 10 € a cesta trvá 50-60 minut. My jsme opět zakupovali jízdenky předem – na místě už nemusíte nic hledat – jdete rovnou k nástupišti a tady ukážete jízdenku v mobilu. Pracovník oskenuje kód a můžete nasednout.

Jen pozor na to, že letiště Malpensa má 2 terminály, které jsou od sebe relativně vzdálené. Na terminál 1 přilétá například Wizz Air, terminál 2 je základnou pro lety aerolinky Easy Jet. Autobusy vyjíždějí z terminálu 1 a po pár minutách staví u terminálu 2, odkud už jedou přímo do Milána.

Na to je potřeba myslet při cestě zpět na letiště. Pokud poletíte s Easy Jet, musíte vystoupit o zastávku dříve u terminálu 2 – nebudete rozhodně jediní, takže to nemůžete minout.

Vlaky

Druhou možností, jak se dostat z letiště Malpensa do centra Milána, je vlak Malpensa Express. Lístky stojí 13 € a cesta trvá podobně jako autobus. Vlaky vyjíždějí z terminálu 1.

Můžete zvolit taky taxi – jednotná sazba je 95 € (taxíky jsou bílé). V Miláně fuguje taky Uber.

Jak se dostat z letiště Linate do centra Milána?

Letiště Linate je nejblíž a dojezdové vzdálenosti jsou tak nejkratší. Přímo na letišti můžete nasednout na letištní autobus Airbus, kterým se dostanete na nádraží Centrale. Cesta trvá asi 25 minut.

Oblíbenou možností je taky místní autobus 73, který se staví přímo u Duomo (cesta trvá 1 hodinu).

Čtěte: Itinerář pro Miláno za 2 dny

Porta Nuova Milán Bosco Verticale

Autem do Milána

Pokud cestujete do Milána autem, po cestě vás čekají různé poplatky. Podle zemí, kterými projíždíte, mohou být poplatky následující:

 • Dálniční známka pro Rakousko za 11,50 € na 10 dní a pro motorky za 4,60 €
 • Platba 11 € za projetí Brennerského průsmyku mezi Innsbruckem a rakousko-italskými hranicemi.
 • Švýcarská dálniční známka za 40 CHF. Je dražší, protože se prodávají pouze dálniční známky s platností 1 rok.
 • Mýtné v Itálii vyjde na cca 8-9 € na 100 km. Můžete platit v hotovosti nebo kartou. Každá platební brána má v horní části znázorněno symbolem, jak můžete zaplatit.

Užitečné odkazy:

Dálniční známku pro Rakousko a platbu za Brennerský průsmyk je možné koupit online na jednom místě. To platí taky pro švýcarskou dálniční známku.

Ceny benzínu a nafty se v jednotlivých zemích liší. Aktuální ceny pohonných hmot najdete na tomto odkaze.

Na tomto odkaze pak najdete aktuální informace k dopravě v Itálii (mýtné, uzavírky apod.). Dostatečné informací vám poskytnou taky Google mapy.

Čtěte: Itinerář pro Miláno za 3 dny

Miláno za 2 dny / kam v Miláně / Galleria Vittorio Emanuele II.

Metro a MHD v Miláně

V Milánu se můžete přepravovat metrem, tramvají nebo autobusy.

Metro v Miláně

Nejrychlejším a nejjednodušším způsobem přepravy po městě je metro. To se dělí na 5 linek (2 z nich staví u katedrály Duomo):

 • Červená M1
 • Zelená M2
 • Žlutá M3
 • Modrá M4 (v současné době otevřená jen část – ve výstavbě)
 • Fialová M5

U nádraží Milano Centrale staví M2 a M3, u Duomo M1 a M3, ke stadionu San Siro se dostanete M4.

Metro je spolehlivé, čisté a jezdí pravidelně v čase 5:30 až do cca půlnoci. Každá stanice má dvě nástupiště podle toho, jakým směrem jedete.

Milán metro

Tramvaje a autobusy v Miláně

Metro doplňují tramvaje a autobusy. Především oranžové historické tramvaje křižují město už 100 let. Nás osobně bavili moc.

Tramvaje jsou v provozu v čase 4:30 až do 2:30 a autobusy od 5:30 do 01:45 (časy jsou přibližné – mohou se lehce lišit podle spoje).

Veřejnou dopravu v Miláně spravuje Azienda Trasporti Milanesi – ATM

Milán doprava tramvaje

Jízdenky na MHD a metro v Miláně

Všechny typy dopravy využívají stejný systém jízdenek. To značně zjednodušuje pohyb po městě.

Oblast Milána a přilehlé oblasti jsou rozdělené do tarifních zón. Čím dál jedete, tím více platíte. Většina návštěvníků se ale bude pohybovat v první zóně M1-M3, kam spadá celé centrum včetně Duomo a hradu Sforza, stadion San Siro, nádraží Milano Centrale apod.

Když se podíváte níže na mapu metra v Miláně, zóna M1-M3 je vyznačená bíle. Na ní navazuje fialově vyznačená zóna, která ale zahrnuje až předměstí Milána.

Mapa metra v Miláně
Mapa metra v Miláně

Základní lístek stojí 2,20 € a získáte s ním 90 minutové neomezené cestování v rámci zóny M1-M3. Děti do 14 let cestují zcela zdarma.

Kromě základního lístku jsou k dispozici taky jízdenky na delší období:

 • 24 hodin za 7,60 €
 • 3 dny za 15,50 € (platí v kalendářních dnech)
 • karnet s 10 lístky za 19,50 €

Lístky si zakoupíte prostřednictvím aplikace ATM nebo v automatu ve stanici metra (na některých stanicích metra jsou taky pokladny ATM).

Milán doprava

Bezkontaktní platba kartou

Nejjednodušší možností je platba bezkontaktní platební kartou (Mastercard, Visa, Maestro, VPAY). Díky tomu zaplatíte jen to, co jste skutečně projeli. Nad 4 jízdy cestujete daný den zadarmo. Zároveň si nemusíte kupovat papírové jízdenky nebo stahovat aplikaci. Tohle je možnost, kterou volíme kdekoliv to jen jde.

Ne všechny turnikety ale mají možnost platby bezkontaktní kartou – v metru hledejte oranžové turnikety, které platbu kartou nabízejí v pravém horním rohu.

milán metro

Při výstupu kartu znovu přiložíte k oranžovému turniketu (jen u metra) a tím se odečte částka, kterou jste skutečně projeli. Kartu přiložte v metru vždy, i když má turniket volný výstup.

Kartu přiložte taky při nástupu v turniketech v autobusech a tramvajích – při výstupu už nemusíte.

Čtěte: Itinerář pro Miláno za 1 den

kam v Miláně

Půjčení kol a koloběžek

V Miláně funguje služba sdílení kol s názvem “BikeMi”. Kolo si můžete zaregistrovat a půjčit na různých místech ve městě.

Kromě toho v Miláně funguje několik služeb sdílení elektronických koloběžek, ke kterým se dostanete prostřednictvím příslušných aplikací. Na půjčovny kol a koloběžek natrefíte na každém rohu, takže půjčení a vrácení je o to snažší.

Autem v Miláně

Miláno je progresivní město, které si v posledních letech čím dál více zakládá na udržitelnosti a ekologii. Centrum je zónou ZTL, která podléhá speciálním požadavkům. Více informací zjistíte zde.

Z toho důvodu doporučuji nechat auto dále od centra a zbytek dojet městskou dopravu. Ta funguje skvěle, je hustá a relativně levná. Navíc si ušetříte hodně nervů při hledání parkovacího místa.

Parkovací místa jsou podobně jako v jiných městech barevně odlišená – žlutá místa jsou pro rezidenty, modrá umožňují parkování za poplatek a bílá povolují parkování zdarma.

Brera Milan

Půjčení auta v Miláně

Plánujete si půjčit v Miláně auto a vyrazit za poznáním po Lombardii? Je to velmi jednoduché. Na Rentalcars.com vyplníte potřebné údaje a při převzetí se prokážete občanským průkazem. Součástí ceny je taky pojištění a storno zdarma. Auto si můžete vyzvednout hned na letišti.

Toto byl náš průvodce a tipy pro dopravu a metro v Miláně. Pokud máte dotaz, rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Miláně

MILÁN: Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Miláně. Pro snadnější plánování výletu do Milána jsme vytvořili itinerář pro 3 dny v Miláně včetně mapy.

Máte méně času? Podívejte se na itinerář pro Milán za 2 dny nebo na trasu pro 1 den v Miláně.

V tomto článku sdílíme naše tipy, kde se ubytovat v Miláně. Praktické tipy pro návštěvu Duomo di Milano jsme sepsali v samostatném průvodci.

Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

Shrnutí: Doprava a MHD v Miláně, Itálie

Jaké jsou hlavní prostředky veřejné dopravy v Miláně?

Metro (Metropolitana): Milánské metro se skládá z 5 hlavních linek, které jsou označeny různými barvami (M1-červená, M2-zelená, M3-žlutá, M4- modrá a M5-fialová). Je to jeden z nejrychlejších způsobů, jak se pohybovat po městě.
Tramvaje: V Miláně je rozsáhlá síť tramvají, která pokrývá oblasti, kam metro nedojede.
Autobusy: Síť doplňují autobusy, které pokrývají většinu města a předměstí.
Regionální vlaky (Passante Ferroviario): Tyto vlaky spojují centrum města s předměstími a dalšími městy v regionu.

Jak si mohu koupit jízdenky na veřejnou dopravu v Miláně?

Pokladny ATM: Kiosky, které jsou k dispozici ve stanicích metra a kde si můžete koupit jízdenky a dobít ATM karty.
Autorizovaní prodejci: Mnoho novinových stánků a kaváren po celém městě.
Online/aplikace: Pomocí oficiální aplikace ATM Milano můžete nakupovat a ověřovat jízdenky.
Automaty na jízdenky: Na většině stanic metra a hlavních tramvajových/autobusových zastávkách.

Mohu platit za metro v Miláně bezkontaktní kartou?

Ano a je to velmi jednoduché. Stačí kartu přiložit k turniketu při nástupu, popř. u metra taky při výstupu. Po čtvrté jízdě cestujete daný den zadarmo.

Kolik stojí MHD v Miláně?

Jednorázová jízdenka stojí 2,20 € – platí 90 minut a umožňuje přestupy. V nabídce jsou taky 24 hodinové jízdenky za 7,60 € nebo jízdenky na 3 dny, popř. karnet 10 jízdenek za zvýhodněnou cenu. Aktuální ceny najdete v článku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *